Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Burunda Düşme

Estetik operasyondan sonra burun şekli neden beğenilmez?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Burunda Düşme
Estetik ameliyatların genel amacı, kişilerin vücutları ile uyumlu olmayan bölgelerini uyumlu ve doğal görünümde olmasını sağlamaktır. Burun ameliyatlarının amacı ise hem yüzün altın oranına uygun bir burun yapmak hem de kişilerin sahip oldukları nefes alma problemlerini çözmektir.

Op.

Dr Mustafa Ali Yanık “Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyat da kendi içerisinde riskler ve komplikasyonlar içerir. Yeni burun estetiği teknikleri ile bu riskler minimum seviyeye çekilmiş olsa da birçok hasta ameliyat öncesinde bunları merak eder.

Burun estetiği sayesinde burun büyütülüp küçültülür, burun ucu kaldırılabilir, burun kemeri alınabilir ve burun deliklerinin ebatları değiştirilebilir” dedi.

Eskiden burun estetiğinde hokka burun olarak adlandırılan burun şekli moda iken şimdi yüz ebatlarına uygun doğal görünümlü burunlar moda. Peki burun şeklinin beğenilmemesi şikayetlerinin sebebi nedir? Op. Dr. Mustafa Ali Yanık anlattı.

BURUN ŞEKLİ NEDEN BEĞENİLMEZ?

Op.Dr. Mustafa Ali Yanık ameliyat sonrasında hastaların bazıları yeni görünüşlerine alışamamakta ya da hayal kırıklığına uğrayabileceğini bunun temel sebebinin ise aslında ameliyat öncesi süreçte hasta ve doktor ilişkisinin yeterince kurulamadığından kaynaklandığını görmekte olduğunu belirtiyor.

Eğer hasta ameliyat sonrası beklentisini tam olarak anlatmazsa ya da somut hale getirmezse ameliyat sonrasında istediği görünüme ulaşamayabilir. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık operasyon öncesi mutlaka her hastaya ameliyat sonrası şeklin gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu nedenle cerrahınıza ne istediğinizi tam olarak anlatmalı ve göstermelisiniz.

Burun şeklinin beğenilmemesi şikayetleri arasında yer alan diğer durumlar ise şöyle: •  İstenilen çok veya az kalkık burun şikayeti •  Cerrahi işlemler esnasında istenilen değişikliğin tam sağlanamaması •  Burun ameliyatı sonrası burun ucu düşüklüğü şikayeti •  Burun kanatlarının çok büyük ya da küçük olması şikayeti •  Burun tabanının sarkık olması şikayeti •  Burnun istenilenden daha kavisli olması şikayeti

Op.Dr. Mustafa Ali Yanık bazı hastaların şikayetlerinin herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeden düzeltilebilirken  bazıları için revizyon ameliyatları gerekebileceğini vurguladı. Genellikle burun ortasında çökme, burun ucu düşmesi ve kıkırdak eğilmesi gibi durumlarda yeniden cerrahi işlem uygulanıyor.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI BURUN UCU DÜŞMESİ

Burun estetiği sonrasında estetikli bölgede yeni dokuların oluşması gerekiyor. Yeni dokuların oluşum sürecinde hastaların hassas davranmaları çok önemlidir. Burun ucu düşmesi nedenleri arasında yer alan ameliyat sonrası burun travmaları burun şeklinin beğenilmemesi şikayetleri arasında yer alır.

Ancak kapılan enfeksiyon, alınan darbeler ve doku oluşumunu olumsuz etkileyen hastalıkların tamamı iyileştirmeyi geciktirir ve bu da burun ucu düşmesine neden olur.

Estetik operasyon esnasında gereksiz kıkırdak çıkarılması da en sık görülen burun ucu düşmesi problemleri arasında yer alır. Burun kıkırdağını bir binanın kolonlarına benzetebiliriz.

Nasıl ki kolonlar yeteri kadar büyük olmadığında binayı desteklemiyor ve bina kolay yıkılıyorsa, burun kıkırdağı da yeteri kadar büyük olmadığında burunda çökmeler, düşmeler meydana geliyor. Burun estetiğinde artık yeni teknikler ile burun ucu destekleniyor ve ameliyat sonrası düşmeler yaşanmıyor. Birçok hastanın en çok yanıldığı konu ise burun ucu ödemleri oluyor.

Ancak rinoplasti sonrası burun ucu ödemleri burun ucu düşmesi ile karıştırılmamalıdır. Ödemler ameliyat sonrası beklenen komplikasyonlar arasında yer alıyor.

BURUN UCUNUN BÜYÜK YA DA KÜÇÜK OLMASI

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık burun şeklinin beğenilmemesi şikayetleri arasında en sık karşılaşılan durumlardan birinin de burun deliklerinin istenilen büyüklükte olmaması olduğunu belirtti. Bu durumun yaşanmasının en temel nedeni ise yine ameliyat öncesi hasta ve doktor arasında ki iletişimin net olmaması.

Hastalar aklında bulunan burun şeklini ve burunlarında yaşadıkları problemleri net olarak doktora anlatmalı. Doktorlar da hastaların hayallerinde oluşturdukları resmi ne kadar gerçekleştirebileceklerini net olarak aktarmalı. Burun deliği büyük ya da küçük oldu ise revizyon ameliyatı ile bu durum giderilebilir.

Burun estetiği sürecini planlarken nelere dikkat edilmeli?

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık burun estetiği ameliyatı sonrası burnun tam olarak şeklini alabilmesi için 6 ay beklenmesinin önemli olduğunu, bu süre sona erdikten sonra eğer ki hastalar burun şeklini beğenmezlerse revizyon yani düzeltme işlemleri yapılabileceğini dile getirdi.

'HAYALİNİZDEKİ ŞEKLİ DOKTORUNUZA ANLATIN'

“Burun ucunda yapılan estetik operasyonlar sonucunda da orada yeni bir doku oluşumu olduğunu unutmamanız gerekiyor” diyen Op. Dr. Mustafa Ali Yanık “Ayda 1 doktor kontrolüne giderek burnunuzun iyileşmesi durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Burun şekliniz tam olarak oturduktan sonra eğer ki burun şeklinizi beğenmiyorsanız bu durum ufak rötuşlar ile giderilebilmektedir. Yalnız burun şeklinizin istediğiniz gibi olabilmesi için yukarıda da belirtildiği gibi mutlaka hayalinizdeki şekli doktora tam olarak anlatmanız gereklidir” diye konuştu.

Источник: https://www.posta.com.tr/estetik-operasyondan-sonra-burun-sekli-neden-begenilmez-1387024

Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Burunda Düşme

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir.

Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor. Bu yöntemle burun kemikleri arasındaki kılcal damarlara hiç zarar verilmediği için ameliyat sonrası şişlik ve morarma minimum olmakta.

Ultrasonik rinoplasti yöntemi Amerika da FDA onayı almış ve son derece güvenle kullanılmaktadır.
Türkiye de yaklaşık 3 yıldır aktif olarak kullanılıyor.

Ultrasonik rinoplastinin en büyük avantajı çevre yumuşak dokulara zarar vermeden sadece kemiği kesmesi ve buna bağlı şişlik ve morluğun çok az olmasıdır.

Kemiklerin daha kontrollü kesilmesi ile burun daha zarif ve doğal hatlara sahip olabiliyor. Kalemle çizilmiş burunlar ortaya çıkıyor.

Burnun şekil veya işlev bozukluğu olan hastalarda uygulanan, burnun şeklini veya solunum problemini düzeltmeye yönelik bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatları, bu konuda eğitim almış kulak burun boğaz, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Ameliyat Öncesi

Hastanın hekimden ne beklediğini ve hekimin olası şekil değişikliğini ameliyat öncesinde mutlaka anlatması gerekmektedir. Hastanın beklentisi ile hekimin yapmayı planladığı işlem örtüştükten sonra hasta ameliyat edilebilir.

Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası sonuçların karşılaştırılması ve ameliyatın planlanması için ameliyat öncesinde hastanın fotoğrafları çekilmelidir. Ameliyatın planlanmasında bazı bilgisayar programlarından da yararlanılabilir. Rinoplasti ameliyatının amacı hastayı başkasına benzetmek değil, hastayı kendine benzetmektir.

Bu nedenle hastanın burnunda planlanan değişiklik hastanın burnunun hastanın yüz hatlarına uyumlu olmalıdır.

Rinoplasti ameliyatında burunun sadece sorunlu kısmına müdahale edilir, normal olan yapılar korunur.

Burun içinde septum deviasyonu dediğimiz burundan nefes almayı zorlaştıran eğrilik olan hastalarda biz, eğer hasta, burnunun şeklinide değiştirmeyi planlıyorsa yada şekilden rahatsızsa burun içi ve dışının düzeltilmesi ameliyatının birlikte olmasını öneriyoruz.

Çünkü bu şekilde hasta hem iki kez ameliyat olmamış olur, hemde daha önemlisi hastanın burun şeklinin düzeltilmesi esnasında burunun içinden çıkan fazla kıkırdakları dolgu ve destek malzemesi olarak kullanırız.

Yani burun dışının şekillendirilmesinde yedek parça deposu olarak görev yapmaktadır . Şayet hasta önceden burun içindeki kıkırdaklara yönelik ameliyat olduysa sonradan dışını düzelttirmek isterse o zaman kulaktan kıkırdak almak gerekebilir.

Ameliyat

Rinoplasti, lokal anesteziyle uyuşturularak yapılabileceği gibi genel anesteziyle uyutularak da yapılabilir. Bizim tercihimiz hastanın genel anesteziyle uyutularak ameliyat edilmesidir, bu şekilde hasta hiçbir şey hissetmez. Ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir ve hastanın şekil bozukluğunun derecesine göre yapılacak iş ve ameliyat süresi değişir.

Ameliyat öncesi, hasta anestezi uzmanı tarafından mutlaka muayene edilir ve gerekli tetkikleri değerlendirilir. Bu şekilde anestezi uzmanı hastanın böyle bir ameliyatı olup olamayacağına karar verir. Estetik burun ameliyatında burun içine ve burun dışına tampon yada splint'ler konur. Bu tür malzemeler hastanın burnunun sağlıklı iyileşmesi için önemlidir.

Eskiden kullanılan bez tamponlar hastayı rahatsız etmekteydi,ancak son zamanda geliştirilen ve bizim tercih ettiğimiz silikon tamponlar hastaya daha az rahatsızlık vererek çıkarılmaktadır . Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında ortalama bir buçuk saat sürer . Ameliyat sonrasında hastanın hayati fonksiyonları normale dönene kadar gözlem altında tutulur .

Uygunsa pansuman ve kontrollere gelmek üzere evine gönderilir.

Ameliyat esnasında burun içine konmuş olan tamponlar 2-4 gün sonra alınır. Burnun ucundaki dikiş ve burnun dışındaki kalıp 7.günde sırtındaki flasterler ise 14.günde alınır. Neticede iki hafta sonra hastanın burnunun dışında herhangi bir şey kalmaz.

Burnun dışındaki malzemelerin tümü alındıktan sonra hasta banyo yapabilir. Burun flasterli iken flastere su değdirilmemelidir, hasta saçlarını kuaförde arkaya atarak yıkatabilir . Burnun dışına müdahale edilen hastalarda burun ve göz çevresinde geçici morluk ve şişlik oluşur.

Hastadan hastaya değişmekle beraber, bu geçici durum 2-3 hafta içinde düzelir. Morluk ve şişliğin daha az olması için ameliyat sonrasında ilk üç gün burun çevresine buzla soğuk uygulaması yapılabilir. Rinoplasti ameliyatından 3-4 hafta sonra hasta işine ve sosyal hayatına dönebilir.

Ancak doku düzeyinde tamamen iyileşme bir yılı bulur. Nadir de olsa ameliyat sonrası istenmeyen iyileşme

nedeniyle ikinci bir müdahale gerekebilir, bu da bir yıldan sonra yapılmalıdır Ameliyat sonrası üç ay gözlük kullanılmamalıdır güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Daha da önemlisi bir yıl boyunca buruna vurma ve çarpma gibi darbelerden kaçınılmalıdır. Düzenli olarak ameliyatı yapan doktora kontrole gelinmelidir.

Ameliyat riskleri

Her ameliyatın olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da kanama, enfeksiyon, alerji, düzensizlik, kayma, asimetri ve yapışıklık gibi riskleri vardır. Tecrübeli bir hekim tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi bu riskleri azaltır ama tamamen ortadan kaldırmaz. Ameliyat öncesi, ameliyatı yapacak hekime ve anestezi uzmanına bu konuda danışılması önerilir.

Источник: http://www.ekolkbb.com/burun-estetigi-ultrasonik-rinoplasti

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Burunda Düşme

Burun Estetiği (Rinoplasti), Burun Estetiği Fiyatları hakkında merak edilenler ve detaylı bilgiler yer almaktadır.

İyi bir burun estetiği nasıl olmalıdır?

Burnumuz, estetik değerler ile işlevselliğin iç içe geçtiği bir organdır. Bu yüzden görünüm ile işlevsel özellikler, birbirinden ayrı tutulmadan değerlendirilmelidir. Tüm bunlar dikkate alındığında iyi bir ameliyat:

 • Hem yüze güzellik katmalı
 • Hem dışarıdan bakıldığında ameliyatlı olduğu anlaşılmadan, yüz hatlarıyla tam uyum içinde doğal görünüm oluşturmalı
 • Hem de işlevsel özelliklerini de tekrar kazandırmalı

Konunun uzmanı olan bir doktor tarafından başarılı olarak kabul edilebilecek burun ameliyatı, bu üç özelliğe de sahip olmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun Estetiği Ameliyatı fiyatları, ameliyatın ilk olup olmadığına, rötüş ya da bozulmuş bir burun yapısını düzeltici nitelikte olup olmadığına, kısacası zorluğuna ve büyüklüğüne göre değişir. Diğer taraftan hangi hastanede ameliyat olmak istediğiniz de maliyet açısından değişkendir.

Burun Estetiği Fiyatlarını Etkileyen Faktörler
Ne tip bir anestezi uygulanacak?

Rinoplasti, genel anestezi gerektiren bir ameliyattır. Zaman zaman, burun ameliyatı hak ettiği ciddiyetten uzak, muhtemelen masrafları azaltmak için lokal anestezi ile ofis ortamında da yapıldığı konuşuluyor.

Tam kapsamlı bir burun ameliyatının lokal anestezi altında yapılması oldukça sakıncalıdır. Çünkü ameliyat sırasında çoğu zaman kemikleri de şekillendirmek gerekir. Lokal anestezik ilaçlar ise kemik içine tam olarak nüfuz edemediği için kemikler yeterince uyuşmaz.

Bu durumda ya hasta ağrı ve acı hisseder, ya da doktor, hastaya ağrı ve acı hissettirmemek için yapmak istediği manevraları tam ve yeterli olarak yapamaz. Diğer taraftan gözünüzün önünde burnunuzun içine giren, çıkan aletleri görmek de size ayrıca psikolojik rahatsızlık verir.

Bu işin doğrusu, cerrahın da rahat çalışmasına, her istediği manevrayı özgürce yapmasına imkan sağlayacak şekilde hastane ortamında ve genel anestezi altında yapmaktır.

Rinoplasti

Tıpta rinoplasti adı verilen estetik burun ameliyatı, estetik cerrahi içinde çok ayrı ve özel yeri olan ameliyattır. Diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak kendine has cerrahi teknikler ile birlikte sanatsal yaklaşım da gerektirir.

Şekil verme ve şekillendirme yeteneğinin alınacak sonuç üzerine doğrudan yansıdığı, birçok cerrah tarafından göz ardı edilebilecek en küçük detayların bile büyük farklar yaratabileceği, bu yüzden cerrahtan cerraha göre alınacak sonucun oldukça değişkenlik gösterebileceği ameliyattır.
Burna kalıcı şekil verme, estetik olarak burun şeklini değiştirme anlamını taşır. Tıp dilinde rinoplasti estetik burun ameliyatı anlamına gelir. Burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi ameliyatıdır.

Rinoplasti, Türkiye’de estetik cerrahi alanı içinde en sık yapılan ameliyattır.

Plastik cerrahi kapsamında en iyi ameliyat tekniklerinin yaygınlaşması ve ameliyatta travma oluşturmayan modern cerrahi tekniklerin geliştirilmesi alınan sonuçların başarısını arttırmıştır.

Buna paralel olarak ameliyattan kaynaklanan rahatsızlık ve sıkıntılar en hafif düzeye inmiştir. Bu sayede hastanın günlük hayatına çok kısa sürede dönebilmesini sağlamıştır. Tüm bu gelişmelerin sonucunda burun estetiği ameliyatları oldukça popüler hale gelmiştir.

Burun Estetiği için Uygun Adaylar

Burun estetiği ameliyatı yüzün genel görünümü üzerine baskın etkisi olan bir ameliyattır. Yüzün bütün olarak şeklini değiştirmese de, yüze daha güzel, daha çekici hava katabilir.

Burun şekli ya da yüz görünümü nedeniyle öz güven kaybı olan kişiler için güven kazandırıcı niteliktedir.

Burun ameliyatı, bu niteliğinden dolayı, yüzünüzün şeklinin ve ifadesinin değişeceği ya da kaybolacağı, yüzün bambaşka görünüm kazanacağı, yüzünüzün mükemmel ve kusursuz bir hal alacağı, hayallerini kurduğunuz yüz ve burun şekline kavuşacağınız, insanların size daha ayrıcalıklı davranacağı, hayatınızda her şeyin daha iyiye, daha güzele gideceği şeklinde yorumlanmamalıdır. Ameliyat adayları, her şeyden önce kendisini ameliyat olmaya se eden nedenleri analiz etmeli, ne tür bir beklenti içinde olduğunu düşünmelidir.

Burun estetiği düşünen kişide kişilik gelişimi önemli!

Ameliyat için uygun adaylar, ameliyattan mucizeler beklemeyen, kusursuzluk ve mükemmeliyet arayışında olmayan, gerçekçi düşünen ve gerçekleri idrak edebilen, o anki burun şeklinden daha iyisini, daha güzelini kabullenebilecek olgunluğa ve bilince sahip olanlardır.

Klasik olarak SIMON tipi hasta grubu, yani açılımı: S:Single (Bekar), I:Immature (Henüz zihinsel olgunluğa ulaşmamış), M:Male (Erkek), O:Overexpectant (Gerçek ötesi ve aşırı beklenti sahibi), N:Narcissistic (Narsistik kişilik özelliğinde olan) özelliklerini üzerinde taşıyan adaylar, rinoplasti için uygun aday niteliğinde değildir.

ABD’de estetik cerrahlar ile psikologların yapmış olduğu ortak bir çalışma sonucu, saymış olduğum bu beş özellikten ikisine sahip hastaların yarıya yakın bir kısmı, üçüne sahip hastaların ise yarısından fazlasının, yapılan ameliyatın kendileri için memnun edici olmadığı saptanmıştır.

Bu nedenle burun estetiği adayları için her şeyden önce bedensel ve zihinsel gelişimin tamamlanması beklenir.

Burun estetiği kaç yaşında yapılabilir?

Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda, rinoplasti ameliyatı yaşı olarak 17-18 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Ameliyat olmak isteyen kişinin, ameliyat kararını, etrafındaki insanların eleştirel, teşvik edici ya da engelleyici etkisinden sıyrılarak, tamamen kendi özgür iradesiyle alması, bunun sonucu ameliyat olması gerekir.

Burun, bakışların odaklandığı bir noktada olduğu için, şekli açısından eleştiriye en fazla maruz kalan bir organdır. Burun şeklinde gerek gelişimsel şekil bozuklukları, gerekse darbeler sonucu oluşan travmatik deformiteler göze batıcı bir etki oluşturur.

Kişi burun şekliyle ilgili eleştirilere, esprilere, alaycı nitelikte sözlere maruz kalır. Çevre tarafından oluşturulan bu etkiye ancak kişiliği oturmuş, ruh sağlığı yerinde, sağlam karakterli kişiler göğüs gerebilir.

Henüz bekar olup da kendisini karşı cinse beğendirme kaygısı olan, gerek sosyal hayatında gerekse iş hayatında daha iyi bir konuma ulaşma gayreti içinde olan kişilerin, sosyal kabullendirme dürtüsü ile burun ameliyatı olma eğilimi daha fazladır.

Gerek iş hayatında, gerek sosyal hayatında doyuma ulaşmış, mutlu bir evliliği olan bir kişi sahip olduğu öz güvenden dolayı burun şekli ile ilgili kusurları gözünde büyütmez.

Burun estetiği için uygun adaylar, ideal olarak, genel sağlık durumu iyi, bedensel ve zihinsel olgunluğa ulaşmış, herhangi bir ruhsal sağlık problemi olmayan, sağlıklı olarak düşünebilen, karar verebilen, gerçek ötesi ve mucizevi beklentileri olmayan, burnunda gerçekten görünüm ile ilgili estetik, ya da burun tıkanıklığı gibi fonksiyonel problemi olan kişilerdir.

Gerçekçi beklenti sahibi olmak gerek

Davranış bilimleri içinde yer alan, beden dismorfik bozukluğu olarak adlandırılan durumlarda, bedensel görünüm ile ilgili olarak gerçekte var olmadığı halde, bir kusur var olduğu zannedilebilir ya da var olan bir kusur, olduğundan çok daha büyük bir problemmiş gibi algılanabilir.

Bu tip kişiler, kendisini algılayış biçiminin yanlış olduğunu asla kabul etmez. Burun, bu tür psiklojik rahatsızlıklara en sık konu olan organlardan biridir.

Burnunda hiçbir kusur olmadığı, ya da göz ardı edilebilecek derecede kusur olduğu halde, gerek ameliyat öncesinde, gerekse ameliyat sonrasında olmayan ya da göz ardı edilebilecek derecede var olan kusur, kişi tarafından abartılarak büyük bir sorun haline getirilebilir.

Bu durum ameliyat sonrası olmuşsa, bu sorun doğrudan doktora da yansıtılır. Bu sebeplerden dolayı ameliyat adayları, doktorlar tarafından titizlikle seçilir. Doğrusu da budur.

Burun Estetiği Ameliyat Kararı

Burun ameliyatlarında alınacak sonucun hastayı memnun ve mutlu edip etmeyeceği bu faktörler dikkate alınarak öncesinden hissedilebilir. Ameliyat açısından uygunluk kriterlerine sahip bir adaya, cerrahi ve bilimsel prensiplerden taviz vermeden burun ameliyatı uygulandığında alınacak sonucun başarısı üzerine hiç kimsenin kuşkusu olamaz.

Burun ameliyatı olmadan önce verdiğiniz kararın doğru olup olmadığını, gerçekten ameliyat olmaya ihtiyacınız olup olmadığını kendi kendinize sorgulamanız gerek.

Ameliyat olmaya karar vermişseniz, ameliyat kararının kendi iradeniz ile alınan karar olup olmadığı, çevrenizdeki kişilerin etkisinde kalıp kalmadığınız önemli bir konudur. Yakın çevrenizdeki birçok kişi almış olduğunuz kararı eleştirebilir, sizi teşvik edici, çoğu zaman vazgeçirici telkinlerde bulunabilirler.

Ancak burnunuz size aittir ve sahip olduğunuz burun ile ömür boyu yaşayacak olan sizsiniz. Kendi mutluluğunuz nasıl bir yol izlemenizi gerektiriyorsa, aldığınız karar o yönde olmalıdır.

Burun estetiği hassasiyet gerektirir !

Burun estetiği ameliyatı, tüm estetik ameliyatlar içinde en hassas çalışmayı gerektiren ameliyattır, zor bir ameliyat olarak kabul edilir. Yapılan ameliyatın sonucunun başarılı olması gerekir.

Eğer iyi sonuç alınmamış ise, burunun görünümünde ya da nefes almanızda halen daha problem var ise, bu durumu düzeltici nitelikte ikinci ameliyat gerekebilir. Düzeltici olarak yapılan ikinci ameliyatlar, her zaman için ilk ameliyattan daha zorlu ameliyatlardır.

Zaman zaman burun ameliyatı olan kişilerde burun ucu düşüklüğü ya da burunda çöküntü olduğuna dair sözler duyabilirsiniz. Bu sözler, zihninizde endişe yaratabilir. Bu sözlerin doğruluk değeri de vardır. Ancak bu, yapılan her burun ameliyatından sonra burun düşmesi ya da çökmesi olacağı anlamına gelmez.

Bu gibi problemler, burun cerrahisinin kendine has prensiplerine yeterince bağlı kalınmadan yapılan ameliyatlardan sonra ortaya çıkar. Burnu küçültmek, çıkıntılı olan kısımları düzeltmek için gereğinden fazla miktarda kemik ya da kıkırdak çıkarıldığı durumlarda görülür.

Örneğin, burun kemiğinde 3 mm lik fazlalık varsa buradan 3 mm lik kemik çıkarmak gerekir, doğrusu budur. 4 ya da 5 mm lik kemik çıkarıldığı takdirde doğal olarak burunda çöküklük olur. Doğru planlama ile kuralına uygun olarak işi bilen uzman tarafından yapılmış burun ameliyatı sonrasında böyle problemler oluşmaz. O nedenle endişe taşımanıza gerek yoktur.

Burun estetiğini en iyi hangi doktor yapar?

Size burun ameliyatı olmayı düşündüren sebep, ilk sırada nefes alma zorluğu olabilir.

Bu sorununuza çözüm arayışı içindeyken başvurduğunuz bir doktor, burnunuzun içindeki et ve kemik fazlalıklarını çıkarmaya yönelik yapılması gereken girişimin yanı sıra, sizi estetik burun ameliyatı olmaya teşvik edebilir, bu yönde telkinde bulunabilir. Hatta düşük ücretler teklif ederek size cazip bir fırsat sunabilir.

 Burun estetiği konusunda deneyim kazanmak için hasta arayışında olan doktorların bu tarz yaklaşımları sonucu, çoğu zaman pişmanlık ve hayal kırıklığı ile sonuçlanacak bir ameliyat için yapılan tekliflerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Ameliyat olmaya karar verdiğinizde son olarak dikkate almanız gereken konu ameliyatın nerede yapılacağıdır. Unutmayın ki, burun ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve hak ettiği ciddiyetin de gösterilmesi gerekir.

Düşük maliyetler için ameliyathane dışı ortamlarda ya da muayenehane koşullarında yapılması, gerek ameliyatın kalitesi, gerekse sağlığınız açısından hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

Mutlaka uygun donanıma sahip ameliyathane koşullarında yapılması gereken bir ameliyattır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilgili en çok sorulan sorular : 
Ameliyat sonrası şişme ve morluklar ne zaman geçer?Ameliyat sonrası şişlik ve morarma zaten fazla olmayacaktır, ilk 24 saat içinde hafifçe artabilir, daha sonra hızla azalmaya başlar.

Ameliyatın ilk haftası dolduğunda plastik kalıp çıkarılır, o anda şişlik ve morlukların tamamı geçmiş olur. Burnunuzun derisinin yumuşaması ve şeklinin tam olarak oturması için en az altı ay gerekir.

Ameliyat sırasında burun deliklerinin içine tampon yerleştiriliyor mu?

Ameliyatın sonunda burnun delikleri içine tampon yerleştirilmesi eskide kaldı. Modern burun cerrahisinde son yıllarda tampon kullanılmamaktadır. Tampon kullanılmamasının hiçbir eksikliği olmamakla birlikte hastaya ameliyat sonrası burnundan nefes alma konforunu da sunmaktadır.

Ameliyat olduktan sonra hastanede kaç gün kalacağım?

Ameliyat sonrası bir gece hastanede geçirmenizde yarar var. Sabah olunca, kontrolün ardından evinize gidebilirsiniz. Aynı gece evinize dönmek isterseniz, bu da mümkün olabilir, ancak yine de hastanede kontrol altında kalmanızda fayda var. Tercih konusunda sizin de fikriniz önemli.

Ameliyat yapılırken kemikler kırılıyor mu?

Ameliyat sırasında kemikleriniz travma oluşturmaması için kırılmadan, sadece kesilerek ve törpülenerek şekillendirilir. Bu sayede daha az doku hasarı oluşturulmasından dolayı ameliyatın oluşturduğu rahatsızlık en az düzeye iner. Daha az şişlik, daha az morluk, daha az ağrı olur. Aynı zamanda iyileşme sürecini de büyük ölçüde hızlandırır.

Burun Estetiği Fiyatları ve konu hakkında sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Источник: https://www.efendim.net/burun-estetigi/

Rinoplasti Ameliyatından Sonra Ödem Nasıl Atılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Burunda Düşme

Rinoplasti ameliyatından sonra hastaların uzman hekimin söylediği ve gösterdiği soğuk kompres uygulamasını aksatmadan yapması çok önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Burun estetiği ameliyatından sonra ödem göz çevresinde meydana gelen morluk ve şişlikler ilk bir hafta içinde kendiliğinden yavaş yavaş geçmeye başlar.

Cilt altındaki dokularda meydana gelen ödemden kaynaklı olarak burun estetiği ameliyatı sonrası şişlikler oluşmaktadır. Ödem ve şişlikler cerrahi işlemin bitmesinden sonraki 6 ay içinde azalmaya başlar.

Bundan kaynaklı olarak hastaların iyileşme dönemi içinde oldukça sabırlı şekilde davranmaları gerekir.

Burun estetiği ameliyatından sonra burundaki ödem, burun sırtında sonra ortasında, burunun ucu kısmından son olarak burunla alının birleşmiş olduğu bölgeden atılır. Ödemi atmak için uzman hekimin söylediği masaj itina ile yapılmalıdır.

Burun ameliyatı sonrası ödem uzman hekimin önereceği masajı düzenli ve aksatmadan yapmak ile atılacaktır. Bu masaj morlukların ve şişliklerin azalması adına da yapılır. İyileşme dönemi tedavisi kapsamında oluşan ödemi soğuk uygulama kompresi söktürücü özelliği ile attırır.

Soğuk kompres kanama yapabilecek olan ince damarlarında büzüşmesi sağlayarak oluşabilecek olan tüm morluklarında önüne geçer. Ödeme iyi gelen mekanizmalar aslında ağrıyı azaltma ektilerine de sahiptir.

Soğuk uygulama özellikle burun estetiği ameliyatından sonra hasta kişinin odaya çıkması ile özel olarak tasarlanmış olan maske ve cihazlar ile yapılır. Bu uygulamaya hilo terapi adı verilmektedir.

Özellikle dondurulmuş jel ve buz uygulamalarından farklı olarak 15 derece sabit bir biçimde ısı kontrolü yapar. Devamlı uygulamayı otomatik olarak yapacaktır. Buz uygulamaları ödem atmak için, oluşan şişliği indirmek için, burunun ucu kısmındaki sorunları yok etmek için kullanılır.

Hastaneden çıkan hasta evde buz torbası uygulaması oluşan ödem, şişlik ve morluğu ortadan kaldırır. Evde buz torbası ile cilt arasına koyulacak olan bez ile sorunlar giderilir. Bu şekilde burun estetiği ameliyatı sonrası sorunların oluşmasının da önüne geçer.

Ödem ve Şişliklerin Oluşması Mutlaka Olur mu?

Burun estetiği ameliyatı esnasında ne kadar önem gösterilse gösterilsin ya da ne kadar ince teknikler kullanılırsa kullanılsın sonrası mutlaka ödem ve şişlikler meydana gelir. Ameliyat esnasında kullanılan anestezi, ödemler ile şişlikleri azaltıcı ilaçlar kullanılsa bile cerrahi bir işlem olduğu için bunlar kişilerde travma olarak meydana gelir.

rinoplasti ameliyatı olunduğu zaman burunun ucu kısmında ve diğer bölgelerinde meydana gelecek olan ödem miktarı kişiden kişiye değişir. Estetik yapıldığı zaman ilk saatlerde içinde oluşan ödemler genelde az olur. Bu durum gitgide artar ve şişliğe dönüşmeye başlar. 48 saatlik zaman içinde oldukça yüksek düzeydeler kadar çıkar.

Estetik ameliyatı olunduğu için vücudun travmaya vereceği tepkiye göre de ödemin ve şişliklerin düzeyleri değişir.  Operasyondan 1 hafta sonrasında burunun üst kısmında olan kalıp alçı alınır ve ödemlerin atmak için yapılan soğuk kompresin fayda ettiği gözlemlenebilir. Değişimi çevreden anlamak bu süreçte zordur ama kişi kendisi bunu hemen fark edebilir.

Bu sorunlar ilerleyen zaman içinde düzelecektir. İlk aylarda şişliklerdeki azalmalar % 60 oranında geçer. Burunun ucu kısmı daha sonra geçer.

Bilinmesi Gereken Detaylar

Şişliklerin ve ödemlerin atılması için aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.

 • Eve gelen hasta baş kısmı yüksekte uyumalı ve dinlenmelidir.
 • Soğuk uygulama yapıldığı zaman rinoplasti sonrasındaki sorunlar daha kolay çözümlenir.
 • Soğuk ve aşırı sıcak korunmak gerekir.
 • Jel ve krem uygulaması yapılmalıdır.
 • Operasyondan sonraki ilk 1 hafta sıcaklarda dışarıya çıkılmamalıdır.
 • Sıcak su buharı ve sıcak banyodan uzak durulmalıdır.
 • Yemek buharından da uzak durulması gerekir.
 • Sıcak havalarda güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Gözlük kullanımı birkaç ay boyunca yasaktır. Bunun için uzman hekimden onay almak gerekir.
 • özellikle ilk haftalarda ödemlerin artmaması adına kan basıncını arttıracak olan aktivitelerden de uzak kalınmalıdır. Bu tarz aktiviteler kanamalara da sebep olabilir.
 • Uzman hekimin her söylediği öenmsenmeli ve uygulanmalıdır.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://estetikhayat.com/burun-estetigi-sonrasi-odem

Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Burunda Düşme

Burun estetiği ameliyatları günümüzde sıklıkla tercih edilen operasyonlar arasında yer alırken, ağrısız ve iz kalmadan yapılan pek çok operasyon neticesinde kişiler de istedikleri burun tiplerine kavuşmuş olurlar. Elbette ki gerek operasyon öncesi, gerek operasyon sonrası dönem kişiler tarafından merak edilir. Peki, burun estetiği ameliyatı sonrası neler yaşanır?

Ameliyat Sonrası Süreç

Operasyonun ardından odaya gelindiği vakit anestezi doktorunun tanıdığı süre boyunca ağızdan beslenme yapılmaz. Daha sonrasında yavaş yavaş ağızdan beslenmeye geçilir. Bunun için doktor onayı şarttır.

Ameliyat nedeni ile göz önünde morluk riski olduğu için bu alana buz uygulaması yapılır. Morluk ya da şişlikleri engellemek için yapılan buz uygulamasını doktor kontrolünde yapmak gerekir. Operasyondan çıkan herkes için morluk söz konusu değildir. Bünyeye göre morluklar artıp azalabilse de genel süreç benzerdir.

Ameliyatın ardından uyurken ya da dinlenirken yüksek seviyede yatmak, başın yukarıda olmasını sağlamak gerekir. İki adet yastık ya da çok kalın yastıklar bu anlamda işe yarayacaktır. Bu uygulamanın nedeni ise şişliklerin çabuk inmesidir.

Hatta bu şekilde hızlı iyileşme görüldüğü için eve gidilince de morluklar ve şişlikler artabilir; ancak burada evham yapılacak bir şey yoktur.

Burun estetiği operasyonu sonrası hastane bakımı ve ardından da eve çıkma süreci sırasında doktor kontrollerinin zamanları netleştirilmelidir. Çünkü her hastanın hangi zamanlarda doktoruna gidip burnunu göstereceği önemlidir. Bu zaman aralıklarına riayet edilmelidir.

Ameliyat sonrası ilk hafta, yüz ve buruna asla sert şekilde dokunmamalı, çarpmalara da dikkat edilmelidir. Yine diş fırçalarken 2. günden sonra temizliklere başlanabilir ancak yumuşak bir diş fırçası kullanılmalıdır.

Burun dolu hissedilse bile sümkürme olmamalıdır. Bunun ne zaman yapılabileceğini de yine doktor belirtecektir. Eğer ameliyat sonrası muhtemel sızıntılar oluşmuşsa ve bu sizi rahatsız etmekte ise hastane tarafından verilen gazlı bezler ile bu alanlar ufak ufak temizlenebilirler.

Kıyafet Seçimi Dahi Burunu Düşünerek Yapılmalı

Burun estetiği sonrası kafanızdan sokarak giydiğiniz tişörtler yerine ilk haftalar önden düğmeli gömlekler tercih edilebilir. Bu sayede kafa, yüz ve burun için darbe ya da sürtme riski en aza inecektir.

Yine ilk haftalar için katı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmez. Çünkü bu tarz yiyecekler zor çiğnenir ve zor yutulur. Bu durum da yüz ve burun için iyi değildir. Aynı zamanda gıdaların ılık olması, biraz daha soğuğa yakın sıcaklıkta olması gerekebilir.

Gözlük Kullananlar Dikkat!

Ameliyat sonrasında gözlük kullananlar yaklaşık olarak 16 hafta boyunca gözlüklerine dokunmamalıdır. Çünkü yeni yapılan şeklin yüze tam oturması ve burnun istenen forma kavuşması için gözlük takılmamalıdır. Ameliyatın ardından 3 ya da 4 gün geçtikten sonra lens kullanılabilir.

Ameliyat Sonrası Burun Şekli

Burun estetiği ameliyatının ardından burnun yeni şekli tam olarak alması 6 ay ila 1,5 yıl arasında bir zamana tekabül eder.

Ameliyat sonrası 7. gün alçı alınır ve ardından da flaster bant buruna konulur. Daha sonrasında doktor tarafından bu bant da alınacaktır.

Tampon Kullanımı ve Diğer Durumlar

Eski bilinen anlamda tampon kullanılmasa da içi delik, nefes almayı engellemeyen silikon tampon konur. Bu tamponların alınması ve tüm kontrol günleri doktor tarafından belirlenir.

Burun estetiği sonrası masaj

Burun estetiği sonrası burun masajı farklı görüş ve uygulamalar nedeniyle kafa karıştırıcı olabiliyor. Bazı doktorlar bunu tavsiye ederken bazıları önermiyor.

İnternetteki konu ile ilgili yazı ve yorumlar da bu kafa karışıklığını arttırıyor. Aslında hasta açısından yapılacak şey basit: burun estetiği ameliyatını yapan doktorunuz ne dediyse onu uygulamak mantıklı.

Çünkü burun masajı burun estetiğinin olmazsa olmaz hayati bir parçası değil. Öyleyse neden burun masajı yapılıyor?

Sadece burun estetiği sonrası değil, her ameliyat sonrası ameliyat bölgesinin duyusu ve lenfatik dolaşımı değişir. Bu da şişlik ve duyu değişikliklerine yol açar. Vücut ameliyatlarından 1 ay sonra, yüz ameliyatlarından da 2 hafta sonra düzenli masaj uygulanmasını kesinlikle tavsiye ederim.

Bu sayede yara iyileşmesinin yavaş ilerlediği bu sabırsızlık doğuran günlerde kan dolaşımı hızlandırılarak yara iyileşmesi hızlandırılabilir. Sadece bununla da kalmaz, yara iyileşme kalitesi de olumlu yönde etkilenir.

Burun için ikinci haftadan sonra herhangi bir krem ile ayna önünde önden aşağıdan yukarıya, yanlardan yukarıdan aşağıya masaj yapılmasını tavsiye ediyorum. Kullanılacak krem kaydırıcı özellikte ve alerjik olmayan yapıda, bebe yağı veya kaliteli herhangi bir nemlendirici krem olabilir.

 Burun estetiği sonrası burun masajı günde iki kez 2 dakika yapılması yeterlidir. En az 3 ay devam edilmesi de sonucu olumlu yönde etkiler. Ödemlerin daha çabuk dağılmasını ve burnun son şeklinin daha çabuk ortaya çıkmasını sağlar.

Ancak her işlemde olduğu gibi burun masajında da abartıya kaçmamak gerekir. Bir kere her burun estetiğinde burun masajı yapılmaz. Hangi durumlarda, ne oranda ve nasıl yapılacağını doktorunuz size söyleyecektir.

Çünkü yaptığı ameliyatın sorumluluğu ondadır ve onun tecrübesi ile ameliyat esnasında yaptıkları ona, dolayısı ile size yol göstericidir. İnternet veya komşu profesörlerin, hatta burun estetiği yapan diğer doktorların yazı ve yorumlarının kafanızı karıştırmasına izin vermemelisiniz. Benim hastalarımdan iki beklentim vardır.

Birincisi bu ameliyata kararlı olmaları, ikincisi bana sonuna kadar güvenmeleri. Bu bütün cerrahlar için geçerlidir.

Burun estetiği sonrası burun masajı hakkındaki videomuz:

Sık sorulan sorular

Burun Estetiği (rinoplasti) Ameliyatı Sonrası Morluk

Burun ameliyatı sırasında yaptığımız bazı ilaçlar ve tansiyonun düşük tutulduğu cerrahi işlemlerde morluk oluşma olasılığı azdır. Ameliyat günü ve sonrası 2 gün buz uygulamasının düzenli yapılması da morluk oluşma olasılığını azaltır.

Tansiyonu yüksek olan kişiler, bir takım spor desteği ürünleri kullananlar, daha önce burundan ameliyat olanlarda morluk oluşma olasılığı her türlü tedbire rağmen daha fazladır.

Morluk oluşursa morluğun çabuk geçmesini sağlamak için morluk önleyici veya azaltıcı kremler günde 3 kez uygulanabilir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Burun derisi ne kadar ince ise burunda şişlik oluşma olasılığı o kadar azdır. Morluk yoksa şişlik de az olur. İnce derili burunlarda şişlik az olduğundan nihai sonuç daha erken görünür. Kalın derili burunlarda şişlikler daha uzun sürer. Buruna 2 hafta sonra başlanacak masaj şişliklerin daha hızlı inmesinde önemli rol oynar. Bu dönemde burun atelinin geceleri takılması fayda sağlar.

Yara İzi

Açık teknikle yapılan burun ameliyatlarına burun deliklerini ayıran burun bölgesinde (kolumella) zigzag şeklinde ince bir iz oluşur. Bu iz ilk dönemlerde pembe renkte iken zamanla beyazlar ve görünmez hale gelir.

O kadar güzel iyileşir ki çoğunlukla bu ize iz kremi vermeyiz bile. Bir de burun kanatlarının küçültüldüğü hastalarda burun tabanı veya burun kanadının yapıştığı yerde ince çizgi şeklinde iz kalır.

Bu çizgide zamanla beyazlar ve doğal burun kıvrımı içinde kalır.

Kanama

Burun içi mukozası tansiyon değişikliklerinden kolay etkilenen bir organdır. Özellikle ameliyat sonrası ilk bir ay aşırı yorulamaya neden olan işler, spor aktivitelerini önermiyoruz. Kişi sadece bunlarla değil kendi psikolojik durumu ile alakalı da tansiyonunu arttırabilir.

Artan tansiyon henüz iyileşmemiş burun mukozasında kanamaya yol açabilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Sızıntı şeklindeki kanama pek önemli değil ama şıp şıp damlıyorsa veya daha fazlaysa müdahale gerekir. Bu durumda buruna temiz bir bez konularak baskı uygulayıp doktorunuzu (beni) arayın.

Burun içi yıkandıktan sonra konulan özel bir tampon kanamanızı hemen durdurur. 3. gün tampon kolayca alınabilir.

Nefes Alma Güçlüğü

Burun ameliyatlarından sonra burun içine genellikle içinde içinde nefes almayı sağlayan boru olan silikon destekleri koyuyoruz. Eğer serum fizyolojik ile bu boruyu yıkayıp temiz tutabilirseniz nefes alabilirsiniz.

Eğer yıkamazsanız pıhtı ve burun ifrazatı bu boruyu tıkayacağından nefes almanız güçleşir. Ancak bu borunun yıkanıp temiz tutulması da kolay bir iş değildir. Genellikle hassas midesi olan kişiler de bulantı yaratabilir.

Bu durumda ıslak kulak çubuğu ile temizleyebildiğiniz kadar burnunuzu temizleyin ve kontrolünüze kadar sabredin.

Ağrı Olacak mı?

Burun ameliyatı sırasında uzun etkili ağrı kesiciler ile burnu uyuşturduğumuzdan burunda ağrı olmaz. Olursa da kullanılan ağrı kesiciler ve buz uygulaması çok kolaylıkla ağrıyı kontrol eder. Burun atel içinde olduğundan hareketsiz kalır. Bu da ağrı oluşmasını önleyen bir husustur.

Burun estetiği (rinoplasti) yaptırmak günah mı?

Bu konuda fikir beyan etmem ne kadar doğru bilemiyorum. Fakat her dini kesimden hastam var diyebilirim. Onların söylediğine göre görsel sıkıntı hastayı çok kötü yönde etkiliyorsa burun estetiği yapılabileceği yönünde.

Ayrıca hastaların yüzde 75’inde de nefes alma sıkıntısı mevcut olduğundan bunun sağlık açısından da gerekliliği oluyor. Üstelik nefes alma işleminin tam olarak düzeltilmesi sadece eğri kıkırdakların alınmasıyla sağlanmaz.

Mutlaka burun estetiği ameliyatı ile burun çatısının ve ucunun da uygun ölçüde desteklenmesi gerekir. Dolayısı ile bu konuda karar hastanın.

Narkozdan uyanabilir miyim?

Estetik burun ameliyatı nefes alma sıkıntısı yoksa tabiki keyfe bağlı bir işlem. Böyle olunca insan biraz daha fazla düşünüyor ve korkuyor.

Ancak herhangi ciddi bir sağlık probleminiz yoksa, yaşınız çok ileri değilse burun estetiği uzun süren bir ameliyat olmadığından genel anestezi açısından riski az bir ameliyattır.

Tüm donanımı olan, tahlillerin ve anestezi uzmanın değerlendirmesinin tam yapıldığı hastanelerde bu risk çok azdır.

Etraf ne der ayıp

Bizim insanımız oldukça meraklıdır. Ve yorum yapmayı da pek sever. Konu kendisi olduğunda da etrafın dediğinden etkilenme de pek çoktur. Erişkin bir insanın kendinden kendisi mesuldur. Burun estetiği olma konusunda da karar kendinindir. Bu kararın sonuçları da kendinin.

Lazerle burun estetiği

Halkımız lazeri bir mucize gibi görüyor. Lazer kesiyor, dikiyor ama bu ameliyat olmuyor onların gözünde. Aslında lazer bir nevi sıcak bıçak. Göz cerrahisinde avantajları çok fazla.

Ancak burun cerrahisinde kullanımı sınırlı. Tüm burun estetiği ameliyatının lazerle yapılması mümkün değil. Öyle olsaydı şu anda herkes öyle yapıyor olurdu.

Ancak burun etleri dediğimiz burun konkalarını küçültmek amacıyla lazer enerjisinden yarar sağlanabilir.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası darbe alırsam ne olur?

Burun ameliyatından sonra ilk 1 ay içinde özellikle burnunuzu çok iyi korumalısınız. Bu dönemde alınan hafif darbeler bile burunda şekil bozukluklarına yol açabilir. Bu dönemde henüz kemik iyileşmesi devem etmektedir. Ancak burun estetiği ameliyatından bir yıl sonra hiç ameliyat olmamış bir buruna yakın iyileşme sağlamış olur.

Bu nedenle ilk 6 ay güneş gözlüğü bile takılmasını istemiyoruz. İlk 1 ay içinde olan darbeler doktorunuz tarafından ufak el manipulasyonları ile düzeltilebilir. 1 aydan sonraki darbelerde oluşan durumların düzeltilmesi için 1 yıllık yara iyileşme sürecinin tamalanmasını beklemeniz faydalı olur. Sonra yeniden ameliyat gerekir.

Burun törpüleme nedir?

Burun sırtındaki kemik ve kıkırdak çıkıntıları rahatsız edici ise bunlar özel bir törpü ile törpülenerek azaltılabilir. Çıkıntı çok aşırı ise törpü işlemi yeterli olmaz. Bazen de burun estetiği ameliyatından belli bir süre sonra burun sırtında aşırı iyileşme ya da yetersiz alım sonrası çıkıntılar olabilir. Bunlarda 6. aydan sonra lokal anestezi altında kolayca törpülenebilir.

Bir önceki makalemiz ” burun ameliyatı ” hakkında genel bilgiler içeriyor.

Источник: https://www.defneburunestetigi.com/burun-estetigi-sonrasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.