Büyükler ve Çocuklar Depresyonu Nasıl Yaşar?

içerik

Çocuklarda Depresyon Nasıl Olur ?

Büyükler ve Çocuklar Depresyonu Nasıl Yaşar?

Çocukluk döneminde görülen Depresyon, normal “bunalım”dan ve çocuğun gelişimi sırasında karşılaşılan günlük ruh halinden farklıdır.

Bir çocuğun depresif ya da üzgün görünmesi her zaman için depresyon rahatsızlığı olduğu anlamına gelmez.

Ancak eğer bu semptomlar kalıcı, rahatsız edici hale gelir ve sosyal aktiviteler, ilgi alanları, okul ve aile yaşamını etkileyecek olursa, bu durum çocuğun tıbbi olarak depresyondan muzdarip olduğunun bir göstergesi olabilir.

Çocuğumun Depresyonda Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuklarda Depresyon Belirtileri değişkenlik gösterir. Yapılan ilk tıbbi çalışmalar, çocuğun depresif ruh halinin yaramazlık yapması veya asabi davranışlarda bulunmasıyla ortaya çıktığı “maskeli” depresyon üzerine olmuştur.

Bu durum, özellikle daha küçük çocuklarda görülebilirken, pek çok çocuk depresyonda olan yetişkinlere benzer bir şekilde üzüntülü ya da keyifsiz olur.

Depresyonun başlıca belirtileri hüzünlü olma, umutsuzluk hissi ve ruh hali değişiklikleri etrafında şekillenir ve aşağıdaki unsurları içerebilir:

• Asabiyet ve öfke

• Sürekli olarak hüzün ve umutsuzluk hissi

• Sosyal olarak geri çekilme

• Reddedilmeye karşı artan hassasiyet

• İştahta değişiklik – artış ya da azalma

• Uyku düzeninde değişiklik – uykusuzluk veya aşırı uyuma

• Bağırma ya da ağlama

• Konsantre olmada güçlük

• Bitkinlik ve düşük enerji

• Tedaviye yanıt vermeyen fiziksel şikayetler (karın ağrısı, baş ağrısı gibi)

• Evde veya arkadaşlarla yapılan aktivitelerde, okulda, ders dışı faaliyetlerde ve diğer hobi veya ilgi alanlarında azalan beceri seviyesi

• Kendini değersiz ya da suçlu hissetme

• Düşünme ya da konsantrasyon bozukluğu

• Ölüm veya intihar düşünceleri

Bütün çocuklarda bu belirtilerin hepsi görülmez. Aslında, pek çoğu farklı zamanlarda, farklı belirtileri, farklı ortamlarda gösterirler.

Bazı çocukların makul düzeyde normal işlev gösterebilmesine karşın, ciddi anlamda depresyonda olan çocukların çoğu, sosyal aktivitelerde fark edilir bir değişiklik, okula olan ilgisini yitirme ve derslerdeki performansında düşüş veya dış görünüşünde değişiklik gösterecektir.  Özellikle 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, uyuşturucu ya da alkol kullanımı söz konusu olabilir.

İntihar

12 yaşın altındaki gençlerde nispeten nadir olarak görülse de, küçük çocuklar intihar girişiminde bulunuyorlar ve bunu üzgün ya da öfkeli oldukları anlarda tepkisel bir şekilde, düşünmeden yapabiliyorlar.

İntihar 13-19 yaş arasındaki genç nüfusun ciddi bir sorunudur. Ergenlik yaşında intihar, ABD’de gençler ve genç yetişkinlerde en başta gelen ölüm nedenlerinden birisidir. Her yıl 500.000 ergenin intihara teşebbüs ettiği ve bunlardan 5000’inin başarılı olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamlar söz konusu olgunun ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir.

Ailesinde şiddet, alkol kullanımı ya da fiziksel veya cinsel istismar öyküsü olan çocuklar, depresyon belirtileri olan çocuklarda olduğu gibi, daha fazla intihar riski altındadır.

İntiharın Uyarı İşaretleri

Ebeveynler özellikle çocuklarının intihar riski altında olduklarını gösterebilecek işaretlere karşı uyanık olmalıdırlar. Çocuklarda intihara meyilli davranışın işaretleri şunlardır:

• Çok sayıda depresyon belirtisi (yeme, uyku, aktivitelerde değişiklik)

• Sosyal tecrit

• İntihar, umutsuzluk ya da çaresizlik hakkında konuşma

• İstenmeyen davranışların daha çok dışa vurulması (cinsel/davranışsal)

• Daha fazla risk içeren davranışlarda bulunma

• Sıklıkla görülen kazalar

• Madde kullanımı

• Marazi ve olumsuz konulara odaklanma

• Ölüm ve ölmekle ilgili konuşma

• Daha çok ağlama veya duygularını daha az ifade etme

• Kendine ait eşyaları verme

Çocuklarda Depresyon Sebepleri

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda deprseyon, fiziksel sağlık, hayatta karşılaştığı olaylar, aile öyküsü, çevre, genetik yatkınlık ve biyokimyasal rahatsızlıklarla ilgili faktörlerin her türlü kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Kimler Risk Altındadır ?

Ailesinde depresyon öyküsü olan çocukların kendilerinin de depresyon deneyimi yaşama riski daha fazladır.

Ebeveynleri depresyondan muzdarip olan çocuklar, olmayanlara kıyasla, ilk depresyonlarını daha erken bir yaşta geçirme eğilimindedirler.

Ayrıca, kaos ya da çatışma içinde olan ailelerin çocukları veya alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanan çocuk ve ergenler de daha fazla depresyon riski altındadır.

Çocuklarda Depresyon Nasıl Teşhis Edilir ?

Eğer çocuğunuzda depresyon belirtileri en az iki hafta boyunca sürerse, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel nedeni olmadığından emin olmak ve çocuğunuzun düzgün bir tedavi görmesini temin etmek için doktorunuzdan bir randevu almalısınız. Eğer doktorunuz depresyondan şüphelenirse, size çocuğunuzu bir akıl sağlığı uzmanına, Psikiyatrist ya da psikologa, götürmenizi tavsiye edecektir.

Tıbbi veya psikolojik olsun, net bir şekilde depresyonu gösteren spesifik bir tetkik mevcut değildir, ancak anketler (hem çocuk hem ebeveynler için) gibi araçlar kişisel bilgilerle bir araya getirildiğinde çok faydalı olabilmektedir.

Öğretmenler, arkadaşlar ve sınıf arkadaşlarından alınan bilgiler, söz konusu belirtilerin çocuğun çeşitli faaliyetlerinde tutarlı olduğunun ve önceki davranışlarından belirgin bir şekilde farklı olduğunun gösterilmesinde yardımcı olabilir.

Çocuklarda Depresyon tedavisi

Depresyonda olan çocuklar için tedavi seçenekleri, psikoterapi (danışmanlık) ve ilaç dahil olmak üzere, yetişkinler için mevcut bulunan tedavi seçenekleriyle benzerdir. Tedavi sürecinde aile ile çocuğun çevresinin oynadığı rol, yetişkinlerinkinden farklıdır.

Çocuğunuzun doktoru önce psikoterapiyi önerebilir ve antidepresan ilaç kullanımını, eğer anlamlı bir iyileşme sağlanamazsa, ilave bir seçenek olarak düşünebilir.

Günümüzde, çocuklarda ilaç kullanımının etkinliğinin psikoterapiden daha iyi olduğunu belgeleyen iyi çalışmalar yoktur.

Ancak yapılan çalışmalar, bir antidepresan olan Prozac’ın çocuklarda ve onlu yaşlarındaki ergenlerde depresyon tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Söz konusu ilaç 8-18 yaş arasındaki çocukların depresyon tedavisinde kullanılmak üzere FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından resmi olarak onaylanmıştır.

Uzun Vadede Durum Nedir ?

Yapılan çalışmalar, çocuklarda depresyonun ilk görülme yaşının eskiye göre daha erken olduğunu göstermiştir. Yetişkinlerde olduğu gibi, bu durum kişinin yaşamında daha sonra da tekrar ortaya çıkabilir.

Depresyon genellikle diğer fiziksel hastalıklarla aynı zamanda görülür.

Çalışmalar, depresyonun kişinin yaşamında sonradan görülebilecek daha ciddi zihinsel rahatsızlıkların öncüsü olabildiğini ortaya koyduğu için teşhis, erken tedavi ve yakından takip hayati önem taşımaktadır.

Ebeveyn olarak bazen çocuğunuzun depresyonda olmasını inkar etmek daha kolay gelir. Akıl hastalıkları ile ilişkilendirilen toplumsal damgalardan dolayı, bir akıl sağlığı uzmanından yardım istemeyi erteleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı bir şekilde büyümesi için ebeveyn olarak sizin depresyonu anlamanız ve tedavinin önemini kavramanız son derece önemlidir.

Ayrıca gelecekte de depresyonun ergenlik ve yetişkin dönemi boyunca çocuğunuz üzerinde oluşturabileceği etkileri hakkında bilgi almanız da önemlidir.

Çocuğunuzla İletişim

Onlu yaşlarında bir çocuğunuz varsa, özellikle iletişim kurmada ne kadar güçlük çekebileceğinizin bilincindesinizdir. İşte size çocuğunuzla iletişiminizi kolaylaştıracak bazı tavsiyeler:

• Çocuğunuzu disipline ederken ayıplamak ve ceza yerine, iyi davranışı olumlu yönde pekiştirmeyi tercih edin. Ayıplamak ve cezalandırmak bir ergenin kendini değersiz ve yetersiz hissetmesine yol açabilir.

• Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Aşırı koruma ya da onun yerine karar alma, çocuğunuzun yeteneklerine olan güvensizlik gibi algılanabilir. Bu da kendilerine olan güvenlerini azaltabilir.

• Çocuğunuzun nefes almasına izin verin. Çocuğunuzdan her zaman dediklerinizi yapmasını beklemeyin.

• Çocuğunuzu sizin gitmek istediğiniz yola zorlamayın. Çocuğunuzun aktiviteleri ve deneyimleri ile kendi gençliğinizi yaşatmaya çalışmaktan kaçının.

Çocuğunuzun ya da ergen yaştaki çocuğunuzun depresyonda olmasından şüpheleniyorsanız, onun endişelerini dinlemeye zaman ayırın. Bahsettiği sorunun gerçek bir endişe olmadığını düşünseniz bile, bunun onun için ne kadar gerçek olabileceğini unutmayın.

Çocuğunuz geri çekilmek istiyormuş gibi görünse dahi, iletişim kanallarının açık tutulması önemlidir. Çocuğunuza ne yapması gerektiğini söylemekten kaçınmaya çalışın.

Bunun yerine dikkatle dinleyin, böylece sorunlara sebep olan mevzular hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Kendinizi bunalmış ya da çocuğunuza ulaşamadığınızı hissediyorsanız veya endişelenmeye devam ediyorsanız, yetkin bir sağlık uzmanından yardım isteyin.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/cocuklarda-depresyon/

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Davranılmalıdır?

Büyükler ve Çocuklar Depresyonu Nasıl Yaşar?

Depresyon; stres ve kaygı sebebiyle uyaranlara karşı duyarlılığın azalması, öz güvenin düşmesi ve dolayısıyla umutsuzluk, karamsarlık gibi hissiyatların güçlenmesi şeklinde tanımlanabilecek ruhsal bir bozukluktur. Depresyona neden olan durumlar kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Özellikle yaş faktörü bu durumların değişkenlik göstermesindeki başlıca sebeptir.

Buna bağlı olarak her yaş grubunun depresyon belirtilerinin de farklı olduğu söylenebilir. Yetişkinlerde depresyon genellikle agresiflik, içe kapanıklık, çevredeki insanlara veya kendine zarar verme eğilimi gibi belirgin belirtilerle kendini gösterirken çocuklarda depresyonun anlaşılabilmesi için belirtiler konusunda daha dikkatli bir gözlem gerekir.

Yaygın kanı çocukların depresyona girmelerinin ve ruhsal bir bozukluk sebebiyle aykırı davranışlar sergileyebilecekleri ihtimalinin düşük olduğu yönünde. Buna istinaden özellikle ebeveynlerin depresyondaki çocuk nasıl davranır sorusunun cevabı hakkında pek bilgi sahibi olmadıkları söylenebilir. Fakat çocuklarda ve hatta bebeklerde de depresyon gözlemlenebilir.

Aslında çocukların depresyonda olduğunu anlamak pek de zor değil. Yaygın olarak karşılaşılan bir durumdan ötürü yaşanan huzursuzluk, zamansız ağlamalar depresyon şüphesi uyandırabilecek önemli belirtilerdir.

Bununla birlikte depresyondaki çocuklarda sevdikleri şeylere karşı dahi aşırı isteksizlik görülür. Gün içerisinde yaptıkları rutinleri yapmak istemezler. Örneğin normalde okula seve seve giden bir çocuk depresyonda ise aniden okuldan uzaklaşabilir.

Ayrıca yalnız kalma korkusu olmasa da yalnız kalmama isteği oluşabilir. Bu durumda depresyondaki bir çocuk ilginin odağında olmak ister.

Çocuklarda meydana gelen depresyon ebeveynlerin aklına çocuğun akli dengesini yitirmiş gibi hareketler sergileyeceği ihtimalini getirmemelidir.

Çocuklar depresyona yavaş yavaş girer ve bu zamanlarda en çok ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Çocuğun konuşmalarına ve davranışlarına yansıyan depresyon belirtileri ciddiye alınıp çocuğun uygun şekilde desteklenmesi halinde depresyonun da bir ölçüde önüne geçilmiş olur.

1. Aile içerisinde yaşanan kavgalar

Aile içerisindeki kavgalar, tartışmalar, yüksek sesle yapılan konuşmalar çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Anne ve babanın sürekli olarak yüksek sesle bağırarak kavga ettiği, tartıştığı bir ortamda büyüyen çocuk konuşma yetisini kazanmakta, tuvalet alışkanlığı edinmekte zorlanır.

Yerli yersiz ağlama, ağlarken birden gülmeye başlama gibi duygu karmaşaları meydana gelir. Dışarıdan gelen uyarıcı etkenlere karşı tepkisizleşir ve beklentinin dışında bir tavır sergiler.

Kardeşi olmadan, ailenin tek çocuğu olarak yaşamaya alışmış çocuğun ebeveynlerinin ilgisi her zaman onun üzerindedir. Bu çocukların henüz ruhsal gelişimlerinin sürdüğü yaşlarında kardeşlerinin olması depresyona girmelerine sebep olabilir.

Bazen bu durum sessiz bir şekilde ilerleyip çocuğun üzerinde fazla bir etki bırakmaz. Bazen ise kalıcı etkilere rastlanabilir. Kalıcı etkiden kasıt, çocuğun kendine ya da kardeşine zarar verme isteğinin doğurduğu sonuçlardır.

Bu çocuklardan bazıları kardeşini çok seviyormuş gibi davranışlar. Dolayısıyla ebeveynleri kardeşlerini kıskandıklarını düşünmez. Fakat çocuk kendi içinde çatışma yaşıyor olabilir. Bu durumda ise;

 • İştah bozukluğu
 • Uyku problemi
 • Yönlendirilme isteği
 • Sık ve anlam verilemeyen korkular gözlenir.

Çocuk kendini güvende hissetmediği için yukarıda bahsi geçen durumlar ortaya çıkmaktadır.

3. Okul hayatındaki sorunlar

Çocukların okul hayatları da psikolojik gelişimlerinde önemli bir rol oynar. Okulda yaşanan bir olay sebebiyle çocukta depresyon ortaya çıkabilir. Sınavdan düşük not almak, arkadaşlarının yanında küçük düştüğünü düşünmek bu olaylara örnek gösterilebilir. Bu tip olayların yaşanması neticesinde çocuk ilk başlarda okula gitmek istemez. Arkadaşlarından ve sosyallikten uzaklaşır.

4. Aile bireylerinden birinin depresyonda olması

Çocuklar özellikle küçük yaşlarda anne ve babalarını, varsa ağabey ve ablalarını örnek alırlar. Aile bireylerinden hayatı öğrenen çocuk onlara özenir ve onlar gibi davranmaya başlar.

Eğer aile bireylerinden birinde depresyon söz konusu ise bu durumdan çocuğun etkilenme olasılığı yüksektir.

Bu durumun çocuklarda depresyonu tetiklemesi dolayısıyla özellikle anne ve babaların yaşadıkları problemleri çocuklarına hissettirmeleri oldukça önemli ve gereklidir.

5. Çocuğun alışmış olduğu birinden uzaklaşması

Çocuğun büyüme çağındaki anlarının tamamında var olan bir kişinin daha sonradan çocuktan uzaklaşması da depresyona yol açabilir. O kişiye alışmış çocuğun bu uzaklaşma durumunu kabullenmesi zor olabilir.

Bebekte Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Depresyon durumu bebeklerde yaşça büyüklere ve çocuklara kıyasla daha farklı şekilde ortaya çıkar. Bebeklerin kendilerini konuşarak aktarma şansı olmadığı için depresyon, davranışlarının izlenmesiyle tespit edilebilir. Depresyondaki bebeklerin şu belirtileri gösterecekleri söylenebilir:

 • Bebeğin gelişme evrelerinde belirlenen ve beklenen gelişme hızından geride kalması
 • Belirli zamanda kazanması gereken davranışları kazanamaması, öğrenememesi durumu, (örnek olarak konuşmayı ve kelime telaffuzunu öğrenmede sıkıntılar yaşaması)
 • Geç yürümesi
 • Tuvalet alışkanlığını kazanması beklenen zamanda bu alışkanlığı kazanamaması
 • Motor becerilerinde aksamalar ya da bozukluklar görülmesi

2 yaş depresyon belirtileri deyukarıdaki durumlarla örtüşür.

Bebeklerde depresyon yalnızca aile içindeki sıkıntılar sebebiyle meydana gelmez. Ancak bebeklerin kendilerini ifade etmelerinin olanaksız olması sebebiyle depresyonun tespit edilesi ailenin sorumluğundadır ve bu, özellikle dikkat ve sabır isteyen bir durumdur.

Bebeğin yaşadığı depresyon aslında aileye de yansır. Bebeğin depresyonda olması ailenin de psikolojisinin bu durumdan kötü yönde etkilenmesine sebep olur.

Bu sebeple ailelerin depresyon şüphesi duydukları haller için mutlaka bir çocuk psikiyatri uzmanına danışmaları gereklidir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • Yer yer ve normalden farklı olarak görülen ağlamalar, duygusallıklar
 • Günlük yaşantısı sırasında fark edilebilir derece varlık gösteren huzursuzluk halleri
 • Uyku düzeninde yaşanan bozukluklar
 • İştah azlığı ve buna bağlı olarak meydana gelen gözle görülür derecede kilo kaybı
 • İletişim sırasında göz kontağı kurulamaması
 • Uyaranlara karşı tepkisizlik
 • Normal zamanlarda yapmaktan ze aldığı, eylenerek yaptığı şeyleri yapmak istememesi
 • Sindirim problemleri
 • Sebepsiz yere ortaya çıkan şiddetli ağrılar
 • Oyuncaklarını atması, kırması, evin kapılarını çarparak kapatması

3-4 Yaş Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Bu dönemde çocuğun merakı artar ve her şeye sahip olmak ister. Dünyayı tanır, hal ve hareketleri şekillenir ve duygu kavramının farkında olmaya başlar. Çocuğun iç dünyadan çok dış dünyanın etkisi altına girdiği bu dönemde anne ve babaya fazlasıyla bağımlılık söz konusudur.

3-4 yaşındaki bir çocuğun algısının henüz yeterince gelişmediği, kolay unutan bir zihne sahip olduğu düşünülse de aslında durum bunun tam tersidir. Çocuk bu yaşlar gördüğü, duyduğu, dokunduğu her şeyi hafızasına kazır.

Bu da davranışlarının şekillenmesinde önemli rol oynar. Konuşma kavramı daha yeni yeni oturmaya başlamıştır, bu sebeple vücut dili ile iletişim kurmaya çalışır.

Bu yaşlardaki çocuklarda ortaya çıkması muhtemel depresyon belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Aşırı hareketli olur ve günlük yaşantısında, oyunlarında, insani ilişkilerinde hırçınlaşır.
 • Bazı çocuklar bulunduğu çevreye ya da kendilerine zarar verme eğilimine girebilir.
 • Çocuk içine kapanıp sessizleşebilir ve sosyal ortamlardan uzak kalmak isteyebilir.
 • Tekrarlayıcı nitelikte olan ve durdurulamayan bir olumsuz ruh hali içine girebilir.
 • Ruh halinin tutarsız bir hal alması ve anlık duygu değişimlerinin olmasıyla birlikte ruhsal çökün söz konusu olabilir.
 • Uyku ve beslenmede bozukluk yaşanabilir.
 • Tekrardan parmağını emmeye başlayabilir, altını ıslatabilir. Bu yaş aralığındaki çocuklarda geriye dönük hareketlere sıklıkla rastlanır.

8 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bu yaştaki çocuklar gelişmiş bir hayal gücüne sahiplerdir. Şaka yapmaktan (özellikle el şakaları) çok hoşlanırlar. Aniden kahkahayla gülerler, oldukça hareketlidirler, dikkatsiz olurlar, münakaşaya girmekten çekinmezler ve aynı zamanda da arkadaş canlısıdırlar.

Eleştiriler karşısında çok hassas ve kırılgan olurlar. Hayatta karşılaşabilecekleri problemleri halletmek için çaba gösterirler. Saldırgan durumlar hoşlarına gitmeye başlar ve sözlü kabalaşma girişiminde bulunurlar.

Gittikçe bağımsız bir hale girmeye çalışırlar ve kendilerine oldukça güvenirler. Bu dönemdeki çocuklara karşı yapılacak yanlış bir hareket ve sergilenebilecek yanlış bir tutum ya da bir etki depresyona girmeleri için yeterli bir nedendir.

Aşağıdaki belirtiler 8 yaş depresyonu halinde söz konusu olabilir:

 • Baş, kas, mide ağrısı
 • Sebepsiz yere hissedilen yorgunluk
 • Okul başarısında yaşanabilecek düşüş ve ardından meydana gelen okula gitmeme isteği
 • Evden memnun olmadığını belirtmesi ve kaçmaktan söz etmesi
 • Ani öfkelenme halleri
 • Can sıkıntısı
 • Sıklıkla ölümden söz etme
 • Arkadaşlarına karşı saldırgan tavırlar içerisine girme

Depresyondaki Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

 • Duyguları hakkındaki yapacağınız konuşmalarda empati kurmanız ve ona yakın davranmanız gerekir. Yaptığının yanlış olduğu değil, doğrunun nasıl olacağı anlatılmalıdır.
 • Aile ile beraber vakit geçirebileceği ve onun sevdiği, aynı zamanda rahatlamasını sağlayabilecek aktiviteler gerçekleştirilebilir.
 • Ekran karşısında geçirdiği süreyi yasaklama yapmadan kısıtlayın. Örneğin keyifli vakit geçirmesini sağlamak adına ailecek bir etkinlik düzenleyebilir ya da bir yere gezi yapabilirsiniz.
 • Zor ve başaramayacağı durumlarda veya görevlerde ona yardımcı olun ve bu işi başardığını ona hissettirin.
 • Ev ortamındaki konuşmalarınıza dikkat edin ve çocuğunuza samimi, sıcak bir ev ortamı sağlayın.
 • Yaşamındaki olaylarda bardağın dolu tarafını ona gösterin
 • Belki de en önemli konu olan inanç konusunda çocuğun yanında olun ve her zaman ona inandığınızı yineleyin.

Depresyondaki Çocuk Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklardaki depresyonun tedavisinde çocukla birlikte çevresi de ele alınır ve probleme bütünsel bir yaklaşımla çözüm üretilmeye çalışılır.

Tedavi sürecinde aile, çocuk, tedavi ekibi ve hatta okuldaki öğretmenler iş birliği içerisinde hareket ederler.

Çocuğun depresyonunun şiddetine bağlı olarak oyun terapisi, bireysel psikoterapi, aile danışmanlığı, grup halinde aile terapisi veya ilaç tedavisi uygulanabilir.

Çocuklar Hangi Durumlarda Pedagoga Götürülmeli?

Ailenin davranış odaklı çözümlerinin başarılı olamaması halinde mutlak suretle bir uzmana başvurulması gerekir.

Bir uzman tarafından psikoterapiye alınan çocuğa karşı yaklaşımda uzmanların tercih ettikleri ilk yöntem aile çalışması olur.

İlk önce aile ile tutumlar çalışılır ve çocuğa ne şekilde etki edebileceği yönünde araştırma yapılır. Daha sonra da çocuğa bu doğrultuda uygulamalar yapılır.

Ailenin çocuğa karşı yanlış davranışlarının düzeltilmesi çocuğun ruh sağlığı açısından büyük önem taşır. Tedavi ekibi, aile ve okulun iş birliği bu durumda çok etkilidir. Çocukta düzelmeler gözlenene kadar pedagog tarafından tedavi sürdürülür. Bu uygulamalar sırasında daima aile ile iş birliği söz konusudur.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-depresyon-belirtileri/

Çocukluk Depresyonu – Çocuk Ergen Psikiyatrisi » NPİSTANBUL

Büyükler ve Çocuklar Depresyonu Nasıl Yaşar?

Çocukluk depresyonu; Kişinin stresinin dışa vurması, varolan strese verdiği tepkidir. Herkes bunu farklı şekilde ifade eder ve farklı davranış şekilleriyle yaşar.

Çocukluk Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

 • Ağlama,
 • Huzursuzluk,
 • Uyku düzeninde bozulmalar,
 • Kilo kaybı, disiplinin oturmayışı,
 • İştah azlığı,
 • Çocuğun göz teması kurmaması,
 • Uyaranlara tepkisiz kalması,
 • Hoşlandığı şeyleri yapmak istememesi,
 • Sindirim sorunlarının olması,
 • Vücut ağrılarının olması gerekenden az ya da çok olması,
 • Bazen gaz problemlerinin olması,
 • Oyuncaklarını atması, kırması, kapıları çarpması gibi tepkilerdir.

Bebekler ve çocuklar, davranış dilini kullanıyor. Davranış bozuklukları ortaya çıkabiliyor,

Örneğin;

 • Gelişimin aksaması,
 • Belli dönemlerde çocuğun kazanması gereken becerileri kazanamayışı,
 • Yürümenin gecikmesi tuvalet alışkanlıklarının gecikmesi,
 • Motor becerilerinin aksaması gibi gecikmeler de söz konusu olabilmektedir.

Çocukluk Depresyonu Nasıl Ortaya Çıkar?

0-18 ay döneminde anne ile çocuk arasında bağlanma çok önemlidir. Bağlanmanın oluşması, fiziksel temas,  göz teması o kişinin çocuğa yaklaşımı, çocukla kurduğu ilişkiyi içeriyor. Bu bağlanma gerçekleştiği zaman, bebeğin kendine ve dış dünyaya güveni oluşuyor ama bu sağlıklı gerçekleşmezse çocukluk depresyonu ya da iletişim bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Çocukluk Depresyonu Her Yaş Döneminde Olabilir Mi?

Çocukluk depresyonundan bahsederken, çocukta depresyona girmeden önce depresyonun kelime anlamına bakmak gerekir. Depresyon,  ruhsal çökkünlük demektir. Her yaşta ruhsal çökkünlüğe girebiliriz. Dolayısıyla depresyon ya da ruhsal çökkünlük bebeklerde de, okul çağında da, gençlerde de, yaşlılarda da görülür.

Çocuklarda Yaşanan Depresyonun Farkı Nedir?

Çocuklar gelişim sürecindedir, her yıl hızlı geliştikleri için farklı yaşlarda çok farklı tepkiler görülüyor. Depresyon farklı yaşlarda çok farklı belirtiler gösteriyor. Özellikle çocuklarda bu durum daha belirgindir.

4 yaşındaki çocukta depresyon yaşar ve bu yaşta belirtisi farklıdır, 11 yaşındaki çocukta depresyon yaşar ve yine bu yaşta belirtisi farklıdır. Çocukluk depresyonu her yaş döneminde farklı belirtilerle kendini gösterir.

Çocukluk Depresyonu ile Birlikte Görülen Psikiyatrik Sorunlar Nelerdir?

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Özel öğrenme güçlükleri, davranım bozukluğu,
 • Karşı olma-karşı gelme bozukluğu,
 • Birtakım bedensel engeller ile birlikte depresyon görülebiliyor.

Bu gelişimin dönemleriyle çok bağlantılı olabiliyor. Çocukluk depresyonu her zaman tek başına ortaya çıkmıyor.

Depresyondaki Çocuk Nasıl Davranır?

Depresyon yaşayan çocukta huzursuzluk ve ağlama halleri ortaya çıkıyor. İsteksizlik görülüyor. Depresif çocuklar mızmız oluyorlar. Bu çocuklar okula gitmek istemezler ve yalnız kalmaktan kaçınırlar.  Buluğ çağına kadar ki çocuklarda arkadaş ilişkileri bozuk oluyor. Bu durumlar çocukluk depresyonu olduğunun göstergesi olabilmektedir.

Çocukluk Depresyonu Farklı Dönemlerinde de Farklı Görülüyor

Gelişimin farklı dönemleri çocuk için gerçekten çok önemlidir. Çocuk çağını bir takım dönemlere ayırabiliriz. Bunlar bebeklik dönemi, oyun çağı dönemi, okul çağı dönemi, ergenlik dönemidir.

Bu dönemlerde depresyona neden olan gelişimle ilgili sorunlar var.

Çocuk, gerek kendi eksiklikleri nedeniyle, gerekse dış etkenlerden dolayı, var olan stresin kendine yansıması sonucunda ve uyum sorunlarının buna eşlik etmesiyle birlikte depresyona girebiliyor.

Çocukluk Depresyonu Zor Kabul Ediliyor

Toplumda büyüklerin depresyonu çocukların depresyonuna oranla daha bir kabul görüyor. Çocukluk depresyonu genellikle toplumda daha zor kabul görmektedir. Yaşam şartları, evlilik, iş sorunları buna neden olabiliyor düşüncesiyle daha kabul ediliyor ve çoğu kez bebekler ve çocuklarda depresyon  olmuyor diye düşünülüyor ama  depresyon yaşanıyor bu dönemlerde de.

Yeni Kardeş Depresyona Sebep Olur Mu?

İkinci kardeş de bazen depresyon yaratıyor ve bu tablo görülüyor. İlk ve tek çocuklar bunu çok yaşıyor. Çocuk burada, annem babam beni sevmeyecek mi endişesini yaşıyor. Bazen kardeşe zarar vermek gibi bir tepki geliştiriyor. Bazen de kardeşi çok sevdiğini gösteriyor.

Anne ve baba, kardeş kıskançlığına inanmıyor fakat çocuk, bu çatışma ve güçlük duygusunu aynı anda yaşayabiliyor .Bu durum ‘’canım çok sıkılıyor’’ diyen çocuklarda görülebilmektedir. Uyku sorunları iştahın az veya çok olması, sürekli yönlendirilme ihtiyacı ve korkular çok  görülüyor. Kendini güvende hissetmediği için bu durumlar oluşmaktadır.

Bu durum çocuklarda çocukluk depresyonunu p-ortaya çıkarabilmektedir.

Çatışma Ortamı Özgüveni Nasıl Etkiler?

15 yaşında bir erkek hastamız küçük yaşlardan itibaren ebeveyn çatışması yaşıyordu. Çocuk zekiydi. Yaşanan olaylardan etkileniyordu. Anne baba kendi derdine düşmüştü.

Çocukta değişik yaşlarda farklı tablolar ortaya çıkıyordu. Çocuk sinyal veriyordu ama aile anlamıyordu. Kendi ilişkileri çerçevesinde bir şeyler yapılıyordu ama karı koca çatışması çocuklara yansıyordu.

  Bu durum devam ettiği için çocuktaki depresyon dirençli hale geldi.

Yaşanan çatışmaların çocuğun kişiliğine yansıması kötü sonuçlara neden oluyor. Çocuğun güven ilişkisi alt üst olmuştu. Özgüveni sıfırlanmıştı. Çocuk anne babasına açılmayan, suskun, mutsuz bir çocuk olmuştu. Bu çatışmaların içinde yer alan çocuklar çevreye negatif bakan birisi haline geliyorlar.

Çocuklarda depresyon riski, kişiliği olumsuz belirleme, geliştirme riski bu çatışmalı ortamda yüksek olmaktadır. Çatışmalı ailelerde büyüyen çocuklarda tembel olma riski de yüksek olmaktadır. Bu çocuklar çevreyle uyumsuz erişkinlik adayıdırlar.

Genetik zemini de varsa erken yaşta keşfedilmesi önem arz eder.

Annelik Kimliği ile Kadınlık Kimliğinin Karışması Ne Demektir?

Annenin  duygusal durumu, depresyonu,  doğumdan sonra gelişen depresyon ve mutsuzluğu çocukla kuracağı bağlantıyı bozuyor.

Kadınlık kimliği ile annelik kimliğini karıştırma, belki eşle yaşanan sorunlar, bebeğe nasıl  yaklaşacağını bilememe, çocuğa sunulan uyaran azlığı, duygusal olarak bebeğin ihmal edilmesi, ihtiyaçlarının yerinde ve zamanında karşılanmayışı, yeterince fiziksel temasla sevilmeyişi depresyonu ortaya çıkartıyor.

Bebekte Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Depresyonun kendisini göstermesi bebekler çok farklı iken büyükler de farklıdır. Bebeklerin depresyona girmesinde gözden kaçan fark küçük çocuğun kendini ifade edememesidir. Depresyona giren bebek nasıl anlaşılır?  Ya çevre çocuktan rahatsız oluyor ya da çevre onun durumundan sıkıntı duyuyor. Çocuk sıkıntıyı tek başına yaşamaz aslında.

Çocuk bir aile sistemi içinde yaşadığından sıkıntı tüm aileyi etkiler. İşte bu etkilenme sonucunda tüm aile durumu hissettiğinden çocuk için yardım almak için çocuk uzmanı psikiyatri ve psikologlara müracaat edilir. Klinik başvurusu bu şekilde olur.

Bebeğin depresyonunda meydana gelen davranış bozuklukları aile tarafından iyi fark edilmelidir.

Üzerinde Ruhsal Baskı Hisseder Mi?

Okul çağı başladığında depresyondaki çocuğun en sık ödediği bedel, okul performansının düşmesidir. Özellikle buluğ çağına gelen çocuklar kendini çok iyi anlatamıyorlar, bunun nedeni de üzerlerinde ruhsal bir baskı hissediyor olmalarıdır.

Bu baskıyı anlatamıyor olmaları da onları sıkar. Buluğ çağına geldikten sonra çocukluk dönemi sorunları bitiyor ama bu defa büyümenin sancıları başlıyor.

Çevre ve aile ilişkisi iyi olan çocuk bu dönemi sorunsuz atlatıyor ama eğer aile ve çevre ile iletişimi iyi değilse kendine olan özgüveni yıkılabiliyor.

Sorun Fark Edilmediğinde Uzman Yardımı Gecikiyor

Aileler eğer gerçekten duyarlı ve hassas ise erkenden çocuğundaki sorunu fark ediyor, ama bu donanım yoksa erken fark edilmiyor.

Çocuğun davranışlarının kendi isteği ile ortaya çıkmadığını bilmeyen ailelerde uzman yardımı almak gecikebiliyor. Bu aileler durumun farkında olmadıklarından çocukla birbirlerine giriyorlar.

Şiddetli kavgalar ve atışmalar yaşıyorlar. Ancak bu tartışmalar üzerine çocuklarını klinik yardımı almak için getiriyorlar.

Aile Önce Kendisi Çözmeye Çalışıyor

Depresyon yaşayan çocuk uyumsuzluklar gösteriyor. Aile ile çeşitli kavgalara giriyor. Zıtlaşmalar yaşanıyor, karşı gelmeler ortaya çıkıyor. Çocuğun bu uyum sorunu ile aileler bir süre kendileri uğraşıyor.

Hiçbir çocuk veya ergen bir haftalık depresyondayken getirilmiyor. Büyüyünce geçer, biraz bekleyelim çocuk durulsun türünden yaklaşımlar oluyor. Çocuğun yaşadığı depresyon başka klinik tablolarla karıştırılıyor.

Tedaviye Anne Baba da Katılmalı

Çocuktaki depresyon farklı klinik tablolarla karıştırıldığında aile 'Çocuk başarısız, çalışmıyor' şeklinde bakıyor olaya. Söz dinlememesinden yakınılıyor. Anne baba daha çok kendi rahatsızlığına odaklanıyor ve bu çocuklar bize geç getiriliyor.

Erken getirilirse sorunları  daha çabuk çözülecek. Çocuklarda depresyonun tedavi başarı oranı yüksektir. Tedavi planlamasına çocukla beraber anne babayı katarak çalışmak daha çabuk sonuç aldırmaktadır.

  Anne baba uyumu yoksa dirençli depresyonlar zorlayıcı oluyor.

Psikoterapiye Katılım Nasıl Olmalıdır?

Psikoterapide, önce aile çalışmaları  hedefleniyor. Bu terapiler de aile tutumları çalışılıyor, çünkü aile davranışlarının değişimi önem kazanıyor sonuç almak için.

Depresyon yaşayan çocuğun anne babasının ruh sağlığı ve öğretmenin kendisine davranışları bu aşamada önemlidir.  Tedavi ekibi, aile ve öğretmenin işbirliğine girmesi gerekiyor. Öğretmenin çocuğa güven vermesi lazım ki, oda okulda kendisini güvende hissetsin.

Çocuğun kendisinin psikoterapiye gelmesi önemli ancak bu yalnız çocukla sınırlı kalmamalı, aile ve öğretmende katılmalıdır

 

Источник: https://npistanbul.com/cocuk-ergen/cocukluk-depresyonu

Çocuğunuzun depresyonda olduğunu nasıl anlarsınız?

Büyükler ve Çocuklar Depresyonu Nasıl Yaşar?

Dünyaya gelirken her birimiz çevreyi algılamak ve etkileşime girmek için temel bazı yetilerle donatılmış bir şekilde geliriz.

Aslında bu donanım bebeğin henüz birkaç haftalıkken dahi yüz yüze etkileşime olan ihtiyacına ve bu ihtiyacının özellikle ebeveyn ile ilişkisindeki yerinin önemine işaret eder.

 Gelişimine devam eden bir bebek, erken çocukluk ve çocukluk dönemlerinde bağlanma, uyumlanma ve etkileşim ihtiyacı ile büyür.

Bu belirtilere dikkat! Çocuğunuz depresyonda olabilir

Bu etkileşimler sırasında anne ile bebek arasındaki ilişki çocuğun ilk bakım verenleri ve ebeveynleri ile kurduğu güvenli temas, çocuğun en önemli duygusal ihtiyaçlarına dair temel taşlarını oluşturmada çok önemli bir rol oynar. Çocuğun gelişimsel sürecinde anne ile arasında oluşması beklenen bu temel bağ, çocuğun dış dünyaya karşı güven duygusunun oluşmasında da oldukça büyük bir yere sahiptir.

Bu bağın ve beraberinde temel güven duygusunun gelişmediği durumlarda çocuğun beklenen seyirdeki duygu durum tablosu değişime uğrar. Çocuğun gelişimsel dönemlerine göre gözlemlendiğinde,  beklenmeyen duygu durum değişimlerinin olması ve beraberinde iletişim problemleri, olumsuz davranışlar, depresif ruh hali gibi görünür belirtiler yaşanması bize çocukluk çağı depresyonunu işaret eder.

Hangi belirtilerle ortaya çıkar?

Çocukluk çağı depresyonunun temel belirtileri gelişimsel dönemlere göre farklılık göstermekle beraber genel hatları ile şu şekilde özetlenebilir; çocuğun sosyal hayattan, çevresinden, arkadaşlarından ve ailesinden belirgin şekilde uzaklaşması, iştah ve kilo kaybı yaşaması, uyku probleminin ortaya çıkması, sürekli yorgun hissetmesi ve oynamayı ilgisinin azalması, akademik başarısında düşüş, ölümden sık sık bahsetmeye başlaması, stres ve üzüntüye bağlı gelişen baş ve mide ağrısı gibi fiziksel semptomlar.

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise; daha önce hoşlandığı şeyleri yapmaya dair isteğinin belirgin şekilde kaybolması, gelişimsel sürece bağlı kazanılan yetilerin kaybolması, umutsuzluk, çaresizlik ve mutsuzluk gibi duyguların ön plana çıkması, bunların beraberinde gelen ağlama krizleri, nedeni bilinmeyen öfkelenme ve etrafa zarar vermeği isteğidir. Fakat bu belirtilerin her çocukta farklı şekillerde görülebilme olasılığını unutmamamız ve yolunda gitmeyen şeyler olduğunu gözlemlediğimiz anda bir uzmana danışmamız gerekir.

Depresyon çocukluk dönemlerinde farklı belirtiler gösterir

Depresyon tıpkı erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da her yaşta ve farklı gelişimsel dönemlerde meydana gelebilir. Bu konuda yapılan araştırmalar özellikle 0-18 ay süresince oluşan anne – bebek ilişkini takiben çok farklı semptomların görülebileceği yönünde bulgular sunmaktadır.

Çocukluk çağı depresyonu 4 yaşında bir çocukta farklı belirtilerle gözlemlenirken, 15 yaşında bir ergende çok farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Bu noktada tanı koyabilmeyi ve belirtileri gözlemlemeyi kolaylaştırmak adına bulguları 3 farklı gelişimsel dönem olarak ayırmak mümkündür.

Bunlar okul öncesi (0-6 yaş), okul çağı (6-12 yaş) ve ergenlik dönemi (12-18 yaş) olarak adlandırılabilir.

Çocuğunuzun yalan söylediğini düşünüyorsanız bunlara dikkat edin

Bu evreler arasındaki belirleyici farklılıklara bakıldığında özellikle okul öncesi dönemi bebeklikten itibaren ele almak gerekir.

Bebeklik depresyonu diye de adlandırılan anne ile bebek arasında gelişmekte olan bağın herhangi bir nedenle uğradığı duygusal kayıp, bebekte huzursuzluk, beslenme bozuklukları, aşırı ağlama ve diğer fiziksel semptomlar olarak karşımıza çıkabilir.

Daha sonra erken çocukluk olarak adlandırdığımız dönemde en belirgin belirtiler ilgisizlik, üzüntülü ruh hali, iştah ve kilo kaybı, uyku bozuklukları olarak özetlenebilir.

Ergenlik döneminde çocuğunuzla iletişim kurun

Okul çağında olan bir çocuğa dair düşünüldüğünde, hem çocuğun kendisinden hem de ailesinden bilgi almak çok önemlidir. Özellikle ailede yaşananların çocuklar üzerinde doğrudan etki ettiği ve sistemik olarak etkisi altında kalınan konuların bazen umutsuzluk ve üzüntü hissinin aşırı yoğunluğu ile intihar düşüncelerine doğru evrildiği gözlemlenebilir.

Bu nedenle bu dönemde hem ailenin hem de çocuğun kendisinin vereceği bilgilerin dikkatle dinlenilmesi, çocuğun okul, sosyal ve aile yaşamının bilinmesi çok önemlidir. Son olarak, ergenlik dönemindeki depresyonun diğer gelişimsel dönemlerden farklı olarak daha riskli olabileceği ve yetişkin depresyonuna benzer özellikler taşıyabileceği unutulmamalıdır.

Ergenlikte sıklıkla karşımıza çıkan tablolar, alkol ve madde kullanımı veya risk barındıran faktörlerin olduğu durumlardır. Bunların beraberinde şiddeti yükselebilecek olan depresif mood ve davranış bozukluklarının dikkatle gözlemlenmesi ve en kısa sürede ele alınması gerekir.

Bu dönemde depresyona, kaygı bozuklukları ve uyum problemleri sıklıkla eşlik edebilir.

Her bir gelişimsel dönemde çocuklarımızı dinlemeye ve anlamaya açık bir şekilde iletişim kurmak bu konuda en önemli koruyucu faktörlerden biridir, bu nedenle çocuklarımızla kurduğumuz ilişkinin kalitesi her yaşta çok değerli ve çok önemlidir.

Ebeveynlerdeki depresyon çocukları da etkiliyor

Aile aslında küçük bir sistemdir, bu açıdan bakıldığında iç içe geçmiş bir şekilde dönen çarkların sadece birinde yaşanan küçük bir aksaklıkta dahi bütün sistemin etkilendiği örneğini vermek yerinde olacaktır.

Elbette erişkin depresyonu yaşayan ebeveynlerin hem davranışsal hem de ilişkisel problemlerinin evin içerisinde görünmez kılınması mümkün değildir. Bu konuda hem genetik yatkınlık hem de yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar bize, anne ve babada depresyon deneyimi olduğu bilinen ailelerin çocuklarında, depresyon görülme oranın yüzde 50 olduğunu söylüyor.

Biyolojik, sosyal ve psikolojik faktörlerin beraberinde gelişen depresyon aile içerisindeki tek bir bireyde görüldüğünde dahi, sonrasında diğer üyeler üzerinde de iz bırakan bir noktaya ulaşabiliyor. Bu nedenle durumu değerlendiren uzmanın aile görüşmeleri yapması ve konuyu sistemik bir yaklaşımla ele alması depresyon tedavisi ve sonrasında önemli bir rol oynamaktadır.

Hangi tedavi yöntemleri uygulanabilir?

Aslında depresyonun şiddetine ve türüne göre pek çok farklı yöntemle tedavi uygulanabilir. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken husus etik duyarlılıkla hizmet verebilecek doğru uzmanlarla çalışılmasıdır.

Bu tedaviler, etkinlik düzeyi ve etki alanı açısından danışanın bulunduğu yaş grubu ile özel olarak çalışan çocuk-ergen psikiyatristi, uzman klinik Psikolog ve Pedagog desteği ile bütüncül bir bakış açısı ile yürütülmelidir.

Depresyonun şiddeti ve deneyimlenirken çocuğun yaşadığı özel durumlar göz önünde bulundurularak pek çok farklı yöntemle tedavi kolaylıkla sonuç verebilir.

Hastanemizde de bu konuda post-modern psikoterapi ekolleri arasında sayabileceğimiz pek çok farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Özellikle bu konuda çocuklarla çalışırken; sanat terapisi, kısa süreli çözüm odaklı terapi, oyun terapisi ve aile terapisi hizmetlerinden yararlanmakta fayda vardır.

Çocuklarda dil, zeka ve sosyal gelişimdeki gecikme depresyon habercisi olabilir!

Çocuk–ergen grubuyla çalışırken sürece adaptasyon ve ailenin tedavi süreci dışında kalmadan eşlik edebilme hali sonuç alabilmek adına oldukça önemlidir.

Çocuğun/ergenin terapi sürecine dair motivasyonu uygulanan tedavi yöntemlerine bağlı olarak belirgin düzeyde farklılık gösterebilir.

Bu nedenle değerlendirme görüşmelerinin derinlikli yapılması, çocukla doğru iletişimin kurulması onu tanımak ve onun için en uygun sistemle çalışmak bu alandaki uzmanlar olarak en temel sorumluluklarımızdan biridir.

Klinik tedavide, çocuk grubunda ilaçlı desteğini ikinci planda tutarak, önce ilişkisel bir desteğin sunulması, bu süreçte doğru bir değerlendirme ve ailenin katılımı ile yeterli bilginin toplanması çok önemlidir.

Tedavi sürecinin ilaç desteği gerektirdiği durumlarda çocuk alanında uzman bir psikiyatrist tarafından destek alınması ve terapi süreci ile ilaç takibinin destekleyici şekilde sürdürülmesi, bu konuda izlenebilecek en doğru yol olarak görülmektedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocugunuzun-depresyonda-oldugunu-nasil-anlarsiniz/

Çocukluk Depresyonu

Büyükler ve Çocuklar Depresyonu Nasıl Yaşar?
Çocuklar da depresyona girer

Depresyon, yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülen bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon belirtileri hafif ve orta şiddette görülebileceği gibi şiddetli de yaşanabilir.

Aslında depresyon yaşamın getirdiği stres yaratan birçok duruma gösterilen normal bir tepkidir.

Yetişkin ve ergenlerde görülen depresyonda en çok göze çarpan belirtiler: üzüntü, keder umutsuzluk gibi duygusal belirtilerdir ve yaşamdan alınan zein azalmasına neden olur.

Çocuklarda Depresyon

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarda depresyon görülebilir ama çocukluktan ergenliğe geçişte sıklık artmaktadır. Bebekler yaklaşık 6 aydan sonra bağlandıkları kişiden ayrılmaya tepki gösterirler. İlk depresyon nedeni olarak bu bilindiği için, bu yaştan sonra her yaşta depresyon görüldüğü söylenebilir.

Erişkin dönemde kadınlarda daha sık görülmesine karşın, çocuklarda kız ve erkek oranları eşittir. Yetişkinlerde depresyona gelecekle ilgili yoğun umutsuzluk düşünceleri eşlik eder, ciddi uyku bozuklukları başlar. Çocuklarda ise uyku şikâyetleri yoğun olarak görülmez.

Çocuklarda depresyon belirtileri psikosomatiktir, yani bedensel ağrılar şeklinde ifade edilir.

Unutmayın, çocuğunuz normalden farklı davranışlar sergiliyorsa, dikkate almanızda yarar var… Çünkü bedensel şikâyetler, korkuların artması, saldırgan davranışlar gibi belirtilerle kendini gösteren çocukluk çağı depresyonu, ailelerin bu şikâyetleri şımarıklık olarak algılaması sonucu ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Çocuklarda depresyon nasıl oluşur?

Depresyonda ailesel yatkınlık önemlidir. Anne babasında depresyon olan çocuk daha kolay depresyona girer. Bebeklerde bağlandığı kişiden ayrılmaya tepki olarak ortaya çıkar. Çocuklar ve gençler ise stres karşısında yetişkinlere benzer depresyon geçiriyorlar.

Ölüm olayları çocukları büyük ölçüde etkiler. Bunun dışında, anne baba davranışları önemli bir nedendir. Tutarlı olmayan anne baba davranışlarının olması, ödül ve ceza dengelerinin iyi kurulamaması çocukların depresyona girmesi için basit, ama olası nedenlerdir.

Aile içi çatışmalar, çocuk ve ergenlerde depresyon riskini arttıran etmenlerin başında gelir. Çözüm zorlaştıkça depresyon artar. Okul başarısızlığı bir başka etkendir. Okulda başarı sağlayamayan çocuk, depresyona kadar giden bir çöküntü yaşamaktadır.

Kendine güveni az, kendini beğenmeyen, başarısız bulan çocuklarda depresyon oranları fazladır.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Anne ya da sevdiği kişiden ayrılmaya bağlı gelişen bebeklik depresyonu düşünülen çocuklarda, ayrılmadan hemen sonra çok şiddetli ve uzun süren ağlamalar izlenir. Bu ağlamaların ardından kısa süreli sessizliklerde çocuk küskündür.

Bir süre sonra kaybedilen kişi dönerse, çocuk düzelmeye başlar. Ancak annenin uzun süreli kaybında belirtiler, ağırlaşmaya başlar: Çevredeki uyaranlara cevap azalır, olduğu yerde sallanma, kafa sallama, vurma hareketleri görülür.

Yemek yeme azalır, kusma ve ishaller başlar, fiziksel gelişme duraksar, kilo kaybı artar. Üzüntü ve küskünlük belirgindir.

3-7 yaş sonrasında, depresyon yaşayan çocuklarla yapılan görüşmelerde, çocukta ailenin bilmediği bir üzüntü hissi, uyku bozukluklarından bahsedilir. Aileler de çocuğun azalan aktivitesinden, huzursuz davranışlarından bahsetmektedir. Ergenlik döneminde ise depresyonun başlangıcı yetişkin depresyonuna daha çok benzer.

Yalancı zeka geriliği denen, zihinsel işlevlerde gerileme görülür, uygun önlemler alınmazsa kalıcı geriliğe neden olabilir. Kızgınlık, saldırganlık gibi davranış sorunları ortaya çıkar. Daha az olarak anksiyete, korkular, takıntılar ve tikler gelişir.

Depresyona dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi bozukluklara eşlik edebilir.

Depresyona giren çocukların okul başarısı önemli ölçüde düşer. Bazen çok kolay destek alınarak atlatılabilecek depresyonlar, destek alınmadığında çocuğun okulda başarısız ilan edilmesine, uyumsuz görülerek okulda dışlanmasına neden olabilir.

Anne-babalar olarak, çocuklarda gözlenen ani davranış değişikliklerini izlemeli ve değerlendirmelisiniz. Çocukların karşılaştığı travmatik yaşantılara önem vermelisiniz.

Sevdiği birinin kaybı gibi zor bir yaşantı sonrasında, bir psikologa başvurmak yapılabilecek en doğru şeydir. Günlük yaşantıda çocuğun güvenini sarsıcı davranışlardan kaçınmalı, problemlerini çözmesinde ona destek olmalısınız.

Gerekli ilgi ve sevgiyi göstermek hem problemlerin ortaya çıkmasını azaltır hem de kısa zamanda çözümüne ulaşmayı sağlar.

Источник: https://psikolojistanbul.com/2018/10/23/cocukluk-depresyonu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть