Bu İlacı Kullanan Erkeklerin Çocuğu Olmayabilir

Mide ilacı kullanan erkekler dikkat!

Bu İlacı Kullanan Erkeklerin Çocuğu Olmayabilir

Mide yanması için kullanılan ilaçlar, genç erkeklerde kısırlık riskini üç kat artırıyor. Bu ilaçları kullanan erkeklerde sperm sayısı düşüklüğüne daha fazla rastlanıyor. Çok sık kullanırsanız genç yaşlarda çocuk sahibi olamamanıza sebep olabilir.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sürekli mide ilacı kullanan erkekleri yakından ilgilendiren bu önemli sorun hakkında şu bilgileri verdi:

“Lansoprazol (Zoprol caps), Omeprazol (Losec, Prisolec tb) etken maddeli ilaçların kullanımı, düşük sperm sayısıyla ilişkilidir.

Araştırmalara göre, milyonlarca insana reçete edilen ve mide yanması için kullanılan bu ilaçlar genç erkeklerin bir kısmında kısırlığa neden oluyor. 20'li 30'lu yaşlardan itibaren altı ay ve daha uzun süreyle bu ilaçları kullananlarda düşük sperm sayısına rastlanma olasılığı üç kat daha fazla.

2015 yılında sadece İngiltere'de (midede yapılan asit miktarını azaltarak mide yanması ve ekşime gibi belirtileri gideren) bu ilaçlar 55 milyon kez reçete edildi.

Bu ilaçların maksimum kullanım süresi dört haftayken, çoğu insan aylarca hatta yıllarca kullanmaya devam ediyor.

Altı aydan daha kısa süre bu ilaçları kullanan erkeklerde sperm sayısı olumsuz etkilenmiyor ancak altı aydan uzun süre kullananlarda düşük sperm sayısına rastlanma sıklığında üç kat artış var. Yapılan testler bu azalmanın hareketli sperm sayısını daha çok etkilediğini ortaya koydu.

Bu duruma neden olan olası mekanizma, ilaçların bağırsaklardaki ortamı değiştirerek sağlıklı sperm oluşumunda hayati önemi olan Vitamin B yetersizliğine yol açması olarak düşünülmektedir. Kısa süreli kullanımlarda vücut buna adapte olabiliyor ama uzun süreli kullanımda bozulan denge tekrar kurulamadığından Vitamin B eksikliği ortaya çıkıyor.

Bu nedenle; çok masum gibi görülen bu tarz ilaçların gerekli olmadan kulaktan dolma tavsiyelerle kullanılmaması ve mutlaka ilgili branştan doktor tarafından yazılması gerekmektedir.”

Op. Dr. Betül Görgen, bu ilaçların aynı zamanda kalp krizi, felç ve böbrek hasarı yapma potansiyeline sahip olduğunu sözlerine ekledi. 

Türkiye genelinde 24 saat boyunca kayıt altında olan Mobese kameraları, trafik kazalarının yanı sıra ilginç olayları da kaydediyor. İlginç olaylardan ilki Bingöl'de yaşandı.

Arabasının hızını ayarlayamayan otomobil sürücüsü, yolun karşısına geçmeye çalışan hayvan sürüsünün arasına daldı. Hayvanlar bir anda etrafa dağılırken, bir ineğin ayaklarının kırıldığı için yerden kalkamadığı görüldü.

Diğer hayvanları yolun karşısına geçirdikten sonra yaralı ineğin yanına gitmek isteyen sahibi ise, bu sefer diğer yönden gelen arabanın kendisine çarpmasıyla hafif şekilde yaralandı.

Hatay'da at arabası ile ilerleyen kişi, atı zapt edemeyince kaza yaşandı. Kavşakta bir aracın üzerine çıkan at, sahibinin ve yanındaki kişinin yere düşmesine, çarptığı araçta da maddi hasara yol açtı.

Diğer illerde yaşananlar ise dikkatsizliğin ve trafik işaretlerine uymamanın nelere sebep olacağını gözler önüne serdi. Denizli'de bisikletle yaya yolundan karşıya geçen kişi, ters yönden gelen otomobilin çarpmasıyla havaya fırladı.

Bisikleti bir yana, kendisi bir yana giden şahıs, başını ise sert bir şekilde yere çarptı.
Yine Hatay'da kameralara yansıyan kazada, işine gitmek için acele eden bir kişi, yolun karşısına geçmek istedi.

Hızla gelen arabanın çarpmasıyla metrelerce havaya fırlayan adama çevredeki vatandaşlar yardım için koştu. Yine yaya yolundan geçmek isteyen 3 kişi, kararsız kalınca hızla gelen araç küçük çocuğa çarptı. 

Abdullah Çibir 

Page 3

Son dönemde ülkemizde ‘tabii afet' sayılabilecek yağışlar sıklaştı. Bu yağışların sebebine dair çeşitli açıklamalar geliyor.

Süper Hücre olarak adlandırılan olayın sonucunda geçtiğimiz perşembe günü ev, araç ve yollarda yüz milyonlarca liralık zarara yol açan şiddetli yağmur ve dolu ile sarsıldık.

Çatılar uçtu, dev bir ceviz büyüklüğündeki dolu parçaları araçların camlarını, farlarını kırdı; kaportalarında onlarca çukur oluşturdu.

Aracı, evi sigortalı olanlar hemen sigorta şirketlerine koştu, zararlarını tazmin edebilmek için tutanak yaptırmaya çabaladı ama sigorta acentelerinde günler sonrasına randevu verilmeye başladı.

Sigorta şirketinde hasar dosyası açtıranlar ise birkaç hafta sonrasına ancak randevu alabilmeye başladı.

Gerek kaskolu gerek kaskosuz araçları kabul eden servisler de, araç koyacak yer kalmayınca randevu verip vatandaşları geri göndermeye başladı. Servislerde özellikle cam, far ve aynada karaborsa oluştu.

Özellikle ithal otomobil sahiplerine sadece cam ve ayna değişimi için bile bir ay sonrasına gün verilmeye başladı.

Araçları ve evi sigortasız olanlar kara kara düşünürken, imdada devletin eli yetişti. İl ve ilçe itfaiyeleri ile belediyelerde afet masaları tahsis edildi. Buralara başvuran ve evi ya da aracı hasar gören vatandaşlar zarar tespiti yaptırmaya başladı. Tespit yaptıranlar, devletin yapacağı açıklamanın ardından zararlarını tazmin edebilecekler.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Aydın Ağaoğlu “Sigortası olmayanların zararı normal şartlarda tazmin edilmez.

Ancak olumlu gelişme şu ki, belediyelerde ve itfaiyede ilgili birimler oluşturulmuş, zararın boyutu belirleniyor. Bu da devletin mağduriyetlerin tespitinden sonra harekete geçeceğini gösteriyor.

Vatandaşlar hiç vakit kaybetmeden zararlarını tutanakla kayıt altına alsınlar.” dedi.

DOLUDAN ZARAR GÖREN NE YAPMALI?
1- Daireniz sigortalı değilse, ikametinizin bulunduğu mahalledeki itfaiye müdürlüğünü arayarak zabıt tutulmasını isteyebilirsiniz. İtfaiye müdürlüğünün tutacağı zapta dilekçe ve daire fotoğraflarını ekleyerek, yine bağlı bulunduğunuz kaymakamlığın Afet Bürosuna başvurunuz gerekiyor.

2- Kaskosu olmayan araçlar yine önce itfaiye, sonra kaymakamlık afet bürosuna müracaat edebilir.

3- Kaskosu bulunan araçlar, sigorta şirketlerinden kaskoyu bozmayan, boya gerektirmeyen işlemi talep edebilir. Böylece aracın değer kaybının önüne geçilip kasko priminin artmasını önleyebilir.

4- Bazı sigorta şirketleri, zararın oluştuğu tarihten itibaren 5 gün içinde başvuru yapılmasını şart koşuyor, dikkatli olunmalı.

CAMDA FAHİŞ FİYATA SUÇ DUYURUSU
Dolu sebebiyle yüz binlerce araç servislere başvurunca, bazı firmalar ellerindeki ürünü kâra çevirmek için harekete geçti.

Bazı yedek parça firmaları ve servisler yüksek fiyat istemeye başlayınca, Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) harekete geçti. Derneğin Başkanı Serkan Bakırtaş, “Cam, far, ayna gibi araç yedek parçalarının karaborsaya düştüğünü haber aldık.

Yüksek fiyat verenleri tek tek tespit ediyoruz. Haklarında gereken işlemi başlatacağız, suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Bakırtaş, vatandaşları acele ederek merdiven altı tabir edilen servislere götürmemesini tavsiye etti.

BOYA İSTEMEYEN GÖÇÜK DÜZELTME
TOBFED Başkanı Bakırtaş, boyasız göçük düzeltmenin bu olayda en iyi metot olduğunu belirterek “Kullanılan teknolojik aletlerle boyasız göçük düzeltme yapılıyor.

Fakat merdiven altı tabir edilen yerlerde, konunun eğitimini almamış kişilerce göçük düzeltme yapıldığı iddia ediliyor. Araç sahiplerinin fark etmediği birçok mağduriyetle karşılaştık.

Şikâyeti olanlar federasyonumuza bildirsin” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Page 4

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Источник: https://www.iha.com.tr/haber-mide-ilaci-kullanan-erkekler-dikkat-661968/

Gebelik Öncesi Erkeğin İlaç Kullanması Zararlı Mı?

Bu İlacı Kullanan Erkeklerin Çocuğu Olmayabilir

Gebelik babadan gelen sperm hücresi ile annenin yumurtalarının döllenmesi sonucu sonucu oluşur. Bebek sahibi olmak isteyenlerin en büyük arzusu dünyaya sağlıklı bir birey getirmektir. Günümüzde çiftlerin hamileliğe hazırlanma süreci, gebeliğin çok öncesinde başlıyor.

Anneler, gebe kalmayı planladığı tarihten çok önce beslenme düzeni, spor, uyku gibi yaşam kalitesini etkileyen faktörlerde değişikliğe gidiyor. Bu dönemde çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de babanın kullandığı ilaçların gebeliğe zarar verip vermediğidir.

Bu yazımızda gebelik öncesinde erkeğin ilaç kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Gebelik öncesi erkeğin kullandığı bazı ilaçların fetüse zarar verdiği kulaktan kulağa dolaşan bir bilgi olsa da, henüz bu konuda kanıtlanmış klinik bir çalışma yoktur.

Özellikle antibiyotik ve antidepresan kullanan babaların çocuklarının, sperm yolu ile ilaçların yan etkilerinden etkileneceğine dair bir inanış vardır. Sonuçta bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesi, anamoli yaşanmadan gelişmesi her ailenin ortak dileğidir.

Baba adayının gebelik döneminde ilaç kullanması bebeği etkilemez ancak, bazı ilaçlar sperm kalitesini düşürerek gebeliğin oluşmasını geciktirebilir.

Özellikle antibiyotik, antidepresan ve kanser tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar babanın ürettiği sperm sayısını ve kalitesini düşürür. Gebe kalmak sanıldığı kadar kolay bir süreç değildir. Kadınların bir ay içerisinde gebe kalma ihtimallerinin olduğu gün sayısı beşi geçmez. Normal bir adet döngüsü yaşayan kadında son adet döngüsünün 14.

günü yumurtlama günüdür. Bu günden üç gün önce ve üç gün sonra kadının gebe kalma ihtimali yüksektir. Burada spermlerin kadının yumurtası ölmeden, rahimde bulunan tüplerden birinin içine ulaşması gerekir.

Tam bu noktada erkeğin spermleri ne kadar kaliteli ve sağlıklıysa vajina kanalında yaşama ve rahme ulaşıp yoluna devam etme şansı da o kadar yüksektir.

Sperm Kalitesini Arttırmak Mümkün Mü?

Erkekler ergenlikten itibaren erkek bedeni döllenme için gerekli olan spermleri üretmeye başlar. Gebeliğin oluşması için ise sperm sayısının belirli bir miktarın üzerinde olması gerekir. Kadının hamile kalma süreci uzamış ise doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapılır.

Rahim ve yumurtaların incelenmesinin yanı sıra, babadan alınacak meni örneğinde sperm sayımı yapılır. Çok nadiren de olsa erkeğin sperm sayısı sıfır olabilir. Baba olmak isteyen erkek yaşam tarzında yapacağı birkaç ufak değişiklik ile spermlerin kalitesini bir parça da olsa artırabilir.

Bu değişikliklere değinecek olursak;

Spermlerin düşüşe uğramasının başında bilenen en zararlı madde sigara. İçinde bulunan zehirli maddeler erkek üreme hücrelerine olumsuz etki gösteren sigarayı bırakmak, bütün doktorların ortak tavsiyelerinden biridir. Sigarayı bırakan erkeğin üç ay içerisinde sperm kalitesinde olumlu değişiklikler olduğu gözlenmiştir.

2. Alkolden ve Uyuşturucudan Uzak Durmak

Sigara gibi alkol ve uyuşturucu da spermlerin canlılığını olumsuz etkilemekte. Bebek sahibi olmak isteyen çiftelerden annenin halihazırda alkol ve uyuşturucudan kaçındığı düşünülürse, babanın da bu iki maddeden uzak durması gebelik oluşumunu destekler.

3. Dar Pantolonlar Kullanmamak

Erkek modasında da oldukça popüler olan dar pantolonlar, spermlerin ölmesine neden olan bir başka etken. Testislerin, vücut sıcaklığından etkilenmesine ve ısınmasına sebep olan bu tarz giyim baba aday adayları tarafından tercih edilmemeli.

4. Zayıflamak

Kadınlarda da erkeklerde de aşırı kilo gebeliğin önünde duran sorunlardan biri. Erkeğin, üreme tedavisi sırasında varsa fazla kilolarını atması tavsiye edilir.

5. Spor Yapmak

Düzenli egzersiz, vücuttan toksinlerin atılmasına ve stresin azalmasına neden olacağı için sperm hücrelerini canlandıracaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır ki, vücut geliştirme meraklılarının kullandığı streoitler, spermlerin yapısını bozar.

6. Radyasyondan Uzak Durmak

Özellikle uzun saatler bilgisayar başında çalışan erkeklerin, üreme hücreleri ciddi zarar görür. Aynı zamanda televizyon ve cep telefonları da aynı etkiyi gösterir.

Hem bu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar, hem de yayılan ısı erkekler için tehdit oluşturmakta.

Bilgisayarla çalışma zorunluluğu olanlar, bilgisayar ile aralarına mesafe koyarak bir parça da olsa olumsuz etkinin önüne geçebilir.

7. Dengeli Beslenmek

Beslenme rejiminde yapılacak ufak değişiklikler de babanın spermlerine olumlu yansır. Kafein içeren içeceklerden uzak durmak, fast-food tüketmemek bu dönemde önemlidir.

Keçiboynuzu, kuşkonmaz, avokado, zencefil, zerdeçal, fındık gibi kabuklu yemişler, sarımsak, karnabahar, et ve sakatat tüketmek sperm sayısını olumlu etkileyecektir.

Bitkilerin sağaltıcı ve andioksidan etkilerinden faydalanarak, gün içerisinde maruz kalınan, vücudun işlevlerini etkileyen olumsuzluklardan kurulmak mümkündür.

Источник: https://evdesifa.com/gebelik-oncesi-erkegin-ilac-kullanmasi-zararli-mi/

Bu Besinler Erkeklerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artırabilir

Bu İlacı Kullanan Erkeklerin Çocuğu Olmayabilir
Prof. Dr. Mehmet Murad BAŞAR
Androloji
Memorial Şişli Hastanesi

Doğru gıdalarla dengeli beslenme vücut sağlığı için olduğu kadar sağlıklı nesillerin devamı için de büyük önem taşıyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm değerleri sınırda bulunan erkeklerin de baba olma şansını arttırmak amacıyla sıklıkla bitkisel kaynaklara yönelmektedirler. Memorial Şişli Hastanesi Androloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Mehmet Murat Başar, sperm kalitesi ve canlılığını artırmak için tüketilebilecek besinler hakkında bilgi verdi.

Sorunun yarıdan fazlası erkeklerde

Evli çiftlerin herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın bir yıllık düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaları kısırlık olarak değerlendirilmektedir. Kısırlık nedenleri incelendiğinde sorunun yüzde 50-60’ı erkek faktörüne bağlıdır. Bu hastaların bir kısmını subfertil olarak değerlendirilen, sperm üretimi bulunan ancak sperm parametreleri sınırda olan hastalar oluşturmaktadır.

İnfertilte yakınması olan tüm çiftler mutlaka tam donanımlı merkezlerde IVF uzmanı ve Üroloji/Androloji uzmanı doktorlar tarafından değerlendirilmelidir. Sigara ve alkol gibi genel toksik maddelerden uzak durulması baba olmak isteyen tüm erkekler için genel öneri içinde yer almaktadır. Bununla beraber pek çok bu süreçte babalık şansını artırmak için ek beslenme öneri araştırmaktadır.

Doğadan yardım alabilirsiniz

Erkek kısırlık olgularında sperm hareket ve yapısal bozuklukları önemi yer tutar.

Bu durum spermin yapısal bozuklukları yanı sıra sperm üzerine toksik etki gösteren ve ölü sperm hücreleri ve vücudun kendi hücrelerinden salınan ve sperme toksik olan oksidan maddelere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Pek çok bitki ve sebze içinde bu oksidan maddelerin etkisi ortadan kaldıran anti-oksidan maddeler, sperm hareketini düzenleyen ve enerji kaynağı olarak kullanılan maddeler ve sperm gelişiminde ve yapımında rol alan eser element ve vitaminler bulunmaktadır.

Keçiboynuzu;erkek kısırlığında en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biridir. Sperm yumurta etkileşimi sağlayan enzimlerin aktivitesi artıran vitaminler ve çinko içermektedir. Çinko önemli anti-oksidan maddelerden biridir.

Avokado ve kuşkonmaz; enerji kaynağı olarak kullanılan ve aynı zamanda anti-oksidan etkili l'karnitin açısından son derece zengindirler. L karnitin ayrıca balıkta da bol miktarda vardır. Yine enerji kaynağı olarak önem taşıyan L arginin ise yulaf, yer fıstığı, badem, soya fasulyesi, ceviz, süt ürünleri ve kırmızı ette vardır.

Kabak ve ay çekirdeği;çinko ve selenyum gibi eser elementler, anti-oksidan etkili maddeler ve L’arginin açısından zengindirler. Sperm hareket ve sayısını artırıcı etki gösterir.

Çinko ve selenyum ayrıca deniz ürünler, süt, badem ve cevizde de bulunmaktadır. Protein eksikliği olanlarda çinko ve selenyum bağırsaklardan emilimi azalır. Diğer taraftan lifli gıdalar çinko ve selenyum emilimini azaltırlar.

Bitkisel tedaviler kullanılırken bu zıt etkilere de dikkat etmek gerekir.

Zencefil, karnabahar, ıspanak; İçerdiği çinko bakımından tüketilmesi özellikle tavsiye edilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Özellikle zencefilin sperm sayısını ve hızını artırdığı bilinmektedir. B6 vitamini içermesi nedeniyle karnabahar tüketimi önemlidir.

B6 karnabaharın yanı sıra ıspanak, su teresi, muz, bamya, soğan, brokoli, kabak, karalahana, bezelye ve turpta bulunur.

Turunçgiller;Vitaminler genellikle spermin genetik materyali üzerinde etki yapar. Turunçgillerde yaygın olarak bulunan C vitamini, oksidatif stresi azaltmanın yanı sıra genetik materyalin gelişiminde katkı sağlar.

Fındık fıstık;Folik asit, sinir sistemi oluşumunda önemli rol oynar. Erkeklerde de yine spermin genetik materyalinin olgunlaşmasında önemlidir. Mercimek, badem, fındık, fıstık ve baklagillerde yaygın olarak bulunmaktadır.

Domates ve patates;E vitamini spermleri oksidatif stresten koruyarak hızını artırmanın yanında yumurta içerisine girme oranını yükseltici etki gösterir. E vitamini, domates, fındık, patates ve balık yağında yaygın olarak bulunmaktadır.

Çakşır otu ve demir dikeni;Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak bulunan çakşır otu hormonal mekanizma üzerinde etki yaparak sperm yapımına katkı sağlamaktadır.

Bununla birlikte Hindistan’da yetişen ve Hint tıbbında yaygın olarak kullanılan “Demir dikeni” bitkisi testosteron üzerinde arttırıcı etki göstererek, hem cinsel isteği arttırmakta hem de testosteron üzerinden sperm üretimine fayda sağlamaktadır.

Et ürünleri ve sakatat; B12 vitamini DNA sentezi için gereklidir. Bu vitaminde en çok et ürünleri ve sakatatta yaygın olarak bulunmaktadır.

Doğal ürünlerin yanı sıra bu ürünleri içeren ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçlar ve daha bitkisel yöntemler hemen yardımcı üreme yöntemi uygulamak istemeyip bir süre daha spontan gebelik şansını denemek isteyen ve sperm değerlerin normale yakın düzeyde olan hastalar için önerilen bir yaklaşımdır.

Diğer taraftan, yardımcı üreme yöntemine başvuran çiftlerde de, laboratuvar ortamında elde edilecek sperm kalitesini arttırmak, spermleri maruz kaldıkları toksik etkilerden arındırmak amacıyla yine bu maddeleri içeren antioksidan ajanlar tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Aksi takdirde, azoospermik bir hastada bitkisel maddeler kullanarak sperm elde etmek, hormonal bozukluğu olan bir erkekte bitkisel maddeler ile hormonal bozukluğu tedavi etmek veya inmemiş testis, genetik sorunlar gibi bilinen bir etkene bağlı sperm bozukluğu olan olgularda bitkisel yöntemlerle bu etkeni ortadan kaldırmak söz konusu değildir. Bu ilaçlar veya gıdalar sadece yardımcı araç olarak kullanılabilir bu tür hastalarda.

Güncellenme Tarihi: 29 Ocak 2019Yayınlanma Tarihi: 18 Aralık 2015

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bu-besinler-erkeklerin-cocuk-sahibi-olma-sansini-artirabilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.