Burun Estetiği Olmayı Düşünüyorsanız

Burun Estetiği

Burun Estetiği Olmayı Düşünüyorsanız

Burun estetiği ameliyatı günümüzde birçok insanın estetik kaygılar ve solunum yolları rahatsızlıkları sebebi ile başvurduğu bir yöntemdir.

Kişinin burnunda doğuştan ya da sonradan oluşan eğrilik, burun kemeri ve düşüklüğün giderilip, hem sağlık açısından kişide var olan sıkıntıların giderilmesi hem de estetik olarak simetrik bir görünüşe sahip olunması sağlanır.

Burun estetiği estetik sebeplerle yapılmasının dışında, solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan kişiler için de başvurulan bir yöntemdir.

Burun eti büyümesi ile birlikte ortaya çıkan nefes alma zorluğu, burun kıkırdağı sebebi ile oluşan solunum problemleri ve burun kemiğindeki eğrilik sebebiyle oluşan derin nefes alma sorunu kişilerin burun estetiği yaptırmalarının diğer nedenleridir. Bu rahatsızlıklara sahip olan kişiler burun estetiği ameliyatı sonucunda çok daha sağlıklı hayat standartlarına sahip olur.

Doğru yapılmış olan bir burun estetiği ameliyatı sonucunda kişinin nefes alışında hiçbir problem olmamalı, burun simetrik ve yüzü ile uyumlu olmalı ve doğal durmalıdır.

Estetik amaçlarla yapılan burun estetiğinde en önemli nokta yeni yapılan burnun olabildiğince doğal durmasıdır. Bu nedenle plastik cerrahın seçimi ve ameliyatın yapılacağı hastane son derece önemlidir.

Her burun kişiye özeldir ve yeni yapılacak olan burunun kişinin yüz ifadesinin değişmesine sebep olacağından kişinin yüz şekline özel olarak çizilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Estetik burun ameliyatları 18 yaşını geçmiş, gelişim ve büyüme çağını tamamlamış kadın erkek herkese yapılabilmektedir.

Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişilerin, operasyondan tam olarak ne beklediklerine karar vermeleri ve beklentileri konusunda gerçekçi olmaları gerekmektedir. Tek ve mükemmel bir burun yoktur. Yapılacak estetik operasyonlarda burun şekli kişinin yüz hatlarına ve isteğine göre belirlenir ve en doğal sonucun alınması sağlanır. Bu noktada kişiye özel planlama çok önemlidir.

Burun ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Burun ameliyatından önce hasta doktoruyla görüşmeli ve ameliyatta kendisini nasıl bir sürecin beklediği konusunda bilgi almalıdır. Hasta kendini ve nasıl bir burun istediğini doktoruna detaylı bir şekilde anlatmalıdır.

Estetik cerrah kişinin isteklerinin makul olup olmadığını kişinin istediği burnun kişinin yüzüne yakışıp yakışmayacağını değerlendirir ve hastanın kendisine yakışacak yüz hatları ile uyum sağlayacak burun yapısını bilgisayar ortamında veya fotoğraf olarak kişiye gösterir. Burada amaç kişinin operasyon sonrasında kendi burnunun nasıl olacağı noktasında kişiye fikir vermektir.

Herhangi bir psikolojik sıkıntı söz konusu olmaması için mühimdir. Çünkü doktorla sağlanan iyi iletişim ve güven sayesinde hastalar ameliyat öncesi endişelerinin üstesinden gelebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Burun ameliyatına başlandığında herhangi bir komplikasyon gelişmez ise aşağı yukarı iki saat içerisinde operasyon tamamlanır.

Operasyon öncesi hasta herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için her cerrahi işlem öncesi olduğu gibi bir takım tetkiklerden geçirilir.
Cerrahi amaçla yapılan burun estetiği ameliyatlarında, burun içerisinde yer alan fazla kıkırdak çıkarılarak estetik görünüm elde edilmesi amaçlanır.

Kişinin burun yapısına ve elde edilmek istenen sonuca bağlı olarak operasyon yöntemi değişebilir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık Rinoplasti

Açık burun estetiğinde burun orta direği üzerinden, burun deliklerinin arasındaki deriye kesi açılır. Burun derisi yukarı kaldırılır. Bu sayede doktorunuz kemikli ve kıkırdaklı bölgeyi kolayca görebilir. Operasyon öncesi analiz ile tespit edilen fazlalıklar alınır.

Burun derisi tekrardan kapatılır ve insan vücuduna uyumlu ipler yardımı ile dikilir. Daha sonra yara, kanama, yapışma gibi ihtimallere karşın tampon ve burun şeklinin oturması için atel takılır. 1 hafta içerisinde bu atel ve tamponlar çıkarılır.

Operasyon sonrasında dikiş atılsa bile herhangi bir iz kalmayacaktır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı burun estetiğinde, işlemler burun içerisinde yapılır. İşlem sırasında burun kanallarından sokulan özel cihazlar ile burun içinde kesiler açılır ve fazlalıklar alınır. Burnun dış kısmında herhangi bir kesi açılmadığı için iz oluşmaz.

Operasyon sonrasında kanama, yara ve yapışıklıkların önlenmesi için silikonlu tamponlar yerleştirilir ve burun yapısını sabitlemek için küçük bir atel takılır.

Ortalama bir hafta içerisinde hem atel hem de tamponlar doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Ameliyatsız burun estetiğinde çeşitli yüz estetiği uygulamalarında kullanılan dolgu malzemesi burun bölgesinde kullanılır. Bu uygulama herhangi cerrahi bir işlem gerektirmediği için ameliyatsız burun estetiği olarak adlandırılır.
Burun dolgusu işlemi ameliyatsız gerçekleştirilir.

Bu nedenle herhangi bir anestezi uygulaması gerektirmez. Burun dolgusu işlemi plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. İşlem ortalama 15 dakika sürer. Burun dolgusu yaptırdıktan sonra herhangi bir istirahate gerek yoktur. Günlük hayata hemen dönüş yapabilirsiniz.

Burun dolgusu işleminde elde edilen sonuçlar geçicidir.

Burun estetiği çeşitleri nelerdir?

 • Burun kemiği aldırma
 • Burun eti aldırma
 • Kırık burun estetiği
 • Burun eğriliği ameliyatı
 • Burun ucu kaldırma
 • Burun küçültme estetiği

1) Burun kemiği aldırma estetiği

Burun kemiği aldırma ameliyatı kişinin doktorla kararlaştırmasına göre lokal veya genel anestezi şeklinde uygulanabilir. Kapalı olarak gerçekleştirilen operasyonda burun içinden girilir, burundaki kıkırdaktan fazla olan kemik alınır.

Kemiğin alındığı boşluğa tampon yerleştirilir ve bir kalıp ile sabitlenerek burun desteklenir. Operasyon süresi alınacak kemiğin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Ameliyat ortalama 1-2 saat içerisinde tamamlanır.

Tamponların çıkarılması ortalama 48 saati bulur.

2) Burun eti aldırma estetiği

Burun içinde fazladan bulunan burun etleri, burun tıkanıklığına bağlı olarak şişer. Bu da hastanın zor nefes almasına neden olur.

Eskiden burunun etlerinin kesilerek çıkartılması ile gerçekleştirilen bu operasyon alınan havanın hissedilememesine, dolayısıyla nefes alma zorluklarının devam etmesine sebep olmakta idi.

Günümüzde ise lazer ile gerçekleştirilen bu operasyon sonucu kişi herhangi bir problem yaşamamaktadır. İşlem alınacak burun etinin büyüklüğüne göre bir veya daha fazla seansta rahatlıkla tamamlanmaktadır.

3) Kırık burun estetiği

Kırık burun estetiği operasyonlarında, buruna bir an önce müdahale edilmesi gerekebilir.
Kırık burun dışarıya doğru çıkık olması nedeniyle kolayca darbe alabilir. Bu nedenle kırık burun estetiğinin bir an önce yapılması gerekir.

Herhangi bir komplikasyonun oluşma ihtimaline karşın burun kırıldıktan sonra ilk 3 saat içerisinde operasyon yapılmalıdır. Acil müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda ise kırık burun ameliyatının plastik cerrahınız tarafından en geç 1 hafta içerisinde yapılması gerekir.

Kırık burun estetiği operasyonunda burnun nasıl düzeltileceği hastanın yaşı, burun yapısı, kırığın durumu gibi etkenlere bağlı olarak değişir.

4) Burun eğriliği ameliyatı

Burun kemiği eğriliği problemi, 18 yaşından sonra düzeltilebilmektedir. Kişinin özel durumu söz konusu olunca, 18 yaş altında da düzeltme işlemi uygulanabilmektedir. 18 yaşından sonra düzeltme işleminin yapılmasının sebebi, burun kemiği gelişiminin 18 yaşına kadar devam etmesidir. Bu gelişim süreci tamamlanması tıbbi açıdan beklenmektedir, ardından burun estetiği yapılmaktadır.

Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler ile burun kemiği eğriliği düzeltilmektedir. Burun eğriliğinin düzeltilmesinin ardından kişi daha rahat nefes almaya başlamaktadır. Ayrıca burun kemik eğriliği belirtileri olarak bilinen ağız kuruluğu, uykuda horlama, gün içerisinde uyuklama, horlama, sürekli devam eden burun tıkanıklığı gibi şikayetlerde işlemin ardından ortadan kalkmaktadır.

5) Burun ucu kaldırma estetiği

Burun ucu kaldırma ameliyatı, burun ucu düşüklüğü olan kişilere yapılır. Bu ameliyatla birlikte burun kemeri ve burun ucu arasındaki şekil bozuklukları ve dengesizlikleri ortadan kaldırılabilir. Burun kaldırma ameliyatı yaptıran kişilerin çoğu sonuçtan memnun kalmaktadır.

Burundaki nefes alma sorunlarının da giderildiği bu operasyon genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyattan sonra burunda şişlik ve ağrı oluşması normaldir. Ama bu durum 15 gün içinde azalarak kaybolur.

Kremler ve buz kompresleri ile daha kısa sürede iyileşme gözlenir.

6) Burun küçültme estetiği

Estetik bir görünüm için burun ve yüzün orantısı oldukça önemlidir. Yüz hatlarına göre fazla büyük buruna sahip kişiler psikolojik olarak kendini kötü hissetmekte ve bu durum sosyal hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Estetik cerrahi sayesinde burun büyüklüğü bir sorun olmaktan çıkmıştır.

Günümüzde burun büyüklüğünden şikayetçi olan insanlara kısa zamanda burun küçültme ameliyatları yapılabilmektedir.
Burun küçültme operasyonu, pek çok farklı kombine işlem ile birlikte uygulanabilmektedir. Zaten buruna yapılan çoğu cerrahi müdahalede, burun bir miktar küçültülmektedir.

Ancak burun estetiği alanında kullanılan tekniklerin her geçen gün gelişiyor olması hastalara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Burun estetiği ameliyatının riskleri var mıdır?

Burun estetiği ameliyatları sonrasında herhangi bir risk ile karşılaşmak olası bir durumdur. Alanında uzmanlaşmış en tecrübeli estetik cerrahların yaptıkları operasyonlarda bile çeşitli riskler oluşabilmektedir.

Bu alanda istatiksel bir rakam vereceksek her on hastadan birinde risk oluşabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşınca kişinin psikolojisinin bozulmasına hiç gerek yoktur. İkinci bir operasyon sonrası kişi memnun olacaktır.

Çünkü genellikle ikinci operasyon sonrasında başarıya ulaşılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Buruna koyulan tamponlara oldukça dikkat edilmeli ve yerinden kıpırdatılmamalıdır.
 • Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır.
 • Alınması gereken ilaç var ise ve şart ise bu doktorunuzun iznine bağlı olmalıdır.
 • Uyurken başı sadece dik tutarak uyumalıdır
 • Yumuşak bir diş fırçası kullanmak gerekir
 • Burunu korumalı herhangi bir yere değmemesine özen göstermelidir
 • Takılan alçı aleti sadece hekim çıkarmalı bunun haricinde kişi dokunmamalıdır
 • Burun ameliyatının ardından, doktorun önerdiği miktarda sıvı alınmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca dudaklar kuru kalmamalıdır. Sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalıdır.
 • Burun ameliyatının ardından güneşten iki ay süreyle korunulmalıdır.
 • Üst dudak ve burun çevresinde geçici uyuşukluk hissedilebilmektedir. Bu durum gayet doğal bir durumdur.
 • Burun ameliyatı sonrası psikoloji bozulup depresyon gibi bir hal alabilirsiniz bu durum burnunuzdaki tıkanıklıktan kaynaklanabilir. İyileşme sürecinin uzun olması normal hayatınızın etkilenmesinden kaynaklanabilir. Burun estetiğinin ardından yaşanan bu gibi durumlar altı ile on iki ay içerisinde tamamen geçecektir.

Burun Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • 1) Burun estetiği ameliyatı ağrılı bir işlem midir?
 • Burun estetiği ameliyatı klasik tampon uygulaması yapılmadığı takdirde ağrısız bi66r ameliyattır.
 • 2) Ameliyat sonrası koku alma kaybı olur mu?
 • Ameliyat sonrası erken dönemde koku alma sorunu yaşanabilmektedir. Ancak bu durum tamamen geçicidir.
 • 3) Ameliyat sonrası burnumda dikiş izi kalır mı?
 • Ameliyat sonrasında günlük yaşamda kişilerin dışarıdan görebilecekleri belirgin bir iz kalmaz.
 • 4) Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?
 • Burun estetiği ameliyatları genelde 1-2 saat sürer.
 • 5) Ameliyat sonrası normal hayata ne zaman dönülür?
 • Ameliyattan yaklaşık 5 saat sonra genellikle temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 2-3 gün içerisinde de günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.
 • 6) Burnum ameliyattan sonra istediğim gibi olmadı, tekrar ameliyat olabilir miyim?
 • Her zaman estetik ameliyatlar istenilen sonucu vermeyebilir. Böyle durumlarda ikinci ameliyat yoluna gidilebilir. Ancak doktorunuzun da önerisiyle 6 ay ile 1 senelik bir zaman zarfında beklemeniz gerekir.
 • 7) Burun estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?
 • Her insanın sahip olduğu ve istediği burun birbirinden farklıdır. Bu yüzden yapılacak olan burun estetiği ameliyatları için standart bir fiyat vermek doğru olmaz. İsteğinizi belirtip doktorunuzdan bu konuda fiyat alabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/burun-estetigi

Burun Estetiği (Ultrasonik Rhinoplasti)

Burun Estetiği Olmayı Düşünüyorsanız

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir.

Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor. Bu yöntemle burun kemikleri arasındaki kılcal damarlara hiç zarar verilmediği için ameliyat sonrası şişlik ve morarma minimum olmakta.

Ultrasonik rinoplasti yöntemi Amerika da FDA onayı almış ve son derece güvenle kullanılmaktadır.
Türkiye de yaklaşık 3 yıldır aktif olarak kullanılıyor.

Ultrasonik rinoplastinin en büyük avantajı çevre yumuşak dokulara zarar vermeden sadece kemiği kesmesi ve buna bağlı şişlik ve morluğun çok az olmasıdır.

Kemiklerin daha kontrollü kesilmesi ile burun daha zarif ve doğal hatlara sahip olabiliyor. Kalemle çizilmiş burunlar ortaya çıkıyor.

İnsanlarla yüzyüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız, aynanın karşınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız veya yüzünüzü beğeniyorsanız ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa.. işte burun estetiği ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.
Burun estetik olarak önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vucudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.

Burun estetiği ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazende tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.

Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır.

Burun estetiği ameliyatının amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hemde estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir.

Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar.

Estetik anlamda güzel bir burun,hangi açıdan bakılrsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan(profil)dan görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez altdan da güzel durmalıdır.

Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır.

Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.

Bu bilgiler ışığında, ve sayısı bini bulan vaka tecrübemle Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Gerçekten de bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır. Bu ameliyat, tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir.

  Peki bu ameliyatı kulak-burun-boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır? 

Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır.

Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır.

Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Burun estetiğini hangi yaşlardan sonra olabilirim?

Bu ameliyat için üst yaş sınırı yok. 70 yaşında ameliyat ettiğim hastalarım oldu. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor.Kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı olmaya karar verdim. Ne yapmalıyım?

Burun Estetiği Ameliyatı öncesi burnunuzun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir şekilde muayene edilir. Burnunuzun dışındaki problemler sizinle beraber değerlendirilip tartışılır. Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır.

Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır (imagining). Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur. Ameliyatlarımı genel anestezi altında ve tam donanımlı hastahanelerde yapıyorum. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor.

Ameliyatlarımda detaylara önem verdiğim için ameliyat süresi çok kısa olmuyor yani ortalama 3 ila 4 saati buluyor. Bu da ameliyatlarımı biraz daha külfetli hale getirebiliyor.. Burun tıkanıklığı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı 

Bu, estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir.

Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir.

Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir.

Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahelenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Hazırlık

– Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve türevi ilaçlar burun estetiği ameliyatından bir hafta önce kesilmelidir. Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.

– Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.

– Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.

– Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).

– Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.

– Eğer ameliyat öğleden önce ise gece 24 ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.

– Ameliyat saatinden iki saat önce hastahaneye yatılması gerekli tetkiklerin yapılması(labaratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirme için gereklidir. Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

Badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse burun estetiği ameliyatından kısa bir süre önce almamanızı öneririm. Çünkü bu gıdalar nadiren de olsa kanamayı artırabiliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

• Burun estetiği ameliyatı sonrası 4 gün uyurken ve dinlenirken baş yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır.

• En az iki gün göz çevresine 15 dakika aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morluk ve şişlikleri azaltacaktır. Buz uygulaması sırasında alçı korunmalıdır.

• Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluk çok olmamasına rağmen, takip eden 2. ve 3. günlerde şişlik ve morluk artabilir. Endişeye kapılmayın. Sonrasında hızla bu şikayetleriniz azalacaktır.

• Rinoplasti (Burun estetiği ameliyatı) sonrası ağrı çok sık rastlanılan bir şikayet değildir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi 3 saatte bir alabilirsiniz. Eğer ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmayın.

• Eğer burun tamponu kullanılmış ise tampona ait nezle benzeri şikayetler olabilir. Tamponunuz alındıktan sonra bu şikayetiniz geçecektir.

• Burunda tampon 1 – 3 gün kalabilir. Tampon alma ağrısız bir işlemdir. Ameliyat sonrası beslenme aşağıda tarif edildiği şekilde olmalıdır;

• 4 gün katı, kuru ve sıcak yiyeceklerden sakının.

• Sulu, yumuşak, fazla çiğneme hareketi gerektirmeyen ılık veya soğuk gıdaları tercih edin.

• İlk 4 gün aşırı mimikten ( ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.

• İki, dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman, zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.

• Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakının.

• Ameliyat sonrası ikinci gün ılık duş alabilirsiniz. Alçınız özel olduğu için ıslanabilir.

• İlk dört gün burun deliklerinde oluşacak kabuklanmayı önlemek için günde 3 – 4 kez kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu kısımdan fazlasını burna sokmayın.

• Üç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakının.

• Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyun.

• İlk 4 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyun (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.

Источник: http://www.ekolkbb.com/kbb-burun-estetigi

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı | Doç. Dr. Burhan Özalp – İstanbul Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Burun Estetiği Olmayı Düşünüyorsanız
Burun Estetiği (Rinoplasti)5 (100%) 2 votes

Burun yüzümüzün orta hattında yer alan ve yüz güzelliğine önemli etkisi olan bir anatomik yapıdır. Rahat bir şekilde nefes alıp vermemizde burnun iç ve dış yapılarının düzgünlüğü ve fonksiyonelliği oldukça önemlidir.

Burundaki şekil bozukluklarını düzelten cerrahi girişimlerde hava yolunu tıkayan burun içi deformitelerinin onarılması gerekir. Destek yapıları da korunmalıdır.

 Burun estetiği ameliyatları hem estetik hem de fonksiyonel açıdan düzelmeyi gerçekleştirmek için iyi planlanmalı ve titizlikle uygulanmalıdır.

Burun estetiği (rinoplasti) en sık olarak yapılan estetik ameliyatlardan biridir.

Ameliyat için başvuran hastaların genel isteği, burun sırtındaki kemer (dorsal hump) ve burun ucu (nasal tip) şekil bozukluklarınının düzeltilmesidir.

Burun tabanının aşırı genişliği, burun deliklerinin belirginliği, travmaya ya da önceki cerrahi girişimlere bağlı bozukluklar da estetik kaygılara neden olabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarının diğer bir nedeni ise burun orta hattında bulunan septumun deviasyonuna (eğikliğine) bağlı olarak burnun eğik olmasıdır.

Halk arasında burun eti olarak adlandırılan bu sorunda; solunan havayı ısıtıp nemlendiren konka adlı yapılar aşırı büyüyerek solunum yollarını daraltır.

Genellikle bu gibi durumların varlığında, estetik operasyonlar esnasında gerekli girişimler yapılarak, hastanın ameliyat sonrasında rahat nefes alması sağlanır.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı İçin Adaydır?

Burun şekli kendisini rahatsız eden,burunda travma sonrasında şekil bozukluğu kalan ve gerçekçi beklentilere sahip olan her insan burun estetiğine adaydır. Burada önemli olan kişinin burnunda düzeltilmesini istediği kısımları doktoru ile paylaşmasıdır.

Ameliyat ile elde edilebilecek kazanımlarla hastanın beklentileri karşılaştırdıktan sonra operasyon kararı verilmelidir. Güzel bir burundan ziyade, yüz yapısına uygun ve yakışan bir burun yapısının elde edilmesi amaçlanmalıdır.

Bir yüzde güzel duran bir burun başka bir yüze yakışmayabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesinde ayrıntılı bir görüşme yapılır. Muayene sonrasında, gereken durumlarda, bilgisayarlı tomografi ile burnun iç kısmı hakkında bilgi edinilir. Ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılması sakıncalı ilaçlar ayrıca doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

Ameliyat Süresi ve Anestezi

Genellikle 2-2,5 saatlik süre yeterli olmaktadır. Rhinoplasti sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ancak hastaların genel anestezi altında ameliyat edilmesi hasta ve cerrah açısından çok daha rahat olmaktadır.

Ameliyat Tekniği

Burunda minimal deformite varlığında (örneğin çok az bir kemer) kapalı ameliyat yeterli olabilir.

Ancak, genellikle burun ucuna yönelik işlemleri de gerektiren burnun genel görünümünü değiştirecek olan ameliyatlarda açık teknik kullanılmaktadır.

Bu teknikte kolumella denen ve her iki burun deliğinin ortasında yer alan yapıdan gerçekleştirilecek bir kesi ile burun derisi, altındaki kıkırdak ve kemik yapıdan ayrıştırılarak operasyon yapılmaktadır.

Burun sırtındaki kemer düzleştirildiğinde burun çatısı açık hale gelir ve burun kemiklerinin kırılarak bu açıklığın giderilmesi şarttır. Bunun yanında burun tabanının daraltılması ya da travma sonrası anormal şekilde iyileşen kemik yapıların normal görünüme getirilmesi için, burun kemiklerinin kırılarak düzeltilmesi gerekmektedir.

Burun kemiklerinin dışında kalan kıkırdak dokunun, özellikle de burun ucunun şekillendirilmesinde cerrahi dikiş materyalleri ve kıkırdak greftlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Genellikle primer rinoplasti olguları dediğimiz ilk kez ameliyat olacak hastaların burun septumundan alınan kıkırdak dokusu yeterli olmaktadır.

Fazla kıkırdak dokusu gereken durumlarda kulak yada kaburgadan alınacak kıkırdak dokusu kullanılabilir.

Ameliyatın sonunda, burun içine silikon tampon, burun dışına ise termoplastik atel konulmakta bunlar sırasıyla 2 ve 7 gün sonra alınmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Burun estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde bulantı hissi ve baş dönmesi olabilmekle beraber bu gibi durumlar ilaç tedavisi ile oldukça rahat bir şekilde atlatılabilmektedir. Ameliyat sonrasında kişinin ağrı eşiği düzeyi ile değişebilen şiddette ağrı beklenmekle beraber etkin ağrı kesicilerin varlığı bu sıkıntılı durumun rahat aşılmasında oldukça yardımcı olmaktadır.

Yüzde şişlik ve göz çevresinda morluklar olabilir. Morlukların kaynağı genellikle kemiklerin şekillendirilmesi sırasında cilt altına sızan kan olup herhangi bir sıkıntıya yol açmaz.

Ameliyat sonrası erken dönemde uygulanacak buz tedavisi morluk ve ağrının azalmasında oldukça etkindir.

Ameliyat sonrasında burunda geçici his kayıpları, dolgunluk hissi, şişlik görülebilir ve bunlar zamanla düzelir.

Ameliyat sonrasında burun içinde kabuklanma ve buna bağlı solunum yolunun kapanmasını önleme ve mukozanın nemlendirilmesi amacıyla serum fizyolojik ya da benzer sıvılarla yumuşak irrigasyon faydalı olmaktadır.

Ameliyatın Olası Komplikasyonları

Her ameliyatın olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da komplikasyonları olabilmektedir. Bunlar arasında enfeksiyon, solunum sıkıntıları, ameliyattan istenilen estetik kazanımların elde edilememesi, kalıcı uyuşukluk, septum perforasyonu ve eğer burun deformitesi sayılabilir.

Bu gibi durumlarda revizyon ameliyatları yapılarak sorunun giderilmesi genellikle mümkün olmaktadır ancak önemli olan ameliyat öncesi ve sonrasında gerekli tedbirlerin alınarak komplikasyonun oluşumunu önlemektir. Tüm dünyada yapılan çalışmalarda revizyon gerektiren ameliyatların yapılan cerrahi girişimlerin %5-10’u arasında olduğu saptanmıştır.

“Burun ameliyatı ücreti ne kadar?”

Burnunu daha güzel bir görünüme kavuşturmak isteyenlerin en sık ve en önce sordukları sorulardan biri budur: “Burun ameliyatı ne kadar?”. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sorunun tek bir yanıtı yoktur.

Burun ameliyatı fiyatları ameliyat olacak hastanın anatomisine olduğu kadar, kullanılacak ameliyat yöntemi gibi pek çok koşula göre değişir.

Bu yüzden, gerçekten işinin ehli bir doktora ilk sormanız gereken soru burun ameliyatı fiyatı olmamalıdır.

Источник: https://www.burhanozalp.com/burun-estetigi-rinoplasti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.