Bulantı ve kusmaya Zencefil

Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bulantı ve kusmaya Zencefil

Bütün insanlar hasta olur, ama doktor muayenesi bütün hastalıklar için ilk başvurulacak nokta olmamaktadır.

Mide bulantısı ve kusma çok sık karşılaşılan bir durum olduğu için bu rahatsızlıklar listesinin ilk sıralarında gelmektedir. Sık sık yaşanılan mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıkların tedavisi oldukça kolaydır.

Bu makalede mide bulantısı ve kusma sorunlarını evde kendi kendinize tedavi etmeniz için gereken bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bol Bol Sıvı Tüketin ve Yediklerinize Dikkat Edin

Sıvı tüketimine küçük miktarlarla başlayın. Örneğin yetişkinler için bir seferde 1 bardak su idealse, çocuklar için bu daha az bir miktar olmalıdır.

Sadece çorba, doğal meyve suyu, limonata, soda gibi temiz ve sağlıklı sıvılar tüketin.

Eğer mide bulantınız veya kusma gibi sorunlarınız varsa süt ve süt ürünlerinden (çoğu zaman süte hassasiyeti bulunanlar sorun yaşamadan yoğurt tüketebilmektedir) uzak durun. Çünkü süt ve süt ürünleri bulantı ve kusma rahatsızlıklarını daha kötü bir seviyeye taşır.

Çocuklarınızın sıvı tüketimlerini kontrol altında tutun. Onların kola, çay ve spor içecekleri gibi sıvı içeceklerden kaçınmalarını sağlayın.

Yetişkinler zencefil, papatya çayı, doğal meyve suları gibi sağlıklı içecekleri sıvı tüketimlerine mutlaka eklemelidir.

Mide bulantınız başladıktan sonra 24 saat içinde kusmadıysanız ve hala mide bulantınız devam ediyorsa sıvı diyetiyle birlikte katı yiyecek diyetine de başlayabilirsiniz.

Muz, pirinç, şekersiz elma püresi, tost, makarna veya patates gibi sindirimi kolay olan ve midenizi yormayan gıda ürünlerini diyetinize ekleyebilirsiniz.

Diyete başladınız ve mide bulantınız hafiflediyse, yulaf ezmesi ve yoğurt gibi yavaş sindirilen yumuşak gıdalarla diyetinizi destekleyin. Ancak mide bulantısı ve kusma tekrar ortaya çıkarsa sıvı içeceklerin bulunduğu diyete geri dönün.

Kızarmış ve yağlı gıdalardan, şekerlemelerden uzak durun. Küçük porsiyonlar şeklinde ve yavaş yavaş yiyin. Yemek yedikten sonra başınız yüksekte olacak şekilde bir süre dinlenin.

Yani kısacası mideniz aldığınız gıdalardan dolayı tepki veriyor olabilir. Bu yüzden midenizi en az 1-2 gün dinlendirirseniz sisteminiz normale dönecektir. Ancak gıda zehirlenmesi de mide bulantısına ve kusmaya neden olabilmektedir. İshal ve karın ağrısı genellikle bu bulantıya eşlik eder. Eğer gıda zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Zencefil

Zencefil mide bulantısı ve kusmayı kontrol etmek için kullanılabilir. Yapılan araştırmalar zencefilin araç tutmasına karşı etkili olabileceğini göstermiştir. Zencefil kapsül olarak, çay şeklinde ya da şekerleme halinde tüketilebilir.

Nane Yağı

Nane yağının sindirim kanalındaki kasları rahatlattığı söylenir. Böylece, mide bulantısı ve kusma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Çay olarak, kapsüller şeklinde ya da aromaterapi olarak içe çekilerek kullanılabilir.

Tarçın

Mide bulantısı için 1/2 çay kaşığı tarçın tozunu 1 bardak kaynamış suyun içine atıp karıştırın ve yudum yudum için. Ancak hamileyseniz bu yöntemi denemeyin.

Pirinç Suyu

Pirinç suyu, özellikle gastrit sebebiyle oluşan mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olur. Pirinç suyu hazırlarken kahverengi pirinç yerine beyaz pirinç kullanın. Çünkü beyaz pirinç nişasta bakımından zengindir ve sindirimi saha kolaydır.

1 bardak pirinci 1 ya da 1/2 bardak suyun içerisinde kaynatın. Ardından karışımı süzün ve pirinç suyunu için.

Kimyon

Kusma için evde kullanılabilecek en iyi malzemelerden birisi kimyondur. Pankreatik enzimlerin salgılanmasını harekete geçirdiği için sindirim problemleri sonucunda ortaya çıkan kusma hissine karşı faydalıdır.

1/2 çay kaşığı öğütülmüş kimyon tohumunu ılık su ile karıştırın ve için.

Soğan Suyu

Soğan suyu antibiyotik özellikleri sayesinde mide bulantısı ve kusmayla mücadele etmeye yardımcı olur. Soğan suyunu 2 şekilde tüketebilirsiniz:

 • 1/2 bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı bal ilave edin. Bu karışımdan bir yemek kaşığı yiyin. İhtiyaç duydukça tekrarlayın.
 • 1 çay kaşığı soğan suyu ile 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefili karıştırın. Kusmaya çare olması için bu karışımı düzenli aralıklarla tüketin.

Mide Bulantısı ve Kusmaya Karşı Yapabileceğiniz Diğer Şeyler

 • Dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın.
 • Derin derin nefes alıp verin.
 • Duş alın ve biraz rahatlamaya çalışın.
 • Midenizi sakinleştirmek için yudum yudum su için.
 • Parfüm ya da yemek kokularından uzak durun.
 • Lif bakımından zengin besinler yiyin. Bu besinler mide bulantısını harekete geçiren kimyasalları vücudunuzda atacaktır. Elma bu anlamda iyi bir seçenek olabilir.
 • Mide bulantısını kafanızdan uzaklaştırmak için televizyon izleyin.
 • Ağzınızda kötü bir tat varsa karbonat, tuz ve ılık su karışımı ile ağzınızı çalkalayın. Bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 çay kaşığı karbonat, 3/4 çay kaşığı tuz ve 4 bardak ılık su. Çalkaladıktan sonra tükürün.
 • Yemekten sonra oturun, uzanmayın.
 • Kuvvetli kokulu yemeklerden uzak durun.
 • Aşırı baharatlı yemeklerden uzak durun.
 • Kafein, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Süt bazlı ürünlerden uzak durun.
 • Midenizin üzerine sıcak su torbası koyun.
 • Daha fazla mide bulantısına yol açmamak için hareketinizi en aza indirgeyin.
 • Eğer kusacaksanız bunu engellemeye çalışmayın.
 • İşlenmiş, yağlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Bunlardan bazıları beyaz ekmek, donut, sosis, hamburger, kızarmış yiyecekler, cips ve birçok konserve gıdadır.
 • Kusma esnasında başınıza soğuk kompres uygulamak rahatlatabilir. Kusmayı durdurmaz ama daha iyi hissetmenizi sağlar.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmelisiniz?

 • Hiçbir şey yiyemiyor ve içemiyorsanız.
 • Gün içerisinde 3 kez ya da daha fazla kusuyorsanız.
 • Kusmanız çok şiddetliyse ya da 24 saati aşkın bir süredir devam ediyorsa.
 • Kusmuğunuzda kan varsa ya da kahve telvesi gibi görünüyorsa.
 • 48 saatten uzun bir süredir mideniz bulanıyorsa.
 • Halsiz hissediyorsanız.
 • Ateşiniz varsa.
 • Karın ağrınız varsa.
 • 8 saattir ya da daha fazla süredir idrara çıkmadıysanız.

Uyarı

Yazımızda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir. Teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Источник: //www.onikibilgi.com/kusma-ve-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir/

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Bulantı ve kusmaya Zencefil

Tüm dünyada çok yayın kullanılan şifalı bitkilerden biri olan Zencefili çok yoğun olmamak koşulu ile düzenli tüketebilirsiniz, ancak ciddi hastalıklarınız var ise kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Zencefil, mor ve pembe çiçekleri olan kokulu bir yeraltı köküne sahip tropik bir bitkidir. Başta şifalı bir bitki olarak sağlıkta olmak üzere, gıdalarda, içeceklerde, sabun yapımında ve kozmetikte yaygın şekilde kullanılan bu şifalı bitki, Çin, Hint, Yunan ve Arapça tarihi metinlerde, şifalı olarak anlatılmaktadır.

Binlerce yıldır mide ağrısı, ishal ve mide bulantısı tedavisinde kullanılan zencefil, günümüzde cerrahi öncesi bulantıları için beslenme takviyesi olarak ve ayrıca hareket, kemoterapi veya gebelik kaynaklı mide bulantısı, romatoid artrit ve osteoarterit için de kullanılmaktadır.

Zencefilin faydaları

Ayrıca yağı veya zencefil suyu kullanılabildiği gibi, bazen işlenmiş gıdalarda ve kozmetikte de zencefilden faydalanılmaktadır. Zencefilin benzersiz kokusu ve lezzeti, içerdiği gingerol yağlarından gelir, bu onun tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumlu ana biyoaktif bileşiğidir ve anti-inflamatuar (anti-iltihap) ve antioksidan etkilere sahiptir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Zencefilin pek çok kullanım alanı vardır ama diğer bitkilerden farklı olarak gebelikle ilişkili bulantı ve kusmayı gidermek amacıyla (doktora danışmak kaydı ile) kullanılabilir.

Yine, kemoterapiye bağlı mide bulantısını kontrol etmeye yardımcı olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ancak aşırı kullanımı karın ağrısı, mide ekşimesi, ishal ve gaz gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Zencefil mide bulantısına iyi gelir mi?

Yapılan araştırmalarda zencefilin bulantıya karşı oldukça etkili olduğu gözlenmiştir. Uzun zamandır deniz tutmasının neden olduğu mide bulantısına karşı kullanılan zencefil, reçeteli ilaçlardan daha etkili bulunmuştur. Ayrıca ameliyattan sonra ve kemoterapi gören kanser hastalarında bulantı ve kusmayı hafifletebilir.

Ancak, en etkili olduğu alan hamilelikteki sabah bulantılarıdır. Toplam 1.278 gebe kadının katıldığı 12 çalışmada, 1.1-1.5 gram zencefilin bulantı semptomlarını önemli ölçüde azaltabildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmada zencefilin kusmayı engellemeye etkisi olmamıştır.

Mide bulantısı neden olur? Bulantı ve kusmaya ne iyi gelir?

Zencefilin gebelikte kullanımı güvenli kabul edilmekle birlikte, hamileyseniz büyük miktarlarda almadan önce doktorunuzla konuşun. Bazıları zencefili fazla tüketmenin düşük riskini artırabileceğine inanmaktadır, ancak şu anda bunu destekleyecek herhangi bir çalışma yoktur.

Zencefil kas, eklem ve osteoartrit ağrısına iyi gelir mi?

Zencefilin egzersize bağlı kas ağrısına karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Hemen etki göstermese de kas ağrısının günlük ilerlemesini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu etkinin zencefilin anti-enflamatuar özelliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Osteoartrit (kireçlenme) yaygın bir sağlık sorunudur. Bu hastalık vücuttaki eklemlerin dejenerasyonuna neden olur ve bunun sonucunda da eklemlerde ağrı ve sertlik gibi semptomlar ortaya çıkar. Zencefilin anti-enflamatuar etkisi, osteoartrit ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Diz osteoartriti olan 247 kişiden oluşan kontrollü bir çalışmada, zencefil ekstresi alanlarda daha az ağrı gözlenmiş ve bu kişiler daha az ağrı kesici kullanma ihtiyacı hissetmiştir.

Başka bir çalışma, zencefil, damlasakızı, tarçın ve susam yağı kombinasyonunun, topikal olarak uygulandığında inflamasyonu azalttığı, osteoartrit ağrısı ve eklem sertliğinin azalmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Zencefilin diyabet (şeker hastalığına) etkisi 

Zencefil kan şekerini düşürmekte ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Tip 2 diyabetli 41 kişi ile yapılan (2015) bir çalışmada günde 2 gram zencefil tozu alanlarda açlık kan şekerinin %12 azaldığı görülmüştür.

Aynı zamanda, HbA1c’yi (kan şekeri düzeyi belirteci) çarpıcı bir şekilde iyileştirerek 12 haftalık bir sürede %10 düşmüştür. ApoB / ApoA-I oranında% 28’lik bir azalma ve oksitlenmiş lipoprotein belirteçlerinde %23’lük bir azalma saptanmıştır.

Bunların ikisi de kalp rahatsızlığı için büyük risk faktörleridir.

Zencefil ve hazımsızlık (dispepsi)

Hazımsızlık (dispepsi), mide üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık verici bir sorundur. Midenin geç boşaltılmasının hazımsızlığa önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir.

İlginç bir şekilde, zencefilin, bu durumdaki insanlarda karnın boşaltılmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Yemekten sonra, midenin boşalması için gereken süreyi 16 ila 12 dakikaya düşürmüştür.

Yapılan bir çalışmada, yemekten önce 1,2 gram zencefil tozu, midenin boşaltılmasını %50 oranında hızlandırmıştır.

Zencefil tozu adet ağrısına (menstrüel, regl, dismenore) iyi gelir mi?

Zencefil tozu menstrüel ağrıyı önemli olarak azaltmaktadır. Menstrüel ağrı (dismenore), bir kadının adet döngüsünde hissettiği ağrıya karşılık gelir.

Geleneksel kullanımlarından biri menstrüel ağrı da dâhil olmak üzere ağrıyı hafifletmektir.

Bir çalışmada, adet döneminin ilk 3 günü boyunca, 150 kadından günde 1 gram zencefil tozu almaları istenmiştir, sonuç olarak zencefil, ağrıları etkili bir şekilde azaltmıştır.

Zencefilin kötü kolesterole (LDL) etkisi var mı?

Yüksek LDL lipoprotein seviyeleri (kötü kolesterol) artmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Yenilen gıdalar LDL seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Yüksek kolesterollü 85 kişi ile yapılan bir çalışmada 45 gün süre ile 3 gram toz zencefili alan kişilerin çoğunda kolesterolde belirgin azalma saptanmıştır.

Bu çalışmada toplam kolesterol ve kan trigliseritlerinde de azalma olduğu gösterilmiştir.

Zencefilin antioksidan özelliği ile kanseri önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Özütünün çeşitli kanser türleri üzerine etkileri pek çok araştırma ile incelenmiştir.

Anti-kanser özellikleri, ham zencefilde büyük miktarda bulunan bir madde olan 6-gingerol’e bağlanmıştır. 30 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil özütü kolondaki pro-inflamatuar sinyal moleküllerini önemli ölçüde azaltmıştır.

 Bununla birlikte, yüksek kolon kanseri riski olan bireylerde yapılan bir takip çalışması bu bulguları doğrulamamıştır.

Kudret narı nedir? Faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

Zencefilin pankreas kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanserine karşı etkili olabileceğine dair sınırlı kanıtlar vardır. Kanser tedavisi gören hastaların kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Aksi halde zencefilin kullandıkları ilaçlarla olumsuz etkileşime girme riski olabilir.

Zencefil Alzheimer’ı önler mi?

Beyin fonksiyonunu artırabildiği bildirilen zencefil, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Oksidatif stres ve kronik iltihaplanma yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Bunlar Alzheimer hastalığının ve yaşla ilişkili bilişsel gerilemenin nedenleri arasında sayılmaktadır. Hayvanlar ile yapılan birtakım çalışmalar, zencefilin içerisinde yer alan antioksidan ve biyoaktif bileşiklerin beyinde meydana gelen inflamatuar yanıtları inhibe edebileceğini göstermektedir.

Ayrıca zencefilin doğrudan beyin işlevini artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Alzheimer tedavisi ve hastalıkla yaşama rehberi: Öneriler ve uyarılar

Çinliler ve Kızılderililer, 4,700 yılı aşkın süredir rahatsızlıkları tedavi etmek için zencefilli tonikler kullanmışlar ve tıbbi özellikleri nedeniyle Roma İmparatorluğu’nda ticarette paha biçilmez bir mal olarak görülmüştür.Taze, kurutulmuş, turşu, korunmuş, kristalize, şekerlendirilmiş ve toz haline getirilmiş veya öğütülmüş çok sayıda formda kullanılır.

Tadı biraz biberli ve biraz tatlı, güçlü ve baharatlı bir aroma içerir. Baharat olarak en yaygın kullanılan yerler kurabiye, kek ve köri karışımlarıdır. Şekerli veya kristalize zencefil, şeker şurubu için de kullanılabilir.

Zencefil nasıl yapılır ve tüketilir

Zencefili kullanmanın birçok farklı şekli vardır. Bunlar arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Ham zencefil; çiğ dilimlenmiş zencefili (başparmağınızın büyüklüğünde) her sabah bir bardak sıcak ya da soğuk suya rendeleyerek içebilirsiniz.
 • Zencefil esansiyel yağı, zencefilin en etkili şeklidir, çünkü zencefilin en yüksek yağ seviyelerini içerir. Sağlık için alınabilir veya ağrıyan bölgeye sürülerek ovuşturulabilir. Tipik olarak, iki veya üç damla uçucu yağ tavsiye edilen terapötik dozdur.
 • Zencefil çayı; Toz ya da taze formu ile yapacağınız çayı günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.
 • Zencefil tozu; yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca günde 1 gr.lık önerilen doz olarak ya da kapsül formunda alınabilir.

Zencefil çayı faydaları

Zencefil çayı, mide bulantısını hafifletmek, mide ağrısını azaltmak ve vücudu rahatlatmak için sıklıkla kullanılır. İltihaplara karşı günde iki ila üç fincan içmek yeterlidir. Lezzet katmak için çiğ bal ve limon da eklenebilir. Çay hem toz hem de taze zencefilden yapılabilir.

Zencefil çayı özellikle kış hastalıklarına karşı koruyucudur

Taze zencefilin öğütülerek çayının yapılması daha faydalıdır. Çayı için 20 gram taze zencefili iyice yıkadıktan sonra kabuğunu soyun ve ince dilimler halinde kesin ya da rendeleyin. Çayı demlemek için bir cezvede kaynattığınız suyun içine zencefil dilimlerini ekleyin ve 10 dakika kadar bekletin. Lezzet katmak için bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Zencefil, ıhlamur, adaçayı ve ekinezya: Bitkisel çaylarla hastalıklardan korunun

Toz zencefil çayı

Toz zencefil çayı yaparken acı olmaması için zencefili az miktarda kullanmaya dikkat edin. Hatta lezzet katmak için bir miktar siyah çay da ekleyebilirsiniz. Bir bardak kaynamış suyun içine yarım çay kaşığı toz zencefili karıştırın ve 5 dakika kadar bekletin. Tercihinize göre bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Zencefil bal limon karışımı nasıl hazırlanır?

Ballı zencefili hazırlamak için toz zencefil kullanılmaktadır. 2 gram toz zencefil, 10 gram taze zencefile denk gelmektedir. 1.5 yemek kaşığı toz zencefil, 1 çay bardağı kadar bal ile karıştırılır, yarım limon suyu da eklenerek koyu kıvamlı bir macun elde edilir. Her gün 1 tatlı kaşığı yenilebilir.

Zencefil zayıflatır mı?

Pek çok soruna iyi gelen zencefilin bir faydası da zayıflamaya ve kilo vermeye olan olumlu katkısıdır. Bilinen etkilerinden olan kan şekerini düzenlemesi sayesinde zencefil, açlık hissini baskılayarak sağlıklı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca zencefil, iştah kesmesi ile de diyet yapanların kullanabileceği bitkiler arasındadır.

Zencefilin besin değeri;

Zencefil uçucu yağlar ve diğer bileşikler içermektedir. 100 gram zencefil 79 kalori içerir.

Ayrıca sodyum, potasyum, karbonhidrat, protein, A vitamini, B6 ve B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum ve lif içermektedir.

Zencefil hapı faydalı mıdır?

Zencefil en çok taze ve toz formunda tüketilse de, hap şeklinde olan formları da piyasa da bulunmakta ve kullanılmaktadır. Gerek taze, gerek toz kullanımından elde edilen fayda, tablet zencefilden de sağlanmaktadır.

Tablet olarak kullanmadan önce gerekli bilgilendirmeleri okumanız ve doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Piyasada 100mg, 400mg, 420mg, 460mg 470mg, SOO MG,550mg ve 1000mglık kapsülleri, çiğnenebilen tabletleri (67,5 mg), yağı (%100) ve çay poşetleri bulunmaktadır.

Hamilelikte zencefil 

Gebelikte zencefil kullanmanın anne ve bebek üzerineki olumlu ya da olumsuz etkisi üzerine henüz yeterince çalışma yoktur. Sabah bulantısı gibi gebelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda oldukça etkili bir çözüm olabilir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Zencefilin yan etkileri ve zararları

Zencefil, baharat olarak kullanıldığında genellikle güvenlidir. Bazı insanlarda, zencefil karın rahatsızlığı, mide ekşimesi, diyare ve gaz gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

Bazı uzmanlar safra akışını artırabileceğinden safra taşı hastalığı olan kişilerin zencefil kullanırken dikkat etmesini önerir.

Yüksek dozda zencefil, (günde 5 gramdan fazla) yan etkileri artırabilir veya ciltte döküntülere neden olabilir.

//www.medikalakademi.com.tr/aloe-vera-nedir-nasil-kullanilir-yi-geldigi-hastaliklar-ve-cilde-faydalari/

Zencefilin ilaçlarla etkileşip etkileşmediği tam bilmemektedir, ancak yapılan çalışmalar antikoagülanlar ila (kan sulandırıcı ilaçlar) etkileşime girebileceği endişesi doğurmuştur. Yine hamilelik sırasında zencefil kullanımı için yeterli bilimsel bilgi yoktur, bu nedenle kesinlikle doktora danışılarak kullanılmalidır.

Zencefil tansiyonu yükseltir mi?

Zencefilin tansiyonu yükselttiğine dair herhangi bir kanıt yoktur ancak tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girme riski olduğu için doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Uzun süre Zencefil kullanmak riskli midir?

Zencefil kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğu sorununuz varsa kullanmanız güvenli olmayabilir. Her zaman aldığınız bitkisel ilaçlar hakkında daima doktorunuza bilgi vermeniz faydalı olacaktır.

Zencefilin hipersensitiv reaksiyon sonucu dermatitise sebep olduğu, çok yüksek dozda alındığı zaman da sinir sistemi depresyonu ve kardiyak aritmiye sebep olduğu rapor edilmiştir.

Bugüne kadar normal dozda kullanımında belirlenen ciddi bir vaka rapor edilmemiştir.

Kaynaklar ve referanslar:1 – All about Ginger 2 – Health Benefits of Ginger 3 – The Mighty Ginger 4 – Anti-Oxidative Effects of Ginger

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/zencefil-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-zencefilin-faydalari-nelerdir-zayiflatir-mi/

Zencefilin Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanımı

Bulantı ve kusmaya Zencefil

Zencefil hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Bu yazıda zencefilin faydaları, tipleri ve kullanım şekillerini sizler ile paylaştım.

Yaklaşık 5000 yıllık tarihi olan bir bitkiden bahsediyoruz. Geçmiş zamanlarda ticaret ve takas öğesi olarak kullanılmış, geleneksel tıbbın birçok alanında değerlendirilmiş ve şuan onun hakkında daha fazla şey biliyoruz.

Kendisi bu yazımın kahramanı: Zencefil!

Birçok farklı özelliği ile yazılmaya değer ve son zamanlarda ülkemizde sık kullanılan zencefil ile ilgili bilmeniz gerekenleri sıralamak istiyorum.

Bu yazıda zencefilin faydalarından, kullanım yollarına ve doz bilgisine kadar birçok hususa değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Zencefil: Lezzetli ve sağlıklı

Önce tanım ile başlamak istiyorum. Zencefil kökeni oldukça eski zamanlara dayanan, zerdeçal ve kakule ile beraber köken olarak zencefilgiller ailesine dahil bir bitki.

Kendisi toprağın altında kökler halinde bulunuyor. Genel görevi baharat olarak yemeklere tat katmak olsa da geleneksel Çin tıbbında yıllardır kullanılıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu zencefil FDA (Amerika Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından güvenli besinler arasında gösterilmiştir.

Zencefili birçok farklı türde (toz, yağ, kurutulmuş) bulabileceğiniz gibi taze olarak da alabilirsiniz. En çok zencefil üretim yapan ülkeler Jamaika, Hindistan ve Endonezyadır.

Bulantı ve ishal ataklarını geçirmek için sık kullanılan zencefilin tek özelliği bu değil. Hadi devam edelim ve zencefilin diğer özelliklerini beraber inceleyelim.

İnflamasyonu azaltır

İnflamasyon ile ilgili neredeyse her yazımda bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Genel olarak inflamasyon vücudun hasarlı dokuları ve yapıları iyileştirmek için oluşturduğu bir tepki.

Bu tepki mevcut hücrelere zarar vermekle beraber doğru süreyle devam ederse vücudun hasarı onarmasına yardım eder. Eğer uzun süren ve kronik hale gelen bir inflamasyon varsa durum tam tersi haline gelir ve o bölgedeki hücreler zarar görmeye başlar.

Bu konuda yapısal sorun oluşturan en önemli nokta eklemler. Yaşlı ve kötü beslenme/yaşam düzenine sahip bireylerde ortaya çıkan eklem sorunlarının çoğu bölgesel inflamasyona bağlıdır.

Ayrıca kalp damar problemleri gibi birçok “21.yüzyıl” hastalığı sistemik-kronik inflamasyona bağlıdır. Dolayısıyla kronik inflamasyonu engellemek sağlıklı yaşam sürecinde önemli bir adım demektir.

Zencefil ise ihtiva ettiği gingeroller ile kronik inflamasyonu gidermek için oldukça önemli bir destektir. Özellikle osteoartirit problemi yaşayan kişiler için genel olarak güvenli ve etkili bulunmuştur (1, 2).

Hatta osteoartirit hususunda zencefil o kadar etkilidir ki ağızdan tüketim haricinde birkaç farklı bileşen ile oluşturulan merhemler bile diz ağrısını rahatlatmaya yardım eder (3).

Bulantı, kusma ve ishal için doğal bir ilaçtır

Bulantı, kusma ve ishal birçok insanın canını sıkan bir durum. Bu durum eski zamanlarda daha sık yaşanıyordu ve -Çin tıbbı sağ olsun- zencefil bu konuda harika bir ilaç olarak uzun zamandır kullanılıyor.

Zencefilin bulantı, kusma ve ishal üzerine etkisi yakın zamanda daha fazla incelendiğinde neredeyse reçeteli ilaçlar kadar etkili olabileceği fark edildi.

Yapılan araştırmalar cerrahi hastalarında operasyon sonrası dönemde, kanser hastalarında kemoterapi sırasında ve yolculukta sık yaşanan (araba/deniz tutmalarında) bulantılarda zencefil kullanımının çok etkili olduğunu gösteriyor (4, 5).

Buraya kocaman bir “AMA” yazmak istiyorum. Çünkü birçok gebe zencefil tüketimini bulantı ve kusmaları rahatlatmak için kullanıyor. Evet, çok etkili ama zencefilin içerisindeki aktif maddeler aynı zamanda rahmin kasılmasını da aktive edebilir.

Kasılan rahim ise erken doğum veya düşük tehdidi oluşturur. Dolayısıyla gebelerde bulantı ve kusma tedavisinde kesinlikle zencefili tercih etmemelisiniz.

Bazı araştırmalar zencefil kullanımını gebelik sürecinde güvenli buluyor. Ama en ufak şüphe ve risk beni alarma geçirmek için yeterli.

Dolayısıyla ben araştırmalara karşı çıkarak -ki bunu çok yapmam- gebelik sürecinde zencefili sadece hekim kontrolünde almanız gerektiğini tekrarlıyorum.

Kan şekerini düşürür

Toplumun kilo ortalaması arttı. Artık çevrenizde gördüğünüz bireylerin büyük bir kısmı diyabet riski taşıyor.

Burada en önemli faktör ise ortalama kan şekeri. Dolayısıyla doğru beslenme ile beraber ortalama kan şekerini düşürmek yapılacak listesinde en üstlerde.

Zencefil ise bu konuda oldukça etkili bir ajan. Çünkü yapılan araştırmalar zencefilin ortalama kan şekerini düşürdüğünü, insülin direncini azalttığını gösteriyor.

Hatta bir araştırma küçük bir miktar zencefilin (2 gram ekstrakt) tip 2 diyabetik bireylerde ortalama kan şekerini %12 azalttığını ve buna bağlı HbA1c düzeyini üç aylık periyotta %10 düşürdüğünü gösteriyor (6).

Kanser önleyicidir

Zencefil içerisinde bulunan gingerol etken maddeleri ile anti-inflamatuar etki sağlar. Bu konuyla ilgili daha önce birkaç şey söylemiştim.

Burada ekleyeceğim şey ise anti inflamatuar etki ile beraber zencefilin hücre ölüm mekanizmalarına etkisi. Biliyorsunuz ki hücre ölüm süreçlerinde yaşanan problem “ölümsüz hücre” yani kanserleşmeye sebep oluyor.

Zencefil ise ölüm sinyallerini ve pro inflamatuar süreçleri dengeleyerek birkaç kanser tipinin önlenmesinde görev alabilir (7).

Zencefilin etkili olabileceği, üzerinde çalışma yapılan kanser tipleri ise pankreas, kolon, yumurtalık ve meme kanseri olarak sıralanıyor.

Burada bilmenizi istediğim şey kesin bir vaat olmadığını anlamanız. Zencefil kanser riskini azaltabilir ama bu sizi kesin olarak kanserden korur demek değil.

Dolayısıyla hayatınızın her noktasına dikkat etmeli ve kanser sebeplerini birer birer elemelisiniz.

Ayrıca birer cümle de olsa bahsetmek istediğim zencefilin faydaları ile ilgili birkaç şey daha var. Onlar ise şöyle:

 • Kolesterol düzenleyici etki: Kolesterol düzeyleri kalp damar sağlığı için önemli bir risk faktörü. Dolayısıyla doğru şekilde düzenlenmeli. Yapılan araştırmalar zencefilin metabolik bozukluğu olan bireylerde bile kolesterol ilaçları kadar (statin grubu) etkili olabileceğini gösteriyor (8). Klinikte özellikle LDL yüksekliği olan hastalarıma mutlaka zencefil önerisinde bulunuyorum.
 • Ağrı rahatlatıcı: Zencefil içerisinde bulunan etken maddeler sinir sonlanmalarındaki reseptörlere bağlanma yeteneğine sahiptir. Bu özellik birçok ağrı kesici doğal bileşen gibi zencefili de ağrı konusunda oldukça iyi bir seçenek haline getiriyor. Kas ve vücut ağrıları bir yana kadınların yaşadığı regl dönemi ağrısında da ekili olan zencefil özellikle magnezyum ile beraber kombine edilirse harika regl dönemi ağrı kesicisi haline gelebilir (9).
 • Solunum yolu enfeksiyonları için ilaç: Özellikle kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları sık görülüyor. Zencefil virus ve bakteriler için önemli bir koruyucu etken ve bağışıklık sistemi güçlendirici olarak görev alabilir. Özellikle klinikte takip ettiğim yaşlı ve bağışıklığı zayıflamış bireyler için kış aylarında ilk tavsiyem zencefil oluyor.
 • Sindirim sorunları ve reflü tedavisi: Sindirim sorunlarının en önemli sebebi mide asit azlığıdır. Ayrıca reflü de bilinenin aksine mide asit azlığına bağlı ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar zencefilin sindirim sürecini hızlandırarak ve reflü semptomlarını azaltarak bize yardımcı olabileceğini gösteriyor (10).

Buraya kadar zencefilin birçok faydasını anlatmaya çalıştım. Artık zencefili günlük hayatınıza nasıl sokabileceğinizi izah etmek istiyorum.

Çünkü doğru kullanmazsanız bahsettiğim etkilerin hiçbirini alamayabilirsiniz.

Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefilin piyasada bulabileceğiniz birkaç farklı tipi var. Bunlar taze, kristalize zencefil, zencefil yağı ve zencefil ekstraktı olarak sıralanabilir.

Örnekleri ve kullanım seçeneklerini bu tipler üzerinden vereceğim. Ama önce hangi problemler için ne kadar kullanılması gerektiğini belirtmek istiyorum (11).

Bulantı ve kusma için genel kullanım düzeyi 1-2 gram zencefil ekstraktı olmalı.

Bu tüketimi bulantı ve kusma durumu gerçekleşmeden önce yapmanız çok daha iyi bir etki sağlayacaktır. Yani kemoterapi öncesi veya taşıta binmeden önce kullanmak en mantıklı seçenek.

Şişkinlik ve kabızlık için zencefil ekstraktını günde 1 gram sabah saatlerinde tüketmek en mantıklı seçim olacaktır.

Metabolik düzelme ve inflamasyon için günlük kullanım 3 gram zencefil ekstraktı olmalı. İstenilen etki görülemiyorsa hekim kontrolünde miktarlar arttırılabilir.

Burada “zencefil ekstraktı bulamıyorum, o zaman ne yapacağım?” sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Hemen etken madde bakımından doğru düzeye ulaşmanız için en sık kullanılan zencefil tiplerini ve miktarlarını sıralamak istiyorum.

Taze zencefil: İçerisindeki gingerol aktif halde olduğu için metabolik etkileri almak için en iyi tüketim şeklidir. Soyulduktan sonra dövülerek veya çiğ olarak soğuk içeceklere eklenerek tüketilebilir.

Taze zencefilden yeterli etkiyi alabilmek için pişirmemenizi tavsiye ediyorum.

Doz: Bir çay kaşığı taze zencefil (dört gram) yaklaşık 1 gram zencefil ekstraktına denktir.

Kristalize zencefil: Kristal zencefil onun ile şeker bileşiminden kaynaklanıyor. Bir standardizasyon olmadığı için ısı, saklama koşulları ve yoğun şeker içeriği kristalize zencefili tercih edilmemesi gereken bir seçenek haline getiriyor.

Ayrıca metabolik etkileri görmek çok zor. Dolayısıyla kristalize zencefil sadece bulantı kesme amacıyla nadiren kullanılmalı.

Doz: 6-8 gramlık standart şeker boyutlarındaki kristalize zencefil 1 gram zencefil ekstraktına denktir.

Zencefil yağı: Ağızdan tüketim için özel olarak üretilmiş zencefil yağlarını kaliteli markalardan bulabilirseniz gayet iyi bir seçenek olarak kullanılabilir.

Özellikle uzun süreli ve yüksek dozlarda tüketim için taşınma, hazırlanma gibi süreçlerden kurtaran zencefil yağı tercih edilebilir.

Doz: 2 ml zencefil yağı, bir gram zencefil ekstraktına denktir.

Eğer bunlar haricinde zencefil çayı tüketmek isterseniz miktarı %125 arttırmanız yeterli. Yani hedef olarak 1 gram zencefil ekstraktı tüketmek istiyorsanız

5 gram taze zencefil ile çay demleyebilirsiniz.

Artık zencefilin faydaları ve kullanımı ile ilgili birçok şeye hakimsiniz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Benimle paylaşmayı unutmayın!

Источник: //www.fitekran.com/zencefilin-faydalari-kullanimi/

Zencefilin Faydaları

Bulantı ve kusmaya Zencefil

Zencefilin sağlığa faydaları  çok eski zamanlardan beri bilinmektedir ve bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.  Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türüdür ve daha sonra Asya ve diğer tropikal  Asya bölgelerine yayılmıştır. Zencefil bir metre boyuna kadar büyüyebilen taze ya da kurutularak tüketilebilen bir bitki türüdür.

Şifa kaynağı çok yüksek olan zencefil, yemeklerde ve Asya bölgesinde turşu olarak da kullanılır. Yüksek derecede uçucu yağlar içeren zencefil aynı şekilde yüksek vitamin ve besin kaynağıdır.

Zencefilin %3’ünü uçucu yağlar oluşturur ve tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden alır. Bunun dışında zengin bir B3, B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Bunların dışında zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir.

Zencefilin Sağlığa Faydaları

Zencefilin ilaç sektöründe kullanılmasının yanı sıra, hastalıklar esnasında kısa zamanda sonuçlar alabilmek için alternatif tıp tarafından da kullanılmaktadır. İçerdiği zengin vitamin ve besinler yardımıyla hastalıklarla mücadele ve korunma için de önemli bir bitkidir.

 • Zencefilin Kana Faydaları: Zencefil normal kan sirkülasyonunu korur. İçerdiği krom, çinko ve magnezyum kan akışını hızlandırdığı gibi aşırı terleme, ateş ve titremeyi önler. Ayrıca vücudun sıcaklığını dengeler.
 • Zencefilin Mideye Faydaları: Zencefilin mide bulantılarına ve kusmalara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Kesin olarak nedeni bilinmiyor fakat deniz harbiyeleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bu ispatlanmıştır. Mide ve pankreas enzimlerini uyarıcı özelliğinden dolayı vücutta emilimi arttırır.
 • Zencefilin Soğuk Algınlığına Faydaları: Zencefil Asya bölgesinde binlerce yıldır soğuk algınlığı ve gribe karşı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. University of Maryland Tıp Merkezi yaptığı araştırmalar sonucu soğuk ve grip algınlığına karşı parçalanmış 2 yemek kaşığı zencefilin çok iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bu şekilde günde 2-3 kere tüketilen zencefil sayesinde kısa sürede grip ve soğuk algınlığından kurtulmak mümkündür.
 • Zencefilin Hazma Faydaları: Mide hastalıklarıyla çok iyi mücadele eder. Zencefil gıda emilimini arttırarak hazmı destekler, böylece olası mide ağrılarından korur. Zencefil inflamasyonu düşürücü özelliği vardır.
 • Zencefilin Kolon Kanserine Faydaları: Kolon kanserini önlemede önemli bir rol üstlenir. Modern tıp, özellikle Minnesota Üniversitesinde yapılan bir çalışmada zencefil kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
 • Zencefilin Ağrı ve İltihaplara Faydaları: Ağrı ve iltihabı azaltır. Zencefil, bilinen en güçlü antienflamatuvar maddeler içerdiğinden dolayı doğal ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.
 • Zencefilin Solunum Yollarına Faydaları: Solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Eğer sürekli öksürme sorununuz varsa mutlaka zencefil tüketmelisiniz. Zencefil, içerdiği besin maddelerinin yardımıyla ciğerleri genişletir, mukuslara etki eder ve daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Bunun yanında doğal bir balgam söktürücüdür, balgamların gevşemesini ve atılmasını sağlar.
 • Zencefilin Yumurtalık Kanserine Faydaları: Yumurtalık kanseri tedavisine destek olur. Toz zencefil yumurtalık hücrelerinin ölümüne neden olan kanser hücrelerini öldürme özelliğine sahiptir.
 • Zencefilin Bağışıklık Sistemine Faydaları: Bağışıklık sitemini güçlendirir. Düzenli olarak günde bir miktar zencefil tüketmek arterlerde meydana gelen yağlanmaları engeller ve felç riskini düşürür. Bunun yanı sıra midede meydana gelebilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı bizi korur, öksürük ve boğaz tahrişlerini giderir,
 • Zencefilin Bulantıya Faydaları: Sabahları meydana gelen ve bazı kişilerde kronik olarak görülen mide bulantılarına iyi gelir.
 • Zencefilin Kusmaya Faydaları: Bulantı ve kusmaya iyi gelir. Zencefil özellikle denizlerde meydana gelen bulantı ve kusmalara karşı iyi gelir. Hamilelik döneminde şiddetli şekilde bulantı ve kusma problemi yaşayan kadınlar için iyi geldiği bilinmektedir.
 • Zencefilin Şeker Hastalığına Faydaları: Zencefil şeker hastalarına iyi gelmektedir ve ayrıca kandaki yağ düzeyini düşürerek damarları korur.

Zencefil Çayının Faydaları:

Zencefil çayının iki şekilde faydasını görüyoruz: Birisi hastalıkları önleme diğeri ise tedavi. Bazı hastalıklar için tedavi özelliği olan Zencefil çayı bazı hastalıklar için ise koruma görevi üstleniyor.

 • Zencefil Çayı Kanserle Savaşır. Yapılan araştırmalar zencefil çayının yumurtalık hücrelerini öldüren kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya koymuştur. Hatta daha umut verici özelliği ise yumurtalık hücrelerine saldıran kanser hücrelerine karşı bir kalkan görevi üstlenir.
 • Bağırsak Sendromuna iyi gelir. Bağırsak sendromundan muzdarip olan kişiler yemeklerde salatalarda zencefil kökü kullanmanın yanında zencefil çayı tüketerek bu sorunu aşabilirler.
 • Alzheimer Hastalığından korur. Ailenizde alzheimer hastasının olması sizi endişelendirmesin.  Beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yitirmesinden dolayı meydana gelen hastalığın en önemli korunma yöntemlerinden birisi düzenli olarak zencefil çayı tüketmektir.
 • Sindirim sistemine faydalıdır. Zencefil çayı sindirim ve hazım sorunu olanlar için iyi bir şifa kaynağıdır. Midenin asit üretme problemlerinde de zencefil çayının ciddi yardımı vardır. Bu özelliğinden dolayı kilo vermek isteyenlerin en önemli yardımcılarından birisi şüphesiz zencefil çayıdır.
 • Kasları rahatlatır. Zencefil çayı yorgun kasları güçlendirir ve kaslarda yağ oranını ayarlar.
 • Zencefil Çayı sinüsleri temizler. Zencefil çayının sinüsleri temizlediği çok az bilinen bir gerçektir. Fakat sürekli olarak tüketilmesi sinüs sorunu yaşayanlar için önemli bir yardımcı bitkidir.
 • Bağışıklık sitemini güçlendirir. İçerdiği zengin besin maddeleri ve vitaminler sayesinde hastalıklarla mücadele etmesi için bağışıklığı güçlendirir ve sürekli zinde kalmanızı sağlar.
 • Sakinleştirici özelliği vardır. Zencefil çayının sinirler üzerinde de  etkisi önemli derecededir. Sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken, sinirsel hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.

Zencefilin Sağlığa Zararları:

Genel anlamda zencefilin bir zararının olduğu söylenemez fakat bazı özel durumlarda kullanımının kısıtlanması veya tamamen bırakılması önerilir.  Özellikle bazı hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında bazı yan etkileri olabilir.

 • Eğer bir hastalıktan dolayı ilaç alıyorsanız mutlaka kullanmadan önce zencefil tüketimi  için doktorunuzdan bilgi alın.
 • Eğer kanama bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız aspirin veya warfarin gibi ilaçlarla zencefili kesinlikle almamalısınız.
 • Çok nadirdir ama zencefilin bazı yan etkileri vardır: Mide yanması, ishal,ağız tahrişi gibi.

 Tavsiyeler:  Zencefil kurutulabilir olduğu için uzun süre saklama imkanı vardır, bu yüzden yıl boyunca tüketmek mümkün.  Fakat zencefilin doğru muhafaza edilmesi gerekir. Serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır, nemli ortamlarda zencefil saklanmaz, iki veya üç hafta buzdolabında saklanabilir.

Zencefil  çayını hazırlamak gayet kolaydır, bunun için 2 diş zencefili 20 dakika 2 bardak suda kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Daha fazla verim alabilmek için sabahları aç karınla içilebilir ve aynı şekilde günde 3 kere yemeklerden önce alınmasında fayda vardır. Çayı içtikten sonra kalan zencefiller ayrıca yenilebilir.

Zencefil kapsüllerde toz halinde de  alınabilir.  Günde 3 kere  2.000 miligram kullanılabilir.

Doktorunuza veya sağlık kuruluşlarına danışmadan zencefili kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kesinlikle kullanmayın.

Zencefil aynı şekilde kan basıncı ve düşük kan şekeri sorunlarından dolayı ilaç kullanan kişiler için zararlı olabilir. Bu durumda olan kişiler doktorlarına danışmadan kesinlikle zencefil tüketmemelidirler.

Kaynaklar:

Источник: //www.acil.net/zencefilin-faydalari/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..