Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

içerik

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

Boynumuzda omurlar bulunmaktadır. Omurların içinde kıkırdak dokusu, damarlar ve sinirler vardır. Kıkırdak dokusunun çeşitli nedenlerle önce omuzlara giden sinirlere ve daha sonra kollara giden sinirlere baskı yapıp rahatsızlık vermesine ‘boyun fıtığı’ adı verilir.

Halk arasında basit bir ağrılı hastalık olarak görülen bu rahatsızlık, sanıldığının aksine sinir sıkışmalarına neden olabilir ve kalıcı uyuşukluk bırakabilir.

Bunların haricinde hastalık, başlangıç aşamasından itibaren şiddetli ağrılara neden olur ve hastanın yaşam kalitesini düşürür.

Kimler Yüksek Risk Altındadır ?

  ->  Masa başı ofis çalışanları

  ->  Uzun süre kitap okuyanlar

  ->  Diş hekimleri

  ->  Hamallık, inşaat işçiliği vb. ağır işlerde çalışanlar

  ->  Halter, gülle atma, vücut geliştirme gibi ağırlık kaldırılan sporlarla uğraşanlar

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  ->  Boyun ağrısı

  ->  Baş ağrısı

  ->  Omuzlara ağrı yansıması

  ->  Kollarda ve ellerde uyuşma

  ->  Omuzlarda ve kollarda güç kaybı

  -> Boyun kaslarının hareket kabiliyetinde azalma

Her Boyun Ağrısı Fıtık Mıdır ?

Boyun, vücudumuzun içinde pek çok yapı bulunduran bir kısmıdır. Dolayısıyla boyunda meydana gelen ve kişiyi rahatsız eden pek çok sorun oluşabilmektedir. Bu sorunlar sinirsel, damarsal veya kaslarla ilgili olabilir. Boyunda meydana gelen sürekli ağrıların sebebini öğrenmek için kesinlikle bir ortopedi uzmanına muayene olmak gerekir.

Boyun Fıtığı Ağrılarına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?

  ->  Uzun süre aynı pozisyonda çalışmamız gerekiyorsa yarım saatte bir boynumuzu ve belimizi esnetmek

  ->  Haftada en az 2 gün 1,5 saat yüzmek (Özellikle sırtüstü)

  ->  Çeşitli egzersizlerle boyun kaslarını güçlendirmek

  ->  Ağır sporlar yapılmadan önce, özellikle boyun için gereken ısınma hareketlerini eksiksiz yapmak

  ->  Doktor kontrolüyle, boyunluk kullanmak

  ->  Dik oturmak, dik yürümek

  ->  Ortopedik yastıkla uyumak

  ->  Boynumuzu özellikle terli iken cereyandan korumak

  ->  Klima açıkken, boynumuza soğuk hava üfleyecek şekilde uyumaktan kaçınmak

  ->  Eğer boyun fıtığı çok ileri düzeylere ulaştıysa, fıtığa,boyun düzleşmesi, kireçlenme, kas spazmı gibi ağrıları artıracak ve sorunu dahada büyütecek etkenler eşlik ediyorsa ortopedi uzmanının kararıyla ameliyat gerekebilir.

Boyun Fıtığı Ağrısı İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Boyun bölgesine uzman kişiler tarafından yapılacak masaj boyun kaslarını rahatlatacaktır. Rahatlayan kaslar ise omurlar üzerindeki baskısını çekerek sinirleri serbest bırakacaktır. Bu sayede boyun ağrısı bir miktar hafifleyebilir.

  ->  Boyna sıcak havlu veya sıcak su torbası koymak da kaslar üzerinde gevşetici bir etkiye sahiptir. Ayrıca hastanın sinirlerini de gevşeterek ağrının yarattığı stres ve gerginliği azaltır.

  -> Dinlenmek, vücuttaki tüm fiziksel ve zihinsel gerginliği azaltır. Bu sayede boyun bölgesindeki ağrılar da ciddi miktarda azalabilir.

  ->  Bitki çaylarının insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Gerek sıcaklığı gerekse içerdiği maddeler sayesinde insanların ağrılarını dindiren bitki çayları boyun fıtığı hastalarına da tavsiye edilmektedir.

  ->  Boyun fıtığı hastaları düzenli olarak boyun egzersizleri yapmalıdır. Bu egzersizler bazen ısınma şekline bazen ise başı el ile zorlayarak kasları kuvvetlendirme şeklinde yapılabilir. Egzersizler sayesinde boyun kasları daha güçlü ve daha uzun süre çalışabilir hale gelecektir. İyi durumdaki kaslar da omurlara fazla yük binmesine izin vermez ve fıtık ağrısını azaltır.

  ->  Yüzme, vücuttaki tüm eklemler ve kaslar üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Elbette boyun bölgesi de yüzme sayesinde daha rahatlar. Yüzme sporu hem boyundaki kasları kuvvetlendirir hem de omurgayı düz konumda tutatak sinir sıkışmalarını önler.

  ->  Fizik tedavi, tüm eklem ve kas problemlerinde olumlu etki gösteren bir metottur. Yalnız bu metodun uzman kişilerce ve doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir. Aksi halde pek çok sakatlığa yol açılabilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı tedavisinde çeşitli egzersizler ve alınan önlemler olumlu sonuç vermezse ameliyat seçeneğine başvurulur. Ameliyat kararı alınmasında en etkili husus uyuşma başlamasıdır.

Boyundaki omurların arasından geçen sinirler baskı altında olduğu için zamanla kolda uyuşukluk yapabilir. Bu da hastanın günlük yaşamını olumsuz etkiler. Hatta bu durum düzeltilmezse felç riski bile vardır.

Bu nedenle cerrahi müdahale ile sinirlerin üzerindeki baskının kaldırılması gerekir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  ->  Öncelikle hastaya genel anestezi yapılır.

  ->  Daha sonra boynun sağ ön tarafından 5 cm’lik bir kesik açılır.

  ->  Bu kesik alandan girilerek fıtıklaşan disk çıkartılır. Ayrıca ilgili sinirin üzerine baskı yapan kemik parçası kazınır.

  ->  Daha sonra kazınan ve eksilen bölgelere kemik grefti veya titanyum parçalar koyulur. Bu sayede boşluk oluşan bölgede herhangi bir çökme gerçekleşmez.

  -> Gerekli maddeler yerleştirilip kanama kontrolü sağlandıktan sonra kesik bölge dikilir.

  ->  Dikiş atılan bölge temizlenip kapatılarak ameliyat tamamlanır.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: //sabahsaglik.com/boyun-fitigi-belirtileri-ve-tedavisi/

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 17:15

Boyun Fıtığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boyun fıtığı, boyun omurları arasında ki disk yapıların içinde bulunan jel şeklinde sıvının diskin şekline zarar vermesi sonucunda meydana gelmektedir.

Bu sıvının diskin şekil değiştirmesi ve disk içinden dışarı çıkmasıyla oluşur.

Disklerin bir kısmının ya da disk içinde bulunan jel halinde sıvının omurların arasından çıkması sebebiyle o bölgede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yapmaktadır.

 Bunun sonucunda boyun tutulmaları ve şiddetli ağrılar yaşanmaktadır. Bu tür ağrılar ve boyun hareketlerinin engellenme durumu boyun fıtığını işaret etmektedir. Boyun yapısı C harfi şeklindedir. Bu durum boyun fıtığının belirtileri olarak görülmektedir. 

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı belirtileri farklı şekillerde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Genellikle boyunda ağrı olarak başlamaktadır. Boyun ağrıları ile birlikte farklı bölgelerde çeşitli ağrılar görülmektedir.

Boyundan omuzlara ve sırta inen ağrılar sıklıkla yaşanır. Kemik küreklerinde dahi ağrı hissedilmektedir. Boyun hareketlerinde kısıtlanmalar meydana gelir.

 Sağa, sola dönerken arkaya, öne eğilirken hareket edememe durumu yaşanır ve bu anlarda ağrılar şiddetlenir. Boyundan kola doğru gide ağrılar meydana gelir ve bu ağrılar el, parmakları dahi etkilemektedir. Ellerde kuvvetsiz ve güçsüzlük yaşanır.

 Parmaklarda uyuşma hissi oluşur. Özellikle geceleri ağrılar şiddetlenir. 

Boyun fıtığı daha farklı belirtilerde vermektedir. Bunlar genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, yürümede dengesizlik ve kulak çınlaması olarak görülmektedir. Aynı zamanda gözlerde kararmalar yaşanmaktadır. Göğüs ağrıları da sıklıkla görülür.

 • Boyun ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Kemik küreklerinde ağrı
 • Hareket edememe
 • Hareket ederken ağrı hissi
 • Parmaklarda uyuşma
 • Ellerde kuvvetsizlik
 • Kollarda ağrı
 • Geceleri şiddetli ağrı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • Denge sorunu
 • Gözde kararma

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun fıtığı günümüzde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Birçok nedenden dolayı görülmektedir. Genellikle masa başında çalışan kişilerde sıkça görülmektedir. Bu kişiler sürekli oturdukları için ve hareketsizlikten kaynaklanmaktadır.

Bilgisayar kullanımı en büyük nedenleri arasındadır. Bazı kişilerde ağır ve yanlış şekilde yük kaldırımı sonucunda da görülmektedir. Genellikle öne doğru eğilmelerden dolayı boyun fıtığı meydana gelmektedir.

Ev temizliği yapan kadınlarda, devlet memurları, banka çalışanları ve müzisyenlerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Sürekli öne doğru eğildikleri için bu durum yaşanmaktadır. Müzisyenler de özellikle keman çalmak için yana doğru eğildiklerinde boyun fıtığına yol açmaktadır.

 Bu nedenlerden dolayı gün geçtikçe boyun fıtığı rahatsızlığı çoğalmaktadır.

Sürekli bilgisayar kullanımı, yanlış oturmak, kalkma, duruş bozuklukları, yanlış hareketler, ağır eşya taşımak gibi durumların hepsi boyun fıtığına neden olan durumlar. Bu nedenle kişiler dikkatli olmalıdır. Yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi olumsuz etkileyen bu durum hafife alınmamalıdır. 

 • Masa başı çalışmak
 • Sürekli bigisayar kullanımı
 • Duruş bozuklukları
 • Yanlış hareketler
 • Yanlış oturma ve kalkma
 • Ağır eşya taşıma
 • Sürekli öne doğru eğilme
 • Meslek

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı doktor muayenesi sonrasında teşhis edildikten sonra tedavi uygulanmaktadır. Bu durumda önemli olan hastanın fıtık derecesidir. Tedavi yöntemi fıtık derecesine göre belirlenmektedir.

Genellikle hafif fıtıklarda boyunluk tedavisi ile bu durum anlatılmaktadır fakat boyun fıtığında önemli olan tedavi yöntemlerinden biri dinlemedir. Bu nedenle istiharat yapılmalıdır. Bunların yanı sıra bazı ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Vitamin takviyesi ile destek sağlanmaktadır. Doktorun önereceği egzersizler yapılarak tedavi uygulanmaktadır. Daha da farklı bir yöntem olarak oksijen ozon tedavi uygulanarak boyun fıtığına çözüm getirilmektedir.

Tedavinin yanı sıra yatak ve yastık seçimi önemli bir konudur.

 • Boyunluk
 • İstiharat
 • İlaç
 • Vitamin
 • Egzersiz
 • Oksijen ozon

Önerilen İçerik;

► Kasık Fıtığı Nedir ve Neden Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/boyun-fitigi-belirtileri-ve-tedavisi-10258h.htm

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

Boyun fıtığı yüzünden omurgayı oluşturan kemiklerin arasında yer alan diskler zamanla zayıflar ve dışarıya doğru kayar. Bu kaymadan etkilenen sinirler yüzünden fıtık ağrısı hissedilmeye başlanır.

Mobil cihazlarla ya da masaüstü bilgisayarda çok fazla vakit geçirmek, kasları zorlamak gibi çeşitli sebepler yüzünden ortaya çıkabilen bu hastalık omurlar arasında yer alan kıkırdağın omurilik kanalına doğru kayması ya da çıkması neticesinde sinirlere ve omuriliğe baskı yapılması sonucunda oluşur.

BOYUN FITIĞININ NEDENLERİ

1. Kaza geçirmek
Çeşitli kazalar neticesinde baş ve boyun bölgesindeki yumuşak dokular zorlanabilir ve ileri ya da geri doğru bir sarsılma meydana gelebilir. Bu durumda boyunda zedelenme oluşur ve fıtık ihtimali artar.

2. Kasları zorlamak
Boyun kaslarını normal duruşun aksine hareket ettirecek şekilde fazla zorlamak disklerin kayıp fıtığın oluşmasına sebep olabilir.

3. Bilgisayar ve telefona çok fazla bakmak
Telefon ya da bilgisayarda çok fazla vakit harcanmasına bağlı olarak boynun normal pozisyonundan uzun süreler uzak kalması fıtık gibi hastalıkların oluşmasına yol açabilir.

4. Sinir sıkışması
Fıtıklaşmış diskler ya da kemikler yüzünden omurilik ve sinirler üzerinde yeni bir baskı oluşabilir ve bu durum yeni fıtıkların doğmasına sebep olabilir.

5. Motosiklet kullanmak
Uzun süre motosiklet kullanmak boynun normal pozisyonuna ters gelecek hareketler içerdiği için fıtık oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ayrıca motor sürerken boynun sarsılması da fıtık ihtimalini artırır.

6. Uzun süre matkap kullanmak
Matkabın çalışması esnasında oluşan sarsılma yüzünden disklerde kayma ve buna bağlı olarak boyun fıtığı oluşabilir.

7. Yaşlanma
Yaşın ilerlemesiyle beraber disklere yastıklama özelliğini veren sıvıda görülen azalma sebebiyle boyun fıtığı ihtimali artar.

8. Stres ve yorgunluk
Aşırı stres ve fazla yorgunluk yüzünden de boyun fıtığı oluşumu hızlanabilir.

9. Yanlış masaj
Masaj esnasında yapılan yanlış bir hareket yüzünden fıtık gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

BOYUN FITIĞININ BELİRTİLERİ

1. Ensede ağrı
Ense bölgesinde herhangi bir darbeye ya da yatış pozisyonunuza bağlı olmayan, sebepsiz bir ağrı hissedilmesi ve bu ağrının uzun bir süre devam etmesi boyunda fıtık oluşumundan şüphe edilmesini gerektirir.

2. Kas spazmı
Boyun fıtığına bağlı olarak kaslarda meydana gelen istem dışı kasılmalara rastlanabilir.

3. Boyun hareketlerinde zorlanmalar
Fıtık oluştuktan sonra boyun hareketlerinde bazı zorlanmalar yaşanır, boynun eskisi kadar rahat hareket ettirilmesi mümkün olmaz. İlerlemiş boyun fıtığı belirtileri arasında ise boynu neredeyse hiç hareket ettiremeyecek kadar ileri seviyede bir kısıtlanma söz konusudur.

4. Kola yayılan ağrı
Boyun fıtığının zararlarından biri de tek taraflı bir şekilde ortaya çıkan ve kola doğru yayılan ağrıdır. Fıtıkla birlikte omurlar ve sinirler üzerinde oluşan baskı yüzünden bu ağrılar ortaya çıkabilir.

5. Yürümede zorlanma
Fıtığın ilerlemiş evrelerinde yürümede zorlanma ve yürürken dengeyi sağlayamama gibi durumlar ortaya çıkabilir.

6. Uyuşma
Boyun fıtığı belirtilerinden biri de uyuşmadır. Kollarda meydana gelen ağrıyla beraber parmak uçlarına kadar uyuşma hissiyle karşılaşılabilir.

7. Baş ağrısı
Boyun ve kol bölgesini etkileyen ağrılar baş ağrısına dönüşerek günlük işleri olumsuz yönde etkileyecek bir hal alabilir.

8. Uykuda artış gösteren ağrı
Hissedilen ağrılar genelde gece uykudayken daha da şiddetli olmaya başlar ve zaman zaman bu ağrılar yüzünden uyku problemleri yaşanır.

9. Baş dönmesi ve mide bulantısı
Boyun fıtığına bağlı olarak baş dönmesi, mide bulantısı ve bunların neticesinde konsantrasyon eksiklikleri gibi negatif durumlarla karşılaşılabilir.

Boyun Fıtığı Ağrısı Nereye Vurur?
Boyun fıtığı ağrısı boyun bölgesinin haricinde kollara, başa, nadir de olsa bacaklara vurabilir. Bu ağrılar yüzünden yürümekte güçlük çekilebilir. Önceden kolaylıkla taşınabilen yükleri taşımakta zorlanılabilir.

BOYUN FITIĞININ TEDAVİSİ

1. Ağrı kesiciler
Boyun fıtığının henüz ilerlemeyen evrelerinde doktora gidilmesi halinde doktor yatak istirahati, stresten uzak bir hayat ve çeşitli ağrı kesici ilaçlar önerir.

2. Masaj
Boyun fıtığı tedavisinde ağrı kesicilerin yanı sıra uzmanlar tarafından uygulanan masajlar da tedavi sürecine yardımcı olur.

Hastalar doktorlarının sakınca görmemesi halinde evde kendi kendilerine soğuk-sıcak tedavilerinden uygulayabilirler. Bir havluya sarılacak buz paketinin birkaç dakika boyunca boyun bölgesine tutulması ile ağrıların azaltılması mümkündür.

Bunun yanı sıra ılık suyla duş almak ya da düşük ayardaki boyun ısıtma yastığıyla uyumak da ağrılara iyi gelebilir.

3. Egzersizler
Boyun fıtığı konusunda egzersizler de tedaviyi hızlandıran yöntemler arasında bulunur fakat bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekli.

Çünkü bilinçsiz şekilde yapılan egzersizler yüzünden iyileşmek bir yana dursun, çok daha ağır sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yüzden yapacağınız egzersizler konusunda bir uzmandan destek almanız daha doğru olacaktır.

4. Boyunluk
Boyun fıtığına bağlı olarak ortaya çıkan negatif etkilerin azaltılması için boyunluk kullanılabilir. Boyunluk sayesinde boynun eğilmesi önlenebilir, ani ve gereksiz hareketlerden kaçınmak kolaylaşabilir.

5. Akupunktur
Bedenin çeşitli noktalarından eklemlere doğru ince iğnelerin geçirilmesi esasına dayanan akupunktur yöntemiyle boyun fıtığı gibi hastalıklar yüzünden oluşan ağrılar ortadan kaldırılabilir.

Boyun ağrılarının giderilmesi için biraz daha zorlu bir tedavi süreci gerektiği için en iyi sonuçları elde etmek akupuntur uygulamasının birkaç seans uygulanmasıyla birlikte mümkün olabilir.

Akupunktur tedavisinin uzman ve sertifikalı kişilere yaptırıldığından emin olunmalıdır.

6. Boyun fıtığı ameliyatıAğrı kesiciler, masajlar, egzersizler ve diğer yöntemler boyun fıtığının negatif etkilerini ortadan kaldırmaya yetmediyse, bu durumda cerrahi operasyon gerekebilir.

Yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren ve uykuları kaçıran boyun fıtığı ameliyat edilirken modern yöntemlerin ve teknolojinin yardımıyla genel dokuya zarar verilmeden anatomik yapı korunur ve hasarlı bölgeler düzeltilir. Bu sayede sinir dokusu ve omurilik rahatlatılır, hareket fonksiyonları korunur.

Hastaneye ve uzmana göre çeşitli cerrahi operasyonlar uygulanabildiği için ameliyat öncesinde, operasyonun etkileri hakkında bilgi edinilmesi gerekir.

PARTNERBMW X7 pickup tasarımı ortaya çıktıMenopoz BelirtileriMeme Kanseri Belirtileri

Источник: //www.mynet.com/boyun-fitigi-belirtileri-1220423-mykadin

Boyun Fıtığı Belirtileri – Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir ve Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Boyun omurları arasındaki disklerde oluşan sızmalar sinirlere bası yaparak boyun fıtığına yol açar. Boyun ağrıların sadece %10 ila 20 kadarı boyun fıtığından kaynaklanır.

Eğer ağrı boyundan kola vuruyorsa, kas gücünde kayıplar başlamış, parmaklarda uyuşukluk hissediliyorsa bunun nedeni boyun fıtığıdır. Kasların elastikiyetini yitirmesi sebebiyle boyun fıtığı 30-50 yaşları arasında daha çok görülmektedir.

Boyun Fıtığı Neden Olur?

• Ani hareketlerde bulunmak boyun fıtığının meydana gelmesinde önemli rol oynar. Mesela trafik kazaları sırasında boynun gidip gelmesi durumunda kalıcı ve ciddi proplemler ortaya çıkar.

• Arabanın ani fren yapması, basketbol ve voleybol gibi sporlar, denize balıklama atlanması boyun fıtığına neden olabilir. Koltukta uyuyakalmak gibi sebeplerle boynun bir tarafa kontrolsüz düşmesi neticesinde ise boyun fıtığı yavaş yavaş oluşmaya başlar.

• Yaşın ilerlemesiyle diskler dejenere olduğu için boyun fıtığı olasılığı artar. Çünkü yaşlanmayla beraber omurların arasındaki yastıkçıkların içlerindeki sıvı oranı azalır ve amortisör görevini yapamaz duruma gelir.

• Uzun müddet aynı pozisyonda kalmak, devamlı bilgisayar kullanımı ve hatalı duruşlar boyun fıtığını tetikleyici etki gösterirler.

• Uygun olmayan yatak ve yastık kullanımı boyun fıtığına neden olabilir.

• Uzmanlar kuaförde başın geriye doğru yatırılarak yıkanma biçiminin boyun fıtığına yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar.

• Sigara damarlarda daralmaya yol açarak boyun bölgesinde kanlanmanın azalmasına neden olur. Bu da dokulardaki beslenmenin bozulmasına ve boyun fıtığına sebebiyet verir. Bel fıtığı olan erkeklerin  %63 oranında sigara içtiği tespit edilmiştir.

• Hapşırma sırasında karın bölgesi ve kafa içinde basınç artar ve bu durum vücutta daha önceden var olan sorunları ortaya çıkarır. Ağır yük kaldırmayla ya da herhangi bir travmayla meydana gelen bel, boyun fıtıkları hapşırma ve öksürmeyle de oluşabilir.

• Ancak öksürük ya da hapşırık sonrasında fıtık oluşması herkeste görülmez, daha çok omurgayla ilgili sorun yaşayan, bel bölgesinde bağ zayıflığı ve hassasiyeti olan kişilerde bu durum ortaya çıkabilir

Boyun Fıtığı Belirtileri

Ağrı boyun fıtığının en ciddi belirtisidir. Boyun ve sırt ağrısı başlangıç aşamasında ön plandadır. Sorun ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması neticesinde kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar görülür. Omuzda kürek kemiğinin arkasında ağrı hissedilebilir.

Boyun fıtığının etkileri boyun, sırt ve kollarda görülür. Hastanın elinde sinirdeki basıya bağlı kas gücü kayıpları oluşabilir. Tutma yeteneğinde azalma görülür. Sinirdeki basıya bağlı olarak kolda incelme ortaya çıkabilir.

Uzmanlar boyun fıtığının omurganın ortasına doğru baskı yapmasının tehli olduğu uyarısında bulunuyorlar. Fıtığın omurgaya ortadan baskı yapması halinde hemen ameliyat edilmesi gerektiğini aksi takdirde geriye dönüşü olmayan bozuklukların başlayacağını belirtiyorlar.

Boyun Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağrının boyundan kaynaklandığı tespit edilmişse fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, ortopedi-travmatoloji uzmanları, nöroloji ve nöroşirurji uzmanlarına gidilmesi gerekir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

• Boyun fıtığında kesin teşhis muayene ve MR incelemesiyle konulur.

• Yatak istirahati, ilaç tedavisi ya da fizik tedavi birçok hasta için yeterli olur. Başlangıç aşamasında şiddetli ağrı varsa istirahat ve ilaç verilir. İlaç tedavisinde ağrı kesiciler, ödem azaltıcı ve kas spazmını çözücü ilaçlar kullanılır.

• Ağrı azaldığında ise fizik tedavi önerilir. Akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde kısa süreli olarak  boyunluk kullanılabilir. Ancak boyun kaslarında zayıflamaya yol açacağı için uzun süre boyunluk kullanılması önerilmemektedir.

• Boyun fıtıklarının birçoğunda fizik tedaviyle düzelme sağlanabilir. Yumuşak doku ve sinir kökü baskısından kaynaklanan ağrıları gidermek ve spazm oluşan kasları gevşetmek için kızıl ötesi ışınlar, sıcak uygulamaları, ultrason ve elektriksel uyarı yöntemleri uygulanabilir.

• Cerrahi tedavi boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabilmektedir.

• Boyun fıtığı ameliyatıyla omurilik ve sinir dokusuna olan baskıyı ortadan kaldırmak hedeflenir. Bu şekilde ağrı, kolda uyuşma ve güç kaybı ortadan kaldırılır.

Kimlere Ameliyat Uygulanır?

*İlerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı olacak biçimde kol sinirlerine ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında,

*Tedavi uygulanmasına rağmen yakınmaları süren kişilere,

*Omurga kırığı ve omurga kayması olan kişilere,

*Önemli omurilik ve sinir baskısı olanlarda,

Boyun fıtığında ameliyat her 10 hastadan biri için gerekli olmaktadır.

Boyun Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

En ciddi sonuçlarından birisi elin kullanılamaz hale gelmesidir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/boyun-fitigi-belirtileri

Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Boyun Fıtığı Tedavisi ve Egzersizleri

Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

Boyun fıtığının tedavi yöntemleri kararının verilebilmesi için rahatsızlığının ne denli ilerlemiş olduğunun tespiti büyük önem taşımaktadır.

Boyun fıtığının tedavi yöntemlerine verilecek kararın hastalığın seyri ile ilgili gerçekleştirilecek muayene sonrası yapılıyor olması, bu rahatsızlık için sağlık kuruluşuna başvurmanın zorunlu olduğunu bizlere göstermektedir.

Oturarak iş yapanların meslek hastalığı olarak da tabir edilen boyun fıtığında tedavi sürecinin gecikmesi, felce varan sonuçlar doğurması nedeniyle bu rahatsızlığa gösterilmesi gereken dikkati artırmaktadır. Belirtilerin gözlendiği pek çok kişinin boyun fıtığı nedeniyle doktora başvurmaması sonrası;

 • Kalıcı sinir hasarı,
 • Felç,
 • Şiddetli ağrılar

İle geçecek bir hayata mahkum kalmaktadırlar.

Erken teşhis edilmesi halinde basit bir tedavi yöntemiyle geçiştirilecek olan bu rahatsızlığın bu denli ağır sonuçlarıyla karşı karşıya kalınmaması için; hastalığın ne olduğu, hangi belirtilere sahip olduğu, nedenleri, hangi doktora gidilmesi gerektiği ve uygulanacak tedavilerin rahatsızlığın hangi safhalarına kadar yanıt verebildiği bilgilerinin herkes tarafından bilinmesi gereklidir.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun omurlarında yer alan kıkırdakların omurganın içerisine doğru hareket etmesi şeklinde açıklanabilen boyun fıtığı, genellikle 30 ila 50’li yaşlarda sıkça görülen bir rahatsızlık türüdür.

Boyun omurlarında yaşanan bu değişimin ilerleyen yaş veya sıvı kaybı nedeniyle omurlar arasındaki disklerin yıpranması sonrası meydana gelir.

Disklerdeki yıpranma sonrası jelatin kıvama sahip iç kısım dış kısmı yırtar ve yırtık sonrası;

Baskı meydana gelerek rahatsızlık sonucu belirtiler ve sonrasında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelir. Erken dönem boyun fıtığı belirtileri iyi takip edilmeli ve belirtilerin gözlenmesi sonrası ihmal gösterilmeyerek en kısa sürede sağlık kuruluşuna muayene olunarak hastalığın teşhisinin konulması gerekmektedir.

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür?

Boyun fıtığını tetikleyen pek çok unsur olduğu bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda;

 • Erken yaşlarda başlayan sigara kullanımı,
 • Genetik yatkınlığa sahip olunması,
 • Uzun ve ince boyun yapısına sahip olunması

Boyun fıtığı görülme riskinin yüksek olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır. Bu özelliklere sahip kişilerin ortopedik yastık kullanması ve mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Boyun Ağrısının Fıtık Belirtisi Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

Belirtileri arasında boyun ağrısı da bulunan boyun fıtığının teşhisi için boyun fıtığı ağrısı nereye vurur sorusunun yanıtını takip etmek gereklidir. Boyun kireçlenmesi ile karışmaması için boyun fıtığı ağrısının özelliğine yakından bakmak gerekir. Boyunla birlikte;

Ağrı ve uyuşma hissedilmesi halinde ağrının nedeni olarak ilk akla boyun fıtığı gelmelidir. Gözlemlenen bu ağrı ile birlikte vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünerek gerekli tanı ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

Boyun Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Boyun fıtığı toplumun büyük bir bölümünde meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Bu rahatsızlığın önlenebilmesi açısından rahatsızlığı tetikleyen nedenlerin bilinmesi, bu nedenlerin ortadan kaldırılması şansını bizlere sunmaktadır.

Boyun fıtığının pek çok nedeni olup bahsi geçen nedenlerin büyük bölümü sağlığımız açısından ihmal ettiğimiz davranışlarımızdan kaynaklanmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sigara kullanımı boyun fıtığının oluşma sürecini hızlandıran en büyük etkendir.

Yapılan araştırmalara göre sigara kullanan kişilerde boyun fıtığının kullanmayan kişilere göre dörtte bir oranında bir zaman dilimi içerisinde boyun fıtığına maruz kaldığını göstermektedir. Sigara dışında boyun fıtığı;

 • Yanlış oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarının tekrarlanması,
 • Uzun süreli bir yerde oturulması veya ayakta kalınması,
 • Hareketsiz bir hayat tarzına sahip olunması,
 • Yoğun stres altında bulunulması,
 • Yanlış beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesi

Gibi uzun soluklu nedenlerden kaynaklanabildiği gibi ani ve fiziksel olarak zor bir hareket, hızlı kilo alımı ve boyun bölgesini üşütme gibi kısa sürelik sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Verilen belirtilere göz atıldığında ofis çalışanlarının, şoförlerin, garsonların ve ağır yük taşıyanların boyun fıtığına yakalanma riskinin fazla olduğu söylenebilir.

Boyun Fıtığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Boyun fıtığı olanların yapmaması gerekenler listesinin başında en kısa sürede uzman bir doktora rahatsızlığından dolayı görünmek gelir. Rahatsızlığın ilerlemesi sonrası geri dönüşü olmayacak sinir veya kas kaybı yaşanmaması için tedavi sürecinin erken başlaması büyük önem taşır. Tedavi öncesi ve tedavi sırasında ise boyun fıtığı olanlar;

 • Oturma duruşlarına dikkat ederek,
 • Dik yürüyerek ve boynu öne eğmeyerek
 • Boyun kaslarını güçlendirici düzenli egzersiz yaparak
 • Boyun bölgesini aşırı zorlayan hareketlerden kaçarak

Rahatsızlıklarının ilerlemesi ve ağrılarının kendilerini daha fazla rahatsız etmesinin önüne geçebilirler.

Boyun Fıtığı Nedeniyle Hangi Doktora Gidilmelidir?

Boyun fıtığı belirtilerinin gözlenmesi sonrası en kısa sürede teşhis ve tedavi sürecini başlatmak isteyen rahatsızlık sahipleri, güvendikleri bir Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanına müracaat ederek tedavi sürecine başlayabilirler. Uzmanın muayene ve teşhis sonrası uygulanacak tedavi süreci için farklı uzmanlıklardan destek alınması gerektiğinde Beyin ve Sinir Cerrahi uzmanı gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirecektir.

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Boyun fıtığının teşhisi önemlidir ve yanlış teşhis ile tedavinin yanlış uygulanması ihtimali oldukça yüksektir.

Teşhiste yapılan yanlışla ameliyat edilmesi gerekli hastanın ameliyata gerek olmadığı sonucuna varılabildiği gibi ameliyat gerekmeyen durumlarda hastaların ameliyat edildiği bilinmektedir.

Teşhis için başvurulan Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı hasta şikayetlerini dinledikten sonra;

 • Fiziksel muayene,
 • Sinir testi,
 • Manyetik rezonans görüntüleme,
 • Bilgisayarlı tomografi,
 • Direk grafiler,
 • EMG

Gibi yöntemlerden yararlanılarak boyun fıtığı teşhisi ve rahatsızlığın evresinin tespiti gerçekleştirilebilir. Teşhis aşamasında rahatsızlık nedeniyle meydana gelen vücut hasarları da tespit edilerek müdahale edilmesi gerekli bölümler için ayrıntılı bir rapor hazırlanarak tedavi süreci için izlenecek yol haritası belirlenir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman tarafından gerçekleştirilen muayene sonrası tespit edilen boyun fıtığının ilerleme safhasına göre uygulanacak doğru tedavi yöntemleri belirlenir. Tedavi sürecinde ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler olmak üzere iki farklı tedavi uygulanır.

 • Ameliyat Gerektirmeyen Tedaviler: Boyun fıtığı nedeniyle meydana gelen ağrıların şiddetine yönelik ağrı kesiciler, kas gevşetici ve antienflamatuarlar ile ilaç tedavisi; sıcak ve soğuk uygulama; masaj, gerdirme ve boyun fıtığı fizik tedavi; doğru duruş ve oturuş çalışmaları, düzenli egzersiz yapılması gibi uygulamalarla tedavi süreci yönetilir.
 • Ameliyat Gerektiren Tedaviler: Ameliyatsız tedavilerle iyileşmeyen veya hasarlı servikal disklerin tedavisi için cerrahi müdahale gerekir. Hasar görmüş diskin bir kısmı veya tamamı çıkartılarak sinir ve kas üzerindeki baskının ortadan kaldırılması ile ameliyat başarıya ulaşır.

Boyun Fıtığı Hangi Hallerde Cerrahi Müdahale Gerektirir?

İlerleyen ve ameliyatsız tedavilerin boyun fıtığını iyileştirmediği durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

 • Kuvvet kaybı,
 • El ve kollarda uyuşma,
 • Kas erimesi

Gibi belirtiler genellikle cerrahi müdahalenin habercisi olarak değerlendirilmekte, gerçekleştirilen muayene sonrası ameliyatsız tedavi yöntemlerine geç kalındığı tespit edilirse cerrahi müdahaleye karar kılınmaktadır. Ameliyat pek çok kişiyi korkutsa da ilerlemiş boyun fıtığı nedeniyle cerrahi müdahale gerçekleştirilmediğinde;

 • Büyük ve küçük abdest tutamama,
 • Felç

Gibi geri dönüşü olmayan rahatsızlarla karşılaşma riski oldukça büyüktür.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Geçmişe nazaran tıpta yaşanan gelişmelerle birlikte boyun fıtığı ameliyatları da bir hayli kolaylaşarak hastaların iyileşme süreci önemli ölçüde azaldı.

Günümüzde yapılan boyun fıtığı ameliyatlarında geçmişe nazaran daha küçük kesilerle çalışılması, operasyon sonrası iyileşme sürecinin hızlı gerçekleşmesine en büyük etki olarak gösterilebilir.

Yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat arasında süren boyun fıtığı ameliyatları sonrası iyileşme süreci doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız halinde yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir.

Boyun Fıtığı Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastaneden taburcu olunmanın ardından doktorunuzun da tavsiye edeceği gibi ilk 10 günlük süreçte pek çok noktaya dikkat etmeniz, sağlığınıza hızlıca kavuşmak için büyük önem taşır.

Taburcu olunduktan sonraki süreçte boyun fıtığı ameliyatının iyileşme sürecinde size ve ailenize büyük iş düşmektedir.

Kısaca bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinmek gerekirse dönemi ilk 7 gün ve sonrası olarak sınıflandırmak yerinde olacaktır;

 • İlk 7 Gün: Bu süreç tıpkı taburcu öncesi olduğu gibi yatak istirahati ile geçirilmelidir. Günde 6 ila 7 kez tuvalet ve beslenme gibi ihtiyaçların giderilmesi için yataktan kalkmaya izin verilmekle birlikte yataktan kalkma ve geri yatma sırasında doktorun önerdiği hareketlere uyulmalıdır. Sırt üstü veya ya dönerek yatılması ve ortopedik yatak seçilmesi önemlidir. Tuvalet ihtiyacının bu dönemde klozete oturularak giderilmesi gerekmekte olup banyo yapmak için taburcu sonrası gün herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu süreçte doktorunuzun verdiği ilaçları da aksatmadan kullanmalı ve hızlıca iyileşmenizi tamamlamalısınız.
 • Sonraki Günler: İlk 7 gün atlatılması sonrası normal hayata bazı sınırlandırmalarla dönmek mümkün olmaktadır. Bu dönemde hafif yürüyüşler, kısa mesafe araba sürüşleri, dik oturma ve cinsel yaşama izin verilmektedir.

Boyun Fıtığı Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun fıtığı tetikleyicilerinden yukarıda bahsetmiştik. Bu tetikleyicilerden vazgeçerek ve maruz kaldığımız durumlarda kendimizi koruyarak boyun fıtığı olma riskimizi önemli oranda azaltabiliriz.

 • Sigara kullanımının bırakılması,
 • Doğru yürüyüş ve oturuş pozisyonlarını kullanmak,
 • Uzun süre oturarak çalışılması halinde her 30 dakikada boyun egzersizleri yapmak,
 • Stresten uzak durmak,
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek,
 • Düzenli egzersiz yapmak

Boyun fıtığı risklerini azaltarak sağlıklı bir omurga yapısına sahip olmamıza yardımcı olur.

Boyun Fıtığına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Özellikle sürekli oturarak çalışmak zorunda kalan ofis çalışanları başta olmak üzere boyun fıtığı egzersizleri yaparak boyun kasları güçlendirilmekte ve boyun fıtığı riskleri minimize edilebilmektedir. Boyun fıtığına ne iyi gelir sorusuna yanıt olan aşağıdaki egzersizleri gün içinde uygulayarak boyun kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

 • Elleriniz alnınızda iken başınızı öne doğru itmeye çalışın ve aynı zamanda ellerinizle başınızın öne gitmesini engelleyici ters yönde güç uygulayın. 5 saniye boyunca süren bu hareket ara vererek gün içerisinde birkaç kez tekrarlayın.
 • Ellerinizi başınızın arkasında iken başınızı arkaya doğru itmeye ve ellerinizle ters yönde güç vererek boynunuzu öne doğru itin. 5 saniye hareket yapılarak gevşeme ile günde birkaç kez tekrar edin.
 • Yukarıdaki hareketlere benzer şekilde sağ ve sola olmak üzere hareketi tekrarlayın.

Verilen hareketler ile boyun kaslarınızı güçlendirerek boyun fıtığının etkilerini azaltabilir, tedavi süresince tedavinize destek olabilirsiniz.

Boyun Fıtığının Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Boyun fıtığı tedavisi bitkisel doktor tarafından önerilen masaj tedavisi sırasında uygulanmaktadır. Bitkisel yağlar ile yapılan masajlar fıtık nedenli boyun ağrıları nasıl geçer sorusuna yanıt olarak boyun fıtığı tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Çuha çiçeği yağı,
 • At kestanesi yağı,
 • Susam yağı,
 • Çörek otu yağı,
 • Isırgan tohumu yağı,
 • Pelesenk yağı

Kullanılarak yapılan masajlar ile boyun fıtığını iyileştirmek mümkün olmaktadır. Ayrıca ağrılar nedeniyle rahatsızlık çekenler her akşam yatmadan önce Melisa Çayı içerek rahat bir gece uykusu çekebilmektedirler.

Источник: //www.saglik8.com/boyun-fitigi-nedir-belirtileri-nelerdir-boyun-fitigi-tedavisi-ve-egzersizleri/

Boyun Fıtığı Nedir ? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Boyun Fıtığı Nedir, Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi

Boyun Fıtığı,sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Boyun ağrılarının yüzde 10-20 kadarı boyun fıtığı kaynaklıdır. En sık karşılaştığımız boyun ağrısı nedeni myofasial ağrı sendromu olarak adlandırdığımız kas gerilme ağrılardır. Bunu 50 yaşından sonra ortaya çıkan omurga kireçlenmesine bağlı izliyor.

İnsan omurgası, kafatasının altından kuyruk sokumunun bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan ve aralarında disk denilen kıkırdaklardan oluşur. Yandan bakıldığında boyun, sırt ve bel bölgesi omurgada S harfine benzeyen bir şekil meydana getirir. Boyun, 7 adet omurdan ve aralarındaki disklerden oluşmaktadır.

Boyun omurları arasında yer alan diskin iki omur arasından öne, yana ya da arkaya doğru fıtıklaşmasına boyun fıtığı denir.

Ağır bir yük kaldırma veya hafif bir yükü ani, dengesiz kaldırma sonucu meydana gelir.

Olay omur kemiği arasında bulunan, omurlara hareket imkanı veren, boyuna binen ağırlığı tasıma görevi gören, yani bir çeşit yastık görevi yapan disklerden bir veya birkaçının dışarı doğru taşmasıdır.

Az veya çok dışarı doğru taşan disk omurilik kanalında kola giden sinir kökünü sıkıştırabilir. Sıkışan sinirde hastalarda kol ağrısı ve kola yayılan ağrıya yol açar. Bu yayılan ağrıya da radiküler ağrı denilmektedir.

Boyun ve kol ağrısı uzun süre ayni pozisyonda oturmakla, ayakta durmakla, yürümekle, öksürmekle, hapşırmakla artar, yatıp dinlenmekle azalır.

Ağrı ile birlikte kollarda genellikle tek taraflı olmak üzere uyuşma, karıncalanma, kuvvetsizlik, refleks kaybı ve incelmeler görülebilir.

Boyun fıtığı olan hastalar biraz el işi yapmakla veya ağır bir ev işini takiben boyunlarındaki ağzının aralığından ve kollara yayıldıklarından bahsederler. Yıllar boyu süren, ara sıra kollara vuran, ağır bir iş tutrnalda başladığı iyice hatırlanan boyun ağrılarının nedeni genellikle boyun fıtığıdır.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Boyun fıtıklarına neden ağır taşıma, ağır iş tutma ve mesleğin etkisi belirgindir. Alışkanlıklara bağlı duruş bozuklukları ve özellikle uygun olmayan yatak ve yastıklarda yatış karşılaştığımız sebepler arasındadır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle nedeninin doğru olarak ortaya konması gerekir. Bunun için de öncelikle hastadan boyun ağrısı ile ilgili bilgi alınır. Daha sonra uzman doktor tarafından, ayrıntılı bir muayene yapılır.

Boyun fıtığında bölgenin tomografisi, Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tetkiki, gerekirse EMG denen ve sinirsel hasarı ortaya koyan bir tetkik istenir. Bugün için en iyi fıtığı gösteren MRG’dir.

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Boyun fıtığından korunmak için ofis çalışanları ergonomiye dikkat etmeli. Özellikle monitör göz hizasının hafif altında olmalıdır. Uzun süre bas eğik pozisyonda çalışılmamalı Eğer bu tip aktiviteden kaçınmak mümkün değilse saatte bir ara verilip, boyun kaslarına düzenli gen-ne egzersizleri yapılmalı.

Televizyon karşısında, kanepe ve koltukta uygunsuz baş pozisyonu ile televizyon seyretmek ve uyumaktan kaçınılmalı. Geceleri yastıksız ya da çok yüksek yastıkla yatılmamalı. Mümkünse ortopedik yastık kullanılmalı. Özellikle bayanlar ıslak saçla yatmamalı.

Boyun ağrısı çeken hastalar oyalanmadan öncelikle bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeliler. Hastalar, kan dolaşım bozulduğunda ve yeteri kadar da hareket edemediklerinde üşürler. Bundan dolayı, soğuk havalarda kalınca giyinmekte (yalnız yünlü ve pamuklu) sakınca yoktur.

Ancak sıcak havalarda da kalın giyinilirse terleyeceğinden, üşütme daha kolaylaşır. Yani terleyecek kadar da kalın giyinmemek gerekir. Boyunlu kazak ve kaşkollar kullanılabilir.

Fıtığın hem ilerlemesini yavaşlatacak, hem boynu koruyacak ve hem de ağrınızı azaltacak en iyi yöntem düzenli egzersizlerdir. Hastalara ağrıyı azaltan ve artıran durumlar hatırlatılmalıdır:

• Ağırlık kaldırmaması,

• Ağır isler yapmaması,

• Ters hareketlerden kaçınması,

• Ortopedik boyun yastığı kullanması,

• Orta sertlikte bir yatakta yatması,

• Uzun süre ayni pozisyonda kalmaması,

• Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,

• Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini her gün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır. Boyun fıtığın başka bir seviyeden tekrarlanmaması ve boyunda kireçlenme oluşmaması için fizik tedavi ya da ameliyattan sonra uygun egzersiz programı düzenlenir ve hastaya neleri nasıl yapması gerektiği ve nelerden kaçınması gerektiği izah edilir.

Hasta da bunlara uyarsa sonraki yaşantısı normal geçirir. Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir Boyun fıtığı korkulacak bir durum değildir. Birçok hastalık gibi erken teşhis konulması önemlidir. Uygun tedavi programıyla hastalık edilir.

Ücretsiz  Netflix Filmi İzlemek İsteyenler sayfamızda aratma yapabilir. 

Paylaş: Yazdır

Источник: //bilgicambazi.com/saglik/boyun-fitigi-nedir-belirtileri-tedavisi-hakkinda-bilgi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi