Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

içerik

Hazımsızlık çekiyorsanız, bu alışkanlıklarınızdan kurtulun!

Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

Yemek yerken fazla konuşmak, çok hızlı yemek yemek, yağlı ve bol baharatlı besinler tüketmek, gazlı ve kafeinli içecekleri abartmak ve yemekten hemen sonra yatmak… Uzmanlara göre, hazımsızlık yaşamak istemiyorsanız, bu alışkanlıklarınızdan kurtulun!

Genellikle yemek yerken ya da sonrasında karnın üst bölgesinde gelişen şişkinlik, bulantı, karın ağrısı ile erken doyma hissi; sık sık geğirmek ve bağırsak gazında artışa eşlik edebilen kabızlık… Yol açtığı bu tür sorunlarla yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, hatta sosyal hayattan bile koparabilen “hazımsızlık” günümüzde oldukça sık görülen bir problem.

Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy

Her 4 kişiden 1’i hazımsızlık çekiyor

Öyle ki her 4 kişiden 1’i hazımsızlıktan dert yanıyor. Hazımsızlığa en sık beslenme ile yaşam alışkanlıklarımızda sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklar neden olsa da, daha pek çok etken bu problemin sorumlusu olabiliyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy, hazımsızlığa yol açan alışkanlıkları anlattı, önerilerde bulundu.

“Hazımsızlık” deyip geçmeyin!

Hazımsızlığın altında yatan etken genellikle beslenme ile yaşam alışkanlıkları olduğu için kişiler tarafından hafife alınabiliyor. Ancak hazımsızlık aynı zamanda önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor.

Gastrit ya da ülserden reflüye, pankreas hastalıklarından gıda alerjisine, bağırsak enfeksiyonlarından romatizmaya, diyabetten mide kanserine kadar pek çok hastalık hazımsızlık yapabiliyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Ersoy, hazımsızlık sorunu yaşandığında altta yatan etkenin tespit edilmesi için öncelikle bir doktora başvurmanın çok önemli olduğuna dikkat çekti. Özdal Ersoy, hazımsızlığa yol açan alışkanlıkları da şöyle sıraladı:

Hangi alışkanlıklarımız hazımsızlık yapıyor?

Çok hızlı yemek yemek

Besinleri düzensiz, çok hızlı ve çiğnemeden yemeyin. Çünkü bu alışkanlık gıdanın sindirime hazır hale getirilmesini, midedeki asit seviyesinin normale dönmesi için yeterince zaman tanınmasını önlüyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık oluşuyor. Bu yüzden düzenli aralıklarla, uzun süre aç kalmadan beslenmeye özen gösterin. Besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketmeye dikkat edin.

Yağlı ve bol baharatlı besinler tüketmek

Yağlı, kızartılmış ve bol baharatlı yemeklerden kaçının. Bunun nedeni ise yağlı yemeklerin midenin boşalmasını geciktirerek sindirimi zorlaştırması. Baharatlı ve kızartılmış besinler de mide asit dengesini bozacağı için hazımsızlığa neden olabiliyor.

Yemek yerken fazla konuşmak

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz halde hazımsızlık yakınmanız varsa bu durumun sorumlusu yemek yerken hava yutmanız olabilir. Hava yutmak midenin şişmesine yol açarak hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle yemek yerken fazla konuşmaktan kaçının.

Yemekten sonra hemen yatmak

Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy, akşam yemeği ile yatağa girme arasında en az 2-3 saat olmasına özen göstermeniz gerektiğini belirterek, ”Yemek yedikten sonra hemen yatmak mide henüz boşalmadığı için mide asidinin ve gıdaların yemek borusuna doğru kaçmasını kolaylaştırıyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve reflü yakınmaları gelişiyor” dedi.

Gazlı ve kafeinli içecekleri abartmak

Hazımsızlıkla baş etmek için asitli ve kafeinli içeceklerden kaçınmanız da çok önemli. Çünkü bu içecekler mide asit oranını artırabiliyor.

Laktoz ve früktoz intoleransı

Bazı bünyeler süt şekeri olan laktozu parçalayamazlar. Bu duruma laktoz intoleransı deniyor. Laktoz intoleransında, süt ve süt ürünleri tüketildiğinde hazımsızlık sorunu yaşanabiliyor.

Laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketerek veya laktoz enzimi içeren destek ilaçlar kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Aynı şekilde meyvede bulunan ve meyve şekeri denilen früktozu da bazı bünyeler sindirmekte zorlanabiliyor.

Früktoz intoleransı denilen bu sorundan yakınıyorsanız früktozdan fakir diyet uygulamaya özen gösterin.

Gelişigüzel ilaç kullanmak

Doktorunuz önermediği sürece, korkikosteroid içeren veya içermeyen ağrı kesici ya da iltihap azaltan ilaçları gelişigüzel kullanmayın. Doktorunuzun önerisiyle kullandığınız ilacın hazımsızlığa neden olduğunu düşünüyorsanız, ilacınızı yarım bırakmayın. Bunun yerine sorununuzu doktorunuzla paylaşın.

Çiğ sebze tüketimi

Sebzeleri çiğ tüketmek

Çiğ sebzeler çok sık tüketildiklerinde özellikle fonksiyonel hazımsızlıkta yakınmaların artmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle sebzeleri çiğ tüketmeyin, en azından biraz da olsa pişmiş ya da haşlanmış olmasına dikkat edin.

Bakliyatların suyunu dökmemek

Nohut ve fasulye gibi gaz yapan bakliyatların ilk haşlama suyunu mutlaka dökün. Yeni su ilave ederek pişirdikten sonra yemeyi ihmal etmeyin.

Hareketsiz bir yaşam sürmek

Hareketsiz yaşam kilo alımına, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olduğu için hazımsızlık problemi yapabiliyor. Haftada en az 3 gün, tempolu şekilde yarım saatlik yürüyüşler yapmak hazımsızlığa iyi geliyor. Ancak egzersiz öncesinde aşırı gıda alımından mutlaka kaçının.

Stresin etkisi altında kalmak

Üzüntü ve kaygı gibi psikolojik etkenler de hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle sizde stres yaratan durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve ruhunuzu sakinleştiren etkinlikler yapmaya özen gösterin.
Etiketler: çiğ sebze tüketimiGastroenterolojihazımsızlık

Источник: https://www.gidahatti.com/hazimsizlik-cekiyorsaniz-bu-aliskanliklarinizdan-kurtulun-91007/

Hazımsızlık : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

Hazımsızlık aslında kısa süreli bir sindirim problemi olarak görülse de ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi niteliği taşıyor olması da mümkün.

Özellikle belirli aralıklarla düzenli bir şekilde hazımsızlık sorunuyla karşılaşılması halinde bu durum ciddiye alınmalı, altında yatan neden ortaya çıkarılmaya çalışılmalıdır. Değiştirmeniz gereken birtakım alışkanlıklarınız veya almanız gereken önlemler olabilir.

Kimi zaman yemekten hemen sonra mide bulantısına neden olan bu durum birçok belirtiyle birlikte kendini gösterir.

Diğer bir adıyla dispepsi olarak anılan hazımsızlık problemi karnın en üst bölgesinde gerçekleşen reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkar ve şişkinlik, bulantı gibi sonuçları doğurur.

Oldukça sık görülen bir şikayettir. Nedenleri yaşam tarzından mide problemlerine kadar geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.

Yaşam kalitesini düşüren semptomlara kaynaklık etmesi sebebiyle önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır.

1. Düzensiz beslenme

Hızlı bir şekilde yemek yemek, besinlerin parçalanmalarına imkan tanıyan mide salgılarının etkisine maruz kalmadan sindirime hazırlanmalarına sebep olur.

Bu durumun neticesinde de sindirim sisteminde birtakım bozukluklar meydana gelir ve yemeklerden sonra kramplar halinde yaşanan hazımsızlık problemi ortaya çıkar. Aynı zamanda lokmaların tam olarak çiğnenmeden yutulması da bu duruma sebebiyet verir.

Bir öğünde midenin kapasitesinin üzerinde yemek yeme sonucu da hazımsızlık yaşanabilir.

Alkol ve kafein oranı yüksek içecekler midenin asit oranını artırır. Aynı zamanda sıcak içecekler ve portakal, greyfurt gibi turunçgillerden elde edilen meyve suları da hazımsızlık problemini tetikleyici içeceklerdir.

2. Hareketsizlik

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan hazımsızlık birçok sağlık probleminin yanı sıra hazımsızlığa neden olan faktörler arasında da ilk sıralardadır.

Hareketsiz kişiler az miktarda yemek yediklerinde dahi şişkinlik hissedebilir. Bu kişiler mide asitlerine karşı hassas bir bünyeye sahiptir.

Az hareket etmek aynı zamanda kilo problemine de ortaya çıkararak sindirim organlarının işleyişinin yavaşlamasına neden olur.

3. Stres

Psikolojinin en çok etki ettiği organlardan biri de midedir. Ani duygu değişimleri özellikle midedeki değişimlerle birlikte yaşanır. Stresli bir dönemdeyseniz ya da oldukça önemli bir süreç yaşıyorsanız mideniz normalden daha hassas bir hale gelebilir. Bu hassasiyetin ortaya çıkışı da hazım sorunu şeklinde olur.

4. Reflü

Mide asitleri, kimi zaman mide kapakçığının gevşemesiyle birlikte boğaza doğru yol alır ve yemek borusunu yakar. Bu durumun sık ortaya çıkması ise hazım sorununu doğurur. Bu şekilde görülen hazımsızlık problemi için alınabilecek pek çok önlem olsa da reflüye yönelik uygulanacak tedavi yöntemi sorunun çözümü için yeterli olur.

Reflü İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Reflü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

5. Bağırsak sorunları

İshal, kabızlık gibi bağırsak problemlerini sık sık yaşıyorsanız bu tip problemlerinizi ciddiye almalısınız. Bu sorunların ortaya çıkmasının temelinde besinlerin tam olarak sindiriminin gerçekleştirilememesi yatar. Bu sorunlara uygun bir şekilde önlem alınmadığı takdirde daha büyük sorunlarla karşılaşılması olasıdır.

6. Hamilelik

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimler sindirim sisteminde de bazı problemlerin gelişmesine neden olabilir. Bu süreçte hazımsızlık, bulantı, midede yanma gibi şikayetlere sıklıkla rastlanır. Anne adayları bu konuyla ilgili en doğru çözümü doktorlarıyla görüşerek üretmelidirler. Doktor tavsiyesi haricinde herhangi bir ilaç ya da bitkisel ürün kullanmamalılar.

Hamilelik sürecinde annenin karnında büyüyen bebek fiziksel olarak annenin karnına baskı yapar. Bu durum da bazı sindirim şikayetleriyle birlikte yemeklerden sonra hazımsızlık problemini ortaya çıkarabilir.

Mide Hazımsızlığı Belirtileri Nelerdir?

Hazımsızlık belirtileri kalp krizi belirtilerine benzer. Ancak kalp krizinde hazımsızlıktan farklı olarak terleme, çene ve kollarda ağrı, nefes alışverişinde zorlanma gibi durumlar da yaşanır. Bu nedenle şikayetler doğrun bir şekilde yorumlanmalı, konunun ehemmiyetine göre adım atılmalıdır.

 • Midede sürekli olarak rahatsız edici bir şişkinlik hissi mevcuttur.
 • En büyük belirtilerinden biri karın ağrısıdır. Aniden gelişen ağrılar kıvranmaya sebep olabilir.
 • Mide asitleri rahatsız edici boyuta ulaşarak bulantıya ve kusmaya neden olabilir.
 • Sindirim problemlerinin boşaltım sorunlarını da ortaya çıkarması muhtemeldir.
 • Midedeki sürekli şişkinlik hissinden dolayı geğirme ihtiyacı duyulur.

1. İlaç tedavisi

Hazımsızlık sorununa sebep olan reaksiyonlar sıklıkla yaşanıyorsa en kısa süre içerisinde bir uzman doktora danışmakta fayda var.

Bu durum sindirim sistemiyle alakalı bir sorunun sinyali olabilir, bu sebeple ciddiye alınmalıdır. Konunun uzman bir doktorla görüştükten sonra ilaçlarla çözüme kavuşturulması mümkündür.

Uzman doktor tarafından ilaç tedavisine ek olarak mide koruyucular da önerilebilir.

2. Cerrahi müdahale

Genel olarak cerrahi yöntemler ile müdahale; mide ile ilgili ciddi hazımsızlık sonucunda ve safra kesesi sebepli durumlarda uygulanır. İlk olarak bazı testlerden geçmeniz gerekebilir. Testlerin sonucunda hastalığınızın seviyesine göre cerrahi yöntem belirlenir.

Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

 • Öncelikle yeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Aşırı yemek yememeye özen gösterin. Geç saatlerde yediğiniz yemeğin sindiriminin zor olacağını ve buna bağlı olarak da birçok sağlık problemi yaşayacağınızı unutmayın.
 • Kızartılmış ya da donmuş gıdalarla beslenmemeye özen gösterin. Bunun yerine az yağlı ve az tuzlu sebzeleri tercih edin. Yağlı gıdalar yemekten sonra halsizliğe sebep hazım problemi yaşamanıza vesile olur.
 • Midenin asit dengesini bozacak alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarını bırakın. Aksi takdirde bu alışkanlıklar mide kapağınızın gevşemesine neden olarak yemek borunuzun mide asidiyle temas etmesine neden olur.
 • Stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Mide Hazımsızlığı için Ne Yapılmalı?

Evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle de midede hazımsızlığa bir çözüm bulabilirsiniz.

 • Bir parça karabiber ve toz zencefili eşik miktarda karıştırın. Bu karışımı yemeklerden önce, günde en az iki kez olmak kaydıyla suyla suyla beraber için. Uzun süreli hazım problemleri için oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Yemekten sonra içeceğiniz ayran midenizin biraz daha yumuşamasına ve yoğurdun faydalı içeriğinden yararlanmanıza neden olarak kısa süre içinde mide hazmına iyi gelir.
 • Midede oluşan şişkinliğin giderilmesine yardım eden en doğal yöntemlerden biri de su içmektir. Günlük olarak içmeniz gereken su miktarını belirleyin ve altına düşmemeye özen gösterin.
 • Olabildiğince hareket etmeye özen gösterin. Gün içinde yapacağınız egzersiz ve sporla sağlığınızı destekleyin. Ağır sporlar yapmak yerine günde sadece 10 dakika yürüyüş yapmak yeterli olur.

Источник: https://sebboy.com/hazimsizlik-neden-olur/

Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Çok hızlı yemek yemek

Besinleri düzensiz, çok hızlı ve çiğnemeden yemeyin. Çünkü bu alışkanlık gıdanın sindirime hazır hale getirilmesini, midedeki asit seviyesinin normale dönmesi için yeterince zaman tanınmasını önlüyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık oluşuyor. Bu yüzden düzenli aralıklarla, uzun süre aç kalmadan beslenmeye özen gösterin. Besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketmeye dikkat edin.

8814

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Yağlı ve bol baharatlı besinler tüketmek

Yağlı, kızartılmış ve bol baharatlı yemeklerden kaçının. Bunun nedeni ise yağlı yemeklerin midenin boşalmasını geciktirerek sindirimi zorlaştırması. Baharatlı ve kızartılmış besinler de mide asit dengesini bozacağı için hazımsızlığa neden olabiliyor.

8814

Page 3

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Yemek yerken fazla konuşmak

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz halde hazımsızlık yakınmanız varsa bu durumun sorumlusu yemek yerken hava yutmanız olabilir. Hava yutmak midenin şişmesine yol açarak hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle yemek yerken fazla konuşmaktan kaçının.

8814

Page 4

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Yemekten sonra hemen yatmak

Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy reflü sorununuz varsa akşam yemeği ile yatağa girme arasında en az 2-3 saat olmasına özen göstermeniz gerektiğini belirterek, ”Yemek yedikten sonra hemen yatmak mide henüz boşalmadığı için mide asidinin ve gıdaların yemek borusuna doğru kaçmasını kolaylaştırıyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve reflü yakınmaları gelişiyor” diyor.

8814

Page 5

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Gazlı ve kafeinli içecekleri abartmak

Hazımsızlıkla baş etmek için asitli ve kafeinli içeceklerden kaçınmanız da çok önemli. Çünkü bu içecekler mide asit oranını artırabiliyor.

8814

Page 6

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Laktoz ve früktoz intoleransı

Bazı bünyeler süt şekeri olan laktozu parçalayamazlar. Bu duruma laktoz intoleransı deniyor. Laktoz intoleransında, süt ve süt ürünleri tüketildiğinde hazımsızlık sorunu yaşanabiliyor.

Laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketerek veya laktoz enzimi içeren destek ilaçlar kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Aynı şekilde meyvede bulunan ve meyve şekeri denilen früktozu da bazı bünyeler sindirmekte zorlanabiliyor.

Früktoz intoleransı denilen bu sorundan yakınıyorsanız früktozdan fakir diyet uygulamaya özen gösterin.

8814

Page 7

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Gelişigüzel ilaç kullanmak

Doktorunuz önermediği sürece, korkikosteroid içeren veya içermeyen ağrı kesici ya da iltihap azaltan ilaçları gelişigüzel kullanmayın. Doktorunuzun önerisiyle kullandığınız ilacın hazımsızlığa neden olduğunu düşünüyorsanız, ilacınızı yarım bırakmayın. Bunun yerine sorununuzu doktorunuzla paylaşın.

8814

Page 8

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Sebzeleri çiğ tüketmek

Çiğ sebzeler çok sık tüketildiklerinde özellikle fonksiyonel hazımsızlıkta yakınmaların artmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle sebzeleri çiğ tüketmeyin, en azından biraz da olsa pişmiş ya da haşlanmış olmasına dikkat edin.

8814

Page 9

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Bakliyatların suyunu dökmemek

Nohut ve fasulye gibi gaz yapan bakliyatların ilk haşlama suyunu mutlaka dökün. Yeni su ilave ederek pişirdikten sonra yemeyi ihmal etmeyin.

8814

Page 10

Güncellenme tarihi: 26.12.2017 9:36

Hareketsiz bir yaşam sürmek

Hareketsiz yaşam kilo alımına, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olduğu için hazımsızlık problemi yapabiliyor. Haftada en az 3 gün, tempolu şekilde yarım saatlik yürüyüşler yapmak hazımsızlığa iyi geliyor. Ancak egzersiz öncesinde aşırı gıda alımından mutlaka kaçının.

Stresin etkisi altında kalmak

Üzüntü ve kaygı gibi psikolojik etkenler de hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle sizde stres yaratan durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve ruhunuzu sakinleştiren etkinlikler yapmaya özen gösterin.

8814

Источник: http://mahmure.hurriyet.com.tr/saglik/genel-saglik/bu-aliskanliklar-hazimsizlik-yapiyor_1113610

Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlığa ne iyi gelir?

Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

Genellikle yemek yerken ya da sonrasında karnın üst bölgesinde gelişen şişkinlik, bulantı, karın ağrısı ile erken doyma hissi… Sık sık geğirmek ve bağırsak gazında artışa eşlik edebilen kabızlık…

Hazımsızlığa en sık beslenme ile yaşam alışkanlıklarımızda sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklar neden olsa da daha pek çok etken bu problemin sorumlusu olabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy hazımsızlığa yol açan alışkanlıkları anlattı, önemli önerilerde bulunuyor.

“Hazımsızlık” deyip geçmeyin!

Hazımsızlığın altında yatan etken genellikle beslenme ile yaşam alışkanlıkları olduğu için kişiler tarafından hafife alınabiliyor. Ancak dikkat!

Hazımsızlık aynı zamanda önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor.

Gastrit ya da ülserden reflüye, pankreas hastalıklarından gıda alerjisine, bağırsak enfeksiyonlarından romatizmaya, diyabetten mide kanserine kadar pek çok hastalık hazımsızlık yapabiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr.

Özdal Ersoy dolayısıyla hazımsızlık sorunu yaşandığında altta yatan etkenin tespit edilmesi için öncelikle bir doktora başvurmanın çok önemli olduğuna dikkat çekiyor!

Çok hızlı yemek yemek

Besinleri düzensiz, çok hızlı ve çiğnemeden yemeyin. Çünkü bu alışkanlık gıdanın sindirime hazır hale getirilmesini, midedeki asit seviyesinin normale dönmesi için yeterince zaman tanınmasını önlüyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık oluşuyor. Bu yüzden düzenli aralıklarla, uzun süre aç kalmadan beslenmeye özen gösterin. Besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketmeye dikkat edin.

Yağlı ve bol baharatlı besinler tüketmek

Yağlı, kızartılmış ve bol baharatlı yemeklerden kaçının. Bunun nedeni ise yağlı yemeklerin midenin boşalmasını geciktirerek sindirimi zorlaştırması. Baharatlı ve kızartılmış besinler de mide asit dengesini bozacağı için hazımsızlığa neden olabiliyor.

Yemek yerken fazla konuşmak

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz halde hazımsızlık yakınmanız varsa bu durumun sorumlusu yemek yerken hava yutmanız olabilir. Hava yutmak midenin şişmesine yol açarak hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle yemek yerken fazla konuşmaktan kaçının.

Yemekten sonra hemen yatmak

Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy reflü sorununuz varsa akşam yemeği ile yatağa girme arasında en az 2-3 saat olmasına özen göstermeniz gerektiğini belirterek, “Yemek yedikten sonra hemen yatmak mide henüz boşalmadığı için mide asidinin ve gıdaların yemek borusuna doğru kaçmasını kolaylaştırıyor. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve reflü yakınmaları gelişiyor” diyor.

Gazlı ve kafeinli içecekleri abartmak

Hazımsızlıkla baş etmek için asitli ve kafeinli içeceklerden kaçınmanız da çok önemli. Çünkü bu içecekler mide asit oranını artırabiliyor.

Laktoz ve früktoz intoleransı

Bazı bünyeler süt şekeri olan laktozu parçalayamazlar. Bu duruma laktoz intoleransı deniyor. Laktoz intoleransında, süt ve süt ürünleri tüketildiğinde hazımsızlık sorunu yaşanabiliyor.

Laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketerek veya laktoz enzimi içeren destek ilaçlar kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Aynı şekilde meyvede bulunan ve meyve şekeri denilen früktozu da bazı bünyeler sindirmekte zorlanabiliyor. Früktoz intoleransı denilen bu sorundan yakınıyorsanız früktozdan fakir diyet uygulamaya özen gösterin.

Gelişigüzel ilaç kullanmak

Doktorunuz önermediği sürece, korkikosteroid içeren veya içermeyen ağrı kesici ya da iltihap azaltan ilaçları gelişigüzel kullanmayın. Doktorunuzun önerisiyle kullandığınız ilacın hazımsızlığa neden olduğunu düşünüyorsanız, ilacınızı yarım bırakmayın. Bunun yerine sorununuzu doktorunuzla paylaşın.

Sebzeleri çiğ tüketmek

Çiğ sebzeler çok sık tüketildiklerinde özellikle fonksiyonel hazımsızlıkta yakınmaların artmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle sebzeleri çiğ tüketmeyin, en azından biraz da olsa pişmiş ya da haşlanmış olmasına dikkat edin.

Bakliyatların suyunu dökmemek

Nohut ve fasulye gibi gaz yapan bakliyatların ilk haşlama suyunu mutlaka dökün. Yeni su ilave ederek pişirdikten sonra yemeyi ihmal etmeyin.

Hareketsiz bir yaşam sürmek

Hareketsiz yaşam kilo alımına, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olduğu için hazımsızlık problemi yapabiliyor. Haftada en az 3 gün, tempolu şekilde yarım saatlik yürüyüşler yapmak hazımsızlığa iyi geliyor. Ancak egzersiz öncesinde aşırı gıda alımından mutlaka kaçının.

Stresin etkisi altında kalmak

Üzüntü ve kaygı gibi psikolojik etkenler de hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle sizde stres yaratan durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve ruhunuzu sakinleştiren etkinlikler yapmaya özen gösterin.

Hazımsızlığa iyi gelen 1. tarif:

Eşit miktarda elma ile çekirdekleri çıkarılmış kuru üzüm, kuru kayısı ve hurmayı çok az suyun içinde 5 dakika kaynatın. Bu karışımı blenderdan geçirdikten sonra 1 kaşık balla tatlandırın. Karışımdan gün içinde istediğiniz kadar yiyin. Yemediğiniz zamanlarda soğuk bir yerde muhafaza edin.

 Meyve asitleri açısından çok zengin olan bu karışım bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına ve boşalmasına yardımcı olacaktır. Bol su içmek, beslenmenizde lifli gıdalara yer vermek ve temiz havada yürüyüş yapmak da çok yararlı olacaktır.

İster bu tarifi ister aşağıda bildirdiğim tarifi dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Hazımsızlığa iyi gelen 2. tarif:

Birer tutam sinameki, anason, rezene, funda yaprağı, papatya ve biberiyeyi bir bardak suyun içinde kaynatın ve çay demler gibi demleyin. Her gün taze olarak hazırlayıp bir su bardağı kadar için. Bu bitkisel çay sayesinde hazımsızlık sorunu kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Hazımsızlığa iyi gelen 3. tarif:

500 gram kuru inciri saplarını kopardıktan sonra kaynar suyun içinde bir saat boyunca bekletin. Ardından bir tencereye 750 gram keçi sütü koyun ve kaynatın. Kaynayan sütün içine suda bekletip süzdüğünüz incirleri atın.

Altı dakika boyunca kaynattıktan sonra, bu karışımı blenderdan geçirin. Ardından da küçük kaselere doldurun. İsterseniz ceviz veya bademle süsleyebileceğiniz bu karışımı bayramda tatlı niyetine tüketebilirsiniz.

Hazımsızlık sorununuz çözülecek ve midenizdeki şişkinlik inecektir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi tüm mide ve bağırsak rahatsızlıklarında etkisi kanıtlanmış bir besindir. Sindirimi kolaylaştırır ve içeriğindeki asit sayesinde mide asidini dengelemeye yardımcı olur. Hazımsızlık durumunda bir su bardağı suya, bir yemek kaşığı sirke ve bir çay kaşığı bal ve birkaç damla limon katın ve için. Kronik hazımsızlık yaşıyorsanız bunu yemeklerden 10 dakika önce uygulayın.

Rezene

Rezene içeriğinde bulunan anetol sayesinde yağlı ve baharatlı yemeğe bağlı hazımsızlık tedavisinde anti-inflamatuar bir etki gösterir. Bu sayede yediklerinizin daha rahat hazmedilmesini sağlar.

Yemeklerden sonra, bir tatlı kaşığı rezene tohumu çiğneyin. Diğer bir tüketim şekli, bir cezve suda bir tatlı kaşığı rezene tohumunu kaynatın. 10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra süzerek için.

Bunları yemeklerden önce uygulayın.

Zencefil

Zencefil mide salgılarının artmasına ve asidik yapısının düzenlenmesine yardımcı olan bir bitkidir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağırsaklardaki iltihaplanmayı azaltır. Bir bardak suya aktardan kök halinde satın aldığınız zencefilden bir avuç kadar rendeleyin.

10 dakika demlenmesinin ardından içine bir çay kaşığı bal ve biraz limon sıkın. Bu çayı her yemekten sonra bir bardak için. Diğer bir seçenek ise yemeklerden sonra, bir miktar zencefil i hafif tuzlayıp yiyebilir veya salatalarınıza katabilirsiniz.

Zencefilin mucizevi faydaları

Karbonat

Hazımsızlığa en sık sebep olan, mide asitlerinin dengesizleşmesidir. Karbonat bu asit dengesini düzenleyici bir etki sağlar. Bir bardak ılık suya, bir çay kaşığı karbonat katıp karıştırın ve için.

Midenizin rahatladığını göreceksiniz. Not: karbonatın uzun süre tüketilmesi önerilmez.

Ayrıca yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlarında karbonattan uzak durmaları gerekmektedir çünkü karbonatta bir tür tuz çeşididir.

Bitkisel Çaylar

Yatıştırıcı etkileri ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliklerinden dolayı bitki çayları da hazımsızlık şikâyetlerinde başvurulacak doğal tedavi yöntemlerindendir. Sıcak suda 10 dakika demlediğiniz papatya çayı veya nane çayını içebilirsiniz. İsteğe bağlı içine limon sıkıp balda ilave edebilirsiniz. Yemeklerin arasında günde 2-3 bardak içmelisiniz.

Kimyon

Kimyon hazımsızlık, reflü gibi mide rahatsızlıklarında ilk akla gelen bitkilerdendir. Bunların yanında mide yanması, bulantı, ishal gibi mide ve bağırsak sorunlarında da etkilidir. Bir tatlı kaşığı kimyonu bir bardak sıcak suda kaynatın.

Beş dakika demlendirin ve sonra süzün. İyileşene kadar her yemekten sonra bir bardak içebilirsiniz. Kimyonu pişirdiğiniz yemeklere de ekleyebilirsiniz.

Diğer bir kullanım şekli, aktarda çektirip toz haline getirdiğiniz kimyondan bir tatlı kaşığı kimyonu bir bardak ayrana katıp içebilirsiniz.

Kişniş

Bilinirliği az olan bu bitki ve tohumları da hazımsızlık tedavisinde etkili bir yardımcımızdır. Çekilmiş kişniş tohumlarından bir tatlı kaşığı kadarını bir bardak ayrana katın ve karıştırıp için. Bunu her yemekten sonra uygulayabilirsiniz.

Hint Fesleğeni

Hint fesleğeni hazımsızlık ve asidik reflüyü yatıştırıcı etkiye sahiptir. Mideyi sakinleştirir ve mide&bağırsak gazlarının atımını kolaylaştırır. 2 – 3 yemek kaşığı yoğurda 5 – 6 adet ezilmiş fesleğen yaprağı, biraz karabiber tozu karıştırın. Bu karışımdan günde üç defa yiyin. Aktarda bulabileceğiniz kuru fesleğen ile çay yapıp sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın, mide ve sindirim sorunları yaşayanların mutfaklarından eksik etmemesi gereken bir baharattır. Aktarlardan toz olarak satın alacağınız tarçından bir tatlı kaşığını sıcak bir bardak suya atın. 3-5 dakika demlenmesinin ardından sıcak olarak tüketin.

Hazımsızlıktan kurtulmak için:

• Günlük su tüketiminizi 8-10 bardaktan aşağı olmamasına dikkat edin.

• İçtiğiniz suyun içine birkaç damla limon ilave edin.

• Alkol, sigara ve stresin birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu unutmayın.

• Gereksiz ilaç kullanmaktan kaçının.

• Ev yapımı yoğurt, turşu, ekşi mayalı ekmek ve şalgam tüketimi birçok sindirim probleminin nedeni olan zararlı bakterileri uzaklaştırıp faydalı olanları arttırır. Bu da tüm sağlığınıza olumlu etki sağlar.

• Şayet kronik, şiddetli ağrı veya kusma gibi belirtileriniz varsa doktora gitmelisiniz.

Yüksek tansiyon için beslenme: Tuzu azaltmak için öneriler

Источник: https://indigodergisi.com/2018/01/hazimsizlik-neden-olur-ne-iyi-gelir/

Alışkanlıklarınız hazımsızlık yapmasın

Bu Alışkanlıklar “Hazımsızlık” Yapıyor!

Genellikle yemek yerken ya da sonrasında karnın üst bölgesinde gelişen şişkinlik, bulantı, karın ağrısı ile erken doyma hissi… Sık sık geğirmek ve bağırsak gazında artışa eşlik edebilen kabızlık… Yol açtığı bu tür sorunlarla yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, hatta sosyal hayattan bile koparabilen “hazımsızlık” günümüzde oldukça sık görülen bir problem. Öyle ki her 4 kişiden 1'i hazımsızlıktan dert yanıyor. Hazımsızlığa en sık beslenme ile yaşam alışkanlıklarımızda sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklar neden olsa da, daha pek çok etken bu problemin sorumlusu olabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy hazımsızlığa yol açan alışkanlıkları anlattı, önemli önerilerde bulundu!

“Hazımsızlık” deyip geçmeyin!

Hazımsızlığın altında yatan etken genellikle beslenme ile yaşam alışkanlıkları olduğu için kişiler tarafından hafife alınabiliyor. Ancak dikkat! Hazımsızlık aynı zamanda önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor.

Gastrit ya da ülserden reflüye, pankreas hastalıklarından gıda alerjisine, bağırsak enfeksiyonlarından romatizmaya, diyabetten mide kanserine kadar pek çok hastalık hazımsızlık yapabiliyor. Yrd. Doç. Dr.

Ersoy, dolayısıyla hazımsızlık sorunu yaşandığında altta yatan etkenin tespit edilmesi için öncelikle bir doktora başvurmanın çok önemli olduğuna dikkat çekiyor!

Sebzeleri çiğ tüketmek

Çiğ sebzeler çok sık tüketildiklerinde özellikle fonksiyonel hazımsızlıkta yakınmaların artmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle sebzeleri çiğ tüketmeyin, en azından biraz da olsa pişmiş ya da haşlanmış olmasına dikkat edin.

Bakliyatların suyunu dökmemek

Nohut ve fasulye gibi gaz yapan bakliyatların ilk haşlama suyunu mutlaka dökün. Yeni su ilave ederek pişirdikten sonra yemeyi ihmal etmeyin.

Hareketsiz bir yaşam sürmek

Hareketsiz yaşam kilo alımına, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olduğu için hazımsızlık problemi yapabiliyor. Haftada en az 3 gün, tempolu şekilde yarım saatlik yürüyüşler yapmak hazımsızlığa iyi geliyor. Ancak egzersiz öncesinde aşırı gıda alımından mutlaka kaçının.

Stresin etkisi altında kalmak

Üzüntü ve kaygı gibi psikolojik etkenler de hazımsızlık yapabiliyor. Bu nedenle sizde stres yaratan durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve ruhunuzu sakinleştiren etkinlikler yapmaya özen gösterin.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/aliskanliklariniz_hazimsizlik_yapmasin.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть