Canlıdan ve Kadavradan Karaciğer Nakli

Kadavradan Karaciğer Nakliyle Hayat Buldu

Canlıdan ve Kadavradan Karaciğer Nakli

Karaciğer yetmezliğine bağlı acil bekleme listesine giren ve oğlundan nakil yapılması için hazırlıklar da tamamlanan anne, kazada hayatını kaybeden gencin karaciğeriyle hayatı tekrar kucakladı

Yeşim Sert Karaaslan – Karaciğer yetmezliğine bağlı acil nakil bekleyen ve oğlundan nakil yapılması için hazırlıklar da tamamlanan anne, kazada ölen gencin karaciğeriyle ikinci kez hayatı kucakladı.

Henüz 20'li yaşlarda yaşamını yitiren gencin karaciğeriyle hayat bulan anne, bir yandan sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşarken diğer yandan da oğlunun sağlığının riske atılmamasının sevincini yaşıyor.

Karaciğeri bağış yapılan genci “evladım” diye kabul eden anne, donör ailesinin kendisine oğlunun sağlığını da armağan ettiğini belirtti.

“Donörün ailesi, iki kişiye sağlık hediye etti”

GATA Karaciğer Nakil Merkezi Sorumlu Uzmanı Genel Cerrah Prof. Dr. Gökhan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne Türkan Demircan'ın (54) otoimmün hepatit hastalığına bağlı karaciğer yetmezliği geliştiğini ve 3 aydır çeşitli merkezlerde tedavi gördüğünü söyledi.

Demircan'ın genel sağlık durumunun GATA'ya geldiğinde oldukça kötü olduğunu ifade eden Yağcı, hastaya bir an önce nakil yapılması gerektiğini belirtti.

Yağcı, hastanın tüm incelemelerinin tamamlandığını ve sistemdeki bekleme listesine dahil edildiğini ifade ederek, anne Demircan'ın durumunun her geçen gün kötüye gitmesi üzerine canlıdan karaciğer nakli yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Durumun aile bireyleriyle paylaşıldığını anlatan Yağcı, yaşanılan süreci şöyle anlattı:

“Çocuklarından nakil yapılabilmesi için incelemeler yapıldı. Büyük oğlu Ferhat Demircan'ın dokuları uyumlu çıktı ve ameliyat için hazırlıklar tamamlandı. Operasyon için gün beklenirken, kadavradan donör çıkması üzerine, oğlunun sağlığı riske edilmeden nakil gerçekleştirildi.

Böylece, anne yeni bir karaciğerle hayata dönerken, oğlunun da ameliyata alınmamasının sevincini yaşadı. Kadavradan yapılan nakille, hem anneyi sağlığına kavuşturduk hem de sağlıklı bir kişinin hayatını riske atmadık.

Nakil yapılan donörün ailesi de karaciğer bağışıyla bir değil iki kişiye sağlık hediye etti.”

Anne Demircan'ın ameliyatının başarılı geçtiğini vurgulayan Yağcı, şu an sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabildiğini söyledi. Yağcı, nakil sonrası riskli dönemin atlatıldığını ifade etti.

“İnsan yaşlı da olsa yaşamak güzel”

Üç çocuk annesi Türkan Demircan da hayatın değerinin sağlık kaybedilince anlaşıldığını, sağlığın insan için en önemli şey olduğunu belirterek, hastalığının halsizlik ve aşırı uyku istediği ile kendini gösterdiğini, günlük işlerini yapamaz hale geldiğini söyledi.

Demircan, yorgunluktan yürümekte dahi zorlandığını ifade ederek, hastaneye başvurduğunda “karaciğer yetmezliği” tanısıyla sarsıldığına işaret etti. Medikal tedavinin yeterli olmadığı ve nakil yapılması gerektiğinin anlatılması üzerine her gün organ bağışında bulunulması için dua ettiğini dile getiren anne Demircan, duygularını şöyle anlattı:

“Herkes için sağlık diledim. Ancak yaşamını kaybeden birinin organ bağışında bulunması çok önemliydi. Çünkü, kadavra bulunamazsa oğlumdan nakil gerekiyordu. Çocuklarım için hayata tutunmayı isterken, sağlıklı oğlumun benim için ameliyata girecek olması çok üzüyordu. İçim içimi yiyordu. Oğlumun da benim yanımda yatmasını istemiyordum. Ona bir şey olacak diye korkuyordum. Annelik böyle işte.

Bu endişeyi yaşarken, doktorumuz kadavradan donör bulunduğunun haberini verdi. Hayatını kaybeden kişi için çok üzüldüm ama bize hayat verdiği için minnet borçluyum. Çünkü, insan yaşlı da olsa yaşamak güzel.”

“Ciğerime, elimi koyup 'evladım' diye sesleniyorum”

Demircan, organ bağışının bu kadar önemli olduğunu kişinin kendi başına geldiği zaman anladığını dile getirerek, çocuklarının da organ bağışında bulunduğunu söyledi.

İçinde bir başka kişinin karaciğerini taşımanın ayrı bir his olduğunu ifade eden Demircan, “Her nefesimde aklıma geliyor. Onu da kendi yavrum olarak kabul ettim. Onun için her zaman dua okuyorum. Ailesine çok teşekkür ediyorum. Allah sabır versin.

Ailesiyle görüşmeyi çok isterim. Onlar da benim ailem artık. Ciğerime, elimi koyup 'evladım' diye sesleniyorum ona. O da beni anne olarak kabul eder inşallah. Yattığı yer cennet olsun. Bağışla, bir değil iki can verdiler.

Oğlumu da bana bağışladılar” diye konuştu.

Kaynak: AA

Ekleme Tarihi: 07.04.2013 11:23

Tüm Ankara Haberleri

Источник: //haberciniz.biz/kadavradan-karaciger-nakliyle-hayat-buldu-1970680h.htm

Karaciğer Naklinden Sonra Ne Yapılmalı Ne Yapılmamalı?

Canlıdan ve Kadavradan Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli, kadavra ve canlıdan alınma olarak iki şekilde yapılmaktadır. Nakil sonrası riskler de operasyonun türüne göre farklılıklar göstermektedir.

Karaciğer nakli için ameliyat olan alıcılar ve vericiler oldukça kan kaybettikleri için endişelenebilirler. Özellikle ameliyat öncesi edinilen bilgiler neticesinde bu korkuya kapılmaları mümkün.

Karaciğer Naklinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karaciğer nakli yapılacağı zaman hastane tüm donanımlarıyla oluşabilecek komplikasyonlara hazırlık yapar. Aynı şekilde damar cerrahisi için uzman bir doktor, kardiyolog ve diğer branşlardan uzman bir doktorun ameliyata her an dahil olması mümkün olmalıdır. Çünkü oluşabilecek risk faktörleri arasında birçok branşı ilgilendiren noktalar var.

Değinilmesi gereken ilk nokta alıcı ve verici arasındaki ilişkidir. Karaciğer nakli iki tür yapılır ve bunlar kadavradan ya da canlıdan olmak üzere iki ayrı kalıp olarak lanse edilir.

Yapılan Nakil YürüAlınan Karaciğer MiktarıAlıcı için karaciğerin tamamlanma süresi
Canlıdan Karaciğer Nakli%40-603 Ay – 1-6 Ay
Kadavradan Karaciğer Nakli%50-1003 Ay – *

Eğer organ nakli kadavradan yapılıyorsa karaciğer miktarının tamamı alınarak nakledilebilir. Bunun yanında canlıdan yapılan operasyonlar için %40 ile %60 arasında bir sınır bulunur. Canlıdan alınan karaciğerin tekrardan verici için yenilenme süresi 3 aydır. Alıcı ise nakledilen karaciğer boyutunu 3 ay sonra %100 formuna ulaştırır.

Tüm bu süreler karaciğer naklinden sonra dikkat edilmesi gereken kurallar dahilinde geçerlidir.

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme
  • Düzenli hafif egzersizler
  • Ağır işlerden kaçınma
  • İş hayatına 3 aydan önce geri dönmemek
  • İyileşme süresi olan 1-6 ay boyunca verilen ilaçları düzenli kullanma
  • Kontrolleri aksatmama

Yukarıdaki faktörler hem alıcı hem de verici için karaciğer ameliyatından sonra bakım ve riskler açısından önem taşımaktadır.

Karaciğer Naklinden Sonra Verici İçin Riskler Neler?

Karaciğer naklinden sonra verici yani donör için durum biraz daha iyi denilebilir. Çünkü uyumsuzluk veya organı kabul etmeme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Yalnızca karaciğerin bir kısmı eksildiği ve vücut sürekli olarak kan kaybettiğinden ötürü halsizlik ve yorgunluk belirtisi ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde bu operasyondan sonra mutlak suretle hastanın kontrolü sağlanmalıdır. Nakil operasyonunun en önemli kısmı uygun organ bulunmasıdır. Ancak bu bile alıcı için yeterli olmayabilir. Riskler her zaman sabit olduğundan verici için hayat ilaç kullanımı ve düzenli beslenme ile devam eder. Standart olarak belirli bir süre iş hayatından uzak kalması ve istirahat etmesi önerilir.

Bu aşamayı yine dengeli beslenme ve hafif egzersizlerin takip ettiği ileri dönem iyileşme süreci izler. Fakat ilaçlar aksatıldığında veya ameliyat sonrasında ihmal edilmesi önerilmeyen durumlar yaşandığında safra rahatsızlıkları görülebilmektedir. Yani riskler karaciğer nakli sonrası dikkat edilmediği takdirde sabittir.

Karaciğer Naklinden Sonra Alıcı İçin Riskler Neler?

Karaciğer naklinden sonra alıcı için risk faktörleri daha da endişe verici olabilir. Ancak tamamıyla sizin iyileşme süresi boyunca düzenli yaşamınızla ilgili olduğunu söylemeliyiz.

Enfeksiyon riski hem karaciğer nakli için hem de safra sızıntıları kapsamında görülebilir. En önemli unsur ise bağışıklık sisteminin gelen yeni karaciğeri veya karaciğer parçasını kabul etmemesidir.

Bu durumda vücut adeta yeni organa savaş açmış olur.

Yeterli oksijen ve kan ile beslenemeyen organın ise büyümesi durarak hücrelerin ölüm süresi kısalır. Yavaş yavaş ölebileceği gibi anında da organın fonksiyonları yitirilebilir. Bu durumun sentezlenmesi, safra sızıntılarının önlenmesi, karaciğerde enfeksiyon olup olmadığının tespiti için kontroller son derece önemlidir.

Beslenme standartlarınızı mutlak suretle verilen diyet listesine uygun şekilde düzenlemelisiniz. Aynı şekilde ameliyattan sonra ihmal edilmesi risk oluşturabilecek ağır hareketler, ağır kaldırma, iş hayatına geri dönüş gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Oluşabilecek komplikasyonlar bazen ilaçlar için doz artışına sebebiyet verebilir. Bazen ise karaciğerin fonksiyonlarını etkileyerek son derece büyük bir soruna dönüşebilir.

Bazı hastalarda bu yan etkiler sebebiyle karaciğerin tamamıyla değiştirildiğine şahit olunmuştur. Bu da yeniden nakil ve uygun organ anlamına gelmektedir.

Bu denli hassas bir süreci tüm dikkat edilmesi gereken kurallarıyla geçirmek elzemdir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //karacigeri.com/karaciger-nakli-sonrasi.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.