Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

içerik

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede en çok gerçekleştirilen ameliyatların başında burun estetiği geliyor. Ancak elbette estetik ameliyat kararı almak hastalar açısından o kadar olay değil.

Hayal ettikleri burun şekline sahip olmak ya da yaşadıkları solunum sıkıntılarından kurtulmak isteyenler öncelikle burun estetiği sonrasında kendilerini nelerin beklediğini merak ediyor.

İşte rinoplasti ameliyatlarıyla ilgili en çok merak edilenler!

Kimler rinoplasti ameliyatı yaptırabilir

18 yaşını doldurmuş olan ve ameliyata engel bir durumu olmayan herkes burun estetiği ameliyatı yaptırabilir. Yaşlılarda da burun estetiğinin yapılmasında herhangi bir sakınca yok.

Bir ileri yaş sınırı bulunmuyor ancak ameliyata engel bir sağlık sorununun olması durumunda estetik ameliyatın yapılamayacağı bilinmelidir.

Aynı zamanda gerçekçi olmayan beklentilerin de rinoplasti ile karşılanamayacağının da bilinmesi gerekiyor.

Ameliyat nerede ve nasıl yapılır

Estetik ameliyatlar da klinik ortamda ve ameliyathanede gerçekleştiriliyor. Nasıl bir müdahalenin yapılacağına bağlı olarak ameliyatın süresi de değişecektir. Genellikle 1 ila 2 saat içerisinde ameliyat tamamlanıyor.

Rinoplasti ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı teknik uygulanıyor. Hastanın burun şekli, kazandırılacak olan şekil gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak hekim tarafından hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir. Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştiriliyor.

Dolayısıyla ameliyat sırasında hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi mümkün olmuyor.

Ameliyat sonrasında sonucu ne zaman görebilirsiniz

Sonucu en net şekilde görmek için en az 6 ay beklemek gerekiyor. Elbette 6 ay boyunca şiş ve mor bir burun ile yaşamanız gerektiğini söylemiyoruz. Ancak 6 ay ila 1 yıl gibi bir süre boyunca beklenmesi gerektiğini de unutmamak lazım. Burun ameliyatla kazandırılan şekli tam olarak bu sürenin sonunda alıyor.

Burun estetiği ameliyatının riski var mı

Elbette her ameliyat kendi içerisinde bazı riskler barındırır. Bu riskler genel anesteziden kaynaklı olan riskleri de kapsar. Burun estetiği ameliyatlarında kanam riski ya da enfeksiyon riski mevcut.

Fakat her türlü önlem alınıyor ve bu sayede risklerin minimum seviyeye çekilmesi sağlanıyor. Enfeksiyon riskine karşı ameliyatın ardından bir süre ilaç kullanılması gerekiyor.

Bu konuda zaten doktorunuz tarafından detaylı bir şekilde bilgilendiriliyorsunuz.

Burun estetiğine nasıl hazırlanmak lazım

Öncelikle ameliyatın ardından bir gün klinik istirahat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sonrasında bir süre boyunca evde istirahat etmeniz de gerekebilir. Ameliyata hazırlık sürecinde kan sulandırma özelliği olan Aspirin ya da benzeri ilaçların kullanılmaması lazım. Sigara kullanımı da en az 2 hafta öncesinden kesilmelidir.

Aynı zamanda ameliyattan sonra da sigara kullanımı olmamalıdır. Sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayabilmek için bu konuyu ciddiye almanızda fayda var. Ameliyat için çok ciddi bir hazırlık süreci yaşamanız gerekmiyor.

Doktorunuz ön muayene esnasında ameliyat öncesi yapmanız ve yapmamanız gereken konularda da sizi detaylı bir şekilde bilgilendiriyor.

Burun estetiği sonrasında tampon kullanılıyor mu

Çoğu zaman tampon kullanımına ihtiyaç duyuluyor. Ancak artık delikli olan tamponların tercih edildiğini bilmenizde fayda var. Yani ameliyat sonrasında kullanılan tampon nedeniyle solunum sıkıntısı yaşamıyorsunuz.

Tamponlar 1 ila 2 hafta sonrasında çıkarılıyor ve çıkarılması sırasında da herhangi bir ağrı yaşamıyorsunuz. Aynı zamanda ameliyat sonrasında atel de kullanılabiliyor ve atel de 1 hafta sonrasında çıkarılıyor. Dikişler ise hastanın iyileşme hızına bağlı olarak 1 ya da 2 hafta sonrasında alınıyor.

Zira kapalı burun estetiği tekniği ile gerçekleştirilen ameliyatlarda zaten dikiş kullanılmıyor.

Ameliyattan sonra normal hayata ne zaman dönülür

Öncelikle bu ameliyatın uzun süreli istirahat gerektiren bir operasyon olmadığını belirtelim. Ameliyatın ardından sadece 1 gün klinik istirahat ve sonrasında da 1 hafta evde istirahat öneriyoruz.

Bu süre hastanın dinlenmesi için yeterli oluyor ve sonrasında iş hayatına, sosyal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece 6 hafta boyunca çok dikkatli olmalı ve buruna darbe alma riski olan tüm hareketlerden, spor ve egzersizlerden uzak durmalısınız.

Bu süre boyunca yüzme aktivitesi de yasak! Ameliyattan bir gün sonra burun bölgesini ıslatmamak kaydıyla duş alabilirsiniz. Gündelik hayatınızı sıkıntıya sokacak bir operasyon değil.

Burun estetiği ameliyatı için en uygun zaman ne

Burun estetiği açık ve kapalı teknikle yapılabiliyor. Kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda uygun zaman hastanın iş hayatına bir hafta ara verebileceği herhangi bir dönemdir. Açık teknikle yapılan ameliyatlarda ise önerimiz kış mevsimi oluyor.

Çünkü yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle vücutta bir miktar ödem artışı olabiliyor. Bu da ameliyat sonrasında şişmenin çok hafif de olsa daha fazla olmasını beraberinde getiriyor. Ancak klimalı ortamda bulunulması gibi yöntemlerle bu sorun da ortadan kakıyor.

Sonuç olarak uygun zaman hasta tarafından rahatlıkla belirlenebilir.

Burun estetiği ameliyatından önce yapılması gereken testler neler

– Kan tahlili

– EKG

– Tomografi

– Röntgen

Bunların dışında doktorunuz muayene sonrasında gerek duyması halinde sizden farklı testler yaptırmanızı da isteyebilir.

Sağlık sigortası estetik ameliyatı karşılıyor mu

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası ya da özel sağlık sigortaları burun estetiği ameliyatını karşılamıyor. Ancak artık burun estetiği fiyatları çok daha makul seviyelere geriledi. Bütçenizi zorlamadan daha güzel bir burun şekline siz de sahip olabilirsiniz. Flora Klinik web sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Источник: //www.kadinvekadin.net/burun-estetigi-hakkinda-en-cok-merak-edilenler.html

Burun ameliyatı sonrası ve burun estetiği sonrası iyileşme

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Burun estetiği sonrası iyileşme burun ameliyatı olmaktan daha çok merak ve endişe uyandırıyor. Burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı, şişlikler, morluklar geçici durumlar olmasına karşın burun ameliyatı olmak isteyen hastaların sıklıkla üzerinde durduğu konular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun ameliyatı sonrası bakım bazı adaylara hem zor hem de burnunu kaybetme endişesi yaratmaktadır. Burun estetiği sonrası şişlik herkes tarafından bilinse de burun estetiği sonrası bakım konusunda hastalar kendine güvenememektedir.

Burun ameliyatı sonrası şişlik pek çok uzman tarafından olağan bir durum olarak karşılanıyor.

Burun estetiği öncesi sonrası görüntülerden memnun olan hastalar olduğu gibi, ikinci bir kez ameliyat olanlarda olmaktadır.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda hasta doktor ilişkisi oldukça önemlidir. Burun estetiği öncesi ve sonrası her aşamanın doktor kontrolünde olması şarttır.

Burun ameliyatı sonrası ağrı ve diğer durumlar için en iyi çözüm ise ilk 1 hafta.

Burun estetiği hakkında detaylı bilgiler ve merak edilenleri uzmanlardan derleyerek sizler için hazırladık. İşte burun ameliyatı öncesi ve sonrasında merak edilen her şey.

Burun estetiği nedir?

Burun ameliyatı olmak isteyen hastaların sıklıkla merak ettiği konuların başında burun ameliyatı sonrası ya da burun estetiği sonrası iyileşme sürecidir. Bir burun estetiği, aşırı geniş burun, burun kamburu veya istenmeyen burun ucu şekli gibi çeşitli burun anormalliklerini düzeltebilir. Burun, yüzün genel ifadesine uyacak şekilde üç boyutlu biçimde değiştirilebilir.

Burun ameliyatı; nefes almakta zorlanan, fiziksel olarak görüntüyü bozan unsurların cerrahi operasyonlarla yeniden estetik bir biçimde onarılması işlemidir. Burun düzeltmeleri dış ve iç burun şeklinde düzeltilebilmektedir. Rinoplasti alanı dış burun düzeltmesidir. Burun ameliyatı ile Burun uzunluğu, burun ucu ve burun deliklerinin büyüklüğü değiştirilebilir.

Burun dar veya kısmen bloke burun deliklerinden burun nefes sorunlarını, eğimli bir nazal septum veya koyulaştırılmış iç kıvrımlar fonksiyonel nedenlerden de kaynaklanabilir. Çocuklar ve konjenital boşluk mal formasyonlar olarak adlandırılan (yarık dudak ve yarık damak) ile karşılaşan hastalarda da burun fonksiyonel olarak bozuktur.

Burun Ameliyatı için belli bir yaş sınırı var mıdır?

Kompleks burun tıkanıklığı çekiyorsanız, burun ameliyatı iyileşmenize, rahat nefes almanıza ve kendinize güveninizi artırmanıza yardımcı olur.

 Bu yüzden burun estetiği uzmanları burun ameliyatı için en ideal yaşların büyümenin tamamlanmadığı yani daha erken yaşlarda yapılmasını öngörmektedir.

Dünya genelinde iyi bir burun ameliyatı için beklenilmesi gereken yaşın 18 olduğu konusunda tüm uzmanlar hem fikir.

Bu “doktrin”, eskimiş olarak tanımlanabilir. 14-18 yaş arasındaki psikososyal son derece önemli evrede belirgin bir burun deformitesinden dolayı ağırlıklar daha ağırdır, kompleksler veya davranış problemleri sanki hiç ameliyat yapılmamış gibi sürünür. Uzmanlar bu konuda özellikle ergenlerin tedavisinde çok deneyimli doktorların burun ameliyatını yapmalarını öngörmektedir.

Düzeltilmiş bir burunun genelde doğru yönde büyümeye devam ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 Burun ameliyat sonrası düzeltmeler hasta grubu baz alındığında küçük yaştaki hastaların, yaşlı hastalara göre iyileşmesi ve toparlanması daha yaygındır.

Ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak 18-30-40 yaş arasındaki hastalarda burun ameliyatı özellikle iyi sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte, burun ameliyatı yaptıranların belli bir kısmını da 40 yaş üstü oluşturmaktadır.

Burun ameliyatı öncesi sonrası

Burun ameliyatı öncesi ve sonrası genellikle en çok merak edilen ve heyecanla beklenen bir durumdur.  ilk olarak ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorla temas haline geçilir. Burada, burnun fonksiyonel ve estetik özellikleri dikkate alınır. Önceden yapmış olduğunuz burun operasyonlarında veya yaralanmalarında ayrıntılar verebilmeniz önemlidir.

Burun ameliyatı öncesinde bazı uzman doktorlar burun ameliyatı ile beraber başka alanlarda da değişiklik yapılıp yapılmayacağına dair hastadan fikir alabilmektedir.

 Örneğin, rinoplasti arzulayan bazı hastalarda çekilmiş bir çene, düz elmacık kemikleri veya nispeten yüksek bir üst çene olabilir.

 Bu gibi durumlarda, yüzün ahenkli ve dengeli bir genel ifadesini elde etmek için çene veya yanak implantları kullanılmaktadır.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Bir burun estetiği (burun düzeltme) genellikle genel anestezi altında yapılır. Kesikler burun içinde yapılır. Burun yumuşak dokuları alttaki yapılardan kaldırılır. Böylece, burun kıkırdağı ve burun köprüsü yapılan operasyonla düzletilmiş olur.

Burun ameliyatı sırasında eğer burun daraltılması gerekiyorsa, burun kemikleri dikkatle kırılır. Burun solunum problemleri, septumu düzleştiren nazal septal düzeltme ile eninde sonunda iyileşmektedir.

Burun Ameliyatı çeşitleri nelerdir?

Temelde burun düzeltmeyi gerçekleştirmenin iki temel yolu vardır: kapalı veya rinoplasti. Açık teknikte burun köprüsüne bir kesim yerleştirilir.

 Bununla birlikte, postoperatif şişme çok daha uzun sürmektedir. Yara nispeten küçük ve çabucak kaybolur, ancak her zaman görülebilir kalır.

 Kapalı teknik, harici bir cilt kesi gerektirmez, daha hızlı iyileşir ve ameliyattan sonra şişme süresi kısadır.

Burun estetiği ne kadar sürer?

Estetik bir burun ameliyatı genellikle 1.5 – 2.5 saat arası sürer. Ancak zor anatomik koşullarda bu daha da uzun olabilir.

Burun ameliyatından sonra hastane de kaç gün kalırım?

Bir rinoplasti hastası burun ameliyatı öncesinde yapılan testlerden geçtikten sonra ameliyata hazır hale gelir. Hastanın bir gece önceden yatması durumunda 1 ya da 2 gün hastanede kalması gayet normaldir. Ancak genelde bu süre 1 gün ile sınırlıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk süreçler

İlk 24 saatte neredeyse hiç ağrı olmamasına rağmen, hastalar genellikle yalnızca bir basınç hissi ve iç burun şişmesi yaşar.

  • Hasta yüzü burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk 48 saat içinde şişer. Burun ameliyati sonrasi sislikler ne zaman gecer diye merak edenler için şu şekilde özetleyebiliriz. İlk 72 saat içinde geçmektedir.
  • Şişmeyi azaltmak için ilk birkaç gününüzde ayakta olmanız gerekir.
  • Göz çevresindeki mavi noktalar 72 saat sonra belirginleşir ve yaklaşık 7-10 gün sonra kaybolur.
  • Gözlerde gözyaşı eğilimli burun estetiği ameliyatı sonrasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
  • Soğutma kompresleri göz çevresindeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.
  • Belki küçük kanamalar olabilir, bu yüzden ilk birkaç gün içinde burun sargısını daha sık değiştirmeniz gerekmektedir.

Burun ameliyatı sonrasında tampon ne zaman çıkartılır?

2-3 gün sonra, burun tampon çıkarılır, 1 hafta sonra burun splinti ilk önce çıkarılır ve burnunuzu ilk kez görebilirsiniz. Burun splinti, burun eğilimi düzeltmesi yapılan tüm hastalara (yaklaşık% 85-90), sonra bir hafta daha çözülmüş kemiklerin stabilize edilmesi için uygulanır.

 Dikkatli olmaya devam etmelisiniz ve iki hafta boyunca bağırmayın. Splint çıkarıldıktan sonra optimal ve düz burun sırt konturunu geliştirmek için en azından geceleri bir bandaj giydirme uygulanmalıdır.

 Burun köprüsünü korumak için kontrast lenslerin giyilmesi gereken ilk 6 hafta içinde alına bantlar konmalıdır.

Tam normale dönmeniz birkaç hafta sürebilir. Burnunuz için biraz kaygı duyabilir, özellikle burun ucunda büyük değişiklikler yapıldığı takdirde, yüzünüzü dikkatlice yıkamanız ve yaklaşık 4 hafta boyunca yorucu faaliyetlerden kaçınmanız gerekir.

Özellikle nazal septum düzeltildiyse, burun kan dökümü, mukus vb. Tarafından engellenir. Uzmanlar burun spreyini günde birkaç kez, burun deliklerini salin solüsyonuyla uygulamayı önermektedir.

Ameliyattan hemen sonra burun görünümünden % 100 memnun olmak doğru değildir. Çünkü burun ameliyatı sonrası burun nispeten şişmiş durumda ve nihai şekil henüz kesinlikle görülemiyor.

 Bu nedenle sabırsızlanmamalı ve beklememelisiniz, çünkü burun dokusunun elastikiyeti, kan temini, derinin kalınlığı ve burnun görünümü ilk 3 ayda önemli ölçüde değişir. Bu durum bazen bir yıla kadar sürebilir.

 Ameliyattan sonraki ilk 3-6 ay içinde yeni bir düzeltme işlemi yapmak genellikle bir hatadır!

Rinoplasti, çoğu hastada burun görünümünü olumlu bir şekilde geliştirir. Bazı durumlarda, küçük takip düzeltmeleri gereklidir, çünkü bireysel iyileşme süreçleri doktor tarafından tamamen kontrol edilmemektedir.

Источник: //www.haberonu.com/burun-ameliyati-sonrasi-ve-burun-estetigi-sonrasi-iyilesme

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Son yıllarda hem erkekler hem de kadınlar tarafından en çok yaptırılan estetik operasyonlar arasında yer alan burun estetiği, bir diğer ifadetle rinoplasti; farklı teknikler uygulanarak gerçekleştirilebilen cerrahi bir operasyondur.

Rinoplasti sırasında hastanın burun kemiği düzeltilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir, burun ucu kaldırılabilir; kısacası hastanın yüz analizi sonrasında elde edilen veriler doğrultusunda burun yeniden yapılandırılabilir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, karakteri, beklentileri ve uzman önerileri kapsamında oluşturulan yeni burun kişilerin hayatında birçok olumlu etkiye yol açabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Faydaları

Burun; yüzün ortasında yer alan ve kişinin yüz ifadesini doğrudan etkileme gücüne sahip olan bir organdır. Kişinin burnu; diğer yüz hatlarıyla uyum sağlamadığında kişinin genel görünümü etkilenir. Burun estetiği operasyonlarının kişinin genel görünümünü iyileştirebilmesi ve operasyondan alınan olumlu sonuçlar bu ameliyatlara gösterilen ilgiyi arttırmaktadır.

Uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatları sonrası;

  • Burun, yüzdeki diğer organlarla uyumlu hale getirilir.
  • Kişinin yüzünde bariz belli olmayan ancak fark edilebilen bir ışıltı oluşur.
  • Nefes alma sorunu yaşayan kişilerin burun içi yapıları düzelir ve burun tıkanıklığı sorunları ortadan kalkar.
  • Kişinin özgüveni yerine gelir ve sosyal ilişkileri iyileşir.

Burun Estetiği Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Burun estetiği ameliyatını devlet karşılamaz. Devletin burun ameliyatı ücretini karşılaması için burunda kişinin nefes almasını engelleyecek fizyolojik sorunların bulunması ve bu sorunların kişinin sağlığını tehdit etmesi gerekir.

Sadece estetik amaçla başvurulan hiçbir estetik operasyon için devlet desteğinin alınması mümkün değildir. Buruna alınan darbeler sonucu oluşan kırıklarda burun şeklinin düzeltilmesi gerekiyorsa burun içi septumuna müdahale edilen operasyonların devlet tarafından karşılandığı bilinmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatının ne kadar süreceği kişinin cilt yapısına, burunda yapılacak işlemlerin niteliğine ve operasyonun hangi teknikle yapılacağına göre değişiklik gösterebilir.

Burun estetiği ameliyatları kişi özelinde planlanır ve her hastanın gereksinim duyduğu işlemler farklıdır; bu nedenle operasyonların süresi ile ilgili genelleme yapılması doğru olmasa da ortalama olarak burun estetiği ameliyatlarının süresinin 45 dakika ile 120 dakika arasında değişebileceği bilinmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarının nasıl yapılacağı da burunda yapılacak değişikliklerin kapsamına ve cerrahın uzmanlığına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle burun içerisinde radikal değişimler yapılacaksa bu ameliyatlarda açık cerrahi tekniğin kullanılması önerilir.

Açık burun ameliyatı sırasında cerrah burun cildini kaldıracağı için burun septumunu daha rahat görüntüleyebilir. Böylece operasyon sonrası komplikasyonlar azaltılabilir.

Burun estetiği operasyonları burun cildine kesi atılmadan; burun delikleri içerisinden de gerçekleştirilebilir. Kapalı cerrahi teknik sonrası hastanın burnunda hiçbir iz kalmaz. Fakat bu teknik burun septumunda radikal değişiklikler yapılacak hastalar üzerinde çok fazla tercih edilmez.

Uzmanların hangi cerrahi teknikte uzmanlaştıkları da burun estetiğinin nasıl yapılacağını etkileyebilir. Her uzman açık ve kapalı tekniklerde eş derecede deneyimli olmayabilir. Bu nedenle burun estetiği operasyonu olmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca cerrah seçimi öncesinde araştırma yapmaları önerilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Komplikasyonları

Burun estetiği ameliyatı sonrası genellikle gelişen cerrahi tekniklerin de etkisiyle çok fazla komplikasyon görülmez. Ancak yüzde belli ölçüde kanama, şişme, morluk ve ödem oluşumu gözlenebilir. Açık ya da kapalı teknik ile yapılan rinoplasti sonrası bu komplikasyonların oluşması normaldir.

Kişi operasyon sonrası dikkat etmesi gerekenlere uyarsa bu komplikasyonlar kısa sürede geçecektir. Burun estetiği ameliyatı tüm cerrahi operasyonlar kadar risk barındırır. Enfeksiyon oluşumu, anestezi kaynaklı riskler ve burun sırtında damarlanmalar görülebilir.

Bazı durumlarda burunda çökme, burun ucunda düşme ve burun kemerinde yamukluk gibi operasyon özelinde sayılan riskler de ortaya çıkabilir. Bu durumda kişiye revizyon burun ameliyatı yapılması gerekebilir.

Burun estetiği operasyonları sırasında burun içine çok fazla müdahale edilmişse hastada burun tıkanıklığı sorunun devam etme ya da başlama ihtimali de bulunur.  Ancak rinoplasti komplikasyonları; operasyon öncesi detaylı tetkiklerin yapılması ve cerrahların uzmanlığı ile minimum seviyeye çekilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası anestezi etkisi geçse dahi hastalar uzmanların onayı olmadan taburcu edilemez. Operasyon sonrası ağrı oluşabilir; burun estetiği operasyonun kapsamına göre ağrının şiddetinde değişiklikler meydana gelebilir. Uzmanlar operasyondan sonraki ilk hafta enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla antibiyotik kullanımı önerebilirler.

Burun estetiği operasyonu sonrası hastaların ilk iki gün istirahat etmeleri gerekir. İşe dönmeden önce mutlaka uzmanlardan izin almaları ve işlerindeki aktivite düzeylerine göre verilen izinleri sonuna dek kullanmaları tavsiye edilir.

Hastaların operasyon sonrası ilk on gün boyunca hastaların kan basıncını yükselten ağır ve tempolu sporlardan kaçınmaları kanama riskini azaltır. Aynı şekilde alkol ve sigara kullanımının da iyileşme sürecini uzatacağı unutulmamalıdır.

Hasta gözlük kullanıyorsa ve burun estetiği operasyonu kapsamında burun kemiğine müdahale edildiyse gözlük kullanımı bırakılmalıdır. Hasta lens kullanırsa gözlüğün burun kemiği üzerindeki deforme edici etkisi engellenebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiği ameliyatı fiyatları birçok değişkenden etkilenebilir.

Hastanın burnunda yapılacak değişimin kapsamı, operasyonu gerçekleştirecek uzmanın deneyimi ve geçmiş başarıları; operasyonun gerçekleşeceği hastanenin fiyat politikası, işlemler sırasında kullanılacak cerrahi teknikler, operasyona katılacak ekibin kaç kişiden oluştuğu, hastaneden ne zaman taburcu olunacağı ve operasyonun gerçekleşeceği ildeki genel rinoplasti fiyatları burun estetiği ameliyatı fiyatlarını değiştirebilir.

Источник: //www.saglikk.com/burun-estetigi-ameliyati-hakkinda-merak-edilenler/

Burun Estetiği: Merak Edilenler

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Burun yüzün ortasında bulunan hem solunum fonksiyonunda çok önemli yeri olan hem de estetik olarak yüzü tamamlayan çok belirleyici bir organdır. Burun problemleri bu anlamda iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlar; burun solunum problemleri ve burun estetiği problemleridir.

Solunum problemleri daha çok septum deviasyonu adı verilen iç kıkırdak ve kemik eğrilikleri ile konka hipertrofisi adı verilen burun etlerinin şişmesine bağlı hava yolunu daraltan bozukluklardır.

Rinoplasti adı verilen burun estetiği operasyonlarında ise buruna yeniden şekil verme işlemi yapılır. Bu ameliyatlarda burun ucu kaldırılıp indirilebilir, inceltilebilir, kalınlaştırılabilir.

Burundaki sağa sola kaymalar orta hata alınır, burun sırtı çökükse dolgunlaştırılır veya kemerliyse törpülenebilir. Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilir.

Tüm bunlar estetik burun cerrahisi adı altında yapılan operasyonlardır.

İdeal bir burun ameliyatı buruna yüz ile uyumlu, doğal bir şekil vermekle birlikte nefes almayı da mutlaka rahatlatmalıdır.

Burun estetiği ne zaman yapılmalıdır?

Burun estetiği, gelişim çağının tamamlanmasıyla beraber yapılabilir. Bu yaş ortalama 18 yaş olarak kabul edilir. Burun estetiği adayının fiziksel gelişiminin tamamlanmasının yanında kişilik gelişiminin de oturmuş olması beklenir.

Burun estetiği yaptırmalı mıyım? Neden?

Burnunuzda doğuştan gelen bir deformasyon, nefes alma problemleri, eğrilik, kaza ya da darbe sonrası oluşmuş şekil deformasyonları, yüzünüzle uyumsuz ölçüler, burun ucunun düşük, uzun, eğri olması, burnunu kemerli olması gibi görünüm ve sağlık açısından olumsuz diye nitelendirdiğimiz sorunlarınız varsa mutlaka bir uzman doktora muayene olarak çözüm yoluna gidebilirsiniz.

Bu operasyonları planlamadan önce burun iç ve dış detaylı muayenesi şarttır. İç muayene, burun endoskopisi dediğimiz yöntemle burun içindeki problemleri hekiminizin detaylıca incelemesine olanak verirken, dış muayene burun cildinin yapısı ve burnun dış görüntüsündeki asimetrilerinizin belirlenmesini ve detaylandırılmasını kapsar.

Tüm bunlar incelenerek kişiye özel ideal burun tasarımı yoluna gidilir. Herkesin yüzü, burnu farklıdır. Her yüze her burun olmaz. İdeal burun tasarımında kişinin yüzünün genel şekli esas alınır.

Yüzün altı oranlarına uygun burun şekli oluşturulur varsa yüzdeki diğer asimetrilerle ilgili de planlama yapılır. Günümüzde ideal burun her zaman doğal görünen ve solunum problemi yaratmayan burundur.

Modern rinoplasti teknikleri, ideal ve doğal görünen burun üzerine geliştirilmektedir.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan estetik burun ameliyatları, uygun ameliyathane koşullarında bu işte uzmanlaşmış hekimlerce yapılmalıdır. Ameliyat süresi ortalama 2-3 saat arasında değişir. Revizyon dediğimiz ikinci operasyonlarda ise süre 4-5 saate çıkabilir.

Burun ameliyatı sonrası

Burun estetiği ameliyatı sanılanın aksine sonrasında da çok ağrılı geçmemektedir. Yapılan işleme göre burna 24-48 saat kalan tamponlar konulabilir. Ancak günümüzde kullanılan silikon tamponlar son derece konforlu ve ağrısız tamponlar olup çıkarılırken de sıkıntı yaşanmamaktadır. Genellikle bir gece hastanede kalınmaktadır.

En çok sorulan sorulardan olan şişme ve morarma günümüz tekniklerinde minimale indirilmiş olup yapılan müdahaleye ve kişinin cilt yapısına, kullanılan teknik cihazlara göre değişebilmektedir. Morarma oluşmuşsa da 1 hafta içinde çoğunlukla kaybolur.

Durumuna göre gerekirse burun üzerinde 1 hafta kalan estetik burun atelleri kullanılabilir.

Burun ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası ilk günlerde yere eğilmek, efor sarfettiren işlerle uğraşmak, spor yapmak, uzun süreli kitap okumak önerilmez. Burun darbelerden mutlaka korunmalıdır.

Özellikle evde küçük çocuk varsa dikkat edilmelidir. Gözlük kullanımı 6 ay önerilmemektedir. Burun şeklinin oturması en az 6 aydır. Minimal ödemler bir yıla kadar uzayabilir.

Bu süreçte ödemlerin kalıcı olmaması için masaj ve güneşten koruma önerilir.

Siz de burnunuzda gerek estetik ve gerekse solunum yönünden problem olduğunu düşünüyorsanız günümüz koşullarında oldukça geliştirilmiş, kolay, rahat modern ameliyat teknikleriyle bu probleminizi çözüme ulaştırmak için en kısa zamanda bu işte uzmanlaşmış KBB hekiminizle görüşebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Volkan Kahya, “Burun Estetiği” hakkında bilgiler veriyor.

Источник: //www.doktoramcam.com/burun-estetigi-merak-edilenler/

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

  ->  Ameliyattan önce nasıl bir burun şekli seçileceği konusunda en önemli kriter cinsiyettir. Erkeklerde, problem ne olursa olsun asla kadınsı minik bir burun yapılmamalıdır. Kadınlarda da eğer iri bir çene ve geniş bir alın yoksa burun boyutu küçük olmalıdır.

  -> Yüz bölgesinde estetik sağlanması için dikey olarak üç eşit parçadan oluşması sağlanır. Bu üç parça saçların başladığı nokta ile kaş hizası, kaş hizası ile burun ucu, burun ucu ile çene ucu arasıdır. Üç bölgenin de eşit olabilmesi için burun ucunun doğru konumlandırılması gerekir.

  ->  Ayrıca bayanlarda burun tabanı ile dudak arasındaki açının yaklaşık 100 derece olması gerekir. Erkekler de ise en ideal açık 90 derecedir.

Burun Estetiği Nedeniyle Ağrı Duyulur Mu?

Estetik ameliyat, lokal veya genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle operasyon sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Ameliyattan sonra ise burun bölgesi ve çevresinde bir miktar şişlik meydana gelir. Şişliğin bulunduğu alanda dokunmaya bağlı olarak ağrı hissedilebilir.

Ameliyat sonrasında oluşan ağrıyı bastırmak için buz tedavisi ve ağrı kesici ilaç kullanımı etkili olacaktır. Estetik müdahaleden sonra burundan nefes alıp verebilmek için bir aparat takılır.

Buu aparat görünüş itibari ile baskı ve ağrı oluşturabilecek gibi dursa da herhangi bir rahatsızlık vermez.

Burun Ameliyatında Çok Kan Akar Mı?

Burun ameliyatlarında sürekli bir kanama kontrolü sağlanır. Aksi halde ameliyat alanı net biçimde görülemez ve istenen estetik müdahaleler yapılamaz. O yüzden operasyon geçirecek olan hastaların kanama konusunda korkmaları gereksizdir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Herhangi bir sağlık problemi olmadan yalnızca estetik kaygı ile yapılacak ameliyatlarda 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Reşit olmayan bireylerin ameliyat olabilmesi için aile onayı gerekmektedir. Bir de hastanın gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakılır.

Gelişimini tamamlamayan bireylere yapılacak estetik müdahaleler zaman içerisinde bozulabilir ve yeni bir müdahale gerekebilir. Bu nedenle ameliyat için önerilen yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde ise 18’dir. Estetik ameliyatlar için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Ancak sağlık durumu riskli olan yaşlı kişilere ameliyat yapılması uygun değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Pahalı Mıdır?

Estetik ameliyatlar zorunlu ihtiyaç olmadığı için sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle tüm ameliyat ücreti hasta tarafından karşılanır. Ameliyat ücretine gelince, bu ücretin miktarı hekim tarafından belirlenir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

Hekim, ameliyatın zorluğu, süresi ve hastanın beklentileri doğrultusunda bir ücret belirler. Hasta bu ücreti kabul ederse operasyon için gerekli işlemler başlatılır.

Diğer tıbbi hizmetlerde olduğu gibi burun estetiğinde de devlet hastaneleri, özel hastanelerden daha düşük ücretler istemektedir.

Burun Estetiğinde Başarı Oranı Nedir?

Burun estetiği operasyonu, tüm estetik müdahaleler içerisinde en çok tercih yapılandır. Bunun sebebi burun estetiğinin yüz güzelliğini doğrudan etkilemesidir. Hastaların fazlaca tercih ettiği bir yöntem olduğu için pek çok plastik cerrah bu konuda kendini geliştirmiştir.

Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarının başarı oranı da yüksektir. Burun estetiği için hastaların yalnızca KBB uzmanına emanet edilmemeleri gerekir. Ameliyatta mutlaka bir plastik cerrahın da bulunması estetik kalitesi açısından faydalı olacaktır.

Yapılan burun estetiği ameliyatlarında yalnızca %5 oranında şekil bozulması oluşur.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Koku Duyusu Bozulur Mu?

Uzman kişilerce yapılan estetik ameliyatlarda herhangi bir problem meydana gelmez. Ancak yine de dikkatsizlik, tecrübesizlik gibi etkenler işin içine girince burun ameliyatlarından sonra koku kaybı yaşama riski vardır.

Kapalı Burun Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiği sırasında açık veya kapalı tekniğin birbirine bariz bir üstünlüğü yoktur. Yapılacak müdahalenin boyutuna ve lokalizasyonuna göre hekim en uygun yöntemi tercih eder. Ancak açık teknik kullanıldığında burun tabanında belli belirsiz de olsa bir iz kalma durumu söz konusudur. Ancak kapalı teknikte herhangi bir iz kalmaz.

Estetik Ameliyat Sonrası Burun Düşmesi Olur Mu?

Burunda, yer çekimine karşı mevcut konumu koruyan bazı yapılar vardır. Ameliyat sırasında bu yapıların zarar görmemesi gerekir.

Eğer bu yapılar kesilir, kırılır veya konum değiştirirse ameliyat sonrası dönemde burun aşağı doğru hareket eder ve istenmeyen bir görüntü oluşur. Burun düşmesinin tek sebebi ameliyat sırasında verilen hasar değildir.

Hastanın operasyondan sonra bir yıl boyunca burnunu koruması gerekir. İlk aylarda gözlük takmaması, yüzüstü yatmaktan korunması ve bir yıl boyunca darbe alabileceği sporlardan kaçınması şarttır.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: //www.uzmantedavi.net/burun-estetigi-hakkinda-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..