Bronşektazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bronşektazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşektazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 10:16

Bronşektazi Nedir?

Akciğerlerimizde bronş olarak nitelendirdiğimiz hava yollarının doğuştan veya herhangi bir hasar sonucunda kalıcı olarak genişlemesine “bronşetakzi” denmektedir.

Akciğerlerinizdeki hava yollarının iyi çalışmaması, iltihaplanması veya hasar görmesi sonucunda bronşlar geri dönüşü olmaksızın genişlemektedir.

 İlk olarak 1819 yılında Fransız doktor Renė Laёnnec tarafından bulunan bronşektazi, öksürük ve kronik balgam çıkarma ile karakterize bir hastalık olarak nitelendirilmiştir. Bronşektazi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi doğumsal nedenlerle de oluşabilir.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen bronşetakzi, kistik fibrozis olarak tanımlandırılmıştır. Yetişkinlerde ise kimyasal koklama veya tüberküloz hastalığı sonrasında bronşetakzi oluşabilir.

Hava yolları duvarının duvarının hasar görmesi sonucunda genişleyen bronşlarda mukusumsu yapı meydana gelir. Akciğerlerde biriken mukusu (sümüksü salgı) dışarıya çıkarmak oldukça zordur.

Bronşlarınızın enfeksiyon kapması sonucunda iltihaplanma oluşur ve bu iltihaplanma zamanla ateş, halsizlik ve üşüme gibi belirtilere yol açar.

 Genellikle sol akciğerde görülen bronşetakzi, gelişmekte olan ülkelerde kötü yaşam koşulları, yetersiz hijyen, hastane ve doktor yetersizliği gibi sebeplerden ötürü sıkça görülmektedir.

Bronşetakziyi kadın ve erkeklerdeki görülme oranına göre incelemek gerekirse Türkiye ve Ortadoğu bölgelerinde erkeklerde; Amerika kıtası ve Avrupa’da ise kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

Bronşektazi Neden Olur?

Bronşetakzi, tek bir nedene bağlı olmaksızın doğumsal veya edinsel etkenlerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarından biridir. Çocukluk çağında görülen boğmaca, kızamık, tüberküloz, pnömoni ve adenovirüs gibi hastalıklar edinsel, yani sonradan meydana gelen bronşetakziye neden olur.

 Bebeklerde görülen bronşetakzi genellikle doğumsal etkenlerle ortaya çıkmaktadır. Ancak edinsel yolla meydana gelen bronşetakzi çeşitli yetersizlikler sonucunda oluşmaktadır.

Bronşların iltihaplanması bronş yapısının kolayca bozulmasına ve hasar görmesine neden olurken bronşetakzi oluşumunu kolaylaştırır.

Bronşların genişlemesi sonucunda artan salgı birikimi iltihaba neden olan mikropların artmasına sebebiyet verir. Bu durum sonucunda ise genişleyen bronş duvarları iltihaplanmaya başlayarak bronş duvarının direncinin düşmesine neden olur. Bronşetakzi nedenlerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • Kızamık, boğmaca ve tüberküloz gibi enfeksiyon hastalıkları sonucunda oluşur.
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar
 • Doğumsal bronş sorunları (hipogammagolobulinemi)
 • Kistik fibrozi
 • Nefes borusuna kaçan fındık, fıstık, silgi parçası ve toplu iğne gibi yabancı cisimler
 • İyi huylu bronş tümörleri

Bronşektazi Belirtileri Nelerdir? 

Bronşların sürekli olarak iltihaplanması bronşetakzinin başlıca belirtilerindendir. Ancak bu belirtiler bronşetakziye neden olan durumlar, yaygınlığı ve bulunduğu alana göre değişkenlik göstermektedir.

Öksürük ile birlikte görülen balgam bronşetakzinin bir diğer belirtilerindendir. Bronşlarda oluşan iltihaplanma sonucunda balgamda kan  görülmesi söz konusu olabilir.

 Bronşetakziyi diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ayıran faktör balgam miktarının 1-2 bardak miktarında olmasıdır.

Ancak balgamın yanı sıra kanlı balgam veya kan kusma gibi belirtiler gözlemleniyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır. Bu durum bronş cidarında bulunan bir damarın yırtıldığını ifade edeceği gibi oldukça tehlidir.

Genellikle akciğerin tek tarafında meydana gelen bronşetakzi, bazı durumlarda her iki tarafta da meydana gelebilir. Eğer iki tarafta bronşetakzi sorunu mevcut ise nefes darlığı kaçınılmaz olacaktır.

Bronşetakzide gözlemlenen belirtilerden diğerleri ise iltihaplanmaya bağlı olarak gelişen ateş, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı olarak sıralanabilir.

Bronşetakzi belirtilerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • Aşırı balgamlı öksürük
 • Nefes darlığı
 • Kanlı öksürük
 • Hırıltı
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Ağız kokusu
 • Çocuklarda gelişim bozukluğu

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

 • Dudak ve tırnakların mavimsi bir renk alması
 • Kalp atışının hızlanması
 • Nefes darlığı
 • Bilinç kaybı / yarı bilinç kaybı
 • Kanlı balgam veya kan kusma

Bronşektazi Nasıl Teşhis Edilir?

Bronşetakzi belirtilerinin diğer solunum yolu hastalıklardan farklı olması teşhisi kolaylaştıran etkenlerdendir. Öncelikle kişide bronşetakzi belirtilerinin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurması önerilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Akciğer röntgeninden sonra bronşetakzi belirtileri gözlemlenmiş ise bilgisayarlı tomografi çekilerek detaylı bir inceleme yapılır.

Tümör veya teh oluşturabilecek yabancı bir cisimden şüphelenilmesi durumunda bronoskopi işlemi yapılmaktadır.

Bronşektazi Tedavisi

Bronşetakzinin yaygınlığı ve derecesine bağlı olarak ilaç tedavisi veya cerrahi bir müdahale uygulanabilir. Uygulanan ilaç tedavisi ile enfeksiyon ve iltihap oluşumunun önlenmesi amaçlanmaktadır. Hastanın her yıl ekim ayında grip aşısı olması ve grip aşısının yanı sıra bir kereye mahsus pnömoni aşısı olması oldukça önemlidir.

Ancak bu aşıları olmadan önce doktorunuzdan onay almanız önerilmektedir. Balgamın incelenmesi sonucunda kullanılacak antibiyotiğe karar verilir ve maxsimum 10 gün süren bir tedavi uygulanır. Antibiyotiğin yanı sıra balgam söktürücü veya balgam sulandırıcı ilaçlar kullanılarak balgamın kolayca atılması sağlanır.

 İlaç tedavisinin yanı sıra bronşetakzininin kesin tedavisi cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale yapmadan önce akciğer dokusu incelenir ve bronşetakzinin yaygınlığı belirlenir. Bronşetakzi yalnızca tek bir bölümde bulunuyor ve diğer akciğer dokuları sağlıklı ise hastalıklı kısım cerrahi müdahele ile alınır.

