Bronşiyolit (Bronşiolit) Nedir? Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

içerik

Bronşiolit

Bronşiyolit (Bronşiolit) Nedir? Nedeni, Belirtisi, Tedavisi
Bronşiolit

>

Bronşiolit Nedir? Bronşiolit: Bronşiolit: Çeşitleri, Sebepleri ve Belirtileri> Bronşiyolit enflamatuvar bir solunum yolu rahatsızlığı olup akciğerlerdeki en küçük hava geçişlerini (bronşiolleri) etkileyen bir virüsün neden olduğu bronşiollerin işlevi ciğerlerindeki hava akışını kontrol etmektir Enfekte olduklarında veya hasar gördüklerinde şişebilirler veya tıkanık hale gelir Bu oksijen akışını engeller Genellikle bir çocukluk dönemi olmasına rağmen bronşiyolit yetişkinleri de etkileyebilir

Tipler Bronşiolit tipleri nelerdir?

İki ana bronşiolit tipi:

Bebeklerde viral bronşiyolit görülür Viral bronşiolit vakalarının çoğu solunum sinsityal virüsüne (RSV) bağlı Virüs salgınları her kış mevsiminde meydana gelir ve çocukları etkiler 1 yaşın altındadır.

Bronşiyolitis obliterans yetişkinlerde görülen nadir ve tehli bir durumdur. Bu hastalık bronşiollerde skar oluşturur. Bu, hava yollarını tıkayarak tersine çeviremeyen bir hava yolu obstrüksiyonu oluşturur.

Semptomlar Bronşiolit belirtileri nelerdir?

 • Hem viral bronşiyolit hem de bronşiolitis obliterans benzer işaret ve semptomlara sahiptir. Bunlar arasında:
 • nefes darlığı
 • hırıltı üfleme
 • cildin oksijensizlikten mavimsi görünümü
 • akciğerlerde çatırdayan veya çırpınma sesleri
 • yorgunluk
 • kaburga denemesi sırasında batmış gibi görünen kaburgalar solunum (çocuklarda)
 • burun delici (bebeklerde)
 • hızlı nefes alma

öksürük

Bu virüsler akciğer, burun ve boğazda iltihaplanmaya neden olur. Grip hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmayan bebekler için özellikle tehli.

Bronşiyolitis obliterans nedenleri

 • Bu nadir durum bazen bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkar.Şiddetli vakalar tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.
 • Kimyasal maddeler olan amonyak, ağartıcı ve klor gibi dumanlar
 • solunum yolu enfeksiyonları

ilaçlara karşı advers etkiler

Risk faktörleri Bronşiolit için kim risk altındadır?

 • Viral bronşiolit, 2 yaşına kadar olan çocukları etkiler. Ancak genellikle 3-9 aylık bebeklerde görülür. Bebe ve küçük çocuklarda viral bronşiolit için birkaç risk faktörü şunlardır:
 • emzirilmemiş
 • erken doğma veya
 • depresyona maruz kalmış bir sigaraya maruz kalma
 • bir kalp veya akciğer rahatsızlığı doğmuştur

Virüsün bulunduğu gündüz bakım merkezleri gibi kalabalık yerlerde olmak

 • Yetişkinlerde bronşiolitis obliterans için yaygın risk faktörleri:
 • kalp, akciğer geçiren tehli kimyasallara maruz kalma koşulları
 • , ya da kemik iliği nakli
 • otoimmün bir bağ dokusu hastalığı olan nikotin

içeren sigara içme tütünü

Teşhis Bronşiolit tanısı nasıl yapılır?

Her iki bronşiolit tipini teşhis etmenin birkaç yolu vardır. Göğüs röntgenleri de dahil olmak üzere görüntüleme testleri, doktorların bronşiyoliti teşhis etmesine yardımcı olur.

Yetişkinler için kullanılan ortak bir araç spirometredir. Bu, her nefes aldığınızda havada ne kadar ve ne kadar sürede alacağınızı ölçer.

Her iki bronşiolit tipi için arteriyel kan gazı testleri kanınızdaki oksijen ve karbon dioksit miktarını ölçer.

Her iki koşuldan da iyileşme fazladan dinlenme ve artan sıvı alımı gerektirir. Evinizdeki havayı duman ve kimyasal maddelerden uzak tutmak çok önemlidir. Havayı nemli tutmak için bir nemlendirici de yardımcı olabilir.

Görünüm Uzun vadeli görünüm nedir?

Viral bronşiolitli çocuk ve bebekler, hemen, uygun tedaviyle hemen bir hafta içinde iyileşirler. Bronşiolitis obliterans olan birinin durumu, durum ne zaman teşhis edildiğine ve ne derece ilerlediğine bağlıdır.

Источник: //tr.oldmedic.com/bronchiolitis-2489

Bronşit Nedir? Bronşit Belirtileri ve Bronşit Tedavisi

Bronşiyolit (Bronşiolit) Nedir? Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Ağustos 27, 2012 – 12:39 PM

İnsan soluk alıp vererek havada bulunan oksijeni alıp dışarıya karbondioksit verir buraya kadar genel olarak bilinen bilgiler verildi.

Soluk alıp verme  organımız olan akciğerlerde yer alan en küçük hava keseciklerininduvarlarında yer alan mukoza yapısı alınan havayı nemlendirme görevi yapar işte bu mukoza yapısının iltihaplanmasıyla bronşit oluşur.

Burada bronşitin ne olduğunu ve tedavi şekli hakkında bilgiler bulacaksınız.

Bronşit Nedir?

Bronşit,Bronchitis Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki çeşidi vardır. Akut bronşit grip gibi hastalıklarla beraber görülebilirken, kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanmadır ve mutlaka tedavi gerektirir.

Akut bronşit : Genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar.

Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli (mukopurulent) balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kronik bronşit : Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Akut bronşit zamanında tedavi edilmezse bu zamanla kronik bronşite dönuşebilir. Doktorun zamanında doğru teşhis yapması bu yüzden çok önemlidir. Ayrıca her iki bronşitte de yapılacak ilk iş eğer içiliyorsa sigarayı bırakıp istirahat etmektir.

Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik olarak iki gruba ayrılır.

Akut bronşit : Genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar.

Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür.

Akut Bronşit

Akut bronşit sıradan bir hastalık olarak kabul edilir ve soğuk algınlığının ardından gelişir. Çok yaygındır.

Hastalık etkeni genellikle üst solunum yollarında önceden bulunan ve sık rastlanan virüslerdir. Başlangıçtaki virüs enfeksiyonu- na daha sonra eklenen bakteri enfeksiyonu bile fazla önemli değildir.

Gelişen bu komplikasyon yaygın kullanılan birkaç antibiyotikle kolayca denetim altına alınabilir.

HASTALIĞIN NEDENLERİ

Akut bronşitin iki temel nedeni vardır:
Enfeksiyonlar ve fizikokimyasal etkenler.

Soluk borusu ve bronşların iltihabı, üst solunum yollarında (burun, boğaz, gırtlak) grip enfeksiyonu sırasında çok sık gelişen bir komplikasyondur. Boğmaca ve kızamık sırasında da soluk borusu ve bronş enfeksiyonları na sık rastlanır. Özellikle gençlerde görülen akut bronşitlerde, başlıca etken bakterilerden çok virüslerdir.

Ama bakteriler de akut bronşit etkeni olabilir. Bakteriler bronş-lara hava ya da kan yoluyla ulaşabileceği gibi, solunum yolu mukozasında saprofit olarak da, yani normal koşullarda bir hastalığa yol açmadan bulunabilir.

Herhangi bir nedenle organizmanın direnci zayıflar ve savunma sistemi etkisiz kalırsa, enfeksiyona yol açabilen saprofit bakteriler de bronşit etkenine dönüşebilir. Fizikokimyasal etkenler içinde genellikle gaz halinde havada asılı olarak bulunan ve bronş mukozasına zarar veren birçok madde yer alır.

Fabrika ve ev bacaları ile taşıtların egzos borularından çıkan dumanlar ve solunum yollarında iltihaba yol açtığı kesinlikle bilinen sigara dumanı bunların basında gelir.


Hazırlayıcı Etkenler

Hastalığı hazırlayıcı etkenlerin basında çevre ve iklim koşulları yer alır.

Ani sıcaklık değişikliklerinde, sürekli sıcak ve kuru ya da tam tersi tozlu ve nemli ortamlarda solunum yollannın koruyucu sıvı salgısı azalır.

Ani bastıran soğuklar ve hava değişimleri gibi etkenler solunum yolları hastalıklarının daha çok sonbahar ve kış aylarında görülme-sinin başlıca nedenidir.

Akut bronşitin öbür etkenleri ise soğuk algınlığı, burun orta bölmesi eğriliği (deviasyon) ya da polip gibi oluşumlardır.

Üst solunum yollannın, yani burun, boğaz, gırtlak ve soluk borusunun enfeksiyonları na neden olan soğuk algınlığından başka öteki iki etken de burun solunumunu engeller.

Dolayısıyla bunlar solunumun ağız yoluyla yapıl-masına, sonuç olarak yeterince ısıtılmamış ve nemlendirilmemiş bir havanın solunmasına neden olur.

Akut Bronşit Belirtileri

Özellikle soğuk algınlığı sonrasında öksürükle birlikte hafif ateş (37,5°C- 38,5°C ) görülür.

Soluk borusu ve bronşlarda gelişen iltihap göğsün orta bölümünde, göğüs kemiğinin arkasın-da, öksürüğün artırdığı bir ağrıyla birlikte ortaya çıkar.

Bazen daha hafif olan ağrılar bütün göğse yayılabilir; solunum kaslarının zorlanmasıyla solunum sıklaşır ve öksürük inatçı bir hal alır.(işte bunu iyi tanıyorum) Bronş iltihabının en önemli belirtisi olan öksürük bronşlardaki savunma mekanizmasının bir göstergesidir.

Olağan koşullarda da, bronş duvarlarım uyaran herhangi bir etkene karşı şiddetli bir öksürük yanıtı görülebilir ve uyarıcı etken dışarı atılmaya çalışılır. Ama bronşitte bronş mukozası iltihaplanarak örselenmiştir.

Bu durumda bronş duvarındaki mukus salgısı büyük ölçüde artar, damarlarda toplanan aşırı miktardaki kanın sıvı bölümü bronş boşluğuna sızar, eksüda denen bu sızıntının artması bronşları yabancı madde etkisi yaparak uyarır.

Hastalığın en önemli ikinci belirtisi olan balgam çıkarma, damar dışına sıvı sızması ve mukus salgısının artmasının sonucudur. Başlangıçta az çıkarılan ve koyu kıvamlı olan balgam, hastalık ilerledikçe daha akışkan ve boldur. Bazen günde yarım litre, daha seyrek olarak da bir litre kadar balgam çıkarılabilir.

HASTALIĞIN SEYRİ
Akut bronşit genellikle tehli bir gelişme göstermez. Hasta iki hafta içinde iyileşebilir.

Kalp hastalığı olanlarda, çok küçük çocuklarda ve yaşlılarda hastalık daha uzun sürebilir.
Virüslerin etken olduğu bir enfeksiyonun bronşlarda doku yıkımına yol açması, buralarda bakterilerin de üremesini kolaylaştırır. Bu durumda hastalığın gidişi daha kötüdür. Bakteri enfeksiyonları nın eklendiği bronşitlerin en kötü sonucu grip sonrası gelişen zarürreedir.

Akut Bronşit Tedavisi

Akut bronşitin etkeni genellikle virüstür ve bu durumda antibiyotik tedavisi-nin yaran yoktur. Ama virüs enfeksi-yonuna bakteri enfeksiyonu eklenirse antibiyotik kullanmak gerekir. Bu nedenle virüslerin etken olduğu düşünülse bile. akut bronşitli hastalara olası bakteri enfeksiyonuna karşı antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Ayrıca bronş salgılannın akışkanlığım artıran balgam yumuşatıcı (mukolitik) ilaçlar verilerek balgamın atılması sağlanmalıdır. Ateş yükseldiğinde yaygın biçimde kullanılan diğer düşürücülere başvurulur. Daha önce bahsedildiği gibi öksürük aşırı miktarda artan bronş salgısının temizlenmesi için gerekli bir savunma mekanizması oluşturur.

Öksürü k ilaçları ancak çok gerektiğinde kullanılmalıdır.

Kronik Bronşit

Kronik bronşit sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır, iki yıldan uzun bir süre zaman zaman yinelemelerle aylarca süren öksürük ve balgam yakınmaları olan bir hastaya, verem gibi aynı belirtileri veren başka bir hastalık olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanışı konabilir. Nedenleri Kronik bronşitin nedenleri tam ve açık biçimde ortaya konamamıştır. Doğrudan hastalık nedeni değilse de hazırlayıcı üç önemli etken olarak sigara dumanı, hava kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonları gösterilebilir. Bu etkenler yalnız kronik bronşite değil, yatkınlığı olan kişilerde başka koşullarla birleşerek solunum yolu hastalıklarına da yol açmaktadır. Doğumdan başlayarak var olan kişisel yatkınlığın pek önemli olmadığı, hastalığın gelişmesinde kötü sağlık koşullannın ve kötü alışkanlıkların belirleyici olduğu kabul edilmektedir. Sigara dumanı ve hava kirliliği bronş ağacında mukus yapımım artıran en önemli etkenlerdir. Bunlara bir enfeksiyonun da eklenmesiyle bronş mu-kozasının hastalanması kolaylaşır. Hava kirliliğine yol açan gaz ve tozların özellikle sanayi bölgelerinde oldukça belirleyici etkisi vardır. Amonyak, aseton, asetik asit, hidroklorik asit, hidroflüorik asit, metal buharları, hidrojen sülfür ve kükürt dioksit son derece zararlıdır.

Hava kirliliğinin önemini belirleme-ye yönelik istatistik incelemeler, kronik bronşit olgulannın ve bu hastalıktan ölüm oranının artışı ile mevsimlik sis yoğunluğunun özellikle de havadaki kükürt dioksit ve sisle karışık duman (smog) yoğunluğunun artışı arasında çok yakın bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Kronik Bronşit Belirtileri

Hastalığın en önemli belirti si kuru ya da balgamlı öksürüktür. Ama balgam yutağa gelince dışarı atılmak yerine yutula-bilir. Ateş genellikle hafiftir. Solunum zorlaşmıştır ve solunum sorunları ön plandadır. Nefes darlığı, fiziksel güç harcama durumunda hastanın hareketlerim kısıtlayacak ölçüde artabilir.

Nefes darlığının nedenim anlamak için kronik bronşite bağlı olarak akciğerlerde ortaya çıkan değişiklikleri bilmek gerekir. Bronşların hava geçişini sağlayan iç boşluğu, bir yandan eksüda ve mukoza salgısının artarak birikmesi, öte yandan bronş duvarının damarlardan sızan sıvı nedeniyle şişerek kalınlaşması sonucun-da önemli ölçüde daralmıştır.

Hastalık sırasında bronş duvarındaki esnek liflerin yerini sert bağdoku lifleri alır. Bu nedenle esnekliği azalan bronşlar solunum sırasında yeterince genişleyemez. Bütün bu değişiklikler solunum hareketlerine karşı direnen bir güç oluşturur. Akciğer-lere giren hava akımı aşın ölçüde sınırlanır ve ancak dinlenme sırasındaki gereksinimi karşılayabilir.

Vücudun oksijen gereksinimini artıran kas hareketleri sırasında bütün dengeler altüst olur.

Nefes darlığı, yani son derece zorlukla sürdürülen yetersiz solunum gözlenir. Hasta dinlenmek zorunda kalır.

Nefes darlığı nedeniyle karşılanamayan hızlı soluma gereksinimi, akciğerlerin daha çok kanı oksijenlendirebil- mek için daha hızlı çalışmak zorunda kalmasmın sonucudur.

Fiziksel güç har-candığında dokularda oksijen gereksinimi ve karbon dioksit üretimi artar. Bron-şitli hastanın akciğerleri, kana yeterli oksijen sağlayabilecek durumda değildir.

Sonuçta dolaşımdaki kanda oksijen miktarı azalır. Oksijen açığım kapatmak için solunum hareketleri daha sık ve derindir. Hasta sıkıntıyla hava gereksinimi duyar, yani nefes darlığından yakınır.

Kronik Bronşit Tedavisi

Alınması gereken ilk önlem sigaranın bırakılmasıdır. Kronik bronşitin geliş-mesinde sigaranın baş sorumlu olduğu genel olarak kabul edilen bir gerçektir.

Uzun süre sigara içen bir hasta sigarayı bıraktığında ya da azalttığında özellikle sabah yataktan kalkınca yaşanan sıkıntılı öksürük nöbetleri ve çıkarılan balgamın kısa sürede ortadan kalktığı, solunumun kolaylaştığı ve genel sağlık durumunun hızla düzeldiği gözlenir.

Böylece sigaranın kronik bronşit gelişimindeki etkisi, sigara bırakıldığında gözlenen sonuçlara bakılarak kolayca kanıtlanabilir.

Hava kirliliği önemli bir sorundur. Çoğu zaman bireysel çözümlerin ötesi-ne taşmakla birlikte, kirli havayı solumaktan özenle kaçınmak gerekir.

Solunum sisteminin hava kiriiliğine de bağlı olarak gelişen kronik hastalık-lanndan ölüm oranı son derece yüksektir. Bu durum sanayi merkezleri ve büyük şehirlerden elde edilen istatistik verilerde açık biçimde ortaya çıkar.

Bu verilere göre kronik solunum sistemi hastalıklarından ölüm, kalp damar has-talıklanndan ölüm oranının ardından ikinci sırayı almaktadır.

Bu nedenle kronik bronşit hastalarının havanın kirli olduğu yerlerden uzak durması yaşamsal bir önem taşır.

Bu hastalar yılm belirli zamanlarım, özellikle kış aylannda sis görülmeyen, nem oranı düşük, yumuşak ve ılıman bir havası olan bölgelerde geçirmeye özen göstermelidirler.

Bronşitin yinelenme ve kronikleşme eğilimi gösterdiği hastaların, tozlu ya da zararlı gazlara açık bir ortamda çalışıyorlarsa, meslek değiştirmeleri gerekebilir.

Daha önce de belirtildiği gibi kronik bronşitin ilerlemesine ya da giderek kötüleşmesine neden olan enfeksiyonlar da önemlidir. Enfeksiyon etkeni olan bakteri ve virüslerin solunum yollanna girişi engellenemez; ama kış aylarında görülen salgın hastalıklarda bulaşmaya karşı genel önlemler alınabilir. Öte yandan mikropların gelişmesine uygun bir ortamın oluşması da engellenebilir.

Kış aylannda yaygın olarak görülen akut bronşit olgulannda yatakta dinlen-meye özen göstetirimeli, iyileşme dönemi evde geçirilmelidir.

Böylece hem soğuktan ve ani sıcaklık değişimlerinden korunma sağlanır, hem de solunum yolları için son derece zararlı olan sis ve kirli dumanın solunması önlenir.

Aşrıya kaçmamak koşuluyla hastanın bulunduğu ortam iyi ısıtılmalı, nem oranı yeterli olmalıdır.

Bu nedenle radyatör ya da sobaların üstünde su bulundurulmalı dır. Kronik bronşitli hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar hastanın ve hastalığın durumuna göre seçilir. Her şeyden önce balgamın akışkanlığım artırıcı ve yoğunluğunu azaltıcı ilaçlar kullanılır.

Bronş mukozasındaki iltihap için iltihap giderici ilaçlara başvurulur. Ayrıca hem bronşit sonucu gelişen daralmayı önlemek, hem de salgılanan balgamın daha kolay atılabilmesini sağlamak için bronş genişletici ilaçlar kullanılmalıdır.

Doğrudan solunum yoluna uygulanan ilaçlar ve solunum alıştırmaları kronik bronşitte çok yararlı olmaktadır.

Solunum tedavisi uygun bir alet ile çeşitli ilaçların aerosol olarak püskürtülmesi biçiminde uygulanır.

Bu yöntemle antibiyotik, balgam söktürücü, bronş genişletici ve iltihap giderici ilaçlar verilebilir.

ilacın doğrudan solunum yoluna verilmesi, sindirim sisteminden ve kandan geçerek zararlı etkiler yaratmasını engeller. Bu yöntemle ilaç, etkilenmesi istenen dokuya doğrudan ulaştırılabilir.

Solunum alıştırmalannın tedaviden çok, koruyucu etkileri vardır. Bu yolla hastaya nasıl daha iyi soluk alıp verebileceği öğretilir.

Antibiyotik tedavisi yıllarca son derece gelişigüzel uygulanmıştır. Özellikle kış aylannda koruyucu antibiyotik tedavileri bile yapılıyordu.

Artık günümüzde bu yaklaşım geçerliliğim yitirmiştir. Antibiyotik tedavisi yalnızca ateş, öksürük ve aşın balgam çıkarma gibi enfeksiyon belirtilerinin alevlendiği durumlarda uygulanır. Bu uygulama için sorumlu bakterileri ve doğru antibiyotiği saptamak amacıyla balgam kültürü alınmalı, antibiyogram yapılmalıdır. Böylece hastalık etkenine karşı etkili olan antibiyotik belirlenebilir.

Источник: //www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/bronsit-nedir-bronsit-belirtileri-ve-bronsit-tedavisi.html

Bronşiyolit çeşitleri nelerdir?

İki ana bronşiolit türü vardır:

Bebeklerde viral bronşiyolit görülür. Viral bronşiolit vakalarının çoğu solunum sinsityal virüsüne (RSV) bağlıdır. Viral salgınlar her kış meydana gelir ve 1 yaşın altındaki çocukları etkiler.

Bronşiolitis obliterans yetişkinlerde görülen nadir ve tehli bir durumdur. Bu hastalık bronşiollerde skar oluşturur. Bu, hava yollarını tıkayarak tersine çeviremeyen bir hava yolu obstrüksiyonu oluşturur.

Semptomlar

Bronşiyolit belirtileri nelerdir?

Hem viral bronşiyolit hem de bronşiolitis obliterans benzer işaret ve semptomlara sahiptir. Bunlar arasında:

 • nefes darlığı
 • hırıltı ütüleme
 • Cildin oksijensizlikten mavimsi görünüşü
 • Akciğerlerde çatırdayan veya çırpınma sesleri
 • yorgunluk
 • batık görünen kaburgalar (çocuklarda) solunum girişimleri sırasında (999) burun delici (bebeklerde)
 • hızlı nefes alma
 • öksürük
 • Bazı kimyasallara maruz kaldıktan sonra, bronşiyolitis obliterans semptomları iki hafta ila bir ay içerisinde ortaya çıkabilir. Akciğer enfeksiyonu semptomların ortaya çıkması birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

AdvertisementAdvertisementAdvertisement

Sebepler

Bronşiyolit neden olur?

Bu nadir durum bazen bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkar. Şiddetli vakalar tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Amonyak, ağartıcı ve klor gibi kimyasallardan kaynaklanan dumanlar

 • solunum yolu enfeksiyonları
 • ilaçlara karşı advers etkiler
 • Risk faktörleri

Kim bronşiolit için risk altındadır?

Viral bronşiolit, 2 yaşına kadar olan çocukları etkiler. Ancak genellikle 3-9 aylık bebeklerde görülür. Bebe ve küçük çocuklarda viral bronşiolit için birkaç risk faktörü şunlardır:

emzirilmemiş

 • erken doğma veya
 • depresyona maruz kalmış bir sigaraya maruz kalma
 • bir kalp veya akciğer rahatsızlığı doğmuştur
 • Virüsün bulunduğu gündüz bakım merkezleri gibi kalabalık yerlerde olmak
 • Yetişkinlerde bronşiolitis obliterans için sık görülen risk faktörleri:

Kalp, akciğerler geçiren tehli kimyasallara maruz kalma koşulları

 • , ya da kemik iliği nakli
 • otoimmün bir bağ dokusu hastalığı olan nikotin
 • içeren sigara içen tütün
 • Advertisement Advertisement

Diagnosis

Bronşiolit nasıl teşhis edilir?

Her iki bronşiolit tipini teşhis etmenin birkaç yolu vardır. Göğüs röntgenleri de dahil olmak üzere görüntüleme testleri, doktorların bronşiyoliti teşhis etmesine yardımcı olur. Yetişkinler için kullanılan ortak bir araç spirometredir. Bu, her nefes aldığınızda havada ne kadar ve ne kadar sürede alacağınızı ölçer. Her iki bronşiolit tipi için arteriyel kan gazı testleri kanınızdaki oksijen ve karbon dioksit miktarını ölçer.

Mukus veya burun akıntısı örnekleri, doktorunuza enfeksiyona neden olan virüs türünü teşhis etmesine yardımcı olabilir. Bu test yöntemi, bebekler ve küçük çocuklar için yaygındır.

Reklam

Tedavi

Bronşiolit nasıl tedavi edilir?

