By-Pass Sonrası Yaşam

içerik

Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır? – Sağlık Ocağım .NET

By-Pass Sonrası Yaşam

Bypass, tanım olarak köprüleme demektir. Kalpteki bypass ameliyatının olayı, hastanın bir damarı tıkalı ve o damarı tıkalı olan bölgenin önünden ve arkasından dolaştırmak üzere yeni bir damar konulur ve bunun adına bypass denir. Bypass ameliyatı kalpteki koroner damarlar denilen ve kalbi besleyen bu asıl damarların tıkanması sonucu uygulanan bir işlemdir.

Damar tıkanıklığı genelde en fazla orta yaştaki erkeklerde ve daha yaşlı erkeklerde görülür ve kadınlarda da genellikle menopoz döneminden sonra koroner damar hastalıklarına rastlanır. Bypass ameliyatı da genelde bu gruptaki hastalarda uygulanır.

Bypass ameliyatı kalbindeki koroner damarları tıkanmış hastalarda yapılır. Bu gruptaki hastalar genelde farklı şikayetler ile doktora başvururlar ve en sık başvurulan sebep göğüs bölgesinde komple ağrıdır. Ayrıca hiç bir şikayeti olmadan kalp krizi geçiren hastalarda da hiç beklenmeden bypass ameliyatı yapılır.

Bypass ameliyatı öncesi hastanın hazırlığı nedir?

Bypass ameliyatı olması gereken hastaların ameliyat öncesi eğer acil bir ameliyat değil ise bir, iki ay öncesinden sigarayı bırakması gerekmektedir. Diğer bir ameliyat öncesi durum ise hasta eğer fazla kilolu ise biraz olsun kilo vermesi gereklidir. Fakat acil durumlarda hasta kilolu bile olsa bypass ameliyatı yapılabilir. 

Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Bypass ameliyatı nasıl yapılır

 1. Bypass ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır.
 2. Bypass ameliyatı göğüsteki iman tahtası denilen bölgeden kesilerek bazı özel aletler ile göğüs açılır ve ameliyat esnasında hastanın dolaşım sistemi kalp akciğer pompasına devredilir.
 3. Çalışan kalpte ameliyatı yapmak zor olduğu için öncelikle hastanın atardamar kanı alınır ve bir cihaza verilir ve bu cihazda kan oksijenlenir ve toplardamardan geriye verilir.
 4. Bazı hastalarda bir damar değişirken bazılarında ise üç damar değişikliği yapılabilir, bu nedenle hastanın değişecek damar sayısına ve başka faktörlere göre ameliyatın süresi değişebilir. Ameliyatın süresi ortalama üç, üç buçuk saat arasında değişebilir.
 5. Bypass ameliyatından sonra hastalar bir, iki gün yoğun bakımda kalır ve sonrasında normal odada 5-6 gün hastanede gözetim altında tutularak taburcu edilirler.

Bypass ameliyatının riskleri veya yan etkileri

Yapılan her ameliyatta bir risk bulunmaktadır. Bypass ameliyatında bütün Dünyada ve Türkiye’de iyi bir cerrahın elinde % 2 civarında risk bulunmaktadır.

Bu % 2’nin içinde çok yaşlı hastalar ve acil olarak bypass yapılan hastalar daha fazla risk taşımaktadır fakat bypass ameliyatı kararı verilen hastaların bu riski kabul etmeleri gerekir.

Bypass ameliyatı riski genç bir hastada daha az iken, daha yaşlı ve daha çok damarı tıkalı ve kalp fonksiyonu yeteri kadar çalışmayan hastada biraz daha fazladır.

Bypass ameliyatı geçiren hasta kaç günde taburcu olur?

Son yıllarda kalp için yapılan bypass ameliyatları oldukça rahat geçen ameliyatlar olmaya başlamıştır. Bypass ameliyatı sonrası hasta ortalama bir hafta sonra evine dönebileceği gibi bazen hasta 9 gün sonra evine dönebilir.

Bypass ameliyatından sonra nelere dikkat etmeli?

 1. Bypass ameliyatından sonra kişi evine döndükten sonra bir süre daha sakin bir yaşam şekli gerekir, evde dolaşabilir, hareket edebilir, camiye ve bakkala gidebilir.
 2. Bu süre ortalama bir ay kadar devam eder ve sonrasında kişi günlük yaşamına geri dönebilir.

 3. Bypass ameliyatından 1 ay bittikten sonra kişi yürüyüş, hafif egzersiz ve yüzme gibi aktivitelerine yavaş yavaş kendini çok fazla zorlamadan başlayabilir.

 4. Bypass ameliyatında tıkanmış olan damar köprüleme işlemi ile düzeltilir fakat altta yatan ve damar tıkanıklığına neden olan faktör düzeltilemez, bu nedenle bpass ameliyatı geçirmiş hasta yaşam kalitesine çok dikkat etmelidir.

 5. Bypass ameliyatından sonra hasta kesinlikle sigara içmemeli, diyetine çok dikkat etmeli, hayvansal yağlardan uzak durmalı, kan sulandırıcı ilaçlarını dikkatli kullanmalı ve az yağlı yemekler ile beslenmelidir fakat hasta nasıl olsa bypass oldum diye, bütün bunları dikkat etmez ise tekrar damar tıkanıklığı oluşur ve bu defa risk biraz daha fazla olur.

Bypass ameliyatı sonrası cinsel yaşam devam eder mi?

Bypass ameliyatı olan kişinin ortalama bypass ameliyatından sonra bir buçuk ay sonra cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca olmaz.  Bu süreç, kişinin kendini nasıl hissettiğine göre de uzayabilir. Bu kişilerin erkek de olsa, kadında da olsa bir süre çok fazla abartmadan daha kontrollü bir cinsel yaşam sürmeleri tavsiye edilir.

Bypass sonrası genelde kadın hastalarda psikolojik olarak cinsel isteksizlik olabilir ve psikolojik destek ile bu durum aşılabilir.

Erkeklerde de aynı sorun yaşanır ise bir üroloji uzmanına baş vurmaları ve gereken tedaviyi görmelerinde fayda vardır.

Bu sayede bypass ameliyatı açısından bir sakıncası olmadığını bilmeleri önemlidir. Hastalar bu gibi durumları doktorlarına bildirmelidirler.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bypass-nedir/

Koroner Bypass Ameliyatı • Prof.Dr. Cem ALHAN

By-Pass Sonrası Yaşam

Bypass kelimesinin anlamı : Köprüleme – Kısa devre olup tıkalı bir damarın tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemin adıdır.

Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?

Koroner Bypass ameliyatlarında tıkalı damarın devam eden bölümünün kalbin kan gidemeyen bölümlerine yeni damar ekleyerek bypass yaparak kısa devre oluşturarak kan gitmesini sağlıyoruz.

Burada kullandığımız damarlar genellikle iki tane meme damarıkol damarı ya da bacaktan alınan toplar damar.

Özellikle genç hastalarda bacaktan aldığımız damarı çok fazla kullanmak istemiyoruz çünkü bunun uzun dönem açıklığı diğer göğüs damarına ya da kol damarına göre daha düşük.

Seksen yaşındaki bir insanla yapacağımız ameliyatın 10 15 sene kontrollü yaşam sağlaması kabul edilebilir ama 40 yaşında bu hastayı ameliyat ediyorsanız ona 10 15 sene konfor sağlayacak bir ameliyat doğru olmaz. Yapılması gereken ameliyatın en az 30 40 sene sorunsuz hastayı götürmesi gerekiyor.

Onun için de özellikle genç hastalarda full arteriyel revaskülarizasyon dediğimiz   atar damarlardan yararlanarak ameliyat olmasını öneriyoruz ve uygulamamız da bu yönde.

Koroner Bypass Ameliyatı: Göğüsten, Koldan alınan atardamar veya bacaklardan alınan toplardamarların kalbin tıkanmış olan koroner damarına takılması işlemidir.Bu girişim sonrasında tıkalı damardan geçemeyen kan akışı yeni takılan damarlardan geçerek kalbi besler.

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Koroner Bypass Ameliyatı Kimlere yapılır?

Koroner Bypass Ameliyatı:  Yaş gözetmeksizin, kalbinde bir veya daha fazla damarında tıkanıklık olan bütün hastalara yapılmaktadır.

Stent mi, Koroner Bypass mı?

Stent kalp krizi geçirmekte olan bir hastada veya kalbinde tek damarda tıkanıklık yaşanan hastalarda tercih edilebilecek bir yöntemdir.
Bypass ise; Özellikle çoklu damar tıkanıklıklarında tercih edilen tedavi yöntemidir.

Koroner Bypass Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Koroner Bypass Ameliyatı:  Dünyada tüm ameliyat içerisinde en çok yapılan ameliyatlardan biridir. İyi merkezlerde yaklaşık %1 risk ile yapılır. Ölüm riski dışında en sık karşılaşılan komplikasyon felçtir.

Ülkemizde sadece bypass değil tüm kalp ameliyatlarının sonuçlarını kamu ile paylaşan tek hastane Acıbadem hastanesidir ve Bypass ameliyatındaki başarı oranı %99’un üzerindedir.

Koroner Bypass Ameliyatı nasıl yapılır?

Koroner Bypass Ameliyatı: Gerek çalışan kalpte gerekse kalbi durdurarak göğüsten koldan ve bacaktan alınan damarların, kalpteki tıkalı damarlara eklenmesidir.

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan sonra hastalar yaklaşık 24 saat yoğun bakımda takip edilir.
Bypass ameliyatlarında genellikle yüksek miktarda kan ve kan ürünü kullanılmakta olup Acıbadem hastanesinde bypass ameliyatı olan hastaların yaklaşık %90’ında kan kullanılmamaktadır.

Koroner Bypass Ameliyatı Ne kadar sürer?

Koroner bypass ameliyatları yapılan bypass sayısına göre değişmekle beraber ortalama 2 ila 4 saat arasında süren ameliyatlardır. Ameliyattan sonra hastalarınız bir gün yoğun bakımda kalır ertesi gün servise çıkarlar servise çıktığı gün kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilir.

Yemeğini yer yüzünü yıkar dişini fırçalayabilir ve aynı gün ayağa kalkıp oda içinde veya serviste yürür.
Ameliyatın üçüncü günü genellikle hastalarımıza merdiven çıkarttırıyoruz. Banyolarını yaptırtıyoruz. Herhangi bir sorun yoksa hastalarımız 4. 5. Günde taburcu oluyor.

Taburculuk sürecinden sonara evde gerekli takipleri yapıp olumsuz bir durum varlığında mutlaka bizi uyarmaları gerekiyor.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası

Bypass Ameliyatından sonraki hedef ; hastanın bir an önce günlük yaşama geri dönmesidir. Bu amaçla tüm dünyada hızlandırılmış iyileşme “Fast Track Recovery” protokolünün öncü kurumlarından bir tanesi Acıbadem hastanesidir. Bu sayede hastalarımız yoğun bakımda bir günden az kalmakta, 3.gün merdiven çıkarttırılmakta; 4 – 5 gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Yoğun Bakım

İlk 24 saat kanama ve ritim bozukluklarının en sık görüldüğü dönem olduğu için bypass ameliyatlarından sonra hastalar yaklaşık 24 saat yoğun bakımda takip edilmelidir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar

Bypass Ameliyatı sonrasında kanama, yeniden ameliyat, felç, enfeksiyon ve ritim bozukluğu gibi komplikasyonların yanısıra uykusuzluk, iştahsızlık gibi sorunlar da gözlenmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Evde bakım

Bypass Ameliyatı sonrası hastalar evde özel bir bakım ihtiyacı hissetmezler. İlk 1 ay hastaların tansiyon, nabız, kilo ve ateş takiplerinin düzenli yapılması önerilir.

Şeker hastalığı bulunanların günlük şeker seviyelerine bakmaları gerekmektedir.

Evdeki ilk günlerinden itibaren; gittikçe artan tempoda yürüyüş yapmaları ve eskisine nazaran hareketli bir yaşam sürdürmeleri önerilmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı sonrası yaşam;

Hastalarımızın bilmesi gereken şey, ameliyat sonrasında eskiye göre çok daha sağlıklı olduklarıdır. Damar sertliği yaygın bir hastalık olduğu için hastalarımız kendilerini damar sertliğine karşı korumalıdır; bunun için tansiyon, şeker, kolesterol, takibinin yanı sıra sigara içilmemesi ve haftada en az 5 gün birer saat düz yolda yürüyüş yapmaları önerilir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Bypass ameliyatı sonrasında hastalar kendilerini hazır hissettiklerinde cinsel yaşantılarına başlayabilir. Ancak özellikle ilk 2 ay içerisinde önerilen kendileri için pasif pozisyonları tercih etmeleridir.
Bypass ameliyatı olan hastaların hekimlerine danışarak tablet ilaçlar kullanmasında da sakınca bulunmamaktadır.

Источник: https://cemalhan.com/koroner-bypass-ameliyati/

Bypass ameliyatı sonrası nefes darlığı

By-Pass Sonrası Yaşam

Bypass ameliyatından sonra nefes darlığı ve diğer şikayetler hastanın durumuna ve ameliyat şekline göre değişmektedir.hastanın sağlıksal bir sıkıntısı olmadığı sürece de evde düzenli egzersizler yaparak nefes darlığından kurtulabilmektedir.

Bypass Ameliyatından Sonra Nefes Darlığı

Göğüs ağrısına ve kalp krizine neden olan damarlardaki daralmalar, belli bir seviyenin üzerine çıktığında kan akışında engel oluşturur. Bu da kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla görevini tam olarak yerine getirememesi anlamına gelir. Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi işleme de, bypass ameliyatı denir.

Bypass ameliyatının amacı, göğüs ağrılarını ortadan kaldırmak ve oluşabilecek kalp krizinin önüne geçmektir. Kalp hastalan için ikinci yaşam, bypass sonrasında başlamaktadır. Ameliyat öncesi kalp sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıkları terk eden hastalar, bypass sonrası hekim kontrolleri ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam seçme konusunda yönlendirilmektedir.

Bypass ameliyatı, mevcut problemi o an çözerek daralmış ya da tıkanmış olan damardan beslenmeyen kanın, kalp adalesini besler duruma getirilmesidir. Yani, o anki çözümü yaratmış olan bir ameliyat türüdür.

Ancak bypass ameliyatı ile var olan damar sertliği ortadan kalkmamaktadır. Bu nedenle bypass olmuş hastaların, belirledikleri bir yaşam tarzı ve hayat felsefesi ile yaşamlarını sürdürmeleri gereklidir.

Dolayısıyla bypass sonrasında alınacak tedbirlerin de tam olarak uygulanması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında mutlaka spor yapmaları, günlük aktiviteIerini normale çevirmelerini ve iş yaşamlarını aktif olarak sürdürmeleri tavsiye edilmektedir.

Hastaların bunu yaparken tekrar bir damar problemi yaşamamaları için yediklerine, uyku düzenine ve genel sağlık kurallarına dikkat etmeleri gereklidir.

Kişiler hayati risk nedeniyle ameliyat olduğu için bypass sonrası çok katı ve disiplinli bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir.

Sigarayı bırakamayan hastalar bypass ameliyatı sonrasında özellikle sigara alışkanlıklarından vazgeçmekte, kilo vermekte ve tedaviye uyum konusunda son derece başarılı olmaktadır.

Çünkü ameliyat sonrasındaki yaşam tarzı ve hayat şekli, dikkat ve özen gerektirmektedir.

Bypass sonrası nefes darlığını gidermek için

Yatış Pozisyonu: Kalp ameliyatı olmuş olan hastanın sternum ( göğüs kafesi) açıldı ise; 6 hafta boyunca sırtüstü pozisyonda yatması gerekir. Göğüs kafesinin yeniden iyileşmesi için bu gereklidir.

 İyileşme süreci ortalama 3 ay, hastanın dikkat edilmesi gereken süre ise 6-8 haftadır. Göğüs kafesinin tekrar açılmaması için mümkün oldukça sağa ya da sola dönük yatırılmamasına özen gösterilmelidir.

Bu durumda hasta tekrar ameliyat edilmek zorunda kalabilir.

Göğüs Korsesi: Kalp ameliyatı sonrası göğüs kemiği (sternum) açıldı ise hastaların güvenliği açısından göğüs korseleri tavsiye edilmektedir. Korse göğüs kemiğini çepeçevre sararak; vücut hareketleri sonucu oluşabilecek risklerin en aza indirgenmesini sağlar.

 Taburcu olduktan sonra 2 ay boyunca kullanılması önerilir. İstirahat halindeyken çıkarılabilir. Ancak ani gelebilecek öksürüğe karşı hazırlıklı olunmalı ve kalp yastığı bulundurulmalıdır. Hasta korsesiz ise yastığı iki eliyle göğsüne bastırıp öksürebilir.

Oluşabilecek risklerin azaltılması ve öksürürken hastanın ağrı duymaması bakımından bu durum da önemlidir.

Triflo Çalışılması: Kalp ameliyatı olmuş olan hastanın göğüs kafesinin açılması ve solunumun makine destekli olması nedeniyle akciğerlerde bir kapanma meydana gelir.

Ameliyat sonrası akciğerin kısa sürede eski durumuna getirilmesi için En yetkili yöntem Triflo dediğimiz, akciğer egzersiz aletidir.

Ameliyat sonrası hastaların akciğer kapasitelerinin artması, akciğer büzüşmesinin oluşumunu önlemek ve ameliyat sırasında verilen anestezi nedeniyle zayıflayan solunum kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla triflo kullanımı oldukça önemlidir. Egzersizler 6 hafta boyunca sürdürülmelidir.

Uyanık kalınan süre içerisinde saat başı 10-15 akciğer egzersizi genellikle yeterli olmaktadır. Hasta üflemeler arası mutlaka dinlenmelidir. Çok sık üflemeler baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabilir.

Triflo kullanımı hastaya öğretilirken hastadan bütün nefesini dışarıya vermesi, triflonun ağız kısmını ağzına yerleştirip derin nefes alması ve triflo içerisindeki topları yukarı kaldırması istenir. Bu işlem sırasında hasta çok fazla zorlanmamalı ve triflo hastaya uygun olmalıdır. Ameliyattan bir hafta önce triflo çalışmaları başlatılırsa ameliyat sonrası dönem hasta için daha kolay geçer.

Düzenli İlaç Kullanımı: Hastaya özellikle stend takıldıktan sonra Kalp ameliyatı sonrası düzenli ilaç kullanımı çok önemlidir.

Ritim düzenleyici ve kan sulandırıcılar, kalp ameliyatı olmuş kişiler için mutlaka düzenli kullanılması gereken ilaçlardır. Doktorunuzun uygun gördüğü süre aralıklarında hiç aksatılmadan kullanılmadır.

 Ameliyat sonrası ağrı omuz, sırt ve göğüste olabilir. 4-6 hafta arasında oluşan bu ağrılar ağrı kesicilere olumlu bir şekilde giderilebilir.

Kalp ameliyatları sonrası hastaneye başvurmamızı gerektiren durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; Ameliyat öncesi ağrılara benzeyen ciddi göğüs ağrısı, Nefes darlığı ile birlikte olan dakikada 150’nin üzerinde kalp hızı (çarpıntı), Dinlenmekle geçmeyen nefes darlığı gibi eğer bu tip durumlar var ise hemen doktora başvurmakta yarar vardır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/bypass-ameliyati-sonrasi-nefes-darligi.html

Bypass Sonrası Yaşam

By-Pass Sonrası Yaşam
Uzm. Dr. Deniz ŞENER
Kardiyoloji
Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Uz. Dr. Deniz Şener, bypass ameliyatı olmuş hastaları, öncelikle ağır sporlardan kaçınmaları konusunda uyardı. Uz. Dr. Şener, bypass hastalarının yapması ve yapmaması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Göğüs ağrısına ve kalp krizine neden olan koroner arterlerdeki daralmalar, belli bir seviyenin üzerine çıktığında kan akışında engel oluşturur. Bu da kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla görevini tamolarak yerine getirememesi anlamına gelir.

Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi işleme de, koroner bypass ameliyatı denir. Koroner bypass ameliyatının amacı, göğüs ağrılarını ortadan kaldırmak ve oluşabilecek kalp krizinin önüne geçmektir.

Kalp hastalan için ikinci yaşam, bypass sonrasında başlamaktadır.

Ameliyat öncesi kalp sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıkları terk eden hastalar, bypass sonrası hekim kontrolleri ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam seçme konusunda yönlendirilmektedir.

Bypass cerrahisi hakkında bilgi verir misiniz?

Kan akımı bozulmuş ve daralmış olan damarlardan kanın yeterince dokulara gidememesi sonucu kalp iyi beslenemez ve zora girer.

Bu durumda kanın geçmediği damara bypass yani ilave bir damar ile kanın damarın uç kısmına akmasını sağlanır. Türkiye'de bypass cerrahisi yaklaşık 20 yıldır başarı ile yapılmaktadır.

Ameliyatlar çok düşük ölüm riskleri ile yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ölüm oranı, %1'dir. Bu, çok büyük başarıdır.

Sorun o an için giderilir

Bypass ameliyatı, mevcut problemi o an çözerek daralmış ya da tıkanmış olan damardan beslenmeyen kanın, kalp adalesini besler duruma getirilmesidir. Yani, o anki çözümü yaratmış olan bir ameliyat türüdür.

Ancak bypass ameliyatı ile var olan damar sertliği ortadan kal kınamaktadır. Bu nedenle bypass olmuş hastaların, belirledikleri bir yaşam tarzı ve hayat felsefesi ile yaşamlarını sürdürmeleri gereklidir.

Dolayısıyla bypass sonrasında alınacak tedbirlerin de tam olarak uygulanması gerekmektedir.

Bypass sonrası hastalar, önerilen yaşam tarzını benimsiyor mu?

Hekim kalp hastalarını tedaviye uyum ve söylenenlerin yapılması konusunda ikna etmede konusunda hekimler zorluk yaşamaktadır.

Kişiler; diyet, kilo verme ve ilaç kullanımı konularında hekim tavsiyelerine genellikle uymamaktadır. Ancak bypass sonrası durum biraz farklıdır.

Çünkü bypass geçiren hastalarda ameliyat sürecinde yaşanan sıkıntılar çok etkili bir şekilde ortaya çıkmakta, ameliyat travmatik bir hadise halini almaktadır.

Kişiler hayati risk nedeniyle ameliyat olduğu için bypass sonrası çok katı ve disiplinli bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir.

Sigarayı bırakamayan hastalar bypass ameliyatı sonrasında özellikle sigara alışkanlıklarından vazgeçmekte, kilo vermekte ve tedaviye uyum konusunda son derece başarılı olmaktadır. Çünkü ameliyat sonrasındaki yaşam tarzı ve hayat şekli, dikkat ve özen gerektirmektedir.

Ancak hastaların doğru yönlendirilmesi, doğru bilgilendirilmesi ve doğru tedbirleri almalarının sağlanması kendilerine anlatılmalıdır.

Bypass ameliyatı olmuş hastalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Ameliyat olmuş bir kişinin ameliyatın erken dönemlerinde kontrollerini, ardından 3'er, 6'şar aylık ve daha sonra da I yıllık sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Hastaların öncelikle yarışmacı ve mücadeleci hayat tarzından vazgeçmeleri önemlidir.

Ağır sporlardan kaçınılmalıdır

Hastalara en önemli tavsiye, ağır sporlardan kaçınmalarıdır. Vücudun ağırlığını ya da dışarıdan ağırlık kullanarak bir takım sporlar yapmaları önerilmemektedir. Barfiks, sınav ve halter gibi ağır sporlardan kaçınmak gereklidir. Spor, yemeğin üzerinden en az 3 saat geçtikten sonra yapılmalıdır.

Sporda nabzın kontrolü de çok önemlidir. Aktivite sırasında nabzın bir buçuk katına çıkması kabul edilebilir. Bunu dengede tutmak için yarım saatte bir 10 dakika ara ile nabız sayısı kontrol edilerek aktiviteye devam edilmelidir.

Hastalara; yürüyüş, yüzme, masa tenisi, dans gibi bir takım sporlar tavsiye edilmektedir. Partner ile yapılan sporların, teşvik açısından büyük yararları vardır.Tenis ve dans bunların başında gelmektedir. Ancak kalp hastaları tenis oynamalı asla tenis maçı yapmamalıdır.

En kolay yapılabilen spor, yürüyüş olduğundan, yürüyüş bantlarında spor ile bel ve eklem problemleri olan kişiler için de doğa yürüyüşleri uygundur.

Bypass hastaları ideal kiloda olmalı

Bypass hastaları beslenmelerine özen göstermeli, diyet yapmalı ve kilo vermeliler. Bypass hastaları mutlaka ideal kilolarına kavuşmalıdır. Diyetlerinde şekerden, tuzdan ve kolesterolden fakir beslenmeleri önerilmektedir. Beslenme konusunda mutlaka bir diyet uzmanından tavsiyeler alınmalıdır.

Beslenmede, hayvansal yağlardan uzak durulmalı, özellikle peynir tüketiminde yağsız ve tuzsuz olanları tercih edilmelidir. Protein olarak tavuk ve balık eti tüketilmeli, kırmızı etten uzak durulmalıdır. Eğer yenecekse sığır eti ızgara olarak tercih edilmelidir. Kabuklu deniz ürünleri, salam, sosis, sucuk gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

Mümkün olduğu kadar, harcanan kaloriden daha fazlası alınmamalıdır. Hastalar için kilo verme eğiliminde olmak çok önemlidir.

Hastalar aktif yaşam içinde olmalı

Bypass ameliyatı öncesinde hastalar kalp sorunları nedeniyle aktif yaşamlarından kendilerini çekmektedir. İş yaşantıları yavaşlamakta, sosyal hayatları ve özel yaşamları kısıtlanabilmektedir.

Bypass ameliyatının işlevinin, hayat süresini uzatmanın yanında yaşam kalitesini de artırmak da olduğu için bypass sonrası hastaların mutlaka aktif yaşamlarına geri dönmeleri sağlanmalıdır. Bunun için de iki aylık rehabilitasyon dönemi bulunmaktadır.

Ameliyat sonrasında mutlaka spor yapmaları, günlük aktivite I erin i normale çevirmelerini ve iş yaşamlarını aktif olarak sürdürmeleri tavsiye edilmektedir. Hastaların bunu yaparken tekrar bir damar problemi yaşamamaları için yediklerine, uyku düzenine ve genel sağlık kurallarına dikkat etmeleri gereklidir.

Ameliyat sonrası da bazı şeyleri yapmak sosyal bir gerekliliktir ama bunları yaparken de, sağlığına zarar verecek nitelikteki mücadeleli bir hayat önerilmemektedir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bypass-sonrasi-yasam/

Baypas (Bypass) Ameliyatı nedir? Ne zaman yapılmalı?

By-Pass Sonrası Yaşam

Kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine, vücudun başka yerlerinden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma işlemine “koroner by-pass ameliyatı” (Kalp baypas ameliyatı) denir.

Koroner arterler, kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atardamarlardır. Üç ana koroner arter sistemi vardır. Koroner arterler, kalpten çıkan atardamar olan aorttan beslenirler.

Koroner Arter Hastalığı (KAH), kalp adalesini besleyen ve “koroner arterler” olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi ya da tam kesilmesine bağlı olarak oluşan hastalıklardır. Koroner arter hastalıkları, ülkemizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır.

Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişi, koroner arter hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu hastalığın en önemli özelliği, ileri evrelerde hayatı tehdit edebilen miyokard enfarktüsüne yol açabilmesidir. Koroner arter hastalığı, sıklıkla 40 yaş sonrasında görülür. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık dört kat daha sık görülür.

Kadınlarda bulunan östrojen hormonu koruyucudur. Bu nedenle kadınlarda görülme sıklığı bu hormonun azaldığı menapoz sonrası dönemde artar. Erkeklerde en fazla 50-60 yaşları arasında, kadınlarda ise 60-70 yaşları arasında görülür.

Bu hastalığa yol açan risk faktörlerinin bilinerek, koruyucu önlemlerin alınması, hastalığın tedavisi kadar, hatta daha da önemlidir. En sık nedeni koroner arterlerin aterosklerozudur yani damar sertliğidir.

Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan “kolesterol” adlı yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır.

Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanması durumuna “ateroskleroz” denir.

1- Koroner bypass ameliyatı nedir, kimlere uygulanır?

Kalbimizin kendi ihtiyacı olan kanı “koroner arter” adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir.

Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar.

Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlatakılması işlemine “Koroner bypass ameliyatı”denir.”

2- Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp damar tıkanıklarında söz konusu olan ” Aorta koroner bypass” operasyonudur. Bu operasyon “çalışan” veya “durdurulmuş” kalpte yapılabilir. ” Çalışan kalpte bypass” bir dönem yaygın uygulama alanı bulmuştur; ancak günümüzde bazı özel durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Daha yaygın olarak uygulanan “durdurulmuş kalpte bypass” ise, vücuttaki dolaşımın bir akciğer-kalp pompası ile sürdürülüp, kalbi tamamen durdurduktan sonra, kalpteki tıkalı damarlara ” bypass” (köprüleme) yapılmasıdır.

Bu amaçla, bacak toplardamarı (USM), ön kol arteri (RA), göğüs arteri (İTA), gibi vücuttan alınan damarlar kullanılabilir.

Bu damarlardan alınan yeterli uzunluktaki parçalar ile kalpten çıkan büyük damarla (aorta), koroner arterdeki tıkanıklığın ötesindeki damarlara köprüleme yapılarak, bu damarların beslediği kalp krizi bölgelerine yeterli kan akımı sağlanır.

3- Bypass için alınan bu damarların kullanılması bir sorun yaratır mı?

Bu damarlar, işlevsel olarak yedekli bir sistemin parçası dahilinde çalıştıklarından, bulunmaları gereken orijinal yerden alınıp, kalpte kullanılmaları herhangi bir fonksiyon eksikliğine neden olmaz.

4- Bypass riskli bir ameliyat mıdır?

Bypass operasyonunda değişik risk faktörleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın cinsiyeti,
 • Mevcut damar tıkanıklıklarından yani hastanın daha önce geçirilmiş enfarktüs veya kalp kasının çalışmamasından dolayı kalp kasında güç kaybı olup olmaması,
 • Hastanın kalp kapaklarında ek bir rahatsızlık olup olmaması,
 • Hastada dolaşım sistemi haricindeki diğer sistemlere ait bir fonksiyon kaybı olup, olmaması önemlidir.

Bypass operasyonu;

 • Birden fazla koroner damarın, ameliyatsız yöntemlerle (balon-stent) açılamadığı durumlarda,
 • Bir veya daha fazla damarın, daha önce ameliyatsız yöntemlerle açılmış olmakla birlikte yeniden tıkandığı durumlarda,
 • Kalp kapak operasyonu gerektiren durumlarda bir veya daha fazla koroner arterin hastalığında yapılması gereklidir.

6- Bypass ameliyatından sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?

Bu tür bir operasyondan sonra hastanın daha önceki yaşam tarzını büyük ölçüde değiştirmesi gereklidir. Yeme içme düzeni, ilaç kullanımı, seyahat programı, spor aktiviteleri ve günlük yaşam konusunda doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

7-Bypass ameliyatından sonra diyet önemli midir?

Operasyon geçiren kişi beslenme alışkanlıkları için yeni bir düzen edinmeli, kalp sağlığını koruyucu bir diyet tipine uyum sağlamalıdır. Hastaya mümkünse beslenme ve diyet uzmanından yardım alması önerilir.

8- Bypass kişide psikolojik bozukluk yaratır mı?

Ameliyat sonrasında hastanın yaşamındaki bu köklü değişiklikler pek çok hasta tarafından rahatlıkla tolere edilse de, bazen önemli psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Bu durumda psikolojik yardım gerekebilir.

9- Bypass geçiren kişinin cinsel yaşamı olumsuz etkileniyor mu?

Bu tür bir operasyon geçirenlerde kuşkusuz cinsel yaşam da önemli ölçüde etkilenir. Ancak bu durumdaki hastaların ileri yaş grubunda olmaları, bu durumu nispeten hafifletmektedir.

Genç gruptaki hastaların ise; bu durumu şiddetlendirecek bazı ilaçların kullanımından mümkün olabildiğince kaçınması, kardiyolog ve kalp cerrahlarınca özen gösterilen bir konudur.

Ayrıca bu durumdaki hastalarda “erektil disfonksiyon” bozukluğunda kullanılan bazı ilaçların çok riskli olduğu, bazı durumlarda ölümcül sonuçlara neden olabileceği açıkça ifade edilmelidir.

Koroner Arter Hastalığındaki Risk Faktörleri

Değiştirilemeyecek risk faktörleri

• Yaşın ileri olması (Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş üzeri ve postmenapozal yani adetten kesilme sonrası dönemde olmak)• Cinsiyet (Daha çok erkeklerde görülür)• Kalıtım (Ailede bu hastalığın bulunması)• Değiştirilebilir (önlenebilir) risk faktörleri• Sigara kullanımı• Hipertansiyon (Kan basıncının 140 / 90 mmHg'dan yüksek olması)• Diabet• Stres • Kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olması• Diğer risk faktörleri • Şişmanlık, obezite• Hareketsiz yaşam• Gut hastalığı• Aşırı alkol ve kahve tüketimi• Hiperkalsemi (kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması)• Kadınlar için oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı• Koroner arter hastalığından korunma yolları nelerdir?• Sigara içilmemelidir, sigara en önemli risk faktörlerinden biridir.• Alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır.• Yüksek kolestrol düzeyieri diyetle veya ilaç tedavisi ile normal düzeylere çekilmelidir.• Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır.• Fazla kilolardan kaçınılmalı, boya göre uygun olan kiloya inilmelidir.• Eğer yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa bunların diyet ve ilaçla kontrol altına alınması önemlidir.

• Ayrıca stresli yaşantıdan da uzak durulmalıdır.

Koroner arter hastalığının belirtileri nelerdir?• Hastalığın erken evresinde, koroner damarlarda henüz ileri darlık oluşmamışken, hiçbir bulgu olmayabilir.• Göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir) Bu ağrı sıklıkla egzersiz ile ilgilidir.

Özellikle yokuş veya merdiven çıkarken veya yemek sonrasında göğüs kemiği üzerinde, sıklıkla sol kola ve çeneye yayılan sıkıştırıcı tarzda bir ağrıdır. Farklı şekillerde de ortaya çıkabilir. Dinlenmekle 5-10 dakikada geçer.

• Egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma• Eforla gelen nefes darlığı• Senkop (bayılma)• Ani ölüm

• Bazen koroner arter hastalığının belirti vermeyebileceği veya ilk belirtisinin miyokard enfaktüsü olabileceği de unutulmamalıdır.

Koroner Arter Hastalığının Tedavisi Tedavide ilaçlar, by-pass cerrahi ve perkütan müdahale (balon, stent) kullanılmaktadır.

Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı kararı; yapılan tetkikler sonrasında birçok değişken (hastalıklı damar sayısı, damardaki darlığın derecesi, kalp kasının kasılma gücü, hastanın ilaç tedavisine yanıtı, hastanın yaşı vb) göz önünde bulundurularak, uzman hekimlerce değerlendirilerek verilmektedir.

Bu nedenle her hasta için tedavi, o hastanın özel şartlarına göre oluşturulmaktadır.Koroner arter hastalığında kullanılan ilaçlar, koroner arterlerin genişletilerek veya kalbin oksijen ihtiyacının azaltılarak anjina pektoris ataklarının önlenmesine yöneliktir.

Ayrıca kanı sulandıran ve pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar (aspirin vb) enfarktüs geçirme riskini azaltmaktadır. Göğüs ağrısını başlatabilecek efordan 5 dakika önce alınan dil altı damar genişletici ilaçlar, ağrının ortaya çıkmasını engelleyebilir veya mevcut bir ağrı atağını sonlandırabilir.

Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi)

Koroner arterlerdeki daralmanın bir pıhtı ile tamamen tıkanması sonucunda bu damarın beslediği bölgenin beslenememesine bağlı kalp kasında (miyokard) doku ölümü meydana gelmesidir. Miyokard enfarktüsündeki ağrı daha şiddetli ve uzun sürelidir. Egzersiz ile ilgili değildir. Bu ölü doku kalbin pompa fonksiyonunu olumsuz etkileyeceğinden kalp yeterince kan pompalayamayabilir ve kalp yetmezliği oluşabilir. Ayrıca miyokard enfaktüsü hastanın yaşamını da tehye atabilir. Koroner kalp hastalığında bu safhalara gelinmemesi için zamanında teşhis konulup tedavi edilmelidir.

Koroner Bypass Ameliyatı

Kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine vücudun başka yerlerinden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma işlemine “koroner by-pass ameliyatı” adı verilir.Koroner arter by-pass ameliyatında sık kullanılan damarlar: • Bacak toplardamarı (safen ven)• Göğüs ön duvarını besleyen atardamar (internal Mamarian Arter, IMA)

• Kol atardamarı (radyal arter) olabilir.

Bunların seçimi, hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Genelde atardamarların uzun dönemde açık kalma şansı toplardamarlara oranla daha yüksektir. Koroner arter by-pass ameliyatları farklı tekniklerle yapılabilmektedir.

Günümüzün modern ameliyat tekniği ve teknolojisi sayesinde hastalar, açık kalp ameliyatından çok kısa bir süre sonra (yaklaşık 5 gün) hastaneden taburcu olabilirler. Ev içi aktiviteleri ve masa başı iş aktivitelerini rahatlıkla yapabilirler. 4-6 hafta içinde, hiçbir kısıtlama olmadan (araba kullanmak ve cinsel yaşam dahil) normal yaşamlarına dönebilirler.

Koroner bypass cerrahisinin uzun dönem sonuçları da başarılıdır. Hastaların büyük bir çoğunluğu; ağrı ve nefes darlığı şikayetlerinin tamamen geçtiği, gerek iş yaşamlarında gerekse özel yaşamlarında performanslarının arttığını ifade etmektedir. Hastaların küçük bir bölümünde ise, 10 yıl veya daha uzun süre içerisinde ameliyat tekrarı gerekebilmektedir.

Koroner bypass ameliyatı, nedenleri değil sonuçları ortadan kaldıran bir işlemdir. Hastaların değiştirilebilen risk faktörleri, kontrol altında tutularak tekrar problemlerle karşılaşma olasılıkları azaltılır.

Yeni damarların ömrünü uzatmak amacıyla sigara, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stresli yaşam ve kontrolsüz şeker hastalığı gibi risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, uygun diyet ve ilaç tedavisinin önemi büyüktür.

Bu önlemler, ameliyatın uzun dönem sonuçlarını iyileştirir ve başarısını artırır.

İlgili Makaleler

Источник: https://www.tayfunaybek.com/bulletin/1209-baypas-bypass-ameliyati-nedir-ne-zaman-yapilmali

Bypass sonrası nelere dikkat edilmeli? Nasıl beslenmeli?

By-Pass Sonrası Yaşam

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, sporu günlük yaşamın bir parçası haline getirmenin, koroner arter hastalığından koruduğunu belirtiyor. 

 “Spor ve egzersiz programınızı mutlaka hekiminizle birlikte belirleyin ve düzenli olarak programınıza uyun” diyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, bypass ameliyatı olan hastaların dikkat etmesi gerekenleri şöyle açıkladı:

Egzersiz sırasında bunlara dikkat!

“Egzersiz öncesi mutlaka 10 dakika ısının ve gerilin, egzersiz sonunda on dakika soğuma hareketleri yapın. Bypass sonrası ilk altı hafta yokuş çıkmayın, size aşırı efor sarfettireceğinden, kumsalda yürümeyin. İlk üç ay golf, tenis oynamayın veya yüzmeyin.5 kilodan fazla ağırlık kaldırmayın.

 Saunadan, aşırı soğuk ve sıcak duştan kaçının. Spordan 15 dakika sonra duş alın. Soğuk havada ağız ve burnunuzu atkıyla kapatın. Aşırı sıcak ve soğuk havada alışveriş merkezlerinde, sakin zamanlarda, vitrinleri seyretmeden, ritminizi bozmadan yürüyün.

Koroner kalp hastalıklarında risk faktörleri ve korunma yolları

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de önemli bir sağlık sorunu.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; yurdumuzdaki ölüm nedenleri arasında yılda yaklaşık 205 bin kayıpla ilk sırayı alıyor.

Kanımızda bulunan yağların kalsiyum ile bir kompleks oluşturarak kan damarlarının iç yüzeyinde toplanmasıyla ortaya çıkan damar sertliği (ateroskleroz), koroner kalp hastalıklarının nedenleri arasına başı çekiyor.

 • Ailesel yatkınlığı ve şeker hastalığını bir kenara bırakacak olursak, günümüzde damar sertliğine neden olan ve bireylerin yaşam tarzıyla kısmen veya tamamen ortadan kaldırılabilen beş önemli risk faktörü bulunuyor. Bunlar; yüksek kan basıncı, yüksek kan yağları, tütün alışkanlığı, obezite ve hareketsiz (sedanter) yaşam olarak sıralanıyor.
 • Damar sertliğine neden olan etkenlerden sedanter yaşam, çağımızın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Oysa sedanter yaşamdan kurtularak, sporu günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, koroner kalp hastalıklarından korunmada önemli olduğu kadar; bu nedenle ameliyat olan hastalar için de hayati önem taşıyor.

Spor koroner arter hastalığından ve felçten koruyor

 • Çünkü risk faktörleri ortadan kaldırılmadığında, damar sertliği süreci, ne yazık ki devam ediyor. Bu nedenle koroner bypass ameliyatı geçirenlerin, tekrar aynı hastalıkla karşılaşmamak için temel risk faktörlerinden biri olan sedanter yaşam alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekiyor.

  Bunun yolu da düzenli spor yapmaktan geçiyor.

 • Yapılan bilimsel çalışmalar; düzenli sporun kalp krizi ve felç riskini azalttığını gösteriyor. Bu durum koroner bypass ameliyatı için de geçerli.

  Bu araştırmalarda, koroner bypass ameliyatı sonrası, düzenli yapılan sporun yeni hastalık oluşması riskini yüzde 27 ila 31 oranında düşürdüğü belirtiliyor.

Her kalp hastası aynı sporu yapamaz

 • Koroner arter hastalıklarında, üç farklı tedavi seçeneği söz konusu. Bunlar; ilaç tedavisi, koroner balon ve/veya stent uygulaması ile koroner bypass ameliyatıdır.

  Hastanın ve hastalığın durumuna göre tedavi seçeneğinde nasıl farklılık söz konusuysa, uygulanan tedavinin şekli, etkinliği ve sonuçlarına göre de egzersiz programları farklılıklar gösterebiliyor.

 • Koroner kalp hastalarının, tedavi sonrasında, mutlaka doktorunun önereceği sürede ve ağırlıkta bir hastane dışı egzersiz programı uygulaması gerekiyor.

  Doktor, yapacağı detaylı değerlendirme sonrası, hasta için uygun olan bir egzersiz programı öneriyor. Hastanın, doktorunun önerdiği bu programın dışına çıkılmaması hayati önem taşıyor.

Koroner bypass ameliyatı sonrası egzersiz

 • Koroner bypass ameliyatı sonrasında, doktorun belirleyeceği egzersiz programı, büyük kas gruplarını hareketlendiren ve devamlılık arz eden bir sportif aktivite olabilir. Örneğin; yürüyüş, hızlı yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, grup aerobik gibi.

 • Alt ekstremiteleriyle ilgili engeli olanlar (eklem ve iskelet sistemi hastalıkları veya bacak damarlarında tıkanıklık gibi), kol ve omuzlara odaklanan ergonomik hareketlerle egzersiz programını oluşturabilirler.
 • Egzersiz öncesi mutlaka 10 dakika ısınma ve gerilme için ayrılmalı.
 • Planlanan egzersiz programı her gün uygulanmalı.

  Program, kişisel faktörlere göre, günler içinde, kolaydan zora doğru artırılmalı.

 • Temel egzersiz aktivitesi 20-40 dakika sürmeli.
 • Egzersiz sonunda, daha yavaş ve daha az efor gerektiren, 5-10 dakikalık bir soğuma periyodu bulunmalı.

 • Baş dönmesi, ritim bozukluğu, fiziksel aktiviteyle ilgili olmayan nefes darlığı, göğüs ağrısı veya baskı hissi olduğunda spor hemen kesilmeli.
 • Ateşli bir hastalık varsa spora ara verilmeli.

Koroner bypass olanlar spor yaparken dikkat!

ARA SIRA YÜRÜMEK YETMEZ: Günlük işleriniz için yaptığınız ve süreklilik arz etmeyen, ev içinde veya bahçedeki aralıklı yürüyüşleri spor programınızın bir parçası olarak görmeyin.

ASLA KOŞMAYIN: Egzersiz amacıyla asla koşmayın. Koşma fizyolojisi ile yürüyüş arasında önemli farklılıklar vardır; kemik ve iskelet sistemimiz zarar görebilir.

İLK ALTI HAFTA YOKUŞ YASAK: Koroner bypass ameliyatından sonraki ilk altı hafta düz yolda yürümeyi tercih edin. Bu dönem sonunda, bireysel kapasitenize göre, hafif yokuşları da çıkmayı deneyebilirsiniz.

KUMSALDA YÜRÜMEYİN: Ameliyattan sonraki ilk 4-6 hafta dengenizi sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle engebeli arazi ve kumsalda yürüyüşlerden kaçının.

BOŞ MİDEYLE SPOR YAPMAYIN: Spordan 1-2 saat öncesi yemek yemeyin. Egzersize başlamadan önce, size kalori sağlaması için, midenize yük olmayacak, küçük atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.

SPOR ÖNCESİ KAHVE VE ALKOL YOK: Kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle egzersiz becerileriniz olumsuz etkilenebilir. Alkol alımı ise koroner arterlerdeki kan akımını yavaşlatarak zararlı olabilir.

SU İÇMEYİ UNUTMAYIN: Egzersiz sırasında yeterli sıvı, tercihen su almaya özen gösterin.

DUŞU 15 DAKİKA SONRA YAPIN: Ritim sorununa neden olabileceğinden, saunada bulunmaktan, aşırı soğuk ve sıcak duş almaktan kaçının. Fiziksel aktiviteden 15 dakika sonra duş almanızın daha uygun olacağını unutmayınız.

İLK ÜÇ AY GOLF VE TENİS YOK: Koroner bypass ameliyatından sonraki ilk üç ay içinde golf ve tenis oynamayın veya yüzmeyin. Bu sporlar sırasında, henüz tam olarak kaynamamış olan göğüs kemiğinizle ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

5 KİLODAN AĞIR KALDIRMAYIN: Göğüs kemiğinin tam olarak kaynaması 8-12 haftalık bir zaman alır. Bu süre içinde 5 kilogramdan daha ağır cisimleri kaldırmayın, itmeyin ve çekmeyin.

Hangi kalp hastaları spor yapamaz?

 • İskemik (koroner) kalp hastalığı bulguları devam edenler ve buna bağlı olarak istirahat sırasında göğüs ağrısı (anstabil anjina pektoris) bulunanlar,
 • Kalp yetmezliği tablosu içinde olanlar,
 • Atrial fibrilasyon gibi kronik ritim sorunu olanlar,
 • Özellikle aort darlığı gibi kalp kapak hastalığı bulunanlar,
 • Kalp pili (pace maker) takılmış ve bu pilin uyarılarına bağımlı olanlar,
 • Kalp ve damarları ilgilendiren ve ‘endokardit’ olarak tanımlanan ciddi enfeksiyonu olanlar.

Etiketler: koroner arter hastalığı

Источник: https://www.gidahatti.com/bypass-sonrasi-nelere-dikkat-edilmeli-nasil-beslenmeli-67519/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.