Burun Tıkanıklığı Nedir?

içerik

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığını tarif edebilmek için öncelikle burun anatomisini değerlendirmek gereklidir. Burun, üst solunum yollarının en ucunda duran bir organdır. Burun, nefes alma sırasında akciğerlere giden havayı yumuşatmak, nemlendirmek için çalışır. Koku alma burunun ikincil bir özelliğidir. Burnun, en ucunda bulunan kıllar sayesinde havada bulunan partiküller filtre edilir.

Bu sayede akciğerlere giden hava yumuşamış, nemlenmiş ve filtre edilmiş şekilde gider.

Burnun kıkırdak yada kemiğindeki eğriliklere bağlı anatomik bir problem, sinüzit gibi kronik bir enfeksiyon, nezle, grip gibi bazı akut enfeksiyonlar ya da alerjik rinit gibi mukozayı şişiren ve ödem yapan, kalınlaşmasına neden olan bütün rahatsızlıklarda burun tıkanması ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı sorunu olan kişiler genellikle geceleri kaliteli uyku uyuyamazlar ve sabahları ağız kuruluğu ve boğaz kuruluğu ile uyanırlar.

Burun tıkanıklığı kronikleşir ise vücut bir müddet sonra bundan etkilenir ve kişinin efor kapasitesi düşer. Burun tıkanıklığı kişinin kaliteli uyku uyumasını, nefes almasını, spor yapmasını, konuşmasını, yemek yemesini, cinsel yaşamını, iş hayatını ciddi derecede etkiler.

Bu nedenle uzun süren ve geçmeyen burun tıkanıklıklarında mutlaka bir KBB uzmanına baş vurmak önemlidir.

Kısaca burun tıkanıklığı hem çocuklarda hemde yetişkinlerde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen ve tedavi edilmediği taktirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir sağlık sorunudur.

Burun tıkanıklığına neden olan faktörler

Burun tıkanıklığının başlıca sebebi günlük yaşamda sık karşılaştığımız, özellikle kış mevsiminde fazlaca görülen nezle, grip gibi viral enfeksiyonlardır. Bunların dışında sinüzit gibi kronik hastalığa bağlı hem küçük çocuklarda hemde yetişkinlerde burun tıkanıklığı olur.

Yetişkin bir bireyde burun tıkanıklığına en sık neden olan faktörlerden biride septum deviasyonu diye tabir edilen kıkırdak ya da kemik yapıda oluşan eğriliklerdir.

Bu durum erken yaşlarda ya da daha ileri yaşlarda veya bazı travmalara bağlı ve bu duruma eşlik eden burun eti büyümeleri nedeni ile burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Ayrıca burun tıkanmasına neden olan diğer faktörler, burun içi polipleri,iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, geniz eti büyümesi, burun çatısında daralma (valv daralması) gibi etkenler tek başına veya birbirine eşlik ederek burun tıkanıklıklarına yol açabilir.

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun tıkanıklığının tedavisinde burun tıkanıklığının nedeni bulunarak burun tıkanıklığı tedavi edilebilir.

Basit bir enfeksiyon nedeni ile burun tıkanıklığı oluyor ise bazı lokal ve ağız yolundan ilaçlar ile, daha ilerlemiş enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi gibi tedaviler verilir.

Sinüzit nedeni ile burun tıkanıklığı sorunu var ise hem lokal (burundan kullanılan) hemde bazı ağızdan alınan ilaçlar verilir.

Alerjik hastalıklara bağlı burun tıkanmasında burun spreylerinin yanı sıra ağız yolu ile alınan antialerjik ilaçlar verilir. Kronikleşmiş alerji sorununda aşı tedavisi uygulanır.

Anatomik nedenler (kıkırdak ve kemik yapıda bozukluk) nedeni ile meydana gelen burun tıkanıklıklarında Eğrilmiş olan kısmın ve bu duruma eşlik eden burun etinin genel ya da lokal anestezi altında cerrahi tedavisi uygulanır.

Burun tıkanıklığının cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığının nedenleri değerlendirildiğinde enfeksiyonel nedenler çıkartılır ise, geriye anatomik bozukluklar kalmaktadır. Bu anatomik bozukluklar içerisinde septum deviasyonu olarak bilinen kıkırdak dokusunun ve kemik bölümünün eğrilikleri, burun eti hipertrofisi ve daha ileri ki aşamalarda sinüzite neden olabilecek anatomik değişiklikler gibi durumlarda, cerrahi tedavi ilk seçenek olarak kabul edilir.

Günümüzde burunda oluşan bozukluklar genellikle genel anestezi altında bazen endoskopik olarak bazende konvansiyonel olarak bu bozukluklar cerrahi olarak düzeltilir.

Bu bozukluklara bağlı ya da kendi başına olan kronik sinüzitlerin tedavisinde de cerrahi tedaviler günümüz koşullarında uygulanmakta ve iyi sonuçlar vermektedir.

Burun içi poliplerinin ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavisi yapılır.

Burun tıkanıklığı için evde neler yapılabilir?

Burun tıkanıklığı sorunu varlığında evin havasının daha nemli, daha sıcak ve daha soğuk olmaması gereklidir. Çünkü bu süreçte hasta burnu tıkalı olduğu için ağızdan nefes almak zorunda kalır ve bu nedenle başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Genel olarak beslenme açısından değerlendirildiğinde çok su içmek burun tıkanıklığında oldukça faydalıdır.

Çünkü insan bünyesi içilen su oranına göre su metabolizmasını harekete geçirir. Burun tıkanıklığının nedeni ne olursa olsun yeterli su içmek fayda sağlar.

Burun tıkanıklığı için evde yapılabilecek diğer bir yöntem ise burnun içerisine yakmayacak miktarda tuz içeren bir solüsyon (1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sofra karbonatı kaynamış suya atıp eriterek hazırlanmış solüsyonu) her gün bir iki defa ılık olarak burana çekerek burnu yıkmak fayda sağlar.

Burun eti burun tıkanmasına neden olur mu?

Burun etinin anlamı burun içerisinde bulunan, tıp dilinde konka adı verilen her iki burunda alt, orta ve üst olarak sağ burunda ve sol burunda toplam altı adet bulunan etler, kendi içerdikleri damardan zengin doku sayesinde burun içerisine geçen havanın yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Yetişkin yaş grubunda en sık karşılaşılan septum deviasyonu diye tabir edilen burnun ortasındaki ya da burun direği olan kemiğin sağa ya da sola eğrilmesi sonucu oluşur.

Bunun yanı sıra eğrilen bu kısmın iç kısmında (genişlemiş kısmında) bulunan burun eti büyüyerek o bölgenin tıkanmasına neden olur. Burun etleri her insanda bulunan yapılardır.

Bu yapılar normal iken bir sorun oluşturmadığı gibi, bir sebebe bağlı olarak büyüdüklerinde burun tıkanıklığına neden olur.

Dolayısı ile, burun eti, nazal polip, geniz eti veya başka bir sebebe bağlı olarak burun tıkanıklığına neden olan faktörün ortaya çıkarılması ve iyi değerlendirilmesi tedavisi açısından önemlidir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/burun-tkanklg-neden-olur-burun-tkanklg/

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Vücutta koku alma ve solunum gibi önemli fonksiyonlara sahip olan burunda, çeşitli sebeplerden tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu burun tıkanıklığı, kişilerin rahat koku alamamalarına ve solunum sırasında zorlanmalarına sebep olur.

Genelde bakteri ya da virüsten kaynaklanan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir. Soğuk kış günlerinde rastladığımız nezle, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı burun tıkanıklığı şikayetlerine sık sık rastlanır.

Bu şekildeki viral enfeksiyonlar, burun mukozasında birtakım değişmelere yol açıp tıkanıklığa sebep olur. Bu rahatsızlıkların yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar neticesinde de burun tıkanıklığı görülebilir.

Burun tıkanıklığı kısa süreli görülebildiği gibi uzun süreli kronik bir hal de alabilir. Kişinin nefes almada zorluk yaşamasına ve baş ağrısına sebep olur.

Burun tıkanıklığının altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebe yönelik tedavi yapılabilmesi için uzman bir doktora gidilip muayene olunmalıdır.

Genelikle kış aylarında çok fazla görülen viral enfeksiyonlardan nezle ve grip, burun tıkanıklığında en yaygın nedenlerdendir. Soğuk algınlığı hastalığının yanında baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, üşüme ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler baş gösterir. Soğuk algınlığının geçmesi ile beraber burun tıkanıklığı da ortadan kaldırılmış olur. Genelde kısa sürede geçer.

2. Burun Eti Büyümesi

Yetişkin kişilerde burun tıkanıklığı görülmesinin en yaygın sebebi; burun etinin büyümesidir. Burna doğru alınan darbeler ya da hasarlara bağlı, burun eğriliği görülebilir. Burun eğriliği olan kısımdaki burun eti büyüyüp, burun tıkanıklığı problemine yol açar.

Burun tıkanıklığı çoğu sebepten dolayı oluşabilir. Bu şikayetin tedavisi için sorunun altında yatan sebebin tespit edilmesi büyük önem arz eder. Doğru tetkiklerin konulması ve tedavi amacıyla muhakkak uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Sinüzit problemi her yaştan kişide görülüp burun tıkanıklığına yol açabilir. Akut ve kronik olarak iki şekilde görülür. Bu rahatsızlık kenidisini; göz altı ve alın bölgesinde oluşan ağrılar ile belli eder. Burun mukozasındaki şişliklerin oluşumunu tetikleyip, burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Kışın kişinin kendisini soğuktan koruması, sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulaması ve vücut için güçlendirici vitaminleri alması rahatsızlığın büyük ölçüde önlenmesini sağlar.

4. Geniz Eti

Kronik burun tıkanıklığında en sık gözlenen nedenlerden biri geniz etidir. Geniz eti, burnun patolojik yapısında bozulmaya neden olur. Hava kanallarının tıkanmasına yol açar.

Kişi, nefes almakta zorluklar yaşar. Bu hastalığı olan kişide sıklıkla enfeksiyonel hastalıklar da gözlenebilir. Burun tıkanıklığı rahatsızlığına ilaveten, kişi konuşurken genizden konuşabilir. Kişinin şikayetine bağlı, gerekli görüldüğü taktirde cerrahi operasyon ile alınır. Cerrahi operasyon sonrası kişi şikayetlerinden hızlı bir şekilde kurtulur.

5. Tümör Kaynaklı Sebepler

Burun tıkanıklığı oluşmasının bir diğer sebebi ise patolojik olan etmenlerdir. Tümörler burun tıkanıklığına yol açabilir. Genelde sürekli burun tıkanması ve şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Ayrıca ara sıra burun kanaması da gözlenebilecek diğer bir belirtidir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı, ansızın ağır ve kötü koku sebebiyle veya burundaki koku reseptörlerine verilen zarardan ötürü de meydana gelebilir. Bu durum kısa süre içinde çevre şartlarının değiştirilmesiyle birlikte genelde kendi kendine düzelir.

Geçmeyen Burun Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Sinüzitten kaynaklanan burun tıkanıklığı sorununu gidermek amacıyla genelde semptomları önleyen ilaçlar kullanılır. İlk tercih edilmesi gereken burun açıcı spreylerdir. Ayrıca kullanılan sinüzit ilaçlarının içindeki psödoefedrin de doktor kontrolü altında alındığı zaman, kişinin şikayetinden kurtulmasını büyük ölçüde sağlayabilir.
 • Tümörden kaynaklı burun tıkanıklığında, tedavi amacı ile öncelikle tümörün büyüklüğü tespit edilmelidir. Tespit edilmesi için tomografiden yararlanılır. Tümör cerrahi müdahale ile bölgeden temizlenir veya küçük ve cerrahi müdahaleyle alınamayan tümörlerde ilaç kullanımı tercih edilir.
 • Su, sağlık açısından çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ya da burun tıkanıklığı halinde bol miktarlarda su içilmesi de önerilir.
 • Burnun tıkanması, burundan nefes alınmasını önleyici olduğu için, kişinin bulunduğu ortamda nem ve uygun ısı değerlerinin olması çok önemlidir. Özellikle yatak odası çok nemli, çok kuru ve çok sıcak olmamalıdır. Aksi halde kişilerde daha farklı problemler de görülebilir.
 • Evlerde bulunabilen tuz ve karbonat karışımı sayesinde de burun tıkanması giderilebilir. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve tuz eklenerek, iyice karıştırılmalıdır. Bu karışım burna doğru uygulanmalıdır. Bu sayede burun açılabilir.
 • Burun tıkanıklığını tedavisi çoğu zaman altında yatan sebeplerin teşhisine bağlıdır. Bu sebeple uzun zaman geçmeyen burun tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıyaysanız, bir an önce doktora görünmenizde fayda vardır.

Источник: //evdesifa.com/gecmeyen-burun-tikanikligi/

Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burundan soluk alıp vermek, sağlıklı bir vücut ve solunum sistemi için çok önemlidir. Orta kulağın havalandırılması, koku alma fonksiyonları, havanın ısıtılıp, nemlendirilmesi bakımından da burundan nefesin önemi büyüktür.

Özellikle kulak, burun, boğaz rahatsızlıklarında ve mevsim geçişlerinde sıkça rastlanan burun tıkanıklığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hayat kalitesinin ve sağlığın bozulmasına neden olmaktadır.

Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü uzmanları, burun tıkanıklıklarının nedenleri ve burun tıkanıklıklarının tedavisi hakkında bilgi verdi.

Burun Tıkanıklığı Nedir? Burundan nefes almak neden önemlidir?

Nefes alma organımız olan burun sayesinde içeri giren hava, akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnun yapmış olduğu bu arıtma ve iklimlendirme görevi, akciğer ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir.

Halk arasında “burun etleri” olarak bilinen ve “konka “ adı verilen, burun boşluklarının yan taraflarında bulunan oluşumların bu konuda çeşitli görevleri vardır. Buruna giren hava, konkaların arasından geçer. Bu geçiş belirli bir zaman aldığından, içeri giren hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili olarak ısıtılır.

Ayrıca yine bu yapıları oluşturan hücrelerin üzerinde bulunan ince “titrek tüyler” sayesinde, havada bulunan tozlar, polenler ve bakteriler filtre edilmiş olur. Burada yapışkan özelliği bulunan salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutar, akciğere gitmelerini önler.

Burun tıkanıklığına bağlı olarak burun solunumun yapılmadığı durumlarda ve ağızdan nefes alındığında ise bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ağız solunumu, atmosfer havasının koşullarını değiştirmeden, içeri giren havayı doğrudan boğaz ve akciğerlere ulaştırır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının bilinen en sık nedeni kıkırdak-kemik eğrilikleri, diğer adıyla “deviasyon” diye bilinse de aslında daha sık karşılaşılan neden, burun eti şişmesi (konka şişmesi) veya “rinit” denilen çeşitli nezle tipleridir. Bunları takiben çeşitli sinüzit tiplerine bağlı da burun tıkanıklıkları olabilir.

Halk arasında kemik eğikliği olarak bilinen, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması haline septum deviasyonu denilir ve genellikle burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların (konkaların) şişmesi ile birlikte olduğunda burun tıkanıklığı daha şiddetlidir. Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir. Yetişkin burun tıkanıklıklarının diğer önemli sebepleri; sinüzitler, alerjik koşullar, polipler, horlama-apne sendromu ve daha nadiren iyi ve kötü huylu tümörlerdir.

Burun tıkanıklığına neden olan konka şişmeleri, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda, sigara kullananlarda, alerjik nezlesi olanlarda, sinüzit hastalarında ve burun damlası bağımlılarında sıklıkla görülür.

Son dönemlerde artış gösteren bu durumun nedenleri arasına, ofis ortamında çalışanların maruz kaldığı sağlıksız klima koşulları da eklenmiştir. Konka şişmeleri, bazen tek başlarına burun tıkanıklığı yapacak kadar etkili olabilir bazen de burun eğrilikleri ile beraber görülebilir.

Özellikle burun eğrilikleri ile beraber burun tıkanıklığının görüldüğü durumlarda, deviasyon ameliyatı ile birlikte konkalara çeşitli müdahaleler yapılır. Ancak tıp teknolojisindeki gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasını sağlayan cihazların çeşitlenmesini kolaylaştırmıştır.

Bu durumda şiddetli bir burun eğriliğinin bulunmadığı hastalarda, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle, burun solunumu açılabilmektedir.

Burun tıkanıklığı olan hasta şikâyetleri nelerdir?

 • Burun tıkalı olduğu için sürekli ağız solunumu yapmak zorunda kalır. Bu da boğaz enfeksiyonları ve farenjiteneden olur.
 • Horlama ve uyku bozuklukları gelişir.
 • Akciğer ve kalp problemlerini ağırlaştırır
 • Sabahları ağız kuruluğu gelişir
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları olur
 • Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur
 • Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir
 • Çocuklarda geceleri altını ıslatma problemleri olur
 • Yol yürüme, merdiven çıkma gibi olağan fiziksel hareketler güçleşir
 • Spor yaparken, ağır fiziksel etkinlikler güçleşebilir

Burun tıkanıklığının kendisi başlı başına bir belirtidir ya da burun akıntısı, geniz akıntısı, burundan konuşma, koku kaybı, horlama, yüz ve baş ağrısı, çocuklarda yüzde ve dişlerde şekil bozukluğu, işitme kaybı, kişilik değişimleri gibi belirtilerle beraber bulunabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebekler solunum yapmak için çoğunlukla burnunu tercih eder. Burunları tıkandığında ise uyarmak için hemen ağlamaya başlar. Tıkanıklık açılır açılmaz da yeniden burun solunumu yapmaya devam eder.

Burundan soluk almak dışında karın bölgesi her soluk alışta dışarı doğru bombeleşir. İçgüdüsel olarak gelişen bu solunum şekli doğru bir solunum şeklidir.

Derin nefes alındığında diyafram kası kasılarak akciğerlerin genişlemesine katkıda bulunur ve bu nedenle karın dışarıya doğru bombeleşir. Eğer sığ ve yetersiz soluk alıp verme işlemi yapılıyorsa bu durum gerçekleşmez.

Burun solunumu ayrıca derin soluk alınabilmesine de yardımcı olur. Ağız solunumu yapanlarda yardımcı solunum kasları da devreye girer. Bu kasların çalışması, özellikle çocuklarda duruş (postür) bozukluklarına neden olabilir.

Burun Tıkanıklıklarının Çocuklardaki Nedenleri:

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok önemli ve hayati bir belirtidir. Burun içerisi ve geniz ile ilgili bir gelişme anomalisi nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır.

Bebeklik ve çocukluk dönemi burun tıkanıklıklarının en sık rastlanılan nedeni ise halk arasında “geniz eti” denilen adenoid büyüklüğüdür. Geniz etinin burun boşluğunu tamamen tıkıyor olması ya da orta kulak ve/veya sinüslerle ilgili hastalıklara yol açması,  ameliyatla tedaviyi gerektirir. Bu ameliyat teknik olarak küçük, fakat özellikli bir ameliyat olarak kabul edilir, başarısı da yüksektir.

Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir sebebi de çocuk sinüzitleridir. Bu durum özellikli ve sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Alerjik sebepler ve bazı gelişimsel anatomik koşullarda da burun tıkanıklığı yapabilir. Çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş bir yabancı cisim nedeniyle olabileceği için ayrıca dikkat çekici kabul edilmelidir.

Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklıkları

Hamilelerin yaklaşık üçte birinde alerji veya bilinen nezle-grip gibi hastalıklar olmadığı halde, burun tıkanıklığı görülebilir. Bu duruma “hamilelik nezlesi”, veya “hamilelik riniti” adı verilir.

Hamilelik nezlesi genellikle hamileliğin son 6 haftasında veya 2’inci ayında ortaya çıkar ve başlangıcından iki hafta kadar sonra belirtiler tamamen ortadan kaybolur.

Ancak bazı hamilelerde burun tıkanıklığı, tüm gebelik dönemi boyunca olabilir ve hatta doğum sonrası da bir süre devam edebilir.

Hamilelik nezlesinde burun tıkanıklığı ile birlikte genellikle burun akıntısı da olur. Burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağız solunumu yapıldığından boğazda kuruluk oluşur.

Ayrıca beraberinde gece nefes alınamıyormuş hissi, öksürük ve uykusuzluğa yol açabilir. Mukoza şişmesi ve sonuçta sinüs boşluklarının havalanmasında azalmaya bağlı olarak baş ağrısı da gelişebilir.

Hamilelikte burun tıkanıklığı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisinde cerrahi girişim önemli bir seçenektir. Burnun orta bölmesi eğriliği ve burun yan duvar etlerinde büyümelere cerrahi yöntemle müdahale edilebilir. Ancak konka şişmesi ile ilgili nezle, rinit ve alerjik rinit gibi sorunlarda mutlaka KBB uzmanı tarafından ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

  Burun tıkanıklığı ameliyatı, burun tıkanıklığının kişinin yaşam kalitesini büyük oranda etkilediği durumlarda, sürekli ağız solunumu ile horlamanın görüldüğü durumlarda yapılmalıdır. Burun tıkanıklığı tanısında endoskopik muayene çok önemlidir.

Endoskopi sonrası ek patolojilerin tespiti için tomografik inceleme gereklidir.

Burun bölmesinin eğriliği; hem çevresindeki yüz kemiklerinin farklı gelişimlerine bağlı çekilmeler sebebiyle hem de doğum sırasında ve erken çocukluk döneminde oluşabilen darbeler sonucu oluşur.

Eğer eğrilik, burun solunumunun engellenmesi ve horultulu solunuma,  baş ve yüz ağrısına, tekrarlayan sinüs iltihaplarına, horlamaya ve orta kulağı havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilime sebep oluyorsa yine cerrahi işlem uygulanmalıdır. 

Radyo frekans cerrahisi ile burun tıkanıklıkları çok daha sağlıklı şekilde tedavi edilebilmektedir.  Yüksek frekanslı bir elektrik akımı olan radyofrekans dalgaları, dokuda, odak alanda sınırlı ve etkili bir ısı oluşturmaktadır.

Lazer ve radyofrekans yardımı ile yapılan konka ameliyatları ile hastanın aynı gün taburcu edilmesi ve çoğu kez tampon kullanımının gerekmemesi gibi belirgin üstünlükler de önemli gelişmelerdir.

Hasta ameliyattan bir gün sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Bu oluşturulan kontrollü yara izi yapısı, dokuda büzüşmeye ve buna bağlı olarak yumuşak damağın yukarı çektirilmesine ve de hava pasajının genişletilmesine sebep olur. Bu uygulamada, birkaç seanslık tedavi ile horlamada belirgin düzelme sağlanmaktadır.

Ayrıca, basit ağrı kesicilerle giderilebilen, kısa süreli ağrı dışında hastayı kısıtlayıcı bir olumsuz etki gözlenmemektedir. Aynı uygulama dil kökündeki büyümeler için de kullanılabilmekte ve böylece apne nöbetleri engellenebilmektedir.

Radyofrekansın horlama cerrahisinde bir diğer kullanım yeri burun yan etlerinin küçültülmesi (konka redüksiyonu) operasyonlarıdır. Burada da kanama riski hemen hiç olmadığı için buruna tampon koyma gereği yoktur.

Ellman-Surgitron cihazıyla, muayenehane koşullarında yapılan çeşitli, uygulamalar sonucunda horlama ve apnede % 70-90 arasında başarı sağlanabilmektedir.

Burun tıkanıklıklarında kullanılan bir başka yöntem de “Holmium Yag Lazer”d,r. Bu yöntem ile alt konka küçültme cerrahisi, endoskopik bakış altında, hastanın şişmiş olan alt konkasını özellikle en fazla şiştiği bölgelerde küçültülmesidir.

Konkanın kritik yerlerinde birkaç milimetre genişliğinde ve birkaç milimetre derinliğinde çalışarak, mukoza adı verilen örtücü dokuya çok zarar vermeden Holmium Yag lazer kullanılarak yapılır. 20 yılı aşkın süredir uygulanan bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Lazerle konka ameliyatı genel anestezi gerektirir ve İki taraflı burun içi çalışması yaklaşık 20- 30 dakika sürmektedir. Genellikle aynı gün taburcu olunur.

Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir?

 • Sigara içmeyi bırakın ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Süt içmek mukus üretimi arttıran önemli bir faktör olduğu için burun tıkanıklığı döneminde daha az içmeyi deneyin.
 • Zencefil ve limonun içinde olduğu bitki çayları da burun tıkanıklığınızı rahatlatabilir.
 • Deniz tuzu burun tıkanıklığına iyi geldiği için imkânınız varsa denize girin ya da deniz tuzu kullanarak burnunuza çekin ve sümkürün.
 • Bulunduğunuz odayı nemli tutmak da iyi gelebilir. Bunun için odanızda kaynayan bir su bulundurabilirsiniz. Ya da buhar makinesi de kullanılabilir.
 • Burun tıkanıklığı döneminde C vitamini tüketmek çok önemlidir.
 • Bebekler için burun aspiratörü kullanmak da çok faydalıdır.
Güncellenme Tarihi: 13 Ekim 2017 Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/burun-tikanikligi/

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığı Nedir?

burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun tıkanıklığı, burunun nefes alma görevini sağlıklı yerine getirememesi ve burunda bulunan akciğere hava taşımakla görevli kanalların tıkanması durumudur. Alerji, enfeksiyon ve fiziksel problemler gibi birçok neden burun tıkanıklığı sebebi olabilir.

Burun tıkanıklığı vücuda yeterince oksijen girememesi anlamına gelir ve bu durum da bütün organları olumsuz etkiler. Burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında alınacak önlemler olası sağlık problemlerinin de önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Yazımızın devamında burun tıkanıklığı neden olur ve evde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı neden olur? Özellikle kış aylarının rahatsız edici problemlerinden olan burun tıkanıklığı birçok kişinin günlerini kabusa çevirir. Gündüz verdiği rahatsızlığın yanı sıra gece de ciddi uyku problemlerine yol açan burun tıkanıklığı neden olur?

Burun tıkanıklığı neden olur sorusunun iki temel cevabı vardır. Ya hayvan tüyü, toz ve polen benzeri alerjenlere maruz kalınması sonucu burundaki kan damarlarının şişmesi burnu tıkar, ya da hastalık nedeniyle veya alerjenlerin etkisiyle artan mukus üretimi burun tıkanıklığına sebep olur.

Burun tıkanıklığı burun akıntısı, solunum güçlüğü, ağız kuruluğu, burun akıntısı ve uykusuzluk gibi problemleri de beraberinde getirir. Bu nedenle burun tıkanıklığı neden olur ve burun tıkanıklığı nasıl geçer soruları kış aylarının sık karşılaşılan sorularıdır.

Burun tıkanıklığınızın neden grip olabilir mi? Grip nasıl geçer  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan birçok kişi hemen doktora başvurma fırsatı bulamadığından veya burun tıkanıklığının beraberinde getirdiği rahatsızlıklardan daha çabuk kurtulmak için burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna evinde pratik çözümler arar.

Yazımızın devamında evde burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında pratik çözümleri sizlerle paylaşıcaz. Ancak burun tıkanıklığına kanama eşlik ediyorsa veya bir haftadan fazla devam eden burun tıkanıklığı söz konusu ise mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Evde burun tıkanıklığı nasıl geçer ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

burun tıkanıklığı nasıl geçer

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Gün içinde zor anlar yaşanmasına sebep olan ve geceleri uyku sorunlarına yol açan burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı söz konusu olduğunda akla ilk gelen burun spreyleridir.

Ancak burun spreylerinin bağımlılık yaptığı bilinir ve kullanımı çok tavsiye edilmez.

Evde rahatlıkla uygulanabilecek ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna pratik çözümler arayanlar aşağıdaki yöntemleri deneyebilir:

 • Nemli oda: Nemli oda tıkalı burunu rahatlatır ve mukusun akışını kolaylaştırır. Kaloriferin üzerine su koyarak, çaydanlıkta su kaynatarak veya buhar makineleri gibi yöntemlerle odanızın nemini arttırabilirsiniz.
 • Tuzlu su: Burun tıkanıklığına ne iyi gelir noktasında en çok bilinen ve en etkili yöntemdir. 1 çay kaşığı sofra tuzu 1 çay bardağı suyla iyice karıştırılarak günde birkaç kez buruna çekilir. Tuzlu su tıkalı burunun açılmasında büyük fayda sağlar.
 • Papatya buharı: Papatya çayını herkes sakinleştirici etkisi ile bilir. Buna karşılık papatya çayının buharı burun tıkanıklığı nasılgeçer sorusunu soranlar için mükemmel bir çözümdür. Nasıl mı? 2-3 bardak su bir tencerede kaynatılır ve 10 dakika kadar soğumaya bırakılır. On dakikanın sonunda biraz soğuyan suya 6-7 tane papatya çayı poşeti atılır ve tencere kapağı kapalı halde 5 dakika bekletilir. 5 dakikanın sonunda tencerenin kapağı açılır ve etkisi geçene kadar buhar solunur.
 • Lavanta çiçeği: Kaynamış suda 10 dakika demlendirilen bir tutam lavanta çiçeği yaprağı süzüldükten sonra kalan su buruna çekilir. Bu işlem tıkanıklık ortadan kalkana kadar her gün birer saat arayla yapılabilir. Burun tıkanıklığına çok iyi gelen bir yöntemdir.
 • Soğan: Mentol etkisi yaratan soğanın güçlü kokusu burundaki mukusu yumuşatarak akmasını kolaylaştırır ve burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Atkuyruğu otu: Eşit miktarda alınan nergis çiçeği ve at kuyruğu otu bir havanda iyice ezilir. Daha sonra iyice ezilen nergis çiçeği ve atkuyruğu otu az miktarda su ve zeytinyağı ile sulandırılır. Oluşan karışım bir gün dinlendirilir. Daha sonra su süzülür ve birer saat aralıklarla buruna birkaç damla damlatılır. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna doğal çözüm arayanlar için atkuyruğu otu karışımı etkili bir yöntemdir. burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun tıkanıklığı günlerinizi kabusa çevirebilir ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyebilir. Burun tıkanıklığı nasıl açılır diye soruyorsanız aşağıdaki önerileri mutlaka denemelisiniz.

 • Sarımsaklı su: Birçok sağlık sorununa iyi gelen sarımsak burun tıkanıklığı nasıl açılır diyenler için de en önemli çözümlerden biridir. Solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu burun tıkanıklığına antiviral özelliği ile sarımsak kesin çözüm olmaktadır.
 • Domates suyu karışımı: Burun tıkanıklığına karşı oldukça etkilidir. 2-3 diş sarımsak ezilerek 1 bardak domates suyuna ilave edilir. Daha sonra sarımsaklı domates suyuna biraz tuz, biraz acı sos ve bir kaşık limon suyu eklenir. Karışım kaynatılarak 3-4 gün boyunca günde 2 defa sıcak içilir.
 • Okaliptüs: Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz okaliptüs yağı burun tıkanıklığı nasıl açılır diye soranlar için mükemmel bir çözüm. Okaliptüs tıkalı burunların açılmasında çok etkilidir. Bu etkisi nedeniyle birçok pastilin içinde okaliptüs kullanılır. Mendilinize damlattığınız okaliptüsü gün içinde birkaç defa koklayarak burnunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayrıca gece yastığınıza birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak gece boyunca daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Sıcak duş: Sıcak su buharı mukusu yumuşatarak akmasına yardımcı olacaktır. Burun tıkanıklığı nasıl geçer noktasında sıcak duş iyi bir çözüm olabilir.

Источник: //saglikloji.com/burun-tikanikligi-nasil-gecer-burun-tikanikligina-ne-iyi-gelir/

Burun Tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Anasayfa » Burun Tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun tıkanıklığı, burun dokularıyla, burnu besleyen kan damarlarının aşırı burun akıntısı nedeniyle  şişmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Burun tıkanıklığı, aşırı burun akıntısıyla birlikte görülebileceği gibi, akıntı olmadığı halde de burun tıkanıklığı semptomları ortaya çıkabilir.

Burun tıkanıklığının 3 genel nedeni vardır. Bunlar:

 1. Burundaki anatomik bozukluklar:Burun normalde sağ ve sol olarak iki burun deliğinden oluşur. İki deliğin tam ortasında, sol ve sağ burun deliklerini birbirinden ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan burun duvarı vardır. Ancak, burun aynı anda hem sağ delikten ve hem de sol delikten aynı anda nefes alıp vermez.

  Normal olarak sırasıyla 6-8 saatlik süreyle sağ taraftan, 6-8 saatlik süreyle de sol taraftan nefes alınır ve verilir. Eğer burun duvarı her iki deliğin tam ortasında değilse, deliklerden biri dar, diğeri ise geniş olacaktır. Sıra dar olan burun deliğine gelince, kişi rahat nefes alıp veremez.

  Burun rahatsızlığı çekenlerin bazı gecelerde daha fazla nefes alıp verme problemi yaşamalarının ana nedeni burundaki anatomik bozukluk olabilir. Çocuklarda geniz eti de burun tıkanıklığına sebep olabilir.

 2. Burundaki enfeksiyonlar, kronik hastalıklar ve mikrobik sorunlar:Bunların içine sinüziti, nezle ve grip gibi basit virüs enfeksiyonlarını dahil edebiliriz.

  Sinüslerdeki enfeksiyonların salgısının artmasına bağlı olarak burun tıkanıklıkları ortaya çıkabilir.

 3. Alerjik reaksiyonlar:Bu gruba kimyasal grup da denir. Alerjik etkenlere maruz  kalan kişilerde hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma, burunda akıntı, burunda geriye doğru akıntı ve daha ileri aşamalarda astım vb. görülebilir.

Burun tıkanıklığı veya “tıkalı burun”, burun ve bitişik dokular ve kan damarları aşırı sıvı ile şiştiğinde ortaya çıkar ve “tıkalı” bir duyguya neden olur (1).

Burun tıkanıklığı erişkin çocuklarla, yetişkinleri rahatsız ettiği gibi, bebeklerde de solunum güçlüğüne neden olur.

Burun tıkanıklığı, burun dokularını tahriş veya enfekte eden her hangi etken yüzünden oluşabilir.

Enfeksiyonlar -soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi- alerjiler ve sigara dumanı gibi değişik tahriş edici etkenler burun akıntısına neden olabilir.

Hiç bir belirgin nedeni olmasa da bazı insanlarda kronik burun akıntısı görülebilir. Bu gibi rahatsızlıklara alerjik olmayan rinit ve vazomotor rinit (VMR) denir.

Daha az sıklıkla,  polipler ya da tümör de burun tıkanıklığına neden olabilir.

İnsanlarda burun tıkanıklığına neden olan çok değişik etkenler vardır. Kesin tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.

Burun tıkanıklığının diğer nedenleri şunlar olabilir:

 • Akut sinüzit
 • Parlak ışıklar
 • Kronik sinüzit
 • Churg-Strauss sendromu (Küçük-orta çaplı damarlarda görülen yangı)
 • Küme baş ağrısı (Cluster headache: migrene benzeyen bir tür baş ağrısı)
 • Soğuk-sıcaklık
 • Nezle
 • Dekonjestan burun spreylerinin aşırı kullanılması
 • Septum deviasyonu (burun eğriliği)
 • Uyuşturucu bağımlılığı
 • Kuru hava
 • Toz akarı alerjisi
 • Büyümüş lenf bezleri
 • Besin alerjisi
 • Burunda yabancı cisim
 • Saman nezlesi
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Hormonal değişiklikler
 • Grip
 • Lateks allerjisi (Lateks, kauçuk sütüdür. Plastik eldiven, prezervatif vb. yapımında kullanılır.)
 • İlaçlar
 • Süt alerjisi
 • Küf alerjisi
 • Soya alerjisi
 • Baharatlı gıdalar
 • Stres
 • Tiroid sorunları
 • Sigara dumanı
 • Wegener granülomatozis (Bir çeşit damar iltihabıdır.)
 • Buğday alerjisi
 • Nazal polipler (Nasal Polip, sinüslerden kaynaklanan ve burun içine doğru büyüyen etlerdir. En önemli sebebi alerjilerdir.
 • Alerjik olmayan rinit
 • Mesleksel astım (İş yerinde karşılaşılan etkenlerin neden olduğu astım.)
 • Diğer enfeksiyonlar
 • Fıstık alerjisi
 • Parfümler
 • Evcil hayvan alerjisi
 • Hamilelik
 • Respiratuvar Sinsityal Virüsü (RSV) (Bebek ve küçük yaştaki çocuklardaki ağır solunum yolu hastalıklarının en önemli sebebidir.)
 • Kabuklu deniz hayvanı alerjisi

Erişkin çocuklar ve yetişkinler için burun tıkanıklığı veya akıntısı genellikle büyük bir sıkıntıdır. Ama burun tıkanıklığı çocuklarda çok daha ciddi bir sorunun işareti de olabilir.

Şu durumlarda hemen doktora gidin:

 • Semptomlar 10 günden fazla devam ederse,
 • Yüksek ateşiniz varsa ve özellikle bu yüksek ateş 3 günden fazla bir zamandır devam ediyorsa,
 • Burun akıntınız yeşilimsi ise ve akıntıya sinüs ağrısı veya ateş eşlik ediyorsa, bu durum bakteriyal bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.
 • Astım veya amfizeminiz varsa, veya bağışıklık baskılayıcı ilaçlar alıyorsanız,
 • Burun akıntınızda kan varsa veya kafa travması sonrası kalıcı saydam bir akıntı oluşuyorsa.

Şu durumlarda çocuğunuzu doktora götürün:

İlk 6 ay içinde bebekler ağızdan nefes almayı beceremezler. Nefes alabilecekleri tek organ burundur. Bebeklerde burun tıkanıklığı bebeklerin nefes alıp vermesini, rahat uyku uyumasını, ve bebeklerin beslenmelerini engeller. Eğer bebeğimiz burun tıkanıklığından dolayı uyuyamıyorsa bebeğin burnunu açmak çok önemlidir. Bu konuda en büyük yardımcımız serum fizyolojiktir.

Bebekler için küçük  ampüller halinde serum fizyolojikler eczanelerde satılmaktadır. Bir iki damla serum fizyolojik bebeğin burnunu açmak için yeterli olmayabilir. Serum fizyolojik ampullerinin tümünü kullanarak bebeğin tıkalı olan burnunu yıkamamız gerekir. İlk zamanlarda bebeğin burnundaki sümüğü boşaltmamız gerekebilir.

İleriki zamanlarda bebek hapşırarak veya öksürerek burnunu temizleyecektir. Bebeğin yattığı ortamın nemli ve havalandırılmış olması da çok önemlidir. Bebeğin burnu tıkalı olduğu süreçte, yatış pozisyonu önemlidir. Burnu tıkalı olduğunda, bebeğin sırtının dik olması gerekir. Ancak, ilk 2 yıl içinde asla bebeğin sırtına yastık konmamalıdır.

Bebeğin sırtına değil de, yatağının altına yastık koyarak, bebeğin başını yükseltmemiz, bebeğin rahat nefes almasını kolaylaştırır.

Çocuğunuz 2 aylıktan küçükse ve ateşi varsa, bebeğiniz burun akıntısı veya tıkanıklığı yüzünden zor nefes alıyorsa mutlaka doktora başvurun.

Burun tıkanıklığı durumunda şunları yapın:

Doktora gitmeden evvel, semptomları hafifletmek için kendi kendinize şu basit adımları uygulayın:

 • Koklama ve yutkunma hareketi yapın veya burundan yumuşakça üflemeye çalışın. Burundan nefes alıp vermek için asla kendinizi  zorlamayın.
 • Eğer sulu burun akıntınız varsa ve akıntı devamlı ise, akıntı ile beraber hapşırıyorsanız ve gözleriniz kaşınıyor ve ağlıyorsa,    rahatsızlığınız alerjik olabilir. Bu durumda eczaneden alacağınız bir antihistaminik sizi rahatlatabilir. İlaç reçetesini dikkatlice okuyun ve ilacı reçetede yazdığı şekilde kullanın.
 • Bebekler ve küçük çocukların salgılarını temizlemek için yumuşak, plastik ampul enjektör kullanın.

Aşırı mukusun boğazınızda birikmesini önlemek için şunları yapın:

 • Tahriş edici etkileri nedeniyle, sigara içmeyin, sigara dumanı olan yerlerde bulunmayın.
 • Ani ısı değişikliklerine neden olacak ortamlardan kaçının. Odanızın çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin.
 • unu  azaltarak,  daha olur.
 • Odayı nemlendirin. Gerektiğinde piyasadan satın alacağınız bir nemlendiriciyi kullanın.
 • Burundaki akıntının koyuluğunu azaltmak ve bu suretle akıntı miktarını artırmak için tuzlu burun spreyleri kullanın. Deniz suyu ve okyanus suyu spreyleri bir dereceye kadar hastayı rahatlatabilir. Burun spreyi bulamazsanız, kendiniz de evinizde tuzlu su  hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir bardak ılık su bardağı -kaynatılmış içme suyu- hazırlayınız. İçerisine bir çay kaşığı tuz ilave ediniz. İyice karıştırınız.  (Vücudumuzun asititesi (ph  dengesi) açısından aynı suya bir çay kaşığı kadar sofra karbonatı da ekleyebilirsiniz.) Tuz miktarının burnu yakmamasına dikkat edin. Burundaki mukozayı daraltmak için kısa süreli -nezle ve grip gibi akut enfeksiyonlarda 7 günden kısa- olarak Otrivine ve Iliadine gibi burun spreyleri kullanılabilir.  3 haftadan fazla Otrivine kullanımlarında burun içindeki mukozada geriye dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Burundan alınan sprey, merhem, krem gibi ilaçların yanında, ağızdan alınan antialerjik ilaçlar da çok yararlı olabilir. Tıp dilinde dekonjistan denen, burundaki ödemi azaltıcı ilaçlar çok yararlı olabilir. Antihistaminiklerin de benzer bir etkisi vardır.

Kaynaklar:

¹ //www.mayoclinic.com/health/nasal-congestion/MY00178/DSECTION=when-to-see-a-doctor

Burcu Akın, Uzman Eczacı

Sitemize düşüncelerinizle katkıda bulunabilirsiniz!

Analizlerimiz hakkında ilginç görüşleriniz mi var? Görüş ve önerilerinizi OKUYUCU MEKTUBU şeklinde bize hemen bildirebilirsiniz! Okuyucu Mektubu'na tıklayın ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Türkiye'nin ve dünyanın sorunlarını tartışıyoruz!

Önemli dünya sorunlarını seçtik, listeledik ve uygarca tartışmak istiyoruz. Aramıza katılmak ister misiniz? Forum'a tıklayın ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Источник: //www.stratejikanaliz.com/burun-tikanikligi/

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığı pek çok kişinin muzdarip olduğu ve çoğu zaman iyice can sıkıcı hale gelebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu rahatsızlık en çok sonbahar ve soğuk kış aylarında havaların değişmeye başlaması ile kendini gösterir.

Burun tıkanıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen hastalıkların başında gelir. Bu rahatsızlığın çok çeşitli sebepleri olabilir.

Gribal enfeksiyonlar, astım, sinüzit, alerjik reaksiyonlar gibi nedenler ile görülebilen burun tıkanıklığına bazı hastalıkların yan etkisi olarak da rastlamak mümkündür.

Bunların dışında burunda et varsa veya kemiğinde bir problem varsa, bu da tıkanıklığa sebep olur. Bu gibi durumlarda elbette doğal yöntemler işe yaramaz. Mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Hastalık sonucunda meydana gelen burun tıkanıklıklarında çoğu zaman uzman doktorların tavsiyelerine uyularak alınan ilaçlar ve damlalar kullanılır.

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Fakat daha basit nedenlerle ortaya çıkan burun tıkanıklıklarında tamamen doğal yöntemler ile de tedavi olabilme şansı vardır. Burun tıkanıklıklarında tedavi için öncelikle burnun içerisinde yer alan sinüslere dolmuş iltihabı kurutmak ve temizlemek gerekir. Bu bağlamda çeşitli yöntemler ile burun tıkanıklığının açılması sağlanabilir.

Nemli Oda ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığı problemlerinde etkili tedavi yöntemlerinin arasında nemli oda ile tedavi şekli gelir.

Burun tıkanıklığı sorunu ile mücadele eden kişilerin bulundukları odanın nem seviyesinin yüksek olması burun tıkanıklığını açma konusunda oldukça faydalı olabilir.

Nemli bir oda için bir çaydanlıkta kaynatılan sıcak suyu oda içerisinde bekletmek ya da kalorifer üzerine koymak yeterlidir.

Tuzlu Su ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuzlu su ile yapılan burun tıkanıklığı tedavisi pek çok uzman doktor tarafından sıklıkla önerilir.

Bu tür bir tedavi yönteminde 1 çay bardağı kadar temiz suyun içine atılacak olan 1 çay kaşığı tuz iyice eritildikten sonra doğrudan burun içerisine damlatılmalı ve bir müddet baş yukarıya bakacak şekilde beklenmelidir. Dileyen kişiler bu tekniği tuz ve karbonatı bir arada kullanarak deneyebilir.

Lavanta Çiçeği ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavanta çiçeği kullanarak burun tıkanıklığı açma işlemi eski yıllardan beri tercih edilmektedir. Bu yöntemde bir tutam taze lavanta çiçeğinin 1 bardak sıcak suyun içerisine atıldıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekletilmesi ve sonrasında süzülerek her saat başı tıkanmış olan buruna çekilmesi yeterlidir. Lavantanın diğer faydaları için tıklayınız.

Atkuyruğu Otu ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pek bilinmese bile atkuyruğu otu ile burun tıkanıklıkları üzerinde etkili sonuçlar elde edilebilir. Bu kürün hazırlığı için atkuyruğu otu ve nergis çiçeğinin yaprakları eşit miktarda alınarak bir kap içerisine dökülmeli ve üstüne su eklenerek bir taşım kaynatılmalıdır.

Daha sonra kenara alınan karışım süzüldükten sonra kalan yapraklar biraz zeytinyağı ile iyice karıştırılarak 1 gün dinlenmeye alınmalıdır. Kürün hazırlanışının ertesi günü ise her saat başı burun içerisine konan yapraklar yaklaşık 10 dakika boyunca temizlenmeden beklenmelidir.

Sonrasında ise ılık su ile durulanmalıdır.

Mısır Kökü ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mısır kökü ile burun tıkanıklığı tedavisi için aktardan alınabilecek mısır köklerinin su içerisine atılarak iyice kaynatılması ve sonrasında süzülerek zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra tıkalı buruna çekilmesi gereklidir. Bunu tıkanıklık geçip, rahat nefes alıncaya kadar, aralıklarla yapabilirsiniz.

Papatya Çayı ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Papatya çayı buharının burun tıkanıklığı üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Bunun için 1 tencereye 3 bardak su koyduktan sonra üstüne birkaç tutam papatya dökülmeli ve bir taşım kaynatılmalıdır.

10 dakika kadar soğumaya bırakılan papatya çayının buharı daha sonra tencerenin üstüne eğilerek buruna çekilmelidir. Buharın tamamen solunması için, başınızın üzerine bir havlu veya örtü koyarak, havanın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Papatya hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakınız.

Soğan ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Soğanın etkili kokusu burun tıkanıklığı üzerinde oldukça faydalı olabilir. Bunun için soğanın doğrudan herhangi bir işlem uygulanmadan burun kanallarına doğru tutulması ve derin derin nefes alınması yeterlidir. Gözlerinin yanmasını istemeyenler bu işlem esnasında koruma amaçlı göz bandı kullanabilirler.

Источник: //bilgihanem.com/burun-tikanikligi-nasil-acilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi