Bruksizm Tedavi edilmezse diş yüzeyinde çatlaklara Neden Oluyor

Uyurken Diş Gıcırdatmak Neden Olur? Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli?

Bruksizm Tedavi edilmezse diş yüzeyinde çatlaklara Neden Oluyor

Diş gıcırdatma, uyurken başınıza geldiği için sizin haberdar olamadığınız bir rahatsızlıktır. Yakınlarınızın uyarısı olmasa “yok canım, ben yapmam” diyebileceğiniz bu durum, genel tanımı ile alt dişlerin istemsiz bir hareketle üst dişlere sürtünmesi olarak özetlenebilir.

 Tıp dilindeki karşılığı Bruksizm olan diş gıcırdatma, yaşadığınız stres yüklü günlerin gece size yansımasıdır ve diş gıcırdatma sorunu tedavi edilmezse; baş ağrısı, dişlerde hassasiyet, kırık, sallanma, aşınma, ağrı, çene kemiğinde deformasyon ve eklem hasarına neden olabilir.

Diş gıcırdatma rahatsızlığı bu nedenlerden dolayı ağız ve diş sağlığını doğrudan etkileyen ve tedavi edilmesi gereken bir problemdir.

Beyin uyku aracılığı ile bütün gün yorulan kas ve sinir sisteminizi bakım altına alır.

Fiziksel bazı etkenlerin üzerine, psikolojik faktörlerin eklenmesi kaliteli bir uyku uyuyabilme şansınızı elinizden alır.

Bunun sonucunda da bir sonraki güne hazırlanamazsınız ve giderek daha yorgun bir bünye ile yaşantınızı sürdürmeniz söz konusu olur. Bruksizm kişilik yapınız ile de yakından ilgilidir ve ana etkenleri psikolojiktir.

1. Fiziksel etkiler

 • Çene yapısında gelişim bozukluğu
 • Diş eksikliği
 • Protezler
 • Çenede sonradan gelişen bozulmalar
 • Çene ve yüz bölgesine denk gelen travmalar
 • Dengesiz ve yetersiz beslenme
 • Hareketsizlik
 • Uyku düzensizliği
 • Kafein tüketimi
 • Alkol tüketimi
 • Tütün tüketimi

2. Duygusal durumlar

 • Gerginlik
 • Hayal kırıklığı
 • Takıntılı ruh hali
 • Tedirginlik
 • Kıskançlık
 • Stres
 • Öfke
 • Pişmanlık
 • Depresyon

2. Kişilik Yapısı

 • Acelecilik ve telaş hali
 • Hiperaktivite
 • Agresiflik
 • Aşırı titizlik
 • Rekabetçi yapı
 • Duygularını ifade edememek

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Çocukların uykuda diş gıcırdatması daha çok süt dişleri çıkarken başlar ve normal bir süreç olarak kabul edilir. Ayrıca dikkat eksikliği olan çocuklarda da sık sık uyku bozukluğu ve diş gıcırdatmaya bir arada rastlanabilir.

Hiperaktivite için ilaç kullanan çocukların santral sinir sisteminde oluşan etkilerin bruksizme neden olduğu düşünülmektedir. Eğer böyle bir ilaç kullanılmıyorsa, yedi ile onbir yaş arası çocuğunuzun daimi dişlerinin çıkıp yerleşimini tamamlamasıyla birlikte rahatsızlık da kendiliğinden sona erecektir.

Bunun yanında bağırsak paraziti ve diğer bazı sistemsel etkenler de çocukların diş gıcırdatmasına neden olabilir.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

Sabah uykudan uyandığınızda çene kaslarınızda ağrı hissetmek, kendi kendinize fark edebileceğiniz ilk belirtidir.

Bunun yanında baş ağrıları, kulak ağrısı ve çınlaması, ağzınızı açıp kaparken zorlanma veya çene ekleminden ses gelmesi ve çenede kayma gibi belirtiler de varsa görmezden gelmemek gerekir.

 Pek çok kişi bu gibi semptomları yorumlamadan senelerce diş gıcırdatır ve rahatsızlık akut bir evreye girmeden doktora başvurmaz. Belirtileri gözden kaçırmamak gerekmekle birlikte, ilk kez karşılaşılan tüm durumlarda olduğu gibi üzerinde durulmaz.

O zamana kadar da diş gıcırdatmanın dişlere verdiği zararlar, dişlerin kesici kenarlarının aşınarak diş boylarının kısalmasına, mine dokusunun incelmesine ve soğuk ve sıcağa karşı hassasiyetin oluşmasına ve hatta diş yüzeyinde ince çatlaklara kadar ulaşır. 

Birden şiddetli diş ağrısı ile doktora gidenlerin pek çoğunda, yakın zamanda ekonomik veya ailevi kayıplar, boşanma, iş kaybı, iflas gibi ani stres ve üzüntüler yaşamış olmaları ortak noktalar olarak gözlemlenmektedir.

 Bu beklenmedik sıkıntı ve streslerin sonrası yaşanan gerginlik, bütün vücut kaslarını olduğu gibi, çene kaslarını da etkisi altına alır.

Bu yüzden aşağıdaki belirtilerden üç tanesinden fazlasını kendinizde yakalamanız veya bir yakınınızın uyarması durumunda, hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir.

 • Uyandığımda çene ve yüz kaslarımda ağrı duyuyorum.
 • Ağzımı açarken, çenemden ses geliyor.
 • Dişlerim sağlam, ama kulağıma, başıma ve şakaklarıma yayılan ağrılar var.
 • Üçten fazla eksik dişim var.
 • Esnerken çenemde oynama hissediyorum.
 • Bazen çenemin kilitlendiğini fark ediyorum.
 • Yemek yerken çiğnemekte zorlanıyorum.

Uykuda Diş Gıcırdatma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş gıcırdatma ile başlayan rahatsızlıklar dizisinin hangi doktorun konusuna girdiği akılları karıştırır. Diş hekiminden, Kulak Burun Boğaz uzmanına, çene cerrahından, nöroloji uzmanına varan bir yelpazede başvuru yapıldığı izlenmektedir.

Hatta önceki dönemlerde hastalar psikiyatristlere yönlendirilmiş, sakinleştirici veya kas gevşetici ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmıştır. Ancak artık bilinmektedir ki, izlenmesi gereken rota, kesinlikle diş hekiminden başlamaktır.

 Normal şartlarda 6 ayda bir yaptırılan rutin diş muayeneleri, sadece bu konuda değil, genel ağız ve diş sağlığınızla ilgili her türlü sorunun erken teşhisi için önemlidir.

Diş hekiminiz parmak uçlarıyla çene, yüz ve boyun kaslarının uyumlu çalışıp çalışmadığını kontrol eder, ağzınızın ne kadar açılabildiğinden, ortopedik bir bozukluğa kadar her türlü incelemeyle bu konudaki teşhisi rahatlıkla koyabilecek kişidir. Hekiminizin muayenesinin sonucuna göre, ileri düzey çene eklemi hastalığı varsa, eklem uzmanı olan bir diş hekimine yönlendirilmeniz söz konusudur.

Diş Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer tespit edilen sorun, alışkanlığa bağlı bir diş sıkmasından kaynaklanıyorsa, gece boyu dişlerinizi koruyacak olan plaklar hazırlanır ve gerekli bir durum olduğuna kanaat getirilirse psikolojik sorunlar için yine bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilebilir.

Plakların ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda yumuşak bir materyalden üretilen apareyler, sadece dişlere gelecek zararları önlemeyi amaçlıyordu.

Fakat artık daha sert materyallerden üretilerek, bir yandan dişleri korurken diğer yandan düzenli kullanım ile alışkanlığın terk edilmesi de amaçlanmaktadır.

Tedavi sürecinde öncelikle dişlere binen kuvvetin eşit ve dengeli dağılmasına, çene eklem yerlerine aşırı yük binmemesi için ağız kapanışının düzgün olmasına dikkat edilir. Bunun için öncelikle ağızdaki eksik dişler tamamlanmalı, kırık ve çürük dişlerin tedavileri yapılmalıdır.

Ağzınızın kapanışını engelleyen tüm faktörler giderilir. Ardından dişlerinizin ölçüsü alınarak gece yatarken takabileceğiniz koruyucu plak hazırlanır. Bu sayede dişlere taşıyabileceğinden fazla kuvvet binmesi engellenmiş olur.

Bu süreci ihmal eder ve istem dışı olarak aşırı yüklenmeye sebep olursanız, uzun dönemde kalıcı çene eklemi rahatsızlıklarına neden olabilirsiniz. Diş gıcırdatmanın yaratacağı bir başka sorun ise diş kaybıdır. Kökünden zedelenen sağlam dişler zaman içerisinde dökülebilir.

Üzülerek söylüyoruz ki, diş gıcırdatmanın kesin bir tedavisi yoktur. Psikolojik destek sürecinde antidepresan kullanan hastaların mesafe kaydettiği gözlemlenmekle birlikte, uykuda diş gıcırdatma nasıl önlenir sorusunun kesin bir çözümü yoktur. Yegane kesin tedavi stres faktörlerinden uzak durmanızdır.

Buraya kadar anlatılan tedavinin ana amacı diş gıcırdatmanın vereceği fiziksel zararların önlenmesidir.

Tedavi Amaçlı Plaklar Nereden Temin Edilir?

Diş gıcırdatmayı önleyici aparatlar hazır olarak temin edebileceğiniz ürünler değildir. Ağzınızın içindeki eksik ve fazlalıklar giderildikten sonra ölçünüz alınarak diş hekiminiz tarafından size özel hazırlanmalıdır.

Bruksizim aparatı veya gece plağı adı verilen bu malzeme, sabah çıkarıldığı zaman fırça ile güzelce temizlenmeli ve temiz bir kap içerisinde korunmalıdır.

Aşınmış plaklar kullanılmamalı, yeniden ölçü alınarak güncel yapınıza uygun yenisi ile değiştirilmelidir.

Alternatif Tedavi: Botox

Bruksizmin yan etkisi olan kare çene deformasyonu, yani köşeli yüz yapısı, çiğneme kasının aşırı gelişmesi (masseter kası hipertrofisi) sonucu ortaya çıkar.

Yukarıda sözünü ettiğimiz Botoks harici yöntemler, daha önce de belirttiğimiz gibi diş gıcırdatmayı sona erdirmekte kesin bir çözüm sağlayamaz. Ancak Botox tedavisi sonucunda çenedeki köşeli görünüm yumuşar, baş ağrısı, çene ağrısı semptomları hafifler ve dişlerdeki hasarda da iyileşme görülür.

Aşırı kas aktivitesini düşürmek için kullanılan tedavide, Botox doğrudan çiğnemeden sorumlu masseter kasına, çok ince botox enjeksiyonları ile kasların ve dişlerin istemsiz olarak zarar vermesini önleyecek miktarda enjekte edilir. Tedavide önemli olan, doğru noktaya, doğru miktarda Botoks uygulanmasıdır.

Kasın zayıflaması hedeflenirken, çiğneme gibi önemli bir kas fonksiyonunu sekteye uğratmamak gerekir. Botox bu kasları etkin bir şekilde zayıflatırken; yemek yeme, çiğneme veya konuşma fonksiyonlarının etkilenmemesi sağlanır.

Aşırı kasılma azalınca, dişlere, diş etlerine, çene kemiğine ve çene eklemine binen yük de azalır. Böylece diş ve çene sağlığınız korunurken, buna bağlı çene, baş ve boyun ağrısı da iyileşme yoluna girer.

Semptomları azaltarak yok eden bir uygulama olan tedavi, aynı zamanda bu durumun dişler, çene kemiği ve eklemi üzerinde yarattığı anatomik tahribatı engelleyerek kalıcı etki oluşmasını da engeller. Diş sıkma botoksu hastanın şikayetlerine ve durumuna göre üç dört ayda bir yapılır.

 Çoğu hastada, botoks enjeksiyonundan iki hafta kadar sonra, diş sıkma ve buna bağlı semptomların azaldığı veya yok olduğu görülmüştür. Bruksizmde Botox tedavisi dozu toplam kırk ile altmış ünite kadardır. Alt ve üst çenedeki özel noktalara ayrı ayrı, yaklaşık yirmi ila otuz ünite botoks uygulanır.

Doktorunuzun muayenede belirlediği kas hacmi ve kas gücüne göre doz miktarı belirlenir. Bu tedavinin olumsuz yönü ise, etkisinin ortalama altı ay kadar sürmesidir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Источник: https://sebboy.com/uyurken-dis-gicirdatma/

Neden dişlerimizi sıkarız?

Bruksizm Tedavi edilmezse diş yüzeyinde çatlaklara Neden Oluyor

Gündelik hayatta stres kaçınılmaz bir duygu olarak kendini gösteriyor. Birçok hastalığın davetçisi olan stres, dişlerimiz üzerinde de etkide bulunuyor.

Kendilerini zihinsel ve fiziksel açıdan rahatsız hisseden kişiler, farkında olmadan çoğu zaman dişlerini sıkabiliyorlar.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, tıpta Bruksizm olarak adlandırılan bu hastalık hakkındaki görüşlerini aktarıyor.

Bruksizm (Diş gıcırdatma) nedir?

Bruksizm; uyku süresince, güçlü çene hareketleri ile oluşan alışkanlıklardır. Genellikle kişiler uyku safhasındayken görülen bu durum, diş sıkma rahatsızlığını oluşturmaktadır. Bireyler bu hareketi istem dışı olarak yapmaktadırlar.

Beyin bölgesine iletilen stresin yoğunluğu arttıkça çiğneme kaslarının sıkımı da aynı oranda güçleşir ve kişi fark etmeden dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar. Çene kasları diğer kaslara göre daha güçlü olsalar da bireylerin alt ve üst çenesinin, çiğneme, yutkunma gibi durumlar dışında birbirine temas etmemesi gerekir.

Bunun nedeni ise dişlerin birbirlerine bir şeyi çiğneme dışında sert bir şekilde sürtünmesinin dişlerde aşınmaya yol açmasıdır.

STRESLİ YÖNETİCİLER GECELERİ DİŞLERİNİ GICIRDATIYOR!

Bruksizmin (Diş gıcırdatmanın) nedenleri nelerdir?

Diş gıcırdatma (Bruksizm), dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından (Malokluzyon) kaynaklanabilir. Fakat bu durum çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Genel olarak bu rahatsızlığa sebep olarak günlük hayatta yaşanılan maddi ve manevi sorunların kişi üzerinde yarattığı psikolojik baskı neden olur.

Çünkü birçok birey istediği ya da arzuladığı yaşam şartlarına ulaşamadığı için bu olayı kendi içerisinde farklı boyutlara taşır. Böylelikle sorunlar, uyku esnasında da diş gıcırdatma olarak ortaya çıkar. Bruksizm hastalığına stres dışında bireyin kişisel özellikleri de neden olur.

Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmak da bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etken rol oynar.

Diş gıcırdatmanın şiddetine göre zaman içerisinde dişlerde bazı sorunlar ortaya çıkar. Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur. Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.

Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir. Ani diş sızlamaları gerçekleşir. Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.

Bruksizme bağlı olarak da dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar. Aynı zamanda Bruksizm, ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı, şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.

Diş sıkma hastalığı şikâyeti ile bizlere başvuran hastalarda; çene kaslarını zorlamanın sonucunda boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı, dişlerin kırılması ya da oyulması gibi durumlara rastlanır.

Çene kaslarının sürekli sıkılması ise zamanla dişlerde hassasiyet ya da çene eklemlerinde rahatsızlıklar oluşturabilir bu durum ise çiğneme esnasında ağrıya neden olur.

Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

DİŞ GICIRDATMA YALNIZCA YETİŞKİNLERDE GÖRÜLMEZ

Bruksizmin(Diş gıcırdatmanın) tedavisi nasıldır?

Bruksizm’in yol açtığı rahatsızlıkları ve kişinin diş gıcırdatmasına devam etmemesi adına ‘gece koruyucuları’ olarak adlandırılan silikon içerikli madden yapılmış diş plakları kullanılabilir.

Genel anlamda faydalı olan bu plakların bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı saptanmıştır.

Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir aynı zamanda hatalı yapılmış dolgu ve kaplama varsa bunlar da yenilenebilir.

  DİŞLERE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR NELERDİR?

Diş gıcırdatmanın tedavisi mümkün… Diş Hekimi Bijen Muhit

Diş Hekimi Bijen Muhit, kişiye özel hazırlanan plaklarla diş gıcırdatmanın zararlı etkilerinin önlenebildiğini söylüyor.

Diş gıcırdatma, gün içerisinde biriken stresin, uykuda açığa çıkarak dişlerin bilinç dışı birbirleri üzerinde kaydırılmasıyla meydana geliyor. Uyku apnesi, stres, endişe, kızgınlık, hayal kırıklığı, yoğun içki ve sigara tüketimi, sık ve çok kahve tüketimi ile doğru yapılmayan diş tedavilerinin, diş gıcırdatma olarak tanımlanan patolojik duruma yol açabileceği belirtiliyor.

Çıkan sesler nedeniyle sosyal çevrede büyük bir rahatsızlık yaratan diş gıcırdatmanın, sağlık nedenleriyle bir diş hekimine başvurularak, bir an önce önlem alınması gereken bir rahatsızlık.

Diş Hekimi Bijen Muhit, ortaya çıkan riskleri, “Diş gıcırdatma, dişlerin aşınması ve kırılması, diş kaybı, diş etlerinin çekilmesi, diş sinirinin açığa çıkması, soğuk-sıcak hassasiyeti, çiğneme kaslarında ağrı, çene eklemi deformasyonu ve çene kilitlenmesi” olarak sıralıyor.

Hastanın dişlerinden ölçü alınarak hazırlanan, gece takılan yumuşak veya sert gece plakları tedavi için idealdir.

Kişinin gıcırdatma sıklığına ve kuvvetine bağlı olarak bu plakların belirli aralıklarla yenilenmesi gerekebilir. Gıcırdatma tedavisinde plak sadece gıcırdatmanın ortaya çıkardığı sorunları önler.

Kesin tedavi için hasta mutlaka günlük stresini azaltacak medikal ve psikolojik tedavi süreçlerine yönelmelidir.

Çene kaslarınızı gevşetmeye çalışın

Kendinizi, dişinizi gıcırdatırken yakalarsanız, dilinizin ucunu dişlerinizin arasına uzatın ve çene kaslarınızı gevşetmeye çalışın. Sabahları ılık bir bezi yanaklarınıza tutun ve çene kaslarınızı rahatlatın. Aşırı esneme hareketlerinden de kaçının.

Günlük hayatınızdaki stresi azaltmaya çalışın. Kola, kahve, çikolata gibi kafeinli yiyecek ve içecekleri mümkün olduğunca az tüketin. Ön dişler ile koparma hareketi yapmamaya özen gösterin. Kalem gibi cisimleri ağzınızda tutmayın.

Alkolden uzak durun ve sakız çiğnemeyin.

STRES DİŞLERİN DE DÜŞMANI

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1046991-dis-sikmanin-sebepleri-nelerdir

Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma – Bruksizm Nedenleri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Bruksizm Tedavi edilmezse diş yüzeyinde çatlaklara Neden Oluyor

Bruksizm, gün boyunca veya uyku sırasında istem dışı, fonksiyonel olmayan, ağız içi yumuşak ve sert dokularda çeşitli olumsuz değişikliklere yol açan diş gıcırdatma ve/veya diş sıkma biçimindeki çiğneme sistemi rahatsızlığıdır. Buruksizm oldukça sık görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, çoğu insan bu alışkanlığının farkında bile değildir. Bu durum her yaşta görülebilir. Son yıllarda bruksizm şikayetiyle başvuran hasta sayısında artış görülmektedir.

Bruksizm tipleri ve sınıflandırma

Bruksizm çeşitli kriterlere göre kategorize edilebilir.

Etyolojiye göre bruksizm:

 • Temel birincil idiopatik bruksizm; bilinen herhangi bir neden bulunmamaktadır.
 • İkincil bruksizm; koma, nöbet, serebral palsy gibi hastalıklarda ikincil olarak, tıbbi ürünlere bağlı (antipsikotik ilaçlar, kardiyoaktif ilaçlar gibi) ikincil olarak, yasa dışı ilaçlara bağlı (amfetamin, kokain, extacy gibi) ikincil olarak gelişir.

Gerçekleştiği zamana göre bruksizm:

 • Diurnal bruksizm; dişlerin istem dışı gündüzleri gıcırdatılması ve/veya sıkılması durumudur.
 • Nokturnal bruksizm; bruksizmin gece uyurken gerçekleştiği şeklidir. Bruksizm tipleri arasında en sık gözleneni ”nokturnal bruksizm’dir.

Motor aktivite tipine göre bruksizm:

 • Tonik bruksizm; kasların kasılması 2 saniyeden fazla sürmüştür.
 • Fiziksel bruksizm; çiğneme kaslarının tekrarlayan kasılmalarının sinirsel aktiviteleri sonucu oluşur.
 • Kombine bruksizm; tonik ve fizik atakların alternatif şeklidir.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma nedenleri

Bruksizmin nedeni halen tam olarak bilinmemektedir.

Bruksizm etyolojisi ile ilgili yapılan çalışmaların çoğu, bilimsel araştırmalarla güvenilir bir tanı konulabilmesi açısından daha uygun olan ve özellikle geceleri meydana gelen nokturnal bruksizm üzerine odaklanmıştır, ancak nokturnal bruksizmin etyolojisi tartışmalıdır. Bruksizmin tanımı ve tanı yöntemleri ile ilgili bir fikir birliğinin olmaması da bruksizme neden olan faktörün veya faktörlerin ortaya konmasını güçleştirmektedir.

Araştırmacılar, bruksizme dental, sistemik ve psikolojik faktörlerin yol açtığı üzerinde durmaktadırlar. Son yıllarda bruksizmin anksiyete ve strese bir yanıt olarak geliştiği daha fazla kabul görmektedir.

Bruksizme neden olan sistemik faktörler:

 • Karakteristik yapı
 • Kullanılan bazı maddeler (alkol, sigara, uyuşturucu ve benzeri)
 • Kullanılan bazı ilaçlar (benzodiazepinler, dopaminerjik ilaçlar ve benzeri)
 • Nörofizyolojik etkenler (uyku yapısı, otonom sinir sistemi, merkezi nörotransmitter)
 • Daha ender görülen nedenler (amfetamin, L-Dopa) kullanımı.

Bruksizme neden olan psikolojik faktörler:

 • Anksiyete bozuklukları
 • Majör depresyon
 • Şizofreni ve daha birçok psikolojik problem
 • Stres.

Bruksizm – diş sıkma ve uyku ilişkisi

Bruksizmli kişilerin uykunun hangi safhasında dişlerini daha çok gıcırdattıkları konusunda yapılan araştırmalarda farklı bulgular elde edilmiştir.

Bazı araştırmacılar, bruksizmin uykunun REM safhasında olduğunu bildirirken diğerleri ise non-REM safhasında olduğunu bildirmektedirler. Yapılan araştırmalar, uykunun REM safhasında oluşan bruksizmin daha yıkıcı etkisinin olduğunu göstermektedir.

Proprioseptif ve koruyucu reflekslerin uykunun bu safhasında bastırılmış olmasının bu duruma neden olduğu ileri sürülmektedir.

Yatış pozisyonlarının bruksizmle olan ilişkisi konusunda yapılan araştırmalar, sırt ve yüz üstü yatmanın yan yatma pozisyonuna göre daha çok veya eşit bruksizm oluşturduğunu göstermiştir.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma ne tür sorunlara yol açar?

Bruksizm, diş bütünlüğünün kaybı, periodontal hastalık, geri dönüşümü olmayan temporomandibuler eklem hasarı, ciddi baş ve yüz ağrısı, çene ve kaslarında ağrılar gibi yıkıcı nitelikte sağlık sorunlarına yol açabilir, fakat hastaların çoğu bu rahatsızlıkları diş sıkmadan dolayı yaşadıklarını bilmez çünkü bu alışkanlık çoğunlukla geceleri ortaya çıkar.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma dişleri nasıl etkiler?

Dişlerde ve dolgularda kırılma: Dişleri sıkmak ve gıcırdatmak ön dişlerin köşelerinde, arka dişlerin ise çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklara neden olur. Röntgen filmiyle her zaman teşhis edilemeyen bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.

Dişlerde aşırı hassasiyet: Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir.

Diş eti çekilmesi ve genellikle buna bağlı oluşan dişeti hizasında çentik şeklinde aşınmalar: Bu durumun oluşmasına neden olarak yaşın ilerlemesine bağlı dişeti çekilmesi ya da aşırı baskı gösterilebilir.

Dişlerde sallanma ve aralanmalar: Dişlerin yıllarca gıcırdatılması sonucu dişler gevşer ve sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu dengelemek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları oluşur.

Yanaklarda irritasyon: Özellikle dişlerin birbirlerine temas ettikleri kapanış hizasında yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeniyle sık sık yanak ısırma olayı ile karşılaşılır.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma periodontal dokuları nasıl etkiler?

Bruksizmin periodontal dokuları nasıl etkilediği hakkında araştırmacılar bir görüş birliğine varamamıştır. Bazı araştırmacılar bruksizm ile periodontal hastalık arasında bir ilişki olmadığını, bazı araştırmacılar ise periodontal hastalığın en önemli nedeninin bruksizm olduğunu belirtmişlerdir.

Periodontal hastalığın ortaya çıkmasından iki ayrı lezyon sorumludur; bu lezyonlardan birinin gingival kısımda, ikincisinin ise ataşman kısmında olması gerekir. Bruksizm sadece ataşman kısmını etkileyerek periodontal hastalığa zemin hazırlar. Alveol kemiğinin rezorbsiyonu bruksizmin yaygın bulgusu olarak düşünülür.

Periodontal hastalıklar, dişeti kenarında ve dişeti kenarı altında  yerleşen patojen mikroorganizmaların neden olduğu çok faktörlü, enfeksiyöz karakterli hastalıklardır. Bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyon, periodontal iltihaba yol açmakta ve bu olaylar da dişlerin destek dokularının kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma çiğneme kaslarını nasıl etkiler?

Çiğneme kaslarının hipertrofisinin asıl nedeni olarak kronik bruksizm gösterilmektedir. Özellikle masseter kasları şişkin görünür ve mandibula köşeleri özel görünümdedir. Bu bireylerin çiğneme kasları iki kat güçle çiğneme fonksiyonuna katılmaktadır. Kas biyopsisi yapılan kasların lif çapının normal büyüklüğünden iki kat fazla olduğu saptanmıştır.

Çene hareketleri değerlendirildiğinde, alışılmış ve yönlendirilmiş kapanış yolları arasında farklılık olduğu, bir diğer deyişle bruksizmli bireylerin alt çenelerinin daha posteriorda konumlandığı görülmüştür. Bruksizmli bireylerin ağız ve yüz görünümleri arasında belirgin farklar oluşmaktadır.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma temporomandibuler eklemi nasıl etkiler?

Birçok araştırmacı oral parafonksiyonel alışkanlıkların temporomandibuler eklem rahatsızlıklarının olası nedeni olduğunu belirtmiştir. Yetişkin bireyler üzerinde yapılan çalışmalar parafonksiyonlar (bruksizm, tırnak yeme, dudak ısırma ve benzeri) kas ve temporomandibuler eklem rahatsızlıkları arasında pozitif ilişki olduğunu göstermiştir.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma baş ağrısına neden olur mu?

Bruksizm, alt çene hareketlerinden kaynaklanan yüz ve baş ağrılarına neden olabilir. Genellikle kişinin kendisinin fark edeceği tek belirti çiğneme ve öğütme basınçlarından meydana gelen ağrıdır.

Bruksizm sıkıntısı olan çoğu kişi uyanırken çenelerinde yorgunluk ve ağzı normalken bile dişlerinde hassasiyet hisseder.

Bazı araştırmacılar tam olarak yeri belli olmayan baş ağrılarını bruksizme, diğerleri ağrıyı çiğneme kaslarına ve temporomandibuler ekleme bağlamaktadır. Ağrı üst çene kemiği ve alt çene kemiğinden boyuna ve kulağa yayılmaktadır.

Ağrı değişkendir; ağrının değişim sırası kısa süreli künt ağrıdan orta ve şiddetliye doğru değişkenlik gösterebilir. Ağrı aralıklı veya devamlı olabilir. Ağrı çiğnerken, ısırırken, konuşurken esnerken ortaya çıkabilir.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma nasıl teşhis edilir?

Bruksizm teşhisinde dişlerdeki aşınmalar, eklemden gelen sesler, geceleri gıcırdatmaya bağlı oluşan sesler, çiğneme kaslarındaki hacimsel artış ve bucco-fasiyal ağrılar tanı koymada oldukça yardımcıdır.

Kronik ve ciddi bruksizm varlığında laboratuvar şartlarında bireyin uyutulması (polisomnografi) ile tanı doğrulanabilir.

Bruksizm teşhisinde ev video sistemleri de sesli gıcırdatmanın olup olmadığını ayırt etmede yararlıdır.

Bruksizm – diş gıcırdatma ve diş sıkma nasıl tedavi edilir?

Bruksizmin tedavisi için birçok yöntem olsa da, ağırlıklı olarak bilişsel-davranışsal tedavi, farmakolojik tedaviler ve okluzal düzenleme ve splintler gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Bruksizmde bilişsel-davranışsal tedavi: Bu tedavi yönteminde düşünceler değiştirilerek davranışlar yeniden şekillendirilir.

Bu yöntem ile olaylara ve stres kaynaklarına karşı alışılmış davranışları, olayların yorumlanış şeklini değiştirerek bruksizmi tetikleyen veya arttıran olası etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Bu yöntemler; biofeedback, meditasyon ve gevşeme teknikleri ve hipnozu içerir, fakat bu yöntemlerin faydaları kontrollü çalışmalarla doğrulanmamıştır.

Bruksizmde farmakolojik tedavi: Bruksizmin tedavisi için ilaç kullanımı son yıllarda artarak çalışılmış bir konudur.

Genel olarak, uyku sırasında oluşan bruksizm üzerinde etkili bir ilaç tedavisi yoktur.

Bruksizm tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında kas gevşeticiler, dopamin içeren ilaçlar, antikonvülsanlar, trisiklik antidepresanlar, sempatolitik ilaçlar, botulinum toksini gibi ilaçlar sayılabilir.

Bruksizmde okluzal düzenleme: Okluzal yüzeyler arası uyumun sağlanması amacıyla uygulanan okluzal dengelemeler, okluzal rehabilitasyon ve ortodontik tedavileri içermektedir.

Bu tip tedaviler daha çok geçmişteki çalışmalarda uygulanmıştır.

Güncel düşünce, okluzal düzenlemelerin terapötik değerlerinin olmadığını, sadece okluzal travma varlığında periodontal tedavi planının bir parçası olarak uygulanmasını doğru bulmaktadır.

Bruksizmde okluzal splintler: Yıllardır kullanılan ve günümüzde halen yaygın olarak kullanılan okluzal splintler (diğer isimleriyle ısırma plağı, gece plağı, deprogrammer), üst veya alt çene dişlerin tamamen veya kısmen okluzal yüzeylerini kaplayan çıkarılabilir apreylerdir. Bu apreyler bruksizmi tedavi etmekten çok okluzal kuvvetlerin dengeli dağılımı, dişlerde oluşan aşınmaların önlenmesi, aşırı mekanik kuvvetlerin orofasiyal bölgedeki yıkıcılığının önlenmesi ve doğru maksillomandibuler ilişkinin sağlanması amacıyla uygulanır.

Diş Sıkma Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bruksizm-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.