Çarpıntının Nedeni Kalp Olmayabilir!

içerik

Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Geçmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Çarpıntının Nedeni Kalp Olmayabilir!

Kalp çarpıntılarının nedeni sadece kalp hastalıkları sonucunda ortaya çıkmayacak diğer fizyolojik sebeplerden ötürü de oluşacaktır. Bazı yaşam koşulları çocuklar ya da yetişkinlerde sıklıkla kalp atışlarının oluşmasına neden olur.

Kalp Çarpıntısı 

Kalp çarpıntısı bir dakika içerisinde 100 kereden daha çok atım sonucunda meydana gelecek ve kendisini hissettirecektir.

Kalp çarpıntısının olma nedenleri arasında kişilerin sadece kalp hastalıkları sonucunda meydana gelmeyecek, kullanmakta olduğu ilaçların yan etkileri sonucunda, yaptıkları ağır egzersizler ya da stres sonucunda da meydana gelebilecek bir sorun olmaktadır.

Kalp çarpıntısı kendisinde ya da ailesinde herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan bir kişide meydana geliyorsa genellikle zararsız olması ile bilinmektedir.

Çok nadirde olsa çarpıntının düzensiz olması tedavi gerektiren, bir takım kalp rahatsızlıklarının oluşması sonucunda meydana gelecek durumdur. Bunun da kardiyolog tarafından yapılan testler sonucunda uygun tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı yaşamakta olan bir kişinin sıklıkla endişeye kapılması görülmektedir. Çok hızlı atması, kalbin kanı her zamankinden daha çok pompalaması, çırpınıyormuş gibi bir his vermesi ya da kalp atışlarında atlamanın olması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Bu sıkıntılar kişilerin sadece göğüs bölgesi üzerinde belirti olarak vermeyecektir. Aynı zamanda da kişilerin boyun kısmında da kalp çarpıntısı olduğu zamanlarda çarpma meydana gelecektir.

Kalp çarpıntısının yürürken, dinlenirken, ayakta dururken ya da yatmakta olduğunuz zamanlarda oluşabilecek olduğunu da unutmamalısınız.

 • Stres, anksiyete, panik atak gibi psikolojik sebepler;
 • Çok ağır egzersiz yapılması;
 • Gün içerisinde çok fazla kafein tüketilmesi;
 • Sigara tüketen kişilerde;
 • Kadınların hormonal değişikliklerinin olduğu adet dönemi, gebelik ya da menopoz dönemleri içerisinde;
 • Kullanmakta olduğu kimyasal ilaçların yan etkileri;
 • Ağır yemekler yemesi;
 • Astım ilaçlarının tüketimi.

Birçok kişi kalp çarpıntısı sebebi ile doktora gitmesi durumunda bunun nedenlerinin bulunmaması bilinmektedir. Sadece kalp hastalıklarından kaynaklanmayacak ve kişilerde tiroid bezinin aktif bir şekilde çalışması sonucunda da kalp ritminin bozulmasına sebep olacaktır.

Kalp Çarpıntısı Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar

Kişilerde meydana gelen kalp çarpıntısı daha sıklıkla çok stresli iş yerinde ya da yaşam tarzı olan kişilerde görülmektedir. Panik atak ya da anksiyete gibi psikolojik sorunları olan kişilerde de sıklıkla yaşanmaktadır.

Özellikle de kadınların gebelik dönemi içerisinde sıklıkla yaşadıkları bir sorun olarak kalp çarpıntısı gebelik dönemi içerisinde ara ara görülmektedir. Özellikle de kış ayları içerisinde olan kişilerin soğuk algınlığı ya da astım hastalarının kullanmakta olduğu ilaçlar nedeniyle de görülmektedir.

Bazı kişilerin aktif tiroid bezine sahip olmaları sonucunda da kalp çarpıntısı riski altında olmaktadır. Daha önceden kalp krizi geçiren ya da kalp sorunları olan kişilerde sıklıkla kalp çarpıntısı görülme riski bulunmaktadır.

Daha sıklıkla kalp rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin kalp çarpıntısı ile birlikte bir takım komplikasyonlarda içermektedir. Bunlar sıklıkla kalbin çok hızlı atması sonucunda kan basıncının düşmesi sebebi ile bayılma görülmektedir. Kalp durması nadiren de olsa insan hayatı tehye atacak bir durumdur.

Çarpıntı atriyal fibrilasyon sebebi ile oluşması durumunda kişilerin kalbin üst kısmında bulunan kapakların kan toplaması sonucunda pıhtı oluşması sebebi ile felç rahatsızlığı görülmektedir. Kalp yetmezliği de hastalarda atriyal fibrilasyon sebebi ile meydana gelebilecek sıkıntıların başında olmaktadır.

Kalp çarpıntısı şikayeti olan ve sıklıkla tekrar etmesi durumunda kardiyolog tarafından muayene edilmelisiniz. Doktora gideceğiniz zaman aç karnına olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Kalp çarpıntısı ile ilgili olan bütün şikayetlerinizi ve komplikasyonları doktora söyleyeceğiniz gibi aynı zamanda da aileniz içerisinde herhangi bir kalp rahatsızlığı yaşamakta olan bir kişi varsa bunu da belirtmelisiniz.

Kullanmakta olduğunuz bir takım ilaçların kalp çarpıntısı yapabilecek olması sebebi ile sizlerde bu ilaçları doktorunuza söylemelisiniz.

Kalp Çarpıntısı Tedavi Yolları

Çok sık meydana gelmeyen ve birkaç saniye içerisinde kendiliğinden geçmekte olan çarpıntılar meydana geliyorsa bunda korkulacak bir durum olmadığını fakat çarpıntıların sık sık meydana geliyorsa ve kalp hastalıklarına sahipseniz o zaman sizlerin de göğüs bölgenizde sıklıkla rahatsızlık yaşamanız, bayılma, solunum sorunlarını yaşamak ya da baş dönmesi gibi belirtilerde kalp çarpıntısı ile birlikte oluyorsa o zaman sizlerin de bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kalp çarpıntısının herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklandığını öğrenebilmek için kalp ritmini değerlendirmek amacıyla EKG çekimi, 24 saat ile 72 saat arasında kalbin atışlarını izlemek amacıyla holter kullanılması gerekmektedir. Bunun dışında bir de kalp ultrasonu olan ekokardiyogram yöntemi uygulanmaktadır.

Kalp çarpıntısı yaşamakta olan kişinin derin ve şiddetli bir şekilde birkaç dakika boyunca öksürmesi gerekmektedir. Şok uygulaması olarak soğuk su içmelisiniz. Kişilerde kalp çarpıntısı meydana gelmesi sonucunda yaşam tarzında değişikliğe gitmesi gerekmektedir.

Bu durum onun çarpıntılarını azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Stres ve kaygının azalması amacıyla kişilere sıklıkla meditasyon ya da yoga gibi nefes alma egzersizleri uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Kafein, nikotin ya da kullanmakta olduğunuz kimyasal ilaçları olabildiği kadar azaltmanız gerekmektedir. Kişilerin düzenli uyku uyumaları gerekmektedir. Ev ile iş yerinde oluşan sıkıntıları özellikle de gece uyumaya hazırlanıyorken düşünmemeye çalışmalısınız.

Gün içerisinde çay, kahve, alkol ya da enerji içeceklerinden olabildiği kadar az tüketmelisiniz. Bunun yerine melisa çayı ya da papatya çayı tüketmeniz daha sakin olmanızı sağlayacaktır. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-carpintisi.html

Çarpıntı Neden Olur?

Çarpıntının Nedeni Kalp Olmayabilir!
76 / 100SEO Score

Normal şartlarda kişi, kalbinin aktivitesini ve vurularını hissetmez. Kalp vurularının hissedilmesi çarpıntı olarak ifade edilir. Çoğu kişi bunu ifade ederken kalbinin teklediğini yada çok hızlı attığını söyler.

Çarpıntı çoğu zaman taşikardi ile aynı anlamda kullanılsa da bu terimlerin anlamları farklıdır.

Taşikardi, kalbin olması gerekenden hızlı atması yani kalp hızının dakikada 100’ün üzerinde olması durumudur. Çarpıntı şikayeti olanlarda en sık neden taşikardidir.

  Ancak her çarpıntıda kalbin yüksek hızda çalışması gerekmez. Örneğin normal kalp hızında gelişen ekstra kalp atımları çarpıntı olarak hissedilebilir.

Çarpıntı Nedenleri

Kalp hastalıklarına veya kalp dışı nedenlere bağlı gelişebilir.

Kalp Dışı Nedenler:

Kalbin kendisinde bir problem yoktur. Çeşitli faktörlerin etkisi ile gelişir.  En sık kalp dışı nedenler:

 • Kaygı ve anksiyete bozuklukları: Kalp dışı nedenlerden en sık görülendir. Kişinin psikolojik olarak kaygılı ve aşırı gergin olmasına bağlı gelişir. Bu kişilerin çekilen EKG’lerinde kalp hızı yüksek olsa(taşikardi) bile buna eşlik eden başka ritm problemi yoktur. Bazen de EKG’ler tamamen normal gelir. Psikojenik olan bu durumda asıl tedavi kaygı ve anksiyetenin giderilmesidir. Anksiyetenin tedavi edilmesi çarpıntının da ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca korku ve panik ataklar sırasında da çarpıntı görülebilir.
 • Aşırı fiziksel aktivite:  Sağlıklı kişilerde aşırı fiziksel aktiviteye kalbin verdiği olağan bir yanıttır. Örneğin tırmanma ve koşma esnasında kalp çarpıntısı hissedilebilir.
 • Kansızlık: Kan değerinin düşmesi kalp hızının artmasına (taşikardi) ve bunun da kalp çarpıntısı olarak hissedilmesine neden olur. Ayrıca bu duruma çabuk yorulma, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetlerde eşlik edebilir.
 • Aşırı Kanama: Herhangi bir nedene bağlı gelişen(mide kanaması, yüksek miktarda burun kanaması, damar kesilerine bağlı ciddi kanamalar gibi) aşırı miktarda kanamaya, vücut kalp hızını arttırarak cevap verir. Bu kalp hızının artışı çarpıntı olarak hissedilir.
 • Zehirli Guatr: Hipertiroidi olarak bilinen bu durumda, tiroid bezinden fazla miktarda hormon kana salınır. Salınan bu hormonlar kalp hızını ve kasılmasını arttırarak çarpıntıya neden olur.
 • Kan Şekeri Düşüklüğü: Kan şekerinin düşmesine vücudun verdiği yanıt sonucunda kalp çarpıntısı gelişir.
 • Yüksek Ateş: Ateş kalp hızını arttırarak taşikardiye neden  olur. Bu taşikardi de çarpıntı şeklinde hissedilebilir. Bu konuda klasik bilgi şöyledir; vücut sıcaklığında 1 °C yükselme, kalp hızının dakikada 20 atım artmasına neden olur.
 • Kafein tüketimi: Yüksek miktarlarda kafein tüketimi çarpıntıya neden olabilir. Kahve, çay, enerji içecekleri, bazı asitli içecekler bu durumu tetikleyebilir.
 • Alkol, tütün kullanımı:  Alkol kullanımı ve tütün ürünlerinde bulunan nikotin kalp çarpıntısına neden olur.
 • Migren: Bazen, migren ataklarına şiddetli baş ağrısı ile birlikte kalp çarpıntısı da eşlik edebilir.
 • Feokromasitoma: Böbrek üstü bezinden kaynaklı bir tümördür. Bu tümörden salınan çeşitli maddeler ani tansiyon yüksekliğine, çarpıntıya, baş ağrısına ve terlemeye neden olur. Bu durum bazen ataklar şeklinde kendini gösterir.
 • İlaçlar: Birçok ilaç bu duruma neden olabilir. En basitinden grip ve soğuk algınlığı için verilen bazı ilaçlar(özellikle psödoefedrin içerenler) kalp çarpıntısı yapabilir. Bazı astım ilaçları, dijitaller(digoksin gibi), teofilin, bazı antidepresanlar, bazı alerji ilaçları, kokain, metamfetamin gibi ilaçlar bunlardan bazıları.
 • Arteriovenöz fistüller: Atardamar ve toplardamarların direk bağlantılı olması yada ağızlaşması
 • Aşırı sıvı kaybı: Vücut sıvısının aşırı kaybına yani dehidratasyona neden olan durumlar(aşırı ishal gibi) kalp hızında artışa neden olur. Bu artış kalp çarpıntısı şeklinde hissedilebilir.
 • Anormal elektrolit seviyeleri: Özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitlerin kan değerlerindeki değişimler çarpıntıya ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Elektrolitlerdeki aşırı değişiklikler bazen ölümcül ritm problemlerine ve ani kalp durmasına neden olabilmektedir.
 • Oksijen düşüklüğü: Bazı akciğer hastalıklarında(KOAH ve astım gibi) kan ve dokulardaki oksijen miktarı düştüğünden kalp hızında artış(taşikardi) ve çarpıntı gelişir.
 • Ortostatik hipotansiyon: Kişinin yatarken oturur pozisyona geçmesi yada ayağa kalması sonucu, sistolik kan basıncında(büyük tansiyonda) en az 20 mm/Hg diyastolik kan basıncında(küçük tansiyonda) ise en az 10 mm/Hg düşüş olmasıdır.  Normalde ayağa kalkınca yer çekimine bağlı bacak damarlarına kanın inmesi sonucu kan basıncında düşme olabilir. Bu düşme yukarıda anlattığımız gibi belli sınırların üstünde olursa kişide şikayetler başlar. Tipik olarak kişi ayağa kalktıktan sonra gelişen baş dönmesi, göz kararması, çarpıntı ve bazen baygınlık olur.

Kalbe Bağlı Nedenler:

Basit ve tedavi gerektirmeyen ekstra atımlardan hayatı tehdit eden ciddi kalp rahatsızlıklarına kadar birçok neden olabilir. Kalbe bağlı en sık nedenler:

 • Tansiyon yüksekliği: Yüksek tansiyon kalbin yükünü arttırır ve kalp kasının daha güçlü kasılmasına neden olur. Bu durum bazı kişilerde kalp atımlarının hissedilmesine ve çarpıntıya neden olmaktadır.
 • Ritim bozuklukları: Basit ritim bozukluklarından hayatı tehdit eden ciddi bozuklara kadar birçok türü vardır. En sık görülenler;
  1. Erken atrial veya ventrüküler atımlar. Bunlar altta kalp hastalığı olmayan hastalarda da kendiliğinden gelişebilir.
  2. Atrial fibrilasyon veya flutter
  3. Ventriküler taşikardi
  4. Paroksismal supraventriküler taşikardi
  5. Dal blokları
 • Daha nadir görülen yapısal kalp ritim bozuklukları; Brugada ve Wolff Parkinson White sendromu gibi
 • Kalp damar hastalıkları: Kalp damarlarındaki tıkanıklıklar ve daralmalar çarpıntıya neden olabilir. Bu durum bazen fiziksel aktivite ile tetiklenirken bazende istirahat halinde gelişebilir. Kalp krizinde göğüs ağrısı ile birlikte çarpıntı da görülebilir.
 • Kalp yetmezliği
 • Kalp kası hastalıkları
 • Kalp kası veya kalp zarı iltihabı: Endokardit, myokardit ve perikardit çarpıntıya ve bazı ritim bozukluklarına neden olabilir.
 • Kalp hızının yavaşlaması: Bu durum çelişikili görünse de kalp hızının yavaşlaması kişinin kalp atımlarını hissetmesine neden olabilir. Bradikardi denilen bu durum, kalp çarpıntısı şeklinde ifade edebilirler.
 • Kalp romatizması yani akut romatizmal ateş
 • Kalp kapak hastalıkları ve kalp kapağının değişmesi: Kalp kapak hastalıkları çeşitli mekanizmalar ile çarpıntıya neden olurlar. Ayrıca kalp kapağının değişmesi ve yapay kapak takılması sonucu bu kapakların açılıp kapanması kişide çarpıntı olarak hissedilebilir.
 • Doğumsal kalp hastalıkları: Kalbin normal işleyişini etkileyen doğumsal kalp hastalıklarında kalp çarpıntısı görülebilir.
 • Kalp pili
 • Aort anevrizması yani aort damarındaki genişleme.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma ve yanma
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Bayılma

Bu belirtilerin varlığında acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Ayrıca bilindik bir kalp hastalığınız varsa, çarpıntı sıklığı ve şiddeti artıyorsa bu durumu dikkate alarak bir doktora başvurmalısınız.

 Gebelik döneminde çarpıntı riski artmaktadır. Bunun sebebi olarak değişen hormon dengeleri ve artmış damar içi sıvı hacmi gösterilmektedir. Ayrıca menstural ve menapoz öncesi dönemlerde gelişen hormonal değişiklikler çarpıntıyı tetikleyebilir.

Sağlıklı kişilerde de fiziksel aktivite ile taşikardi ve çarpıntı gelişebilir. Bu durumda kalp hızının artması dışında herhangi bir EKG bozukluğu beklenmez. Bazı durumlarda ise çarpıntı ciddi kalp damar hastalıklarının ilk belirtisi olabilir.

Örneğin daha önce şikayeti olmayan birinin,  hafif eforlu işlerde çarpıntı hissetmesi, göğüste sıkışma ve yanmanın eşlik etmesi kalp hastalıklarını düşündürür.

Teşhis

Teşhiste şu tetkiklere bakılır:

EKG: Kalp grafisi olarak adlandırılan EKG kalp çarpıntısı ile başvuran herkese çekilmektedir.

Bazı çarpıntı nedenleri ve ritim problemleri EKG’de tespit edilse de bazı durumlarda tamamen normal olabilir. Çarpıntı anı çoğu zaman kısa sürdüğü için anlık çekilen EKG normal olabilir.

EKG’nin normal olması, kişide ritim bozukluğu olmadığı anlamına gelmez. EKG istirahat veya efor esnasında çekilebilir.

Kan tahlilleri: Bu duruma neden olabilecek bir dizi hastalığı dışlamak ve tanı koymak için istenir. Örneğin tiroid hormonları, kan seviyeleri, elektrolit seviyelerine bakılarak kalp çarpıntısına neden olabilecek durumlar araştırılır.

Ekokardiyografi: Kalbin ultrason cihazı ile incelenmesi anlamına gelir. Ses dalgalarının kullanıldığı bu yöntem kalbin yapısı ve fonksiyonları hakkında bilgi verir. Örneğin kalbin ve kapaklarının durumuna, kalbin çalışma oranına, kalbin pompalama fonksiyonlarına bakılabilir. Çarpıntıya neden olabilecek durumlar araştırılır.

Holter: Holter bazı ritim bozukuluklarının tespit edilmesi amacıyla yapılan ve kişinin kalp ritmini kaydeden bir cihazdır. Çarpıntı nedeni bulunamayan veya çarpıntıları anlık vurup geçen kişilerde kullanılır. Holter genellikle 24-72 saat boyunca kalp ritimlerini kaydeder. Bu kayıt doktor tarafından yorumlanır.

Olay Kaydedici: Çarpıntı şikayeti daha seyrek olan kişilerde holter tanı koymaya yetmeyebilir.  Örneğin haftada bir çarpıntısı olan birinde holter süresince(24-72 saat) çarpıntı gelişmeyebilir.

Böyle durumlarda olay kaydedici (event recorder) denilen cihaz kullanılır. Bu cihaz 2-3 hafta kişide takılı kalabilir. Çarpıntı anında cihazdaki düğmeye basılarak kayıt alınması sağlanır.

Daha uzun aralıklarla gelişen çarpıntıların tanısını koymada kullanılır.

İstenmeyen Durumlar

Kalp kaynaklı çarpıntılarda aşağıdaki ciddi yan etkiler görülebilir.

 1. Bayılma
 2. Kalp yetmezliği
 3. İnme: Atrial fibrilasyon isimli ritim bozukluğunda, kalpte pıhtı oluşabilir ve bu pıhtının beyne atılması ile felç gelişebilir. Felç riskinin artmış olduğu bu ritim bozukluğunda kişiye kan sulandırıcı tedavi verilir.
 4. Kalp durması ve ani ölüm: Kalp krizi, Brugada sendromu gibi…

Kalp dışı nedenlere bağlı gelişen çarpıntılarda (elektrolit bozuklukları hariç) genellikle ciddi yan etkiler beklenmez.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/carpinti/

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Kalp Çarpıntısına Neden Olan Hastalıklar – Sağlık Ocağım .NET

Çarpıntının Nedeni Kalp Olmayabilir!

Sağlıklı insanlar genelde kalbini hissetmez ve kalbinin çalışmasını hissedenler çarpıntım var diye tanımlarlar.

Sağlıklı insanlar genellikle kalbini hissetmez ve kalbinin çalışmasını hissedenler çarpıntım var diye tanımlarlar.

Bazı insanlar kalbinin çarpıntısını kuvvetli atım şeklinde, bazı insanlar ise kuvvetli vuruş ve düzensiz atış şeklinde hissederler.

Hasta bende çarpıntı var dediğinde hangisini hissettiği oldukça önemli olup, ayırıcı tanı açısından da yol göstericidir.

Kalbin hangi aşamada attığını anlamak için elle nabız atışlarını sayarak bir dakikada 90 üzeri atış hissedilirse bu hızlı bir atıştır veya bu durumda hız normal olabilir ya da atışlar güçlü hissedilebilir. Bunun dışında kalbin bir durup bir atıyor gibi olması da söz konusu olabilir.

Taşikardi ile diğer sebeplere bağlı kalp çarpıntıları birbiri ile çok karıştırılır ve bu durumda taşikardi durumunu çarpıntıdan ayırt etmek önemlidir. Çarpıntı, normalde hissedilmeyen kalp atışlarının hissedilmesidir. Taşikardi ise kalbin normal atımından hızlı bir şekilde atmasıdır.

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntıları sebeplerine göre dört ayrı grupta incelenir.

Tip 1 kalp çarpıntısı nedir? Bu tip kalp çarpıntısı fiziksel bir efor sırasında oluşan çarpıntılar şeklinde kendini gösterir. Örneğin spor yaparken, merdiven çıkarken olan çarpıntılar normal kabul edilir. Küçük efor ile çarpıntı olması, herhangi bir rahatsızlık olması ya da yeteri kadar yürüyüş, egzersiz ve spor yapılamadığı anlamını taşır.

Tip 2 kalp çarpıntısı nedir? Bu tür kalp çarpıntısı psikolojik sorunlar ile oluşan çarpıntılar şeklinde kendini gösterir ve çarpıntı çok sık görülür. Örneğin herhangi bir üzüntü yaşamış veya bir yakınını kaybetmiş kişilerde çarpıntı görülür.

Ti 3 kalp çarpıntısı nedir? Bu tip kalp çarpıntısı kalp dışında herhangi bir hastalığa bağlı olarak çarpıntı olmasıdır. Guatr veya tiroid bezi hastalıkları, kansızlık ya da diğer kan hastalıkları, böbrek, karaciğer hastalıkları, ateşli hastalıklar, gastroentrolojik hastalıklar, bronşit ve daha birçok hastalığa bağlı çarpıntı meydana gelebilir.

Tip 4 kalp çarpıntısı nedir? Dördüncü ve en önemli grup da kalpteki rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen çarpıntı şeklidir. Örneğin kalp krizi sırasında, kalp spazmı sırasında, kalp kası hastalıkları, kalp romatizması, aritmiler, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları kalp çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısına neden olan kişisel faktörler

Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olur iken, bunlar fiziksel bir efor, ruhsal bir olay, aşırı stres, bazı ilaçlar çarpıntıya sebep olur.

Örneğin allerji ilaçları, anti-histaminikler, grip ilaçları ve tansiyon ilaçları, kortikosteroid içeren ilaçların çoğu, ağrı kesicilerin bazıları, doğum kontrol ilaçları, bazı bitkisel takviyeler çarpıntıya neden olurlar. Özellikle gece uyuyamıyorum diye antihistaminik ilaç alanlarda çarpıntı daha fazla olur.

Bunların dışında çayda, kahvede, çikolatada bulunan kafein, sigara, alkol, enerji içecekleri gibi içecekler, sinir sistemi gerginliği, hamilelik dönemi, menopoz dönemleri, adet dönemleri gibi vücutta bazı değişimlere neden olan durumlarda da çarpıntı görülebilir.

Kalp çarpıntısı psikolojik olur mu?

Kalp çarpıntısınınpsikolojik nedenlerinin başında, anksiyete (kaygı bozuklukları) gelir. Anksiyete veya gerginlik denilen durumlarda insanlar sanki kötü bir şey olacakmış gibi korku yaşarlar. Kalp çarpıntısının diğer psikolojik nedeni ise panik atak hastalığıdır.

 Bu hastalarda çarpıntı ile birlikte nefes darlığı, boğulma hissi, fenalık hissi ölüm korkusu gibi endişeler duyulur. En kötü panik atak krizi bile 5-10 dakika kadar sürer ve hastalar sabırlı olursa çarpıntı da başladığı gibi gittikçe yavaşlar.

Bazı durumlarda panik atak krizleri çok ve sık olduğunda rahatlatıcı ilaç tedavisi gerekebilir.

Kalp çarpıntısına neden olan kalp hastalıkları

Kalbe bağlı hastalıkların çoğu kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Kalp yetmezliği ve kalp yetmezliğine neden olan durumların ya da hastalıkların çoğu kalp çarpıntısına neden olur.

 • Kalp delikleri (atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, patent duktus arteriozus gibi)
 • Mitral kapak hastalıkları (mitral kapak prolapsusu, mitral kapak yetmezliği, mitral kapak darlığı gibi)
 • Aort kapak hastalıkları (aort kapak yetmezliği, aort kapak darlığı gibi)
 • Pulmoner kapak hastalıkları (pulmoner kapak yetmezliği, pulmoner kapak darlığı gibi)
 • Kalp damar hastalıkları (koroner arter hastalığı, ateroskleroz, büyük arter transpozisyonu, aortit, aort damarı yırtılması, aort anevrizması, aort tıkanıklığı, aort koarktasyonu gibi)
 • Kalp kası hastalıkları (miyokardit, aritmojenik kardiyomiyopati, dilate kardiyomiyopati, restriktif kardiyomiyopati, hipertrofik kardiyomiyopati gibi)
 • Kalp zarı hastalıkları (endokardit, perikardit gibi)
 • Aritmiler (ventriküler fibrilasyon, atriyal fibrilasyon, atriyal flutter, supraventriküler taşikardi, sinüs taşikardisi, ventriküler taşikardi, sinüs bradikardisi, hasta sinüs sendromu, kalp blokları gibi)
 • Hipoplastik sol kalp sendromu ve bu sendroma neden olan hastalıklar veya anormallikler
 • Kalp romatizması
 • Kalp büyümesi
 • Kalp tümörleri gibi birçok kalbe bağlı hastalık kalp çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısı neden olur

Vitamin ve mineral eksiklikleri kalp çarpıntısına neden olur mu?

 • B vitamini eksikliğine bağlı kalp çarpıntısı: B vitamini karbonhidrat, protein ve yağların metabolizmasında işlev gören ribovlavin düzenleyicisidir. B vitamini yetersizliği kalp yetmezliğine ve kansızlığa neden olarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.
 • Kalsiyum yüksekliğine (hiperkalsemiye) bağlı kalp çarpıntısı: Hiper kalsemi kandaki kalsiyum düzeyinin normalin üstünde olması durumudur. Hiperkalseminin neden olduğu komplikasyonlar ve bunlara bağlı ortaya çıkabilecek belirtiler arasında kardivasküler sistem sorunları da vardır. Hiperkalsemi hem kalp ritim sorunlarına hem de yüksek tansiyona neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Kalsiyum eksikliğine (hipokalsemiye) bağlı kalp çarpıntısı: Hipokalsemi kan kalsiyum seviyesinin normalin altında olması durumudur. Hipokalsemi durumunda bulgu ve belirtilerin geneli nöromusküler irritabilete ya da yumuşak dokularda kalsiyum birikimi nedeni ile ortaya çıkar. Hipokalsemili olgularda kardiyak sorunlarda görülür. Kalp hastalığı olan kişilerde konjestif kalp yetmezliği görülebilir ve buna bağlı kalp çarpıntıları yaşanabilir. Bazı hipokalsemisi olan hastalarda da tansiyon düşüklüğü oluşabilir ve buna bağlı da kalp sorunları yaşanabilir.
 • Demir eksikliğine bağlı kalp çarpıntısı: Demir, dünya yüzeyinde en yaygın 4. mineral ve yer kabuğunda en çok bulunan metaldir. Demir, bakır ve kalsiyum gibi bazı minerallerin emilimi ve kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ve çeşitli enzimlerin üretimi için gerekli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar. Demir eksikliği anemiye (kansızlığa) neden olarak kalp fonksiyonlarında sorunlara yol açabilir ve buna bağlı kalp çarpıntısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.
 • Aşırı demir birikimine (hemokromatoz hastalığına) bağlı kalp çarpıntısı: Hemokromatoz, demir metabolizmasındaki bozukluklara bağlı bağırsaklardan aşırı demir emilimi ve hipofiz bezi, karaciğer, kalp, pankreas gibi hayati öneme sahip organlarda demir birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın kalp tutulumuna bağlı kalp yetmezliği, kalp atım düzensizlikleri, kardiyomiyopati gibi kalp sorunları ortaya çıkabilir ve buna bağlı kalp çarpıntısı oluşabilir. Hemokromatozis ayrıca diyabete neden olabilir ve buna bağlı olarak da kalp sorunlarına yol açabilir.
 • Selenyum eksikliğine bağlı kalp sıkışması: Selenyum doğada bitkilerde ve yetiştikleri toprağın selenyum içeriğine bağlı olarak hayvansal besinlerde bulunur. Selenyum organizmada bütün organlara dağılmıştır (örn, böbrek korteksi, karaciğer, hipofiz bezi ve pankreas gibi). Selenyumun fazlası toksiktir. Selenyumun fazla alınması alkali hastalığına neden olur fakat eksikliği de bazı bozukluklara yol açabilir. Selenyum eksikliğinde kardiyovasküler sistem sorunları, pankreas sorunları, kanser, kan kolesterol seviyeleri yüksekliği ve dolayısıyla kalp çarpıntısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.
 • İyot eksikliğine bağlı kalp çarpıntısı: İyot çevrede başlıca deniz suyunda, ayrıca bazı topraklarda, minerallerde ve bazı deniz ürünlerinde bulunur. İyot eksikliği, kalbin hareketlerini, uyarılan sinirlerin verdiği yanıtı, canlının büyüme hızını ve metabolizmayı denetleyen tiroid bezi salgısını doğrudan etkiler. İyot eksikliği bazı hastalıklara ve bunlara bağlı şikayetlere yol açabilir ve en sık neden olduğu hastalık basit guatr hastalığıdır ve guatr hastalığına bağlı kalp sorunları ve buna bağlı da çarpıntıya neden olabilir.

Tansiyon hastalıkları kalp çarpıntısına neden olur mu?

 • Hipertansiyona (yüksek tansiyona) bağlı kalp sıkışması: Hipertansiyon, farklı iki günde en az iki kez yapılan tansiyon ölçümlerinde 18 yaşın üzerindeki erişkin bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm/Hg ve üzerinde seyretmesi ya da küçük tansiyonun 90 mm/Hg ve üzerinde seyretmesi durumuna denir. Yüksek tansiyon riskini arttıran birçok faktör vardır. Yüksek tansiyon hem bu duruma eşlik edebilecek veya eden (şeker hastalığı, yüksek kolesterol  ve ateroskleroz gibi) hastalıklardan dolayı kalp sorunlarına yol açabilir hem de tek başına kalp sorunlarına neden olabilir, dolayısıyla kalp çarpıntısına neden olabilecek kalp sorunları ortaya çıkabilir.
 • Pulmoner hipertansiyona bağlı kalp sıkışması: Pulmoner hipertansiyon, vücutta oksijenlenmek için dolaşan kanın kalpten akciğerlere taşınmasını sağlayan damarlarda basıncın artması nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda göğüste ve dolayısıyla çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi ve bayılma gibi şikayetler görülebilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen romatizmal ve sistemik hastalıklar

 • Kalp romatizması
 • Sistemik skleroz
 • Sistemik n planus
 • Behçet hastalığı
 • Kawasaki hasalığı
 • Romatoid artrit
 • Reaktif artrit
 • Wilson hastalığı
 • Sarkoidoz hastalığı
 • Ankilozan spondilit
 • Akdeniz ateşi hastalığı
 • Fabry hastalığı
 • Kemiğin Paget hastalığı gibi birçok romatizmal ve sistemik hastalık kalbi etkileyerek kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp Çarpıntısına neden olabilen tiroid hastalıkları

 • Hipertiroidizm
 • Hipotiroidizm
 • Graves hastalığı
 • Guatr hastalığı (tiroid bezi büyümesi)
 • Hiperparatiroidizm gibi tiroid hastalıkları kalbi de tutarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen hormonal hastalıklar

 • Feokromasitoma hastalığı
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Hipofiz yetmezliği
 • İnsülin direnci
 • Conn sendromu gibi hormonal sistemi ilgilendiren hastalıklar kalbi etkileyerek çarpıntılara neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen damar hastalıkları

 • Yüksek kolesterol
 • Ateroskleroz
 • Poliarteritis nodoza
 • Kalp damar hastalıkları
 • Vaskülitler gibi damar hastalıkları kalbi de etkileyerek kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen enfeksiyon hastalıkları

 • Endokardit
 • Miyokardit
 • Perikardit
 • Gribal enfeksiyonlar
 • Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları
 • İdrar yolları enfeksiyonları
 • Böbrek iltihabı
 • Göğüs zarı iltihabı
 • Karın zarı iltihabı
 • Sindirim sistemi enfeksiyonları gibi durumlar da kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen renal sistem hastalıkları

 • Akut ve kronik böbrek yetmezliği
 • Adrenal bezin hastalıkları
 • Böbrek taşları
 • Böbrek enfeksiyonları
 • Üremik sendrom
 • Böbrek kistleri
 • Nefrotik sendrom gibi renal sistem hastalıkları da direkt olarak ya da dolaylı olarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen kas hastalıkları

 • Musküler distrofiler
 • Kas spazmları
 • Kardiyomiyopatiler
 • Miyokardit
 • Metabolik miyopatiler gibi kas hastalıkları kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen hematolojik hastalıklar

 • Kansızlık ve kansızlık tipleri
 • Akdeniz anemisi
 • Polisitemi gibi hastalıklar kalp çarpıntısına yol açabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen akciğer hastalıkları

 • Pulmoner hipertansiyon
 • Astım
 • Alerjik astım
 • Bazı intertisyel akciğer hastalıkları
 • Sarkoidoz
 • Kistik fibrozis
 • Akciğer apsesi
 • Yabancı cisim aspirasyonu
 • Bronşit
 • Akciğer enfeksiyonu
 • Akciğer amfizemi
 • Akciğer ödemi
 • KOAH hastalığı
 • Uyku apnesi
 • Tüberküloz gibi birçok akciğere bağlı durumlar nefes darlığına, göğüs ağrısına, göğüste sıkışma hissine neden olarak çarpıntı gibi rahatsız edici hislere neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olan ilaçlar

 • Bazı alerji ilaçları
 • Bazı kortizon içeren ilaçlar
 • Ağrı kesiciler
 • Gribal ilaçlar
 • Bazı antibiyotikler
 • Zayıflama ilaçları
 • Bazı tansiyon ilaçları
 • Doğum kontrol hapları  gibi birçok ilaç türü çarpıntıya neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olan zehirlenmeler

 • İlaç zehirlenmeleri
 • Karbonmonoksit zehirlenmeleri
 • Kimyasal madde zehirlenmeleri
 • Madde bağımlılıklarına bağlı zehirlenmeler
 • Alkol zehirlenmeleri
 • Hayvan ısırıklarına bağlı zehirlenmeler gibi zehirlenme türleri de kap çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısı belirtileri

Kalp çarpıntısına neden olan duruma bağlı hastanın hissettiği şikayetler değişiklik gösterebilir.

Çarpıntı olarak tarif edilen durum kalbin hızlı atması, kalbin yerinden çıkacakmış gibi hissedilmesi, kalp vurularının hissedilmesi, çarpıntıyla birlikte nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, göğüs ağrısı, terleme, bayılma hissi, baş dönmesi gibi hisler ve rahatsızlıklardır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kalp-carpnts-nedir/

Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çarpıntının Nedeni Kalp Olmayabilir!

Haber güncelleme tarihi 17.05.2019 15:53

Vücudumuza kan pompalama görevi olan kalbimiz, yaşamımız için en önemli organlardan bir tanesidir. Sağlıklı olmadığında önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de kalp çarpıntısıdır.

Son dönemde sıkça görülen bir rahatsızlık olan Kalp Çarpıntısı akıllara şu soruları da getirdi.

Kalp Çarpıntısı Ne Kadar Sürer? Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer? Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nelerdir? Kalp Çarpıntısının Türleri Nelerdir? gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Normal bir insan kalbinin çalıştığını hissetmez. Eğer biri kalp çarpıntısı olduğunu söylüyorsa kalbinin çalıştığını hissedecek boyutta çarpıntısı olduğundandır.

Bazı kişiler çarpıntıyı hızlı atım şeklinde hissederken, bazıları ise kuvvetli bir vuruş şeklinde hissetmektedir. Bunun yanı sıra bazı kişiler de çarpıntıyı düzensiz atım şeklinde hisseder.

Bu yüzden ayırıcı tanı açısından hastanın hangisini hissettiğini doktora söyleyebilmesi son derece önemlidir. Kalp hızlı mı atıyordur, kuvvetli mi, düzensiz mi? Kalbin dakikada kaç kere attığını ölçmek de önemlidir. Bunun için elinizi nabzınıza koymanız yeterlidir.

İşaret ve orta parmağınızı bileğinizin üzerine yerleştirin. Başparmağınızın hizasını takip ederek o noktada bileğinize yerleştirmeniz gerekir. Bir yandan saate bakarak nabzınızın dakikada kaç kez attığını bulun.

Bir dakika içerisinde 90'ın üzerinde bir atım varsa kalp hızlıatıyordur. Hızlı atım yoksa da kuvvetli atıyor gibi hissedilebilir. Düzensiz atışta ise kalp bir durup bir atıyor gibi hissedilir. Kalbin istirahat halindeyken bir dakikada 100'ün altında atması normal kabul edilir diyebiliriz.

 Taşikardi ile kalp çarpıntısı birbirine karıştırılır. Taşikardi ile çarpıntı birbirinden ayrılmalıdır. Çarpıntı, normalde hissedilmeyen kalp atışlarının hissedilmesidir. Taşikardi ise kalbin normalden hızlı atmasıdır.

Eğer bahsettiğimiz şekilde nabzınızı ölçtüğünüzde 100'ün üzerinde çıkıyorsa sizde taşikardi olduğunu söyleyebiliriz.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı birçok sebepten oluşabilir. Fiziksel bir efora tepki olarak çarpıntı hissedilebileceği gibi ruhsal bir olay için de aynısı geçerlidir.

Bazı ilaçlar da çarpıntıya neden olur. (alerji ilaçları, grip ilaçları, bazı tansiyon ilaçları…) Gece uyuyamadığı zaman ilaç aldığında da kişide çarpıntı oluşabilir.

 Çay, kahve gibi içeceklerde bulunan kafein de çarpıntıya neden olabilir.

Halk arasında zehirli guatr (tiroid bezinin fazla çalışması) olarak bilinen hastalık da nabzı 100'ün üzerine çıkartabilir ve hastalar çarpıntıdan şikayet edebilir.

Anemi veya kansızlık da çarpıntı yaratabilir. Aynı zamanda sinir sistemi gerginliği de çarpıntı yapabilir. Bir diğer çarpıntı yapan rahatsızlık, hipoglisemidir.

Şeker düşmesi anında hastalar 5-10 dakika kadar çarpıntı hissedebilirler. Ayrıca hamilelikte de çarpıntı olabilir ve bu normal görülür. Hamilelikten sonra kalp atım sayısı tekrar normale döner. Aynı şekilde kalbin kapak hastalıkları da çarpıntıya sebep olabilir.

Küçük yaşta kalp romatizması geçiren hastaların kalp kapakları etkilenince çarpıntı ortaya çıkar. Kardiyomiyopati (kalbin kas hastalıkları) adı verilen rahatsızlık da çarpıntıya sebep olabilir.

Kalbin damar hastalıkları, kalp damarlarındaki tıkanıklıklar, kalp krizinde de çarpıntı görülebilir.

Kalp Çarpıntısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Anksiyete bunların başında gelir. Gerginlik anlamına gelen anksiyetede kişiler, çarpıntı ile birlikte sanki kötü bir şey olacakmış hissine kapılırlar. Neden korktuklarını bilmeseler de başlarına kötü bir şey geleceğinden emin gibidirler.

Anksiyetede kalbin kuvvetli atmasının sebebi kaslara fazla kan gitmesi ihtiyacındandır çünkü kişi tehditle karşılaşınca ya saldıra geçer ya da kaçar. Her ikisinde de kaslara fazla kan gitmesi gerekir.

Bu yüzden de çarpıntı hissedilir.

Kalp çarpıntısındaki diğer bir psikolojik neden ise panik atak hastalığıdır. Bu hastalıkta her şey iyiyken birdenbire hastada çarpıntı başlar.

Hastada çarpıntı ile birlikte nefes darlığı, boğulacakmış gibi bir duygu, fenalık hissi, ölüm korkusu da ortaya çıkabilir. Hasta hemen bir doktora ulaşmak ister fakat en kötü panik ataklar bile 5-10 dakika sürer.

Hasta sabırlı olursa 5-10 dakika sonunda çarpıntı yavaşlayarak geçer. Panik atakta bu çarpıntı atakları çok sık olursa hastaya rahatlatıcı ilaç tedavisi uygulanır.

Kalp Çarpıntısı Türleri Nelerdir?

Kalp çarpıntılarını sebeplerine göre dörde ayırmamız mümkündür. İşte kalp çarpıntısı türleri;

1. Fiziksel efor sonucunda oluşan çarpıntılar

Spor yaparken veya merdiven çıkarken oluşan çarpıntı normaldir. Küçük eforlar sonucu oluşan çarpıntı ise ya bir rahatsızlık olduğunu ya da yeterli kadar spor veya yürüyüş yapılmadığını gösterir.

Dolayısıyla küçük eforlar sonucu çarpıntısı olan hastalar biraz spor veya yürüyüş yaparak bunun önüne geçebilirler.

6 ay 1 yıl gibi bir süre arasında düzenli olarak spor yapıldığı takdirde çarpıntı geçer çünkü kalbin atım gücü artar.

2. Psikolojik Nedenlere Bağlı Oluşan Çarpıntılar

​Ruhsal sorunu olan hastalarda çarpıntı çok sık görülür. Bir şeye üzülen ya da bir yakınını kaybeden hastalarda çarpıntı oluşabilir.

3. Kalp Dışında Bir Hastalığa Bağlı Çarpıntılar

Çarpıntıya yol açan hastalıklar olarak bilinen, guatr, kansızlık veya diğer kan hastalıkları, böbrek hastalığı, karaciğer hastalıkları, ateşli hastalıklardır.

4.Kalpteki Bir Rahatsızlığa Bağlı Oluşan Çarpıntılar​​

Kişinin herhangi bir kalp hastalığı bulunuyor ise buna bağlı olarak meydana gelen kalp çarpıntılarına denir.

​Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıldır?

Tedavi, çarpıntının nedenine göre yapılmaktadır. Kalp dışında bir neden varsa bu tedavi edilir. Guatr, kansızlık gibi… Ancak bunlar tedavi edilirse çarpıntı geçer.

Sinirsel nedenlere bağlı çarpıntılar ise hastanın duygusal sorunlarının çözülmesiyle kendiliğinden geçecektir. Bazı hastaların yatıştırıcı bir ilaç veya antidepresan alması gerekebilir. Çarpıntının nedeni kalp ise öncelikle çarpıntı türü belirlenmelidir.

Daha sonra çarpıntının önemli olup olmadığına veya tedavi gerektirip gerektirmediğine karar verilir. Hastaya birholter aleti takılarak hangi tür çarpıntı olduğu bulunur ya da elektro ile kalpteki ritim bozukluğunun ne tür bir çarpıntıya neden olduğu belirlenebilir.

Aritmiyi düzeltici ya da kalp hızlı ise yavaşlatıcı, yavaşsa hızlandırıcı ilaçlar verilir. Bazı hastalarda çarpıntıyı geçirmek için damar yoluyla antiaritmik ilaçlar vermek gerekebilir. Kimi zaman çarpıntıyı sonlandırmak için hastanın göğsüne elektrik şoku verilir.

İlaç veya şokla halledilemeyen durumlarda ise bir kateter ile hastanın kasığından girilerek kalbine kadar ilerleyip çarpıntıya neden olan kalp hücreleri bulunur ve elektrikle yakılır. Böylece çarpıntı sonlandırılmış olur.

Kalp Krizinin Nedeni Kalp Çarpıntısı Olabilir mi?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan bir veya birkaçının tıkanmasıdır. Sadece çarpıntı kalp krizine neden olmaz. Ancak çarpıntı, kalp krizinde görülen bulgulardandır.

Göğüsteki baskı ile beraber hastalar, çarpıntı hissinden de şikayet ederler. Kalp krizindeki çarpıntı, kriz esnasında kalbin düzensiz çalışmasına bağlı olarak hissedilir.

Bazı hastalarda ise ventriküler taşikardi denilen ve ölümcül olabilecek hızlı bir kalp atışı olabilir.

Bu tip taşikardilerde hastanın rengi solar, özellikle baş ve boyun bölgesindeterleme olur, küçük çaplı şuur kaybı olabilir. Bu durumda acilen doktora müracaat etmek gerekebilir.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Çarpıntı hissi oluştuğunda panik yapmayın. Bu, çarpıntıyı daha da artırır. Bayılma veya göğüs ağrısı gibi bir şikayetiniz yoksa tansiyonunuzu ölçün. Tansiyon yüksekliği de çarpıntıya neden olabilir.

Kalp Çarpıntısı Ne Zaman Sorun Olarak Kabul Edilir?

Kalp çarpıntısı ile birlikte eğer göğüste bir baskı hissediliyorsa bu çarpıntı, kalpdamar hastalığı tıkanıklığı veya kalp krizini artırabilir.

Bununla birlikte bulantı gibi bir his varsa, soğuk terleme mevcutsa bunlar da kalp krizi açısından çok önemlidir ve hemen bir doktora başvurulmalıdır.

 Durduk yere bir çarpıntı geldiğinde bununla birlikte daha önce hiç olmadığı kadar terleniyorsa, bu da önemli bir belirtidir.

Çarpıntıyla birlikte bayılır gibi oluyorsanız veya bayılırsanız dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve acilen doktora başvurulmalıdır. Ayıldıktan sonra iyi olsanız bile… Bayılmadan önce kalp atışlarınızda bir düzensizlik hissettiyseniz bu bayılma, kalbinize ait olabilir.

Kalp Çarpıntısı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Sigarayı bırakmak gerekir.
 • Alkolü azaltın. (alkolü azaltınca çarpıntı azalıyorsa alkolü kesmeye çalışın)
 • Çay, kahve gibi kafein içeren ürünler de çarpıntı yapabilir.
 • Çarpıntısı olan kişiler az tuzlu yemeli ve tansiyonlarına dikkat etmelidir.

 • Fazla kiloya dikkat edilmelidir. Şişmanlar, zayıflara göre daha çok çarpıntıdan şikayet ederler.
 • Çarpıntısı olan kişiler, tartışmalardan vb. uzak durmalıdır.
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Aniden fazla miktarda yemek yememeye dikkat etmek gerekir.

Önerilen İçerik;

► Patates Cipsi Hakkında Bilinmeyen 20 Gerçek Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kalp-carpintisi-belirtileri-ve-tedavisi-10646h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.