Büyükanne tarifi öksürük çayları..

içerik

Balgam Söktürücü Çaylar

Büyükanne tarifi öksürük çayları..

Balgam bir salgıdır. Diğer bir adı da mukustur. Akciğerlerde bulunan trake borusuna kaçan toz ve pislikleri etrafına toplayarak, dışarıya atılmasını sağlar. Çok çeşitli balgam türleri bulunmaktadır.

Bunlar arasında kanlı balgam, sümüksü balgam, cerahatli balgam, cerahatli ve sümüksü balgam, siyah ya da gri balgam ve yalancı balgamdır. Ayrıca balgam yoğunluğunu azaltmaya yarayan birtakım ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçların etken maddesi asetil sisteindir.

Su içerisine atılarak köpürmesi sağlanır ve bu şekilde içilir.

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte havada bulunan mikroplar da artmaktadır. Bu mikroplar genellikle grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi kış aylarında yaygın hale gelen enfeksiyonların mikroplarıdır. Üst solunum yollarını da etkileyen bu mikroplar, trake borusunda pislik oluşturarak dış ortama atılma ihtiyacı duyulur.

Oluşan bu macun kıvamındaki madde, mukustur. Oluşan balgamları hafifletebilmek için çeşitli ilaçlar bulunsa da, siz yine de doğal yöntemleri deneyin. Balgamı engelleyen doğal yöntemler arasında bitki çayları yer almaktadır.

Bitki çayı içerek hem midenizin zorlanmasına neden olan öksürükleri hafifletebilir hem de boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

Yazımızın devamında balgam söktürücü çayların neler olduklarından ve sağladıkları faydalardan bahsedeceğiz.

Ayrıca okaliptüs, nane ve kekik gibi bitkilerden faydalanılarak yapılan çaylar, buharının solunması ile birlikte ciğerlerde belirgin bir rahatlama sağlayacak ve sonuç olarak daha az balgam oluşumu söz konusu olacaktır.

Ayrıca bağışıklık sisteminiz artacak ve hastalıklar ile çok daha kolay bir şekilde savaşabileceksiniz. Balgam etkisini azaltabilmek için tüketebileceğiniz bitki çayları arasında;

Oldukça eski zamanlardan günümüze gelen geleneksel bitki çaylarından biri de kekik çayıdır. En etkili olduğu rahatsızlıklar arasında soğuk algınlığı, öksürük ve grip yer almaktadır.

Tüketilmesinin hemen ardından etkilerini kısa bir sürede göstererek, boğazınızın yumuşamasını, midenizin rahatlamasını, ağrılarınızın azalmasını ve vücudun terlemesini arttırarak hastalığın ve mikropların daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

Kekik çayının asıl önemli özelliği ise balgam söktürücü olmasıdır. Balgam atımında zorlanan kişilere genellikle kekik çayı tavsiye edilir. Ayrıca öksürmeyi de azaltır.

Kekik çayı tamamen doğal bir ürün olduğu için içerisine işlenmiş şeker yerine bir miktar bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Böylece balın da acı tadıyla birlikte boğazınızdaki yumuşama durumu çok daha uzun bir süre boyunca etkisini sürdürecektir.

2.Nane Çayı

Balgam azaltıcı olarak tüketilebilen bitki çaylarından bir diğeri de nane çayıdır. Dolan ciğerler ve öksürük tedavisi için akla ilk gelen doğal bitki çaylarından biridir. Ayrıca mide bulantısı ve oluşan kas ağrılarını da hafifletmede kullanılır. Nane çayı tüketimi ile birlikte boğazınız yumuşayacak ve balgam atımı kolaylaşacaktır.

Aynı zamanda öksürüğünüzde de belirli bir miktar azalma olacaktır. Nane çayının buharını soluyarak da ciğerlerinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nane yağı ürününü kullanarak göğüs ve boğaz bölgesine hafifçe masaj yaparak, grip belirtilerini yani burun tıkanıklığı, öksürük gibi birtakım belirtileri de rahat bir şekilde ortadan kaldırma imkanı bulabilirsiniz.

3.Anason Çayı

Anason çayının asıl kullanım amacı midede olan şişlik sorunlarını ve gaz sancılarını gidermektedir. Bu faydalar anasonun içerisinde bulunan kreasol ve alpapinenen isimli bileşiklerin etkilerinin bir sonucu olarak görülür.

Bu bileşenler tıkanıklıkları açarak öksürüğün önüne geçer. Aynı zamanda anason çayının antiseptik etkilerinden dolayı pek çok hastalıklara sebebiyet veren mikroplar da vücuttan arındırılmış olur.

Ayrıca anason çayından çıkan buharı soluyarak, ciğerlerinizi yumuşatarak balgam atımını kolaylaştırabilirsiniz.

4.Okaliptüs Çayı

Okaliptüsün nefes açıcı özellikleri olduğunu bilmeyen yoktur elbette. Hatta naneli şeker ve benzer ürünlerin içerisinde ferahlık vermesi için okaliptüs kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra okaliptüsün bir diğer faydası da balgam sökücü özelliğinin bulunmasıdır.

Tüketilmesi durumunda solunum yollarının yumuşatılmasına ve balgam atımının kolaylaştırılmasını sağlar. Ek olarak bir tencereye bir miktar su koyarak içerisine de bir miktar okaliptüs yaprağı atın ve kaynatın. Kaynama esnasında buharını soluyun ve solunum yollarınızda oluşan yumuşamanın farkına varın.

Böylece balgam atımınız kolaylaşacaktır.

5.Rezene Çayı

Balgam atımını kolaylaştıran çaylardan biri de rezene çayıdır. Marketlerde ve aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bir üründür. Bu yüzden temini açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Rezene çayı da aynı şekilde boğazın yumuşamasını sağlar. Bronşit hastalarında meydana gelen kuru öksürüğü de engeller.

Balgam atımını kolaylaştırmasının yanı sıra mide sancıları, şişkinlik ve gaz gibi rahatsız edici durumların da önlenmesi konusunda büyük faydaları olmaktadır.

6.Meyan Kökü Çayı

Balgam söktürücü çaylar arasında temel olarak ele alınan çay türlerinden biri de meyan kökü çayıdır. İltihabı önler ve balgam söktürme konusunda inanılmaz faydaları vardır.

Tüm bunların dışında bronşit ve astım gibi diğer solunum sistemi sorunlarına karşı da etkili çözümler sunmaktadır. Meyan kökü çayını da kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Meyan kökü aktarlarda kolaylıkla bulunabilir.

Alacağınız meyan kökünü bir miktar suyun içerisine katarak kaynatmanız durumunda meyan kökü çayınızı kolaylıkla elde edebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

Источник: //evdesifa.com/balgam-sokturucu-caylar/

9 Aylık Bebeklerde Meydana Gelen Öksürük İçin Kullanılacak Olan Tarifler

Büyükanne tarifi öksürük çayları..

9 aylık bebeklerde meydana gelen öksürük, grip, soğuk algınlığı ve üst solunum yolları enfeksiyonları için evde kullanılabilecek olan bazı uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar uzman bilgisi dahilinde yapılmalıdır.

Anne Ve Üvey Anne Otu

5 aylıktan itibaren anne ve üvey anne otu burun akıntısı, öksürük ve balgamlı öksürük konusunda fayda sağlar. Bu otlar sıcak suyun içine atılır ve 10 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir.

Ardından bekletilmeden süzülür. 9 aylık bebeğe öğle yemeğinden önce 2 tatlı kaşığı verilmesi gerekir. Karışım balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Eğer bebeklerde bir sorun meydana gelirse hemen uzman hekime başvurmak gerekir.

Ayrıca dozaj düşümü de yapılır.

Meyan Kökü Ve Hatmi Çiceği

Megan kökü hem bebeklerde hem de yetişkinlerde fayda sağlayan etkilere sahiptir. Meyan kökü ve hatmi çiçeği 1 yemek kaşığı ölçüsünde eşit miktarlarda karıştırılır.

Ardından 500 ml kaynayan su üzerine dökülür ve bu şekilde 10 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir. Süzüldükten sonra 50 gram kadar bebeklerde uygulama yapılır.

9 aydan daha büyük bebeklerde gün içinde 2 ila 3 kez 50 gram verilebilir.

Isıtma İçin Sıkıştırmalar

9 aya kadar ve 9 aylık bebekler için, aşağıdaki tarifler iyileşme sürecini hızlandırma konusunda yardımcı olacaktır.

 • 9 aylık bebeklerinde meydan gelen öksürükler için ısıtma işlemleri etkili düzeyde çözüm olanağı sağlar.
 • Kafur yağı sıkıştırarak bebekleri ısıtmak mümkündür. Özellikle göğüs ve sırt bölgesinde uygulama yapılabilir.
 • Bebeğin sıvılarının da sıcak olmasına dikkat edilmesi gerekir. Öksüren 9 aylık bebeklerde sıcak su tüketimi öksürüğün meydana getirdiği boğazdaki tahrişi ortadan kaldırır.
 • Okoliptus  sadece bebeğin göğsünü değil aynı zamanda ayağına da sürülebilir. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kez uygulandığında balgam boşaltma işlemini hızlandırabilir. Bebeğin kuru öksürüğe maruz kalmasını da önüne geçer.

Bebeğin Solunması

Bebeklerde  kuru bir öksürüğü 2 yaşın geleneksel kadar hafifletmek için pasif bir teneffüs yardım etmek gerekir. Tencerenin içine içme suyu dökülür ve ocağın üzerine koyularak kaynatılır. 9 aylık bebeğin var olduğu adaya kaynamış su alınır ve buharın çevresine yayılması sağlanır.

Bu şekilde bebeğin 5 dakika boyunca bu havayı teneffüs edilmesi sağlanır. Kaynamış suyun içine birkaç damla okoliptus esans yağı eklenir. Bu sayede öksürük, balgam ve üst solunum yolları sıkıntıları ortadan kalkar. Bu uygulamanın haftada en az 4 yapılması gerekir.

Bebeğin rahatlaması konusunda oldukça faydalı bir uygulamadır.

 Masaj

Öksürük ve diğer üst solunum yolu uygulamaları ile birlikte bebeklerin burun bölgelerine masaj yapılması fayda sağlayacaktır. Burun dışın bebeklerin ayak ve göğüs bölgesine masaj uygulaması yapılması gerekmektedir.  Yumuşak dokunuşlar ile bebeklerin burun, göğüs ve ayaklarının altına masaj yapılması gerekir.

Uzman hekimin verdiği ilaçlar ile birlikte yapılacak olan masaj tedavilerin etkisini arttırma konusunda yardımcı olacaktır. Masajın her gün uygulanması balgamın daha kolay şekilde bebek tarafından atılmasına da olanak sağlar. Bebeğin sırt bölgesine masaja yapmak istenirse kollarını içeri doğru almak gerekir.

Ardından sırt bölgesine hafif hafif vurulduğunda bronşun drenajını kolaylaştıracaktır.

Tavuk Çorbası Kullanımı

 Eski dönemlerde büyükanneler ve anneler bebekler için özellikle tavuk çorbası kullanımını fazlasıyla tercih ederlermiş. Tavuk çorbasını her öğlen bir öğün olarak bebeklere verilmesi öksürük yatıştırır ve diğer solunum semptomlarını azaltabilir.

Tavuk çorbasında, anti-inflamatuar ve soğuk semptomları giderebilecek diğer özelliklere sahip bileşenler bulunmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalarda tavuk çorbasının mukusun geçici olarak zayıflayabileceğini, tıkanıklığın azaltıldığını ve öksürüğün azaldığını gösterilmektedir.

Ayrıca bu çorbanın sıcak şekilde tüketilmesi boğaz ağrısı ve öksürüğü en aza indirir. Tavuk çorbasını hazırlamak için gerekli malzemeler;

Malzemeler

 • Bir tutam kuru nane
 • Bir adet but
 • Bir adet orta boy soğan
 • İki diş sarımsak
 • Üç yemek kaşığı un
 • Biraz tuz
 • İki yemek kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı;

Tavuk budu bir tencere içinde iyice haşlanır. Sarımsak ile soğanlar soyulduktan sonra ince şekilde doğranır ve tavukların içine tuz ile birlikte atılır. Butların haşlanması ile birlikte ocağın altına kapatılır ve butlar içinden alınarak oldukça minik şekilde doğranır. Bir tava içinde tereyağı kavrulur. İçine unda atılarak kavrulduktan sonra altı kapatılır.

Ardından tencere içinde bulunan tavuk suyunun içine bu yağlı karışım yavaş yavaş bir tel yardımı ile karıştırılarak dökülür. Altı açılır ve 3 ila 4 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra üzerine nanesi atılır. Hazırlanan bu çorba grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu sorunu ve öksürük yaşayan bebeğe içirilmesi gerekir.

Bu çorba karışımını yetişkin olan kişilerde aynı sorunlarda içebilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/9-aylik-bebegin-oksurugune-ne-iyi-gelir.html

Öksürüğe ne iyi gelir?

Büyükanne tarifi öksürük çayları..

Karabiber, dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirir. Bal, katıldığında ise öksürüğü tamamen yatıştırır. Bu karışım doğal bir antibiyotik niteliği taşır.

Öksürüğe karşı karabiber çayının hazırlanışı

Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynar su dökülür. 15 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Balgamlı halde gelen öksürüğü geçirmek için karabiber çayını deneyebilirsiniz.

Öksürüğe karşı kekik – bal

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bu hastalıklar öksürük yapan hastalıklar olduğu için bu öksürüğü geçirmek için kekik kullanılır. Kekik yaprağı, ispatlanmış bir öksürük ilacıdır. İçine bal katılmış kekik çayı daha faydalı olacaktır.

Öksürüğe karşı limon – karabiber – tuz

Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin. C vitamini ile bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar. Öksürük için ideal bir yiyecektir.

Öksürüğe karşı ılık süt – bal

Bal katarak içeceğiniz ılık süt, öksürüğünüzü alır ve boğazınızı tamamen rahatlatır. Boğazınızdaki gıcığı ve öksürüğün gelmesini engeller.

Öksürüğe karşı badem – portakal suyu

Bademleri rondo yardımıyla parçalayın. Birkaç çay kaşığı parçalanmış bademi, bir fincan portakal suyu ile karıştırın. Öksürüğünüze çok iyi gelecek bir karışımdır.

Not: Öksürme sebebiniz; astım, allerji gibi hastalıklar da olabilir. Her ihtimale karşı, uzman bir doktora başvurunuz.

Bir türlü geçmeyen öksürüğünüz için evde yapabileceğiniz başka yöntemler de var. Bu yöntemler: 

 • Ananas suyu ve bal
 • Bal
 • Ceviz ve badem
 • Bal ve ılık su
 • Okaliptüs
 • Soğan lapası
 • Elma sirkeli yastıklar
 • Limon ve ballı çay
 • Soğan şurubu

Öksürüğü azaltmanın bir başka basit yolu da bol su içmekten, bitki çayına bal karıştırmaktan, bol C Vitamini almaktan, odanızın nem düzenini ayarlamaktan geçiyor. Bitti mi tabii ki hayır. 

Bir türlü geçmeyen öksürük için şurup önerileri

+9 Ananas suyu ve balBromelain enzimi içeren ananas lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra öksürükten iltihaplanmış akciğerlerin tedavisinde de kullanılır. Daha fazla öksürme ihtiyacını bastırır. Uzmanların araştırmalarına göre ananasta doğal olarak bulunan bromelain astım tarzı öksürüklerde de kullanılır. Ananas suyunu biraz ılıtın. 1 yemek kaşığı balı buna ekleyin ve balın erimesini bekleyin. Sıcak ve soğuk içebilirsiniz. Ilık hali boğazınızı rahatlatacaktır.

ÖKSÜRÜK ÇAYI NASIL YAPILIR?

 

Öksürük özellikle soğuk mevsimlerde yetişkin ve çocuk bir çok insanı etkiliyor… Bazı kolay önlemlerle öksürüğü azaltmak mümkün…

Öksürüğe karşı bol su için

Üst solunum yolu enfeksiyonları burun akıntısı, boğazı tahrişine dolayısıyla öksürüğe neden olabiliyor. Su, bu akıntıyı incelterek boğazın tahrişini hafifletebiliyor.

Bol su içmek boğazın daha nemli kalmasına yardımcı oluyor bu da öksürüğü hafifletiyor. Günde en az 2 litre su için. Su içerken diğer önemli nokta bardağı kafaya dikmeden, yudum yudum içmek.

Ayakta içilen su midenize değil doğrudan böbreklere gidiyor ve 15-20 dakika sonra vücuttan idrarla atılıyor.

Öksürüğe karşı bitki çayı ve bal

Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil, nane limon gibi çaylar yine öksürüğün hafiflemesine fayda sağlayabilir.  Bunların yanında tüketeceğiniz bal; vücuda giren mikroplarla savaşma gücünü arttırıyor, hücrelerin yaşlanmasını geciktiriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca boğaz kuruluğunu alarak boğazı yumuşatıyor ve öksürüğün süresinin azalmasında da etki ediyor.

Öksürüğe karşı C vitamini

Greyfurt, mandalina, portakal ve limon gibi turunçgillerin yanı sıra kara lahana, ahududu, ıspanak, taze fasulye, bezelye ve soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyve tüketmek enfeksiyona bağlı gelişen öksürüğü hafifletiyor. Hastalığın vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor. 

Odanızın nem düzeyini ayarlayın

Evdeki kuru hava solunum yollarını kurutuyor ve bu da öksürüğü arttırıyor. Evdeki nem düzeyinin yüzde 30-50 arasında olmasına dikkat edin. Akşamları yatarken hava soğuk da olsa mutlaka sirkülasyonu sağlaması açısından bir pencerenizi aralık bırakın. Ayrıca eviniziher gün havalandırmayı da ihmal etmeyin.

Sıcak duş

Sıcak banyodaki buhar ayrıca alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğe iyi gelir. Ayrıca burundaki salgıları düzenler.

Çamaşır suyu kullanmayın

Çamaşır suyu gibi ev temizlik ürünlerinin kokuları boğazı tahriş ederek, öksürüğe neden olabiliyor. Özellikle de alerjik bünyelerde ödem, bronkospazm geliştirme riskini arttırıyor… Titizlik yi ama fazlası zararlı… 

Geç saatte yemek yemeyin

Çay, kahve, gazlı içecekler ve çikolata gibi besin ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınarak reflüye bağlı boğaz tahrişini en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda geç saatte yemek yemekten de kaçınmalı ve yastığınızın başını yükseltmelisiniz

Nevresimlerinizi 60 derecede yıkayın

Ev tozu akarları ile küf, kedi ve köpeğin tüyleri alerjik bünyelerde öksürüğe yol açabiliyor. Bu alerjik etkenlere karşı önlem alın. Yün atlet, yorgan, yastık ile halı kullanmayın. Halı yerine yıkanabilen kilim kullanın. Nevresim ve yastık kılıfınızı en az 60 derece ve üzerinde ısıda yıkayın.

ŞİMDİ GRİP ZAMANI

Gıcıklı öksürük nasıl geçer?

Gıcıklı öksürükten kurtulmak, hazırladığınız öksürük çaylarının faydasını görebilmek için kaçınmanız gereken durumlar var.

«Gıcıklı öksürük» tabiri, sık öksürmekten boğazın yanmaya başladığı ve kaşıntıya benzer hissin geçmediği öksürük tipin anlatır. Bu durumu çabuk atlatabilmek için evde hazırlayacağınız doğal kürleri uygulayabilirsiniz.

Bununla birlikte kürlerin faydasını görebilmek için kaçınmanız gereken durumlar da var.

Soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durun

İçme suyunuzu ılık için. Soğuk meşrubatlardan uzak durun. Soğuk yiyecek yemeyin. Örneğin buzdolabından çıkardığınız domatesi dilimleyip tavada hafif ısıtın, yoğurt gibi besinleri önceden ılıtıp yemeye özen gösterin.

Sıcak çorba için ama kaynar değil!

Çok sıcak yiyecek ve içecekler, boğazınızın tahriş olmasına ve kurtulmak istediğiniz yanma hissinin artmasına sebep olur.

Karabiberli tavuk suyu çorbası soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir, onun dışında içeceğiniz bütün çorbalara bir miktar karabiber eklemeyi ihmal etmeyin. Karabiber öksürüğü kesen etkili bir baharattır.

Sıcak çorbanızı içtikten sonra boğazınızdaki o yumuşama hissini korumak için hemen su içmeyin. Bir süre sonra ılık su içebilirsiniz.

Yatmadan önce bitki çayı için

Hazırladığınız bitkisel öksürük çayının yanında bir şey yemeyin, çayınızı bitirdikten sonra da yarım saat kadar bir şey yemeyin. Çay içerken temizlenen boğazınızın biraz dinlenmesine izin verin. Yatmadan önce zencefilli ballı öksürük çayı içmeyi tercih edin.

Boğazınızı sıcak tutun

Dışarı çıkarken mutlaka bir atkı ile boğazınızı sarın. Evde veya işyerindeyseniz üşütmeyen bir kumaştan fular kullanabilirsiniz.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER Çocuklarda görülen öksürük çeşit… SOĞANLI SÜT Grip misiniz? İyileşmek için bir…

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1011498-oksuruk-nasil-gecer

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük Nasıl Geçer?

Büyükanne tarifi öksürük çayları..

Aslında yaşadığımız birçok hastalığın ve sağlık probleminin belirtilerinden biri, öksürük. Peki ama öksürüğe ne iyi gelir,öksürük nasıl geçer?

Malumunuz, boğazımızda oluşan tıkanma hissi ve bu histen kurtulma refleksiyle oluşan uzun süreli öksürük krizleri hayatımızı zindan edebiliyor.

Günlük yaşamımızı da oldukça olumsuz etkileyen öksürük problemini, her yaştan insan sık sık yaşadığına göre çözümler de bulmalı.

Mesela bir ev yapımı öksürük şurubu tarifi ile öksürükten ve balgamdan kurtulabilmeli, ev yapımı pastil tarifi ile boğazımızı uzun süre rahat ettirebilmeli ya da yeri geldiğinde ev yapımı balgam söktürücü tarifi hazırlayabilmeli mesela.

Bir türlü bitmek bilmeyen öksürük nöbetlerinden şikayetçiyseniz, evde hazırlayacağınız birkaç karışımla önemli bir etki elde edebilir, bu problemden kurtulabilirsiniz diyoruz. Öksürüğe iyi gelen doğal, bitkisel ve etkili yöntemler arıyorsanız size nefis önerilerimiz olacak.

Nasıl mı?

Buyursunlar…

Öksürük neden olur?

trendingpost

Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında, soğuk havaların da etkisiyle artan grip, nezle gibi hastalıkların ilk belirtilerinden biri genelde öksürük oluyor. Sigara kullanımı, alerjik faktörler, solunum problemleri gibi birçok etkenin de ortaya çıkarabileceği öksürük tedavisinde kullanılmak üzere piyasada birçok farklı şurup ve ilaç bulunuyor.

Ancak zaman zaman oldukça acı verecek bir hisse sebep olabilen öksürük krizlerinin, önüne geçmek için tek yardımcımız ilaçlar değil. Eğer siz de uzun süren öksürük krizlerinden muzdaripseniz, evde kendi kendinize “öksürüğe ne iyi gelir?” ya da “öksürük nasıl geçer?” diye sorular soruyorsanız aradığınız cevaplar bunlar olabilir.

Öksürüğe iyi gelenlerden ilki: Süt, bal ve karabiber

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Süt, Karabiber, Bal

Öksürük hastalığıyla savaşta en etkili üçlüyü süt, bal ve karabiber oluşturuyor. Sıcak bir sütün içerisine katacağınız bir miktar bal ve karabiber ile önemli oranda rahatlayabilirsiniz. Tam bir doğal öksürük şurubu olan süt, bal, karabiber karışımını günde birkaç defa tüketebilirsiniz.

Ancak hemen uyaralım, balı, süt çok sıcakken içine ilave etmeyin, bir süre sütün ılınmasını bekleyin. Çünkü bal, aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerle bir araya geldiğinde yapısı bozulur ve pek de bir yararını göremez, hatta aksine zarar görebilirsiniz, aman diyelim.

Ilık olsun: Öksürüğü kesmek için bol su tüketin

pamper.my

Evet şaşırtıcı gelebilir ancak bir türlü geçmek bilmeyen öksürük nöbetlerinin önüne geçmek için sıvı tüketimimizi üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Gün içerisinde tüketeceğiniz 2 litre civarında ılık su öksürüğünüzün yumuşamasında etkili olacaktır.

Öksürüğe iyi gelen bitki ve bal karışımı: Kekik ve bal

pinterest

Birkaç çay kaşığı kuru kekiği ya da taze kekik dallarını kaynattığınız suyun içinde bekletin. Hazırladığınız çayın içerisine tatlandırmak için bir miktar bal kattığınızda öksürüğünüzden kurtulma yolunda etkili bir doğal şurup elde etmiş olursunuz.

Öksürüğe iyi gelen meyve de var: Badem ve portakal suyu

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Bademli Portakal Suyu

Öksürük problemleriyle baş etmede tercih edebileceğiniz bir diğer besin, badem ve portakal suyu karışımı. Bir tatlı kaşığı bademi parçalayarak, bir bardak ılık portakal suyuna karıştırın ve tüketin. Bu karışım kısa sürede etkisini gösterecek ve öksürüğünüzde azalmaya sebep olacaktır.

Öksürük ve balgamı sökmek için: Meyankökü

Özellikle balgamlı öksürüklerde meyankökü çiğnemek çok önemli bir etki yaratabiliyor. Balgam sökücü etkisi bulunan meyankökünden günde 2-3 tane çiğnediğiniz takdirde kısa zamanda rahatlayabilirsiniz.

Dilerseniz meyankökü çayı yaparak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

Bu besin takviyelerinin yanı sıra annelerimizden hatta anneannelerimizden öğrendiğimiz zencefil-bal karışımının etkili gücüne kulak verebilir ya da son yıllarda daha bir bilinmeye başlayan muz, bal ve sudan oluşan üçlü karışımı kullanabilirsiniz. Karışımın tarifini ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için şu yazımıza mutlaka göz atın.

Tüm bu doğal şurup etkisi taşıyan besinlerin yanında, öksürük problemi yaşayanlar bulundukları ortamı sürekli havalandırmalı ve kuru ortamlardan kaçınmalı. Öksürük probleminiz çok uzun sürdüğü takdirde mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bir türlü bitmek bilmeyen öksürükten şikayetçiyseniz sizi hemen şu yazımıza da alabiliriz: Öksürüğü Yok Ettiği İddia Edilen Üç Malzemeli Pratik Karışım

Источник: //yemek.com/oksuruge-ne-iyi-gelir/

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Büyükanne tarifi öksürük çayları..

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Kuru öksürüğe ne iyi gelir?  Evde çözüm önerileri ve bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? gibi soruların cevabını sizin için inceledik. Yazımızı dikkatlice okuyup uygularsanız gıcık da dahil çeşitli öksürük türlerine ne iyi gelir bilgi haznenizde bulunur.

Öksürük gündelik hayatınızda sorunlara neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Kuru öksürük tahrişe neden olabileceği için acı verebilir. Sizin için öksürüğe ne iyi gelir araştırdık. Kuru öksürük, gıcık, balgamlı öksürük gibi rahatsızlıklara ne iyi gelir sorusuna cevap vereceğiz.

Öksürük nedir ?

Öksürük karaciğerdeki havanın çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle sıkılması sonucu hızla çıkmasıdır. Bu rahatsızlıklar enfeksiyon, balgam, yabancı cisim olabilir. Öksürük pek önemsenmese de düzenli olarak devam eden öksürük rahatsız eder.

Öksürük genelde akciğer enfeksiyonunu gösterse de çok küçük nedenlerle de olabilir. Bu nedenler soluğunuz havanın oksijen oranında dengesizlik olması veya ciğerimize yapışacak maddeler içermesi de olabilir. Duman solumak en küçük örnekler arasındadır.

Duman içerisinde bulundurduğu zararlı maddelerin akciğerlere ve soluk borusuna yapışması sonucu gıcığa sebebiyet verebilir.

Öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğü geçirmek veya gıcığı ortadan kaldırmak için eskiden günümüze bir çok taktik bulunmaktadır. Bu çözümler genellikle bitkisel olarak kullanılması gereken yöntemlerdir.

Uzun süreli devam edilen öksürüğün neden akciğerde oluşan ödem, enfeksiyonun dışarı atılması olabileceği için bitkisel çözümler bu ödem, enfeksiyonun atılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bir nevi bitkisel ödem söktürücü görevini görürler.

 Aşağıda verilen bilgiler doğal ve geçmiş den günümüze kullanılan yöntemlerdir.

bal kekik

Öksürüğe ne iyi gelir ; Bal – Kekik

Bal ve kekik içerilerinde bulundurduğu antibiyotik etkenler sayesinde vücudunuzdaki özellikle üst solunum yollarındaki enfeksiyonlara karşı ilaç etkisi görecektir. Bal ve kekik bronşit gibi hastalıklara karşı kullanılabilir.

Kekik bilindik bir öksürük ilacıdır. Bal ve kekiği karıştırarak kullanmanız öksürüğe iyi gelir. Bal yapısı bakımından doğada adeta bir ilaç olarak bulunmakta.

Balın türleri arasında farklılıklar göstersede temel olarak gerçek bal şifalıdır.

karabiber cayi

Öksürüğe ne iyi gelir ; Karabiber Çayı

Karabiber solunum yolunuzdaki balgamı sökmeye iyi gelir. Üst solunum yolundaki balgamın atılması öksürüğü kesecektir. Karabiber çayına katacağımız bal ile birlikte antibiyotik özelliği ile öksürük sorununuz ortadan kalkacaktır.

Kuru öksürüğü, balgamlı öksürüğü kesecek karabiber çayının tarifine gelecek olursak ; bir buçuk çay kaşığı karabiber tozunu 2 yemek kaşığı bal ile bir bardakta karıştırdıktan sonra sıcak su (kaynar su) dökülür on on beş dakika demlendikten sonra içilir.

Karabiber çayı kuru, balgamlı her türlü öksürüğe iyi gelir.

öksürüğe ne iyi gelir süt

Öksürüğe ne iyi gelir ; Ilık süt

Ilık süt solunum yolundaki balgamı çözerek gıcık olmanızı engeller. Balgamı sökerek öksürüğü ortadan kaldırır.Ilık sütü bal ile karıştırarak içerseniz öksürük rahatsızlığını çözer. Ilık sütün kimyasal yapısı madde ile temas halindeki verdiği ısı değerini diğer ılık içeceklerden ayırdığı için ılık süt balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

turuncgeiller

Öksürüğe ne iyi gelir ; Limon, Portakal, Turnçgiller

Limon ve diğer turunçgiller hepimizin bildiği C vitamini deposu. C vitamini alarak öksürüğü ortadan kaldırabilirsiniz. Limon tüketirken karabiber ekleyerek yerseniz daha hızlı çözüm bulabilirsiniz.

Turunçgiller sadece öksürüğe değil gribe, soğuk algınlığına karşı olan direncinizide artırır. Badem portakal suyu karışımı da öksürük için birebirdir. İşlenmemiş bademi rondoda öğüttükten sonra portakal suyu ile karıştırıp için.

Öksürüğünüzün azaldığını farkedeceksiniz.

pekmez

Kuru öksürüğe pekmez

Öksürüğün bir çok çözüm yolu bulunmaktadır ancak en etkisi pekmezdir. Pekmez doğal bir öksürük söktürücüdür. Pekmezi ılık olarak tüketmek aynı ılık sütteki gibi bir etki yaratarak balgam ve enfekte yapıyı çözerek sizi öksürükten kurtarabilir. Pekmezinde türleri bulunmaktadır.

Üzüm pekmezi yerine dut pekmezini tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Pekmezi her gece iki kaşık ve içerisine karabiber koyarak tüketmeniz öksürüğe daha kısa sürede çare bulmanıza yardımcı olacaktır. Pekmez sadece öksürüğe değil bağışıklık sistemine ve kan bileşenlerinede katkıda bulunur.

Pekmez içerisinde bol miktarda demir bileşenleri bulundurur.

ananas

Öksürüğe ananas

Ananas tropikal bir meyve olması aslında sizi yanıltabilir ancak ananas öksürük ve akçiğer rahatsızlıkları için birebir bir tedavi yöntemidir. Ananas içerisinde bulundurduğu bromelanin sayesinde akçiğerdeki iltahaplanmaya iyi gelir. Ananas birçok ilaçın yapımında kullanılır. Ananas öksürüğe akciğer ve solunum yolundaki iltahapı çözerek yardımcı olur. Ananas tüketmek öksürüğe iyi gelir.

ilik-su

Öksürükten kurtulmak için bol bol su için

Öksürük, boğaz tahrişine neden olabilir. Boğaz ve gırtlakta oluşan bir tahriş gıcık ve öksürüğün acılı olmasına neden olur.

Bol bol su tüketmek boğazınızı yumuşatarak boğaz ağrısına neden olmadan öksürüğü atlatmanıza yardımcı olabilir. Suyu soğuk yada sıcak olarak değil ılık olarak tüketmek en doğrusudur.

Yan yana bulunan yemek borusu ve soluk borusunun ısıyı aralarında geçireceği için solunum yollarınıdaki enfeksiyonuda temizleyecektir.

temizlik-mazelemeleri

Boğaz tahrişini önleyin

Ev temizliği ile uğraşıyorsanız kokladığınız temizlik ilaçları boğaz tahrişine neden olabilir. Bu boğaz tahrişi sizi gıcık ve öksürüğe götürebilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir adlı makalemizi okumanızı isterim. Temizlik mazelemerinden çamaşır suyu kokusu ile burun ve boğaz tahrişine aynı zamanda boğaz ağrısına neden olur.

Üst solunum yolu sıkıntıları yaşarken temizlik mazelemeri ile pek haşır neşir olmayın.

buhar

Buhar tedavisi

Solunum güçlüğü ile geçrekleşen öksürüğe güzel bir tedavi yöntemi buhar tedavisidir. Astım veya herhangi bir başka rahatsızlığın neden olduğu öksürük bronş ve bronşialler ile ilgilidir.

Buhar solumak bronşları açar. Duş alırken suyu ısısı ile oynarak buhar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda buhar burun tıkanıklığınada iyi gelecektir.

Boğazı yumuşatarak boğaz ağrısına ne iyi gelir sorunuza yanıt olacaktır.

domates-corbasi

Sıçak Çorba

Aslında en basit annelerimizden bize miras şifa çorbaları. Sıcak çorba boğazı yumuşatacağı için boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.

Sıcak çorba yemek borusu ve soluk borsunun yan yana bulunması sayesinde solunum yolunda katılaşmış iltahapı çözer ve gıcık, kuru öksürüğe ne iyi gelir sorunuza yanıt olabilir.

Çorbalar çok çeşitlidir aslında büyük parçacıklı çorbaları tercih edebilirsiniz. Tarhana çorbası, tavuk çorbası ve domates çorbası bazılarıdır.

soguk-icecekler

Soğuk içeceklerden uzak durun

Kış aylarında hepimiz soğuk içeceklere veda ediyoruz ancak boğaz ağrısı ve öksürük varken tamamen vedalaşın. Soğuk içecekler boğaz tahrişini artırır, öksürüğü artırır ve sizi soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya getirebilir. Soğuk içecekler yerine siyah çay, bitki çayları, ılık süt tüketmek öksürük için faydalı olacaktır.

bitki-caylari

Bitki Çayları

Kış aylarında ülkemizin milli içeceği haline gelen çay ve bitki çayları aslında boğazı yumuşatır ve öksürüğe de çare olabilir. Bitki çayları içerisinde bulundurdukları maddeler ile sağlığa yararlıdır ancak her bitki çayı her şeyi çözmez.

Öksürüğe ne iyi gelir makalesinde bitki çaylarının yer almasının temel nedeni sıcak tüketiliyor olmasıdır. Balgam ve öksürük için ballı karabiber çayı çok etkilidir. Bunun 1 çay kaşığı çekilmemiş karabiber ve 2 çay kaşığı bal bir fincana konup üzerine kaynar su ilave edilir. Karıştırıp 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır.

Çayı süzdükten sonra tüketime hazır demektir. Balgamlı öksürük için son derece etkili bir çözüm sunar.

Sıcak olarak tüketilen maddeler boğazı yumuşar ve gıcık, kuru öksürük gibi  rahatsızlıkara iyi gelir. Tabi birçok çayın içerisinde bulundurduğu maddeler solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelebiliyor olabilir ancak sıcaklığı temel alıyoruz.

Yukarıda doğal bitkisel yöntemlerle öksürüğe ne iyi gelir listeledik. Bu yöntemler ile gıcık ve balgamlı ya da kuru öksürüğe kesin çözüm bulabilirsiniz. Öksürüğün geçmemesi durumunda doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Источник: //doktoruncevabi.com/oksuruge-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!