Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

içerik

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 5 Muhteşem Bölge

Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

Yaz tatili, herkesin 50 hafta çalışıp, 2 haftalık keyif çatmak için gece-gündüz hayal kurduğu en güzel dönemlerdendir. Biliyorum. Onca işin gücün arasında, her canınız sıkıldığında Google’da “Yazın nereye gidilir ? Türkiye’de en güzel tatil yerleri nerededir ? ” soruları ardı ardına döner durur.

Hele ki okulların kapanması ile beraber, herkes yaz aylarında yapılan tatil yerleri hayalleri ile bir yerlere gidip huzura ermek ister.

Bir Fethiye’li kardeşiniz olarak, bu hayallere en çok şahit olmuş “Blogger” rehberiniz olan Ben, sizler için Türkiye’de Yaz Tatili planı hazırlayıp, kendimce görmeniz gereken en güzel tatil yerleri listesini huzurlarınıza sunmak istedim.

Ama önce, aşağıda eklediğim 40 gün süren Türkiye turumu, sizlere 100 saniyede göstermek istiyorum. kanalıma da abone olmayı unutmayın derim. Gittiğim bütün ülkelerde yaşadığım tüm deneyimleri, size rehber olması adına kanalımda video halinde her pazar yayınlıyorum. ABONE OL butonuna tıklayarak, deneyimlerime ortak olabilirsiniz. Keyifli seyirler.

Yaz Tatili Yapılacak 5 Tatil Yeri

Bildiğiniz gibi, her mevsim, hatta her ay nereye gidilir tarzında yazıları Nereye Gitmeli sekmesinde yazıp, sizlere rotalar çıkarıyorum.

Daha önce Kışın Türkiye’de Gezilecek Yerler, Sonbahar’da Türkiye’de Gezilecek Yerler hatta Hafta Sonu Gezilecek Yerler yazılarıma da tek tek bakmanızı öneriyorum.

Böylece, bir yerlere gitmeyi hayal ediyorsanız, en azından önceden plan yapmanıza yardımcı olmuş olurum.

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak Yerler : Efes

Türkiye, gittiğim 60’dan fazla ülkede en en en favori olan ülkemdir. Bunu sözde “Yalakalık” olsun diye söylemiyorum. Doğusundan-batısına, kuzeyinden-güneyine binlerce şehrimizin her birinde, az-çok bir şeyler vardır. Hatta az-çok değil, baya değerli şeyler. Ama ;

Bu yazımda, sizleri daha çok yaz tatili planı odaklı bilgilendireceğim. Hatta, Türkiye’de tatil yerleri listesi hazırlarken, gideceğiniz yerlere hangi şehirlerimiz yakınsa onlardan da bahsedip, yazın gezilecek yerleri nokta nokta özetlemeye çalışacağım. Öyle “Fethiye’ye gidin. Çok güzeldir.” deyip geçmeyeceğim.

Instagram: birhayalinpesinde hesabımı da takip ederek, tüm gezilerimi anlık görebilirsiniz.

Merak etmeyin. Bildiğim her bir noktayı detaylıca, size yaz tatili rotası çıkaracak şekilde anlatacağım. Hatta, gideceğiniz yerlerde kaç gün kalmanız gerektiğini bile söyleyeceğim.

Hazırsanız kendimce beğendiğim 5 favori tatil yerleri listemin ilk durağı olan Fethiye ile başlıyorum.

1- Fethiye

Türkiye’nin bana göre en güzel yaz tatili rotalarından olan Fethiye, normalde 100.000-200.000 kişilik nüfusu ile sakin bir beldemizdir. Ama, yaz mevsimi geldi mi, benim gibi Akdeniz aşıkları düşer yollara ve özellikle yaz mevsiminde nüfus neredeyse 3’e katlanır.

Fethiye’ye gelince, önce şehir merkezinde Amintas’a (Kral Mezarları) çıkıp bölgenin tarihi koklanır. Sonrasında, kordon boyunca yürüyüp, güzel bir günbatımı izlemek için Çalış sahilline veya Küçük Boncuklu Koyu’na gidilir.

Akşam oldu mu, şehir merkezinde yer alan, belki de ülkemizin en güzel balık pazarlarından birisi olan Fethiye Balık Hali’nde güzel bir akşam yemeği yenir. Burası çok farklı bir yerdir. Neden mi ?

Yaz Tatili Yapılacak En Güzel Şehirlerden : Fethiye

Çünkü, onlarca tezgahtan balığınızı kendiniz seçersiniz ve 7-8 TL ödeyerek balığınızı dilediğiniz restoranda pişirtebilirsiniz.

Bugüne kadar 64 ülke görmüş birisi olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim : Bu rakamlara, bu kadar güzel balıkları dünyanın hiç bir yerinde tadamazsınız. Baştan belirtmek istedim.

Zamanınız bolsa eğer; Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile tekne turu yapabilir, hatta Fethiye’den kalkan teknelerle Göcek adalarına giden teknelerle turlara katılabilirsiniz.

Ayrıca, Fethiye’de yer alan Yediburunlar’a kadar arabanız ile gidip, yol üstündeki Alınca köyüne de uğrayabilirsiniz.

Belki biliyorsunuzdur : Türkiye’nin hatta dünyanın en meşhur yürüyüş yollarından birisi olan Likya Yolu’nun bir ayağı bu köylerden geçer ve inanın bana, hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaralara buralarda şahit olabilirsiniz.

Hatta, Saklıkent ve Kayaköy bölgelerine de mutlaka gitmeyi ihmal etmeyin derim.

Fethiye’de konaklama için ise, bozulmamış doğası ile beni benden alan Gemile bölgesindeki; etrafında kimselerin olmadığı, kendi koyu hatta adası olan Türkiye’deki tek tesis Gökçe Gemile listede olmalı.

Tesis böyle efsane bir yerde bulunuyor. Bir yanda yeşil, hemen karşısında turkuaz Akdeniz. Buranın varlığından çoğu kimsenin haberi yok. O yüzden ayrıca bahsetmek istedim.

Gökçe Gemile böyle güzel bakir bir doğanın kalbinde bulunuyor.

Ülkemizin en lüks Villa Resort tesislerinden birisi burası. Dünyada sadece 2-3 benzeri olan bir işletme. Burada konaklayınca, size ait bir plaj dahi var. Gökçe Gemile tesisini ŞURADAN tıklayarak inceleyebilirsiniz. İnceleyince, ne demek istediğimi göreceksiniz.

En meşhur yaz tatili yerleri arasında olan Fethiye’de, gece hayatı için şehir merkezindeki Paspatur veya Hisarönü bölgesinde eğlenebilirsiniz.

 • Fethiye için gerekli gün sayısı : En az 3 gün
 • Fethiye otellerini incelemek için tıklayınız

FETHİYE linkinden tüm Fethiye yazılarımı sonuna kadar okuyunuz

2- Çıralı – Olimpos-Adrasan

Çıralı, Adrasan ve Olimpos, Antalya’nın ayrılmaz kardeşleri gibidir.

Türkiye’nin en güzel tatil köşelerinden ve tatil yerlerinden birisi olan Çıralı-Olimpos-Adrasan, masmavi Akdeniz sahillerinde, çam ağaçlarının gölgesinde dinlenirken, böceklerin çıkardıkları sesleri dinlerken kendinizden geçebileceğiniz nadir yerlerdendir. Evet. Bir çok yaz tatili şehrine göre de, çok ama çok bakirdir. En azından haziran ayında diyelim.

Yazın Gezilecek En Güzel Tatil Yerleri : Adrasan ve Olimpos Sahilleri

Hem Çıralı’da hem de Olimpos’da hem de Adrasan’da yapılacak şeylerin çoğu, birbirine oldukça yakındır. Yukarıda söylediğim meşhur yürüyüş rotalarından birisi olan Likya Yolu’nun bir kolu buradan geçmektedir.

O yüzden trekking sevenlerdeseniz mutlaka bu rotalarda yürüyün derim. Ayrıca, Akdeniz’de göreceğiniz ender mavi rengi bu yürüyüş rotanızda göreceğinizi de bir kez daha hatırlatayım.

Diğer vakitlerinizde ise, atv araçları ile dağları keşfe çıkabilir, günübirlik tekne turları ile bölgedeki harika adaları ziyaret edebilirsiniz.

 • Çıralı, Adrasan ve Olimpos için gerekli gün sayısı : En az 3 gün
 • Çıralı otelleri için tıklayın, Olimpos otelleri için tıklayın ve Adrasan’daki oteller için tıklayın

Plan Yapmadan Önce Mutlaka Antalya Olimpos gezi yazımı okuyun

3- Kuşadası – Didim

Türkiye’nin tarihi dokularının en güzel korunduğu yerlerden birisi de Ege bölgesidir. Ülkemizin neredeyse 60’dan fazla ilinde bulunmuş birisi olarak bunu söylüyorum. Neden mi ?

Çünkü, Türkiye’deki en nadide antik eserlerin çıkarıldığı, tarihi tiyatroların, agoraların, çeşmelerin, kiliselerin hala ayakta kalmayı başardığı nadir yerlerden birisi olan Ege bölgesindeki antik kentlerin bir çoğu günümüzde hala tarih severleri büyülemektedir. Gittiğim bir çok Ege şehrinde gördüğüm olağanüstü yapılar, eminim sizleri de hayran bırakacaktır. O yüzden ;

Diyelim, Kuşadası’na geldiniz. Kuşadası’nda yer alan şehir merkezindeki Güvercinada, tarihi surlar, Dilek Yarımadası Milli Parkı ilk durağınız olsun. Hatta, zaman kalırsa Caferli Köyü de mutlaka rotanız üzerinde olsun. Dilerseniz günübirlik tekne turlarına katılabilir, Long Beach’de veya Kadınlar Plajı’nda gün içerisinde deniz-kum-güneş keyfi yapabilirsiniz.

Didim Sahilleri : Yazın Gezilecek Yerler

Sonrasında Priene Ören Yeri, Eski Doğanbey Köyü, Milet Ören Yeri de mutlaka gezmeniz gereken yerler listenizde yer alsın. Bu arada, Efes, Şirince ve Meryem Ana Evi’nden bahsetmiyorum bile. Onlar zaten listenizdedir diye düşünüyorum.

Sonra, biraz daha Güney’e gitmeyi düşünürseniz, istikametinizi Didim’e çevirin.

Didim’de yer alan Altınkum Plajı, Apollon Tapınağı ve güzeller güzeli bir gün batımını izleyeceğiniz Bafa Gölü’nde yer alan Kapıkırı köyü de rotanız üzerinde olsun.

Son bir öneri daha : Schengen vizeniz varsa veya Yunan Adaları Vizesi (Yunanistan Kapı Vizesi) alarak Yunan Adaları’na gidelim diyorsanız, Kuşadası’ndan Samos Adası’na feribotlar ile geçebilirsiniz.

 • Kuşadası ve Didim için gerekli gün sayısı : En az 3 gün
 • Kuşadası otelleri için tıklayın. Didim’deki otelleri incelemek için tıklayın

4- Kaş – Kalkan

Kaş mavisini bilir misiniz ? Evet. Kaş’ın dillere destan, kendine özgü mavisi vardır. İşte bu maviyi görmeniz için, ya aracınız ile yollarda olmanız gerekir ya da Antalya Havalimanı’na indikten sonra Kaş’a araba/otobüs/servis ile gitmeniz gerekir. Biraz zahmetlidir ama değer. Neden mi ?

Çünkü Kaş, bir çok seyahat severin biraz zorca ulaştığı yerdir. E zor olan her şey değerli değil midir  zaten ? Kaş da onlardan birisi. Bu arada, yukarıda belirttiğim Çıralı-Olimpos-Adrasan gibi yerlerin hepsi, hemen Kaş’a gelmeden önce yer alır ve bu bölgeyi otobüsle/dolmuşlar ile gezebilirsiniz. Ancak benim size önerim, eğer imkanınız varsa araç ile gezmeniz yönünde olacaktır.

Instagram: birhayalinpesinde hesabımı da takip ederek, tüm gezilerimi anlık görebilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri : Kaş ve Kalkan. Kaputaş Plajı

Neyse. Konuyu dağıtmayalım ! Nerede kalmıştık ? Kaş’ta gezilecek yerler kısmına gelelim. Efendim, Kaş’ta da Likya Yolu’nun bir kısmı bulunuyor. O yüzden benden size çok çok önemli Kaş önerileri :

 • Limanağzı’na kadar Likya Yolu üzerinden yürüyün
 • Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl Plajlarında gün içerisinde keyif yapın
 • Harika Kaş günbatımını izleyin
 • Gün içerisinde Kekova’ya giden tekne turlarına katılın
 • Scuba Diving (Tüplü Dalış) yaparak karettalar ile yüzün.

Merak etmeyin. Daha önce hiç dalış yapmamış belki de yüzmemiş birisi olabilirsiniz. Discovery diye bir alıştırmalık dalışı, size eşlik eden hocanız ile yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz, ez 1 hafta kalıp dalış eğitimi bile alabilirsiniz.

Kalkan’dan hiç bahsetmedik. Kaş-Kalkan arasında yer alan Kaputaş plajı zaten olmazsa olmaz. Ama yaz tatili döneminde bir çok kişi akın ettiği için kalabalık olabilir. Baştan belirteyim.

Kalkan’da ; Xantos Antik Kenti, dünyanın en uzun sahillerinden Patara Plajı, Patara Antik Kenti ve de Letoon Antik Kenti mutlaka görmeniz gereken yerler olsun derim. Zamanı olanlar, Fethiye yolu üzerindeki Saklıkent’e de uğrayabilir.

 • Kaş ve Kalkan için gerekli gün sayısı : En az 4 gün
 • Kaş otelleri için tıklayın. Kalkan’daki otelleri incelemek için tıklayın

Mutlaka Okuyun : KAŞ TATİLİ İÇİN 14 NEDEN

5- Datça

Bu sene 40 günlük bir Türkiye tatili yapmak için yollara düşmüştüm. Kendimce Türkiye tatil yerleri konusunda güzel gezi rehberleri hazırlamak istemiştim. İtiraf edeyim : En çok deniz tatili konusunda beni etkileyen yer Datça olmuştu.

Marmaris‘den yola çıktıktan sonra, Datça’ya arabayı sürdüm. Sol tarafımda gördüğüm kamp alanlarından tutun da, ıssız koylara kadar neler vardı neler. En çok beğendiğim yerler ise ; Perili Köşk Plajı, Eski Datça Evleri, Akvaryum Plajı, Palamutbükü Adası ve efsane Knidos Antik Kenti oldu. Datça, keşfedilmeyi bekleyin hazine gibi çok ama çok değerli doğrusu…

 • Datça için gerekli gün sayısı : En az 2 gün
 • Datça’daki otelleri incelemek için tıklayınız

Datça Sahilleri : Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri

Bonus: Yaz Tatili Konaklamanızı Nasıl Planlamasınız ?

Şimdi size biraz da yaz tatili planı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Öncelikle ulaşım kısmından ilerleyelim :

Eğer ki, tek başınıza bir yerlere gidecekseniz, mutlaka otobüs ile gezin derim. Şahsen ben 2 ay boyunca neredeyse hep yalnız gezdim ve en doğru kararım otobüsle gezmek oldu. O yüzden en ekonomik yolu otobüs olacaktır. Zaten neredeyse tüm şehirlerimize bir şekilde otobüsle ulaşabiliyoruz.

Tatil yaparken böyle evlerde konaklayabilirsiniz. Kuşadası’ndaki Evimiz

Seyahat ederken nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Yeme içme konusunda ise, gideceğiniz bütün şehirlerde olağanüstü yemekler yiyeceksiniz. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki şehirlerimizde; efsane otlardan yapılan mezeler, lezzetli mi lezzetli deniz mahsulleri zaten vazgeçilmeziniz olacaktır. Bütçe konusu çok değişkendir. Bazen 10 TL’ye de doyarken, bazen 150 TL olabilir. Bunu zaten tahmin ediyorsunuz.

Yaz Tatili Yaparken Ev Kiralamak İçin Harika Bir Site : Hemenkiralik.com

Konaklama konusunda ise, özellikle grup halinde Türkiye’de yaz tatili planı yapacaksanız, mutlaka ev kiralayarak gezin derim derim.

Çünkü, şahsen 3-4 arkadaş kiraladığımız harika evleri görüp, sadece 300-400 TL verdikten sonra kim sorsa “Gönül rahatlığı ile dilediğiniz evi alın öyle plan yapın” diyorum.

Benzer Yazılarıma Mutlaka Göz Gezdiriniz

Benim yazın gidilecek yerler konusunda en çok önerdiğim yaz tatili yerleri bunlardı. Biliyorum. Bizler, genelde son dakika harıl harıl tatil yerleri arayan bir toplumuz.

Bu yüzden birazcık önceden planlar yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum ve yukarıdaki tatil yerleri önerilerime göre kendinize rota çıkarmanızı öneriyorum. Hatta, aşağıda ve yan tarafta yer alan sosyal medya hesaplarımdan da beni takip etmeyi unutmamanızı öneriyorum.

Bu sene gideceğim 30’a yakın ülkedeki deneyimlerime ortak olmak istemez misiniz ? Hayal edin. Düşün peşine…

Dünyanın güzelliklerini, gittiğim 60’den fazla ülkede yaşadığım deneyimlerle anlatmayı seviyorum.

Sırtçantası ile çıktığım maceralarımı, elimden geldiğince ekonomik gezi rehberleri yaratarak sizlere de anlatıyorum. Daha bir seyahatimden dönmeden, bir sonrakini planlıyorum.

Araştırmak, seyahat etmek, dünyayı keşfetmek için doğduğumun farkındayım. En önemlisi bunun için yaşıyorum ve hayal ediyorum.

Источник: https://www.birhayalinpesinde.com/turkiye-yaz-tatili-yazin-tatil-yerleri

Hamilelerin Tatilde Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Herkese tatil planlarını şimdiden yapmaya başladı. Hatta çoktan tatile gidenlerimiz bile var.  Bu yıl da denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarmak ya da tarihin derin izlerinde serüvene çıkmak isteyenler planlarını yapıyorlar.

Peki hayatının en keyifli dönemini geçiren ve minik yavrusunu kucağına almak için sabırsızlanan hamileler için tatil nasıl olacak? Özellikle hamileliğinin son dönemini yaşayan birçok anne adayı için yaz demek, sıcak ve kabus demek.

Anne adaylarımız tatil çıkarken nelere dikkat etmeliler? Uçak ya da uzun saatler süren otobüs, araba yolculuklarına çıkabilirler mi? Yanlarına neler almalılar ya da hangi kontrolleri yaptırmalılar? İşte cevaplar…

Genellikle hamileliğin ilk aylarında, eğer herhangi bir sağlık sorunu da yoksa seyahat için de bir engel bulunmuyor. Yine de seyahatin yapılacağı mekanın uzaklığı, hangi taşıtla buraya gidileceği, aracın seçimi, araç içi konfor gibi durumları önceden tespit etmek de fayda var.

Yolculuk sırasında başınıza gelebilecek olası durumları önceden düşünerek hareket ederseniz çok daha rahat seyahat edebilirsiniz. Uzmanlar genellikle hamileliğin 14-28.

haftaları arasında belirlenmiş bir sağlık sorunu yoksa anne adayının seyahatinin önünde herhangi bir engel olmadığında hemfikirler.

Araç İçi Konfora Dikkat

Otobüs ya da otomobil gibi kara araçlarını tercih edecekseniz hem kendiniz hem de büyümekte olan minik bebeğinizin konforu için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın.

Öncelikle ne kadar uzağa gidecekseniz gidin ya da uzun saatler yolculuk ederseniz edin, mutlaka 1,5-2 saatte bir küçük molalar vererek kendinizi dinlendirin. Uzun mesafeli yolculuklarda otomobilden inerek ya da otobüsün koridorunda birkaç adım atmanızda büyük yarar var.

Bu hareket, kan dolaşımınızı düzenleyerek sizi ve bebeğinizi rahatlatacaktır. Yine dikkat etmeniz gereken önemli bir kural, eğer otomobilin önünde oturacaksanız emniyet kemerinizin çok sıkı olmamasına ve karnınıza baskı yapmamasına özen gösterin.

Rahat giysiler giymeyi, araç içinde kullanabileceğiniz ve belinizle başınıza destek olacak küçük bir yastık almayı unutmayın. Araç içi konfor sizin için çok önemli. Bu yüzden hızlı giden şoförlere küçük bir uyarımız var; annemizi ve minik bebeğimizi çok sarsmadan götürmek gerekiyor. Onları sarsmamaya özen gösterin.

– Emniyet kemerinin karnınızın üstünden değil altından geçmesini sağlayın,

– Kemerin kalçalarınızın hizasında olmasına dikkat edin,

– Emniyet kemeri omuz kısmı bağlandığında tam göğüs arasında olmalıdır,

– Kemerin boyun hizanızda olması tehlidir.

Uçakla Seyahat Edebilir miyim?

Bir anne adayı olarak sizi uçakla seyahat etme konusunda kısıtlayan hiçbir durum bulunmuyor.  Sadece doktorunuzun kontrolünde olmanız ve kronik bir sağlık sorununa sahip olmamanız yeterli. Havayolu şirketlerinin de bu konuda oldukça sıkı kuralları var. Şirketlerin büyük çoğunluğu, havada gerçekleşecek bir doğum riskine karşı 35-36.

haftadan sonra genelde hamileleri uçuşa kabul etmiyorlar. 28 haftadan büyük hamileler içinse doktor raporu istiyorlar. Bunlar uluslararası havacılık kuralları gereği konulan sınırlar. Ancak sizin erken doğum, yüksek tansiyon, diyabet, kanama vb. risk taşıyan bir durumunuz yoksa uçak yolculuğu yapmanızda hiçbir sakınca yok.

Uçak yolculuklarında dikkat edilecekler:

– Uzun süreli uçuşlarda kan dolaşımını rahatlatmak için 2 saatte bir birkaç adım atın, biraz yürüyün.

– Kemerinizi gerekli durumlar mutlaka takın ancak karın bölgenize baskı yapmamasına özen gösterin.

– Havalimanına girerken güvenlik kapılarından geçmeyin. Bunun için güvenlik görevlilerinden destek alabilirsiniz.

– Uçuş sırasında ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri aldığınızdan emin olun.

– Bol bol sıvı tüketmeye gayret edin. Ancak su için, çay ya da kahve değil.

– Ani ağrılar, ishal, ateş, şişlik, kusma vb. bir şikayetinizde hızla kabin görevlileri ile iletişime geçin.

Herkes Denize Giriyor, Ya Ben?

Hamilelik döneminde spor yapmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir. Hele de bu spor yüzme ise… Yine bunu engelleyecek bir sağlık sorununuz yoksa yüzebilirsiniz. Ancak atlamalar, dalmalar, kaydıraklar, su oyunlarını biraz ertelemek kaydıyla.

Havuza da girebilirseniz ancak mümkünse denizi tercih edin. Bu hem suyun temizliği hem de dik merdivenler yerine sahilden daha rahat girmeniz için önemlidir. Havuzları temiz tutmak için birçok kimyasal kullanılmaktadır. Genelde bunların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri pek yoktur, ancak tedbirli olmakta fayda var.

Yine yüzerken kendinizi çok zorlamayın.

Güneşlenebilir miyim?

Hamilelik döneminde tatille ilgili en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri güneşte geçireceğiniz vakittir. Uzmanların bu konuda çok net uyarıları bulunmakta. Üstelik sadece hamileler için değil, herkes için.

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmayın. Gölgede oturabilirsiniz, ancak bunun da süresini çok uzatmamaya özen gösterin. Bol sıvı alın, cildinize uygun koruyucular sürün.

Mutlaka gözlük ve şapka takın.

Источник: https://blog.jollytur.com/hamilelerin-tatilde-dikkat-etmesi-gerekenler/

Tatil Önerileri | Tatile Çıkmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler • kesfet.tv

Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

Tatil önerileri konusunda iki çift laf edelim ne dersiniz?

Tatil ihtiyacı ertelenebilir bir gereksinim olarak düşünülse de, aslına bakarsanız hepimizin gerçekten çok önemsemesi gereken ve hatta yemek içmek kadar önemli olan oldukça insani bir olay! Tatile gitmek, tatilde olmak, tatil yapmak, seyahatte olmak, dinlenmenin zirve notası gibi. Kimileri için en klasik deyimle “Bütün bir yılın yorgunluğunu atmak” olarak tanımlanan tatil yapmak, kimileri içinse her boş zaman bulunduğunda kısa kısa veya uzun dönemlerle gerçekleştirilen bir aktivite.

Tatil önerileri de, işte böyle önemli olayın aşamalarından bahseden bir takım detaylar içeriyor.

Tatil Önerileri

Hayatımızda böylesi önemli bir rol oynayan “tatil yapmak“ durumunu biz Türkler nasıl gerçekleştiriyoruz? Tatilde ne gibi davranışlarda bulunuyoruz ve aslında gerçekten tatil yapabiliyor muyuz? diye düşünürken bunları kısa kısa toparladık

Tatile çıkmadan neler yapmalı

kesfet.tv ‘yi takip edenler benim hakkımda biraz da olsa bilgi sahibi olmuşlardır. Uzun yıllardır içerisinde bulunduğum turizm sektöründe, birçok konumda çalışarak, tatil yapanlarla, tatil satın almalarından başlayarak çok fazla iç içe bulundum.

Tatili organize edenlerden biri oldum ve bunun dışında ben de çok fazla seyahatlerde bulunarak tatiller gerçekleştirdim.

Tabii bu sırada milyonlarca tatil yapan insan gördüm, zaman zaman onların sorunları ile ilgilendim, tur liderliği, rehberlik derken tüm tatil organizasyonlarının başında yönetici konumda bulundum.

Tatilin İyi Geçmesi İçin Püf Noktası: Kendinize Bir Söz Verin!

Birçok ülkeden tatil yapan insanların alışkanlıklarını görme fırsatım oldu. Milletler arasında tatil yapmakta bile farkların ne kadar fazla olduğunu izledim, öğrendim. Baktım ki biz Türkler de oldukça farklıyız. Hem de çok çok farklıyız! Hatta bu fark kimi zaman öyle büyüyor ve diğerleriyle ara öyle bir açılıyor ki, adeta bir karakter halini alıyor. Anlayacağınız, durum çok karışık..

Neyse istatistiki bilgilere ve bilimselliğe fazla bulaşmadan uzun dönemler süren gözlemlerimden aklımda kalanları tatil önerileri bölümünde anlatayım.

Ama tüm bu yazılanları okumadan önce sizden sadece şunu rica ediyorum! Tatile çıkarken kendinize bir söz verin.. Uzun zamandır planladığınız, bir şekilde ulaşımını sağladığınız, konaklamak için bir otel v.

s tercih ettiğiniz ve işleriniz ya da başka bir nedenle gideceğiniz zamanı kendiniz seçtiğiniz bu seyahat veya tatilde “Mutlu Olmak İçin” kendinize söz verin!

Bunu yapamıyorsanız; zaten yazının devamında okuyacağınız şartlardan dolayı tatilinizin iyi geçmesi için bir imkan ve ihtimal olmayacak. İyi bir tatil geçirmenin püf noktası sadece ve sadece her ne olursa olsun “Mutlu olmak için” tatile çıkmaktan geçiyor.

Tatile Çıkmadan Önce Karar Veremiyoruz!

Bizler de, tatile çıkmadan önce günlük hayatın vazgeçilmezi olan teknolojilerden çok fazla yararlanmaya başladık. Aynı başka ülkelerde yaşayan milyarlarca insan gibi.

Ama bu teknolojiden yararlanma konusunda birşeyleri yanlış yapıyoruz gibi. Yani fikirlerimiz ve kararlarımız konusunda yardımcı olması gereken teknoloji bizim karar vermemizi zorlaştıran bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Kafamız bulanıp allak bullak hale geliyoruz.

Örneğin “Bodrum’da eğlenceli ve konforlu bir tesis” olarak başlayan aramalarımızın sonucunda Antalya – Alanya’da üç yıldızlı aparttan bozma bir tesiste kararlaştırıp bitirebiliyoruz.

Ya da yurtdışı tatili planlıyorsak, yıllardır hayalini kurduğumuz şehir olan Paris’in içinde bulunduğu programlara bakıp, yok yok ben en iyisi “Büyük Balkanlar Turu”na katılayım diye sonlandırıyoruz.

Arama yapma konusunda ve kararlarımızı netleştirme konusunda maalesef interneti verimli kullanamıyor ve her yazılanı doğru olarak algılayıp (Oysa ki internet birçoklarının dediği gibi bir bilgi çöplüğü halinde) bize denk gelen aramalara göre karar veriyoruz. Ya da aslına bakarsanız karar veremiyor gördüklerimiz, okuduklarımız karşısında sadece birşeyler satın alıyoruz.

Tur İle Tatile Çıkmak Nasıl Birşey?

Bu araştırmalarımızı yaparken, en önemli arama tarzımız; örneğin google ve benzeri arama motorlarına gitmeyi düşündüğümüz yer ile ilgili birkaç kelime yazıp kendimizi google’ın içerisinde üst sıralara çıkmak için bilinçli yazılmış bir anlam içermeyen ve bilginin etrafında dönüp dolaştıran seyahat sitelerine –Gezi Bloglarına– takılıp kalıyoruz.

Bunların daha üstlerinde bulunan reklamlar ise bizi bir şekilde kapmaya çalışıyor. Bu reklamlar da aradığınız konuyla ilgili olacağına göre, seyahat acentalarının tur programları ile tanışmaya başlıyorsunuz.

Bir taraftan “Aman tur ile tatile çıkmayın! Daha ucuz hale getirip tatile kendiniz çıkın” diyen bir dolu yazı bombardımanı sizi bu sitelerden uzak tutmaya çalışsa da, herkesin şartları sizin taşıdığınız şartları taşımayabileceğinden; diyelim ki bir seyahat acentası ile tatile çıkmaya karar veriyorsunuz..

Yurtiçi Deniz, Güneş, Kum Tatili

Yurt içinde bir otel rezervasyonu ile deniz, güneş, kum tatili yapıyorsanız genel de çok da fazla probleminiz olmayacaktır. Ama bunun içinde önemli bir kıstas var. Ne istediğinizi bilerek tatile çıkmayı ilke edinin. Çünkü böyle yapmadığınızda muhtemelen memnun kalmayacak birşeyleri bulacak ve kendinize dert edeceksiniz.

Yurtiçi tatillerinde “Her Şey Dahil” kelimeleri asla sizin beklentilerinizi artıracak bir neden olmasın. Dahil olduğu belirtilen “her şey”in size uygun olup olmadığını bilerek beklentilerinizi belirleyin. Yani bir yerde geceliği kişi başı 999.- TL olan bir otel ile iki kişi beş gece 599 .

– TL. olan bir tesisi aynı kefeye koymayın. Nasıl olsa bunda da “Her Şey Dahil” diyerek bir kıyaslama yapmayın. Herşeyin bir bedeli olduğu gibi “Her şey dahil”inde bir bedeli var. Otelin konumunun, odaların konforunun, eğlencenin doluluğunun ve yiyecek içeceklerin kalitesinin olduğu gibi.

Ya Her Şey Dahil Oteller?

Anlayacağınız her tesis kendi elindeki malzeme ile “Her şey dahil” diyor. Mahallenizdeki bakkalın indirim kampanyası yaptığını ve kapısına “Her şey 5 TL” diye bir pankart astığını düşünün. Bir de yiyecek-içecekten giyime, elektronikten mobilyaya kadar ürün satışı yapan bir hiper marketin pankartlarla kapısına “Her şey 5 TL” yazdığını hayal edin. İki “Her şey 5 TL” sizce aynı mı?

Sanırım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. Ne yapmak istediğinizi bilerek satın alma yapar ve rezervasyonunuzun içeriklerini yeterince araştırıp, tesislerin görünüm ve hizmet yorumlarına göz atarsanız, mutlu bir tatil geçirme konusunda bir adım önde olmaya başlarsınız.

Eğer bunu yapmadan seçenekler arasında sadece “Burada da, orada da Her şey Dahil. Neden daha fazla para verelim ki?” şeklindeki bakış açınız, size mutsuzluktan başka birşey getirmeyecektir.

Unutmayın size tatili seyahat acentası satmadı. Onlar sadece rezervasyonlarınız konusunda yardımcı/aracı oldular.

Oteldeki beklentilerinizi ve bütçenizi siz belirlediniz ve bu belirlediğiniz şartlara göre bir aracı kullandınız.

Daha gider gitmez karşınıza çıkacak böylesi bir sorunla ilgili -acentanız size çok yanlış bilgi aktarımları yapmadıysa- tüm sorumluluk size aittir! Evet maalesef için gerçeği bu..

Bu konuyu yazı dizisi şeklinde aktarmaya devam edeceğim. Konu öylesine geniş ki sanırım sayfalar dolacak. Yurtiçinde bir tatili satın almadan başlayarak bir sonraki bölümde başka gerçeklere daha göz atacağız.

Источник: https://kesfet.tv/tatil-onerileri.html

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!

Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

Bebeğinizi kucağınıza almaya az bir süre kaldığında önem kazanan yenidoğan bebek kıyafetlerini yıkama işlemi, bebeğinizin doğumundan sonra tenine değen ilk giysileri olması nedeniyle oldukça önemlidir.

Bebeğinizin ilk dünyaya geldiği anlardaki hassas cildini koruyabilmek için kıyafet seçimi özenle yapılırken, satın alınan yeni kıyafetlerin yıkanıp yıkanmayacağı, yıkanma aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yıkarken kullanacağınız deterjanın hangisi olduğu ya da kaç derece sıcaklıkta yıkamanız gerektiği gibi önemli konular kafanızı meşgul edebilir.

Bu yazımızdaki bilgilerle, kafanızdaki tüm soru işaretleri yok olacak! İşte, yenidoğan bebeklerin kıyafetini yıkarken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta…

1. Yeni Bebek Kıyafetlerini Bebeğinize Giydirmeden Önce Mutlaka Yıkayın

Pek çok kimyasal teknikle eskitilen, boyanan ve dokunan kumaşlardan dikilen kıyafetlerin dikildiği yerlerin temizliğinden emin olunmadığı gibi bize ulaşana kadar geçen süreçte hangi aşamalardan geçtiğini hiç birimiz bilemeyiz.

Bebek kıyafetlerinin dikim ve bize geliş aşamaları da söz konusu durumları içerir. Bu nedenle, oldukça hassas ciltlere sahip olan bebeklere giydirilecek kıyafetler mutlaka yıkanmalıdır. Satın aldığınız bebek giysilerini, yetişkin kıyafetlerinden ayrı, tek başına yıkamalısınız.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken diğer konu ise, yıkama programı, sıcaklık derecesi ve deterjan gibi pek çok konuda farklı özelliklere sahip çamaşırları birbirinden ayrı yıkamanız gerektiğidir.

Örneğin; bebeğin iç çamaşırları ile tulumlarının ayrı tutulması ve farklı deterjan ve sıcaklıkta yıkanması gibi…)

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı? Detaylı bilgi için tıklayın…  

2. Bebek Giysilerini İdeal Sıcaklıkta Yıkamak Oldukça Önemlidir

Bilinenin aksine, bebek giysilerini maksimum sıcaklıklarda yıkamanız gerekmez. 40 derece suyla yıkanan bebek elbiselerinin yıkama sürecinde de gerekli hijyenin sağlanır. Yüksek sıcaklıklarda yıkanan giysiler yalnızca kıyafetlerin daha çabuk yıpranmasını sağlar.

3. Yıkama İşleminde Organik Deterjan ve Organik Yumuşatıcı Kullanmalısınız

Bebek giysilerinin yıkanmasıyla ilgili anne adayları tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de bebek kıyafet yıkama deterjanları nasıl olmalı, sorusunun cevabıdır.

Yetişkin çamaşırlarının yıkanmasında kullanılan deterjanların içerisinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle, bebek giysilerinin bu deterjanlarla yıkanması uygun değildir.

En iyi bebek kıyafeti yıkama deterjanı için ilk şart deterjanın organik olmasıdır.

Bebeklerin kıyafetlerini yıkamak için hangi deterjanı kullanabilirsiniz?

Kolay durulanması nedeniyle bebek kıyafetlerini yıkamak için sabun tozu ve bitkisel içerikli organik deterjanlar uygun birer alternatif olabilir. Büyük marketlerden kolaylıkla temin edilebilecek organik deterjanların çok köpürmediğine ve yoğun kokulu olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bebek kıyafetlerini yıkarken yumuşatıcı kullanılır mı?

Yukarıda bahsettiğimiz detaylar, yumuşatıcılar için de geçerlidir. Yoğun kokuları olan, organik olmayan yumuşatıcılardan kesinlikle kaçınmalısınız. Organik deterjanlar gibi organik yumuşatıcılar da anne adaylarına güzel kokular vaadetmemesine karşın, sağlıklı ve etkin temizlik sağlıyor.  

4. Yıkama Sonrası Mutlaka İlave Durulama Yapın

Günümüzde son teknolojiyle üretilen yeni nesil çamaşır makinelerinin genelinde bebek kıyafetlerini yıkamak için özel yıkama programları bulunur.

Bu programlar annelerin işini oldukça kolaylaştırsa da söz konusu programlar bebek kıyafetlerini yıkamak için şart değildir. Bu programların tek avantajı, diğer yıkama programlarına göre ekstra durulama yapmasıdır.

Bu nedenle çamaşır makinesinde bebek kıyafetleri yıkama programı olmayan anne adayları, fazla durulama süresi seçerek sorunun üstesinden gelebilir.

Bebek kıyafetlerinin yıkanma aşamasında durulamanın uzun sürmesi neden önemlidir?

Yıkama esnasında artı durulama seçeneğinin kıyafetlerinin yıkama aşamasında kullanılan çamaşır deterjanı ve yumuşatıcılarından arta kalan kimyasallardan arındırılması açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğu belirtilir.

Yıkanan kıyafetlerin üzerinde herhangi bir madde artığı kalmaması amacıyla yıkama bitmeden önce yeniden durulanmasının oluşabilecek alerjik reaksiyonları önleyebileceği ifade edilir.

 Hatta söz konusu durumun bebekte ilerleyen zamanlarda; pişik, isilik, atopik dermatit gibi bir çok cilt problemini ortadan kaldıracağı dile getiriliyor.

5. Bebek Giysilerini Yıkma Sonrasında Mutlaka Ütüleyin

Yıkama sürecinin yanında ütüleme işlemi de hijyen açısından büyük önem taşır.

Ütüleme esnasında yayılan yüksek ısının yıkanmaya direnen kirleri giysilerden arındırdığı, bebeğin cildine hızla enfeksiyon oluşturma ihtimali olan bölgelere direkt temas eden iç çamaşırlarının, çorapların hatta nevresim takımlarının bu anlamda önceliği bulunduğu, dolayısıyla bebeğin vücuduna doğrudan temas eden kıyafetlerin öncelikli olmak üzere, bebek kıyafetlerinin düzgün bir şekilde ütülenmesi önerilmektedir.  

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/bebek-kiyafetlerini-yikarken-dikkat-edilecek-5-onemli-puf-nokta/

Şeker hastaları dikkat! Bayramda bu 11 öneriyi dikkate alın

Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

Herkes bayramda istediği gibi yiyip içerken, bir diyabetli olarak diyet planınıza bağlı kalmak sizin için oldukça zor olabilir.

Bayram ziyaretlerindeki zengin sofralar, birbirinden cazip yiyecekler her zaman göz önündedir ve uymanız gereken program bozulabilir. Doğru bir planlama, sevdiklerinizle bayramın tadını çıkarırken sağlıklı seçimler yapmanız için size yardımcı olacaktır.

Prof. Dr. Alper Çelik, bayramda diyabet yönetimi için kolay ipuçları ve püf noktalarını anlattı. Bu yöntemler sayesinde bayramın tadını çıkarabilirsiniz.

ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Bir öğün atlamak kan şekeri düzeyinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Tatil programınız yoğun ve meşgul görünüyorsa, güne başlarken ön planlama yapmayı ve gün içinde yiyeceğiniz yemekleri ve atıştırmalıkları hazırlamayı düşünün.

 BOL SU İÇİN

Daha fazla su içmek, daha az kalorinin yanı sıra daha az şeker, tuz ve kolestrol alımıyla alakalıdır. Bol su tüketmek, diğer tatlandırılmış içeceklerin alımını da sınırlandırır.

KARBONHİDRAT ALIMINDA AKILLI DAVRANIN

Karbonhidrat tüketiminiz için gün boyunca boşluk bırakın. Belirli bir zamanda hangi karbonhidratların tüketileceğini seçin. Ayrıca, kan şekeri artışını en aza indirmeye yardımcı olmak için yavaşça sindirilen ve emilen karbonhidrat karışımları vardır.

Örneğin, içecek başına 200’den, bar başına 160'tan az kalori ile akıllı kontrollü bir seçim yapmış olursunuz. Buna karşılık, yüksek glisemik indeks ve glisemik yükleme özelliği olan yiyecekler hızla sindirilir ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olur.

Bu yüzden, rafine edilmiş ve işlenmiş karbonhidratları sınırlandırın ve elma, havuç, fasulye ve kaju gibi lif bakımından zengin yiyecekleri seçin.

AÇIK BÜFELERE DİKKAT!

Daha küçük bir tabak alın ve tabağınızı taze sebzeler, yağsız proteinler ve bazı kompleks karbonhidratlarla doldurun. Bu tutumunuzdan vazgeçmeyin. Tatlı alacaksanız birkaç arkadaş ile tatlınızı bölüşün.

KENDİNİZE SAĞLIKLI TABAKLAR HAZIRLAYIN

Porsiyon kontrolü yapmak diyabet hastalığı olan insanlar için çok önemlidir. Çok fazla yemek ya da bazı yiyeceklerden fazlasıyla yemek, kan şekerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Tatil sezonunda kendinize tabak hazırlarken, tabağınızın dört kısma ayrıldığını düşünün ve şöyle bir düzenleme yapın:

Tabağın ¼’ünde Yağsız Protein: Derisiz hindi veya tavuk, yağsız sığır eti, balık, fasulye, mercimek

Tabağın ¼’ünde Karbonhidrat: Tahıllar, makarna çeşitleri, patates, ekmek

Tabağın ½’sinde Yeşil Sebzeler: Salata, brokoli, yeşil fasulye, kuşkonmaz gibi nişastasız sebzeler

YAVAŞ TÜKETİN

Beyninizin midenize artık tok olduğunuza dair sinyal göndermesinin yaklaşık 20 dakika sürdüğünü biliyor musunuz? Araştırmalar, öğünlerin yavaş tüketildiği zaman insanların hızlıca tüketenlerden çok daha az kalori aldıklarını ve daha fazla su tükettiklerini göstermiştir. Yemeğinizi yavaşlatmaya yardımcı olmak için yavaşça çiğnemeye çalışın, rahat olun ve lokmalarınızın arasında bir yudum su için.

TATLI YİYEBİLİRSİNİZ AMA…

Tatlı sizin için gerçekten önemliyse, önceden planlama yapmalısınız. Gün boyunca daha az karbonhidrat yiyin, böylece küçük bir tatlının keyfini çıkarabilirsiniz. Porsiyon boyutlarına dikkat etmeye ve fazladan lokma yememeye dikkat edin.

HAREKET EDİN

Her ne kadar bayram tatili geleneksel olarak yemek zamanı etrafında şekilleniyor olsa da tatil geleneklerinize fiziksel bir aktivite eklemeyi düşünmelisiniz. Hareketsiz kalmamak için, yemekten sonra 20 dakika yavaş tempoyla yürüyüş yapın.

Ailenizle de yürüyüşe çıkabilirsiniz. Haftada üç defa en az 30 dakikalık hafif bir egzersiz de yapabilirsiniz. İsterseniz bu süreyi 15 dakikalık kısımlara ayırabilirsiniz. Tatillerde hareketsiz kalmaktan kaçının.

Çok uzak olmayan mesafedeki akraba ya da dost ziyaretlerine araçla değil de yürüyerek gidin.

FAZLADAN UYUYUN

Az uyku uyumak, kan şekerinizi kontrol etmeyi zorlaştırır, çünkü bu durum aynı zamanda vücudunuzdaki hormonları da etkiler.

Ayrıca, uykusuzluk devam ettiğinde yüksek yağ ve yüksek şeker oranına sahip yiyecekler yeme isteğinizi artırır. Bu da sizi sağlıksız yiyecek seçimlerine yönlendirir ve sonrasında kendinizi daha fazla stresli hissetmenize neden olur.

Kendinizi bu şekilde dengesiz yemek yemeye karşı korumak ve kan şekeri değişiminizi engellemek için her gece 7-8 saat uyumalısınız.

SAKIN VAZGEÇMEYİN

Bir yemek ya da kutlama sırasında programınız dışına çıktığınızı hissederseniz bütün planı iptal etme yoluna gitmeyin, sakın vazgeçmeyin.

Kendinizi suçlu hissetmek yerine, duygularınızı kabul edin ve bir sonraki öğünde kaldığınız yerden devam etmeye odaklanın.

Küçük bir aksaklık tüm planınızı bozmasın, seyrek de olsa aksilikler olabileceğini bilip hemen toparlanmalı ve sağlığınıza gösterdiğiniz özene devam etmelisiniz.

BİR MOBİL UYGULAMA EDİNİN

Diyabet ve diyabetinizde takip edeceğiniz diyeti yönetmenize yardımcı olabilecek birçok mobil uygulama bulunuyor. Bayram tatilinde normal rutininizin dışındaki yiyeceklerle karşılaştığınızda bu tür uygulamaların çok yardımı olacaktır.

Источник: https://www.gercekgundem.com/saglik/97086/seker-hastalari-dikkat-bayramda-bu-11-oneriyi-dikkate-alin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.