Bu Önlemler İle Göz Sağlığınızı Koruyun

Göz Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu Önlemler İle Göz Sağlığınızı Koruyun

Göz sağlığını korumak için pek çok seçeneğiniz var. Yaz aylarında güneşin çok parlak olduğu öğle saatlerinde güneş gözlüğünüz olmadan dışarı çıkmayarak işe başlayabilirsiniz.

Taklit gözlükler zararlı ışınları (UVA ve UVB) düzgün bir şekilde engellemediği için gözlerinize yarardan çok zarar verecektir.

Bu nedenle markası ne olursa olsun UVA ve UVB ışınlarından koruma sağlayan camları bulunan gözlüklerden satın alın.

Sigara aşağı yukarı her sağlık yazısında olduğu gibi göz sağlığında da karşımıza çıkıyor. Oksidatif etkisi olan sigarayı bırakmak hem gözleriniz hem de genel sağlığınız için en büyük adım olacaktır. Ayrıca göz sağlığı için gerekli vitaminleri tavsiye edilen oranlarda tüketmelisiniz.

Göz Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Göz sağlığınızı korumak için alacağınız bazı önlemler mevcuttur. Bu önlemleri alıp daha özenli davrandığınızda sağlıklı gözlere sahip olmanız da mümkün olacaktır. Peki, almanız gereken önlemler nelerdir? İşte size birkaç öneri:

İyi Bir Görüş İçin Yediklerinize Dikkat Edin

Gözlerinizi koruyabilmenin belki de ilk adımı tabağınızdaki yiyecekleri özenle seçmenizdir. Omega 3 yağ asitleri, lütein, çinko, C Vitamini ve E Vitamini katarakt gibi yaşla ilgili olan görme problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Ispanak gibi yeşil ve yapraklı sebzeleri, somon, ton balığı ve diğer yağlı balıkları, yumurta ve diğer etsiz protein kaynaklarını, portakalları ya da turunçgiller ailesine ait diğer meyveleri ya da meyve sularını düzenli tüketmek iyi bir göz sağlığına sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigara içmek katarakta yakalanma ve gözlerdeki sinirlerin zarar görme riskini arttırır. Eğer daha önce sigara bırakmayı deneyip başarılı olamadıysanız tekrar deneyin. Sigarayı bırakmayı ne kadar çok denerseniz, başarılı olma şansınız da o kadar artacaktır.

Güneş Gözlüğü Kullanın

Doğru güneş gözlüğü gözlerinizi güneşin UV ışınlarına karşı koruyacaktır. Çok fazla UV ışınlarına maruz kalmak katarakt ve sarı nokta hastalığına yakalanma riskinizi arttırır.

Burada dikkat etmeniz gereken doğru güneş gözlüğünü seçmektir. UVA ve UVB ışınlarını %99-%100 bloke eden güneş gözlüklerini seçmeniz gerekmektedir. Eğer lens kullanıyorsanız bazı lenslerde UV koruması vardır.

Ancak daha iyi koruma için güneş gözlüğü kullanmanızda fayda vardır.

Güvenliğiniz için Gözünüzü Koruyacak Ürünler Kullanın

İş yerinde ya da evde tehli ve uçuşan maddelerle çalışıyorsanız mutlaka koruyucu gözlükler kullanın ve bu gözlüklerin her zaman gözünüzde bulunmasına dikkat edin.

Hokey gibi bazı sporlar da gözde yaralanmalara neden olabilir. Bu sebeple yüz koruma maskesi olan kasklar ya da polikarbonat lensli spor gözlükleri kullanmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Ekranına Uzun Süre Bakmayın

Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözlerde kurumaya, boyun, sırt ve omuz ağrısına, göz yorgunluğuna, bulanık görüşe ve baş ağrılarına neden olabilir.

Bu sebeple bilgisayar kullanımına uygun gözlükler gözlükler takın, bilgisayarın pozisyonunu iyi ayarlayın, rahat bir sandalye seçin, eğer gözleriniz kuruysa gözlerinizi daha fazla kırpın, her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzağa bir yere bakarak gözlerinizi dinlendirin ve 2 saatte bir 15 dakika ara verin.

Düzenli Olarak Göz Doktoruna Görünün

Herkesin düzenli olarak göz doktoruna muayene olması gerekmektedir. Göz doktorunda yapılan muayeneler gözde karasu hastalığı gibi herhangi bir belirtisi olmayan rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu tür rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi önemlidir. Böylece tedavi edilmesi de daha kolay olur.

Herhangi Bir Göz Rahatsızlığı Riskiniz Olup Olmadığını Öğrenin

Ailenizin sağlık geçmişini iyi bilmeniz gerekmektedir.

Ailenizde diyabet problemi yaşayan ya da yüksek tansiyon geçmişi olan birisi var mı? 65 yaşın üzerinde misiniz? Bu ve bunun gibi durumlar görmenizi tehdit edebilecek göz hastalıkları riskinizi arttırabilir.

Bu sebeple de yukarıda da belirttiğimiz gibi düzenli göz muayeneleri oldukça önemlidir. Bu muayeneler erken teşhis ile görme kaybınızı limitleyebilir ya da görme yeteneğinizin korunmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı Bir Kiloda Olmaya Çalışın

Aşırı kilolu ya da obez olmak diyabete yakalanma riskinizi arttırır. Bu da diyabetik göz rahatsızlığına ya da gözde karasu hastalığına neden olabilir. Eğer sağlıklı bir kiloya ulaşmada ya da kilonuzu korumada zorluk yaşıyorsanız doktora görünün.

Ellerinizi ve Lenslerinizi Temiz Tutun

Enfeksiyon riskinden korunmak için lenslerinizi takmadan ya da çıkarmadan önce ellerinizi yıkayın. Lenslerinizin temiz kalmasına özen gösterin ve belirtildiği gibi muhafaza edin.

Vitaminler ve Göz Sağlığı Üzerine Etkileri

D Vitamini: Retina’da oluşan ve merkezi görme kaybına yol açan “maküler dejenerasyon” hastalığından korur.

C Vitamini: Katarakt riskini azaltır.

A Vitamini: Gece körlüğüne karşı koruma sağlar ve göz kuruluğunu engeller.

Vitaminler dışında bazı minerallerin de göz sağlığını korumak adına düzenli olarak alınması gerekiyor. Bu minerallerin başlıcaları çinko ve selenyum. Bu ikisi yaşa bağlı olarak gelişen görme sorunlarına karşı koruyucu etki sağlar.

Bol bol sebze ve meyve yiyerek gereken vitamin ve mineralleri yeterli oranlarda almanız mümkün. Sebze ve meyve tüketmek katarakt riskini önemli oranlarda azaltır.

Özellikle sarı renkli sebzeler ileri yaşlarda oluşabilecek görme sorunlarına karşı koruma sağlar.

Источник: https://www.onikibilgi.com/goz-sagligini-korumak-icin-nelere-dikkat-etmeliyiz/

Göz Sağlığı Nasıl Korunur

Bu Önlemler İle Göz Sağlığınızı Koruyun

Gözlerimiz pek çok farklı neden ile çok kolay bir şekilde rahatsızlanabilen bir organımızdır. Bu yüzden ciddi göz hastalıkları ile karşı karşıya kalmamak adına göz sağlığımızı korumaya bir hayli fazla özen göstermemiz gerekir.

Hatta pek çok göz hastalığı kişinin göz sağlığına önem vermemesi yüzünden ortaya çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki gözler hassas organlardır ve sizin her zaman dikkatli davranmanız gerekir.

Aşağıdaki listemizde sizin için göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek yöntemleri sıraladık.

Ellerimiz aslında her zaman zannettiğimiz kadar temiz olmazlar. Çünkü daima bir şeyler ile temas halinde oldukları için sürekli olarak kirlenmektedirler. Her ne kadar az miktarda kir eller için faydalı olsa da bu durum gözler için geçerli olmaz.

O yüzden göz sağlığımızı korumak adına ellerimiz ile gözlerimizi kaşımamalı ya da ovuşturmamalıyız. Eğer bir şekilde gözümüze dokunma ihtiyacımız çok fazla bulunuyor ise bunu temiz bir mendil ile mümkün olduğunca dışarıdan yapmak gerekir.

Aynı şekilde lens kullananların el hijyenlerine herkesten çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü lens kullanımında gözün mikrop kapma riski çok ama çok büyük olmaktadır.

Güneş gözlükleri yalnızca şık birer aksesuar değildir. Onlar gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korurlar. Çünkü güneş ışınları gözdeki kornea tabakasına ciddi oranda zararlar vermektedir. Hatta bu noktada herhangi bir güneş gözlüğünü kullanmak da yeterli olmayacaktır.

Özellikle kaliteli ve onaylı güneş gözlüklerini kullanmak gereklidir. Aynı zamanda güneşte gözleri kısmaktan dolayı gözün çevresinde çeşitli kızarıklıklar da meydana gelir. İşte güneş gözlüğü bu kırışıklıklar ortaya çıkmasına da engel olur.

Hatta herkesin sadece yazın güneşli zamanlarda değil kışın da gözleri kamaştıracak durumlarda da güneş gözlüğü takmasında büyük bir fayda vardır.

3. Gözlerinizi sık sık kırpın

Gözleri fazla kırpmamak da doğru bir davranış değildir. Çünkü bu durum gözün içinin kurumasına neden olur. Bu da gözde batmaların olmasına sebep olur. O yüzden bu gibi durumlardan kaçınmak için düzenli olarak gözleri kırpmak gerekir.

Hatta insanlar televizyon seyrederlerken ya da kitap okurlarken daha az gözlerini kırparlar. Özellikle bu zamanlarda gözlerini daha fazla kırpmaya özen göstermek gerekir.

Benzer şekilde yüzün düzenli olarak yıkanması da gözlerin nemlenmesine katkı sağlamaktadır.

4. Karanlıkta televizyon seyretmeyin

Karanlıkta televizyon seyretmek oldukça yanlış bir davranıştır.

Çünkü karanlık bir ortamda oldukça parlak olan ekrana uzun süre bakmak gözün uyumunu bozar ki bu durum da göz için çok fazla zarar taşımaktadır.

Bu nedenle ya ekranın parlaklığını ortam ışığına göre ya da ortam ışığını ekranın parlaklığına göre ayarlamak gerekmektedir. Zaten o tip durumlarda göz de normalden çok daha fazla yorulmaktadır.

Göz sağlığı için en faydalı olan ışık floresan lambaların yaymış olduğu ışıktır. Çünkü bu ışıklarda gözler çok daha az yorulmaktadır. O nedenle özellikle yoğun olarak çalışılan iş yerinde sarı ışık kullanmamaya özen gösterilmesi gerekir.

6. Denizde ya da havuzda yüzerken mutlaka deniz gözlüğü kullanın

Pek çok insan deniz gözlüğünü suyun derinliklerini incelemek amacı ile kullanmaktadır. Oysa deniz gözlüğünün esas amacı gözleri sudaki çeşitli mikroplardan korumaktır. Bu yüzden hem denizde hem de havuzda mutlaka deniz gözlüğü ile birlikte suya girmeye özen gösterin. Aksi takdirde gözler çok kolay bir şekilde mikrop kapabilir.

7. Ekrana bakma sürenizi kısıtlayın

Aralıksız olarak uzun müddet ekrana bakmak gözler için çok ama çok zararlıdır. Bu nedenle kesintisiz olarak ekrana elli dakikadan daha fazla bakılmaması gerekir.

Özellikle sürekli ekran başında çalışan kişilerin her elli dakikada bir ortalama onar dakikalık molalar vermesi ve gözlerini dinlendirmesi gerekir.

Aynı şekilde ekrana çok yakından bakmak da oldukça yanlış bir davranış olmaktadır.

8. Dengeli beslenmeye özen gösterin

Sağlıklı beslenme göz sağlığı için de büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem vermek gerekir. Aynı zamanda A vitamini alımına da dikkat etmek gerekir. Örneğin havuç gözler için çok faydalıdır ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda mutlaka tüketilmelidir.

9. Temiz hava için bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın

Ortamda nemin azalması ve havanın kirlenmesi gözlerin kurumasına sebep olur. Bu yüzden hem yazın hem de kışın bulunulan ortamın sık sık havalandırılması gerekir. Göz sağlığını korumak konusunda temiz havanın önemi bir hayli büyük olmaktadır.

10. Düzenli olarak göz muayenesi için doktora gidin

Göz doktoruna gitmek için illa bir şikayetinizin olmasına gerek yok. Hatta göz sağlığınızı korumak için mutlaka senede bir defa göz doktoruna muayeneye gitmeniz gerekiyor. Bu sayede eğer gözünüzde henüz belirti göstermemiş olan bir rahatsızlık var ise kolayca teşhis edilip hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Bu da hastalığın ilerleyip daha ciddi sorunları da beraberinde getirmesinin önüne geçebiliyor. O nedenle mutlaka her sene en az bir kez göz muayenesi için göz doktoruna gidin. Benzer şekilde direkt olarak göz için olan check-uplardan yaptırmanızda da büyük bir fayda olacaktır.

Hatta bu çocuklar için de çok önemli olmaktadır.

11. Gözünüz için kullanacağınız kozmetik ürünlerinde çok seçici davranın

Piyasada çok fazla ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünü satılmaktadır. Bu kozmetik ürünlerinin pek çok göz sağlığı için oldukça büyük tehler taşımaktadır. Bu nedenle özellikle göz makyajlarınızda tercih edeceğiniz kozmetik ürünlerinin kalitelerinden mutlaka emin olun.

Hatta özellikle alerji testlerinden geçmiş ve içerisinde herhangi bir koruyucu madde bulundurmayan kozmetik ürünlerini tercih edin. Çünkü gözlerin tahriş olmasına neden olan her kozmetik ürünü siz farkında olmasanız bile aynı zamanda korneanıza zarar verir.

Aynı zamanda ürün ne kadar kaliteli olursa olsun her akşam yatmadan önce gözlerinizde bulunan makyajı mutlaka temizlemeye dikkat edin. Gözde kalmış olan makyaj kırıntıları dahi göz için oldukça zararlı olmaktadır. Aynı şekilde bu ürünlerin gözde gece uyurken dahi kalması gözde kuruluğa neden olabilmektedir.

Bu yüzden gece yatmadan evvel kaliteli göz makyajı temizleme ürünleri ile ya da duru su ile mutlaka göz makyajınızı çıkarmaya dikkat edin. Ancak kesinlikle göz makyajınızı çıkarırken çok sert hareketler yapmaktan kaçının. Göze uygulanan her sert davranış göze zarar verebilme potansiyeline sahiptir.

12- Gözünüze süreceğiniz kremleri seçerken de dikkatli olun

Pek çok farklı sebep ile sık sık gözlerimize çeşitli kremler süreriz. Bu kremlerin içerikleri göz sağlığımız ile de doğrudan ilgilidir. O yüzden bir göz kremi satın almadan önce mutlaka kremi çok iyi bir şekilde araştırmalısınız.

Çünkü bazı göz kremlerinin içerisinde petrol ve benzeri ürünleri içeren maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler göz sağlığı için çok ama çok zararlı olmaktadır. O yüzden mümkün içinde kesinlikle böyle maddeler barındırmayan göz kremlerini tercih etmelisiniz.

Aynı zamanda içerik olarak yüz kremleri ile göz kremleri büyük bir farklılığa sahiptir. Bu nedenle herhangi bir yüz kremini kesinlikle göz çevrenize sürmemelisiniz. Göz çevrenize uygulayacağınız kremler her zaman farklı olmalıdır.

Çünkü bu ürünlerin içerikleri de tıpkı göz çevresi gibi çok daha hassas olmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/goz-sagligi-nasil-korunur/

Büyütmek için resme tıklayın

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, yaz mevsiminin yaşandığı günlerde, gözlerin güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı savunmasız olduğunu belirterek, başta güneş gözlüğü kullanmak gibi basit önlemlerle yaz aylarında göz sağlığını korumanın mümkün olduğunu kaydetti.

Yalvaç, yazılı açıklamasında, güneş gözlüğü tercih edilirken dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı. Yaz mevsiminin yaşandığı günlerde, gözlerin güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı savunmasız olduğunu belirten Yalvaç, başta güneş gözlüğü kullanmak gibi basit önlemlerle yaz aylarında göz sağlığını korumanın mümkün olduğunu vurguladı.

Yalvaç, kaliteli bir güneş gözlüğünün mutlaka “UV ışığını engelleyici” özellikte olması gerektiğine dikkati çekerek, bu özelliği olmayan güneş gözlüğünün sadece fazla ışığın geçmesini engellediğini belirtti. Bu engellemenin hiçbir fayda sağlamadığını, aksine zarar verdiğini kaydeden Yalvaç, “Çünkü renkli cam takıldığında göz bebeği küçülmez.

Böylece zararlı UV ışını göz içine bol miktarda girer. Kaliteli bir güneş gözlüğünün kalite ve UV blokaj belgeli olması gerekir.” ifadesini kullandı.

 “GÖZLÜĞÜN AYNALI VEYA POLARİZE CAMLI OLMASI EKSTRA KORUMA SAĞLAMAZ”

Aynalı camlar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıttıkları için özellikle şiddetli ışığın olduğu deniz kenarlarında tercih edilebileceğini belirten Yalvaç, “Aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte UV blokaj oranını etkilememektedir.

Polarize cam özelliğinin de normalde ultraviyole blokajıyla ilişkisi olmamakla birlikte hem polarize olan hem de etkili ultraviyole blokajı yapabilen camlar daha emniyetli ve iyi bir görüş konforunu sağlarlar. Gözlük camı rengi ile camın içindeki UV koruması arasında hiçbir ilişki yoktur.

” bilgilerini verdi.

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİN UV SERTİFİKASI OLMALI

Verilen bilgiye göre, güneş ışınları insan gözlerinin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda ultraviyole (UV) radyasyonu yayıyor.

Gözleri, güneşten korumayı sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu özellikte ve göze uygun olması gerektiği vurgulanan açıklamada, kaliteli bir güneş gözlüğünde öncelikle camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade UV ışığını engelleyip engellemediğinin önem taşıdığının altı çizildi.

Açıklamada, “Güneş gözlüklerinin mutlaka UV ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır. Normalde her gözlük camı UV’yi değişik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili UV blokajı için özel kaplamalar kullanılması gerekmektedir.

Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtilmektedir. Özellikle deniz kenarında ve kayak yaparken minimum UV400 korumalı güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.” ifadelerine yer verildi.

CE BELGESİ OLMALI

Açıklamada, gözlük takıldığında bulanık görülmemesi ve detayların kaybolmaması gerektiği belirtilerek, “Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır.

1995’ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre kaliteli gözlüklerin üzerinde CE ibaresi bulunmaktadır. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade etmektedir.

Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda çizik, kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.” tavsiyelerinde bulunuldu.

GÖZLÜK DİKEY BİR ÇİZGİYE ODAKLANMALI

Açıklamada, gözlüğün dikey bir çizgiye odaklanması gerektiği ve numarasız bir güneş gözlüğü hareket ettirildiğinde görüntünün hareket etmeyeceği belirtilerek, gözlük hafifçe yukarı-aşağı, sağa-sola hareket ettirildiğinde bu çizgide oynama ya da kırılmalar olması halinde o gözlüğün kullanıma uygun olmayacağı uyarısında bulunuldu.

IŞIK EMİLİM ORANI UYGUN OLMALI

Kullanım kılavuzlarında yer alan ışık emilim oranının, gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiği, yansıttığı ve içeri verdiğini ifade ettiği bildirilen açıklamada, şehir ortamında yüzde 40-50, güneş ışınlarının daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kıyısında ve kayak yaparken yüzde 80-85 emilim oranının uygun olduğunu belirtildi. sAçıklamada, sahte gözlüklere ilişkin şu uyarılarda bulunuldu: “Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. Sadece görünen ışığı kesen ama UV ışınlarına karşı bir blokaj sağlamayan güneş gözlükleri, gözbebeğinin gözün kendini doğal yolla koruma özelliğini devre dışı bırakır. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu nedenle UV filtresi olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır.”

Источник: https://www.milligazete.com.tr/haber/2575577/basit-onlemlerle-goz-sagligini-korumak-mumkun

Yazın gözlerimizi tehdit eden 9 etken

Bu Önlemler İle Göz Sağlığınızı Koruyun

Deniz, güneş ve kum üçlüsünün göz kırptığı, gerek yetişkinler gerekse çocukların açık havada daha fazla zaman geçirdiği yaz mevsimi, verdiği enerjinin yanında bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Yeterince temizlenmemiş havuzlardan klimaya, güneşten kum ve toz kaçmasına dek birçok yaz tehsi gözümüzde önemli sorunlara yol açabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Berna Özkan “Yaz aylarında dış etkenler bazı göz hastalıklarının oluşmasına bazılarının da şiddetinin artmasına neden olurlar. Bu dış etkenlerden korunmanın basit ve etkili yöntemleri var. Oluşabilecek göz rahatsızlıklarının farkında olmak ve onlardan kaçınmak oldukça önemli.

Önleyemediğimiz durumlarda ise çok gecikmeden göz doktoruna başvurmak, ‘geçer’ diye beklememek gerekir. Zira küçük bir ihmal, ileride ciddi görme kayıplarına bile neden olabilir ” diyor.

Enfeksiyonlara dikkat!

Plaj, piknik ve kamp yerleri gerekli hijyen sağlanamazsa keyfinize gölge düşürebilir.

Örneğin; kirli elle göze dokunmak gözlerin mikrop kapmasına kolayca yol açabildiğinden, ellerinizi olabildiğince temiz tutun.

Çocuklar kendi temizliklerini sağlamada daha deneyimsiz olduklarından göz enfeksiyonuna daha sık maruz kalıyorlar. Bu nedenle çocuklara da el temizleme alışkanlığı kazandırmak önemli.

Kontakt lens ihmali

Kontakt lenslerin dikkatsiz kullanımı yazın göz enfeksiyonlarını artırıyor. Kontakt lensi takıp çıkarmadan önce ellerinizi yıkayın. Lens solüsyonlarını ve lens kutularını mutlaka temiz bir şekilde saklayın.

Tatilde en uygunu günlük lens kullanmak. Kontakt lens ile havuza girmek olası enfeksiyon ajanlarının lense yapışarak göze bulaşmasını kolaylaştıracağından deniz ve havuza lens yerine numaralı yüzücü gözlüğü ile girin.

GÖZ, VÜCUDUN CHECK-UP MERKEZİ

Klor

Yaz aylarında yaptığımız aktiviteler göz travmaları riskini artırırken, en sık yaşanan travma, havuzlara hijyen için konulan klordan kaynaklanıyor. Kimyasal bir ajan olan klor, gözümüze zarar verebildiğinden mutlaka havuzda yüzücü gözlüğü kullanın.

Kum ve toz kaçması

Özellikle plaj ve kırsal alanlarda gözümüze sıkça kaçabilen kum, toz veya otlar da önemli risk unsurları. Gözünüze kaçan yabancı cisim görülüyorsa bir gözyaşı damlasıyla gözlerinizi yıkayıp cismin dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ama görülmüyorsa göz doktoruna görünmelisiniz. Zira yabancı cisim korneayı çizerek enfeksiyona hatta kalıcı hasara yol açabilir.

Göze gelen darbeler

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berna Özkan “Açık havada yapılan sporlar sırasında gözümüz direkt top, dirsek, diz gibi dış etkenler nedeniyle travmaya uğrayabilir.

Bu travmalar gözün ciddi şekilde parçalanmasına, retina yırtıklarına, göz içi kanamalarına ve ödemine neden olabilir. O an önemsenmeyen bir darbe, ileride körlüğe bile yol açabilir.

Koruyucu bir spor gözlüğü takmak bu riskleri azaltmak açısından faydalıdır” diyor.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN 10 PRATİK BİLGİ

Güneş ışınları

Güneşteki ultraviyole ışık gözümüze doğrudan zarar verirken, batma ve yanmanın yanı sıra katarakt ve retina hastalıklarına da yol açabiliyor. Özellikle 10:00-14:00 arası güneş ışınlarından uzak kalınmalı.

Geniş siperlikli şapka ile hem yetişkinler hem de çocuklar için ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak şart. Cezbedici görüntüsü olan ama ultraviyole koruması olmayan güneş gözlükleri zarar verebiliyor.

Alerji

Yazın havada daha fazla bulunan toz ve polenler alerjiyi tetikleyerek gözde kaşıntı ve sulanmaya neden oluyor. Alerjiye karşı en etkili önlem, alerjiye yol açan etkeni tespit ederek ondan kaçınmak.

Alerji göz kapaklarında akut olarak geliştiğinde soğuk kompres uygulayarak rahatlatabilir ve oluşan ödemi azaltabilirsiniz.

Eğer alerjiye bağlı şikayetleriniz devam ediyorsa ya da alerji kapaklarda değil gözde ise, göz doktorunuzun önereceği alerji ilacı kullanabilirsiniz.

Klima

Yazın güneşli veya klimalı ortamlarda gözyaşı normalden fazla buharlaşarak gözde kuruma, batma ve yanmaya hatta göz yüzeyinin zarar görmesine yol açabildiğinden en basit önlem; gözlerimizi daha sık kırparak daha sık nemlendirmek. Klimalı ortamda havayı nemlendirici cihaz da kullanabilirsiniz. Bunlara rağmen sorun devam ederse göz hekimine danışarak suni gözyaşı damlası kullanabilirsiniz ancak yeterli gelmezse daha yoğun bir tedavi gerekebilir.

Göz kapağında cilt kanseri!

Doç. Dr. Berna Özkan “Pek çoğumuz ‘gözümüze kaçar’ endişesi ile göz kapaklarına göz kremi sürmüyoruz. Oysa gözümüzün çevresindeki cilt çok daha hassastır.

Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak göz kapaklarında cilt kanseri riskini yüzün geri kalanına oranla çok daha fazla artırır. Bu nedenle göz kapaklarımızı da koruyuculuğu yüksek bir güneş kremi ile mutlaka korumalıyız.

Kremin gözümüze teması halinde hemen bol suyla yüzümüzü yıkamayı ihmal etmemeliyiz” diyor.

Parlak gözler için 5 öneri

+6Yorgunluğunuz en çok gözlerinizden anlaşılır. Yeterli uyku alsanız bile alerji ya da yaşlanma etkileri gözaltlarınızda morluklar oluşmasına neden olur ve yorgun görünürsünüz. Kapatıcı kullanmak yerine parlak gözlere sahip olmanın 5 yolu:

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1051392-yazin-goz-sagligini-korumanin-yollari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.