Çalışan Annelere Tavsiyeler

Çalışan Annelere Öneriler

Çalışan Annelere Tavsiyeler

Son yıllarda kadınların iş hayatında oldukça fazla yer almaya, önemli başarılar elde etmeye başladıkları görülmektedir. Kadın artık iş hayatının olmazsa olmaz ve çok önemli bir parçası. Öyle eski zamanlarda ki gibi evinin kadını, çocuklarının annesi olmaya da niyetli değil çoğu kadın.

Tam aksine hem kariyer yapıyorlar hem de çocuklarını yetiştiriyorlar. Üstelik çoğu zaman her ikisinde de oldukça başarılı oluyorlar.

Hal böyle olunca bir yandan iş hayatındaki yükümlülüklerini yerine getirmek bir yandan da annelik görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmek kimi zaman oldukça yorucu ve de yıpratıcı olabiliyor. 

Aynı anda birden fazla iş ile uğraşmak ve taşıyabileceğinden çok daha fazla yük almak kimi zaman çoğu kadını havlu atma noktasına getirebiliyor. İşte bu noktaya ulaşmadan ve pes etmeden önce birazdan bahsedeceğim tavsiyelere göz atabilirsiniz. En azından süreci planlayabilmeniz ve kendi açınızdan çok daha rahat ve kolay atlatabilmeniz için faydalı olduğunu göreceksiniz.

Peki, çalışan anne olmayı kolaylaştırmanın yolları nelerdir?

 • Biz kadınlar her daim alabileceğimizden çok daha fazla yükü ve sorumluluğu almaya gönüllüyüzdür. Oysa aile içerisinde ve programınızda yapacağınız ufak planlamalar sizi bu gereksiz sorumlulukların altında ezilmekten kurtaracaktır. 
 • Aile bireyleri ile görev paylaşımında bulunun. Örneğin, işten döndüğünüzde ortaya atılmış bir ceketi, boş bir su bardağını, her tarafa dağılmış oyuncakları siz topluyorsanız bu çokta doğru olmayan bir görev paylaşımı olduğunu gösterir. Eşiniz eve geldiğinde ceketini kendi asabilir, kızınız oyuncaklarını kendi toplayabilir, oğlunuz içtiği suyun bardağını mutfağa götürebilir. Bu noktada önemli olan, aile bireyleri ile birlikte görev dağılımını yapmak ve evin kurallarını belirlemektir.
 • İş ve ev ile ilgili bir program oluşturun. Bu programı kendi iş yoğunluğunuza ve evinizin, eşinizin, çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda hazırlamaya özen gösterin.
 • Hazırladığınız programa sadık kalmaya çalışın. Acil durumlar ve beklenmeyen değişiklikler dışında programınıza harfiyen uymanız size zaman yönetimi konusunda oldukça faydalı olacaktır.
 • Programlarınızı günlük, haftalık ve aylık olarak planlamanız size çok daha fazla yardımcı olacaktır. Böylelikle adım adım ve hiçbir şeyi gözden kaçırmadan bir program oluşturabilirsiniz.
 • Program içerisinde mutlaka kendiniz için de yer ayırın. Her günün mutlaka uygun olan bir vaktini 5 dakika dahi olsa kendiniz için ayırın. Böylelikle bir süreliğine de olsa soluklanmak için bir fırsatınız olacaktır.
 • Günlük yemek planlaması yapabilirsiniz. Aile bireyleri ile birlikte ortak menüler çıkartabilirsiniz. Böylelikle her akşam işten döndüğünüzde kararsızlık ile vakit kaybı yaşamamış olursunuz. Aynı zamanda pişirmeye kadar verdiğiniz yemekler için ön hazırlığını bir akşam önceden yapabilir, kendinize göre pratik yöntemler bulabilirsiniz.
 • Haftanın belli bir gününü ve belli bir saatini temizlik için ayırabilirsiniz. Hatta gerektiği durumlarda eğer fırsatınız varsa profesyonel ev temizlik hizmeti alarak kendinizi bu yükten kurtarabilirsiniz.
 • Aile olarak aktiviteler yapabilmek için mutlaka programınıza “ Aile Zamanı”nı eklemelisiniz. Bu aile bireylerinin bir birlerine bağlılığını arttıracaktır. Her bireyin kendi günlük planlarından sonra bir araya gelmesini de sağlayacaktır.
 • Aynı programlamayı çocuklarınızla baş başa vakit geçirmek için de planlamalısınız. Örneğin, akşam yemeğinden sonraki yarım saati onlarla oyun oynayarak, sohbet ederek geçirebilirsiniz. Bu durum hem çocuklarınıza iyi gelecek hem de çalışırken onlara vakit ayıramadığını düşünen siz ebeveynlere iyi gelecektir.
 • Ev işleri, çocuklar derken tabii ki eşinizi de ihmal etmemeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca baş başa vakit geçirmeye çalışın. Anne baba olmadan önce bir çift olduğunuzu hatırlayın. Örneğin, belirli zamanlarda profesyonel ve güvenilir bir çocuk bakıcısı bulabilir ve çocuklarınızı ona emanet ederek siz de eşinizle bir sinema ya da konser keyfi yapabilirsiniz.

Çalışan anneler için baş etmesi en zor şey, vicdanen rahatsız hissetmeleridir.

Çocuklarını ihmal ettiklerini, onlarla vakit geçiremediklerini, onlar için yeterli olmadıklarını düşünürler. Oysaki sadece yapılacak ufak planlamalar ve düzenlemelerle hem iyi bir iş kadını hem de iyi bir anne olmak oldukça kolaydır. Yapılan araştırmaların çoğu gösteriyor ki, çalışmayan annelerde çalışan annelere oranla çok daha fazla depresyon, öz güven eksikliği, panik atak, iletişimsizlik gibi sorunlar gözlemleniyor. Bu durumda, çalışan anneler olarak planlı olduğunuz sürece her şeye gücünüzün yetebileceğini ve başarabileceğinizi asla unutmayın!

                                                                                                              Psikolog Merve KUŞCU

Источник: https://kaliteik.com/blog/2017/12/6/calisan-annelere-oneriler

Çalışan Anneler, İş ve Özel Hayat Dengesini Nasıl Sağlayabilir?

Çalışan Annelere Tavsiyeler
(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Çalışan annelerin işi oldukça zordur. Hem kendilerini işe vermeleri hem de ailelerine zaman ayırmaları beklenir. Çalışan anne olmak takdir edilmeyen ve yorucu bir şeydir ve hiçbir zaman tam olarak anne ya da çalışan olarak görülmezler ama her zaman böyle olmak zorunda değildir.

İş ve aile dengenizi iyi kurabilirseniz bir anne olarak aktif rol oynarken tam zamanlı kariyer sürdürmek mümkündür.

Bu yazıda sıraladığımız tavsiyeler çalışan annelerin bu dengeyi daha iyi oturtmasını sağlayacaktır.

1. Anne olarak kendinizi suçlu hissetmeyi bırakın

Anneler, işe döndüklerinde çocuklarını “terk ettikleri” için yargılanırken babaların aileyi geçindirebilmesi için çalışması beklenir. Malesef bu cinsiyetçi kalıp düşünce gelişmiz toplumuzda hala kendine yer bulabiliyor.

Bazı annelerin evde kalıp çocuklarına bakma şansı yokken bazıları da kariyerlerini yarıda bırakmak istemedikleri için işe geri dönüyor. Sebebi ne olursa olsun annelerin çalışması yargılanacak ya da ayıplanacak bir şey değil, aksine takdir edilmesi gereken bir şeydir. Sürekli çocuğunuzla birlikte olmadığınız için suçluluk hissediyorsanız bu duygudan kurtulmanın zamanı geldi.

İş hayatınızın ailenize kattığı olumlu şeylere odaklanın. Bütün aileniz için en doğru şeyi yaptığınızdan emin olun, böylece çocuğunuz da sevginizi hissedecek ve yaptığınız fedakarlığın farkına varacaktır.

2. Zaman kazandırıcı hilelerden yararlanın

En kısa zamanda bir sürü şey başarmak için kısa yolları kullanmalı ve stratejik hareket etmelisiniz.

Alışverişinizi internetten yapın, bu şekilde zaman kazanmış ve hiçbir şeyi unutmamış olursunuz.

Konferans aramalarınızı işe gidip gelirken yapın ve hafta içinde daha fazla zaman yaratmak için işlerinizi öğle yemeği arasında halledin.

Giyeceğiniz kıyafetleri ve öğle yemeğinizi bir gün önce hazırlayın, böylece sabahları aceleyle evden çıkmak yerine sabahın tadını çıkarabilirsiniz.

3. Çocuklarınızı güvendiğiniz bakıcılara emanet edin

Çocuğunuzun güvende olduğunu bilmek işinizi yaparken kafanızın rahat olmasını sağlar. Bakım evleri, bakıcılar ya da çocuğunuzu gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz tanıdığınız biriyle görüşün.

Kaliteli bir bakım evinde saatler daha esnektir, her öğretmen başına daha az öğrenci düşer, ortamı daha temiz ve ferahtır ve gerekli sertifikaları da vardır.

Bakıcı tutacaksanız da deneyimi ve iyi referansları olan birini bulun. İyi olup olmadığını anlayabilmek ve kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmek için birkaç gün deneme süresi tanıyın. Mümkünse gün içinde sürekli iletişimde olun ve çocuğunuzun fotoğrafını isteyin.

4. Yöneticinizle açık bir iletişim kurun

Çalışan bir anne olmak en verimsiz çalışan olmanız anlamına gelmiyor. Yine de bazı değişiklikler yaşanacaktır.

Çocuklar hastalandığında ya da doktor randevusu olduğunda genellikle annelere iş düşer ve işten sonra çocuğu alma görevi de onlara yüklenir. Bu nedenle çalışan annelerin daha esnek bir çalışma hayatına ihtiyacı vardır. Çalışan anneler işlerine son derece bağlıdır. Öğle yemeklerini atlamaktan hafta sonları çalışmaya kadar bu kadınlar işten kaytarmak için çocuklarını bahane olarak öne sürmez.

Öncelikli ihtiyaçlarınız ve işinizi nasıl yapmaya devam edeceğiniz konusunda yöneticinizle oturup konuşmaktır. Büyük ihtimalle yöneticiniz de şeffaflığınızı takdir edecek ve hem işinize hem de ailenize olan bağlılığınızın farkına varacaktır.

5. Dikkatinizi dağıtacak ve zamanınızı alacak şeyleri azaltın

Çalışan anne olduğunuzda zaman çok değerli bir şeydir.

İşteyken iş arkadaşlarınızla sosyalleşmeniz verimliliğinizi etkiliyorsa harcadığınız zamanı gözden geçirin. Uzun süren öğle yemeklerini ve internette gezinmeleri kısaltın, böylece işteyken mümkün olduğunca fazla iş halledebilesiniz.

Evdeyken telefonunuz ya da televizyonla ilgilenmektense geçirdiğiniz zamanın herkesi için yararlı olması için partneriniz ve çocuğunuza zaman ayırın.

6. Partnerinizle ilişkinizi güçlendirin

Mutlu bir aile mutlu bir evlilik temeli üzerine kurulur. Evliliğinizi ya da ilişkinizi öncelik haline getirin çünkü bu ilişki her şeyi etkileyecektir.

Mümkünse düzenli olarak gece dışarı çıkın, ebeveyn olmadan önce yapmaktan hoşlandığınız şeylere zaman ayırın. Her zaman gittiğiniz yerde yemek yemek yerine resim dersi ya da oyun gecesi gibi değişik bir aktivite planlayın. İçinde iş ya da çocuk geçmeyen şeylerden bahsedin ve gerçekten birbirinizi dinleyin.

7. Aile aktiviteleri oluşturun

Herkesin dört gözle beklediği ve ze aldığı aktiviteler planlayarak ailenizle kaliteli zamanlar geçirin.

Haftada bir ailecek oyun oynayın, bahçenizde piknik yapın ya da mini golf oynayın. Ailemle yakınımızdaki bir parkta uzun yürüyüşlere çıkmaktan hoşlanıyorum çünkü aktif olmamızı ve güzel sohbetler etmemizi sağlıyor. Büyük çocuklarınızdan fikir alın ve nereye gideceğinize onların karar vermesini sağlayın.

8. Takvimler ve listeler kullanarak planlı yaşayın

Çalışan annelerin yüklenmek zorunda kaldığı mental yükü kimse anlayamaz.

Doktor randevularını, imzalanacak kağıtları, yemek davetlerini, doğumgünlerini, kart göndermeyi, buzdolabında neyin eksik olduğunu, evdeki tuvalet kağıdını ve daha pek çok şeyi sizin takip etmeniz beklenir.

Sonu gelmeyen yapılacaklar listenizi tamamlamak ve zihinsel yükünüzü biraz olsun hafifletmek için planlayıcılar, uygulamalar ve diğer kaynaklardan yararlanın. Ben etkinlikleri ortak bir takvime ekliyorum, böylece kocam neler yapacağımızdan haberdar oluyor. Ayrıca liste yapmak ve not almak için Google Keep uygulamasından da yararlanıyorum.

Hiçbir şeyin son dakikaya kalmaması için her şeyi önceden planlayın.

9. Ev işlerini paylaşın

Ev işlerinin yükü sadece kadınlara yüklenmemeli. Sadece sizin yapabileceğiniz işleri (emzirmek, bebeği yatırmak gibi) düşünürsek bu, partnerinizin kolaylıkla yardım edeceği bir şey.

Çocuklarınız büyükse basit işleri onlara vererek erken yaşta iyi alışkanlıklar kazanmalarını sağlayabilir ve aileye katkıda bulunmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bir başka yöntem de eve temizlikçi çağırmaktır. Kendinizin yapabileceği bir işe para harcamak saçma gelebilir ama dağınık bir ev stres kaynağıdır, bu nedenle temizlikçi çağırmak her zaman iyi bir seçenektir.

9. Daha az şeye evet deyin

Ze almanızdan çok stres olmanıza neden olacaksa her parti davetini kabul etmenize hiç gerek yok.

Programınızın ne kadarına el verdiğini hesaplayın ve çocuğunuzun en çok hoşuna giden aktivitelere katılın. Diğerlerine hayır demekten korkmayın. Çok fazla davete katılmak zorunda kalmak çileye dönüşebilir ve dinlenmeniz için size hiç zaman kalmayabilir.

10. Beklentilerinizi düşürün

Annelerin her gün sağlıklı ve lezzetli yemekler pişirmesi, evi temiz tutması ve mükemmel ebeveyn olması düşüncesi sizin kafanızda kurduğunuz beklentilerdir. Kimse sizden sizin kendinizden beklediğiniz kadar çok şeyi beklemez.

Beklentilerinizi düşürdüğünüzde hayatınızdan çıkarabileceğiniz birçok stres kaynağı olduğunu göreceksiniz.

Evinizin her misafir geldiğinde bal dök yala kıvamında olmasına gerek yok, hele ki misafiriniz çocukluysa.

Kurabiyeleri kendiniz pişirmek yerine satın almak sizi kötü bir anne yapmaz. Her gün evde pişirme fikri güzeldir ama bir önceki günden kalanlar ya da dışarıdan söylediğiniz yemek de ailenizi beslemeye yetecektir.

11. Kendinize zaman ayırın

İş ve aile hayatının karmaşasında kendinize zaman ayırmak içsel huzur ve dengenizi sağlamada oldukça önemli rol oynar.

Annelerin diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kendi ihtiyaçlarını ötelemek gibi kötü bir huyları vardır ama kendinize dikkat etmezseniz diğerleriyle nasıl ilgileneceksiniz ki?

Rahatlamak ve enerji toplamak için düzenli olarak kendinize zaman ayırın. Örneğin, meditasyon, yoga, egzersiz, kitap okumak, bir şeyler yazmak, arkadaşlarınızla buluşmak ya da kendinizi şımartmak.

Ben kendime ayırdığım zamanlarda minnet duyduğum şeyleri not ediyorum. Daha fazla şeyi kabul etmemi, farklı açılardan bakmamı ve kendi dert ve endişelerimi unutturmamı sağlıyor.

12. Diğer çalışan annelerle iletişime geçin

Yalnız değilsiniz. Günlük hayatta yaşadığınız her şeyi yaşayan başka milyonlarca çalışan anne var.

Tam zamanlı çalışan annelerin hafta içinde buluşmaları ayarlamak için daha fazla zamanı vardır ama çalışan annelerin de bu tür bir ağ kurması mümkündür.

Çevrenizdeki çalışan annelere ulaşın, bu insanlarla sandığınızdan çok fazla ortak yönünüz olduğunu göreceksiniz. Hafta sonları oyun saatleri ve anne buluşmaları; işten sonra da yürüyüş ayarlayın. gruplarını ve Peanut ve Hello Mamas gibi uygulamaları kullanarak civarınızdaki çalışan anneleri bulun.

Birlikte gülebilmek, hikayelerinizi paylaşmak ve bir topluluk oluşturabilmek size her şeyi tek başınıza yapmak zorunda olmadığınızı gösterecek.

13. Her iki hayatı da dengelemeye çalışın

Çalışan bir anne hem başarılı bir kariyere hem de iyi bir aile hayatına sahip olabilir mi?

Kesinlikle evet.

İşler hayal ettiğiniz gibi gitmeyebilir ama bu sizin moralinizi bozmasın. Sahip olduğunuz güzel şeylerin farkına varın ve adım adım ilerleyin.

İş Hayatında Kadın Erkek Eşitliği Nasıl Sağlanır?

Источник: http://www.yeniisfikirleri.net/calisan-anneler-is-ve-ozel-hayat-dengesi-nasil-saglayabilir/

Çalışan annelere tavsiyeler

Çalışan Annelere Tavsiyeler

İşin getirdiği sorumlulukları üstlenmek, iyi bir anne, eş, evlat ve arkadaş olabilmek, buna ek olarak ev düzenini layıkıyla yerine getirmek, çalışan annelerin gündelik hayatlarının doğal bir parçası. Bu zorlu mücadeleyle birlikte yalnızca stres, yetersizlik ve suçluluk duygusunu getirmiyor, aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor.

Doğru zamanda doğru şeye odaklanın

İşteyken çocuklarınızı düşünme huyunuzdan vazgeçin. Aksi takdirde ister istemez başarısızlığa sürüklenirsiniz. Aynı şekilde eve girdiğiniz andan itibaren zihninizin de ailenizle birlikte olması için uğraşın.

Yarım kalmış işler, yarın yapacağınız toplantılar, masanızda sizi bekleyen dosyaları kapının ardında bıraktığınızdan emin olun. Bunları ertesi gün halledeceğinizi düşünerek unutun. Çünkü çocuklarınız ilginizi onlara vermediğinizi hemen anlayacak ve doğal olarak atağa geçeceklerdir.

Emin olun, küçücük bebeğiniz bile aklınızın onda olmadığını hemen hissedebilecek yetenektedir.

Çocuklarınıza görev verin

Hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız çocuklarınıza görev vermeyi deneyebilirsiniz. Ona küçük görevler vererek hem eğlenmesini sağlayabilir hem de üzerinizdeki yükü hafifletebilirsiniz.

Mesela; telefonunuzu istemek, kapıyı açmasını söylemek, oyuncaklarını sepete koydurmak gibi… Biraz daha büuük çocuğunuz var ise işiniz daha da kolaylaşır.

Onlara odalarını toplama alışkanlığı kazandırabilir, kıyafetlerini katlamayı öğretebilir, eğer kardeşi varsa onunla ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Emin olun, bunu düzgün bir biçimde yaptığınızda çocuğunuz rica ettiğiniz her işi seve seve yapacaktır.

Önceliklerinizin farkında olun

Ne için çalıştığınızı, ne için her gün işe gittiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Bu dünyadaki en değerli varlığınızın çocuklarınız olduğunu, onu mutlu etmenin önceliğiniz olduğunu bilin. Akşam eve döndüğünüzde yorulmuş, bunalmış olabilirsiniz.

Çok stresli bir gün geçirmiş ve sadece dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Ama karşınızdaki küçük insanın bunu ne kadar anlayacağını düşünmelisiniz.

Kendinizi onun yerine koymalı, bütün gün annesinin geleceği saati beklemiş küçük çocuğun mutsuz bir anneyle karşılaştığında ne hissedeceğini anlamaya çalışmalısınız.

Ev işleri konusunda yardım alın

Eğer bunun için bütçeniz yoksa başka masraflarınızdan kısarak, evinize yardımcı almayı düşünmelisiniz. Her gün olmasa bile en azından haftada bir kez bunu yapmaya çalışmalısınız. Çünkü bu şekilde sizi yoran bir sürü işten kurtulmuş olacaksınız. Hafta sonlarınızı bütün gün temizlik, ütü işleriyle geçirmek yerine ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.

Kendinizi de ödüllendirin

Çocuklarınız takdiri hak ettiklerinde ödüllendirirsiniz ya; işte bunu kendinize de yapın. Arada sırada kendinizi şımartın. Bu kadar işin üstesinden geliyorsunuz. Birilerinin sizi takdir etmesini beklemek yerine, bunu kendiniz yapın. Haftada bir günü kendinize ayırın. Mesela, işten çıktığınızda hemen eve gitmeyin.

Şu güzel bahar akşamlarında sevdiklerinizle ya da tek başınıza küçük yürüyüşler yapın. Güzel bir yere gidin ve şöyle mis gibi kokan sıcak bir kahve için. Ya da istediğiniz herhangi başka bir şeyi yapın.

Arda sırada kendinize ayıracağınız bu küçük zaman dilimleri sayesinde, enerji depolayacak ve sorumluluklarınızı çok daha keyifli bir şekilde yerine getireceksiniz.

Yaratıcı olun

Kendinize daha çok vakit ayırmak için yaratıcı çözümler üretmeyi bilmelisiniz. Örneğin; akşam eve geldiğinizde halletmeniz Gerek bir işiniz varsa bacağınıza yapışıp kalan çocuğunuz buna izin vermiyorsa bunun gibi durumlarda alternatif çözümler üretebilirsiniz.

Örneğin; çocuğunuza bir oyun oynayacağınızı, ikinizin de bir görevi olduğunu, kim daha önce bitirirse onun istediğinin yapılacağını söyleyebilirsiniz. Ya da boya kalemleri vererek boayama yapması bir süreliğine oyalanmasını sağlayabilir.

Çamaşır mı katlamanız gerekiyorsa kocaman sepetin içinden kendi kıyafetlerini ayırmasını isteyebilir, kimin daha çok kıyafeti varsa onun tatlı yiyeceğini söyleyebilirsiniz. İşte bu gibi taktikler sayesinde, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Siz de yukarıdaki önerileri dikkate alarak, koşturmaca içerisinde geçen hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırabilirsiniz. Eğer öyleyse, çalışan annelerin bunları duymaktan mutlu olacağını düşünebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Huzurlu bir ilişkinin sırları başlıklı makalemizde Aşk, erkek ve huzur hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: https://kadinlarkulub.com/calisan-annelere-tavsiyeler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть