By-Pass Nedir?

By pass nedir?

By-Pass Nedir?

Bu sayfada ingilizce By pass türkçesi nedir By pass ne demek By pass ile ilgili cümleler türkçe çevirisi eş anlamlısı synonym By pass hakkında bilgiler ingilizcesi By pass anlamı tanımı türkçe sözlük anlamı veya kelime anlamlarını bulabilirsiniz.

 • Bir kasaba etrafındaki trafiğin pek olmadığı yol.
 • Yan geçit.
 • Boru üzerinde bulunan bir aygıtın arıza yapması halinde akışkanın yöneltildiği yardımcı geçit.
 • Bir çevrim içinde akan bir akışkanın, çevrim üzerindeki bir öğeye uğramadan geçmesi işlemi ya da bu işlemi sağlayan aygıt.
 • Servis yolu.
 • Korunmuş amino asit.
 • By pass protein.
 • Tali yol.
 • Aşırtma.
 • By pass amino asit.
 • Veterinerlik alanında kullanılır.
 • İkincil rota veya geçit.
 • Korunmuş protein.

English: Ken saved his face by passing the examination.
Turkish: Ken sınavı geçerek yüzünün akıyla çıktı.

English: He amazed everyone by passing his driving test.
Turkish: Sürücü sınavını geçerek herkesi şaşırttı.

English: Would you a place by window or by passage?
Turkish: Pencere yanı mı yoksa koridorda mı bir yer istersiniz?

By pass ingilizcede ne demek, By pass nerede nasıl kullanılır?

By : Geçişli biçimde. Tali. Takma. Yakın. İkincil. Yan. Geçecek biçimde. İkinci derecede. -e bakarak. Kadar.

Pass : Uzatmak. Söylemek. Açmak (kilit). Spor pas vermek. Briç pas demek. Bir oyuncunun, ayakla ya da başla topu kendi takım arkadaşlarından birine göndermesi. Geçmek. Bir veri kümesi üzerinde bir kez uygulanan iş dönemi. Dönüşmek. Sınır boylarında yaşayanlara kısa süreler için sınırı geçebilmelerini sağlamak üzere resmi makamlarca verilen izin belgesi.

By pass amino acid : Kaçak amino asit. Lizin ve metiyonin gibi amino asitlerin işlenmesi sonucu işkembede sindirilmeden bağırsaklara geçen ve bağırsaklardaki enzimlerle serbest kalarak emilen amino asit, by pass amino asit, kaçak amino asit. Korunmuş amino asit.

By pass fat : Korunmuş yağ. Kaçak yağ.

By pass protein : Korunmuş protein.

Protein veya amino asit kaynakları formaldehit ve/veya 130°c'de 30-40 dakika ısı işlemi uygulanmak suretiyle işlenerek kan unu, hidrolize tüy unu gibi yem maddeleri de doğal olarak işkembedeki parçalanma derecesi azaltılarak parçalanmadan bağırsaklara daha çabuk geçebilen miktarı % 84'e kadar yükseltilmiş bulunan proteinler, by pass protein, kaçak protein.

Stand by passenger : Bekleme listesindeki yolcu.

By pass proteins : Korunmuş protein. Kaçak protein.

İngilizce By pass Türkçe anlamı, By pass eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak By pass ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Abdominal ovariectomy : Abdominal ovaryektomi. Laparotomi yoluyla gerçekleştirilen kısırlaştırma.

Turn off : Ayırma. Sıkmak. Kesmek. Söndürmek. Elektronik eşyaları kapamak. Kapatmak. Ayrılma. Yol vermek. Keyfini kaçırmak.

Abdominal palpation : Karın bölgesinin elle muayenesi. Avuç içi, parmak veya yumrukla çok hafif basınç uygulayarak karın bölgesindeki değişikliklerin niteliğini anlamak için yapılan muayene, abdominal palpasyon. Abdominal palpasyon.

Bypass : Boş vermek. Baypas yoluyla -den geçmek. Uğramadan geçmek. İkinci yol yapmak. Yanından geçmek. Pas geçmek. Atlamak. Yan yol. Uğramamak.

Detouring : [#sapma Sapmak]. Detur. Dolambaçlı yoldan gitmek. Sapak. Saptırmak. Planlanmış veya niyetlenilmiş rotadan sapma. Varyanttan gitmek. Sapma. Servis yolundan vermek (trafik).

Bypass road : Belirli bir bölge etrafında servis yollarına sahip yol. Yangeçit. Baypas. Saptırma yol. Yanyol. Düzgeçişli taşıt dolaşımını kentte belli bir bölgenin dışına çekmek amacıyla, o bölgeye teğet olarak geçirilen ve anayola iki ucundan bağlanan yardımcı yol.

Bye pass : Çevre yolu. Yanından geçmek. Atlatmak. Baypas. Kestirme yol.

A clay : Beyaz kil. Sindirim kanalındaki zehirleri ve vitaminleri yüzeyde tutarak emilimlerini önleyen ve bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturan doğal alüminyum silikat bileşiği, kaolin.

Sidelined : Bir oyuncuyu kenara çekmek. Tali hat. Yan yol. Kenar çizgisi. Bir oyuncuyu yedek kulübesine çekmek. Ek iş. Yan çizgisi. Gözden düşmek. Ek görev.

By pass synonyms : detour road, abaxial, detoured, abdominal fat necrosis, a c syndrom, formaldehyde treatment of protein sources, ancillary road, slip road, abdomen, accommodation road, abamectin, a band, secondary road, turnout, a c deformity, by pass proteins, a dna, by pass protein, abdominal pain, side street, abattoir, side road, a crochordon, service road, lob, sideline, abdominal distention, by pass amino acid, sidelining, detours, detour, a amplitude mod.

Источник: https://nedir.ileilgili.org/by+pass

Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır? – Sağlık Ocağım .NET

By-Pass Nedir?

Bypass, tanım olarak köprüleme demektir. Kalpteki bypass ameliyatının olayı, hastanın bir damarı tıkalı ve o damarı tıkalı olan bölgenin önünden ve arkasından dolaştırmak üzere yeni bir damar konulur ve bunun adına bypass denir. Bypass ameliyatı kalpteki koroner damarlar denilen ve kalbi besleyen bu asıl damarların tıkanması sonucu uygulanan bir işlemdir.

Damar tıkanıklığı genelde en fazla orta yaştaki erkeklerde ve daha yaşlı erkeklerde görülür ve kadınlarda da genellikle menopoz döneminden sonra koroner damar hastalıklarına rastlanır. Bypass ameliyatı da genelde bu gruptaki hastalarda uygulanır.

Bypass ameliyatı kalbindeki koroner damarları tıkanmış hastalarda yapılır. Bu gruptaki hastalar genelde farklı şikayetler ile doktora başvururlar ve en sık başvurulan sebep göğüs bölgesinde komple ağrıdır. Ayrıca hiç bir şikayeti olmadan kalp krizi geçiren hastalarda da hiç beklenmeden bypass ameliyatı yapılır.

Bypass ameliyatı öncesi hastanın hazırlığı nedir?

Bypass ameliyatı olması gereken hastaların ameliyat öncesi eğer acil bir ameliyat değil ise bir, iki ay öncesinden sigarayı bırakması gerekmektedir. Diğer bir ameliyat öncesi durum ise hasta eğer fazla kilolu ise biraz olsun kilo vermesi gereklidir. Fakat acil durumlarda hasta kilolu bile olsa bypass ameliyatı yapılabilir. 

Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Bypass ameliyatı nasıl yapılır

 1. Bypass ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır.
 2. Bypass ameliyatı göğüsteki iman tahtası denilen bölgeden kesilerek bazı özel aletler ile göğüs açılır ve ameliyat esnasında hastanın dolaşım sistemi kalp akciğer pompasına devredilir.
 3. Çalışan kalpte ameliyatı yapmak zor olduğu için öncelikle hastanın atardamar kanı alınır ve bir cihaza verilir ve bu cihazda kan oksijenlenir ve toplardamardan geriye verilir.
 4. Bazı hastalarda bir damar değişirken bazılarında ise üç damar değişikliği yapılabilir, bu nedenle hastanın değişecek damar sayısına ve başka faktörlere göre ameliyatın süresi değişebilir. Ameliyatın süresi ortalama üç, üç buçuk saat arasında değişebilir.
 5. Bypass ameliyatından sonra hastalar bir, iki gün yoğun bakımda kalır ve sonrasında normal odada 5-6 gün hastanede gözetim altında tutularak taburcu edilirler.

Bypass ameliyatının riskleri veya yan etkileri

Yapılan her ameliyatta bir risk bulunmaktadır. Bypass ameliyatında bütün Dünyada ve Türkiye’de iyi bir cerrahın elinde % 2 civarında risk bulunmaktadır.

Bu % 2’nin içinde çok yaşlı hastalar ve acil olarak bypass yapılan hastalar daha fazla risk taşımaktadır fakat bypass ameliyatı kararı verilen hastaların bu riski kabul etmeleri gerekir.

Bypass ameliyatı riski genç bir hastada daha az iken, daha yaşlı ve daha çok damarı tıkalı ve kalp fonksiyonu yeteri kadar çalışmayan hastada biraz daha fazladır.

Bypass ameliyatı geçiren hasta kaç günde taburcu olur?

Son yıllarda kalp için yapılan bypass ameliyatları oldukça rahat geçen ameliyatlar olmaya başlamıştır. Bypass ameliyatı sonrası hasta ortalama bir hafta sonra evine dönebileceği gibi bazen hasta 9 gün sonra evine dönebilir.

Bypass ameliyatından sonra nelere dikkat etmeli?

 1. Bypass ameliyatından sonra kişi evine döndükten sonra bir süre daha sakin bir yaşam şekli gerekir, evde dolaşabilir, hareket edebilir, camiye ve bakkala gidebilir.
 2. Bu süre ortalama bir ay kadar devam eder ve sonrasında kişi günlük yaşamına geri dönebilir.

 3. Bypass ameliyatından 1 ay bittikten sonra kişi yürüyüş, hafif egzersiz ve yüzme gibi aktivitelerine yavaş yavaş kendini çok fazla zorlamadan başlayabilir.

 4. Bypass ameliyatında tıkanmış olan damar köprüleme işlemi ile düzeltilir fakat altta yatan ve damar tıkanıklığına neden olan faktör düzeltilemez, bu nedenle bpass ameliyatı geçirmiş hasta yaşam kalitesine çok dikkat etmelidir.

 5. Bypass ameliyatından sonra hasta kesinlikle sigara içmemeli, diyetine çok dikkat etmeli, hayvansal yağlardan uzak durmalı, kan sulandırıcı ilaçlarını dikkatli kullanmalı ve az yağlı yemekler ile beslenmelidir fakat hasta nasıl olsa bypass oldum diye, bütün bunları dikkat etmez ise tekrar damar tıkanıklığı oluşur ve bu defa risk biraz daha fazla olur.

Bypass ameliyatı sonrası cinsel yaşam devam eder mi?

Bypass ameliyatı olan kişinin ortalama bypass ameliyatından sonra bir buçuk ay sonra cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca olmaz.  Bu süreç, kişinin kendini nasıl hissettiğine göre de uzayabilir. Bu kişilerin erkek de olsa, kadında da olsa bir süre çok fazla abartmadan daha kontrollü bir cinsel yaşam sürmeleri tavsiye edilir.

Bypass sonrası genelde kadın hastalarda psikolojik olarak cinsel isteksizlik olabilir ve psikolojik destek ile bu durum aşılabilir.

Erkeklerde de aynı sorun yaşanır ise bir üroloji uzmanına baş vurmaları ve gereken tedaviyi görmelerinde fayda vardır.

Bu sayede bypass ameliyatı açısından bir sakıncası olmadığını bilmeleri önemlidir. Hastalar bu gibi durumları doktorlarına bildirmelidirler.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bypass-nedir/

By-pass Nedir

By-Pass Nedir?

By pass Nedir? By pass Ne Demek? By pass Nedir Kısaca? By pass Ne Demek? By pass Hakkında Bilgi?

By-pass Nedir, By-pass yeterli beslenemeyen kalp adalesine köprü damarlar ile sağlam damarlardan kan akıtma usülü.

kolesterol ve yağlardan, lipo protein bakımından zengin gıdalarla beslenmek ve çok yemek hareketsizlik, tembel hayat, stres, yüksek tansiyon, sigara içmek ve şeker hastalığı sebebiyle kalb atardamarlarının ( Koroner arterlerin) daralması veya tam tıkanması sonucu o damarın beslediği kalp adalesine yeterli kan akımı sağlanamaz. Bu da koroner yetmezliğine eğer adale hiç beslenmezse enfarktüse yol açar. Yani kalp adalesi o yörede yeterli beslenemez veya ölür. Kalp adalesini korumak için by- pass yapılır.

By-pass, tıkalı bir damarın uç kısmına şu veya bu damarı kullanarak yeni kan akımını sağlamaktır.

Bu yeni kan akımı, hastaların fazla çalıştığı zaman artan kan akımı ihtiyaçlarını bile karşılayabildiği için, ameliyattan sonra hastalar ağrı olmadan günlük hayatlarını geçirir, hatta ekzersiz yapabilirler.

Ancak by-pass, ölü kalp adalesini besleyemez, onun çevresinde hala canlı ama beslenmesi sınırlı olan bölgeleri besler.

By-pass yapılınca kalp yenilenmiş olmaz. Çünkü hasta bölge, yani enfarktüslü bölge yerinde durmaktadır. O bölgede kalp kasılması ya azalmıştır, ya durmuştur veya ters çalışma göstermektedir. By-pass bu bozukluğu tamamen düzeltemez.

Bazı hastalarda kısmen faydalı olabilir. Aynı zamanda damar sertliği, ilerleyici bir hastalıktır. By-pass bu hastalığın ilerlemesini önleyemez. Damar sertliğinin ilerleyici karakterini değiştirmek, ancak risk faktörlerini azaltmakla mümkün olur. (Bkz.

Atardamar Sertliği)

By-passın hastalara sağladığı en ö nemli şey, kaliteli ve ağrısız hayattır. By-pass yapılmadan önce koroner anjiografi denilen, kalp damarlarının filminin çekilmesi ve tıkanan damarın ort Aya koyulması, ayrıca sol karıncığın yeterlik durumunun tetkik edilmesi gerekir.

Kalp krizleri anjina ve diğer sorunlar arterlerde tıkanma veya daralma sonucunda oluşur. çoğu yakalarda başlangıçta önleyici ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlara kilo verme, uygun diyet, şeker hastalığı (diyabet) ve yüksek tansiyonun tedavisi, egzersiz yapmak ve sigaradan kaçınmak gibi diğer faktörler de eklenebilir.

Bununla birlikte belli durumlarda en uygun olan şey Koroner Arter by-pass ameliyatı veya koroner anjiyoplastidir. Bu ameliyatlar ilaç tedavisinin cevap vermediği (yetersiz olduğu) veya arterlerdeki tıkanmanın fazla olduğu durumlarda kullanılır.

Yöntem

“By-pass” aynı işi görecek diğer yol anlamına gelir. Bir Koroner Bypass operasyonu genelde uyluktan olmak üzere toplardamarlardan kısa bir parça almayı ve Koroner Arterlerdeki tıkanmayı ortadan kaldırarak, oraya fazla miktarda kan gelmesini sağlamak amacıyla bu parçayı kullanma operasyonunu kapsar.

Operasyona dahil olan arter sayısı ortalama 4 veya 5 olmakla birlikte operasyon, bu artererin 8 veya 9 segmentini (bölümünü) de kapsayabilir. Uyluktaki bu toplardamarlarda, kendilerinden bir parça alındığı için zamanla tıpkı koroner arterlerdeki gibi tıkanmalar gelişebilir.

Bunun için ayrıca tedavi veya başka bir operasyon gerekli olabilir Son yıllarda bu ameliyat için gerekli olan parça göğsün ön kısmında uzanan iç meme arterinden sağlanmaktadır. Bu arterler göğüs kafesi orta kemiğinin (sternum) her 2 tarafında bulunur.

Bu arterleri kullanmanın en büyük avantajı daha sonra gelişebilecek olan aterosklerozu engellemektedir. Ancak bunlar bazen kullanılabilmekte, bazen de kullanılamamaktadır.

Bu ameliyat için hasta tam olarak uyuşturulur. Ameliyatın bir kısmı için hastanın dolaşımı Kalp-Akciğer makinesine bağlanır Meme arterlerinin alt ucu koroner arterle birleştirilir. Ameliyatın süresi yapılan iş miktarına bağlı olarak 2 veya daha fazla saat sürer.

Sonuçlar

kalbe uygun miktarda kan gelmesi tekrar sağlanır. Anjina veya koroner arter sorunları ortadan kalkar fakat bu sorunları ortaya çıkaran hastalıklar tedavi edilemez.

By-pass segmentleri kapsamına giren arterler diğer vücut arterlerinden farklı olarak koroner arter gibi çalışırlar. Bu yüzden by-pass ameliyatından sonra, düşük kalorili diyet, hayat tarzı değişiklikleri gibi tedbirlerin alınması oldukça önemlidir.

iyileşme ve Rehabilitasyon

Hasta 7-19 gün arası hastanede kalır. Operasyondan sonra birkaç gün özel kardiyak ünitelerinde kalma zorunluluğu doğabilir. Burada kalbinizle ilgili atım ve ritim durumları ile diğer işaretler ekranda görülebilir.

yiyecek ve içecekler toplardamarlardan verilir. oksijen takviyesi ve Respiratör ( solunum makinesi) gerekli olabilir.

doktor ve cerrahınız iyileşmenin ilerleyen haftalarındaki aktiviteleriniz ve tekrar başlayacak normal faaliyetlerinizin derecesi hakkında size bilgi verecektir.

By-Pass Ameliyatı Kimlere Yapılır

Hafif bir anjinanız varsa veya kalp krizi geçirmiş ve sonra da hiç bir belirti kalmaksızın iyileşmişseniz sizin için en iyi tedavi, by-pass ve diğer operasyonlardan ziyade, ilaçlar ve diğer yöntemlerdir.

Koroner arter by-pass ameliyatının özellikle erken dönemlerde kullanımı tartışmalı görünüyorsa da tüm veriler bu ameliyatın uygun durumlarda yapılması lehinedir.

Bu durumlar ana koroner arterin tıkanması ve bununla birlikte pek çok damar hastalığı, sol ventrikülde fonksiyon yetersizliği ve kişinin takatını kesen anjinanın olmasıdır.

Bunlara sahip insanlar için bypass yöntemi açık bir değer taşımakta ve yaşamı daha uzun süreli kılabilmektedir.

Источник: https://www.nedirvenasil.com/by-pass-nedir/

Baypas (Bypass) Ameliyatı nedir? Ne zaman yapılmalı?

By-Pass Nedir?

Kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine, vücudun başka yerlerinden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma işlemine “koroner by-pass ameliyatı” (Kalp baypas ameliyatı) denir.

Koroner arterler, kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atardamarlardır. Üç ana koroner arter sistemi vardır. Koroner arterler, kalpten çıkan atardamar olan aorttan beslenirler.

Koroner Arter Hastalığı (KAH), kalp adalesini besleyen ve “koroner arterler” olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi ya da tam kesilmesine bağlı olarak oluşan hastalıklardır. Koroner arter hastalıkları, ülkemizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır.

Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişi, koroner arter hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu hastalığın en önemli özelliği, ileri evrelerde hayatı tehdit edebilen miyokard enfarktüsüne yol açabilmesidir. Koroner arter hastalığı, sıklıkla 40 yaş sonrasında görülür. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık dört kat daha sık görülür.

Kadınlarda bulunan östrojen hormonu koruyucudur. Bu nedenle kadınlarda görülme sıklığı bu hormonun azaldığı menapoz sonrası dönemde artar. Erkeklerde en fazla 50-60 yaşları arasında, kadınlarda ise 60-70 yaşları arasında görülür.

Bu hastalığa yol açan risk faktörlerinin bilinerek, koruyucu önlemlerin alınması, hastalığın tedavisi kadar, hatta daha da önemlidir. En sık nedeni koroner arterlerin aterosklerozudur yani damar sertliğidir.

Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan “kolesterol” adlı yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır.

Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanması durumuna “ateroskleroz” denir.

1- Koroner bypass ameliyatı nedir, kimlere uygulanır?

Kalbimizin kendi ihtiyacı olan kanı “koroner arter” adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir.

Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar.

Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlatakılması işlemine “Koroner bypass ameliyatı”denir.”

2- Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp damar tıkanıklarında söz konusu olan ” Aorta koroner bypass” operasyonudur. Bu operasyon “çalışan” veya “durdurulmuş” kalpte yapılabilir. ” Çalışan kalpte bypass” bir dönem yaygın uygulama alanı bulmuştur; ancak günümüzde bazı özel durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Daha yaygın olarak uygulanan “durdurulmuş kalpte bypass” ise, vücuttaki dolaşımın bir akciğer-kalp pompası ile sürdürülüp, kalbi tamamen durdurduktan sonra, kalpteki tıkalı damarlara ” bypass” (köprüleme) yapılmasıdır.

Bu amaçla, bacak toplardamarı (USM), ön kol arteri (RA), göğüs arteri (İTA), gibi vücuttan alınan damarlar kullanılabilir.

Bu damarlardan alınan yeterli uzunluktaki parçalar ile kalpten çıkan büyük damarla (aorta), koroner arterdeki tıkanıklığın ötesindeki damarlara köprüleme yapılarak, bu damarların beslediği kalp krizi bölgelerine yeterli kan akımı sağlanır.

3- Bypass için alınan bu damarların kullanılması bir sorun yaratır mı?

Bu damarlar, işlevsel olarak yedekli bir sistemin parçası dahilinde çalıştıklarından, bulunmaları gereken orijinal yerden alınıp, kalpte kullanılmaları herhangi bir fonksiyon eksikliğine neden olmaz.

4- Bypass riskli bir ameliyat mıdır?

Bypass operasyonunda değişik risk faktörleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın cinsiyeti,
 • Mevcut damar tıkanıklıklarından yani hastanın daha önce geçirilmiş enfarktüs veya kalp kasının çalışmamasından dolayı kalp kasında güç kaybı olup olmaması,
 • Hastanın kalp kapaklarında ek bir rahatsızlık olup olmaması,
 • Hastada dolaşım sistemi haricindeki diğer sistemlere ait bir fonksiyon kaybı olup, olmaması önemlidir.

Bypass operasyonu;

 • Birden fazla koroner damarın, ameliyatsız yöntemlerle (balon-stent) açılamadığı durumlarda,
 • Bir veya daha fazla damarın, daha önce ameliyatsız yöntemlerle açılmış olmakla birlikte yeniden tıkandığı durumlarda,
 • Kalp kapak operasyonu gerektiren durumlarda bir veya daha fazla koroner arterin hastalığında yapılması gereklidir.

6- Bypass ameliyatından sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?

Bu tür bir operasyondan sonra hastanın daha önceki yaşam tarzını büyük ölçüde değiştirmesi gereklidir. Yeme içme düzeni, ilaç kullanımı, seyahat programı, spor aktiviteleri ve günlük yaşam konusunda doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

7-Bypass ameliyatından sonra diyet önemli midir?

Operasyon geçiren kişi beslenme alışkanlıkları için yeni bir düzen edinmeli, kalp sağlığını koruyucu bir diyet tipine uyum sağlamalıdır. Hastaya mümkünse beslenme ve diyet uzmanından yardım alması önerilir.

8- Bypass kişide psikolojik bozukluk yaratır mı?

Ameliyat sonrasında hastanın yaşamındaki bu köklü değişiklikler pek çok hasta tarafından rahatlıkla tolere edilse de, bazen önemli psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Bu durumda psikolojik yardım gerekebilir.

9- Bypass geçiren kişinin cinsel yaşamı olumsuz etkileniyor mu?

Bu tür bir operasyon geçirenlerde kuşkusuz cinsel yaşam da önemli ölçüde etkilenir. Ancak bu durumdaki hastaların ileri yaş grubunda olmaları, bu durumu nispeten hafifletmektedir.

Genç gruptaki hastaların ise; bu durumu şiddetlendirecek bazı ilaçların kullanımından mümkün olabildiğince kaçınması, kardiyolog ve kalp cerrahlarınca özen gösterilen bir konudur.

Ayrıca bu durumdaki hastalarda “erektil disfonksiyon” bozukluğunda kullanılan bazı ilaçların çok riskli olduğu, bazı durumlarda ölümcül sonuçlara neden olabileceği açıkça ifade edilmelidir.

Koroner Arter Hastalığındaki Risk Faktörleri

Değiştirilemeyecek risk faktörleri

• Yaşın ileri olması (Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş üzeri ve postmenapozal yani adetten kesilme sonrası dönemde olmak)• Cinsiyet (Daha çok erkeklerde görülür)• Kalıtım (Ailede bu hastalığın bulunması)• Değiştirilebilir (önlenebilir) risk faktörleri• Sigara kullanımı• Hipertansiyon (Kan basıncının 140 / 90 mmHg'dan yüksek olması)• Diabet• Stres • Kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olması• Diğer risk faktörleri • Şişmanlık, obezite• Hareketsiz yaşam• Gut hastalığı• Aşırı alkol ve kahve tüketimi• Hiperkalsemi (kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması)• Kadınlar için oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı• Koroner arter hastalığından korunma yolları nelerdir?• Sigara içilmemelidir, sigara en önemli risk faktörlerinden biridir.• Alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır.• Yüksek kolestrol düzeyieri diyetle veya ilaç tedavisi ile normal düzeylere çekilmelidir.• Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır.• Fazla kilolardan kaçınılmalı, boya göre uygun olan kiloya inilmelidir.• Eğer yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa bunların diyet ve ilaçla kontrol altına alınması önemlidir.

• Ayrıca stresli yaşantıdan da uzak durulmalıdır.

Koroner arter hastalığının belirtileri nelerdir?• Hastalığın erken evresinde, koroner damarlarda henüz ileri darlık oluşmamışken, hiçbir bulgu olmayabilir.• Göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir) Bu ağrı sıklıkla egzersiz ile ilgilidir.

Özellikle yokuş veya merdiven çıkarken veya yemek sonrasında göğüs kemiği üzerinde, sıklıkla sol kola ve çeneye yayılan sıkıştırıcı tarzda bir ağrıdır. Farklı şekillerde de ortaya çıkabilir. Dinlenmekle 5-10 dakikada geçer.

• Egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma• Eforla gelen nefes darlığı• Senkop (bayılma)• Ani ölüm

• Bazen koroner arter hastalığının belirti vermeyebileceği veya ilk belirtisinin miyokard enfaktüsü olabileceği de unutulmamalıdır.

Koroner Arter Hastalığının Tedavisi Tedavide ilaçlar, by-pass cerrahi ve perkütan müdahale (balon, stent) kullanılmaktadır.

Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı kararı; yapılan tetkikler sonrasında birçok değişken (hastalıklı damar sayısı, damardaki darlığın derecesi, kalp kasının kasılma gücü, hastanın ilaç tedavisine yanıtı, hastanın yaşı vb) göz önünde bulundurularak, uzman hekimlerce değerlendirilerek verilmektedir.

Bu nedenle her hasta için tedavi, o hastanın özel şartlarına göre oluşturulmaktadır.Koroner arter hastalığında kullanılan ilaçlar, koroner arterlerin genişletilerek veya kalbin oksijen ihtiyacının azaltılarak anjina pektoris ataklarının önlenmesine yöneliktir.

Ayrıca kanı sulandıran ve pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar (aspirin vb) enfarktüs geçirme riskini azaltmaktadır. Göğüs ağrısını başlatabilecek efordan 5 dakika önce alınan dil altı damar genişletici ilaçlar, ağrının ortaya çıkmasını engelleyebilir veya mevcut bir ağrı atağını sonlandırabilir.

Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi)

Koroner arterlerdeki daralmanın bir pıhtı ile tamamen tıkanması sonucunda bu damarın beslediği bölgenin beslenememesine bağlı kalp kasında (miyokard) doku ölümü meydana gelmesidir. Miyokard enfarktüsündeki ağrı daha şiddetli ve uzun sürelidir. Egzersiz ile ilgili değildir. Bu ölü doku kalbin pompa fonksiyonunu olumsuz etkileyeceğinden kalp yeterince kan pompalayamayabilir ve kalp yetmezliği oluşabilir. Ayrıca miyokard enfaktüsü hastanın yaşamını da tehye atabilir. Koroner kalp hastalığında bu safhalara gelinmemesi için zamanında teşhis konulup tedavi edilmelidir.

Koroner Bypass Ameliyatı

Kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine vücudun başka yerlerinden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma işlemine “koroner by-pass ameliyatı” adı verilir.Koroner arter by-pass ameliyatında sık kullanılan damarlar: • Bacak toplardamarı (safen ven)• Göğüs ön duvarını besleyen atardamar (internal Mamarian Arter, IMA)

• Kol atardamarı (radyal arter) olabilir.

Bunların seçimi, hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Genelde atardamarların uzun dönemde açık kalma şansı toplardamarlara oranla daha yüksektir. Koroner arter by-pass ameliyatları farklı tekniklerle yapılabilmektedir.

Günümüzün modern ameliyat tekniği ve teknolojisi sayesinde hastalar, açık kalp ameliyatından çok kısa bir süre sonra (yaklaşık 5 gün) hastaneden taburcu olabilirler. Ev içi aktiviteleri ve masa başı iş aktivitelerini rahatlıkla yapabilirler. 4-6 hafta içinde, hiçbir kısıtlama olmadan (araba kullanmak ve cinsel yaşam dahil) normal yaşamlarına dönebilirler.

Koroner bypass cerrahisinin uzun dönem sonuçları da başarılıdır. Hastaların büyük bir çoğunluğu; ağrı ve nefes darlığı şikayetlerinin tamamen geçtiği, gerek iş yaşamlarında gerekse özel yaşamlarında performanslarının arttığını ifade etmektedir. Hastaların küçük bir bölümünde ise, 10 yıl veya daha uzun süre içerisinde ameliyat tekrarı gerekebilmektedir.

Koroner bypass ameliyatı, nedenleri değil sonuçları ortadan kaldıran bir işlemdir. Hastaların değiştirilebilen risk faktörleri, kontrol altında tutularak tekrar problemlerle karşılaşma olasılıkları azaltılır.

Yeni damarların ömrünü uzatmak amacıyla sigara, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stresli yaşam ve kontrolsüz şeker hastalığı gibi risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, uygun diyet ve ilaç tedavisinin önemi büyüktür.

Bu önlemler, ameliyatın uzun dönem sonuçlarını iyileştirir ve başarısını artırır.

İlgili Makaleler

Источник: https://www.tayfunaybek.com/bulletin/1209-baypas-bypass-ameliyati-nedir-ne-zaman-yapilmali

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть