Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

içerik

Burun Estetiği Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun fonksiyonel ve estetik açıdan modern insan için büyük önem taşıyan bir organdır. Günümüzde en sık başvurulan estetik uygulamalar burun şeklinin düzeltilmesi ve arzu edilen şekle getirilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Anatomisi oldukça karmaşık bir organ olan burnun estetik amaçlı ameliyatlarının başarılı bir şekilde sonuçlanması; doktor seçimi, ameliyat öncesi planlama, operasyon süreci ve ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinin nitelikli bir şekilde yaşanmasına bağlıdır. 

Burun Yapısı

Üst solunum sisteminin başlangıcı olarak kabul edilen burun organı; nazal septum olarak adlandırılan kıkırdak ve kemikten oluşan ara bölme ile ikiye bölünmüştür.

Her insanda burun şekli farklıdır.

Gerek burun içinde nazal septumun yapısı, sağ ve sol burun boşluklarının genişliği; gerekse de burun kemiğindeki farklılıklar burun yapısının her insanda farklı şekilde görünmesini sağlamaktadır. 

Burnun dış yapısı cilt tarafındanörtülürken iç yapısını ise müköz membranlar döşemektedir. Burun iskeletine uygulanan her cerrahi müdahale; burun cilt ve müköz membran yapısında değişiklikler açığa çıkarmaktadır. Bu nedenle burunda uygulanacak estetik operasyonlar öncesinde dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. 

Burun Estetiği Ameliyatı 

Burun; yüz bölgesinin merkezinde olması sebebi ile diğer organlara oranla çok daha fazla dikkati çekmektedir.

Bununla birlikte burun şeklinde gerçekleşen en küçük değişiklik bile kişinin ifadesinin değişmesine neden olabilmektedir.

Günümüzde burun estetiğine sıklıkla başvurulmasının nedeni; burun ameliyatları ile burun ölçüsünün ve şeklinin yüz bölgesindeki diğer organlara uyumlu bir şekilde düzenlenebiliyor olmasıdır. 

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Burun estetiği ameliyatı öncesinde özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan birisi doktor seçimidir. Burun kişiye özgü bir organdır ve bu nedenle yüz hatlarına en uygun burun şeklinin oluşturulmasında doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde burun bölgesinde bulunan diğer sağlık problemlerinin teşhis edilmesi ve ameliyat öncesinde tedavi edilmesi bu alanda uzman doktorlar tarafından çok daha etkili şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 

Burun estetiği ameliyatı için doktor seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir;

 • Burun estetiği konusunda tecrübeli bir doktorun tercih edilmesi
 • Doktorun daha önce uygulamış olduğu ameliyatlara ait örneklerin görülmesi
 • Daha önce burun estetiği olmuş kişilerden tavsiye alınması
 • Ameliyat öncesinde burnun fonksiyonel açıdan da değerlendirilmesi

Tüm bunlarla birlikte burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek olan doktorun operasyon süreci ile tüm soruları cevaplandırması beklenmelidir. 

Diğer taraftan hasta tarafından arzu edilen burun şeklinin elde edilebilmesi için doktora ait faktörler kadar hastanın burun kıkırdak, cilt ve kemik dokularının da yeterli ya da arzu edilen sonuçları elde edebilmek için uygun olması gerekmektedir. 

Burun Estetiği Öncesinde Ameliyat Planlaması

Burun estetiği ameliyatı süreci doktor seçiminden sonra ameliyatın detaylı bir şekilde planlanması ile devam etmektedir. Bu süreçte her doktorun farklı yöntem ve teknikleri bulunsa da temelde burun estetiği planlaması aynı disipline dayanmaktadır. Burun estetiği ameliyatının planlanmasında uygulanacak adımlar şu şekilde sıralanmaktadır; 

 • Burunda; anatomik yapısal problemler dışında nefes almayı ve koku almayı engelleyecek bir hastalık mevcutsa ameliyat öncesinde bu hastalığın düzelmesi için gerekli tedaviler uygulanmalıdır  
 • Burun estetiği operasyonunda uygulanacak işlemlerin planlanması. Burun estetiği operasyonunda ameliyat planlamasına göre; – Burun küçültme – Burun büyütme – Burun ucu kaldırma – Burun deliklerinin daraltılması – Burun kanatlarının küçültülmesi – Burun kemiğinin onarılmasıGibi işlemler gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra burunda fonksiyonel açıdan yaşanan problemler bulunuyor ise; – Sinüslerdeki yapısal bozuklukların tedavi edilmesi – Burun eğriliği ve septum deviasyonu problemlerinin giderilmesi – Büyük burun içi etlerin (konka) küçültülmesi – Burun içindeki poliplerin temizlenmesiişlemleri de gerçekleştirilmektedir.  
 • Burun estetiği ameliyatında hangi tekniğinin kullanılması gerektiğine karar verilmesi.  Günümüzde başvurulan başlıca burun estetiği ameliyat teknikleri açık ve kapalı tekniktir. Her iki teknikle de uygulanabilen cerrahi yaklaşımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir; – Minirinoplasti – Redüksiyon rinoplasti – Tiprinoplasti – Preservation rinoplasti
 • Arzu edilen burun şeklinin tasarlanması

Burun Estetiği Tasarımı

Burun estetiği tasarımı günümüzde teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak 3 boyutlu tasarım cihazları ile belirlenebilmektedir. Günümüzde alanında tecrübeli pek çok cerrah burun ve yüz estetiği planlamasında 3 boyutlu görüntüleme teknolojisinden faydalanmaktadır. 

Üç boyutlu görüntüleme teknolojisi; burun şeklinin farklı açılardan ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır. Planlanan işlemlerin bu görüntüler üzerinde uygulanabilmesi ile burun estetiği ameliyatı sonucunda açığa çıkacak olan burun görüntüsü oldukça gerçekçi bir şekilde öngörülebilmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiğinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de ameliyat sonrası iyileşme sürecidir. Bu süreçte doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmasının yanı sıra aynı zamanda dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır;

 • Burun ve yüz bölgesinin çarpma, düşme ve darbeden azami derecede korunması
 • Ameliyat sonrası erken iyileşme sürecinde baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde istirahat edilmesi
 • Doktorun önerdiği ilaçların aksatılmadan kullanılması ve ameliyat sonrası önerilere dikkatlice uyularak ağrı kontrolünün sağlanması ve şişlik ve morlukların kısa sürede iyileştirilmesi
 • Ameliyat sonrası üç ay süre ile burnun korunma olmadan güneş ışığına maruz kalmaması
 • Ameliyat sonrası iki ay süre ile gözlük kullanımından kaçınılması
 • Bağışıklık sisteminin güçlü kılınması ve nezle grip gibi üst solunum yolu hastalıklardan maksimum derecede korunması
 • Doktor kontrollerinin aksatılmaması

Burun estetiği iyileşme sürecinin doğru bir şekilde yaşanması; burun şeklinin hedeflendiği gibi oluşturulmasında büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda ameliyat bölgesinin herhangi bir deformasyona uğramadan iyileşmesi de burunda daha sonraki zamanlarda yaşanabilecek sağlık problemlerinin önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

Источник: https://www.teomandal.com/burun-estetigi-ameliyati-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler

Burun Estetiği ve Burun Ameliyatı

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği – Burun ameliyatı – Rinoplasti: Burun estetiği ile burnunuzun boyut ve şeklini ayarlayabiliriz. Burun ucunun şeklini adapte edebilir, burun deliklerinizi daraltabilir ve burun köprüsündeki başparmak kaldırırız.

Eğri bir burun bizim tarafımızdan düzgün bir şekilde yapıştırılabilir veya burun ucu ile üst dudak arasındaki açı ayarlanabilir. Ancak, konjenital bir sapmayı düzeltmek, solunum bozukluklarını gidermek veya kazadan sonra estetik açıdan iyileşmek mümkündür.

Bu zorlu fakat popüler prosedür ile burun küçültülebilir, nazal septumun şekli ve burun delikleri düzeltilebilir ve burun çıkışı kaldırılır. Bu işlem genellikle çarpıcı estetik bir etkiye sahiptir.

Bir rinoplasti veya burun ameliyatı, burun, burun ucu veya burun köprüsü şeklini istenen şekilde uyarlayan dış burunda cerrahi bir değişikliktir . Burun cerrahisi, çarpık nazal septumun solunumla etkileşime girmesi durumunda da uygulanır.

Burun şekli yüzün önemli bir yönüdür. Küçük bir düzeltme genellikle görünüşte belirgin bir iyileşme ile sonuçlanır. Burun köprüsünün düzeltilmesi ya da kemerinin alınması, kavis verilmesi ifade değişikliğine yol açmaktadır. Kemik, kıkırdak ve burun delikleri burnun içinde modellenmiştir.

Burun ucu şekli ve burun ile üst dudağın arasındaki açı değiştirilebilir. Böylece cerrah burnun köprüsündeki var olan tüm darbelerden kurtulabilir, uzunluğu veya genişliğini ayarlayabilir ve eğer isterseniz burun deliklerini daraltabilir.

Küçük yara izleri nazal tabanda dikkatli bir şekilde saklanır, böylece daha sonra herhangi bir prosedürün fark edilmesi mümkün değildir.

Burun şekli ve büyüklüğü bir kişinin yüzünün ortasındadır . İdeal olarak, diğer yüz özelliklerine uyum sağlar. Burun şeklinden rahatsız hissederseniz, burun şeklindeki operatif değişiklik tek yoludur. Rinoplasti, şaşırtıcı bir değişiklik yapabilir.

Bu nedenlerle rinoplasti, kadınlarda en yaygın kozmetik cerrahi yöntemlerden biridir . Hastalar genellikle azaltmak veya istediğiniz doğrultmave burun ile değişikliklerin bir kemik yapısı .

Bir burun işi için en az 18 yaşında olmalı ve büyüme tamamlanmalıdır.

Burun düzeltme nedenleri çok yönlüdür. Her zaman bu rahatsız edici görünüştür.

Nazal septum solunum problemlerinde değişse de, eğri burun, kambur burun, eyer burnu, çok geniş burunlar veya çok küçük veya çok büyük burunlar ile estetik bir düzeltme de mümkündür.

Bütün önlemlerde, gelecekteki burun sadece yüz ve kafa şekline uymamalı, aynı zamanda hastanın karakterine de uymalıdır. Burun işlevini korumak veya geliştirmek için ek olarak, estetik burun şekil değiştirebilir.

Bir burun ameliyatı hangi yaşta mümkündür?

Bir rinoplasti ancak büyümenin bitiminden sonra, en erken 18 yaşından sonra düşünülmelidir. Eğer burun ameliyatı daha önce, bu burun daha da büyümesini etkileyebilir. Bununla birlikte, ergenlikte burun solunumunda muazzam bir kısıtlama varsa, genç yaşta bile burun düzeltilmesi önerilir.

Burun hareketinin sonucu garanti altına alınabilir mi?

Daha önce tartışılan cerrahi hedef genel olarak başarılabilir. Bununla birlikte, dokuya farklı insan doku reaksiyonları nedeniyle başarı garantisi verilemez. Diğer kozmetik cerrahilerin aksine, burun cerrahisinde ameliyat sonrası düzeltme oranı % 3 ila% 5 arasındadır.

Burun ameliyatı acı verici mi?

Burun ameliyatı , genel olarak genel anestezi altında gerçekleştirilir. Daha küçük, yumuşak değişiklikler lokal anestezi altında düzeltilebilir. İşlemin kendisi acı çekmez.

Kural olarak, doktorlar kendinden çözülen dişlileri kullanır, böylece dikişin hoş olmayan bir şekilde giderilmesi ortadan kalkar.

Tamponad bazı hastalar tarafından rahatsız edici olarak algılanır, zira bu zaman zarfında nefes alma sadece ağız yoluyla mümkündür.

Kapalı ve açık burun düzeltme arasındaki fark nedir?

Burun içindeki küçük kesiklerden cerrah kapalı prosedürde burun kıkırdağına ulaşır. Kapalı – klasik burun düzeltme geldi. Burun modellemesi kapalı tekniğinde biraz hantaldır.

Burun ameliyatı açık teknikte yapılırsa, burnun iç yapısı nazal septumda hafif kesik ile işlenir. İyileşme süresinden sonra ince kesim genellikle daha fazla tanınamaz. Cerrah için açık teknik daha kesin bir yaklaşım sağlar.

Böylece, iç burun yapısında ve buna bağlı solunum problemlerinde rahatsız edici bir değişim riski minimuma indirilir.

Burun ameliyatı sonrası görünür yara izi var mı?

Kural olarak, burun içinden girilir. Görünür yara izleri bu nedenle geride kalmaz.

Burun ameliyatından kaç gün sonra çalışabilir veya tekrar çalışabilirim?

Burun ameliyatından 1-2 gün sonra fiziksel olarak yorucu bir çalışma önlenmelidir. Sıva dökümünü çıkardıktan sonra, yine sosyalleşmeye hazırsınız. Prosedürün doğasına ve kapsamına bağlı olarak, bu işlem 10-12 gün sürecektir.

Burun düzeltmesinden sonra sıva ateline ne kadar süre giyilmelidir?

(Sırasında darbelere veya burun kemiğinin daralması kemik yapısındaki değişiklikle   rinoplasti ) atel 12 ila 14 gün giyilmelidir.

Burun ameliyatlarından sonra hangi komplikasyonlar oluşabilir?

Herhangi bir cerrahide olduğu gibi geçici bozukluklar meydana gelebilir. Koku ve tadı tahrişleri her şey şiştiğinde kaybolur. Tıbbi bir bakış açısıyla, bunlara yara iyileşmesini bozabilecek yeniden kanama, enfeksiyonlar, şişme ve hematomlar dahildir. Bu, sonuçların uzlaşılmaması için genellikle iyi değerlendirilebilir.

Burun ameliyatından sonra şişme ne kadar sürer?

yaklaşık olarak Burun ameliyatından 2 hafta sonra en kuvvetli şişme kayboldu. İşlemden 3-6 ay sonra şişmeler tamamen azaldı. Bu nedenle, burun cerrahisinin sonucu ancak 6 ay sonra kesin olarak değerlendirilebilir.

Burun ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Nazal cerrahiden sonraki ilk iki gün içinde, gözlerdeki ve yanaklardaki soğutma pedleri ile şişmesi en aza indirilmelidir. yaklaşık olarak 1 hafta aramamalısın. (Kontakt lensler) Burun ameliyatından 10-12 gün sonra sıva dökümü çıkarılır. Cerrahiden sonraki 6-8 hafta içinde egzoz sporundan kaçınılmalıdır.

Burun ameliyatı sonrasında nefes darlığı olabilir mi?

Estetik rinoplastiden sonra burun solunumunda bozulma olmamalıdır.

Burun ameliyatı için ne kadar klinikte kalmalıyım?

Prosedürün türüne bağlı olarak, hastanede kalış süresi. Kemik yapısı değiştirilirse, 2 gün hastanede kalmayı planlamanız gerekir.

Burun ameliyatı sonrası hangi pozisyonda uyuyayım?

Sırtüstü pozisyonda hafif yükselmiş bir pozisyon tavsiye edilir. Ancak, yan yatmayı tercih ederseniz, işlemden 3 hafta sonra yine mümkündür.

Источник: https://www.haberonu.com/burun-estetigi-ve-burun-ameliyati

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Doğru ve Yanlışlar

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği hakkında insanların düşündükleri veya internette araştırdıkları en genel sorular, doğrular ve yanlışlar aşağıdaki söyleşide Özel Mediface Tıp Merkezi doktorlarından Op .Dr. Hadi Nural tarafından sizler için cevaplandı.

5 dakikanızı ayıracağınız bu söyleşi burun estetiği hakkında kafanızda oluşan tüm bilinmeyenleri açıklığa kavuşturacak.

Burun estetiği ağrılı bir operasyon mudur?

Estetik burun ameliyatından sonra hastalar burunlarında ağrı yada sızı hissetmezler , Burun estetiği hastalarımızın çoğundan ağrı şikayeti ile ilgili bir geri dönüş almadığımı gönül rahatlığı ile ifade edebilirim. Gerçekten konforlu olan bu operasyon sonrası önerdiğimiz medikal tedavinin aksatılmaması durumunda ağrı şikayeti gerçekleşmez.

YANLIŞ BİLİNENLER : Estetik ameliyatta sadece burunun dışı yapılır ,nefes şikayeti varsa burunun içi yapılır.

Bu kesinlikle ve kesinlikle yanlış bir kanıdır .25 senelik burun estetiği ameliyat tecrübeme güvenerek rahatlıkla söylebilirim ki insanlarda ki bu algı kesinlikle yanlıştır.Günümüzde doğal ve işlevi olan bir burun için hem burun içi hemde dış çeperi yapılmalıdır bu iki işlemde nefes açısından çok ama çok önemlidir.

Burnumun dışı problemli ozaman kesin bir estetik cerraha gitmem lazım veya burnumdan nefes alamıyorum ozaman kesin KBB doktoruna gitmeliyim demek kesinlikle doğru bir kanı değildir.

Estetik cerrah da olsun Kulak burun Boğaz Doktoru da olsun her ikiside aynı işlemleri uygulamak zorundadır Burun estetiği operasyonunun geri kalanı doktorun bireysel teknikleri, burun estetiği tecrübesi ve eğitimiyle birebir alakalıdır.

Erkeklerde burun estetiği doğal durmaz diye yanlış bir kanı bulunmakta

Öncelikle erkeklerinde en az kadınlar kadar estetik burun operasyonuna ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz.Estetik burun ameliyatı öncesi yapılan simulasyon resimlerinde hastalar mutlaka ameliyat sonrası burunlarının yeni şeklini görmeli ve onaylamalıdır .

Bir çok erkek ziyaretçimiz yüzleriyle uyumlu doğal burun ameliyatı olduktan sonra bu tabuların ne kadar gereksiz olduğunu söylemektedirler.

Sonuçta erkek hastalarımıza hokka gibi bir burun yapmıyoruz kendilerine düz kavissiz gayet doğal bir görünüme sahip kemersiz bir burun ameliyatı gerçekleştiriyoruz.

Yaz aylarında burun estetiği yapılır mı ?

Yazın sadece yüz derisinin soyulduğu ameliyatlar yapılmaz bunun dışında her türlü estetik ameliyat yapılabilir.Hastalarımıza tavsiyemiz diğer mevsimlerden farklı olarak burunlarını veya ameliyat oldukları bölgeyi güneşten korumalarıdır okadar.

Bunun için de şapka ve güneş kremleri önermekteyiz.Ayrıca burun estetiğinden sonra denize girmek riskli değildir. Ameliyattan 10 gün sonra hastalar rahatlıkla denize girebilirler.

Hatta tedavi aşamasında ödem çözüçü etkisi nedeniyle deniz suyu spreyi önermekteyiz.

” Ameliyat olmak istiyorum ama anesteziden korkuyorum “

Anesteziyoloji bir bilim dalıdır ve kanıta dayalı tıbbın verilerini kullanarak kendi kurallarını oluşturur.Teorik olarak anestezinin riskleri de mevcuttur fakat tam donanımlı bir ameliyathanede ehil bir anestezi ekibi tarafından yapılan anestezi uygulamasının aracınızla trafiğe çıkmaktan daha güvenli olduğunu söylememiz mümkündür.

Anestezi uzmanlarıda her hekim gibi dalında 6 sene tıp eğitimi ve 4­5 sene ihtisas eğitimi alarak ünvanlarına kavuşmuşlardır.Anestezi uzmanları ameliyat öncesi görüşmelerde hastalarımızın tüm değerlerini kontrol eder ve hastaların genel anestezi altında ameliyat olmalarına uygun olup olmadıklarına karar verir.

İstatistiksel olarak bundan 30 yıl önce 3000 anestezi uygulamasının sadece 1 inde anesteziye bağlı hasta kaybedilirken

,günümüzde bu rakam 185.000 de 1 dir özetle 60 kat daha güvenlidir.

Rinoplasti sonrası oluşan morluklar nezaman geçer?

Rinoplasti (burun estetiği) operasyonu sonrası yüzde şişlik ve morluk ilk 48 saatte oluşabilir. Bu süreçten sonra morluk ve şişlik süratle giderek azalır ve 3­5 gün içerisinde belirsizleşmeye başlar. Atelin alınma günü olan 7. günde ise büyük çoğunluktaki hastada morluk kalmamış olur.

Rinoplasti ameliyatından sonra yüze buz koymaya gerek var mı ?

Rinoplasti operasyonlarından sonra buruna temas etmeden gözler üzerine uygulanacak soğuk uygulama şişlik ve morluk oluşumunu azaltacaktır. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içerisinde saatte15 dakika sonraki 24 saatte ise biraz daha geniş aralıklarla olmak üzere ilk 2 gün gözler ve yanaklar üzerine soğuk uygulama önermekteyim.

Rinoplasti sonrası burnumu nasıl koruyabilirim ?

Rinoplasti operasyonlarından sonra burun üzerine ödemi engellemesi , burunu travmalardan koruması ve operasyonda oluşturulan şekli muhafaza etmesi için koruyucu atel uygulanmaktadır.

Bu koruyucu atel su geçirmez termoplastik yapıda veya klasik alçı atel olabilmektedir.

Şahsi tercihim hastanın operasyon sonrası sosyal yaşantıda daha rahat olmasını sağlayan termoplastik atellerin kullanılması yönündedir.

Rinoplasti sonrası ilaç kullanmaya gerek var mı?

Rinoplasti ameliyatından sonra proflaksi (koruma) amacı ile antibiyotik, ağrı şikayeti olmaması için ağrı kesici ve bunların yanında ödem azaltıcı , morluk giderici , hava yolunu temizleme ve açık tutmaya yönelik sprey ve kremler önerilmektedir.

Rinoplasti sonrası ilk kontrol ne zamandır ve bu kontrolde neler yapılır?

Rinoplasti operasyonu sonrası ilk kontrol ameliyattan sonraki gün siz hastaneden ayrılmadan hekiminiz ve asistanı tarafından yapılır. Bu kontrol de eğer ameliyatta gerek görülüp uygulanmışsa küçük tamponlar alınır burun temizliği yapılır ve genel kontrolünüz sonrası reçeteniz verilerek taburculuk işlemleriniz başlatılır.

Estetik Burun ameliyatı sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

Ameliyat sonrası dönemde ilk 48 saat gözler üzerine soğuk buz torbası uygulama yapılması ve ilk 3 gün başımız yüksekte kalacak şekilde uyunması morluğun ve ödemin oluşmasını azaltacaktır.

Özellikle ilk 6 hafta kemik ve kıkırdak iyileşmesinde çok önemli olduğu için bu süre içerisinde gözlük takılmaması , elle sümkürme hareketi yapılmaması , burun üzerine yatılmaması ve travmalardan kaçınılması gerekmektedir.

Rinoplasti sonrası gözlük veya lens kullanılabilir mi?

Rinoplasti sonrası lens kullanımının hiçbir sakıncası yoktur. Gözlük kullanımı ise ilk 6 hafta kemik iyileşmesine zarar verebileceği ve şekil bozukluğuna yol açabileceği için önerilmez.

Rinoplasti sonrası burun ucu düşer mi?

Bu artık insaların beyinlerine kazınmış yanlış bir tabudur, böyle birşeyden bu şartlarda bahsetmek imkansızdır. Burun estetiği yaptırdım ama burun ucum sonra düştü gibi söylemleri artık uymak çok zor. Burun estetik cerrahisinde gelinen son noktada doğru ve yerinde uygulamaların yapılması ile böyle bir sonucun ortaya çıkması rahatlıkla önlenebilir.

Rinoplasti sonrası burunda çökme olur mu?

Rinoplasti veya burun operasyonları (septoplasti) sonrası burunda çökmenin en temel iki nedeni burunu oluşturan kemik ve kıkırdak yapıların kontrolsüz olarak alınmasıdır. Burun sırtından veya burun tabanından kıkırdak veya kemik uzaklaştırılacağı zaman muhakkak burun derisini taşıyacak destek korunmalı ve geride bırakılmalıdır.

Estetik Burun operasyonu sonrası tamponlar çıkarılırken çok acı hissedermiyiz ?

Ameliyat sonrası tampon acısı konusu da çok ama çok geçmişte kaldı diyebiliriz. Ameliyat sonrası sadece 1 gece tamponlar hastamızın burnunda kalır, o tamponlar da silikon ve delikli olması sebebiyle hastamız burun tıkanıklığı veya nefes alamama gibi şikayetler yaşamaz. Ertesi sabah hastamızın tamponu rahatça ağrısız kanamasız bir şekilde sadece 1 saniyelik bir sürede çıkarılır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası refakatçi gereklimidir?

Ameliyatlarımızı gerçekleştirdiğimiz Özel Mediface Tıp Merkezin’de hemşirelerimiz ve yardımcı personelimiz her konuda yardımcı olduğu için refakatçi şart değildir. Ancak tüm ameliyatlarımızda hastalarımızaa yanlarında kendilerine destek olabilecek bir refakatçiyi birlikte getirmelerini önermekteyiz.

Estetik burun ameliyatı sonrası ne zaman iş yaşantısına dönülür?

Rinoplasti ameliyatı sonrası masa başı işlere 3.­4. günlerde dönmek mümkündür. Ancak bu işe dönüşte tamamen iyileşmeden bahsetmiyorum. Elbette yüzde çok hafif morluklar ve şişlikler 34.

günlerde mevcut olacaktır ama hasta bunları dert etmiyorsa çok rahat işine dönebilir. 7. günden sonra burun üzerindeki alçı kaldırılır.

Bu günden itibaren hastalarımız travmalardan kendini koruyarak iş hayatına dönerler.

Rinoplasti sonrası spor yapmaya ne zaman başlanabilir?

Rinoplasti operasyonu 1.5 ay geçtikten sonra hekim kontrolü yapılır ve her türlü sportif aktivite genellikle serbest bırakılır. İlk 1.5 aylık sürede ise yürüyüşler ve hafif kardio egzersizleri buruna çarpılmadığı sürece serbesttir.

Rinoplasti sonrası çok şişlik olur mu?

Şişlik kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ameliyat içerisinde alınan tedbirler sayesinde burun ameliyatlarımdan sonra ciddi şişlikler izlememekteyim. Meydana gelen şişlikler ise ilk 7 gün içerisinde anlaşılamayacak düzeye kadar gerilemektedir. Şişliklere yönelik gerekli medikal tedavilere uyulması bu süreci kısaltacaktır.

Rinoplasti sonrası sonuç ne zaman ortaya çıkar ?

Rinoplasti sonrası sonucu cerrahınız ameliyat masasında görecektir. Eğer ki size sorunsuz bir ameliyat geçirdiğinizi söylerse ve 7. gün ateliniz kaldırıldığı zaman hiçbir problem yoksa burnunuz giderek güzelleşecektir. Nihai sonuç ise 6 ay 1 yıl içerisinde ortaya çıkacaktır.

Источник: https://mediface.com.tr/burun-estetigi-hakkinda-bilinmesi-gereken-tum-dogru-ve-yanlislar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.