Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi

içerik

Burun Tıkanıklığı Neden Olur ve Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi

Burundan soluk alıp vermek, sağlıklı bir vücut ve solunum sistemi için çok önemlidir. Orta kulağın havalandırılması, koku alma fonksiyonları, havanın ısıtılıp, nemlendirilmesi bakımından da burundan nefesin önemi büyüktür.

Özellikle kulak, burun, boğaz rahatsızlıklarında ve mevsim geçişlerinde sıkça rastlanan burun tıkanıklığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hayat kalitesinin ve sağlığın bozulmasına neden olmaktadır.

Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü uzmanları, burun tıkanıklıklarının nedenleri ve burun tıkanıklıklarının tedavisi hakkında bilgi verdi.

Burun Tıkanıklığı Nedir? Burundan nefes almak neden önemlidir?

Nefes alma organımız olan burun sayesinde içeri giren hava, akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnun yapmış olduğu bu arıtma ve iklimlendirme görevi, akciğer ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir.

Halk arasında “burun etleri” olarak bilinen ve “konka “ adı verilen, burun boşluklarının yan taraflarında bulunan oluşumların bu konuda çeşitli görevleri vardır. Buruna giren hava, konkaların arasından geçer. Bu geçiş belirli bir zaman aldığından, içeri giren hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili olarak ısıtılır.

Ayrıca yine bu yapıları oluşturan hücrelerin üzerinde bulunan ince “titrek tüyler” sayesinde, havada bulunan tozlar, polenler ve bakteriler filtre edilmiş olur. Burada yapışkan özelliği bulunan salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutar, akciğere gitmelerini önler.

Burun tıkanıklığına bağlı olarak burun solunumun yapılmadığı durumlarda ve ağızdan nefes alındığında ise bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ağız solunumu, atmosfer havasının koşullarını değiştirmeden, içeri giren havayı doğrudan boğaz ve akciğerlere ulaştırır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının bilinen en sık nedeni kıkırdak-kemik eğrilikleri, diğer adıyla “deviasyon” diye bilinse de aslında daha sık karşılaşılan neden, burun eti şişmesi (konka şişmesi) veya “rinit” denilen çeşitli nezle tipleridir. Bunları takiben çeşitli sinüzit tiplerine bağlı da burun tıkanıklıkları olabilir.

Halk arasında kemik eğikliği olarak bilinen, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması haline septum deviasyonu denilir ve genellikle burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların (konkaların) şişmesi ile birlikte olduğunda burun tıkanıklığı daha şiddetlidir. Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir. Yetişkin burun tıkanıklıklarının diğer önemli sebepleri; sinüzitler, alerjik koşullar, polipler, horlama-apne sendromu ve daha nadiren iyi ve kötü huylu tümörlerdir.

Burun tıkanıklığına neden olan konka şişmeleri, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda, sigara kullananlarda, alerjik nezlesi olanlarda, sinüzit hastalarında ve burun damlası bağımlılarında sıklıkla görülür.

Son dönemlerde artış gösteren bu durumun nedenleri arasına, ofis ortamında çalışanların maruz kaldığı sağlıksız klima koşulları da eklenmiştir. Konka şişmeleri, bazen tek başlarına burun tıkanıklığı yapacak kadar etkili olabilir bazen de burun eğrilikleri ile beraber görülebilir.

Özellikle burun eğrilikleri ile beraber burun tıkanıklığının görüldüğü durumlarda, deviasyon ameliyatı ile birlikte konkalara çeşitli müdahaleler yapılır. Ancak tıp teknolojisindeki gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasını sağlayan cihazların çeşitlenmesini kolaylaştırmıştır.

Bu durumda şiddetli bir burun eğriliğinin bulunmadığı hastalarda, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle, burun solunumu açılabilmektedir.

Burun tıkanıklığı olan hasta şikâyetleri nelerdir?

 • Burun tıkalı olduğu için sürekli ağız solunumu yapmak zorunda kalır. Bu da boğaz enfeksiyonları ve farenjiteneden olur.
 • Horlama ve uyku bozuklukları gelişir.
 • Akciğer ve kalp problemlerini ağırlaştırır
 • Sabahları ağız kuruluğu gelişir
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları olur
 • Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur
 • Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir
 • Çocuklarda geceleri altını ıslatma problemleri olur
 • Yol yürüme, merdiven çıkma gibi olağan fiziksel hareketler güçleşir
 • Spor yaparken, ağır fiziksel etkinlikler güçleşebilir

Burun tıkanıklığının kendisi başlı başına bir belirtidir ya da burun akıntısı, geniz akıntısı, burundan konuşma, koku kaybı, horlama, yüz ve baş ağrısı, çocuklarda yüzde ve dişlerde şekil bozukluğu, işitme kaybı, kişilik değişimleri gibi belirtilerle beraber bulunabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebekler solunum yapmak için çoğunlukla burnunu tercih eder. Burunları tıkandığında ise uyarmak için hemen ağlamaya başlar. Tıkanıklık açılır açılmaz da yeniden burun solunumu yapmaya devam eder.

Burundan soluk almak dışında karın bölgesi her soluk alışta dışarı doğru bombeleşir. İçgüdüsel olarak gelişen bu solunum şekli doğru bir solunum şeklidir.

Derin nefes alındığında diyafram kası kasılarak akciğerlerin genişlemesine katkıda bulunur ve bu nedenle karın dışarıya doğru bombeleşir. Eğer sığ ve yetersiz soluk alıp verme işlemi yapılıyorsa bu durum gerçekleşmez.

Burun solunumu ayrıca derin soluk alınabilmesine de yardımcı olur. Ağız solunumu yapanlarda yardımcı solunum kasları da devreye girer. Bu kasların çalışması, özellikle çocuklarda duruş (postür) bozukluklarına neden olabilir.

Burun Tıkanıklıklarının Çocuklardaki Nedenleri:

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok önemli ve hayati bir belirtidir. Burun içerisi ve geniz ile ilgili bir gelişme anomalisi nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır.

Bebeklik ve çocukluk dönemi burun tıkanıklıklarının en sık rastlanılan nedeni ise halk arasında “geniz eti” denilen adenoid büyüklüğüdür. Geniz etinin burun boşluğunu tamamen tıkıyor olması ya da orta kulak ve/veya sinüslerle ilgili hastalıklara yol açması,  ameliyatla tedaviyi gerektirir. Bu ameliyat teknik olarak küçük, fakat özellikli bir ameliyat olarak kabul edilir, başarısı da yüksektir.

Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir sebebi de çocuk sinüzitleridir. Bu durum özellikli ve sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Alerjik sebepler ve bazı gelişimsel anatomik koşullarda da burun tıkanıklığı yapabilir. Çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş bir yabancı cisim nedeniyle olabileceği için ayrıca dikkat çekici kabul edilmelidir.

Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklıkları

Hamilelerin yaklaşık üçte birinde alerji veya bilinen nezle-grip gibi hastalıklar olmadığı halde, burun tıkanıklığı görülebilir. Bu duruma “hamilelik nezlesi”, veya “hamilelik riniti” adı verilir.

Hamilelik nezlesi genellikle hamileliğin son 6 haftasında veya 2’inci ayında ortaya çıkar ve başlangıcından iki hafta kadar sonra belirtiler tamamen ortadan kaybolur.

Ancak bazı hamilelerde burun tıkanıklığı, tüm gebelik dönemi boyunca olabilir ve hatta doğum sonrası da bir süre devam edebilir.

Hamilelik nezlesinde burun tıkanıklığı ile birlikte genellikle burun akıntısı da olur. Burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağız solunumu yapıldığından boğazda kuruluk oluşur.

Ayrıca beraberinde gece nefes alınamıyormuş hissi, öksürük ve uykusuzluğa yol açabilir. Mukoza şişmesi ve sonuçta sinüs boşluklarının havalanmasında azalmaya bağlı olarak baş ağrısı da gelişebilir.

Hamilelikte burun tıkanıklığı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisinde cerrahi girişim önemli bir seçenektir. Burnun orta bölmesi eğriliği ve burun yan duvar etlerinde büyümelere cerrahi yöntemle müdahale edilebilir. Ancak konka şişmesi ile ilgili nezle, rinit ve alerjik rinit gibi sorunlarda mutlaka KBB uzmanı tarafından ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

  Burun tıkanıklığı ameliyatı, burun tıkanıklığının kişinin yaşam kalitesini büyük oranda etkilediği durumlarda, sürekli ağız solunumu ile horlamanın görüldüğü durumlarda yapılmalıdır. Burun tıkanıklığı tanısında endoskopik muayene çok önemlidir.

Endoskopi sonrası ek patolojilerin tespiti için tomografik inceleme gereklidir.

Burun bölmesinin eğriliği; hem çevresindeki yüz kemiklerinin farklı gelişimlerine bağlı çekilmeler sebebiyle hem de doğum sırasında ve erken çocukluk döneminde oluşabilen darbeler sonucu oluşur.

Eğer eğrilik, burun solunumunun engellenmesi ve horultulu solunuma,  baş ve yüz ağrısına, tekrarlayan sinüs iltihaplarına, horlamaya ve orta kulağı havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilime sebep oluyorsa yine cerrahi işlem uygulanmalıdır. 

Radyo frekans cerrahisi ile burun tıkanıklıkları çok daha sağlıklı şekilde tedavi edilebilmektedir.  Yüksek frekanslı bir elektrik akımı olan radyofrekans dalgaları, dokuda, odak alanda sınırlı ve etkili bir ısı oluşturmaktadır.

Lazer ve radyofrekans yardımı ile yapılan konka ameliyatları ile hastanın aynı gün taburcu edilmesi ve çoğu kez tampon kullanımının gerekmemesi gibi belirgin üstünlükler de önemli gelişmelerdir.

Hasta ameliyattan bir gün sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Bu oluşturulan kontrollü yara izi yapısı, dokuda büzüşmeye ve buna bağlı olarak yumuşak damağın yukarı çektirilmesine ve de hava pasajının genişletilmesine sebep olur. Bu uygulamada, birkaç seanslık tedavi ile horlamada belirgin düzelme sağlanmaktadır.

Ayrıca, basit ağrı kesicilerle giderilebilen, kısa süreli ağrı dışında hastayı kısıtlayıcı bir olumsuz etki gözlenmemektedir. Aynı uygulama dil kökündeki büyümeler için de kullanılabilmekte ve böylece apne nöbetleri engellenebilmektedir.

Radyofrekansın horlama cerrahisinde bir diğer kullanım yeri burun yan etlerinin küçültülmesi (konka redüksiyonu) operasyonlarıdır. Burada da kanama riski hemen hiç olmadığı için buruna tampon koyma gereği yoktur.

Ellman-Surgitron cihazıyla, muayenehane koşullarında yapılan çeşitli, uygulamalar sonucunda horlama ve apnede % 70-90 arasında başarı sağlanabilmektedir.

Burun tıkanıklıklarında kullanılan bir başka yöntem de “Holmium Yag Lazer”d,r. Bu yöntem ile alt konka küçültme cerrahisi, endoskopik bakış altında, hastanın şişmiş olan alt konkasını özellikle en fazla şiştiği bölgelerde küçültülmesidir.

Konkanın kritik yerlerinde birkaç milimetre genişliğinde ve birkaç milimetre derinliğinde çalışarak, mukoza adı verilen örtücü dokuya çok zarar vermeden Holmium Yag lazer kullanılarak yapılır. 20 yılı aşkın süredir uygulanan bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Lazerle konka ameliyatı genel anestezi gerektirir ve İki taraflı burun içi çalışması yaklaşık 20- 30 dakika sürmektedir. Genellikle aynı gün taburcu olunur.

Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir?

 • Sigara içmeyi bırakın ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Süt içmek mukus üretimi arttıran önemli bir faktör olduğu için burun tıkanıklığı döneminde daha az içmeyi deneyin.
 • Zencefil ve limonun içinde olduğu bitki çayları da burun tıkanıklığınızı rahatlatabilir.
 • Deniz tuzu burun tıkanıklığına iyi geldiği için imkânınız varsa denize girin ya da deniz tuzu kullanarak burnunuza çekin ve sümkürün.
 • Bulunduğunuz odayı nemli tutmak da iyi gelebilir. Bunun için odanızda kaynayan bir su bulundurabilirsiniz. Ya da buhar makinesi de kullanılabilir.
 • Burun tıkanıklığı döneminde C vitamini tüketmek çok önemlidir.
 • Bebekler için burun aspiratörü kullanmak da çok faydalıdır.
Güncellenme Tarihi: 13 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/burun-tikanikligi/

Burnunuz sürekli tıkanıyorsa..

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi

Nefes demek hayat demektir ancak burnunuz tıkalıysa nefes almak işkenceye dönüşebilir.

Hava sıcaklıklarının düşmeye başlaması ile birlikte burun tıkanıklığı ve buna eşlik eden şikayetlerde de artış gözlemleniyor.

Soğuyan havaların dışında, sık rastlanılan burun tıkanıklığı şikayetinin nedenleri arasında burun kıkırdak ve kemiğindeki eğrilikler; burun eti büyümeleri, alerji, kronik sinüzit gibi faktörler bulunuyor. 

Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, havaların soğumaya başladığı bu dönemde artan burun tıkanıklığı sorunu ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

Burun tıkanıklığı sıklıkla görülen ve hayat kalitesini ciddi oranda etkileyen bir durumdur. Vücut normal şartlar altında burundan nefes almaya göre planlanmıştır.

Burun herhangi bir nedenle tıkandığı zaman vücut bu durumu ağız solunumu ile dengelemeye çalışır. Ağız solunumu alt solunum yolları için çok istenen bir solunum şekli değildir.

Burun tıkanıklığı burun yapılarında görülen anatomik problemlere veya burun içindeki dokularda şişliğe yol açacak iltihaplara bağlı oluşabilmektedir.

Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

 • Burun orta bölmesi yani nazal septum burnu ortadan ikiye ayırmaktadır ve ön kısmı kıkırdak arka kısmı ise kemikten oluşmaktadır. Burun orta bölmesinde eğrilik oranı çok yüksek oranda gözlenmektedir, ancak bu eğrilik her insanda burun tıkanıklığına neden olmayabilir.
 • Burun içinde bu bölmenin her iki tarafında aldığımız havayı ısıtan ve nemlendiren ve burun içi konka olarak adlandırılan yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar burun eğriliğine bağlı olarak büyüyebileceği gibi burun orta bölmesinde eğrilik olmadan alerji, hava değişimi gibi nedenlerle büyümeye neden olabilir.
 • Kronik sinüzit zemininde gelişmiş polipler de burun tıkanıklığına neden olabilir.
 • Burun arka kısmında bulunan ve ergenlik sonrası dönemde sıklıkla etkisini kaybeden geniz eti çok büyüdüğü durumlarda burun tıkanıklığına neden olabilir.
 • Nadiren burun ve sinüs kaynaklı iyi veya kötü huylu tümörler de burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun tıkanıklığını önlemenin yolları nelerdir?

 • Alerjenlerden uzak durun,
 • Tuzlu sularla burun ve sinüslerinizi yıkayın,
 • Bulunduğunuz ortamı nemlendirin,
 • Burnunuzu uyku öncesi temizleyin,
 • Bol miktarda su için,
 • Sigaradan uzak durun,
 • Mevcut duruma göre doktor kontrolünde bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir.

Burun tıkanıklığına yönelik cerrahi tedaviler:

Septoplasti: Eğer burun orta bölmesindeki eğrilik, burun tıkanıklığına neden oluyorsa bu yöntem önerilmektedir. Bu işlem sıklıkla burun içinden yapılmaktadır ancak eğrilik çok önde veya çok üstteyse açık teknik müdahaleler gerekebilir.

Normal şartlarda burun orta bölmesi için yapılan müdahalelerde burun şeklinde bir değişiklik olmamaktadır. Bazen septoplasti ile beraber rinoplasti müdahaleri de yapılmaktadır.

Bu müdahaleler genellikle estetik kaygılar için yapılsa da, bazen kıkırdaktaki eğriliği düzeltmek için kemikteki eğrilikleri düzeltmek gerektiğinden bu amaçla da bu iki müdahale beraber yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası doktorun tercihine göre tampon konulabilir veya konulmayabilir.

Tamponlar da teknoloji ile birlikte gelişmiş durumdadır, etraf dokulara yapışarak çıkartma işlemi sırasında hastalarda ciddi rahatsızlıklara neden olabilen tamponlar günümüzde artık kullanılmamaktadır.

Konka müdahaleleri: Burun içinde konkalar, aldığımız havayı ısıtıp nemlendirdikleri için normal sağlıklı nefes almanın bir parçasıdır. Bu yüzden bu yapılar çok büyüdüğünde bunların çıkarılması yerine küçültülmesi işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlem için çok fazla çeşit uygulama mevcuttur.

Bunlar arasında; radyofrekans ile küçültme, ultrasonik aspirasyon, mikrobrider ile küçültme gibi yöntemler sıklıkla uygulanmaktadır. Bu işlemlerdeki temel amaç, normal fonksiyonlarını yapan ancak en küçük boyutta olacak şekilde kalan konka yaratmaktadır. Bu müdahalelerin temel riski konka yapısında tekrar büyümelerin oluşabilmesidir.

Bu müdahalelerin sonrasında genellikle tampon kullanılmamaktadır.

Endoskopik sinüs cerrahisi: Özellikle kronik sinüzit vakalarında kullanılmakta ve hayat kalitesini ciddi oranda artırmaktadır.

Adenoidektomi: Büyümüş geniz etlerinin alınması işlemidir. Bu durum sıklıkla çocuklarda gözlenmekle beraber bazen erişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir. Geniz etinin alınması ağızdan damak yukarı kaldırılarak yapılmaktadır.

Klasik kazıma yönteminin yanında plazma yöntemi de son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Erişkinlerde gözlenen geniz eti bazen nazofarenks kanseri ile ilişkili olabileceğinden bu hastalarda mutlaka histopatolojik inceleme yapılmalıdır.

SİNÜS TIKANMASINA NE İYİ GELİR? Burnunuzun tıkanması size rahats… BURUN AKINTISI CİDDİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR Op. Dr. Yalçın Varnalı, “Burun a…

Burun tıkanıklığı yapan 7 neden!

Acıbadem Altunizade Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Topdağ, burun tıkanmasına yol açan nedenleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

1-Burunda kemik ya da kıkırdak eğriliği

Burun tıkanmasında yapısal etkenlerin erişkinlerde görülen en sık nedeni, burun kemiği ve kıkırdak eğriliği oluyor. Genellikle de geçirilen herhangi bir kaza sonucu oluşuyor.

Ayrıca yenidoğan bebeklerde de doğum sırasında burun zedelenebiliyor. Bu nedenle burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülüyor.

Eğer bu durum nefes almayı güçleştirirse cerrahi olarak tedavi edilebiliyor.

2-Burun eti

Burnumuzun içinde “konka” adı verilen etler bulunuyor. Bu etlerin görevi burundan geçen havayı soğuksa ısıtmak, sıcaksa soğutmak, kuruysa nemlendirmek. Konkalar, burnun normal işleyişine göre bazen büyüyüp bazen de küçülüyorlar.

Burun tıkanıklığı yapacak kadar büyümeleri genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişiyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Murat Topdağ burun eti kaynaklı tıkanmalarda, konkaların küçülmesi için başlangıçta ilaç tedavisi uygulandığını belirterek, “Alerjiye bağlı konka büyümelerinde alerjinin tedavisi konkanın küçülmesini sağlayabiliyor. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ise ameliyat gerekebiliyor” diyor.

3-Enfeksiyon

Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalık. Soğuk algınlığında burun mukozaları ödemleniyor ve sıvı salgılaması artıyor. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalıyor. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyona işaret ediyor ve mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Kronik sinüs enfeksiyonlarında ağrı gelişmeyebiliyor. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli devam ediyor. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişiyor. Hastalık aşağı havayollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabiliyor.

Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap veriyor, kronik sinüzitte ise çözüm çoğunlukla cerrahi tedavi oluyor.

4-Alerjik rinit

Alerji, bağışıklık sistemimizin polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler gibi yabancı bir maddeyi vücudumuz için tehli bir madde gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi nedeniyle oluşuyor. Alerjiye hedef olan önemli organlardan biri ise burundur.

Alerjik reaksiyon sonucunda burun tıkanıklığı, peş peşe hapşırma ve burun akıntısı oluşuyor. Polenler ilkbaharda ve sonbaharda sorun oluştururken, ev tozu ise bütün bir yıl boyunca rahatsız edebiliyor. Alerjik rinit için en ideal tedavi, mümkünse şikayetlere neden olan etkenlerden uzak durmak.

Çeşitli medikal tedavilerle hastada görülen yakınmaları büyük oranda tedavi etmek mümkün olabiliyor.

5-Vazomotor rinit

Burundaki kan damarlarıyla ilgili burun tıkanıklığı sebebidir. Alerji, enfeksiyonlar ve bunlara bağlı nedenler, burun damarlarının genişlemesine ve vazomotor rinite yol açabiliyor.

Bunların yanı sıra stres, tiroit fonksiyonlarında yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve bazı burun açıcı damlalarının aşırı ve uzun süre kullanımı diğer sebepler arasında yer alıyor.

Medikal tedaviden sonuç alınamayan durumlarda cerrahi seçenekler düşünülebiliyor.

6-Tümörler

Burnun içerisinde bulunan tümörler, acil olarak tedavi uygulanması gereken ve ciddi burun tıkanıklıkları yaratan durumları oluşturuyor.

Daha önce burun tıkanıklığı şikayetleri olmayan, herhangi bir enfeksiyon ya da travma öyküsü bulunmayan kişilerde, sonradan ortaya çıkan, özellikle tek taraflı burun tıkanıklıklarında ve tek taraflı tekrarlayan burun kanaması durumlarında bir an önce hekime başvurmak çok önemli. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr.

Murat Topdağ öncelikle endoskopik muayene ve ileri görüntüleme yöntemleriyle ve gerekli görüldüğünde yapılan biyopsi ile kesin tanıya ulaşılarak gerekli tedavilerin hızlıca uygulanması gerektiği uyarısında bulunuyor.

7-Çocuklarda en sık görülen nedeni: Geniz eti

Doç. Dr. Murat Topdağ çocukluk çağı burun tıkanıklıklarının neredeyse tamamının halk arasında “geniz eti” diye de tabir edilen adenoid dokularının büyümesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Geniz eti dokusu normalde her çocukta bulunan, 2 yaş civarı büyümeye başlayıp 7-8 yaş sonrasında küçülme sürecine giren ve 12-14 yaşına gelindiğinde kaybolan bir lenfoid yapı. Geniz eti büyük olan çocuklar geceleri sesli nefes alıyor, hatta horluyorlar.

Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes almak zorunda kalıyorlar. Geniz eti nedeniyle burun tıkanıklığı sorunu yaşayan çocuklarda yüz kemiklerinin gelişiminde bozulma, sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve orta kulak enfeksiyonları gibi problemler de gelişebiliyor.

Oluşan bu problemlerin yıl içerisinde çok sık tekrar etmesi ve kronikleşmesi durumunda geniz etinin cerrahi olarak alınması gerekebiliyor.

KIŞ HASTALIKLARI VE KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi konu hakkında bilgiler verdi.

Geceleri ağızdan nefes almak horlamaya neden olmaktadır, uykuda solunumun durması (uyku apnesi), uyku problemleri, yorgunluk, gün içerisinde uyuklama, konsantrasyon bozuklukları bunlardan sadece birkaçıdır. Op. Dr.

Coşkun Şanverdi, “Burun tıkanıklığı sonucu ağızdan nefes alındığında dışarıdan gelen hava süzülmeden direk içerisindeki yabancı maddelerle birlikte akciğere gitmektedir. Bu hava soğuk olursa akciğerleri üşütür. Tozlu hava boğazı tahriş eder.

Kuru hava ise akciğeri ve solunum yollarını kurutabilir” diye belirtiyor. Burun tıkanıklığı sonucunda ağızdan alınan nefes, dudakların kurumasına ve çatlamasına, dişetlerinde gerilmelere, dilde kuruluğa neden olur. Bunun sonucunda kronik faranjit ortaya çıkabilir.

Burun tıkanıklığı tedavi edilmediği durumda zamanla bronşit ve akciğerlerde başka sorunlara yol açabilir.

Burun kıkırdak ve kemiğindeki eğrilikler, burun eti büyümeleri, alerji, kronik sinüzit hastalığı ameliyat ile düzeltilebilmekte ve hastaların korktuğu gibi tampon sorunu yaşanmamaktadır. Duruma göre ya tampon konulmamakta, ya da gerektiğinde, son yıllarda çokça üretilen özel, konforlu tamponlar kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ve geliştirilen yeni yöntemler ile hastaların konforu artmaktadır, bu yüzden  hastaların şikayetlerini ciddiye alıp, tedaviden kaçmamalarında fayda vardır. Op. Dr.

Coşkun Şanverdi, kronik sinüzit ameliyatlarının, endoskopik olarak veya balon yöntemiyle yapılabildiğini ve tedavi sonrasında hastaların çok çabuk toparlayıp rutin hayatlarına dönebileceklerini vurguluyor.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Tıkalı burnu açmanın doğal yolları

Suna Dumankaya, tıkanan burunlarınızı açmanız için önerilerde bulunuyor…

Burnum tıkanık. Burun spreyi kullanmaktan hoşlanmıyorum. Burnumun açılmasını nasıl sağlarım?

Yasemin S./Çanakkale

Cevap:

1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu tuzlu suyu burnunuza çekerek rahatlayabilirsiniz. Ayrıca doktora gitmeyi de ihmal etmeyin.

Tıkalı burun nasıl açılır?

+11Burun tıkanıklığı, genelde sinüzite dayalı olarak görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla soğuk ve kirli havalar da daha çok görülen burun tıkanıklığı bazılarında kronikleşmiş bir durumdur. Piyasada satılan burun spreylerinin ise bağımlılık yaptığını artık bilmeyenimiz yok. Çok zor durumda kalınmadıkça kullanımı önerilmeyen bu fısfıslar yerine doğal ve küçük dokunuşlarla bu tıkanıklığı en aza indirgemeniz mümkün… Peki nedir bu doğal, küçük dokunuşlar?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1055220-burun-tikanikligi-icin-bu-onerilere-kulak-verin

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi
Dr. Aydın Yılmaz 2018-06-24T00:42:14+0300 2017-04-10T20:55:42+0300

Burun tıkanıklığı pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Konka büyümesi, sapmış nazal septum, adenoid (geniz eti) büyümesi, tümör, burun kırıklıkları, enfeksiyon başlıca sebepleri arasındadır.

Burun tıkanıklığı bir veya her iki kanalın etkilenerek içerdeki havanın dışarı veya dışarıdakinin içeri girmesinin engellenmesiyle açıklanır.

Burun tıkanması, burun dokusunun şişmesi ve burun boşluğunun daralması ile pasajların tıkanmasına yol açan anatomik sorundur.

Burun tıkanıklığı başta horlama olmak üzere, uyku bozuklukları, baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Tedavisi nedenlerine bağlı olarak farklı şekillerde uygulanabilir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Pek çok neden burun tıkanıklığına neden olmaktadır.

Bunların bir kısmı geçici, bir kısmı doğuştan, bir kısmı ise kronik hastalık kaynaklıdır.

Burun tıkanıklığına neden olan yaygın geçici nedenler şunlardır;

 • Kronik sinüzit
 • Alerji
 • Saman nezlesi başta olmak üzere nezle türleri
 • Çevresel faktörler, toz, duman
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Soğuk algınlığı
 • Grip
 • Yüksek tansiyon

Burun tıkanıklığına neden olan yaygın anatomik nedenler şunlardır;

 • Nazal Septum Deviasyonu, burun içindeki eğri kıkırdaklar solunum yollarını bloke eder.
 • Konka büyümesi, burun boşluklarındaki kemik yapılarıdır.
 • Burun Polibi, burun ve sinüs boşluklarını dolduran kötü huylu olmayan sıvıdır.
 • Geniz eti büyümesi büyümesi.
 • Burun tümörleri.

Nedeni ne olursa olsun burun tıkanıklığının tedavi edilmesi gerekir.

Burun tıkanıklığı, çocuklarda büyümeyi engelleyen faktörler arasındadır.

Yetişkinlerde ise başta baş ağrısı olmak üzere diğer bazı salık sorunlarının önemli sebebidir.

Burun Tıkanıklığı Testi

Burun Tıkanıklığı Testleri

Burun tıkanıklığı testi ile sorunun ne kadar ve hangi aşamada olduğu konusunda fikir alarak ona göre tedavi uygulanır.

Buna göre burun tıkanıklığı testi şu 5 aşamaya ayrılır.

Burun testi 5 sorudan oluşur ve her soruya derecelendirme verilir. – 0, Çok Hafif Sorun – 1, Orta Sorun – 2, Oldukça Kötü Sorun -3, Aşırı Sorunlu – 4.

Her cevaba bir rakam verilerek 5 seçeneğin toplamına göre tıkanıklık derecelendirilir.

Nefes alma engellenme, tıkanıklık – Derece 0, 1, 2, 3, 4

Burun daralması, tıkanma- Derece 0, 1, 2, 3, 4

Burnumda nefes darlığı – Derece 0, 1, 2, 3, 4

Uyku bozukluğu – Derece 0, 1, 2, 3, 4

Egzersiz esnasında nefes alamama – Derece 0, 1, 2, 3, 4

Bu sorular çerçevesinde oluşturulan test sonucuna göre burun tıkanıklığı probleminin derecesi ölçülür ve doktor buna göre tedavi yöntemini belirler.

Burun Tıkanıklığı ve Horlama

Burun Tıkanıklığı ve Horlama

Burun tıkanıklığı veya tıkanıklığı, horlamaya, uyku problemlerine ve solunum bozukluğuna neden olur.

Vücut burundan nefes alacak şekilde tasarlanmıştır.

Burundan nefes alma fonksiyon engellendiğinde ağızdan almaya başlar ve bu akciğer hava sürkilasyonu için uygun değildir.

Ağızdan nefes almak,

Yumuşak damak ve uvula arkasına basınca ve bu durumda uykuda horlamaya neden olur.

Aslına alerji ve burun tıkanıklığı uykuda horlamanın en önemli iki sebebi olarak gösterilmektedir.

Wisconsin Üniversitesi Uyku ve Solunum Araştırmaları Grubu tarafından yürütülen bir araştırma sonucuna göre, burun tıkanıklığının, horlama, apne (solunum süspansiyonu) ve hipopne (aşırı sığ solunum atakları) gibi uyku bozukluklarına neden olduğu ortaya konulmuştur.

Araştırmadaki katılımcılarda şu sonuçlara varılmıştır;

 • Kronik horlama
 • Gündüz aşırı uyku isteği
 • Uyku bozuklukları

Bunun yanında sırt üstü yatmanın da burun kanallarını tıkayabileceği kanaatine varılmıştır ve rahat bir uyku için sırt üstü yatmak önerilmemiştir.

Burun tıkanıklığına bağlı olarak uyku bozukluğu riskleri şunlardır;

 • Yorgunluk
 • Üretkenlikte azalma
 • Kaza riskinde artış
 • Duygularda sık sık değişiklik, depresyon riski.

Eğer grip, nezle gibi hastalıklardan dolayı burun tıkanıklığına maruz kaldıysanız hastalıkla birlikte burun tıkanıklığı geçer.

Fakat, kronik burun tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıya iseniz zaman kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisi nefes almanızı kolaylaştırarak gündelik yaşam kalitenizi ve performansınızı arttıracaktır.

Burun tıkanıklığı nedenlerini belirlemek tedavi yöntemlerine yön verecektir.

Burun tıkanıklığı tedavisi için uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri hakkında daha önce bir makale yayınlamıştık, daha detaylı inceleyebilirsiniz.

 • Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bunun yanında burun tıkanıklığını hafifleterek horlamayı azaltan veya ortadan kaldıran şu unsurlara dikkat etmenizi öneririz;

 • Sizde alerjiye neden olan şeylerden kaçının.
 • Salin solüsyonu veya tuzlu suyu yatmadan önce burnunuza çekerek mukusların gevşeyerek akmasını sağlayabilirsiniz
 • Nemlendirici kullanın: nemlendirici kullanarak burundaki mukusu gevşete bilirsiniz.
 • Yatmadan önce burnunuzdan şiddetli nefesler vererek temizlemeye çalışın.
 • Buhar kullanın. Yatmadan önce burnunuzdan buhar solumak burun deliklerinin açılmasını ve rahatlamasını sağlayabilir.
 • Bol su verin. Yatmadan önce ve gün içinde burnunuza su vermek rahatlama sağlar.
 • Sigara içmeyin: sigara dumanı burun tıkanıklığına neden olan önemli bir faktördür.
 • Yanınızda yatın . Sırt üstü yatmak sorunu iyice tetikler, bundan dolayı yan tarafa yatarak mukusun akmasını sağlayın.

Doktorunuzun burun tıkanıklığının şiddetine bağlı olarak size ilaç yazabilir.

Bunlar genelde

 • Topikal burun steroidleri veya antihistamin sprey.
 • Oral antihistaminikler veya steroidler.
 • Antibiyotikler (eğer bakteri enfeksiyonu varsa).
 • Burun tıkanıklığı anatomik bir sorundan kaynaklanıyorsa ve konservatif tedaviler semptomların hafifletilmesinde başarısız olması durumunda, cerrahi bir tedavi önerilebilir.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/burun-tikanikliginin-nedenleri

Estetik Cerrahi Yöntemiyle Burun Tıkanıklığının Düzeltilmesi Tedavisi

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi

Burun bireyler açısından hem estetik hem de sağlıklı bir yaşam yönünden oldukça önemli bir organdır.

Günümüzde yüz bölgesinde yapılan estetik operasyonların büyük bölümü burun ile ilgili sorunlardan ve estetik kaygılardan oluşmaktadır.

İsteğe bağlı estetik operasyonların dışında kalan bölüm ise, gerek travma, gerekse farklı sebeplerden meydana gelen şekil bozukluklarının düzeltilmesidir. Burun cerrahisi gerektiren sorunlar arasında,

 • Burun tıkanıklığının düzeltilmesi
 • Burnun uzun olması,
 • Geniş kemerli olması,
 • Burun deliklerinin olması gerekenden büyük olması,
 • Bunun ucunun düşüklüğü,
 • Asimetrik sorunlar yer almaktadır.

Burun tıkanıklığı burun eti ve septum eğriliği gibi sorunlar sebebiyle oluşmakta ve burun estetiği ile eşzamanlı olarak düzeltilebilmektedir.

Buru etleri burun boşluğunda ön taraftan arkaya doğru üç sıra halinde sıralanan burun etlerinin alerjik reaksiyonlar veya septum eğriliklerine sekonder sebeplerden dolayı büyüme gösterirler.

Yapılan estetik operasyonlarda burunla ilgili şekli bozukluklar düzeltilirken, burun eti sebebiyle yaşanan sorunlar da ortadan kaldırılabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı (Septum deviasyonu) Nedir?

Deviasyon, burun orta duvarının olması gerektiği hattan kaymasıyla burunda oluşan tıkanıklardır. Burun kemiği olarak da adlandırılmaktadır.

İnsan anatomisinde burun ortada bir duvarla ikiye ayrılmış bir tünel görünümündedir. Tıp dilinde septum nasale olarak adlandırılır.

Burun içerisinde bulunan her bir tünelin iç eni, uzunluğu ve hacmi aynı oranlarda olduğunda bireyin burun sağlığında herhangi bir sorun yoktur.

Burun orta duvarının her iki yanında ince ve zarsı bir yapıya sahip tabaka kaplıdır. Tabakaların ön-üst kısımları kıkırdak bir yapıdayken, arka –alt kesimler kemik bir duvardan oluşmaktadır. Burnu sağlıklı olan bireylerde, burun ön kısmındaki giriş deliği darlığın arkasından genişlemektedir. Bu geniş bölge alınan havayı ısıtma görevi görür.

Havayı nemlendirerek süzen ve koku bölgelerine yönlendiren geniş bölge, havanın hemen arka kısımda bulunan üst boğaza geçişini sağlar. Burunda bulunan bu tünellerin herhangi birinde ve herhangi bir yerinde oluşan bir sorun hava girişinin engellenmesi sorununu oluşturur.

Bu durumun gerçekleşmesinin sebepleri burun orta duvarının meydana getirdiği kabarıklık, tümsek ve çıkıntıdır.

Burunda deviasyonu meydana getiren birden çok sebep bulunmaktadır. Bireyde deviasyon oluşma belirtileri ise,

 • Sıklıkla sinüzit meydana gelmesi
 • Tek taraflı veya çift taraflı burun tıkanıklığı
 • Tekrarlanan burun kanamaları
 • Geniz akıntısı
 • Yüz bölgesi ve başta oluşan ağrılar
 • Bebek ve çocuklarda sesli solunum
 • Burunda akıntı ve tek taraflı tıkanıklık

Burun Tıkanıklığının Nedenleri?

Burun tıkanıklığı bir hastalık olmamakla birlikte, insanların yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Tedavi edilmemesi halinde boğaz enfeksiyonları, koku ve tat alma bozuklukları, ağız kuruması, ses bozuklukları ve cinsel sorunlara yol açmaktadır. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklıklarının en önemli sebepleri,

 • Kemik veya kıkırdaktaki eğrilikler
 • Enfeksiyonlar
 • Burun eti
 • Tümörler
 • Geniz eti
 • Vazomotor rinit
 • Alerjik rinit gibi sebeplerdir.

Kemik ve kıkırdak eğrilikleri

Burun tıkanıklığının en önemli sebeplerinden biri olan kemik ve kıkırdak eğrilikleri, erişkin bireylerde genellikle bir kaza sonucu oluşurken, bebeklerde doğum sırasında meydana gelen zedelenmeler sonucunda ortaya çıkıyor. Bu sebeple burun deformasyonları ve septum deviasyonları oldukça sık görülebiliyor. Nefes almayı güçlendirmesi halinde ise cerrahi operasyonlarla düzeltilerek bireylerin sağlık sorunları yaşamasının önüne geçilebiliyor.

Enfeksiyonlar

Soğuk algınlığına sebep teşkil eden virüsler, burun mukozalarının ödemlenmesine ve sıvı salgılamasına sebep olmaktadır. Grip veya soğuk algınlığı sırasında burun ve sinüslerin bakterilere karşı direnci azalarak tıkanma oluşturuyor.

Bu tür durumlarda enfeksiyon oluştuğunu gösteren en belirgin unsur, burun akıntısının berrak görünümden sarı veya yeşile dönmesi şeklinde oluyor.

Enfeksiyon oluşumlarında an kısa sür içerisinde doktor kontrolüne başvurmak ve antibiyotik tedavisine başlamak kısa süre içerisinde olumsuz belirtilerin yok olmasını sağlayarak, burun tıkanıklığını sonlandırıyor.

Burun Eti

Alerjik ve iltihaplı gelişen durumlar da burun tıkanıklığının en önemli sebepleri arasında sayılıyor. Burundan geçen havayı ısıtmak veya soğutmak görevlerini üstlenen burun eti, olması gerekenden daha büyük olduğunda burunda tıkanma hali meydana getiriyor. Alerjiye bağlı büyümelerde ilaç tedavisi yeterli gelmekle birlikte bazı hallerde ameliyatla sorun çözüme kavuşturuluyor.

Tümörler

Burun içerisinde ortaya çıkan tümörler, burun tıkanmasına sebep olan unsurlar arasında yer alıyor. Bu tür durumlarda daha önce enfeksiyon geçirmeyen veya herhangi bir travma öyküsüne sahip olmayan bireylerin hekime başvurarak tedavi edilmesi gerekiyor.

Bu tür şikâyetlerde genellikle tek taraflı tıkanmalar ve sürekli tekrarlayan kanamalar görülebiliyor.

Tümörden kaynaklı burun tıkanıklıklarında öncelikle endoskopik muayeneler, ileri görüntüleme yöntemleri ve biyopsi ile tanı konularak, gereken tedavilerin yapılması gerekiyor.

Geniz eti

Çocuk yaştaki bireylerin burun tıkanıklıklarının önemli bir bölümü, geniz eti büyümelerinden kaynaklanıyor. Geniz eti büyümesi sonucu sadece ağızdan nefes alan çocuklar, farklı sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu tür durumlarda,

 • Horlama
 • Yüz kemiklerinin gelişiminde bozulmalar
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Ortak kulak enfeksiyonları gibi olumsuzluklar yaşanabiliyor

Geniz etine bağlı olarak yaşanan sorunların süreklilik göstermesi ve kronikleşmesi halinde, cerrahi müdahale yapılarak sorunun giderilmesi sağlanabiliyor.

Vazomotor Rinit

Bireyde meydana gelen alerji ve enfeksiyonlar sonucunda burun tıkanıklıkları meydana gelebiliyor.

Burunda yer alan kan damarları ile ilgili sorunlar, stres, bazı tansiyon ilaçlarının kullanımı, hamilelik, doğum kontrol ilaçları, tiroit fonksiyonlarının yetersizliği gibi unsurlar sebebiyle ortaya çıkarak burun tıkanıklığına yol açabiliyor. Bu tür sorunlar ilaç tedavisi veya cerrahi müdahaleler sonrasında ortadan kaldırılıyor.

Alerjik Rinit

Vücudumuzda alerjiye açık organlar arasında bulunan burun, bağışıklık sisteminin birçok farklı maddeyi tehli olarak algılaması sonucunda tıkanabiliyor.

Bu tür durumlarda burun akıntısı ve devam eden hapşırmalar meydana gelebiliyor.

Alerjiye bağlı burun tıkanmalarının en iyi tedavisi ise, alerjiye sebep olan unsurlardan uzak durmak ve gerektiğinde ilaç tedavisiyle sorunun çözülmesi şeklinde oluyor.

Burun Tıkanıklığının Riskleri Nelerdir?

Burun tıkanıklıkları bireylerin yaşam konforlarını olumsuz etkilemesinin yanı sıra birçok riski de beraberinde getirmektedir. Bu risklerden en önemlileri,

 • Uykuda nefes durmaları sonucunda ani tansiyon yükselmeleri
 • Kalp durması,
 • Horlama,
 • Kilo alımı
 • Ağız kuruması
 • Halsizlik ve baş ağrısı
 • Uyku kalitesinin düşmesi,
 • Sürekli yorgunluk hissi

Burun Tıkanıklığı Olan Hasta Şikâyetleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığından mustarip olan kişilerin genel şikâyetleri incelendiğinde ortaya çıkan belirtiler,

 • Burundan rahat ve yeterli miktarda nefes alamamak,
 • Sabahları bitkin ve yorgun olma hali,
 • Burun ve geniz akıntısı,
 • Horlama
 • Çalışma performanslarında düşmedir

Burun Tıkanıklığı Cerrahi Tedavisi

Burunun normal işleyişine kavuşması adına yapılan tedavilerden sonuç alınamaması veya cerrahi müdahalenin gerekli görüldüğü durumlarda ameliyat zorunlu olabilmektedir. Cerrahi müdahale gerektiren sorunlar,

 • Geniz eti büyümesi,
 • Burun eti büyümesi
 • Kronik sinüzit
 • Burnun kemik ve kıkırdağındaki eğrilikler
 • Orta burun eti içerisinde hava olmasıdır.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Burun ile ilgili sorunların giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında 4 ila 6 hafta arasındaki iyileşme sürecinde kabuklanmayı önlemek amacıyla doktor tarafından önerilen nemlendirici spreyler kullanılmalıdır. Ayrıca iyileşme döneminde şiddetli sümkürmeler ve buruna yapılacak olan temaslardan mümkün olduğunca uzak durmak ve hekim tarafından tavsiye edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gereklidir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/estetik-cerrahi-yontemiyle-burun-tikanikliginin-duzeltilmesi-tedavisi/

Burun Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi

Источник: https://estecenter.com/burun-kurulugu-nedenleri-tedavisi

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Cerrahi Tedavisi

Vücutta koku alma ve solunum gibi önemli fonksiyonlara sahip olan burunda, çeşitli sebeplerden tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu burun tıkanıklığı, kişilerin rahat koku alamamalarına ve solunum sırasında zorlanmalarına sebep olur.

Genelde bakteri ya da virüsten kaynaklanan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir. Soğuk kış günlerinde rastladığımız nezle, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı burun tıkanıklığı şikayetlerine sık sık rastlanır.

Bu şekildeki viral enfeksiyonlar, burun mukozasında birtakım değişmelere yol açıp tıkanıklığa sebep olur. Bu rahatsızlıkların yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar neticesinde de burun tıkanıklığı görülebilir.

Burun tıkanıklığı kısa süreli görülebildiği gibi uzun süreli kronik bir hal de alabilir. Kişinin nefes almada zorluk yaşamasına ve baş ağrısına sebep olur.

Burun tıkanıklığının altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebe yönelik tedavi yapılabilmesi için uzman bir doktora gidilip muayene olunmalıdır.

Genelikle kış aylarında çok fazla görülen viral enfeksiyonlardan nezle ve grip, burun tıkanıklığında en yaygın nedenlerdendir. Soğuk algınlığı hastalığının yanında baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, üşüme ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler baş gösterir. Soğuk algınlığının geçmesi ile beraber burun tıkanıklığı da ortadan kaldırılmış olur. Genelde kısa sürede geçer.

2. Burun Eti Büyümesi

Yetişkin kişilerde burun tıkanıklığı görülmesinin en yaygın sebebi; burun etinin büyümesidir. Burna doğru alınan darbeler ya da hasarlara bağlı, burun eğriliği görülebilir. Burun eğriliği olan kısımdaki burun eti büyüyüp, burun tıkanıklığı problemine yol açar.

Burun tıkanıklığı çoğu sebepten dolayı oluşabilir. Bu şikayetin tedavisi için sorunun altında yatan sebebin tespit edilmesi büyük önem arz eder. Doğru tetkiklerin konulması ve tedavi amacıyla muhakkak uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Sinüzit problemi her yaştan kişide görülüp burun tıkanıklığına yol açabilir. Akut ve kronik olarak iki şekilde görülür. Bu rahatsızlık kenidisini; göz altı ve alın bölgesinde oluşan ağrılar ile belli eder. Burun mukozasındaki şişliklerin oluşumunu tetikleyip, burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Kışın kişinin kendisini soğuktan koruması, sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulaması ve vücut için güçlendirici vitaminleri alması rahatsızlığın büyük ölçüde önlenmesini sağlar.

4. Geniz Eti

Kronik burun tıkanıklığında en sık gözlenen nedenlerden biri geniz etidir. Geniz eti, burnun patolojik yapısında bozulmaya neden olur. Hava kanallarının tıkanmasına yol açar.

Kişi, nefes almakta zorluklar yaşar. Bu hastalığı olan kişide sıklıkla enfeksiyonel hastalıklar da gözlenebilir. Burun tıkanıklığı rahatsızlığına ilaveten, kişi konuşurken genizden konuşabilir. Kişinin şikayetine bağlı, gerekli görüldüğü taktirde cerrahi operasyon ile alınır. Cerrahi operasyon sonrası kişi şikayetlerinden hızlı bir şekilde kurtulur.

5. Tümör Kaynaklı Sebepler

Burun tıkanıklığı oluşmasının bir diğer sebebi ise patolojik olan etmenlerdir. Tümörler burun tıkanıklığına yol açabilir. Genelde sürekli burun tıkanması ve şiddetli baş ağrısı ile kendini gösterir. Ayrıca ara sıra burun kanaması da gözlenebilecek diğer bir belirtidir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı, ansızın ağır ve kötü koku sebebiyle veya burundaki koku reseptörlerine verilen zarardan ötürü de meydana gelebilir. Bu durum kısa süre içinde çevre şartlarının değiştirilmesiyle birlikte genelde kendi kendine düzelir.

Geçmeyen Burun Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Sinüzitten kaynaklanan burun tıkanıklığı sorununu gidermek amacıyla genelde semptomları önleyen ilaçlar kullanılır. İlk tercih edilmesi gereken burun açıcı spreylerdir. Ayrıca kullanılan sinüzit ilaçlarının içindeki psödoefedrin de doktor kontrolü altında alındığı zaman, kişinin şikayetinden kurtulmasını büyük ölçüde sağlayabilir.
 • Tümörden kaynaklı burun tıkanıklığında, tedavi amacı ile öncelikle tümörün büyüklüğü tespit edilmelidir. Tespit edilmesi için tomografiden yararlanılır. Tümör cerrahi müdahale ile bölgeden temizlenir veya küçük ve cerrahi müdahaleyle alınamayan tümörlerde ilaç kullanımı tercih edilir.
 • Su, sağlık açısından çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ya da burun tıkanıklığı halinde bol miktarlarda su içilmesi de önerilir.
 • Burnun tıkanması, burundan nefes alınmasını önleyici olduğu için, kişinin bulunduğu ortamda nem ve uygun ısı değerlerinin olması çok önemlidir. Özellikle yatak odası çok nemli, çok kuru ve çok sıcak olmamalıdır. Aksi halde kişilerde daha farklı problemler de görülebilir.
 • Evlerde bulunabilen tuz ve karbonat karışımı sayesinde de burun tıkanması giderilebilir. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve tuz eklenerek, iyice karıştırılmalıdır. Bu karışım burna doğru uygulanmalıdır. Bu sayede burun açılabilir.
 • Burun tıkanıklığını tedavisi çoğu zaman altında yatan sebeplerin teşhisine bağlıdır. Bu sebeple uzun zaman geçmeyen burun tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıyaysanız, bir an önce doktora görünmenizde fayda vardır.

Источник: https://evdesifa.com/gecmeyen-burun-tikanikligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть