Burun Kanamasını Ciddiye Alın

içerik

Burun Kanamasının En Sık Görülen Nedenleri

Burun Kanamasını Ciddiye Alın
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Memorial Etiler Tıp Merkezi

Çocuklarda Burunla Oynama, Yetişkinlerde Yüksek Tansiyon

Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanları “ Burun kanamasının nedenleri” hakkında bilgi verdi.

Burun kanaması kişileri endişelendiren ve sık karşılaşılan klinik bir tablodur. Genellikle iki şekilde görülür:

 • Gençlerde ve çocuklarda sık tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar: Bu kanamalar çoğunlukla burnun 1 cm. gerisinde oluşmaktadır. Bu bölge kan damarlarının çok yoğun olduğu bir bölgedir. Çocuklarda burun kanamalarının en sık sebebi burun karıştırmadır. Çocuklar burunlarını karıştırarak bu kılcal damarlardan çok yoğun olan bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarına neden olmaktadır. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamaları sık görülmektedir.
 • İleri yaştaki hastalarda görülen kanamalar: Şiddetli, kendiliğinden durmayan, çoğunlukla da burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve sıklıkla hastaneye yatırma zorunluluğu duyulan ciddi kanamalardır. Bu kanamalar daha çok tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarında ortaya çıkmakta, ciddi seyirli olmaktadır.

Burun kanamalarının bölgesel nedenleri:

Burna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı burun kanamasına neden olabilir.

Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da sıklıkla burun kanamaları olabilmektedir.

Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ergenlik çağında erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabilmektedir.

Doktor tavsiyesi olmadan alınan aspirin ve kan sulandırıcılar burun kanamasına neden oluyor

Pıhtılaşma sorunları, hemofili, von Willebrand gibi pıhtılaşma hastalıkları, K vitamini eksikliği, ilaç veya hastalıklara bağlı kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin (trombositler) azalmasına neden olan durumlar, karaciğer hastalıkları ve alkol alımı burun kanamalarına yol açmaktadır. Toplumumuzda yanlış öğretiler sonucu birçok kişi gelişigüzel aspirin kullanmaktadır. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sonucu sadece burunda değil birçok alanda durdurulamayan kanamalar olmakta ve hastalarımız bundan zarar görmektedir. Aspirin kanama zamanını 1 hafta uzatmakta ve bu sürede tedavide pıhtılaşma problemleri yaşanmaktadır. Önerimiz kan sulandırıcı ilaçların bir teşhise dayanması, tedavi süresinin ilgili hekim tarafından belirlenmesi ve kanama-pıhtılaşma parametrelerinin düzenli kontrol edilmesidir.

Yüksek tansiyon da burun kanamasına neden oluyor

İleri yaşlarda yine sıklıkla kanamaya neden olarak tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) ve damar sertliği olarak kaydedilmektedir.

Bu arada bir anekdot olarak tansiyonu yüksek hastanın burun kanaması olmasının iyi bir durum olduğu böylece beyin kanaması olmadığı doğru olmayan bir inanıştır. Burun kanaması olmadan da hipertansif hastalarda beyin kanaması izlenmektedir.

Hastalarımızı çok korkutan kanamalarda bile miktarlar bir su bardağından daha azdır. Vücudumuzda toplam 5 litre dolaşan kanın varlığı hatırlandığında durum daha iyi kavranacaktır.

Hastalar hastaneye gelmeden karşılaştıkları burun kanamasında ne yapmalıdır?

İlk olarak yapılmaması gerekenler sıralanacak olursa; baş geriye atılmamalı ve buruna pamuk, bez gibi evde ilk akla gelen ne varsa sokuşturulmamalıdır. Bu hareket, sadece burun kanamasının önden değil genizden gelmesini sağlar, kanamayı durdurmaz.

Kafayı ıslatmak, boyuna buz koymak pek de işe yarayacak önlemlerden değildir. Doğrusu ise önce soğuk bir suyla burunu fazla sümkürmeden temizlemek ve bir elin 2 parmağı ile burun kanatlarından şiddetlice bastırmaktır.

5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyorsa tekrar burun içini soğuk suyla temizlemek, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar 2 parmakla burun kanatlarını bastırarak kanamayı durdurmak gerekir. Bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

Bu yolla burun kanamalarının yüzde 90’ı durmaktadır. Durmayan kanamalar içinse KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Gerektiğinde cerrahi yöntem uygulanıyor

Burnun arka kısmında kanaması olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, hipertansiyonu olan, burnunda nefes almayı engelleyici balon, tampon vs.

gibi materyal bulunan yaşlı kalp, akciğer ve solunum problemli hastalarla, kanamaları tekrarlayanlar mutlaka hastaneye yatırılarak yakın izlemde tutulmalı ve gerekli testler yapılarak uygun ilaçlar verilmelidir. Tabi bu anlatılanlara rağmen kanaması devam eden hastalar da olmaktadır.

Bu çok küçük yüzdeyi oluşturan hastalarımızda ameliyathanede gerekli müdahaleler yapılarak kanayan damar bağlanmakta veya o damarı tıkayıcı işlemlere gereksinim duyulmaktadır. Hastanın kanaması burun eğriliğinden kaynaklanıyorsa bu eğrilik ameliyatla mutlaka düzeltilmedir.

Sonuç olarak, burun kanamaları önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Bu olayın nedeni mutlaka araştırılmalı ve varsa altta yatabilecek daha ciddi hastalıklar ortaya çıkartılarak tedavi edilmelidir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/burun-kanamasinin-en-sik-gorulen-nedenleri/

BURUN KANAMASI NEDEN OLUR?

Burun Kanamasını Ciddiye Alın

Burun kanaması diğer bir adıyla, Epistaksis demektir. Burun kanaması, oldukça sık yaşamakta olduğumuz bir sorundur. Bu yazımızda sizlere burun kanaması hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde, ciddi bir sağlık sorunu olmayan burun kanamasının tedavisini yapabilirsiniz.

Ancak burun kanamaları bazı durumlarda altında yatan bir başka tıbbi sorunun kaynağı olarak görülmektedir. Bu nedenler kapsamında, bir belirti olarak burun kanaması, ölümcül olan bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Burun kanamasında kimi zaman kan sadece bir burun deliğinizden gelirken kimi zaman her 2 delikten birden gelmektedir. Burun kanamaları haftada birden fazla olabilir. Bazıları ise yoğun olarak gerçekleşmektedir.

Herkes burun kanaması geçirebilmektedir. Ancak burun kanaması konusunda bazı kişiler risk altında olmaktadır. Bu kişiler ise;

 • 2 ile 10 yaşında olan çocuklar
 • Yaşça büyük olan kişiler
 • Hamile kadınlar
 • Düzenli olarak, aspirin  warfarin veya antikoagülanlar ilaçlarını kullanan kişiler
 • Böyle hemofili gibi kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler
 • Ayrıca hipertansiyon gibi sorunları olan kişiler de aynı zamanda burun kanaması sorunu ile karşılaşmaktadırlar.

Burun kanaması genellikle ciddi değildir. Ancak, sık sık burun kanaması, yüksek tansiyon veya kan pıhtılaşma bozukluğu gibi daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir ve kontrol edilmelidir.

Uzun bir zaman dönemi boyunca aşırı kanama, anemi sorunlarına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak, doktorunuz burun kanamalarına neden olan daha ciddi bir sorun şüphelenirse, sizleri kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına se edebilir.

Burnunuzun astar yüzeyine yakın birçok küçük kan damarları içerir. Bu nedenle kanamaların olması çok kolay olmaktadır. Ancak buna ek olarak, diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Kuru Hava

Burun kanamalarına havanın kuru olması büyük oranda etkilemektedir. Kuru hava burun zarlarının kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca enfeksiyonlara karşı daha hassas olmaktadır. Bunlarda kanamalara neden olmaktadır. 

2.Burun Karıştırma

Kanamaların oluşmasında diğer bir neden ise burnunuza yapmış olduğunuz baskılardır. Burun karıştırmanın yanı sıra burnunuza yapacak olduğunuz diğer baskılarda burun kanamasına neden olmaktadır. Burnunuzu temizleme, burnunuzu sert bir şekilde çekme, burun içinde yer alan yaralarda burun kanamasını etkilemektedir.

3.İlaç Kullanımı

Burun kanamaların bir başka nedeni ise kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayıdır. Ayrıca aspirin, warfarin ve heparin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması da burun kanama nedenlerindendir. Bunlara ek olarak, alerji tedavisinde kullanılanlar burun spreyleri, sık sık kullanılması halinde yine kanamalarına neden olmaktadır.

4.Diğer Nedenler

Burun kanamasında ise, diğer nedenler şöyle sıralanmaktadır;

 1. Akut sinüzit
 2. Alerjiler
 3. Hemofili gibi kanama bozuklukları,
 4. Amonyak gibi kimyasal tahriş ediciler,
 5. Kronik sinüzit
 6. Kokain kullanımı
 7. Nezle
 8. Septum deviasyonu
 9. Burunda yabancı cisim
 10. Burun Travmaları

Bu nedenlere ek olarak aşağıda maddeler halinde sizlere vermiş olduğumuz nedenlerde bazı kişilerde burun kanamalarına neden olmaktadır. Bunlar ise;

 1. Alkol kullanımı
 2. Herediter hemorajik telenjiektazi
 3. İdiopatik trombositopenik purpura (ITP)
 4. Lösemi
 5. Nazal polipler
 6. Burun ameliyatı
 7. Burun tümörü
 8. İkinci  gebelik

Genel olarak, burun kanamaları, bir semptom ya da yüksek tansiyon sonucu değildir. Ciddi yüksek kan basıncı, burun kanaması varsa kanamayı uzatabilir ya da daha da kötüye götürebilir ama bu durumlar nadir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sağlık sorunları sonucunda burun kanamasına sahipseniz, doktor müdahelelerine ihtiyacınız olacaktır.

Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekmektedir?

Burun kanaması sorunlarının çoğu ciddi bir sorun değildir ve kendinizin yapacak olduğu küçük pansuman hareketleri ile kolaylıkla geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Acil tıbbi yardım almanız gereken zamanlar ise şöyledir;

 • Bir araba kazası gibi ağır bir yaralanma durumunda
 • Anemi gibi kalp çarpıntısı gibi, nefes darlığı çekiyor iseniz.
 • Soluk tenli olup burun kanamalarının olduğu zamanlar
 • Çok fazla kan akışının olduğu zamanlarda
 • Nefes alışverişlerinde zorluk çekiyorsanız
 • 30 dakikadan fazla süren burun kanamalarında
 • 2 yaşından çokcuklarda burun kanaması durumları var ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekilmektedir.

Eğer sık sık burun kanaması yaşıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Bu aşamada kanamalar hakkındaki bilgi, doktorunuzun sağlık sorununu belirleme de kolaylık sağlayacaktır.

Burun kanamaları konusunda sizlerinde evinizde kolayca yapabileceği bazı öz bakım tedavileri bulunmaktadır. Bu öz bakım tedavilerinizi doktorunuza danışarak yapmanız da fayda vardır. Çünkü bazı zamanlarda kullanım dozları başka yan etkilere sebep olabilmektedir.

Burun Kanaması Tedavileri Nelerdir?

Burun kanaması tedavileri şunları içermektedir;

 1. Kanamanız var ise, dik oturun ve başınızı öne doğru eğmekten kaçının. Dik oturuş pozisyonunda kalarak, burun damarlarındaki kan basıncı azaltmanız mümkün olacaktır. Bu da kanamanın azalmasına yardım etmektedir. Dik oturmamak ise midenizde tahrişlere neden olarak başka sağlık sorunlarının oluşumuna neden olmaktadır.
 2. Burnunuzda bulunan kurumuş kanları hafif darbeler ile temizleyin. Bunun için en sağlıklı yöntem, burun açıcı spreylerin kullanımıdır. Bu spreyleri doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.
 3. Burnuzun baş ve işaret parmaklarınız yardımı ile kapatın. Burnunuzun sadece bir tarafında kanama olsa dahi, her 2 tarafı da kapatmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu işlemi yaparken ağzınızdan nefes alın. 5 ile 10 dakika bu işlemi devam ettirin. Bu manevra nazal septum üzerindeki kanama noktasına baskı uygular ve sık sık devam eden kan akışını durdurur.
 4. Eğer kanama durmaz ise 15 dakika aralıklarla bu sizlere vermiş olduğumuz adımları tekrardan yapın.

Kanama durduktan sonra, tekrardan başlamasını önlemek için, burnunuza herhangi bir darbe yapmaktan kaçının. Bunu takiben 1 2 saat dik konumda durmaya özen gösterin. Başınızı öne eğmeyin. Başınızı, kalbinizin seviyesinden daha yukarıda tutun.

Burun Kanamasından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Burun kanamasından korunmak için yapacak olduklarınız şunlardır;

 1. Evinizi nemli tutmaya özen gösterin.
 2. Özellikle soğuk kış aylarında, bir pamuklu çubuk ile günde üç kez vazelin (vazelin) veya antibiyotik merhem (basitrasin, Neosporin) ile nemlendirin.
 3. Tuzlu burun spreyi de kuru burun zarlarının nemlendirme yardımcı olmaktadır.
 4. Çocuğunuzun ve kendinizin tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterin.
 5. Burnunuzu mümkün olduğunca darbelerden koruyunuz. Ayrıca burun çekme gibi eylemleri yapmayınız. 
 6. Faaliyetler sırasında burun ya da kafanız yaralı olabilir bunun için kafa koruyucu giysiler giyin.

Источник: https://evdesifa.com/burun-kanamasi-neden-olur/

Burun Kanamasının Sebepleri ve Belirtileri

Burun Kanamasını Ciddiye Alın

Burun kanamaları hayatımızda birçok kişide rastlanabilir.Burun kanamasının birçok sebebi olacağı için biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor.Burun kanamalarında alınacak önlemler ve hangi durumlarda doktora başvurulur? Burun kanamalarında ilk tedavi nasıl olmalıdır? Bu konularla ilgili uzmanların söyledikleri ile biraz bilgilenelim.

Burun Kanaması:

Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarınatıp dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde,genç kızlarda ise, çoğunlukla aybaşı kanamaları sırasında görülür. Bir de; yüksek tansiyonun neden olduğu burun kanamaları vardır.

Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamaları çok kolaydurdurulur ve korkulacak bir şey yoktur.Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamalarınıdurdurmak ise biraz zordur.

Yapılacak ilk iş hastayı hemen oturtmak, başını öne doğru hafifçe eğip,burnunun kanayan deliğini on dakika kadar bastırmak, bu sırada ağızdannefes almasını ve yutkunmasını söylemektir.

Ön burun kanamaları:

Çoğu burun kanaması, burun orta bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur.

Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından burun sümkürülmesi ile ve hatta ufak tırnak dokunuşuyla dahi kanayabilirler.

Bu şeklide olan kanamalarda hasta otururken veya ayakta dururken, burnundan dışarı doğru, değişen miktarda kanama ortaya çıkar. Daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülür.

Arka burun kanamaları:

Sıklıkla orta ve ileri yaşlı ve özellikle tansiyon hastalığı olanlarda görülür. Burnun içinde arka üst bölgelerden kanama olur ve ön taraftan aktığı gibi geriye geniz, ağız ve boğaz bölgelerine akabilir.

KANAMAYI NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?

Ön burun kanamaları sıklıkla kuru iklimlerde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle burun içini kaplayan mukozanın kuruması sonucunda olur. Kuruma, kabuklanmaya yol açar, damarlar çatlayarak kanamaya neden olur.

Bunu önlemek için az miktarda yumuşatıcı bir krem veya merhem parmak ucu ile burnun içine, özellikle orta kısma sürülebilir. Ön burun kanaması da olsa, hasta yatar pozisyonda iken kanama arkaya doğru olur, özellikle öksürük ile burun tıkanıklığı oluşur.

Genellikle parmak basısı ile durdurulabilirler.

Kanamanın arkadan olup olmadığı önemlidir. Arka burun kanamaları genellikle yaşlı insanlarda, yüksek tansiyon hastalarında veya burun ve yüz yaralanmalarında olur. Burun boşluğunun arka bölümlerinden kaynaklandıkları için, burun ön tarafına uygulanan parmak basısı burada kanamayı durdurmaz. Ağız ve boğaza doğru kanama devam eder.

Bu bölgenin kanamaları daha ciddi olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle, mutlak bir KBB uzmanının müdahalesini gerektirir; hatta İç Hastalıkları-Hematoloji ve Girişimsel Radyoloji gibi branşların desteğini gerektirebilir.

Göz kararması, fenalaşma hissi, çarpıntı yani tansiyon düşmesi ve nabızda hızlanma gibi fazlaca kan kaybı belirtileri de varsa acilen hastanenin yolu tutulmalıdır.

BURUN KANAMASININ BAŞLICA NEDENLERİ:

 • Kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması.
 • Kuvvetli burun sümkürme yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çatlamasına yol açabilir.
 • Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı .
 • Karaciğer hastalıkları , yüksek tansiyon.
 • Burun kırılmaları , baş ve yüz yaralanmalar ciddi durumlardır.
 • Tümörler oldukça nadirdir, ancak özellikle yaşlı hastalarda ve çok sigara içenlerde dikkate alınmalıdır.

Sık kanamalara dikkat edelim!

Burun, kanlanması bol bir organdır. Burun kanamaları, birkaç damla ile kısa süren kanamalardan, ciddi boyutlarda, bol ve uzun kanamalara  kadar  geniş  bir  yelpaze içerisinde olabilirler. Bu yüzden, her burun kanaması çok iyi değerlendirilmelidir.

Burun kanamalarının birçok sebebi vardır. En Sık karşılaştığımız burun kanaması, burunun hemen girişinde bulunan yüzeyel damarların çatlaması ile oluşan kanamalardır. Bu kanamaların sebebi, “buruna darbe, hava kuruluğu, tansiyon yükselmesi, Sıcak ve kuru hava” gibidir.

Bütün burun kanamalarının yakiaşık %90′ bu tür kanamalardır. Bu durumda yapılacak şey, hastanın, burnunu soğuk su i!e temiz!emesi, burun içerisindeki pıhtıları sümkürmesi ve burun kanatlarının beş, on dakika iyice sıkılmasıdır. Hastanın yatırılması, yarar yerine zarar getirir. Yatırılacaksa bile baş yukarıda tutulmalıdır.

Böyle bir müdahale i!e bu tür kanamalar çoğunlukla durur. Çatlayan damar iyileşene kadar kanamalar tekrarlayabilir. Kanamalar durmaz ve Sık olursa mutlaka bir kulak, burun, boğaz hekimince değerlendirilmelidir.

Sık sık kanayarak kişinin yatağım; kirletiyor, iş yapmağa, araba kullanmasına engelliyorsa, burun tamponlanabilir, damarlar koterize edilebilir (yakılabilir).

Müdahale şart

Burun içerisinde, diğer damarlarda da çatlamalar olabilir ve daha şiddetli kanamalar görülebilir. Bu kanamalar, genellikle müdahale gerektirirler. Burun kanatlarını elle sıkmakla durmayacakları gibi daha geniş çaplı damar kanamadan oldukları için çok kan kaybına sebep olabilirler.

Özelikle yaşlı insanlarda tansiyon yükselmesi ile oluşan kanamalar, damar çeperlerinin kireçlenmiş olmasından dolayı kolay kolay durmazlar. Kişinin hem tansiyonu hem de kanaması kontrol altıa alınmalıdır.Burun iltihapları, sinüzitler, nadir görülen burun tümörleri de kanamaya yol açabilirler, hatta bazen ilk bulgular.

Kanamaya meyil yaratan bazı hastalıkar ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde de burun kanamalan görülebilir.

ÖN KANAMALARIN DURDURULMASI

Siz yada çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız:

 • Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.
 • Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın. Beş dakika böyle bekleyiniz. (Saat tutunuz.)
 • Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir.
 • Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak. )

KANAMA DURDUKTAN SONRA YENİDEN KANAMAYI ÖNLEMEK

Sümkürmemeye dikkat ediniz. Yerden ağır bir şey kaldırmak yada buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız. Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarda tutmaya çalışınız.

Tekrarlayan burun kanamalarının nedeni ne olabilir?

Burun kanamalarının bir çok nedeni vardır:

Genel (bütün vücudu ilgilendiren) nedenler arasında yüksek tansiyon ve kanın pıhtılaşma bozukluğuna neden olan hastalıklar (kan, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi) başta gelir. Buruna ait nedenler arasında ise iltihaplanmalar (nezle, sinüzit gibi), burun dokusunun travması (darbeler, burun karıştırma gibi) ve tümörler sayılabilir.

Tekrarlayan burun kanamalarının da nedeni bunlardan biri olabilir. Bir sağlık kuru-muna müracaat edilmesin! gerektirecek derecede şiddetli burun kanaması geçiren ve tekrarlayan kanamaları olan bütün hastaların, kanama durduktan sonra ciddi bir neden olup olmadığının araştırılması için bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından-muayene edilmesi gerekir,

Doktoru ne zaman arayalım, ya da acil servise başvuralım!

 • Eğer, kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa.
 • Eğer, kanama çok hızlı ve kan kaybı miktarı çok fazla ise.
 • Eğer, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa.
 • Eğer, kanamanız burun önüne kanamadan çok, boğaz arkasına doğru oluyorsa.

Bu durumda kanamaya profesyonel yaklaşımda bulunulur. Uzman doktor tarafından çoğunlukla burun ön kısmına vazelini! bezlerle yapılacak tampon kanamayı durduracaktır.

Kanama yeri görülebilirse “gümüş nitrat” veya “elektrokoter” cihazı ile damar yakılabi-lir. Burun arkasına olan kanamalarda ağız içerisinden damağın üst kısmına tampon uygulamak gerekebilir.

Bütün bu işlemlere rağmen durmayan kanamalarda hastaya anestezi verilerek kanayan damar özel maddelerle tıkanabilir veya bağlanabilir.

NE ZAMAN HASTANEYE GİTMEK GEREKİR?

 • 10 dakika boyunca burun sıkıştırıldığı halde kanama halen devam ediyorsa,
 • Kanamanın kısa süre sonra tekrarlıyorsa,
 • Fenalaşma, sersemlik veya bayılma hissi varsa,
 • Çarpıntı veya nefes almada zorluk varsa,
 • Kan tükürülmesi veya kusma ile ağızdan kan geliyorsa,
 • 38,5 derece ateş ve döküntü / kızarıklık gibi ek belirtiler varsa vakit kaybedilmeden bir hastaneye gidilmesi gerekir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Kanamanın durmadığı ön burun kanamalarında sınırlı bir tampon yapılarak veya küçük bir müdahale ile damar pıhtılaştırılarak kanama durdurulabilir.

Kanama durmuşsa veya tampon alındıktan sonra çoğu kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici krem veya merhemleri önerilir. Bunlar günde üç defa kadar uygulanabilir; ancak genellikle yatmadan önce bir uygulama yeterlidir.

Serum fizyolojik damla veya spreyler de burun içinin nemlendirilmesi için kullanılır.

Eğer burun kanaması tekrarlarsa, mutlaka kulak burun boğaz doktorunuza başvurmalısınız. Endoskopik muayene yöntemiyle burun içerisindeki problem bu şekilde belirlenebilir. Böylece kanamaya yol açan damarlar pıhtılaştırılabilir.

Источник: http://www.gezginlerdenindir.com/haber/saglik/burun-kanamasi-sebepleri-ve-belirtileri.html

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanaması Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Burun Kanamasını Ciddiye Alın

Burun kanamaları her yaş grubunda görülebilen ve genellikle olduğundan daha tehli gibi görünen ve bazende hayatı tehdit eden acil bir durum olabilir. Burun, kanlanması iyi olan bir organdır.

Burun kanamaları birkaç damla ve kısa süren kanamalardan, ciddi boyutlarda bol ve uzun kanamalara kadar geniş spektrumlu olabilir. Bu nedenle burun kanaması ihmal edilmemeli ve iyi değerlendirilmelidir.

Burun kanaması tek başına bir hastalık değil, başka nedenlerden kaynaklanan belirtidir. Burun kanamaya başladığında kanamayı durdurmak öncelik gerektirse de kanamanın nedeninin bulunması daha önemlidir.

Burun kanaması nedenlerine ve yerlerine göre ayırarak incelenmelidir. Burun kanamaları burnun ön ve arka tarafından kaynaklanması nedeni ile farlılık gösterir.

Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen ön burun kanamaları genellikle Kisselbach Plaksusu (little bölgesi) adı verilen yoğun damarlı ve dış ortama yakın bölgeden kaynaklanır.

Yetişkinlerde burun kanaması genellikle burun arka bölümünden kaynaklanır ve daha tehli olabilir. Burun kanlanması oldukça zengin olan pek çok farklı kaynaktan beslenen bir organdır. Burun kanamaları ilkbahar ve sonbahar aylarında daha sık görülür ve bunun nedeni alerjik burun hastalıkları olabilir.

Burun kanamasına neden olan faktörler

Burun kanaması herhangi bir travmadan da kaynaklanabileceği gibi, bazı hastalıklarda burun kanamasına neden olabilir.

Enflamasyonel durumlar, viral enfeksiyonlar (nezle, grip gibi) ya da sinüzit gibi daha ileri enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar burun kanamasına neden olabilir.

Ayrıca kortizonlu ilaç kullanımı, kokain kullanımı gibi nedenlerde burun kanaması yapabilir.

Bunların dışında malign ya da benign tümörler, septal deformiteler ve perforasyon, granülamatöz hastalıklar, yabancı cisim, damarsal hastalıklar, kanama diatezleri (trombasteni, trombositopani), koagülasyon bozuklukları, hemofili, idiopatik trombositopoenik purpura, von willebrand, karaciğer yetmezliği, alkol kullanımı, aspirin ve benzeri ilaçlar, diyet, herediter hemorajik telenjektazi, vasküler faktörler, diabets mellitus, hipertansiyon (yüksek tansiyon), sıcak altında çalışma, siroz hastalığı, karaciğer kanseri, burun polipleri gibi birçok neden burun kanamasına neden olabilir.

Burun kanamasına neden olan hastalığın teşhisi

Burun kanaması olan hastalar genellikle acil servise baş vururlar. Bu hastalara yaklaşım neden olan faktöre bağlı yapılır.

Kanamanın yeri (anterior- posterior), burun kanamasını hazırlayan faktörler (travma, cerrahi girişim ve tansiyon yüksekliği gibi), hastanın daha önce burun kanaması öyküsü, burun kanaması ile birlikte bulunan hastalık varlığı (akciğer, kalp ve karaciğer hastalıkları gibi), hastanın genel durumu, burun kanamasının derecesi ve miktarı teşhiste doktora yol gösterici olur. Hastanın fizik muayenesi, hastanın öyküsü ve yapılacak diğer tetkikler ile burun kanamasına neden olan faktörün teşhisi konulur. Gereken durumlarda daha ileri tetkikler ilgili uzmanlıklara gönderilerek yapılır.

Burun kanaması nasıl tedavi edilir?

Burun kanaması tedavisi

Burun kanamasını tedavi edebilmek için öncelikle altta yatan nedeni ortadan kaldırmak gereklidir. Tedavi, özellikle hipertansiyon ve pıhtılaşma problemlerinin olduğu sistemik hastalıklarda çok önemlidir.

Yüksek tansiyon söz konusu ise kan damarları içerisinde arteryel basınç arttığında (17-19-20) gibi çok riskli olabilecek seviyeye ulaştığında vücut kendisini korumak için bir mekanizma oluşturur ve herhangi bir yerde (kafa içi, beyin içi, deri içi ya da çok daha hayati organa yakın bölgelerde) damarların çatlamasına ve patlamasına engel olmak amacı ile burnun özellikle uç bölgesindeki kan damarlarının çatlamasından dolayı burun kanaması oluşabilir.

Bu nedenle yüksek tansiyonun tedavi edilmesi gerekir. Genellikle burun kanamasının nezle, grip nedeni ile olması durumunda buruna basınç uygulayarak kanamayı durdurmak mümkün olabilir.

Fakat burnun gerisinden kaynaklanan burun kanamasında buruna basınç uygulamak ile kanama durmaz ve bu seferde geriye doğru kanama olur. Burnu kanayan kişi KBB uzmanı olmadığı için kanamanın nereden kaynaklandığını bilemez.

Kafayı geriye doğru kaldırdığında geriye kanama olur.

Burun ucunda bulunan kıkırdakları 5-10 dakika kadar basınç uygulandığında geçmeyen burun kanamasında doktora baş vurmak ve gereken tedavinin yapılması gereklidir. Burun kanamalarında kafayı soğuk suya sokmak, boyuna buz koymak çok fazla işe yaramaz.

Doğru olan yöntem ise burnu soğuk su ile fazla hırpalamadan yıkamak ve iki elin parmağı ile burnun kanatlarından bastırmak faydalı olur. 5 dakika bastırdıktan sonra burun kanamaya devam eder ise aynı işlemi tekrarlamak gerekir ve bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

Durmayan burun kanamalarında gecikmeden doktora baş vurmak önemlidir.

Tekrarlayan burun kanamalarında cerrahi tedavi uygulanır mı?

Tekrarlayan burun kanamalarında altta yatan hastalık daha karışık ve daha ciddi hastalıklara bağlı olabileceği için tedavisi de daha detaylı olur. Tedavide daha ileri teknikler ve teknolojiler kullanılır. Bazı durumlarda ameliyathane koşullarında ve invaziv denilen basit yöntemler ile tedaviler uygulanabilir.

Bazen hastanın uzun süre gözetim altında tutulması ve kan takviyesi gerekebilir. İyi bir KBB uzmanı ya da ekibi takibi gerekebilir.

Tekrarlayan burun kanaması tedavisinde mutlaka altta yatan nedenin ne olduğunun ortaya konulması ve kanayan damarı bulduktan sonra bu damarın bölgesel olarak kontrol altına alınması gerekir.

Ameliyat sonrası ya da travmalar sonrası ortaya çıkan burun kanamalarında ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Çocukların burnu kanadığında neler yapılabilir?

Çocuklarda oluşan burun kanamaları genellikle yetişkin popülasyonda görülen burun kanamalarından daha farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle lokal ve daha küçük nedenlere bağlı gelişebilir. Çocuklarda burun kanamasına en sık neden olan faktör ise çocuğun burnu ile oynarken oluşan kanamalardır. Bu tip burun kanaması genellikle kendiliğinden geçer.

Fakat çocuğun yaşı itibari ile, çocuk kanı gördüğü anda panik yapması, korkması nedeni ile burnunu basit bir müdahale yapılmasını izin vermemesi nedeni ile çocukların burun kanamasını durdurmak daha zor olabilir.

Çocuklardaki burun kanamaları genelikle tek taraflı olacağı için pamuk bir tampon ile kanamayı durdurmak mümkün olabilir.

Pamuğu çıkarırken o bölge tekrar kanayabilir ve bu durumda basit bir merhem kullanmak o yarayı geçirecektir.

Burun ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/burun-kanamas-neden-olur-burun-kanamas/

Burun Kanaması Nedenleri Ve Tedavisi

Burun Kanamasını Ciddiye Alın

Haber güncelleme tarihi 24.01.2019 13:04

Tıp dilinde bir diğer adı Epistaksis olan burun kanaması, çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir tür sağlık sorunudur. Burunda bulunan damarların hassas darbelerde ve aşırı sıcaklarda kanaması sonucu gerçekleşen bu olay günümüzde sıkça rastlanana bir durumdur.

Tüm bu etkenlerin ardından insanların akıllarına beraberinde şu soruları da getirdi.

Burun kanaması neden olur? Burun kanaması nedenleri nelerdir? Sol burun kanaması neden olur? Burun kanaması tedavisi nasıl olur? sağ burun kanaması neden olur? Tek taraflı burun kanaması nedenleri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamaları yetişkinler ve çocuklarda sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Burun kanaması tıp dilinde “Epistaksis” olarak adlandırılır. Burunda bulunan hassas damarlar ufak darbelerde ve aşırı sıcaklarda kanama yapar.

 İki çeşidi olan burun kanamalarında alerji, nezle ve ufak darbelerden kaynaklanan tedavisi evde mümkün olan kanamalar anterior olarak adlandırılmaktadır.

Yetişkinlerde yüksek tansiyon, tümör veya kullanılan ilaçlardan kaynaklı ve tıbbi müdahele gerektiren kanamalar ise posterior olarak adlandırılmaktadır. Burun kanamaları genellikle teh arz etmezken 10 dakika ve daha fazla süren burun kanamalarında acilen doktora başvurmak gerekir.

Ciddi olarak görülen posterior kanamalar söz konusu olduğunda Kulak Burun ve Boğaz (KBB),  İç Hastalıkları Hematoloji ve Girişimsel Radyoloji gibi branşlara başvurmak gerekir.

 Ön burun kanamaları, Çoğunlukla çocuk ve gençlerde görülen bu kanama türünde olup kılcal damarların ufak bir darbe, sümkürme ve tırnak darbesi ile meydana gelen kanamalardır. Cok ciddi kanamalar değildir. Arka burun kanamaları,Yaşlılarda ve orta yaş grubunda görülen bu burun kanamasının başlıca nedenleri arasında tansiyon bulunmaktadır. Tansiyonun yanında kullanılan ilaçların yan etkileri ve tümör gibi nedenlerde bulunmaktadır.

Burun Kanaması Nedenleri

Günümüzde sıkça rastlanın bir sağlık sorunu olan burun kanaması insanların akıllarına burun kanaması neden olur veya burun kanaması nedenleri nelerdir? Sorularını getirdi. İşte burun kanamasının nedenleri;

 • Yüksek tansiyon.
 • Kaza ve darbe sonucu burun kırılmaları.
 • Burun orta bölmesi eğikliği.
 • Karaciğer hastalıkları.
 • İlaç kullanımı.
 • Kuvvetli ve sert sümkürme.
 • Pıhtılaşma sorunu.
 • Solunum hastalıkları.
 • K vitamini eksikliği.
 • Sigara ve alkol tüketimi.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları.
 • Kaşıntıya yol açan elerji sonucu burun karıştırılması.
 • Burun karıştırılarak içerisinde bulunan damarlara zarar verme.
 • Yüksek tansiyon.

Tek Taraflı Burun Kanama Nedenleri

Burnun içerisinde bulunan damarların zarar görmesi veya dış etkenler sorunu meydana gelen tek taraflı burun kanaması insanların günlük hayatta karşılaştığı bir olaydır.

Sol burun kanaması veya sağ burun deliği kanaması gibi sorunları kişiler sıkça yaşayabilirler.

 Peki ya tek taraflı burun kanaması nedenleri nelerdir? İşte tek taraflı burun kanaması nedenleri;

 • Kuvvetli burun sümkürme burun damarlarının çatlamasına ve böylelikle kanamasına yol açabilmektedir.
 • Kaşıntı sonucu burun karıştırma.
 • Aşırı sıcak sonucu kanama.
 • Tümörler.
 • Darbe burun kırılması veya burun çatlaması gibi yüz yaralanmaları sonucu oluşan kanama.
 • Kan pıhtılaşması sorunu.
 • Burunu sert karıştırma.
 • Burunun içerisinde bulunan kılcal damarlara zarar verme.

Ön Burun Kanaması Tedavisi

 • Kanın geriye doğru akmaması için kişinin başı öne doğru eğilmelidir. Aksi halde kan mideye ulaşabilir ve kusma gerçekleşir.
 • Kanaması olan kişinin sakinliği çok önemlidir. Korku ve heyecan nedeniyle tansiyon çıkabilir ve kanamada artış görülür.

 • Burun delikleri baş ve işaret parmakları ile sıkıştırılmalıdır. Daha sonra soğuk su ile temzilenerek tampon uygulanmalıdır.
 • Kanama sırasında yatmamalı ve dik oturulmalıdır. Başın kalp seviyesinden yukarıda olması kanamanın şiddetini azaltır.
 • Burun ve yanaklara buz uygulanabilir.

 • Kesilen kanamanın tekrar etmemesi için tuzlu su içeren sprey ile burun temizlenmelidir.
 • Bulunan ortam nemlendirilmeli ve sıcak duş yapılmamalıdır.
 • Sıcak ortamlardan kaçının.
 • Baharatlı yiyecekler tüketmeyin.

 • Burun kanaması arka burun kanamasından dolayı kaynaklanıyor ve 10 dakikadan uzun sürüyorsa bir an önce doktora başvurmak gerekir.

Burun kanamalarının bir çoğunun evde tedavisi mümkündür.

Yapılan tampon ve doğru duruşlar ile durdurulan kanamalar yalnızca ön burun kanamalarından dolayı oluşmayabilir. Arka burun kanamalarına bağlı kanamalarda bir an önce bir uzmana başvurmak oldukça önemlidir.

 Burun kanamasına ateş, nefes alma güçlüğü ve kalp çarpıntısı gibi durumlar eşlik ediyorsa en kısa zamanda doktora başvurunuz. 10 dakikadan uzun süren ve sürekli tekrar eden burun kanamalarıda uzman kontrolünde tedaviler uygulayanız.

Önerilen İçerik;

► En İyi 10 Doğal Ağrı Kesici Yöntemi!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/burun-kanamasi-nedenleri-ve-tedavisi-3412h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть