Bunama Ve Alzheimer

Bunama ile Alzheimer Arasındaki Farklar

Bunama Ve Alzheimer

Demans türlerinden biri olan Alzheimer, demans hastalıklarının yarısından fazlasını kapladığı için bu iki hastalık genellikle birbirlerini karıştırılır.

Unutkanlığa sebep olabilecek çeşitli etmenler olduğu için de her unutkanlık yaşayan kişinin de Alzheimer hastası olması kesin değildir.

Şimdi sizlere bu konu ile ilgili bilgiler verecek ve bunama ile Alzheimer arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve ağır bir şekilde seyreden, beynin davranış, bilgi ve gündelik hayatı sürdürme hususunda göstermiş olduğu yetersizliğe tekabül eden bu durum oldukça ciddi bir sorundur.

Fakat unutulmaması gereken şey her unutkanlık durumunun demans hastalığını işaret etmemesidir.

Hafıza ile birlikte alet kullanma ve konuşma gibi becerilerin de etkilenmiş olduğu bu hastalık kişinin günlük yaşamını da önemli ölçüde etkilemesi halinde demans olarak isim alır.

Demans yalnızca hafıza problemi olarak karşımıza çıkmaz.

Edinilmiş giyinme, yemek yeme ve alet kullanma gibi becerilerin yapılmasında güçlük çekme, dil kullanma ya da konuşanları anlama konusunda sorun yaşama, davranış ve kişilikte meydana gelen değişimler, aritmetik yapamama, yol bulamama, canlı hayaller görme ve içe kapanma gibi durumlar da demans belirtileri olarak karşımıza çıkar. Demans belirtileri beynin küçülmesi ve etkilenmesi sonucunda kendini gösterir ve kimi zaman bir arada kimi zaman ise ayrı ayrı ortaya çıkar.

Yaşlılıkta Unutkanlık Ne Zaman Demans Başlangıcı Olarak Kabul Edilir?

Yaşlanma ile birilikte kişilerde unutkanlık başlar. Bu duruma yaşla ilintili unutkanlık adı verilir ve durumun daha da fazla ilerlememesi halinde herhangi bir hastalık ortaya çıkmaz. Fakat bu tip hastalıkların ilerleyip ilerlemediğinin tespit edilebilmesi için periyodik bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Alzheimer hastalığının bir ara aşaması olan hafif kognitif bozukluğun ortaya çıkması halinde hasta kendi hafızasına dair herhangi bir yakınmaya sahip olmasa da genellikle aile üyeleri, hastanın normalde yaptığı işlerde zorlandığını söyler. Fakat bu durum unutkanlık ile ilgili testlerde belirgin bir unutkanlık bozukluğu ortaya koymaz.

Hafif hafıza bozukluğu olarak da bilinen hafif kognitif bozukluğun demansa dönüşüp dönüşmediği merak edilir.

Bu sorun ile karşı karşıya kalan kişilerin bazıları demans ile karşı karşıya kalacak olsa da hafif kognitif bozukluğuna sahip olan kişilerin %90’ında demans ortaya çıkmaz.

Fakat her on kişiden birinde kendini gösteren bu hastalığın erken teşhisi için hastaların takip altına alınması gerekir.

Demans ve Alzheimer Aynı Şey Mi?

Alzheimer hastalığı bir demans çeşidi olsa da her demans hastalığı Alzheimer değildir. Alzheimer hatalığı haricinde demansa sebep olan birçok durum ve hastalık bulunur.

Demans türleri arasında en çok bilinen hastalık olması sebebiyle bu durum karıştırılır. Alzheimer hastası olan bir kişinin ilk olarak en fazla hafızası etkilenir.

Zaman içinde giyinememe, yön bulamama, idrar tutamama, davranış bozuklukları ve muhakeme yapamam gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Bu hastalık genellikle ileri yaşta kendini gösterir. 65 yaş ve üzeri her 100 kişiden 8’inde görülen bu hastalık 85 yaş ve üzerinde olan her 5 kişiden birinde görülür.

Bu hastalığa beyin hücrelerinin vaktinden önce ölmesi sebep olur. Yaş ile birlikte beyindeki hücrelerin ölmesi sonucunda kişilerin Alzheimer olma olasılığı da giderek artar.

Bu hastalık ne bulaşıcı ne de bir kanser hastalığıdır.

Aile geçmişinde Alzheimer hastası olan bir kişinin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazla olsa da bu durum detaylı bir şekilde araştırılmaya devam ediyor. Kalıtıma ilave olarak çeşitli olarak farklı faktörlerin de bu duruma sebep olduğu düşünülse de bu durum araştırılmaya devam ediyor.

Demans Hastalığı Risk Faktörleri

Aile geçmişinde demansı olan, beyin damar hastalıklarına yol açan şeker hastalığı, yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi sorunlar, düşük eğitim seviyesi, sık sık kafa travması geçirmek ve 80 ya da daha ileri yaşta olmak demans için risk faktörü içerir.

Demans Teşhisi Nasıl Koyulur?

Demans teşhisinde ilk olarak hasta ve hastayı yakından gözlemleyen bir kişi ile görüşme yapılır. Hastanın hayatında gerçekleşen değişiklikler ve hastanın unuttukları üzerine konuşulur. Çeşitli testlerin, şekil kopyalama becerisi ve aritmetik gibi birçok beyin işlevinin kontrol edilmesinin ardından teşhise geçilir.

Bu testler nöropsikolojik testler olarak da bilinir. Unutkanlığa sebep olabilecek B12 vitamin ve tiroid hormon düzeyleri de ayrıca kontrol edilir. Demansa kanaat getirilmesi ya da endişe verici bir durum olması halinde MR çekilir.

Beyinde bir küçülme olup olmadığı, varsa bunun beynin hangi bölümünde gerçekleştiği incelenir. Ayrıca PET adı verilen ve beyin çalışmalarını takip eden bir tetkik kullanılır. Bu tetkikler sayesinde beyin işlevlerinin nerede azaldığı tespit edilir.

Demans Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkan demans çeşitleri bulunur. Tiroid hormonunun az salgılanması sebebiyle oluşan ya da beyinde sıvı birikmesi sebebiyle kendini gösteren unutkanlıklar ile birlikte B12 eksikliği sebebiyle kendini gösteren unutkanlıklar da bulunur.

Bu tür durumların düzeltilmesi mümkün olsa da Alzheimer için henüz bir tedavi bulunmuş değildir. Alzheimer tedavisinde yalnızca süreç yavaşlatılır. Örneğin, hastalara verilen ilaçlar, sinir hücreleri arasında gerçekleşen iletime yardımcı olarak hücrelerin ölümünü yavaşlatır. Süreci geri çevirmek ya da durdurmak ise ne yazık ki mümkün olmaz.

Hasta Yakınlarının Yapması Gerekenler

Hasta yakınları, sevdikleri kişilerin normalde kolay bir şekilde yapabildikleri şeyleri artık yapamaması, davranışlarının değişmesini görünce oldukça üzülürler. Bu süreçte ortaya çıkan semptomlar, hastanın bakımını da zorlaştırır.

Bu tür durumlarla başa çıkabilmek anksiyete ve depresyona yol açabilir. Öfke patlamaları ve kızgınlıkların ardından suçluluk duygusu yıkıcı olur.

Fakat bu noktada aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey varsa, o da hastaların göstermiş olduğu davranışları bilerek yapmıyor olduğudur.

Bu tür hastaların bakımında hasta ile ilgili baştan aşağıya yeni bir düzen gerekebilir. Hasta yakınlarının alışkanlıklarını ertelemek zorunda kalması aile içi çatışmalara yol açabilir. Bu zorlu günlerde aile içi görev dağılımını yapılması ve diğer yakınlardan destek alınması şart olur.

Yemek yeme, giyinme ve banyo yapma gibi günlük rutinler, demans hastaları için oldukça zordur. Bu noktada hastaya yardım etmeniz fakat mümkün olduğu sürece hastanın yapması gereken şeyleri sizin yapmamanız gerekir.

Demans hastaları genellikle tuvalete ne zaman gideceğini ya da tuvaleti nasıl kullanacağını bilmez. Bu sebeple tuvaletin yerini belirten işaretler ve büyük harfli yazılar koyulması gerekir. Bazı demans hastaları bağırsak ve mesane kontrolünde zorluklar yaşar.

Demans hastaları ile konuşulurken basit ve kısa cümleler kurulması gerekir. Kişinin doğrudan yüzüne bakmalı ve ona cevap verebilmesi için yanıt vermesi gerekir. Hastanın kelime bulmakta zorluk çekmesi halinde ona yardımcı olun.

Kafa karışıklığının giderilmesi için hastaya nerede bulunduğu ve zaman konusunda bilgi verilmesi de gerekebilir.

Источник: https://evdesifa.com/bunama-ile-alzheimer-arasindaki-farklar/

Alzheimer ve bunama aynı mı?

Bunama Ve Alzheimer

Ten tene temas, kanıtlanmış birantidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlarve kalp atışınızı düzenler.

Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için iseBrazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizlebirbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır.

Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyenpopülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmişolabilir.

Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostaljiile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizinfotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretiminitetiklediğini gördü. ’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibigörünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızıbeslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasınagöre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor.

Köpeğiniziseverek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağkurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor.

Evcil hayvanınız yok mu? Köpekgezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğusağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızıgüçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşilalanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek birdestek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin birçalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin eniyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suyadalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımısağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkınıngiderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his,beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olandopamin salgıladığının bir işaretidir.

Gerçekten de Nature Neuroscience’dakibir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzdedokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor.

Sessisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatifolarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin biraraştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarakçıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar.Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışaniçin, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çokaltına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesizuyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür.

Ancak basit bir çözüm var. CurrentBiology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücutsaatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz birhaftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayanalevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diyebildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızlaoptimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitkibazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki birçalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıpöğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktortavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz içinyumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotoninoluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi,erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunugördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İsterinanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmekiçin yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’dekiaraştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı,karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biriolan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor.

Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içerentakviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynıetkiyi gösterdiği görüldü.

Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek içindaha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çileklekarıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmışotonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibibelirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olaraktanımlanıyor.

’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klipbulacaksınız.

Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin birçalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpmdüşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoşgelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda ikidakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleriuygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh haliniziiyileştirebileceğini gösteriyor.

16- TaklitEdin

Dünyamaraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acıengelini kırıpgeçmek için “periyodik gülümseme” adlıbir protokol (evet, böyle bir şeyvar) kullanıyor.

Aynıtekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgelearalıklarlakendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasındakalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar.

Kilometrelerce koşanbirinin acısınıazaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinizeeminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında,botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutluolduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının dagününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğleyemeğisonrasıdurgunluğunuzdaetkili olan birçok faktör var: Düşükkan şekeri,yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz dahaolduğugerçeği…Bazıaraştırmacılar,serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağınainanıyor.Düşüşte misiniz? Nişastalıkarbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcıoluyor. Öğlesaatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızıkalınbir dilim fıstıkezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları,serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matlarıdezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtançalışanlarıylaşık bir fitness stüdyosu sağlıklıbir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdanen iyi faydayı sağlamakiçin ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz.

BristolÜniversitesindeki araştırmacılar,toprak bakterilerine maruz kalmanınbeyinde antidepresan ilaçlarla aynıetkiyi gösterebildiğini buldu.

Bu nedenle, daha iyi zihinselsağlığıgün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapınveya bir öğleden sonranızıbahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz“sarılmayısevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında,bir arkadaşınıztarafındaniyice kıstırılmak,içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır.

Ağırlıklı“terapi” battaniyeleri gibi sarılmayıtaklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarakserotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınıziçin hipnoz.

io üzerinden ağırlıklıbattaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan dahaiyi amaçlar sunuyor.

Art Therapy dergisinde yayımlananbir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyeleriniyüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpmkadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Biliminsanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığınıkeşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylerevurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz.Haftalıkbateri kursları,Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz biryöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin birçalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden dahaçok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıprahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenmandersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Источник: https://www.menshealth.com.tr/alzheimer-ve-bunama-ayni-mi/

Bunama : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bunama Ve Alzheimer

Beynin her bir parçası hayati fonksiyonları kontrol eder. Konuşma, yürüme gibi birçok eylem, beyinden kaslara iletilen sinyaller sayesinde yapılır.

Ancak kimi zaman çeşitli nedenlerden dolayı beynin bazı fonksiyonları yerine getiremeyecek hale gelmesi söz konusu olabilir. Gıdalardan yeterince besin değeri alınamaması bazı hastalıklara yol açabilir.

Bunlardan biri de çağımızın hastalıklarından sayılabilecek olan demans, yani bunamadır.

Asıl adı demans olan bunama halk arasında daha çok bu adıyla bilinir. Hemen hemen herkesin bildiği ancak yine de yeterince bilinçli olmadığı bir hastalıktır. Hastalık halinde basit sayılabilecek bazı işleri yapmakta zorlanılabilir. Adres bulmada güçlük çekmek, yön duygusu kaybetmek bunlardan sadece birkaçıdır.

Beynin bilgi ve davranışları kontrol eden kısımları zamanla hasar görür. Beyin hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlar, ardından da beynin su oranı giderek azalır ve kıvrımları büzüşür. Bunun sonucunda da bunama oluşur. Bunamanın birçok tipi vardır. Bu çeşitlilik hastanın yaşam kalitesini artırır ya da düşürür. Bu konuda yapılan araştırmalar hala devam ediyor.

Beynin oldukça fonksiyonlu bir organ olmasından dolayı bunama konusunda da aydınlatılamayan noktalar bulunuyor. Genelde bunama, alzheimer hastalığı ile sık sık karıştırılır. Alzheimerın altında yatan sebepler artık günümüzde tam olarak biliniyor ve gerekli birkaç testle beraber bu hastalık teşhis edilebilir bir halde.

Fakat bunamanın teşhisi daha zordur. Bunama ülkemizde birçok kişinin yaşadığı ancak yaşadığının bile farkında olmadığı bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni de bu konuda yeterince bilgili olunmamasıdır.

Erken teşhisin tüm hastalıkların hızlanmasının önüne geçilebilecek önemli bir husus olması sebebiyle bu konuda bilinçli olunmalıdır.

Erken bunama nedir?

Bunama hastalığının 65 yaş üstündeki bireylerde görülmesi daha muhtemeldir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan tabloda bu yaş sınırının altında olan bireylerde de bunamaya rastlanmıştır.

Bu da bunamanın bir yaşının olmadığını ve sadece görülme sıklığı bakımından 65 yaş sınırı olduğunu ortaya koyar.

Bunama hastalığı sadece yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık değildir, çeşitli sorunlar sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Erken bunama kaç yaşında başlar?

Erken bunama yaşında dikkate alınması gereken bir yaş kriteri yoktur. Önemli olan erken bunamaya sebep olabilecek etkenlere maruz kalınıp kalınmadığıdır.

Ciddi hasara neden olan ilaçların kullanımı, çok fazla alkol tüketimi gibi davranışların sonucunda vücudun katabolizması, anabolizmasından daha hızlı çalışmaya başlar ve erken dönemde demansa yakalanılabilir. Genelde otuzlu yaşlara denk gelen bir durumdur.

Ya da çok stres altında yaşanılması ve bununla beraber uykusuzluk çekilmesi ile erken bunama etkisini gösterebilir. Bu ve buna benzer birçok sebep bunamanın ne kadar genel bir rahatsızlık olduğunu gözler önüne serer.

Bunama ile alzheimer aynı kategoride incelenen ancak aynı şiddette seyretmeyen iki hastalıktır. Bunama sonucunda kişinin alzheimer sorunuyla karşılaşması daha sık rastlanılan bir durumdur. Alzheimer rahatsızlığı genelde yavaş ilerleyen bir süreçtir. Yaşanan duygu değişimlerini normal olarak algılamanıza sebebiyet verir.

Ancak bunama daha kontrolsüz ilerler. Genelde beyin dokusuna ciddi hasar verir, özellikle yakınlarınızın bu belirtileri daha çabuk kavramasına neden olur. Alzheimer ile bunama arasındaki ciddi farklardan biri de önlenebilir olmasıdır.

Eğer bunamayı bir ilaç sonucunda ya da bir rahatsızlık sonucunda yaşıyorsanız gerekli tedavi yöntemleriyle birlikte bu durumun önüne geçebilirsiniz. Fakat alzheimerın sadece ilerleme süreci yavaşlatılır. Bunun haricinde bir tedavisi söz konusu değildir.

Bir de belirtilerin şiddetinin azaltılması için çeşitli ilaçlara ya da alternatif yöntemlere başvurulabilir. Bununla beraber spor ve egzersizlerle birlikte daha dinç kalmanız mümkündür.

1. Yaş

Bunama genelde yaşlıların maruz kaldığı bir hastalıktır. Özellikle 65 yaş üzerinde bulunan bireylerde daha sık görülür. Beyin yorgunluğu ve beyin yaşlanmasından dolayı ortaya çıkan bu durum sonucunda sorunlu bir yaşlılık dönemi geçirmek zorunda kalınabilir.

2. Kalıtsallık

Birçok hastalıkta olduğu gibi bunama konusunda da kalıtsallık büyük önem taşır. Aile bireylerinden herhangi birinde daha önce bunamaya rastlanmış olması hastalığın görülme olasılığını artırır.

3. Fazla alkol tüketimi

Alkol, vücutta bulunan hücrelerin zamanla birbirleriyle olan etkileşimini ortadan kaldırarak yavaş yavaş ölüme mahkum eder. Fazla alkol tüketimi, bu yok oluş sürecini hızlandırarak beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. Çok fazla tüketildiği takdirde bunama etkileri ile normalden daha erken karşılaşılması mümkündür. Alkolün yarattığı ruhsal çöküntü durumu da bunamaya katkı sağlar.

4. Depresyon

Belli bir yaştan sonra yaş sendromu oluşumu normaldir. Ancak bu sendrom sinir sisteminin daha zayıf olduğu bir döneme denk gelirse vücudun toparlanma süresi uzar ve hatta bazen bu durumun altından kalkılamaz. Özellikle erkeklerde daha sık rastlanılan yaş sendromu bunamada ciddi bir rol oynar.

5. Stres

Özellikle yoğun iş temposunda çalışan ve genelde çalışma şartları ağır olan kişilerde bunama daha sık görülür.  Eğer çok fazla stresli bir yaşantınız varsa bunama hastalığına erken yaşlarda maruz kalabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda mutlu olan kişilerde bunamaya yakalanma oranının daha az olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.

1. Unutkanlık

Gün içinde dalgınlık seviyesine bağlı olarak yaşanan olağan unutkanlıkların dışında hastalık düzeyinde unutmalar söz konusu ise bu durum bunamaya işaret edebilir. Çok iyi tanıdığınız yüzleri bir anda unutabiliyor ya da isim hafızanızı zamanla kaybediyorsanız bu bunamanın kuvvetli belirtileri arasında yer alır.

2. Yetersiz beslenme

Beyin hücrelerinin ölmesi vücudu yemek yememe gibi durumlara se edebilir. Bu durum sonucunda da daha az besin alımı olduğu için hızlı bir şekilde kilo kaybı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması söz konusu olur. Bu tam tersi bir durum da yaşatabilir. Yemek yediğinizi unutup sık sık yemek yiyebilir bunun sonucunda da hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

3. Kişisel bakımda azalma

Kişisel bakım her zaman yapılan rutin işler arasında yer alıyor olsa bile bunama yaşanması halinde bu durum aksayabilir.

Bunama rahatsızlığı olan kişiler zamanla kıyafetlerine gerek özeni göstermemeye başlar. Bununla beraber günlerce aynı kıyafetle dolaşarak kişisel bakımını da unutabilir.

Tırnak kesme, yıkanma, saçları tarama, dişleri fırçalama gibi basit günlük işler akıldan çıkarak aksar.

3. Duygusal çöküş

Bunama, kişinin duygu dünyasının da zarar görmesine neden olur. Zamanla hayal kırıklığı, kaygı, korku, saldırganlık, sinirlilik gibi ruh hali geçişlerinin çok kolay olduğu gözlemlenir. Bu hem hastaya hem de yakın çevresine zarar veren en net bunama belirtisidir.

4. Konuşmada güçlük

Bunama doğrultusunda beynin konuşma, hafıza gibi fonksiyonlarında azalma olduğu için gün içinde sık sık kelimeler unutulabilir. Başlanılan cümlenin sonu gelmeyebilir, çoğu iş yarıda bırakılabilir.

 Özellikle bu durum karşısında sosyal çevre de olumsuz etkilenerek iletişim bozukluğu yaşanabilir. Kişi kendini hatırladığı bir döneme ait konuşmaların içerisinde de bulabilir.

Eğer o anki dönem içinde pek bir şey hatırlanamıyorsa beyin hafızadaki en son bilgiyi hatırlatarak kişinin kendini bu şekilde kendini ifade etmesine zorlar.

5. Güvenlik sorunları

Bunamanın erken teşhisi sağlanamadığı takdirde büyük ya da küçük çaplı istenmeyen kazalar yaşanabilir. Hastalar, araba kullanırken, yemek yaparken ya da dışarıdaki herhangi bir olay karşısında kendini kaybedebilir ve hayati tehye sebebiyet verebilecek olaylarla karşı karşıya kalabilir.

6. Eşyaları yanlış yere koymak

Sürekli olarak yaşanan durumlardan birisi olan eşyaları yanlış yere koyup hatırlayamama sorunudur. Günlük hayatı olumsuz etkileyen belirtiler arasında yer alır. Ancak bu genelde her insanın yaptığı dalgınlık sonucunda yaşanan bir durumla karşılaştırılabilir.

Bir eşyayı yanlış yere koyup arıyorsanız ve daha sonra eşyanın ne anlam ifade ettiğini, ne işe yaradığını çıkaramıyorsanız bunun sıradan bir dalgınlık olmadığını anlamanız gerekir. Ve bu ciddi bir bunama belirtisidir.

Bu sorunla karşı karşıya kalındığında mutlaka bir uzman yardımına başvurmak gerekir.

Erken bunama belirtileri

Bunamanın görülmesi için tek etkenin yaş olmadığından bahsettik. Yaşam şartları, ruhsal durum, beslenme düzeni gibi birçok etken sonucunda bunama oluşabilir. Bu etkenlere hayatının erken dönemlerinden itibaren maruz kalan insanların ise bunamaya yakalanma ihtimali daha yüksek ve erkendir.

Erken bunamada kişinin eğer devam ettiği bir eğitim hayatı varsa yaşıtlarından farklı olarak algılamada ya da hatırlamada zorluk çekebilir. Birden yazma, okuma gibi motor hareketlerinin duraksadığına şahit olunabilir. Bu yaşlı bireylerde biraz daha geç algılanabilir.

Yaşlılığın getirmiş olduğu diğer sorunlar nedeniyle hastalık daha geç teşhis edilebilir. Ancak erken bunama gün içinde buna benzer birçok rutinden ayrı kalınmasına neden olabilir. Aynı zamanda erken bunama rahatsızlığı yaşan kişiler yaşlı bireylere nazaran daha çok sosyal hayatınızın olmasından kaynaklı olarak daha büyük sorunlarla karşılaşır.

Sık sık adres bulmada, gidilen yeri hatırlamakta güçlük çekilebilir. Bu durumlar, genç bireyleri daha çok zorlar ve hayati tehyi artırır.

Bunama Tedavisi Nasıl Olur?

Bahsedilen belirtilerden herhangi birini ya da birkaçını yaşıyorsanız bu konuyu ciddiye alıp bir kontrolden geçmeniz tavsiye edilir. Bu yüzden en kısa sürede doktora başvurmalısınız. Uzman bir doktorun uygulayacağı testler sonucunda hastalık kolayca saptanabilir.

1. İlaç tedavisi

Belirtilerin minimum seviyeye inebilmesi için doktor hastalığın derecesine ve ilerlemiş olma durumuna göre ilaç takviyesinde bulunur. Bu ilaçlar beyin hücrelerinde gerçekleşen hasarın daha yavaş bir şekilde yayılmasını sağlayarak hızlı bir tüketimin önüne geçer.

2. Terapi

Birçok hastalığın etkisinde bulunan psikolojik sebeplere yönelik uygulanan en güzel tedavi biçimi terapidir. Hastalarıyla ortak bir noktada buluşan terapistler hastaların kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olacak tedaviyi uygular. Uygulanan tedavi sonucunda hasta duygusal dünyasını ve zihnini daha taze tutar.

3. Vitaminler

Beyin hücrelerinde meydana gelen tahribat günlük işlerin aksamasına ve beraberinde temel ihtiyaçların karşılanamamasına yol açar. Buna önlem olarak tedavi uygun gerekli vitaminlerle beraber vücudun sağlamlaştırılması ve hastanın kendini daha iyi hissetmesi amaçlanır.

4. Hafıza oyunları

Bu süreçte hafızanın güçlenmesi için hafıza oyunlarından faydalanılabilir. Puzzle yapmak, bulmaca çözmek ya da diğer hafıza oyunları ile vakti değerlendirmek oldukça faydalıdır. Bu sayede dikkatin tek bir nokta üzerinde toplanmasına yardımcı olarak hafızanın daha dinç ve sağlam kalması sağlanabilir.

5. Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı beslenmek vücudun en ihtiyaç duyduğu yöntemlerden biridir. Özellikle bunama hastalığında daha büyük bir önem taşır. Beyin hücrelerinin ölümü, beyin hücrelerinin kalitesizleşmesi ile başlar.

Vitamin ve mineral bakımından eksik gıdaların sıklıkla tüketilmesi beyni kötü etkiler ve zihin karışıklığı ile birlikte hafızada gerilemeye sebep olur. Kalitenin artması için en temel başvurulacak yol sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Özellikle haftada en az iki kez balık tüketilmesi beyin hücrelerinin kalitesini artırır.

Aynı zamanda yağ asitleri bakımından zengin besinlere yönelik uygulanacak bir beslenme programı da yaşam kalitesini artırır.

6. Eğitime devam etmek

Beynin kendi oluşturacağı bağışıklık sisteminin direnci iyileşme sürecinde oldukça büyük önem taşır.

Zihnin taze tutulabileceği bir eğitim programına katılınması ile beraber her geçen gün artan bilgi artışı neticesinde  unutma belirtisinin önüne geçilebilir.

Bu şekilde beyin hücreleri en son kısımdan başlayarak belleğe zarar verir. Bu da belirtilerin yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına yardımcı olur.

7. Kötü alışkanlıkları bırakmak

Bunamanın oluşma sebepleri arasında kötü alışkanlıklar da yer alır. Beynin sinyallerine doğrudan zarar veren kötü alışkanlıklar arasında alkol ve sigara başta gelir.

Bu kötü alışkanlıklar nedeni ile bir bunama türü yaşıyorsanız mutlaka en kısa sürede sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.

Beyin hücrelerini tetikleyen bu ürünlerin içerisindeki maddeler zamanla beyin hücrelerinin ölümünü sağlayarak hastalara zarar verir ve hastalığın ilerleme sürecini hızlandırır. Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak hem bedensel hem de ruhsal sağlığı olumlu yönde etkiler.

8. Hobi edinmek

Ani duygu değişimlerinizi normal seviyede tutabilmek amacıyla yapmaktan keyif alınan işlerin üzerinde durulmalıdır. Eğer hastalık başlamışsa daha sonrasında bu hobileri edinmek zor olabilir. Bu yüzden bir önlem olarak düşünülebilir. Yapmaktan keyif alınan aktiviteler bir rutin haline getirilmelidir.

 Bu hastalığa önlem olarak görülen en önemli etkenlerden biri de ruhsal sağlığın pozitif yönde ilerliyor olmasıdır. Kendini devamlı olarak iyi hisseden bir kişinin bunamaya yakalanma ihtimali daha düşüktür.

 Bu yüzden tedavi sürecinde hasta, kendisine destek olacağını, moral anlamında iyi geldiğini düşündüğü kişilerle bir arada olmaya da özen göstermelidir.

Источник: https://sebboy.com/bunama/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть