Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

içerik

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Burun tıkanıklığı pek çok kişinin muzdarip olduğu ve çoğu zaman iyice can sıkıcı hale gelebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu rahatsızlık en çok sonbahar ve soğuk kış aylarında havaların değişmeye başlaması ile kendini gösterir.

Burun tıkanıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen hastalıkların başında gelir. Bu rahatsızlığın çok çeşitli sebepleri olabilir.

Gribal enfeksiyonlar, astım, sinüzit, alerjik reaksiyonlar gibi nedenler ile görülebilen burun tıkanıklığına bazı hastalıkların yan etkisi olarak da rastlamak mümkündür.

Bunların dışında burunda et varsa veya kemiğinde bir problem varsa, bu da tıkanıklığa sebep olur. Bu gibi durumlarda elbette doğal yöntemler işe yaramaz. Mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Hastalık sonucunda meydana gelen burun tıkanıklıklarında çoğu zaman uzman doktorların tavsiyelerine uyularak alınan ilaçlar ve damlalar kullanılır.

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Fakat daha basit nedenlerle ortaya çıkan burun tıkanıklıklarında tamamen doğal yöntemler ile de tedavi olabilme şansı vardır. Burun tıkanıklıklarında tedavi için öncelikle burnun içerisinde yer alan sinüslere dolmuş iltihabı kurutmak ve temizlemek gerekir. Bu bağlamda çeşitli yöntemler ile burun tıkanıklığının açılması sağlanabilir.

Nemli Oda ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığı problemlerinde etkili tedavi yöntemlerinin arasında nemli oda ile tedavi şekli gelir.

Burun tıkanıklığı sorunu ile mücadele eden kişilerin bulundukları odanın nem seviyesinin yüksek olması burun tıkanıklığını açma konusunda oldukça faydalı olabilir.

Nemli bir oda için bir çaydanlıkta kaynatılan sıcak suyu oda içerisinde bekletmek ya da kalorifer üzerine koymak yeterlidir.

Tuzlu Su ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuzlu su ile yapılan burun tıkanıklığı tedavisi pek çok uzman doktor tarafından sıklıkla önerilir.

Bu tür bir tedavi yönteminde 1 çay bardağı kadar temiz suyun içine atılacak olan 1 çay kaşığı tuz iyice eritildikten sonra doğrudan burun içerisine damlatılmalı ve bir müddet baş yukarıya bakacak şekilde beklenmelidir. Dileyen kişiler bu tekniği tuz ve karbonatı bir arada kullanarak deneyebilir.

Lavanta Çiçeği ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavanta çiçeği kullanarak burun tıkanıklığı açma işlemi eski yıllardan beri tercih edilmektedir. Bu yöntemde bir tutam taze lavanta çiçeğinin 1 bardak sıcak suyun içerisine atıldıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekletilmesi ve sonrasında süzülerek her saat başı tıkanmış olan buruna çekilmesi yeterlidir. Lavantanın diğer faydaları için tıklayınız.

Atkuyruğu Otu ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pek bilinmese bile atkuyruğu otu ile burun tıkanıklıkları üzerinde etkili sonuçlar elde edilebilir. Bu kürün hazırlığı için atkuyruğu otu ve nergis çiçeğinin yaprakları eşit miktarda alınarak bir kap içerisine dökülmeli ve üstüne su eklenerek bir taşım kaynatılmalıdır.

Daha sonra kenara alınan karışım süzüldükten sonra kalan yapraklar biraz zeytinyağı ile iyice karıştırılarak 1 gün dinlenmeye alınmalıdır. Kürün hazırlanışının ertesi günü ise her saat başı burun içerisine konan yapraklar yaklaşık 10 dakika boyunca temizlenmeden beklenmelidir.

Sonrasında ise ılık su ile durulanmalıdır.

Mısır Kökü ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mısır kökü ile burun tıkanıklığı tedavisi için aktardan alınabilecek mısır köklerinin su içerisine atılarak iyice kaynatılması ve sonrasında süzülerek zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra tıkalı buruna çekilmesi gereklidir. Bunu tıkanıklık geçip, rahat nefes alıncaya kadar, aralıklarla yapabilirsiniz.

Papatya Çayı ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Papatya çayı buharının burun tıkanıklığı üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Bunun için 1 tencereye 3 bardak su koyduktan sonra üstüne birkaç tutam papatya dökülmeli ve bir taşım kaynatılmalıdır.

10 dakika kadar soğumaya bırakılan papatya çayının buharı daha sonra tencerenin üstüne eğilerek buruna çekilmelidir. Buharın tamamen solunması için, başınızın üzerine bir havlu veya örtü koyarak, havanın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Papatya hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakınız.

Soğan ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Soğanın etkili kokusu burun tıkanıklığı üzerinde oldukça faydalı olabilir. Bunun için soğanın doğrudan herhangi bir işlem uygulanmadan burun kanallarına doğru tutulması ve derin derin nefes alınması yeterlidir. Gözlerinin yanmasını istemeyenler bu işlem esnasında koruma amaçlı göz bandı kullanabilirler.

Источник: https://bilgihanem.com/burun-tikanikligi-nasil-acilir/

Sürekli Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Kış mevsiminde kendini daha da yoğun bir şekilde hissettiren sürekli burun tıkanıklığı sorunu, koku almadan nefes alışverişine kadar pek göreve sahip olması nedeniyle kişileri gündelik yaşamında ciddi anlamda rahatsız edebilir. Rahat nefes alamayan kişilerin şikayetçi olmasına yol açan bu sorunun nedeni temelde bakteri ya da virüs gibi mikroorganizmalardan kaynaklanmaktadır. Sürekli yaşana burun tıkanıklığı hakkında detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İlgili Haber

Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar yaşanması, burnun mukoza katmanında değişimlere neden olarak tıkanıklık hissine neden olmaktadır.

Bu normal duruma ek olarakgeçmeyen burun tıkanıklığı nedenleriarasında tümör gibi ciddi durumlar ya da sinüzit gibi yaygın kronik nedenler yer alabilmektedir.

Sebeplerin doğru tespit edilmesi, doğru tedavi için olmazsa olmaz bir öneme sahip olduğundan kendinizde şüphe duyduğunuz durumlar için doktora başvurmanız en sağlıklı karar olmaktadır.

Viral Enfeksiyon Nedeniyle Burun Tıkanması

Soğuk havalarda daha da belirgin şekilde ön plana çıkan grip ve nezle vakalarında en büyük şikayetimizden biriburun tıkanıklığıolmaktadır.

Soğuk algınlığı geçiren kişilerde vücudun mikroorganizmalara karşı bir savunma aracı olarak kullandığı burun mukozası salgısı artış gösterir ve kişiler nefes almada güçlük çeker.

Geçici olan bu durum için burun spreyi gibi basit çözümler rahatlatıcı etkiler yaratabilir.

Burun Eti Nedeniyle Burun Tıkanması

Yaşın ilerlemesiyle birlikte hali hazırda var olan burun eti, daha da büyüyerekgeçmeyen burun tıkanmasınedeni olabilir.

Burun etine ek olarak darbe alınması nedeniyle burun yapısında değişimler meydana gelmesi de tıkanmayla sonuçlanabilir.

İlgili Haber

Tedavinin sağlanması için uzman bir doktorun gerekli değerlendirmeleri yapması ve burun etinde büyüme olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Burun eti sonrasında bazı kişiler estetik ameliyatlara başvurmayı talep etmekte olup bu konudaki detaylı bilgilereBurun Estetiği Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Öncesi ve Sonrası Nasıldır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sinüzit Nedeniyle Burun Tıkanması

Her yaştan ve cinsiyetten kişinin yaşayabileceği bir diğer yaygın şikayet olan sinüzitin neticesindeburunda geçmeyen tıkanıklıkmeydana gelebilmektedir. Akut ya da kronik olarak iki farklı türde seyreden bu rahatlık, göz altında ve alında giren şiddetli ağrılarla yer yer kendini belli eder.

Sinüzit problemi burun mukozasında şişkinliklere neden olarak nefes almayı güçleştirirken kişinin kendini soğuk hava şartlarından koruması ve vitamin ağırlıklı beslenmeye dikkat etmesi oldukça faydalı olacaktır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek içinSinüzit Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımıza göz atmayı unutmayın.

Geniz Eti Nedeniyle Burun Tıkanması

Kronik burun tıkanıklığı nedenleriarasında en sık karşılaşılanlardan biri olan geniz eti, burnun yapısında hava yollarını tıkayarak deformasyonlara neden olmaktadır.

Genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmasını zorunlu kılan bu durum karşısında kişinin sesi genzinden gelebilir, enfeksiyon ve burun akıntısına daha sık yakalanabilir ve ek olarak estetik cerrahi müdahalesi gerekebilmektedir.

Tümör Nedeniyle Burun Tıkanması

Patolojik bir durum olan tümörburun tıkanması sorunuiçin fark etmemiş olduğunuz bir neden olabilir.

Sürekli ve şiddetli baş ağrısı, burun tıkanıklığının geçmemesi , yer yer burnun kanaması tümörün dışarıdan gözlemlenebilen belirtilerindendir. Bu ciddi durumun asıl tanısı uzmanlarca konmakta, tedavisi olduğu düşünülerek panikten kaçınılmalıdır.

Sürekli Yaşanan Burun Tıkanıklığı Tedavisi için Nasıl Yapılır?

Sinüzitün yol açtığı tıkanıklık şikayetine semptomları baskılamak amacıyla doktorlar tarafından ilaçlar tavsiye edilmektedir. Burun açıcı spreylerin de oldukça rahatlatıcı olabildiği bu rahatsızlık karşısında doktor kontrolü çerçevesinde psödoefedrin türevi ilaçlar almalıdır.

Burun tıkanıklığı nedeni olarak tümör varlığı tespit edilen kişilerde öncelikle kitlenin büyüklüğü tomografi yöntemiyle tespit edilmekte sonrasında cerrahi yöntemlerle bu istenmeyen kitle alınmakta ve sonrasında ilaç kullanımına devam edilmektedir.

Suyun solunum yollarının nemlenerek nefes alışverişine büyük katkı sağladığı bilindiğinden özellikle soğuk algınlığında yaşanan tıkanıklığı çözmek için bol su tüketmek tavsiye edilmektedir. Aynı sebepten ortamın da nem düzeyine dikkat edilmeli, ısı ayarlaması iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Gündelik yaşanan burun tıkanıklıklarında tuz, su ve karbonatı karıştırarak kendi burun açıcınızı yapmanız mümkündür. Karışım sayesinde anlık rahatlama ile iş verimi sağlanabilir.

Karbonatı gündelik yaşamınızda kullanabileceğiniz diğer alanları keşfetmek içinKarbonat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?yazımızı inceleyebilirsiniz.

Geçmeyen burun tıkanması nedenlerikonusunda uzmanlarca iyi bir tespit yapılmalı ve sonrasında teşhis konmalıdır. Eğer siz de kronik tıkanıklıktan dolayı şikayetçiyseniz doğru tanı için bir an önce doktorunuza danışınız.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/surekli-burun-tikanikligi/

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Vücutta koku alma ve solunum gibi önemli fonksiyonlara sahip olan burunda, çeşitli sebeplerden tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu burun tıkanıklığı, kişilerin rahat koku alamamalarına ve solunum sırasında zorlanmalarına sebep olur.

Genelde bakteri ya da virüsten kaynaklanan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir. Soğuk kış günlerinde rastladığımız nezle, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı burun tıkanıklığı şikayetlerine sık sık rastlanır.

Bu şekildeki viral enfeksiyonlar, burun mukozasında birtakım değişmelere yol açıp tıkanıklığa sebep olur. Bu rahatsızlıkların yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar neticesinde de burun tıkanıklığı görülebilir.

Burun tıkanıklığı kısa süreli görülebildiği gibi uzun süreli kronik bir hal de alabilir. Kişinin nefes almada zorluk yaşamasına ve baş ağrısına sebep olur.

Burun tıkanıklığının altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebe yönelik tedavi yapılabilmesi için uzman bir doktora gidilip muayene olunmalıdır.

Genelikle kış aylarında çok fazla görülen viral enfeksiyonlardan nezle ve grip, burun tıkanıklığında en yaygın nedenlerdendir. Soğuk algınlığı hastalığının yanında baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, üşüme ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler baş gösterir. Soğuk algınlığının geçmesi ile beraber burun tıkanıklığı da ortadan kaldırılmış olur. Genelde kısa sürede geçer.

2. Burun Eti Büyümesi

Yetişkin kişilerde burun tıkanıklığı görülmesinin en yaygın sebebi; burun etinin büyümesidir. Burna doğru alınan darbeler ya da hasarlara bağlı, burun eğriliği görülebilir. Burun eğriliği olan kısımdaki burun eti büyüyüp, burun tıkanıklığı problemine yol açar.

Burun tıkanıklığı çoğu sebepten dolayı oluşabilir. Bu şikayetin tedavisi için sorunun altında yatan sebebin tespit edilmesi büyük önem arz eder. Doğru tetkiklerin konulması ve tedavi amacıyla muhakkak uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Sinüzit problemi her yaştan kişide görülüp burun tıkanıklığına yol açabilir. Akut ve kronik olarak iki şekilde görülür. Bu rahatsızlık kenidisini; göz altı ve alın bölgesinde oluşan ağrılar ile belli eder. Burun mukozasındaki şişliklerin oluşumunu tetikleyip, burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Kışın kişinin kendisini soğuktan koruması, sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulaması ve vücut için güçlendirici vitaminleri alması rahatsızlığın büyük ölçüde önlenmesini sağlar.

4. Geniz Eti

Kronik burun tıkanıklığında en sık gözlenen nedenlerden biri geniz etidir. Geniz eti, burnun patolojik yapısında bozulmaya neden olur. Hava kanallarının tıkanmasına yol açar.

Kişi, nefes almakta zorluklar yaşar. Bu hastalığı olan kişide sıklıkla enfeksiyonel hastalıklar da gözlenebilir. Burun tıkanıklığı rahatsızlığına ilaveten, kişi konuşurken genizden konuşabilir. Kişinin şikayetine bağlı, gerekli görüldüğü taktirde cerrahi operasyon ile alınır. Cerrahi operasyon sonrası kişi şikayetlerinden hızlı bir şekilde kurtulur.

5. Tümör Kaynaklı Sebepler

Burun tıkanıklığı oluşmasının bir diğer sebebi ise patolojik olan etmenlerdir. Tümörler burun tıkanıklığına yol açabilir. Genelde sürekli burun tıkanması ve şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Ayrıca ara sıra burun kanaması da gözlenebilecek diğer bir belirtidir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı, ansızın ağır ve kötü koku sebebiyle veya burundaki koku reseptörlerine verilen zarardan ötürü de meydana gelebilir. Bu durum kısa süre içinde çevre şartlarının değiştirilmesiyle birlikte genelde kendi kendine düzelir.

Geçmeyen Burun Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Sinüzitten kaynaklanan burun tıkanıklığı sorununu gidermek amacıyla genelde semptomları önleyen ilaçlar kullanılır. İlk tercih edilmesi gereken burun açıcı spreylerdir. Ayrıca kullanılan sinüzit ilaçlarının içindeki psödoefedrin de doktor kontrolü altında alındığı zaman, kişinin şikayetinden kurtulmasını büyük ölçüde sağlayabilir.
 • Tümörden kaynaklı burun tıkanıklığında, tedavi amacı ile öncelikle tümörün büyüklüğü tespit edilmelidir. Tespit edilmesi için tomografiden yararlanılır. Tümör cerrahi müdahale ile bölgeden temizlenir veya küçük ve cerrahi müdahaleyle alınamayan tümörlerde ilaç kullanımı tercih edilir.
 • Su, sağlık açısından çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ya da burun tıkanıklığı halinde bol miktarlarda su içilmesi de önerilir.
 • Burnun tıkanması, burundan nefes alınmasını önleyici olduğu için, kişinin bulunduğu ortamda nem ve uygun ısı değerlerinin olması çok önemlidir. Özellikle yatak odası çok nemli, çok kuru ve çok sıcak olmamalıdır. Aksi halde kişilerde daha farklı problemler de görülebilir.
 • Evlerde bulunabilen tuz ve karbonat karışımı sayesinde de burun tıkanması giderilebilir. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve tuz eklenerek, iyice karıştırılmalıdır. Bu karışım burna doğru uygulanmalıdır. Bu sayede burun açılabilir.
 • Burun tıkanıklığını tedavisi çoğu zaman altında yatan sebeplerin teşhisine bağlıdır. Bu sebeple uzun zaman geçmeyen burun tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıyaysanız, bir an önce doktora görünmenizde fayda vardır.

Источник: https://evdesifa.com/gecmeyen-burun-tikanikligi/

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Burun tıkanıklığını tarif edebilmek için öncelikle burun anatomisini değerlendirmek gereklidir. Burun, üst solunum yollarının en ucunda duran bir organdır. Burun, nefes alma sırasında akciğerlere giden havayı yumuşatmak, nemlendirmek için çalışır. Koku alma burunun ikincil bir özelliğidir. Burnun, en ucunda bulunan kıllar sayesinde havada bulunan partiküller filtre edilir.

Bu sayede akciğerlere giden hava yumuşamış, nemlenmiş ve filtre edilmiş şekilde gider.

Burnun kıkırdak yada kemiğindeki eğriliklere bağlı anatomik bir problem, sinüzit gibi kronik bir enfeksiyon, nezle, grip gibi bazı akut enfeksiyonlar ya da alerjik rinit gibi mukozayı şişiren ve ödem yapan, kalınlaşmasına neden olan bütün rahatsızlıklarda burun tıkanması ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı sorunu olan kişiler genellikle geceleri kaliteli uyku uyuyamazlar ve sabahları ağız kuruluğu ve boğaz kuruluğu ile uyanırlar.

Burun tıkanıklığı kronikleşir ise vücut bir müddet sonra bundan etkilenir ve kişinin efor kapasitesi düşer. Burun tıkanıklığı kişinin kaliteli uyku uyumasını, nefes almasını, spor yapmasını, konuşmasını, yemek yemesini, cinsel yaşamını, iş hayatını ciddi derecede etkiler.

Bu nedenle uzun süren ve geçmeyen burun tıkanıklıklarında mutlaka bir KBB uzmanına baş vurmak önemlidir.

Kısaca burun tıkanıklığı hem çocuklarda hemde yetişkinlerde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen ve tedavi edilmediği taktirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir sağlık sorunudur.

Burun tıkanıklığına neden olan faktörler

Burun tıkanıklığının başlıca sebebi günlük yaşamda sık karşılaştığımız, özellikle kış mevsiminde fazlaca görülen nezle, grip gibi viral enfeksiyonlardır. Bunların dışında sinüzit gibi kronik hastalığa bağlı hem küçük çocuklarda hemde yetişkinlerde burun tıkanıklığı olur.

Yetişkin bir bireyde burun tıkanıklığına en sık neden olan faktörlerden biride septum deviasyonu diye tabir edilen kıkırdak ya da kemik yapıda oluşan eğriliklerdir.

Bu durum erken yaşlarda ya da daha ileri yaşlarda veya bazı travmalara bağlı ve bu duruma eşlik eden burun eti büyümeleri nedeni ile burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Ayrıca burun tıkanmasına neden olan diğer faktörler, burun içi polipleri,iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, geniz eti büyümesi, burun çatısında daralma (valv daralması) gibi etkenler tek başına veya birbirine eşlik ederek burun tıkanıklıklarına yol açabilir.

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun tıkanıklığının tedavisinde burun tıkanıklığının nedeni bulunarak burun tıkanıklığı tedavi edilebilir.

Basit bir enfeksiyon nedeni ile burun tıkanıklığı oluyor ise bazı lokal ve ağız yolundan ilaçlar ile, daha ilerlemiş enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi gibi tedaviler verilir.

Sinüzit nedeni ile burun tıkanıklığı sorunu var ise hem lokal (burundan kullanılan) hemde bazı ağızdan alınan ilaçlar verilir.

Alerjik hastalıklara bağlı burun tıkanmasında burun spreylerinin yanı sıra ağız yolu ile alınan antialerjik ilaçlar verilir. Kronikleşmiş alerji sorununda aşı tedavisi uygulanır.

Anatomik nedenler (kıkırdak ve kemik yapıda bozukluk) nedeni ile meydana gelen burun tıkanıklıklarında Eğrilmiş olan kısmın ve bu duruma eşlik eden burun etinin genel ya da lokal anestezi altında cerrahi tedavisi uygulanır.

Burun tıkanıklığının cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığının nedenleri değerlendirildiğinde enfeksiyonel nedenler çıkartılır ise, geriye anatomik bozukluklar kalmaktadır. Bu anatomik bozukluklar içerisinde septum deviasyonu olarak bilinen kıkırdak dokusunun ve kemik bölümünün eğrilikleri, burun eti hipertrofisi ve daha ileri ki aşamalarda sinüzite neden olabilecek anatomik değişiklikler gibi durumlarda, cerrahi tedavi ilk seçenek olarak kabul edilir.

Günümüzde burunda oluşan bozukluklar genellikle genel anestezi altında bazen endoskopik olarak bazende konvansiyonel olarak bu bozukluklar cerrahi olarak düzeltilir.

Bu bozukluklara bağlı ya da kendi başına olan kronik sinüzitlerin tedavisinde de cerrahi tedaviler günümüz koşullarında uygulanmakta ve iyi sonuçlar vermektedir.

Burun içi poliplerinin ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavisi yapılır.

Burun tıkanıklığı için evde neler yapılabilir?

Burun tıkanıklığı sorunu varlığında evin havasının daha nemli, daha sıcak ve daha soğuk olmaması gereklidir. Çünkü bu süreçte hasta burnu tıkalı olduğu için ağızdan nefes almak zorunda kalır ve bu nedenle başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Genel olarak beslenme açısından değerlendirildiğinde çok su içmek burun tıkanıklığında oldukça faydalıdır.

Çünkü insan bünyesi içilen su oranına göre su metabolizmasını harekete geçirir. Burun tıkanıklığının nedeni ne olursa olsun yeterli su içmek fayda sağlar.

Burun tıkanıklığı için evde yapılabilecek diğer bir yöntem ise burnun içerisine yakmayacak miktarda tuz içeren bir solüsyon (1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sofra karbonatı kaynamış suya atıp eriterek hazırlanmış solüsyonu) her gün bir iki defa ılık olarak burana çekerek burnu yıkmak fayda sağlar.

Burun eti burun tıkanmasına neden olur mu?

Burun etinin anlamı burun içerisinde bulunan, tıp dilinde konka adı verilen her iki burunda alt, orta ve üst olarak sağ burunda ve sol burunda toplam altı adet bulunan etler, kendi içerdikleri damardan zengin doku sayesinde burun içerisine geçen havanın yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Yetişkin yaş grubunda en sık karşılaşılan septum deviasyonu diye tabir edilen burnun ortasındaki ya da burun direği olan kemiğin sağa ya da sola eğrilmesi sonucu oluşur.

Bunun yanı sıra eğrilen bu kısmın iç kısmında (genişlemiş kısmında) bulunan burun eti büyüyerek o bölgenin tıkanmasına neden olur. Burun etleri her insanda bulunan yapılardır.

Bu yapılar normal iken bir sorun oluşturmadığı gibi, bir sebebe bağlı olarak büyüdüklerinde burun tıkanıklığına neden olur.

Dolayısı ile, burun eti, nazal polip, geniz eti veya başka bir sebebe bağlı olarak burun tıkanıklığına neden olan faktörün ortaya çıkarılması ve iyi değerlendirilmesi tedavisi açısından önemlidir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/burun-tkanklg-neden-olur-burun-tkanklg/

Burun tıkanıklığı hayat kalitenizi etkiler

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Düzce Üniversite Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Güçlü, burun tıkanıklığıyla ilgili merak edilen ve bilinmesi gereken konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Tüm canlıların solunum yaptığını belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ender Güçlü, solunumu dokuların ihtiyacı olan oksijenin vücuda alınması ve atık gaz olan karbondioksitin atılması olarak ifade etti.

Prof. Dr. Güçlü, doğru nefes alıp vermenin burun yoluyla olması gerektiğini söyleyerek, “Burundan nefes alındığında dış ortamdaki hava filtrelenir, soğuksa ısıtılır ve nemlendirilir. Burun yerine ağızdan nefes alındığında ise filtreleme, nemlendirme ve ısıtma işlemleri gerçekleşmez. Bu yüzden sadece burun yoluyla yapılan solunum sağlıklıdır” diye konuştu.

Burun tıkanıklığını burundan alınan nefesin yeterli gelmemesi hissi olarak tanımlayan Prof. Dr. Ender Güçlü, burundan havanın geçeceği boşluğun bir şekilde daralmış olması nedeniyle kişide burun tıkanıklığı meydana geldiğini ifade etti.

Burun tıkanıklığına yol açan sebeplerden söz eden Prof. Dr. Güçlü, en sık görülen sebeplerden birisini, burnun ortasındaki septum olarak nitelendirilen, kemik ve kıkırdak içeren ve burnu ikiye ayıran duvarın eğri olması olarak açıkladı.

Prof. Dr. Ender Güçlü, “Septum deviasyonu olarak adlandırılan bu durum doğuştan olabileceği gibi bazen buruna darbe ve burun kırıkları sonucunda da oluşabilir. Septum bir tarafa doğru eğimli olduğunda o tarafı daraltır ve hava geçişini zorlaştırır.

Hastalar genellikle burunlarının bir tarafından iyi hava alamadıklarını fark ederler. Septum deviasyonu çok sık görülür, az miktarda da olsa, çoğu kişide mevcuttur.

Şikayeti olan kişilerde tek tedavi ameliyatla o eğriliğin giderilmesidir” şeklinde konuştu.

Burun tıkanıklığının sebepleri

Burun içinde yer alan konka adı verilen yapıların büyüklüğünün, burun tıkanıklığının sık görülen sebeplerinden biri olduğunu söyleyen Güçlü, burun boşluğunun yan duvarlarında yer alan konkaların ortasında kemik bulunduğunu ve bu kemiklerin etrafının bol kan damarı içeren dokularla kaplı olduğunu belirtti. Halk arasında bunun “burun eti” olarak bilindiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ender Güçlü, konkaların büyümesine; alerjik nezle, alerjik ve enfeksiyon olmayan kronik nezleler ile septum deviasyonunun neden olduğunu ifade etti.

Burun deliklerinin etrafındaki burun kanatlarının zayıf olması durumunun da, burun tıkanıklığına yol açtığını belirten Prof. Dr.

Güçlü, bu kişilerin nefes alırken burun kanatlarının içe doğru esneme yaptığını, bu durumun burun deliklerini daralttığını, daralmanın da burun tıkanıklığına sebep olduğunu kaydetti.

Güçlü, burun boşluğunun genze açılan deliklerinin doğuştan kapalı olması durumu ile iyi ve kötü huylu tümörlerin nadir olsa da burun tıkanıklığına sebep olabileceğine sözlerine ekledi.

Burun tıkanıklığı yorgunluğa sebep olur

Burun tıkanıklığının vücudumuza olan etkilerinden bahseden Güçlü, “Burun tıkanıklığı olan kişilerde, yorgunluk ve halsizlik daha sıktır.

Özellikle fiziksel aktivite sırasında veya spor yaparken daha erken yorulurlar, yeterli fizik kondisyonu sağlayamazlar. Burun tıkanıklığının en önemli olumsuz etkisi ise uyku sırasında görülür.

Bu kişiler uyku sırasında soluk alıp vermek için daha fazla güç harcarlar. Horlama ve uyku sırasında nefeste duraklamalar da görülebilir “ ifadelerini kullandı.

Kişide horlamanın kendisinden daha çok çevresindekileri rahatsız ettiğini belirten Güçlü, “Uykuda nefes alıp vermede duraklamaların olması başlı başına ayrı ciddi bir hastalıktır” dedi.

“Uykuapnesi” olarak bilinen bu durumun; kandaki oksijen seviyesinin düşmesine, kalp damar sisteminin zorlanmasına ve kısa süreli uyanmalara neden olarak kişinin uyku kalitesini düşürdüğünü belirten Prof. Dr.

Ender Güçlü, uyku apneli hastaların derin uykularının sık sık bölündüğünü, bu bölünmenin saatte 50-60 kez veya daha fazla olabileceğini, bu kişilerin dinlendirici bir uyku uyuyamadıklarını ve sabahları yorgun kalktıklarını söyledi.

Uyku apnesinin insanların günlük aktiviteleri içerisinde görülen etkilerinden de söz eden Güçlü, “Gün içinde de yorgun olurlar hatta uygun olmayan zamanlarda, örneğin iş yerinde, evde, televizyon seyrederken ve bazen arabayla kırmızı ışıkta beklerken bile uykuya dalabilirler. Bu kişilerin iş performansları düşer, aile ilişkileri bozulabilir, psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Uyku apneli kişilerin uzun vadede kalp damar hastalıkları riski de vardır” şeklinde konuştu.

Pek çok hastalığa sebep olabilir

Burun tıkanıklığı olan kişilerin burun yerine ağızdan nefes almak zorunda kaldıklarını söyleyen Prof. Dr. Güçlü, bu kişilerde diş ve diş eti hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle çocuklarda diş ve çene gelişim bozukluklarının daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

Burun temizliği için özel bir yöntem olmadığını belirten Güçlü, “Temizliğinden ve mikrop barındırmadığından emin olduğumuz sular burun içerisine çekilebilir. Burun salgılarını temizlerken kuvvetli sümkürmek uygun değildir.

Burun kanamalarına sebep olabilir. Burun deliklerinden içeri herhangi bir cisim ya da parmak sokulmamalıdır.

Eğer burun içerisinde kurumuş burun salgıları varsa bunlar, burun nemlendirici jel ya da merhemlerle yumuşatıldıktan sonra bir kağıt mendille silerek çıkarılabilir” dedi.

Tedavi yöntemleri

Burun tıkanıklığı tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Ender Güçlü, “Burun septumu eğriliğinin tek tedavisi ameliyattır. Septum ameliyatları lokal ya da genel anesteziyle yapılır.

Burun tıkanıklığına neden olan konkaları küçültmek için ise günümüzde en sık radyofrekans yöntemi kullanılmaktadır. Alerjik nezle ve alerjik dışı nezle olan kişilerde ameliyatın yeri kısıtlıdır. Bu hastalarda ana tedavi ilaç tedavisidir.

Septum deviasyonu, konka büyüklüğü gibi bazı durumlar varsa, gerektiğinde ameliyat yapılır fakat ameliyat kesin çözüm değildir. Ameliyat ile burun tıkanıklığında bir miktar rahatlama sağlanabilir ancak ameliyattan sonra ilaç tedavisine de devam edilmesi gerekir.

Alerjik nezlesi olan bazı hastalarda ilaç tedavisiyle yeterli rahatlama sağlanamıyorsa alerji aşısı da yararlı olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Deniz suyunun bir miktar burun tıkanıklığını giderici etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güçlü, “Fakat deniz suyunun tuz oranı çok yüksektir. Örneğin Ülkemizde en tuzlu deniz olan Akdeniz'deki tuz oranı binde 36'dır.

Bu oran hücrelerimizdeki tuz oranı olan binde 9'un çok üstündedir.

Olumlu etkileri bilinen deniz suları özel işlemlerden geçirilerek tuz oranları ideal olan binde 9'a ayarlanmakta ve içindeki yabancı maddeler ve mikroplardan arındırılarak hazır spreyler şeklinde burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılmaktadır” diye konuştu.

Tedavisi olduğu ve nispeten kolay yöntemlerle iyi sonuçlar alınabildiği için burun tıkanıklığı olanların tedavilerini geciktirmemeleri tavsiyesinde bulunan Prof. Dr.

Ender Güçlü, “Yetişkinlerde yaşam konforunu artırmak ve muhtemel başka hastalıkları engellemek, çocuklarda gelişimlerinin olumsuz etkilenmemesi için burun tıkanıklığının tedavi edilmesi önemlidir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

KAYNAK: İHA

Источник: http://www.haber7.com/saglik/haber/1604650-burun-tikanikligi-hayat-kalitenizi-etkiler

Burun Tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun Tıkanıklığı Ciddiye Alınmıyor

Anasayfa » Burun Tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun tıkanıklığı, burun dokularıyla, burnu besleyen kan damarlarının aşırı burun akıntısı nedeniyle  şişmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Burun tıkanıklığı, aşırı burun akıntısıyla birlikte görülebileceği gibi, akıntı olmadığı halde de burun tıkanıklığı semptomları ortaya çıkabilir.

Burun tıkanıklığının 3 genel nedeni vardır. Bunlar:

 1. Burundaki anatomik bozukluklar:Burun normalde sağ ve sol olarak iki burun deliğinden oluşur. İki deliğin tam ortasında, sol ve sağ burun deliklerini birbirinden ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan burun duvarı vardır. Ancak, burun aynı anda hem sağ delikten ve hem de sol delikten aynı anda nefes alıp vermez.

  Normal olarak sırasıyla 6-8 saatlik süreyle sağ taraftan, 6-8 saatlik süreyle de sol taraftan nefes alınır ve verilir. Eğer burun duvarı her iki deliğin tam ortasında değilse, deliklerden biri dar, diğeri ise geniş olacaktır. Sıra dar olan burun deliğine gelince, kişi rahat nefes alıp veremez.

  Burun rahatsızlığı çekenlerin bazı gecelerde daha fazla nefes alıp verme problemi yaşamalarının ana nedeni burundaki anatomik bozukluk olabilir. Çocuklarda geniz eti de burun tıkanıklığına sebep olabilir.

 2. Burundaki enfeksiyonlar, kronik hastalıklar ve mikrobik sorunlar:Bunların içine sinüziti, nezle ve grip gibi basit virüs enfeksiyonlarını dahil edebiliriz.

  Sinüslerdeki enfeksiyonların salgısının artmasına bağlı olarak burun tıkanıklıkları ortaya çıkabilir.

 3. Alerjik reaksiyonlar:Bu gruba kimyasal grup da denir. Alerjik etkenlere maruz  kalan kişilerde hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma, burunda akıntı, burunda geriye doğru akıntı ve daha ileri aşamalarda astım vb. görülebilir.

Burun tıkanıklığı veya “tıkalı burun”, burun ve bitişik dokular ve kan damarları aşırı sıvı ile şiştiğinde ortaya çıkar ve “tıkalı” bir duyguya neden olur (1).

Burun tıkanıklığı erişkin çocuklarla, yetişkinleri rahatsız ettiği gibi, bebeklerde de solunum güçlüğüne neden olur.

Burun tıkanıklığı, burun dokularını tahriş veya enfekte eden her hangi etken yüzünden oluşabilir.

Enfeksiyonlar -soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi- alerjiler ve sigara dumanı gibi değişik tahriş edici etkenler burun akıntısına neden olabilir.

Hiç bir belirgin nedeni olmasa da bazı insanlarda kronik burun akıntısı görülebilir. Bu gibi rahatsızlıklara alerjik olmayan rinit ve vazomotor rinit (VMR) denir.

Daha az sıklıkla,  polipler ya da tümör de burun tıkanıklığına neden olabilir.

İnsanlarda burun tıkanıklığına neden olan çok değişik etkenler vardır. Kesin tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.

Burun tıkanıklığının diğer nedenleri şunlar olabilir:

 • Akut sinüzit
 • Parlak ışıklar
 • Kronik sinüzit
 • Churg-Strauss sendromu (Küçük-orta çaplı damarlarda görülen yangı)
 • Küme baş ağrısı (Cluster headache: migrene benzeyen bir tür baş ağrısı)
 • Soğuk-sıcaklık
 • Nezle
 • Dekonjestan burun spreylerinin aşırı kullanılması
 • Septum deviasyonu (burun eğriliği)
 • Uyuşturucu bağımlılığı
 • Kuru hava
 • Toz akarı alerjisi
 • Büyümüş lenf bezleri
 • Besin alerjisi
 • Burunda yabancı cisim
 • Saman nezlesi
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Hormonal değişiklikler
 • Grip
 • Lateks allerjisi (Lateks, kauçuk sütüdür. Plastik eldiven, prezervatif vb. yapımında kullanılır.)
 • İlaçlar
 • Süt alerjisi
 • Küf alerjisi
 • Soya alerjisi
 • Baharatlı gıdalar
 • Stres
 • Tiroid sorunları
 • Sigara dumanı
 • Wegener granülomatozis (Bir çeşit damar iltihabıdır.)
 • Buğday alerjisi
 • Nazal polipler (Nasal Polip, sinüslerden kaynaklanan ve burun içine doğru büyüyen etlerdir. En önemli sebebi alerjilerdir.
 • Alerjik olmayan rinit
 • Mesleksel astım (İş yerinde karşılaşılan etkenlerin neden olduğu astım.)
 • Diğer enfeksiyonlar
 • Fıstık alerjisi
 • Parfümler
 • Evcil hayvan alerjisi
 • Hamilelik
 • Respiratuvar Sinsityal Virüsü (RSV) (Bebek ve küçük yaştaki çocuklardaki ağır solunum yolu hastalıklarının en önemli sebebidir.)
 • Kabuklu deniz hayvanı alerjisi

Erişkin çocuklar ve yetişkinler için burun tıkanıklığı veya akıntısı genellikle büyük bir sıkıntıdır. Ama burun tıkanıklığı çocuklarda çok daha ciddi bir sorunun işareti de olabilir.

Şu durumlarda hemen doktora gidin:

 • Semptomlar 10 günden fazla devam ederse,
 • Yüksek ateşiniz varsa ve özellikle bu yüksek ateş 3 günden fazla bir zamandır devam ediyorsa,
 • Burun akıntınız yeşilimsi ise ve akıntıya sinüs ağrısı veya ateş eşlik ediyorsa, bu durum bakteriyal bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.
 • Astım veya amfizeminiz varsa, veya bağışıklık baskılayıcı ilaçlar alıyorsanız,
 • Burun akıntınızda kan varsa veya kafa travması sonrası kalıcı saydam bir akıntı oluşuyorsa.

Şu durumlarda çocuğunuzu doktora götürün:

İlk 6 ay içinde bebekler ağızdan nefes almayı beceremezler. Nefes alabilecekleri tek organ burundur. Bebeklerde burun tıkanıklığı bebeklerin nefes alıp vermesini, rahat uyku uyumasını, ve bebeklerin beslenmelerini engeller. Eğer bebeğimiz burun tıkanıklığından dolayı uyuyamıyorsa bebeğin burnunu açmak çok önemlidir. Bu konuda en büyük yardımcımız serum fizyolojiktir.

Bebekler için küçük  ampüller halinde serum fizyolojikler eczanelerde satılmaktadır. Bir iki damla serum fizyolojik bebeğin burnunu açmak için yeterli olmayabilir. Serum fizyolojik ampullerinin tümünü kullanarak bebeğin tıkalı olan burnunu yıkamamız gerekir. İlk zamanlarda bebeğin burnundaki sümüğü boşaltmamız gerekebilir.

İleriki zamanlarda bebek hapşırarak veya öksürerek burnunu temizleyecektir. Bebeğin yattığı ortamın nemli ve havalandırılmış olması da çok önemlidir. Bebeğin burnu tıkalı olduğu süreçte, yatış pozisyonu önemlidir. Burnu tıkalı olduğunda, bebeğin sırtının dik olması gerekir. Ancak, ilk 2 yıl içinde asla bebeğin sırtına yastık konmamalıdır.

Bebeğin sırtına değil de, yatağının altına yastık koyarak, bebeğin başını yükseltmemiz, bebeğin rahat nefes almasını kolaylaştırır.

Çocuğunuz 2 aylıktan küçükse ve ateşi varsa, bebeğiniz burun akıntısı veya tıkanıklığı yüzünden zor nefes alıyorsa mutlaka doktora başvurun.

Burun tıkanıklığı durumunda şunları yapın:

Doktora gitmeden evvel, semptomları hafifletmek için kendi kendinize şu basit adımları uygulayın:

 • Koklama ve yutkunma hareketi yapın veya burundan yumuşakça üflemeye çalışın. Burundan nefes alıp vermek için asla kendinizi  zorlamayın.
 • Eğer sulu burun akıntınız varsa ve akıntı devamlı ise, akıntı ile beraber hapşırıyorsanız ve gözleriniz kaşınıyor ve ağlıyorsa,    rahatsızlığınız alerjik olabilir. Bu durumda eczaneden alacağınız bir antihistaminik sizi rahatlatabilir. İlaç reçetesini dikkatlice okuyun ve ilacı reçetede yazdığı şekilde kullanın.
 • Bebekler ve küçük çocukların salgılarını temizlemek için yumuşak, plastik ampul enjektör kullanın.

Aşırı mukusun boğazınızda birikmesini önlemek için şunları yapın:

 • Tahriş edici etkileri nedeniyle, sigara içmeyin, sigara dumanı olan yerlerde bulunmayın.
 • Ani ısı değişikliklerine neden olacak ortamlardan kaçının. Odanızın çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin.
 • unu  azaltarak,  daha olur.
 • Odayı nemlendirin. Gerektiğinde piyasadan satın alacağınız bir nemlendiriciyi kullanın.

 • Burundaki akıntının koyuluğunu azaltmak ve bu suretle akıntı miktarını artırmak için tuzlu burun spreyleri kullanın. Deniz suyu ve okyanus suyu spreyleri bir dereceye kadar hastayı rahatlatabilir. Burun spreyi bulamazsanız, kendiniz de evinizde tuzlu su  hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir bardak ılık su bardağı -kaynatılmış içme suyu- hazırlayınız.

  İçerisine bir çay kaşığı tuz ilave ediniz. İyice karıştırınız.  (Vücudumuzun asititesi (ph  dengesi) açısından aynı suya bir çay kaşığı kadar sofra karbonatı da ekleyebilirsiniz.) Tuz miktarının burnu yakmamasına dikkat edin.

  Burundaki mukozayı daraltmak için kısa süreli -nezle ve grip gibi akut enfeksiyonlarda 7 günden kısa- olarak Otrivine ve Iliadine gibi burun spreyleri kullanılabilir.  3 haftadan fazla Otrivine kullanımlarında burun içindeki mukozada geriye dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

  Burundan alınan sprey, merhem, krem gibi ilaçların yanında, ağızdan alınan antialerjik ilaçlar da çok yararlı olabilir. Tıp dilinde dekonjistan denen, burundaki ödemi azaltıcı ilaçlar çok yararlı olabilir. Antihistaminiklerin de benzer bir etkisi vardır.

Kaynaklar:

¹ http://www.mayoclinic.com/health/nasal-congestion/MY00178/DSECTION=when-to-see-a-doctor

Burcu Akın, Uzman Eczacı

Sitemize düşüncelerinizle katkıda bulunabilirsiniz!

Analizlerimiz hakkında ilginç görüşleriniz mi var? Görüş ve önerilerinizi OKUYUCU MEKTUBU şeklinde bize hemen bildirebilirsiniz! Okuyucu Mektubu'na tıklayın ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Türkiye'nin ve dünyanın sorunlarını tartışıyoruz!

Önemli dünya sorunlarını seçtik, listeledik ve uygarca tartışmak istiyoruz. Aramıza katılmak ister misiniz? Forum'a tıklayın ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Источник: https://www.stratejikanaliz.com/burun-tikanikligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть