Bu Besinler Anne Sütünü Artırıyor!

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ve İçecekler Listesi

Bu Besinler Anne Sütünü Artırıyor!

Merhaba sevgili anneler  

Источник: https://www.fiskosta.com/anne-sutunu-arttiran-yiyecekler.html

Anne sütünü artıran 10 besin

Bu Besinler Anne Sütünü Artırıyor!

Mucizevi bir besin denildiğinde hiç kuşkusuz anne sütü listenin ilk sırasında yer alıyor.

Bunun nedeni ise bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmekten, başta kalp, obezite, diyabet ve kanser gibi pek çok hastalığın riskini düşürmeye kadar yaşamsal önem taşıyan pek çok fayda sağlaması.

Bu nedenle uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerektiğini her fırsatta vurguluyorlar. Anne sütünün yeterince fayda sağlayabilmesi içinse kaliteli ve bol miktarda olması çok önemli.

Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra anne sütünü artırıcı etkileri nedeniyle bazı besinleri de sofradan eksik etmemek gerekiyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan anne sütünü artıran 10 besini anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Tahin

Yüksek kalsiyum içeriği ve östrojen hormonuna benzer özellikler göstermesi sayesinde anne sütü miktarını artırıyor. Günde 2 tatlı kaşığı kadar, hatta demirden zengin pekmezle beraber tüketmeniz halinde kaliteli bir besin olacaktır.

Kuru baklagiller

Yeşil mercimek, nohut, bakla ve bezelye gibi kuru baklagiller ve bulgur, içeriklerinde bulunan fitoöstrojenler sayesinde etkili oluyorlar. Ancak gaz yapma potansiyelleri yüksek olduğu için hem annenin hem de bebeğin gaz durumuna göre tüketmeye karar vermek gerekiyor. Haftada 2-3 kez sofranızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

 

Kurutulmuş meyvelerin kalsiyum içeriği yüksek oluyor. Bu özellikleriyle de anne sütünü artırıcı etki yapıyorlar. Günde 1-2 porsiyon kadar kurutulmuş meyve, örneğin; 2 adet kuru incir, 4 adet kuru hurma yemenizde fayda var.

Çemen

İçeriğinde bulunan steroidal yapıdaki bileşikler anne sütünün yapımını sağlayan hormonların üretimini artırıyor. Çemeni; karışık bitki çaylarının içinde veya baharat olarak yemeklerde tüketebilirsiniz.

Çörek otu

İçeriğinde bulunan steroidal yapıdaki bileşikler anne sütünün oluşmasını sağlayan hormonların sentezini artırarak anne sütünün çoğalmasını sağlıyor. Çörek otunu yoğurda veya yemeklere ekleyerek tane haliyle tüketebilirsiniz. Ezilmiş olarak tercih etmeniz sindirimi açısından çok daha faydalı olacaktır.

Isırgan otu

Bileşiminde bulunan vitaminler (A, B1, B6, B12, C ve K) proteinler ve mineraller (silisyum, çinko, manganez) anne sütü için gerekli olan temel besleyici elementleri sağlayarak faydalı oluyor. Günde 2 kez ısırgan otu içeren çaylar içerek anne sütünü artırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

Ceviz, fındık, badem

Ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar beslenme listenizde mutlaka yer almalı.

Bu tohumlar vücudumuz tarafından sentezlenemeyen ve mutlaka dışarıdan alınmaları gereken yağlar bakımından zengin oldukları için anne sütünün kalitesinin artmasında önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca yağlı tohumların içeriğinde bulunan bazı aminoasitler süt oluşumu için gerekli olan seratoninin yapısına katılarak süt miktarını ve kalitesini artırıyor. Her gün ara öğünlerde 1 avuç içi kadar kuru yemiş yemeniz yeterli olacaktır.

Yulaf ezmesi

İçeriğinde bulunan betaglukan, bitkisel östrojen ve diğer maddeler sayesinde hem anne sütünü doğrudan artırıyor, hem de anne sütünün salgılanmasını sağlayan hormonların üretilmesini destekliyor.

Betaglukan aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Yulafı süt veya yoğurt ile tüketebileceğiniz gibi, suyla pişirip meyveyle karıştırarak ya da omletin içerisine ekleyerek de yiyebilirsiniz.

Rezene

Rezene tohumu içeriğindeki galaktagog, süt miktarını artıran bir madde ve süt salınımı sağlayan prolaktin hormonunun salgılanmasına katkıda bulunuyor. Rezene içeren bitki çaylarından günde 3 fincan kadar içebilirsiniz.

Su

Anne sütünün yüzde 90’a varan kısmını oluşturan su, anne sütü üretiminin artması için önemli bir besin. Çünkü susuz bir vücutta süt üretimi de daha az oluyor. Emzirme döneminde günlük ihtiyacınızdan 1 litre daha fazla su içmeye özen gösterin. Günlük su ihtiyacınızı tespit etmek için de kilonuzu 30 ile çarpın. Örneğin 60 kilo iseniz günde 1800 ml kadar su içmeniz gerekir.

Video: Emziren anne nasıl beslenmeli?

İlginizi çekebilir

Emzirme döneminde bu hatalardan kaçının

Gripken emzirmenin 7 kuralı

Bebeklerde besin alerjisine dikkat

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğinize anne sütü vermeniz için 10 neden

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/anne-sutunu-artiran-10-besin

Anne Sütü Arttırıcı: Anne Sütünü Artıran Yiyecekler | Süt Yapan Yiyecekler

Bu Besinler Anne Sütünü Artırıyor!

Bebek sahibi bayanlar, doğru beslenmeyle bebeklerine bol bol süt vermek isterler.  Çevreden birçok süt yapan yiyecekler önerisi gelse de hekimlerin önerilerine kulak asmak gerekir.

Anne sütü arttırıcı yiyecek ve içecekleri sizin için bir yazıda topladık ve hekimlerin önerisini maddeler halinde size sunuyoruz.

Süt yapan yiyecekler listesini inceleyin ve size uygun olanları doktorunuza danışarak tüketin.

Hamilelik döneminde kadının bedeni süt yapımına hazırdır ancak hem psikolojik etkenler hem de fiziksel sebeplerle yeti kadar anne sütü olmayabilir. Böyle durumlarda anne sütü arttırıcı besinler tüketilmeye başlanır.

Emzirme döneminde annenin ruhsal olarak huzurlu olması ve bebeğini benimsemesi çok önemlidir.

Lohusalık dönemindeki psikolojik sorunlar, aniden yaşanan acılar, annenin bebeğe ısınamaması, eşler arasındaki sorunlar anne sütünü dolaylı olarak etkilemektedir.

Size bir kaç konumuzu da önermek isterim. Bebeğini emzirirken yaptığın yanlışlar var mı acaba? Belki yoktur ama emzirme yaparken nelere dikkat etmeliyim yazımıza da bir göz atabilirsin. Artı emzirmenin faydaları adlı yazımızda tam size göre. Emzirme ve gebelik döneminde kullanacağınız ilaçlara çok dikkat etmelisiniz. Emzirme döneminde kullanılmaması gereken ilaçlar yazımıza da bakmalısın.

Anne sütünü ne arttırır?

Anne sütü arttırıcı yiyecekler ve içeceklerin başında su gelir. Süt, bol miktarda su içerdiğinden annenin bol bol su içmesi, sütün artışını sağlar. Günde en az 1,5 litre en az 2 litre su içmeniz sütünüzü artıracaktır, ayrıca gebelik dönemindeki fazla kilolarınızı bol su içerek vermeniz mümkündür.

Uzmanlar anne sütünü ne arttırır sorusuna genellikle rezene cevabını vermektedir. Günde annenin içeceği bir ardak rezene çayı, prolaktinin yanında östrojen hormonunu desteklediği için sütün artmasını sağlamaktadır. Ayrıca rezene çayı, bebekte oluşacak gaz sorununu en aza indirecektir.

Anne sütü arttıran besinler olarak yeşil bitkileri tüketmeniz önerilir. Yeşil bitkilerde birçok vitamin bulunmakla birlikte mineral açısından da zengindir. Emzirme döneminde bol bol salata yemeniz ve brokoli, ıspanak, kereviz gibi bitkileri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Yeşil bitkileri sirkeli suda çok iyi temizlemeniz gerekir, sonrasında parazit oluşumu söz konusu olabilir.

Anne sütünü arttıran gıdalar nelerdir?

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında çörekotu önemli bir yerdedir. Çörek otunun birçok faydası bulunur, en bilinen özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir.

Sabah kahvaltınıza başlamadan önce bir tatlı kaşığı balın içine aynı oranda çörekotu ekleyip yemelisiniz. Çörekotu, anne sürü attırıcı özelliğinin yanından soğuk algınlığına da iyi gelir.

Anne grip nezle olmamalı ki bebeğine hastalık geçmemelidir, bu yüzden çörekotunu tüketmeyi unutmayın.

Süt arttırıcı besinler içinde bulunan üzüm kompostası, az şekerli yapıldığı takdirde anne sütünü arttırmaktadır. Kompostoyu üzümlü, kayısılı, elmalı yapabilir, yemeklerinizde bir çorba tabağı içerek sütünüzü çoğaltabilirsiniz. Anne sütü arttırıcı kompostoya çok az şeker koymalısınız çünkü şeker kilo problemine neden olabilmektedir.

https://www..com/watch?v=0D1e44LoFFo

Anne sütünü arttıran bitki çayları hangileridir?

Doktorlar su ihtiyacını da karşılayacak muhteşem iki bitki çayı önerir. Isırgan otu çayı ve rezene çayı vücudunuzun su ihtiyacına yardımcı olurken anne sütü arttırıcı etkisiyle bebeğinizin beslenmesine yardımcıdır. Bir tutam ısırganı bir bardak sıcak suyun içine koyun ve 4-5 dakika demlenmeye bırakın. Günde 1, en fazla 2 bardak tüketin.

Rezene çayı annedeki şişkinliği azaltır ve bebekteki gaz sorununu ortadan kaldırır. Süt yapan yiyecekler olarak tüketeceğiniz rezeneyi, yemeklerden bir saat sonra günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Anne sütü arttırıcı rezene fenkon ve anetol gibi yağlar içerir, bu yağların uçmaması için çayın ağzı kapalı olarak demlenmesi gerekir.

Süt yapan besinler listesi

Süt yapan besinler yiyecekler ve besinleri, küçük bir liste yapıp unutmamak için dolabınıza asmanızı öneririz. Meyveler lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarlar.

Annelerin en büyük sorunu kabızlıktır ve karındaki şişliktir. Günde yenilen birkaç meyve (kayıcı, elma, incir, şeftali) anne sütü arttırıcı özelliktedir ve annenin şişkinliğine çözüm olur.

Bebeğini hem emzirmek hem de kilolarından kurtarmak isteyen anneler, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmelidir.

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasındaki kestane, günde birkaç tane olmak şartıyla tüketilebilir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi minerallerin yanında B ve C vitamini içerir.

Kalorisi yüksek olduğu için kararında yemek doğru olacaktır. Anne sütü arttırıcı özelliği yanında iç organların hücrelerinin yenilenmesine destekçi olduğundan doğumdan sonra bedenin toparlanmasını hızlandırmaktadır.

Kansızlık çeken anneler de kestaneyi bol bol tüketmelidir.

https://www..com/watch?v=bs44IVhC3cc

Anne sütü arttırmanın yolları nelerdir?

Anne sütü arttırmanın yolları aranırken önemli bir ayrıntı kaçırılmaktadır, bu da bebeğin doğar doğmaz emzirilmesidir. Yapılan araştırmalarda bebeğin doğduğu anda kortizonla adrenalin hormonlarını yüksek seviyede salgılanmaktadır.

Doğumdan sonraki 1 saatlik dilimde mutlaka bebekle anne arasındaki bağ emzirme işlemiyle yapılmalıdır. Bu saat diliminde bebeğin emzirilmesinin, en iyi anne sütü arttırıcı olduğu görülmüştür.

İlk emzirmede gelen bir sıvının bebeğin bağışıklık sistemini çok güçlendirdiği de uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bebek emzirme eylemini olması gerektiği gibi yapmazsa sütü alamayacak ve bir süre sonra anne sütünde azalmalar görülecektir. Bu yüzden bebeğin dudağı göğse iyice yaklaştırılmalı, bebeğin süt emmesi kolaylaştırılmalıdır.

3 saat arayla bebeğinizi emzirmeniz anne sütü arttırıcı bir durumdur ve beyin göğüs arasındaki sistem doğal şekilde çalışmaya başlar.

Bebek çok sık emmiyorsa göğüs pompasıyla belirli aralıklarla süt sağılmalıdır ve vücuttaki yeni süt yapımı sağlanmalıdır.

Anne sütü yapan yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Anne sütü yapan yiyecekler tüketmek, vücuttaki prolaktin hormonunu çoğaltır ve anne sütünde artış sağlar. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri bol miktarda protein içerdiği için anne sütünü arttırır.

Eski geleneklerden günümüze kadar gelen sarımsak ve sütü, anne sütü arttırıcı olarak kullanılır. Sarımsağı yemeklerde, yoğurdun içinde ya da sade olarak tüketebilirsiniz.

Mide rahatsızlığınız varsa sarımsağı kontrollü tüketmeniz gerekir.

Anne sütünü arttıran içecekler içinde en tercih edileni kuru üzüm suyudur. Kuru üzüm kansızlığı gideren mucizevi bir meyvedir. Yorgunluğu giderir ve enerji verir, annelerin ihtiyaç duyduğu zindeliği sağlayacaktır.

Anne sütü arttırıcı olması yanında kemik sağlığına verdiği destekle bebeğinizin gelişimini olumlu etkiler.

Özellikle 40 yaşından sonra anne olan bayanların bol miktarda kuru üzüm ve suyu içmesi önerilmektedir.

Anne sütünü en çok ne arttırır?

Anne sütünü arttıran yiyecekler, içecekler arasında ilk sırada su içmek vardır. Vücudun çoğunluğu sudur ve anne sütünün büyük bir çoğunluğunda su bulunur.  Günde 2 litre su içmek gerekir ancak doktorlarına danışarak emziren anneler bu oranı yarım litre kadar çoğaltabilirler.

Anne sütü arttırıcı besinler arasında bulunan tahin helvası içinde bulundurduğu bol miktardaki susam sayesinde vücuttaki sıvıyı kolaylıkla süte dönüştürür.

Susamda bulunan kalsiyum ve birçok yararlı mineral sayesinde, bebeğin gelişiminde ihtiyaç duyduğu gıdalar anne sütü aracılığıyla bebeğe aktarılmış olur.

Havuç, brokoli, ıspanak, kereviz gibi süt yapan gıdalar, çorba şeklinde rahatlıkla tüketilebilir. Her öğünde yemeğe başlanmadan önce içilen sebze çorbası, midenin yumuşamasına ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Sebze ağırlıklı beslenmek annenin fazla kilolarına çözüm olur ve anne sütü arttırıcı olması dolayısıyla bebeğe de fayda sağlar.

Süt yapan meyveler nelerdir?

Gerekli mineralleri almanızı sağlayan meyveler, emziren anneler tarafından bolca yenmelidir. Süt yapan meyveler içinde en çok tavsiye edilen duttur. Dutta bulunan antioksidan özelliği, annenin ve bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlar.

Anne sütü arttırıcı ve kan dolaşımını düzenleyicidir, bu sayede annenin yaşayacağın kan damar rahatsızlıklarını en aza indirir.

Kötü alışkanlıkları olan annelerin karaciğerinde biriken toksinleri temizler ve vücudun bağışıklığını arttırır.

Yaz aylarında anne olduysanız emzirme döneminde bolca üzüm yemelisiniz. Doğal şeker ihtiyacını karşılayacak üzüm, oluşabilecek kalp ritim bozukluğunu da düzeltmektedir.

Önceden kalp ve damarlarınızda bir problem varsa üzüm tüketerek sorunlarınızı azaltabilirsiniz. Anne sütü arttırıcı üzüm, direkt yenebileceği gibi komposto şeklinde de tüketilebilir.

 Her besin gibi çok yenildiğinde şekerinizi çıkarabilir ve ishal durumu oluşturabilir, ölçülü tüketmek gerekir.

Neler süt yapar?

Dereotu, vücuda sınırsız faydalar sağlar ve anne sütü arttırıcı özelliğiyle emzirenlerin en büyük yardımcısıdır. A vitamin içeriğiyle annenin vücudundaki deformasyonların iyileşmesine yardım eder.

C vitaminini deposu olduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko mineralleri sayesinde hem anne sağlığını hem de bebeğin gelişimini desteklemektedir.

Dereotu, günde yarım bağ şeklinde tüketildiğinde anne sütünde büyük bir artış olmaktadır.

Anne sütü arttırıcı yiyecekler

Süt getiren yiyecekler: Fesleğen, güzel kokusunun yanında anne sütü arttırıcı özelliktedir. Suyunuzun içine atabilir, yemeklerinizin üstüne ekebilir ya da direkt yiyebilirsiniz. Fesleğen mide bulantısını dindirmekte, uykusuzluk problemini ortadan kaldırmaktadır.

Anneler bebekleriyle ilgilenirken uykusuz kalırlar, fesleğen yediklerinde uykuları kolaylıkla gelecek ve istedikleri zaman uyuyabileceklerdir. Midenizde şişkinlik hissettiyseniz ağzınıza birkaç fesleğen atın ve sindirimin nasıl kolaylaştığını görün.

Mutfağınızda saksıda büyüteceğiniz fesleğenin hem güzel kokusundan hem de vücuda sağladığı faydalardan yararlanabilirsiniz.

Anne sütü arttırıcı bitki çayları

Anne sütü arttırıcı bitki çayları anason, rezene ve ısırgan otudur. Bu çayları günde en fazla 2 bardak tüketebilirsiniz, ayrıca kuru üzüm ya da kuru incir suyunu bitki çayı gibi tüketebilirsiniz. Bir avuç kırmızı kuru üzüm suyunu, 1litre sıcak suda üzümü demleyerek hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz ıslanmış üzümleri yiyebilir ya da komposto olarak değerlendirebilirsiniz.

7-8 tane kuru üzümü 5 bardak suya ekleyin ve 5-10 dakika kaynatın. Ilık şekilde sabah ve akşam tüketebilir, kalan incirleri yiyerek bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırabilirsiniz. (Kabızlık için) Uyguladığınız her bitki çayına 21 gün devam edip 1 hafta ara vermelisiniz.

  Bebek sütü yapan çayların farklı rahatsızlıklarınızı tetiklemesi de mümkündür. Her insanın vücudu özeldir, başkasına iyi gelen bir besin size iyi gelmeyebilir. Bitki çayları kullanırken oluşabilecek bir etkide hemen kullanımı bırakmalı ve doktorunuza konuyu danışmalısınız.

Anne sütü arttıran dua hangisidir?

Bebeklerine yeteri kadar süt veremeyen anneler bu duruma çok üzülürler ve kendilerini çaresiz hissederler.

Anne sütü arttırıcı besinler yanında bol bol dua etmeniz, ruhen rahatlamanızı sağlayacaktır.

Tüm kâinat dualarla ayaktadır, bu yüzden anne sütünü arttıran dua okumanızın faydasını görürsünüz. Duanın zamanı ve sayısı yoktur, içinizden geldiği kadar bu duayı okuyabilirsiniz.

Bismillahirrahmanirrahim,

Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü. Ve ceaalna mni beyni eydihim sedden.ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yübsirün. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.

Yukarıdaki duayı okuyabilir ya da bir kâğıda yazıp üstünüzde taşıyabilirsiniz. Anne sütünü arttıran diğer bir ayet:

Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât.

Anne sütüyle ilgili bilmemiz gerekenler

Anne sütü arttırıcı besinleri tüketmekle birlikte bazı konularda dikkatli olmak gerekir. Çok fazla çay ve kahve içmek anane sütünü azaltır ve annede kansızlık problemine neden olabilir. Halk arasında şekerli çayın süt yaptığı söylenir ama bu gerçek bir bilgi değildir. Bol miktarda şeker içeren gazlı içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.

Sigara ve alkol vücuttaki sütün azalmasına neden olabilir. Bebeğiniz, sizdeki tüm yararlı ve zararlı maddeleri süt aracılığıyla almaktadır. Siz ne yerseniz bebeğinizi de onunla beslemiş olursunuz.

Sigarayı ve alkolü bırakmalı, bırakamıyorsanız azaltma yoluna gitmelisiniz. Kötü alışkanlıkları olan annelerin çocuklarında birçok sağlık problemine rastlanmaktadır.

Bu yüzden kendinizin ve bebeğinizin hayatını tehye atmamalısınız.

Bebek emerken anne ekstra kaloriye ihtiyaç duyar, kalori ihtiyacınız bir kısmı annenin yağlarından karşılanır. Bu yüzden emzirme döneminde annelerin diyete başlamaması, çok spor yapmaması doğru olacaktır.

Anne sütü arttırıcı yiyecekleri tükettiğinizde vücudunuz sağlıklı beslenmeyle toparlanacak ve kısa sürede kilo vermeye başlayacaktır. Emzirme sırasında bebeğinizle olan bağınız artar ve vücudunuzun stres düzeyi azalır.

2-3 saat arayla bebeğinizi emzirdiğinizde sütünüz doğal şekilde artacaktır.

Pirinç, çavdar, beyaz ekmek, hamur işleri hamilelik döneminde ve emzirme zamanlarında oldukça az tüketilmelidir.

Unla yapılan yiyecekler anne sütünü azaltmakta ve kan şekerini hızlı bir şekilde çıkarmaktadır. Son önerimiz anne sütü arttırıcı yiyecek ve içecekleri ölçülü tüketmenizdir.

Faydalı bitkiler çok tüketildiğinde bazı yan etkiler oluşturabilir, sağlıklı bir emzirme dönemi dileriz.

Источник: https://www.ipuclarim.com/anne-sutu-arttirici-artiran-yiyecekler/

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir? Anne Sütünü Artıran Besinler

Bu Besinler Anne Sütünü Artırıyor!

Doğumun ardından annelerin en fazla merak ettiği soruların başında sütüm bebeğime yetecek mi sorusu gelir. Anne sütü bebek için hayati öneme sahip benzersiz kaliteli bir besindir.

Anneler bebeklerini emzirirken sütünün az geldiğini ya da yetersiz olduğunu düşünerek, anne sütünü neler artırır, hangi meyve ve sebzeler anne sütüne iyi gelir sorusuna yanıt aramaya çalışır.

Emziren annelerin bu merakını gidermek için anne sütünü artıracak 20 besini açıklıyoruz.

İşte Anne Sütünü Artıran 20 Besin

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi hazırlanması kolay bir besindir. Hamileliğin son dönemlerinde anne adayındaki şeker ayarını kontrol etmeye yardımcı olan yulaf aynı zamanda tam bir enerji kaynağıdır. Lifli yapısı sindirimi kolaylaştırır. Kahvaltıda ya da yemeklere katılarak tüketilebilecek yulaf annesütünü artırmaya yardımcı olur.

Sarımsak

Anne sütünü artırıcı besinlerin başında gelen sarımsağı çorbanıza, yemeklerinize katabilir ya da suyla yutmak suretiyle tüketebilirsiniz.

Su

Her emzirme öncesi ve/ya sonrasında su içmek anne sütünü artırıcı etki gösterir, zira süt bizatihi sıvı olduğundan vücut ekstra sıvı alımına gereksinim duyar.

Kuşkonmaz

A ve K vitamini yönünden zengin olan kuşkonmaz emziren annelerin mutlaka alması gereken besinler arasında sayılır. Süt salınımı için gerekli hormonlara sahiptir. Anne sütünüartırmak isteyen anneler kuşkonmaz bitkisini yıkayıp doğradıktan sonra sütle kaynatmak suretiyle tüketebilirler.

Kayısı

Hamilelik boyunca hormon dengesini sağlayıcı özelliğiyle bilinen kayısı doğumdan sonra da anne sütünü artırıcı yönünden ötürü tavsiye edilmektedir. Kalsiyum yönünden zengin kayısı, hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilir.

Tavuk butu

Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirici özellikteki tavuk butu anne sütünü artırmaya da yarar.

Rezene tohumu

Genellikle çay şeklinde demlenerek tüketilen rezene tohumu müthiş bir anne sütü artırıcı özelliğine sahip olmasının yanısıra hazmettirici yönüyle de bebeğin gaz sancıları için birebir doğal ilaçtır.

Çemen otu tohumu

İster çorbaya karıştırmak; ister sabah akşam bir tatlı kaşığı yutulmak suretiyle olsun çemen otu tohumu tüketiminin anne sütünü artırıcı etkisi kanıtlanmıştır.

Pancar yaprağı ve ıspanak

Bu iki bitki anemi sıkıntısı olan anneler için kan yapıcıdır. Süte karışınca bebeğin güçlü olmasını sağlar. Kalsiyum, demir ve folik asit açısından zengin ıspanak ve pancar yaprakları annesütünü çoğaltır. Ancak fazla tüketimi bebekte ishale sebep olabileceğinden abartmamakta fayda var.

Havuç

Kahvaltıda veya öğle yemeğinde içeceğiniz bir bardak havuç suyu anne sütünü artırmada son derece etkili olacaktır. İçerdiği A vitamini sayesinde anne sütünün kalitesini de artıran havucu çorba olarak ya da çiğ şekilde de tüketebilirsiniz.

Esmer pirinç

Araştırma sonuçlarına göre esmer pirinç de anne sütünü artıran besinler arasında. Anneye ekstra enerji vermesinin yanısıra esmer pirinç, anne sütünü artırıcı hormonlar da salgılar. Esmer pirinci yarım saat suda beklettikten sonra pişirip sebzelerle birlikte tüketebilirsiniz.

Sukabağı

Pek tercih edilen bir bitki olmasa da sukabağı faydalı gıdalardan biridir. Yazın yetişen sukabağı içerdiği bol su sayesinde emziren annenin su ihtiyacını kapatmaya yardımcı olur. Anne sütünün miktarını artırır. Sukabağı, puding ya da meyve suyu şeklinde taze olarak tüketilebilir.

Badem

Omega 3 ve E vitamini yönünden zengin badem, son trimesterda ortaya çıkan hamilelik çatlaklarına iyi gelmekle beraber anne sütünü artırıcı özelliğe de sahiptir. En iyi etkiyi almak için bademi sütle beraber tüketmeniz önerilir.

Kuskus

Emziren annenin ruhen sakin ve huzurlu olması çok önemlidir. Kuskus, annenin salınıp rahatlamasına yarayan sakinleştirici içeriğe sahiptir. Bu da anne sütünün daha fazla gelmesine yardımcı olur.

Nohut

Kalsiyum, protein, lif ve B vitamini yönünden zengin nohut tam bir anne sütü artırıcı besindir. Klasik nohut yemeği haricinde haşlanmış nohutu sebze salatalarına katmak suretiyle de tüketebilirsiniz.

Tatlı patates

Tam bir potasyum kaynağı olan tatlı patates, aynı zamanda yorgunlukla savaşan karbonhidrat da içerir. İçeriğinde ayrıca B ve C vitaminleriyle magnezyum da vardır. Tüm bu yönleriyle tatlı patates, anne sütünü artırmaya yardım eder.

Dereotu

K vitamini ve lifçe zengin dereotu da annesütünü artırır.

Fesleğen

Antioksidan kaynağı fesleğen aynı zamanda doğal sakinleştirici etkiye sahiptir. Sabahları çay şeklinde demleyerek ya da yapraklarından çayınıza katmak suretiyle fesleğeni annesütünü artırmak amacıyla tüketebilirsiniz.

Kimyon

Gaz giderici ve yağ yakıcı özelliği de olan kimyon, anne sütünü de artırır ancak tüketiminde doz aşımından kaçınmakta fayda var.

Alabalık

Faydalı yağ asidi ve omega 3 yönünden zengin alabalık da anne sütünü artıran besinler arasındadır. ister kızartarak, ister mangalda, ister haşlama şeklinde tüketebileceğiniz alabalık, zengin içeriği sayesinde anne sütünüartıran hormonlar salgılar.

Anne Sütünü Artıran 9 Mucizevi Yöntem

Источник: https://saglikhaberleri.com/anne-sutunu-artirmanin-yollari-nelerdir-anne-sutunu-artiran-besinler/

Anne Sütünü Artıran 10 Yiyecek ve İçecek

Bu Besinler Anne Sütünü Artırıyor!

En kıymetlilerimiz, annelerimiz ve onların bize en değerli hediyelerinden, dünyanın en besleyici ve büyüleyici besini anne sütü…

Şimdi size anne sütünün faydalarını sıralamaya başlasak, sayfalar yetmez, annelerimize nasıl teşekkür edeceğimizi bile bilemeyiz. O yüzden biz doğrudan konuya girelim diyoruz. Çiçeği burnunda annelerimizin tatlı telaşına ortak olalım, onların kaygılarını az da olsa hafifletelim istiyoruz.

Sütünün az geldiğini düşünen annelere de, bebeğini yeteri kadar emziremediği için üzülenlere de destek yiyeceklerden geliyor.

Bu yiyecek ve içecekelrden her biri, içlerindeki besleyici ve faydalı maddeler sayesinde anne sütünü artırmaya yardımcı oluyor, bu sayede de hem annelere hem de bebeklere bu zorlu ve keyifli süreçte eşlik ediyorlar. Beslenme düzenini çok daha sağlıklı bir hale getirmeleri de cabası oluyor.

Anlayacağınız bu yiyecekler düşündüğünüzden çok ama çok daha fazla işe yarıyor.

Anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler hangileri mi?

Buyurunuz, hepsini bir bir tanıyalım.

Her gün bol bol yemeli: Havuç

eatbelive

Havuç, adı bize pek tanıdık gelmese de içindeki fitoöstrojen adlı bir madde sayesinde kadınların sıkı dostu olması gereken sebzelerden. Doğal ya da bitkisel östrojen olarak anılan fitoöstrojenin süt kanallarının gelişimine katkı sağladığı biliniyor. Süt üretiminin artmasına da destek olduğu söyleniyor. Bu nedenle çiçeği burnunda annelerin her gün mutlaka havuç yemesi öneriliyor.

Elbette havucu mümkün olan en doğalından seçmeniz ve pişirmeden, çiğ olarak tüketmeniz de önemli. Dilerseniz havucu güzelce temizleyip kabuğunu ince bir tabaka şeklinde aldıktan sonra kütür kütür yiyebilir, dilerseniz onun başrolde olduğu enfes salatalar hazırlayabilirsiniz, seçim sizin.

Onu sofranıza daha çok dahil etmenin zamanı geldi: Yulaf

Anne sütünün sağlıklı bir şekilde gelmesi, daha da önemlisi miktarının artması için en önemli destekleyicilerden biri de yulaf. Çünkü yulaf, içinde bolca bulunan demir minerali sayesinde süt üretiminin sağlıklı seviyelerde seyretmesine destek oluyor. Bu da yetmiyormuş gibi oksitosin adlı bir homonun salınımını artırarak sütün, süt kanallarından ilerlemesini hızlandırıyor.

Bu yüzden emzirme dönemindeki annelerin doktorlarına danışarak demir seviyelerini öğrenmeleri, buna göre destekleyici gıdalarla takviye almaları büyük önem taşıyor, bizden söylemesi.

Uzun yıllardır başvurulan yiyeceklerden: Arpa

visitsteamboat

Arpa, uzun yıllardır emziren annelere önerilen yiyeceklerden.

Başlarda bu gelenekselleştiği için kabul gören, süt artırdığına dair herhangi bir kanıtı olmayan yiyeceklerdenken, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre arpanın bilimsel olarak da anne sütünü artırmaya destek olduğu söyleniyor.

buna göre, arpanın içindeki polisakkaritler, anne sütünün salınımını olumlu yönde etkileyen bir hormonu tetikliyor. Bu sayede anne sütü bollaşıyor ve anne de bebek de bu dönemi daha huzurlu geçiriyor.

Daha kaliteli bir süt için: Ceviz ve badem

Ceviz ve badem gibi kuru yemişler de anne sütüne destek olanlardan. Ancak bu kuru yemişler anne sütünü artırmaktan ziyade sütün daha kaliteli ve bebek için daha besleyici olmasına yardımcı oluyor.

Vücudumuz için gerekli olan birçok faydalı yağın barındığı ceviz ve badem, içindeki vitaminler ve mineraller de düşünüldüğünde anne sütünün kalitesini çokça artırıyor ve bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Düzenli tüketmek önemli: Rezene

Anne sütünü artırma konusunda en çok başvurulan besinlerden olan rezene de tıpkı havuç gibi fitoöstrojen bakımından zengin. Bu da doğal olarak rezenenin de süt kanallarının gelişime katkı sağladığı ve süt miktarını artırdığı anlamına geliyor.

Ancak rezenenin havuçtan farklı olarak enfes bir faydası daha var. O da sindirime destek olması nedeniyle sadece annenin değil bebeğin bile hazımsızlık sorunlarının çözülmesine destek olması. Anlayacağınız, rezene yeni doğum yapan ve emzirme dönemini yaşayan annelerin mutfaklarından eksik etmemesi gerekenlerin başında geliyor.

Tam da bu yüzden uzun yıllardır birçok anne tarafından kullanılan rezene, en çok çay olarak tüketiliyor. Tabii burada da aşırıya kaçmamanız ve günde 2-3 fincandan fazla rezene çayı içmemeniz büyük önem taşıyor.

Rezeneye alternatif: Dereotu

Dereotu, rezeneyle yapısal olarak çok benzediği için tıpkı rezene gibi anne sütünü artırmada başvurulabilecek yiyeceklerden. Özellikle rezene çayı içmeyi sevmeyen ya da bir sebeple bu çayı içemeyen anneler, dereotundan gönül rahatlığıyla faydalanabilir.

Pişirdiğiniz yemeklerin içine eklemek yerine taze olarak tüketmeniz daha etkili olacağından emzirme sürecinde salatalarınızı dereotuyla zenginleştirerek tüketmeniz çok daha iyi olacaktır.

Ferah ferah: Fesleğen

home.onehowto

Emzirme dönemindeki annelerin günlük beslenmelerinden eksik etmemesi gereken yeşilliklerden bir diğeri de fesleğen. Fesleğen, hem içinde bolca bulunan C ve k vitaminleri sayesinde vücuda destek oluyor hem de vücutta rahatlatıcı bir etki yaratarak stres kaynaklı süt azalmalarının ya da süt kesilmelerinin önüne geçiyor.

Yeni doğum yapan birçok annenin yaşadığı endişe, kaygı ve stresten kaynaklı anne sütünün azalması ya da tamamen kesilmesi gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız salatalarınıza tıpkı dereotu gibi fesleğen de eklemeli ve sizi strese sokacak durumlardan olabildiğince kaçınmalısınız. Unutmayın, sizden ve bebeğinizden daha önemli, daha değerli bir şey yok.

Onsuz olmaz: Sarımsak

readandshare

Eğer sarımsak bünyenize dokunmuyor, şiddetli mide ağrılarına neden olmuyorsa bu dönemde onu tüketmemek için hiçbir sebebiniz yok. Bazı annelerin kokusunun süte geçmesinden çekindiği, bebekte gaz yapar diye korktuğu bir yiyecek olsa da sarımsak aslında tam tersine bebeğin çok daha uzun süre süt emmesine destek oluyor.

Aynı zamanda tıpkı ceviz ve badem gibi, vücudumuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali de bize sağladığından anne sütünün kalitesini de artırıyor. Sözün özü, daha besleyici bir anne sütü için sarımsak da bol bol tüketmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Çifte etki: Susam ve susam yağı

ijugaad

Susam ve susam yağı, emzirme döneminde annelerin en büyük yardımcılarından. Çünkü vücudumuz için gerekli en sağlıklı yağlar bünyesinde bulunuyor. Bu sayede hem dıştan hem de içten destek olabiliyor. Her gün yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyeceğiniz 1-2 yemek kaşığı kadar susamı afiyetle yediğinizde sütünüzün hem kalitesinde hem de miktarında büyük bir artış söz konusu oluyor.

Dışarıdan karın ve göğüs bölgenizi susam yağıyla hafifçe ovalayarak masaj yaptığınızdaysa doğum nedeniyle oluşan yıpranmaların, emzirme nedeniyle oluşabilecek ekstra çatlakların önüne geçmiş oluyorsunuz. Daha da ne olsun.

Ve tabii ki en önemlisi: Su

Anne sütünü artırmak için ne kadar fazla yol denenirse denensin, kaç çeşit yiyecek ve içecekten yardım beklenirse beklensin, çiçeği burnunda bir annenin kaliteli ve bol miktarda sütü olmasını sağlamak için en temel olarak yapması gereken bol miktarda su tüketmek aslında.

Zira anne sütünün de büyük bir çoğunluğunu su oluşturuyor. Annenin vücudu yeteri kadar su bulamadığında yeteri kadar anne sütü de olmuyor. Bu nedenle emziren annelerin mutlaka doktorunun önerdiği miktarda suyu gün içinde tüketmesi gerekiyor, bizden söylemesi.

Önemli bir not: Yeni doğum yapmış ve emzirmekte olan annelerin stresten olabildiğince uzak durması gerekiyor. Çünkü stres yeterli miktarda anne sütü gelmesinin önüne geçen en önemli psikolojik nedenlerden sayılıyor.

Aynı şekilde, emziren annelerin doktorlarıyla sürekli irtibatta olması, bebeklerinin kilo alıp verme düzenini kontrol etmesi ve ettirmesi büyük önem taşıyor. Siz, siz olun, sütünüz artsın diye kulaktan dolma bilgilerle farklı yöntemler denemeye çalışmayın.

Bu yiyecekler de dahil olmak üzere, yiyecekleri, farklı vitaminleri ve ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmaya başlamayın. Sütünüzü artırmayı düşünürken kendinize ya da bebeğinize zarar verebilecek bir davranışta bulunmayın, aman diyelim.

Bebeğinizle birlikte upuzun, sağlık ve mutluluk dolu bir ömrünüz olsun!

Источник: https://yemek.com/anne-sutunu-artiran-yiyecekler/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.