Viral bronşiolitli çocuk ve bebekler, hemen, uygun tedaviyle hemen bir hafta içinde iyileşirler. Bronşiolitis obliterans olan birinin durumu, durum ne zaman teşhis edildiğine ve ne derece ilerlediğine bağlıdır.

Источник: //tr.medic-life.com/bronchiolitis-18905

Bronşiolit ve Bronşit: Bulaşıcı mıdır?

Bronşiyolit (Bronşiolit) Nedir? Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

 • Bronşiolit Merkezi
 • Soğuk &Grip Testi
 • Gribi Neden Etti?
 • Soğuk mu Grip Oldu mu?
 • Bronşiolit gerçekleri
 • Bronşiyolit nedir?
 • Bronşiyolit ile bronşit arasındaki fark nedir?
 • Bronşiyolit belirtileri ve belirtileri nelerdir?
 • Bronşiyolit bulaşıcı mudur?
 • Bronşiolit neden olur?
 • Bronşiolit riskinde daha fazla çocuk var mı?
 • Çocuğumun çocuk doktoru ile bronşiolit hakkında ne zaman görüşmeliyim?
 • Bronşiyolit nasıl teşhis edilir?
 • Bronşiolit için evde ilaçlar veya terapiler nelerdir?
 • Tıbbi Tedavi Bronşiolit Nedir?
 • Bronşiyolit önlenebilir mi?

Bronşiolit gerçekleri

 • Doktorun Görüşünü Okuyun
 • Hikayenizi paylaşın
 • Bronşiyolit, kış mevsiminde en sık görülen viral hastalıktır.
 • Bronşiolit birçok virüs tarafından neden olur. En yaygın viral tetikleyici solunum sinsityal virüsüdür( RSV).
 • Bronşiolit belirtileri burundan tıkanıklığı ve hafiften şiddetli dereceye kadar değişebilen pulmoner stres ile ilişkili nazal akıntıyı içeren orta derecede non-purulent( pürüri içermez) içerir.
 • Bronşiyolit, kişinin bulgu ve semptomları, yaşı, mevsim mevsimi, fizik muayene bulguları, hastanın kan oksijenasyonunun değerlendirilmesi ve spesifik viral nedenini belirlemek için nazal bir sürünün sonucunda teşhis edilir.
 • Bronşiyolit genellikle kendini sınırlayan bir hastalıktır ve evde tedavi edilebilir.Çoğu çocuğa ilaç verilmesi gerekmez;Bununla birlikte, yüksek riskli bebekler ve bebekler, solunum sıkıntısı nedeniyle ve / veya hidrasyonu korumak için hastaneye kaldırılmaları gerekebilir.
 • Bronşiolit önleme stratejileri, bakıcılar tarafından el yıkamadan palivizumabın( Synagis) nadir olarak seçilen yüksek riskli bebeklere yıkanmasına kadar uzanır.
 • Bronşiyolitli bir kişinin prognozu mükemmel.

Bronşiolit Nedir?

Bronşiyolit hem üst solunum bölgesini( burun, ağız ve boğaz) hem de alt solunum yollarını( akciğerler) etkileyen bir viral enfeksiyondur.İki yaşın altındaki çocuklarda etkilerin en şiddetli olduğu bir hastalıktır. Bronşiolit en sık kış mevsimi boyunca görülür( Kasım – Mart arası kuzey yarımkürede).

Bronşiyolit ve bronşit arasındaki fark nedir?

“bronşiolit” ve “bronşit” terimleri birbirine çok benzer olduğu için, her bir teşhis konusundaki karışıklık olabilir.İki terim arasındaki fark, enfekte olmuş akciğerlerin anatomik alanına bağlıdır.

 • Bronşioller doğrudan alveollere yol açan çok küçük ve narin hava yollarıdır.
 • Alveol, akciğer ağacının mikroskobik “cul de sacs” larıdır.
 • Alveoller, oksijen ve karbon dioksit değişiminin gerçekleştiği noktalardır.
 • Bronchi, trakea( nefes borusu) hemen akciğerlerin ilk iki ila üç dalını oluşturan çok daha büyük “borular” tır.
 • Bronşiyolit erken çocukluk dönemi hastalıklarına bebektir.
 • Çoğu pediatrik pulmoner uzmanlar bronşitin bu yaş aralığında görülmediğine inanır, ancak daha çok gençler ve yetişkinlerde görülür.
 • Sigara dumanı maruziyeti her iki hastalık için de predispozan bir faktördür.
 • Hem bronşiyolit hem de bronşit viral enfeksiyonlardır ve antibiyotik gerektirmezler.

Solunum sinsityal virüsü( RSV), 1 yaşın altındaki çocuklarda akciğerlerde küçük hava yollarının( bronşiolit) ve pnömonide en sık rastlanan inflamasyon nedenidir. Ayrıca, yaşlı erişkinlerde solunum yolları hastalıklarının önemli bir nedenidir. RSV'nin erken belirtileri bir

 • burun akışı ve iştah azalması,
 • hapşırma ve
 • bir ila üç gün hafif bir ateştir.

Isbronşiyolit bulaşıcı mı?

RVS i'nin neden olduğu bronşiyolitÇok bulaşıcı.Bronşiolitin diğer viral nedenleri de maruz kaldıktan sonra hastalığa neden olma olasılığı yüksektir. Bu solunum yolu virüslerinin yayılması, hapşırma ve öksürük yoluyla kişiden kişiye bulaşmaya neden olur.

RSV'ye neden olan virüslerin çoğu yüzeylerde birçok saat ayakta kalabilir ve bir kişi bu alanlardan birine( örneğin masa üstü, alışveriş sepeti vb.) Dokunarak kendisini aşılamakta ve ellerini burun veya ağız bölgelerine getirerek kendisini aşılamaktadır..

Bronşiolitin Nedene Neden Olanı?

Birçok virüsün bronşiyolit ile ilişkili karakteristik semptomlara neden olduğu gösterilmiştir. En yaygın viral tetikleyici solunum sinsityal virüsüdür( RSV).

Araştırmalar, RSV'nin çocukların% 90'ını iki yaşına kadar enfekte ettiğini ve bu çocukların yaklaşık% 40'ının hastalıklarında orta ile şiddetli semptomlara sahip olacağını göstermiştir.

Ne yazık ki, RSV ile enfeksiyon, uzun vadeli bağışıklığı kışkırtmamaktadır ve bu nedenle bir çocuk, bebeklikten yetişkinlik dönemine kadar birkaç kez semptomlar yeniden canlandırabilir. RSV genel olarak tüm bronşiolitin yaklaşık% 75'ine neden olarak kaydedilir. Bronşiyolitin diğer viral nedenleri şunlardır:

 • rinovirüs( % 40),
 • influenza virüsü( % 10) ve
 • tek tek% 1 -% 3 neden olan diğer virüslerin saçılması.

Bronşiolit riski taşıyan çocuklar var mı?

Bronşiyolit için risk faktörleri şunlardır:

 • Prematüreite( doğum öncesi
 • Yaş
 • Kronik pulmoner hastalıklar veya solunum yollarının anatomik defekti
 • Bazı konjenital kalp hastalıkları formları
 • İmmün yetmezlik
 • Bazı nörolojik hastalık
 • Orta ve dumana maruz kalma
 • Kalabalık yaşama koşulları( gündüz bakım
 • emzirilmez

Çocuğumun çocuk doktoru ile ne zaman iletişime geçmeliyim?bronşiolit hakkında

Çocuğunuzun çocuk doktoru ile görüşmeli veya çocuğunuzun acil serviste değerlendirilmesi gerekir:

 • Yüz, tırnak ya da dudaklarına mavimsi veya gri renkte( şiddetli ise: derhal 911'i arayın)
 • Çok hızlı solumaktadır( & gt;
 • Solunum sıkıntısı çekiyor – çabuk / sığ solunum,
 • 'yi solu ya da nefes almaya çalışıyor Boğuk burun delikleri ya da kaburgalar arasındaki ya da memenin üstündeki kasların geri çekilmesi var.kemik
 • Progre gösteriliyorssive yorgunluk
 • Bir ateşin gelişimi>101F( 38.3C)
 • Yeterli sıvı alamıyor veya susuzlanma belirtileri gösteriyor

Bronşiyolit nasıl teşhis edilir?

Bronşiolit genellikle öykü ve fizik muayene teşhisi konur.

Bronşiyolitli çocuklar için en yaygın laboratuar testleri, spesifik viral nedeni belirlemek için bir parmak / ayak parmağı sensörü ve burun süngeri yoluyla çocuğun kan oksijenasyonunun değerlendirilmesini içerir( örneğin, RSV'ye karşı influenza virüsü).Bir çocuğun hastaneye yatırılması durumunda bu çoğunlukla belirtilir. Pnömoni için endişe varsa göğüs radyografisi sipariş edilebilir.

Bronşiolit için evde ilaçlar veya terapiler nelerdir?

Çoğu durumda anne bronşioliti olan bir çocuğun evde bakımının yapılması gereken tek şey olmalı.Bebeğin ve bronşiolitik çocukların bakımı için temel,

 • hidrasyonunu ve( yenidoğanlarda) beslenmeyi sürdürmesini;
 • , uygun pulmoner fonksiyonun sağlanması( yani, yeterli oksijenizasyonun sağlanması ve hastalığın ilerlemesinin kötüleşmesi veya pnömoni, uyku apnesi, vb. Gibi komplikasyonların gelişimi için
 • 'nin yakından izlenmesini sağlama

Tıbbi Tedavi Bronşiolit Nedir?

2014 yılına kadar bronşiolit yönetiminin temel dayanağı inhale bronkodilatörlerin uygulanmasını içeriyordu. Birkaç ajan değerlendirmesi, solunum sıkıntısı semptomlarında potansiyel olarak hafif bir iyileşme gösterdi ancak uzun vadeli faydalar sağlamadı( örneğin, semptomların süresi, ek oksijen ihtiyacı kısaltılması, vb.).

Bronşiolit mevsiminde astım alevlenmesi olan çocuklar olduğu için, bazı merkezler tek bir inhalasyon bronkodilatör terapi tedavisi sağlayacaktır. E¤er önemli bir iyileflme gösterilirse, ayn> terapi de dikkate al> nabilir. Böyle bir gelişme göstermeyen çocuklar daha fazla inhalasyon bronkodilatöre ihtiyaç duymazlar.

Göğüs fizyoterapisinin pulmoner semptomların yararına olduğu gösterilemediğinden önerilmez.

Oral bronkodilatörler ve oral /IV/ intramusküler steroid kullanımı, rutin bronşiolit tedavisi için hiçbir fayda sağlamaz ve uygulanmamalıdır.

Çok genç bebeklerde(

Solunum sayısı oranları & gt;70 dakika başına çocuğun hızlı solunum hızı veya solunum çalışması nedeniyle boğulma ve pulmoner aspirasyon değişikliklerine bağlı olarak nazal gastrik tüp kullanımı veya IV sıvı uygulaması gerekebilir.

Hastanın hastaneden taburcu edilmesi için aşağıdaki kriterlere uyması gerekir.

 • Uygun bir solunum hızına sahip
 • Solunum sıkıntısı ve normal oksijenizasyonda takviye olmaksızın iyileşme
 • Yeterli miktarda ağızdan alım ve iyi hidrasyon sağlanması
 • Bebeğini bir kez gözlemleme yeteneğinden emindiren ebeveynler, hastaneden taburcu edilmeden önce yazılı talimatlar sağladılar.

Bronşiyolit, bir virüsün neden olduğu antibiyotik tedavisi için gerekli değildir.

 • Soğuk & amp; amp; amp; amp;Grip Testi
 • Grip Gribine Neden Olabilir mi?
 • Soğuk ya da Grip Oldu mu?

Bronşiyolit önlenebilir mi?

 • Bronşiolit oldukça bulaşıcı olmasına rağmen, elle yıkamanın sık yapılması maruz kalma sıklığının azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Anne sütü ile besleme ve ikinci el dumandan kaçınma aynı zamanda bronşiolitin ve diğer solunum ve bağırsak hastalıklarının önlenmesinde de fayda sağlayacaktır.
 • Palivizumab( Synagis) adı verilen bir ilaç, hastanın RSV'ye karşı bağışıklık sistemini artırarak etkilenir. Palivizumab, RSV sezonu boyunca bebeğin bacak kasına aylık olarak enjekte edilir. Ilımlı prematürite(
 • 6 aylık ve daha büyük olan tüm bebeklere yıllık influenza aşısı, diğer büyük bronşiolit nedenini azaltacaktır. Bebek bakımı ve gündüz bakım hizmeti verenler grip da aşılanmalıdır.

Referanslar

KAYNAKLARI: DeNicola, L. K., MD.”Bronşiyolit.”Medscape.01 Eylül 2015. & lt; //emedicine.medscape.com/article/ 961963-genel bakış & gt; Leiberthal, R. SL.et al.”Klinik Uygulama Kılavuzu: Bronşiyolit Teşhisi, Yönetimi ve Önlenmesi”.Pediatri. Kasım 2014;Cilt 134; Sayı 5. & lt; www.pediatrics.org /cgi/doi/10.1542/ ss.2014-2742 & gt; Ulusal Sağlık Enstitüsü / US Ulusal Tıp Kütüphanesi.”Bronşiyolit.”20 Kasım 2015 & lt; www.nlm.nih.gov /medlineplus/ency/article/ 000975.htm & gt; Piedra, P.A. MD, Bebe ve çocuklarda Bronşiyolit: Tedavi;sonuç;ve önleme “başlıklı rapora bakınız. Mayıs 2015. & lt; //www.uptodate.com/contents/ bebeklerde bronşiolit ve çocuk tedavisi sonucu ve önlenmesi & gt; Wagner, T. “Bronşiolit”İncelemede Pediatri. Ekim 2009;Cilt 30; Sayı 10.

& lt; //pedsinreview.aappublications.org/content/30/10/ 386 & gt;

Источник: //medicaltipes.com/tr/posts/31598

Bronşiolit – Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bronşiyolit (Bronşiolit) Nedir? Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Bronşiolit insanın yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu rahatsızlıkta erken teşhisin rolü büyüktür. Uzman bir hekimden destek alarak tedaviye başlayabilir ve kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Bronşiyolitinflamatuvar bir solunum hastalığıdır. Akciğerlerdeki en küçük hava geçişlerini (bronşiolleri) etkileyen bir virüs neden olur.

Bronşiollerin işi ciğerlerindeki hava akışını kontrol etmektir. Enfekte olduklarında veya hasar gördüklerinde şişebilir veya tıkanabilirler. Bu, oksijen akışını engeller.

Genellikle bir çocukluk dönemi olmasına rağmen bronşiolit yetişkinleri de etkileyebilir.

Bronşiolit Tipleri Nelerdir?

İki ana bronşiolit türü vardır: Bebeklerde viral bronşiyolit görülür. Viral bronşiolit vakalarının çoğu solunum sinsityal virüsüne (RSV) bağlıdır.

Viral salgınlar her kış meydana gelir ve 1 yaşın altındaki çocukları etkiler. Bronşiolitis obliterans yetişkinlerde görülen nadir ve tehli bir durumdur. Bu hastalık bronşiollerde skar oluşturur.

Bu, hava yollarını tıkayarak tersine çeviremeyen bir hava yolu obstrüksiyonu oluşturur.

Belirtileri

Hem viral bronşiyolit hem de bronşiolitis obliterans benzer işaret ve semptomlara sahiptir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı
 • Cildin oksijensizlikten mavimsi görünüşü
 • Akciğerlerde duyulan çatırtı veya sallanma sesleri
 • Yorgunluk
 • Nefes alma girişimlerinde batmış görünen kaburgalar (çocuklarda)
 • Burun delici (bebeklerde)hızlı soluma
 • Öksürük

Bazı kimyasallara maruz kaldıktan sonra, bronşiyolitis obliterans belirtileri, iki hafta ila bir ay içinde ortaya çıkabilir. Akciğer enfeksiyonu semptomların ortaya çıkması birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Viral Bronşiyolit Nedenleri

Solunum yollarına giren ve virüs bulaştıran virüsler, viral bronşiolit’e neden olur. Virüsler, hızla çoğalan ve bağışıklık sistemine meydan okuyabilen mikroskopik organizmalardır. Bronşiolit’e neden olabilen yaygın viral enfeksiyon türleri şunlardır:

Solunum Sinsityal Virüsü (RSV)

RSV, bronşiyolitin en sık nedenidir. RSV genellikle 2 yaşına kadar çocukları vurur, ancak 1 yaşından küçük bebeklerde en sık görülür. Bu bulaşıcı ve tehli viral enfeksiyon, hava yollarında iltihaplanma, mukus ve şişme üretir.

Adenovirüsler

Bu virüsler müköz membranları hedef alır. Çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 10’una neden olurlar.

Grip Virüsleri

Bu virüsler akciğer, burun ve boğazda iltihaba neden olur. Grip hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmayan bebekler için özellikle tehli.

Bronşiolit Risk Faktörleri

Viral bronşiolit, 2 yaşına kadar olan çocukları etkiler. Ancak genellikle 3-9 aylık bebeklerde görülür. Bebe ve küçük çocuklarda görülen viral bronşiolit için birkaç risk faktörü:

 • Emzirilmemek
 • Erken doğan veya bir kalp veya akciğer rahatsızlığı ile doğan
 • Depresif bir bağışıklık sistemi olan
 • Sigara içmek
 • Virüsün bulunduğu kalabalık yerlerde, örneğin günlük bakım merkezlerinde olmak

Yetişkinlerde bronşiolitis obliterans için sık görülen risk faktörleri şunlardır:

 • Sizi tehli kimyasallara maruz bırakan çalışma koşulları
 • Kalp, akciğer veya kemik iliği nakli geçirmiş olmak
 • Tütün içeren nikotin sigara
 • Otoimmün bir bağ dokusu hastalığı olan

Bronşiyolit Teşhisi

Her iki bronşiolit tipini teşhis etmenin çeşitli yolları vardır. Göğüs röntgenleri de dahil olmak üzere görüntüleme testleri, doktorların bronşiyoliti teşhis etmesine yardımcı olur. Yetişkinler için kullanılan ortak bir araç spirometredir.

Bu, her nefes aldığınızda havada ne kadar ve hızlı bir şekilde alacağınızı ölçer. Her iki bronşiolit tipi için arteriyel kan gazı testleri kanınızdaki oksijen ve karbon dioksit miktarını ölçer.

Mukus veya burun akıntısı örnekleri, doktorunuza enfeksiyona neden olan virüs türünü teşhis etmesine yardımcı olabilir. Bu test yöntemi, bebekler ve küçük çocuklar için yaygındır.

Bronşiyolit Tedavisi

Viral bronşiyolit, bronşiolitis obliterans’a göre farklı tedaviler gerektirir. Birçok viral bronşiolit vakası hafiftir ve tedavi edilmeden temizlenir.

Bebeklerdeki daha ağır vakalarda hastaneye kaldırma gerekli olabilir. Bir hastane, oksijen, nebülizör ve intravenöz sıvı tedavisi sağlayabilir.

Antibiyotik ilaçlar virüslere karşı etkili değildir, ancak bazı ilaçlar bebeğinizin solunum yollarının açılmasına yardımcı olabilir.

Bronşiolitis Obliterans

Bu nadir durum, bazen bilinmeyen bir nedenden dolayı ortaya çıkar. Şiddetli vakalar tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Birkaç nedeni tespit edilmiş ve şunları içermektedir:

 • Amonyak, çamaşır suyu ve klor gibi kimyasal maddelerden kaynaklanan dumanlar
 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • İlaçlara karşı advers etkiler

Bronşiolitis Obliterans İçin Tedaviler

Bronşiolitis obliterans skarında herhangi bir iyileşme yoktur. Kortikosteroidler mukus akciğerlerini temizleyebilir, inflamasyonu azaltabilir ve hava yollarını açabilir.

Bağışıklık sisteminizi düzenlemek için oksijen tedavileri ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Nefes egzersizleri ve stres azaltma nefes darlığının azalmasına yardımcı olabilir.

Bazen en ciddi vakalarda bir akciğer nakli en iyi seçenek olabilir.

Evde Bakım

Her iki koşuldan da iyileşme fazladan dinlenme ve artan sıvı alımı gerektirir. Evinizdeki havayı duman ve kimyasal maddelerden uzak tutmak çok önemlidir. Havayı nemli tutmak için bir nemlendirici de yardımcı olabilir.

Viral bronşiyolitli çocuk ve bebekler, hemen, uygun tedaviyle, bir hafta içinde düzelir. Bronşiolitis obliterans olan birinin durumu, durum ne zaman teşhis edildiğine ve ne derece ilerlediğine bağlıdır.

Bronşitle  Bronşioliti Karıştırmayın

Bronşit ve bronşiolit, öksürük, hırıltılı solunum ve hafif ateş gibi yaygın belirtileri paylaşır. Her birine özgü diğer semptomlar da var.

Bronşit semptomları, öksürük, mukus üretimi, nefes darlığı, hafif ateş, titreme, yorgunluk, göğüs rahatsızlığı  görülürken, bronşiolit hastalığında kuru, rastgele öksürük, hırıltılı nefes alma, özellikle bebeklerde beslenme güçlüğü, hafif ateş, burun akması veya tıkalı burun görülür.

Hem bronşitte hem de bronşiolitte öksürüğünüz üç haftadan fazla sürerse veya uyuyorsanız, doktorunuza randevu almalısınız. Öksürüğe eşlik ediyorsa doktorunuzu aramalısınız.

Bebeğiniz, yürümeye başlayan çocuk veya küçük çocuk aşağıdaki belirtilerin herhangi birini gösteriyorsa, sonraki adımlar için çocuk doktorunuzu arayın:

 • Bebeğiniz nefes almada zorluk çekiyorsa, (Dakikada 50-60 nefes alma oranı vardır)
 • Ateşi 38 derecenin üstündeyse,
 • Özensiz olarak yorgun veya sürekli ağlıyorsa,
 • 12 saat içinde bebek bezi değişikliği yapmıyorsanız,
 • Son birkaç öğün yemeklerinde tipik miktarlarının yarısından daha azını yemişse,
 • Yüzüne mavimsi bir renk aldıysa, bronşiolit

Doktorunuz çocuğunuzun bronşiolit olduğundan şüphelenirse akciğerleri bir stetoskop ile dinleyecektir. Çocuğunuzun tıbbi geçmişi ve başka semptomları hakkında size soru sorarlar.

Doktorunuz bir kültür için laboratuara götürülmesi için balgam testleri de yapabilir. Pulmoner fonksiyon testi yaptırmanız gerekebilir. Bu test akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını ve ne kadar iyi nefes alabileceğinizi ölçer.

Bir komplikasyondan şüphelenilmediği sürece göğüs röntgeni genellikle bronşiyolit teşhisinde kullanılır.

 • Bebeğinizin yatağının altına bir yastık koyarak başlarını biraz kaldırıp uyutmasına yardımcı olma
 • Çocuğunuzu mümkün olduğunca fazla sıvı içmeye özendirmek
 • Çocuğunuz hastaneye kaldırıldıysa ek oksijen veya IV sıvı sağlama

Bronşiolit İLE BRONŞİT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bronşit genellikle endişe kaynağı değildir. Fakat pnömoni gibi komplikasyonlara neden olabilir. Özellikle tekrarlayan olgularınız varsa, bronşiti kesinlikle göz ardı etmeyin. Bu, bir takım kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olduğunuzu gösterebilir; bu da hemen tedavi gerektirir.

Birçok bronşiolit vakası hafiftir ve kolayca tedavi edilebilir. Ortak bir soğuktan daha şiddetli olamazlar. Ancak şiddetli bronşiolit tedavi edilmezse, tekrarlayan hırıltı ve yaşam kalitesinin azalmasına neden olabilir. Bu komplikasyonlar gençlik yıllarına kadar sürebilir. Şiddetli vakalar tedavi edilmezse durum da ölümcül olabilir.

Çoğu çocuk üç ila beş gün içinde evde iyileşir. Hastaneye kaldırılırsa, çoğu çocuk beş gün içinde evlerine döner, ancak bazıları bir hafta kadar kalabilir.

Bronşiolit Ve Bronşit Önlenebilir Mi?

Her iki koşulun da önlenmesi için:

 • Sigara dumanı (ikinci el sigara dumanı da dahil olmak üzere) ve diğer çevresel iritanları kaçının.
 • İyi hijyen uygulayın, bu da enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkayıp hem ziyaretçileri hem de çocukları aynı şeyi yapmaya teşvik edin.
 • Çocuklarınızın oyuncaklarını düzenli olarak silin.

Bronşit önleme için, grip aşısı ile her yıl yaptırabilirsiniz. Bir grip sonrası enfeksiyon, bir çok bronşit vakasına neden olabilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/bronsiolit-nedir.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi