Burun Estetiği Kişiye Özel Olmalı

içerik

Kişiye Özel Burun Estetiği Tasarımı

Burun Estetiği Kişiye Özel Olmalı

Burun yapısından şikayetçi olan herkes artık burun estetiği konusuna daha sıcak bakabiliyor. Bunda gelişen tıp teknolojisinin etkisinin büyük olmasının yanında estetik cerrahi adına atılan büyük yenilikçi adımlar da fazlasıyla etkili olmuştur.

Artık öncesine nazaran burun ameliyatları ve sonraki süreç hasta için daha konforlu geçmekte bu da burun yapılarından şikayetçi olan kişilerin estetik operasyonlara daha sıcak bakmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra doktorların yenilikçi çözümleri de bu aşamada büyük rol oynamıştır.

Artık estetik operasyon geçiren kişilerin çoğunda görülen tek tip burun yapısı yargısı kırılmış, kişinin yüz ve burun yapısına uygun yenilikçi çözümler üretilmeye başlanmıştır. Bu aşamada çeşitli burun tiplerine özgü yenilikçi estetik uygulamalar geliştirilerek hastalara en uygun burun tasarımı ve cerrahi teknik yöntemler sağlanmaktadır.

Siz de aşağıda sıraladığımız burun yapılarından size uygun olanı seçerek nasıl bir estetik operasyon geçirebileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

KEMERLİ BURUN ESTETİĞİ

Özellikle yöresel ve genetik olarak Karadeniz bölgesine özgü bir burun şekli olsa da bazen birçok kişiyi rahatsız eden bir burun yapısı olabilir. Kemerli burunlarda kimi zaman kemer kısmı daha yüksek olabilmekte ve törpüden ziyade özel videoendoskopik aletler ile uygulama yapılabilmektedir.

Daha düşük kemere sahip burunlar için törpüleme yeterli olabilir. Bu aşamada kemerli burun yapısı düzeltilirken burun ucundaki düşüklük de uygun olarak burun ve yüz yapısına göre kaldırılmalı oranlamaya ise oldukça dikkat edilmelidir.

Çünkü en ufak bir fazla törpü veya burnun ucunun fazla kaldırılması telafisi zor olan estetik sorunlara yol açabilmektedir.

EĞRİ BURUN ESTETİĞİ

Estetik cerrahın kendi yeteneğini ve mesleki birikimini en iyi şekilde test edebileceği ve cerrahı aslında bir bakıma diğer uygulamalara nazaran daha fazla zorlayan bir yapıdır eğri burun.

Burun yapısının eğriliği genetik olabileceği gibi, doğumsal problemler ve burun kırılmaları da olabilmektedir. Bu tip burunlarda kırığın şekline ve kırık derecesine göre farklı düzeltme teknikleri uygulanmalıdır.

Cerrahi plan eğri burun bölgesine göre çizilmeli belirlenen rotaya uygun eğri kısım düzeltilerek alt perspektifte düzgün durmayan burun delikleri de orantılanmalıdır.

AŞAĞI EĞİMLİ BURUN UCU ESTETİĞİ

Kimi zaman yöresel kimi zaman genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile kimi burun yapılarının aşağı doğru eğimli olduklarını görürüz. Genelde kemerli burunlarda karşımıza çıkan bu yapı kimi zaman da yaşlanmanın ve yerçekiminin etkisi ile de oluşabilmektedir.

Normal şartlarda üst dudak ve burun arasındaki açı 90-100 derece olması gerekirken bu tip burun yapısına sahip kişilerde  90 derecenin altında olduğu gözlemlenmiştir.

Bu tip sarkık burun yapısı ise kişinin estetik mizacını olumsuz etkilemekte ve yaşlı bir ifade katabilmektedir.

Bu yöntemde genellikle açık teknik bir avantaj olarak görülür. Sarkık burun ucu yukarıda da belirttiğimiz açı doğrultusunda orantılanarak kaldırılır ve gelecekte karşılaşılabilecek olası sarkıklara karşı bu bölgeye destek kıkırdak doku yerleştirilir. Ve burun ucu estetiği sonrası uygun orantısına kavuşmuş olur. Bu aşamada dudaklar herhangi bir şekil değişikliğine uğramazlar.

UZUN BURUN UCU ESTETİĞİ

Uzun burun yapısı özellikle küçük yüze sahip insanlarda daha fazla dikkat çektiği gibi kişileri estetik anlamda rahatsız eden ve sosyal anlamda kaygılandıran bir yapıya sahip olabilir. Çünkü bu burun yapısı olması gerektiğinden daha fazla uzundur ve ameliyatı bu aşamada çok yönlü düşünülmesi gereken bir operasyondur.

Uygulamada kişinin yan profilleri alt ve üst yüz perspektifleri de dikkate alınarak işlem gerçekleşmelidir. Aksi halde yüz ve burun oranı açılarla dikkate alındığında burun delikleri orantısızlık yaratabilmektedir. Bazı durumlarda da yüzün yapısından kaynaklanan ne kadar küçültürseniz küçültün burnun yüzde uzun görünmesi problemi vardır. Bu aşamada çeneyi öne almak gerekir.

Bu da yağ enjeksiyonu veya çene ucu implant işlemini gerektirmektedir.

GENİŞ VE BÜYÜK BURUN UCU ESTETİĞİ

Palyaço burun olarak anılan bu burun tipi kişiyi sosyal hayatında olumsuz etkileyebilir veya özgüven eksikliği yaratan bir yapıya sahip olabilir. Bu biçimde bir buruna sahip kişiler genellikle burun ucunun normalden fazla geniş, yuvarlak ve yayvan yapıda olduğunda şikayet etmişlerdir. Bu tip bir burun yapısı doğal gölgelenmeleri alamadığı için olduğundan da büyük görünmektedir.

Bu biçimde bir burun için ameliyat sırasında burundaki kıkırdak yapının fazlalıkları çıkarılabilmektedir. Ardından burun ucunun daraltılma işlemi de kalan kıkırdak parçalarını dikiş yöntemiyle  birbirine yaklaştırarak gerçekleştirilir. Bu yöntemle geniş burun yapısı daha simetrik ve daha estetik bir burun görünümüne kavuşturulur.

DAR VE SİVRİ GÖRÜNÜMLÜ BURUN ESTETİĞİ

Sinirli ve kızgın bir mizaca bürünmeye neden olan dar ve  sivri uzanan burun yapısı sadece estetik değil sağlık açısından da problemlere neden olabilir.

Sık sık tıkanmalara neden olan bu tip burun yapısı genellikle sağ ve sol burun kanatlarındaki kıkırdak dokunun zayıflığından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bu sorun kıkırdak yapıyı desteklemek ve güçlendirmek suretiyle ortadan kaldırılabilmektedir ve bu sonucu sağlarken sperader greft yani açıcı kıkırdak denilen kıkırdaklardan faydalanılır.  Böylece burun daha estetik ve mizaç olarak daha yumuşak bir görünüm hissine kavuşur.

YAYVAN-BASIK BURUN UCU İÇİN ESTETİĞİ

Yayvan bir yapıdan kaynaklanan basık burun tipinde adeta burun ve yüz iç içe gibidir. Yüz ve burun arasındaki mesafenin olması gerektiğinden daha az olması ve burun ucundaki destek kıkırdaklarının eksikliğinden ortaya çıkan bu burun tipi yüze sert bir ifade katabilmektedir.

Zaman zaman da tıkanarak kişiye sağlık açısından da sorun çıkaran basık burun biçimi burun yapısını yükselten kıkırdakların uygulanmasıyla ortadan kaldırılabilmektedir. Böylece burun yapısı hem sağlık hem de estetik açısından kişiyi memnun edecek bir biçime ve güzelliğe kavuşacaktır.

Источник: https://www.burunestetiksanati.com/kisiye-ozel-burun-estetigi-tasarimi/

Kişiye Özel Burun Estetiği Tasarımları

Burun Estetiği Kişiye Özel Olmalı

Burun estetiği olmaya karar verme süreci genellikle 18 yaşına gelmemişken başlar.

Ergenlik döneminde kişi benim gibi burnuna takarak, ameliyat olmayı planlar.

Ergenlik dönemin en büyük özelliklerindendir zaten, vücudun çeşitli yerlerini beğenmemek.

Peki istediğimiz zaman burun estetiği ameliyatı olabiliyor muyuz?

Burun estetiği için belli bir yaş sınırı var mı?

Mevsim olarak yaz veya kış dönemde ameliyat olmak bir şey farkeder mi? Bunları sizler için araştırıp cevapları buraya yazmaya çalıştım.

Ergenlik Döneminde Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği konusunda, en çok karşılaşılan sorulardan biri de yaş konusudur. Çünkü, insanlar özellikle ergenlik döneminde vücutlarını daha iyi tanırlar ve kendilerini beğenmemeye başlayabilirler.

Benimde burun estetiği konusu ilk araştırmam, ameliyat olmaya ilk karar verme sürecim böyle gelişmişti. Sanki herkes benim burnuma bakıyor gibi gelir, özellikle de fotoğraf çekilirken nasıl duracağımı şaşırırdım.

Yıllar geçtikçe insan bu olayı atlayor ve kendine olan güveni artıyor. Ama bazı kişiler bu geçiş dönemini yada daha sağlık düşünme sürecini beklemeden ameliyat olmak istemektedir.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mı?

Burun estetiğinde yaş konusunda bildiğim kadarıyla yasal anlamda bir yaş sınırlaması yok.Ama doktorların genel anlamda önerdiği bazı sınırlandırmalar vardır.

Bunların başında kişinin gelişimini tamamalaması gelir. Çünkü gelişim tamamlamadan gerçekleşecek ameliyatlardan sonra, burun kemik veya kıkırdaklarında bir büyüme, gelişme olursa burunda şekil değişikleri meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için kişinin gelişiminin tamamlaması beklenir. Bu da 18 yaş sınırı olarak adlandırılabilir.

Genellikle, insanlar 18 yaşına kadar gelişimlerini tamamlarlar ve bu yaştan sonra pek bir gelişim olmaz. Hatta bazı doktorlar yaş konusu kadınlarda 17 yaşa kadar indirebilmektedir. Burada karar biraz da size kalmış.

Kimler burun estetiği yaptırmalı?

İyi ya da kötü, burun yüzün tam ortasında durduğu için yüzünüze bakıldığında ilk fark edilen uzuvdur. Bu nedenle her yıl çok sayıda burun estetiği gerçekleştirilir.

Burun estetiği ameliyatlarında ilk sıradayız

Genetik mirasımızın bize sunduğu “Karadeniz tipi” burun şekli ile dünya genelinde bir prototipi yansıtıyoruz. Sıcak kanlı bir ırk olduğumuz için travmalara maruz kalma oranımız diğer ırklara göre çok daha fazla.

Çocukluk döneminde top çarpmaları ile başlayan, düşme ve çarpmalarla devam eden travmalar nedeniyle ilerleyen yaşlarda burunda eğrilik ve nefes sıkıntıları görülmeye başlanıyor.

Bahsedilen bu özelliklerden dolayı ülkemiz, burun estetiğinde ilk sırada yer alıyor.

Источник: https://bursaburun.com/kisiye-ozel-burun-estetigi-tasarimlari/15-burun-estetigi.html

Burun Estetiği

Burun Estetiği Kişiye Özel Olmalı

Burun estetiği ile buruna yüz hatları ile uyumlu, doğal ve estetik bir görünüm; solunum yollarını daraltan deformasyonların ortadan kaldırılmasıyla “rahat bir nefes” sağlanmaktadır. Burun estetiği operasyonlarından sonra kısa sürede iyileşme sağlanmakta, konuğumuz hem estetik hem de fonksiyonlarını yerine getiren sağlıklı bir buruna kavuşmaktadır.

Burnun Estetik Görünümü Neden Önemlidir?

Burun yüzün merkezinde bulunan, yüze üçüncü boyutunu kazandıran ve yüzün estetik görünümünü yüksek düzeyde etkileyen bir organdır. Herkesin yüz şekli farklı olduğu gibi, ideal burun şekli de birbirinden farklıdır. Burnun estetik görünümünü belirleyen en önemli kriterler; burun simetrisi, burun bölümlerinin birbirine oranı ve burnun yüz hatları ile uyumudur:

Simetri: Burnun estetik görünümü için aranan kriterlerin başında “simetri” gelir. Buruna karşıdan bakıldığında sağ yarısı ile sol yarısının simetrik olması gerekir. Burundaki eğrilikler ve çoğunlukla travma sonucu oluşan sağa ya da sola sapmalar, simetrik görünümü bozar.

Oran: Burun kanatlarının genişliği, iki göz arasındaki mesafe kadar olmalıdır. Burnun ucu, burun deliklerinin içinin görünmesine izin verecek kadar kalkık veya tamamen kapatacak kadar düşük olmamalıdır. Burun ucunun üst dudakla arasındaki açının, erkeklerde 90-95°, kadınlarda 95-105° arasında olması ideal kabul edilir.

Uyum: Burnun yüzün estetik görünümünü destekleyecek şekilde yüz hatları ile uyum içinde olması da önemli bir kriterdir. Burun genişliği ile ağız genişliği arasındaki oranın ve burnun uzunluğu ile eni arasındaki oranın ideal standartlara taşınması, doğal ve yüzün altın oranına katkıda bulunan bir görünüm sağlar.

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği operasyonları:

 • Burundaki şekil bozukluklarını gidermek
 • Burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirmek
 • Burnu küçültmek veya büyütmek
 • Burun deliklerini küçültmek
 • Burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirmek
 • Nefes almayı zorlaştıran burun eti (konka) büyümesi, burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) ve normalde burunda olmaması gereken yapılar (polip) gibi deformiteleri gidermek için uygulanır.

estethica’da burun estetiği operasyonları estetik ve plastik cerrahlar tarafından, genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılır.

Her konuğumuzun burun şekli, deformasyonları ve gereksinimleri farklı olduğu için ameliyattan önce ve ameliyat sırasında yüzdeki özel noktalardan ölçümler yapılarak konuğumuz için ideal olan burun yapısı saptanarak “kişiye ve buruna özel tasarım” yapılır.

“Kişiye ve buruna özel tasarım” yerine standart ameliyat teknikleri uygulandığında, burun estetiği ameliyatı geçirdiği çok belirgin olan yapay bir görünüm elde edilebilir.

 

Burnun yüzün diğer yapıları ile uyumlu, doğru oranlara sahip, estetik, zarif ve doğal görünümlü olmasını amaçlayan bu uygulamada, vücut dokularıyla yüksek düzeyde uyumlu olan dolgu maddeleri kullanılır.

Uygulamanın temel hedefi, dolgu maddeleri aracılığıyla burun üzerindeki tümsek veya çukur alanların restore edilmesidir. Estetik ve plastik cerrahlarımız tarafından yapılan uygulama, ortalama 15 dakika sürer, genel anestezi ve ameliyathane şartları gerektirmez, cerrahi kesi içermez.

Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir ve kimse tarafından fark edilmez.

Burun dolgusu ile

 • Burun eğrilikleri giderilebilir veya hafifletilebilir
 • Burun asimetrisi ve burun alın ilişkisi düzeltilebilir
 • Burun ucu kaldırılabilir
 • Burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir
 • Burun sırtı düzleştirilebilir
 • Burun kanadındaki şekil bozuklukları düzeltilebilir.

Botoks:

Botoks, burun ucunun 1-2 mm kaldırılması için kullanılan bir diğer ağrısız ve ameliyatsız burun estetiği uygulaması olup tek başına veya dolgu uygulaması ile birlikte kullanılmaktadır.

Burun dolgusu uygulaması ağrılı mı?

Uygulamadan önce lokal anestezi sağlayan kremlerin kullanılması ve dolgu maddeleri ile birlikte anestezik madde enjeksiyonu yapılması, uygulamanın ağrısız olarak gerçekleşmesini sağlar.

Burun estetiği ameliyatından önce denemek için dolgu uygulanabilir mi?

Özellikle burun estetiği ameliyatı olma konusunda kararı netleşmemiş kişiler, burun dolgusu yaptırıp olası burun estetiği ameliyatı sonuçlarını gözlemleyerek ameliyat kararlarını netleştirebilirler. Burun estetiği ameliyatı, burun dolgusu uygulamasının etkileri geçtikten sonra yapılır.

Burun dolgusu ile birlikte yapılması önerilen diğer dolgular var mı?

Burun dolgusu ile birlikte; özellikle çene dolgusu, dudak dolgusu ve yanak dolgusu uygulamalarının da yapılması yüzün estetik görünümünü olumlu yönde etkilemekte ve bu dolgular sıklıkla birlikte uygulanmaktadır.

Burun dolgusunun ve botoksun kalıcılığı ne kadar sürer?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, burun dolgusunun estetik katkıları 6-9 ay, botoksun ise 3-6 ay sürer.

Burun dolgusu ve botoks ile solunum yollarını daraltan burun deformasyonları giderilebilir mi?

Nefes almayı ciddi düzeyde zorlaştıran burun eti (konka) büyümesi, burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) ve normalde burunda olmaması gereken yapılar (polip) gibi anatomik problemlerin burun dolgusu veya botoks ile giderilmesi mümkün değildir.

Burun estetiği için ameliyat mı, ameliyatsız yöntemler mi tercih edilmeli?

Her konuğumuzun burun şekli, deformasyonları ve gereksinimleri farklı olduğu için, konuklarımızın beklentileri ve estetik cerrahlarımızın değerlendirmeleri ışığında karar verilmesi en doğru yaklaşımdır. Genellikle, küçük deformasyonlarda ameliyatsız yöntemler, büyük deformasyon ve anatomik bozukluklarda ameliyat tercih edilmektedir.

Источник: https://estethica.com.tr/burun-estetigi

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı tüm detayları

Burun Estetiği Kişiye Özel Olmalı

Burun estetiği tıbbi adıyla rinoplasti ve septoplasti ameliyatları kapsamında operasyona dahil olan 2 tip hasta adayları mevcuttur. Bunlardan ilki burnun fiziki fonksiyonlarında sorun yaşayan hastalardır. Bu tip hastalarda sorunlar şu şekilde özetlenebilmektedir.

Septoplasti (Fonksiyonel Bozukluklar)

 • Burun eti büyümesi nedenleri ile nefes zorluğu şikayetleri

 • Burun kıkırdağı sorunları nedeniyle rahat nefes alamama şikayetleri

 • Burun kemiği eğriliği sebebiyle derin nefes alma şikayetleri

Rinoplasti (Şekil Bozuklukları)

 • Nefes alma sorunu bulunmayan, sadece şekil düzeltmeleri (burun estetiği, rinoplasti)

Yukarıda şikayetlere sahip olan hastalarımızın nefes alma sorunlarını ortadan kaldırmak için gerek tıbbi müdahalenin yanında burnun görsel olarak iyileştirilmesi talepleri de uzman hekim tarafından aynı ameliyat esnasında gerçekleştirilebilmektedir. Bu zamana kadar yüzlerce başarılı burun estetiği operasyonlara imza atan Özel Meltem Hastanesi KBB uzmanları bu ameliyat hakkında sorulara tek tek cevap veriyor.

Yaş Sınırı Nedir?

Burada burundaki kıkırdak ve kemik gelişimini göz ardı etmemek gerekir. Öncelikle 18 yaşından küçük hastaların burun ameliyatı operasyonları vücudun gelişimini tamamlaması açısından işlem önerilmemektedir. 18 yaşına girmiş ve sonraki yaşlarda olan hastalar için burun estetiği uygundur.

Mevsimsel Zamanla Nasıldır?

Burun estetiği hangi mevsimde yapılır sorusunun cevabı olarak; hastalarımızın ameliyat sonrası belirli bir süre uyması gereken hassas bir kaç konu vardır. Ameliyat olan kişi belirttiğimiz kurallara uygun şekilde iyileşme sürecini geçirdiği vakit burun estetiği için herhangi bir mevsim sorunu yaşanmamaktadır.

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Örnekleri

Bu her hastamızın tabii hakkıdır. Ancak bu örneklere hem hukuken hemde hasta mahremiyeti açısından web sitelerimizde yer verememekteyiz. Hukuki sebebi, sağlık bakanlığı tarafından hastaları yanıltıcı argümanlar oluşturma kapsamında olmasıdır.

Bu sebeple görüşme esnasında hastanemizde yapılan operasyonların (hastalarımızın yüzleri dijital tekniklerle gizlenerek) öncesi sonrası görüntüleri ameliyat olmayı düşünen hastalarımıza sunulmaktadır.

Alanında 20 yıllık bir hastane olarak bu konuda hastalarımızın merak ettikleri tüm soruları cevaplandırmaktayız.

Burnum Nasıl Olacağını Önceden 3 Boyutlu Görmek İstiyorum

Bu konuda farklı simülasyon programları eşliğinde hastalara etkileyici bir sunum yapılabilmektedir. Ancak bu teknik bir çok hastane ve klinik ekibi tarafından yalnızca hastayı ikna etme aşamasında görsel bir şov olarak kullanılmaktadır.

Uygulamanın sonuçları tıbbi bir veriye dayanmamakta, çoğunlukla hastaların beklentileri konusunda yanıltıcı bilgi verebilmektedir. Sonuç olarak burun estetiği bir cerrahi operasyondur.

Bu beklentideki hastalarımız daha önce yapılan operasyonların fotoğraflarını inceleyerek hakkımızda fikir sahibi olabilmektedir.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun ameliyatlarında birbirinden farklı bir çok yöntem bulunmamaktır. Sadece açık ve kapalı burun estetiği ameliyatı şeklinde 2 yöntem cerrahların kullandığı teknikler arasında yer alır. “Peki hangisinin tercih edilmesi doğru olacaktır“ sorusunun cevabını ise yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını hastaya açıkladıktan sona belirtmek gerekir.

Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiği ameliyatında uzman cerrah burnun anatomisine tam olarak hakim olabilmektedir. Bu sebeple detaylı girişimlerde (hem estetik hemde fonksiyonel iyileştirmeler) açık burun ameliyatı tekniği daha yaygın ve yüz güldürücü sonuçlar verir.

Özellikle burun ucu şekillendirmelerinde hakimiyet yüksek olduğu için cerrahın operasyonu daha ayrıntılı yönetebilmesine avantaj sağlamaktadır. Burun eğriliği genellikle burun çatısı (valv) ve burun üzerindeki kıkırdak sırtının yamukluğu ile göze gelir.

Bu iki etken açık ameliyatta greftler yardımıyla daha iyi güçlendirilebilmektedir. Açıkçası burun ameliyatı bir kez yapılmalıdır. Bu açıdan da hastalarımıza kafası karışık.

Uygulama sonrası son görünüm ve rahat nefes alma sonuçlarında en az risk için açık rinoplasti ameliyatını önermekteyiz.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı hakkında ilk bilinen herhangi bir kesi işleminin olmamasıdır. İki burun deliğinin ortasındaki duvara kolumella denir. Açık ameliyatta kolumella kesilerek burun açılmakta ve operasyonun sonunda iç dikiş atılmaktadır. Kapalı ameliyatta bu işlemin olmaması operasyonun daha hızlı sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Cerrah törpü ve keskiler kullanarak burun içindeki kesikler arasından burun sırtı ve burun ucu düzeltmelerini yapabilir. Tekrar altını çizmek gerekirse açık ameliyatı burun ucu kaldırma, burun sırtı güçlendirme, burun eğriliği gibi kapsamlı işlemler daha rahat ve kapsamlı yapılmasına olanak tanımaktadır.

Ameliyat Süresi

Yrd. Doç. Dr. Kepekçi: Benim tarafımdan bu sorunun cevabı “burun son hali ne zaman içime sinerse ameliyat o zaman biter” şeklindedir. Ancak tabi hastalarımız doğal olarak hekimin ağzından belli bir süreyi duymak istemektedir.

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz 2 yöntemin hangisinin uygulandığına göre değişkenlik göstermektedir. Hastanemizde de hastalarımızın %80’lik bir bölümü açık cerrahi ile yeni görünümlerine kavuşmaktadır.

Açık rinoplasti ameliyatının tamamlanması ise 4 saat civarında sürebilmektedir. Yine de süreyi kesin olarak belirtmek yanıltıcı olabilmektedir. Bazı vakalarda burun özellikleri farklılık gösterebilir, kapsamlı birden fazla işlem yapılması gerekebilir.

Bizlere farklı daha önce şehirlerde ve sağlık kuruluşlarında ameliyat geçirmiş olan hastalarımız daha sık gelmektedir. Revizyon ameliyatı denen bu operasyonlar daha uzun sürebilir.

Rinoplasti Ameliyatının Sürecini Özetlersek..

 1. Ameliyatın hemen sonrasında silikon tamponlar uygulanır ve hasta odasına alınır.
 2. İlk 12-24 saat (operasyonun ne olduğuna göre değişkenlik gösterir) arası hasta gözetim altında hastanemizde ağırlanır.
 3. Morluk ve şişliklere önlem olarak ilk 24 saat göz altları ve burun çevresine buz tedavisi uygulanır.

  Gerektiğinde ek kremler kullanılır ve hasta taburcu edilir.

 4. Ameliyatın 2. veya 3. günü daha önce yerleştirilen tamponlar çıkartılır ve hasta evinde istirahat etmesi için uğurlanır.
 5. Operasyon sonrası 7.

  güne gelindiğinde kolumella (burun deliklerin ortasındaki duvar) üzerindeki dikişler alınır ve burun üzierne ince burun bantları yapıştırılır. Bu bantlarda 5 gün sonra çıkarılır.

 6. Sonuç olarak burun ameliyatı sonrası 12. güne gelindiğinde artık burun çıplak bırakılır.

  Burun içi damlaları ile burun içindeki kabuklanmalar iyileştirilir.

 7. Üçüncü ay sonunda hastamızdan burun fotoğrafları istenir ve dosyamıza eklenir.

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluklar

Geride bıraktığımız yıllara nazaran gelişen tıbbi alet ve teknikler hastaların bu ameliyatı daha rahat geçirmesini sağlamaktadır. Operasyon esnasında anestezi ve reanimasyon uzmanımız Yrd. Doç. Dr.

Ali Bestemi Kepekçi yönetimiyle hastanın tansiyonu dengede tutulması sağlanır. Hemen sonrasında bölgeye yapılan buz uygulamasının desteğiyle morluk ve şişlikler en aza indirgenir.

Ancak açıkça belirtmek gerekir ki 7-10 gün süren hafif şişlik ve morluklar canlı dokuya müdahale etmiş olmanın doğasında vardır.

Burun Ameliyatlarında Tampon Kullanımı ve Çıkarılması

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen bir çok hastanın tampon konusunda korkuları olduğunu biliyoruz. Bu konuda yıllar önce uygulanan teknikler, kişinin burundan nefes almasına engel olarak gece uyku sırasında ciddi rahatsızlıklar verebilmekteydi.

Klasik tamponlarda ameliyat sonrası tampon çıkarılması esnasında hastanın acı ve ağrı hissetmesi de kaçınılmaz olabilmekteydi. Ancak silikon splinter tamponlar ile bu sorunlar ortadan kalkmaktadır. Silikon tamponlar ameliyatın hemen sonrasında hastanın burnundan nefes alma eylemine devam edebilmesini sağlar.

Silikon yapısı sayesinde kişinin burnuna yapışmadığı için tamponun çıkarılması da oldukça kolaydır.

Riskler

Profesyonel bir sağlık kuruluşunda görev yapan her uzman hekimin, estetik ve cerrahi operasyonlar öncesi hastaları olası komplikasyonlar hakkında tam olarak bilgilendirmesi zaruridir.

Yetenekli bir cerrahın operatörlüğünde bu riskler %1’e indirgenir. Başka yerlerde bu risklerden bahsedilmiyor olması, ameliyatın bu riskleri içermediği anlamına gelmemektedir.

Bu ifadenin ardından deviasyon, rinoplasti ve septoplasti ameliyatlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar sırasıyla;

 1. Kanama
 2. Septum’da kanlanma (hemotom)
 3. Sineşi (burun içinin yapışması)
 4. Valf bölgesinde burnun dinamiğini bozacak ve nefes almayı güçleştirecek daralma
 5. Burun ortasındaki duvarda delik oluşumu (septal perforasyon)

Hastalar Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

 1. İlk hafta hastalarımızın çalışmadan istirahat etmelerini istiyoruz. Bu süre zarfında burnun darbe almadan korunması sağlanmalıdır.
 2. Burnun üzerine yatılmamalı, duş alırken boynun yukarı kısmına su değmemesine özen gösterilmelidir.

  Saçlar ayrı olarak yıkanmalı ve baş geriye doğru yatık vaziyette dikkatlice su tutulmalıdır.

 3. Diş fırçalama işleminde dişlere baskı uygulayarak değil, hafif bir şekilde dişler fırçalanlanmalıdır.

 4. İlk hafta sonunda hasta burnundaki bantlar ile iş başı yapabilir, ancak ağır kaldırması tavsiye edilmez.
 5. Yine ilk hafta burun içi yaralarının hızlı iyileşmesi için hastalarımız sigara içmemesini önermekteyiz.

 6. İlk 30 gün boyunca burun estetiği ameliyatı olan hastalarımız güneş gözlüğü dahil herhangi bir gözlük kullanmaması gerekmektedir.

Ameliyat Korkusu Olan Hastalarımıza

Burun ameliyatı korkusunu genel anesteziden uyanamazsam tedirginliği besler ve korkuya sebebiyet veren en büyük psikolojik etkenler arasında 1. sırada yer almaktadır. Bu konuya anestezi ekibimiz başında görev alan Yrd. Doç. Dr.

Ali Bestami Kepekçi şöyle açıklık getiriyor. “ya uyanamazsam yada her şeyi hissederken bunu söyleyemezsem şeklinde tedirginlik duymanız ve bunu bizimle paylaşmanız gayet doğal.

Sonuç olarak anestezi ve reanimasyon bilmediğiniz bir alandır ve bilmediğiniz bir şey hakkında korku hissetmenizde doğaldır.

Genel anestezi, farklı ilaçlar eşliğinde hastaya uygulanarak kişinin uyur vaziyette hissizlik ve şuursuzluk halini almasıdır.

Ameliyathane ortamında hasta anestezi uzman hekimi tarafından uyutulduğunda hayati tüm fonksiyonları monitörden takip edilir. Genel anestezinin süresi anestezi ve reanimasyon uzman doktorunun hakimiyetindedir.

Burun ameliyatı anestezisi doktorun rahat çalışabilmesi açısından özeldir. Burun ameliyatlarında ekibimiz çok uzun süredir birlikte çalışmaktadır.

Özel Meltem Hastanesi – Burun Estetiği Hekim Kadrosu

 • Op. Dr. Gökalp Dizdar (Kulak Burun Boğaz Uzmanı
 • Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi (Kulak Burun Boğaz Uzmanı)
 • Yrd. Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi (Anestezi ve Reanmiasyon Uzmanı)

Burun Estetiğinde Yapılan Anestezi

Op. Dr. Gökalp Dizdar ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi tarafından yapılan burun ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak bir klinik değil tam kapsamlı bir hastane olarak hizmet vermekteyiz.

Anestezi ekibimizde çok değerli hekimlerimiz var ve ekibimizin başında Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Bestami Bey bulunmaktadır.

Genel anestezi hastanın konforunu üst düzeye çıkarırken cerrahın da çok daha detaylı çalışabilmesine fırsat vermektedir.

Fiyatları Nasıl Öğrenebiliriz?

Hastanemizde yapılan burun ameliyatı fiyatları hakkında ortalama bir rakam önceden öğrenebilmek için yapabileceğiniz 3 şey var.

Biz Sizi Arayalım

Sitemizin Biz Sizi Arayalım, Bize Yazın, Hemen Sorun formlarından herhangi birine sorunuzu ve bir iletişim numarası bıraktığınız anda asistanlarımız size dönüş yaparak fiyatlar hakkında bilgi verecektir.

Mobil Bilgi ve Randevu Hattı

0543 606 06 78 (WhatsApp) iletişim numaralarımızdan bizleri 7/24 arayarak sorularınızı sorabilir arzu edersiniz randevu kaydı için talepte bulunabilirsiniz.

Doktorunuzla Yüz Yüze Görüşün

Direkt olarak sitemizden randevu alarak muayene gelebilir, tüm detayları yüz yüze görüşebiliriz.

Not: Uzmanlarımız kontrolünde hazırlanan sayfa en iyi burun estetiği doktoru ve burun ameliyatı doktoru aramalarında ilk sıralarda çıkmaktadır.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/burun-estetigi-rinoplasti

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.