Bu egzersizi yap varisi durdur!

Varisin meydana gelmesinde toplardamarda ki bazı fonksiyonel işlevlerde ki bozulmalar neticesinde ya da kan akış miktarının çeşitli nedenler engellenerek daha geniş kıvrımlı bir hale dönüşmesi ile oluşur. Genellikle varisler bakılınca yüzeyden görünürken, daha içlerde de meydana gelebilmektedir.

——– Sponsorlu ——–

Son dönemlerde oldukça popüler bir rahatsızlık olan varis hakkında paylaşacağımız bilgiler ışığında geniş bilgiler edineceksiniz. Damarlarda meydana gelen genişleme ve budaklı hal varistir.

Vücudumuzda bulunan damarların bazıları varisli olabilecekken çoğunlukla varis görülen bölge bacak ile ayaklardır.

Bunun çeşitli nedeni olabilir ancak dik yürüme ve sürekli ayakta kalmanın etkisiyle vücudumuzun alt bölümünde bulunan damarların basıncı artacağından bu bölgelerde varis oluşumu yaygın olarak görülmektedir.

Varis, bazı insanlarda çeşitli rahatsızlıklara ve sancılara yol açabilmektedir. Basit bir rahatsızlık gibi görünen varisin aslında tehli riskli hastalıklara da neden olduğu bilinmektedir.

Çünkü varisli damar çeşitli dolaşım rahatsızlıklarına nazaran daha risklidir.

Varis tedavisinde hekiminizin yapacağı tedavi ile damarların kaldırılması sayesinde öz bakım gibi bazı prosedürlerle rahatlama işlemine gidilebilmektedir.

VARİS ‘in BAŞLICA BELİRTİLERİ

Genellikle varis problemini yaşayan kişilerde bir ağrı meydana gelmemektedir. Belirtmiş olduğumuz gibi varisin çeşitli belirtileri olup, varisi başlıca belirtileri:

 • Özellikle bacak ve ayaklarda koyu, mor ya da mavi renklerde gözle görülen damarlar,
 • Bacak bölgesindeki damarlar çoğunlukla, kablo şeklinde bükük ve şişmiş bir hal almaktadır.

Bazı kişilerde ise varis rahatsızlığı ağrılara neden olabilir ve bu varis ağrısının meydana gelmesi durumunda ki belirtiler aşağıda sıralanmıştır.

 • Bacak ve ayaklarda sızı, acıma hissi yada ağırlık hissine kapılma,
 • Kaslarda oluşacak ağrı, yanma ile zonklama alt bacak bölgesinde oluşacak şişkinlik,
 • Bir müddet oturur vaziyette bekledikten sonra artan ağrılar,
 • Bir damarda ya da daha fazla damar çevresinde meydana gelen kaşıntı hissi,

VARİS İÇİN DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

Egzersiz ve kişisel bakımlarınız esnasında bir takım problemler gerçekleşiyorsa, ayak ve bacaklarınızı yerden yükseltme sırasında sorunlar varsa ya da varisli damarlar bacak bölgenizde sıkıştırılmış çorap giyme hissi uyandırıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız uygun olacaktır.

Peki varis sorunu neden yaşarız? Varisin başlıca nedenleri;

Zayıflamış Vanalar, damarlar ile taşınan kanın geri dönüşünü engellemek amacıyla ve yön değişliği işlemini gerçekleştiren küçük bir nevi vanalar mevcuttur. Zaman içerisinde damarlarda ki gerilmelere ve esnemeye bağlı nedenler vanaların zayıflamasına yol açar.

Cinsiyet, Erkeklerde varis görülme oranı kadınlara göre daha düşüktür. Yapılan çalışmalar ile bayanların hormon sızmaları yüzünden vanalar damarlarda bulunan duvarları kırarak varis oluşumunu meydana getirmektedir.

——– Sponsorlu ——–

Genetik, Anne ve Babada varis problemi varsa kişide görülme olasılığı meydana gelmektedir.

Yaş, Yaşlanmaya bağlı olarak mevcut damarlar çeşitli nedenlerle esneyerek özelliğini kaybedecek olup, bu nedenle varisli damarlar oluşacaktır.

Şişmanlık, Aşırı kilolu kişilerde kalbe tekrar gönderilecek kanın kolay olmadığından damarlara fazla oranda baskı uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak vanalarda artan basınç ile gevşemeler meydana geleceğinden varis sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Meşguliyet, Çeşitli nedenlere bağlı olarak uzun süreli çalışmaya bağlı olarak ayakta kalma gereken durumlarda kan akışında zorlanmalar olacağından varis görülebilir.

Gebelik, Hamilelik süresince kan oranında, büyüyüp gelişen bebeğe fayda sağlamak için artış görülmektedir. Bu durum neticesinde kan damarlarına bir takım fazladan yük sağlayacaktır. Buna bağlı olarak pelvik bölgesinde mevcut damarlar ekstra yüke maruz kalacağı için basınca dayanamayıp genişler böylelikle varis problemi ortaya çıkar.

Bunlarında dışında nadiren olsa de kap pıhtılaşması, pelvis de oluşabilecek şişmeler veya tümörün meydana gelmesi ve normal olmayan kan damarları varisin meydana gelebilmesinde görülecek diğer nedenlerdir.

VARİS TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Varis şikayetinde, tedavi amacıyla uzman hekime başvurmanız durumunda bacaklarda ki şişmeler kontrol edilerek fiziki bir muayene söz konusu olacaktır. Bu fiziki muayene esnasında doktorunuz sizden acı ve ağrıların gerçekleştiği bölgeyi göstermenizi isteyebilmektedir.

Kan damarları içerisinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz vanalar da ya da herhangi bir nedene bağlı olarak oluşabilecek kan pıhtısı gibi sorunların gözle görülemeyeceği için doktorunuz ultrason görüntüsü isteyebilir.

Üzülmeyin, varis tedavisi çoğunlukla hastanede kalmanızı gerektiren veyahut uzun süreli bir tedavi süresi anlamına gelmemektedir.

Varis oluşumunu engellemek için günlük yaşamımızda bir takım bazı yapmamız gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir;

 • Sürekli hareket halinde kalın ve günlük bol bol sağlıklı egzersizler yapınız,
 • Mevcut kilonuzu sağlıklı diyetler tercih ederek dengeleyin, Lif oranı yüksek besinler tüketmeyi tercih ediniz,
 • Günlük yaşamınızda giyeceğiniz kıyafetlerin önemi yüksek olup, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınarak daracık çoraplar giymeyiniz,
 • Sürekli ayakta kalmanızda kan akışı aşağı kolay yukarı zor olacağında mutlaka dinlenirken ayağınızın altına 2 ya da 3 yastık bırakarak uzanmanız faydanıza olacaktır. Bu işlemin nedeni ayak bölgesinden yukarı kan akışını hızlandırmak böylelikle varis oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Kendinize güven görüntüsü veren bacağınızı diğer bacağınızın üzerine atma çok sağlıklı olmayacağından bu oturma pozisyonundan uzak durun.

Источник: http://www.negundem.com/varis-olur-varisin-tedavi-yontemleri.html

Varis Egzersizleri: Hangi Egzersiz Varise İyi Gelir?

Bu egzersizi yap varisi durdur!

Varis Egzersizleri

Merhaba. Varis, uzun süreli bir hastalıktır. Sadece kadınları etkilemekle kalmayıp, yaklaşık aynı oranda erkekleri de etkilemektedir. Etkilediği popülasyonda, sadece kozmetik yakınmalara neden olmakla kalmayıp, ileri durumlarda artmış iş gücü kayıplarına da neden olmaktadır. Konumuz, varis egzersizleri.

Konuya girmeden önce; bu egzersizleri özellikle bacak şişmesi durumunda da uygulayabilirsiniz.

Varis İçin Egzersiz: Varis Egzersizleri Nelerdir?

Varisleri azaltmak mümkün mü? Sorunun yanıtı evet. Aşağıda sayacağımız egzersizleri uygulayarak ve yaşamınızda bazı değişiklikler yaparak hastalığın görülmesini (gözle görülmesini de) azaltabilmek elimizde.

Bu egzersizlere bir göz atalım isterseniz.

1- Yürüyüş

En basit egzersizdir. Bacaklarınız bol, bol hareket ettirin. Baldır kaslarınızı kasın. Kas pompasını çalıştırın. Bu cümleleri birçok kere duyduğunuza eminim. Hepsi, gerçekten çok doğru. Eğer, varis olmak istemiyorsanız, günlük hayatınıza artık düzenli yürüyüşü eklemek, bir yerlere sıkıştırmak zorundasınız.

Orta yaş dönemini geçen, herkes için geçerli. Belki buna, evimizde – sitemizde asansör yerine merdivenleri kullanmaktan başlayabiliriz. Önce; inerken asansör kullanmayı bırakalım isterseniz. Sonrasında da çıkarken.

Gün sonunda, site etrafında bir kaç tempolu tur atmak, hem bacaklarda kan toplanmasını, hem de dolaşımı hızlandırarak doku içerisinde biriken fazla sıvının uzaklaştırılmasını sağlar.

2- Pedal Çevirme

Sert bir zeminde veya yoga matı üzerinde, sırt üstü uzanın. Ellerinizi ister her iki yanınıza, isterseniz de kalçalarınızın altına koyun. Bacaklarınızı kalçadan ve dizlerden 90’ar derece kıvırın ve sanki bisikletinizle pedal çeviriyor gibi yapın.

Bacaklarınızı ne kadar yukarı kaldırırsanız, dolaşımı o kadar arttırırsınız. Tersinde, yani bacakları ne kadar indirirseniz o kadar da karın kaslarınızı sıkılaşacaktır. Her iki yönde de biz kazançlıyız, ne güzel. Bu egzersizi, bacaklarınızda ağrı olana dek yapabilirsiniz.

Düzenli yaptığınız zaman, takip eden günlerde ağrının daha geç ortaya çıktığına şahit olacaksınız.

3- Bacak Kaldırma

Spor salonlarında yaptığınız egzersizlerden biraz daha farklı sanırım bu egzersiz. Sırt üstü uzanın, ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştirin, sırtınızı tam olarak zemine temas ettirin. Sert zemin veya yoga mat sizin tercihiniz.

Eğer sırtınız, daha başta iken ağrıyorsa bu egzersizi yapmak için kendinizi fazla zorlamayın. Her seferinde bir bacağınızı kaldırıp, yukarıda tutun. Diğer bacak zeminde kalsın.

Yukarıda havada tuttuğunuz bacaktan bir süre sonra, ayak tabanından, baldırdan ve kasıktan aşağı doğru sanki kan akışını hissedeceksiniz. Bu hareketin aynısını, diğer bacak içinde yapın. Daha sonra, dinlenmek için her iki bacağınızı aşağı indirerek zemine paralel halde dinlendirin.

Alternatif bir egzersiz olarak, eller kalça altında iken, her iki bacağınızı birlikte de havaya kaldırıp, ayak bileklerine dairesel bir hareket yaptırabilirsiniz.

4- Dizden Kırma

Bir sandalye üzerinde dik pozisyonda, dizler 90 derece kırık pozisyonda oturun. Bir bacağı havaya kaldırarak tam düz pozisyona getirin. Bir süre bu şekilde kalmaya çalışın. Daha sonra, dizini kıvırın ve yere indirin. Aynı şekilde, diğer bacağınıza da bu egzersizi yapın. Burada amaç, baldır bölgesinde bulunan kasları kasmak.

5- Parmak Ucuna Kalkmak

En basit egzersizlerden birisidir. Evde, işte, spor salonunda rahatlıkla yapılabilinir. Egzersizi yapmak için herhangi bir şeye gereksinim yoktur. Sadece siz yeterli olursunuz. Hemen her zaman, rahatlıkla yapabileceğiniz bir egzersizdir.

Özellikle, varis tedavisi verdiğim hastalara, her saatte yaklaşık 10 kere düzenli yapmalarını önerdiğim bir egzersizdir. Ayak parmak uçlarına kalkıp, ayak tabanını yerden 5 – 10 cm. kaldırmanız yeterlidir.

Bu şekilde, yaklaşık 3 – 5 saniye taban havada kalmanız yeterlidir.

Tüm bu egzersizler, varis oluşumunu yavaşlatmak içindir. Düzenli yaptığınız takdirde yararlı olacağı kanısındayım.

Varis egzersizleri konumuz idi. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan lütfen bu yazımı okuyunuz.

Aklımda iken, bu egzersizleri özellikle lenfödem tedavisi sırasında da kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Источник: https://mehmetergenoglu.com/varis-egzersizleri/

Varis Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu egzersizi yap varisi durdur!

Varis genellikle mavi, yeşil, kırmızı veya mor renkte ki genişlemiş, büzülmüş veya şişmiş damarlardır. Damarların içerisinde bulunan ve çekvalf görevi gören kapakçıklar hasar görerek kanın ters yöne akmasına sebep olur ve böylece varis hastalığı ortaya çıkar.

Varis, cilt yüzeyinin hemen altında yer alıp şişen, büzülen ve genişleyen yani yapısı bozulan damarlara verilen isimdir.

Çoğunlukla bacaklarda görülüyor olsa da vücudun bir çok bölgesinde oluşabilir. Kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3’e ayrılan bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mevcuttur.

Varis hakkında ki tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Varis günümüzde özellikle teknolojinin artış göstermesiyle yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda belirti ve şikayetler çok az görülebilirken, bazı insanlarda varis ülseri problemine yol açacak düzeyde oldukça şiddetli şekilde gözlemlenebilir.

Varis Neden Olur?

İnsan vücudunda çeşitli özelliklerde ve kilometrelerce uzunlukta damar bulunmaktadır. Kirli kanın temizlenmesi amacıyla kalbe taşımakla görevli olan toplardamarlar bulunur. Bacaklarda oluşan varisler de kılcal ve toplardamarlar da görülürler.

Kirli kan temizlenmesi için kalbe gitmelidir dedik, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı damarın içinde kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler. Yani yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar.

Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur. Bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar.

Bu duruma da varis ismi verilmektedir.

Varis riskini artıran bir çok neden bulunur. Bunlara örnek olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilolar, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travma verilebilir.

Varislerin iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri gerekebilir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Kılcal damarlar:

Küçük kan damarları gruplarına kılcal damar ismi verilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve yüzde görülürler.

Bu kan damarları kırmızı renktedir ve genellikle şu durumlardan dolayı görülmektedir;

– Gebelik– Genetik durumlar– Viral enfeksiyon

– Karaciğer hastalığı

Vücudunuzda gözlemlediğiniz kılcallar farklı ve daha ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Örümcek Damarlar:

Bir kılcal damar çeşidi olan örümcek damarlar daha küçük boyutta ve daha az ciddi durum içeren damar türüdür. Bu damar tipi vücutta ki en küçük kan damarlarını içermektedir.

Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülen bu damar tipi kırmızı ve mavi renklerdedir. Şekli örümcek ağı ve ağaç dalına benzemektedir. Kozmetik bakımdan kötü gözükmesinin dışında herhangi bir şikayeti ve tıbbi bir endişe içermezler.

Bacaklarda Meydana Gelen Varis Çeşitleri

Varisler en çok bacaklarda görülür demiştik. IDEA Klinik olarakta bacaklarda ki varislerin tedavisi üzerine çalışmaktayız.

Bacaklarda meydana gelen varisler 3 şekilde incelenmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kılcal Varisler

– Cilt üzerinden herhangi bir şekilde çıkıntı yapmazlar.– Çok ince yapıdadırlar.– Kırmızı ve mor renklerde bulunurlar.– Çoğunlukla varis değil,kılcal damar genişlemesi olarak adlandırılırlar.– İlerleyerek orta veya kalın varis şeklinde olmazlar.– İnsanlarda çok yaygın şekilde görülürler.

– Bölgesel kılcal damarlar pek şikayete sebep olmazlar. Sadece kozmetik açıdan çirkin gözükebilirler.– Küçük bir bölgede olabildiği gibi, çok daha yaygın bulunabilirler.– Yaygın varisler kaşıntı, aürı ve sızlama gibi yakınmalara neden olabilmektedir.

– Doğru uygulanacak tedavi ile kolay bir şekilde yok edilebilirler.

2- Orta Varisler

– Cilt üzerinden hafif çıkıntı yaptığı görülen varis tipidir.– Koyu yeşil ve mor renklere sahiptir.– 2-3mm boyutundadır.

– Çoğunlukla dizin arka bölümünde gözlemlenirler.

3- Büyük Varisler:

– Cilt üzerinden net bir şekilde çıkıntı yaptığı görülür.– En net varisler bunlardır.– Boyutları 3mm’den fazladır.– Büyük olmasına rağmen bir çok hastada herhangi bir şikayet gözlemlenmez.

– Bazı kişilerde de tam aksine yoğun şikayetler oluşur.

Kimler Risk Altında?

– Ailesinde varis bulunan kişiler risk altındadır yani varisler genetik durumlardan dolayı anne ve babadan çocuğa geçebilir. Her ailesinde varis olan kişi bu hastalıkla karşılaşacak anlamına gelmez. Bunun dışında ailesinde hiç varis olmayan kişilerde varise maruz kalabilir. Gözlemlenene göre damar genişlemesi sorunu olan kişilerin %50’sinin ailesinde de damar genişlemesi görülmüştür.

– İlerleyen yaş, damar içinde bulunan kapakçıkların zayıflamasına ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olabilir.

– Kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi dönemlerde ortaya çıkan hormonal değişiklikler kadınların damar genişlemesi ile karşılaşmalarına neden olabilirler.

– Gebelik döneminde büyüyen anne karnı, hareketsizlik ve artan kilo damarlara baskı olmasına neden olur. Bu dönemde meydana gelen varisler çoğunlukla doğum sonrasında kendileri kaybolmaktadır.

– Fazla kilolar bacaklarda ki damaraların aşırı baskı altında kalmasına neden olduğundan varisleri tetiklemektedir.

– Özellikle meslek icabı veya çeşitli nedenlerden dolayı uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa siz de varis hastalığı için adayı olabilirsiniz. Hareketsiz bir şekilde uzun süre durmak bacaklarda ki kanın pompalanması için zor olabilir. Dolaşımı kolaylaştırmak için belli aralıklarla yürümek ve hareket etmek iyi gelecektir.

– Bacaklarda daha önce meydana gelen kan pıhtıları ve travmatik hasarlar kanın kalbe doğru pompalanma kabiliyetine engel olarak varis riskinin artmasına sebep olabilirler.

Varis Belirtileri

(varis çeşidine göre değişiklik göstermektedir.)– Cilt üzerinden belli olan çıkıntı, büzülme ve çirkin görüntü.– Gün içinde artan ağırlık ve yorgunluk hissi ile ağrı.– Bacaklarda titreme, sızlama, yanma ve özellikle geceleri artan kramp.

– Ayak bileği bölgesinde kaşıntı.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

– İş gereği ya da farklı sebeplerden dolayı uzun süre hareketsiz olarak ayakta ya da oturarak durulmamalıdır. Belli zaman aralıklarıyla mutlaka hareket edilmeli, yürünmelidir.

Otururken bacak bacak üstüne atmak kaçınılmalı, bacakların üzerine oturulmamalıdır. Müsait ortam mevcut ise oturduğunuz veya uzandığnız esnada bacaklarınızı yukarı doğru tutarak dinlendirebilir, kan dolaşımının rahat olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bacaklarınızın yukarıda durması için altına minder tarzı bir obje koyabilirsiniz.

– Günlük olarak en az 30 dakika yürüyebilir. Evde egzersiz yaparak bacaklarınızı hareket ettirebilrisiniz. Bu gibi faaliyetler bacaklarda ki kan dolaşımının rahat olmasını sağlayacaktır.

– Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışın. Verilen her kiloda kan akışı biraz daha rahatlayacak ve bacaklarda ki baskıyı azaltacaktır.

– Dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Özellikle bel, kasık ve bacakları sıkmayan kıyafet tercih etmeye çalışın. Dar kıyafet seçildiğinde kan dolaşımı yavaşlayarak varisli damarların kötüleşmesine sebep olunabilir.

– Çok fazla topuklu ayakkabı kullanımından kaçınmalısınız. Özellikle uzun süreli ayakkabı giymek durumunda kalıyorsanız daha küçük topuklar tercih etmelisiniz.

– Doktorunuz size varislerinizin durumuna uygun çorap önerebilir. Bu çorap bacaklarınıza baskı yapar ve kan birikmesini engeller. Ayrıca bacaklarda ki şişliklerin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir.

Eğer çok fazla rahatsızlık vermiyor ve belirtileri çok az ise, doktorunuz yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir. Fakat aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerecektir.

Özellikle kadınlar ağrı, sızlama ya da benzer şikayetleri söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi olmasını isterler.

Mevcut varisler tedavi edildiğinde, yaşam tarzında değişikliklere gidilmezse yeni varisler söz konusu olabilir. Buna engel olmak adına aşağıda ki faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir. Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz. Kan başka damarlardan akışına devam eder.

Tedavi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse,

Skleroterapi

Varisli damarların tahrip edilmesi için damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur. Çoğunlukla kılcal ve orta varislerin tedavisinde tercih edilir.

Mikro Skleroterapi

Çok küçük varis tipleri için tercih edilir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Damar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Köpük

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat skleroterapi ve mikro skleroterapi yöntemlerinde saf halde enjekte edilen madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokulur. Madde hava ile reaksiyona girdiğinde köpüğe benzer bir hal aldığından dolayı köpük yöntemi denilir. Orta ve büyük varislerin tedavisinde oldukça etkili olup, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Lazer

Bu işlem lazerin ışık enerjisinden elde edilen ısı enerjisi ile varisleri tahrip etmeye dayanır. Lazer ışığı ile kılcal varisler gayet kolay bir şekilde yok edilir.

Radyo Frekans

Lazer ile aynı yöntem denilebilir. Isı enerjisiyle sorun çıkaran damarlar yok edilerek varisler ortadan kaldırılır.

Üstte tanıttığımız ameliyatsız tedavi yöntemleri oldukça avantajlıdır. Herhangi bir kesi, dikiş, istirahat, narkoz ya da iş ve güç kaybı gibi dezavantajlar yaşanmaz. Kişi tedavinin ardından kendi imkanlarıyla günlük hayatına kolayca devam eder.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
Idea Kliniklerinin her altı şubesinde de konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın şubemize iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Uzman doktorlarımız varislerinizin tipi, yoğunluğu, boyutu ve uygulanması gereken tedavi hakkında detaylı olarak bilgilendirecek, kabul ettiğiniz taktirde tedavisine hemen başlayacaktır.

Varis Nedenleri ve Belirtileri

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Источник: https://www.ideaklinik.com.tr/varis/

VARİS NEDEN OLUR?

Bu egzersizi yap varisi durdur!

Varis, toplardamarların fonksiyonel bozuklukları sonucunda veya kan akışının belirli bir neden ile engellemesi nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal alması sonucu oluşmaktadır. Varisler yüzeye yakın olduğu gibi, derinlerde de bulunabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere varis nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde günümüzde yaygınlaşmakta olan varis hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Varis budaklı, genişlemiş damarlardır. Herhangi bir damarınız varisli olabilir, ancak en sık etkilenen damarlar bacak ve ayaklarda olanlardır. Çünkü ayakta ve dik yürüme sizlerin alt vücut damarlarındaki basıncı artırır. Birçok kişi için, varis ve örümcek damarlarda-varis sık görülen, hafif bir varyasyon-  sadece kozmetik bir endişe vardır.

Diğer insanlar için, varisler sancılara ve rahatsızlıklara neden olabilir. Bazen varis daha ciddi sorunlara yol açabilir.  Varisli damarlar, diğer dolaşım problemlerinden daha fazla risk taşımaktadır. Bu kapsamda doktorunuzun sizlere yapacak olduğu tedaviler damarları kaldırmak gibi öz-bakım tedbirleri veya prosedürleri içerebilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisler genellikle herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Oluşabilecek olan varis belirtileri ise şöyledir;

 • Koyu mor veya mavi renkte olan damarlar
 • Bacaklardaki damarlar genellikle kablolar gibi bükülmüş ve şişkin görünmektedirler.

Ağrılı belirtiler ortaya çıktığında ise aşağıdaki durumlar oluşmaktadır;

 • Bir acıma veya bacaklarda oluşan ağırlık hissi
 • Yanma, kasağrısı, zonklama ve alt bacaklarınızda oluşan şişlik
 • Oturma gibi veya uzun bir süre bekletildikten sonra kötüleşen ağrılar
 • Damarların birinde veya daha fazlası etrafında oluşan kaşıntı
 • Tıbbi müdahale gerektiren damar hastalığının ciddi bir formu olan  bileğin yakınında oluşan cilt ülseri

Örümcek damarlar varis benzeri olmaktadır, ancak daha küçük olmaktadır. Örümcek damarlarderi yüzeyine yakın bulunurlar ve genellikle kırmızı ya da mavi olmaktadırlar. Bu bacaklar meydana gelir, ancak, aynı zamanda yüzünde bulunabilir. Örümcek damarların boyutları değişmektedir ve genellikle bir örümcek ağı gibi görünmektedir.

Varisli damarlar genellikle buzağı arkasına ya da bacağın iç kısmında ya ayakları üzerinde gelişir. Ancak, onlar da bazen vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Bunlar ise;

 • Boğaz çevresinde
 • Rahim (uterus)
 • Vajina
 • Pelvis
 • Rektum

Eğer damarların görünümü hakkında endişe duyuyorsanız, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyiz?

Kişisel bakımlar sırasında sorunlar yaşıyorsanız ayrıca egzersiz yaparken yine acılarınız mevcut ise, bacaklarınızı yükseltirken sorunlar yaşıyorsanız veya bacaklarınızda sıkıştırma çorap giyiyor gibi bir his var ise, doktora görünmeniz gerekmektedir. Öz bakım önlemleri daha kötüye gitmesini durumunda vakit kaybetmemeniz gerekmektedir.

1.Zayıflamış Vanalar

Damarlar yoluyla kan akışının yönünü değiştirmek için ve geriye akışını önlemek için küçük tek yönlü vanalar vardır. Bazen damar duvarları gerilir ve esnekliğini kaybeder, vanalarda zayıflamaya neden olur.

Eğer vanalar düzgün değil ise, bu kanın geriye doğru akmasına neden olabilir. Bu durumda ise, kan, şişmiş ve genişlemiş hale gelecek olan damarlarda toplanacaktır. Bunun nedenleri ise tam olarak açıklanamamaktadır. Bazı durumlarda hiçbir belirgin ya da neden olmadan, varis oluşumu bu sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

2.Cinsiyet

Kadınların erkeklerden daha fazla varisten etkilenme olasılığı bulunmaktadır. Araştırmalar kadın hormonlarının sızıntıları kapsamında vanalar damarların duvarlarını kırma eğiliminde olmaktadır bu da varislerin oluşmasına neden olmaktadır.

Hormonlar vücut tarafından üretilen kimyasal maddelerdir ve vücutta meydana gelen değişiklikler etkilemektedir. Bunlar ise; gebelik, premenstrüel sendrom  veya menopozdur.

3.Genetik

Yakın bir aile üyesinin daha öncesinde varis sorunu oldu ise, kişinin varise yakalanma riski artar. Bu varise kısmen genler (anne ve babasından miras genetik materyalin birimleri) neden olabilmektedir.

4.Yaş

Yaş artıkça damarlar elastikiyetini kaybetmeye başlar ve içlerinde varis oluşumu meydana gelmektedir.

5.Şişmanlık

Fazla kilolu olan insanlar, kalbe geri kan göndermek için daha çok çalışmak zorunda olmaktadırlar. Ve bu surum ise damarlarınızda ilave baskı uygular. Bu vanalar üzerinde artan basınç, sızıntı için damarları daha eğilimli hale getirebilir.

Varis gelişimi üzerindeki vücut ağırlığının etkisi, kadınlarda daha belirgin olduğu görülmektedir.

