Çabuk zayıflatan bitkiler

Zayıflatan Besinler

Çabuk zayıflatan bitkiler

Zayıflatan Besinler Zayiflatan Yiyecekler – Bu makaledeki notlar: zayıflatan yiyecekler zayıflatan besinler zayiflatan yiyecekler..

İşte zayıflamanızı sağlayacak 5 süper besin.

Bu yiyecekleri günlük diyetinizin bir parçası haline getirin ve kilolarınız kayboluşunu izleyin.

Bazı besinlerle kilo vermek gerçekten zordur. Bu besinler yeniden yeme isteği oluşturur (“bir daha yiyeyim!”), kan şekerinizle savaşır ve sonuçta galip geldiğinde beliniz kalınlaşır.

Fakat bazı besinler bunun tam tersi tepki verirler. Mutlaka brokoliyi ve yaban mersinini duymuşsunuzdur, bunlar sizin bedeninizi dengede tutar.

Bu yiyeceklerinizi günlük diyetinizin bir parçası haline getirin ve kilolarınız kayboluşunu izleyin.

Greyfurt: Hiç greyfurt diyetini denediniz mi? Uzun araştırmalar sonucunda greyfurt kilo savaşçısı olarak ün kazandı. Son zamanlarda Kaliforniya Scripps Kliniği’ndeki bilim adamları greyfurdun etkileri üzerinde yaptıkları çalışmalarında yemekten önce yenilen yarım greyfurtun, kilo vermeye yardımcı olduğunu buldu.

Buna göre greyfurt kapsülleri, greyfurt suları içmek ve greyfurt yemek kilo vermede çok etkili. Bu 3 şık arasında en iyi etkiyi gerçek greyfurt sağlıyor. Bunlara ek olarak greyfurt içerisinde kanserle savaşan liminoids ve lycopene içerir. Kırmızı greyfurt da insan vücudundaki kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olur.

Bir greyfurdun yarısı sadece 39 kaloridir.

Sardalya: Sardalya bu zamana kadar ki en sağlıklı besindir ve kilo vermek için çok iyi bir ortaktır. Her şeyden önce Sardalya protein yüklü bir besindir ve kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. Tam ve yenilenmiş bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlar.

İkinci büyük deposu omega 3’ tür. Sadece kardiyovaküler bölgeyi güçlendirmekle kalmaz moral ve motivasyonunuzu yükseltmenizi sağlar. (İyi hissetiğiniz için abur cuburdan uzak durmaya başlarsınız.

) Sardalya besin zincirinde türüne az rastlanacak derece zarar verici özelliği en az olan bir besindir.

Balkabağı: En iyi kilo verdirebilecek besinler arasındadır. Uzun süre konserve halinde saklanılmış balkabağında yüksek olanda lif vardır ve buna karşılık 40 kalori kadar düşük bir kalori oranına sahiptir.

Uzun araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, lifler insan sağlığı için çok önemlidir ve kilo düzenlenmesinde de büyük yararları bulunur. Balkabağı dünyada yetiştirilmesi en kolay sebzelerdendir.

Tatlandırıcılarla tatlandırıp, bir tutam tarçın, badem ve hindistan cevizi ekleyerek kan sekerinizi düşürebilirsiniz.

Sığır eti: Et çok iyi bir diyet besinidir çünkü içinde antibiyotik, steroid ve hormon içermez. Eğer etten kendimizi sakınırsak kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Yüksek protein diyetleri çeşitli sebeplerden dolayı kilo kaybına neden olur. İçerdiği protein metabolizmayı uyarır, daha uzun süre tok hissettirir ve iştahınızı azaltır.

Ayrıca, sığır eti yüksek miktarda omega 3 içerir bu da size sağlıklı bir hayat kazandırır.

Yeşil çay: Besin değeri taşımayan bitki kilo vermenizi hızlandırır ve incelmemizde bize çok yardımcı olur.

Yüksek oranda antioksidan içerir, kalp sağlığımızı destekler, sindirime yardımcı olarak kan şekerini ve vücut sıcaklığını ayarlar. Metabolizmayı hızlandırı, yağ oksidasyonunu artırır. Bu şekilde kilo vermemizde bize yardımcı olur.

Bazı araştırmalara göre günde 5 fincan yeşil çay kilo vermek için sihirli bir dokunuş, rahatlamak için iyi bir yoldur.

Zayıflatan Bitkiler

Zayıflatan Bitkiler
Yağ Yakan ve Zayıflatacı Şifalı Bitkiler – Zayıflatan Bitkiler Nelerdir – Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler – Zayıflatan Şifalı Bitkiler

Zayıflatan Bitkiler… Leziz kekik, hafif tere, aromatik adaçayı… Hayatımıza nefis tatlar katan bu bitkiler, vücut metabolizmasını hızlandırarak fazla suyun atılmasını ve yağların yakılmasını tetikliyorlar
Genellikle fazla dikkat çekmeselerde, bitkilerin pek çok marifeti vardır. Bazı bitkiler çok az bilinmekle beraber, aktarlardan temin edilebilir. Yapılarında hem vücudumuza, hem ruhumuza iyi gelen maddeler bulunur. Vitamin ve mineraller, eter yağlar, önemli acı maddeler, tannik asitler (hemoroit, farenjit gibi sorunlarda damarları büzücü etkisi vardır) ve diğerleri… Üstelik, bitkiler zayıflamayı da destekler. Zayıflatan bitkiler sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır, tatlı isteğini keser ve fazla suların atılmasını sağlar. Artık keyifle zayıflamanın zamanı geldi. İşte, Zayıflatıcı bitkiler!

Zayıflatan Bitkiler Metabolizmayı hızlandırıyorlar

Balıkotu metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki silikondioksit sayesinde saçlar parlar, tırnaklar güçlenir. Salata ve meyveli içeceklere yakışır.

Civanperçemi (pelinotu) içindeki acı maddelerle tatlı besinlere karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerde iyi gider.

Fesleğenin hafif baharatlı bir tadı vardır. Vücutta biriken fazla suyu atar. Böylece birkaç kilo hafiflersiniz. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi vardır.

Tarhun hafif acı ve aromatik bir lezzete sahiptir. İdrar söktürücüdür, aynı zamanda vücudun kimyasal işlemlerini hızlandırır, toksik maddelerin ve fazla suyun atılmasını sağlar. Salata, balık ve tavukla iyi gider.

Frenkmaydanozu kanı temizler ve taze enerji verir. Bu da sizi aktif kılar, metabolizmanızı hızlandırır. Yapraklarının tadı anason ya da rezeneye benzer. Salataya ve yeşil soslara yakışır.

Tere, yağ yakınımı hızlandırır. Sadece çiğ yemek gerekir. Çünkü ince yaprakları pişince acılaşır. Üstelik, içinde pek çok vitamin bulunur, zinde tutar.

Kekiğin bir cinsi olan keklikotunda da pek çok acı madde bulunur. Bu da sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır. Pizzalara ve domates çorbasına yakışır.

Biberiye, sindirimi düzenler. Mükemmel bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Koyun eti ve patatesle iyi gider.

Maydanoz, kimyayı hızlandırır, bağdokusunu güçlendirir. Bu da vücudu fazla sudan kurtarır.

Frenksoğanı, fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar ve sindirimi teşvik eder. Hafif acı, soğana benzeyen tadının sebebi, içindeki hardal yağlarıdır.

Kekik, sindirim sorunlarına iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, zinde kılar. Et, balık, çorba, patates ve sebzeye yakışır.

Adaçayının içinde pek çok acı madde vardır. Özellikle “aşerme”ye karşı iyi bir ilaçtır. Yeme alışkanlıklarını kontrol altına almak isteyenler için idealdir. Çorba, et ve makarnayla çok lezzetli olur.

Pratik mutfak bilgileri

Taze bitkiler en iyi nasıl muhafaza edilir.

Bitkilerin pek çoğu, tıpkı çiçekler gibi, sapları kesilerek su dolu bir vazoya / bardağa konur. Islak bir beze sarıp buzdolabında muhafaza etmek de mümkündür (3 gün). Maydanoz ve frenk soğanı, 1-2 gün buzdolabında tutulabilir.

Bitkileri nasıl kurutabiliriz

Bitkileri doğrudan güneşe maruz bırakmadan, bir tel üzerinde ve iyi havalandırılan bir ortamda kurutmak gerekir. Kuruttuktan sonra dondurmak da mümkün. Bu işlem için torbanın ağzını sıkıca kapatmalısınız.

Taze bitkileri alırken nelere dikkat etmeliyiz

Renkleri mutlaka canlı yeşil olmalıdır. Sapları sıkı olmalı, yapraklar birbirine yapışık ya da porsumuş bir şekilde durmamalıdır.

Yemeklik bitkileri özelliklerine göre me şekilde pişirmeliyiz

Kekik veya biberiye gibi “sert” bitkiler, lezzetlerini yaklaşık 10 dakika sonra salarlar. “Yumuşak” bitkilerinse yemeğin pişmesine yakın, kısa bir süre buğulanmaları gerekir. Aksi takdirde içlerindeki değerli maddeler bozulur.

Bitkilerin tazeliklerini ya da lezzetli olup olmadıklaını nasıl test edebiliriz

Bir – iki yaprağı elinize alıp, parmaklarınızın arasında ezin. Yoğun bir koku veriyorlarsa, bitkiler taze ve lezzetlidir.

En İyi Zayıflatan Yiyecekler

İNGİLTERE’de yayınlanan Daily Mirror Gazetesi, en iyi zayıflatan 10 yiyeceği belirledi. En iyi zayıflatan yiyecekler ve vücutta yaptıkları etkiler şöyle:Esmer pirinç: B Vitamini deposu olması sayesinde proteinleri, yağları parçalıyor, hazmı kolaylaştırıyor.Greyfurt: Metabolizmayı hızlandırıyor, vücut direncini artırıyor.Kırmızı üzüm: Dolaşım sistemini temizliyor.

İçerdiği lif, vitamin ve mineraller sayesine kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.Salatalık: Lif zengini olması sayesinde tokluk hissi veriyor. Ayrıca sağlıklı bir su deposu.Nar: Hormonları dengeliyor. Bu sayede kiloyu kontrol etmek daha kolaylaşıyor.

Ayrıca güçlü bir antioksidan…Azuki fasulyesi (Küçük kırmızı fasulye): Fasulyeler arasında en az yağ oranına sahip… Vücutta daha fazla suyu tutuyor.

Brokoli: Lif ve C vitamini deposu… Ayrıca kilo vermeye yarayan kalsiyum içeriyor. Karaciğere iyi geliyor.

Источник: https://www.notusta.com/zayiflatan-besinler-1433/

Basenden Zayıflatan Bitkiler Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Çabuk zayıflatan bitkiler

Türk kadınlarını büyük bir kısmında basen kalça problemi vardır. Toplum olarak bol karbonhidratlı besinler tüketildiği için fazla kilolar kaçınılmaz hale geliyor.

Bayanların vazgeçemediği altın günleri ve toplantılar ise fazla kilolara davetiye çıkarmaktadır. Yanlış alışkanlıklardan zor olsa da vazgeçmek gerekir.

Sağlığınızı tehdit edecek kadar fazla kilonuz var ise bir an önce kendini durdurun ve kilo sorununuz daha da ilerlemeden bir uzman yardımı ile fazla kilolarınızdan kurtulun. Hem güzelliğiniz hem sağlığınız için gerekli olan tek şey bilinçli davranmaktır.

Basen bölgesi diğer bölgelere göre biraz daha zor eriyen bir bölgedir. İmkânınız var ise düzenli olarak haftada en az 3 ya da 4 gün yürüyüş yapın.Basen ve kalça eritme hareketlerini disiplinli bir şekilde yaparsanız ve diyetinize dikkat ederseniz olumlu sonuçlar alabilmeniz zor değildir.

Basen bölgesindeki yağların yok edilmesi ve basenlerin incelebilmesi için sadece bitki çayları tüketmek etkili olmayacaktır. Böyle bir mucize beklemek yerine spor, diyet, bitki çayı desteğini bir arada yürütebilmelisiniz.

Basen Bölgesini Zayıflatan Bitkiler Nelerdir?

Basen bölgenizin zayıflamasını istiyorsanız ve bunun için bitkisel bir çözüm arıyorsanız, bitkisel çayları kullanabilirsiniz. Bu çaylar ile sadece basen bölgenizde değil bütün vücudunuzdaki fazla yağlarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Basen bölgesinde yağlardan kurtulmak isterken sağlığınızdan olmamak adına bitkiler konusunda bilgili olmalı ve bu bitkileri bilinçli kullanmalısınız. Önerilen miktarların ve kullanım şekillerinin dışına çıkılmamalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu olanlar özellikle karaciğer rahatsızlığı yaşayanlar bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalılar.

Yeşil Çay: Diyet yapan ya da yapmayan herkesin günde en az 2 fincan içmesi gereken bir çaydır. Yeşil çay basen eritmek için kullanılacaksa da iki fincan tüketilmesi yeterli olacaktır.

Daha fazla tüketilen yeşil çay karaciğerin yorulmasına neden olabilir. Vücutta oluşan ödemlerin atılmasında fazlası ile etkilidir. Vücudunuz ve sizin güzelliğiniz için yeşil çay içmeniz önemlidir.

Bacaklarınızda ve basen bölgenizde oluşan ödemlerin atılmasına yardımcı olarak basenleriniz eritmenize yardımcı olacaktır. Yeşil çayı, hamileler ve emziren anneler kullanmamalı. Her ne nedenle içecek olursanız olun yeşil çayı poşet çaylardan değil; açık olarak satılan yeşil çay bitkisinden demlemeye özen gösterin.

Biberiye: Yağ yakımı ve ödem atımı özelliği ile basenlerin erimesinde, en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Biberiye çayının yanında, suyunuza, biberiye yağı damlatarak da tüketebilirsiniz. Çayı hazırlamak için kaynamış bir fincan suyun içine bir tutam biberiye eklenmeli ve 5-10 dakika arasında demlenmelidir. Günde bir bardak biberiye çayı yeterli olacaktır.

Zencefil: Genellikle kış aylarında bağışıklık güçlendiren bir çay olarak bilinse de bölgesel zayıflamada yararlanılan en iyi bitkilerden bir tanesidir. Zencefil çayı için zencefilin aktardan açık olarak alınması uygundur. Zencefil çayının acımsı tadından dolayı tek başına içilmesi zor gelirse ıhlamurla birlikte kullanılabilir.

Lahana: Yüksek su ve düşük yağ içeriği ile birlikte kilo vermenizi ve verdiğiniz kiloların, bölgesel olarak fazlalığınızın bulunduğu yerlerden gitmesini sağlar. Lahanayı kür olarak diğer bitkilerin karışımlarıyla, sadece lahana suyu olarak ya da doğrudan çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Yeşil Elma: Meyve kategorisinde olmasına karşın vücudun yağ yakmasına destek olan bir içeriğe sahiptir. Yeşil elmayı basen zayıflatmak için doğrudan tüketebileceğiniz gibi bir bardak suyun içine elmayı dilimleyip 1 saat bekledikten sonra suyu içerek de tüketebilirsiniz.

Maydanoz: Maydanozun yağ yakmak konusundaki başarını artık bilmeyen kalmadı. Zayıflamak, incelmek isteyen herkes maydanoz suyu kullanabilir.

Maydanozun kaynatılarak suyunun elde edilmesi ve suyunun içilmesi gerekmektedir. Bu şekilde tüketilen maydanoz suyu, kısa vadede basen bölgesindeki yağların erimesinde etkili olacaktır. Maydanoz suyunun aşırı tüketilmesi zararlı olabileceğinden günde bir bardak yeterli olacaktır. Maydanoz suyunu hamilelerin tüketmesi önerilmemektedir.

Maydanoz suyunu içmekte zorlanırsanız maydanozu doğrudan tüketebilirsiniz. Su olarak daha fazla etkisi olan maydanoz; salatalarda, yemeklerde de basen incelmesine etki edebilecektir.

Yosun: Yenilebilir, kahverengi deniz yosununun özellikle basen ve kalça bölgesinde yağların yakılması konusunda etkili olduğu biliniyor. Yosun özellikle birikmiş ve uzun yıllardır var olan yağlar üzerinde etkilidir.

Hindiba: İçinde intybin ve taraxin barındıran bir bitki olan hindiba, metabolizmanın hızlanmasına ve yağların kolayca yakılmasına etki eder. Yağ yakıcı nadide bitkilerden birisidir ve özellikle basen bölgesi yağlarında etkilidir.

Basen İncelten Çay Tarifi

 • 1 çay kaşığı kakule
 • 1 çay kaşığı kuru kekik
 • 1 çay kaşığı tane karabiber
 • Taze zencefil (Kabuksuz dilimlenmiş)
 • İnce dilimlenmiş limon
 • Alabildiği kadar su

Basen İncelten Çayın Hazırlanışı

Bütün malzemeleri çayı yapacağınız kaba alın ve üzerine sıcak su dökerek 2 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenme süresinin aşılması ya da kısa tutulması çayın etkisini azaltabilecektir.

Tam 2 dakika demlemeden sonra tüketebilirsiniz. Çayın tüketmeden hemen önce taze olarak hazırlanması önerilmektedir. Basen incelten çayın günde bir fincan içilmesi idealdir.

Aşırı içilmesi basenleri daha fazla ve hızlı inceltmeyeceği gibi vücut sağlığınıza zarar verebilir.

Basen Eriten Doğal Kürün Hazırlanışı

Basenlerin erimesini ve doğal olarak incelmesini sağlayan doğal kür de birçok bitkiden elde edilmiş yağlar kullanılmaktadır. Sağlıklı ve etkili bir basen incelmesi vaat eden doğal kür için streç filme, aspirine, doğal deniz tuzuna, Türk kahvesine, zeytin ve portakal yağlarına ve suya ihtiyacınız olacak.

Kürü hazırlamak için malzemelerin doğru sıralamayla karıştırılması önemlidir. Bunun için ilk olarak sadece tuz, aspirin, kahveyi derince bir kapta üzerine bir miktar su ekleyerek karıştırın.

Karıştırırken tuzun hafif erimesi ve karışımın özdeşleşmesi için ezme yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı 20 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Dinlenme süresi bittikten sonra karışımın içine zeytin ve portakal yağlarını eklemeli ve daha çok karıştırmalısınız. Oluşan karışım homojen yapıda olmalıdır.

Basen Eriten Doğal Kürün Uygulanışı

Homojen karışım 30 dakika dinlenmeden uygulanmamalıdır. Bu karışımı basen bölgenize uygulama yaparken ince bir tabaka şeklinde uygulamalısınız. Masaj yaparak sürdüğünüz karışımın üzerini son olarak streç filmle sarmalı ve yaklaşık bir saat kadar bekletmelisiniz. Süre bittikten sonra ılık su ile cildi, karışımdan arındırmalısınız.

Kürü her zaman uygulamadan önce taze olarak hazırlamalısınız. Doğal kürü haftada iki kez yapmak uygundur ama en fazla dört kez olacak kadar yapılabilir. Düzenli ve doğru bir uygulama ile 30 gün sonunda belirgin bir sonuç elde edebilirsiniz.

Basen Zayıflatan Çay

Basen zayıflatan çay, basenlerin içten yağların eritilmesine yönelik çalışarak etkin bir zayıflama sağlamaktadır. Basen zayıflatan çay için sinameki, kuşburnu, papatya, funda yaprağı ve rezene bitkilerine ihtiyacınız olacak. Bitkilerin hepsini aktardan açık olarak olmalı; hazır poşet çaylardan kullanmamalısınız. Açık olarak alınmış bitkilerden birer tutam yeterli olacaktır.

Çayı hazırlamak için öncelikle mümkünse cam demliğin içine bir fincan çay hazırlayacak kadar su koymalısınız. Suyu kaynatmadan, hafif sıcak olacak şekilde hazır etmelisiniz. Isınmış suyun içine funda yaprağı, sinameki, papatya, kuşburnu, rezene bitkilerini ilave etmelisiniz. Çayın demlenmesi için 5-6 dakika beklemek yeterli olacaktır.

Az ya da çok demlenmemesine özen göstermelisiniz. Hazırlanan biti çayını süzerek tüketmelisiniz. Basen zayıflatan çaydan her sabah bir fincan içmeniz gerekiyor. Basen zayıflatan çayı aç ya da tok olarak tüketebilirsiniz.

Kürü 10 gün ara vermede uygulamaya özen göstermelisiniz. 10 günden sonra küre son vermeli; devam etme ihtiyacı duyarsanız bir hafta ara verdikten sonra tekrar 10 günlük set şeklinde uygulamalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Basen Eritme Kürü Nasıl Hazırlanır?

İbrahim Saraçoğlu bitkiler konusunda uzman isimlerden bir tanesi. Kendisinin lahananın faydaları ve etkileri konusundaki açıklamaları da biliniyor. Saraçoğlu’na göre lahana basen eritmek konusunda da oldukça etkili. Kürü hazırlamak için lahananın iri yapraklarından dört adet, bir miktar su, bir tutam maydanoz gerekli olacaktır.

Kürün hazırlığında öncelikle yarım litre kadar kaynamış suyun içine lahana yapraklarını eklemelisiniz. Lahanalar eklendikten sonra tencerenin kapağını kapatın ve 3 dakika kadar kaynatın.

3 dakika sonunda tencereye maydanozları ekleyebilirsiniz. Hafifçe karıştırıp tekrar kapağını kapatmalı ve 2 dakika daha kaynatmalısınız. Kür hazırlanırken pişirme sürelerine çok dikkat etmek gerekiyor.

Son olarak tencerenin kapağını açarak 5 dakika daha ocakta bekletmelisiniz. Ocaktan aldığınız tencereyi ortam ısısında hafif ılımaya bırakmalısınız. Dolaba ya da dışarıya kaldırmamalısınız. Pişen karışımdan suyu süzmeli; maydanoz ve lahanaları iyice sıkarak sularını almalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Basen Eritme Kürü Nasıl Uygulanır?

Lahana ve maydanoz ile hazırlanan kürden elde edilen su ayrı bir kaba alınmalıdır. Suyu üçe bölüp sabah, öğle ve akşam tüketme mümkündür. Kürü her içişinizde bardağa 2 çorba kaşığı limon suyu ilave etmeyi unutmamalısınız.

Suyu aç karnına içmek daha etkili olacaktır ama açken tüketemeyenler öğünlerden iki saat sonra içebilirler. Hazırlanan her kür bir günlük ölçüde olacaktır. Yani her gün yeniden taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Basen Eritme Kürü Ne Kadar Süre Uygulanacak?

Lahana, maydanoz ve limondan oluşan kürü, doğru bir şekilde en uygun sürede uygulamak alacağınız sonuca etki etmektedir. Bunun için kürü 7 gün boyunca ara vermeden uygulamalı ve 3 gün ara vermelisiniz.

7+3 yani 10 günlük bu seti üç kez arka arkaya devam ettirmelisiniz. Toplamda üç hafta yani 21 gün uygulama, 9 gün ara yapmış olmanız gerekmektedir. 3 set tamamlandıktan sonra kürün uygulanmasına uzunca bir süre ara verilmelidir.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/basenden-zayiflatan-bitkiler/

Zayıflamaya Yarayan En İyi 9 Bitki Çayı!

Çabuk zayıflatan bitkiler

Haber güncelleme tarihi 08.05.2019 18:03

Zayıflamaya Yarayan Bitki Çayları Nelerdir?

Ülkemizde yaygın olarak görülen obezite sorunu her geçen gün giderek artmaktadır. Aşırı kilolar fiziksel görünümü olumsuz yönde etkilediği gibi kişinin sağlığını da tehdit etmektedir.

Birçok hastalığı tetikleyen obezite, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için öncelikle bir diyetisyene başvurmanızı öneririz. Bir uzman kontrolünde uyguladığınız diyetin yanı sıra günün bir bölümünü mutlaka spora ayırmalısınız.

Aksi halde hareketsiz kalarak sağlıklı kilo vermeniz pek mümkün olmayabilir. Bu süreçte bazı bitki çayları da zayıflamanıza yardımcı olabilir. Ancak bu bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Doktorunuz sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak hangi bitki çaylarının sizin için daha uygun olduğunu belirleyecektir. Bu içeriğimizde sizler için zayıflatan bitki çaylarını veya zayıflamaya yarayan bitki çayı çeşitlerini araştırdık ve derledik.

Zayıflatan Bitki Çayları;

 • Yeşil Çay
 • Beyaz Çay
 • Yaban Mersini Çayı
 • Maydanoz Çayı
 • Yerba Mate Çayı
 • Tarçın Çayı
 • Zencefil Çayı
 • Kuş Otu Çayı
 • Pu-Erh Çayı

1. Yeşil Çay

Zayıflamaya yardımcı bitki çayları denilince akla ilk gelen bitki çayı şüphesiz ki yeşil çaydır. Zayıflamaya yardımcı çaylar arasında ilk sırada yer alan yeşil çay, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan yeşil çay, bu sayede yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Pek çok araştırmaya konu olan yeşil çayın düzenli tüketilmesi halinde kilo vermeyi hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda yeşil çayın özellikle aşırı kilolular üzerinde etkisinin daha fazla olduğu belirtilmiştir. Yeşil çay, zayıflamaya yardımcı etkisinin yanı sıra vücut sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır.

Ancak her bitkisel üründe olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de çok dikkatli olunmalıdır. Yeşil çay, bir bardak kahvenin yarısı kadar kafein içermektedir. Bu nedenle çarpıntı sorunu olanların yeşil çay tüketiminde çok dikkatli olmaları önerilmektedir. Hamilelerin ve emziren annelerin yeşil çay tüketiminden kaçınmaları tavsiye edilir.

Ayrıca kan inceltici ilaç kullananların, kalp, tansiyon ve depresyon ilacı kullananların yeşil çay tüketmemeleri önerilir.

2. Beyaz Çay

Kilo vermeye yardımcı bitki çaylarından biri olan beyaz çay, Dr. Mehmet Öz tarafından önerilen çaylardan biridir. Gıdalar yoluyla alınan yağların vücut tarafından emilimini azaltan beyaz çay, bu sayede yağların vücutta depolanmasını engeller.

 “Uluslararası Obezite” dergisinde yayımlanan bir araştırmada beyaz çayın içindeki polifenoller ve kafeinin kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Beslenme ve Metabolizma” isimli dergide yayımlanan bir başka araştırmaya göre ise beyaz çayın içinde bulunan ve “epigallocatechin-3-gallat” adı verilen polifenollerin yağ hücresi oluşumunu baskılayarak vücuttaki yağ birikimini engellediği ifade edilmektedir. Birçok bitki çayında olduğu gibi beyaz çay da çeşitli yan etkilere yol açabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin beyaz çay içmesi önerilmez. Ayrıca beyaz çay tüketimi çarpıntı, tansiyon, mide bulantısı, kusma ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle beyaz çay kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

3. Yaban Mersini Çayı

Zayıflamaya yardımcı bitki çaylarından bir diğeri yaban mersini çayıdır. Yaban mersini çayı diğer çaylardan farklı olarak iştahınızı kontrol altına alır.

Kan şekerini dengelleyen yaban mersini çayı, bu özelliği sayesinde açlık hissinizin azalmasını sağlar. Akşam yemeğinden önce 1 bardak yaban mersini çayı içerek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

 Yaban mersini çayını hazırlamak için; 1 bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Ancak demlenme süresini uzatmamaya dikkat edin.

Aksi halde demlenme süresi uzadıkça çayın tadında acılık meydana gelecektir. Ayrıca kurutulmuş yaban mersini meyvesi ve yaprağı kullanacaksanız 1 bardak kaynatılmış suya 1 çay kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır.

4. Maydanoz Çayı

Maydanozun zayıflatıcı özelliği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Sindirimi kolaylaştıran maydanoz çayı, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan maydanoz çayı, vücudun su tutmasını önler. Ancak hamilelerin ve emziren annelerin maydanoz çayı tüketimden kaçınmaları önerilir.

 1 bardak suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra ocaktan alın. Kaynamış suya 2 çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz ekleyin. 3-4 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayı süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Ancak demlenme süresinin uzamamasına dikkat edin. Aksi halde çayınızın tadı acılaşabilir.

Çayın tadı sizin için acı geliyorsa birkaç damla limon veya yarım çay kaşığı bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

5. Yerba Mate Çayı

Fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek çaylardan bir tanesi de yerba mate çayıdır.

İçeriğindeki “mateine” bileşeni sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve vücut ısısını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Bu sayede yağ yakımını hızlandıran yerba mate çayı, kilo kaybını hızlandırır.

Ayrıca yerba mate çayı, tokluk hissini uzatarak iştahı kontrol altına alır. Yapılan bir araştırma düzenli olarak yerba mate çayı tüketen kişilerin tüketmeyenlere kıyasla daha fazla kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

Ancak hamilelerin ve emziren annelerin yerba mate çayı tüketmeleri önerilmez. Ayrıca yerba meta çayının bazı kişilerde mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve kalp çarpıntısı gibi yan etkilere neden olabileceği ifade edilmektedir.

 Yerba mate çayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta suyu yapraklarla birlikte kaynatmamaktır. Mate yapraklarını kaynamış ve 3-4 dakika oda sıcaklığında dinlenmiş olan suya atın. Daha sonra 2-3 dakika çayın demlenmesini bekleyin. Çayın tadı acı gelirse bir miktar bal veya süt ilave edebilirsiniz.

6. Tarçın Çayı

Herkes tarafından bilinen ve sevilen bir kokuya sahip olan tarçın çayı, termojenik etkisine sahiptir. Pek çok şifaya sahip olan Tarçın çayı aynı zamanda vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

Metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte kişi yediklerini çabuk yakar ve böylelikle kilo alma derdi ortadan kalkar. Tarçın çayının bir diğer özelliği ise vücudun kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler.

Tarçın çayını, sade bir şekilde tüketebilir veya hazırladığınız bitki çaylarına tarçını toz şekilde ekleyip tüketebilirsiniz.

7. Zencefil Çayı

Zencefil çayı, kişilerin zayıflamak için kullandıkları bitki çayları arasında yer almaktadır.

Zencefil çayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de mide sakinleştirici ve sindirimi kolaylaştırmasıdır.

Mide bulantısına da iyi gelen zencefil çayı, metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra kişinin psikolojisinin daima iyi olmasını sağlamaktadır.

8. Kuş Otu Çayı

Zayıflatan bitki çayları arasında kendisine yer bulan kuş otu çayı, içerisinde bulundurduğu potasyum ve magnezyum sayesinde bağırsakların temizlenmesine yarayan çaylar arasında yer alır. Kuş otu çayı, vücutta bulunan fazla suyun dışarı atılması, şişliği önlemesi ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

9. Pu-Erh Çayı

Listemizin son sırasına yaklaşırken karşımıza Pu-Erh bitki çayı çıkmaktadır. Pu-Erh çayı aslından bilindiğinden çok daha yararlıdır. Sabahları kahvaltıdan önce tüketildiğinde vücutta bulunan yağ hücrelerinin küçülmesine ve vücutta bulunan yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Önerilen İçerik;

► Yorgunluktan Kurtulmanın 7 Yolu!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Источник: https://www.neoldu.com/zayiflatan-bitki-caylari-16007h.htm

Zayıflatan Bitkiler

Çabuk zayıflatan bitkiler

Zayıf olmak, estetik bir mesele olmaktan çıkalı bayağı oluyor. Evet, çoğumuz güzel görünmenin anahtarının zayıf bir bedenden geçtiğini düşünüyoruz ancak daha önemli bir noktayı gözden kaçırıyoruz: Fazla kilolarınızdan kurtulmak demek aynı zamanda daha aktif ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek anlamına geliyor.

Spor ve dengeli beslenmenin yanı sıra zayıflama ürünleri de artık kafamızı meşgul ediyor. Ancak zayıflamanın da doğal ve sağlıklısı makbul diyerek zayıflatan bitkilere bir göz atalım istedik.

Öncelikle doktorunuza ya da diyetisyeninize danışarak faydalanabileceğiniz bitkisel zayıflama yöntemleri bu şifalı bitkilerin zayıflatıcı etkisinden geliyor. Zayıflatan bitkiler nelerdir, hep birlikte bakalım.

1. Yeşil Çay

Şifalı bitkiler arasında sayılabilecek olan yeşil çay alternatif tıp alanında sıklıkla başvurulan ve düzenli olarak içildiğinde zayıflatan bitkiler listesinde yer alan bir lezzet.

Yeşil çayın yağ yakıcı etkisi içinde bulunan termojenik maddelerin sayesinde ortaya çıkar. Bu maddeler yağ yakımını hızlandırarak zayıflamanızı sağlar.

Zayıflamak için bitkisel yöntemlerden vazgeçmeyenler için günde 3-4 kupa yeşil çay tavsiye edilebilir.

2. Ginseng

Kendine has şifa gelenekleri olan ve alternatif tıp alanında önde gelen bir ülke olan Çin’e özgü şifalı bitkiler arasında en popüleri belki de ginsengtir.

Hem sizin bedensel olarak iyi hissetmenizi sağlar, hem de bitkisel zayıflama konusunda oldukça iddialıdır. Ruha ve bedene aynı anda şifa verdiğine inanılan ginseng, yağ depolama kapasitenizi azaltır ve metabolizmanızı hızlandırır.

Tarçın, bal ve ginseng kökü kullanarak kendinize ginseng çayı da yapabilirsiniz.

3. Hibiskus

Bitkisel olana güvenirim diyenlerden ve bitkisel zayıflama yöntemleri konusuna meraklı olanlar için ideal şifalı bitkilerden biri de hibiskustur.

Hibiskus bitkisinin güzel çiçeklerinde bulunan vitamin, mineral ve enzimler yağ ve karbonhidrat depolamasını yavaşlatır.

Hibiskus çayının bitkisel zayıflama için çok kullanılması boşuna değil.

4. Kelp

Çoğunlukla Amerika’nın okyanus kıyılarında yetişen bir deniz yosunu olan kelp şifa vermesiyle de bitkisel çözümler konusunda hassas kişiler tarafından sıkça övülür. Şifalı bitkiler arasında sayabileceğimiz bu ilginç bitki, içerdiği iyot maddesi sayesinde bitkisel zayıflama çabalarınızda büyük bir yardımcı olarak görev alacak.

5. Gurmar (Gymnema)

Gurman bitkisi alternatif tıp ve Ayurvedik tıp için önemli şifalı bitkilerden biridir.

Afrika’nın yerel bitkilerinden olan gurmar, diğer adıyla gymnema, şeker emilimini durdurarak şekerli şeyler yeme isteğinizi azalttığı için bitkisel zayıflama yöntemleri ve zayıflatan bitkiler arasında hatırı sayılır bir yer edinmiştir. Aynı zamanda obezite, böbrek taşı ve diyabet tedavilerinde de kullanıldığı bilinmektedir.

6. Dikenli İncir

Frenk inciri olarak da bilinen dikenli incir diyet programınızda bulundurmanız gereken şifalı bitkiler arasında yer alıyor.

Yük lif oranı ve yağ yakımını hızlandıran yapısı sayesinde kısa sürede kilo vermek isteyenlerin bitkisel zayıflama yöntemlerinden biri de dikenli incir tüketmek. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız bu bitkisel çözümü mutlaka denemelisiniz.

Aynı zamanda bitkisel ürünler halinde hap olarak da temin edebilirsiniz (doktorunuza danışmayı unutmayın!).

7. Karahindiba

Karahindiba da pek çok derde deva şifalı bitkilerden biri. Jennifer Lawrence gibi ünlü isimlerin zayıflatan bitkiler listesinde yer alan karahindibayı çay olarak tüketebilirsiniz.

Vücudunuzu toksinlerden arındırma konusunda mucizevi etkileri ve şifa verici gücü bulunan karahindiba çoğu zaman yararsız bir ot olarak görülür ancak durum gördüğünüz üzere tam tersidir.

Sağlıklı bir karaciğer için de tüketmeniz gereken şifalı bitkilerden biri olan karahindiba bitkisel zayıflama ve alternatif tıp takipçilerinin gözde bitkilerinden biri. İsterseniz yeşil halde tüketin, isterseniz çayını yapın, her hali faydalı!

http://bazaar.n11.com/bazaar/product/ping?rnd=blogN11&hash=28188703ca10eeac5eee437c2765075503d957bc4fcbb2d7648c3aab931f2b09&product_id=110289520,119703749,107019798,123717594,155610095,155610095,141789154Önceki YazıHayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak SırlarıSonraki YazıKalem Etek

Источник: https://blog.n11.com/yemek/diyet-yemekleri/zayiflatan-bitkiler

Zayıflatan Bitkiler Nelerdir? 12 Zayıflatan Bitki – Hızlı ve Doğal Çözüm

Çabuk zayıflatan bitkiler

Önce sağlık sonra da daha iyi bir görünüm için herkesin aklında ulaşmak istediği bir kilo vardır. Tabi ki herkesin birkaç kilo fazlalığı var, onlar da gitse tam olacak sanki. Günümüz gıda sektöründe uygulanan hormonlardan dolayı ister istemez herkes kontrolsüz kilo almaktadır. Bunlara bir dur demek için ya doğal beslenmeye dikkat etmeli ya da doğanın şifalı ellerinden çare beklenmeli.

Sağlık programlarında veya reklamlarda tanıtılan zayıflatan mucize bitkiler ve zayıflatan bitki kürleri kilo verme sürecinizde size eşlik edebilir. Tabii sadece bitki çaylarından değil öğünlerinize ekleyeceğiniz bitkiler de sizi ideal kilonuza ulaştırabilir.

Bitkilerin ve bitki çaylarının metabolizmanızı hızlandırması ile kilo verme ve yağ yakma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Tabaklar dolusu ağır yemekler yedikten sonra, bir iki tutam maydanozdan veya iki bardak yeşil çaydan bir çare beklemeyin.

Sağlıklı beslenme ile kilo verme sürecinizi en keyifli ve kolay hale getirmek sizin elinizde.

Yaz mevsimine çok az kalmışken, fazla olan kilolarınızı en sağlıklı şekilde vermek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız zayıflatan bitkiler ve formüller içeren yazımızı mutlaka bir köşeye not ediniz.

Çünkü kilo vermenin tadı hiçbir yemekte yoktur. Listedeki zayıflatan bitkiler İbrahim Saraçoğlu tarafından da tavsiye edilen bitkiler arasından seçilmiştir. Daha sağlıklı olmak için buyurun yazımız sizlerle.

1) Yeşil Çay

 • Herkesin bildiği bu mucize bitki, her diyet listesinde mutlaka yer alır.
 • Oldukça güçlü bir antioksidandır.
 • Düzenli olarak yeşil çay tüketimi, vücuttaki toksinleri atar.

 • Dolayısıyla ödemlerinizi atarak vücudunuzda yağ yakımı için yer hazırlar.
 • Ayrıca ödem atıcı olduğundan, midenizin şiş hale geldiği durumlarda da 1 fincan yeşil çay sizi daha iyi hissettirebilir.

 • Düzenli tüketimde bağırsak tembelliğini ortadan kaldıran zayıflatan doğal bitkiler ve aşırı zayıflatan bitkiler arasında yer almaktadır.

2) Tarçın

 • Tarçın hem hoş kokusuyla hem de yağ yakıcı özelliği ile çok sevilen bir zayıflatan doğal bitkiler üyesidir.
 • Kan şekerinizi düzenlerken metabolizmanızı da harekete geçirir.
 • İştahınızı bastırır ve tok hissetmenizi sağlar.
 • Tüketim seçeneğiniz ise oldukça geniştir.

 • Toz olarak süt veya yoğurt ile tercih edebilirsiniz.
 • Bu şekilde bağırsaklarınızı da harekete geçirecektir.
 • Yine toz şekilde demlenen çaya atarsanız çayınıza hoş bir aroma verebilirsiniz.
 • Çubuk tarçını ise detoks suyu ile tüketebilirsiniz.

 • İsteyenler limon, nane, maydanoz ve tarçın ile zayıflatan bitki karışımları elde edip tüketebilir.

3) Maydanoz

 • Maydanoz güçlü bir antioksidandır.
 • Kahvaltılarınızda ve öğünlerinizde mutlaka tüketmelisiniz.
 • Maydanoz zayıflamaya faydalı bitkiler arasında en güçlü olanıdır.

 • Ödem sorununu ortadan kaldırır ve yağ yakımı için tercih edilir.
 • Dilerseniz sıcak su ile demleyip çay şeklinde de tüketebilirsiniz.

 • Gebelik riski taşıyanların, bitki çayları içerken daha dikkatli olmasını da ayrıca belirtelim.

4) Mate Yaprağı

 • Mate çayı son zamanlarda kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği zayıflatan bitkiler ve çaylar arasında yer almaktadır.
 • Duran metabolizmayı harekete geçirerek kilo verme sürecinizi başlatmaktadır.
 • Aynı zamanda sizi tok hissettirip daha az acıkmanızı sağlamaktadır.
 • Etkisini görmek için düzenli tüketim şartını da unutmamak gerekir.

5) Biberiye

 • Zayıflama sürecinde bol bol tüketeceğiniz biberiye çayı, ayrıca baharat olarak da mutfaklarda yer almaktadır.
 • Hoş kokusuyla kolay içimi olan biberiye çayını ödem atma ve kilo verme sürecinde tercih edebilirsiniz.

 • Dolaşım ve sinir sisteminde etkili olduğu gibi aynı zamanda kas ağrılarınızı da dindirecektir.
 • 1 çay kaşığı biberiyeyi sıcak su ile demleyin ve düzenli olarak tüketin.
 • Metabolizmanıza olan etkisini hemen fark edeceksiniz.

6) Tere Otu

 • Yeşil bitkilerin sağlığa olan etkisi günden güne daha da yaygınlaşır hale geldi.
 • Maydanoz, nane derken tere otu da vücuttaki toksinleri atma konusunda büyük destekçidir.

 • Özellikle böbrek taşı şikayeti çekenlerin de tercih etmesi gerekir.
 • Sadece zayıflama değil, saç dökülmesi, şeker hastalığı, hazımsızlık, boğaz ağrıları rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmektedir.

 • Kahvaltılarınızda bir iki tutam tüketerek faydalarını alabilirsiniz.

7) Isırgan Otu

 • Doğada kendiliğinden yetişen ısırgan otu da sağlık için tercih edilmesi gereken zayıflatan mucize bitkiler arasında yer almaktadır.

 • Güçlü şekilde ödem attırır ve yağ yakımınız için vücudunuzu hazırlar.
 • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücuttaki şişkinlikler, ısırgan otu çayı ile gidecektir.

 • Diyet çaylarınıza ısırgan otunu da eklemeyi unutmayın.

8) Zencefil

 • Patatese benzeyen şekli ile ilk defa tanışanlarda bir merak uyandıran zencefil, zayıflatan bitkilerin isimleri arasında yer almaktadır.
 • İdrar söktürür ve ödem atmada büyük kolaylık sağlar.

 • Diyet sürecinde vücudunuzu daha güçlü hale getirir.
 • Toz olarak bitki çayı şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Arındırıcı sularınıza ise limon ile beraber bir dilim ekleyerek tüketebilirsiniz.

 • Bağırsak ve sindirim dostu zencefili mutlaka evinizde bulundurmalısınız.

9) Kekik

 • Kilo verme süreciniz, önce ödem atmayla başlar.
 • Daha sonra yağ yakımı ile devam eder.

  İşte bu yağ yakımı sürecinde tercih etmeniz gereken zayıflamaya faydalı bitkiler listenize kekik de eklemelisiniz.

 • Salatalarınıza baharat halinde ekleyip faydalarını görebilirsiniz.

 • Sıcak su ile demleyip kekik çayı ile yağ yakımınızı hızlandırıp daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

10) Mercanköşk

 • Tıpkı maydanoz ve nane ile detoks suyunuza ekleyeceğiniz mercanköşk de zayıflatan doğal bitkiler arasında yer almaktadır.
 • Dilerseniz sıcak su ile demleyin çay olarak için dilerseniz içme suyunuza limon da ilave edip yağ yakımınızı daha da hızlandırın.
 • Bağırsak dostu olan mercanköşk, zayıflama sürecinizde sizi daha iyi hissettirecektir.

11) Nane

 • Ferah tadı ve kokusuyla size enerji veren naneyi, zayıflarken mutlaka tercih etmelisiniz.
 • Çiğ olarak salatalarınıza, içme suyunuza, yoğurtlara ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Baharat olarak ise bütün yemeklere yakıştığını belirtmek isteriz.
 • Nane sizi hem tok tutacaktır hem de sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

12) Kiraz Sapı

 • Meyve olarak tüketildiğinde ayrı bir lezzette olan kiraz, zayıflama sürecinde de sizinle beraber olacaktır.
 • Yediğiniz kirazların sapını atmaya bu bilgi ile son vereceksiniz. Çünkü kiraz saplarını kurutup çay olarak demlediğinizde, bağırsaklarınızı harekete geçireceksiniz.
 • Bağırsaklarınız düzene girdiğinde ise zayıflamaya başlayacaksınız.
 • Bu yaz kiraz saplarını atmayın ve kurutun.
 • Kuru kiraz saplarını kavanozda saklayabilir ve çay olarak tüketebilirsiniz.
 • Kiraz sapı çayı sizin için zayıflatan bitkiler ve meyveler listesinde yer almaktadır.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/zayiflatan-bitkiler-nelerdir-12-zayiflatan-bitki/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.