Bronşektazi Nedir?

Bronşiektazi nedir?

Bronşektazi Nedir?

Bronşektazi, solunum sisteminin parçalarını etkileyebilen bir akciğer hastalığıdır. Kalıcı öksürük ve balgam veya balgam çıkarma yetersizliği içerir. Bronşiyal ağacın bir kısmı geri dönüşümsüz olarak genişler ve bu, gevşek ve yaralı hale gelir.

“Kalıcı olarak geri dönüşü olmayan dilatasyon ve orta boy bronşların distorsiyonu” olarak tanımlanmıştır.

Geçmişte, bronşektazi ile ilgili değişiklikler çocukluk döneminde gelişmeye meyilliydi, ancak daha iyi hijyen standartları, antibiyotikler ve bağışıklama programları çocukluk çağı enfeksiyonlarını daha az yaygınlaştırdı ve bronşektazi şimdi orta yaşlı ve daha yaşlı olanları etkiliyor.

Endüstrileşmiş ülkelerde bronşektazi, normalde hava yolu duvarlarına zarar veren veya kistik fibroz veya primer siliyer diskinezi gibi mukusun çıkarılmasını önleyen altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanır.

8 yıllık bir dönemde, Medicare verileri Amerika Birleşik Devletleri’nde 100.000 kişi başına 1.106 bronşektazi vakası bildirdi.

Bronşektazi ciddi. Tedavi yoktur ve tedavi edilmezse komplikasyonlar ölümcül olabilir. Bununla birlikte, erken tanı ve tedavi kötüleşmesini önleyebilir.

Bronşektazi belirtileri ve semptomları

Bronşektazi normalde edinilmiş bir durumdur. Hava yollarındaki hasar nedeniyle oluyor. Belirtiler ve semptomlar aylarca ve bazen yıllarca görünmeyebilir.

En sık görülen belirtiler ve semptomlar, aylar veya yıllar boyunca günlük olarak devam eden öksürüğü içerir. Bir tarafta yatarken öksürük kötüleşebilir.

Aşırı balgam öksürecek ve tükürecektir. Balgam kötü kokulu olabilir ve mukus, sıkışmış parçacıklar ve irin içerebilir.

Kişinin hırıltı ve nefes darlığı yaşaması muhtemeldir ve akciğerler bir stetoskopla duyulduğunda çatırlar.

Tırnakların ve ayak tırnaklarının altındaki et kalınlaşabilir ve tırnaklar aşağı doğru eğilebilir.

Daha sonraki belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Boşluk veya mavimsi bir ten rengi
 • Kilo kaybı
 • Çocuklarda yavaş büyüme
 • yorgunluk
 • Kan veya kanlı mukusun öksürüğü
 • Nefes kokusu.

Şiddetli bronşiektazisi olan hastalar nihayetinde, çökmüş akciğer, solunum yetmezliği ve nihayetinde kalp yetmezliği gibi daha ciddi durumlara neden olabilir.

Bronşektazi nedenleri

İnsan solunum sisteminde hava, akciğerlere bronşiyal tüpler adı verilen bir dizi dallanma havasıyla girer ve ayrılır. Normal olarak, bronşiyal tüpler her akciğerin kenarlarına düzgünce daralmaktadır.

Bronşektazide hava yolları hasar görür ve dar yerine genişler. Buna bronşiektazi denir.

Bronşiyal tüplerin astarları siliya ve mukusla kaplıdır. Mukus, akciğere giren istenmeyen parçacıklara karşı korur. Kirpikler, partikülleri ve aşırı sümülü, akciğerden yukarı doğru saran saç benzeri yapılardır.

Genellikle bir kişi, fazla bir mukus hacminin yukarı itilmediği sürece, mukusun dışarı çıkacağını fark etmez, bu durumda kişi öksürecektir.

Bronşektazide, bronşiyal tüplerdeki kirpikler yok edilir veya hareketsiz hale gelir, böylece parçacıklar ve mukus yukarı doğru kaldırılmaz. Bunun yerine, bakteriler gibi birikirler. Balgam veya balgam, öksürük ile bile, yapışkan ve zor hareket edebilir.

Toplanan balgam bakterilerin çoğalması ve enfeksiyona neden olması ve bronşiyal tüplere daha fazla zarar vermesi için ideal bir ortamdır. Daha fazla balgam oluştuğunda, daha fazla bakteri, daha çok enfeksiyon, daha fazla hasar ve daha fazla balgam oluşur.

Bronşektazi riskini artıran durumlar

Bronşektazinin kesin nedeni belirsizdir, ancak bronşiyal tüplere verilen hasar, tüberküloz (TB), pnömoni, mantar enfeksiyonu veya yaşamın erken dönemlerinde boğmacadan kaynaklanabilir. Kızamık ayrıca akciğerlere zarar verebilir.

Riski artıran diğer koşullar şunlardır:

 • Kistik fibrozis, vücudun organlarının hasar görmesi, mukusun kalın ve yapışkan hale gelmesine neden olan kronik bir hastalıktır. Bu mukus hava yollarını tıkayabilir ve enfeksiyonlara ve akciğer hasarına yol açabilir.
 • Diğer konulara ek olarak, bir kişinin mukusunun anormal derecede viskoz olduğu Young sendromu.
 • Alerjik bronkopulmoner aspergillozis (ABPA), bir tür mantar olan aspergillus’a karşı bir alerjidir. Bu, solunum yollarının iltihaplanmasına ve akciğerlerin hava keselerine yol açabilir. Tedavi edilmezse bronşektazi ile sonuçlanabilir.
 • Primer siliyer diskinezi (PCD) veya Kartagener Sendromu (KS), solunum yolundaki kirpiklerin kötü işlev gördüğü ve salgıları etkili bir şekilde temizleyemediği kalıtsal bir durumdur. Bu tekrarlayan enfeksiyonlara yol açabilir.

Eğer bronşektazi akciğerin sadece bir bölümünü etkiliyorsa, bu durum muhtemelen kansersiz büyüme veya yerfıstığı gibi inhale edilen bir nesne nedeniyle bir hava yolu tıkanıklığına işaret edebilir.

Amonyak ve diğer zehirli gazların veya sıvıların solunması da bronşektaziye yol açabilir.

Bronşektazi tedavisi

Bronşektazi tedavi edilemez, ancak erken ve etkili tedavi komplikasyonları azaltmaya, enfeksiyon ve salgıları kontrol etmeye ve hava yolundaki tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olabilir.

Enfeksiyonlar salgı drenajını teşvik etmek için antibiyotikler, bronkodilatörler ve fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Uzun süreli antibiyotik kullanımı, özellikle kistik fibrozis durumunda enfeksiyon nüksünü önleyebilir.

Bronkodilatörler kasları gevşetir ve solunum yollarını açar. Genellikle bir inhaler veya nebulizatör kullanarak ince bir sis halinde nefes alırlar. Soluma hızlı bir etki için ilacı doğrudan akciğerlere alır.

Hidrat tutulması, mukusun kalın ve yapışkan hale gelme olasılığını azaltır.

Solunum yetmezliği ile sonuçlanan yaygın bronşektazisi olan hastalar, kan oksijen düzeyleri düşükse oksijen tedavisi alabilirler.

İltihap ve mukus birikiminin tedavisi

İnhale kortikosteroidler inflamasyonu tedavi edebilir.Sürekli olarak kullanıldığında, balgam üretimini ve hava yolu daralmasını önemli ölçüde azaltabilirler. Bu durumun kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olur.

Hışıltılı veya nefes darlığı olan hastalar, tek başına veya bronkodilatörler ile oral ve inhale kortikosteroidlerden yararlanabilirler.

Mukus ve mukusun incelmesi için mukolitikler ve salin kullanılabilir. Bununla birlikte, bronşektazide mukolitiklerin etkinliği sorgulanmıştır. Anti-öksürük ilacı tavsiye edilmez, çünkü öksürük mukusun çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Fizik Tedavi

Postüral drenaj ve göğüs perküsyonu mukusun boşaltılmasına yardımcı olabilir.

Postüral drenajda, hastayı belirli duruş ve pozisyonlarda konumlandırmak, tıkanıklığı temizlemek için yer çekimi kullanır.

Göğüs perküsyonu, aynı zamanda göğüs fizyoterapisi (CPT) veya göğüs çırpma olarak da bilinir, hastanın göğsünü gevşetmek için mukusun gevşetilmesi için göğsün oyuk ellerle veya bir vurma cihazı ile vurulmasını içerir.

Yüksek frekanslı hava dalgaları kullanan bir elektrikli göğüs tokmağı veya şişirilebilir terapi yelek benzer etkilere sahip olabilir. Bir Acapella adı verilen bir başka küçük el cihazı, hasta nefes alırken mukusun gevşemesine yardımcı olan titreşimlere neden olur.

Göğüs kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler, bir hastanın daha rahat nefes almasına yardımcı olabilir.

Bronş tıkanıklığının kaldırılması

Bronş tıkanıklığı durumunda, ciddi hasar meydana gelmeden önce tıkanıklığı gidermek için bronkoskopi kullanılır. Bu hava yolunda küçük bir madde olabilir.

Bronkoskop, ucunda ışık ve kamera bulunan, ağız veya burun yoluyla hava yoluna giren uzun, ince ve esnek bir tüpdür. Doktor bir monitörde hava yolunun iç kısmını görebilir.

Akciğer ameliyatı ve embolizasyon

Nadir durumlarda, bir akciğerin bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bu, tek bir akciğer etkilenirse sadece bir seçenektir ve normalde sadece bir akciğer lobunu veya segmentini içerir.

Cerrahiye ihtiyaç duyan diğer hastalar, tedaviye rağmen tekrarlayan enfeksiyonları olanlar ve büyük miktarlarda kan öksürenlerdir.

Embolizasyon çok fazla kan öksürüğü olan hastalarda kanamayı durdurmak için ameliyat yerine kullanılabilir. Kanama kabını pıhtılaştıran bir maddeyi enjekte etmek için bir kateter kullanılır.

İleri bronşektazi ve aynı zamanda kistik fibrozisi olan hastalar için akciğer transplantasyonu önerilebilir.

Bronşektazi için komplikasyonlar ve görünüm

Bronşektazi komplikasyonları tekrarlayan enfeksiyonları, düşük kan oksijen düzeylerini, solunum yetmezliğini, kan veya kanlı balgamı tükürmeyi ve akciğerlerden kan geçişine çok yüksek dirençle oluşan bir kalp hastalığı olan cor pulmonale’yi içerir.

Prognoz, çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak esas olarak enfeksiyonların ve olası komplikasyonların nasıl kontrol edildiğini veya önlendiğini gösterir.

Gecikmiş tedavi ve kronik bronşit veya amfizem gibi mevcut koşullar prognozu kötüleştirebilir. Pulmoner hipertansiyon ve kor pulmonale gibi komplikasyonlar kötü sonuç riskini artırır.

Riski azaltmak için erken tedavi önemlidir.

Источник: https://trmedbook.com/bronsiektazi-nedir/

Bronşektazi Nedir Ölümcül Müdür Nelere Dikkat Edilmelidir

Bronşektazi Nedir?

Bronşektaziakciğerlerle ilgili bir hastalık türü olup insanın yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu hastalıktan kurtulmak için erken teşhis büyük önem taşır.

Tanımı

Bronşektazi, akciğer içindeki hava yollarında yani bronşlarda oluşan hasar sonucunda bronşların kalıcı olarak genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bronşektazi , bronş ve bronşiyallerin normalden fazla genişlemesi şeklinde tarif edilen bir akciğer hastalığıdır.

Genellikle çocuklukta geçirilen kızamık ve boğmaca gibi hastalıkların ağır atlatılması sonucu kalıcı hasar oluşabilmektedir. Bronşektazi nedir? Bu akciğer hastalığı astım ve KOAH kadar tehli bir hastalıktır. Fakat yeterince araştırılmadığından çok fazla duyulmamıştır.

Bronşektazi öksürük ve balgam ile başlayan, balgamda kan görme ve nefes darlığı şikayetleri ile gittikçe ağırlaşan bir solunum yolu rahatsızlığıdır.  

Sebepleri

Bronşektazi hastalığının nedenleri bilindiğinde teşhis ve tedavisi daha kolay olacaktır. Çocuklukta kızamık veya boğmaca gibi enfeksiyona bağlı hastalıklar çok ağır geçirilmişse ileri yaşlarda Bronşektazi hastalığı görülme riski yüksektir. Doğumsal bronş bozuklukları varsa en kökteki sebep olacaktır.

Doğum anında ciğerlerde açılmama gibi bir durum daha sonra hastalığa neden olabilmektedir. Verem hastalığı geçiren kişilerde Bronşektazi hastalığına rastlanabilmektedir. Bağışıklık sistemi bozuklukları bir başka sebeptir. Nefes borusuna kaçan yabancı cisimler sonrasında hastalığa zemin hazırlayabilir.

İyi huylu bronş tümörleri de Bronşektazi hastalığına neden olabilmektedir.

Belirtileri

 • Öksürük ve balgam çıkarma,
 • Sıkça solunum yolu rahatsızlığı yaşanması,
 • Uzun süren halsizlikler,
 • Ciddi kilo kaybı, hızla zayıflama,
 • Sürekli ağız kokusu olması,
 • İlerlediğinde nefes darlığı,
 • Zaman zaman ateşlenme,
 • Çocuklarda öğrenme geriliği bronşektazi belirtileri olarak sayılabilir.

Teşhisi

Bronşektazi hastalığında teşhis ve tanı öncelikle hastanın şikayetlerine bakılarak yapılır. Eğer hasta uzun süre geçmeyen balgamlı bir öksürüğü olduğunu ve balgamında kan gördüğünü söylüyorsa, zamana zaman ateşi çıktığından bahsediyorsa Bronşektazişüphesi taşır.

Bu şikayetlerinin yanı sıra Kilo kaybı ve halsizliği varsa nefes darlığı başlamışsa doktor Bronşektazi hastası olabileceği konusunda ilk fikrini edinmiş olur. Sonrasında emin olabilmek için hastanın yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografisini isteyecektir. Tomografi sonrası genellikle tanı kesinleşir.

Fakat şüphe varsa veya hangi aşamada olduğu tam olarak tespit edilememiş ise bronkoskopi yapılması istenebilir. Bronkoskopi, bronkoskop ismi verilen bir cihaz ile bronşların ve akciğerlerin görülebilmesidir.

Doktor ucunda ışıl bulunan, bükülebilen, kalem kalınlığındaki bir boruyu hastanın ağzından veya burnundan rahatça bronşlara kadar uzatır ve borunun ucundaki mercek aracılığı ile bronşları çok net olarak görebilir.  Bu inceleme sonrası hastalık tam olarak teşhis edilir ve tedavi aşamasına geçilir.

Nelere Dikkat Etmelidir

Bronşektazi hastaları tedavilerinin yanı sıra yaşam şekillerinde bazı konulara dikkat ederek hastalığın iyileşme sürecini hızlandırabilir ve daha rahat yaşayabilirler. Bronşektazi hastaları nelere dikkat etmeli aşağıda sıralanmıştır.

 • Bronşektazi hastaları özellikle mevsim geçişleri olan ilkbahar ve sonbahar aylarında kendilerine dikkat etmelidirler. Beslenmelerine ve giyimlerine dikkat ederlerse bu dönemleri daha rahat geçireceklerdir.
 • Yaz aylarında bol bol su içmeleri gerekir. Zira hem terleme ile vücut su kaybeder hemde sıcaktan dolayı nefes almak zorlaşır. Vücudun oksijensiz kalmaması için bol su şarttır.
 • Kış aylarında özellikle ciğerlerini üşütmemek için sıkı giyinmelidirler. Üşütmekte hastalığın seyrini değiştirebilir.
 • Bronşektazi hastaları düzenli beslenmelidir. Yedikleri gıdalara dikkat ederlerse hastalık daha kolay iyileşecektir.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ilaçlarını düzenli olarak almaları gerekir. Doktorun tavsiyelerine harfiyen uyarak iyileşmek için çaba göstermelidir.
 • Kesinlikle sigara ve alkol içilmemelidir. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Hava kirliliği olan yerlerde de kalmak gerekir.

Nasıl Beslenmeli

Bronşektazi hastaları düzenli beslenme programı uygulayarak her gün almaları gereken vitamin, mineral ve proteinleri mutlaka yemelidirler. Bol su içmeli ve mutlaka hafif egzersizler yapmalıdırlar. Doktor tavsiyesi ile neleri yemeleri gerektiğini liste halinde almalıdırlar.

 Bronşektazi hastaları nasıl beslenmeli konusunda uzmanlar her gün mutlaka proteinlerini yemelidirler diyor. Bunlar et, balık, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein deposu gıdalar muhakkak yenmelidir.

Vitamin ve mineral yönünden zengin meyveler günde 4 porsiyon yenmesi gerekmektedir. Yağlar enerji bakımından zengin olduğundan yenmesi önerilir. Ancak kilo problemi varsa mutlaka diyetisyen ile görüşülüp ona göre yenmelidir. Bronşektazi hastalarına karbonhidratlı gıdalar önerilmez.

Nişastalı gıdalar, ekmek, patates, pirinç, makarna gibi gıdalar yenmemesi gerekir.

Yaşam Süresi

Bronşektazi hastalığı tıbbi literatürde yeni yer alan bir hastalıktır. Önceden bilinmeyen ya da tam teşhisi olmayan bu hastalık günümüzde artık tanı ve tedavi aşamasında çok yeni tekniklerle iyileştirilebilen bir hastalıktır.

Bronşektazi hastalığının iyileşmesi daha çok hastanın gayretine kalmıştır. Hasta beslenmesine, ilaçlarını düzgün almaya ve hastalığa göre yaşamını düzenlemeye dikkat ederse iyileşme daha hızlı olacaktır.

 Bronşektazi hastalarının yaşam süresi hastalığın ne zamandan beri var olduğuna göre de değişir. Erken teşhis edildiğinde tedavisi daha kolaydır.

Uzun yıllardır Bronşektazi hastası olan ve teşhisi konulamamış bilinmeyen ve kronikleşen hastalarda tedavi daha zor ve zahmetli olmaktadır. Bronşektazi hastaları iyi bir tedavi ile uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürebilmektedir.

Bronşektazi Ölümcül Müdür?

Bronşektazi günümüzde ilerleyen tıbbi gelişmeler ve yeni tedavi yöntemleri ile iyileşebilen bir hastalıktır. İlaç ve fizyoterapi yöntemleri ile düzelme olmazsa son çare olarak hasta ameliyat edilir.

 Bronşektazi hastalığı ölümcül müdür? sorusunun cevabı tedavi edilebilen bir hastalıktır şeklinde olacaktır.

Akciğer naklinin bile yapılabildiği düşünülürse bir akciğer hastalığı olan Broşektazi hastalığı da tedavi edilebilmektedir.

Bronşektazi Tedavisi Nasıl Yapılır

Bronşektazi hastalığının tedavisi öncelikle ilaç tedavisi olarak yapılmaktadır. Ağızdan alınan draje hapların yanı sıra aerosol şeklinde püskürtülerek alınan ilaçlarda kullanılmaktadır. Her gün düzenli balgam çıkartabilmeyi sağlayıcı ilaçlar da etkili olmaktadır. İlaç tedavisi istenilen sonucu vermediğinde ameliyata karar verilir.

Kaynaklar

(3 oy, ortalama: 2,33 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/bronsektazi-nedir.html

Bronşektazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşektazi Nedir?

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 10:16

Bronşektazi Nedir?

Akciğerlerimizde bronş olarak nitelendirdiğimiz hava yollarının doğuştan veya herhangi bir hasar sonucunda kalıcı olarak genişlemesine “bronşetakzi” denmektedir.

Akciğerlerinizdeki hava yollarının iyi çalışmaması, iltihaplanması veya hasar görmesi sonucunda bronşlar geri dönüşü olmaksızın genişlemektedir.

 İlk olarak 1819 yılında Fransız doktor Renė Laёnnec tarafından bulunan bronşektazi, öksürük ve kronik balgam çıkarma ile karakterize bir hastalık olarak nitelendirilmiştir. Bronşektazi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi doğumsal nedenlerle de oluşabilir.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen bronşetakzi, kistik fibrozis olarak tanımlandırılmıştır. Yetişkinlerde ise kimyasal koklama veya tüberküloz hastalığı sonrasında bronşetakzi oluşabilir.

Hava yolları duvarının duvarının hasar görmesi sonucunda genişleyen bronşlarda mukusumsu yapı meydana gelir. Akciğerlerde biriken mukusu (sümüksü salgı) dışarıya çıkarmak oldukça zordur.

Bronşlarınızın enfeksiyon kapması sonucunda iltihaplanma oluşur ve bu iltihaplanma zamanla ateş, halsizlik ve üşüme gibi belirtilere yol açar.

 Genellikle sol akciğerde görülen bronşetakzi, gelişmekte olan ülkelerde kötü yaşam koşulları, yetersiz hijyen, hastane ve doktor yetersizliği gibi sebeplerden ötürü sıkça görülmektedir.

Bronşetakziyi kadın ve erkeklerdeki görülme oranına göre incelemek gerekirse Türkiye ve Ortadoğu bölgelerinde erkeklerde; Amerika kıtası ve Avrupa’da ise kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

Bronşektazi Neden Olur?

Bronşetakzi, tek bir nedene bağlı olmaksızın doğumsal veya edinsel etkenlerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarından biridir. Çocukluk çağında görülen boğmaca, kızamık, tüberküloz, pnömoni ve adenovirüs gibi hastalıklar edinsel, yani sonradan meydana gelen bronşetakziye neden olur.

 Bebeklerde görülen bronşetakzi genellikle doğumsal etkenlerle ortaya çıkmaktadır. Ancak edinsel yolla meydana gelen bronşetakzi çeşitli yetersizlikler sonucunda oluşmaktadır.

Bronşların iltihaplanması bronş yapısının kolayca bozulmasına ve hasar görmesine neden olurken bronşetakzi oluşumunu kolaylaştırır.

Bronşların genişlemesi sonucunda artan salgı birikimi iltihaba neden olan mikropların artmasına sebebiyet verir. Bu durum sonucunda ise genişleyen bronş duvarları iltihaplanmaya başlayarak bronş duvarının direncinin düşmesine neden olur. Bronşetakzi nedenlerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • Kızamık, boğmaca ve tüberküloz gibi enfeksiyon hastalıkları sonucunda oluşur.
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar
 • Doğumsal bronş sorunları (hipogammagolobulinemi)
 • Kistik fibrozi
 • Nefes borusuna kaçan fındık, fıstık, silgi parçası ve toplu iğne gibi yabancı cisimler
 • İyi huylu bronş tümörleri

Bronşektazi Belirtileri Nelerdir? 

Bronşların sürekli olarak iltihaplanması bronşetakzinin başlıca belirtilerindendir. Ancak bu belirtiler bronşetakziye neden olan durumlar, yaygınlığı ve bulunduğu alana göre değişkenlik göstermektedir.

Öksürük ile birlikte görülen balgam bronşetakzinin bir diğer belirtilerindendir. Bronşlarda oluşan iltihaplanma sonucunda balgamda kan  görülmesi söz konusu olabilir.

 Bronşetakziyi diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ayıran faktör balgam miktarının 1-2 bardak miktarında olmasıdır.

Ancak balgamın yanı sıra kanlı balgam veya kan kusma gibi belirtiler gözlemleniyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır. Bu durum bronş cidarında bulunan bir damarın yırtıldığını ifade edeceği gibi oldukça tehlidir.

Genellikle akciğerin tek tarafında meydana gelen bronşetakzi, bazı durumlarda her iki tarafta da meydana gelebilir. Eğer iki tarafta bronşetakzi sorunu mevcut ise nefes darlığı kaçınılmaz olacaktır.

Bronşetakzide gözlemlenen belirtilerden diğerleri ise iltihaplanmaya bağlı olarak gelişen ateş, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı olarak sıralanabilir.

Bronşetakzi belirtilerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • Aşırı balgamlı öksürük
 • Nefes darlığı
 • Kanlı öksürük
 • Hırıltı
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Ağız kokusu
 • Çocuklarda gelişim bozukluğu

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

 • Dudak ve tırnakların mavimsi bir renk alması
 • Kalp atışının hızlanması
 • Nefes darlığı
 • Bilinç kaybı / yarı bilinç kaybı
 • Kanlı balgam veya kan kusma

Bronşektazi Nasıl Teşhis Edilir?

Bronşetakzi belirtilerinin diğer solunum yolu hastalıklardan farklı olması teşhisi kolaylaştıran etkenlerdendir. Öncelikle kişide bronşetakzi belirtilerinin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurması önerilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Akciğer röntgeninden sonra bronşetakzi belirtileri gözlemlenmiş ise bilgisayarlı tomografi çekilerek detaylı bir inceleme yapılır.

Tümör veya teh oluşturabilecek yabancı bir cisimden şüphelenilmesi durumunda bronoskopi işlemi yapılmaktadır.

Bronşektazi Tedavisi

Bronşetakzinin yaygınlığı ve derecesine bağlı olarak ilaç tedavisi veya cerrahi bir müdahale uygulanabilir. Uygulanan ilaç tedavisi ile enfeksiyon ve iltihap oluşumunun önlenmesi amaçlanmaktadır. Hastanın her yıl ekim ayında grip aşısı olması ve grip aşısının yanı sıra bir kereye mahsus pnömoni aşısı olması oldukça önemlidir.

Ancak bu aşıları olmadan önce doktorunuzdan onay almanız önerilmektedir. Balgamın incelenmesi sonucunda kullanılacak antibiyotiğe karar verilir ve maxsimum 10 gün süren bir tedavi uygulanır. Antibiyotiğin yanı sıra balgam söktürücü veya balgam sulandırıcı ilaçlar kullanılarak balgamın kolayca atılması sağlanır.

 İlaç tedavisinin yanı sıra bronşetakzininin kesin tedavisi cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale yapmadan önce akciğer dokusu incelenir ve bronşetakzinin yaygınlığı belirlenir. Bronşetakzi yalnızca tek bir bölümde bulunuyor ve diğer akciğer dokuları sağlıklı ise hastalıklı kısım cerrahi müdahele ile alınır.

Ancak bu işlemin yapılması için kalacak diğer akciğer dokularının sağlıklı olması gereklidir. 

Önerilen İçerik;
► Öksürükten Kurtulmanın Yolları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Sigara içenlerin akciğerinde biriken katran gibi birçok zehir zamanla akciğeri kullanılamaz hale getirir. Akciğerin işlevini yitirmesinde sadece sigara değil tozlu ve zehirli gaz atıklarının içinde uzun süre çalışmakta akciğerin işlevini yitirmesine sebep olabilir. Ancak ne yazık ki akciğeri bu zehirlerden temizleyecek hiçbir ilaç yoktur. Ama akciğer, sigara ve zehirli havalardan uzaklaştıktan 6 ile 12 ay içerisinde kendini temizleme özelliğine sahiptir. 
 • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olacak doğanın size sunduğu bazı bitkiler var. Ancak bazı ciddi hastalıklarınız var ise doktorunuza başvurarak kullanın. Çünkü bu bitkiler yüksek oranda antioksidan içerir.  İşte akciğerlerinizi tertemiz yapacak olan o bitkiler;
 • EbegümeciAkciğer kanserinin en büyük önleyicilerinin başında gelen ebegümeci, akciğerin bir zırhı gibidir. Dışarıdan gelebilecek tüm zararlı maddelere karşı akciğeri tamamen korur. Ebegümecini sıcak suda kaynatıp içmeniz önerilir. 
 • EkinezyaAkciğerlerin sağlığı için en çok tavsiye edilen bitkilerden tekide ekinazyadır. Akciğerdeki özellikle enfeksiyon gibi hastalıkları birebir iyi geliyor.
 • KeçiboynuzuSigara kullanıyor veya zehirli havanın olduğu yerde çalışıyorsanız bu alışkanlık ve ortamların akciğerlerdeki zararlarına karşı en önemli silah keçiboynuzudur. Bunun için keçiboynuzunu özellikle suda kaynatıp içerseniz akciğerlerinizi çok rahat temizlemiş olursunuz.
 • SarımsakSarımsağın içeriğinde bulunan antioksidan ve alisin kimyasalı sayesinde akciğerlerdeki toksinleri ve katranları temizler. Ayrıca alisin kimyasalı güçlü yapısıyla akciğerlerdeki mukusu temizleyerek solunum yollarını açar.
 • Okaliptusİçeriğindeki uçucu kimyasal yağ sayesinde akciğerlerin sağlığını korur. Özellikle akciğerdeki bronşit ve solunum  ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 
 • ZencefilÇay olarak veya yiyerek vücudunuzdan toksinleri çok rahat bir şekilde atabilirsiniz.  Zencefil, içeriğindeki antioksidan sayesinde akciğerdeki mukuslara karşı da çok güçlü bir sökücü özelliğe sahiptir. 

Источник: https://www.neoldu.com/bronsektazi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-10945h.htm

Bronşektazi – nedir bu? Akciğerlerin bronkoektazi

Bronşektazi Nedir?

Modern tıpta, genellikle kaydedildi”bronşektazi” adı verilen patoloji vakaları. Bu, solunum sisteminin çeşitli hastalıklarının arka planına karşı gelişen tehli bir durumdur. Tabii ki, bu tanı ile karşı karşıya kalan hastalar, hastalığın tedavisi, belirtileri ve yöntemleri hakkında herhangi bir bilgi arıyorlar.

Bronşektazi – nedir bu?

Benzer bir patoloji ileSolunum sistemi hastalıkları. Bronşektazi tanısı ile karşı karşıya kalan hastalar nelerdir? Bu duruma bronş duvarındaki hasarın bir sonucu olarak bronşların kuvvetli genişlemesi eşlik eder.

Hastalık bronşların farklı bölümlerini etkileyebilir, ancakbronşiyol duvarı genişlemesi en görülen orta büyüklüktedir. doku esnekliği kaybı ile ilgili proses.

İstatistiklere göre, erkekler böyle patoloji karşı cinse göre daha sık yaklaşık 3 kez kaydedilir. Genellikle bir hastalık sol akciğerde muzdarip, ancak doğru akciğer bronşektazi az yaygındır.

sol bronş lümeni çok daha küçük ve dönüm pulmoner arter fizyolojik sitesindeki bir daralma oluşturacak şekilde Uzmanlar bu tür istatistikler bağlıyor.

Ne yazık ki, bronşektazi tamamen kurtulmak nadiren mümkündür, ancak düzgün seçilmiş tedaviler yardımıyla bronş duvarının yıkılması sürecini durdurabilir.

Hastalığın nedenleri

Bronşektazi hem konjenital hem de olabilirsatın aldı. Konjenital bir patoloji söz konusudur, genellikle genetik ve fizyolojik anormalliklerin varlığı ile ilişkilidir. Bronşların genişlemesi sıklıkla kistik fibrozis ve immün yetmezlik durumlarından muzdarip çocukların yanı sıra Jung, Marfan, Kartagener sendromu da dahil olmak üzere bir dizi başka hastalıkta görülür.

Elde edilen kronik bronşektazi sıklıklapnömoni, tüberküloz, boğmaca dahil olmak üzere solunum sistemi hastalıklarının arka planı gelişir. Risk faktörleri arasında alerjik hastalıklar bulunur. Patoloji, hava ve balgamın geçmesini zorlaştıran bronşiyal tümörlerin varlığı ile ilişkili olabilir. Nedenleri listesinde AIDS de dahil olmak üzere bağışıklık sistemi hastalıkları yer almaktadır.

Her zaman bronşektazi patolojilerle ilişkili değildirdoğrudan solunum yolu.

Bronşiyal duvarın genişlemesi, progresif ülseratif kolit, romatoid artrit, Crohn hastalığı, stafilokok enfeksiyonu, yere bakılmaksızın, diyafragmada hiatus fıtığının bir sonucu olabilir.

Risk faktörleri arasında kötü alışkanlıklar (alkolizm, sigara kullanımı, narkotik ilaçların kullanımı), tehli toksik gazlarla zehirlenme yer alır.

Doktorun bronşlardaki patolojik değişikliklerin nedenini belirlemesi çok önemlidir, çünkü birçok yönden terapinin başarısı buna bağlıdır.

Bronşektazinin ana belirtileri

Bronşektazi, gelişen bir patolojidir.yavaş yavaş. İlk aşamalarda, bazı karakteristik semptomlar tamamen mevcut olmayabilir. Hastalar sıklıkla pnömoni ve plörezi de dahil olmak üzere solunum sistemi hastalıklarından muzdariptir. Bronşektazili bronşit de sık görülen bir olgudur.

Ayrıca, özellikle soğuk havalarda balgam üretiminde artış var. Teneffüs etme ve ekshalasyonda hışıltının fark edilmesi genellikle mümkündür.

Hastalık ilerledikçe, hastalaröksürüğün ortaya çıkmasına dikkat edin – saldırılar özellikle sabahları kuvvetlidir ve büyük miktarda mukopürülan balgamın salgılanmasına eşlik eder. Deşarjlar genellikle hoş olmayan bir kokuya sahiptir.

Bronş duvarlarındaki değişikliklervücut tarafından alınan oksijen miktarı. Hipoksiye genel bir zayıflama eşlik eder – hastalar sürekli halsizlik, uyuşukluk, sık sık baş dönmesi şikayeti.

Hastanın cildi soluk, bazen mavimsi olur.

Semptomlar, gelişimin sonraki aşamalarında kalıcı hale gelen ve sadece fiziksel aktivite sırasında değil, aynı zamanda dinlenirken de bir kişiyi endişelendiren nefes darlığını içerir.

Hastalığın gelişme evreleri

Doktorlar hastalığın gelişiminin üç aşamasını ayırt ederler:

 • Bronkodilatasyonun ilk aşamasına, bronşiyal mukoza katmanlarına verilen hasar eşlik eder. Karakteristik semptomlar pratikte yoktur ve hastalığın seyri iyi huylu olarak kabul edilir.
 • Gelişimin ikinci aşamasında, yıkıcı süreç, bronş duvarlarının tüm kalınlığını etkiler. Hastalar özel pnömoni ve günlük balgam hacmindeki artıştan şikayet ediyorlar.
 • Üçüncü aşamada patolojik süreçsadece bronşlarda görülmez – komşu akciğer dokusuna uzanır. Hastalar kronik iltihaptan muzdariptir, fetid balgamının bol miktarda akmasından şikayet ederler. Bu aşamada, hemoptizi sıklıkla görülür.

Bronşektazinin sınıflandırılması

Bunun için birkaç sınıflandırma şeması varpatoloji. Daha önce de belirtildiği gibi, bronşektazi konjenital veya kazanılmış olabilir. Yıkıcı süreç bazen bronşların sadece küçük bir bölümünü kapsar, ancak solunum yolunun diğer bölümlerine de yayılabilir (bu durumda büyük bir bronşektazi hakkında konuşuyoruz). Belki de bronşların farklı bölgelerinde çeşitli lezyonların ortaya çıkması.

Semptomların ortaya çıkış derecesine bağlı olarak, akciğer, orta ve şiddetli patoloji formları izole edilir. Patomorfolojiye bağlı olarak, bronşektazi hipertrofik veya atrofik olabilir.

Tedavinin yokluğunda, rahatsızlığın pulmoner amfizem, geniş kanama, ikincil amiloidoz, solunum ve kalp yetmezliği gibi tehli sonuçlara yol açabileceğine dikkat edilmelidir.

Bronkoektazi: enstrümantal ve laboratuvar teşhis

Bu hastalığın teşhisi bir süreçtiruzunluğundadır. Rutin bir fizik muayenede doktor hastanın görünümünde bazı değişiklikler fark edebilir. Toraks şekildeki bir varili andırır, parmakların falanksları değişir (eğer hastalığın gelişiminde daha sonraki aşamalar söz konusu ise). Dikkatsiz muayene uzmanı sert nefes almayı ve ıslak ırkların varlığını not eder.

Laboratuvar teşhislerinde olduğu gibi,Hastaya önce bir kan testi yazılır. Bronşektazinin arka planında, eritrosit sedimentasyon hızında, vücudun oksijen açlığı ile ilişkili olan lökosit ve anemi sayısında bir artış vardır. Balgamda yapılan bir laboratuar çalışmasında, sekresyonların üç katmanlı bir yapıya sahip olduğu görülebilir.

Son teşhis içinçeşitli araçsal yöntemler kullanılır. Bilgilendirici göğsün radyografisidir, bu da fibroz alanlarını görmeyi mümkün kılar, kistlerin varlığını ve bronş uzantılarını doğrular, vasküler modeldeki değişimi belirler. Ayrıca bronkoskopi yapılır (endoskoplu bronşların iç muayenesi) ve bilgisayarlı tomografi yapılır.

İlaç Tedavisi

Konservatif tedavi büyük ölçüde bağlıdırHastalığın evresi. Kural olarak, hastalar balgam seyreltmesi için ilaç reçete edilir. Yaygın olarak kullanılan immünomodülatörler, multivitamin kompleksleri.

En yaygın olarak kullanılan makrolidler ( “Azitromisin”) ve pneumotropic florokinolon ( “Moksifloksasin” “Levofloksasin”) – bakteriyel pnömoni, ve diğer hastalık hastalarının varlığında antibiyotik kullanımını gerektirir.

Tedavinin önemli bir kısmı bronşların aklanmasıdır,Çünkü akciğerlerde balgam durgunluğuna izin veremezsiniz – hastalara periyodik masaj seansları verilir. Balgamın tahsis edilmesini kolaylaştırmak için fizik tedavi kompleksi ve uygun seçilmiş kompleksi.

Bronşektazi tedavisi mutlaka solunum jimnastiği gerektirir. Solunum yolunun lümeni pürülan kitleler tarafından tıkandığında, mikrodravma antibiyotikler ve antiseptik ajanlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Bazen mukolitik ve proteolitik enzimler, balgamı seyreltip ayrılmasını kolaylaştıran bronş lümenine yerleştirilir.

Bronşektazi bu şekilde tedavi edilir. Doktorların yorumları, doğru bir şekilde uygulanan terapi ile, solunum sisteminin nispeten normal çalışmasını geri yüklemek mümkün olduğunu göstermektedir.

Operatif müdahale ve özellikleri

Her zaman konservatif tedavi yöntemleribronşektazi gibi bir patoloji ile başa çıkmak için yardımcı olur. Bazen bir operasyon sadece gerekli. Lezyonun derecesine bağlı olarak, doktor akciğerin tamamen çıkarılmasını veya bronşların etkilenen bölgelerinin kısmi rezeksiyonunu önerebilir.

Benzer bir hastalık için cerrahi tedavi oldukça karmaşıktır, daha sonra hastanın uzun bir rehabilitasyona ihtiyacı vardır.

Hastalar için diyet

Bronşektazi tedavisi mutlaka uygun bir diyet içerir. Diyet, yüksek miktarda proteinli yiyecek içermelidir, ancak yağ miktarının günde 90 g'a düşürülmesi tavsiye edilir.

Menüde daha fazla ürün olmalıGrup B ve A vitaminleri ve ayrıca askorbik asit bakımından zengindir. Hastalara bol çiğ sebze ve meyve yemeleri, taze meyve suları içmeleri tavsiye edilir. Menü karaciğeri içermelidir. İçme kullanımında buğday kepeği ve köpeklerin et suyu yükseldi.

Koruyucu önlemler

Ne yazık ki, hiçbir ilaç yokturHastalığın gelişimini önler. Ama biz o bronşektazi anlamalısınız – Bunu önlemek daha kolaydır ciddi patoloji vardır.

Risk gruplarına olan hastalar, (sigara gibi) kötü alışkanlıklar vazgeçmek diyet takip ve bağışıklık sistemini güçlendirmek ve boğmaca, grip, kızamık, ve diğerleri dahil olmak üzere viral enfeksiyonlara karşı koruyucu aşı yapmak için önerilir.

Daha önce tedavi gören hastalarBir doktor hesabına, yılda üç kez sınavlara girerek ve test yaptırmaya devam edin. Remisyon döneminde var olan bronşektazisi olan kişiler, bronşların periyodik sanrısına, fizyoterapi prosedürlerine, koruyucu sıhhi terapiye ihtiyaç duyarlar.

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/126560-bronhoektaz-eto-chto-takoe-bronhoektaz-legkih.html

Bronşektazi

Bronşektazi Nedir?

RU | UK | KK | BE | EN |
bronşektazi akciğer filmi, bronşektazi nedir
Bronşektazi (bronş genişlemesi), bronşların doğuştan ya da sonradan 'geri dönüşsüz' biçimde genişlemesidir.

Bronş genişlemesine, çeşitli biçimlerde ve bronş ağacında değişken yaygınlıkta rastlanabilir. Doğumsal olduğu kadar, bronşlara yerleşen enfeksiyon etkenlerinden de kaynaklanabilen geri dönüşümsüz bir bozukluktur.

İltihaplanma ilerlediğinde ilk kez iltihaba bağlı yüksek ateş, halsizlik, üşüme gibi belirtilerle enfeksiyon fark edilebilir.

Konu başlıkları

 • 1 Kelime yapısı ve anlamı
 • 2 Tanım
 • 3 Belirtiler
 • 4 Hastalık seyri
 • 5 Hastalıkla mücadele
 • 6 Önlemler
 • 7 Dış bağlantılar

Kelime yapısı ve anlamı

Ektazi, genişleme anlamında bir sonektir. Bronş genişlemesini ifade etmek için Bronşektazi tanımı kullanılır.

Tanım

İlk kez 1819 yılında René Laënnec tarafından tanımlanan Bronşektazi, subsegmental hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesidir. Bronşektaziler olgularını ciddiyetlerine göre hafiften ağıra doğru silindirik, varriköz veya kistik yapıda olabilmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerde bronşektazilerin oluşumunda rol oynayan etmenlerin başında enfeksiyonlar gelmektedir.

Oldukça sık rastlanan kızamık, tüberküloz ve boğmaca dışında, adenovirüsler, herpes virüsler, myocplasma pneumoniae ve aspergillus fumigatus da bronşektaziyle sonlanan alt solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu olabilmektedirler.

Enfeksiyonlar dışında, özellikle gelişmiş ülkelerde kistik fibroz, bronşektazinin oluşumunda sık karşılaşılan bir etyolojik faktördür. Ayrıca silyer disgenezi sendromları, yabancı cisim aspirasyonları, sağ orta lob sendromu, immün yetersizlikler ve iyi kontrol edilmemiş astma bronşiale de bronşektaziyle sonlanabilmektedir.

Bebekken ortaya çıkan bronş genişlemeleri doğumsaldır. Bronş duvarının esnekliğini ve desteğini sağlayan etkenlerin yetersizliği sonucu, bronşlar doğumdan başlayarak sürekli geniş kalır. Aslında edinilmiş bronşektaziler de aynı yetersizlik sonucu gelişir. Edinilmiş bronşektazilerde birçok bozukluk birlikte görülür.

Kronik bronş iltihapları sırasında gelişen olaylar bronşun esnekliğini ve direncini bozarak sağlıklı yapısını kolayca değiştirir. Bir öksürük ya da güçlü soluk verirken karşılaşılan bir engel sonucunda bronş içindeki basıncın artması, bronş duvarının çökmesini kolaylaştırır. Bronş dokularında ya da bağdoku artmasıyla birlikte ilerleyen süreçler bronş duvarını yaygınlaştırıp çekerek bronşun genişlemesine neden olur.

Bronş genişlemesi, salgı birikimine yol açmaktadır. Bu iltihap üretici mikropların barınmasına uygun bir ortam oluşturur. Böylece bronş genişlemesi iltihaplanmaya ve bronş duvarında direncin azalmasına neden olur.

Bronkoskopi Uygulamasında Bronşların Görünümü

Belirtiler

Başlıca belirtiler öksürük ve balgamdır. Bunlar genelde hep bir arada görülür. Ayrıca solunum zorluğu da gözlemlenebilir. Ancak çok baskın şekilde görülmemektedir. Yaşam süresince, özellikle bronşektazi üzerine iltihap eklendiğinde balgam da kan görülebilir.

Dosya:Akcdoku.jpgHasarlı Akciğer Dokusu

Hastalık seyri

Hastalığın ağır şekilde ve uzun sürmesi durumunda beslenme bozukluğuna ve kansızlığa da bağlı olarak Hipertrofik Pulmoner Osteoartropati denen kemik hastalığı ortaya çıkabilir.

Bronş genişlemesi, bronşlarda gelişen geriye dönüşsüz özellikte yapı bozukluklarına sebebiyet vermektedir.

Düzensiz aralıklarla görülen, bu belirtiler her seferinde biraz daha uzayıp sıklaşırken, genel sağlık durumu giderek bozulur.

İtihaplanmanın yayılması, bronş ağacında enfeksiyonun ilerlemesine, her enfeksiyon durumu daha geniş bir akciğer doku bölgesinin yıkımına yol açar. Sonuçta solunum işlevi düzensizleşir ve solunum yetmezliğine sebep olur.

Hastalıkta kesin tanıyı Bronkoskopi ve Tomografi yöntemi vermektedir. Daha önceki yıllarda bronkografi denen solunum yoluna kontrast madde vererek çekilen akciğer filmiyle teşhis koyulurken, günümüzde hastaya herhengi bir ilaç verilmeden ve müdahelede bulunmadan çekilen akciğer tomografisiyle kesin teşhis koyulmaktadır.

Bu durumun belli bir alanda sınırlı kaldığı olgular cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Cerrahi girişimin mümkün olmadığı durumlarda hastalığın ilerleyici özelliği ve komşu dokuları da yıkıma uğratabileceği göz önüne alınarak sürekli ya da müddetli ilaç tedavisi uygulanır, ilaç tedavisinin amacı hastalığın ilerlemesini durdurmak ve sağlıklı dokuları korumaktır. Bu tedavi biçimiyle hastalık belirtilerinde uzun süreli gerilemeler sağlanabilir.

Cerrahi girişim dışında, salgıların boşaltılması ve enfeksiyon noktalarının antibiyotikle kurutulması yöntemine başvurulur.

Dolan bronşları boşaltmak için akciğer filminde hangi bronşların genişlediği saptanır, daha sonra hastaya bu bölgeyi en rahat boşaltacak duruş biçimi verilir. Aynca balgam söktürücü ve balgam yumuşatıcı ilaçlar da kullanılır.

İçilerek kullanılanların yanı sıra aerosol biçiminde püskürtülerek ya da bir sonda aracılığıyla doğrudan bronşlara gönderilen antibiyotikler enfeksiyon odaklarına karşı yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Hastalıkla mücadele

 • Bilinen tek tedavi şekli bronşektazili alanın cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda hastalığın seyri kontrol altına alınarak semptomların azaltılması ve buna bağlı olarak hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmelidir.

 • Uzun süre kullanılması gereken antibiyotikler, kültür antibiyogram sonuçlarına göre seçilmelidir. Birçok doktor Bronşektazi konusunda yeterli yönlendirmeyi yapmadığı içinhasta yorumu, bu teşhisle verilen ilaçlardan önce doktordan mutlaka kültür antibiyogram talep edilmelidir.

 • Enfeksiyonların gelişimini önleyebilmek için, akciğer fizyoterapisi uygulanmalı ve bronş ağacındaki balgam boşaltılmalıdır. Enfeksiyon oluşumu, akciğerde biriken balgamın bakteri oluşumuna müsait olduğu durumlarda kendini gösterir. Her sabah ve her gece akciğerler mümkün olduğunca temizlenmelidir.

 • Akciğer fizyoterapisi için fizyoterapistinizin size özel duruş pozisyonları geliştirmesi veya yönlendirmesi gerekmektedir. Pek çok fizyoterapi şekli vardır.

Kökeni İskandinav ülkelerine dayanan hastalık, genetik bilimine girmektedir. Bazı hastalıklarla etkileşime girerek evrim geçirebilir.

Doğuştan kazanılan Bronşektazilerde bu tür etkileşime bağlı yapı değişiklikleri gözlemlenmektedir.

Önlemler

 • Hastalıktan şüphelenilmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.
 • Doktor tarafından önerilmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Nefes egzersizleri ve fizyoterapi uygulanmalıdır (fizyoterapist kontrolünde).
 • Ateşli hastalıklardan kaçınılmalı ve ateş önlenmelidir.

 • Mayalı ürünler mümkün mertebe tüketilmemelidir (Örnek: bira, şarap, ekmek).
 • Spor yapılmalıdır (özellikle yüzme ve hafif yürüyüşler).
 • Antibiyotik verilmeden ve kullanımdan önce mutlaka kültür antibiyogram yaptırılmalıdır.

 • Sabah ve akşam olmak üzere her gün bronşlardaki iltihap sökülmeli, temizlenmelidir.
 • Nemli, klimalı, endüstri ürünleri gibi irritanlara maruz kalınabilecek ortamlarda bulunulmamalıdır.
 • Uyku ve yemek alışkanlıkları düzenlenmelidir.

 • Hasta, doktoruyla sürekli iletişim halinde olursa, hastalık konusunda daha bilgili ve dirençli olacaktır.
 • Hasta kesinlikle üzülmemelidir. Moral hastalığın gelişiminde direkt etkendir.
 • Sigara kesinlikle kullanılmamalı, sigara dumanına maruz kalınmamalıdır.

 • Vitamin kullanımı vücudu daha dirençli kılacaktır. Bu durumda vücudun hangi vitaminlere gereksindiği uzman bir doktordan öğrenilebilir.

Dış bağlantılar

 • Fotoğraflar
 • Uzm. Dr. Nurdan Köktürk'ün Makalesi
 • Bronşektazi Platformu

bronşektazi, bronşektazi akciğer filmi, bronşektazi nedir, bronşektazi̇, bronşektazi̇ etyoloji

Bronşektazi Hakkında Bilgi

Bronşektazi

Bronşektazi
Bronşektazi konusunu görüntülemektesiniz.
Bronşektazi nedir, Bronşektazi kimdir, Bronşektazi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/bronsektazi-8161.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.