6.Meşguliyet

Bazı araştırmalar uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde varis yakalanma riskinin daha fazla olduğunu keşfetmiştir.  Eğer uzun süre ayakta zaman geçiriyorsanız, kanın kolayca akmasında sorunlar olacaktır.

7.Gebelik

Gebelik sırasında, kan miktarı, gelişmekte olan bebeğe destek olmak için artar. Bu damarlar üzerine ekstra yük getirir.

Hamilelik sırasında artan hormon düzeyleri kan damarlarının kas gücünü etkilemektedir. Varis ayrıca rahim (uterus) büyüdükçe gelişebilmektedir. Rahim genişledikçe pelvik bölgede damarlar üzerinde baskı uygular bu da varislere neden olabilmektedir.

Hamile olmak varis gelişme riskini artırabilmesine rağmen, çoğu kadın bebek doğduktan sonra damarlarında belirgin bir iyileşme söz konusu olmaktadır.

8.Diğer Nedenler

Nadir durumlarda, varis diğer koşullara neden olur. Bunlar şunlardır;

 • Bir kan pıhtısı
 • Pelvisde bir şişme ya da tümör oluşumu
 • Anormal kan damarları

 Varis Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer varisleri durdurmak için gerekli önemleri almazsanız, zaman içerisinde varislerin çeşitli komplikasyonları olacaktır. Varisin bazı olası komplikasyonları aşağıda açıklanmıştır.

Cilt yüzeyine yakın varisler bazen, kanamalara neden olabilir ya da bacakta şişliklere de neden olabilir. Ve kanamaları durdurmak çoğu zaman çok zor olmaktadır.

Eğer kan pıhtıları, sadece cilt yüzeyinde altında bulunan damarlar tromboflebit veya derin ven trombozu gibi koşullara yol açabilir.

Tromboflebit

Tromboflebit damarda kan pıhtılaşması nedeniyle bacağında damarlarının (enflamasyon) şişmesidir. Belirtileri ise şöyledir;

 • Acı
 • Kırmızı görmeye başlama
 • Sıcaklık hissi

Tromboflebit bacak yüzündeki damarların birinde meydana geldiğinde o yüzeysel tromboflebit olarak adlandırılır. Bu varis, tromboflebit kompresyon çorapları ile tedavi edilebilir.

Derin Ven trombozu

Derin ven trombozu, yüzeye yakın olan damarlarında kan pıhtısı meydana gelen insanların %20’sinde görülmektedir.

Ağrı ve bacakta şişme meydana gelecektir ve pulmoner emboli gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Damarlarında kan düzgün akmıyorsa, bu kan ile cildinizi oksijen, besin ve atık ürünleri alışverişinde sizleri olumsuz etkileyebilir. Değişim uzun bir süre boyunca kesintiye uğrarsa, kronik venöz yetmezlik olarak adlandırılmaktadır. Bunun sonuncunda ise aşağıdaki sorunlar oluşmaktadır;

Varis Egzama

Cildinizin kırmızı, pullu ve lapa lapa haline dönüşmesine neden olan bir durumdur. Ayrıca ciltte kabarcıklar ve kabuklanma oluşabilir.

Bu durum genellikle, kalıcı olmakla birlikte, herhangi bir önemli soruna yol açmamaktadır.

Lipodermatosclerosis

Lipodermatosclerosis cildinizin sertleştirilmiş ve sıkı hale gelmesine neden olur ve o bölge kırmızı veya kahverengi rengine dönüşmektedir.

Venöz Ülserler

Cilt kalınlaşması sonunda şişer ve sonunda bir ülser oluşturacak şekilde büyür. Venöz ülserler en çok ayak alanında oluşmaktadır.

Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis teşhis etmek için, doktorunuz, şişmeleri kontrol etmek için ayaktayken bacaklarınıza bakarak sizlere fiziksel bir muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca bacaklardaki ağrı ve ağrıyan yerleri tarif etmenizi isteyebilir.

Ayrıca damarlardaki vanaları veya bir kan pıhtısı ile ilgili herhangi bir durum varsa doktorunuz bunun normal işleyip işlemediğini görmek için ultrason testi yapabilir.

Neyse ki, tedavi genellikle hastanede kalmak ya da uzun, rahatsız edici bir iyileşme süreci anlamına gelmez. Daha az invazif işlemler sayesinde, varis genellikle ayaktan tedavi bazında tedavi edilebilir.

Özbakım; ağrıyı hafifletmek ve daha kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Bunun için örneğin, dar kıyafetler giymemeniz gerekmektedir. Ayrıca bacaklarınızı yukarı kaldırarak yapacak olduğunuz egzersizlerde sizlere yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak uzun süreli oturuşlardan da kaçınmanız gerekmektedir.

Bu çoraplar genellikle diğer tedavilere geçmeden önce denenmektedir. Kompresyon çorapları bütün gün giyilir. Sıkıştırma miktarı ve tipi markaya göre değişir. Çoğu eczaneler ve tıbbi malzeme mağazalarında kompresyon çoraplarının satın alabilirsiniz. Kompresyon çorapları satın alırken, düzgün oturduğundan emin olunuz.

Eğer yukarıdaki tedavi biçimleri sizlere bu konuda yardımcı olmadıysa, diğer tedavi şekilleri şöyle sıralanmaktadır;

 1. Skleroterapi
 2. Lazer ameliyatları
 3. Kateter destekli prosedürler
 4. Damar sıyırma
 5. Ayakta flebektomi
 6. Endoskopik ven cerrahisi

Gebelik sırasında gelişen varisler, genellikle doğumdan sonra üç ile 12 ay içinde tıbbi tedavi olmadan tedavi etmeye çalışılır.

Varisler konusunda sizlerin yapacak olduğu bazı yaşam değişiklikleri bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır;

 1. Egzersiz yapın. Hareketli kalın.
 2. Kilonuzu düzenli bir diyet ile kontrol altında tutun. Yüksek lif yemeğe özen gösterin. Az tuzlu yiyecekler tercih edin.
 3. Giydiğiniz kıyafetlere özen gösterin. Yüksek topuklu ve dar çoraplardan kaçının.
 4. Bacaklarınız için üç ya da dört yastık koyup dayayarak uzanın.
 5. Bacak bacak üzerine atarak oturmaktan kaçının.

Источник: https://evdesifa.com/varis-neden-olur/

Erkekte Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Bu egzersizi yap varisi durdur!
79 / 100SEO Score

Önemi | Faydaları | Nasıl Yapılır? | Ne kadar süre yapılmalı?

Kegel egzersizleri kadınlarda daha sık kullanıldığından, kadınlara özgü bir egzersiz olarak bilinmektedir. Oysa kegel egzersizi erkek için de oldukça önemli ve destekleyici bir yöntemdir.

Erkeklerde de zayıf pelvik taban kaslarının oluşturduğu cinsel ve idrar yolları problemleri bulunmaktadır. Dolayısıyla erkeklerin de bu kasları geliştirmeye ihtiyacı vardır. Bu kası geliştirebilecek en önemli egzersiz ise kegeldir.

İlk kez Jinekolog Dr Arnold Kegel tarafından tanımlanmış olup, daha çok kadınlardaki idrar kaçırma problemlerinin tedavisine destek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde hem kadın hem de erkekler için önemi anlaşılmıştır. Erkeklerde de yaygınlaşmaya ve tedavide yerini almaya başlamıştır.

Bir önceki makalemizde kadınlarda kegel egzersizinin faydalarını ve nasıl yapılacağını anlatmıştık. (bkz: Kadınlarda kegel egzersizleri nasıl yapılır?)

Kegel egzersizi erkek için neden önemli?

Pelvik taban kasları leğen kemiğinde bulunurlar. Bu kaslar mesane (idrar kesesi) ve barsaklara desteklerler. Aynı zamanda cinsel fonksiyonlar için de gereklidirler. Dolayısıyla bu kasların zayıflamış olması hem idrar problemlerine hem de cinsel sorunlara neden olur.

Yaşla birlikte bütün kaslarda olduğu gibi pelvik kaslarda diğer adıyla PC (pubokoksigeus) kaslarda zayıflama olur.

PC(pubokoksigeus) kasları pelvik tabanı saran ve kegel egzersizinde güçlendirmeye çalışacağımız kaslardır. Bundan dolayı kegel egzersizi “PC kas egzersizi” olarak da bilinir.

Kaslardaki zayıflama prostat ameliyatı, aşırı aktif mesane, şeker hastalığı gibi bazı durumlardan kaynaklanabilir. Egzersizin amacı bu kasları sürekli çalıştırarak güçlenmesini sağlamaktır.

Pubokoksigeus Kasları

PC (pubokoksigeus) kası leğen kemiğinde hamak gibi duran (resimde yeşil renkte) ve kuyruk sokumundan öndeki pubis kemiğine uzanan pelvik taban kasıdır.

Kegel egzersizinin erkeğe faydaları nelerdir?

Kegel egzersizinin faydaları:

 1. Erkeklerde idrar kaçırmayı engellemeye yardımcı olup daha rahat mesane kontrolü sağlar. Özellikle prostat ameliyatı sonrası gelişen idrar kaçırmada pelvik kasları güçlendirerek şikayetlerin gerilemesini sağlar.
 2. Sağlıklı pelvik taban kasları daha dik bir ereksiyon sağlar ve ereksiyon açısını pozitif şekilde etkiler.
 3. Kegel egzersizi penise giden kan akımını iyileştirerek ereksiyon sertliğini arttırır. Ayrıca ereksiyon süresini de uzatır. Penis boyu değişmese de artan kan akımına bağlı penis boyu daha büyük algılanır.
 4. Erkeklerde gece idrara kalkma şikayetlerinde gerileme olur.
 5. Erkekte erken boşalma şikayetinin tedavisine yardımcı bir yöntemdir. Erken boşalmayı kontrol etmeyi sağlar.
 6. Kegel egzersizi erkek için daha sağlıklı bir prostat anlamına gelir, prostat kaynaklı ağrıları kontrol etmeye yardımcı olur.(prostatit gibi).
 7. Pelvik organların (mesane, rektum, barsaklar gibi) sarkmasını önlemeye yardımcı olur.

Kegel egzersizi hem cinsel yaşamla hem de üriner sistemle oldukça ilişkilidir. Kegel egzersizinin kimde ne kadar etkili olacağı kişinin şikayeti, yaşı, ağırlığı başta olmak üzere diğer birçok nedene bağlı değişmektedir.

Kegel Egzersizi Erkekte Nasıl Yapılmalı?

Kegel egzersizi yapmanın mantığı her iki cinste de aynı olmakla birlikte arada ufak farklılıklar bulunur. Kadında olduğu gibi erkekte de öncelikle hangi kası çalıştıracağınızı bulmanız gerekir. Doğru kası çalıştırmak başarılı olmanın kilit noktasıdır.

Erkekte doğru kas hangisi?

Doğru kası bulmak için hem kadın hem de erkekler bu yöntemi kullanabilir. İdrar yaparken idrarınızı bir süre tutmaya çalışın. İdrarı tutarken kullandığınız kas sizin üzerinde çalışacağınız hedef kasınızdır.

Başlangıçta bu kası hissetmek veya hangi kasın kasıldığını anlamak zor gelebilir. Ancak idrarınızı yaparken birkaç kez tutmaya çalışırsanız, kası hissedip nasıl kasıldığını anlayabilirsiniz.

Bu kası kasarken uyluk, karın, mide kaslarınızı kasmamalısınız ve nefesinizi tutmamalısınız. Eğer doğru kası kasıyorsanız, testisler bu kasılma sırasında yukarıya doğru hareket edecektir. Başlangıçta bunu yapmak zor olsa da denedikçe hızlı bir şekilde geliştiğinizi göreceksiniz.

Doğru kası bulduysanız bu kası geliştirmek için egzersizlere başlayabilirsiniz. Öncelikle egzersizi öğreninceye kadar rahat pozisyon almayı ve tamamen kasa konsantre olmayı deneyin.

Sırt üstü yatın, ayaklarınız hafif kendinize çekin ve rahat bir şekilde nefes alarak sadece kasa konsantre olun. Doğru olduğunu hissettiğiniz kası kasın ve ne kadar kasılı tutabildiğinizi değerlendirin. Başlangıçlarda bu kası kasılı tutmak oldukça zor olabilir.

Başlangıçta ne kadar kasabiliyorsanız (1-2 saniye) o seviyeden başlayıp yavaş yavaş arttırmaya çalışın. Bu kası 10 saniye kasabileceğiniz döneme kadar süreyi arttırarak devam etmelisiniz. Örnek bir egzersiz tablosu verecek olursak.

Örnek egzersiz tablosu

 • Başlangıçta pelvik taban kasınızı 1-2 saniye kasabiliyorsanız bu seviyeden başlamalısınız. Kaç saniye kasabiliyorsanız o kadar süre de gevşemesi içn beklemelisiniz. Bu kasma gevşetme egzersizini peş peşe 10 defa tekrarlayın. Bu 10 tekrarı da günde 3- 4 defa düzenli olarak yapın.
 • Daha sonraki dönemde kası daha uzun süre kasılı tutmaya çalışın.

  Belli bir süre sonra bunu yapabileceğinizi göreceksiniz. Örneğin 3 saniye kasıp 3 saniye gevşetme hareketini peş peşe 20 defa yapın ve bunu günde 3-4 defa tekrarlayın.

 • 2-3 hafta sonra 5 saniye veya yapabiliyorsanız 7 saniye kasıp gevşetin, bunu peş peşe 30 defa tekrarlayın ve günde 3-4 defa bu egzersizi yapın.

 • Bu şekilde hem kasma süresini hem de tekrar sayısını arttırın. En son 10 saniye kasıp 10 saniye gevşetme hareketini peş peşe 50 defa yapacağınız seviyeye gelebilirsiniz.

Bu egzersizin bir tür kas geliştirme işlemi olduğunu unutmayın. Bundan dolayı bu kası hedef alan farklı egzersizler de olabilir.

Mesela 30 saniye kasılı tutup 30 saniye gevşeterek 20 tekrar atmak gibi… Bu egzersizleri kendinize göre ayarlamalısınız.

Kegel egzersizleri yaparken 10 saniyelik kasma ve gevşeme hareketini mutlaka 50 tekrar şeklinde yapmak zorunda değilsiniz Bu hedef üst seviye kas kontrolü anlamına gelmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta kasma süresi kadar kasın gevşemesine izin vermenizdir.

Örneğin günde 5 saniye kasıp gevşetme hareketini 30 defa yapmak sizin için ideal bir hedef olabilir. Yani herkes 10 saniyelik periyotlara çıkamayabilir. Periyot uzunluğu kaç saniye olursa olsun, günde en az 3 tekrar yapmalısınız. Kegel egzersizinden verim alabilmek için haftanın en az  5 günü yapmak gerektiğini unutmayınız.

Kegel egzersizleri, olması gerekenden daha sık ve yüksek miktarda yapılırsa kaslarda yorulma olabileceği unutulmamalıdır.

Kegel egzersizi erkekte ne kadar süre yapılmalı?

Kegel egzersizini kendinize göre bir seviye belirleyip ömür boyu yapmalısınız. Eğer egzersizi bırakırsanız zamanla çalıştırdığınız kaslar zayıflayacaktır. Her zaman yüksek seviyelerde yapmak zorunda değilsiniz ancak düzenli bir şekilde ve sürekli yapmanız pelvik taban kaslarınızın güçlü kalmasını sağlayacaktır.

Etkisini görebilmek için en az 4-6 hafta boyunca düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Daha kısa sürede etkisini göremeyebilirsiniz.

Özellikle 10 saniye kasma ve gevşeme egzersizleri erken boşalma şikayeti için iyi bir tedavi yöntemi olarak gösterilmektedir. Eğer pelvik kasınızı 10 saniye kadar kasabiliyor ve bunu tekrarlar halinde yapabiliyorsanız, erken boşalmayı da geciktirebilirsiniz. Bu kaslarınızın güçlü olması cinsel hayatınızın daha sağlıklı olması anlamına gelir.

Sonuç olarak kegel bir kas geliştirme egzersizi olduğu için düşük seviyelerde başlamak ve yavaş yavaş arttırarak gitmek doğru olacaktır.

Kegel egzersizleri ilk yapıldığında zor gelse de belli bir süre sonra her pozisyonda her yerde bu egzersizi yapabileceksiniz. Bu egzersizi yapmak için özel bir mekana veya yere ihtiyacınız olmayacaktır.

Ortalama bir kegel egzersiz ritmi ile günde sadece 5-10 dakikalık bir zaman ayırarak pelvik taban kaslarınızı güçlü tutabilirsiniz. Kegel egzersizi erkek için daha mutlu bir cinsel yaşam ve daha az idrar kaçırma anlamına gelebilir. Bu egzersizi denemenin sizlere zararı olmayacaktır.

Bu yazı bilgilendirme amacı taşımaktadır.  Şikayetleriniz için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/kegel-egzersizi-erkek-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.