Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Burun tıkanıklığı hayat kalitenizi etkiler

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Düzce Üniversite Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Güçlü, burun tıkanıklığıyla ilgili merak edilen ve bilinmesi gereken konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Tüm canlıların solunum yaptığını belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ender Güçlü, solunumu dokuların ihtiyacı olan oksijenin vücuda alınması ve atık gaz olan karbondioksitin atılması olarak ifade etti.

Prof. Dr. Güçlü, doğru nefes alıp vermenin burun yoluyla olması gerektiğini söyleyerek, “Burundan nefes alındığında dış ortamdaki hava filtrelenir, soğuksa ısıtılır ve nemlendirilir. Burun yerine ağızdan nefes alındığında ise filtreleme, nemlendirme ve ısıtma işlemleri gerçekleşmez. Bu yüzden sadece burun yoluyla yapılan solunum sağlıklıdır” diye konuştu.

Burun tıkanıklığını burundan alınan nefesin yeterli gelmemesi hissi olarak tanımlayan Prof. Dr. Ender Güçlü, burundan havanın geçeceği boşluğun bir şekilde daralmış olması nedeniyle kişide burun tıkanıklığı meydana geldiğini ifade etti.

Burun tıkanıklığına yol açan sebeplerden söz eden Prof. Dr. Güçlü, en sık görülen sebeplerden birisini, burnun ortasındaki septum olarak nitelendirilen, kemik ve kıkırdak içeren ve burnu ikiye ayıran duvarın eğri olması olarak açıkladı.

Prof. Dr. Ender Güçlü, “Septum deviasyonu olarak adlandırılan bu durum doğuştan olabileceği gibi bazen buruna darbe ve burun kırıkları sonucunda da oluşabilir. Septum bir tarafa doğru eğimli olduğunda o tarafı daraltır ve hava geçişini zorlaştırır.

Hastalar genellikle burunlarının bir tarafından iyi hava alamadıklarını fark ederler. Septum deviasyonu çok sık görülür, az miktarda da olsa, çoğu kişide mevcuttur.

Şikayeti olan kişilerde tek tedavi ameliyatla o eğriliğin giderilmesidir” şeklinde konuştu.

Burun tıkanıklığının sebepleri

Burun içinde yer alan konka adı verilen yapıların büyüklüğünün, burun tıkanıklığının sık görülen sebeplerinden biri olduğunu söyleyen Güçlü, burun boşluğunun yan duvarlarında yer alan konkaların ortasında kemik bulunduğunu ve bu kemiklerin etrafının bol kan damarı içeren dokularla kaplı olduğunu belirtti. Halk arasında bunun “burun eti” olarak bilindiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ender Güçlü, konkaların büyümesine; alerjik nezle, alerjik ve enfeksiyon olmayan kronik nezleler ile septum deviasyonunun neden olduğunu ifade etti.

Burun deliklerinin etrafındaki burun kanatlarının zayıf olması durumunun da, burun tıkanıklığına yol açtığını belirten Prof. Dr.

Güçlü, bu kişilerin nefes alırken burun kanatlarının içe doğru esneme yaptığını, bu durumun burun deliklerini daralttığını, daralmanın da burun tıkanıklığına sebep olduğunu kaydetti.

Güçlü, burun boşluğunun genze açılan deliklerinin doğuştan kapalı olması durumu ile iyi ve kötü huylu tümörlerin nadir olsa da burun tıkanıklığına sebep olabileceğine sözlerine ekledi.

Burun tıkanıklığı yorgunluğa sebep olur

Burun tıkanıklığının vücudumuza olan etkilerinden bahseden Güçlü, “Burun tıkanıklığı olan kişilerde, yorgunluk ve halsizlik daha sıktır.

Özellikle fiziksel aktivite sırasında veya spor yaparken daha erken yorulurlar, yeterli fizik kondisyonu sağlayamazlar. Burun tıkanıklığının en önemli olumsuz etkisi ise uyku sırasında görülür.

Bu kişiler uyku sırasında soluk alıp vermek için daha fazla güç harcarlar. Horlama ve uyku sırasında nefeste duraklamalar da görülebilir “ ifadelerini kullandı.

Kişide horlamanın kendisinden daha çok çevresindekileri rahatsız ettiğini belirten Güçlü, “Uykuda nefes alıp vermede duraklamaların olması başlı başına ayrı ciddi bir hastalıktır” dedi.

“Uykuapnesi” olarak bilinen bu durumun; kandaki oksijen seviyesinin düşmesine, kalp damar sisteminin zorlanmasına ve kısa süreli uyanmalara neden olarak kişinin uyku kalitesini düşürdüğünü belirten Prof. Dr.

Ender Güçlü, uyku apneli hastaların derin uykularının sık sık bölündüğünü, bu bölünmenin saatte 50-60 kez veya daha fazla olabileceğini, bu kişilerin dinlendirici bir uyku uyuyamadıklarını ve sabahları yorgun kalktıklarını söyledi.

Uyku apnesinin insanların günlük aktiviteleri içerisinde görülen etkilerinden de söz eden Güçlü, “Gün içinde de yorgun olurlar hatta uygun olmayan zamanlarda, örneğin iş yerinde, evde, televizyon seyrederken ve bazen arabayla kırmızı ışıkta beklerken bile uykuya dalabilirler. Bu kişilerin iş performansları düşer, aile ilişkileri bozulabilir, psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Uyku apneli kişilerin uzun vadede kalp damar hastalıkları riski de vardır” şeklinde konuştu.

Pek çok hastalığa sebep olabilir

Burun tıkanıklığı olan kişilerin burun yerine ağızdan nefes almak zorunda kaldıklarını söyleyen Prof. Dr. Güçlü, bu kişilerde diş ve diş eti hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle çocuklarda diş ve çene gelişim bozukluklarının daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

Burun temizliği için özel bir yöntem olmadığını belirten Güçlü, “Temizliğinden ve mikrop barındırmadığından emin olduğumuz sular burun içerisine çekilebilir. Burun salgılarını temizlerken kuvvetli sümkürmek uygun değildir.

Burun kanamalarına sebep olabilir. Burun deliklerinden içeri herhangi bir cisim ya da parmak sokulmamalıdır.

Eğer burun içerisinde kurumuş burun salgıları varsa bunlar, burun nemlendirici jel ya da merhemlerle yumuşatıldıktan sonra bir kağıt mendille silerek çıkarılabilir” dedi.

Tedavi yöntemleri

Burun tıkanıklığı tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Ender Güçlü, “Burun septumu eğriliğinin tek tedavisi ameliyattır. Septum ameliyatları lokal ya da genel anesteziyle yapılır.

Burun tıkanıklığına neden olan konkaları küçültmek için ise günümüzde en sık radyofrekans yöntemi kullanılmaktadır. Alerjik nezle ve alerjik dışı nezle olan kişilerde ameliyatın yeri kısıtlıdır. Bu hastalarda ana tedavi ilaç tedavisidir.

Septum deviasyonu, konka büyüklüğü gibi bazı durumlar varsa, gerektiğinde ameliyat yapılır fakat ameliyat kesin çözüm değildir. Ameliyat ile burun tıkanıklığında bir miktar rahatlama sağlanabilir ancak ameliyattan sonra ilaç tedavisine de devam edilmesi gerekir.

Alerjik nezlesi olan bazı hastalarda ilaç tedavisiyle yeterli rahatlama sağlanamıyorsa alerji aşısı da yararlı olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Deniz suyunun bir miktar burun tıkanıklığını giderici etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güçlü, “Fakat deniz suyunun tuz oranı çok yüksektir. Örneğin Ülkemizde en tuzlu deniz olan Akdeniz'deki tuz oranı binde 36'dır.

Bu oran hücrelerimizdeki tuz oranı olan binde 9'un çok üstündedir.

Olumlu etkileri bilinen deniz suları özel işlemlerden geçirilerek tuz oranları ideal olan binde 9'a ayarlanmakta ve içindeki yabancı maddeler ve mikroplardan arındırılarak hazır spreyler şeklinde burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılmaktadır” diye konuştu.

Tedavisi olduğu ve nispeten kolay yöntemlerle iyi sonuçlar alınabildiği için burun tıkanıklığı olanların tedavilerini geciktirmemeleri tavsiyesinde bulunan Prof. Dr.

Ender Güçlü, “Yetişkinlerde yaşam konforunu artırmak ve muhtemel başka hastalıkları engellemek, çocuklarda gelişimlerinin olumsuz etkilenmemesi için burun tıkanıklığının tedavi edilmesi önemlidir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

KAYNAK: İHA

Источник: http://www.haber7.com/saglik/haber/1604650-burun-tikanikligi-hayat-kalitenizi-etkiler

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Burun tıkanıklığı pek çok kişinin muzdarip olduğu ve çoğu zaman iyice can sıkıcı hale gelebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu rahatsızlık en çok sonbahar ve soğuk kış aylarında havaların değişmeye başlaması ile kendini gösterir.

Burun tıkanıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen hastalıkların başında gelir. Bu rahatsızlığın çok çeşitli sebepleri olabilir.

Gribal enfeksiyonlar, astım, sinüzit, alerjik reaksiyonlar gibi nedenler ile görülebilen burun tıkanıklığına bazı hastalıkların yan etkisi olarak da rastlamak mümkündür.

Bunların dışında burunda et varsa veya kemiğinde bir problem varsa, bu da tıkanıklığa sebep olur. Bu gibi durumlarda elbette doğal yöntemler işe yaramaz. Mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Hastalık sonucunda meydana gelen burun tıkanıklıklarında çoğu zaman uzman doktorların tavsiyelerine uyularak alınan ilaçlar ve damlalar kullanılır.

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Fakat daha basit nedenlerle ortaya çıkan burun tıkanıklıklarında tamamen doğal yöntemler ile de tedavi olabilme şansı vardır. Burun tıkanıklıklarında tedavi için öncelikle burnun içerisinde yer alan sinüslere dolmuş iltihabı kurutmak ve temizlemek gerekir. Bu bağlamda çeşitli yöntemler ile burun tıkanıklığının açılması sağlanabilir.

Nemli Oda ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığı problemlerinde etkili tedavi yöntemlerinin arasında nemli oda ile tedavi şekli gelir.

Burun tıkanıklığı sorunu ile mücadele eden kişilerin bulundukları odanın nem seviyesinin yüksek olması burun tıkanıklığını açma konusunda oldukça faydalı olabilir.

Nemli bir oda için bir çaydanlıkta kaynatılan sıcak suyu oda içerisinde bekletmek ya da kalorifer üzerine koymak yeterlidir.

Tuzlu Su ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuzlu su ile yapılan burun tıkanıklığı tedavisi pek çok uzman doktor tarafından sıklıkla önerilir.

Bu tür bir tedavi yönteminde 1 çay bardağı kadar temiz suyun içine atılacak olan 1 çay kaşığı tuz iyice eritildikten sonra doğrudan burun içerisine damlatılmalı ve bir müddet baş yukarıya bakacak şekilde beklenmelidir. Dileyen kişiler bu tekniği tuz ve karbonatı bir arada kullanarak deneyebilir.

Lavanta Çiçeği ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavanta çiçeği kullanarak burun tıkanıklığı açma işlemi eski yıllardan beri tercih edilmektedir. Bu yöntemde bir tutam taze lavanta çiçeğinin 1 bardak sıcak suyun içerisine atıldıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekletilmesi ve sonrasında süzülerek her saat başı tıkanmış olan buruna çekilmesi yeterlidir. Lavantanın diğer faydaları için tıklayınız.

Atkuyruğu Otu ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pek bilinmese bile atkuyruğu otu ile burun tıkanıklıkları üzerinde etkili sonuçlar elde edilebilir. Bu kürün hazırlığı için atkuyruğu otu ve nergis çiçeğinin yaprakları eşit miktarda alınarak bir kap içerisine dökülmeli ve üstüne su eklenerek bir taşım kaynatılmalıdır.

Daha sonra kenara alınan karışım süzüldükten sonra kalan yapraklar biraz zeytinyağı ile iyice karıştırılarak 1 gün dinlenmeye alınmalıdır. Kürün hazırlanışının ertesi günü ise her saat başı burun içerisine konan yapraklar yaklaşık 10 dakika boyunca temizlenmeden beklenmelidir.

Sonrasında ise ılık su ile durulanmalıdır.

Mısır Kökü ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mısır kökü ile burun tıkanıklığı tedavisi için aktardan alınabilecek mısır köklerinin su içerisine atılarak iyice kaynatılması ve sonrasında süzülerek zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra tıkalı buruna çekilmesi gereklidir. Bunu tıkanıklık geçip, rahat nefes alıncaya kadar, aralıklarla yapabilirsiniz.

Papatya Çayı ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Papatya çayı buharının burun tıkanıklığı üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Bunun için 1 tencereye 3 bardak su koyduktan sonra üstüne birkaç tutam papatya dökülmeli ve bir taşım kaynatılmalıdır.

10 dakika kadar soğumaya bırakılan papatya çayının buharı daha sonra tencerenin üstüne eğilerek buruna çekilmelidir. Buharın tamamen solunması için, başınızın üzerine bir havlu veya örtü koyarak, havanın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Papatya hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakınız.

Soğan ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Soğanın etkili kokusu burun tıkanıklığı üzerinde oldukça faydalı olabilir. Bunun için soğanın doğrudan herhangi bir işlem uygulanmadan burun kanallarına doğru tutulması ve derin derin nefes alınması yeterlidir. Gözlerinin yanmasını istemeyenler bu işlem esnasında koruma amaçlı göz bandı kullanabilirler.

Источник: https://bilgihanem.com/burun-tikanikligi-nasil-acilir/

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz.

 Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir.

Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir.

Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır.

Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir.

Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler.

Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz.

Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır.

Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.

Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir.

Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler.

Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır.

Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler.

Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir.

Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır.

Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir.

Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir.

Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Sosyal Medyada Paylaş

Источник: https://atillasengor.net/burun-tikanikligi/

Burun Tıkanıklığına Evde Hemen Çözüm | Cilt Bakımı

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Kış aylarında sıklıkla karşılaşmak zorunda kaldığımız, soğuk havaların yol açtığı burun tıkanıklığı; bazen nezle, grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişse de bazen de sinüs iltihabı gibi daha ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanabiliyor.

Yetişkinlerin yanı sıra gençlerde, çocuklarda hatta bebeklerde bile görülebilen burun tıkanıklığı, zamanında tedavi edilmediğinde ilerleyerek, yorgunluk, uykusuzluk, kulak enfeksiyonu gibi başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Özellikle bebeklerde görüldüğünde daha tehli olabilen bu rahatsızlığın mutlaka ciddiye alınması gerekiyor.

Çoğu zaman hapşırma, baş ağrısı, öksürük gibi semptomların da eşlik ettiği burun tıkanıklığından aslında evde deneyebileceğimiz birtakım bitkisel tedavi yöntemleri ile kurtulabilme şansımız bulunuyor.

Burun tıkanıklığına çözüm başlıklı bu yazımızda evde bulunan malzemeler yardımıyla bu rahatsızlığı en kısa sürede nasıl atlatabileceğinize kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, burun tıkanıklığına bitkisel çözüm önerilerimiz:

Güzellik ve bitki uzmanı Suna Dumankaya’nın bu önerisi, solunum yollarını açarak, burun tıkanıklığını gideriyor.

Kişinin daha rahat ve kolay bir şekilde nefes alabilmesine olanak tanıyor.

Malzemeler:

 • 3 litre su
 • 1 çay kaşığı portakal yağı
 • 1 çay kaşığı okaliptüs yağı

Hazırlanışı:

 • Derin bir tencerenin içine öncelikle 3 litre suyu koyun. Ardından suya portakal yağını ve okaliptüs yağını ilave edin.
 • Karışımı yüksek ateşte iyice kaynatın(Bu esnada tencerenin üzerine temiz bir havlu örtün)
 • Karışım kaynadığında eğilerek, buharı güzelce içinize çekin.
 • Ancak fazla da eğilmemeye özen gösterin. Aksi halde yanma riski ile karşılaşabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm:

Bitki uzmanı Suna Dumankaya’nın bir diğer önerisi olan bu yöntem, tıkalı burun mukozasını genişleterek, rahat bir şekilde nefes alıp verebilmenize yardımcı oluyor.

Aynı zamanda burun tıkanıklığının eşlik ettiği hapşırma, öksürme, baş ağrısı gibi diğer semptomları da hafifletiyor.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 bardak su

Hazırlanışı:

 • 1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı tuzu ilave edin.
 • Burnunuzla bu karışımı içinize çekerek, soluyun.
 • Böylelikle genel bir rahatlama ve iyileşme elde edebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Şeyler

Karbonat, tuz ve su karışımından oluşan bu kür; burun tıkanıklığını gidererek, eski sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Malzemeler:

 • ½ çay bardağı su
 • ¼ tatlı kaşığı karbonat
 • ¼ tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı:

 • Suyu iyice kaynattıktan sonra içerisine karbonatı ve tuzu da ilave edin.
 • Malzemeleri karıştırdıktan sonra bir şırıngayla burnunuza çekin. Biraz bekledikten sonra karışımı sümkürün.
 • Günde 2-3 sefer burun tıkanıklığınız tamamen iyileşene dek bu işlemi tekrarlayın.

Burun Tıkanıklığına Hemen Çözüm

Burun Tıkanıklığını Açan Elma Sirkesi Kürü:

Asidik yapısı sayesinde harika bir bakteri ve mikrop giderici olan elma sirkesi, virüs ve bakterileri öldürerek, burun mukozasında bu bakteri ve mikropların yayılımını durduruyor.

Elma sirkesi kürünü hazırlamak için 1 fincan ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve bir yemek kaşığı sirke ilave edin.

Bu karışımı günde 2 sefer için.

Burun Tıkanıklığına Çözüm Evde

Tıkalı Burun Nasıl Açılır Evde?

Yukarıdaki kür önerlerimizin yanı sıra aşağıdaki yöntemlere de bir şans verebilir, burun tıkanıklığı ile savaşabilirsiniz.

 • Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Buhar Tedavisi:

Kan dolaşımını hızlandırarak, mukusun boşalmasına yardımcı olan bu yöntem, burun kanallarını da nemlendiriyor.

Yani burun kuruluğunun yol açtığı burun tıkanıklığına son derece iyi geliyor.

Buhar tedavisi için 5 litre suyu derin bir tencerede kaynatın. Daha etkili bir sonuç alabilmek adına içerisine birkaç damla nane, okaliptüs yağı ve vicks ilave edin.

Başınızın üzerine temiz bir havlu koyun ve tenceredeki buharı iyice soluyun. Bu işlemi günde 2-3 sefer tekrarlayın.

UYARI: Şayet hamileyseniz, kalp ya da yüksek tansiyon hastasıysanız, bu yöntemi asla denememelisiniz.

12 yaşından küçük çocuklarınızda burun tıkanıklığı tedavisi için bu yöntemden yararlanmamalısınız.

 • Burun Tıkanıklığını Açan Sıcak Kompress Uygulaması:

Burun tıkanıklığını açmak adına sıcak kompres uygulamasından da yararlanabilmeniz mümkün!

Bu amaçla bir miktar suyu iyice kaynatın. Bu suya temiz bir bezi bandırın. Bu bezi burnunuzu ve kaşlarınızı kapsayacak şekilde yüzünüze yerleştirin.

Bez soğuyana kadar bezi yüzünüzde bekletin. Bu işlemi günde birkaç sefer tekrarlayın.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığının grip, nezle, soğuk algınlığı gibi geçici başka bir sağlık sorunundan kaynaklandığı durumlarda hem hastalığı tedavi etmek hem de burun tıkanıklığını açmak adına şifalı bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Burun tıkanıklığına iyi gelen bitki çaylarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Anti-inflamatuar özelliği sayesinde hastalığa neden olan viral enfeksiyonlarla savaşan zencefil çayı, boğaz enfeksiyonlarını gideriyor, geniz ve burun kanallarının açılmasını yani genişlemesini sağlıyor.

Zencefil çayını hazırlamak için 2 tatlı kaşığı zencefil tozunu 1 fincan kaynar suda 10 dakika dinlenmeye bırakın.

10 dakikanın sonunda çayı süzün ve için.

Burun ve sinüs tıkanıklıklarının tedavisinde oldukça başarılı olan zerdeçal çayı; antiinflamatuar etkisi sayesinde sinüs ve burun kanallarını enfeksiyondan arındırıyor.

Zerdeçal çayını hazırlamak için 2 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu 1 fincan kaynar suda 10 dakika demlendirin.

Ardından çayınızı süzerek, için. Tatlandırmak adına çayınıza az bir miktar bal ilave edebilirsiniz.

Adaçayı, böğürtlen, nane ve papaya çaylarını da burun tıkanıklığına iyi gelen bitki çaylarına örnek olarak gösterebiliriz.

Burun Tıkanıklığını Açan Şeyler:

Burun tıkanıklığına iyi gelen bitki çaylarına, kürlere ve buhar tedavisine ek olarak; aşağıdaki yöntemleri de deneyebilir; böylelikle iyileşme sürenizi ciddi ölçüde kısaltabilirsiniz.

Burun tıkanıklığına kısa yoldan, yani sizi uğraştırmayacak bir şekilde çözüm bulmak istiyorsanız, eczanelerde satışa sunulan burun spreylerinden satın alabilirsiniz.

Vücudumuzun yanı sıra burun mukozasını da nemlendiren sıcak su, özellikle soğuk algınlığının en önemli belirtileri arasında bulunun burun tıkanıklığına oldukça iyi geliyor.

Kendinizi hasta, yorgun, bitkin hissediyorsanız, üstüne üstelik bir de burnunuz tıkalıysa, hem vücudunuzu hem de burun kanallarını rahatlatmak adına sıcak bir duş alabilirsiniz.

 • Burun çevrenize masaj yapın

Ciltte kan akışını hızlandırarak, dolaşımı uyaran bu yöntem, iltihabın vücudumuzdan daha kolay bir şekilde dışarı atılmasına öncülük ediyor.

Masajın bu olağanüstü gücünden yararlanmak için bir yemek kaşığı nane yağını ve zeytinyağını karıştırın.

Bu yağla burun çevrenize ve kaşlarınızın üzerine hafif hareketlerle masaj yapın.

Burun tıkanıklığına çözüm başlıklı bu yazımızda burun tıkanıklığını açan en etkili yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sağlık ve sıhhatle kalmanız dileğimizle…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/burun-tikanikligina-cozum/

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Vücutta koku alma ve solunum gibi önemli fonksiyonlara sahip olan burunda, çeşitli sebeplerden tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu burun tıkanıklığı, kişilerin rahat koku alamamalarına ve solunum sırasında zorlanmalarına sebep olur.

Genelde bakteri ya da virüsten kaynaklanan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir. Soğuk kış günlerinde rastladığımız nezle, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı burun tıkanıklığı şikayetlerine sık sık rastlanır.

Bu şekildeki viral enfeksiyonlar, burun mukozasında birtakım değişmelere yol açıp tıkanıklığa sebep olur. Bu rahatsızlıkların yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar neticesinde de burun tıkanıklığı görülebilir.

Burun tıkanıklığı kısa süreli görülebildiği gibi uzun süreli kronik bir hal de alabilir. Kişinin nefes almada zorluk yaşamasına ve baş ağrısına sebep olur.

Burun tıkanıklığının altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebe yönelik tedavi yapılabilmesi için uzman bir doktora gidilip muayene olunmalıdır.

Genelikle kış aylarında çok fazla görülen viral enfeksiyonlardan nezle ve grip, burun tıkanıklığında en yaygın nedenlerdendir. Soğuk algınlığı hastalığının yanında baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, üşüme ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler baş gösterir. Soğuk algınlığının geçmesi ile beraber burun tıkanıklığı da ortadan kaldırılmış olur. Genelde kısa sürede geçer.

2. Burun Eti Büyümesi

Yetişkin kişilerde burun tıkanıklığı görülmesinin en yaygın sebebi; burun etinin büyümesidir. Burna doğru alınan darbeler ya da hasarlara bağlı, burun eğriliği görülebilir. Burun eğriliği olan kısımdaki burun eti büyüyüp, burun tıkanıklığı problemine yol açar.

Burun tıkanıklığı çoğu sebepten dolayı oluşabilir. Bu şikayetin tedavisi için sorunun altında yatan sebebin tespit edilmesi büyük önem arz eder. Doğru tetkiklerin konulması ve tedavi amacıyla muhakkak uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Sinüzit problemi her yaştan kişide görülüp burun tıkanıklığına yol açabilir. Akut ve kronik olarak iki şekilde görülür. Bu rahatsızlık kenidisini; göz altı ve alın bölgesinde oluşan ağrılar ile belli eder. Burun mukozasındaki şişliklerin oluşumunu tetikleyip, burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Kışın kişinin kendisini soğuktan koruması, sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulaması ve vücut için güçlendirici vitaminleri alması rahatsızlığın büyük ölçüde önlenmesini sağlar.

4. Geniz Eti

Kronik burun tıkanıklığında en sık gözlenen nedenlerden biri geniz etidir. Geniz eti, burnun patolojik yapısında bozulmaya neden olur. Hava kanallarının tıkanmasına yol açar.

Kişi, nefes almakta zorluklar yaşar. Bu hastalığı olan kişide sıklıkla enfeksiyonel hastalıklar da gözlenebilir. Burun tıkanıklığı rahatsızlığına ilaveten, kişi konuşurken genizden konuşabilir. Kişinin şikayetine bağlı, gerekli görüldüğü taktirde cerrahi operasyon ile alınır. Cerrahi operasyon sonrası kişi şikayetlerinden hızlı bir şekilde kurtulur.

5. Tümör Kaynaklı Sebepler

Burun tıkanıklığı oluşmasının bir diğer sebebi ise patolojik olan etmenlerdir. Tümörler burun tıkanıklığına yol açabilir. Genelde sürekli burun tıkanması ve şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Ayrıca ara sıra burun kanaması da gözlenebilecek diğer bir belirtidir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı, ansızın ağır ve kötü koku sebebiyle veya burundaki koku reseptörlerine verilen zarardan ötürü de meydana gelebilir. Bu durum kısa süre içinde çevre şartlarının değiştirilmesiyle birlikte genelde kendi kendine düzelir.

Geçmeyen Burun Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Sinüzitten kaynaklanan burun tıkanıklığı sorununu gidermek amacıyla genelde semptomları önleyen ilaçlar kullanılır. İlk tercih edilmesi gereken burun açıcı spreylerdir. Ayrıca kullanılan sinüzit ilaçlarının içindeki psödoefedrin de doktor kontrolü altında alındığı zaman, kişinin şikayetinden kurtulmasını büyük ölçüde sağlayabilir.
 • Tümörden kaynaklı burun tıkanıklığında, tedavi amacı ile öncelikle tümörün büyüklüğü tespit edilmelidir. Tespit edilmesi için tomografiden yararlanılır. Tümör cerrahi müdahale ile bölgeden temizlenir veya küçük ve cerrahi müdahaleyle alınamayan tümörlerde ilaç kullanımı tercih edilir.
 • Su, sağlık açısından çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ya da burun tıkanıklığı halinde bol miktarlarda su içilmesi de önerilir.
 • Burnun tıkanması, burundan nefes alınmasını önleyici olduğu için, kişinin bulunduğu ortamda nem ve uygun ısı değerlerinin olması çok önemlidir. Özellikle yatak odası çok nemli, çok kuru ve çok sıcak olmamalıdır. Aksi halde kişilerde daha farklı problemler de görülebilir.
 • Evlerde bulunabilen tuz ve karbonat karışımı sayesinde de burun tıkanması giderilebilir. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve tuz eklenerek, iyice karıştırılmalıdır. Bu karışım burna doğru uygulanmalıdır. Bu sayede burun açılabilir.
 • Burun tıkanıklığını tedavisi çoğu zaman altında yatan sebeplerin teşhisine bağlıdır. Bu sebeple uzun zaman geçmeyen burun tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıyaysanız, bir an önce doktora görünmenizde fayda vardır.

Источник: https://evdesifa.com/gecmeyen-burun-tikanikligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть