Büyüyen ve Sayıca Artan Benlere Dikkat!

Hangi Benler Tehlidir? Vücuttaki ve Yüzdeki Benler Nasıl Geçer?

Büyüyen ve Sayıca Artan Benlere Dikkat!

Özellikle yaz ayları gelince çoğumuz vücuttaki benlerini inceler ve kırmızı benler olsun kahverengi benler olsun nasıl geçer sorusunu sorar. Sizler için vücuttaki benler konusunu masaya yatırdık.

Özellikle yüzdeki olmak üzere kol bacak ve diğer tüm vücuttaki benlerin zararlı mı, kanser yapar mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

En korkulması gereken benler sınırları düzgün olmayan ve rengi dönem dönem değişen, kaşınan benler, sürekli tahriş olan alanlarda bulunan benler, sürekli güneş ışığına maruz kalan benler tehli ve zararlı benler kategorisinde sayabiliriz.

Yüzdeki tehli benler nasıl anlaşılır ve benler nasıl çıkar?

Tehli benler nasıl anlaşılır?

Tehli ve kanser yapan ya da yapma ihtimali olan benler doktor olmayanların bile tespit edebileceği bir yöntemle anlaşılabilmektedir. ABCDE denilen bu yöntemle İngilizce harflerinin baş harfleri olan kolaylıkla hatırlanabilecek bir sıralama mevcuttur.

Tehli benlerin simetrik olmadığını, yani iki eksende üst üste katlandıkları zaman simetrik olmadıklarını biliyoruz. “Asimetri” yani A yöntemi bunu tekniği belirtir. B yöntemi ise “Border” kelimesinden gelmektedir. Tehli benlerin sınırları belirsiz ve düzensizdir. Düzenli bir sınırı yoktur.

C harfi ise “color” yönteminden gelir. Tehli ve zararlı benler tek bir renge sahip değillerdir. Genellikle içlerinden birden fazla renk söz konusudur. Bunların içerisinde açık kahverengi benler, koyu kahverengi benler, siyah renkli benler, kırmızı renkli benler ve deri renginde benler dahi olabilir.

O yüzden tehli benlerin birden fazla renge sahip olması önemlidir. Zararlı benlerin teşhis etmekte kullanılan yöntem D: Diameter tekniğidir. Şüpheli benler ve tehli benler genellikle 5 mm büyüklüğü üzerindedir. Sıradan benlere göre çapları daha büyüktür.

Son teşhis yöntemi ise E: Evolving temsil etmektedir. Bu yöntem benlerin değişen bir beni göstermektedir.

Çocukluk dönemden gelen bir bende herhangi bir değişimin olup olmadığına dikkat edilir. Çapının büyümesi şeklinde de olabilir. Renk değişikliği olabilir. Benlerin kaşınması şeklinde kendini belli edebilir.

Benin üzerindeki derinin soyulması şeklinde olabilir. Benin kanaması şeklinde de görülebilir.

Eğer yukarıda belirtilen bulgulardan en az biri varsa, beninizin değerlendirilmesi için bir dermatoloğa başvurmanız gereklidir.

Benlerde ABCDE tanı yöntemi nedir?

A (asymmetry – asimetri): Benlerinizin şekli asimetrik mi?
B (border – sınır): Beninizin sınırları düzenli mi? Sınırları değişti mi?
C (colour – renk): Ben renginde değişiklik var mı?
D (diameter – boyut, çap):  Çapı 5mm’den fazla mı?
E (evolving gelişim): Beniniz normalden daha şişkin bir hal aldı mı?

Yüzdeki benler nasıl geçer?

Yüzdeki bazı benler zamanla geçer. Bir beni vücuttan yok etmeden önce onun yapısını araştırmak gerekli. İyi huylu ben mi kötü huylu ben mi diye araştırmakta fayda vardır.

Eğer bir beni patolojik tanı için göndermemiz gerekiyorsa bu benlerin cerrahi olarak, yani kesilip çıkarılıp dikilerek bütün olarak patolojik incelemek için gönderilmesi gerekli. Bir benin lazerle mi cerrahi/ameliyatla mı alınacağına doktor karar verir.

Bir benin özellikleri değerlendirilmeden bu konuda bir karar vermeye imkan yoktur.

Yüzdeki benler nasıl geçer?

Kırmızı benler tehli mi? Nasıl geçer?

Kırmızı benler dediğimiz oluşumlar leke mi ben mi ona dikkat etmeliyiz. Kırmızı benler, kiraz rengi nedeniyle şeri anjiom olarak adlandırmak mümkündür. Vücudun birçok yerinde görülebilen sık karşılaşılan iyi huylu deri içi oluşumlardır. Morgan lekeleri veya yaşlılık anjiomu olarak da isimlendirilirler.

 Normal şartlarda herhangi bir sağlık sorunu oluşturmamakla birlikte, kanama, şekilde değişiklik ve boyutunda artış olması halinde bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir. Kırmızı beni geçirmek için lazer tedavisi, ağrısız, açık yaraya neden olmayan bir yöntem olması nedeniyle tercih edilir. Tedavi basittir.

Lazerli tedavi yöntemi var olan kırmızı beni kalıcı olarak yok eder.

Kırmızı benler tehli mi? Nasıl geçer

 • Ameliyat: genellikle büyük ve derin benler içindir. Cilde kesi yapılarak gerçekleştirilir. Derideki ben çıkarılır ve sonra dikiş atılır. Bu işlem ağrılı olabilir ve iz bırakabilir.
 • Lazer terapisi: bu yöntem hızlı ve ağrısızdır ve neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Kriyoterapi: bu yöntemde ise; sıvı azot kullanılarak ben dondurulur. Daha sonra ben, siğillerin çıkarıldığı gibi çıkarılır. Olumsuz tarafı ise pahalı olmasıdır.

Vücuttaki benler nasıl gider?

Eğer çok şanlıysanız vücudunuzdaki benler geldiği gibi yok olur gider. Ama çoğu benler hayatımız boyunca vücudumuzda kalmaya devam eder. Önemli olan husus benlerin vücudumuzda gidip gitmemesi değil, benlerin şekil ve boyut değiştirmemesidir.

Eğer vücudunuzda görmek istemediğiniz bir beniniz varsa bir estetik cerraha gözükmekte fayda var. Yapılan incelemeler sonucunda doktorunuz sahip olduğunuz benin türüne göre size cerrahi ya da lazerle ben alma tedavisi uygular.

Aksi takdirde bir beni evde kendi yöntemlerinizle iple, bıçakla, makasla ve daha farklı araçlar kullanarak almaya asla çalışmayın.

Et beni nedir? Et benleri nasıl yok edilir?

Tehli benler nasıl yok edilir?

Vücudunuzda tehli ve zararlı benlerin olduğunu düşünerek yok edilmesi için dermatoloğa başvurduğunuzda, eğer beniniz şüpheli bulunursa müdahale edilir.

Hem klinik muayene hem de dermatoskopi yöntemi olan deriyi 10 kat büyük gösteren bir yöntemle kontrol edilirsiniz. Eğer bu yöntemlerle muayene edilen benin kanser eden, şüpheli ve tehli olduğu düşünülürse, o zaman o benin cerrahi bir operasyonla çıkarılması gerekir.

Yani kansere sebep olabilecek ya da yol açacak benin tüm sınırlarıyla birlikte tamamen çıkarılması ve o bölgenin dikilmesi gereklidir. Deriden çıkarılan bir parça patolojiye gönderilir.

Patolojik incelemesi yapılan benin, bir ben mi yoksa deri kanseri mi olduğu açığa çıkacaktır. Bu inceleme çok önemlidir. Doktor tarafından tan konulduktan sonra tedavi düzenlenmektedir.

Benler Neden çıkar?

Benlerin neden oluştuğu genellikle bilinmemekle beraber, farklı yorumlar değişik araştırmalar yapılmıştır. Özellikle HGF ve SF adlı verilen bir proteinin varlığı benlerin oluşmasının nedenidir. Deri embrolojik hayatta, sinir sistemiyle birlikte aynı yerden doğar.

Yani Nöroektodermal yapı dediğimiz bir yerdir. Bu yapı üzerinde oluşan HGF ve SF adlı verilen bir proteinler benlerin oluşmasına sebep olur. Benlerin farklı yapılarda olması, bu benlerin gelişmesinde son derece önemli rol oynar.

Ben denildiğinde, deriden koyu renkli oluşumları hatırlarız.  Bazılarımızın bahsettiği et benleri, deride oluşan deri rengindeki boya maddesini içeren maddelerdir. Bunları diğer benlerle karıştırmamak gereklidir.

Ailedeki HGF ve SF proteinlerinin aileden genetik olarak geçmesi benlerin var olmasına sebep olabilir.

Hangi benler kansere dönüşme riski vardır?

Hangi benler kansere dönüşür? Hangi benlerin kötü huyludur? Hangi benler zararlıdır? gibi sorulara şu önemli belirtileri sıralamak sizi bir doktor kontrolüne yönlendirmek için doğru adım olacaktır. Aşağıda belirtilen özelliklerin en az birine sahip kişilerdeki benlerin kansere dönüşme riski daha fazladır.

 •  Vücudunda 50-60 ve daha fazla beni olan kişiler
 • Çocukluk döneminde ağır güneş yanıkları geçirenler
 • Ailesinde melanom denilen cilt kanseri olanlar
 • Açık tenli ve renkli gözlü kişilerde

Yukarıda yazdığımız özelliklere sahip kişilerin bir hekime başvurmaları ve 3 ayda bir kontrolden geçmeleri gerekmektedir.

Üzeri kıllı benler, üzerinde kıl çıkan benler

Kıllı ben nedir? Üzerinde kıl olan benler tehli mi

Bazı benler üzeri kıllı olan benlerdir. Genellikle sonradan büyüyenler, düzgün sınırlı olanlar ve açık renkli olanlar tehli değildir.

Fakat bazı kıllı benler, çocuklarda doğuştan gelen büyük bir alanı kaplayan koyu renkli, üzerinde yoğun kıl olan benler çok dikkatle izlenmelidir.

Doğuştan gelen benler belirli bir çapın üzerindeyse, büyükse, üzerinde kıl olsun olmasın melanom riski taşıyan benlerdir. Muhakkak dermoskopik kontrolü yapılmalıdır ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Hangi benler tehli ve kanser riski taşıyor?

Tehli benler hangileridir ve nasıl anlaşılır?

Herkesin korkulu rüyası olan cilt kanseri olan benler. Genellikle ailesinde deri kanseri öyküsü olan ve vücudunda çok sayıda beni olan 50-60 ve daha fazla beni olan kişiler daha fazla risk altındadır.

Dolayısıyla bu saydığımız özelliklere sahip kişilerde kanser riski taşıması açısından daha dikkatli olmaları gereklidir. Bunun dışında benleri ikiye ayırıyoruz. Bunlar sıradan benler ve riskli (displastik) benler diye ayrılmaktadır. Eğer yukarıda belirttiğimiz risk faktörlerinden biri ya da fazlası mevcutsa ona göre değerlendirilip tedavi edilir.

Tehli ve kanser riski taşıyan benleri görmek için lütfen BURAYA TIKLAYIN.

Источник: https://www.haberpop.com/yuzdeki-kirmizi-benler-nasil-gecer-vucuttaki-benler/

Ben Büyümesi

Büyüyen ve Sayıca Artan Benlere Dikkat!

Ben Büyümesi Ben Kesilmesi – Bu makaledeki notlar: et beni büyümesi ben büyümesi ben..

Prof Dr. Ertuğrul Aydemir’le benlerimizi konuştuk! “Ben” dediğimiz şey tam olarak nedir?

Halk arasında genellikle çok farklı şeylere “ben” deniyor. Bunların arasında gerçek anlamda ben denilen belirtiler, derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşanlar.

Benler nasıl oluşurlar ve neden vardırlar?

Oluşum sebebi kesin belli değil. Ama esas olarak kişinin kendi yapısı, tamamen kendi genlerindeki özelliklere bağlı. Bir kısmı doğumsal olabiliyor. Sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyük.

Güneşin benlere etkisi nasıl oluyor?

Güneşi gördükçe hem sayıları artıyor ham da yapıları bozulup, dejenere olabiliyorlar. Güneş etkisi derken, burada özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş çok önemli. Özellikle yanık yapacak boyutta, kızarma, soyulma vs. gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riski taşıyabiliyorlar.

Benlerin tehli olup olmadıklarını görünüşlerinden anlamamız mümkün mü?

Belli bir ölçüde anlaşılabilir. Bir kere benlerin sayısının çokluğu önemli. Koyu renkteki benler, renk düzensizliği, mesela bir benin içinde birden fazla renk varsa bunlar da tehli. Ayrıca normalde oval ya da yuvarlar olan benlerin sınırları düzensiz, yani dantel gibi girintili çıkıntılıysa bu da riskli bir durum. Benlerin hareketlenmesi de bir o kadar önemli.

Normal duran bir ben kısa süre içersinde büyümeye ya da hızla renk değiştirmeye başlarsa, dikkatli olmak gerek. Bunun yanında benlerin büyüklüğü de önemli. Yarım santimden itibaren, kayda değer belli bir risk taşıyorlar. Benlerin bütününe bakarsar ve hepsini birden değerlendirirsek, melanoma (kanser) dönüş riski yüzde bir civarındadır.

Yalnız yarım santimden sorna, yavaş yavaş kademeli olarak teh artar.

Melanoma nasıl bir kanser türü?

Benlerden çıkan bir kanser tipi, yalnız deri kanserleri değil, bütün kanser tiplerinin içinde en hızlı ilerleyen ve en çok ölüme neden olan kanserlerdendirb Melonomun yüzde otuzbeşi benler üzerinde çıkıyor, diğerleri sağlam görünen deri üzerinde çıkıyor. Peki, kanser riskini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?

Yılda bir gibi belli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelib Özellikle çok sayıda beni olanlar için geçerli bu. Bunun yanında güneşten korunmak çok önemli. Güneş cildi bid tetikleyici faktör. Bir de benlerin korunmasında, zedelenmemelerine dikkat etmek gerekir. Çarpma, vurma, sürtme gibi…

Et benleri de aynı riski taşıyor mu?

Genelde halkımız kabarık olan benlerin daha tehli olduğunu düşünür. Oysaki aksine, deriden kabarıklaştıkça teh azalır.
Bazı insanlarda doğum lekesi gibi büyük benler vardır.

Bunlar da risk kapsamına giriyor mu?

Evet. Bazılarında 5 cm, 15 cm gibi büyük benlere rastalayabiliyoruz. Bunlarda ciddi oranlarda, özellikle 20 cm üzerine çıktığı zaman, yüzde onbeşleri bulan melanoma dönüş riski bulunuyor.

Ben aldırmanın tehsi var mı?

Genelde benler çıkarılınca kanser olunduğuna inanılır, ama benin tamamının vücuttan atılmasıyla hiçbir şey olmaz. Benden ve onun tehsinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur. Ama ben vücut üzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp düşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlidir.

Ben aldırmak basit bir işlem mi?

Evet. Benin çevresine iğneyle lokal anestezi yapılıyor. İşlem yarım saat kadar sürüyor.

Ben aldırdıktan sonra güneşe rahatlıkla çıkılabilir mi?
Ben aldırsan da aldırmasan da güneşe çıkmamak en iyisi. Ben aldırmak, tehden kurtulunduğu anlamına gelmiyor, çünkü sürekli yenileri çıkabiliyor.

‘ben’ler Tehli Midir?

Benler, yoğun pigmentli cilt hücrelerinin kümeleşmesinden oluşur. Derinin herhangi bir yerinde tek veya grup halinde bulunabilirler. Genellikle kahve renklidirler ve boyutları ve şekilleri değişebilir.

Bu kahverengi renk “melanosit” adlı hücrelerden üretilen melanin pigmentinden (kahve renkli boya maddesi) kaynaklanır.

Benlerin bir kısmı doğumda veya yaşamın ilk birkaç haftasında oluşurlar. Küçük (1,5 cm), orta (1,5–20 cm) veya büyük (20 cm) olabilirler.

Diğer bir kısmı ergenlik çağında oluşur, ailesel olabilirler. Tek veya çok sayıda, düzensiz, keskin olmayan sınırlı, kahverengi, siyah veya kırmızı lekeler şeklindedirler.

Bazen de çocukluk çağından erişkinliğe kadar herhangi bir yaşta oluşur, belli bir gelişim süreci izledikten sonra dururlar.

Güneşe maruz kalmak benlerin sayısını arttırır. Her ben kendine ait bir büyüme şekli gösterir. İlk başta benler düzdür ve renkleri ten rengi, pembe, kahve ve siyahtır ve çillere benzerler. Zamanla bu benler büyür ve üzerlerinde kıllar gelişir. Yıllar geçtikçe bu benler yavaşça değişir, daha kabarık ve daha açık renge döner.

Bazıları ise hiç değişmeden kalır. Bazı benler ise yavaşça kaybolur. Diğerleri ise deriden oldukça kabarık hal alıp küçük bir sap ile deriye bağlanıp kolaylıkla kopabilirler.

Benler,

1. Kozmetik nedenlerle,

2. Giysi ve takılarla sürekli tahriş oluyorlarsa,

3. Malign melanomaya dönüşme ihtimalleri nedeniyle cerrahî olarak çıkarılırlar.

Melanom gelişme riski yüksek olan kişiler şöyle sıralanabilir:

– Vücudunda 50’den fazla ben olanlar

– Benlerinin çapı 5mm’den büyük olanlar

– Çilli kişiler

– Açık renk ten rengi olanlar

– Sarı veya kızıl saçlılar

– Güneşte kolay yananlar

– Mavi gözlüler

– Birden çok displastik beni olanlar. Bu benler, 5 mm’den büyük çapta, değişik pigmentasyon alanları olan, düzensiz şekilli, asimetrik ve sınırları belirsiz benlerdir.

– Çocukluk veya ergenlik çağında en az iki kere aşırı güneş yanığı geçirme öyküleri olanlar

– Birinci derece yakınlarında melanom öyküsü olanlar.

Benlerin cerrahî olarak çıkarılması için gerekli kriterler

Çap: 5 mm’den büyük olanlar.

Renk: Siyah, kahve-siyah birden fazla renk içerenler.

Sınır: Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar.

Kanama: Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler.

Kızarıklık: Etrafı kızaran benler.

Tahriş: Sıkça tahriş olan (saç içinde, elbise askısı, gömlek yakası bölgesinde).

Bu da benlerin güzel yanı

Araştırmaya göre, fazla benli insanların DNA’sında kalp, kas, kemik ve damarlarda yaşlanmayı geciktiren yapı daha yoğun olarak bulunuyor. Bu da yaşlanma etkilerini geciktiriyor.

Yaklaşık 2 bin ikiz üzerinde yapılan araştırmada, vücudunda yüzden fazla ben olan kişilerin daha geç yaşlandığı sonucuna varıldı.

Bizim Aile.com

Cilt Kanserini Tanıyor Musunuz?, Tanı Ve Tedavi Şekilleri…

Cilt kanserleri ve benler son 20 yılda bir önceki yıla göre yüzde dört oranında artış gösteriyor. Bu artışı, durdurmak mümkün olmasa bile, erken teşhis ve güneşe olabildiğince az maruz kalmak, hastalığa yakalanma riskini minimuma indiriyor.

Cilt kanserleri neden oluşur, daha çok vücudun hangi kısımlarında görülür?
Cilt kanserlerinin en önemli nedeni, cildimizde oluşan güneşe bağlı hasarlardır. Buna foto yaşlanma denilmektedir.

Cilt kanserleri vücudumuzun her yerinde görülmekle birlikte en sık foto yaşlanmanın, yani güneş hasarlarının yoğun olduğu yerlerde görülür.

Güneşe en sık maruz kalan yüz, boyun, kol ve bacaklar cilt kanserlerinin en sık rastlandığı yerlerdir.

Ne zaman cilt kanserlerinden şüphelenilmeli, belirtileri nelerdir?
Gövdemizde yeni çıkan, hızla büyüme gösteren, deriden kabarık, kanayan lezyonlar ve siyah renkli benler olduğunda şüphe duymalı ve dermatoloğa başvurmalıyız.

Kaç tür cilt kanseri vardır?
Üç tür cilt kanseri vardır: Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom, malign melanom.

En çok risk altında olanlar kimlerdir, kalıtımsal faktörler etkili midir?
Cilt kanserleri en sık tip bir deri denilen beyaz ten, sarı saç, açık renkli gözlülerde görülür. Malign melanom türü cilt kanserlerinde de kalıtımsal faktörlerin önemli olduğu düşünülmektedir. Ailesinde malign melanom olanlarda bu kansere yakalanma riski olmayanlara göre daha yüksektir.

Görülme sıklığı erkeklerde mi kadınlarda mı fazladır?
İki cinsiyet arasında görülme sıklığı açısından bir fark yoktur.

Diğer kanserlere göre görülme sıklığı ne kadardır?
ABD’de cilt kanserleri en sık görülen kanserlerin başında gelmektedir. Ülkemizde kesin istatistiksel sonuçlar olmamakla beraber oran yüksek değildir. Son 20 yılda, deri kanserleri her yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde dört oranında artmıştır.

Bunun başlıca nedenleri olarak; ozon katının incelmesi, ultraviyole ışınlarına maruz kalınması ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan kronik böbrek yetmezliği ve AİDS gibi hastalıklardaki artış sayılabilir. İnsanların yaklaşık yarısında 65 yaşına kadar deri kanseri gelişmektedir.

Yetmiş milyon nüfuslu bir ülkede her yıl yaklaşık 2500 kişi deri kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Bunların yaklaşık yüzde 75’i melanom nedeniyle, geri kalan yüzde 25’i de diğer deri kanseri türleri nedeniyle olmaktadır.

Bazal hücreli kanserler ortaya çıktıkları bölgede tekrar belirme eğilimlidirler ve uzak organlara yayılmazlar. Skuamöz hücreli kanserler de benzer seyir göstermekle birlikte uzak organlara yayılmazlar. Skuamöz hücreli kanserler de benzer seyir göstermekle birlikte uzak organ ve lenf bezlerine yayılabilirler.

Melanomlar ise ölümcül seyirli olup, erken tedavi edilmemeleri durumunda lenf bezlerine ve uzak organlara yayılırlar.

Bitkisel tedaviler cilt kanserinde ne kadar başarı sağlıyor?
Bitkisel tedavilerle cilt kanserlerinin tedavisi mümkün değildir.

Nüksetme riski var mıdır?
Cilt kanserleri tedaviden sonra hem ilk çıktıkları bölgede nüksedebilirler. Hem de uzak organlara yayılabilirler.

Cerrahi tedavi sırasında kanser tam çıkarılmışsa ya da, dar sınırlarla çıkarılmışsa nüksetme riski daha yüksektir. Bu nedenle ilk tedavi büyük önem taşır.

Benzer şekilde nüksetme durumunun erken tanı ve tedavisi için, hastaların tedaviden sonra 6-12 ayda bir doktorları tarafından kontrol edilmesi çok önemlidir.

Cilt kanserlerinden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?
Cilt kanserlerinin oluşmasında en önemli faktör güneş ışınıdır. Güneşe maruz kalma süremiz arttıkça cilt kanserlerine yakalanma ihtimalimiz de o oranda artar.

Bu nedenle doğal ve suni güneş yanıklarının oluşmasına izin vermemeliyiz. Yaz aylarında mutlaka açık alanlardaki sosyal aktivitelerde ve deniz kenarında güneş koruyucuları kullanmalı.

Ama en önemlisi kullanılan güneş koruyucularının hem UVA, hem de UVB’ye karşı etkili olduğuna, suda koruyucu özelliklerini yitirmediğine dikkat etmeliyiz.

Yüz ve ellere 20 faktörün üstünde koruyucu krem sürmek, geniş şapka ve uzun kollu giysiler giymeye dikkat etmek de diğer önemli hususlardır. Bunun dışında, tüm cilt düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve herhangi bir lezyonun ortaya çıkması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Cilt kanserlerinin tedavisi nedir? Yeni geliştirilen yöntemler hangileridir?
Cilt kanserlerinin en temel tedavisi cerrahi tedavidir. Erken dönemde yapılacak cerrahi tedaviler kesin tedaviyi sağlayacaktır. Hastanın yaşam kalitesi ve sağ kalımı etkilenmeyecektir.

Sistemik olarak yayılmış ve cerrahi yapılamayacak kadar ilerlemiş cilt kanserlerinde sistemik tedaviler ve ışın tedavileri yapılabilmektedir. Deri kanserlerinin tedavisi kanserin türüne göre değişmekle birlikte, amaç kanserin tamamen çıkarılması ya da yok edilmesidir.

Deri kanserlerinin büyük çoğunluğu plastik cerrahlar ya da dermatologlar tarafından cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilirler. Burada deri kanseri, çevresinde tümör hücreleri bırakılmayacak şekilde genişçe çıkarılır ve yara tekrar dikilerek kapatılır.

Ancak deri kanseri tam çıkarıldıktan sonra ortaya çıkacak alan büyükse, deri grefti ya da lokal flep kullanılarak onarılır ve derinin eski görünümünü kazanması sağlanır.

Ben nedir ve nasıl oluşur?
Ben derinin rengini veren melanin pigmentinin aynı yerde aşırı çoğalması ve toplanması yüzünden kendisini kahverengi ve ya siyah şeklinde gösteren oluşumlardır, genelde özellikle güneşe maruz kalan el, yüz.

boyun ve dekolte bölgelerinde görülür, ama hiç güneş almayan bölgelerde de bu oluşumlara rastlamak mümkün. Bazen genetik bazen ise daha sonraki yaşlarda oluşur ve artış gösterir.

Benlerdeki 5 değişiklik benler için çok iyi belirtiler olmayıp bu tip değişiklikler gözlemlendiğinde uzman bir dermatoloğa görünmenizde yarar olacaktır:

1- Renk değişikliği: Benin renginde koyulaşma koyu kahve ve ya siyaha doğru bir renk değişimi2- Benin boyutunda değişme, kısa sürede aşırı derecede büyümesi3- Çevre dokunun düzensizleşmesi, benin çevresi genelde düzgün görüntüdedir. Girintili, çıkıntılı bir dış yüzey ben için iyi bir belirti değildir4- Benin çevresinde kaşıntı, kanama, yara

5- Benin üst düzeyinin düzensiz bir görüntü alması

Et benleri en çok nerede görülüyor?
Et benleri en çok güneşe maruz kalan ve ince bir deri yapısına sahip olan boyun, dekolte gibi yerlerde görülmekle birlikte vücudun değişik yerlerinde de görülebilirler. Tedavilerinde koterizasyon (yakma) ve kriyoterapi (dondurma) gibi yöntemler uygulanır.

Et ‘ben’ Leri Tehli Midir?

Et benleri tıbbi olarak zararsız oluşumlar olmakla birlikte, estetik açıdan ciddi kaygılar uyandırıyor. Et benleri, deri renginde veya kahverengi olup ufak saplarla deriye bağlantılıdır.

Ancak, bazen leblebi veya ceviz büyüklüğünde veya deriye yapışık toplu iğne büyüklüğünde oluşumlara da rastlanır. En sık rastlandıkları bölgeler ise gözkapakları, koltukaltları, kasık gibi sürtünme alanları sırt ve göğüs bölgesidir.

NASIL BİR TEDAVİ?

Dr. Ayşe Özboya, tedaviyle ilgili olarak ”Genelde elektrokoter sistemiyle yakılma işlemi uygulanır; ki bu son derece başarılı ve etkili bir yöntemdir. Bu işlemden önce ağrı duyulmaması için kremle veya ince uçlu iğnelerle anestezi uygulanır.

Eğer çok sayıda et beni varsa, benli alana krem sürülerek 30 dakika gibi bir sürede yeterli uyuşması sağlanır. İşlem 10-15 dakikada sona erer ve sonrası ağrı hissi gelişmez. Birkaç gün içinde kabuk gelişir ve 3-5 gün içinde düşer. Benler iyileştikten sonra iz bırakmazlar’ diyor.

Источник: https://www.notusta.com/ben-buyumesi-6168/

Vücutta bulunan benlerin anlamları var

Büyüyen ve Sayıca Artan Benlere Dikkat!

Çin astrolojisine göre benlerimizin nerede bulunduğunu doğru okumak ve ‘enerji kanallarımızı’ (chi) belirlemek geleceğimize ait ipuçları da taşıyor! Çocukluk yıllarımızda benlerimiz sayıca fazla, kadınlarda hamilelik dönemlerinde benlerin renkleri koyulaşıyor ve bazen de 40 yaştan sonra benler kaybolabiliyor. Feng Shui ve astroloji üzerine çalışmalar yapan Simon Wong, benleri doğru okumak üzerine bir araştırma yaptı. İşte araştırmadan çıkan sonuçlar…

ALIN VE BAŞ

Alnının ortasında ben bulunan kişiler, otoriteyle olan problemi temsil ediyor. Bu kişiler özellikle ailede sözü geçen kişilerle veya patronu olan kişilerle doğru iletişim kuramıyor. Başın yan tarafında bulunan benler doğru odaklanmayı, motivasyonu ve enerjinin doğru kullanılmasını simgeliyor.

KAŞLAR

Kaşların altında bulunan benler, sağlıklı bir yaşamı ve bereketi simgeliyor. Eğer benler görünmeyecek kadar küçükse, bu durum çok daha özel bir işaret olarak nitelendiriliyor.

Tıpkı saklı bir hazine gibi… Eğer Angelina Jolie’ninki gibi, ben kaşın tam üstünde bulunuyorsa bu durum hayatınızda sabit bir para akışı olacağını simgeliyor.

Angelina Jolie'nin kaşının üzerindeki ben ona para getiriyor.

GÖZKAPAĞI

Gözkapağında ben bulunması, aileyle uyumsuzluk ve para kaybetmeye daha eğimli olmayı işaret ediyor. Gözkapağının altında bulunan ve ‘gözyaşı beni’ adı verilen benler ise tıpkı adı gibi, fazlasıyla duygusal olmayı ve hemen her alanda duygusal tepkiler vermeyi simgeliyor.

YANAKLAR

Yanakta bulunan benler yalnızlığı, sakin olamamayı ve bir aile oluşturma ihtiyacını simgeliyor. Eğer gülümsediğinizde ben bir kırışık içine giriyorsa, bu hayatınızda olası bir kaza yaşamanız anlamına gelebiliyor. Tıpkı Marilyn Monroe ya da Michael Schumacher’ın beni gibi… Natalie Portman'ın yanağındaki beni yalnızlığı ve aile olma ihtiyacını simgeliyor.

KULAK

Çin astrolojisinde kulaklar karakteri simgeliyor. Kulak üzerinde bulunan benler iyi bir kişiliği ve saygınlığı ifade ediyor. Kulağın içinde bulunan ben, uzun bir hayat sürüleceğini, kulağın üstündeki ben ise zeki bir kişiliği simgeliyor. Eğer her iki kulakta da ben bulunuyorsa iyi haber! Çünkü bu benler nüfus sahibi olmayı ve konforlu bir hayattan ze almayı işaret ediyor…

AĞIZ

Tıpkı Cindy Crawford gibi ağzın üstünde bulunan benler, kişinin iyi yemekten hoşlandığını ve narin bir yapıya sahip olduğunu ifade ediyor. Eğer dudağınızın ortasında bir beniniz varsa çocuklarınızın başarılı olacağı söyleniyor.

Cindy Crawford'un ünlü beni, onun iyi yemekten keyif aldığının işareti. BURUN Burunda ben varsa dikkatli olmakta fayda var çünkü burnun bitiminde ben olması riskli bir pozisyon teşkil ediyor.

Bu da kararsızlık, dengesizlik ve özellikle ilişkilerdeki istikrasızlık demek… Burun köprüsünde bulunan benler, nefes yolları üzerinde olduğu için tuzakları ve sorunları işaret ediyor.

Enerji akışını stabil etmek için kişi daha fazla uğraş verdiği için de hayatı boyunca çok çalışması gerekliliği de belirtiliyor. Burnun kenarında bulunan ya da içerde saklanmış olan ve görülmeyen benler de iyi para kazanmayı simgeliyor.

ÇENE

Çene üzerindeki benler azmi, kararlılığı ve inatçılığı sembolize ediyor. Bu da hayatta tam bir zirve ya da tam bir dibe düşme anlamına geliyor. Çene sürekli hareket ettiği için bu kişiler genellikle değişikliği seven ve seyahat yapmaktan hoşlanan kişiler oluyor. 35 yaşındaki Rachel McAdams'ın çenesinde ve boynunda benler var.

BOYUN

Baş ve vücudu birleştiren boyun bölgesi ruhu ve psikolojiyi temsil ediyor. Burada bulunan ben, buranın enerji akışını engellediği için hayal kırıklığı anlamına geliyor. Eğer ben boynun tam ortasında bulunuyorsa, kişinin aileden kaynaklı derin bir üzüntü nedeniyle hırçın bir karakter olduğu söyleniyor.

KOLLAR

Dirseğin altında bulunan ben şeati, omuz ve dirsek arasında olan benler ise kolay para kazanabilmenin göstergesi.

GÖĞÜS

Göğüste bulunan ben meslekte uzmanlaşmayı ve toplumda iyi bir konuma gelmeyi işaret ediyor. Mariah Carey'nin beni onun ne kadar inatçı olduğunu gösteriyor.

GÖBEK

Çin astrolojisinde bu bölge şansı sembolize ettiği için, kişinin beni göbek merkezine ne kadar yakınsa, bunun o kadar uğur getirdiğine inanılıyor.

ELLER

Ellerde bulunan benler çok maharetli olmayı ve başarıyı, dolayısıyla da para kazanmayı simgeliyor.

SIRT

Sırtta bulunan benler yükü temsil ediyor. Genellikle zor işler yapmayı ve başarıyı simgeliyor. Ancak başarının gelmesi için zaman olduğuna işaret ediyor. Marilyn Monroe'nun beni onun talihsiz hayatının işaretçisiydi.

BACAKLAR

Uyluğa yakın olan benler aktif cinselliği, cesareti ve dışa dönük olmayı simgeliyor. Baldırda bulunan benler spor yaparken zorlanmayı, dizde bulunanlar ise kolay para kazanmayı, hatta servet bulmayı vadediyor.

MEME

Memede bulunan ben, annenin besleyici olduğunu ve bu nedenle toplumsal olarak güçlü bir konumda bulunacağını söylüyor. Çin astrolojisine göre annenin başarısı çocuğa da itibar ve güç getirir. Meme ucunda bulunan ben ise çocukların hayatları boyunca aşkı ve şansı bulacağı ve sağlıklı olacağına işaret ediyor. Aktris Sherilyn Fenn'in beni ona sağlığı ve bereketi getiriyor.

AYAK

Ayak tabanı üzerinde beni bulunan kişilerin liderlik özellikleri dikkat çekiyor. Bu kişilerin belli bir kitlesi olacağına ve onu takip edeceğine, kabul edilebilirliğin de artacağına inanılıyor.

KALÇA

Vücudun bu bölgesi bereket, yemek ve sağlıkla ilişkilendiriliyor. Burada bulunan benler iyi itibarı, cömertliği ve başkalarına yardım etmeyi temsil ediyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/vucutta-bulunan-benlerin-anlamlari-var-2014-10-14.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.