Ancak bu işlemin yapılması için kalacak diğer akciğer dokularının sağlıklı olması gereklidir. 

Önerilen İçerik;
► Öksürükten Kurtulmanın Yolları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Sigara içenlerin akciğerinde biriken katran gibi birçok zehir zamanla akciğeri kullanılamaz hale getirir. Akciğerin işlevini yitirmesinde sadece sigara değil tozlu ve zehirli gaz atıklarının içinde uzun süre çalışmakta akciğerin işlevini yitirmesine sebep olabilir. Ancak ne yazık ki akciğeri bu zehirlerden temizleyecek hiçbir ilaç yoktur. Ama akciğer, sigara ve zehirli havalardan uzaklaştıktan 6 ile 12 ay içerisinde kendini temizleme özelliğine sahiptir. 
 • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olacak doğanın size sunduğu bazı bitkiler var. Ancak bazı ciddi hastalıklarınız var ise doktorunuza başvurarak kullanın. Çünkü bu bitkiler yüksek oranda antioksidan içerir.  İşte akciğerlerinizi tertemiz yapacak olan o bitkiler;
 • EbegümeciAkciğer kanserinin en büyük önleyicilerinin başında gelen ebegümeci, akciğerin bir zırhı gibidir. Dışarıdan gelebilecek tüm zararlı maddelere karşı akciğeri tamamen korur. Ebegümecini sıcak suda kaynatıp içmeniz önerilir. 
 • EkinezyaAkciğerlerin sağlığı için en çok tavsiye edilen bitkilerden tekide ekinazyadır. Akciğerdeki özellikle enfeksiyon gibi hastalıkları birebir iyi geliyor.
 • KeçiboynuzuSigara kullanıyor veya zehirli havanın olduğu yerde çalışıyorsanız bu alışkanlık ve ortamların akciğerlerdeki zararlarına karşı en önemli silah keçiboynuzudur. Bunun için keçiboynuzunu özellikle suda kaynatıp içerseniz akciğerlerinizi çok rahat temizlemiş olursunuz.
 • SarımsakSarımsağın içeriğinde bulunan antioksidan ve alisin kimyasalı sayesinde akciğerlerdeki toksinleri ve katranları temizler. Ayrıca alisin kimyasalı güçlü yapısıyla akciğerlerdeki mukusu temizleyerek solunum yollarını açar.
 • Okaliptusİçeriğindeki uçucu kimyasal yağ sayesinde akciğerlerin sağlığını korur. Özellikle akciğerdeki bronşit ve solunum  ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 
 • ZencefilÇay olarak veya yiyerek vücudunuzdan toksinleri çok rahat bir şekilde atabilirsiniz.  Zencefil, içeriğindeki antioksidan sayesinde akciğerdeki mukuslara karşı da çok güçlü bir sökücü özelliğe sahiptir. 

Источник: //www.neoldu.com/bronsektazi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-10945h.htm

Bronşektazi Nedir Ölümcül Müdür Nelere Dikkat Edilmelidir

Bronşektazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bronşektaziakciğerlerle ilgili bir hastalık türü olup insanın yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu hastalıktan kurtulmak için erken teşhis büyük önem taşır.

Tanımı

Bronşektazi, akciğer içindeki hava yollarında yani bronşlarda oluşan hasar sonucunda bronşların kalıcı olarak genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bronşektazi , bronş ve bronşiyallerin normalden fazla genişlemesi şeklinde tarif edilen bir akciğer hastalığıdır.

Genellikle çocuklukta geçirilen kızamık ve boğmaca gibi hastalıkların ağır atlatılması sonucu kalıcı hasar oluşabilmektedir. Bronşektazi nedir? Bu akciğer hastalığı astım ve KOAH kadar tehli bir hastalıktır. Fakat yeterince araştırılmadığından çok fazla duyulmamıştır.

Bronşektazi öksürük ve balgam ile başlayan, balgamda kan görme ve nefes darlığı şikayetleri ile gittikçe ağırlaşan bir solunum yolu rahatsızlığıdır.  

Sebepleri

Bronşektazi hastalığının nedenleri bilindiğinde teşhis ve tedavisi daha kolay olacaktır. Çocuklukta kızamık veya boğmaca gibi enfeksiyona bağlı hastalıklar çok ağır geçirilmişse ileri yaşlarda Bronşektazi hastalığı görülme riski yüksektir. Doğumsal bronş bozuklukları varsa en kökteki sebep olacaktır.

Doğum anında ciğerlerde açılmama gibi bir durum daha sonra hastalığa neden olabilmektedir. Verem hastalığı geçiren kişilerde Bronşektazi hastalığına rastlanabilmektedir. Bağışıklık sistemi bozuklukları bir başka sebeptir. Nefes borusuna kaçan yabancı cisimler sonrasında hastalığa zemin hazırlayabilir.

İyi huylu bronş tümörleri de Bronşektazi hastalığına neden olabilmektedir.

Belirtileri

 • Öksürük ve balgam çıkarma,
 • Sıkça solunum yolu rahatsızlığı yaşanması,
 • Uzun süren halsizlikler,
 • Ciddi kilo kaybı, hızla zayıflama,
 • Sürekli ağız kokusu olması,
 • İlerlediğinde nefes darlığı,
 • Zaman zaman ateşlenme,
 • Çocuklarda öğrenme geriliği bronşektazi belirtileri olarak sayılabilir.

Teşhisi

Bronşektazi hastalığında teşhis ve tanı öncelikle hastanın şikayetlerine bakılarak yapılır. Eğer hasta uzun süre geçmeyen balgamlı bir öksürüğü olduğunu ve balgamında kan gördüğünü söylüyorsa, zamana zaman ateşi çıktığından bahsediyorsa Bronşektazişüphesi taşır.

Bu şikayetlerinin yanı sıra Kilo kaybı ve halsizliği varsa nefes darlığı başlamışsa doktor Bronşektazi hastası olabileceği konusunda ilk fikrini edinmiş olur. Sonrasında emin olabilmek için hastanın yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografisini isteyecektir. Tomografi sonrası genellikle tanı kesinleşir.

Fakat şüphe varsa veya hangi aşamada olduğu tam olarak tespit edilememiş ise bronkoskopi yapılması istenebilir. Bronkoskopi, bronkoskop ismi verilen bir cihaz ile bronşların ve akciğerlerin görülebilmesidir.

Doktor ucunda ışıl bulunan, bükülebilen, kalem kalınlığındaki bir boruyu hastanın ağzından veya burnundan rahatça bronşlara kadar uzatır ve borunun ucundaki mercek aracılığı ile bronşları çok net olarak görebilir.  Bu inceleme sonrası hastalık tam olarak teşhis edilir ve tedavi aşamasına geçilir.

Nelere Dikkat Etmelidir

Bronşektazi hastaları tedavilerinin yanı sıra yaşam şekillerinde bazı konulara dikkat ederek hastalığın iyileşme sürecini hızlandırabilir ve daha rahat yaşayabilirler. Bronşektazi hastaları nelere dikkat etmeli aşağıda sıralanmıştır.

 • Bronşektazi hastaları özellikle mevsim geçişleri olan ilkbahar ve sonbahar aylarında kendilerine dikkat etmelidirler. Beslenmelerine ve giyimlerine dikkat ederlerse bu dönemleri daha rahat geçireceklerdir.
 • Yaz aylarında bol bol su içmeleri gerekir. Zira hem terleme ile vücut su kaybeder hemde sıcaktan dolayı nefes almak zorlaşır. Vücudun oksijensiz kalmaması için bol su şarttır.
 • Kış aylarında özellikle ciğerlerini üşütmemek için sıkı giyinmelidirler. Üşütmekte hastalığın seyrini değiştirebilir.
 • Bronşektazi hastaları düzenli beslenmelidir. Yedikleri gıdalara dikkat ederlerse hastalık daha kolay iyileşecektir.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ilaçlarını düzenli olarak almaları gerekir. Doktorun tavsiyelerine harfiyen uyarak iyileşmek için çaba göstermelidir.
 • Kesinlikle sigara ve alkol içilmemelidir. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Hava kirliliği olan yerlerde de kalmak gerekir.

Nasıl Beslenmeli

Bronşektazi hastaları düzenli beslenme programı uygulayarak her gün almaları gereken vitamin, mineral ve proteinleri mutlaka yemelidirler. Bol su içmeli ve mutlaka hafif egzersizler yapmalıdırlar. Doktor tavsiyesi ile neleri yemeleri gerektiğini liste halinde almalıdırlar.

 Bronşektazi hastaları nasıl beslenmeli konusunda uzmanlar her gün mutlaka proteinlerini yemelidirler diyor. Bunlar et, balık, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein deposu gıdalar muhakkak yenmelidir.

Vitamin ve mineral yönünden zengin meyveler günde 4 porsiyon yenmesi gerekmektedir. Yağlar enerji bakımından zengin olduğundan yenmesi önerilir. Ancak kilo problemi varsa mutlaka diyetisyen ile görüşülüp ona göre yenmelidir. Bronşektazi hastalarına karbonhidratlı gıdalar önerilmez.

Nişastalı gıdalar, ekmek, patates, pirinç, makarna gibi gıdalar yenmemesi gerekir.

Yaşam Süresi

Bronşektazi hastalığı tıbbi literatürde yeni yer alan bir hastalıktır. Önceden bilinmeyen ya da tam teşhisi olmayan bu hastalık günümüzde artık tanı ve tedavi aşamasında çok yeni tekniklerle iyileştirilebilen bir hastalıktır.

Bronşektazi hastalığının iyileşmesi daha çok hastanın gayretine kalmıştır. Hasta beslenmesine, ilaçlarını düzgün almaya ve hastalığa göre yaşamını düzenlemeye dikkat ederse iyileşme daha hızlı olacaktır.

 Bronşektazi hastalarının yaşam süresi hastalığın ne zamandan beri var olduğuna göre de değişir. Erken teşhis edildiğinde tedavisi daha kolaydır.

Uzun yıllardır Bronşektazi hastası olan ve teşhisi konulamamış bilinmeyen ve kronikleşen hastalarda tedavi daha zor ve zahmetli olmaktadır. Bronşektazi hastaları iyi bir tedavi ile uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürebilmektedir.

Bronşektazi Ölümcül Müdür?

Bronşektazi günümüzde ilerleyen tıbbi gelişmeler ve yeni tedavi yöntemleri ile iyileşebilen bir hastalıktır. İlaç ve fizyoterapi yöntemleri ile düzelme olmazsa son çare olarak hasta ameliyat edilir.

 Bronşektazi hastalığı ölümcül müdür? sorusunun cevabı tedavi edilebilen bir hastalıktır şeklinde olacaktır.

Akciğer naklinin bile yapılabildiği düşünülürse bir akciğer hastalığı olan Broşektazi hastalığı da tedavi edilebilmektedir.

Bronşektazi Tedavisi Nasıl Yapılır

Bronşektazi hastalığının tedavisi öncelikle ilaç tedavisi olarak yapılmaktadır. Ağızdan alınan draje hapların yanı sıra aerosol şeklinde püskürtülerek alınan ilaçlarda kullanılmaktadır. Her gün düzenli balgam çıkartabilmeyi sağlayıcı ilaçlar da etkili olmaktadır. İlaç tedavisi istenilen sonucu vermediğinde ameliyata karar verilir.

Kaynaklar

(3 oy, ortalama: 2,33 puan
Loading…

Источник: //akciger.info/bronsektazi-nedir.html

Bronşektazi belirtileri tanı ve tedavisi

Bronşektazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Etyolojide çeşitli nedenlerle hava yolu savunma mekanizmalarının bozulmasını sağlayan nedenler rol alır. Geçirilmiş akciğer hastalığı ya da sistemik bir hastalık nedeniyle bronşektazi gelişebilir. Bronşektazi edinsel veya konjenital nedenlerden dolayı görülebilir.

En sık suçlanan neden ise çocukluk çağında geçirilmiş ve solunum yollarını etkileyen adenovirüs, pnömoni, boğmaca, kızamık ve tüberküloz gibi tekrarlayan enfeksiyonların olduğu edinsel bronşektazidir.

Yabancı cisim ve tümör gibi nedenlerle oluşan bronş obstrüksiyonu, tekrarlayan aspirasyonlar gibi edinsel etyolojinin yanısıra, trakeabronkomegali, konjenital hastalıklar (Alfa-1 antitripsin eksikliği, immotil silia sendromu, kistik fibrozis, young sendromu gibi), immün yetmezlikler de diğer konjenital bronşektazi nedenleri arasında yer alır. Fakat hastaların yaklaşık %50’sinde etyolojik faktör saptanamamıştır. Edinsel bronşektaziler lokal kalma eğiliminde iken konjenital bronşektaziler daha çok difüz gelişirler. Klinik semptomların daha kötü olduğu difüz bronşektazilerde solunum yetmezliğine bağlı ölüm gelişebilir. Dünyada bronşektazi insidansıyla ilgili kesin rakamlar bilinmemekle birlikte gelişmiş olan ülkelerde çocukluk dönemindeki aşılama programları, akciğer hastalıklarının erken tanısı ve tedavisi ve tüberküloz oranındaki azalmalar nedeniyle bronşektazi insidansı düşmektedir. Fakat gelişmekte olan ülkelerde bu risk faktörleri devam ettiğinden bronşektazi insidansı daha yüksektir. Etyolojide bakteriyel, viral, fungal enfeksiyonlar gelişmekte olan ülkelerde ön planda iken, immün yetmezlik sendromları, genetik ve metabolik defektler gelişmiş ülkelerde ilk sırada yer alır.

Bronşektazi için predispozan faktörler

Bronkopulmoner enfeksiyonlar: M.tbc, bordatella suşları, viruslar, ABPA.
Bronşial obstrüksiyon: neoplazmlar, yabancı cisim, bronkolitiazis. Eksternal bası; lenf bezi büyümesi, pulmoner arter band migrasyonu.

Konjenital antomik defektler: kartilaj yetersizliği veya yokluğu (williams-campbell sendromu), bronşial atrezi, tek taraflı pulmoner arter agenezisi, mounier-kuhn sendromu, Kalıtsal veya edinsel İmmun yetmezlik: X e bağlı agammaglobulinemi, selektif Ig yetersizliği, ortak değişken immunyetmezlik, HIV.
Herediter hücresel veya metabolik anomaliler: kistik fibrozis, diskinetik silia sendromları.
Diğer hastalıklar: sarı tırnak sendromu, young sendromu, toksik gaz inhalasyonu, parankimal fibrozis.

Gelişmiş ülkelerde, boğmaca kabakulak için etkin aşılama programları, akciğer tüberkülozu prevalansında azalma ve gelişmiş antibiyotik tedavileri sonucunda bronşektazi insidansı azalmıştır. Buralarda bronşektazi en sık kistik fibrozise bağlı olarak görülür. Ancak gelişmemiş toplumlarda hala sık karşılaşılan önemli bir sorundur.

Bronşektazinin patolojik özellikleri

Patolojik bulgular bronş dilatasyonun şiddetine ve distal bronşiyal veya bronşioler obliterasyonun derecesine göre değişir. Hafif hastalıkta (silendirik bronşektazi),bronş hatları oldukça düzgündür, distal olarak uzamış ancak çapları aynı kalmış veya çok hafif artmıştır. Ana bronştan perifere doğru bronş ağacının alt dallanma sayıları normal sınırlardadır.

Daha şiddetli hastalıkta (variköz bronşektazi), dilatasyon derecesi daha fazladır Lokal konstrüksiyonlar bronş duvar sınırlarında düzensizliğe neden olur ve variköz venlere benzer. Dilate olan bronşların distalindeki daha küçük bronş ve bronşiollerin lümenleri granülasyon veya fibröz doku ile oblitere olabilir.

En şiddetli olgularda (sakküler veya kistik bronşektazi), bronş dilatasyonu perifere doğru progressif olarak artar ve çapları birkaç cm.yi bulan kistik boşluklara neden olur. Bronş dallanmasının sayısı 5 ten fazla değildir ve bronşiyoller tamamen yok olmuştur.

Aynı bölgedeki pulmoner parankim normal olabilir ancak sıklıkla bu hastalarda sık görülen enfeksiyon atakları sonucu olarak organize pnomoni odakları gösterir. Bronş arter dolaşımı tipik olarak artmıştır ve olguların çoğunda hemoptizi sebebidir.

Bronşektazide hikaye

Öksürük, pürülan balgam çıkarma ensık şikayetlerdir. Hastalık yaygınsa nefes darlığı şikayeti olabilir. Hemoptizi, tekrarlayan göğüs ağrısı ve ateş daha nadirdir.

Özellikle sabahları artan bol pürülanlı balgam vardır. Bulaşıcı çocuk hastalıklarının bir komplikasyonu olarak gelişen pnömoni öyküsü olabilir. Tekrarlayıcı pnömoniler, Hemoptizi atakları olabilir.

Bronşektazi gelişimi için predispozan bir faktör bulunabilir.

Tutulan lob veya loblarda orta raller, parmaklarda çomaklaşma görülür. Diğer bulgular; yaygın ronküsler, uzamış ekspiryum, tutulan loblarda solunum seslerinde azalma, perküsyonda matite, bronşial solunum sesi alınabilir.

Solunum fonksiyon testleri

Bronşektazili hastayı ayırt etmeye yarayacak bir özellik yoktur. Lokalize bronşektazili bir hastada genellikle normaldir. Ağır, yaygın bronşektazili hastalarda kronik obstürüktüf hava yolu hastalığındaki gibi bulgular olur.

Akciğer grafisi

Tamamen normal görülebilir ya da, hilustan dışarı doğru uzanan radyolusent çizgiler (tram lines) veya kalın paralel çizgiler (tooth paste lines) veya kümelenmiş kistler görülebilir. Bazen bu kistlerin içinde hava-sıvı seviyeleri görülebilir. Peribronşial kalınlaşma, atelektazi veya konsolidasyon gibi nonspesifik bulgulare da olabilir.

Rutin laboratuvar testleri tanıda çok az yardımcıdır. Ağır, yaygın hastalığı olanlarda kanda lokositoz, anemi olabilir. Klinik özellikler ve hikaye düşündürüyorsa, altta yatan hastalığa yönelik testler yapılır.

Ter testi, immunglobulinlerin istenmesi gibi. ‘‘Bronkografi’’ tanıda altın standarttır.

Ancak günümüzde bronkografi kadar detaylı görümtü sağlayan ve noninvaziv olan yüksek rezolusyonlu kompütörize tomografi bronkografinin yerini almıştır.

Bronşektazide prognoz ve komplikasyonlar

Antibiyotik kullanımından önce prognozu kötü bir hastalıktı. Antibiyotik kullanımı ile çoğu hasta akciğer fonksiyonlarında minimal bir kayıp ile iyileşir. Sadece az sayıda hastanın hastalığı progresyon gösterir.

Bunlarda görülebilecek komplikasyonlar; ilerleyici süpürasyon, massif pulmoner hemoraji, bronşit ve amfizeme yol açabilen periferik hava yollarında obliterasyon, kronik solunum yetmezliği ve korpulmonale, beyin apsesi, amiloidoz.

Bronşektazitedavisi

Antibiyotikler tedavinin temelidir. Antibiyotik seçimi aerop, anaerop, mycobakterilere yönelik balgam incelemesi sonucu yapılır. Kistik fibrozisliler dışında en sık rastlanan organizmalar; S.pnomonia ve H.influenza’dır. Bu yüzden antibiyotik seçimi bu mikroorganizmalara yönelik geniş spektrumlu antibiyotiklerden yapılır (penisilin, amoksisillin, cefacklor gibi).

Ek olarak bazı uygulamalar faydalı olabilir; postural drenaj, buhar vererek nemlendirme, mukolitikler, havayolu hiperreaktivitesi olanlarda bronkodilatörler, altta yatan hastalığa yönelik IV.Ig’ler, potansiyel patojenlere karşı immünizasyon (pnomokok ve influenza aşıları) yapılabilir.

Cerrahi tedavi 3 sebeple yapılır; massiv hemoptizi, antibiyotik alamayan veya antibiyotik tedaviden fayda görmeyen hastalar.

Bronşektazide cerrahi tedavi

Bronşektazili hastalarda cerrahi tedavi uygun seçilmiş olgularda kesin sonuç verir.
Bu nedenle hasta seçiminde dikkat edilmesi gereklidir.

Özellikle medikal tedaviye dirençli ve semptomların devam ettiği lokalize bronşektazili hastalar, tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle sık tedavi alan hastalar ve masif hemoptizi gibi komplikasyonların eşlik ettiği bronşektazili hastalar cerrahiden fayda gören gruptur.

Cerrahi planlanan hastalara preoperatif yapılan bilgisayarlı tomografi ile hastalığın lokalizasyonu ve yaygınlığı iyi değerlendirilmeli, bronkoskopi uygulanarak yabancı cisim veya endobronşiyal anomaliler ve lezyonlar araştırılmalı, göğüs fizyoterapisi yapılarak sekresyonlar uzaklaştırılmalı, proflaktik antibiyotik tedavisi başlanmalı ve sigara içiyorsa bırakması önerilmelidir. Cerrahinin amacı etkilenmiş tüm segmentlerin çıkartılarak maksimum fonksiyonu korumaktır. Bunun için, fonksiyonunu yitirmiş akciğer dokusu uzaklaştırılarak lokalize bronşektazi alanların komşu bölgelere yayılımı ortadan kaldırılır. Bu nedenle hastaların pulmoner rezervleri iyi değerlendirilmelidir.

Cerrahide segmentektomi, lobektomi ve pnömonektomi gibi rezeksiyon çeşitleri uygulanabilir. İntraoperatif dönemde bronşektazik alan dışındaki sağlam parankimin kontaminasyonunu önlemek için çift lümenli tüp kullanılması önerilerek sekresyonların yayılmaması engellenir.

Cerrahiye en uygun vakalar tek taraflı ve lokalize bronşektazi hastalarıdır. Bir akciğerin normal olduğu tek taraflı yaygın bronşektazilerde pnömonektomi yapılabilir. Fakat pnömonektomi sonrası göğüs deformitesi gelişme riski olduğunda 18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

Diffüz bronşektazilerde cerrahinin yeri daha sınırlıdır ve sonuçları çok etkili değildir. Bilateral bronşektazilerde ise en fazla altı normal segment kalıncaya kadar rezeksiyon yapılabilir. Bilateral yaygın bronşektazilerde ise cerrahinin yeri yoktur. Seçilmiş vakalarda akciğer transplantasyonu uygulanabilir.

Bronşektazi tedavisinde cerrahi etkin bir tedavi yöntemidir. Hastalığın ağırlığı ve yaygınlığı iyi değerlendirilerek cerrahi endikasyon oluşturulmalıdır.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bronsektazi-belirtileri-tani-tedavi/

Bronşektazi: Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Bronşektazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bronşektazi, sürekli öksürüğe ve aşırı balgam veya balgamına neden olan bir akciğer rahatsızlığıdır. Zamanla kötüleşen kalıcı bir durumdur. Ölümcül olabilir.

Bronş dilate, genellikle geri dönüşümsüz ve balgam oluşur. Bu tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarına ve akciğer hasarına yol açar.

Tüberküloz ve kistik fibrozisi olan kişileri etkileyebilir, ancak bunlar tek neden değildir. Çeşitli bozukluklar ve mekanizmalar bu bozukluğu tetikleyebilir.

Tedavi yoktur, ancak tedavi enfeksiyonları ve mukus birikimini azaltabilir. Semptomlar şiddetli olarak değişir.

Yaşlılık riski artar, ancak bronşektazi her yaş grubunu etkileyebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), her 100.000 kişide yaklaşık 25 kişi etkilemektedir. 74 yaşın üzerinde, bu 100.000 kişi başına yaklaşık 272 vakaya yükselir.

Yaygınlık artmaktadır.

belirtiler

Semptomların, balgamın solunum sisteminde oluştuğu ve bir sorun döngüsüne yol açtığı zaman başlayacağı düşünülmektedir.

Daha fazla balgam, hava yollarında daha fazla bakteri anlamına gelir ve bu da iltihap ve hava yolu tahribatına yol açar. Daha sonra döngü tekrar daha fazla mukus ile başlar.

Akciğerlerin CT taramasında görülebilen, bronşların ortaya çıkan şekline göre sınıflandırılan üç ana bronşektazi tipi vardır.

Onlar:

 • Silindirik: Silindir şeklinde bronşlarla bile en yaygın biçim
 • Varis: En az görülen form. Bronşlar düzensizdir ve hava yolları geniş veya dar olabilir ve daha yüksek balgam üretimine yol açabilir.
 • Kistik: Hemen hemen silindirik olarak yaygın, ancak bronşlar kistlerin kümeleridir. Bu en şiddetli formdur.

Farklı tiplerde benzer semptomlar farklı tiplerde benzerdir, ancak şiddet açısından farklılık gösterirler.

Hepsinde akciğerlerin veya bronşların solunum tüplerinin genişlemesi vardır.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • aylar ya da yıllar boyunca devam eden günlük öksürük
 • büyük miktarlarda günlük balgam üretimi
 • nefes alırken nefes darlığı ve hırıltı
 • göğüs ağrısı
 • kan tükürme

Daha sonra enfeksiyon geçiren bronşektazisi olan bir kişi alevlenme yaşayabilir ve bu akciğer fonksiyonunu kötüleştirebilir.

Komplikasyonlar

Zamanla, işaret fişekleri ve enfeksiyonlar komplikasyonlara yol açabilir.

Solunum yetmezliği

Akciğerlerden çok az oksijen aktarımı kana veya çok az miktarda karbondiokside, bir atık gaz, kandan çıkarılırsa, solunum yetmezliği ortaya çıkabilir.

Semptomlar şunları içerir:

 • nefes darlığı
 • hızlı solunum
 • Hava açlığı, ya da daha fazla hava için sürekli ihtiyaç
 • uyuklama
 • mavimsi cilt, tırnak ve dudaklar

atelektazi

Atelektazi, akciğerin en az bir alanının uygun şekilde şişirilememesi, nefes darlığı, hızlı nefes alma ve kalp atım hızı ve mavimsi dudaklar ve cilde yol açmaması ile olur.

Kalp yetmezliği

Bronşektazinin en ileri evrelerinde, akciğer fonksiyonu daha da kötüleşir ve kalbe baskı yapar. Kalp artık vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamaz.

Kişi yaşayabilir:

 • nefes darlığı
 • yorgunluk
 • karın, boyun damarları, ayaklar, ayak bilekleri ve bacakların şişmesi

Tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Nedenler

Bronşektazi, bronşiyal ağacın bir kısmı geri dönüşümsüz veya genişlediğinde ortaya çıkar.

Bazı konjenital ve otoinflamatuar durumlar ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere geniş bir yelpazede faktörler yol açabilir.

Bronşektaziye bağlı enfeksiyonlar şunları içerir:

 • tüberküloz (TB)
 • tüberküloz olmayan mikobakteriler
 • zatürree
 • kızamık ve boğmaca gibi çocukluk çağı enfeksiyonları

İmmün yetmezlik koşulları şunları içerir:

 • hipogamaglobulinemi
 • lösemi
 • HIV ve AIDS
 • kemoterapi
 • bağışıklık sistemini baskılayan diğer tedaviler

Ayrıca şu şekilde bağlanmıştır:

 • alerjik bronkopulmoner aspergilloz
 • tümör veya yabancı cisim tarafından tıkanıklık
 • gastro özofageal reflü
 • zehirli dumanları solumak
 • romatoid artrit, lupus ve ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi oto-inflamatuar durumlar
 • kistik fibroz ve diğer doğuştan durumlar

Hastaların üçte biri ile yarısı arasında tanımlanabilir bir neden yok gibi görünüyor.

Kistik fibrozis (KF) çocuklarda bronşektazinin yaygın bir nedenidir. Buna CF bronşiektazi denir. CF olmayan bronşektazi, kişinin bronşektaziye sahip olduğu fakat KF olmadığı zamandır.

Astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastaların yüzde 7 ila 25’inde bronşektazi vardır, ancak bunların bronşektaziyle ilişkili olduğu belirsizliğini korumaktadır.

Bronşektazi akciğerleri nasıl etkiler?

Solunum sistemindeki hava geçişleri, oksijenin akciğerlere girmesini ve karbondioksitin vücudu terk etmesini mümkün kılar.

Sağlıklı akciğerlerde, bronşiyal tüpler her bir akciğerin kenarlarına doğru düzgün bir şekilde daralır, ancak bronşektazide genişler ve çökebilir ve kirlenirler.

Akciğeri, mukusun akciğerlerden dışarı sarkan saç benzeri yapıları artık etkisiz kalmaz, böylece mukus oluşur.

Bu artan mukus, bakterilerin büyümesi için bir yer sağlar. Devam eden enfeksiyonlar inflamasyonu artırır ve bu da akciğer hasarının kötüleşmesine yol açar.

Bronşektazi KOAH ile aynı mıdır?

Bronşektazi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kistik fibrozis, obstrüktif akciğer hastalıkları olarak sınıflandırılır.

KOAH, nefes almayı zorlaştıran bir akciğer koşulları koleksiyonuna işaret eder, çünkü solunum yolları iltihaplanır ve daralır. KOAH olarak sınıflandırılan iki durum persistan bronşit ve amfizemdir.

Bronşektazi ve KOAH aynı bozukluk değildir, ancak çalışmalar KOAH’lı kişilerin yüzde 25 ila 50’sinde bronşektaziye sahip olduğunu göstermektedir.

Teşhis

Devam eden öksürüğü, tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarını ve kandaki balgamı olan bir kişinin bronşektazisi olabilir.

Testler şunları içerebilir:

 • göğüs röntgeni
 • akciğerlerin CT taraması
 • akciğer veya pulmoner fonksiyon testi (PFT)
 • Doktorun akciğerlere bakmak için ışıklı bir tüp kullandığı ve muhtemelen bir doku örneği alacağı bir bronkoskopi

Bununla birlikte, laboratuar testleri bronşektaziye neden olabilecek hastalarda genellikle herhangi bir spesifik mikroorganizma bulamamaktadır.

Bilim adamları, “bakteriyel floranın hastalığın ilerlemesiyle değiştiğini” belirtti.

tedavi

Erken teşhis ve tedavi, hastalığın ilerlemesini ve ciddi komplikasyonlara yol açmasını engelleyebilir. Semptomların tedavisi hastanın yaşam kalitesini artırabilir.

Geliştirilen tedavi seçeneklerinin birçoğu, kistik fibrozlu hastaları tedavi etmekten öğrenilmiştir.

Tedavi amaçlamaktadır:

 • Altta yatan durumlar veya yeni enfeksiyonlarla başa çıkmak
 • akciğerlerden mukus kaldırmak
 • komplikasyonların gelişmesini önlemek

Farklı tedavi yöntemleri vardır.

Göğüs fizik tedavisi (CPT)

“Göğüs-alkış” veya “perküsyon” olarak da bilinir, bu normal olarak bir solunum terapisti tarafından gerçekleştirilir.

Hasta ya düştüğü başıyla oturacak ya da yüzüstü uzanacak. Yerçekimi, mukusun kaymasına yardımcı olur.

Terapist, göğsün üzerine tekrar tekrar pound atıyor ve mukusu gevşetiyor ve öksürüğü mümkün kılıyor. Bu, elle, el ile veya bir cihaz kullanılarak yapılabilir.

Cihaz örnekleri şunları içerir:

 • Mekanik bir perküsyon olarak da bilinen bir elektrikli göğüs tokmağı
 • mukusun üst hava yoluna kaydırılması için yüksek frekanslı hava dalgalarını kullanan bir şişirilebilir terapi yeleği
 • hava yolunun duvarlarından mukusun çıkarılması için titreşimlere neden olan bir maske

Çalışmalar, bu tekniklerin kullanılmamasına kıyasla, bu tür tekniklerin, akciğerlerin balgamdan kurtulma, akciğer fonksiyonlarını iyileştirme ve yaşam kalitesini artırma becerilerini hafifçe artırabildiğini göstermektedir.

Pulmoner rehabilitasyona ek olarak egzersiz yapma ve yaşam kalitesini artırabilir.

hidrasyon

Bol miktarda sıvı tüketmek, mukusun inceltilmesine, daha az yapışkan ve daha kolay öksürülmesine yardımcı olabilir.

İlaçlar

Antibiyotikler enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. İntravenöz veya ağız yoluyla, normal olarak 14 gün süre ile verilebilir. Diğer bir olasılık inhale antibiyotiktir, ancak bunların yan etkileri olabilir ve kullanımları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ekstamiyanlar ve mukus tinerleri, mukusu gevşetmeye ve öksürüğü desteklemeye yardımcı olabilir.

İnhale kortikosteroidler, hışıltılı veya astıma yol açan hava yollarının iltihaplanmasını tedavi edebilir.

Bir bronkodilatör solunum yollarının çevresindeki kasları gevşetir. İlaç bir inhaler ve nebülizör yoluyla solunmaktadır. CPT’den önce kullanıldığında, bunlar tedavinin yararını artırabilir.

Bronkodilatatörü doğrudan hava yollarına teslim etmek hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Oksijen terapisi

Maske ya da burun pronları yoluyla iletilen oksijen tedavisi, oksijen seviyelerini yükseltebilir. Bu evde ya da bir hastanede yapılabilir. Şiddetli durumlarda kullanılır.

cerrahlık

Cerrahi aşağıdaki durumlarda uygun olabilir:

 • hava yolunun sadece bir kısmı etkilenir, bu nedenle çıkarılabilir
 • Hava yolunda durması gereken kanama var

Şiddetli vakalar, hastalıklı akciğerleri sağlıklı bir akciğer grubuyla değiştirmek için bir akciğer nakli gerektirebilir.

Bu bronşektazi kistik fibrozdan kaynaklanırsa daha sık görülür.

Outlook ve önleme

Bronşektaziye yol açabilecek herhangi bir solunum rahatsızlığı için erken tedaviye başvurulması önemlidir.

Hem yetişkinler hem de çocuklar, yanlışlıkla yabancı bir nesneyi teneffüs ettikleri anda tıbbi yardım almalıdırlar.

Aşılar, kızamık ve boğmaca, bronşektaziye ilerleyebilen çocukluk hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Toksik gazlar, gazlar ve sigara veya diğer dumanlardan kaçınmak, solunum sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Bronşektazi riskini artıran kronik bir rahatsızlığı olan herkes, akciğer fonksiyonlarını izlemeli ve erken belirtilerin farkında olmalıdır.

Источник: //trmedbook.com/bronsektazi-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Bronşektazi Nedenleri, Belirtileri, Tedavi &Ömrü Beklentisi

Bronşektazi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

 • Bronşiektazi Semptomları, Sebepleri, Komplikasyonları ve Yaşam Boyu Eksikliği Merkezi
 • KOAH'ı anlama Slayt gösterisi
 • KOAH için Enerji Gıdaları
 • KOAH için Enerji Gıdaları Slayt Gösterisi Resimleri
 • Hasta Görüşleri: Bronşektazi – Deneyim
 • Hasta Yorumları: Bronşiektazi – Belirtiler
 • Hasta Görüşleri:Bronşektazi – Tedaviler
 • Hasta Görüşleri: Bronşektazi – Neden
 • Hasta Görüşleri: Bronşektazi – Tipler
 • Bulunduğunuz şehirdeki yerel bir Doktor bulun
 • Bronşektazinin tanımı nedir?
 • Bronşektazi nedir?
 • Bronşektazide kim risk altındadır?
 • bronşektazisine neden olur?
 • tipi bronşektazi nedir?
 • Bronşektazinin belirtileri ve belirtileri nelerdir?
 • Bronşektazi için doktoruma ne zaman başvurmalıyım?
 • Bronşektazinin teşhisi nasıl yapılır?
 • Bronşektazi için tedavisi nedir?
 • Bronşektazi önlenebilir mi?
 • Bronşektazinin prognozu nedir?

Bronşektazinin tanımı nedir?

Bronşektazi( brong-ke-EK-tah-sis olarak telaffuz edilir ve Yunanistan bronşi anlamı akciğer ana bronşundan dallar ve ektaz anlamı genişletme anlamına gelen ekstazdan kaynaklanır), bronşun veya dallarının normalde genişlemesidir ve bu da genellikle artmışenfeksiyon riski.

Bronşektazi nedir?

 • Okuyucular Açıklamaları 1
 • Hikayenizi Paylaşın

Bronşektazi, akciğerdeki bronş borularının iltihaplanma veya diğer nedenlerden hasar görmesi ve bronş tüplerinin düz kaslarının tahrip olduğu bir durumdur.

Ek olarak, bronşun esnekliği genellikle kaybolur. Bronşektazi edinilebilir veya genetik kaynaklı olabilir.

Pek çok klinisyen bronşiektaziyi kronik obstrüktif akciğer hastalığının( KOAH) bir formu olarak görmektedir;kronik bronşit ve amfizem içerir.

Bronşektazi için kim risk altındadır?

 • Bronşektazi riski altındaki kişiler arasında şunlar bulunur:
 • Alfa-1 antiproteinaz( alfa-1 antitripsin) eksikliği olan veya immotil siliya sendromu olarak adlandırılan embriyolojik bir bozukluk olan kişiler.

 • Kistik fibrozis
 • olan kişiler Akciğer doku tahribatı ile akciğer enfeksiyonu gelişen çocuklar bronşektazinin hayatın ilerleyen dönemlerinde gelişme riski altındadır.
 • Tekrarlayan akciğer enfeksiyonu geçiren, yabancı cisimleri aspire eden insanlarda tüberküloz ya da inflamatuar barsak hastalığı öyküsü var.

 • Uyuşturucu ve alkol istismarı yapan kişiler.
 • Toksik gazlara veya akciğer dokularına zarar veren herhangi bir maddeye maruz kalmış kişiler.

Akciğerlerin resmi

Bronşektazinin yaygın belirtileri tekrarlayan öksürük ve balgam üretimi içerir.

Genellikle mukus berraktır, ancak enfeksiyon varlığında bronşiyal duvar hasarına veya yeşil veya sarıya bağlı kanlı olabilir. Akciğer fonksiyonu azaldığında nefes darlığı ve yorgunluk gelişir. Hışıltı mevcut olabilir veya olmayabilir.

Bronşektazi, altında yatan başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir. Birincil hastalığın belirtileri de olabilir.Örneğin, tüberkülozlu bir hasta kanlı balgam, ateş, titreme ve gece terlemesi yapabilir. Crohn hastalığı olan bir kişi karın ağrısı ve diyare olabilir.

Tekrarlayan pnömoni nedeniyle konjenital bronşektazi sıklıkla görülür.

REFERANSI: NIH.”Bronşiektazi Nedir?”Güncellenme tarihi: 20 Haziran 2014.

bronşektazisine neden olur?

 • Okuyucular Açıklamaları 3
 • Hikayenizi Paylaşın

Bronşiektazi, bronş duvarlarının hasar görmesi;bu hasar, düz kasları ve bronş tüplerinin kasılmasını sağlayan elastik dokuyu tahrip etmekten oluşur.

Sonuç olarak, bronşlar hasar görürse normalde akciğerde üretilen salgılar iyi bir şekilde alınmaz ve enfeksiyonların( pnömoni, bronşit) gelişebileceği olasılığının artmasına neden olur.

Maalesef bu enfeksiyonlar bronş duvarlarına daha fazla zarar verebilir ve artmış hasar ve artmış enfeksiyon çevrimi oluşturur. Devir devam ederken, akciğer işlevselliği azalır.

Daha önce belirtildiği gibi nedenler( enfeksiyon, çevresel maruziyet, uyuşturucu ve / veya alkol kötüye kullanımı) ve / veya konjenital( alfa-1 antitripsin eksikliği, immotil siliya sendromu) elde edilebilir. Bronşektazinin ortak bir kalıtsal nedeni kistik fibrozdur. Bronşektazinin diğer nedenleri bazen kistik olmayan fibroz bronşektazisi olarak adlandırılır.

Bronşektazinin türleri nedir?

 • Okuyucular Açıklamaları 1
 • Hikayenizi Paylaşın

Bazı araştırmacılar bronşektazinin üç temel tipini tanımlamışlardır. Bu türler, anatomik / mikroskopik görünümüyle tanımlanır.

 1. Silindirik bronşektazi , normal solunum yolunun kaybolduğunu gösteren bronşektazinin en yumuşak şekli.
 2. Sakküler veya varikoz bronşektazi , solunum yolu duvarının bozulmasını ve bireyin mukus ve balgam üretimini arttırdığını gösterir;bronşların bir kısmı boncuklanmış gibi görünebilir.
 3. En şiddetli bronşektazi şekli ve en az görülen formu kistik bronşektazi 'dir. Bu form, BT tarama çalışmalarında geniş hava boşluklarına ve petek şeklinde bir görünüme sahiptir ve genellikle amfizem ile görülen bleblerden daha kalın duvarlara sahiptir. Bazı insanlar akciğerlerinde birden fazla türe sahiptirler.
 • KOAH'ı Anlama Slayt gösterisi

 • KOAH( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Sorunu

 • KOAH için Enerji Gıdaları Slayt Gösterisi Resimleri

Bronşektazinin belirtileri ve belirtileri nelerdir?

 • Okuyucular Açıklama 1
 • Hikayenizi Paylaşın

Bronşektazinin belirtileri ve semptomları zaman içinde gelişir ve değişir.İlk sık görülen semptomlar tekrarlayan öksürük ve balgam üretimidir;genellikle balgam / mukus berraktır, ancak bronş duvarında yaralanmalar meydana gelirse nihayetinde kanlı hale gelebilir.

Buna ek olarak, mukus, enfeksiyon olduğunda yeşil veya sarı renge dönüşebilir. Hastalık ilerledikçe, mukus üretimi ile kronik öksürük yükselir ve akciğer fonksiyonu düştükçe kişi genellikle daha fazla yorulur ve nefes darlığı olur.

Bazı insanlar wheezing gelişebilir;Bazıları nefes almak için gereken çabanın artması nedeniyle kilo verebilir.

Bazen pnömoni gibi primer bir hastalığın semptomları bronşektazinin semptomlarının bazılarını maskeleyebilir, bu nedenle altta yatan bir hastalık varsa bronşektaziyi teşhis etmek daha zor olabilir.

Bronşektazi için doktoruma ne zaman başvurmalıyım?

Kronik öksürüğünüz( yaklaşık üç hafta veya daha fazla sürede), nefes darlığı ve / veya öksürme( hemoptizi) gibi yeni bir başlangıç ​​geçirmeniz durumunda doktorunuzla iletişim kurmalısınız. Pnömoni tekrarlanması ve balgam üretiminde artış olması durumunda da tıbbi bakım çağırmalıdır.

Bronşektazi tanısı nasıl yapılır?

Bronşektazinin tanısı genellikle öykü ve fizik muayene ile kronik günlük öksürük ve balgam üretimi olan bir geçmişi kapsar.

Balgam analizi, göğüs röntgen filmi ve göğüs yüksek çözünürlüklü BT( akciğerler) genellikle testlerden oluşur.Çoğu vakada göğüs BT ile kesin teşhis yapılır, ancak bazen göğüs radyografisi yeterlidir.

Bu sınavlar genellikle bronşiollerde bronşiektaziyle uyumlu değişiklikleri gösterir.

Bazı hastalar için, altı çizili hastalıkların bronşektaziye katkısı olup olmadığını belirlemek için başka testler yapılabilir.

Bu testler arasında, alfa-1 antitripsin seviyeleri, otoimmün tarama testleri ve yaygın olarak bronşiektazide bulunan ve hastalık şiddeti ile ilişkili olduğu için D vitamini eksikliği ölçümleri yer alır.

Hastaların kistik fibrozis için test edilmesi gerekebilir. Fungal enfeksiyonlar gibi kronik enfeksiyonlar( Aspergillus ) hariç tutulması gerekebilir.

Akciğer dokusunun uzlaşma derecesini belirlemeye yardımcı olması için hastanın temel akciğer fonksiyonunu belirlemek için solunum fonksiyon testleri de sipariş edilebilir.

Bronşektazi için tedavisi nedir?

 • Okuyucular Açıklamaları 3
 • Hikayenizi Paylaşın

Ne yazık ki, bronşektazi tedavi edilebilir bir hastalık değil, yavaş yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bronşiektazi tedavisi semptomların kontrolü ve ek enfeksiyonların önlenmesine dayanır.

Tedavi protokolleri sıklıkla bağışıklık sistemini güncel tutmak, sigara dumanı, alkol ve uyuşturucu gibi ağırlaştırıcı faktörleri ortadan kaldırmak ve iyi beslenmeyi teşvik etmektir. Mukoza yapışkanlığını azaltmak için sıvı alımı arttırmak başka bir tedavidir.

Bazen bir balgam söktürücü( mukus gevşetmek için) ve mukus azaltıcı ilaçlar semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Genellikle göğsünüzün arkasındaki ritmik alkışlar içeren göğüs fizik tedavisi, balgon gevşetilmesine yardımcı olabilir, böylece öksüz olabilir.

Hastalar bir enfeksiyon bulursa patojen( virüs, bakteri veya mantar) karşı etkili antibiyotikler ve göğüs fizyoterapisi birincil tedaviler olarak kullanılır. Ek olarak, birçok hastada bronkodilatörler, kortikosteroid tedavisi ve gerektiğinde oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Bronşiektazi şiddetli alevlenmesi olan hastalar genellikle yatış ve IV ilaçlara ihtiyaç duyar.

Bronşektazili antibiyotiklerle kötü kontrol edilen hastalar cerrahi tedavi gerektirebilir.

Cerrahi tedavi( veya bazı bireylerde, bronkoskopi) mukus tıkanıklığını, yabancı cisimleri veya bronşiektaziyi arttıran tümörleri kaldırabilir.

Aşırı hemoptizinin cerrahi olarak veya bronşiyal arter embolizasyonu ile tedavi edilmesi gerekebilir. Bazı hastalar, işlevsiz akciğer dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasından yararlanabilir.

Bronşektazi önlenebilir mi?

Genetik kusurlara bağlı bronşektazi şu anda önlenebilir değildir.

Bununla birlikte, alkol, ilaçlar, çevresel toksinler ve sigara gibi bronşektazi riskini artıran çevresel faktörlerden kaçınılarak bronşektazinin ilerleme hızındaki insidans azaltılabilir.

Buna ek olarak, pulmoner enfeksiyonlara neden olabilecek bu durumlardan kaçınmak, bronşiektazi geliştirme riskini azaltabilir.Çocuklarda boğmaca( boğmaca) ömür boyu bronşektaziye neden olabilir. Bağışıklama bu nedeni önleyebilir.

 • KOAH'ı Anlama Slayt gösterisi

 • KOAH( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Sorunu

 • KOAH için Enerji Gıdalar Slayt Gösterisi Resimleri

Bronşektazinin prognozu nedir?

Genellikle doğuştan bronşiektazi nedenleri( örneğin kistik fibroz), edinilen hastalıklardan kaynaklanan bronşektaziden daha kötü prognoza sahiptir.

Bronşiektazi erken tanınırsa ve uygun tedavi uygulanırsa edinilen bronşektazili olanlar iyi ve kötü prognoz gösterebilir. Bununla birlikte, bronşektazi genellikle yavaş ilerleyicitir.

Hastalığı daha da kötüleştirebilecek durumlardan kaçınarak, erken ve uygun tedaviye başlamayı önemseyen hastalar, muhtemelen iyi bir prognoza sahip olacaklardır.

Tıbbi olarak 12 /1/ 2017

üzerinde İncelendi

REFERANSI:

Emmons, EE, MD.”Solunum.”Medscape. Güncellenme tarihi: 12 Ekim 2017.

Источник: //medicaltipes.com/tr/posts/22417

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi