By-Pass Psikolojisi

Psikolog

By-Pass Psikolojisi

Kaynak tr.wikipedia.org/wiki/Psikoloji

Psikologlar üzerine internette fazlasıyla ilmi açıklamalar mevcuttur. Biz psikologların aflarına sığınarak, psikologlar üzerine günlük hayatımızda karşımıza çıkan sorunlarla birlikte güncel bir dille açıklayıcı bir yazı sunmak istiyoruz.

Üniversitede psikoloji bölümünü bitiren bir kişi sadece psikolog unvanını kullanabiliyor. Bir psikoterapist psikolog değildir ve tersine bir psikolog psikoterapist değildir. Psikoterapist olmak için başka bir eğitim almak gerekiyor.

Eğitimi alan bir psikolog ayrıca psikoterapist olabiliyor.

Psikologların ile psikiyatrilerin eğitimleri ayrıdır. Biz kabaca psikolog konuşarak ve psikiyatr ilaç vererek yardımcı oluyorlar diye ayırıyoruz. Aslında tespit doğru ama uzmanlıklarında daha fazla farkları vardır.

Genelleme olarak bir psikiyatr psikolojik sorunlara tıbbi yaklaşırken, bir psikolog olaya ilmi yaklaşır. Birçok psikolojik sorunlarda birbirlerini iyi tamamlarlar. Mesela ağır depresif rahatsızlıklarda genelde ikisi bir arada çalıştığı görülür.

Psikologlar özellikle ilacın gerektiği veya nörolojik sorunlarda sizi mutlaka bir psikiyatre yönlendirir.

Psikolojik Rahatsızlık

Biz günlük hayatımızda genel olarak iş yerindeki, aile ve ekonomi içindeki problemler ile kendimize sıkıntı yaparız. Bu sıkıntı stres, yorgunluk, hayata soğuma gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Bu sıkıntılar devamlı oldukça vücudumuza da yansıyor. Tansiyon, kalp, baş ağrısı en yaygın belirtileridir. Çoğumuz doktora gider ama psikoloğa başvurmaz. Doktor tavsiye etse bile. Alırız ilacımızı ve ‘Allah büyüktür’ diye kendimizi avuturuz.

Peki, neden bir psikoloğa gitmeyiz?

Deli Doktoru

Hala halk ağzında psikologlara deli doktoru diye bir ön yargı vardır. Diğer yandan sağlık sigortaları psikoloğun ücretini karşılamadıkları için ücretlerini herkes karşılayamıyor.

Bir terapi en azından 8 seans sürecekse, ortaya büyük bir fatura çıkıyor. Ancak bu fatura sağlınızın faturasıdır.

Arabanızın bakımı için, tamiri için yılda ne adar ödüyorsunuz? Sizin bir araba kadar değeriniz yok mu?

Bir psikolojik rahatsızlık sadece sizi ve sizin sağlınızı etkilemiyor. Psikolojik rahatsızlıklar ailenizi, çevrenizi ve işinizi tahmin edebileceğinizden daha fazla etkiliyor. Rahatsızlıkla yüzleşmedikçe, şiddeti ve etkisi büyüyor. Başta kolay çözülecek bir sorun, bu sefer aile fertleriyle beraber büyük bir soruna gelişiyor. Bunun en güzel örneği psikolojik travmadır.

Mesela çocukluğunuzda şok veya psikolojik rahatsızlık yaratacak bir olay yaşadınız. Bu çocukluğunuzda sevdiğiniz bir insanın birden ölümle kaybı olabilir. Siz kayıpla ve onun getirdiği psikolojik rahatsızlıkla yüzleşmedikçe, sizde büyüdüğünüzde ‘Ayrılma Kaygısı Bozukluğu’ oluşabilir.

Belirtileriyse depresyon, huysuzluk, aşırı korumanın yanında, ayrılma durumlarında fiziksel sorunlara kadar gidebilir.

Psikolojik Tedavi

Her psikolojik rahatsızlığın değişik tedavi yöntemleri vardır. Biz filmlerden etkilenmiş klasik olarak psikolog koltuğunda yatan bir hastayı biliriz. Klişe gibi gözümün önünde gelişen tablo bazı psikolojik danışmanlık merkezlerinde mevcuttur.

Bazıları belki biz böyle bir görüntüyü beklediğimiz için aksesuar olarak kullanıyordur fakat arkasında yatan neden çok mantıklı.
Bize psikologlar sadece karşımızda oturup bizi dinleyen bir insan gibi görünüyorlar. ‘Arkadaşımla konuşsaydım da olurdu’ diyenler bile var. Bir yere kadar haklılar.

İyi bir dostumuzla dertlerimizi paylaşınca rahatlıyoruz. Üstüne akıl verirse soruna icabında çözüm buluyoruz. Bir psikolog da sizi dostununuz gibi dinliyor. Ama sizin dostunuz değildir çünkü arada hep bir mesafe tutar. Bu mesafe size başka bir rahatlık verir.

Bazı sözleriniz dostunuzu kırabilir ve dostluğunuza zarar vermemek için her şeyi konuşamazsınız. Bazı konularsa mahremdir. Bir psikolog da bu sorunlarınız yoktur. Demek ki bir psikolog profesyonel dinleyicidir!
Evet ve hayır çünkü kendisi sadece bir profesyonel dinleyici değildir. Bir psikolog iyi dinlediği kadar, iyi sorularda sorar.

Sizi dinlerken her şeye dikkat eder; hal ve hareketlerinize, satır arası söylediklerinize ve tamamen size. Siz ne kadar rahat olursanız, psikoloğunuz sizi ve sorunuzu o kadar iyi anlar. Bu konuda bazen uzanabileceğiniz bir koltuk avantajlı olabiliyor.

Size, yaşadıklarınızla, hayatınızla ilgili bilgilerle sizin için en iyi çözüm yolunu sizinle bulur. Gerekirse aile fertlerinizi de bu yola dahil eder veya başka bir uzmana da yönlendirir (mesela bir psikayetre). Size burada iyi bir psikolog nasıl tedavi eder açıklamasını yapamayız.

Her psikoloğun yöntemi değişiktir. Psikolog A size belki psikolog B gibi yardımcı olamaz. Bunun nedeni yöntemi, empati (duygudaşlık) ve başka faktörler olabilir. Ancak her han gibi psikolojik rahatsızlıkta size her psikolog yardımcı olabilecektir.

Uzmanlığı sizin rahatsızlığınıza yetersizse, o sizi zaten yönlendirecektir.

Psikolojik rahatsızlıklarda lütfen zaman kayıp etmeyin. Psikolojimiz bozuk olduğunda, biz buna fiziksel rahatsızlık gibi önem vermeyiz. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlam vücutta sağlam kafada bulunur.

Her iki tür rahatsızlık birbirini tetikler. Psikolojik rahatsızlıkları sakın küçümsemeyin. Psikolojik rahatsızlık yaşadığınız her konuda lütfen bir psikoloğa gidin.

İnternet çağında yakınınızda mutlaka bir psikolog bulacaksınızdır.

Genç Psikologlar

Birde bizim naçizane bir önerimiz olacaktır. Genç psikologların hayat tecrübeleri yok diye lütfen uzmanlıklarını küçümsemeyin.

Onların hepsi birer uzmandır ve yıllarca mürekkep yalayarak diplomalarını alıyorlar. Psikolojik danışmanlık merkezlerinde, hocaların yanında veya kliniklerde birçoğu pratik eğitim alıp uzmanlaşıyorlar.

Size belki hiç ummadığınız bir şekilde yardımcı olabilirler.    

Kaynak wikipedia.com, terapiportali.com, dsm5.org

 

Источник: http://www.psikolog.club/psikolog

Ameliyat Hazırlığı

By-Pass Psikolojisi

“Zihinin acı veya ze veren, ümit veya korku veren her duygulanımı kalbe uzanır”

Prof. Dr. Sedat ÖZKAN

İnsan yaşam süresi içinde hasta olmamak için belli bir gayret göstermemesine rağmen hasta olmayı da hiç istemez. Asıl ilginç olan ise hasta olduktan sonra çok çabuk iyileşmek ister. Normal hayata biran önce dönebilmek için üstün bir çaba sarfeder. Bu sürecin uzaması iyileşmeyi olumsuz olarak etkiler.

Kalp ameliyatlarından sonra hastalarımızın bilmesi gereken şudur:

“Zaman en iyi ilaçtır”. Bu ilacın kullanımınında cerrahın ve hastanın en büyük yardımcısının Liyezon Psikiyatrisi olduğu, bir yıllık deneyimimiz sonucunda en iyi şekilde kanıtlanmıştır.

Ameliyat edeceğimiz bir hastanın ameliyattan önce kazandığı güven ve cesaretin cerrahi başarıya katkısı kadar ameliyat sonrasında hastamızın bir gecelik mükemmel uykusunun yada evine işine döndüğü zaman tekrar kazandığı kişisel güvenin onun topluma ve ailesine en süratli şekilde tekrar kazandırılmasında büyük katkısı olmaktadır.

Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ

Fiziksel ve ruhsal sağlığımız ayrılmaz bir bütündür. Fiziksel hastalıklar ruh sağlığımızı, ruhsal durumumuz bedensel işlevlerimizi etkiler.

Liyezon psikiyatrisi fiziksel hastalığı olan ya da cerahi girişim uygulanan hastalarda görülen ruhsal kriz ve hastalıkların araştırılması, tanısı, tedavisi, izlenmesi ve önlenmesine dönük hizmet sunan özelleşmiş bir psikiyatri disiplinidir. Tıbbi tedavi ve bakım ile psikiyatrik-psikososyal bakımı bütünleştirir. Her fiziksel hastalık ve tedavi girişimi krize yol açar.

Sıkıntıdan, kayıp tepkisine, gelecek endişesine, yetersizlik duygusuna, özürlülük kaygısına dek çeşitli çatışmalara yol açar. Hastalık, bedeni olduğu kadar duyguları, düşünceleri, ilişkileri etkiler. Hastalığa, etkilenen organa, hastalığın özelliklerine ve hastanın içinde bulunduğu ortama göre değişen çeşitli kaygılar ve tepkiler görülür (matem, panik, inkar, suçluluk vb…

).

Fiziksel hastalıklar ve ameliyatlarda gelişen ruhsal tepkiler zaman zaman günlük işlevlerimizi, kişilerarası ilişkilerimizi, uyku-iştah gibi bedensel fonksiyonlarımızı olumsuz etkileyebilir. Bu tepkiler bâsit uyum güçlüğünden acil müdahale gerektiren psikiyatrik tablolara (ölüm düşünceleri, zihinsel karışıklık … gibi) kadar uzanabilir.

Bu psikiyatrik tepkilerin gelişmesinde sinir sisteminde geçici biyolojik değişiklikler, hastanın kişilik yapısı, duygudurumu ve çevresel faktörler rol oynar.

Fiziksel hastalıklarda ve ameliyatlarda gelişen davranışsal ve ruhsal sorunlar tedaviye uyumu, yaşam kalitesini, tedavi ve bakım sürecini, hastalığın seyrini, iyleşmeyi, tedaviye cevabı olumsuz etkiler.

Hastalığın seyrini, hastalığa uyum ve iyleşmeyi olumsuz etkileyen ruhsal-davranışsal tepkiler uygun psikolojik yaklaşım, erken işbirliği ve zamanında tedavi ile engellenebilir veya düzeltilebilir. Konsültasyon-liyezon psikiyatrisi, fiziksel hastalıklar ve cerahi girişimlerin psikiyatrisi olup, genel ve geleneksel psikiyatriden ileri bir üst uzmanlık alanıdır.

Kalp hastalıkları ve kardiyak cerahi girişimlerinde ortaya çıkan psikolojik durumların tanı ve tedavisi ile uğraşan psikokardiyoloji'de liyezon psikiyatrisi bilim dalı hizmet yelpazesi içinde bir alt disiplindir.

Heyacanlar ve ruhsal zorlanmaların kalbe etkisini hepimiz biliriz Günlük yaşantıda üzüntü, öfke, heyecan ve gerginliğini kalp ve damar sistemindeki etkisini ve yansımasını (çarpıntı, nefes darlanması, tansiyon yükselmesi, ateş kasması vs.), hepimiz yaşarız.

Psikolojik ve davranışsal faktörler sempatoadrenal sistem aracılığıya doğrudan kalbi etkiler.

Ailesel yatkınlık, sigara kullanımı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği yanında günümüz insanlarında gittikçe yaygınlaşan A-tipi davranış özellikleri de kalp hastalığı gelişimindeki risk faktörlerindendir.

Hırslı, zamanla yarışan, yüksek başarı dürtüsü olan, kızgınlık ve öfkesi ile baş etme güçlüğü çeken kişilik özellikleri bu davranış kalıbının esasını oluşturmaktadır.

Koroner arter hastalığından kalp enfarktüsüne ve koroner by-pass cerahisine kadar uzanan yelpazede görülen belli başlı psikolojik krizler, yardım ve tedavi gerektiren durumların başlıcaları şunlardır:

 • Kaygı ve panik halleri
 • Depresyon
 • Hastalığa ve tedaviye uyum güçlükleri (inkar, tedaviyi reddetme, uyku ve iştah bozuklukarı)
 • Nöropsikolojik bozukluklar (bilinç ve yönelim bozuklukları)
 • Kişilik değişiklikleri
 • Psikoseksüel sorunlar
 • Riskli davranışların sürdürülmesi (sigara, diyete uymama)

Hastanın ameliyata psikolojik yönden hazırlanması, ameliyat sonrası psikolojik bakım sağalması ve taburculuk sonrası psikolojik destek ve takibi; bütüncül bakım ve tedavinin ayrılmaz parçasıdır. Kalbin, beynin ve psikolojik durumun birlikte yeni yaşama hazırlanması birbirini tamamlar. Tıbbi, cerrahi ve psikolojik hizmet bir bütün oluşturur.

Psikolojik danışmanlık ve destek gerektiren belirti ve bulgular

 • Sıkıntı, Çökkünlük ve Zihinsel karışıklık
 • Uykusuzluk, Kabus görme ve Gece sık uyanma
 • Umutsuzluk, çaresizlik, suçluluk duygu ve düşünceleri
 • Uyum güçlüğü
 • Uygun tedaviye rağmen yakınmalarının devam ediyor olması
 • Hastalık ve tedavi süreciyle baş etme güçlükleri
 • Sosyal geri çekilme ve Panik halleri
 • İsteksizlik ve Hevessizlik
 • Bellek bozukluğu
 • İlgi alanı daralması
 • Kişilik değişiklikleri
 • İnkar, tedaviyi red
 • Matem tepkileri
 • Yaşam ideallerinin yok olması ve Mesleki işlevlerden uzaklaşma
 • Ze duygusunda, istek, ilgi ve etkinliklerde azalma
 • Düşünce ve dikkat bozuklukları
 • Sürekli kaygı, karamsarlık
 • Riskli davranışların devam etmesi
 • Geleceğe dönük plan yapamama

Ortaya çıkan ruhsal krizlerin, uyum güçlüklerinin uygun tedavisi ve olumsuz alışkanlıkların (diyet, sigara, içki kullanımı) düzeltilmesine yönelik ilaç tedavilerin yanında sıklıkla medikal psikoterapötik, davranışsal (gevşeme egzersizleri) ve psikososyal tedavi ve destek programları vardır.

Bu psikolojik destek ve tedavi programlarında, sinir sistemini düzenleyen ilaçların verilmesi yanında; kişiye duygularını ve kaygılarını ifade edebilmesinde, stresle başetme statejilerinin geliştirilmesinde yardımcı olunur, aile ilişkileri alınır, değişen rollere uyumun geliştirilmesi, yeni duruma uyuma yardımcı olunur. Yeni ilgi, uğraş, beklenti, duygusal yatırım, yaratıcılık alanlarının geliştirilmesi desteklenir. Hastalıktan hayata bilinçle, duygu ile, umutla fiziksel-ruhsal-çevresel uyumun sağlanması, sağlık ve mutluluğun gerçekleşmesini sağlayacaktır. Daha deneyimli, donanımlı, umut dolu, mutlu (yeni) bir yaşam başlayacaktır.

Psikolojik tedavi, destek ve danışmalık, hastane içinde tedavi görürken, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve taburculuğu takiben, tıbbi tedavi ve bakımla birlikte; işbirliği ve eşgüdümle ekiple işbirliği içinde sürdürülür.

Ekip olarak hepimiz; bilimin, güven ve sevginin en yüksek değerler olduğu inanç ve gururu ile sağlık ve mutluluk için…

Prof. Dr. Sedat ÖZKAN İstanbul Tıp Fakültesi

Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı

Muayenehane: Yıldız Posta Cad. Ayyıldız Sitesi B Blok Kat: 5 D. 54 Gayrettepe- İstanbul (Pelit Pastanesi Üstü)
Tel: (0212) 275 64 53 Faks: (0212) 274 04 44
Hastane Tel: (0212) 533 63 69 Faks: (0212) 532 59 89
E-mail: msozkan@istanbul.edu.tr

BİLİMSEL
YAYINLAR CLUB BY PASS AMELİYAT
HAZIRLIĞI BROŞÜRLER YENİLİKLER ETKİNLİKLER

Kalp Hastası Olmamak İçin:

 • Diyet – sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın.
 • Boy – kilo oranına çok dikkat edin.
 • Kadınlar, menopozunuzu mutlaka geciktirin.
 • Fizik aktivitenizi arttırın, tembellik ve aşırı stresten uzak durun.
 • İş ve meslek konusunda hiçbir zaman beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.
 • Aile hikayenizde varsa, diyabet veya yüksek tansiyon hastası iseniz 30, değilseniz 40 yaşından itibaren kan yağlarınızı takibe alın.
 • Aile hikayenizde varsa, diyabet veya yüksek tansiyon hastası iseniz 30, değilseniz 40 yaşından itibaren her yıl efor testi yaptırın.
 • Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışık olun, A tipi kişiliğiniz varsa yavaşlayın.
 • SİGARA İÇMEYİN.
 • Hastalığınızı, aileniz veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir Liyezon Psikiyatri uzmanı ile görüşün.

Kalp Hastası Olanlar İçin:

 • SİGARA İÇMEYİN, sigara içilen ortamda bile bulunmayın.
 • Düzenli olarak bir kardiyologun kontrolüne girin.
 • Tedaviniz ilaç, balon veya ameliyat olabilir, hepsinin olumlu, olumsuz yanlarını, uzun dönem sonuçlarını doktorunuzla tartışın.
 • Abartılmış fizik aktivitelerden kaçının, bir kardiyak rehabilitasyon programına başlayın.
 • Seks konusunda sevgilinizi değil eşinizi, otel odasını değil evinizi tercih edin.
 • Devamlı kullanmanız gereken ilaçlarınızı ihmal etmeyin, özellikle yüksek tansiyon ilaçlarınızın yedeğini bulundurun.
 • Kan yağlarınızı 3 ayda bir kontrol ettirerek tahlil raporunda yazan normal sınırının altında tutun.
 • Kan yağlarınızı kontrol için diyetin yetmediği durumlarda sürekli ilaç kullanın.
 • Aile ve sosyal yaşamınızı bir kez daha gözden geçirip hayatınızdaki olumsuzlukları en aza indirin.
 • Hastalığınız için ailenizi ve çevrenizi suçlamayın, sorunlarınız için bir Liyezon Psikiyatri uzmanından yardım alın.

Kalp Hastası Olan Ailelere:

 • Hiçbir zaman onu hasta olduğu için suçlamayın.
 • Tetkik ve tedavinin her aşamasında onu destekleyin, teşvik edin.
 • Hastalığın oluşmasında kendinizi de hatalı buluyorsanız, bunu abartılı şekilde telafi etme telaşına girmeyin.
 • Onun hastalığını siz hep aklınızda tutun, fakat ona unutturmaya çalışın.
 • Cinsel konularda olabilecek yetersizlik veya isteksizliklerde anlayışlı davranın.
 • Diyetinde bir aile programı olması gerektiğini aklınızda tutun.
 • Eşinizin ilaçlarını ve kontrol günlerini yakından takip etmenizin ona yaşama sarılma ve güven duygusu vereceğini unutmayınız.
 • Bu hastalığın ekip çalışmasıyla, yani eş, çocuk, kardeş, yakın arkadaşla daha kolay yenileceğine inanın.
 • Eşinize yardımcı olabilmek için SİGARA İÇMEYİN.
 • Hastanızla iyi bir iletişim kuramıyorsanız bir Liyezon Psikiyatri uzmanından yardım isteyin.

BİLİMSEL DİYET
PROGRAMI KALP
YOGASI 10
EMİR

Источник: http://www.clubbypass.com/index.php/ameliyat-ve-psikolojileri/

Psikoloji Nedir? Psikoloji Ne demek? – Nedir.com

By-Pass Psikolojisi

Psikoloji, canlıların davranışlarını inceleyen ve bu davranışların altında yatan sebepleri ortaya koyan bilim dalıdır.

Zihinsel etkinlikler ve davranışların bilimsel çalışmasıdır. Uygulamalı bilimlerdendir. Uygulayan ya da araştıranlar “psikolog” ismiyle anılır. Toplumsal, davranışsal ve bilişsel araştırmacılık da ilgi alanlarıdır. İnsanın bireysel ve toplumsal açıdan zihinsel unsurlarını incelerken fizyolojik ve biyolojik süreçleri de irdeler.

Fransızca psychologie “ruhbilim” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük yeni latince “psychologia”dan gelir. Türkçede “ruhbilim” ya da “ruhiyat” olarak karşılık verilmiştir. u meslekle uğraşanlar psikoloji bilgilerini insanların sorunlarını çözmek için kullanırlar. Bunu yapabilmek için bazı yetenek ve becerilere sahip olmak gerekir.

Bu bilim dalı ile uğraşanlara psikolog adı verilmektedir. Bu bilim dalının amacı çevre, insan ve davranışlar arasında meydana gelen etkileşimi incelemektir. Bu esnada düşünce, duygu ve davranışları  araştırır ve inceler. Bunu yaparken öncelikle bunları anlar, açıklamaya çalışır, elde ettikleri üzerinde bilinmeyenleri bulur ve bunları kontrol altına almaya çalışır.

Psikolojide öznel ve nesnel olmak üzere iki ayrı yöntem kullanılır. Öznel yöntem “içebakış”a dayanır; konuları, bilinç olgularıdır; sezgi ya da içdüşünme yoluyla bireyin kendi kendini gözlemlemesinde dile gelir. Nesnel Yöntem, dış gözleme dayanır; konulan “davranış” ve gözlemlenmesinde dile gelir.

Değişik yöntemlerle incelenen psikolojik olaylar ise kişilik, duyum ve algı, dikkat, öğrenme, bellek ve anı zeka-hayal gücü, düşünme ve hüküm, tepkiler ve davranışlar, hareket; psikolojik yaşamın duyumlarla ilgili yönü, hoşlanmak, üzülmek, duygu, yöneliş, ihtiraslar ve bunların denetimi, bilinç dışı, kompleksler, istek duygu ve düşüncelerin anlatımı olarak konuşma, okuyup yazma yetileri, psikoz gibi bazı ruhsal bozukluklar ve insan karakterlerinin oluşumudur.

Deneysel psikoloji ve psikometri, fizik olgularla bilinç olguları (uyartı ve duyum) arasındaki ilişkileri inceler.

Karşılaştırmalı psikoloji, hayvan psikolojisi, çocuk psikolojisi, ilkel insan psikolojisi, akıl hastaları psikolojisi, insan tipleri psikolojisi, katılım psikolojisi ve karakterlerin farklılık açısından incelenişi vb.

gibi doğa bilimlerine bağlanır. Bilimsel psikolojinin birçok uygulama alanı vardır: Eğilim, endüstri, askerlik, adalet.

Psikolojinin alanları nelerdir?

Toplumda bulunan sorunların çoğunluğunu insan davranışları oluşturmaktadır. İnsanların şiddet görmesi, davranışların sağlığa ve çevreye zarar vermesi, uyuşturucu kullanılması gibi sorunlar psikolojinin ilgilendiği alanlar arasına girmektedir.

Toplumsal olarak büyük değişimlerin yaşanması, farklı kültür yapısı taşıyan ülkelerin insan üzerindeki etkileri oldukça önemlidir.

Kişilerin hafızalarında bulunan kayıtların kendi bilgileriyle birleşerek yeniden doğması psikolojinin çalışma alanı içerisine girmektedir.

Klinik psikoloji: Bu alan duygusal ve zihinsel bozuklukları değerlendirir. Ergenlik dönemlerindeki sorunlar, şizofreni, depresyon gibi sorunlar bu alana girmektedir. Bu sorunları yaşayan bireylerle terapi yaparak bozukluklar çözülmeye çalışılır.

Deneysel psikoloji: Bu davranışsal değişimlerin araştırıldığı bir alandır. Hayvanların davranışlarından yola çıkılarak, insan davranışları araştırılır.

Sosyal psikoloji: İnsanların toplum içerisinde birbirleri ile olan ilişkileri bu alan içerisinde incelenmektedir. Sadece bireyleri değil, toplumları, davranışları, önyargıları ve oluşumları inceler. İkili ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri, saldırganlık, çekicilik gibi konularda araştırma yapılır.

Fizyolojik psikoloji: Bireylerde motivasyon, algılama, öğrenme, iletişim, problem çözme gibi davranışların neden olduğu fizyolojik süreçlerin değerlendirmesini yapan bir alandır.

Gelişim psikolojisi: Bireylerin oluşumundan ölüme kadar geçen süreçteki gelişimini araştırıp, inceleyen bir alandır. Yaşla bağlantılı olarak gerçekleşen davranış bozukluklarının açıklanması için çalışılır.

Adli psikoloji: Yasal sorunların çözümünde psikoloji ve hukuk arasında ilişki kuran bir alandır. Hukuksal konularda davaların gidişine yardımcı olan, cezaevlerindeki hükümlülerin sorunlarını inceleyen ve çözümler sunan bir alandır.

Sağlık psikolojisi: Sağlıklı bir şekilde hayat sürdürülebilmesi ve hastalıkların önlenebilmesi için araştırmalar yapan bir alandır. Hasta ve doktor arasındaki ilişkileri, sorunları incelemekte bu alanın içerisinde yer alır. Fiziksel ve duygusal alanda sağlığın iyileştirilmesi için çalışılır.

Sözlükte “psikoloji” ne demek?

1. Ruhbilim, ruhiyat.
2. Bir grubu, bir bireyi belirleyen hareket etme, düşünme, duygulanma biçimlerinin tümü.
3. Herhangi bir yazın ürününde, kişilerin kişiliklerini belirleyen duyuş,düşünüş, davranış biçimi.

Psikoloji kelimesinin ingilizcesi

n. psychology
Köken: Fransızca

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/psikoloji

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть