Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

içerik

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

  ->  Ameliyattan önce nasıl bir burun şekli seçileceği konusunda en önemli kriter cinsiyettir. Erkeklerde, problem ne olursa olsun asla kadınsı minik bir burun yapılmamalıdır. Kadınlarda da eğer iri bir çene ve geniş bir alın yoksa burun boyutu küçük olmalıdır.

  -> Yüz bölgesinde estetik sağlanması için dikey olarak üç eşit parçadan oluşması sağlanır. Bu üç parça saçların başladığı nokta ile kaş hizası, kaş hizası ile burun ucu, burun ucu ile çene ucu arasıdır. Üç bölgenin de eşit olabilmesi için burun ucunun doğru konumlandırılması gerekir.

  ->  Ayrıca bayanlarda burun tabanı ile dudak arasındaki açının yaklaşık 100 derece olması gerekir. Erkekler de ise en ideal açık 90 derecedir.

Burun Estetiği Nedeniyle Ağrı Duyulur Mu?

Estetik ameliyat, lokal veya genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle operasyon sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Ameliyattan sonra ise burun bölgesi ve çevresinde bir miktar şişlik meydana gelir. Şişliğin bulunduğu alanda dokunmaya bağlı olarak ağrı hissedilebilir.

Ameliyat sonrasında oluşan ağrıyı bastırmak için buz tedavisi ve ağrı kesici ilaç kullanımı etkili olacaktır. Estetik müdahaleden sonra burundan nefes alıp verebilmek için bir aparat takılır.

Buu aparat görünüş itibari ile baskı ve ağrı oluşturabilecek gibi dursa da herhangi bir rahatsızlık vermez.

Burun Ameliyatında Çok Kan Akar Mı?

Burun ameliyatlarında sürekli bir kanama kontrolü sağlanır. Aksi halde ameliyat alanı net biçimde görülemez ve istenen estetik müdahaleler yapılamaz. O yüzden operasyon geçirecek olan hastaların kanama konusunda korkmaları gereksizdir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Herhangi bir sağlık problemi olmadan yalnızca estetik kaygı ile yapılacak ameliyatlarda 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Reşit olmayan bireylerin ameliyat olabilmesi için aile onayı gerekmektedir. Bir de hastanın gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakılır.

Gelişimini tamamlamayan bireylere yapılacak estetik müdahaleler zaman içerisinde bozulabilir ve yeni bir müdahale gerekebilir. Bu nedenle ameliyat için önerilen yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde ise 18’dir. Estetik ameliyatlar için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Ancak sağlık durumu riskli olan yaşlı kişilere ameliyat yapılması uygun değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Pahalı Mıdır?

Estetik ameliyatlar zorunlu ihtiyaç olmadığı için sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle tüm ameliyat ücreti hasta tarafından karşılanır. Ameliyat ücretine gelince, bu ücretin miktarı hekim tarafından belirlenir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

Hekim, ameliyatın zorluğu, süresi ve hastanın beklentileri doğrultusunda bir ücret belirler. Hasta bu ücreti kabul ederse operasyon için gerekli işlemler başlatılır.

Diğer tıbbi hizmetlerde olduğu gibi burun estetiğinde de devlet hastaneleri, özel hastanelerden daha düşük ücretler istemektedir.

Burun Estetiğinde Başarı Oranı Nedir?

Burun estetiği operasyonu, tüm estetik müdahaleler içerisinde en çok tercih yapılandır. Bunun sebebi burun estetiğinin yüz güzelliğini doğrudan etkilemesidir. Hastaların fazlaca tercih ettiği bir yöntem olduğu için pek çok plastik cerrah bu konuda kendini geliştirmiştir.

Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarının başarı oranı da yüksektir. Burun estetiği için hastaların yalnızca KBB uzmanına emanet edilmemeleri gerekir. Ameliyatta mutlaka bir plastik cerrahın da bulunması estetik kalitesi açısından faydalı olacaktır.

Yapılan burun estetiği ameliyatlarında yalnızca %5 oranında şekil bozulması oluşur.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Koku Duyusu Bozulur Mu?

Uzman kişilerce yapılan estetik ameliyatlarda herhangi bir problem meydana gelmez. Ancak yine de dikkatsizlik, tecrübesizlik gibi etkenler işin içine girince burun ameliyatlarından sonra koku kaybı yaşama riski vardır.

Kapalı Burun Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiği sırasında açık veya kapalı tekniğin birbirine bariz bir üstünlüğü yoktur. Yapılacak müdahalenin boyutuna ve lokalizasyonuna göre hekim en uygun yöntemi tercih eder. Ancak açık teknik kullanıldığında burun tabanında belli belirsiz de olsa bir iz kalma durumu söz konusudur. Ancak kapalı teknikte herhangi bir iz kalmaz.

Estetik Ameliyat Sonrası Burun Düşmesi Olur Mu?

Burunda, yer çekimine karşı mevcut konumu koruyan bazı yapılar vardır. Ameliyat sırasında bu yapıların zarar görmemesi gerekir.

Eğer bu yapılar kesilir, kırılır veya konum değiştirirse ameliyat sonrası dönemde burun aşağı doğru hareket eder ve istenmeyen bir görüntü oluşur. Burun düşmesinin tek sebebi ameliyat sırasında verilen hasar değildir.

Hastanın operasyondan sonra bir yıl boyunca burnunu koruması gerekir. İlk aylarda gözlük takmaması, yüzüstü yatmaktan korunması ve bir yıl boyunca darbe alabileceği sporlardan kaçınması şarttır.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/burun-estetigi-hakkinda-merak-edilenler/

Ameliyatsız Burun Estetiği Burun Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Anestezi, neşter, kesi,kan, tampon, göz altı morlukları ve önemlisi ise en ufak bir ağrı sızı olmadan burnunuza estetik yaptırabileceğinizi bir düşünün.

Düşündünüz mü? İnanması zor biliyoruz ancak son yılların yükselişteki tekniklerinden biri olan burun dolgusu sayesinde ameliyatsız burun estetiği yaptırmak, yüzünüzle tamamen uyumlu boyutlarda ve şekilde, kusursuz bir buruna sahip olmak gayet mümkün, üstelik çok da kolay!

Hem pratik, hem ekonomik hem de etkili bir burun estetiği çözümü olarak karşımıza çıkan burun dolgu uygulaması ile akla gelen soruların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık;

Burun Dolgusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Burun dolgusu ne midir?:  “Burun ve çevresindeki şekil bozukluklarını gidermek, asimetrileri eşitlemek, deri ya da kıkırdak dokusundaki çökmeleri doldurarak onarmak ve burunun, yüzün ortasındaki duruş orantısını ve doğrudan kendi şekline bağlı form bozuklukların gidermek amacıyla, çeşitli dolgu malzemeleri ile yapılan bir estetik müdahaledir.”

Burun dolgusu dermal bir uygulamadır ve hiç bir şekilde ameliyat değildir. Klasik cerrahi yöntemlere göre pek çok avantaj sağlayan dolgu uygulaması, kaliteli malzemeler ile doğru eller tarafından uygulanırsa, ameliyatsız estetik çözümü olarak oldukça başarılı sonuçlara imza atan bir tekniktir.

Dolgu işlemi ile Neler Yapılabilir, Burunda Neler Değiştirilebilir?

İhtiyaç duyulan durumlara göre, burun dolgusu uygulaması ile başlıca giderilen sorunlar aşağıdaki gibidir;

 • Burundaki yapısal eğrilikler tümüyle giderilebilir ya da azaltılabilir
 • Mimiklere bağlı burun ucunda oluşan düşüklükler giderilebilir
 • Burnun sağ ya da sol kısmı bölgesel olarak doldurularak asimetriler giderilebilir
 • Daha önce cerrahi işlem görmüş burunlardan elde edilen başarısız sonuçlara müdahale edilebilir.
 • Burun dudak ve burun alın orantısı değiştirilerek, yüzde altın oran görünümüne yaklaşık sonuçlar elde edilebilir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu, diğer yüz dolgusu uygulamaları ile aynı prensiple çalışmaktadır.

İnsülin iğnesi ya da dental enjektör tarzı oldukça ince yapılı bir iğnenin, burun ve çevresindeki doldurulmak istenen alanlara batırılarak deri altına dolgu malzemesi zerk edilmesi ile gerçekleştirilir.

Cerrahi bir müdahale olmamasına rağmen, başarılı sonuçlar elde etmek ve komplikasyon risklerinin minimuma indirilmesi için, çeşitli sertifikalara sahip estetisyenler tarafından değil de, burun estetiği konularında tercübeli bir tıp doktoru ve tercihen plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Ortalama olarak 15-20 dakika süren işlem, kesi olmadığı için genel anestezi almadan, ameliyathane şartlarına gerek duymadan ve çoğu kez muayanehane ortamında gerçekleştirilebilen, ehil eller ve tecrübeli hekimler için uygulaması oldukça kolay bir burun estetiği çözümüdür.

Uygulama Ağrılı Mı?

Uygulama öncesi Emla krem ya da Anestol Pomad tarzı lokal anestezik etkili deri uyuşturma kremleri uygulanarak uygulama bölgesinde kısmı uyuşma gerçekleşmesi beklenir.

İğne ile deri altına lokal uyuşturucu madde verilmesi burun dolgusu işlemi öncesinde çok tercih edilen bir uygulama değildir zira sebep olabileceği ödem dolgu yapılarak onarılacak çöküntülü bölgelerde geçici şişliklere yol açabileceğinden yanıltıcı olarak, işlem bitiminde elde etmek istenilen sonucu kötü yönde etkileyebilir.

Ancak lokal anestezik deri üstü kremler, işlem sırasında neredeyse hiç ağrı duyulmamasını sağlamak açısından oldukça yeterlidir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Doğru hekim ve kaliteli malzeme ile yan etki gösterme olasılığı oldukça düşük olmakla beraber

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Ödem
 • Enfeksiyon
 • Morarma
 • Kaşıntı

gibi bir seri yan etkisi riski her zaman mevcuttur ancak olası bir durumda hekiminizin uzman müdahalesi sayesinde kolayca bertaraf edilebilecek bu etkilerden hiç biri hayati tehdit oluşturacak düzeyde tehli değildir.

Ödem ve morluklar sosyal hayatınızı kötü yönde etkileyecek derecede olursa, morluk giderici ve ödem çözücü özellikte, Hirudoid Forte Krem gibi bir harici jeli kullanabilirsiniz.

Burun Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Burun dolgusu işlemi, cerrahi müdahalede olduğu gibi, kemik ve kıkırdak yapısında değişiklik yapılmadan gerçekleştirilen bir işlem olması sebebiyle, ne yazık ki ömür boyu kalıcı değildir.

 • Kullanılan dolgu malzemesinin tipi ve kalitesi
 • Uygulama görecek hastanın genetik cilt yapısı
 • Uygulama yapan hekimin tecrübesi

gibi faktörlerle doğru orantılı bir şekilde 18 aya kadar kalıcılığı olan dolgu işlemi, pratik ve ekonomik bir çözüm olması sebebiyle etkisini yitirmeye başladığı zaman kolay bir şekilde tekrarlanabilir ya da kalıcı sonuçlar için klasik cerrahi yönteme başvurmayı düşünen ancak alacağı sonuçlardan memnun olup olmayacağına emin olamayan hastalar için bir simülasyon işlevi görmek amacıyla yaptırılıp, etkisini yitirdiğince ameliyatla burun estetiği alternatifi değerlendirilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği İçin Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Cerrahi yöntemle yapılan klasik burun estetiğinde, kişilerin kemik yapılarının tam olarak gelişimini tamamlama sürecinin doldurulması beklenirken, ameliyatsız çözümler için böyle bir durum söz konusu değil ancak ciddi bir şekilde form bozuklukları olmayan çocuk yaştaki kişilere, hiç bir hekim dolgu işlemi uygulamayı kabul etmeyecektir.

Ancak çocuğun psikolojisini etkileyecek düzeyde travmatik bir durumu varsa, aile ile yapılacak hekim görüşmesi sonunda fikir birliğine varılarak işlem yapılabilir.

Bunun dışında 15-16 yaşındaki gençlerde de aile onayı ile işlem yapılabilir.

Kullanılan Dolgu Malzemeleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Burun dolgusunda ve diğer yüz dolgu işlemlerinde kullanılan malzemeler ilerleyen teknoloji sayesinde güç geçtikte daha etkili bir hal almaktadır. Günümüzde ise içeriğinde, cildi gençleştirme ve nemli tutma işlevlerini başarıyla yerine  hyaluronik asit barındıran dolgu malzemeleri üstün başarı ile kullanılmaktadır.

İyileşme Sürecinde Morluklar ve İstiharat Dönemi

İşlem süresi zaten 15-20 dakika civarında olan burun dolgusunda iyileşme dönemi yok denecek kadar kısadır. Herhangi bir cerrahi kesi, kırma gibi işlemler söz konusu olmadığı için, göz altı morlukları oluşumu da beklenmez.

Uygulama sonrası kişi muayanehaneden çıkıp derhal işinin başına dönebilir. Herhangi bir istihirat süreci gerekmez ve dolgu sonrası ağrı beklenmez. Yalnızca dolgu malzemeleri tam olarak oturana dek hafif bir gerginlik ve doluluk hissiyatına sebep olabilir. Maksimum 2 gün içerisinde tamamen adapte olunacak bu durum ciddi şekilde rahatsızlık verici değildir.

Ağrı beklenmemesine rağmen, psikolojik olarak kendini daha iyi hissedecek hastalar, uygulama sonrası oral yoldan alınan hafif ağrı kesici ilaçlardan kullanabilirler.

Burun Dolgusunun Botoks ile Kombine Kullanımı:

İlerleyen yaşa ya da konuşurken ve gülerken yüzde çok mimik kullanılmasına bağlı olarak burun ucu bölgesinde düşüklükler sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun dolgusu ile kombine olarak, aynı uygulama içerisinde yapılacak ufak bir botox müdahalesi sayesinde, burun çöküntüleri ve eşitsizlikleri giderilirken, burun ucu da yukarı doğru kaldırılarak, hastanın pratik bir şekilde, tümüyle farklı bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir.

Yüzümüzün merkez bölgesinde çıkıntı halinde bulunan burnumuz, yüz ifademizi doğrudan etkileyen ve görünümümüz üzerinde oldukça fark yaratan bir uzvumuzdur. Başarılı bir kombine botoks ve dolgu uygulaması sayesinde, mükemmel bir buruna sahip olma hayallerinizi kolayca gerçeğe döndürebilirsiniz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Çözümlerinin Cerrahi Müdahaleye Göre Avantajları:

 • Burun dolgusu cerrahi uygulamaya göre daha kolaydır.
 • Ameliyathane ve anestezi uygulaması gerektirmez
 • Daha basit bir işlem olması sebebiyle çok daha ekonomiktir
 • Kalıcı bir uygulama olmaması sebebiyle, sonuçlardan memnuniyetsiz olma riski daha kolay alınabilir
 • Ağrısız bir işlemdir
 • İyileşme süreci ve göz altı morlukları gibi, iş hayatını ya da sosyal hayatın akışını sekteye uğratacak etkileri yoktur
 • Çoğu kez yaş sınırı olmadan yapılabilir
 • 1 cc civarında bir dolgu maddesiyle yapılabildiğinden oldukça klasik burun estetiğinden daha uygun fiyata gelir. Burun dolgusu fiyatları yazımızdan, işlemlerin ortalama maliyetleri, 2018 yılında uygulanan ücretler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Burun Dolgusunun Fonksiyonel Bozukluklar Üstündeki Etkisi Nedir?

Burnun içindeki yapısal bozukluklara bağlı olarak gerçekleşen, nefes almada güçlük çekme gibi durumların tedavisinde ne yazık ki cerrahi yöntem gibi etkili olmayan burun dolgusu, daha çok estetik kaygılar amacıyla yapılmaktadır ancak majör sorunlar için etkili olmasa da basit fonksiyonel bozuklukların etkilerinin dolgu işlemi sayesinde hafifletildiği durumlar da mevcuttur.

Konu hakkında en sağlıklı bilgiyi, kişiye özel hekim görüşmesi ve detaylı muayenesi sonucunda doktorunuzdan almalısınız.

Ameliyatsız Bir Şekilde Estetik Yapılabiliyorsa Burun Estetiği Operasyonları Neden Hala Yapılıyor?

Bu şüphe de pek çok potansiyel hastanın kafasını kurcalayan hususlardan bir tanesi. Anestezi almadan ve hatta ameliyathaneye bile girmeden, burun kemiğine ya da kıkırdağına cerrahi bir müdahale yaptırmadan, ağrısız, sızısız, tamponsuz, göz altı morlukları oluşmadan, nekahat dönemi olmayan alternatif bir çözüm varken, kimler cerrahi müdahaleyi tercih ediyor?

Aslında bu sorunun yanıtı çok komp olmamakla birlikte, bu kadar yüzeysel de değil. Burnunuzdaki şekil bozuklarının giderilmesinde etkili estetik bir müdahale yaptırmak istediğinizde, sizin için en uygun çözümün hangisi olduğuna doktorunuzun karar vermesine izin vermelisiniz.

Burnunun yüzündeki duruşundan memnun olmayan, asimetrisi olan, hafif burun kemeri dikkat çeken, yağ dokusunda çöküntüler olan pek çok hasta için ameliyatsız burun estetiği son derece pratik ve yerinde bir çözüm olacaksa da, burun dolgusu ile düzeltilemeyecek şekil bozuklukları ya da cerrahi olarak müdahale edilmesi gereken fonksiyonel bozuklukları olan hastalar için klasik yöntem hala etkili bir şekilde kullanılan ve gerekli bir prosedürdür.

Konunun uzmanı ile yapacağınız ücretsiz görüşme sayesinde, ameliyatsız burun estetiği çözümü burun dolgusu uygulamasının sizin için en uygun alternatif olup olmayacağını öğrenebilir ve hatta hekiminizin ve ekibinin müsaitlik durumuna bağlı olarak, aynı gün 15 dakikalık bir işlemle burun dolgunuzu yaptırarak yeni görünümünüze kavuşabilirsiniz.

Bugün kendiniz için bir adım atın ve güzelliğinize güzellik katın. Daha detaylı bilgi için http://www.doctorb.clinic ile hemen bir randevu oluşturun!

Источник: https://guzelliksirlarim.org/burun-dolgusu-nedir-nasil-yapilir/

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede en çok gerçekleştirilen ameliyatların başında burun estetiği geliyor. Ancak elbette estetik ameliyat kararı almak hastalar açısından o kadar olay değil.

Hayal ettikleri burun şekline sahip olmak ya da yaşadıkları solunum sıkıntılarından kurtulmak isteyenler öncelikle burun estetiği sonrasında kendilerini nelerin beklediğini merak ediyor.

İşte rinoplasti ameliyatlarıyla ilgili en çok merak edilenler!

Kimler rinoplasti ameliyatı yaptırabilir

18 yaşını doldurmuş olan ve ameliyata engel bir durumu olmayan herkes burun estetiği ameliyatı yaptırabilir. Yaşlılarda da burun estetiğinin yapılmasında herhangi bir sakınca yok.

Bir ileri yaş sınırı bulunmuyor ancak ameliyata engel bir sağlık sorununun olması durumunda estetik ameliyatın yapılamayacağı bilinmelidir.

Aynı zamanda gerçekçi olmayan beklentilerin de rinoplasti ile karşılanamayacağının da bilinmesi gerekiyor.

Ameliyat nerede ve nasıl yapılır

Estetik ameliyatlar da klinik ortamda ve ameliyathanede gerçekleştiriliyor. Nasıl bir müdahalenin yapılacağına bağlı olarak ameliyatın süresi de değişecektir. Genellikle 1 ila 2 saat içerisinde ameliyat tamamlanıyor.

Rinoplasti ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı teknik uygulanıyor. Hastanın burun şekli, kazandırılacak olan şekil gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak hekim tarafından hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir. Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştiriliyor.

Dolayısıyla ameliyat sırasında hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi mümkün olmuyor.

Ameliyat sonrasında sonucu ne zaman görebilirsiniz

Sonucu en net şekilde görmek için en az 6 ay beklemek gerekiyor. Elbette 6 ay boyunca şiş ve mor bir burun ile yaşamanız gerektiğini söylemiyoruz. Ancak 6 ay ila 1 yıl gibi bir süre boyunca beklenmesi gerektiğini de unutmamak lazım. Burun ameliyatla kazandırılan şekli tam olarak bu sürenin sonunda alıyor.

Burun estetiği ameliyatının riski var mı

Elbette her ameliyat kendi içerisinde bazı riskler barındırır. Bu riskler genel anesteziden kaynaklı olan riskleri de kapsar. Burun estetiği ameliyatlarında kanam riski ya da enfeksiyon riski mevcut.

Fakat her türlü önlem alınıyor ve bu sayede risklerin minimum seviyeye çekilmesi sağlanıyor. Enfeksiyon riskine karşı ameliyatın ardından bir süre ilaç kullanılması gerekiyor.

Bu konuda zaten doktorunuz tarafından detaylı bir şekilde bilgilendiriliyorsunuz.

Burun estetiğine nasıl hazırlanmak lazım

Öncelikle ameliyatın ardından bir gün klinik istirahat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sonrasında bir süre boyunca evde istirahat etmeniz de gerekebilir. Ameliyata hazırlık sürecinde kan sulandırma özelliği olan Aspirin ya da benzeri ilaçların kullanılmaması lazım. Sigara kullanımı da en az 2 hafta öncesinden kesilmelidir.

Aynı zamanda ameliyattan sonra da sigara kullanımı olmamalıdır. Sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayabilmek için bu konuyu ciddiye almanızda fayda var. Ameliyat için çok ciddi bir hazırlık süreci yaşamanız gerekmiyor.

Doktorunuz ön muayene esnasında ameliyat öncesi yapmanız ve yapmamanız gereken konularda da sizi detaylı bir şekilde bilgilendiriyor.

Burun estetiği sonrasında tampon kullanılıyor mu

Çoğu zaman tampon kullanımına ihtiyaç duyuluyor. Ancak artık delikli olan tamponların tercih edildiğini bilmenizde fayda var. Yani ameliyat sonrasında kullanılan tampon nedeniyle solunum sıkıntısı yaşamıyorsunuz.

Tamponlar 1 ila 2 hafta sonrasında çıkarılıyor ve çıkarılması sırasında da herhangi bir ağrı yaşamıyorsunuz. Aynı zamanda ameliyat sonrasında atel de kullanılabiliyor ve atel de 1 hafta sonrasında çıkarılıyor. Dikişler ise hastanın iyileşme hızına bağlı olarak 1 ya da 2 hafta sonrasında alınıyor.

Zira kapalı burun estetiği tekniği ile gerçekleştirilen ameliyatlarda zaten dikiş kullanılmıyor.

Ameliyattan sonra normal hayata ne zaman dönülür

Öncelikle bu ameliyatın uzun süreli istirahat gerektiren bir operasyon olmadığını belirtelim. Ameliyatın ardından sadece 1 gün klinik istirahat ve sonrasında da 1 hafta evde istirahat öneriyoruz.

Bu süre hastanın dinlenmesi için yeterli oluyor ve sonrasında iş hayatına, sosyal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece 6 hafta boyunca çok dikkatli olmalı ve buruna darbe alma riski olan tüm hareketlerden, spor ve egzersizlerden uzak durmalısınız.

Bu süre boyunca yüzme aktivitesi de yasak! Ameliyattan bir gün sonra burun bölgesini ıslatmamak kaydıyla duş alabilirsiniz. Gündelik hayatınızı sıkıntıya sokacak bir operasyon değil.

Burun estetiği ameliyatı için en uygun zaman ne

Burun estetiği açık ve kapalı teknikle yapılabiliyor. Kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda uygun zaman hastanın iş hayatına bir hafta ara verebileceği herhangi bir dönemdir. Açık teknikle yapılan ameliyatlarda ise önerimiz kış mevsimi oluyor.

Çünkü yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle vücutta bir miktar ödem artışı olabiliyor. Bu da ameliyat sonrasında şişmenin çok hafif de olsa daha fazla olmasını beraberinde getiriyor. Ancak klimalı ortamda bulunulması gibi yöntemlerle bu sorun da ortadan kakıyor.

Sonuç olarak uygun zaman hasta tarafından rahatlıkla belirlenebilir.

Burun estetiği ameliyatından önce yapılması gereken testler neler

– Kan tahlili

– EKG

– Tomografi

– Röntgen

Bunların dışında doktorunuz muayene sonrasında gerek duyması halinde sizden farklı testler yaptırmanızı da isteyebilir.

Sağlık sigortası estetik ameliyatı karşılıyor mu

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası ya da özel sağlık sigortaları burun estetiği ameliyatını karşılamıyor. Ancak artık burun estetiği fiyatları çok daha makul seviyelere geriledi. Bütçenizi zorlamadan daha güzel bir burun şekline siz de sahip olabilirsiniz. Flora Klinik web sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/burun-estetigi-hakkinda-en-cok-merak-edilenler.html

Burun Estetiği: Merak Edilenler

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun yüzün ortasında bulunan hem solunum fonksiyonunda çok önemli yeri olan hem de estetik olarak yüzü tamamlayan çok belirleyici bir organdır. Burun problemleri bu anlamda iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlar; burun solunum problemleri ve burun estetiği problemleridir.

Solunum problemleri daha çok septum deviasyonu adı verilen iç kıkırdak ve kemik eğrilikleri ile konka hipertrofisi adı verilen burun etlerinin şişmesine bağlı hava yolunu daraltan bozukluklardır.

Rinoplasti adı verilen burun estetiği operasyonlarında ise buruna yeniden şekil verme işlemi yapılır. Bu ameliyatlarda burun ucu kaldırılıp indirilebilir, inceltilebilir, kalınlaştırılabilir.

Burundaki sağa sola kaymalar orta hata alınır, burun sırtı çökükse dolgunlaştırılır veya kemerliyse törpülenebilir. Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilir.

Tüm bunlar estetik burun cerrahisi adı altında yapılan operasyonlardır.

İdeal bir burun ameliyatı buruna yüz ile uyumlu, doğal bir şekil vermekle birlikte nefes almayı da mutlaka rahatlatmalıdır.

Burun estetiği ne zaman yapılmalıdır?

Burun estetiği, gelişim çağının tamamlanmasıyla beraber yapılabilir. Bu yaş ortalama 18 yaş olarak kabul edilir. Burun estetiği adayının fiziksel gelişiminin tamamlanmasının yanında kişilik gelişiminin de oturmuş olması beklenir.

Burun estetiği yaptırmalı mıyım? Neden?

Burnunuzda doğuştan gelen bir deformasyon, nefes alma problemleri, eğrilik, kaza ya da darbe sonrası oluşmuş şekil deformasyonları, yüzünüzle uyumsuz ölçüler, burun ucunun düşük, uzun, eğri olması, burnunu kemerli olması gibi görünüm ve sağlık açısından olumsuz diye nitelendirdiğimiz sorunlarınız varsa mutlaka bir uzman doktora muayene olarak çözüm yoluna gidebilirsiniz.

Bu operasyonları planlamadan önce burun iç ve dış detaylı muayenesi şarttır. İç muayene, burun endoskopisi dediğimiz yöntemle burun içindeki problemleri hekiminizin detaylıca incelemesine olanak verirken, dış muayene burun cildinin yapısı ve burnun dış görüntüsündeki asimetrilerinizin belirlenmesini ve detaylandırılmasını kapsar.

Tüm bunlar incelenerek kişiye özel ideal burun tasarımı yoluna gidilir. Herkesin yüzü, burnu farklıdır. Her yüze her burun olmaz. İdeal burun tasarımında kişinin yüzünün genel şekli esas alınır.

Yüzün altı oranlarına uygun burun şekli oluşturulur varsa yüzdeki diğer asimetrilerle ilgili de planlama yapılır. Günümüzde ideal burun her zaman doğal görünen ve solunum problemi yaratmayan burundur.

Modern rinoplasti teknikleri, ideal ve doğal görünen burun üzerine geliştirilmektedir.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan estetik burun ameliyatları, uygun ameliyathane koşullarında bu işte uzmanlaşmış hekimlerce yapılmalıdır. Ameliyat süresi ortalama 2-3 saat arasında değişir. Revizyon dediğimiz ikinci operasyonlarda ise süre 4-5 saate çıkabilir.

Burun ameliyatı sonrası

Burun estetiği ameliyatı sanılanın aksine sonrasında da çok ağrılı geçmemektedir. Yapılan işleme göre burna 24-48 saat kalan tamponlar konulabilir. Ancak günümüzde kullanılan silikon tamponlar son derece konforlu ve ağrısız tamponlar olup çıkarılırken de sıkıntı yaşanmamaktadır. Genellikle bir gece hastanede kalınmaktadır.

En çok sorulan sorulardan olan şişme ve morarma günümüz tekniklerinde minimale indirilmiş olup yapılan müdahaleye ve kişinin cilt yapısına, kullanılan teknik cihazlara göre değişebilmektedir. Morarma oluşmuşsa da 1 hafta içinde çoğunlukla kaybolur.

Durumuna göre gerekirse burun üzerinde 1 hafta kalan estetik burun atelleri kullanılabilir.

Burun ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası ilk günlerde yere eğilmek, efor sarfettiren işlerle uğraşmak, spor yapmak, uzun süreli kitap okumak önerilmez. Burun darbelerden mutlaka korunmalıdır.

Özellikle evde küçük çocuk varsa dikkat edilmelidir. Gözlük kullanımı 6 ay önerilmemektedir. Burun şeklinin oturması en az 6 aydır. Minimal ödemler bir yıla kadar uzayabilir.

Bu süreçte ödemlerin kalıcı olmaması için masaj ve güneşten koruma önerilir.

Siz de burnunuzda gerek estetik ve gerekse solunum yönünden problem olduğunu düşünüyorsanız günümüz koşullarında oldukça geliştirilmiş, kolay, rahat modern ameliyat teknikleriyle bu probleminizi çözüme ulaştırmak için en kısa zamanda bu işte uzmanlaşmış KBB hekiminizle görüşebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Volkan Kahya, “Burun Estetiği” hakkında bilgiler veriyor.

Источник: https://www.doktoramcam.com/burun-estetigi-merak-edilenler/

Küçük ayrıntılarıyla Burun Estetiği: Merak edilen tüm soruların yanıtları

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun estetiği ameliyatı, diğer adıyla rinoplasti dünyada en yaygın ve en merak edilen ameliyatlardan biridir. Böyle olmasının sebebi ise yüzümüzün ortasında yer alan burnumuzda rahatsız edici her bir sorunun bütün yüzümüze yansıyormuş gibi görünmesidir.

Bundan dolayıdır ki, burun ameliyatı olan kişinin mizacı değişir ve aynaya baktığında gördüğü yüzü eskisinden daha çok sever, kendini daha iyi hisseder. Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr.

Defne Erkara burun estetiği hakkında en çok merak edilen soruları cevapladı.

Estetik sorunların yanı sıra burundaki eğrilikler nefes almakta zorluğa yol açar ve kişi bunun farkına bile varmayabilir. Yeterli nefes alamamak vücuda yeterince oksijen giremediği için devamlı yorgunluğa yol açar. Bunun yanı sıra yetersiz nefes uyku kalitesini düşürür. Bütün bu dertlerin çözümü ise burun estetiği olabilir. Öyleyse en merak edilen sorulara sırasıyla bakalım.

Ameliyat sırasında veya sonrasında canım yanacak mı?

Ameliyat genel anesteziyle yapılır, yani hiçbir acı duyulmaz. Ameliyattan çıktıktan sonraki 24 saat boyunca da hasta güçlü bir ağrı kesicinin etkisinde olduğu için sıkıntı yaşanmaz.

24 saatin ardından ise bazı hastalar hiç ağrı olmadığını söylerken bazıları hafif bir ağrı olduğunu söyler. Bunun sebebi ise herkesin ağrı eşiğinin farklı olmasıdır. Ancak çok ciddi ağrılarla hiç kimse karşılaşmaz.

Normal ağrı kesiciler çözüm olur.

Ya yapılan burun bana yakışmaz, yüzümde eğreti durursa?

Burun ameliyatı hadi oturun burnu kıralım yapalım diye yapılan bir ameliyat değildir. Yüz oranlarına bakılarak yüz şekline ve ölçülerine göre en uygun burun hesaplanır ve ameliyat bu ölçülerle yapılır. Genelde kadınlarda biraz daha kalkık burunlar, erkekte ise daha dik burunlar tercih edilir. Doktor size yakışmayacağını, yüzünüze uymayacağını düşündüğü burnu zaten önermeyecektir.

Burun estetiği (rinoplasti) nedir? Nasıl yapılır? Riskleri nelerdir?

Ameliyattan sonra takılan tamponlar ve atel rahatsız eder mi, ne zaman çıkarılır?

Ameliyat sonrasında takılan tamponlar da atel de 1 hafta sonra çıkarılır. Tampon deyince pek çok kişinin aklına eskiden kullanılan acı verici tamponlar gelir. Ancak günümüzde kullanılan tamponlar silikondan yapılmış kalın pipetlere benzer.

Ortasındaki delikten nefes alınabilir. Çıkarırken acı vermez, basit bir şekilde çıkarılır. Tampon hakkındaki korkunç anılar günümüzde geçerli değildir. Atelin çıkarılması da zorlu veya zahmetli bir iş değildir.

Atelden sonra burun sırtına bant uygulanır ve bunlar 15 gün kalır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Ameliyat sonrasında dikkat edilecek en önemli hususlar darbeler ve temizliktir. Tamponların içi her gün temizlenmelidir. Çünkü temizlenmezse içleri dolar ve kişi nefes alamaz. Bu da kişiyi oldukça rahatsız eder. Darbe alınmamalıdır çünkü ameliyat sonrası burun hassas durumdadır.

Kaç gün yıkanmayacağım?

Ameliyattan sonraki 1 hafta burna hiçbir şekilde su değmemesi elzemdir. Burna su gelmeyecek şekilde kuaförde saçlar, evde vücut yıkanabilir.

Burnumun iyileşme süreci nasıl olacak?

Ameliyat olduktan sonraki gün burun çevresinde ve göz altlarında morluk oluşması nadiren görülür. Ameliyat sonrası uygulanan buz ve morluk önleyici krem ile bu sıkıntılardan kurtulma süreci kısalır.

Burun ameliyatından sonraki birkaç haftada, içerdeki yaralar ve ödem nefes alırken sıkıntı yaratabilir ama bu sıkıntı da nezleyken nefes almak gibi olacaktır.

Bu dönemde doktorunuzun verdiği krem ve spreyler yardımcı olur.

Meme estetiği ameliyatları ile ilgili merak edilen tüm konuların cevapları

Birinci haftanın sonunda dikişler alınır. Dikişlerin alımı kolay ve acısız bir işlemdir. Bantlar çıktıktan sonra yerçekiminin tersi yöne doğru nemlendirici ile masaj yapmaya başlamak gerekir. Burun ilk açıldığında şiş olur.

Şişlik dışardan çok fazla belli olmaz ancak kişinin kendisi hisseder ve bu şişlikler hiç inmeyecek mi diye korkar. Ancak ilk ay geçtikten sonra şişlikler büyük ölçüde düzelir.

Altıncı ay itibariyle de normal bir burna sahip olursunuz.

Ameliyat hayatımı nasıl etkileyecek?

Ameliyattan sonraki 8 hafta boyunca burun her tür darbeden çok iyi korunmalıdır. Bu süreçte temas içeren sporlardan ve gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.

Hasta 1 hafta geçmeden önce işe dönemez. Sauna, hamam gibi sıcaklığın normalden yüksek olduğu ortamlarda bulunmak ödem oluşturacağından böyle ortamlara girmek tavsiye edilmez.

2 haftadan sonra bireysel sporlar yapılmaya başlanabilir.

Ameliyat açık mı olmalıdır kapalı mı?

Açık ameliyatta en küçük kıkırdak dahil her kemik ve yapı açık olarak görüldüğünden sonuç daha güzeldir. Açık ameliyat sonrasında burun deliklerini birleştiren dokuda belli belirsiz incecik bir iz kalır ancak bu iz göze batmaz.

Denize, havuza girebilir miyim?

Ameliyattan sonraki 1 ay boyunca denize ve havuza girilmez. Çünkü deniz ve havuz darbeler açısından daha savunmasız olduğumuz yerlerdir. Buna ek olarak bu yerler çok sayıda bakteri barındırdığından hassas durumdaki burnunuzun iltahap kapmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca 1 ay boyunca burnun mümkün olduğunca güneşten korunmalı

Ameliyat kaç saat sürer, kaç gün hastanede kalırım?

Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer. Genel anestezi ile yapılır. Tedavilerin tam yapılabilmesi için 1 gün hastanede kalmak gerekir. Sonuç olarak burun ameliyatı korkulacak bir yanı olmayan, oldukça yaygın bir ameliyattır.

Doktorun dediğinin dinlenmesi ve kişinin burna azami dikkat göstermesi sonucunda hiçbir sıkıntı çıkmadan kişi hayallerindeki burna rahatça sahip olur.
Op. Dr. Defne Erkara
Estetik ve Plastik Cerrahi UzmanıDetaylı bilgi için : https://www.defneerkara.

com/burun-estetigi.htmlİnstagram: opdrdefneerkara

: defneerkara

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kucuk-ayrintilariyla-burun-estetigi-merak-edilen-tum-sorularin-yanitlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.