Burun Cerrahisindeki Gelişmeler

Burun Ameliyatı

Burun Cerrahisindeki Gelişmeler

Burun ameliyatları özellikle burnunun şeklinden hoşnut olmayan insanların başvurduğu bir cerrahi operasyon çeşididir.

Bunun dışında burunla ve burunun işlevleriyle alakalı olarak yaşanabilecek bir takım fizyolojik problemlerde de burun ameliyatı gerçekleştirilebilir ancak gerçekleştirilen burun ameliyatlarının çok büyük çoğunluğu estetik kaygılar sebebiyle gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatlarıdır.

Burun ameliyatı tüm estetik ameliyatları arasında açık ara en çok başvurulan cerrahi müdahale yöntemidir. Teknolojinin gelişmesinden nasibini alan tıp yöntemleri de cerrahi operasyonları oldukça olumlu yönde etkilemiştir ve burun ameliyatı da eskisine göre oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca cerrahi müdahaleler sonrası insanların memnuniyetleri sonucunda burun ameliyatlarına ilgi ve talep de oldukça artmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında genel olarak uygulanan prensiplerden en önemlisi burnun estetikli olduğunun anlaşılmaması adına yapılan doğal burun olarak da anılan yöntem.

Burun ameliyatında en çok dikkat edilmesi gereken konu burnun kendi dokusuna zarar vermeden cerrahi operasyonu gerçekleştirilmesidir.

Özellikle bazı operasyonlarda meydana gelebilecek olan operasyon kazalarında önceki halinden daha kötü bir estetik görüntüyle karşılaşabilirsiniz bu sebepten ötürü cerrahi müdahale için başvuracağınız uzman hekimin referanslarına ve daha önce gerçekleştirdiği operasyonlara göz atmanız yararınıza olacaktır. Burun estetiği ameliyatlarında en sık yaşanabilecek problemlerden biri de operasyon esnasında solunum yollarıyla alakalı yaşanabilecek sorunlardır. Burun estetiği operasyonlarında zaman zaman görülebilmekte olan ve düşük bir olasılık olsa da yaşanabilecek solunum problemlerinden dolayı bazı operasyonlarda estetik cerrahın ve anestezi uzmanının yanında operasyonda kulak burun boğaz uzmanı bir hekim de yer alabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatları genellikle burunla alakalı estetik kaygılardan dolayı yapılmaktadır. Bunun dışında bir takım fiziksel burun rahatsızlıklarında da burun ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.

Bu şikayetler genel olarak burnun fazla uzun ya da geniş olması, burnun fazla kemikli ve çıkıntılı bir yapıya sahip olması, herhangi bir kaza ya da darbe sonucu burunda meydana gelen şekil bozuklukları, burun ucunda düşüklük mevcut olması, burun şeklinin bozukluğuna bağlı olarak solunum problemleri yaşanması durumları olarak sıralanabilir.

Burun estetiği 18 yaş altı kişilere önerilmez ve yapılması durumunda kemik gelişimi ve doku gelişimleri halen sürmekte olduğundan sonrasında sakıncalı sonuçlar doğabilir.

Burnun ucunun dudakla yaptığı açı erkekler için 90 derece, kadınlar için 110 derece civarı olması estetik açıdan kusursuz olarak kabul edilmekte ve ideal ölçüler olarak geçmektedir. Bunun dışında burun ucunun genişliğiyle birlikte burun ucunda kıkırdak yapısı bir hayli önemlidir.

Burun yapınız kemerli de denilen hörgüce benzer bir yapıya sahipse bu da hekiminiz tarafından dikkate alınacak bir kriter olacaktır.

Burnunuzla alakalı bütün bu özelliklerin yanı sıra burnunuzun alnınızla açısı ve burnunuzun genişliği de iki burun deliğinizin de nefes alma hareketini gerçekleştirmesiyle beraber burun ameliyatı öncesi doktorunuzun gözden geçireceği hususların en önceliklilerinden olacaktır.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burunla ilgili estetik operasyonlarda yaygın olarak genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Lokal anesteziyle burun ameliyatı yöntemleri de mevcut olsa da genellikle hastanın görüş açısının neredeyse tamamını kaplayan bir bölgede işlem yapılacağından özellikle psikolojik etkileri bakımından genellikle tercih edilmemektedir.

Ortalama burun estetiği için gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler 2 saat civarı sürmektedir. Bazı ekstrem durumlarda çok daha uzun süren cerrahi müdahaleler de görülebilmektedir. Burun estetiği operasyonlarında burnun içine silikon malzemeden hazırlanmış bir tampon yerleştirilir. Bu tampon genellikle cerrahi müdahaleden 1 hafta sonra alınmaktadır.

Bu silikon malzeme oldukça kaygan olduğundan bir hayli rahat bir biçimde çıkarılabilmektedir. Ameliyatın açık ve kapalı olmak üzere iki farklı türü vardır ve her burun ameliyatının kendine özgü spesifik durumuna göre uzman cerrah hekimler tarafından operasyonun açık ya da kapalı yapılmasına karar verilebilir.

Operasyon sonrasında anestezi sonrası genellikle ilk gün ağrı kesicilerin de etkisiyle pek ağrı görülmez fakat takip eden günlerde ağrı genellikle görülmektedir. Bunun için operasyondan sonra kullanmanız adına doktorunuz size etkili bir ağrı kesici reçete edilecektir ve ağrı kesicilerinizi düzenli kullanmanız durumunda ağrı şikayetiniz olmayacaktır.

Ameliyat sonrasında genellikle burun çevresindeki dokularda şişlik ve morluk görülebilir. Cerrahi müdahale sonrası uygulayabileceğiniz soğuk kompres ve çeşitli kremlerle morluk ve şişlikleri de kısa sürede atlatabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi tıp ve cerrahi müdahalelere de olumlu etki verdiğinden artık burun ameliyatlarında morluk ve şişlikler eskisine göre daha az görülmektedir. Burun ameliyatı sonrasında burunla solunumda da kısa süreli sorunlar yaşanabilir ama bu problemler geçici seyir göstermektedir.

Ameliyattan sonra burnunuza darbe almamaya gayret etmelisiniz yoksa cerrahi müdahalenin faydasını göremeyebilirsiniz. Burunda meydana gelen şişlik geçmesine rağmen ameliyat olan kişilerin burunlarını şiş gibi hissetmesi durumu da bir hayli sık rastlanan bir şikayettir fakat bu sorun da en geç 1 ay içinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Gözlük kullanan bireylerin burun kemiğine baskı oluşturmaması adına bir süre gözlük kullanmaması da doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrası doktorunuzun önereceği düzenli kontrollere gitmeyi de ihmal etmemeniz operasyonun başarısı için önemli bir konudur.

Burun Ameliyatı Sonrası Yaşanması Mümkün Olan Sorunlar Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun deliklerinden operasyona bağlı olarak kan sızıntıları yaşanabilir ve bu sorun bir gazlı bez ya da pamuk yardımıyla çözülebilir. Yaklaşık 2 güne kadar sürebilecek ufak kan sızıntıları sizi endişelendirmesin ancak eğer daha uzun süren kan sızıntıları olursa doktorunuza görünmeniz yararınıza olacaktır.

Ameliyat öncesi doktorunuz size belli bir süre kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin kullanmamanızı tavsiye edecektir. Ameliyatlarda zaman zaman çeşitli enfeksiyon oluşumları da görülebilir. Çok nadir olan bu durumlara karşı doktorunuz size operasyon sonrası kullanmanız için antibiyotik de reçete edebilir.

Burun ameliyatı sonrası en riskli durumlardan biri de kazayla da olsa burnunuza alacağınız darbelerdir. Eğer operasyon sonrası burnunuza şiddetli bir darbe alırsanız yine acilen doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir. Burun ameliyatının üzerinden geçen zamana rağmen operasyonla alakalı bir takım sorunlar yaşanabilir.

Bunlardan bir tanesi istenen estetik görüntünün korunamaması olabilir. Bu gibi durumlarda ikincil operasyonlar gündeme gelebilmektedir. Bu ikincil operasyonlar şekil olarak memnun kalmadığınız durumlarda tercih edilecek bir seçenektir. Bunun kararını şikayetiniz ve burnunuzun durumunu değerlendirecek uzman cerrah hekiminiz verecektir.

Ameliyat sonrası tamamen iyileşme süreci biraz uzun sürebilir ve şişlikleriyle beraber morluklar da zaman zaman tekrar kendini gösterebilir. Bu sorunlar genellikle yalnızca estetik sorunlara yol açar ve herhangi bir problemin göstergesi değildir. Bazı burun estetik ameliyatları sonrasında hastalar sonuçtan memnun olmayabilir.

Bu gibi durumlarda da ikinci operasyonlar ya da takviye edici operasyonlar uygulanabilir. Bu gibi operasyonlar genellikle ana operasyon kadar uzun sürmemekte ve iyileşme süresi de ilk operasyona göre oldukça kısa bir süre almaktadır. Düzeltme cerrahisi adı verilen yöntem gerekliyse eğer bu durumda operasyon 2 – 3 saat daha fazla sürebilmektedir.

Bütün bu sorunlar operasyonun getirdiği sıkıntılar olarak sıralanabilir fakat hiçbiri hayatınızı kabusa çevirmeyecek ve kısa sürede geçerek normal yaşantınıza dönebileceğiniz küçük problemlerdir.

Источник: https://evdesifa.com/burun-ameliyati/

Burun ve sinüs hastalıkları fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi

Burun Cerrahisindeki Gelişmeler

Burun-sinüs hastalıklarının tanı ve tedavisindeki gelişmeler KBB Uzmanlık alanındaki son yılların en önemli sayılabilecek gelişmelerini kapsamaktadır. Genel olarak belirtmek gerekirse burun-sinüs hastalıkları ve özellikle sinüzitler günümüzde çok daha rahat tanınmakta ve tedavi edilebilmektedirler.

Günümüzde sinüs cerrahisi tamamen burun içerisinden çalışılarak ve en ince mesafeleri bile gözler önüne koyan endoskopik yöntemle yapılmaktadır. Endoskopik sinüs cerrahisi denilen bu tekniklerde kullanılan cerrahi araçlar da yakın zamanda geliştirilmiş özel araçlardır.

Endoskopik sinüs cerrahisinin yaygınlaşması ile beraber yüksek orandaki başarısızlığı hastalar tarafından da bilinen eski tip sinüzit ameliyatları sınırlı bazı koşullar dışında artık kullanılmamaktadır.

Bir başka deyişle sinüzit ameliyatları uygulanan teknik, hasta rahatı ve başarı oranı da göz önüne alındığında tamamen değişmiş durumdadır.

Endoskopik sinüs cerrahisinde burun, sinüsler ve yüz bölgesinde gereksiz kemik yumuşak doku çalışması yapılmadığı için hastalar ameliyat sonrasını çok rahat geçirirler. Genel olarak cerrahi sonrası burun içerisine tampon konulmaz, gerekiyorsa sadece sinüs içerisine özel, küçük tamponlar konulur.

Tamamen tamponsuz sonlandırılan ameliyatlar da olmaktadır. Bununla birlikte endoskopik sinüs cerrahisi asla basit bir teknik değildir. Bu sadece komplikasyonları önlemek açısından değil fakat başarıyı sağlamak açısından da böyle kabul edilmek zorundadır.

Eğer size çok basit olduğu söylenilmişse burada olası olarak hasta rahatlığının yüksek olduğu kastedilmiştir.

Endoskopik sinüs cerrahisinin güvenli ve başarılı olabilmesi için hastanın ameliyat öncesi uygulanan tedavilerle iyi hazırlanmış olması, KBB Uzmanının da bu konuda özel eğitim almış ve deneyimli olması gerekmektedir.

Endoskopik sinüs cerrahisi kararı hastanın klinik yakınmaları ve endoskopik burun içi muayenesi ile alınır.

Sinüs tomografisi de anatomik ilişki ve komşulukları ve hastalığın yayılımını görerek cerrahi güvenliği sağlamak için, genellikle uygun bir tıbbi tedaviden sonra istenilir. Yalnız başına tomografi ile ameliyat kararı genellikle verilemez.

Ameliyathanede hastanın tomografisine gerek vardır. Ameliyat sonrası hasta izlenimi ise endoskopik muayene ile yapılır, tomografik incelemeyi tekrarlamaya bazı özel koşullar dışında gerek yoktur.

Genel olarak halk arasında sinüzit ameliyatlarında yüksek başarı olmadığına dair bir inanış vardır. Bu özellikle eski tip ameliyatlar yüzünden yaygınlaşmış bir düşüncedir. Oysa günümüzde endoskopik sinüs cerrahisi ile cerrahi başarı çok yükselmiştir.

Bununla birlikte nadir rastlanılan kalıtsal sorunlarda, ki bu koşul ameliyat öncesi saptanabilmektedir çoğu kez, bazı bağışıklık sistemi sorunlarında ve allerjik ve polipli sinüzitlerde; özellikle hasta eşlik eden tıbbi tedavi ile beraber iyi izlenilmemiş ve ameliyat sonrası bakım sürdürülmemişse beklentiler tam olarak karşılanamayabilir. Allerjik olgularda ameliyat öncesi ve sonrası uygun ilaç tedavisi başarı için gereklidir. Polipli sinüzitlerde “mikrodebrider”denilen özel aracın kullanılması başarıyı yükseltmektedir. Sık tekrarlayan ve sinüslerin kanal tıkanmasının sorumlu olduğu basit sinüzitlerde ise deneyimli bir uzman tama yakın bir cerrahi başarı sağlayabilmektedir. Cerrahinin başarılı olması için önemli bir koşul da hastanın sigara içmemesidir. Burun-sinüs mukozasının temizlenmesini bozan en önemli etkenlerden birisi sigara içimidir. Endoskopik sinüs cerrahisinin öncüleri arasında eğer hasta sigara içimini sürdürecekse ameliyatı üstlenmeyen uzmanlar vardır.

Endoskopik sinüs cerrahisinin tekrarlanması gereken durumlarda ; ilk ameliyatta yol gösterici anatomi bozulmuş olabileceğinden sinüslerin gözlere ve kafa tabanına olan yakınlığı nedeniyle komplikasyon riskinin artmış olduğu söylenilebilir. Bu durumda komplikasyon riskini azaltan en önemli faktör uzmanın konuyla ilgili özel deneyimi olmasıdır.

Aslında sinüs infeksiyonlarının çoğunda ameliyata gerek yoktur. Bir başka deyişle hastaların çoğu günümüzdeki uygun tıbbi tedavi seçenekleri ile iyileştirebilmektedirler. Bu tedavide uygulama süresi ve endoskopik izleme önem taşımaktadır.

Balonla sinüzit tedavisi (balon sinoplasti):

Kalp ve damar hastalıklarında damar tıkanıklığını açmak için kullanılmakta olan balonlu sondalara benzer bir yöntem yardımı ile sinüslerin kanallarını genişletmeyi amaçlayan bir girişim şeklidir. Henüz yeni olan bu teknik, az sayıda uygulanmıştır ve yaygın kabul görmüş bir teknik değildir.

Bununla birlikte sadece sinüs kanallarının basitçe daralmış olduğu çok az sayıda sinüzitli hasta üzerinde etkili olabileceği düşünülerek üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Diğer yandan bu durumdaki sinüzitlerin ilaçlarla iyileşebildiğini de unutmamak gerekir. Bununla birlikte bazı sınırlı durumlarda ve uygun hastalarda elbette ki uygulanabilir bir girişimdir.

Ancak bu hasta gurubu tüm sinüzitli hastaların 'u kadar bile değildir ve bu tekniği kesin çözüm olarak tanımlamak da doğru olmaz.

Bu teknik de ameliyathanede yapılır. Yapan uzmanın sinüs ameliyatlarında olduğu gibi çok deneyimli olması gereklidir. Uygulama genel anestezi gerektirir. Ayrıca endoskopik sinüs ameliyatlarında kullanılmayan radyoskopi cihazı burada kullanılmakta ve hasta ışın almaktadır.

Bu işlem her zaman o kadar da kolay ve kısa olmamakta ve hasta 40-45 dakika narkoz ve ışın altında kalabilmektedir. Bu tekniğin uygulanabileceği hastaların çoğuna zaten ameliyat gerekmemekte ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Sonuç olarak bu tekniğin ameliyata üstünlüğü yoktur ve ameliyat yerine kullanılması veya yaygın olarak tercih edilmesi söz konusu değildir.

Ama ne yazık ki sinüzite kesin ve kolay bir çözüm yolu olarak tanıtıldığı reklamlar yapılmaktadır. Oysaki sinüzit hastalığı tek bir sebebe bağlı olmayan ve çok çeşitli özellikleri olabilen bir hastalıktır.

Tedavi arayışında olan inatçı ve kronikleşmiş sinüzitli hastaların çoğunda polipler, anatomik sorunlar, alerjik zemin, kalıtsal ve çevresel faktörler sorumludur ve bu durumlarda balon hiç bir işe yaramaz. Burada sinüzit tedavisi sistematik bir tıbbi süreç ve gerektiğinde cerrahi uygulamalarla yapılır.

Baş ağrısı yakınması olan hastalar bunu sinüzite bağlama eğilimindedirler, oysa baş ağrısı çok değişik sebeplere bağlı olabilir ve nörolojik sebepler daha sık görülmektedir.

Bununla birlikte burun içinin kısa bir endoskopik muayenesi ile KBB Uzmanı ayırıcı tanıda özel bir yere sahiptir.

Baş ağrısının belirgin bir sebebi gösterilememiş hastalara burun içi endoskopik muayenesi önerilir.

Akciğer hastaları en azından bir kez mutlaka burun-sinus endoskopik muayenesinden geçmelidir. Günümüzde ilişkili olsun olmasın burun- sinus hastalıklarının akciğerleri olumsuz etkilediği iyi bilinmektedir.

Üst solunum yolları alerjisinde burun- sinus endoskopik muayenesi yapılmadan alerji aşılarına başlanılması bilimsel değildir. Burun-sinus içerisinde yerel olarak tedaviyi gerektirecek bir koşul varsa aşı uygulamaları gerçek tedaviyi geciktirmekten başka işe yaramayacaktır.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) geçirmeden önce bir KBB Uzmanına da görünmek özellikle burun-sinus yakınmaları da olan hastalar için çok yararlı olabilir.

Estetik kaygı işlev sorununun üzerinde olmasa gerektir.

Ayrıca ne kadar mükemmel yapılmış olursa olsun estetik burun ameliyatlarından sonra değişen burun anatomisi nedeniyle hava geçişi daraldığı için bir miktar burun tıkanıklığı olabilmektedir.

Deviasyon ,Burun tıkanıklığı na yol açan ve halk arasında “kemik eğikliği” olarak bilinen deviasyon ameliyatı tamamen burun içerisinden yapılır , burnun dışında şişme -morarma ve bandaj uygulaması olmaz, burunda şekil bozukluğu yapmaz.

Hastaların en sık ilgili olduğu konulardan biriside ameliyat sonrası kullanılan burun içi tamponlarıdır. Uygulamada hastalara çok rahatsızlık veren gazlı bez tamponlar artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Onların yerini daha iyi kabul edilebilir, içinden hava geçebilen, tek parça süngerimsi tamponlar almıştır .

Bazı koşullarda bu tamponlardan da hafif tamponlar kullanmak yada örneğin silikon stentlerle operasyonu tamponsuz sonlandırabilmek olanaklı olabilmektedir. Deviasyon ameliyatlarının başarısı, burun içerisinin endoskopik muayenesinin yaygınlaştığı günümüzde artmıştır.

Bununla birlikte her deviasyon burun ve sinüs hastalıklarında rol oynamaz, bu yüzden endoskopik muayene çağında ameliyat gerektiren olgular da azalmıştır

Burun eti (konka) şişmeleri: Erişkinde burun tıkanıklıklarının en sık sebeplerinden birisi de “konka şişmeleri”dir. Konkalar burun boşluğu yan duvarlarında bulunan, burun içerisinden geçen havayı ısıtan, nemlendiren ve temizleyen yumuşak dokulardır.

Alerjik durumlarda, uzun süreli ve gelişigüzel burun açıcı damla kullanımlarında, uzun süreli burun tıkanıklıklarında, bazen estetik ameliyatlardan sonra ve diğer bazı burun – sinüs içi koşullarında büyüyerek burun tıkanıklığına yol açabilirler. Bu durumun tedavisi öncelikle ilaçlarla yapılır ve bu süre genellikle 1 aydan az değildir.

Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen olgularda değişik cerrahi teknikler uygulanmaktadır. Günümüzde konkaların tamamen çıkarıldığı geleneksel ameliyat artık çok sık yapılmamaktadır.

Bu ameliyat genellikle kanamalıdır, burun içerisine hasta rahatını çok bozabilecek sıkı tamponların konmasını gerektirebilir, ameliyat sonrası iyileşme süresi uzundur ve çekilen sıkıntı beklenen başarıyı getirmeyebilir.

Konka cerrahisinde günümüzde bu dokunun tamamen çıkartılmasından çok onun küçültülmesi ve yeniden şişmesinin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Bu bakışla endoskopik cerrahi tekniklerin yanı sıra, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hasta rahatını fazla bozmayan lazer (laser) yada radyofrekans yardımlı teknikler tercih edilmektedir. Konka cerrahisinde bu tekniklerin başarılı olabilmesi için uygun hasta seçimi, burun içerisinde enerjisinin kontrol edilebildiği radyofrekans cihazlarının kullanılması ve endoskopik olarak çalışılması gerekmektedir. Yerel anestezi ile yapılabilen bu girişimin muayenehane koşullarından çok hastaların tıbbi olarak daha iyi yönetilebildikleri ameliyathane koşullarında yapılması önerilir.

Burun tıkanıklığında klasik ameliyatlar dışında uygulanan yeni yöntemler

Burun boşluğu yan duvarında bulunan ve halk arasında “burun eti” denilen konka şişmeleri, artık ağır bir ameliyat gerektirmeden yeni araçların kullanımıyla tedavi edilebiliyor. Burun içindeki konka denilen bu yumuşak doku şişlikleri öncelikle ilaç tedavisi altında küçültülmeye çalışılıyor. Ancak hastaların önemli bir kısmında bu tedaviler yeterli ve kalıcı sonuç vermeyebiliyor.

Bu durumda şişmiş olan bu dokuları lokal anestezi altında günübirlik cerrahi şeklinde ve hastanın burun içerisine tampon koymadan tedavi edebilmek olanaklı. radyofrekans gibi araçların kullanılması ile bu işlem hasta konforu adına kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor..

Yaklaşık 13 yıldır uygulanmakta olan radyofrekans cihazları ile uzun süredir ve geniş hasta seri içeren deneyimimiz bulunmaktadır.

Burun içerisinden endoskopla yapılabilen diğer ameliyatlar

Günümüzde burun içerisinden endoskoplarla çalışılarak yapılan sinüzit ve bazı burun tıkanıklıkları ameliyatları dışında göz yaşı tıkanıklıkları ameliyatları, görme siniri ile ilgili bazı ileri ameliyatlar, tiroid hastalıklarında görülen ve ekzoftalmi denilen göz küresinin itilmesinin giderilmesi ameliyatları ve bazı hipofiz bezi tümörleri de bu şekilde yapılabilmektedir. Ancak bu cerrahilerin kesinlikle ileri uzmanlık gerektirdiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Источник: https://www.ahmetsirin.com/tr/icerik/92/burun-ve-sinus-hastaliklari-fonksiyonel-endoskopik-sinus-cerrahisi

Burun Tümörleri Nedenleri ve Belirtileri (Nazal Tümörler) – Sağlık Ocağım .NET

Burun Cerrahisindeki Gelişmeler

Burun tümörleri, burun içi mukoza veya kemik yapılarda meydana gelen ve gittikçe büyüyerek burun kavitesini dolduran kitle haline gelir. Burun tümörleri maksiller sinüste % 55 oranında, nazal kavite de % 35 oranında, etmoid sinüslerde % 9 oranında, burnun diğer bölgelerinde % 1 oranında meydana gelirler.

Burun tümörleri burun hava yolu tıkanmaya başlayana kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle bu tümörler ilerlemiş dönemlerde fark edilir. Gecikmiş tümörler hastaların tedavisinin gecikmesine yol açar. Burun tümörleri erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha sık ve 50-70 yaşları arasında daha fazla görülür.

Burun tümörleri neden olur?

Burun tümörlerine neden olan faktörler tam olarak bilinmese de, mesleki faktörler ve sigara kullanımı etken olarak kabul edilebilir.

Örneğin ağaç sanayi, mobilya sektöründe çalışanlarda, çila, nikel, krom, izopropil yağlar, vernik boyalar, lehim yapanlar gibi meslek koşullarında çalışanlarda burun tümörü görülme riski daha yüksektir.

Ayrıca sigara kullanımı, alkol kullanımı gibi etkenler de burun tümörlerinin oluşmasında önemli etkenlerdir.

Burun tümörleri tipleri

Tip 1 burun tümörü nedir? : Antral mukozada sınırlıdır ve kemik normaldir.

Tip 2 burun tümörü nedir? : Postantral duvar haricinde kemiği tutmuştur.

Tip 3 burun tümörü nedir? : Maksiller sinüs arka duvarı, subkutan dokular, yanak derisi orbita taban veya medial duvarı, infratemporal fossa, pterigoid plate ve etmoid sinüsler invaze.

Tip 4 burun tümörü nedir? : Orbital apeks kribriform tabaka, kafa tabanı, nazofarenks, sfenoid, ve frontal ile orbital içeriği ile invaze eden tümör.

Burun tümörleri belirtileri

Burun tümörleri belirtileri

Burun tümörlerinin en sık görülen belirtileri burun tıkanıklığı ve burun kanamalarıdır. Burun tıkanıklığı genellikle tek taraflı ve uzun süren burun tıkanıklığıdır. Tümör sinüslerin ağızlarını kapatacak kadar büyür ise sinüslerin iltihaplanmasına neden olur. Sinüzit oluşan durumlarda baş ağrısı, yüz ağrısı ve yüzün şeklinin bozulması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Burun tümörleri göze doğru yayılır ise göz kapağının kapanması, bulanık görme, çift görme ve görme bozukluğu, genize yayılım gösterir ise kulak yolunun tıkanması ve işitme kaybı gibi şikayetler görülebilir.

Ağız bölgesine yayılım gösterir ise, dişlerin sallanması, dişlerin dökülmesi, üst çenede ağrı ve damakta şişlik gibi belirtiler de görülebilir.İlk belirtiler genellikle soğuk algınlığı belirtileri ile karışabilir.

Tümörün farkı genelikle 7-10 günden uzun süren ve geçmeyen belirtiler göstermesidir.

Burun tümörleri teşhisi

Burun ve paranazal tümörlerinin tanısı genellikle kolaydır.

Burun tümörlerinin teşhisi için öncelikle iyi bir kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene ve bu esnada alınan örneğin laboratuvar bulguları gibi tanı yöntemleri kullanılır.

Fakat sinüs içerisinden köken alan ve burun kavitesinde görülmeyen tümörlerin teşhisi için bilgisayarlı tomografi yöntemi de kullanılır. Bu işlemlerden sonra genellikle burun tümörlerinin tanısı konulabilir.

Burun tümörleri tedavisi

Burun tümörlerinin tedavisinde öncelikle cerrahi tedavi uygulanır ve tümör cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra radyoterapi tedavisi ve bazı vakalarda kemoterapi tedavisi de uygulanabilir. Yapılacak ameliyatın şekli tümörün yerleşim yerine göre değişiklik gösterir.

Tümör boyun bölgesine ve lenf bezlerine sıçrama (metastaz) yapmış ise lenf bezlerinin de cerrahi olarak alınması gerekebilir.

Lenf bezleri de cerrahi olarak alındıktan sonra gerekir ise radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanır.

Bütün bu tedavi olanaklarına rağmen burun tümörleri tedavisi genellikle geç teşhis edildiği için diğer KBB bölgesi tümörlerine oranla başarı oranı daha düşük olabilir.

Burun tümörleri ameliyatı nasıl yapılır?

Burun tümörlerinin ameliyatı eskiden klasik cerrahi yöntem ile yapılmakta idi. Klasik cerrahi yöntemde tümörün alınması için burun, yüz derisi, ağız içi, alın derisi veya saçlı deri gibi bölgelerden kesiler yapılarak tümör alınıyordu.

Günümüzde burun ve sinüslerin iyi huylu tümörlerin bazıları ve kötü huylu tümörlerin erken tanısı konulanları endoskopik yöntem ile çıkartılmaktadır.

Bu yöntem endoskopik olarak burun deliklerinden girilerek dışarıdan herhangi bir kesi yapılmadan yapılır. Bu şekilde yapılan burun tümörleri ameliyatlarında iyileşme süresi daha hızlı ve estetik sonuçlar daha iyi olur.

Ameliyat sonrası yaşanan olumsuz etkiler daha hafif, komplikasyonlar daha az olur.

Burun tümörleri tedavisinin başarı oranı nedir?

Burun tümörlerinin iyi huylu olanları tedavi sonrası tekrarlama oranı oldukça düşüktür. Kötü huylu tümörlerde erken tanı konulduğunda tedavinin başarı oranı yaklaşık % 80 civarıdır. Fakat geç tanısı konulan burun tümörlerinin tedavi başarısı düşüktür.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/burun-tumorleri-nedenleri-belirtileri-nazal-tumorler/

Burun Estetiği (Ultrasonik Rhinoplasti)

Burun Cerrahisindeki Gelişmeler

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir.

Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor. Bu yöntemle burun kemikleri arasındaki kılcal damarlara hiç zarar verilmediği için ameliyat sonrası şişlik ve morarma minimum olmakta.

Ultrasonik rinoplasti yöntemi Amerika da FDA onayı almış ve son derece güvenle kullanılmaktadır.
Türkiye de yaklaşık 3 yıldır aktif olarak kullanılıyor.

Ultrasonik rinoplastinin en büyük avantajı çevre yumuşak dokulara zarar vermeden sadece kemiği kesmesi ve buna bağlı şişlik ve morluğun çok az olmasıdır.

Kemiklerin daha kontrollü kesilmesi ile burun daha zarif ve doğal hatlara sahip olabiliyor. Kalemle çizilmiş burunlar ortaya çıkıyor.

İnsanlarla yüzyüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız, aynanın karşınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız veya yüzünüzü beğeniyorsanız ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa.. işte burun estetiği ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.
Burun estetik olarak önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vucudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.

Burun estetiği ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazende tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.

Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır.

Burun estetiği ameliyatının amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hemde estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir.

Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar.

Estetik anlamda güzel bir burun,hangi açıdan bakılrsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan(profil)dan görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez altdan da güzel durmalıdır.

Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır.

Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.

Bu bilgiler ışığında, ve sayısı bini bulan vaka tecrübemle Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Gerçekten de bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır. Bu ameliyat, tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir.

  Peki bu ameliyatı kulak-burun-boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır? 

Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır.

Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır.

Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Burun estetiğini hangi yaşlardan sonra olabilirim?

Bu ameliyat için üst yaş sınırı yok. 70 yaşında ameliyat ettiğim hastalarım oldu. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor.Kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı olmaya karar verdim. Ne yapmalıyım?

Burun Estetiği Ameliyatı öncesi burnunuzun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir şekilde muayene edilir. Burnunuzun dışındaki problemler sizinle beraber değerlendirilip tartışılır. Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır.

Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır (imagining). Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur. Ameliyatlarımı genel anestezi altında ve tam donanımlı hastahanelerde yapıyorum. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor.

Ameliyatlarımda detaylara önem verdiğim için ameliyat süresi çok kısa olmuyor yani ortalama 3 ila 4 saati buluyor. Bu da ameliyatlarımı biraz daha külfetli hale getirebiliyor.. Burun tıkanıklığı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı 

Bu, estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir.

Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir.

Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir.

Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahelenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Hazırlık

– Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve türevi ilaçlar burun estetiği ameliyatından bir hafta önce kesilmelidir. Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.

– Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.

– Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.

– Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).

– Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.

– Eğer ameliyat öğleden önce ise gece 24 ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.

– Ameliyat saatinden iki saat önce hastahaneye yatılması gerekli tetkiklerin yapılması(labaratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirme için gereklidir. Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

Badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse burun estetiği ameliyatından kısa bir süre önce almamanızı öneririm. Çünkü bu gıdalar nadiren de olsa kanamayı artırabiliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

• Burun estetiği ameliyatı sonrası 4 gün uyurken ve dinlenirken baş yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır.

• En az iki gün göz çevresine 15 dakika aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morluk ve şişlikleri azaltacaktır. Buz uygulaması sırasında alçı korunmalıdır.

• Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluk çok olmamasına rağmen, takip eden 2. ve 3. günlerde şişlik ve morluk artabilir. Endişeye kapılmayın. Sonrasında hızla bu şikayetleriniz azalacaktır.

• Rinoplasti (Burun estetiği ameliyatı) sonrası ağrı çok sık rastlanılan bir şikayet değildir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi 3 saatte bir alabilirsiniz. Eğer ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmayın.

• Eğer burun tamponu kullanılmış ise tampona ait nezle benzeri şikayetler olabilir. Tamponunuz alındıktan sonra bu şikayetiniz geçecektir.

• Burunda tampon 1 – 3 gün kalabilir. Tampon alma ağrısız bir işlemdir. Ameliyat sonrası beslenme aşağıda tarif edildiği şekilde olmalıdır;

• 4 gün katı, kuru ve sıcak yiyeceklerden sakının.

• Sulu, yumuşak, fazla çiğneme hareketi gerektirmeyen ılık veya soğuk gıdaları tercih edin.

• İlk 4 gün aşırı mimikten ( ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.

• İki, dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman, zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.

• Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakının.

• Ameliyat sonrası ikinci gün ılık duş alabilirsiniz. Alçınız özel olduğu için ıslanabilir.

• İlk dört gün burun deliklerinde oluşacak kabuklanmayı önlemek için günde 3 – 4 kez kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu kısımdan fazlasını burna sokmayın.

• Üç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakının.

• Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyun.

• İlk 4 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyun (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.

Источник: http://www.ekolkbb.com/kbb-burun-estetigi

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Cerrahisindeki Gelişmeler

Günümüzde birçok kişi burun estetiği ameliyatı olmak istemektedir. Burun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan oldukça önemlidir ve bu nedenle estetik operasyon sürecinde ameliyat öncesi planlama ve ameliyat sonrası iyileşme süreci doktor kontrolünde ve özenli bir şekilde yaşanmalıdır.

Koku duyusunun alınmasında etken ve solunumun başlangıcı olarak kabul edilen burun yüz bölgesinin merkezinde yer alması ile de kişinin çehresini belirleyerek estetik olarak görünümüne etki etmektedir.

Bu nedenle burun şeklinden mutlu olmayan insanlar cerrahi müdahaleler ile burun estetiği ameliyatına başvurarak arzu ettikleri burun şekline kavuşmaktadır.

İdeal Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği ameliyatının hem estetik hem de fonksiyonel açıdan başarılı olması beklenmelidir. Ameliyat sonrasında fonksiyonel özelliklerinin kaybedilmemesi, nefes almada güçlük çekilmemesi ve koku duyusunun sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Estetik burun ameliyatı sürecinde burun içerisinde bulunan kusurlar da tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde muayene ve planlama ameliyatın başarısını etkileyecek en önemli noktalardan biridir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Planlama

Burun ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir muayene ve planlama süreci yaşanmaktadır.

Burun eğriliklerinin tespit edilmesi, var ise deviasyon, polip, burun eti büyümesi gibi problemlerin teşhis edilmesi ya da sinüzit tanısı konulması; burun estetiği ameliyatı planlamasında önemli rol oynamaktadır.

Çünkü ameliyat sürecinde öncelikle işlevsel kusurların tedavisi uygulanabilmektedir. Planlama sürecinde ameliyat olacak kişi istediği burun şeklini doktora en iyi şekilde anlatmalıdır. Mümkün ise görsel ya da canlı bir örneğini de doktora göstermelidir.

Teknolojinin gelişmesi ile tıp alanında kullanılan görüntüleme sistemlerinde de büyük gelişmeler yaşanmıştır. Böylece doktorunuzun 3 boyutlu görüntüleme sistemi kullanması, ameliyat öncesinde oluşacak görüntünün öngörülmesini sağlamaktadır. Böylece çok daha nitelikli ve sağlıklı kararlar alınabilmektedir.

Ameliyat planlaması öncesinde doktor seçimi de ameliyatın başarısını ve istenilen sonucu büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle mutlaka alanında tecrübeli cerrahların tercih edilmesi önerilmektedir.

Aynı zamanda mümkün ise doktorun daha önce uyguladığı burun estetiği ameliyatı sonuçları da görülmeli ve doktor tercih etme sürecindeki değerlendirmeye dahil edilmelidir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sırasında genellikle burun sırtında bulunan kemik ve kıkırdak yapıdaki çıkıntı farklı yöntemler ile alınmakta, doğal ve estetik bir görünüm ortaya çıkabilmesi için burun kemikleri yandan kırılarak birbirine yakınlaştırılmaktadır.

Bu işlemlerin sonucunda göz çevresinde morluk ve şişlik görülebilmektedir.

Önceki zamanlarda çok daha uzun süren ameliyat sonrası iyileşme süreci; günümüzde dokuya çok daha az zarar veren ekipman ve cihazların kullanılması sayesinde yaklaşık 2 haftada morluklar ve ödem şikayetleri tamamen kaybolmaktadır. 

Burun estetiği ameliyatları günümüzde özel durumlar haricinde tamponsuz olarak uygulamakta ve böylece hastada tampona bağlı ağrı hissi oluşmamaktadır. Aynı zamanda burnun hareketsiz ve eklemsiz bir yapı olması sebebi ile ağrı kontrolü basit ağrı kesici ilaçlar ile yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrasında çok sıcak ve çok soğuk olmayan ortamda baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde istirahat edilmelidir. Aynı zamanda bandaj ve alçı uygulamasına müdahale etmemek ve ıslanmaması için özen göstermek gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında aşırı yüz mimiklerinden kaçınılmalı ve yüz bölgesi herhangi bir darbe, çarpma gibi travmatik olaylardan korunmalıdır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Kimler Yaptırabilir?

Burun estetiği günümüzde birçok kişinin yaptırmak istediği bir ameliyattır. Ancak burun estetiği yaptıracak olan kişilerin dikkate alması gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Öncelikle ameliyat sonrası burun şeklinin gerçekçi bir şekilde planlanması gerekmektedir.

Özellikle burnun işlevsel özelliklerine herhangi bir zarar verebilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Burun ameliyatı sonrasında özellikle ilk 6 ay süresince yaşam tarzında birtakım değişiklikler uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Burun ameliyatının başarını oranını doktor tercihi, operasyon süreci ve ameliyat sonrası iyileşme süreci belirlemektedir. 

Burun estetiği ameliyatının başarısızlıkla sonuçlanmasında (kişinin yeni burun şeklinden memnun olmaması, koku ya da solunum problemleri yaşaması) doktorun sağlık açısından uygun bulduğu bir zamanda revizyon ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Ancak revizyon ameliyatlarının başarı oranlarının ilk ameliyattan daha düşük olacağı unutulmamalıdır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Burun ameliyatı öncesinde yapılması gereken işlemler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatından yaklaşık olarak 7-10 gün önce sigara, alkol ve kan sulandırıcı vb. kullandığınız ilaçları bırakmanız gerekmektedir. Çünkü ameliyat öncesi bazı muayeneler gerçekleştirilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı yaklaşık olarak ne kadar sürer?

Burun ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Burun estetiği ameliyatı ağrılı mı geçer?

Burun estetiği ameliyatı eskiye nazaran modern teknikler kullanılarak yapıldığı için herhangi bir ağrı durumundan korkmanıza gerek yoktur. Gelişen teknolojiler bu operasyonu oldukça konforlu hale getirmiştir. 

Burun ameliyatında takılan tamponlar ve alçı ne zaman alınır?

Günümüzde ameliyat sonrasında nefes almayı engellemeyen saf silikonlu tamponlar kullanıldığı için burun dokularına yapışmamaktadır. Ameliyat esnasında tampon uygulaması gerçekleştirilirken herhangi bir şekilde ağrı hissetmeyeceksiniz. 

Burun ameliyatı sonrasında hastanede kaç gün kalmak gerekiyor?

Ameliyat gerçekleştirildikten sonra hasta aynı gün taburcu olup, evine gidebilir.

Burun ameliyatı sonrası sosyal yaşama ne zaman dönülür?

Ameliyat sonrası yaklaşık olarak 10 gün sonra sosyal yaşama dönüş yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı hangi yöntemle yapılıyor? Açık mı Kapalı mı?

Hastanın burun yapısına, hasta ve doktorun tercihine göre operasyon hem açık hem de kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Tabii ki bu işlemler cerrahi girişimle yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatı genellikle 4 mevsim yapılabilen bir operasyondur.

Источник: https://www.teomandal.com/burun-estetigi-ameliyati

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть