Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

içerik

Halsizlik Neden Olur? Halsizlik Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

Halsizlik (güçsüzlük), çeşitli hastalık durumları ile ilişkili olabilecek birçok belirtiyi tanımlamak için kullanılan öznel bir terimdir.

 Halsizliğin tanımı (güç yokluğu), fiziksel kuvvetin eksikliği, fazla ağırlık taşıyamama, basınç veya gerilme, ortaya koyamama şeklindedir. Bununla birlikte bir hasta güçsüzlük terimini kullandığında, kas gücü kaybının ötesindeki semptomları tarif ediyor olabilir.

Kırgınlık, zayıflık, ağrı, sersemlik ve mental durum değişikliklerinin tamamı halsizlik (güçsüzlük) olarak tanımlanabilir.

Halsizlik (güçsüzlük) nedenleri

Halsizlik zaten bir hastalık olmaktan ziyade hastalıklara bağlı ortaya çıkan bir belirtidir. Fakat halsizlik bazen hastalık ile ilişkili olmadan da insanları rahatsız edebilir.

Özellikle kadınlarda görülen halsizliğin en başında kansızlık gelir. Vücutta kansızlık yapan en önemli neden her ay olan adet dönemleridir.

Mide bağırsak sistemi kanamalarında, idrar yolları ile ilgili kanamalarda da vücutta kansızlık ve buna bağlı halsizlik meydana gelir.

Tiroid bezlerinin az çalışması da halsizlik nedenlerinden biridir. Kollejen doku hastalıkları denilen romatizmal hastalıkların seyrinde de halsizlik olur.

Bazı kanserler de özellikle kan kanserleri halsizlik yapar. Bazı ilaçların kullanımı sırasında da (kalp ilaçları, tansiyon ilaçları gibi) ilaçlar da halsizliğe neden olur.

Uykusuzluk, özellikle gece 11’den sonra yatıp sabah 8’de kalkan kişilerde halsizlik oluşur.

Geceleri çok sık uyanmak zorunda kalmak, özellikle idrar söktürücü ilaç kullananlar veya başka nedenlerden dolayı sık tuvalete kalkanlar geceleri sık tuvalete gittiği için uykusunu alamaz ve ertesi gün halsiz olur.

Psikiyatrik hastalarda da gece uyku bozuklukları ve buna bağlı halsizlik sorunları ortaya çıkar. Bebekli annelerde de uykusuzluğa bağlı halsizlik görülür. Böbrek üstü bezi yetmezliği de halsizliğe sebep olur.

Daha birçok neden halsizlik sebebi olabilir.

Halsizliğe neden olan faktör nasıl teşhis edilir?

Halsizlik şikayeti olan bir kişinin öncelikle doktora baş vurması ve genel dahiliye muayenesinin yapılması gereklidir. Öncelikle halsizliğe neden olabilecek kansızlığın teşhisi için tam kan sayımı yapılır.

Bunla birlikte tiroid bezleri incelenmelidir. Hastanın metabolik bir hastalığının olup olmadığı araştırılır. Bazı eklem hastalıkları ve doku hastalıkları için gereken tetkikler yapılır. Şeker metabolizma testleri yapılır.

Mesane ve bağırsak sistemi sorunları değerlendirilir.

Geçirilmiş enfeksiyöz hastalık varlığı, travma, ilaç kullanımı, toksin maruziyeti, alkol ve ilaç kullanımı gibi durumlar sorgulanır.

Hastanın yaşı, eşlik eden hastalıkları ve genel kuvvet kaybı, organ sistemleri tam olarak değerlendirilir. Nörolojik sorunların olup olmadığı incelenir.

Bütün değerlendirmeler yapıldıktan sonra halsizliğe neden olan hastalığın bulunmasından sonra hastalığa yönelik tedaviler uygulanır.

Halsizlik (güçsüzlük) önlenebilir mi?

İnsanların temel sorunu olan halsizlik hastalıklardan kaynaklanmıyor ise önlemek için bazı önerilerin uygulanmasında fayda vardır.

Kahvaltının halsizliği önlemede faydası nedir : Kahvaltı her sabah mutlaka yapılmalıdır. Güne kahvaltı yapmadan başlamak aşırı yorgunluğa neden olur. İnsan vücudu gece uyurken bile enerji sarf eder ve kaybedilen enerji kahvaltı ile geri kazanılır.

Sporun halsizliği önlemede faydası nedir : Sabahları yürüyüş yapmak kan dolaşımınızın hızlanmasına, beyne kan gitmesine, sersemliği üzerinizden atmaya yardımcı olur. Her sabah yarım saat veya 15 dakikalık egzersiz ya da yürüyüş yapılmalıdır.

Su içmenin halsizliği önlemede faydası nedir : Bol su içmek gün içinde enerji sağlayarak kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Her gün iki litre ya da bir buçuk litre su içilmelidir. Bu nedenle su şişesi hep yanımızda olmalıdır.

Ara öğün yapmanın halsizliği önlemede faydası nedir : 3 saatte bir yemek yemek enerji toplamaya yardımcı olur. Çok fazla olmamak üzere aralarda faydalı bir şeyler yemek fayda sağlar. Şekersiz bisküvi, fındık, fıstık, ceviz gibi bir şeyleri ara öğün olarak tüketmek işe yarayabilir.

Zamanında uyumanın halsizliği önlemede faydası nedir : Erken yatmak ve geceleri çok fazla yemek yememek gece rahat uyumaya faydalıdır. Yatmadan önce 15 dakika kadar yoga, plates gibi egzersizler yapmak ta rahat uyuyup zinde kalkmaya yararlıdır.

Stresten uzak durmanın halsizliği önlemede faydası nedir : Stresten uzak durulmalı ve stres yapan nedenleri ortadan kaldırmaya çalışılmalıdır. Beyin ne kadar huzurlu olur ise insan o kadar enerjik olur.

Kahvenin halsizliği önlemede faydası nedir : Günde bir fincan kahve içmek vücut sistemlerini uyararak dinç kalmada fayda sağlar.

Halsizliği önlemek için diğer bazı öneriler : Her gün bal, pekmez, badem, fıstık, ceviz, gibi kuruyemişler ile güne destek sağlamak, düzenli ve dengeli beslenmek, sağlıklı besinler tüketmek, yoğurt, yumurta, balık, meyveler ve sebzeler, tam tahıllı ekmek, gibi besinleri tüketmek halsizliği önlemede yardımcı olur. Bu önerileri bir hafta süresince uygulamayı deneyip sonuç alınmaz ise mutlaka iyi bir dahiliye muayeneden geçmek önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/halsizlik-neden-olur-halsizlik-nasl/

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedenleri | Bitkinlik Nedenleri

Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

Toplam uyku sürenizin 6 saatten az olması hâlinde ertesi gün kendinizi yorgun hissedersiniz. Bazı insanlar yatakta 8 -10 saat geçirmelerine rağmen uykuları yeterli kalitede olmadığı için ertesi gün yorgun olurlar. İki üç saatte bir uyanan, yatakta kendileriyle boğuşan, sağa sola dönüp duran bu insanlar dinlendirici uyku fazlarına giremedikleri için ertesi gün yorgun olurlar.

Nasıl uyuduğunuzu en iyi kendiniz bilirsiniz. Uyandığınızda yatak çarşafınızı altınızda dertop olmuş buluyorsanız muhtemelen iyi uyumamışsınızdır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 2: Uyku apnesi yorgunluk nedeni olabilir

Şişmanlık, geniz eti, burun devisyonu gibi nedenlerle nefes alıp verme düzeni bozulan, apne nöbetleri geçiren kişiler yeterli oksijeni alamadıkları için ertesi gün kendilerini yorgun hissederler. İşin kötü tarafı uyku apnesi olan hastaların çoğu kalitesiz uyuduklarının farkına varmazlar. Eşinizin gözlemleri önemlidir.

Horlayan insanlarda uyku apnesi daha çok olur. Bazen kesin teşhis için uyku laboratuvarında bir gece geçirmeniz gerekebilir. Tedavide, doktorunuz apne nöbetlerini engelleyen solunum cihazı kullanmanızı isteyebilir, bazen küçük dile veya yumuşak damağa operasyon gerekebilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 3: Yanlış beslenme yorgunluk yapabilir

Beslenmelerinde protein, karbonhidrat, yağ dengesini iyi kuramayan, çeşitli nedenlerle iyi beslenemeyen insanlar yorgunluktan şikâyet ederler. Tek yönlü beslendiğinizi düşünüyorsanız, bir örnek olması açısından, örneğin devamlı, ekmek, pilav, makarna yiyorsanız veya “Ben et yemeden doymam, arkadaş!” diyenlerdenseniz bu ihtimali aklınıza getirin.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 4: Kansızlık-Anemi

Ülkemizde sık görülen yorgunluk nedenlerinden biridir. Daha çok bayanlarda ve çocuklarda görülür. Hastalar soluk benizli olurlar, çabuk yorulmaktan ve çarpıntıdan da şikâyet ederler. Basit bir kan sayımı ile tanı kolayca konur.

Kandaki hematokrit ve hemoglobin seviyeleri düşük çıkar. Doktorunuz kansızlığın nedenine göre tedavi önerecektir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık ülkemizde sık görülür ve birkaç aylık demir tedavisi ile yorgunluk şikâyeti kaybolur.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 5: Depresyon

Bana en sık gördüğünüz yorgunluk nedeni hangisidir diye sorarsanız: “depresyon” cevabını veririm. Mutsuz insanlar kendilerini hep yorgun hissederler. Uzun mesai saatleri olan, iş hayatında veya özel hayatında stres altında yaşayan, işine gidip gelirken trafikte uzun saatler geçiren insanlarda yorgunluk çok görülür.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 6: Bazı ilaçlar yorgunluk yapabilir

Örneğin antidepresan ilaçlar, betablokerler başta olmak üzere bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, antihistaminikler, statin grubu kolesterol ilaçları (yüksek dozlarda) yorgunluk yapabilir. İlaçlarınızın prospektüslerini dikkatli okuyun. İlacınızdan şüpheleniyorsanız bırakmadan önce doktora danışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 7: Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması)

Sık gördüğümüz yorgunluk nedenlerinden biridir. En çok Haşhimoto rahatsızlığı dediğimiz tiroid bezinin otoimmün rahatsızlığında görülür. Tiroid içindeki nodüllere bağlı olarak veya yaşın ilerlemesi sonucu tiroid bezinin küçülmesi ile de hipotirodi ortaya çıkabilir. Teşhis çok kolaydır. Bir kan numunesi verin ve TSH değerinizi ölçtürün.

Yüksek çıkması tiroid bezinizin yeteri kadar çalışmadığını gösterir. Tedavide doktorunuz ağızdan tiroid hormonu verecektir. Eksik tiroid hormonlarının yerine konması ile şikâyetleriniz süratle düzelir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 8: Aşırı çay kahve tüketimi yorgunluk yapabilir

Az miktarda çay ve kahve; yorgunluk giderici, enerji verici, dikkat ve konsantrasyonu artırıcı bir etki yapar. Uzun bir süre fazla miktarda içilmesi ise nabzı, tansiyonu ve kas gerginliğini artırarak yorgunluk yapar.

Miktar kişiden kişiye değişebilir ama günde on bardaktan fazla çay-kahvenin yorgunluk nedeni olabileceğini söyleyebiliriz.

Çay, kahve bağımlılık yapan içeceklerdir. Birden kesmeniz hâlinde baş ağrısı, sersemlik gibi şikâyetler ortaya çıkabilir, yavaş yavaş azaltarak makul bir miktara inmeye çalışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 9: Gizli enfeksiyonlar

Hepatit B ve C gibi kronik enfeksiyonların, bayanlarda sık görülen sistit ve üriner sistem enfeksiyonlarının yorgunluk yapabileceği bildirilmiştir. Gizli hepatitler kan tetkiki ile kolayca yakalanır (HBsAg, AntiHBs, Anti HCV değerlerine bakılır). Sistit rahatsızlığında idrarda lökosit adını verdiğimiz iltihap hücreleri fazla miktarda görülür.

Enfeksiyonlarda genel olarak kan lökosit sayısı artar, sedimantasyon ve CRP değeri yükselebilir. Enfeksiyon kaynağının ve enfeksiyon etkeninin belirlenmesi ili uygun tedavi verilerek hastalık tedavi edilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 10: Şeker hastalığı

Kandaki şeker, hücrelerimizde yakıt olarak kullanılır. Şeker hastalarında şekerin hücreye girişi ve kullanımı bozulmuştur, yeteri kadar yakıt bulamayan hücreler yorgunluk hissine neden olurlar.

Gizli şekerin de uzun dönemde yorgunluk yapabileceğini unutmayın. Teşhis için açlık kan şekeri ve HbA1C ölçümleri yaptırın. Şekerinizin yükseklik derecesine göre diyet veya ilaç tedavisi ile sorun hallolacaktır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 11: Kalp hastalığı

Eğer yorgunluk istirahatte değil de daha çok bir iş yaparken, merdiven çıkarken, yürürken ortaya çıkıyorsa sorun kalbinizde olabilir. Çoğu hastada efor esnasında hafif de olsa göğüste bir yanma ya da baskı hissi vardır.

EKG, efor testi ve gerek görülürse daha ileri tetkiklerle teşhis konulur. Kalp damarlarının diyet, ilaç, stent veya bypass gibi metotlarla açılması ile yorgunluk ortadan kalkar veya azalır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 12: Kronik böbrek hastalığı

Böbreklerimiz üre başta olmak üzere vücudumuzdaki atık maddelerin, toksinlerin atılmasını sağlar. Böbreklerin rahatsızlanması bu toksinlerin vücutta birikmesi sonucu yorgunluğa neden olur.

Kanda üre, kreatin gibi değerlere bakılarak veya ultrasonografi ile böbrekler görünür hâle getirilerek teşhis kolaylıkla konabilir. Hastalığın safhalarına göre çok su içmekle başlayıp dializ ve böbrek nakline kadar değişen tedavi yolları vardır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 13: Gece gündüz vardiyalı çalışanlar

İkişer günlük veya haftalık vardiyalarda gece gündüz değişimli çalışanlar yorgunluktan şikâyet edebilirler. Değişimler sırasında 8 saatlik uyku periyotlarına dikkat etmeleri gerekir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 14: Kronik yorgunluk sendromu

Eğer yorgunluk şikâyetiniz aylardır, yıllardır varsa “kronik yorgunluk sendromu” denilen (aslında ne olduğu tam olarak bilinmeyen) rahatsızlıktan şüpheleniriz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 15: Fibromyalji rahatsızlığı

Sinir sistemi gerginliği yaygın kas eklem ağrıları, özellikle ense boyun omuz ağrıları ile karakterize bir rahatsızlıktır. Yorgunluk, fibromyaljinin en önemli bulgularından biridir. Özel bir tetkiki yoktur, doktorunuz sizin anlattıklarınıza ve muayene bulgularınıza göre teşhis koyacaktır. Tedavide spor ve antidepresan ilaçlardan yararlanıyoruz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 16: Sigara

Sigara, tek başına yorgunluk nedenidir. 20 yılı aşkın bir süredir sigara içiyorsanız ve yorgunluktan şikâyet ediyorsanız sebebi muhtemelen içtiğiniz sigaradır. Kanın akciğerlerde yeteri kadar oksijen alamaması ve biriken toksik maddeler yorgunluk nedenidir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 17: Bahar yorgunluğu

Bahar aylarında sebebini bulamadığımız yorgunluklara “bahar yorgunluğu” der geçeriz. Doktor iyi kötü bir teşhis koyduğu için memnun olur, hasta yorgunluğunun altında önemli bir sebep olmadığına sevinir.

Hâlsizim / Yorgunum, Ne Yapayım? Cevap: Bilinçli ve Düzenli Spor!

Gördüğünüz gibi, yorgunluğun pek çok nedeni var. Tedavi için yapacaklarımız yorgunluğumuzun nedenine göre değişir. Yazımın başında söylediğim gibi bazen yorgunluk nedenini bulamayız. O zaman ne yapacağız?

Yorgunluk konusu ile ilgili olarak Psychological Bulletin dergisinde bir çalışma yayınlandı. Georgia Üniversitesi’nde ki doktorlar 6807 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmada düzenli fiziksel aktivite yapmaya başlayan kişilerin yorgunluk şikâyetinde belirgin azalma olduğunu bulmuşlar.

Araştırmacılar yorgunluk şikâyeti olan kişileri üç gruba ayırmışlar, birinci gruba her gün düzenli olarak hafif bir egzersiz (20 dakikalık hızlı yürüme), ikinci gruba orta şiddette bir egzersiz (20 dakika dirençli bisiklet çevirme) yaptırmışlar, üçüncü grup ise hiç egzersiz yapmamış.

Sonuçta hafif egzersiz yapan gruptakilerin yorgunluk şikâyetinde % 65, orta zorlamalı egzersiz yapan yani bisiklet çeviren grubun yorgunluk şikâyetinde ise % 49 azalma görülmüş. Spor yapmayanlar yorgunluktan şikâyet etmeye devam etmişler.

“Hâlsizim, yorgunum, yerimden kalkacak halim yok,” diyorsanız ve doktorunuz bu şikâyetlerinizi izah edecek organik bir neden bulamadıysa yapacağınız şey daha çok spor ve egzersiz yapmak olmalı.

Источник: //www.bodytr.com/halsizlik-ve-yorgunluk-nedenleri

HALSİZLİK NEDEN OLUR?

Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

Halsizlik günümüzün en büyük sorunlarından biri olmaktadır. Bu yazımızda sizlere halsizlik nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde halsizlik tedavileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zaman zaman herkes, halsizlik konusunda sıkıntılar yaşamakta ve bu konu ile mücadele etmektedir. Geçici yorgunluk gibi durumlarda genellikle tanımlanabilir bir neden bulunmaktadır ve olası bir çözüm bulunabilir.

Kronikleşen halsizlik, diğer taraftan daha uzun sürmekte ve kişileri daha derinden etkilemektedir. Halsizlik genel olarak, zaman içinde gelişir ve kişinin enerji etkilemenin yanı sıra, zihinsel kapasitesini de etkilemektedir. Bu kapsamda psikolojik olarak ve duygusal olarak büyük oranda etkilemektedir.

Halsizlik konusunda kişiler fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu kapsamda ise, yapılan araştırmalar dahilinde şu sonuçlar çıkarılmıştır.

Kişinin kasları daha önce kolayca yapmış olduğunu eylemleri yapamaz. Merdiven çıkma veya yüklü süpermarket alışveriş sonrası eşyaları taşımak eskisinden çok daha zor olabilir. Fiziksel yorgunluk, kas güçsüzlüğü, halsizlik ya da güç eksikliği olarak bilinmektedir.

 • Psikolojik (zihinsel) Halsizlik

Belirli bir konuda veya durumda konsantre zor hale gelmiştir. Belirtiler şiddetli olduğunda hasta sabah yataktan kalkmak veya kendisinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek istemeyebilir.

Bu bahsetmiş olduğumuz halsizlik kimi zaman hastalarda fiziksel yorgunluk ile birlikte görüntülenir. Bu anlamda kişiler genellikle bilinç seviyelerinin azalmakta ve bazenleri sarhoş kişilerin vermiş olduğu tepkiler gibi tepkiler vermektedir.

Bu halsizlik durumu özellikle, dikkat gerektiren işlerde çalışmaları zorunlu olan kişilerde özellikle yaşamı tehdit edici olabilir.

 • Şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal, mide bulantısı
 • Motivasyon apati eksikliği
 • Kronik (uzun süreli) yorgunluk
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Baş dönmesi
 • Halüsinasyonlar
 • El-göz koordinasyonu bozulabilir
 • Başağrısı
 • Bozulmuş yargılama
 • Kararsızlık
 • Sinirlilik
 • İştah kaybı
 • Huysuzluk
 • Yoksul bağışıklık sistemi fonksiyonu
 • Kısa süreli hafıza bozukluğu – sorunlar düşüncelerini organize ve söylemekte doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Uykululuk, uyku hali
 • Normalden daha yavaş refleksler
 • Böyle bulanıklık gibi bazı görme problemleri,

Halsizlik sorunun oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Birçok koşulda kronikleşen halsizlik durumu kişiler için başka ciddi sağlık sorunlarında habercisi olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin bu durumlarda doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Olası halsizlik nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Çölyak Hastalığı

Gluten yemek vücudunuzu kötü anlamda etkileyerek kişilerde halsizlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu gluten ise, ekmek, kek ve tahıllarda bulunan bir maddedir.

Çölyak hastalığı günümüzde artarak yayılmakta olan bir sağlık sorunu olmaktadır. Çölyak hastalığının yorgunluk dışındaki diğer belirtileri ise; ishal, anemi ve kilo kaybı bulunmaktadır.

Bir kan testi ile çölyak hastalığının teşhisi kolaylıkla yapılmaktadır.

2.Anemi

Halsizlik nedenleri arasında en yaygın tıbbi nedenlerinden biri demir eksikliği anemisidir. Bu durum genellikle kadınlar arasında daha sıklıkla görülmektedir. Menopoz dönemindeki kadınları özellikle daha çok etkileyerek kişilerde halsizlik durumuna yol açmaktadır.

Tipik olarak, bir şey yapmak için rahatsız hissetmeye başlayacak ve kaslarınızın sert olması nedeniyle çok çabuk sıkılarak halsizlik oluşmasına neden olacaktır. Kadınlar, ağır regl dönemlerinde ve hamile kadınlar özellikle anemi sağlık sorununa daha çok yatkındır.

3.Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromuna aynı zamanda miyaljik ensefalomiyelitin denir. Bu durum en az altı ay süreyle devam etmektedir. Ayrıca şiddetli ve kişileri olumsuz etkileyerek halsizlik olarak kişileri etkilemektedir.

Bunun kapsamında, diğer belirtiler ise, boğaz ağrısı, kas veya eklem ağrısı ve baş ağrısı olmaktadır.

4.Uyku Apnesi

Uyku apnesi sorunu, boğazdaki nefesi keserek art arda daralmasına neden olur ya da uyku sırasında sizleri zor durumda bırakabilir. Bu durumun sonucunda ise, horlama ve kanın oksijen seviyesinin düşmesi sorunları oluşmaktadır. Nefes darlığı ile gece sık sık uyanma durumunuz olmakta ve ertesi günde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Bu kilolu ve orta yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Alkol ve sigara bu durumu daha kötü hale getirmektedir.

5.Tiroid

Tiroid bezi, vücudunuzda çok az tiroid hormonu (tiroksin) var demektir. Bu kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.  Ayrıca tiroid bezleri kilo alımına ve ağrıyan kasların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu durum kadınlarda daha sık olarak görülmektedir ve daha sık olarak yaşın artması ile daha da artmaktadır. Doktorunuz ise sizlere yapacak olduğu kan testi ile birlikte, tiroid teşhisi yaparak sizlerin tedavisini sağlayabilir.

6.Diyabet

Diyabetin başlıca belirtilerden biri, kanda çok fazla şeker bulunmasıdır. Bu da kişilerde uzun vadeli halsizliğe neden olmaktadır.

Diğer önemli belirtiler ise; sık tuvalete çıkma, kilo kaybı meydana gelmektedir ve kişiler genellikle susuz hissetmektedir. Diyabet testini yine yapılacak olan kan testi ile teşhis edilmektedir.

Yapacak olduğunuz tedaviler ile halsizlik durumunuzda giderilecektir.

7.Ateş

Ateş; yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezleri ile birlikte halsizliğe neden olan bir hastalıktır. Vakaların çoğu gençler ve genç erişkinlerde meydana gelmektedir. Semptomlar genellikle dört ile altı hafta içinde geçmektedir ancak halsizlik durumları ateş sorununa takiben birkaç hafta daha devam edebilmektedir.

8.Depresyon

Depresyon ile birlikte, kişilerin çok üzgün hissetmesi ve enerji eksikliği halsizlik durumuna neden olabilmektedir. Bu durumda kişiler uyku problemlerine neden olabilmektedir. Bu da kişilerin halsiz hissetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yorgun hissettiren sabah uyanmakta kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

9.Bacak Sorunları

Bacaklarınızda bulunan sorunlar kişilerde halsizlik nedeni olarak sayılmaktadır. Gece boyunca bacaklarınızda bulunan ağrılar kişilerin sabahları halsiz olmasına neden olmaktadır. Uykunuzu bozulacak kalitesiz uykular sizlerin böyle gün boyunca çok halsiz hissetmenize neden olabilir.

10.Anksiyete

Endişeli hissetme bazen tamamen normal olmaktadır. Ancak, bazı insanlarda, onların günlük yaşamlarını çok büyük oranda etkilemektedir. Anksiyete sürekli kontrol edilemeyen çok güçlü duygular vardır. Doktorlar bu genelleşmiş durumu anksiyete bozukluğu (YAB) demektedir. Bunların sonucunda ise kişilerde halsizlik oluşumuna neden olmaktadır.

11.Uyuşturucular / Tıbbi İlaçlar

Bazı antidepresanlar, antihipertansifler, steroidler, antihistaminler, sedatifler, ve anti-anksiyete ilaçları halsizliğe yol açmaktadır. Statin ilaçlar dünya çapında satılan en yaygın kullanılan reçeteli ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda statinin halsizliğe yol açtığı anlaşılmıştır.

12.Kalp ve Akciğer Koşulları

Pnömoni, aritmiler, astım, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), kapak kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği gibi nedenler kişilerde halsizlik oluşmasına neden olur.

13.Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar

Sıtma, çeşitli tropikal hastalıklar, tüberküloz (verem), bulaşıcı monocucleosis (glandüler ateş), Cytomegalovirues, HIV enfeksiyonu, grip ve hepatit sağlık sorunlar kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

Halsizlik Tanısı ve Testleri

Doktorunuz halsizlik durumun test etmek ve tanıları için aşağıdaki adımları takip edecektir;

 • Halsizlik nitelikleri değerlendirilmesi: Bu kapsamda, hasta kendi yorgunluk biçimlerini belirlemektedir. günübirlik belirtileri, uyku sıklığı gibi durumlar incelenmektedir.
 • Tıbbi öykü ve güncel hastalıklar: Kişilerin hastalık geçmişi, geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlar, yaş ve daha önceki gebelik durumları önemli olmaktadır. Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlarında etkisi oldukça büyüktür.
 • Yaşam Stilleri: Diyet, alkol tüketimi, yasadışı uyuşturucu tüketimi bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.
 • Fizik muayene: Doktor hastalık belirtileri için sizleri muayene edecektir.
 • Tanı testleri: Bu durumda, kan testleri, bazı görüntüleme taramaları yapılmaktadır. Böylelikle enfeksiyon, hormonal problemler, kansızlık, karaciğer sorunları ya da böbrek problemlerinin tanısı ile halsizlik teşhis edilmektedir.

Hastalık tanısı diyabet ise, o hastalık tedavi edilir. İyi kontrol edilmeyen diyabet genellikle halsizlik sorununa neden olmaktadır ancak tedaviler ile çözecektir. Aynı durum diğer birçok hastalıklar ve koşullar için de geçerlidir.

Halsizlik Tedavisi Nasıl Olur?

Uyku

 • Yatağa gitmek için her gün aynı saatti ayarlamaya çalışın ve uyanmak içinde aynı durumu yapın.
 • Rahat bir düzeyde yatağın sıcaklığını ayarlayın. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.
 • Yatmadan yemek yemeyin. Yatmadan en az 90 dakika veya iki saat önce gıda tüketimi yapın.
 • Yatmadan önce sıcak bir banyo var ve bazı yatıştırıcı müzik dinlemek sizlere yardımcı olacaktır. Stres ve endişe verici düşünceleri zihninizden temizleyin.

Yeme İçme Alışkanlıkları

 • Her gün üç öğün düzenli yemek yiyin, her gün aynı saatte yemeğe özen gösterin. Düzenli bir diyet programı hazırlayın.
 • Vücut kilonuza göre, sağlıklı bir diyet programı hazırlayın.
 • Aşırıya kaçmadan alkollü kullanabilirsiniz ve kafeinli içecekleri az tüketmeye çalışın. Olabildiğince az içmeye özen gösterin.

Fiziksel Aktivite

Yorgunluk-fiziksel hareketsizlik-yorgunluk kısır döngü olduğunu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için ise spor yapmaya başlamanız gerekmektedir. Düzenli olarak yapacak olduğunuz egzersizler aynı zamanda sizlerin uyku düzenini de etkileyerek sizlerin halsizlik durumunu ortadan kalkacaktır.

Источник: //evdesifa.com/halsizlik-neden-olur/

Kansızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

Kansızlık nedir? Bir çeşit kan hastalığı olarak tanımlanan kansızlık, hücrelerdeki oksijen yetersizliği ile ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri için oldukça büyük önem arz eden yapı taşı ise hemoglobindir. Hemoglobin; akciğerden, vücuttaki hücrelere oksijen taşıma görevini yerine getirmekten sorumlu, demir bakımından zengin bir proteindir.

Kansızlığa yol açan farklı nedenler vardır ve belirtilerine dikkat etmek gerekir ki tedavi için vakit kaybetmeden harekete geçilebilsin.

Kansızlık Neden Olur?

1. Demir eksikliği
Kansızlığın en yaygın sebeplerinden biri şüphesiz demir eksikliğidir.

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa kırmızı kan hücreleri vücut için gerekli olan hemoglobini üretemez.

Peki demir eksikliği hangi sebeplerle ortaya çıkmaktadır? Eğer demir eksikliğinin sebebi tespit edilirse kansızlık da kolaylıkla tedavi edilebilir. Demir eksikliğinin sebepleri:

Hamilelik: Hamilelik döneminde demir eksikliğinin ortaya çıkması çok olağan bir durumdur. Çünkü hamilelik döneminde vücut hem bebeğin hem de anne adayının yeterli oksijeni ve besini alabilmesi için ekstra demire ihtiyaç duyar. Bu yüzden hamile kadınların birçoğu gebeliğin 20. haftasından sonra demir takviyesi almaya başlar.

Mide ya da bağırsakta kanama: Sindirimin başlıca organları mide ve bağırsaklardır.

Mide ve bağırsaklarda görülen kanamaya genellikle non steroidal antienflamatuar ilaçlar, aspirin ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ve intihap önleyici ilaçların uzun süreli kullanımı sebep olmaktadır.

Ayrıca mide ülserleri de kanamaya sebep olabilir. Bu durum, yaşanan kan kaybından ötürü demir eksikliği anemisine sebep olarak kansızlığa yol açabilir.

Beslenme şekli: Beslenme şekli yani demir yönünden zengin gıdalar tüketmemek demir eksikliğine sebep olabilir.

Sadece demir eksikliği yönünden yetersiz gıdalar almak tabii ki demir eksikliği anemisine yol açmaz ancak uzun süre tek taraflı beslenmek ve demir içeren besinler tüketmemek kansızlığa yol açabilir.

Yapılan araştırmalar vejetaryenlerin et tüketmedikleri için anemiye yakalanma risklerinin daha fazla oluğunu göstermiştir.

2. B-12 vitamini eksikliği

Vücudun demir gibi kırmızı kan hücreleri üretebilmesi için Folik asit ve B-12 vitaminine de ihtiyacı vardır. Kansızlığın yol açtığı hastalıkların başında demir eksikliği anemisi ve B-12 vitamini eksikliği anemisi gelir.

Eğer B-12 ve folik asit bakımından zengin gıdalar tüketmiyorsanız kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmesine de engel oluyorsunuz demektir. Bazı kişilerde durum daha farklı olabilir. Kişi aslında yeterince B-12 vitamini alır ancak vücudu bir şekilde bu vitamini işleyemez.

Bu durumda yine B-12 vitamin eksikliği anemisinin ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

3. Kronik hastalıklar
Kronik böbrek hastalarının pek çoğunda demir eksikliği anemisi ile karşılaşılmaktadır. Bu yüzden hekimler genellikle böbrek hastalarına demir takviyesi yapmayı uygun görürler.

Diğer kırmızı kan hücrelerinin üretimini yavaşlatan kronik hastalıklar ise; kanser hastalıkları, romatoid artrit, HIV/AIDS, lupus ve Crohn hastalığıdır.

Kansızlığın diğer nedenleri; regl dönemi, kemik iliği hastalığı ve hücresel sorunlar, hemolitik ve aplastiktir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık baş döndürür mü? Bu soruyu evet olarak cevaplayabiliriz. Kansızlık hemoglobin seviyesinde düşüşe sebep olduğu için özellikle halsizlikle birlikte baş dönmesi de çok sık görülmektedir.

Peki kansızlık kilo yapar mı? Kansızlık yaşayan kişilerde havadan sağlanan oksijen verimli kullanılmadığı için tüketilen besinlere dikkat edilse ya da diyet yapılsa bile yağ yakmada bazı zorluklar meydana gelebilir.

Bu yüzden özellikle diyet yapan hastaların mutlaka bir diyetisyen yardımıyla zayıflamaları gereklidir. Kansızlığın belirtilerinin birkaçından bile muzdaripseniz vakit kaybetmeden bir dahiliye uzmanına başvurun.

 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Çabuk öfkelenme
 • Depresyon
 • Göz beyazında sarama
 • Kalp çarpıntısı
 • Baş dönmesi
 • Cinsel isteksizlik
 • Nefes darlığı
 • Çabuk yorulma
 • Güçsüzlük
 • Uyku hali
 • Kemik ve eklemlerde ağrı
 • Unutkanlık
 • Tırnaklarda incelme ve saç dökülmesi
 • Kış aylarında artan el ve ayaklarda üşüme
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Ayaklara kramp girmesi
 • Adet düzensizliği
 • Boğaz ağrısı
 • Bebeklerde ve çocuklarda büyüme geriliği
 • El ve ayakların devamlı soğuk olması
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Hiperaktivite

Kansızlık tanısı sonrası doktorunuz sizden çeşitli taviyeler almanızı ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenizi, belli bir diyet uygulmanızı isteyebilir.

1. Demir takviyesi
Kansızlık için uygulanan tedavi genellikle kansızlığın sebeplerine göre farklılık göstermektedir.

Kansızlık nasıl giderilir? Kansızlığın en yaygın sebebi demir eksikliği olduğu için hekimler öncelikle kişiye demir takviyesi yaparak hemoglobin seviyelerini artırmayı uygun görürler.

Demir takviyesi hastaya damar yoluyla da verilebilir ya da demir tabletleri kullanılarak da tedavi uygulanabilir.

2. Diyet
Kansızlık problemi ile karşı karşıya kalan hastalar mutlaka demir içeren yiyeceklere ağırlık vererek bir diyet programı oluşturmalılar. Kansızlık için ne yemeli? Demir içeren en faydalı besinler; yumurta, kırmızı et, pekmez, kuru meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, fındık ve kuru baklagillerdir.

Bu besinler yeterli miktarda tüketildiğinde hemoglobin seviyelerinde kısa sürede artış görülür. Eğer kendiniz bir diyet programı oluşturmakta zorlanıyorsanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Çünkü demir takviyesi yaparken yanlış tercih ettiğiniz diğer besinler demir emilimini azaltabilir.

Örneğin fazla kalsiyum içeren besinler demir emilimini azalttığı için tedavi süresince az miktarda alınmalıdır.

3. Vitamin ve folik asit takviyesiEğer kişide B-12 vitamin eksikliği anemisi mevcutsa B-12 enjeksiyonu ile tedavi edilerek bu eksiklik giderilebilir. B vitamini “hydroxocobalamine” denilen bir madde görünümündedir.

B-12 vitamini süt, et, yumurta ve somon balığında bol miktarda bulunur. Ayrıca veganlar ve vejetaryenler için özel olarak üretilmiş tabletler, güçlendirilmiş tahıllar ve soya ürünleri takviyesi kullanılması gerekebilir. Ayrıca C vitamini tüketimi de demirin vücutta tutulumunu artırır.

Bu yüzden C vitamini alımına da dikkat edilmelidir. Folat eksikliği yüzünden kansızlık yaşayan kişilere de folik asit tabletleri reçete edilir. Folik asit genelde B-12 ile beraber reçete edilir. Folat tabletleri ile birlikte folat bakımından zengin gıdalar tüketmek de önemlidir.

Bu gıdalar; yeşil lahana, brokoli, bakliyatlar, fındık ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

PARTNERİşte kadınların 'pes' dedirten modası!Kabızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?İshal Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/kansizlik-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221767-mykadin

Kansızlık ciddi hastalıkların habercisi olabilir!

Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

Halsizlik şikayeti yaşayan bir kişinin mutlaka bu durumu önemsemesi ve uzman bir hekime muayene olması gerekiyor. Yapılan ön tetkiklerde kansızlığın sebebi ortaya çıkartılıyor ve bu doğrultuda bir tedavi uygulanıyor.  Ülkemizde ve tüm dünyada kansızlığın en sık nedenlerinin başında demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliği geliyor.

Anemi (kansızlık) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

1-Gebelik, emzirme, büyüme-gelişme gibi ihtiyacın arttığı dönemler,2-Düzensiz adet kanamaları,

3- Mide bağırsak sisteminin ülser, gastrit, kolit, hemoroit, polip ve kanser türü hastalıkları

4-Bağırsak parazitleri,5-Aspirin veya benzeri ilaç kullanımı6-İdrar yolları ve akciğer hastalıkları7-Bazı kan kanseri türleri8-Vejetaryen tipi beslenme9-Çay ve çok fazla tahıl tüketimi

10- Buz, kil ve toprak yeme alışkanlıkları

Demir eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar

-Saçlarda dökülme, kırılma ve matlaşma,-Tırnaklarda incelme,-Dilde ağrı, acı ve tat kaybı,-Halsizlik yorgunluk.

-Eksikliğin uzun sürmesine bağlı kalp, akciğer, karaciğer- dalak büyümesi, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve merkezi sinir sistemi bozuklukları.

Kadınlarda tedavi edilmeyen kansızlık ciddi rahatsızlıklara yol açıyor

Demir eksikliği olan bir kişide mutlaka bu soruna sebep olan durumun saptanması gerekiyor. Çünkü nadir de olsa kanser gibi bazı önemli hastalıkların ilk göstergelerinden biri demir eksikliği olabiliyor. Gerekli durumlarda endoskopi, bilgisayarlı tomografi gibi ayrıntılı incelemelerin yapılması ve sonuca göre tedavi uygulanması gerekebiliyor.

2) Et, balık ve süt ürünlerinden uzak beslenmenin sonucu; B 12 Eksikliği

Kansızlığın bir diğer nedeni ise B 12 eksikliği. B 12 eksikliği sık karşılaşılan bir durum olmasına rağmen bazı durumlarda bu vitamin eksikliğine bağlı kansızlık da oluşabiliyor.

Et, balık, süt, süt ürünleri ve yumurtanın az tüketilmesi B12 eksikliğinin en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Ayrıca vücutta yetersiz emilimin olması da B12 eksikliğine zemin hazırlıyor.

Vejetaryenler, hamileler ve mide –bağırsak sisteminde emilim sorunu olan kişilerde bu soruna sıklıkla rastlanabiliyor.

B12 vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Ayrıca B12 vitamini eksikliği zaman zaman bağırsaklarda aşırı bakteri çoğalması, pankreas hastalıkları ve bazı kanser hastalarında karşımıza çıkabiliyor.

Bunun yanı sıra mide- bağırsak sistemine ait B 12 eksikliği mide yüzeyindeki hücrelerin ve bazı taşıyıcı moleküllerin atrofik gastrit –çölyak  hastalığı gibi bazı önemli hastalıkların sonucunda oluşabiliyor.

Bu eksikliğin bir kısmı da  bir çeşit mide- bağırsak  kanseri ile ilişkili olabiliyor. B12 vitamini eksikliği görülen bir kişide tüm bu sorunlar göz önünde bulundurularak detaylı inceleme yapılması gerekiyor.

Demir eksikliği anemisi nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

B12 eksikliğinin 8 belirtisi

-Halsizlik ve yorgunluk,– El ve ayaklarda güç kaybı ve uyuşmalar,– Dengesizlik– İdrar tutamama,– İştahsızlık– Duygu, durum bozuklukları– Dilde yanma ve tat kaybı

– Eksikliğin uzun sürmesine bağlı kalp damar hastalıkları

3) Folik asit eksikliği depresyona neden olabiliyor

Yetişkinlerin günde 400 mikrogram folik asit gereksinimi bulunuyor. Gebelik ve emzirme döneminde ise bu gereksinim 800 mcg’ye kadar çıkabiliyor. Folik asitin az olması durumunda anemi ortaya çıkıyor.

Folik asit eksikliğinin olduğu durumlarda kişide uyuşukluk, yorgunluk, nefes darlığı, deride ve mukozada solgunluk gibi belirtiler yaşanıyor.

Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinirse de bu durum, demir, B2 ya da B6 yetersizliğinden de olabiliyor.

Folik asit eksikliğinde dil kızarıyor, pürtükleri kayboluyor ve ağrı yaşanıyor. Hafif eksikliklerde kişide depresyon görülebiliyor. Daha ağır eksikliklerde ise sinirler hasara uğruyor ve ciddi psikolojik sorunlar yaşanabiliyor.

Demir eksikliği nedenleri ve tedavisi

Folik asit en çok hangi besinlerde bulunuyor?

Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil alg (yosun), maydanoz, nane, kuru fasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunuyor. Ayrıca keçi sütü de bu vitamin bakımından fakir olup, bu sütle beslenen çocuklara da folik asit takviyesi yapılması gerekiyor. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı da folik asit vücutta depolanmıyor. Bu nedenle de her gün alınması gerekiyor.

Sigara ve alkol kullananlarda ihtiyaç artıyor

Sağlıklı beslenenlerde ancak yaşanan bir sindirim bozukluğu ya da hamilelik döneminde folik asit eksikliği yaşanabiliyor.

Bira, şarap, rakı gibi alkollü içecekleri içenlerde ve sigara kullananlarda da bu vitamin eksikliği oldukça sık görülüyor. Ayrıca sigara ile folik asit arasında ilginç bir bağlantı bulunuyor.

Sigara ve alkol kullanan kişilerde görülen folik asit eksikliği akciğer kanserinin oluşumunda rol oynayabiliyor.

Bağışıklık sisteminiz nasıl güçlendireçeğinizi öğrenmek için “Bağışıklık sistemini güçlendirmek için” adlı makalemizi de okuyabilirsiniz

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/kansizlik-ciddi-hastaliklarin-sebebi-olabilir/

Kansızlığın Nedenleri Nelerdir?

Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetiniz varsa, varsa nedeni kansızlık olabilir.

Kansızlık Nedenleri ve Kansızlık Neden Olur? Kansızlık Nedir? Kan içinde farklı tipte hücreleri barındıran yaşamsal bir sıvıdır. Alyuvar adı verilen kırmızı kan hücreleri bu hücrelerden kanda en çok bulunanıdır. Oksijeni vücudun her yerine dağıtmak alyuvarların görevidir.

Oksijen taşıyan bu hücrelerin sayısının az olması ya da oksijen taşıma yeteneğinin bozuk olması anemiyi doğurur. Alyuvarların ömrü  yaklaşık olarak yüz gündür. Bu sebeple vücut hiç durmadan yeni kan hücreleri yaparak ölenlerin yerine koymak zorundadır.

Yetişkinlerde kemik iliğinde yapılan kanın üretimindeki düşüşler kansızlığın başlıca nedenleri arasındadır.

Kansızlığın Nedenleri

B12 vitamini, folik asit ve demir yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık (anemi)  tedavi edilmezse ciddi proplemlere neden olur. Kandaki hemoglobin oranının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olması kansızlık olarak tanımlanır.

Kemik iliğinde kan yapımının azalması ya da farklı sebeplerden dolayı kan kaybının artması kansızlığın sebebleridir. Kan yapımı azalmasının en çok görülen sebepleri B12 vitamini eksikliği, folik asit eksikliği ve demir eksikliğidir.

Kansızlık belirtileri

Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, üşüme hissi, baş dönmesi, iştahsızlık, saç dökülmesi, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, çalışma kapasitesinde düşüklük.

Kansızlık hamilelerde erken doğum, bebeğin düşük kilolu doğması ve bebek ölümlerine sebebiyet verebilir.

Kansızlık sorunu olan çocuklarda büyümede gerilik, sık sık hastalanma, dikkat dağılması, öğrenme ve algılama fonksiyonlarında azalmaya yol açar.

Yetişkin insanlarda kansızlık devamlı yorgunluğa, halsizliğe daha fazla hastalanmaya ve iç gücünde azalmaya neden olur.

Basit bir kan sayımıyla kansızlık teşhis edilebilir. Altta yatan nedeni öğrenmek için kan testleri yapılması gerekir. Kronik kansızlığın tedavisinde, kansızlığa yol açan rahatsızlığın düzeltilmesi gerekir.

Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık

• Demirin yiyeceklerle az alınması, bağırsaklardan emilimin az olması ve adet kanamaları, idrar yolları kanamaları, sindirim sistemi ülser ve kanser kanamaları gibi kronik kanamalar demir eksikliğine neden olur.

• Kırmızı kan hücreleri içinde yer alan ve oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün azalması kansızlık nedenidir. Bu moleküllerin çoğalması için demire  gereksinim vardır.

• Anemi kalbin gereksiz yere çalışmasına ve dokuların oksijen gereksiniminin tam olarak karşılanamamasına sebep olan bir durum olduğundan dolayı mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

• Üreme çağındaki kadınlarda değişik sebenlere bağlı olarak meydana gelen aşırı adet kanamaları tedavi edildiğinde kansızlık da kısa sürede düzelecektir.

Adet kanamalarının azaltılmasına ek olarak boşalmış demir depolarının doldurulması maksatıyla çoğu durumda ağız yoluyla alınan tablet ya da şuruplar, bazı durumlarda enjeksiyonla verilen demir takviyesi kansızlığın düzeltilmesini daha da hızlandırır.

• Kansızlığın çok rastlanan belirtilerinden çarpıntı, kansızlık yüzünden dokularda oluşan oksijen açlığını gidermek amacıyla, kalbin atım hızını ve her atımda pompaladığı kan miktarını artırması sonucu meydana gelir. Buna rağmen dokularda yeterli oksijen sağlanamıyorsa, solunum sayısının artması ve nefes darlığı oluşur.

• Adet kanamalarından ötürü kadınların demir depoları daha düşüktür. Sık doğumlar, çoğul gebeliklerde kadınlarda kansızlığa yol açar.

• Bebeklerin anne sütü yerine inek sütüyle beslenmesi, ek besinlere geç başlaması kansızlığa sebep olabilir.

• Vejetaryen beslenme, sağlıksız zayıflama rejimleri ve yeme bozuklukları da kansızlık nedenleri arasındadır.

• Tam kan sayımı, serum demiri ve serum demiri bağlama kapasitesi ya da serum ferritini demir eksikliğinden kaykanlanan kansızlıklarda yapılması gereken tetkiklerdir.

• Sindirim sisteminde bozukluklar, uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar alınan demirin emilimini bozarak kansızlığa sebep olabilir.

• Demir gereksinimi kadınlarda, bebeklik döneminde, gebelikte, ağır hastalık ve emzirme dönemlerinde daha da artar.

• Demirin emilimini engelleyen maddeler içerdiği için çay yemek sonrası hemen içilmemelidir. Süt ve süt ürünleri  demirin emilimini engelleyeci etki gösterdiğinden dolayı demir ilacıyla beraber alınmamalıdır.

Folik Asit Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık

• Alyuvarların üretimi için folik gereklidir. Folik asityeterli değilse kan hücresi üretimi azalır ve kansızlık oluşur.

• Folik asit vücut için çok önemlidir. Kan yapımı ve DNA sentezi için gereklidir.

• Alkol folik asitin emilimini olumsuz olarak etkilediği için bu tür kansızlığa en fazla alkoliklerde rastlanır. Doğum kontrol ilaçları, epilepsi ilaçları, bağırsak hastalıkları da folik asit yetersizliğine sebep olabilir.

• Folik asit eksikliğinden kaynaklanan kansızlıkta dil şişmiş ve kırmızı görünümdedir. Depresyon ve ishal de görülebilir.

• Sinirlilik, hafızada proplemler, depresyon, kilo kaybı, halsizlik, fiziksel çalışmaya karşı dayanaksızlık folik asit eksikliğin belirtilerdir.

• Alkol  folik asit  emilimini etkileyerek tamamının vücuttan atılmasına  neden olur.

• Folik asit eksikliği sonucu  makrositik anemi görülebilir. Bu durumda vücuttaki alyuvar hücreleri büyür ve hücrelerin sayısı düşer.

B12 Vitamininin Eksikliğinin Sebep olduğu Kansızlık

• Vitamin B12 alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için gereklidir. B12 vitamininin yetersli miktarda olmaması halinde kansızlık oluşur.

• Besinlerle alınan B12 vitamini emiliminin olabilmesi için mide, pankreas ve ince barsağın fonksiyonlarının normal olması gerekir. Bunlardan birindeki bozukluk B12 vitaminin eksikliğine yol açar.

• Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için  vitamin B12 ye ihtiyaç vardır. Yeterli oranda alınmazsa  B12 vitamini eksikliği  nefes darlığı, çarpıntı ve bitkinlik gibi proplemlere neden olan  bir tür kansızlık sorununa yol açar.

• Bu tür kansızlık genellikle vejeteryan beslenenlerde, mide rahatsızlıkları ve ince barsak rahatsızlığına bağlı emilim bozukluğu olanlarda görülür.

• Zihinsel fonksiyonlarda azalma, el ve ayaklarda karıncalaşma, bacak ve ellerde duyu kaybı, sararmış cilt, şişmiş, ağrıyan ve hassas dil, yorgunluk, unutkanlık, çarpıntı B12 eksikliği belirtileridir.

• Vücut rezervleri tamamen bitinceye dek kadar kendini 5-6 yıl  belli etmeyebileceğinden dolayı, vitamin B 12 takviyesi almaya her zaman dikkat etmek gerek. Gerekli oranda aldığınızdan emin değilseniz kan testi yaptırabilirsiniz.

• Sığır eti, karaciğer, böbrek, yumurta, süt, peynir ve balık B12 vitamini olan yiyecekler arasındadır

• B12 vitamini içeren gıdaların yeterli miktarda tüketilmemesi, yeteri kadar tüketilmesine rağmen  vücuttaki emilim bozukluğundan dolayı faydalanılamaması, alkol kullanımı, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı bu vitaminin eksikliğine neden olur. Vejetaryenler, yaşlılar, devamlı diyet yapanlar da B12 eksikliği riskiyle karşı karşıyadır.

• B12 eksikliğini tedavi etmek  için b12 vitamin iğnesi veya B12 vitamin hapı kullanılır. Yine dil altından alınan türüde bulunmaktadır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/kansizlik-nedenleri

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..