Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

içerik

Çayın Zararları Nelerdir?

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…
Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Can sıkıntısından uzaklaşmak ve enerjimizi geri kazanmak istediğimizde, aklımızda direk “çay” kelimesi belirir. Çay büyük bir ihtimalle, sudan sonra dünyadaki en popüler ikinci içecektir. Günümüzde, çayın birçok çeşidine ulaşmamız mümkündür.

Evimizde günlük kullandığımız normal çay kafein, florür, glukuronik, laktik asit, manganez, potasyum, tanen, pürin, ksantin ve gallik esterleri gibi çeşitli maddeler içerir.

Çay evlerimize ilk girdiğinde, etkileri aslında kahvenin etkilerine benzerdi ve içerdikleri maddeler de hemen hemen aynıydı.

Geç saate kadar uyanık kalmanız gerektiğinde, bir bardak çay, iyi bir tercih olacaktır. Çay, tüketen kişinin tepki hızını arttırır, uyanık kalmasını sağlar ve konsantrasyon olabilmesini kolaylaştırır.

Bu uyanık kalma durumu, vücudumuzdaki solunum ve kalp damar sistemlerinin uyarılmasının, direk etki gösteren bir sonucudur. Bu da, vücuttaki oksijen sirkülasyonunun gelişmesiyle olur. Ayrıca çay, fazla kiloların verilmesinde de etkilidir.

Çay, kişinin iştahını kontrol eder ve gereğinden fazla yemek yeme isteğini bastırır.

[attention type=green]
Kısaca çay, keşfedilmesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu sebeple birçok insan çayın neredeyse bağımlılık yapan bir içecek olduğunu düşünmektedir.
[/attention]

Fakat, çayın bütün bu yararlı özellikleri dışında, aslında ne kadar zararlı da olabileceğini biliyor muyuz? Çayın gereğinden fazla tüketilmesi birçok yan etki barındırmaktadır.

Diyetisyenler, çayın fazla tüketiminin zararlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu nedenle, sizler için çayın zararlarını ve yan etkilerini inceledik!

Kafein, çayın içerisinde bulunan ana maddelerden biridir ve kafeinin günlük olarak belirli bir miktarın üzerinde alınması, kişinin ishal olması ile sonuçlanabilir. Bunun arkasında yatan sebep; kafein vücuda girdiğinde sindirim sistemimizi uyarır ve bu da ishale neden olur.

[attention type=green]
Ayrıca çay, normalde olması gerekenden fazla tüketilir ise, kişinin sağlığına zararlı etkiler gösterebilir. Dahası, çay vücuda girdiğinde bundan direkt olarak merkezi sinir sistemi de etkilenir ve bu durum, kişinin küçük olaylar karşısında dahi sinirli ve gergin olmasına neden olabilir.
[/attention]

Çayın aşırı dozda tüketimi bahsettiğimiz sindirim sistemi sorunlarına, uykusuzluğa, varisli damarlara ve çarpıntıya neden olabilmektedir.

2.Kabızlık

Çay tüketiminin zararları arasında ishalden bahsettikten sonra kabızlığa geçmemiş sizi şaşırttı değil mi? Fakat her ne kadar beklenmedik olsa da, çayın kabızlığa neden olması mümkün. Bunun arkasında yatan sebep, çayın içerisinde bulunan tanen ismindeki maddedir.

Bu maddenin varlığı, vücudunuzun depolama yapmasına yardımcı olur, hatta bazı faydalı olduğu durumlarda vardır. Ama çayın fazla tüketimi ve tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesi, kabızlığa neden olabilmektedir.

Zira vücut bu maddenin fazla bulunması ile birlikte, olması gerekenden daha fazla atığı depolama eğiliminde olabilir.

3.Mide Rahatsızlığı

Daha önce de söylediğimiz gibi, çay kafein içermektedir. Yani, bu maddeler midenize ulaştığında, midenizin çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olurlar. Üretilen bu asidik maddeler kimi zaman vücudun absorbe edebileceğinden fazla olurlar.

Bu nedenden dolayı, mideniz huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlayacaktır. Ayrıca, eğer ülser ya da mide kanseri gibi hastalıklarınız varsa, kesinlikle çaydan uzak durmanız gerekmektedir.

Ayrıca çay tüketimi sindirimi yavaşlatan ana sebeplerden biri sayılabilir.

4.Kardiyovasküler Hastalıklar

Çay tüketimi, kalp krizi veya akut kardiyovasküler rahatsızlıklar geçirip -ki bu rahatsızlıklar genel olarak kardiyak astım ve paroksismal taşikardidir- iyileşmeye çalışan hastalara kesinlikle önerilmez. Kafein, kardiyovasküler sistem için, kesinlikle yasak olan ve istenmeyen bir maddedir.

Ayrıca az önce söylediğimiz gibi, kafein, gastrit ve mide ülseri hastalıkları olanlar için oldukça zararlıdır ve tüketilmemelidir. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi, kafein nedeniyle, solunum sistemini ve kalbi çalıştıran kaslar uyarılır.

Bu durumda koroner arterler seyrelir ve bu durum kan akışının hızlanmasına neden olur.

5.Uykusuzluk

Çayın içeriğine baktığımıza, aslında fazla kullanımda en zararlı olabilecek madde kafeindir. Yine bu sebepten dolayı, fazla çay tüketimi, uykusuzluğu da beraberinde getirir. Bu durum kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır, bu uyarı arttıkça da insomnia dediğimiz uykusuzluk denilen rahatsızlığa neden olur.

Tabii ki bu olay, sadece çayı bağımlılık derecesinde tüketen insanlar olarak geçerlidir. Çayın neden olduğu insomnia, beraberinde kişinin uyku düzeni sorunlarını getirir. Uyku düzensizliği ise, insan sağlığını negatif anlamda etkileyen sorunlar arasındadır.

Ayrıca araştırmacılar, sağlıklı ve fit kalabilmek için, daha az çay tüketilmesi gerektiğini kanıtlamışlar ve böyle çay tüketiminin belirli bir sınırda tutulmasını tavsiye etmektedirler.

6.Premenstrual Sendrom

Çayın fazla tüketiminin, kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi çeşitli belirtileri vardır.

Günlük bir ile dört bardak arası çay içen kişilerin, hiç içmeyenlere göre şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı daha fazladır.

Hatta günlük tüketilen çay miktarını sekiz bardağa kadar çıkaran kişilerin şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı neredeyse on kat daha fazladır.

7.Böbrek Rahatsızlıkları

Çay tüketimi ayrıca, böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

Araştırmalar, günlük beş bardak çay içen kişilerin normal insanlara göre, yüzde 400-500 daha fazla idrar attıkları kanıtlanmıştır. Bu sürekli çay ve dolayısıyla kafein tüketiminin oluşturduğu uyarım, kişiye zarar verecektir.

Ayrıca çay içerisinde bulunan yüksek miktarda oksalat, çayın fazla tüketimi ile birlikte böbrek taşına neden olmaktadır.

8.İdrar Sorunları

Çok fazla çay tüketmek, kişilerin idrarını tutamamasına ve bu nedenle sık sık idrara çıkmasını gerektiren acil dürtüleri kontrol edememesine neden olur.

Yakın zamanda yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, kafein kişinin mesanesine baskı yapmaktadır. Bu durum da mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçmesine ve kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Bu sebeple çay, dolayısıyla kafein tüketimi belli bir sınırda tutulmalıdır.

9.Vücuttaki Zehirler

Çay tüketimi kimi zaman vücuttaki zehirlenme ve zehir artışını temel sebebi olarak görülebilir. Normalden fazla miktarda çay tüketen her insan bu durumla karşılaşabilir.

Genç çay yaprakları alüminyum miktarı bakımından çok dolu değildir, fakat olgunlaşmış çay yapraklarını alüminyum kaynağı olarak görülebilir. Ayrıca çay özlerinin fitokimyasallar da denilir.

Bu fitokimyasallar bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur ve vücudumuzdaki biyoloji aktiviteleri etkilemektedir. Bu durum insan sağlığı için tehdit oluşturabilir.

10.Yemek Borusu Kanseri

Yapılan araştırmalara göre, çay tüketimi, yemek borusu kanseri sebepleri arasında gösterilebilir. Yemek borusu, insanın ağzı boşluğu ile midesi arasında uzanan ve bu iki birimi birbirine bağlayan yerdir.

Çok sıcak bir içecek içtiğinizde, bu içecek yemek borusundan geçerken, kanala zarar vererek geçer. Bu durum ise, yemek borusu kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tehyi engellemek için, her ne kadar çekici görünmese de çayınızı ılık içmeyi deneyebilirsiniz.

Bu şekilde, yemek borusu kanserine yakalanma riskinin çay ile bağlantılı kısmını elemiş olursunuz!

11.Diğer Sağlık Tehleri

Sağlık üzerine yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların günde iki bardaktan fazla çay içmesi sakıncalı durumlar doğurabilir. Çay, kafeinle dolu olduğu için, hamile kadınlarda düşük yapma tehsini arttırabilir.

Ayrıca bu yüksek kafein miktarı, kardiyovasküler bozuklukları, glakoma(halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinir), yüksek kan basıncı problemi ve anksiyetesi olan kişiler için tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/cayin-zararlari-nelerdir/

Çay ile İlgili Sözler – Çay Sözleri, Çay ve Dostluk Sözleri, Çayla İlgili Resimli Sözler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Haber güncelleme tarihi 30.04.2019 14:32

Çayla ilgili sözler içeriğinde hem geçmiş zamanda söylenen ve en güzel sözler kategorisinde yer alan çay sözlerini hem de en yeni yani 2019 çayla ilgili sözleri bulabilirsiniz.

Özellikle Leyla İle Mecnun dizisinden sonra oldukça fazla aratılan Çayla ile ilgili sözleri resimli olarak içeriğimizden bulabilir ve sosyal medya hesapları , Instagram, , Whatsapp Durumlarından paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız ''2019 Yeni Resimli Çay ile İlgili Sözleri' de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Ünlülerden Çay Sözleri, Ünlülerin Çay ile İlgili Sözleri

Ünlü kişilere ait en güzel çay sözleri, çay ile ilgili söylenilmiş en özel sözler, demli çay sözleri, en duygulu resimli çay sözleri, çay sözleri, çay sözleri;

İki çay söylemiştik orada biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni… – Cemal Süreya

Anılarda kalırdı belki de zamanla ince bel, namussuz çay bile ince belli bardaktan verilmeseydi eğer… – Can Yücel

Çay henüz her şey bitmedi demektir… – Cezmi Ersöz

Ama bu kente gelirsen unutma beni ara. Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım… – Osman Konuk

“Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı.” – Oğuz Atay

Şimdi ölsek en fazla kahvede çaylar soğur… – Yılmaz Odabaşı

Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen… – Anonim

Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun… – Orhan Kemal

Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap… – Alper Gencer

Bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden… – İbrahim Tenekeci

Masada çay bardakları ve senin ellerin olsun… – Tarık Tufan

Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin… – Cahit Zarifoğlu

Yazsam okusam okusam yazsam biri devamlı çay verse bana… – Ömer Lütfi Mete

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm… – Nevzat Çelik

Hadi iç de çay koyayım… – Ah Muhsin Ünlü

[attention type=yellow]
Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar
[/attention]

Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana… – Murat Menteş

Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde… – Cevat Çapan

Pencerenin önünde örgü ören birinin -örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi… – Edip Cansever

Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim… – Ali Lidar

Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine… – Sunay Akın

Çayın rengi ne kadar güzel, sabah sabah, açık havada… – Orhan Veli Kanık

Biraz çay soğuklarda.. ne kadar acı şu dünya… – Behçet Necatigil

Benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda… – Sezai Karakoç

Bir çay yalnızlığı Emirgân’dan öteye, değdikçe ısındığı yaldızlı bardağın… – Attila İlhan

Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de, duruma uymak kısaltıyordu günlerini, artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar

Basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle… – Yalçın Ergi

[attention type=yellow]
Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan… – Necip Fazıl Kısakürek
[/attention]

“Sonra belki çay içeriz. şansımız varsa yağmur da yağar.

damlalara huzur yüklemece oynarız.

benim damlam seninkini alnından öper.

güzel şeyler olur belki.

sen gel bence..”

Leyla ile Mecnun İsmail Abi En Güzel Çay Sözleri

En güzel çay sözlerini paylaşmadan önce Leyla ile Mecnun dizisindeki ” İsmail Abi ” karakterinin çay ile ilgili söylediği ve sosyal medyada sıkça paylaşılan en güzel çay sözlerini derledik;

Daha fazla ne olabilir demeyin. Oluyor. Dahası da oluyor, daha fazlası da. Neyse, çay var mı?

İnsan sevmek aşırı yorucu ben sadece çayı seviyorum

Erdal Bakkal'ın veresiye defteri gibi bir gece.

Çay içerek bi takım şeyleri düzelteceğime inanıyorum.

Usta bizim çaylar 1 oldu

Seni sevmek zulümse çay içelim gülümse

Hayalini gerçekleştiren insanları çay içerek seyrediyorum.

Kimseyi sürekli görmek isteyecek kadar sevmeyin. Siz en iyisi kimseyi sevmeyin, çay için.

İnsanın kendi kendine çay demlemesi sonra tek başına içmesi başlı başına bi mücadele değil mi ya

Çay içince mutlu olan birisiyim benden bir zarar gelmez

Çay bardağına yapışan tabak gibi yaşıyorum. Her an laaps diye düşebilirim.

Bu havada çay içilir mi deme, çay her havada içilir lakin herkesle içilmez.

Ne kadar fedakar olursanız olun gün gelir adı “yapmasaydın” olur. O yüzden fazla takmayın. Çay var mı?

Masaya bırakılmış çay gibiyim, gittikçe soğuyorum hayattan.

Ben artık o gemide çay içmek istiyorum.

Çay varsa umut var demektir. Hadi eyvallah!

Çay Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler

Yalnızların yarenidir çay.

Çay benim en iyi halimdir.

Çaya kaç şeker alırsın diye bir ses sormalı ara sıra!

Acaba diyorum, ”çay” tadını senden mi alıyor?

Yağmur bereket. Çay umut getirir.

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm.

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Çay varken aşık olunur mu ? Çaysız aşk olur mu? Sensiz çay olur mu?

Hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir.

Çayımın şekeri gitarımın teli. Yazımın sıcağı kışımın ocağı. Denizimin sesi melodimin esi. Her şeyimsin sen.

Demli iki çay ver usta, biri bana diğeri gelmeyen dosta.

Çay deyince, demlik ve bardaktan ötesini görenlere, selâm olsun…

İnsan çaya benzer; sıcak suyun içinde demlenene kadar gerçek rengini bilemezsiniz.

Çayı közde, sevgiyi gözde, tebessümü yüzde, adamlığı özde, mutluluğu azda arayın.

Umulmadık bir gün olabilir bugün… Bir çay söyle, yağmurların kokusunda.

Dünyada ki 4 elementin meydana getirdiği en güzel karışım şüphesiz ki çaydır.

Yalnızlığına bir çay demle. Oturup için kalabalığa doğru.

Çay yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin resmi içeceğidir.

Şimdi sana çay söylesem onu da soğutursun.

Doğrudur; İstanbul şiir yazdırır, Sen ise roman, Aşk ise çay demlettirir.

Huyu mu güzel olsun, yüzü mü derseniz. Çayı derim. Çay önemli.

Ama sen öyle güzel gülüyorsun ki çayın yanına bir de kuru pasta ikram ediyorlar sanki…

Şimdi uzağım belki… Ama belli mi olur? Belki demli bir çay kokusuyla gelirim! Belki yağmur

Özlü Çay Sözleri – Etkileyici Özlü Çay Sözleri

En anlamlı çay sözleri, çay ile ilgili sözler, resimli çay sözleri, manalı çay sözleri, en sevilen çay sözleri, unutulmaz çay sözleri, manidar çay sözleri;

Çayın demi gibidir sorunlarımız, koydukça kararır hayatlarımız.

İnsan vücudunun 100’de 75’i suysa eğer bizim ki çay suyudur.

Bize düşen dua edip çay içip beklemek…

Ateşe hakiki bir çay koyalım, kenti unutanlardan olalım…

Ateşler içinde yandığına göre, unutulduğunda soğuduğuna göre, belli var çayın bir derdi…

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Şansımız varsa yağmur yağar, sonra da çay içeriz.

Hem özlem, hem kavuşma bizimkisi. Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde…

Ne güzel demiş şair; ‘’Geleydin bir çay içimi, sen çay dökerdin, ben de içimi.’’

Çay en kısa şiir idi dem, tutmasını bilenlere..

Sonra belki çay içeriz.

İyi çay yavaş demlenir.

Şansımız varsa yağmur da yağar.

Bir çaya, bir de sana müptelayım bu sıra…

Çay vardı da biz mi içmedik?

Çay sıvı bilgeliktir.

Çay yalnızlığı sevmezmiş. Benim çayım da seni istiyor yanında.

Çayın da derdi var, dedi adam.

Sonra çay bize bir gerçeği daha öğretti. Bekleyen her şey soğur, acır ve bayatlar.

Sıradaki çayım! Her şeye rağmen; gülmesini ve güçlü görünmesini bilen insanlara gelsin!

Çayın bensiz hep acı olsun.

Çayı açık severim ama seni çok koyu sevdim.

Adam deduğun çay gibi demlenmiş olacak. Öyle sallama, dallama olmayacak.

Çay tek başına içilmez.

Düşünsene; aynı bardakta çay içtiğimizi.

Senin sesin güzeldir, iki çay söylesene.

Sana illa şiir mi yazayım, çay yapsam olmaz mı?

Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da sevdik.

Her şeyi bırakıp bir çay içmeliyiz.

Sor bakalım çay içtiği biri var mıymış?

Çay neredeyse mutluluk oradadır.

Bütün keşkelere bir bardak çay içme vakti şimdi.

Kanadı kırık bütün umutlara el sallama vakti.

Her şeyi hiçbir şeye tercih etme vakti.

Biraz çay soğuklarda. Ne kadar acı şu dünya…

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Diriliş vakti güzel insanlar, diriliş vakti…

Aradığı insandır. İnsan sıfatının yanında, som altına şekil katmak için sokuşturulmuş bakır kadar ehemmiyeti olmayan unvanları hesaba katmaz. Bir bardak demli çayın her yudumunu, ab-ı hayata dönüştüren insan!

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Gönül ne çay ister ne çayhane, gönül sohbet ister çay bahane.

Bazen, çay bardağının çay tabağına neden yapıştığını sorgulamamak gerekir.

Biz Türkler samimi kişileriz, bir bardak çaya hikayemizi veririz.

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Dünyanın bütün meşgalesine, acelesine ve anlamsızlığına verilecek en güzel cevaptır; “Beş dakika çay molası.”

Allah’ın nimeti çoktur lakin çay gibisi yoktur.

Çay diye bir şey var;

Her mevsime,

Her güne,

Günün her saatine,

İnsanın her haline,

Neşesine,

Kederine,

Kalabalığına,

Yalnızlığına birebir…

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Источник: https://www.neoldu.com/cay-ile-ilgili-soylenmis-en-demli-sozler-16363h.htm

Çayın Faydaları Nelerdir? Tüklerin Milli İçeceği

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Özellikle biz Türk halkının olmazsa olmazı olan Çay ne kadar faydalı? Sabah kahvaltısında sıcacık yumurtanın yanına bir demlik çay ne güzel gidiyor değil mi? Sanırım ülkemizde çayı sevmeyen veya tüketmeyen yoktur. Sevseniz de sevmeseniz de muhakkak ikram olarak, misafirliğe gittiğinizde içmişsinizdir.

Çünkü, 2017’de dünya çapında en çok çay içen ülke kişi başı 3,5 kilogram çay tüketimiyle Türkiye’dir. Sudan sonra en çok içtiğimiz içecek çaydır diyebiliriz. Dünyada en çok çay tüketen ülke olmuşken, çayla ilgili bir yazı yazmak, araştırmakta artık görevimiz oldu.

Her gün bu kadar çay tüketiyorsak acaba bizi nasıl etkilediğini, neler içerdiğini biliyor muyuz? Faydalarını anlatırken birçok hastalığı önlediğini duyunca çok şaşıracaksınız.

Çay içmek iyi bir alışkanlık mı? Sağlığımızı nasıl etkiler? Bence bunun hakkında da bir şeyler öğrenmenin vakti geldi. Sizin için çay hakkında bütün bilimsel gerçekleri inceledik. İlk önce çayın nasıl üretildiği hakkında biraz bilgi öğrenelim.

 • Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi
 • Siyah Çayın Besin Değerleri-İçeriği
 • Kansere Yakalanma Riskini Azaltır
 • Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski
 • İshali Geçirir
 • Şeker Hastalığını Önler
 • Antibiyotik Kadar Etkilidir
 • Sindirim Sistemini Güçlendirir
 • Yaşlanma Karşıtıdır
 • Stresi Azaltır

Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi

Siyah çay ilk olarak 1590 yılında Çin’de üretilmiştir. Siyah çay üretilmeden önce Çinli’ler sadece yeşil ve oolong çay içerlerdi.

Ama bir gün çayların üretimindeki aksaklık sebebiyle çaylar güneşin altında kaldı ve renkleri karardı. Bu rengi kararmış çayların üretimi yapıldığında ise kırmızı, aromatik bir çay elde edildi.

Bununla birlikte ‘’siyah çay’’ üretimi doğmuş oldu. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar bu çayların ticaretini yapmaya başladı.

Popüler olmaya başladıktan sonra Çin’den sonra diğer ülkelerde üretildi. Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir.

[attention type=red]
Bu yapraklar oksidasyon dediğimiz birkaç işlemden geçtikten sonra evimizde kullandığımız siyah çayın görünümüne kavuşur. Oksidasyon denilen işlem yeşil çay yapraklarının oksijenden zengin, nemli havaya maruz bırakılmasıdır.
[/attention]

Yani, Çinli’lerin yanlışlıkla çayı güneşin altında bırakması oksidasyon işleminin bir örneğidir.

Bu oksidasyon işleminin miktarını fabrika, makineler belirleyebilir. En yüksek oksidasyon işlemi siyah çaya yapılmaktadır. Daha düşük oksidasyona maruz kalan yapraklar yeşil çaya dönüşür.

Doğu tarafında çay sıcak olarak tüketilirken, batı ülkeleri ise genellikle soğuk, buzlu, limonlu veya şekerle, balla tatlandırılmış şekilde tüketilir.

[attention type=red]
Son zamanlarda da dikkat ederseniz sıcak çayın dışında buzlu çay gibi birçok çeşitle marketlerde ve cafelerde karşımıza çıkıyor.
[/attention]

Çay hakkındaki tarihi ve üretimini öğrendiğimize göre neler içeriyor bunu inceleyelim. Daha sonra çayın faydalarını inceleme vakti!

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Her sabah kahvaltılarda elimizden düşürmediğimiz bu sıcacık içecek kanserden koruyor. Kanserden korunmak için en önemlisi antioksidandan zengin beslenmektir. Ancak sağlık bir bütündür ve çay içtiğimiz sırada, sigara içiyor ve hiçbir egzersiz yapmıyorsak yine bütünü tamamlayamıyoruz.

Bu yüzden profesörler ve konunun uzmanları çay içmenin kanseri önlediği hakkında bilgi verirken her zaman sağlıklı beslenmenin, egzersizin de önemini vurgular. Çay içerisinde kateşin, epikateşin ve myrisetin gibi bileşikler bulundurur. Bu bileşikler hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücreyi korur. Böylece kanserden korur veya kanserli hücrelerin büyümesini durdurabilir.

Hollanda’da çay tüketen 58.000 erkek üzerinde yapılan çalışmada siyah çay içmenin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü görülmüştür.

[attention type=green]
Sadece prostat kanserinde değil yumurtalık kanserinde de hücrelerin büyümesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ancak çay türleri arasından yeşil çayın kanserde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.
[/attention]

Kanserden korunmak için siyah çay içmeye devam edelim, bunun yanında hayatımızdaki diğer zararları da iyileştirmeye çalışalım.

Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski

Kalp rahatsızlığı olanlar için siyah çay, kahve gibi kafein içeren içecekler zarar verebilir.

Ancak kalp hastalığına sahip olmayanların siyah çayı düzenli tüketmesi kalp krizi, iskemik kalp hastalığı gibi rahatsızlıklardan korur. Siyah çay içerisinde flavan-3-ol, flavonol, teaflavin bileşikleri içerir.

İçerdiği bu bileşikler sayesinde bilim adamları kan yağlarını, kötü kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

[attention type=green]
Trigliserit dediğimiz kan yağı ve kolesterol damar sağlığı için inanılmaz önemlidir. Damar sağlığınızın, kan akışınızın sağlıklı olması demek kalbinizin rahatça kan pompalamasını sağlar.
[/attention]

Sağlıklı damarlar ve sağlam bir kalp sizi bütün kalp problemlerinden korur.

Çay ile yapılan çalışmaların sonucu ‘’doğru bir beslenme şekline’’ sahip bireylerin siyah çayı da içmesiyle kalplerini korudukları ve çok az problem yaşadıkları görülmüştür (1) .

İshali Geçirir

İshal problemi aşırı lifli besinler tüketmek veya bağırsaktaki kötü bakterilerin artmasıyla oluşur. Eğer sürekli ishal oluyorsanız bağırsaklarınızla ilgili hastalık göstergesi olabilir. Bu yüzden muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Vücutta, bağırsakta iyi ve kötü bakteriler bulunur.

Kötü bakterilerin artması sindirimi engelleyecek, ishal olmanıza neden olacaktır. Bakterilerin sebep olmadığı ishallerde siyah çay ucuz ve kolay bir tedavi yöntemidir. Siyah çay tanen içerir. Tanenler bağırsakta bağlayıcı etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır. Bakteri nedeniyle olmayan ishal problemlerinden çay içerek kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalığını Önler

Çay içmenin faydaları araştırmakla bitmiyor. Çay tüketimi fazla olan insanlar şeker hastalığına daha az yakalanıyor.

Ancak bunu okuyor ve çok çay içmenize rağmen şeker hastalığına sahipseniz beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ediyor musunuz? Sadece çay içerek maalesef her hastalıktan kurtulamıyoruz. 40.

[attention type=yellow]
000 kişiyle yapılan araştırma siyah çay tüketenlerin tip 2 diyabete (şeker hastalığına) daha az yakalandığı görülmüştür.
[/attention]

Başka bir çalışma yemekten sonra artan kan şekerini engellemek için çay içmenin etkili olduğunu göstermiştir. Yemeğin ardından içilen sıcacık çay kan şekerinizdeki fırlamayı engelleyecektir. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa ve engellemek istiyorsanız siyah çayı sofranızdan eksik etmeyin ve doğru beslenmeye özen gösterin.

Antibiyotik Kadar Etkilidir

Kötü bakterileri öldürmek için tek bildiğimiz yol antiobiyotik kullanmak olmamalı! Siyah çay içerdiği tanen, fenolik bileşikleriyle kötü bakterilere savaş açıp onları öldürebiliyor. Özellikle bazı bakteriler için siyah çayın çok iyi bir antibiyotik yeteneğine sahip olduğu öğrenildi.

Siyah çayın içerisine bal atarak veya bal ile birlikte tüketerek H.plori bakterisini öldürdüğü keşfedildi (2) . Ülser gibi rahatsızlıklar için H.

plori bakterisinin öldürülmesi semptomları azaltmak için çok önemlidir.

Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için çay ve balı birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz! Ancak, kullandığınız ilaçlar ve bal alerjiniz varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Bütün bakteriler kötü özelliğe sahip değildir. Hatta bazıları vücudumuz için olmazsa olmaz! İyi ve kötü bakteriler vücutta her zaman denge halinde olmalıdır.

Kötü bakterilerin artması en bilindik olarak ishale sebep olur ancak daha birçok hastalığın altında dengesiz bakteri florası, zarar görmüş bağırsaklar yatmaktadır.

Araştırmalar siyah çayın iyi bakteriler için yaşanacak ortam oluşturduğu ve onları korduğunu gösterir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Kremlere harcanan yüksek fiyatlara aslında ihtiyacımız yok. Tek yapmamız gereken her gün güzel beslenmek, egzersiz yapmak ve sıcacık çayımızı içmek. Çayın bunda nasıl etkisi var? Aldığımız kremler nasıl hücreleri yeniliyor ve hasarını engelliyorsa çayda antioksidanları sayesinde hücreleri koruyor.

Her ne kadar yeşil çay kadar yüksek antioksidan değerine sahip olmasa da siyah çay yüksek derecede kaynatıldığında yeterli miktarı sağlıyor.

[attention type=yellow]
90 derecede demletilen siyah çay en iyi miktarda antioksidana sahip olduğu kanıtlanmıştır (3). Farklı bir bilgi ise poşetle kaynatılan çayların daha az antioksidan saldığıdır.
[/attention]

Çayı toz haliyle, poşetsiz olarak 90 derecede kaynatın ve kırışıklıklara karşı savaşın!

Stresi Azaltır

Kafeinin her zaman daha stresli yaptığını ve konsantrasyonu bozduğunu öğrenmiştik. Ancak siyah çayda durumlar değişiyor. Düzenli siyah çay tüketenlerin stres hormonlarının daha düşük olduğu ve stresli bir zaman geçirdikten sonra çay içmelerinin bu stresi ortadan kaldırdığı görülmüştür. Stressiz bir hayata kavuşmak istiyorsanız siyah çay içebilirsiniz!

Dünyada en çok çay içen ülke olarak, çayın ne kadar faydalı olduğunu da öğrendik. Artık soframızdan hiç ama hiç eksik olmayacak. Sohbetlerin vazgeçilmezi sıcacık çay hakkındaki yazımızı umarım beğenmişsinizdir! Sormak istediğiniz soruları için yorum bırakabilirsiniz.

Источник: https://bilgecafe.com/cayin-faydalari-nelerdir/

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Vücudu Nasıl Etkiler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Yeşil çay Çin’de tarihin en eski zamanlarından bu yana sağlık faydaları için yaygın olarak kullanılan bir çay çeşididir. Ülkemizde de özellikle diyet yapan kişiler tarafından günün belirli saatlerinde tüketimi tavsiye edilmektedir. Biz de bu yazımızda sabah aç karnına yeşil çay içmek faydalı mıdır? bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Yeşil çay, içerdiği kateşin maddesi sayesinde yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ayrıca antioksidan değeri oldukça yüksek olan bu sağlıklı çay sayesinde, metabolizma daha hızlı bir şekilde çalışmakta ve toksinlerin vücudumuzdan atılması da hızlanmaktadır.

Bu nedenle sabah aç karnına yeşil çay içmek ve gün içerisinde tüketilen öğünlerden önce yani mide henüz açken ve yemeğe geçmeden bir fincan yeşil çay tüketmek, sağlık açısından etkili faydalar göstermektedir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çayın Faydaları

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Faydaları

Yeşil çay bizim kültürümüzde çok yaygın olmasa da içerisinde siyah çaydan daha faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Bu nedenle de ülkemizin alışkın olduğunun aksine sabahları içilen siyah çaydan ziyade, sabah aç karnına yeşil çay içmek sağlığımız için daha etkilidir.

İçeriğinde kateşin maddesi bulunan ve bunun yanı sıra antioksidan değeri yüksek olan yeşil çay ile güne başlamak vücudumuzda oldukça olumlu etkiler gösterir.

Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Kafein içerdiği için uykunun etkilerini azaltır ve sabahları daha zinde olmamızı sağlar.
 • Antioksidan değere sahip olan yeşil çay özellikle de sabah aç karnına tüketildiğinde vücudumuza olumlu etkiler sağlar.
 • Aç karnına yeşil çay içmek metabolizmamızı harekete geçirir ve bu sayede gün boyu metabolizmamız daha hızlı çalışır.
 • Sabah aç karnına yeşil çay içmenin tok tutucu özelliği vardır. Kahvaltıdan 15 dakika kadar önce içilirse, fazla yeme isteğini ortadan kaldırır.
 • Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları arasında idrar söktürücü etkisi de yer almaktadır. Bu sayede toksinlerin vücuttan atılması daha da hızlanır.
 • Aç karnına yeşil çayın faydaları arasında yağ yakımını hızlandırma özelliği bulunur. Bu sayede kilo verme hızı daha da artar.

Yeşil çayı sabah aç karnına tüketmek insanın kendisini daha zinde hissetmesini sağlar. Bu sayede gün içinde daha aktif olmayı istiyorsanız, yeşil çayı sabah aç karnına içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Zayıflatır mı?

Yeşil çayın faydaları ile ilgili en merak edilen konulardan biri de sabah aç karnına yeşil çay içmenin kilo verme üzerindeki etkileri olmuştur.

Yapılan uzman araştırmalarına göre her gün düzenli olarak ve belirli saatlerde yeşil çay içmek sağlık açısından oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Aç karnına yeşil çay içmek zayıflatır mı? sorusu için de uzman görüşleri farklı değerlendirmede bulunmuştur.

[attention type=red]
Şöyle ki, eğer kilo verme dönemindeyseniz ve yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız sabah aç karnına yeşil çay içmek bunun için olumlu etkiler gösterecektir. Ayrıca sabah aç karnına yeşil çay içmek haricinde, gün içerisinde de aynı şekilde yeşil çayı açken tüketmek gerektiği vurgulanmıştır.
[/attention]

Aç karnına yeşil çay içerek güne başladıktan 15 dakika sonra sağlıklı bir şekilde kahvaltınızı yapmak, sonrasında ise gün içerisindeki öğünlerinize başlamadan önce yine yeşil çay tüketmek kilo verme hızını arttırıp zayıflamaya yardımcı olacaktır. Çünkü bu sayede tokluk hissi sağlanır ve yağ yakımı hızlanır.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Zararı Var mı?

Yeşil çay içmek her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da bazı özel durumlarda zararları da olabilmektedir.

Aç karnına yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Devam eden bir rahatsızlığınız, mide probleminiz, tansiyon rahatsızlığınız varsa veya hamilelikte yeşil çay tüketmek istiyorsanız iseniz aç ya da tok fark etmeksizin yeşil çay tüketimi size faydadan çok zarar verebilir.

Bu nedenle özel durumu olan kişilerin kulaktan dolma bilgilere aldırmadan, mutlaka uzman görüşüne başvurduktan sonra aç karnına yeşil çay içmeleri tavsiye edilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşürür mü?

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Eğer daha önce yeşil çay tüketimi yapmadıysanız ve tadını bilmiyorsanız ilk başlarda size biraz buruk bir tat hissi bırakabilir.

Aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayacak olanlar için, sabah aç karnına yeşil çay nasıl içilir sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde veriyoruz:

 • Öncelikle bir büyük fincana bir tatlı kaşığı yeşil çay ölçüsü ile başlayın.
 • Yeşil çayınızı french press içerisine alıp üzerine sıcak su ekleyin.
 • Yeşil çayı sıcak su içerisinde 5 dakika kadar demleyin. Daha fazla bekletmeyin çünkü fazla bekletmek, çayınızın tadını acılaştırır.
 • Yeşil çayı yapraklarından ayıracak şekilde süzün ve fincana alın. Sabah aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayanlar, çayı tatlandırmak ve kolay içimi sağlamak adına içerisine yarım çay kaşığı kadar bal ilave edebilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Mideye İyi Gelir mi ve Zararı Var mı?

Источник: https://faydalarizararlari.net/ac-karnina-yesil-cay/

Bitki Çayları ve Sağlığa Faydaları

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

İster siyah olsun, ister beyaz.. Sıcak ya da soğuk hiç fark etmez. Tüm çayların kökünde Camellia Sinensis bulunur. Ancak bitki türü, çeşitli çiçekler, yapraklar veya baharatları çaya farklı aromalar katar.

Kimini sıcak suda bekletiriz kimini ise kaynatırız. Bitki çaylarının çoğunda kafein yoktur. Bitkisel çayların bir diğer adı da “tisane”dir. Gelin birlikte bu çayların hangileri olduğuna ve faydalarına bir göz atalım.

Rooibos Çayı

Güney Afrika’ya özgü olan bu bitki ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Kırmızı ot çayı olarak da bilinen roobios çayı, kafeinsizdir ve bol miktarda antioksidan içerir.

Bazı araştırmacıların hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bağışıklık sistemini artırdığı ve kanseri önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Roobios çayının kalp dostu olup olmadığı ve diyabetle mücadelede faydalı olup olmayacağı henüz araştırılıyor.

Eğer hormonsal sorunlarınız varsa ya da kemoterapi alıyorsanız bu çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sarı Papatya Çayı

İnsanlar yüzyıllarca çiçek açan bitkileri mide sorunları, gaz şikayetleri, ishal, uykusuzluk ve endişe rahatsızlığını hafifletmek için kullandı.

Bazı araştırmalar, sarı papatya çayının genel anksiyete bozukluğunun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Uzmanlar, yırtıcı kuşlara alerjiniz varsa bu çayın içilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Ayrıca, sarı papatya çayı kanda değişiklik yapan bazı ilaçlarla (örneğin varfarin gibi) etkileşime girdiği için dikkatli olunması gerekir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu kuzeybatı Afrika ve batı Asya’da yetişen ve içi tüylü bir bitkidir. Kuşburnu çayı bir C vitamini kaynağıdır, anti-inflamatuar ve antioksidan deposudur. Bazı araştırmalar kuşburnunun artrit ağrısını hafifletebileceğini kanıtlamıştır.

Nane Çayı

Nane çayı mide rahatsızlığı, baş ağrısı, bağırsak sorunları ve nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir. Nene yapraklarından yapılan çay yüzyıllar boyunca tıbbi olarak kullanılmıştır. Verdiği ferahlık ve keskin tadı nane ile birleşince bir şifa kaynağı haline gelir.

Zencefil Çayı

Bu tropik bitkinin kökünden yapılan içecek esas olarak mide bulantısı için oldukça iyi bir tedavidir. Ayrıca iştahınızı arttırmak, artrit ağrısını hafifletmek veya soğuk algınlığı ile savaşmak için de zencefil çayını deneyebilirsiniz. Bu bitki çayını hamile olanların kullanmadan önce doktorlarına sormaları önerilir.

Deve Dikeni ve Karahindiba Çayı

İnsanlar bu bitkileri karaciğer ve safra kesesi ile ilgili sorunlar için kullanıyorlar. Karahindiba çayının hiçbir zararı yoktur. Tabi sarı çiçekli bitkilere karşı herhangi bir alerjiniz yoksa. Deve dikeni çayında ise silymarin maddesi bulunur ve yapılan çalışmalarda bu çayın hepatit C semptomlarını hafifletebileceği gözlemlenmiştir.

Zihniniz İçin En İyi 7 Besin

Ebegümeci Çayı

Aslında eski Mısır’dan gelen bu çiçek, antioksidanlarla doludur. Bazı çalışmalar sonucunda ebegümeci çayının kan basıncını düşürebileceği bulunmuştur. Ayrıca kolesterolü önlediği de bilinen faydaları arasındadır.

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip için oldukça faydalıdır. Hamileyseniz, bu tür bitkilere alerjiniz varsa ya da astım hastasıysanız ekinezya çayını içmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Adaçayı

Mide şikayetleri, boğaz ağrısı, depresyon ve hafızayı sorunları için uzun zamandır kullanılan adaçayı, kurutulan otların kaynatılması yoluyla tüketilir. Oldukça ağır bir kokusu olan adaçayının bitkisini baharat olarak kullananlar da vardır. Sinir sistemini etkileyen adaçayı, tütsü olarak da kullanılıyor.

Çarkıfelek Çiçeği Çayı

Fırıldak çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek çiçeği, kırlarda yetişir. Bu çiçekten yapılan çayın stresi azalttığı ve uyumaya yardımcı olduğu biliniyor. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi çarkıfelek çiçeği çayını içerken dikkatli olmalısınız.

Özellikle hamilelerin bu çayı içmemesi öneriliyor. Çünkü bu çiçekteki maddeler pentobarbital ve benzodiazepinler de dahil olmak üzere bazı ilaçların çalışma biçimini etkileyebilir. Ayrıca uyuşukluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Zerdeçal Çayı

Gazı önlemek ve böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılan zerdeçal çayı, oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Zerdeçal çayı ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bitkinin kanseri önlemeye yardımcı olduğu ve iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. Kemoterapi gören hastaların doktorlarına danışarak bu çayı içebilecekleri söyleniyor.

Kediotu Kökü Çayı

Kadınlar bu bitkiyi menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanıyorlar. Kediotu kökü çayı ayrıca uykusuzluk, kaygı veya depresyon için de kullanılabilir.

Bazı araştırmacılar, bu çayın uyumaya yardımcı olduğunu fakat uzun süreli kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Kediotu kökü çayı çok fazla tüketildiğinde uyku vereceği için alkol ya da sakinleştiricilerle birlikte kullanılmaması gerekiyor.

Kava Çayı

Güney Pasifik’e özgü biber ailesinin bu üyesi genellikle endişe için kullanılır. Araştırmacılar, kava çayının rahatlatıcı etkisi olduğunu, şiddetli karaciğer sorunlarıyla baş etmek için bu çayın içilebileceğini söylüyor.

Yalnız bir uyarıda bulunuyorlar. Kava çayını çok sık tüketenlerin ciltleri daha sarı, daha kuru ve daha tüylü olabiliyor.

FDA, bu bitkinin riskleri hakkında bazı uyarılar yayınladı ve bazı ülkeler kava çayını piyasadan kaldırmaya başladı.

Источник: https://www.necibe.com/bitki-caylari-ve-sagliga-faydalari-7697/

Çayın Zararları Nelerdir?

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…
Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Can sıkıntısından uzaklaşmak ve enerjimizi geri kazanmak istediğimizde, aklımızda direk “çay” kelimesi belirir. Çay büyük bir ihtimalle, sudan sonra dünyadaki en popüler ikinci içecektir. Günümüzde, çayın birçok çeşidine ulaşmamız mümkündür.

Evimizde günlük kullandığımız normal çay kafein, florür, glukuronik, laktik asit, manganez, potasyum, tanen, pürin, ksantin ve gallik esterleri gibi çeşitli maddeler içerir.

Çay evlerimize ilk girdiğinde, etkileri aslında kahvenin etkilerine benzerdi ve içerdikleri maddeler de hemen hemen aynıydı.

Geç saate kadar uyanık kalmanız gerektiğinde, bir bardak çay, iyi bir tercih olacaktır. Çay, tüketen kişinin tepki hızını arttırır, uyanık kalmasını sağlar ve konsantrasyon olabilmesini kolaylaştırır.

Bu uyanık kalma durumu, vücudumuzdaki solunum ve kalp damar sistemlerinin uyarılmasının, direk etki gösteren bir sonucudur. Bu da, vücuttaki oksijen sirkülasyonunun gelişmesiyle olur. Ayrıca çay, fazla kiloların verilmesinde de etkilidir.

Çay, kişinin iştahını kontrol eder ve gereğinden fazla yemek yeme isteğini bastırır.

[attention type=green]
Kısaca çay, keşfedilmesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu sebeple birçok insan çayın neredeyse bağımlılık yapan bir içecek olduğunu düşünmektedir.
[/attention]

Fakat, çayın bütün bu yararlı özellikleri dışında, aslında ne kadar zararlı da olabileceğini biliyor muyuz? Çayın gereğinden fazla tüketilmesi birçok yan etki barındırmaktadır.

Diyetisyenler, çayın fazla tüketiminin zararlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu nedenle, sizler için çayın zararlarını ve yan etkilerini inceledik!

Kafein, çayın içerisinde bulunan ana maddelerden biridir ve kafeinin günlük olarak belirli bir miktarın üzerinde alınması, kişinin ishal olması ile sonuçlanabilir. Bunun arkasında yatan sebep; kafein vücuda girdiğinde sindirim sistemimizi uyarır ve bu da ishale neden olur.

[attention type=green]
Ayrıca çay, normalde olması gerekenden fazla tüketilir ise, kişinin sağlığına zararlı etkiler gösterebilir. Dahası, çay vücuda girdiğinde bundan direkt olarak merkezi sinir sistemi de etkilenir ve bu durum, kişinin küçük olaylar karşısında dahi sinirli ve gergin olmasına neden olabilir.
[/attention]

Çayın aşırı dozda tüketimi bahsettiğimiz sindirim sistemi sorunlarına, uykusuzluğa, varisli damarlara ve çarpıntıya neden olabilmektedir.

2.Kabızlık

Çay tüketiminin zararları arasında ishalden bahsettikten sonra kabızlığa geçmemiş sizi şaşırttı değil mi? Fakat her ne kadar beklenmedik olsa da, çayın kabızlığa neden olması mümkün. Bunun arkasında yatan sebep, çayın içerisinde bulunan tanen ismindeki maddedir.

Bu maddenin varlığı, vücudunuzun depolama yapmasına yardımcı olur, hatta bazı faydalı olduğu durumlarda vardır. Ama çayın fazla tüketimi ve tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesi, kabızlığa neden olabilmektedir.

Zira vücut bu maddenin fazla bulunması ile birlikte, olması gerekenden daha fazla atığı depolama eğiliminde olabilir.

3.Mide Rahatsızlığı

Daha önce de söylediğimiz gibi, çay kafein içermektedir. Yani, bu maddeler midenize ulaştığında, midenizin çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olurlar. Üretilen bu asidik maddeler kimi zaman vücudun absorbe edebileceğinden fazla olurlar.

Bu nedenden dolayı, mideniz huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlayacaktır. Ayrıca, eğer ülser ya da mide kanseri gibi hastalıklarınız varsa, kesinlikle çaydan uzak durmanız gerekmektedir.

Ayrıca çay tüketimi sindirimi yavaşlatan ana sebeplerden biri sayılabilir.

4.Kardiyovasküler Hastalıklar

Çay tüketimi, kalp krizi veya akut kardiyovasküler rahatsızlıklar geçirip -ki bu rahatsızlıklar genel olarak kardiyak astım ve paroksismal taşikardidir- iyileşmeye çalışan hastalara kesinlikle önerilmez. Kafein, kardiyovasküler sistem için, kesinlikle yasak olan ve istenmeyen bir maddedir.

Ayrıca az önce söylediğimiz gibi, kafein, gastrit ve mide ülseri hastalıkları olanlar için oldukça zararlıdır ve tüketilmemelidir. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi, kafein nedeniyle, solunum sistemini ve kalbi çalıştıran kaslar uyarılır.

Bu durumda koroner arterler seyrelir ve bu durum kan akışının hızlanmasına neden olur.

5.Uykusuzluk

Çayın içeriğine baktığımıza, aslında fazla kullanımda en zararlı olabilecek madde kafeindir. Yine bu sebepten dolayı, fazla çay tüketimi, uykusuzluğu da beraberinde getirir. Bu durum kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır, bu uyarı arttıkça da insomnia dediğimiz uykusuzluk denilen rahatsızlığa neden olur.

Tabii ki bu olay, sadece çayı bağımlılık derecesinde tüketen insanlar olarak geçerlidir. Çayın neden olduğu insomnia, beraberinde kişinin uyku düzeni sorunlarını getirir. Uyku düzensizliği ise, insan sağlığını negatif anlamda etkileyen sorunlar arasındadır.

Ayrıca araştırmacılar, sağlıklı ve fit kalabilmek için, daha az çay tüketilmesi gerektiğini kanıtlamışlar ve böyle çay tüketiminin belirli bir sınırda tutulmasını tavsiye etmektedirler.

6.Premenstrual Sendrom

Çayın fazla tüketiminin, kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi çeşitli belirtileri vardır.

Günlük bir ile dört bardak arası çay içen kişilerin, hiç içmeyenlere göre şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı daha fazladır.

Hatta günlük tüketilen çay miktarını sekiz bardağa kadar çıkaran kişilerin şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı neredeyse on kat daha fazladır.

7.Böbrek Rahatsızlıkları

Çay tüketimi ayrıca, böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

Araştırmalar, günlük beş bardak çay içen kişilerin normal insanlara göre, yüzde 400-500 daha fazla idrar attıkları kanıtlanmıştır. Bu sürekli çay ve dolayısıyla kafein tüketiminin oluşturduğu uyarım, kişiye zarar verecektir.

Ayrıca çay içerisinde bulunan yüksek miktarda oksalat, çayın fazla tüketimi ile birlikte böbrek taşına neden olmaktadır.

8.İdrar Sorunları

Çok fazla çay tüketmek, kişilerin idrarını tutamamasına ve bu nedenle sık sık idrara çıkmasını gerektiren acil dürtüleri kontrol edememesine neden olur.

Yakın zamanda yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, kafein kişinin mesanesine baskı yapmaktadır. Bu durum da mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçmesine ve kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Bu sebeple çay, dolayısıyla kafein tüketimi belli bir sınırda tutulmalıdır.

9.Vücuttaki Zehirler

Çay tüketimi kimi zaman vücuttaki zehirlenme ve zehir artışını temel sebebi olarak görülebilir. Normalden fazla miktarda çay tüketen her insan bu durumla karşılaşabilir.

Genç çay yaprakları alüminyum miktarı bakımından çok dolu değildir, fakat olgunlaşmış çay yapraklarını alüminyum kaynağı olarak görülebilir. Ayrıca çay özlerinin fitokimyasallar da denilir.

Bu fitokimyasallar bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur ve vücudumuzdaki biyoloji aktiviteleri etkilemektedir. Bu durum insan sağlığı için tehdit oluşturabilir.

10.Yemek Borusu Kanseri

Yapılan araştırmalara göre, çay tüketimi, yemek borusu kanseri sebepleri arasında gösterilebilir. Yemek borusu, insanın ağzı boşluğu ile midesi arasında uzanan ve bu iki birimi birbirine bağlayan yerdir.

Çok sıcak bir içecek içtiğinizde, bu içecek yemek borusundan geçerken, kanala zarar vererek geçer. Bu durum ise, yemek borusu kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tehyi engellemek için, her ne kadar çekici görünmese de çayınızı ılık içmeyi deneyebilirsiniz.

Bu şekilde, yemek borusu kanserine yakalanma riskinin çay ile bağlantılı kısmını elemiş olursunuz!

11.Diğer Sağlık Tehleri

Sağlık üzerine yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların günde iki bardaktan fazla çay içmesi sakıncalı durumlar doğurabilir. Çay, kafeinle dolu olduğu için, hamile kadınlarda düşük yapma tehsini arttırabilir.

Ayrıca bu yüksek kafein miktarı, kardiyovasküler bozuklukları, glakoma(halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinir), yüksek kan basıncı problemi ve anksiyetesi olan kişiler için tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/cayin-zararlari-nelerdir/

Çay ile İlgili Sözler – Çay Sözleri, Çay ve Dostluk Sözleri, Çayla İlgili Resimli Sözler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Haber güncelleme tarihi 30.04.2019 14:32

Çayla ilgili sözler içeriğinde hem geçmiş zamanda söylenen ve en güzel sözler kategorisinde yer alan çay sözlerini hem de en yeni yani 2019 çayla ilgili sözleri bulabilirsiniz.

Özellikle Leyla İle Mecnun dizisinden sonra oldukça fazla aratılan Çayla ile ilgili sözleri resimli olarak içeriğimizden bulabilir ve sosyal medya hesapları , Instagram, , Whatsapp Durumlarından paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız ''2019 Yeni Resimli Çay ile İlgili Sözleri' de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Ünlülerden Çay Sözleri, Ünlülerin Çay ile İlgili Sözleri

Ünlü kişilere ait en güzel çay sözleri, çay ile ilgili söylenilmiş en özel sözler, demli çay sözleri, en duygulu resimli çay sözleri, çay sözleri, çay sözleri;

İki çay söylemiştik orada biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni… – Cemal Süreya

Anılarda kalırdı belki de zamanla ince bel, namussuz çay bile ince belli bardaktan verilmeseydi eğer… – Can Yücel

Çay henüz her şey bitmedi demektir… – Cezmi Ersöz

Ama bu kente gelirsen unutma beni ara. Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım… – Osman Konuk

“Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı.” – Oğuz Atay

Şimdi ölsek en fazla kahvede çaylar soğur… – Yılmaz Odabaşı

Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen… – Anonim

Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun… – Orhan Kemal

Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap… – Alper Gencer

Bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden… – İbrahim Tenekeci

Masada çay bardakları ve senin ellerin olsun… – Tarık Tufan

Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin… – Cahit Zarifoğlu

Yazsam okusam okusam yazsam biri devamlı çay verse bana… – Ömer Lütfi Mete

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm… – Nevzat Çelik

Hadi iç de çay koyayım… – Ah Muhsin Ünlü

[attention type=yellow]
Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar
[/attention]

Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana… – Murat Menteş

Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde… – Cevat Çapan

Pencerenin önünde örgü ören birinin -örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi… – Edip Cansever

Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim… – Ali Lidar

Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine… – Sunay Akın

Çayın rengi ne kadar güzel, sabah sabah, açık havada… – Orhan Veli Kanık

Biraz çay soğuklarda.. ne kadar acı şu dünya… – Behçet Necatigil

Benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda… – Sezai Karakoç

Bir çay yalnızlığı Emirgân’dan öteye, değdikçe ısındığı yaldızlı bardağın… – Attila İlhan

Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de, duruma uymak kısaltıyordu günlerini, artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar

Basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle… – Yalçın Ergi

[attention type=yellow]
Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan… – Necip Fazıl Kısakürek
[/attention]

“Sonra belki çay içeriz. şansımız varsa yağmur da yağar.

damlalara huzur yüklemece oynarız.

benim damlam seninkini alnından öper.

güzel şeyler olur belki.

sen gel bence..”

Leyla ile Mecnun İsmail Abi En Güzel Çay Sözleri

En güzel çay sözlerini paylaşmadan önce Leyla ile Mecnun dizisindeki ” İsmail Abi ” karakterinin çay ile ilgili söylediği ve sosyal medyada sıkça paylaşılan en güzel çay sözlerini derledik;

Daha fazla ne olabilir demeyin. Oluyor. Dahası da oluyor, daha fazlası da. Neyse, çay var mı?

İnsan sevmek aşırı yorucu ben sadece çayı seviyorum

Erdal Bakkal'ın veresiye defteri gibi bir gece.

Çay içerek bi takım şeyleri düzelteceğime inanıyorum.

Usta bizim çaylar 1 oldu

Seni sevmek zulümse çay içelim gülümse

Hayalini gerçekleştiren insanları çay içerek seyrediyorum.

Kimseyi sürekli görmek isteyecek kadar sevmeyin. Siz en iyisi kimseyi sevmeyin, çay için.

İnsanın kendi kendine çay demlemesi sonra tek başına içmesi başlı başına bi mücadele değil mi ya

Çay içince mutlu olan birisiyim benden bir zarar gelmez

Çay bardağına yapışan tabak gibi yaşıyorum. Her an laaps diye düşebilirim.

Bu havada çay içilir mi deme, çay her havada içilir lakin herkesle içilmez.

Ne kadar fedakar olursanız olun gün gelir adı “yapmasaydın” olur. O yüzden fazla takmayın. Çay var mı?

Masaya bırakılmış çay gibiyim, gittikçe soğuyorum hayattan.

Ben artık o gemide çay içmek istiyorum.

Çay varsa umut var demektir. Hadi eyvallah!

Çay Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler

Yalnızların yarenidir çay.

Çay benim en iyi halimdir.

Çaya kaç şeker alırsın diye bir ses sormalı ara sıra!

Acaba diyorum, ”çay” tadını senden mi alıyor?

Yağmur bereket. Çay umut getirir.

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm.

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Çay varken aşık olunur mu ? Çaysız aşk olur mu? Sensiz çay olur mu?

Hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir.

Çayımın şekeri gitarımın teli. Yazımın sıcağı kışımın ocağı. Denizimin sesi melodimin esi. Her şeyimsin sen.

Demli iki çay ver usta, biri bana diğeri gelmeyen dosta.

Çay deyince, demlik ve bardaktan ötesini görenlere, selâm olsun…

İnsan çaya benzer; sıcak suyun içinde demlenene kadar gerçek rengini bilemezsiniz.

Çayı közde, sevgiyi gözde, tebessümü yüzde, adamlığı özde, mutluluğu azda arayın.

Umulmadık bir gün olabilir bugün… Bir çay söyle, yağmurların kokusunda.

Dünyada ki 4 elementin meydana getirdiği en güzel karışım şüphesiz ki çaydır.

Yalnızlığına bir çay demle. Oturup için kalabalığa doğru.

Çay yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin resmi içeceğidir.

Şimdi sana çay söylesem onu da soğutursun.

Doğrudur; İstanbul şiir yazdırır, Sen ise roman, Aşk ise çay demlettirir.

Huyu mu güzel olsun, yüzü mü derseniz. Çayı derim. Çay önemli.

Ama sen öyle güzel gülüyorsun ki çayın yanına bir de kuru pasta ikram ediyorlar sanki…

Şimdi uzağım belki… Ama belli mi olur? Belki demli bir çay kokusuyla gelirim! Belki yağmur

Özlü Çay Sözleri – Etkileyici Özlü Çay Sözleri

En anlamlı çay sözleri, çay ile ilgili sözler, resimli çay sözleri, manalı çay sözleri, en sevilen çay sözleri, unutulmaz çay sözleri, manidar çay sözleri;

Çayın demi gibidir sorunlarımız, koydukça kararır hayatlarımız.

İnsan vücudunun 100’de 75’i suysa eğer bizim ki çay suyudur.

Bize düşen dua edip çay içip beklemek…

Ateşe hakiki bir çay koyalım, kenti unutanlardan olalım…

Ateşler içinde yandığına göre, unutulduğunda soğuduğuna göre, belli var çayın bir derdi…

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Şansımız varsa yağmur yağar, sonra da çay içeriz.

Hem özlem, hem kavuşma bizimkisi. Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde…

Ne güzel demiş şair; ‘’Geleydin bir çay içimi, sen çay dökerdin, ben de içimi.’’

Çay en kısa şiir idi dem, tutmasını bilenlere..

Sonra belki çay içeriz.

İyi çay yavaş demlenir.

Şansımız varsa yağmur da yağar.

Bir çaya, bir de sana müptelayım bu sıra…

Çay vardı da biz mi içmedik?

Çay sıvı bilgeliktir.

Çay yalnızlığı sevmezmiş. Benim çayım da seni istiyor yanında.

Çayın da derdi var, dedi adam.

Sonra çay bize bir gerçeği daha öğretti. Bekleyen her şey soğur, acır ve bayatlar.

Sıradaki çayım! Her şeye rağmen; gülmesini ve güçlü görünmesini bilen insanlara gelsin!

Çayın bensiz hep acı olsun.

Çayı açık severim ama seni çok koyu sevdim.

Adam deduğun çay gibi demlenmiş olacak. Öyle sallama, dallama olmayacak.

Çay tek başına içilmez.

Düşünsene; aynı bardakta çay içtiğimizi.

Senin sesin güzeldir, iki çay söylesene.

Sana illa şiir mi yazayım, çay yapsam olmaz mı?

Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da sevdik.

Her şeyi bırakıp bir çay içmeliyiz.

Sor bakalım çay içtiği biri var mıymış?

Çay neredeyse mutluluk oradadır.

Bütün keşkelere bir bardak çay içme vakti şimdi.

Kanadı kırık bütün umutlara el sallama vakti.

Her şeyi hiçbir şeye tercih etme vakti.

Biraz çay soğuklarda. Ne kadar acı şu dünya…

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Diriliş vakti güzel insanlar, diriliş vakti…

Aradığı insandır. İnsan sıfatının yanında, som altına şekil katmak için sokuşturulmuş bakır kadar ehemmiyeti olmayan unvanları hesaba katmaz. Bir bardak demli çayın her yudumunu, ab-ı hayata dönüştüren insan!

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Gönül ne çay ister ne çayhane, gönül sohbet ister çay bahane.

Bazen, çay bardağının çay tabağına neden yapıştığını sorgulamamak gerekir.

Biz Türkler samimi kişileriz, bir bardak çaya hikayemizi veririz.

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Dünyanın bütün meşgalesine, acelesine ve anlamsızlığına verilecek en güzel cevaptır; “Beş dakika çay molası.”

Allah’ın nimeti çoktur lakin çay gibisi yoktur.

Çay diye bir şey var;

Her mevsime,

Her güne,

Günün her saatine,

İnsanın her haline,

Neşesine,

Kederine,

Kalabalığına,

Yalnızlığına birebir…

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Источник: https://www.neoldu.com/cay-ile-ilgili-soylenmis-en-demli-sozler-16363h.htm

Çayın Faydaları Nelerdir? Tüklerin Milli İçeceği

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Özellikle biz Türk halkının olmazsa olmazı olan Çay ne kadar faydalı? Sabah kahvaltısında sıcacık yumurtanın yanına bir demlik çay ne güzel gidiyor değil mi? Sanırım ülkemizde çayı sevmeyen veya tüketmeyen yoktur. Sevseniz de sevmeseniz de muhakkak ikram olarak, misafirliğe gittiğinizde içmişsinizdir.

Çünkü, 2017’de dünya çapında en çok çay içen ülke kişi başı 3,5 kilogram çay tüketimiyle Türkiye’dir. Sudan sonra en çok içtiğimiz içecek çaydır diyebiliriz. Dünyada en çok çay tüketen ülke olmuşken, çayla ilgili bir yazı yazmak, araştırmakta artık görevimiz oldu.

Her gün bu kadar çay tüketiyorsak acaba bizi nasıl etkilediğini, neler içerdiğini biliyor muyuz? Faydalarını anlatırken birçok hastalığı önlediğini duyunca çok şaşıracaksınız.

Çay içmek iyi bir alışkanlık mı? Sağlığımızı nasıl etkiler? Bence bunun hakkında da bir şeyler öğrenmenin vakti geldi. Sizin için çay hakkında bütün bilimsel gerçekleri inceledik. İlk önce çayın nasıl üretildiği hakkında biraz bilgi öğrenelim.

 • Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi
 • Siyah Çayın Besin Değerleri-İçeriği
 • Kansere Yakalanma Riskini Azaltır
 • Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski
 • İshali Geçirir
 • Şeker Hastalığını Önler
 • Antibiyotik Kadar Etkilidir
 • Sindirim Sistemini Güçlendirir
 • Yaşlanma Karşıtıdır
 • Stresi Azaltır

Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi

Siyah çay ilk olarak 1590 yılında Çin’de üretilmiştir. Siyah çay üretilmeden önce Çinli’ler sadece yeşil ve oolong çay içerlerdi.

Ama bir gün çayların üretimindeki aksaklık sebebiyle çaylar güneşin altında kaldı ve renkleri karardı. Bu rengi kararmış çayların üretimi yapıldığında ise kırmızı, aromatik bir çay elde edildi.

Bununla birlikte ‘’siyah çay’’ üretimi doğmuş oldu. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar bu çayların ticaretini yapmaya başladı.

Popüler olmaya başladıktan sonra Çin’den sonra diğer ülkelerde üretildi. Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir.

[attention type=red]
Bu yapraklar oksidasyon dediğimiz birkaç işlemden geçtikten sonra evimizde kullandığımız siyah çayın görünümüne kavuşur. Oksidasyon denilen işlem yeşil çay yapraklarının oksijenden zengin, nemli havaya maruz bırakılmasıdır.
[/attention]

Yani, Çinli’lerin yanlışlıkla çayı güneşin altında bırakması oksidasyon işleminin bir örneğidir.

Bu oksidasyon işleminin miktarını fabrika, makineler belirleyebilir. En yüksek oksidasyon işlemi siyah çaya yapılmaktadır. Daha düşük oksidasyona maruz kalan yapraklar yeşil çaya dönüşür.

Doğu tarafında çay sıcak olarak tüketilirken, batı ülkeleri ise genellikle soğuk, buzlu, limonlu veya şekerle, balla tatlandırılmış şekilde tüketilir.

[attention type=red]
Son zamanlarda da dikkat ederseniz sıcak çayın dışında buzlu çay gibi birçok çeşitle marketlerde ve cafelerde karşımıza çıkıyor.
[/attention]

Çay hakkındaki tarihi ve üretimini öğrendiğimize göre neler içeriyor bunu inceleyelim. Daha sonra çayın faydalarını inceleme vakti!

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Her sabah kahvaltılarda elimizden düşürmediğimiz bu sıcacık içecek kanserden koruyor. Kanserden korunmak için en önemlisi antioksidandan zengin beslenmektir. Ancak sağlık bir bütündür ve çay içtiğimiz sırada, sigara içiyor ve hiçbir egzersiz yapmıyorsak yine bütünü tamamlayamıyoruz.

Bu yüzden profesörler ve konunun uzmanları çay içmenin kanseri önlediği hakkında bilgi verirken her zaman sağlıklı beslenmenin, egzersizin de önemini vurgular. Çay içerisinde kateşin, epikateşin ve myrisetin gibi bileşikler bulundurur. Bu bileşikler hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücreyi korur. Böylece kanserden korur veya kanserli hücrelerin büyümesini durdurabilir.

Hollanda’da çay tüketen 58.000 erkek üzerinde yapılan çalışmada siyah çay içmenin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü görülmüştür.

[attention type=green]
Sadece prostat kanserinde değil yumurtalık kanserinde de hücrelerin büyümesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ancak çay türleri arasından yeşil çayın kanserde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.
[/attention]

Kanserden korunmak için siyah çay içmeye devam edelim, bunun yanında hayatımızdaki diğer zararları da iyileştirmeye çalışalım.

Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski

Kalp rahatsızlığı olanlar için siyah çay, kahve gibi kafein içeren içecekler zarar verebilir.

Ancak kalp hastalığına sahip olmayanların siyah çayı düzenli tüketmesi kalp krizi, iskemik kalp hastalığı gibi rahatsızlıklardan korur. Siyah çay içerisinde flavan-3-ol, flavonol, teaflavin bileşikleri içerir.

İçerdiği bu bileşikler sayesinde bilim adamları kan yağlarını, kötü kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

[attention type=green]
Trigliserit dediğimiz kan yağı ve kolesterol damar sağlığı için inanılmaz önemlidir. Damar sağlığınızın, kan akışınızın sağlıklı olması demek kalbinizin rahatça kan pompalamasını sağlar.
[/attention]

Sağlıklı damarlar ve sağlam bir kalp sizi bütün kalp problemlerinden korur.

Çay ile yapılan çalışmaların sonucu ‘’doğru bir beslenme şekline’’ sahip bireylerin siyah çayı da içmesiyle kalplerini korudukları ve çok az problem yaşadıkları görülmüştür (1) .

İshali Geçirir

İshal problemi aşırı lifli besinler tüketmek veya bağırsaktaki kötü bakterilerin artmasıyla oluşur. Eğer sürekli ishal oluyorsanız bağırsaklarınızla ilgili hastalık göstergesi olabilir. Bu yüzden muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Vücutta, bağırsakta iyi ve kötü bakteriler bulunur.

Kötü bakterilerin artması sindirimi engelleyecek, ishal olmanıza neden olacaktır. Bakterilerin sebep olmadığı ishallerde siyah çay ucuz ve kolay bir tedavi yöntemidir. Siyah çay tanen içerir. Tanenler bağırsakta bağlayıcı etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır. Bakteri nedeniyle olmayan ishal problemlerinden çay içerek kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalığını Önler

Çay içmenin faydaları araştırmakla bitmiyor. Çay tüketimi fazla olan insanlar şeker hastalığına daha az yakalanıyor.

Ancak bunu okuyor ve çok çay içmenize rağmen şeker hastalığına sahipseniz beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ediyor musunuz? Sadece çay içerek maalesef her hastalıktan kurtulamıyoruz. 40.

[attention type=yellow]
000 kişiyle yapılan araştırma siyah çay tüketenlerin tip 2 diyabete (şeker hastalığına) daha az yakalandığı görülmüştür.
[/attention]

Başka bir çalışma yemekten sonra artan kan şekerini engellemek için çay içmenin etkili olduğunu göstermiştir. Yemeğin ardından içilen sıcacık çay kan şekerinizdeki fırlamayı engelleyecektir. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa ve engellemek istiyorsanız siyah çayı sofranızdan eksik etmeyin ve doğru beslenmeye özen gösterin.

Antibiyotik Kadar Etkilidir

Kötü bakterileri öldürmek için tek bildiğimiz yol antiobiyotik kullanmak olmamalı! Siyah çay içerdiği tanen, fenolik bileşikleriyle kötü bakterilere savaş açıp onları öldürebiliyor. Özellikle bazı bakteriler için siyah çayın çok iyi bir antibiyotik yeteneğine sahip olduğu öğrenildi.

Siyah çayın içerisine bal atarak veya bal ile birlikte tüketerek H.plori bakterisini öldürdüğü keşfedildi (2) . Ülser gibi rahatsızlıklar için H.

plori bakterisinin öldürülmesi semptomları azaltmak için çok önemlidir.

Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için çay ve balı birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz! Ancak, kullandığınız ilaçlar ve bal alerjiniz varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Bütün bakteriler kötü özelliğe sahip değildir. Hatta bazıları vücudumuz için olmazsa olmaz! İyi ve kötü bakteriler vücutta her zaman denge halinde olmalıdır.

Kötü bakterilerin artması en bilindik olarak ishale sebep olur ancak daha birçok hastalığın altında dengesiz bakteri florası, zarar görmüş bağırsaklar yatmaktadır.

Araştırmalar siyah çayın iyi bakteriler için yaşanacak ortam oluşturduğu ve onları korduğunu gösterir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Kremlere harcanan yüksek fiyatlara aslında ihtiyacımız yok. Tek yapmamız gereken her gün güzel beslenmek, egzersiz yapmak ve sıcacık çayımızı içmek. Çayın bunda nasıl etkisi var? Aldığımız kremler nasıl hücreleri yeniliyor ve hasarını engelliyorsa çayda antioksidanları sayesinde hücreleri koruyor.

Her ne kadar yeşil çay kadar yüksek antioksidan değerine sahip olmasa da siyah çay yüksek derecede kaynatıldığında yeterli miktarı sağlıyor.

[attention type=yellow]
90 derecede demletilen siyah çay en iyi miktarda antioksidana sahip olduğu kanıtlanmıştır (3). Farklı bir bilgi ise poşetle kaynatılan çayların daha az antioksidan saldığıdır.
[/attention]

Çayı toz haliyle, poşetsiz olarak 90 derecede kaynatın ve kırışıklıklara karşı savaşın!

Stresi Azaltır

Kafeinin her zaman daha stresli yaptığını ve konsantrasyonu bozduğunu öğrenmiştik. Ancak siyah çayda durumlar değişiyor. Düzenli siyah çay tüketenlerin stres hormonlarının daha düşük olduğu ve stresli bir zaman geçirdikten sonra çay içmelerinin bu stresi ortadan kaldırdığı görülmüştür. Stressiz bir hayata kavuşmak istiyorsanız siyah çay içebilirsiniz!

Dünyada en çok çay içen ülke olarak, çayın ne kadar faydalı olduğunu da öğrendik. Artık soframızdan hiç ama hiç eksik olmayacak. Sohbetlerin vazgeçilmezi sıcacık çay hakkındaki yazımızı umarım beğenmişsinizdir! Sormak istediğiniz soruları için yorum bırakabilirsiniz.

Источник: https://bilgecafe.com/cayin-faydalari-nelerdir/

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Vücudu Nasıl Etkiler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Yeşil çay Çin’de tarihin en eski zamanlarından bu yana sağlık faydaları için yaygın olarak kullanılan bir çay çeşididir. Ülkemizde de özellikle diyet yapan kişiler tarafından günün belirli saatlerinde tüketimi tavsiye edilmektedir. Biz de bu yazımızda sabah aç karnına yeşil çay içmek faydalı mıdır? bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Yeşil çay, içerdiği kateşin maddesi sayesinde yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ayrıca antioksidan değeri oldukça yüksek olan bu sağlıklı çay sayesinde, metabolizma daha hızlı bir şekilde çalışmakta ve toksinlerin vücudumuzdan atılması da hızlanmaktadır.

Bu nedenle sabah aç karnına yeşil çay içmek ve gün içerisinde tüketilen öğünlerden önce yani mide henüz açken ve yemeğe geçmeden bir fincan yeşil çay tüketmek, sağlık açısından etkili faydalar göstermektedir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çayın Faydaları

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Faydaları

Yeşil çay bizim kültürümüzde çok yaygın olmasa da içerisinde siyah çaydan daha faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Bu nedenle de ülkemizin alışkın olduğunun aksine sabahları içilen siyah çaydan ziyade, sabah aç karnına yeşil çay içmek sağlığımız için daha etkilidir.

İçeriğinde kateşin maddesi bulunan ve bunun yanı sıra antioksidan değeri yüksek olan yeşil çay ile güne başlamak vücudumuzda oldukça olumlu etkiler gösterir.

Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Kafein içerdiği için uykunun etkilerini azaltır ve sabahları daha zinde olmamızı sağlar.
 • Antioksidan değere sahip olan yeşil çay özellikle de sabah aç karnına tüketildiğinde vücudumuza olumlu etkiler sağlar.
 • Aç karnına yeşil çay içmek metabolizmamızı harekete geçirir ve bu sayede gün boyu metabolizmamız daha hızlı çalışır.
 • Sabah aç karnına yeşil çay içmenin tok tutucu özelliği vardır. Kahvaltıdan 15 dakika kadar önce içilirse, fazla yeme isteğini ortadan kaldırır.
 • Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları arasında idrar söktürücü etkisi de yer almaktadır. Bu sayede toksinlerin vücuttan atılması daha da hızlanır.
 • Aç karnına yeşil çayın faydaları arasında yağ yakımını hızlandırma özelliği bulunur. Bu sayede kilo verme hızı daha da artar.

Yeşil çayı sabah aç karnına tüketmek insanın kendisini daha zinde hissetmesini sağlar. Bu sayede gün içinde daha aktif olmayı istiyorsanız, yeşil çayı sabah aç karnına içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Zayıflatır mı?

Yeşil çayın faydaları ile ilgili en merak edilen konulardan biri de sabah aç karnına yeşil çay içmenin kilo verme üzerindeki etkileri olmuştur.

Yapılan uzman araştırmalarına göre her gün düzenli olarak ve belirli saatlerde yeşil çay içmek sağlık açısından oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Aç karnına yeşil çay içmek zayıflatır mı? sorusu için de uzman görüşleri farklı değerlendirmede bulunmuştur.

[attention type=red]
Şöyle ki, eğer kilo verme dönemindeyseniz ve yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız sabah aç karnına yeşil çay içmek bunun için olumlu etkiler gösterecektir. Ayrıca sabah aç karnına yeşil çay içmek haricinde, gün içerisinde de aynı şekilde yeşil çayı açken tüketmek gerektiği vurgulanmıştır.
[/attention]

Aç karnına yeşil çay içerek güne başladıktan 15 dakika sonra sağlıklı bir şekilde kahvaltınızı yapmak, sonrasında ise gün içerisindeki öğünlerinize başlamadan önce yine yeşil çay tüketmek kilo verme hızını arttırıp zayıflamaya yardımcı olacaktır. Çünkü bu sayede tokluk hissi sağlanır ve yağ yakımı hızlanır.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Zararı Var mı?

Yeşil çay içmek her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da bazı özel durumlarda zararları da olabilmektedir.

Aç karnına yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Devam eden bir rahatsızlığınız, mide probleminiz, tansiyon rahatsızlığınız varsa veya hamilelikte yeşil çay tüketmek istiyorsanız iseniz aç ya da tok fark etmeksizin yeşil çay tüketimi size faydadan çok zarar verebilir.

Bu nedenle özel durumu olan kişilerin kulaktan dolma bilgilere aldırmadan, mutlaka uzman görüşüne başvurduktan sonra aç karnına yeşil çay içmeleri tavsiye edilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşürür mü?

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Eğer daha önce yeşil çay tüketimi yapmadıysanız ve tadını bilmiyorsanız ilk başlarda size biraz buruk bir tat hissi bırakabilir.

Aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayacak olanlar için, sabah aç karnına yeşil çay nasıl içilir sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde veriyoruz:

 • Öncelikle bir büyük fincana bir tatlı kaşığı yeşil çay ölçüsü ile başlayın.
 • Yeşil çayınızı french press içerisine alıp üzerine sıcak su ekleyin.
 • Yeşil çayı sıcak su içerisinde 5 dakika kadar demleyin. Daha fazla bekletmeyin çünkü fazla bekletmek, çayınızın tadını acılaştırır.
 • Yeşil çayı yapraklarından ayıracak şekilde süzün ve fincana alın. Sabah aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayanlar, çayı tatlandırmak ve kolay içimi sağlamak adına içerisine yarım çay kaşığı kadar bal ilave edebilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Mideye İyi Gelir mi ve Zararı Var mı?

Источник: https://faydalarizararlari.net/ac-karnina-yesil-cay/

Bitki Çayları ve Sağlığa Faydaları

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

İster siyah olsun, ister beyaz.. Sıcak ya da soğuk hiç fark etmez. Tüm çayların kökünde Camellia Sinensis bulunur. Ancak bitki türü, çeşitli çiçekler, yapraklar veya baharatları çaya farklı aromalar katar.

Kimini sıcak suda bekletiriz kimini ise kaynatırız. Bitki çaylarının çoğunda kafein yoktur. Bitkisel çayların bir diğer adı da “tisane”dir. Gelin birlikte bu çayların hangileri olduğuna ve faydalarına bir göz atalım.

Rooibos Çayı

Güney Afrika’ya özgü olan bu bitki ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Kırmızı ot çayı olarak da bilinen roobios çayı, kafeinsizdir ve bol miktarda antioksidan içerir.

Bazı araştırmacıların hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bağışıklık sistemini artırdığı ve kanseri önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Roobios çayının kalp dostu olup olmadığı ve diyabetle mücadelede faydalı olup olmayacağı henüz araştırılıyor.

Eğer hormonsal sorunlarınız varsa ya da kemoterapi alıyorsanız bu çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sarı Papatya Çayı

İnsanlar yüzyıllarca çiçek açan bitkileri mide sorunları, gaz şikayetleri, ishal, uykusuzluk ve endişe rahatsızlığını hafifletmek için kullandı.

Bazı araştırmalar, sarı papatya çayının genel anksiyete bozukluğunun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Uzmanlar, yırtıcı kuşlara alerjiniz varsa bu çayın içilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Ayrıca, sarı papatya çayı kanda değişiklik yapan bazı ilaçlarla (örneğin varfarin gibi) etkileşime girdiği için dikkatli olunması gerekir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu kuzeybatı Afrika ve batı Asya’da yetişen ve içi tüylü bir bitkidir. Kuşburnu çayı bir C vitamini kaynağıdır, anti-inflamatuar ve antioksidan deposudur. Bazı araştırmalar kuşburnunun artrit ağrısını hafifletebileceğini kanıtlamıştır.

Nane Çayı

Nane çayı mide rahatsızlığı, baş ağrısı, bağırsak sorunları ve nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir. Nene yapraklarından yapılan çay yüzyıllar boyunca tıbbi olarak kullanılmıştır. Verdiği ferahlık ve keskin tadı nane ile birleşince bir şifa kaynağı haline gelir.

Zencefil Çayı

Bu tropik bitkinin kökünden yapılan içecek esas olarak mide bulantısı için oldukça iyi bir tedavidir. Ayrıca iştahınızı arttırmak, artrit ağrısını hafifletmek veya soğuk algınlığı ile savaşmak için de zencefil çayını deneyebilirsiniz. Bu bitki çayını hamile olanların kullanmadan önce doktorlarına sormaları önerilir.

Deve Dikeni ve Karahindiba Çayı

İnsanlar bu bitkileri karaciğer ve safra kesesi ile ilgili sorunlar için kullanıyorlar. Karahindiba çayının hiçbir zararı yoktur. Tabi sarı çiçekli bitkilere karşı herhangi bir alerjiniz yoksa. Deve dikeni çayında ise silymarin maddesi bulunur ve yapılan çalışmalarda bu çayın hepatit C semptomlarını hafifletebileceği gözlemlenmiştir.

Zihniniz İçin En İyi 7 Besin

Ebegümeci Çayı

Aslında eski Mısır’dan gelen bu çiçek, antioksidanlarla doludur. Bazı çalışmalar sonucunda ebegümeci çayının kan basıncını düşürebileceği bulunmuştur. Ayrıca kolesterolü önlediği de bilinen faydaları arasındadır.

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip için oldukça faydalıdır. Hamileyseniz, bu tür bitkilere alerjiniz varsa ya da astım hastasıysanız ekinezya çayını içmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Adaçayı

Mide şikayetleri, boğaz ağrısı, depresyon ve hafızayı sorunları için uzun zamandır kullanılan adaçayı, kurutulan otların kaynatılması yoluyla tüketilir. Oldukça ağır bir kokusu olan adaçayının bitkisini baharat olarak kullananlar da vardır. Sinir sistemini etkileyen adaçayı, tütsü olarak da kullanılıyor.

Çarkıfelek Çiçeği Çayı

Fırıldak çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek çiçeği, kırlarda yetişir. Bu çiçekten yapılan çayın stresi azalttığı ve uyumaya yardımcı olduğu biliniyor. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi çarkıfelek çiçeği çayını içerken dikkatli olmalısınız.

Özellikle hamilelerin bu çayı içmemesi öneriliyor. Çünkü bu çiçekteki maddeler pentobarbital ve benzodiazepinler de dahil olmak üzere bazı ilaçların çalışma biçimini etkileyebilir. Ayrıca uyuşukluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Zerdeçal Çayı

Gazı önlemek ve böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılan zerdeçal çayı, oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Zerdeçal çayı ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bitkinin kanseri önlemeye yardımcı olduğu ve iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. Kemoterapi gören hastaların doktorlarına danışarak bu çayı içebilecekleri söyleniyor.

Kediotu Kökü Çayı

Kadınlar bu bitkiyi menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanıyorlar. Kediotu kökü çayı ayrıca uykusuzluk, kaygı veya depresyon için de kullanılabilir.

Bazı araştırmacılar, bu çayın uyumaya yardımcı olduğunu fakat uzun süreli kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Kediotu kökü çayı çok fazla tüketildiğinde uyku vereceği için alkol ya da sakinleştiricilerle birlikte kullanılmaması gerekiyor.

Kava Çayı

Güney Pasifik’e özgü biber ailesinin bu üyesi genellikle endişe için kullanılır. Araştırmacılar, kava çayının rahatlatıcı etkisi olduğunu, şiddetli karaciğer sorunlarıyla baş etmek için bu çayın içilebileceğini söylüyor.

Yalnız bir uyarıda bulunuyorlar. Kava çayını çok sık tüketenlerin ciltleri daha sarı, daha kuru ve daha tüylü olabiliyor.

FDA, bu bitkinin riskleri hakkında bazı uyarılar yayınladı ve bazı ülkeler kava çayını piyasadan kaldırmaya başladı.

Источник: https://www.necibe.com/bitki-caylari-ve-sagliga-faydalari-7697/

Çayın Zararları Nelerdir?

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…
Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Can sıkıntısından uzaklaşmak ve enerjimizi geri kazanmak istediğimizde, aklımızda direk “çay” kelimesi belirir. Çay büyük bir ihtimalle, sudan sonra dünyadaki en popüler ikinci içecektir. Günümüzde, çayın birçok çeşidine ulaşmamız mümkündür.

Evimizde günlük kullandığımız normal çay kafein, florür, glukuronik, laktik asit, manganez, potasyum, tanen, pürin, ksantin ve gallik esterleri gibi çeşitli maddeler içerir.

Çay evlerimize ilk girdiğinde, etkileri aslında kahvenin etkilerine benzerdi ve içerdikleri maddeler de hemen hemen aynıydı.

Geç saate kadar uyanık kalmanız gerektiğinde, bir bardak çay, iyi bir tercih olacaktır. Çay, tüketen kişinin tepki hızını arttırır, uyanık kalmasını sağlar ve konsantrasyon olabilmesini kolaylaştırır.

Bu uyanık kalma durumu, vücudumuzdaki solunum ve kalp damar sistemlerinin uyarılmasının, direk etki gösteren bir sonucudur. Bu da, vücuttaki oksijen sirkülasyonunun gelişmesiyle olur. Ayrıca çay, fazla kiloların verilmesinde de etkilidir.

Çay, kişinin iştahını kontrol eder ve gereğinden fazla yemek yeme isteğini bastırır.

[attention type=green]
Kısaca çay, keşfedilmesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu sebeple birçok insan çayın neredeyse bağımlılık yapan bir içecek olduğunu düşünmektedir.
[/attention]

Fakat, çayın bütün bu yararlı özellikleri dışında, aslında ne kadar zararlı da olabileceğini biliyor muyuz? Çayın gereğinden fazla tüketilmesi birçok yan etki barındırmaktadır.

Diyetisyenler, çayın fazla tüketiminin zararlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu nedenle, sizler için çayın zararlarını ve yan etkilerini inceledik!

Kafein, çayın içerisinde bulunan ana maddelerden biridir ve kafeinin günlük olarak belirli bir miktarın üzerinde alınması, kişinin ishal olması ile sonuçlanabilir. Bunun arkasında yatan sebep; kafein vücuda girdiğinde sindirim sistemimizi uyarır ve bu da ishale neden olur.

[attention type=green]
Ayrıca çay, normalde olması gerekenden fazla tüketilir ise, kişinin sağlığına zararlı etkiler gösterebilir. Dahası, çay vücuda girdiğinde bundan direkt olarak merkezi sinir sistemi de etkilenir ve bu durum, kişinin küçük olaylar karşısında dahi sinirli ve gergin olmasına neden olabilir.
[/attention]

Çayın aşırı dozda tüketimi bahsettiğimiz sindirim sistemi sorunlarına, uykusuzluğa, varisli damarlara ve çarpıntıya neden olabilmektedir.

2.Kabızlık

Çay tüketiminin zararları arasında ishalden bahsettikten sonra kabızlığa geçmemiş sizi şaşırttı değil mi? Fakat her ne kadar beklenmedik olsa da, çayın kabızlığa neden olması mümkün. Bunun arkasında yatan sebep, çayın içerisinde bulunan tanen ismindeki maddedir.

Bu maddenin varlığı, vücudunuzun depolama yapmasına yardımcı olur, hatta bazı faydalı olduğu durumlarda vardır. Ama çayın fazla tüketimi ve tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesi, kabızlığa neden olabilmektedir.

Zira vücut bu maddenin fazla bulunması ile birlikte, olması gerekenden daha fazla atığı depolama eğiliminde olabilir.

3.Mide Rahatsızlığı

Daha önce de söylediğimiz gibi, çay kafein içermektedir. Yani, bu maddeler midenize ulaştığında, midenizin çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olurlar. Üretilen bu asidik maddeler kimi zaman vücudun absorbe edebileceğinden fazla olurlar.

Bu nedenden dolayı, mideniz huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlayacaktır. Ayrıca, eğer ülser ya da mide kanseri gibi hastalıklarınız varsa, kesinlikle çaydan uzak durmanız gerekmektedir.

Ayrıca çay tüketimi sindirimi yavaşlatan ana sebeplerden biri sayılabilir.

4.Kardiyovasküler Hastalıklar

Çay tüketimi, kalp krizi veya akut kardiyovasküler rahatsızlıklar geçirip -ki bu rahatsızlıklar genel olarak kardiyak astım ve paroksismal taşikardidir- iyileşmeye çalışan hastalara kesinlikle önerilmez. Kafein, kardiyovasküler sistem için, kesinlikle yasak olan ve istenmeyen bir maddedir.

Ayrıca az önce söylediğimiz gibi, kafein, gastrit ve mide ülseri hastalıkları olanlar için oldukça zararlıdır ve tüketilmemelidir. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi, kafein nedeniyle, solunum sistemini ve kalbi çalıştıran kaslar uyarılır.

Bu durumda koroner arterler seyrelir ve bu durum kan akışının hızlanmasına neden olur.

5.Uykusuzluk

Çayın içeriğine baktığımıza, aslında fazla kullanımda en zararlı olabilecek madde kafeindir. Yine bu sebepten dolayı, fazla çay tüketimi, uykusuzluğu da beraberinde getirir. Bu durum kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır, bu uyarı arttıkça da insomnia dediğimiz uykusuzluk denilen rahatsızlığa neden olur.

Tabii ki bu olay, sadece çayı bağımlılık derecesinde tüketen insanlar olarak geçerlidir. Çayın neden olduğu insomnia, beraberinde kişinin uyku düzeni sorunlarını getirir. Uyku düzensizliği ise, insan sağlığını negatif anlamda etkileyen sorunlar arasındadır.

Ayrıca araştırmacılar, sağlıklı ve fit kalabilmek için, daha az çay tüketilmesi gerektiğini kanıtlamışlar ve böyle çay tüketiminin belirli bir sınırda tutulmasını tavsiye etmektedirler.

6.Premenstrual Sendrom

Çayın fazla tüketiminin, kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi çeşitli belirtileri vardır.

Günlük bir ile dört bardak arası çay içen kişilerin, hiç içmeyenlere göre şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı daha fazladır.

Hatta günlük tüketilen çay miktarını sekiz bardağa kadar çıkaran kişilerin şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı neredeyse on kat daha fazladır.

7.Böbrek Rahatsızlıkları

Çay tüketimi ayrıca, böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

Araştırmalar, günlük beş bardak çay içen kişilerin normal insanlara göre, yüzde 400-500 daha fazla idrar attıkları kanıtlanmıştır. Bu sürekli çay ve dolayısıyla kafein tüketiminin oluşturduğu uyarım, kişiye zarar verecektir.

Ayrıca çay içerisinde bulunan yüksek miktarda oksalat, çayın fazla tüketimi ile birlikte böbrek taşına neden olmaktadır.

8.İdrar Sorunları

Çok fazla çay tüketmek, kişilerin idrarını tutamamasına ve bu nedenle sık sık idrara çıkmasını gerektiren acil dürtüleri kontrol edememesine neden olur.

Yakın zamanda yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, kafein kişinin mesanesine baskı yapmaktadır. Bu durum da mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçmesine ve kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Bu sebeple çay, dolayısıyla kafein tüketimi belli bir sınırda tutulmalıdır.

9.Vücuttaki Zehirler

Çay tüketimi kimi zaman vücuttaki zehirlenme ve zehir artışını temel sebebi olarak görülebilir. Normalden fazla miktarda çay tüketen her insan bu durumla karşılaşabilir.

Genç çay yaprakları alüminyum miktarı bakımından çok dolu değildir, fakat olgunlaşmış çay yapraklarını alüminyum kaynağı olarak görülebilir. Ayrıca çay özlerinin fitokimyasallar da denilir.

Bu fitokimyasallar bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur ve vücudumuzdaki biyoloji aktiviteleri etkilemektedir. Bu durum insan sağlığı için tehdit oluşturabilir.

10.Yemek Borusu Kanseri

Yapılan araştırmalara göre, çay tüketimi, yemek borusu kanseri sebepleri arasında gösterilebilir. Yemek borusu, insanın ağzı boşluğu ile midesi arasında uzanan ve bu iki birimi birbirine bağlayan yerdir.

Çok sıcak bir içecek içtiğinizde, bu içecek yemek borusundan geçerken, kanala zarar vererek geçer. Bu durum ise, yemek borusu kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tehyi engellemek için, her ne kadar çekici görünmese de çayınızı ılık içmeyi deneyebilirsiniz.

Bu şekilde, yemek borusu kanserine yakalanma riskinin çay ile bağlantılı kısmını elemiş olursunuz!

11.Diğer Sağlık Tehleri

Sağlık üzerine yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların günde iki bardaktan fazla çay içmesi sakıncalı durumlar doğurabilir. Çay, kafeinle dolu olduğu için, hamile kadınlarda düşük yapma tehsini arttırabilir.

Ayrıca bu yüksek kafein miktarı, kardiyovasküler bozuklukları, glakoma(halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinir), yüksek kan basıncı problemi ve anksiyetesi olan kişiler için tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/cayin-zararlari-nelerdir/

Çay ile İlgili Sözler – Çay Sözleri, Çay ve Dostluk Sözleri, Çayla İlgili Resimli Sözler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Haber güncelleme tarihi 30.04.2019 14:32

Çayla ilgili sözler içeriğinde hem geçmiş zamanda söylenen ve en güzel sözler kategorisinde yer alan çay sözlerini hem de en yeni yani 2019 çayla ilgili sözleri bulabilirsiniz.

Özellikle Leyla İle Mecnun dizisinden sonra oldukça fazla aratılan Çayla ile ilgili sözleri resimli olarak içeriğimizden bulabilir ve sosyal medya hesapları , Instagram, , Whatsapp Durumlarından paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız ''2019 Yeni Resimli Çay ile İlgili Sözleri' de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Ünlülerden Çay Sözleri, Ünlülerin Çay ile İlgili Sözleri

Ünlü kişilere ait en güzel çay sözleri, çay ile ilgili söylenilmiş en özel sözler, demli çay sözleri, en duygulu resimli çay sözleri, çay sözleri, çay sözleri;

İki çay söylemiştik orada biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni… – Cemal Süreya

Anılarda kalırdı belki de zamanla ince bel, namussuz çay bile ince belli bardaktan verilmeseydi eğer… – Can Yücel

Çay henüz her şey bitmedi demektir… – Cezmi Ersöz

Ama bu kente gelirsen unutma beni ara. Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım… – Osman Konuk

“Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı.” – Oğuz Atay

Şimdi ölsek en fazla kahvede çaylar soğur… – Yılmaz Odabaşı

Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen… – Anonim

Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun… – Orhan Kemal

Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap… – Alper Gencer

Bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden… – İbrahim Tenekeci

Masada çay bardakları ve senin ellerin olsun… – Tarık Tufan

Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin… – Cahit Zarifoğlu

Yazsam okusam okusam yazsam biri devamlı çay verse bana… – Ömer Lütfi Mete

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm… – Nevzat Çelik

Hadi iç de çay koyayım… – Ah Muhsin Ünlü

[attention type=yellow]
Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar
[/attention]

Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana… – Murat Menteş

Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde… – Cevat Çapan

Pencerenin önünde örgü ören birinin -örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi… – Edip Cansever

Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim… – Ali Lidar

Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine… – Sunay Akın

Çayın rengi ne kadar güzel, sabah sabah, açık havada… – Orhan Veli Kanık

Biraz çay soğuklarda.. ne kadar acı şu dünya… – Behçet Necatigil

Benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda… – Sezai Karakoç

Bir çay yalnızlığı Emirgân’dan öteye, değdikçe ısındığı yaldızlı bardağın… – Attila İlhan

Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de, duruma uymak kısaltıyordu günlerini, artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar

Basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle… – Yalçın Ergi

[attention type=yellow]
Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan… – Necip Fazıl Kısakürek
[/attention]

“Sonra belki çay içeriz. şansımız varsa yağmur da yağar.

damlalara huzur yüklemece oynarız.

benim damlam seninkini alnından öper.

güzel şeyler olur belki.

sen gel bence..”

Leyla ile Mecnun İsmail Abi En Güzel Çay Sözleri

En güzel çay sözlerini paylaşmadan önce Leyla ile Mecnun dizisindeki ” İsmail Abi ” karakterinin çay ile ilgili söylediği ve sosyal medyada sıkça paylaşılan en güzel çay sözlerini derledik;

Daha fazla ne olabilir demeyin. Oluyor. Dahası da oluyor, daha fazlası da. Neyse, çay var mı?

İnsan sevmek aşırı yorucu ben sadece çayı seviyorum

Erdal Bakkal'ın veresiye defteri gibi bir gece.

Çay içerek bi takım şeyleri düzelteceğime inanıyorum.

Usta bizim çaylar 1 oldu

Seni sevmek zulümse çay içelim gülümse

Hayalini gerçekleştiren insanları çay içerek seyrediyorum.

Kimseyi sürekli görmek isteyecek kadar sevmeyin. Siz en iyisi kimseyi sevmeyin, çay için.

İnsanın kendi kendine çay demlemesi sonra tek başına içmesi başlı başına bi mücadele değil mi ya

Çay içince mutlu olan birisiyim benden bir zarar gelmez

Çay bardağına yapışan tabak gibi yaşıyorum. Her an laaps diye düşebilirim.

Bu havada çay içilir mi deme, çay her havada içilir lakin herkesle içilmez.

Ne kadar fedakar olursanız olun gün gelir adı “yapmasaydın” olur. O yüzden fazla takmayın. Çay var mı?

Masaya bırakılmış çay gibiyim, gittikçe soğuyorum hayattan.

Ben artık o gemide çay içmek istiyorum.

Çay varsa umut var demektir. Hadi eyvallah!

Çay Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler

Yalnızların yarenidir çay.

Çay benim en iyi halimdir.

Çaya kaç şeker alırsın diye bir ses sormalı ara sıra!

Acaba diyorum, ”çay” tadını senden mi alıyor?

Yağmur bereket. Çay umut getirir.

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm.

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Çay varken aşık olunur mu ? Çaysız aşk olur mu? Sensiz çay olur mu?

Hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir.

Çayımın şekeri gitarımın teli. Yazımın sıcağı kışımın ocağı. Denizimin sesi melodimin esi. Her şeyimsin sen.

Demli iki çay ver usta, biri bana diğeri gelmeyen dosta.

Çay deyince, demlik ve bardaktan ötesini görenlere, selâm olsun…

İnsan çaya benzer; sıcak suyun içinde demlenene kadar gerçek rengini bilemezsiniz.

Çayı közde, sevgiyi gözde, tebessümü yüzde, adamlığı özde, mutluluğu azda arayın.

Umulmadık bir gün olabilir bugün… Bir çay söyle, yağmurların kokusunda.

Dünyada ki 4 elementin meydana getirdiği en güzel karışım şüphesiz ki çaydır.

Yalnızlığına bir çay demle. Oturup için kalabalığa doğru.

Çay yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin resmi içeceğidir.

Şimdi sana çay söylesem onu da soğutursun.

Doğrudur; İstanbul şiir yazdırır, Sen ise roman, Aşk ise çay demlettirir.

Huyu mu güzel olsun, yüzü mü derseniz. Çayı derim. Çay önemli.

Ama sen öyle güzel gülüyorsun ki çayın yanına bir de kuru pasta ikram ediyorlar sanki…

Şimdi uzağım belki… Ama belli mi olur? Belki demli bir çay kokusuyla gelirim! Belki yağmur

Özlü Çay Sözleri – Etkileyici Özlü Çay Sözleri

En anlamlı çay sözleri, çay ile ilgili sözler, resimli çay sözleri, manalı çay sözleri, en sevilen çay sözleri, unutulmaz çay sözleri, manidar çay sözleri;

Çayın demi gibidir sorunlarımız, koydukça kararır hayatlarımız.

İnsan vücudunun 100’de 75’i suysa eğer bizim ki çay suyudur.

Bize düşen dua edip çay içip beklemek…

Ateşe hakiki bir çay koyalım, kenti unutanlardan olalım…

Ateşler içinde yandığına göre, unutulduğunda soğuduğuna göre, belli var çayın bir derdi…

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Şansımız varsa yağmur yağar, sonra da çay içeriz.

Hem özlem, hem kavuşma bizimkisi. Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde…

Ne güzel demiş şair; ‘’Geleydin bir çay içimi, sen çay dökerdin, ben de içimi.’’

Çay en kısa şiir idi dem, tutmasını bilenlere..

Sonra belki çay içeriz.

İyi çay yavaş demlenir.

Şansımız varsa yağmur da yağar.

Bir çaya, bir de sana müptelayım bu sıra…

Çay vardı da biz mi içmedik?

Çay sıvı bilgeliktir.

Çay yalnızlığı sevmezmiş. Benim çayım da seni istiyor yanında.

Çayın da derdi var, dedi adam.

Sonra çay bize bir gerçeği daha öğretti. Bekleyen her şey soğur, acır ve bayatlar.

Sıradaki çayım! Her şeye rağmen; gülmesini ve güçlü görünmesini bilen insanlara gelsin!

Çayın bensiz hep acı olsun.

Çayı açık severim ama seni çok koyu sevdim.

Adam deduğun çay gibi demlenmiş olacak. Öyle sallama, dallama olmayacak.

Çay tek başına içilmez.

Düşünsene; aynı bardakta çay içtiğimizi.

Senin sesin güzeldir, iki çay söylesene.

Sana illa şiir mi yazayım, çay yapsam olmaz mı?

Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da sevdik.

Her şeyi bırakıp bir çay içmeliyiz.

Sor bakalım çay içtiği biri var mıymış?

Çay neredeyse mutluluk oradadır.

Bütün keşkelere bir bardak çay içme vakti şimdi.

Kanadı kırık bütün umutlara el sallama vakti.

Her şeyi hiçbir şeye tercih etme vakti.

Biraz çay soğuklarda. Ne kadar acı şu dünya…

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Diriliş vakti güzel insanlar, diriliş vakti…

Aradığı insandır. İnsan sıfatının yanında, som altına şekil katmak için sokuşturulmuş bakır kadar ehemmiyeti olmayan unvanları hesaba katmaz. Bir bardak demli çayın her yudumunu, ab-ı hayata dönüştüren insan!

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Gönül ne çay ister ne çayhane, gönül sohbet ister çay bahane.

Bazen, çay bardağının çay tabağına neden yapıştığını sorgulamamak gerekir.

Biz Türkler samimi kişileriz, bir bardak çaya hikayemizi veririz.

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Dünyanın bütün meşgalesine, acelesine ve anlamsızlığına verilecek en güzel cevaptır; “Beş dakika çay molası.”

Allah’ın nimeti çoktur lakin çay gibisi yoktur.

Çay diye bir şey var;

Her mevsime,

Her güne,

Günün her saatine,

İnsanın her haline,

Neşesine,

Kederine,

Kalabalığına,

Yalnızlığına birebir…

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Источник: https://www.neoldu.com/cay-ile-ilgili-soylenmis-en-demli-sozler-16363h.htm

Çayın Faydaları Nelerdir? Tüklerin Milli İçeceği

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Özellikle biz Türk halkının olmazsa olmazı olan Çay ne kadar faydalı? Sabah kahvaltısında sıcacık yumurtanın yanına bir demlik çay ne güzel gidiyor değil mi? Sanırım ülkemizde çayı sevmeyen veya tüketmeyen yoktur. Sevseniz de sevmeseniz de muhakkak ikram olarak, misafirliğe gittiğinizde içmişsinizdir.

Çünkü, 2017’de dünya çapında en çok çay içen ülke kişi başı 3,5 kilogram çay tüketimiyle Türkiye’dir. Sudan sonra en çok içtiğimiz içecek çaydır diyebiliriz. Dünyada en çok çay tüketen ülke olmuşken, çayla ilgili bir yazı yazmak, araştırmakta artık görevimiz oldu.

Her gün bu kadar çay tüketiyorsak acaba bizi nasıl etkilediğini, neler içerdiğini biliyor muyuz? Faydalarını anlatırken birçok hastalığı önlediğini duyunca çok şaşıracaksınız.

Çay içmek iyi bir alışkanlık mı? Sağlığımızı nasıl etkiler? Bence bunun hakkında da bir şeyler öğrenmenin vakti geldi. Sizin için çay hakkında bütün bilimsel gerçekleri inceledik. İlk önce çayın nasıl üretildiği hakkında biraz bilgi öğrenelim.

 • Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi
 • Siyah Çayın Besin Değerleri-İçeriği
 • Kansere Yakalanma Riskini Azaltır
 • Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski
 • İshali Geçirir
 • Şeker Hastalığını Önler
 • Antibiyotik Kadar Etkilidir
 • Sindirim Sistemini Güçlendirir
 • Yaşlanma Karşıtıdır
 • Stresi Azaltır

Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi

Siyah çay ilk olarak 1590 yılında Çin’de üretilmiştir. Siyah çay üretilmeden önce Çinli’ler sadece yeşil ve oolong çay içerlerdi.

Ama bir gün çayların üretimindeki aksaklık sebebiyle çaylar güneşin altında kaldı ve renkleri karardı. Bu rengi kararmış çayların üretimi yapıldığında ise kırmızı, aromatik bir çay elde edildi.

Bununla birlikte ‘’siyah çay’’ üretimi doğmuş oldu. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar bu çayların ticaretini yapmaya başladı.

Popüler olmaya başladıktan sonra Çin’den sonra diğer ülkelerde üretildi. Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir.

[attention type=red]
Bu yapraklar oksidasyon dediğimiz birkaç işlemden geçtikten sonra evimizde kullandığımız siyah çayın görünümüne kavuşur. Oksidasyon denilen işlem yeşil çay yapraklarının oksijenden zengin, nemli havaya maruz bırakılmasıdır.
[/attention]

Yani, Çinli’lerin yanlışlıkla çayı güneşin altında bırakması oksidasyon işleminin bir örneğidir.

Bu oksidasyon işleminin miktarını fabrika, makineler belirleyebilir. En yüksek oksidasyon işlemi siyah çaya yapılmaktadır. Daha düşük oksidasyona maruz kalan yapraklar yeşil çaya dönüşür.

Doğu tarafında çay sıcak olarak tüketilirken, batı ülkeleri ise genellikle soğuk, buzlu, limonlu veya şekerle, balla tatlandırılmış şekilde tüketilir.

[attention type=red]
Son zamanlarda da dikkat ederseniz sıcak çayın dışında buzlu çay gibi birçok çeşitle marketlerde ve cafelerde karşımıza çıkıyor.
[/attention]

Çay hakkındaki tarihi ve üretimini öğrendiğimize göre neler içeriyor bunu inceleyelim. Daha sonra çayın faydalarını inceleme vakti!

Çayın Faydaları Nelerdir?

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Her sabah kahvaltılarda elimizden düşürmediğimiz bu sıcacık içecek kanserden koruyor. Kanserden korunmak için en önemlisi antioksidandan zengin beslenmektir. Ancak sağlık bir bütündür ve çay içtiğimiz sırada, sigara içiyor ve hiçbir egzersiz yapmıyorsak yine bütünü tamamlayamıyoruz.

Bu yüzden profesörler ve konunun uzmanları çay içmenin kanseri önlediği hakkında bilgi verirken her zaman sağlıklı beslenmenin, egzersizin de önemini vurgular. Çay içerisinde kateşin, epikateşin ve myrisetin gibi bileşikler bulundurur. Bu bileşikler hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücreyi korur. Böylece kanserden korur veya kanserli hücrelerin büyümesini durdurabilir.

Hollanda’da çay tüketen 58.000 erkek üzerinde yapılan çalışmada siyah çay içmenin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü görülmüştür.

[attention type=green]
Sadece prostat kanserinde değil yumurtalık kanserinde de hücrelerin büyümesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ancak çay türleri arasından yeşil çayın kanserde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.
[/attention]

Kanserden korunmak için siyah çay içmeye devam edelim, bunun yanında hayatımızdaki diğer zararları da iyileştirmeye çalışalım.

Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski

Kalp rahatsızlığı olanlar için siyah çay, kahve gibi kafein içeren içecekler zarar verebilir.

Ancak kalp hastalığına sahip olmayanların siyah çayı düzenli tüketmesi kalp krizi, iskemik kalp hastalığı gibi rahatsızlıklardan korur. Siyah çay içerisinde flavan-3-ol, flavonol, teaflavin bileşikleri içerir.

İçerdiği bu bileşikler sayesinde bilim adamları kan yağlarını, kötü kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

[attention type=green]
Trigliserit dediğimiz kan yağı ve kolesterol damar sağlığı için inanılmaz önemlidir. Damar sağlığınızın, kan akışınızın sağlıklı olması demek kalbinizin rahatça kan pompalamasını sağlar.
[/attention]

Sağlıklı damarlar ve sağlam bir kalp sizi bütün kalp problemlerinden korur.

Çay ile yapılan çalışmaların sonucu ‘’doğru bir beslenme şekline’’ sahip bireylerin siyah çayı da içmesiyle kalplerini korudukları ve çok az problem yaşadıkları görülmüştür (1) .

İshali Geçirir

İshal problemi aşırı lifli besinler tüketmek veya bağırsaktaki kötü bakterilerin artmasıyla oluşur. Eğer sürekli ishal oluyorsanız bağırsaklarınızla ilgili hastalık göstergesi olabilir. Bu yüzden muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Vücutta, bağırsakta iyi ve kötü bakteriler bulunur.

Kötü bakterilerin artması sindirimi engelleyecek, ishal olmanıza neden olacaktır. Bakterilerin sebep olmadığı ishallerde siyah çay ucuz ve kolay bir tedavi yöntemidir. Siyah çay tanen içerir. Tanenler bağırsakta bağlayıcı etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır. Bakteri nedeniyle olmayan ishal problemlerinden çay içerek kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalığını Önler

Çay içmenin faydaları araştırmakla bitmiyor. Çay tüketimi fazla olan insanlar şeker hastalığına daha az yakalanıyor.

Ancak bunu okuyor ve çok çay içmenize rağmen şeker hastalığına sahipseniz beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ediyor musunuz? Sadece çay içerek maalesef her hastalıktan kurtulamıyoruz. 40.

[attention type=yellow]
000 kişiyle yapılan araştırma siyah çay tüketenlerin tip 2 diyabete (şeker hastalığına) daha az yakalandığı görülmüştür.
[/attention]

Başka bir çalışma yemekten sonra artan kan şekerini engellemek için çay içmenin etkili olduğunu göstermiştir. Yemeğin ardından içilen sıcacık çay kan şekerinizdeki fırlamayı engelleyecektir. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa ve engellemek istiyorsanız siyah çayı sofranızdan eksik etmeyin ve doğru beslenmeye özen gösterin.

Antibiyotik Kadar Etkilidir

Kötü bakterileri öldürmek için tek bildiğimiz yol antiobiyotik kullanmak olmamalı! Siyah çay içerdiği tanen, fenolik bileşikleriyle kötü bakterilere savaş açıp onları öldürebiliyor. Özellikle bazı bakteriler için siyah çayın çok iyi bir antibiyotik yeteneğine sahip olduğu öğrenildi.

Siyah çayın içerisine bal atarak veya bal ile birlikte tüketerek H.plori bakterisini öldürdüğü keşfedildi (2) . Ülser gibi rahatsızlıklar için H.

plori bakterisinin öldürülmesi semptomları azaltmak için çok önemlidir.

Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için çay ve balı birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz! Ancak, kullandığınız ilaçlar ve bal alerjiniz varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Bütün bakteriler kötü özelliğe sahip değildir. Hatta bazıları vücudumuz için olmazsa olmaz! İyi ve kötü bakteriler vücutta her zaman denge halinde olmalıdır.

Kötü bakterilerin artması en bilindik olarak ishale sebep olur ancak daha birçok hastalığın altında dengesiz bakteri florası, zarar görmüş bağırsaklar yatmaktadır.

Araştırmalar siyah çayın iyi bakteriler için yaşanacak ortam oluşturduğu ve onları korduğunu gösterir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Kremlere harcanan yüksek fiyatlara aslında ihtiyacımız yok. Tek yapmamız gereken her gün güzel beslenmek, egzersiz yapmak ve sıcacık çayımızı içmek. Çayın bunda nasıl etkisi var? Aldığımız kremler nasıl hücreleri yeniliyor ve hasarını engelliyorsa çayda antioksidanları sayesinde hücreleri koruyor.

Her ne kadar yeşil çay kadar yüksek antioksidan değerine sahip olmasa da siyah çay yüksek derecede kaynatıldığında yeterli miktarı sağlıyor.

[attention type=yellow]
90 derecede demletilen siyah çay en iyi miktarda antioksidana sahip olduğu kanıtlanmıştır (3). Farklı bir bilgi ise poşetle kaynatılan çayların daha az antioksidan saldığıdır.
[/attention]

Çayı toz haliyle, poşetsiz olarak 90 derecede kaynatın ve kırışıklıklara karşı savaşın!

Stresi Azaltır

Kafeinin her zaman daha stresli yaptığını ve konsantrasyonu bozduğunu öğrenmiştik. Ancak siyah çayda durumlar değişiyor. Düzenli siyah çay tüketenlerin stres hormonlarının daha düşük olduğu ve stresli bir zaman geçirdikten sonra çay içmelerinin bu stresi ortadan kaldırdığı görülmüştür. Stressiz bir hayata kavuşmak istiyorsanız siyah çay içebilirsiniz!

Dünyada en çok çay içen ülke olarak, çayın ne kadar faydalı olduğunu da öğrendik. Artık soframızdan hiç ama hiç eksik olmayacak. Sohbetlerin vazgeçilmezi sıcacık çay hakkındaki yazımızı umarım beğenmişsinizdir! Sormak istediğiniz soruları için yorum bırakabilirsiniz.

Источник: https://bilgecafe.com/cayin-faydalari-nelerdir/

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Vücudu Nasıl Etkiler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Yeşil çay Çin’de tarihin en eski zamanlarından bu yana sağlık faydaları için yaygın olarak kullanılan bir çay çeşididir. Ülkemizde de özellikle diyet yapan kişiler tarafından günün belirli saatlerinde tüketimi tavsiye edilmektedir. Biz de bu yazımızda sabah aç karnına yeşil çay içmek faydalı mıdır? bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Yeşil çay, içerdiği kateşin maddesi sayesinde yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ayrıca antioksidan değeri oldukça yüksek olan bu sağlıklı çay sayesinde, metabolizma daha hızlı bir şekilde çalışmakta ve toksinlerin vücudumuzdan atılması da hızlanmaktadır.

Bu nedenle sabah aç karnına yeşil çay içmek ve gün içerisinde tüketilen öğünlerden önce yani mide henüz açken ve yemeğe geçmeden bir fincan yeşil çay tüketmek, sağlık açısından etkili faydalar göstermektedir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çayın Faydaları

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Faydaları

Yeşil çay bizim kültürümüzde çok yaygın olmasa da içerisinde siyah çaydan daha faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Bu nedenle de ülkemizin alışkın olduğunun aksine sabahları içilen siyah çaydan ziyade, sabah aç karnına yeşil çay içmek sağlığımız için daha etkilidir.

İçeriğinde kateşin maddesi bulunan ve bunun yanı sıra antioksidan değeri yüksek olan yeşil çay ile güne başlamak vücudumuzda oldukça olumlu etkiler gösterir.

Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Kafein içerdiği için uykunun etkilerini azaltır ve sabahları daha zinde olmamızı sağlar.
 • Antioksidan değere sahip olan yeşil çay özellikle de sabah aç karnına tüketildiğinde vücudumuza olumlu etkiler sağlar.
 • Aç karnına yeşil çay içmek metabolizmamızı harekete geçirir ve bu sayede gün boyu metabolizmamız daha hızlı çalışır.
 • Sabah aç karnına yeşil çay içmenin tok tutucu özelliği vardır. Kahvaltıdan 15 dakika kadar önce içilirse, fazla yeme isteğini ortadan kaldırır.
 • Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları arasında idrar söktürücü etkisi de yer almaktadır. Bu sayede toksinlerin vücuttan atılması daha da hızlanır.
 • Aç karnına yeşil çayın faydaları arasında yağ yakımını hızlandırma özelliği bulunur. Bu sayede kilo verme hızı daha da artar.

Yeşil çayı sabah aç karnına tüketmek insanın kendisini daha zinde hissetmesini sağlar. Bu sayede gün içinde daha aktif olmayı istiyorsanız, yeşil çayı sabah aç karnına içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Zayıflatır mı?

Yeşil çayın faydaları ile ilgili en merak edilen konulardan biri de sabah aç karnına yeşil çay içmenin kilo verme üzerindeki etkileri olmuştur.

Yapılan uzman araştırmalarına göre her gün düzenli olarak ve belirli saatlerde yeşil çay içmek sağlık açısından oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Aç karnına yeşil çay içmek zayıflatır mı? sorusu için de uzman görüşleri farklı değerlendirmede bulunmuştur.

[attention type=red]
Şöyle ki, eğer kilo verme dönemindeyseniz ve yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız sabah aç karnına yeşil çay içmek bunun için olumlu etkiler gösterecektir. Ayrıca sabah aç karnına yeşil çay içmek haricinde, gün içerisinde de aynı şekilde yeşil çayı açken tüketmek gerektiği vurgulanmıştır.
[/attention]

Aç karnına yeşil çay içerek güne başladıktan 15 dakika sonra sağlıklı bir şekilde kahvaltınızı yapmak, sonrasında ise gün içerisindeki öğünlerinize başlamadan önce yine yeşil çay tüketmek kilo verme hızını arttırıp zayıflamaya yardımcı olacaktır. Çünkü bu sayede tokluk hissi sağlanır ve yağ yakımı hızlanır.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Zararı Var mı?

Yeşil çay içmek her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da bazı özel durumlarda zararları da olabilmektedir.

Aç karnına yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Devam eden bir rahatsızlığınız, mide probleminiz, tansiyon rahatsızlığınız varsa veya hamilelikte yeşil çay tüketmek istiyorsanız iseniz aç ya da tok fark etmeksizin yeşil çay tüketimi size faydadan çok zarar verebilir.

Bu nedenle özel durumu olan kişilerin kulaktan dolma bilgilere aldırmadan, mutlaka uzman görüşüne başvurduktan sonra aç karnına yeşil çay içmeleri tavsiye edilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşürür mü?

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Eğer daha önce yeşil çay tüketimi yapmadıysanız ve tadını bilmiyorsanız ilk başlarda size biraz buruk bir tat hissi bırakabilir.

Aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayacak olanlar için, sabah aç karnına yeşil çay nasıl içilir sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde veriyoruz:

 • Öncelikle bir büyük fincana bir tatlı kaşığı yeşil çay ölçüsü ile başlayın.
 • Yeşil çayınızı french press içerisine alıp üzerine sıcak su ekleyin.
 • Yeşil çayı sıcak su içerisinde 5 dakika kadar demleyin. Daha fazla bekletmeyin çünkü fazla bekletmek, çayınızın tadını acılaştırır.
 • Yeşil çayı yapraklarından ayıracak şekilde süzün ve fincana alın. Sabah aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayanlar, çayı tatlandırmak ve kolay içimi sağlamak adına içerisine yarım çay kaşığı kadar bal ilave edebilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Mideye İyi Gelir mi ve Zararı Var mı?

Источник: https://faydalarizararlari.net/ac-karnina-yesil-cay/

Bitki Çayları ve Sağlığa Faydaları

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

İster siyah olsun, ister beyaz.. Sıcak ya da soğuk hiç fark etmez. Tüm çayların kökünde Camellia Sinensis bulunur. Ancak bitki türü, çeşitli çiçekler, yapraklar veya baharatları çaya farklı aromalar katar.

Kimini sıcak suda bekletiriz kimini ise kaynatırız. Bitki çaylarının çoğunda kafein yoktur. Bitkisel çayların bir diğer adı da “tisane”dir. Gelin birlikte bu çayların hangileri olduğuna ve faydalarına bir göz atalım.

Rooibos Çayı

Güney Afrika’ya özgü olan bu bitki ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Kırmızı ot çayı olarak da bilinen roobios çayı, kafeinsizdir ve bol miktarda antioksidan içerir.

Bazı araştırmacıların hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bağışıklık sistemini artırdığı ve kanseri önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Roobios çayının kalp dostu olup olmadığı ve diyabetle mücadelede faydalı olup olmayacağı henüz araştırılıyor.

Eğer hormonsal sorunlarınız varsa ya da kemoterapi alıyorsanız bu çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sarı Papatya Çayı

İnsanlar yüzyıllarca çiçek açan bitkileri mide sorunları, gaz şikayetleri, ishal, uykusuzluk ve endişe rahatsızlığını hafifletmek için kullandı.

Bazı araştırmalar, sarı papatya çayının genel anksiyete bozukluğunun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Uzmanlar, yırtıcı kuşlara alerjiniz varsa bu çayın içilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Ayrıca, sarı papatya çayı kanda değişiklik yapan bazı ilaçlarla (örneğin varfarin gibi) etkileşime girdiği için dikkatli olunması gerekir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu kuzeybatı Afrika ve batı Asya’da yetişen ve içi tüylü bir bitkidir. Kuşburnu çayı bir C vitamini kaynağıdır, anti-inflamatuar ve antioksidan deposudur. Bazı araştırmalar kuşburnunun artrit ağrısını hafifletebileceğini kanıtlamıştır.

Nane Çayı

Nane çayı mide rahatsızlığı, baş ağrısı, bağırsak sorunları ve nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir. Nene yapraklarından yapılan çay yüzyıllar boyunca tıbbi olarak kullanılmıştır. Verdiği ferahlık ve keskin tadı nane ile birleşince bir şifa kaynağı haline gelir.

Zencefil Çayı

Bu tropik bitkinin kökünden yapılan içecek esas olarak mide bulantısı için oldukça iyi bir tedavidir. Ayrıca iştahınızı arttırmak, artrit ağrısını hafifletmek veya soğuk algınlığı ile savaşmak için de zencefil çayını deneyebilirsiniz. Bu bitki çayını hamile olanların kullanmadan önce doktorlarına sormaları önerilir.

Deve Dikeni ve Karahindiba Çayı

İnsanlar bu bitkileri karaciğer ve safra kesesi ile ilgili sorunlar için kullanıyorlar. Karahindiba çayının hiçbir zararı yoktur. Tabi sarı çiçekli bitkilere karşı herhangi bir alerjiniz yoksa. Deve dikeni çayında ise silymarin maddesi bulunur ve yapılan çalışmalarda bu çayın hepatit C semptomlarını hafifletebileceği gözlemlenmiştir.

Zihniniz İçin En İyi 7 Besin

Ebegümeci Çayı

Aslında eski Mısır’dan gelen bu çiçek, antioksidanlarla doludur. Bazı çalışmalar sonucunda ebegümeci çayının kan basıncını düşürebileceği bulunmuştur. Ayrıca kolesterolü önlediği de bilinen faydaları arasındadır.

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip için oldukça faydalıdır. Hamileyseniz, bu tür bitkilere alerjiniz varsa ya da astım hastasıysanız ekinezya çayını içmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Adaçayı

Mide şikayetleri, boğaz ağrısı, depresyon ve hafızayı sorunları için uzun zamandır kullanılan adaçayı, kurutulan otların kaynatılması yoluyla tüketilir. Oldukça ağır bir kokusu olan adaçayının bitkisini baharat olarak kullananlar da vardır. Sinir sistemini etkileyen adaçayı, tütsü olarak da kullanılıyor.

Çarkıfelek Çiçeği Çayı

Fırıldak çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek çiçeği, kırlarda yetişir. Bu çiçekten yapılan çayın stresi azalttığı ve uyumaya yardımcı olduğu biliniyor. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi çarkıfelek çiçeği çayını içerken dikkatli olmalısınız.

Özellikle hamilelerin bu çayı içmemesi öneriliyor. Çünkü bu çiçekteki maddeler pentobarbital ve benzodiazepinler de dahil olmak üzere bazı ilaçların çalışma biçimini etkileyebilir. Ayrıca uyuşukluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Zerdeçal Çayı

Gazı önlemek ve böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılan zerdeçal çayı, oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Zerdeçal çayı ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bitkinin kanseri önlemeye yardımcı olduğu ve iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. Kemoterapi gören hastaların doktorlarına danışarak bu çayı içebilecekleri söyleniyor.

Kediotu Kökü Çayı

Kadınlar bu bitkiyi menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanıyorlar. Kediotu kökü çayı ayrıca uykusuzluk, kaygı veya depresyon için de kullanılabilir.

Bazı araştırmacılar, bu çayın uyumaya yardımcı olduğunu fakat uzun süreli kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Kediotu kökü çayı çok fazla tüketildiğinde uyku vereceği için alkol ya da sakinleştiricilerle birlikte kullanılmaması gerekiyor.

Kava Çayı

Güney Pasifik’e özgü biber ailesinin bu üyesi genellikle endişe için kullanılır. Araştırmacılar, kava çayının rahatlatıcı etkisi olduğunu, şiddetli karaciğer sorunlarıyla baş etmek için bu çayın içilebileceğini söylüyor.

Yalnız bir uyarıda bulunuyorlar. Kava çayını çok sık tüketenlerin ciltleri daha sarı, daha kuru ve daha tüylü olabiliyor.

FDA, bu bitkinin riskleri hakkında bazı uyarılar yayınladı ve bazı ülkeler kava çayını piyasadan kaldırmaya başladı.

Источник: https://www.necibe.com/bitki-caylari-ve-sagliga-faydalari-7697/

Çayın Zararları Nelerdir?

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…
Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Can sıkıntısından uzaklaşmak ve enerjimizi geri kazanmak istediğimizde, aklımızda direk “çay” kelimesi belirir. Çay büyük bir ihtimalle, sudan sonra dünyadaki en popüler ikinci içecektir. Günümüzde, çayın birçok çeşidine ulaşmamız mümkündür.

Evimizde günlük kullandığımız normal çay kafein, florür, glukuronik, laktik asit, manganez, potasyum, tanen, pürin, ksantin ve gallik esterleri gibi çeşitli maddeler içerir.

Çay evlerimize ilk girdiğinde, etkileri aslında kahvenin etkilerine benzerdi ve içerdikleri maddeler de hemen hemen aynıydı.

Geç saate kadar uyanık kalmanız gerektiğinde, bir bardak çay, iyi bir tercih olacaktır. Çay, tüketen kişinin tepki hızını arttırır, uyanık kalmasını sağlar ve konsantrasyon olabilmesini kolaylaştırır.

Bu uyanık kalma durumu, vücudumuzdaki solunum ve kalp damar sistemlerinin uyarılmasının, direk etki gösteren bir sonucudur. Bu da, vücuttaki oksijen sirkülasyonunun gelişmesiyle olur. Ayrıca çay, fazla kiloların verilmesinde de etkilidir.

Çay, kişinin iştahını kontrol eder ve gereğinden fazla yemek yeme isteğini bastırır.

[attention type=green]
Kısaca çay, keşfedilmesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu sebeple birçok insan çayın neredeyse bağımlılık yapan bir içecek olduğunu düşünmektedir.
[/attention]

Fakat, çayın bütün bu yararlı özellikleri dışında, aslında ne kadar zararlı da olabileceğini biliyor muyuz? Çayın gereğinden fazla tüketilmesi birçok yan etki barındırmaktadır.

Diyetisyenler, çayın fazla tüketiminin zararlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu nedenle, sizler için çayın zararlarını ve yan etkilerini inceledik!

Kafein, çayın içerisinde bulunan ana maddelerden biridir ve kafeinin günlük olarak belirli bir miktarın üzerinde alınması, kişinin ishal olması ile sonuçlanabilir. Bunun arkasında yatan sebep; kafein vücuda girdiğinde sindirim sistemimizi uyarır ve bu da ishale neden olur.

[attention type=green]
Ayrıca çay, normalde olması gerekenden fazla tüketilir ise, kişinin sağlığına zararlı etkiler gösterebilir. Dahası, çay vücuda girdiğinde bundan direkt olarak merkezi sinir sistemi de etkilenir ve bu durum, kişinin küçük olaylar karşısında dahi sinirli ve gergin olmasına neden olabilir.
[/attention]

Çayın aşırı dozda tüketimi bahsettiğimiz sindirim sistemi sorunlarına, uykusuzluğa, varisli damarlara ve çarpıntıya neden olabilmektedir.

2.Kabızlık

Çay tüketiminin zararları arasında ishalden bahsettikten sonra kabızlığa geçmemiş sizi şaşırttı değil mi? Fakat her ne kadar beklenmedik olsa da, çayın kabızlığa neden olması mümkün. Bunun arkasında yatan sebep, çayın içerisinde bulunan tanen ismindeki maddedir.

Bu maddenin varlığı, vücudunuzun depolama yapmasına yardımcı olur, hatta bazı faydalı olduğu durumlarda vardır. Ama çayın fazla tüketimi ve tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesi, kabızlığa neden olabilmektedir.

Zira vücut bu maddenin fazla bulunması ile birlikte, olması gerekenden daha fazla atığı depolama eğiliminde olabilir.

3.Mide Rahatsızlığı

Daha önce de söylediğimiz gibi, çay kafein içermektedir. Yani, bu maddeler midenize ulaştığında, midenizin çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olurlar. Üretilen bu asidik maddeler kimi zaman vücudun absorbe edebileceğinden fazla olurlar.

Bu nedenden dolayı, mideniz huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlayacaktır. Ayrıca, eğer ülser ya da mide kanseri gibi hastalıklarınız varsa, kesinlikle çaydan uzak durmanız gerekmektedir.

Ayrıca çay tüketimi sindirimi yavaşlatan ana sebeplerden biri sayılabilir.

4.Kardiyovasküler Hastalıklar

Çay tüketimi, kalp krizi veya akut kardiyovasküler rahatsızlıklar geçirip -ki bu rahatsızlıklar genel olarak kardiyak astım ve paroksismal taşikardidir- iyileşmeye çalışan hastalara kesinlikle önerilmez. Kafein, kardiyovasküler sistem için, kesinlikle yasak olan ve istenmeyen bir maddedir.

Ayrıca az önce söylediğimiz gibi, kafein, gastrit ve mide ülseri hastalıkları olanlar için oldukça zararlıdır ve tüketilmemelidir. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi, kafein nedeniyle, solunum sistemini ve kalbi çalıştıran kaslar uyarılır.

Bu durumda koroner arterler seyrelir ve bu durum kan akışının hızlanmasına neden olur.

5.Uykusuzluk

Çayın içeriğine baktığımıza, aslında fazla kullanımda en zararlı olabilecek madde kafeindir. Yine bu sebepten dolayı, fazla çay tüketimi, uykusuzluğu da beraberinde getirir. Bu durum kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır, bu uyarı arttıkça da insomnia dediğimiz uykusuzluk denilen rahatsızlığa neden olur.

Tabii ki bu olay, sadece çayı bağımlılık derecesinde tüketen insanlar olarak geçerlidir. Çayın neden olduğu insomnia, beraberinde kişinin uyku düzeni sorunlarını getirir. Uyku düzensizliği ise, insan sağlığını negatif anlamda etkileyen sorunlar arasındadır.

Ayrıca araştırmacılar, sağlıklı ve fit kalabilmek için, daha az çay tüketilmesi gerektiğini kanıtlamışlar ve böyle çay tüketiminin belirli bir sınırda tutulmasını tavsiye etmektedirler.

6.Premenstrual Sendrom

Çayın fazla tüketiminin, kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi çeşitli belirtileri vardır.

Günlük bir ile dört bardak arası çay içen kişilerin, hiç içmeyenlere göre şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı daha fazladır.

Hatta günlük tüketilen çay miktarını sekiz bardağa kadar çıkaran kişilerin şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı neredeyse on kat daha fazladır.

7.Böbrek Rahatsızlıkları

Çay tüketimi ayrıca, böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

Araştırmalar, günlük beş bardak çay içen kişilerin normal insanlara göre, yüzde 400-500 daha fazla idrar attıkları kanıtlanmıştır. Bu sürekli çay ve dolayısıyla kafein tüketiminin oluşturduğu uyarım, kişiye zarar verecektir.

Ayrıca çay içerisinde bulunan yüksek miktarda oksalat, çayın fazla tüketimi ile birlikte böbrek taşına neden olmaktadır.

8.İdrar Sorunları

Çok fazla çay tüketmek, kişilerin idrarını tutamamasına ve bu nedenle sık sık idrara çıkmasını gerektiren acil dürtüleri kontrol edememesine neden olur.

Yakın zamanda yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, kafein kişinin mesanesine baskı yapmaktadır. Bu durum da mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçmesine ve kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Bu sebeple çay, dolayısıyla kafein tüketimi belli bir sınırda tutulmalıdır.

9.Vücuttaki Zehirler

Çay tüketimi kimi zaman vücuttaki zehirlenme ve zehir artışını temel sebebi olarak görülebilir. Normalden fazla miktarda çay tüketen her insan bu durumla karşılaşabilir.

Genç çay yaprakları alüminyum miktarı bakımından çok dolu değildir, fakat olgunlaşmış çay yapraklarını alüminyum kaynağı olarak görülebilir. Ayrıca çay özlerinin fitokimyasallar da denilir.

Bu fitokimyasallar bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur ve vücudumuzdaki biyoloji aktiviteleri etkilemektedir. Bu durum insan sağlığı için tehdit oluşturabilir.

10.Yemek Borusu Kanseri

Yapılan araştırmalara göre, çay tüketimi, yemek borusu kanseri sebepleri arasında gösterilebilir. Yemek borusu, insanın ağzı boşluğu ile midesi arasında uzanan ve bu iki birimi birbirine bağlayan yerdir.

Çok sıcak bir içecek içtiğinizde, bu içecek yemek borusundan geçerken, kanala zarar vererek geçer. Bu durum ise, yemek borusu kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tehyi engellemek için, her ne kadar çekici görünmese de çayınızı ılık içmeyi deneyebilirsiniz.

Bu şekilde, yemek borusu kanserine yakalanma riskinin çay ile bağlantılı kısmını elemiş olursunuz!

11.Diğer Sağlık Tehleri

Sağlık üzerine yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların günde iki bardaktan fazla çay içmesi sakıncalı durumlar doğurabilir. Çay, kafeinle dolu olduğu için, hamile kadınlarda düşük yapma tehsini arttırabilir.

Ayrıca bu yüksek kafein miktarı, kardiyovasküler bozuklukları, glakoma(halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinir), yüksek kan basıncı problemi ve anksiyetesi olan kişiler için tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/cayin-zararlari-nelerdir/

Çay ile İlgili Sözler – Çay Sözleri, Çay ve Dostluk Sözleri, Çayla İlgili Resimli Sözler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Haber güncelleme tarihi 30.04.2019 14:32

Çayla ilgili sözler içeriğinde hem geçmiş zamanda söylenen ve en güzel sözler kategorisinde yer alan çay sözlerini hem de en yeni yani 2019 çayla ilgili sözleri bulabilirsiniz.

Özellikle Leyla İle Mecnun dizisinden sonra oldukça fazla aratılan Çayla ile ilgili sözleri resimli olarak içeriğimizden bulabilir ve sosyal medya hesapları , Instagram, , Whatsapp Durumlarından paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız ''2019 Yeni Resimli Çay ile İlgili Sözleri' de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Ünlülerden Çay Sözleri, Ünlülerin Çay ile İlgili Sözleri

Ünlü kişilere ait en güzel çay sözleri, çay ile ilgili söylenilmiş en özel sözler, demli çay sözleri, en duygulu resimli çay sözleri, çay sözleri, çay sözleri;

İki çay söylemiştik orada biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni… – Cemal Süreya

Anılarda kalırdı belki de zamanla ince bel, namussuz çay bile ince belli bardaktan verilmeseydi eğer… – Can Yücel

Çay henüz her şey bitmedi demektir… – Cezmi Ersöz

Ama bu kente gelirsen unutma beni ara. Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım… – Osman Konuk

“Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı.” – Oğuz Atay

Şimdi ölsek en fazla kahvede çaylar soğur… – Yılmaz Odabaşı

Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen… – Anonim

Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun… – Orhan Kemal

Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap… – Alper Gencer

Bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden… – İbrahim Tenekeci

Masada çay bardakları ve senin ellerin olsun… – Tarık Tufan

Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin… – Cahit Zarifoğlu

Yazsam okusam okusam yazsam biri devamlı çay verse bana… – Ömer Lütfi Mete

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm… – Nevzat Çelik

Hadi iç de çay koyayım… – Ah Muhsin Ünlü

[attention type=yellow]
Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar
[/attention]

Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana… – Murat Menteş

Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde… – Cevat Çapan

Pencerenin önünde örgü ören birinin -örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi… – Edip Cansever

Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim… – Ali Lidar

Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine… – Sunay Akın

Çayın rengi ne kadar güzel, sabah sabah, açık havada… – Orhan Veli Kanık

Biraz çay soğuklarda.. ne kadar acı şu dünya… – Behçet Necatigil

Benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda… – Sezai Karakoç

Bir çay yalnızlığı Emirgân’dan öteye, değdikçe ısındığı yaldızlı bardağın… – Attila İlhan

Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de, duruma uymak kısaltıyordu günlerini, artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – Turgut Uyar

Basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle… – Yalçın Ergi

[attention type=yellow]
Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan… – Necip Fazıl Kısakürek
[/attention]

“Sonra belki çay içeriz. şansımız varsa yağmur da yağar.

damlalara huzur yüklemece oynarız.

benim damlam seninkini alnından öper.

güzel şeyler olur belki.

sen gel bence..”

Leyla ile Mecnun İsmail Abi En Güzel Çay Sözleri

En güzel çay sözlerini paylaşmadan önce Leyla ile Mecnun dizisindeki ” İsmail Abi ” karakterinin çay ile ilgili söylediği ve sosyal medyada sıkça paylaşılan en güzel çay sözlerini derledik;

Daha fazla ne olabilir demeyin. Oluyor. Dahası da oluyor, daha fazlası da. Neyse, çay var mı?

İnsan sevmek aşırı yorucu ben sadece çayı seviyorum

Erdal Bakkal'ın veresiye defteri gibi bir gece.

Çay içerek bi takım şeyleri düzelteceğime inanıyorum.

Usta bizim çaylar 1 oldu

Seni sevmek zulümse çay içelim gülümse

Hayalini gerçekleştiren insanları çay içerek seyrediyorum.

Kimseyi sürekli görmek isteyecek kadar sevmeyin. Siz en iyisi kimseyi sevmeyin, çay için.

İnsanın kendi kendine çay demlemesi sonra tek başına içmesi başlı başına bi mücadele değil mi ya

Çay içince mutlu olan birisiyim benden bir zarar gelmez

Çay bardağına yapışan tabak gibi yaşıyorum. Her an laaps diye düşebilirim.

Bu havada çay içilir mi deme, çay her havada içilir lakin herkesle içilmez.

Ne kadar fedakar olursanız olun gün gelir adı “yapmasaydın” olur. O yüzden fazla takmayın. Çay var mı?

Masaya bırakılmış çay gibiyim, gittikçe soğuyorum hayattan.

Ben artık o gemide çay içmek istiyorum.

Çay varsa umut var demektir. Hadi eyvallah!

Çay Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler

Yalnızların yarenidir çay.

Çay benim en iyi halimdir.

Çaya kaç şeker alırsın diye bir ses sormalı ara sıra!

Acaba diyorum, ”çay” tadını senden mi alıyor?

Yağmur bereket. Çay umut getirir.

Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm.

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Çay varken aşık olunur mu ? Çaysız aşk olur mu? Sensiz çay olur mu?

Hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir.

Çayımın şekeri gitarımın teli. Yazımın sıcağı kışımın ocağı. Denizimin sesi melodimin esi. Her şeyimsin sen.

Demli iki çay ver usta, biri bana diğeri gelmeyen dosta.

Çay deyince, demlik ve bardaktan ötesini görenlere, selâm olsun…

İnsan çaya benzer; sıcak suyun içinde demlenene kadar gerçek rengini bilemezsiniz.

Çayı közde, sevgiyi gözde, tebessümü yüzde, adamlığı özde, mutluluğu azda arayın.

Umulmadık bir gün olabilir bugün… Bir çay söyle, yağmurların kokusunda.

Dünyada ki 4 elementin meydana getirdiği en güzel karışım şüphesiz ki çaydır.

Yalnızlığına bir çay demle. Oturup için kalabalığa doğru.

Çay yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin resmi içeceğidir.

Şimdi sana çay söylesem onu da soğutursun.

Doğrudur; İstanbul şiir yazdırır, Sen ise roman, Aşk ise çay demlettirir.

Huyu mu güzel olsun, yüzü mü derseniz. Çayı derim. Çay önemli.

Ama sen öyle güzel gülüyorsun ki çayın yanına bir de kuru pasta ikram ediyorlar sanki…

Şimdi uzağım belki… Ama belli mi olur? Belki demli bir çay kokusuyla gelirim! Belki yağmur

Özlü Çay Sözleri – Etkileyici Özlü Çay Sözleri

En anlamlı çay sözleri, çay ile ilgili sözler, resimli çay sözleri, manalı çay sözleri, en sevilen çay sözleri, unutulmaz çay sözleri, manidar çay sözleri;

Çayın demi gibidir sorunlarımız, koydukça kararır hayatlarımız.

İnsan vücudunun 100’de 75’i suysa eğer bizim ki çay suyudur.

Bize düşen dua edip çay içip beklemek…

Ateşe hakiki bir çay koyalım, kenti unutanlardan olalım…

Ateşler içinde yandığına göre, unutulduğunda soğuduğuna göre, belli var çayın bir derdi…

Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

Şansımız varsa yağmur yağar, sonra da çay içeriz.

Hem özlem, hem kavuşma bizimkisi. Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde…

Ne güzel demiş şair; ‘’Geleydin bir çay içimi, sen çay dökerdin, ben de içimi.’’

Çay en kısa şiir idi dem, tutmasını bilenlere..

Sonra belki çay içeriz.

İyi çay yavaş demlenir.

Şansımız varsa yağmur da yağar.

Bir çaya, bir de sana müptelayım bu sıra…

Çay vardı da biz mi içmedik?

Çay sıvı bilgeliktir.

Çay yalnızlığı sevmezmiş. Benim çayım da seni istiyor yanında.

Çayın da derdi var, dedi adam.

Sonra çay bize bir gerçeği daha öğretti. Bekleyen her şey soğur, acır ve bayatlar.

Sıradaki çayım! Her şeye rağmen; gülmesini ve güçlü görünmesini bilen insanlara gelsin!

Çayın bensiz hep acı olsun.

Çayı açık severim ama seni çok koyu sevdim.

Adam deduğun çay gibi demlenmiş olacak. Öyle sallama, dallama olmayacak.

Çay tek başına içilmez.

Düşünsene; aynı bardakta çay içtiğimizi.

Senin sesin güzeldir, iki çay söylesene.

Sana illa şiir mi yazayım, çay yapsam olmaz mı?

Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da sevdik.

Her şeyi bırakıp bir çay içmeliyiz.

Sor bakalım çay içtiği biri var mıymış?

Çay neredeyse mutluluk oradadır.

Bütün keşkelere bir bardak çay içme vakti şimdi.

Kanadı kırık bütün umutlara el sallama vakti.

Her şeyi hiçbir şeye tercih etme vakti.

Biraz çay soğuklarda. Ne kadar acı şu dünya…

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Diriliş vakti güzel insanlar, diriliş vakti…

Aradığı insandır. İnsan sıfatının yanında, som altına şekil katmak için sokuşturulmuş bakır kadar ehemmiyeti olmayan unvanları hesaba katmaz. Bir bardak demli çayın her yudumunu, ab-ı hayata dönüştüren insan!

Üç gün aç kalmak bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

Gönül ne çay ister ne çayhane, gönül sohbet ister çay bahane.

Bazen, çay bardağının çay tabağına neden yapıştığını sorgulamamak gerekir.

Biz Türkler samimi kişileriz, bir bardak çaya hikayemizi veririz.

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Bir insanın içinde çay yoksa, o insan gerçeği ve güzelliği anlamaktan acizdir.

Dünyanın bütün meşgalesine, acelesine ve anlamsızlığına verilecek en güzel cevaptır; “Beş dakika çay molası.”

Allah’ın nimeti çoktur lakin çay gibisi yoktur.

Çay diye bir şey var;

Her mevsime,

Her güne,

Günün her saatine,

İnsanın her haline,

Neşesine,

Kederine,

Kalabalığına,

Yalnızlığına birebir…

Çay çanağına çay, pay çanağına pay koyacaksın.

Источник: https://www.neoldu.com/cay-ile-ilgili-soylenmis-en-demli-sozler-16363h.htm

Çayın Faydaları Nelerdir? Tüklerin Milli İçeceği

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Özellikle biz Türk halkının olmazsa olmazı olan Çay ne kadar faydalı? Sabah kahvaltısında sıcacık yumurtanın yanına bir demlik çay ne güzel gidiyor değil mi? Sanırım ülkemizde çayı sevmeyen veya tüketmeyen yoktur. Sevseniz de sevmeseniz de muhakkak ikram olarak, misafirliğe gittiğinizde içmişsinizdir.

Çünkü, 2017’de dünya çapında en çok çay içen ülke kişi başı 3,5 kilogram çay tüketimiyle Türkiye’dir. Sudan sonra en çok içtiğimiz içecek çaydır diyebiliriz. Dünyada en çok çay tüketen ülke olmuşken, çayla ilgili bir yazı yazmak, araştırmakta artık görevimiz oldu.

Her gün bu kadar çay tüketiyorsak acaba bizi nasıl etkilediğini, neler içerdiğini biliyor muyuz? Faydalarını anlatırken birçok hastalığı önlediğini duyunca çok şaşıracaksınız.

Çay içmek iyi bir alışkanlık mı? Sağlığımızı nasıl etkiler? Bence bunun hakkında da bir şeyler öğrenmenin vakti geldi. Sizin için çay hakkında bütün bilimsel gerçekleri inceledik. İlk önce çayın nasıl üretildiği hakkında biraz bilgi öğrenelim.

 • Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi
 • Siyah Çayın Besin Değerleri-İçeriği
 • Kansere Yakalanma Riskini Azaltır
 • Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski
 • İshali Geçirir
 • Şeker Hastalığını Önler
 • Antibiyotik Kadar Etkilidir
 • Sindirim Sistemini Güçlendirir
 • Yaşlanma Karşıtıdır
 • Stresi Azaltır

Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi

Siyah çay ilk olarak 1590 yılında Çin’de üretilmiştir. Siyah çay üretilmeden önce Çinli’ler sadece yeşil ve oolong çay içerlerdi.

Ama bir gün çayların üretimindeki aksaklık sebebiyle çaylar güneşin altında kaldı ve renkleri karardı. Bu rengi kararmış çayların üretimi yapıldığında ise kırmızı, aromatik bir çay elde edildi.

Bununla birlikte ‘’siyah çay’’ üretimi doğmuş oldu. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar bu çayların ticaretini yapmaya başladı.

Popüler olmaya başladıktan sonra Çin’den sonra diğer ülkelerde üretildi. Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir.

[attention type=red]
Bu yapraklar oksidasyon dediğimiz birkaç işlemden geçtikten sonra evimizde kullandığımız siyah çayın görünümüne kavuşur. Oksidasyon denilen işlem yeşil çay yapraklarının oksijenden zengin, nemli havaya maruz bırakılmasıdır.
[/attention]

Yani, Çinli’lerin yanlışlıkla çayı güneşin altında bırakması oksidasyon işleminin bir örneğidir.

Bu oksidasyon işleminin miktarını fabrika, makineler belirleyebilir. En yüksek oksidasyon işlemi siyah çaya yapılmaktadır. Daha düşük oksidasyona maruz kalan yapraklar yeşil çaya dönüşür.

Doğu tarafında çay sıcak olarak tüketilirken, batı ülkeleri ise genellikle soğuk, buzlu, limonlu veya şekerle, balla tatlandırılmış şekilde tüketilir.

[attention type=red]
Son zamanlarda da dikkat ederseniz sıcak çayın dışında buzlu çay gibi birçok çeşitle marketlerde ve cafelerde karşımıza çıkıyor.
[/attention]

Çay hakkındaki tarihi ve üretimini öğrendiğimize göre neler içeriyor bunu inceleyelim. Daha sonra çayın faydalarını inceleme vakti!

Çayın Faydaları Nelerdir?

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Her sabah kahvaltılarda elimizden düşürmediğimiz bu sıcacık içecek kanserden koruyor. Kanserden korunmak için en önemlisi antioksidandan zengin beslenmektir. Ancak sağlık bir bütündür ve çay içtiğimiz sırada, sigara içiyor ve hiçbir egzersiz yapmıyorsak yine bütünü tamamlayamıyoruz.

Bu yüzden profesörler ve konunun uzmanları çay içmenin kanseri önlediği hakkında bilgi verirken her zaman sağlıklı beslenmenin, egzersizin de önemini vurgular. Çay içerisinde kateşin, epikateşin ve myrisetin gibi bileşikler bulundurur. Bu bileşikler hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücreyi korur. Böylece kanserden korur veya kanserli hücrelerin büyümesini durdurabilir.

Hollanda’da çay tüketen 58.000 erkek üzerinde yapılan çalışmada siyah çay içmenin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü görülmüştür.

[attention type=green]
Sadece prostat kanserinde değil yumurtalık kanserinde de hücrelerin büyümesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ancak çay türleri arasından yeşil çayın kanserde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.
[/attention]

Kanserden korunmak için siyah çay içmeye devam edelim, bunun yanında hayatımızdaki diğer zararları da iyileştirmeye çalışalım.

Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski

Kalp rahatsızlığı olanlar için siyah çay, kahve gibi kafein içeren içecekler zarar verebilir.

Ancak kalp hastalığına sahip olmayanların siyah çayı düzenli tüketmesi kalp krizi, iskemik kalp hastalığı gibi rahatsızlıklardan korur. Siyah çay içerisinde flavan-3-ol, flavonol, teaflavin bileşikleri içerir.

İçerdiği bu bileşikler sayesinde bilim adamları kan yağlarını, kötü kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

[attention type=green]
Trigliserit dediğimiz kan yağı ve kolesterol damar sağlığı için inanılmaz önemlidir. Damar sağlığınızın, kan akışınızın sağlıklı olması demek kalbinizin rahatça kan pompalamasını sağlar.
[/attention]

Sağlıklı damarlar ve sağlam bir kalp sizi bütün kalp problemlerinden korur.

Çay ile yapılan çalışmaların sonucu ‘’doğru bir beslenme şekline’’ sahip bireylerin siyah çayı da içmesiyle kalplerini korudukları ve çok az problem yaşadıkları görülmüştür (1) .

İshali Geçirir

İshal problemi aşırı lifli besinler tüketmek veya bağırsaktaki kötü bakterilerin artmasıyla oluşur. Eğer sürekli ishal oluyorsanız bağırsaklarınızla ilgili hastalık göstergesi olabilir. Bu yüzden muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Vücutta, bağırsakta iyi ve kötü bakteriler bulunur.

Kötü bakterilerin artması sindirimi engelleyecek, ishal olmanıza neden olacaktır. Bakterilerin sebep olmadığı ishallerde siyah çay ucuz ve kolay bir tedavi yöntemidir. Siyah çay tanen içerir. Tanenler bağırsakta bağlayıcı etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır. Bakteri nedeniyle olmayan ishal problemlerinden çay içerek kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalığını Önler

Çay içmenin faydaları araştırmakla bitmiyor. Çay tüketimi fazla olan insanlar şeker hastalığına daha az yakalanıyor.

Ancak bunu okuyor ve çok çay içmenize rağmen şeker hastalığına sahipseniz beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ediyor musunuz? Sadece çay içerek maalesef her hastalıktan kurtulamıyoruz. 40.

[attention type=yellow]
000 kişiyle yapılan araştırma siyah çay tüketenlerin tip 2 diyabete (şeker hastalığına) daha az yakalandığı görülmüştür.
[/attention]

Başka bir çalışma yemekten sonra artan kan şekerini engellemek için çay içmenin etkili olduğunu göstermiştir. Yemeğin ardından içilen sıcacık çay kan şekerinizdeki fırlamayı engelleyecektir. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa ve engellemek istiyorsanız siyah çayı sofranızdan eksik etmeyin ve doğru beslenmeye özen gösterin.

Antibiyotik Kadar Etkilidir

Kötü bakterileri öldürmek için tek bildiğimiz yol antiobiyotik kullanmak olmamalı! Siyah çay içerdiği tanen, fenolik bileşikleriyle kötü bakterilere savaş açıp onları öldürebiliyor. Özellikle bazı bakteriler için siyah çayın çok iyi bir antibiyotik yeteneğine sahip olduğu öğrenildi.

Siyah çayın içerisine bal atarak veya bal ile birlikte tüketerek H.plori bakterisini öldürdüğü keşfedildi (2) . Ülser gibi rahatsızlıklar için H.

plori bakterisinin öldürülmesi semptomları azaltmak için çok önemlidir.

Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için çay ve balı birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz! Ancak, kullandığınız ilaçlar ve bal alerjiniz varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Bütün bakteriler kötü özelliğe sahip değildir. Hatta bazıları vücudumuz için olmazsa olmaz! İyi ve kötü bakteriler vücutta her zaman denge halinde olmalıdır.

Kötü bakterilerin artması en bilindik olarak ishale sebep olur ancak daha birçok hastalığın altında dengesiz bakteri florası, zarar görmüş bağırsaklar yatmaktadır.

Araştırmalar siyah çayın iyi bakteriler için yaşanacak ortam oluşturduğu ve onları korduğunu gösterir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Kremlere harcanan yüksek fiyatlara aslında ihtiyacımız yok. Tek yapmamız gereken her gün güzel beslenmek, egzersiz yapmak ve sıcacık çayımızı içmek. Çayın bunda nasıl etkisi var? Aldığımız kremler nasıl hücreleri yeniliyor ve hasarını engelliyorsa çayda antioksidanları sayesinde hücreleri koruyor.

Her ne kadar yeşil çay kadar yüksek antioksidan değerine sahip olmasa da siyah çay yüksek derecede kaynatıldığında yeterli miktarı sağlıyor.

[attention type=yellow]
90 derecede demletilen siyah çay en iyi miktarda antioksidana sahip olduğu kanıtlanmıştır (3). Farklı bir bilgi ise poşetle kaynatılan çayların daha az antioksidan saldığıdır.
[/attention]

Çayı toz haliyle, poşetsiz olarak 90 derecede kaynatın ve kırışıklıklara karşı savaşın!

Stresi Azaltır

Kafeinin her zaman daha stresli yaptığını ve konsantrasyonu bozduğunu öğrenmiştik. Ancak siyah çayda durumlar değişiyor. Düzenli siyah çay tüketenlerin stres hormonlarının daha düşük olduğu ve stresli bir zaman geçirdikten sonra çay içmelerinin bu stresi ortadan kaldırdığı görülmüştür. Stressiz bir hayata kavuşmak istiyorsanız siyah çay içebilirsiniz!

Dünyada en çok çay içen ülke olarak, çayın ne kadar faydalı olduğunu da öğrendik. Artık soframızdan hiç ama hiç eksik olmayacak. Sohbetlerin vazgeçilmezi sıcacık çay hakkındaki yazımızı umarım beğenmişsinizdir! Sormak istediğiniz soruları için yorum bırakabilirsiniz.

Источник: https://bilgecafe.com/cayin-faydalari-nelerdir/

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Vücudu Nasıl Etkiler

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

Yeşil çay Çin’de tarihin en eski zamanlarından bu yana sağlık faydaları için yaygın olarak kullanılan bir çay çeşididir. Ülkemizde de özellikle diyet yapan kişiler tarafından günün belirli saatlerinde tüketimi tavsiye edilmektedir. Biz de bu yazımızda sabah aç karnına yeşil çay içmek faydalı mıdır? bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Yeşil çay, içerdiği kateşin maddesi sayesinde yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ayrıca antioksidan değeri oldukça yüksek olan bu sağlıklı çay sayesinde, metabolizma daha hızlı bir şekilde çalışmakta ve toksinlerin vücudumuzdan atılması da hızlanmaktadır.

Bu nedenle sabah aç karnına yeşil çay içmek ve gün içerisinde tüketilen öğünlerden önce yani mide henüz açken ve yemeğe geçmeden bir fincan yeşil çay tüketmek, sağlık açısından etkili faydalar göstermektedir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çayın Faydaları

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Faydaları

Yeşil çay bizim kültürümüzde çok yaygın olmasa da içerisinde siyah çaydan daha faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Bu nedenle de ülkemizin alışkın olduğunun aksine sabahları içilen siyah çaydan ziyade, sabah aç karnına yeşil çay içmek sağlığımız için daha etkilidir.

İçeriğinde kateşin maddesi bulunan ve bunun yanı sıra antioksidan değeri yüksek olan yeşil çay ile güne başlamak vücudumuzda oldukça olumlu etkiler gösterir.

Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Kafein içerdiği için uykunun etkilerini azaltır ve sabahları daha zinde olmamızı sağlar.
 • Antioksidan değere sahip olan yeşil çay özellikle de sabah aç karnına tüketildiğinde vücudumuza olumlu etkiler sağlar.
 • Aç karnına yeşil çay içmek metabolizmamızı harekete geçirir ve bu sayede gün boyu metabolizmamız daha hızlı çalışır.
 • Sabah aç karnına yeşil çay içmenin tok tutucu özelliği vardır. Kahvaltıdan 15 dakika kadar önce içilirse, fazla yeme isteğini ortadan kaldırır.
 • Aç karnına yeşil çay içmenin faydaları arasında idrar söktürücü etkisi de yer almaktadır. Bu sayede toksinlerin vücuttan atılması daha da hızlanır.
 • Aç karnına yeşil çayın faydaları arasında yağ yakımını hızlandırma özelliği bulunur. Bu sayede kilo verme hızı daha da artar.

Yeşil çayı sabah aç karnına tüketmek insanın kendisini daha zinde hissetmesini sağlar. Bu sayede gün içinde daha aktif olmayı istiyorsanız, yeşil çayı sabah aç karnına içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Zayıflatır mı?

Yeşil çayın faydaları ile ilgili en merak edilen konulardan biri de sabah aç karnına yeşil çay içmenin kilo verme üzerindeki etkileri olmuştur.

Yapılan uzman araştırmalarına göre her gün düzenli olarak ve belirli saatlerde yeşil çay içmek sağlık açısından oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Aç karnına yeşil çay içmek zayıflatır mı? sorusu için de uzman görüşleri farklı değerlendirmede bulunmuştur.

[attention type=red]
Şöyle ki, eğer kilo verme dönemindeyseniz ve yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız sabah aç karnına yeşil çay içmek bunun için olumlu etkiler gösterecektir. Ayrıca sabah aç karnına yeşil çay içmek haricinde, gün içerisinde de aynı şekilde yeşil çayı açken tüketmek gerektiği vurgulanmıştır.
[/attention]

Aç karnına yeşil çay içerek güne başladıktan 15 dakika sonra sağlıklı bir şekilde kahvaltınızı yapmak, sonrasında ise gün içerisindeki öğünlerinize başlamadan önce yine yeşil çay tüketmek kilo verme hızını arttırıp zayıflamaya yardımcı olacaktır. Çünkü bu sayede tokluk hissi sağlanır ve yağ yakımı hızlanır.

Aç Karnına Yeşil Çay İçmenin Zararı Var mı?

Yeşil çay içmek her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da bazı özel durumlarda zararları da olabilmektedir.

Aç karnına yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Devam eden bir rahatsızlığınız, mide probleminiz, tansiyon rahatsızlığınız varsa veya hamilelikte yeşil çay tüketmek istiyorsanız iseniz aç ya da tok fark etmeksizin yeşil çay tüketimi size faydadan çok zarar verebilir.

Bu nedenle özel durumu olan kişilerin kulaktan dolma bilgilere aldırmadan, mutlaka uzman görüşüne başvurduktan sonra aç karnına yeşil çay içmeleri tavsiye edilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşürür mü?

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Eğer daha önce yeşil çay tüketimi yapmadıysanız ve tadını bilmiyorsanız ilk başlarda size biraz buruk bir tat hissi bırakabilir.

Aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayacak olanlar için, sabah aç karnına yeşil çay nasıl içilir sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde veriyoruz:

 • Öncelikle bir büyük fincana bir tatlı kaşığı yeşil çay ölçüsü ile başlayın.
 • Yeşil çayınızı french press içerisine alıp üzerine sıcak su ekleyin.
 • Yeşil çayı sıcak su içerisinde 5 dakika kadar demleyin. Daha fazla bekletmeyin çünkü fazla bekletmek, çayınızın tadını acılaştırır.
 • Yeşil çayı yapraklarından ayıracak şekilde süzün ve fincana alın. Sabah aç karnına yeşil çay içmeye yeni başlayanlar, çayı tatlandırmak ve kolay içimi sağlamak adına içerisine yarım çay kaşığı kadar bal ilave edebilir.

Tavsiye İçerik: Yeşil Çay Mideye İyi Gelir mi ve Zararı Var mı?

Источник: https://faydalarizararlari.net/ac-karnina-yesil-cay/

Bitki Çayları ve Sağlığa Faydaları

Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…

İster siyah olsun, ister beyaz.. Sıcak ya da soğuk hiç fark etmez. Tüm çayların kökünde Camellia Sinensis bulunur. Ancak bitki türü, çeşitli çiçekler, yapraklar veya baharatları çaya farklı aromalar katar.

Kimini sıcak suda bekletiriz kimini ise kaynatırız. Bitki çaylarının çoğunda kafein yoktur. Bitkisel çayların bir diğer adı da “tisane”dir. Gelin birlikte bu çayların hangileri olduğuna ve faydalarına bir göz atalım.

Rooibos Çayı

Güney Afrika’ya özgü olan bu bitki ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Kırmızı ot çayı olarak da bilinen roobios çayı, kafeinsizdir ve bol miktarda antioksidan içerir.

Bazı araştırmacıların hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bağışıklık sistemini artırdığı ve kanseri önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Roobios çayının kalp dostu olup olmadığı ve diyabetle mücadelede faydalı olup olmayacağı henüz araştırılıyor.

Eğer hormonsal sorunlarınız varsa ya da kemoterapi alıyorsanız bu çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sarı Papatya Çayı

İnsanlar yüzyıllarca çiçek açan bitkileri mide sorunları, gaz şikayetleri, ishal, uykusuzluk ve endişe rahatsızlığını hafifletmek için kullandı.

Bazı araştırmalar, sarı papatya çayının genel anksiyete bozukluğunun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Uzmanlar, yırtıcı kuşlara alerjiniz varsa bu çayın içilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Ayrıca, sarı papatya çayı kanda değişiklik yapan bazı ilaçlarla (örneğin varfarin gibi) etkileşime girdiği için dikkatli olunması gerekir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu kuzeybatı Afrika ve batı Asya’da yetişen ve içi tüylü bir bitkidir. Kuşburnu çayı bir C vitamini kaynağıdır, anti-inflamatuar ve antioksidan deposudur. Bazı araştırmalar kuşburnunun artrit ağrısını hafifletebileceğini kanıtlamıştır.

Nane Çayı

Nane çayı mide rahatsızlığı, baş ağrısı, bağırsak sorunları ve nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir. Nene yapraklarından yapılan çay yüzyıllar boyunca tıbbi olarak kullanılmıştır. Verdiği ferahlık ve keskin tadı nane ile birleşince bir şifa kaynağı haline gelir.

Zencefil Çayı

Bu tropik bitkinin kökünden yapılan içecek esas olarak mide bulantısı için oldukça iyi bir tedavidir. Ayrıca iştahınızı arttırmak, artrit ağrısını hafifletmek veya soğuk algınlığı ile savaşmak için de zencefil çayını deneyebilirsiniz. Bu bitki çayını hamile olanların kullanmadan önce doktorlarına sormaları önerilir.

Deve Dikeni ve Karahindiba Çayı

İnsanlar bu bitkileri karaciğer ve safra kesesi ile ilgili sorunlar için kullanıyorlar. Karahindiba çayının hiçbir zararı yoktur. Tabi sarı çiçekli bitkilere karşı herhangi bir alerjiniz yoksa. Deve dikeni çayında ise silymarin maddesi bulunur ve yapılan çalışmalarda bu çayın hepatit C semptomlarını hafifletebileceği gözlemlenmiştir.

Zihniniz İçin En İyi 7 Besin

Ebegümeci Çayı

Aslında eski Mısır’dan gelen bu çiçek, antioksidanlarla doludur. Bazı çalışmalar sonucunda ebegümeci çayının kan basıncını düşürebileceği bulunmuştur. Ayrıca kolesterolü önlediği de bilinen faydaları arasındadır.

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip için oldukça faydalıdır. Hamileyseniz, bu tür bitkilere alerjiniz varsa ya da astım hastasıysanız ekinezya çayını içmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Adaçayı

Mide şikayetleri, boğaz ağrısı, depresyon ve hafızayı sorunları için uzun zamandır kullanılan adaçayı, kurutulan otların kaynatılması yoluyla tüketilir. Oldukça ağır bir kokusu olan adaçayının bitkisini baharat olarak kullananlar da vardır. Sinir sistemini etkileyen adaçayı, tütsü olarak da kullanılıyor.

Çarkıfelek Çiçeği Çayı

Fırıldak çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek çiçeği, kırlarda yetişir. Bu çiçekten yapılan çayın stresi azalttığı ve uyumaya yardımcı olduğu biliniyor. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi çarkıfelek çiçeği çayını içerken dikkatli olmalısınız.

Özellikle hamilelerin bu çayı içmemesi öneriliyor. Çünkü bu çiçekteki maddeler pentobarbital ve benzodiazepinler de dahil olmak üzere bazı ilaçların çalışma biçimini etkileyebilir. Ayrıca uyuşukluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Zerdeçal Çayı

Gazı önlemek ve böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılan zerdeçal çayı, oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Zerdeçal çayı ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bitkinin kanseri önlemeye yardımcı olduğu ve iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. Kemoterapi gören hastaların doktorlarına danışarak bu çayı içebilecekleri söyleniyor.

Kediotu Kökü Çayı

Kadınlar bu bitkiyi menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanıyorlar. Kediotu kökü çayı ayrıca uykusuzluk, kaygı veya depresyon için de kullanılabilir.

Bazı araştırmacılar, bu çayın uyumaya yardımcı olduğunu fakat uzun süreli kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Kediotu kökü çayı çok fazla tüketildiğinde uyku vereceği için alkol ya da sakinleştiricilerle birlikte kullanılmaması gerekiyor.

Kava Çayı

Güney Pasifik’e özgü biber ailesinin bu üyesi genellikle endişe için kullanılır. Araştırmacılar, kava çayının rahatlatıcı etkisi olduğunu, şiddetli karaciğer sorunlarıyla baş etmek için bu çayın içilebileceğini söylüyor.

Yalnız bir uyarıda bulunuyorlar. Kava çayını çok sık tüketenlerin ciltleri daha sarı, daha kuru ve daha tüylü olabiliyor.

FDA, bu bitkinin riskleri hakkında bazı uyarılar yayınladı ve bazı ülkeler kava çayını piyasadan kaldırmaya başladı.

Источник: https://www.necibe.com/bitki-caylari-ve-sagliga-faydalari-7697/

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/7-healthy-teas-you-probably-haven-t-heard-of-but-should-try-21442

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.