Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Burun Tıkanıklığı Neden Olur, Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? (Tıbbî Ve Bitkisel Çözümler)

Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Sağlıklı bir hayat için burundan nefes alıp vermek oldukça önemlidir. Burun dışarıdan alınan havayı süzmeye, koku almaya, havayı ısıtmaya, orta kulak kısmının havalanmasına yardım eder.

Dışarıdan alınan hava burundan geçerken temizlenir ve ısıtılır. Sonrasında ise akciğerlere ulaştırılır. Burnun içindeki tüyler sayesinde havadaki toz ve bakteriler tutulur. Ağızdan nefes alındığında ise hava filtrelenmeden akciğerlere ulaşır.

Tüm bu sebeplerden dolayı burundan nefes almak önemlidir.

TUZLU SU HAZIRLAYABİLİRSİNİZ!

Evde hazırlanabilecek en kolay yöntemlerden biridir. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı tuz atılarak karıştırılır. Tuz eridikten sonra gün içinde burna çekilir. Bu yöntem günde 4 kez uygulanabilir.

SARIMSAK BUHARI SOLUYUN!

Yapılan araştırmalara göre sarımsak anti bakteriyel ve anti fungal bir bitkidir. Bu özellikleriyle soğuk algınlığı, grip, burun tıkanıklığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çiğ sarımsak yemeyi sevmiyorsanız sebze yemeklerine veya makarnaya sarımsak ekleyebilirsiniz. Buharda sarımsak pişirip soluyabilirsiniz. Bu etkisi için birkaç diş sarımsak küçük bir cezveye rendelenir.

Üzerine bir bardak su eklenerek kaynatılır. Ocaktan alınarak çıkan buhar solunur.

NANE YAĞI KULLANABİLİRSİNİZ!

Nane yağı koklandığında ferahlık veren ve tıkanıklığı açan bir yağdır. Bu etkisi için 5 litre su tencerede kaynatın. İçine 2-3 damla nane yağı, birkaç damla okaliptüs yağı ve viks ilave edin. Başınızın üzerine havlu alarak 6-7 dakika sudan çıkan buharı nefes alıp vererek teneffüs edin.

Günde iki kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Nane yağı burnu nemlendirir. Kan dolaşımını arttırır. Okaliptüs yağı ise mukus oluşumunu gevşetir. Balgam söktürür. Göğüs tıkanıklığını azaltır. Yüksek tansiyon hastaları, hamileler, kalp hastaları ve çocukların bu yöntemi uygulamaları tavsiye edilmez.

BURUN TIKANIKLIĞI ÇÖZÜM İÇİN UYURKEN BİRDEN FAZLA YASTIK KULLANIN!

Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler gece uyumakta zorlanır. Gece uyurken rahat nefes alamadıkça horlama sorunu görülebilir. Bu nedenle uyumadan önce mutlaka burna su çekilerek burun temizlenmelidir.

Ayrıca uyurken başınızın altına iki adet yastık koymak rahatlatıcı etki yapar. Başınız daha yukarıda kalacağı için daha rahat nefes alabilirsiniz.

Uyumadan önce yatak odasını nemlendirmek iyi gelen etkiler arasındadır.

ELMA SİRKESİ RAHATLAMA SAĞLAR.

Bir bardak ılık suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. Üzerine bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Karışım günde iki kez içilir. Elma sirkesi mukus tabakasının incelmesine yardım eder. Burundaki bakteri ve virüsleri dışarı atar.

BURNUNUZA MASAJ YAPIN.

Burun tıkanıklığını gidermek için parmaklarınızla hafifçe masaj yapabilirsiniz. Masaj için kaşlarınızın ortasına, burnunuzun üst kısmına işaret parmağınızla hafifçe bastırın. 2-3 dakika bu şekilde bekleyin. Arkasından işaret parmaklarınızı burnunuzun yan tarafı ile yanak kısmının arasına bastırarak 2-3 dakika bu şekilde hafifçe bastırın. Hafif basınç burnu rahatlatıcı etki yapar.

ZENCEFİL ÇAYI HAZIRLAYIN.

Cezvede iki bardak su kaynatılır. İçine iki tatlı kaşığı toz zencefil eklenir. Toz zencefil yerine kök zencefil de kullanabilirsiniz. Kök zencefil aldıysanız bıçakla dilimleyerek avuç içi kadar suya ilave edilir. Hazırlanan çay 10 dakika demlendirilir. Süzülerek içilir. Zencefil çayı tıkanıklığı açar.

LAVANTA ÇİÇEĞİ RAHATLATIR.

Bir bardak su kaynatın. İçine bir tutam lavanta çiçeği atarak 10 dakika demlendirin. Süzdükten sonra ılınınca burnunuza çekin. Gün içinde birkaç saat arayla tekrarlayabilirsiniz.

BİTKİ ÇAYLARI FAYDA SAĞLAR.

Zencefilli bitki çayı, papatya çayı yada yeşil çay rahatlama sağlayabilir. Bitki çaylarının içine bal ve limon ekleyerek tüketmelisiniz.

ZEYTİNYAĞI BURUN TIKANIKLIĞINA İYİ GELİR.

Çeşitli yağlarla masaj yapmak rahatlama hissi verir. Bu etkisi için bir cezveye zeytinyağı ve hardal yağı eklenir. Hardal yağı yerine nane yağı da kullanabilirsiniz. Yağlar ısıtılır.

Ilındıktan ve cildinizi yakmayacak kıvama geldikten sonra kaşların üst kısmına ve burun çevresine sürülür. Sürülürken hafifçe masaj yapılır. Burnun üst kısmına parmaklarınızla 20 saniye basınç uygulayın.

İşlemler sırasında ağzınızdan nefes almanız daha iyi olur.

SICAK KOMPRES UYGULAYIN.

Sıcak havlu uygulamak sinüslerin rahatlamasına yardım eder. Bu sayede burun tıkanıklığı geçer. Sıcak kompres yapmak için ince bir havluyu ılık suya batırın. Suyunu sıktıktan sonra havluyu sırayla alnınıza ve burnunuzun üzerine koyun. Sıcaklık rahatlama sağlayarak burun deliklerindeki iltihabı azaltabilir.

BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Burun tıkanıklığının geçmesi için sigara içilen ortamlarda bulunmamak gerekir. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Evin içini nemli tutmak önemlidir. Oturduğunuz odaya kaynayan su koyabilirsiniz.

Naneli şeker yada sakızlar burun tıkanıklığını açmaya yardım eder. Bu dönemde daha az süt içmeniz tavsiye edilir. Süt vücuttaki mukus üretimini arttırır.

Bu nedenle tıkanıklığın olduğu zamanlarda fazla tüketilmemelidir.

Uyarı:
Sitemizdeki yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

KAYNAKLAR:

Everydayhealth : cold-flu/treatment/natural-congestion-remediesHealthline : health/stuffy-nose-relief#medications

sifalibitkitedavisi.com

Источник: https://www.kastamonur.com/burun-tikanikligi-neden-olur-burun-tikanikligina-ne-iyi-gelir/

Burun tıkanıklığı yapan 7 neden

Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekmek toplumda çok sık görülen bir sorun. Öyle ki her100 kişiden10-20’si burnunun tıkalı olmasından dert yanıyor. Çoğumuz ya tıkalı burunla yaşama çalışıyor ya da bu sorunumuzu geçici yöntemlerle çözmek gibi bir hataya düşebiliyoruz.

Oysa Burun tıkanıklığı devam ederse ağız kuruluğundan koku ve tat alma bozukluklarına, sık sık geçirilen boğaz enfeksiyonlarından uyku sorunlarına, cinsel problemlerden ses kalitesinde düşüklüğe kadar pek çok önemli sorunlara yol açabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Murat Topdağ bu nedenle burun tıkanıklığında kalıcı çözümün şart olduğuna dikkat çekerek, “ Burun tıkanıklığı bir hastalık değil, bir belirtidir. Önemli olan nokta, bu yakınmaya neden olan sebebi ortaya çıkarmak. Çünkü doğru ve başarılı bir tedavinin en önemli yolu, doğru tanı konulmasından geçiyor” diyor.

Peki, ama burun tıkanıklığının altında hangi etkenler yatabiliyor? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Murat Topdağ burun tıkanmasına yol açan nedenleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

1-Burunda kemik ya da kıkırdak eğriliği

Burun tıkanmasında yapısal etkenlerin erişkinlerde görülen en sık nedeni, burun kemiği ve kıkırdak eğriliği oluyor. Genellikle de geçirilen herhangi bir kaza sonucu oluşuyor.

Ayrıca yenidoğan bebeklerde de doğum sırasında burun zedelenebiliyor. Bu nedenle burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülüyor.

Eğer bu durum nefes almayı güçleştirirse cerrahi olarak tedavi edilebiliyor.

2-Burun eti

Burnumuzun içinde “konka” adı verilen etler bulunuyor. Bu etlerin görevi burundan geçen havayı soğuksa ısıtmak, sıcaksa soğutmak, kuruysa nemlendirmek. Konkalar, burnun normal işleyişine göre bazen büyüyüp bazen de küçülüyorlar.

Burun tıkanıklığı yapacak kadar büyümeleri genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişiyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Murat Topdağ burun eti kaynaklı tıkanmalarda, konkaların küçülmesi için başlangıçta ilaç tedavisi uygulandığını belirterek, “Alerjiye bağlı konka büyümelerinde alerjinin tedavisi konkanın küçülmesini sağlayabiliyor. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ise ameliyat gerekebiliyor” diyor.

3-Enfeksiyon

Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalık. Soğuk algınlığında burun mukozaları ödemleniyor ve sıvı salgılaması artıyor. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalıyor. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyona işaret ediyor ve mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Kronik sinüs enfeksiyonlarında ağrı gelişmeyebiliyor. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli devam ediyor. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişiyor. Hastalık aşağı havayollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabiliyor.

Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap veriyor, kronik sinüzitte ise çözüm çoğunlukla cerrahi tedavi oluyor.

4-Alerjik rinit

Alerji, bağışıklık sistemimizin polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler gibi yabancı bir maddeyi vücudumuz için tehli bir madde gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi nedeniyle oluşuyor. Alerjiye hedef olan önemli organlardan biri ise burundur.

Alerjik reaksiyon sonucunda burun tıkanıklığı, peş peşe hapşırma ve burun akıntısı oluşuyor. Polenler ilkbaharda ve sonbaharda sorun oluştururken, ev tozu ise bütün bir yıl boyunca rahatsız edebiliyor. Alerjik rinit için en ideal tedavi, mümkünse şikayetlere neden olan etkenlerden uzak durmak.

Çeşitli medikal tedavilerle hastada görülen yakınmaları büyük oranda tedavi etmek mümkün olabiliyor.

5-Vazomotor rinit

Burundaki kan damarlarıyla ilgili burun tıkanıklığı sebebidir. Alerji, enfeksiyonlar ve bunlara bağlı nedenler, burun damarlarının genişlemesine ve vazomotor rinite yol açabiliyor.

Bunların yanı sıra stres, tiroit fonksiyonlarında yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve bazı burun açıcı damlalarının aşırı ve uzun süre kullanımı diğer sebepler arasında yer alıyor.

Medikal tedaviden sonuç alınamayan durumlarda cerrahi seçenekler düşünülebiliyor.

6-Tümörler

Burnun içerisinde bulunan tümörler, acil olarak tedavi uygulanması gereken ve ciddi burun tıkanıklıkları yaratan durumları oluşturuyor.

Daha önce burun tıkanıklığı şikayetleri olmayan, herhangi bir enfeksiyon ya da travma öyküsü bulunmayan kişilerde, sonradan ortaya çıkan, özellikle tek taraflı burun tıkanıklıklarında ve tek taraflı tekrarlayan burun kanaması durumlarında bir an önce hekime başvurmak çok önemli. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Murat Topdağ öncelikle endoskopik muayene ve ileri görüntüleme yöntemleriyle ve gerekli görüldüğünde yapılan biyopsi ile kesin tanıya ulaşılarak gerekli tedavilerin hızlıca uygulanması gerektiği uyarısında bulunuyor.

7-Çocuklarda en sık görülen nedeni: Geniz eti

Doç. Dr. Murat Topdağ çocukluk çağı burun tıkanıklıklarının neredeyse tamamının halk arasında “geniz eti” diye de tabir edilen adenoid dokularının büyümesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Geniz eti dokusu normalde her çocukta bulunan, 2 yaş civarı büyümeye başlayıp 7-8 yaş sonrasında küçülme sürecine giren ve 12-14 yaşına gelindiğinde kaybolan bir lenfoid yapı. Geniz eti büyük olan çocuklar geceleri sesli nefes alıyor, hatta horluyorlar.

Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes almak zorunda kalıyorlar. Geniz eti nedeniyle burun tıkanıklığı sorunu yaşayan çocuklarda yüz kemiklerinin gelişiminde bozulma, sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve orta kulak enfeksiyonları gibi problemler de gelişebiliyor.

Oluşan bu problemlerin yıl içerisinde çok sık tekrar etmesi ve kronikleşmesi durumunda geniz etinin cerrahi olarak alınması gerekebiliyor.

Burun tıkanıklığı yapan 7 neden Haberimport.com – Son Dakika Haberler.

Источник: https://www.blogarama.com/internet-blogs/280643-haberimportcom-guncel-haber-gundemdeki-blog/23275469-burun-tikanikligi-yapan-neden

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekme insanlığın en eski şikayetlerinden biridir. Bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden dolayı çok zorluk çeker.

Doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında bazen benzer noktalarda olabilmektedir. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır.

YAPISAL NEDENLER

Bu sınıf içinde burnun ve ince bir kıkırdaktan oluşan ve burnu iki ayrı bölüme ayıran burun septumunun bozuklukları incelenir. Bu bozukluklar genellikle insanın hayatında geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Kaza çocukluk çağında olmuş olabileceği gibi unutulmuş bile olabilir.

Yeni doğan bebeklerin yüzde yedisinde doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Şu bir gerçektir ki insan, hayatı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarpar. Bu nedenlerden dolayı burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülen nedenlerdir.

Eğer bunlar soluk almayı güçleştirirse cerrahi olarak düzeltilebilir.

Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesidir. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur.

Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar, hatta horlarlar. Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde bir mutsuzluk ifadesi vardır.

Hatta dişlerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir.

Bu kategori içinde yer alan başka nedenler arasında burun tümörleri ve yabancı cisimler de vardır. Çocuklar küçük parçacıkları burunlarına sokma eğilimindedir.

Bunlar düğme, çengelli iğne, oyuncak parçaları, bezelye ve nohut olabilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı hissettiğinizde dikkatli olun. Çünkü bu yabancı cisim tarafından tıkalı bir burnun uyarısı olabilir.

Bu durumda muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

ENFEKSİYON

Normal bir insan yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebilir. Bu gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha azdır. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır.

Virüs bir kere buruna yerleşince vücutta bulunan histamin adında bir kimyasal maddenin salgılanmasına neden olur. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarında belirgin bir artış gözlenir. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar.

Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu şikayetlerin azaltılması için kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı zaman içinde kendi kendine geçer.

Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Ani sinüs enfeksiyonlarında burunda tıkanıklık, Koyu bir akıntı, hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yanaklarda ve üst dişlerde, gözler arasında ve gerisinde veya üzerinde ağrı ve hassasiyet bulunur.

Kronik sinüs enfeksiyonları ağrı yapabilirde yapmayabilir de. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişir.

Hastalık aşağı hava yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir.

Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

ALLERJİ

Saman nezlesi allerjik rinite verilen isimdir. Allerji ; yabancı bir cisim, polen, ev tozu akarı, hayvan atıkları veya ev tozundaki bazı parçacıklara karşı oluşan aşırı enflamasyon yanıtıdır. Bazen besinler de rol oynamaktadır. Polenler ilkbaharda veya sonbahar da sorun yaratırlar.

Bunun yanında ev tozu bütün bir yıl boyunca rahatsız edebilir. Bunun ideal tedavisi şikayetlere neden olan şeylerden uzak durmaktır. Ancak çoğu zaman bu pratik değildir.

Allerjik hastalarda, soğuk algınlığında olduğu gibi, vücutta histamin salgılanmasına neden olan parçacıklar sonucunca burun tıkanıklığı ve akıntısı oluşur. Antihistaminik ilaçlar histaminin etkisini önleyerek şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

Dekonjestanlar genişlemiş kan damarlarnı büzerek burnun açılmasını sağlarlar. Antihistaminiklerin büyük çoğunluğu uykuya meyli artırırken dekonjestanlar tam bunun aksi olarak uyarıcı etki gösterir. Bu nedenle bu ilaçları bir arada kullanmak en doğru seçim olacaktır.

UYARI

Antihistaminik kullanırken uykuya meyili olanların otomobil kullanmaları veya tehli işlerde çalışmaları çok sakıncalıdır. Dekonjestanlar kalp hızını ve kan basıncını artırdıkları için yüksek tansiyonu, kalbin ritim bozukluğu, glokomu ve idrara çıkmada zorluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır. Hamileler alacakları herhangi bir ilaç için mutlaka doktorlarına başvurmalıdırlar.

Kortikosteroidler (Kortizon) birçok allerjik hastada belirgin bir şekilde etkindir ancak bilinen yan etkilerinden dolayı muhakkak doktor kontrolunda kullanılmalıdır. Bunun yanında bu ilaçlar burun spreyi olarak kullanıldıklarında da etkilidirler ve bu kullanım şekli daha güvenlidir.

Allerji iğneleri en spesifik tedavi yöntemidir ve yüksek düzeyde başarıya sahiptir. Bazan hastanın hangi maddelere karlı allerjik oluşunu anlamak için kan ve deri testleri yapılır. Doktor tedavinin başlangıç şemasını belirleyecektir. Bunlar genelde enjeksiyonlar şeklinde olacaktır.

Bu tedavi insandaki antikorları bloke ederek allerjik reaksiyonun önlenmesi yoluyla etki gösterir. Birçok hasta ilaçların yan etkilerinden dolayı enjeksiyonu tercih eder.

Allerjisi olan hastaların sinüs enfeksiyonu olma eğilimleri daha da artmışdır.

VAZOMOTOR RİNİT

Rinit burunun ve burun zarlarının enflamasyonu demektir. Vazomotor kan damarları ile ilgili demektir. Burun zarları çok miktarda genişleme ve daralma yeteneğine sahip atar damar, toplar damar ve kılcal damarlara sahiptir.

Normalde bu damarların yarısı açık yarısı kapalıdır. Fakat kişi ağır egzersiz yapıyorsa uyarıcı etkili hormonların (adrenalin) salgılanması artar. Adrenalin damarların büzülmesine neden olur.

Bunun sonucunda zarlar büzülür, hava yolu açılır ve kişi daha rahat nefes alır.

Bunun tam tersi allerjik atakta veya kişi soğuğa maruz kalınca gelişir. Kan damarları genişler ve burun tıkanır.

Allerji ve enfeksiyonlara ek olarak bazı başka nedenler de burun damarlarının genişlemesine sebep olarak vazomotor rinite yol açar.

Bunlar arasında stres, tiroid foksiyonlarında yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve dekonjestan ilaçların aşırı veya uzun kullanılması sayılabilir.

Bütün bu nedenlerin başlangıcında burun tıkanıklığı geçici ve geri dönebilir niteliktedir. Yani neden ortadan kaldırılırsa hastalık düzelecektir.

Bunun yanında eğer yeterince uzun sürerse bu sefer de kan damarları elastikiyetini kaybedecek ve olay geri dönülmez bir duruma dönüşür. Varisleşmiş damarlara benzerler.

Hasta sırt üstü yattığında veya bir tarafına döndüğünde aşağı kısımları kanla dolar.

Источник: http://www.ekolkbb.com/burun-tikanikligi

Burun Tıkanıklığı Yapan 6 Neden!

Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Burun tıkanıklığı özellikle kış aylarında oldukça yaygın görülen bir sorun. Burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerin oranı yüzde 20’lere kadar yükseliyor.

Burun tıkanıklığı kronikleştiğinde hayat kalitesini düşürmesinin yanı sıra koku ve tat alma bozukluğundan uyku sorunlarına sık sık boğaz enfeksiyonlarına yakalanmaktan ses kalitesinin düşmesine kadar pek çok önemli problemler oluşturabiliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Elif Aksoy üstelik burun tıkanıklığının önemli bir hastalığın habercisi de olabileceği uyarısında bulunarak, “Dolayısıyla burun tıkandığında geçici çözümler üretmek ve tıkalı burunla yaşamaya devam etmek çok sakıncalı” diyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Elif Aksoy burun tıkanıklığına neden olan 6 etkeni anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Burun bölmesinde eğrilik

Erişkinlerde burun tıkanıklığına en sık burun bölmesini oluşturan kıkırdak ve kemik yapıdaki eğrilikler yol açıyor. Çoğunlukla geçirilmiş burun travmalarına bağlı oluşan bu eğrilikler nefes almakta sorun oluşturursa cerrahi olarak düzeltilebiliyor. Burnun orta bölmesi için yapılan müdahalelerde burun şeklinde bir değişiklik olmuyor.

Burun eti

Burun içerisinde konka olarak adlandırılan yapılar mevcut. Bu yapılar burun içi yüzey alanını genişleten parmaksı çıkıntılar şeklinde oluyorlar. Nefes aldığımızda burundan geçen havayı, ısı derecesine göre ısıtıyor /soğutuyor ve nemlendiriyorlar. Kan damarlarından zengin olan bu yapılar çeşitli etkenlere bağlı olarak bazen büyüyor bazen de küçülüyorlar.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Elif Aksoy alerjik ve iltihabi hastalıklar oluştuğunda konkaların burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebildiklerine işaret ederek, “Konka hipertrofisi olarak adlandırılan bu gibi durumlarda ilaç tedavilerine yanıt alınamazsa, radyofrekans yöntemiyle burun etlerinin yakılarak küçültülmesi mümkün olabiliyor” diyor.

Enfeksiyonlar

Nezle gibi gibi sıklıkla virüsler tarafından oluşturulan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, burun içini döşeyen mukozalar şişiyor ve sıvı salgılamaları artıyor. Bunun sonucunda da burun tıkanıyor. Bu tür basit viral enfeksiyonların ardından ikincil bakteriyel enfeksiyonların da burunda ve sinüslerde gelişmesi kolaylaşıyor.

Genellikle koyu sarı yeşil burun akıntılarının oluşması sinüzite işaret ediyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Elif Aksoy burun tıkanıklığı ve burun akıntısı yapan sinüzit enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor: “Sinüs enfeksiyonları ilaç tedavilerine yanıt vermeyen kronik sinüs enfeksiyonları haline gelirse endoskopik sinüs cerrahisi ile tedavi edilebilmeleri mümkün oluyor. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar da gelişiyor. İlaç tedavileri ve cerrahi, burunda polip olan durumlarda burun tıkanıklığının giderilmesinde tercih edilen yöntemleri oluşturuyor”

Alerjik nezle

Alerji, bağışıklık sistemimizin polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler gibi çeşitli yabancı maddelere karşı reaksiyon göstermesi sonucu gelişen bir durum. Alerjiye hedef olan önemli organlardan biri de burun oluyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Elif Aksoy alerjik reaksiyon sonucunda burun tıkanıklığı, art arda hapşırıklar ve burun akıntısı gibi sorunların oluştuğunu belirterek, “Alerjiler polenlere bağlı ise mevsimsel gelişebiliyor veya ev tozu gibi bir sebepten oluşuyorsa tüm yıl boyunca da devam edebiliyor. Alerjik nezlede ilk tedavi yöntemi alerji sebebinden uzak durmak.

Bu mümkün değilse, hastanın şikayetleri ilaç tedavileriyle büyük ölçüde giderilebiliyor” diyor.

Tümörler

Enfeksiyon ve travma gibi sebepler yoksa, daha önceden olmayıp sonradan gelişen ve özellikle tek taraflı olan veya burun kanamasının da eşlik ettiği burun tıkanıklıkları tümör habercisi olabiliyor.

Bu tür burun tıkanıklıklarında zaman kaybetmeden kulak, burun ve boğaz muayenesi olmak gerekiyor. Görüntüleme yöntemleriyle tümörlerin özellikleri ve sınırları belirleniyor.

Biyopsi ile kesin tanı konulduktan sonra kalıcı tedavi planlanıyor.

Geniz eti

Çocuklarda en sık görülen burun tıkanıklığı sebebi geniz eti büyümeleri oluyor. Geniz eti büyümesine bağlı olarak burunda tıkanıklık, horlama ve gece huzursuz uyuma gibi sorunlar oluşabiliyor.

Apne denilen, nefessiz kalıp uyanma periyotları yaşanabiliyor. Yüz kemiklerinin gelişiminde bozulma görülüyor, sık sık üst solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları oluşabiliyor.

Bu tip sorunlar ortaya çıktığında, geniz etinin cerrahi olarak alınması çocukların hayat kalitelerinde önemli bir iyileşme sağlıyor.

Источник: http://www.yesiltopuklar.com/burun-tikanikligi-yapan-6-neden.html

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Burun normal solunum organıdır ve aldığımız havanın ısınmasını, nemlenmesini ve içerisindeki yabancı maddelerin, alerjenlerin ve mikro organizmaların filtrelenmesini sağlar. Bu şekilde ısınmış ve nemlenmiş olarak akciğerlere giden havanın içerisindeki oksijen çok daha iyi bir şekilde kana geçmektedir.

Aynı zamanda nefes alma sırasında burun içerisinde hava akımına karşı oluşan direnç alt solunum yollarının ve akciğerlerin daha iyi genişlemesinde katkı sağlamaktadır (nazo-pulmoner refleks).

Burnun bu fonksiyonlarını yapmasında en önemli görevi ise alt burun etleri (alt konkalar) yapmaktadır.

Mukoza altı dokularında çok zengin kan damarı içeriği bulunan alt burun etleri ortam havasının özelliklerine göre solunum havasının ısıtılma, nemlendirilme ve filtrelenme derecesini aynı zamanda hava akımına uygulanacak direnci ayarlarlar.

Son derece hassas bir denge içinde sağlanan bu fonksiyonlarda kritik görev yapan alt burun etlerinin çeşitli nedenlerle büyüyerek hava akışını engelleyecek boyuta gelmesi (konka hipertrofisi) ise burunda oluşan tıkanıklıkların en sık görülen nedenidir.

  Normal vücut fonksiyonları için çok önemli olan burun solunumundaki kritik rollerinden ötürü özellikle alt burun etlerine yönelik müdahalelerin çok dikkatli yapılması ve bu yapıların fonksiyonları korunacak şekilde küçültülerek, çok özel durumlar haricinde kesinlikle tam olarak çıkartılmaması gerekmektedir.

Burun tıkanıklığı nedeni ile ağız solunumu yapılması durumunda solunum havasının oksijeni akciğerlerde yeterince tutulamamakta ve sonuç olarak kandaki oksijen seviyesinde azalma olmaktadır.

Kandaki oksijen seviyesinin azalmanın beyindeki ve beyni besleyen damarlardaki sensörler tarafından algılanmasına bağlı gelişen refleksler uzun dönemde kan basıncında artma (hipertansiyon) kalp ritm problemleri ya da kalp yetmezliği gibi sorunlar oluşturabilmektedir.

  Burundaki tıkanıklıklar, ağız solunumu yapılmasına bağlı sık boğaz enfeksiyonları, boğazda kurumaya bağlı şikayetler, uyku bozuklukları, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere neden olarak ta yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Erişkinlerde burun tıkanıklığının en sık nedenleri;

·       İki burun pasajı arasında yer alan ve septum adı verilen kıkırdak ve kemik yapıdaki perdenin bir tarafa doğru eğik olması (septum deviasyonu),

·       Burun girişinde nazal valv olarak adlandırılan bölgedeki problemler (nazal valv yetmezliği)

·       Burun etlerinin büyümesidir (konka hipertrofisi).

Burun içi deviasyonlar, darbe sonucu oluşan burun kırıklarına bağlı olabilecekleri gibi doğum ya da gelişme çağında maruz kalınan ve fark edilmeyen incinmelere veya genetik etkenlere bağlı olarak burundaki kemik ve kıkırdak gelişme merkezlerinin etkilenmesi sonucunda ergenlik dönemindeki hızlı büyüme sırasında oluşabilirler.  Nazal valv yetmezliği burun pasajı nın girişinde üst kısımda bulunan açı bölgesinin (nazal valv) dar olması ya da çökmesi nedeni ile oluşur. Bu bölgenin problemleri solunumu ciddi şekilde etkileyebilmektedir. İki farklı valv yetmezliği şekli vardır.

·       İnternal (iç) yetmezlik: valv bölgesinde septumun eğik olmasına bağlı hava pasajının daralması

·       Eksternal (dış) yetmezlik: Burun kanatları içerisindeki kıkırdak desteğin yapısal olarak ya da estetik amaçlı ameliyatlarda yapılan küçültmelere bağlı olarak hava akımına direnemeyecek kadar zayıf olması nedeni ile çökmesi veya yapısal olarak valvi daraltacak şekilde iç bükey olmasıdır

Nazal valv yetmezliği tanısı burun muayenesinin yanı sıra burun pasajı içindeki farklı bölgelerin kesit alanlarını hesaplanmasını sağlayan akustik rinometri testi ile objektif olarak konulabilmektedir.

  Deviasyonu olan hastaların büyük bölümünde deviasyonun karşı tarafındaki burun pasajında bulunan etlerde büyüme izlenmektedir.

Bunun nedeni  normal fonksiyonların korunması amacı ile burun içinde hava akımına direnç oluşturmaya ve hava türbülansını sağlamaya yönelik olarak gelişen refleksler sonucunda alt burun etlerinin büyümesidir (Kompenzatris hipertrofi).

Alerjik reaksiyonlara bağlı burun mukozası şişmeleri diğer sık görülen tıkanıklık nedenlerindendir. Alerjik nezlesi olan hastalarda tıkanıklığın yanı sıra burunda kaşıntı, hapşırık ve sulu, berrak burun ve geniz akıntısı şikayetleri bulunmaktadır.

Burun ve sinüs enfeksiyonları, burun mukozasındaki damarların dış uyaranlara aşırı reaksiyonları (vazomotor rinit), sinüslerden köken alan polipler, orta burun eti büyüklükleri (konka bülloza) ve burun içindeki iyi ve kötü huylu tümörler de tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Çocuklarda ise en sık burun tıkanıklığı nedeni geniz eti (adenoid) büyümesidir. 2 yaşından sonra başlayan tıkanıklıkların en sık nedeni budur.

Doğuştan tıkanıklıklarda ise burun kanalının tam oluşmamış olması ya da pasajın genze açıldığı arka kısmında tıkanık olması (koana atrezisi) akla gelmelidir. Çocuk yaşlarda alerji, sinüzit ve buruna yabancı cisimlerin sokulması da nadir olmayarak tıkanıklığa neden olmaktadır.

  Geceleri, yatar pozisyonda oluşan burun tıkanıklıklarının nedeni, alt burun etlerindeki damar ağı içinde bulunan kanın birikmesidir. Ayakta iken yer çekiminin de etkisi ile alt burun etleri içindeki kan kalbe daha rahat dönmekte ve etler küçülmektedir.

Yatar pozisyonda kalp ve kafa arasındaki yükseklik farkı azaldığında yer çekimi desteğinin kaybolması ile kanın kalbe dönüşü zorlaşmakta ve alt burun etleri içinde biriken kan etleri şişirmektedir.

Burun Tıkanıklıklarının Tıbbi Tedavisi

Muayene ve veya radyolojik olarak enfeksiyon saptanan hastalarda öncelikle bu enfeksiyonun uygun ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılması gerekir.

Alerji saptanan hastalarda uygun antialerjik tedavi verildiğinde burun tıkanıklığı şikayetinde de azalma sağlanabilir.

Kronik sinüzite ve burun içi poliplere bağlı oluşan tıkanıklıklarda uygun cerrahi yöntem kullanılarak polipler temizlenmesi, sinüslerin boşalma kanalları açılması ve havalanmaları sağlanması gerekir.

Burun açıcı (dekonjestan) haplar ve spreyler özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve alerjik reaksiyonların tedavisinde erken dönemde ve kısa süreli olarak kullanılırlar. Bu ilaçlar burun mukozasındaki damarlarda büzülme yaparak alt etlerin küçülmesini ve burnun açılmasını sağlarlar. Ağız yolu ile alınan ilaçlar da aynı şekilde damarlarda büzülme yaparak etki ederler.

Burun damlası ve sprey şeklindeki dekonjestan ilaçlar çok kısa sürede çok iyi açılma sağlamalarına karşın 5-7 günü geçen kullanımlarında damarlarda ters etki ile genişlemeye ve burun mukozasının yüzey anatomisinde kalıcı değişikliklere neden olabildiğinden dikkatle kullanılmalıdırlar.

Ağız yolu ile alınan dekonjestanlar ise tüm vücutta etkili olduklarından çarpıntı, uyku bozukluğu ve çocuklarda huzursuzluk gibi şikâyetlere neden olabilmektedirler.

Ayrıca özellikle kalp ritim bozukluğu, tansiyon yüksekliği, prostat büyümesi gibi hastalıkları olan kişilerde bu hastalıklara yönelik şikâyetlerde artmaya neden olabilecekleri için kullanılmaları sakıncalıdır.

Alt burun etlerinin burun tıkanıklığındaki rolünü anlamada en kolay yöntem dekonjesyon testidir. Buruna dekonjestan (damar büzme etkisi olan) sprey sıkılmasını takiben 5-10 dakika içinde çok belirgin olarak açılma olması tıkanıklığın alt burun etlerinden kaynaklandığını gösterecektir.

Bu uygulama sonrasında bile bir pasajdaki rahatlamanın diğerine nazaran fark edilir şekilde az olması başta deviasyon olmak üzere diğer patolojileri düşündürmelidir.

Dekonjesyon testi öncesinde ve sonrasında yapılacak Akustik rinometri değerlendirmesi alt burun etlerinin özellikle ön uçlarının burun tıkanıklığındaki rolünü rakamsal olarak gösterecektir.

Alerji veya enfeksiyon saptanmayan ya da bu şikayetleri tıbbi tedavi ile kontrol altına alınmasına rağmen tıkanıklık şikayeti geçmeyen hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelmektedir.

Источник: https://www.teomandal.com/burun-tikanikligi-tedavisi

Burun Tıkanıklığı Konutta Nasıl Geçer, Bulguları ve Sebepleri

Burun Tıkanıklığı Yapan 7 Neden!

Burun tıkanıklığı konutta nasıl geçer ve bulguları nelerdir? İnsanlar burun tıkanıklığı rahatsızlığını neden yaşarlar?

Burun tıkanıklığı başlangıcı ve ilerisi başta minik bir mesele gibi gözükse de zamanla yaşamı etkileyen ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Burun tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Bu yazıda şunları bulacaksınız:

Burun tıkanıklığı ilk ve en genel belirtidir ancak burun tıkanıklığıyla beraber birçok belirti de yaşanabilmektedir. O belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

 • Sürekli olarak boğazı temizleme ihtiyacı hissetme
 • Öksürme
 • Baş ağrısı
 • Boğazdan aşağı akan mukoza hissi geniz akıntısı
 • Koku hissi ile ilgili sorunlar
 • Uyku bozukluğu 1

Burun tıkanıklığı genellikle bir sağlık koşulunun belirtilerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Burun tıkanıklığının bir belirti sayıldığı tıbbi durumlardan bazıları ise şöyle sıralanmaktadır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı viral bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. 200’den fazla farklı virüsün soğuk algınlığına neden olduğu bilinmektedir.

Virüs vücudunuza ağzınızdan veya burnunuzdan girer ve hapşırırken, öksürürken veya temas durumunda hava damlaları yoluyla yayılır. Burun tıkanıklığı soğuk algınlığın belirtilerinden biridir.

Soğuk algınlığı durumunda burun tıkanıklığına eşlik eden diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Yorgun hissetme 2

Alerjik Rinit

Alerjik rinit yaygın bir tıbbi problemdir. Günlük faaliyetlere müdahale edebilir veya yaşam kalitesini düşürebilir. Soğuk algınlığın aksine, alerjik rinit virüslerden kaynaklanmaz. Nedeni ise polen, toz akarları veya hayvan tüyleri gibi açık veya kapalı alerjenlerdir. 3 Burun tıkanıklığının da eşlik ettiği alerjik rinit belirtileri şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı
 • Özellikle sabah uyandıktan sonra tekrar tekrar hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Geniz akıntısının tetiklediği öksürük
 • Sulu, kaşıntılı gözler
 • Kaşıntılı kulaklar, burun ve boğaz 4

Sinüzit

Sinüzit yaygın bir tıbbi durumdur. Akut sinüzit, burun kanallarındaki boşlukların sinüsler iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Şişkinlik, sinüslerde mukusu yakalar ve sinüslerden boğazın arkasına doğru mukusun akışını durdurur. Bu da burun tıkanıklığına neden olur. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Yüzde hassasiyet
 • Basınç hissi
 • Bazı durumlarda ateş
 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük 5

Burun Polipleri

Burun polipleri burun pasajlarının veya sinüslerin astarında yumuşak, ağrısız, kanserli olmayan büyümelerdir. Astım, tekrarlayan enfeksiyon, alerjiler, ilaç hassasiyeti veya bazı bağışıklık bozukluklarına bağlı olarak kronik enflamasyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Burun tıkanıklığıyla beraber bilinen diğer belirtileri şunlardır: 6

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Geniz akıntısı
 • Koku alma hissi kaybı
 • Tat duyusu kaybı
 • Yüz ağrısı veya baş ağrısı
 • Üst dişlerinde ağrı
 • Alın ve yüz üzerinde baskı hissi
 • Horlama 7

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Belirtileri

 • Nefes almada güçlük çekme veya nefes alamama
 • Beslenme durumunda aniden gelen öksürük veya boğulma
 • Öksürük sonucu maviye dönen bir cilt rengi
 • Nefes nefese görünme
 • Konuşamamak veya yemek yiyememek

Soğuk algınlığı, grip ve alerji bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Soğuk algınlığı ve grip en çok virüslerden kaynaklanır, bu nedenle antibiyotikler duruma yardımcı olmaz. Destekleyici tedaviler belirtilere yardımcı olabilmektedir. Kötüleşen burun tıkanıklığına eşlik eden şu belirtiler durumunda mutlaka acil bir tıbbi yardım alınmalıdır:

 • İki haftadan fazla süren belirtiler
 • Çocuğun 3 aylık ya da daha genç olması
 • Öksürüğün ciddi bir boyuta gelmesi
 • Hızlı nefes alma ve ateş
 • Kulak ağrısı 8

Acil Olarak Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

Burun tıkanıklığıyla başlayan anca şiddetlenerek başka belirtiler gösteren durumlarda bir doktora veya bir kulak, burun ve boğaz uzmanına başvurmanız önemlidir.

 • Alın, gözler, burun kenarları veya yanakların şişmiş olması
 • Bulanık görme
 • Sinüs ağrısı varsa ya da burun akıntısında kan görülüyorsa
 • Boğaz ağrısı özellikle de bademcikler üzerinde beyaz lekeler varsa
 • Astım, amfizem veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları almayı gerektiren belirtiler varsa
 • Yüksek ateş
 • Kafa karışıklığı veya koku kaybı
 • Belirtilerin önce iyileşmesi ancak sonrasında tekrar kötüleşmesi
 • Belirtilerin 7-10 günden daha uzun sürmesi 9

Burun tıkanıklığı veya tıkalı burun, burun dokuları ve kan damarları fazla sıvı ile dolduğunda ortaya çıkmaktadır.

Bu duruma, soğuk algınlığı, grip virüsü, toz, polen veya hayvan tüyleri gibi alerjiler veya tütün dumanı gibi tahriş edicilere maruz kalmak neden olabilmektedir.

Bazı insanlar, alerjik olmayan rinit adı verilen, belirgin bir nedene dayanmayan burun tıkanıklığına sahiptir. Burun akıntısı da bazı durumlarda burun tıkanıklığına eşlik edebilmektedir.

Bazen tıkanıklık, hapşırma, burun akıntısı veya kalın burun akıntısı belirtilerini göz ardı etmek, üst solunum yolu durumlarını kötüleştirebilmekte veya koku alma ve tat alma hissini azaltma, ağız ve boğazda enfeksiyon riskini artırma gibi başka sorunlara neden olabilmektedir. 10

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına ilişkin yaygın nedenler şunları içermektedir:

 • Kronik sinüzit
 • Alerjik rinit saman nezlesi gibi alerjiler
 • Duman veya toz gibi çevresel tahriş ediciler
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Soğuk algınlığı veya grip
 • Belirli ilaçların yan etkileri

Burun tıkanıklığına neden olabilecek diğer sağlık koşulları ise şunlardır:

 • Sapan nazal septum burun içindeki eğri kıkırdağın solunum yollarını bloke etmesi
 • Konka büyümesi burun boşluğundaki kemik yapılar
 • Burun polipleri burun boşluğunda iyi huylu büyüme
 • Büyümüş adenoidler burun geçidinin arkasını bloke eder
 • Burun tümörleri iyi huylu veya kanserli 11

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığı genel olarak, bilinen alerjenlerden kaçınılması ve burun salin sulamalarının kullanılması gibi basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Burun tıkanıklığının çeşitli nedenlerini tedavi etmek için kullanılan yaygın ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Topikal burun steroid spreyi
 • Topikal burun antihistamin spreyi
 • Antibiyotik tedavisi bakteriyel enfeksiyon durumunda
 • Oral steroid
 • Oral antihistaminik

Burun tıkanıklığı ameliyatı: Fiziksel tıkanıklığın bulunması, mutlaka cerrahinin gerekli olduğu anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte, yukarıdaki tedaviler denendiğinde ve belirtiler devam ettiğinde, ameliyat kronik burun tıkanıklığı çeken hastalar için çok yararlı olabilmektedir. Burun tıkanıklığı ameliyatları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Septum deviasyonu burun içindeki eğri kemiklerin cerrahisi
 • Eğri kıkırdak cerrahisi
 • Endoskopik sinüs cerrahisi
 • Burun valv cerrahisi 12

Burun tıkanıklığı için hangi doktora gidilir: Burun tıkanıklığı tanısı ve tedavisi için bir kulak burun boğaz uzmanına KBB başvurabilirsiniz. 13

Источник: http://drsaglik.net/burun-tikanikligi-evde-nasil-gecer-belirtileri-ve-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть