Çene Kemiğindeki Erimeler, Tedavileri ve İmplantlar

Diş, Çene Kemik Erimesi Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Çene Kemiğindeki Erimeler, Tedavileri ve İmplantlar

diş çene kemik erimesi

Günlük yapılması gereken ağız bakımları diş ve diş eti sağlığı açısından çok önemlidir. Bu amaçla hazırladığımız ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ağız ve diş bakımının yetersiz yapıldığı durumlarda diş eti kanaması ve diş eti iltihabı oluşmaktadır.

Konuyla ilgili olarak diş eti kanaması nedenleri yazısını okumanızı öneririz. Diş eti iltihabı önlenemez ise zamanla diş minesine zarar vererek diş çürüklerine yol açar.

Çürük diş ağrısına kesin çözüm ve diş ağrısına ne iyi gelir yazıları konuyla ilgili olarak pratik çözüm önerileri sunduğu için dikkatinizi çekebilir.

Konumuza devam edecek olursak, çürük dişlerin dolgu ya da kanal tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilemez boyutlara ulaşması dişlerin çekilmesini zorunlu hale getirmektedir. Böylece diş çekimlerinden sonra boşta kalan çene kemiğinde hızlı bir şekilde diş, çenekemik erimesi görülmektedir.

Diş, Çene Kemik Erimesi Nedir

Öncelikle etkili bir tedavi için diş, çene kemik erimesi nedir sorusunun cevabını bilmek çok önemlidir. İnsan vücudunun çalışma prensibi olarak kullanılan kemik ve kas yapısı güçlenir, kullanılmayan kemik yapısı ise güçsüzleşerek erime yoluna girer.

Örneğin düzenli spor yaparak güçlenen kol kasının, felç gibi durumlardan dolayı kullanılmaması halinde ise kas ve kemik yapısı küçülerek güçsüzleşmektedir. Aynen bunun gibi kemik erimesi diş yapısında da görülmektedir.

Diş çekilmesinin ardından artık kullanılmayan ve güçsüzleşen diş kemiğinde oluşan erime durumun devamında çene kemik erimesi de görüldüğü için bu durum ‘diş, çene kemik erimesi’ olarak nitelendirilmektedir.

Diş, çene kemik erimesi diş kaybı yaşayan tüm bireylerde zamanla görülmekle birlikte, oluşan kemik kaybı oranı herkeste aynı oranda olmayabilir. Özetle diş, çene kemik erimesi dişi çekilen her bireyde ama farklı kayıp oranları ile görülmektedir.

Diş, Çene Kemik Erimesi Nedenleri

Diş, çene kemik erimesi nedenlerine ilk olarak diş çekilmesinin sebep olduğu söylenebilir. Dişler yapısı itibariyle çene kemiğini besleyen organlarımızdır.

Diş çekilmesinin ardından diş eksikliği ile çene kemiği gelişimi desteklenemez böylece diş, çene kemik erimesi meydana gelir.

Diş, çene kemik erimesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Diş çekilmesi
 • Yetersiz ağız ve diş bakımı
 • Diş eti problemleri
 • Alt ve üst çene kemiğinde var olan kapanış problemleri
 • Sürekli ağızdan solunum yapılması
 • Diş kökünde enfeksiyon, tümör, kist oluşması
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma alışkanlıkları
 • Hatalı yapılan dolgu
 • Hatalı yapılan sabit protezler
 • Çeşitli kazalar

Diş, Çene Kemik Erimesi Tedavisi

Diş, çene kemik erimesi tedavi edilmezse çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir. Diş, çene kemikerimesi sonucunda açığa çıkan sinirlere baskı yapacağı için protez kullanımı sağlıklı olmaz. Ayrıca diş, çene kemik erimesi yüz görüntüsünde estetik açıdan problemler yaşanmasına da sebep olmaktadır.

Bu nedenle diş, çene kemik erimesi tedavisi aksatılmadan yapılmalıdır. Diş, çene kemik erimesi tedavisinde birinci yöntem olarak implant uygulaması tavsiye edilmektedir. İmplant uygulaması diş çekilmesini takip eden en geç 4-5 ay içinde diş hekimi tarafından yapılmalıdır. İmplant öncesi detaylı klinik muayenesinin yapılması gerekmektedir.

Kemik kaybını önleme, fonksiyon kaybını ve estetik açıdan olanakları yitirmeme açısından diş, çene kemik tedavisinde önemli bir uygulamadır. Tavsiye edilen diğer bir uygulama yöntemi ise box teknik yöntemidir. Bu tekniğe göre insan veya hayvan kaynaklı kemikler özel teknikler kullanılarak laboratuvar ortamında insan kemik dokusuna uygun hale getirilirler.

Bu dokular cerrahi bir işlem ile erime olan çene kemiğine yerleştirilir. Diş, çene kemik erimesi tedavisi sonucunda ortalama olarak 6- 8 ay içinde çene kemiğinin yeniden yapılandığı görülmektedir.

Hastaların bireysel özelliklerine göre tedaviden alınan başarı oranı değişebilmekle birlikte, genel olarak baktığımızda günümüzde hastaların İmplant ya da box teknik adı verilen tedavi yöntemler ile çok kısa sürede sağlıklı çene kemiklerine kavuştukları görülmektedir.

Источник: https://www.faydaloji.com/dis-cene-kemik-erimesi-nedir-nedenleri-tedavisi/

Hiç Kemiği Olmayan Hastaya Dental İmplant

Çene Kemiğindeki Erimeler, Tedavileri ve İmplantlar

Biz diş hekimleri; hekimliğimizin ilk yıllarında hastalarımız doğal dişlerini kaybettiğinde oluşan boşlukları sabit köprü protezleriyle ya da çıkarılıp takılan hareketli protezlerle kapatabiliyorduk.

Sabit protezlerde yan dişler belli miktarda kesildiğinden, sağlıklı olan dişlerde geriye dönüş olmayacak bir işlem yapılıyordu. Hareketli olan protezlerde ise kişilerin bunu takma çıkarma sırasında zorluk yaşaması sorun haline gelebiliyordu.

Bunun yanında hareketli protezlerde belli bir kalınlık olacağından, ağzın içinde belli bir hacim kaplamaları gerekiyordu.Bu tür protezler de kişilerde rahatsızlıklara neden oluyordu.

Ayrıca özellikle damak protezlerinde, protezi taşıyan destek kemiklerinin zamanla aşınması nedeniyle, ileri dönemlerde bu protezlerin taşınmasında sorunlar yaşanıyordu.

İmplantlar ise diş hekimliğindeki en son gelişmelerden biridir. Bunlar kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen küçük titanyumdan oluşan vidalardır. Kemiğe takıldıktan sonra belirli bir süre iyileşme dönemi geçirirler. Bu esnada kemikle kaynaşırlar.

Bunların üzerine hareketli ya da sabit protezler yapılabilir. İmplant üzerine yapılan protezler diğer klasik protezlerin yaşattığı sorunların yaşanmamasına neden olur. Hastalar kendini güvende hisseder ve yaşam kaliteleri artar.

Bu tedavinin en büyük avantajı sağlıklı dişlerin kesilmemesidir. Hastalar doğal dişlerini bu sayede daha uzun süre korumuş olur. İmplantların üzerine yapılan sabit protezler hastalara büyük kolaylık sağlar.

Hastanın ağzında bütün dişler kaybedilmiş olsa da, implant üzerine sabit protez yapılabilir. Bu çok büyük avantajlar sunan bir uygulamadır.

Dental implant yerleştirilmesi için gereken koşullar nelerdir?

Genel sağlık durumunda bir sorun olmayan ve çene gelişimi tamamlanmış olan hastalarda, dişlerde olan eksikliklerin dental implant uygulamasıyla giderilmesi mümkündür.

Bunun yapılabilmesi için temel olarak implantın uygulnacağı yerde yeterli kemik desteğinin olması, ağız bakımının iyi yapılması ve hastada yara iyileşmesinin ideal olması gerekir.

İmplant uygulamasından önce, doğal dişlerin bakımının yapılması, diş etlerinde olabilecek sorunların giderilmesi başarıyı arttıran unsurlardır. Hastaların diş fırçalamaya önem vermesi ve ağız bakımını ihmal etmemesi gerekir.

Dental implant tedavisi için yeterli destek kemik olduğu nasıl anlaşılır?

Hastalara yapılan klinik muayene ve röntgen çekimi sayesinde kemik dokusunun yeterli olup olmadığı belirlenir. Fakat bazı hastalarda kemik dokusu kritik bir noktada olabilir. Bu hastalarda kemiklerin durumunu belirleyebilmek için, 3 boyuttaki kalınlığının tespitine yarayan bilgisayarlı tomografi yapılması gerekebilir.

Dental implant tedavisinde yeterli kemik dokusu olmadığında ne yapılabilir?

Günümüzde gelişmiş olan cerrahi teknikler ve kullanılan malzemeler kemik dokusu olmayan alanlarda bile kemik oluşturabilecek seviyelere ulaşmıştır. Bu yüzden yeteri kadar kemik dokusu olmasa bile, bu aşılabilir sorunlar arasında yer alır. Kemik greftleme işlemi bu aşamada hastalara uygulanabilir.

Kemik greftleme nedir?

Çoğunlukla yaşın ilerlemesi nedeniyle ya da dişlerin erken dönemde çekilmesiyle genç yaşlarda bile çene kemiklerinde erime görülebilir. Ağızda protez ya da implant tedavisi için uygun olmayan böyle bir ortamın olması halinde, farklı şekillerdeki uygulamalarla kemik elde  edilir.

Bazı durumlarda hastanın kendisinden alınan kemik ya da yapay olarak alınan  kemik dokusu çeneye yerleştirilir. Hastanın çenesindeki başka bir bölgeden kemik kazınarak toplanıp kemik olmayan bölgeye uygulanabilir.Ayrıca hastanın ağzında yeterli kalitede kemik yoksa bacak kemiğinden de kemik toplama uygulamaları vardır. Yapay olarak hazırlanan kemiklerede istenilen bölgeye uygulanabilir.

Hastanın kendi kemiklerinin kullanılması yani kemik grefti burada en iyi sonucu veren uygulamadır.

Kemik grefti alınacak alanlar nelerdir?

Kemik grefti vücuttaki çeşitli alanlardan alınabilir. Çene ucu, çene ve yüz bölgesi ya da ağız içi kemik grefti alınabilir. Ağızdan üçüncü büyük azı kısmından ya da üst çenede en arkadaki dişin arka tarafındaki yerden kemik grefti alınabilir.

Eğer büyük oranda kemik grefti ihtiyacı olursa, bunlar bacaktan ya da kalçadan alınmaktadır. Kemik greftleri çene kemiğinde olan her çeşit kemik kaybını onaracak bir uygulamadır.

Bu çene kemiği kayıpları periodontal hastalıklardan oluşabildiği gibi, tümör, kist gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Kemik boşlukları kadavradan alınan kemikten ya da sentetik materyallerden yararlanılarak tamamlanabilir.

Greft alanında kemik formasyonunun hızlandırılması ve buna teşvik edilmesi için hastanın kendi kanından elde edilen faktörlerde kullanılabilir.

Kemik greftleme işlemleri nelerdir?

Çene kemiğini genişletme (kret): Bazı hallerde çene kemiğinde protez taşıyacak alanlarda erime olur. Kret denilen bu alanların yükseltilmesi, genişletilmesi için kemik grefti yerleştirilmektedir.

Bazı durumlarda ise, hastanın kendi kemiği özel aletelerle yavaş yavaş genişletilir. Bu sayede hastanın kendinin kemiğini yenileme fırsatından faydalanılmış olur. Bu yolla elde edilen kemik hem kalıcı, hem de daha uygundur.

Sinüs tabanını yükseltme: Maksiller sinüsler yanakta arka tarafta ve üst azı diş köklerinin üstünde, içinde herhangi bir şey olmayan boş alanlardır. Ağızda olan doğal diş köklerinin bir kısmı bu boş alanlara doğru uzar.

Bu dişlerin herhangi bir sebeple çekilmesi halinde, maksiller sinüs ve ağız arasında çoğunlukla ince bir kemik kalır. Eğer hastalarda bu bölgelere implant yapılmak istenirse, buradaki kemiğin kalınlaştırılması gerekir. Sinüs duvarı ince olduğundan, kemiğe implant uygulaması yapılamaz.

  Bu kemiklerin kalınlaştırılması için, sinüs içi kemik grefti uygulanır. Bu işleme sinüs greftleme ya da sinüs lifting adı verilmektedir. Kemik greftinin üstüne konan kemikleri korumak,  kemiklerin yeniden gelişimini teşvik edebilmek ve stabiliteyi sağlayabilmek için özel membranlar uygulanmaktadır.

Bu işlem sırasında dişetleri de şekillendirilebilir. Bu sayede kemik ve diş eti aynı zamanda gelişim sağlayacaktır.

Bu uygulama rehber kemik rejenerasyonu ya da yönlendirilmiş doku rejenerasyonu olarak tanımlanır. Sinüs yükseltme yapılırken önce, sinüs membranı yukarıya kaldırılır ve tabana kemik yerleştirilir.İyileşme sonrasında bu kemik hastanın çenesiyle bütünleşir. Yapılacak dental implant yeni yapılmış olan sinüs kemiği üzerine yerleştirilerek stabilize edilmektedir.

Bunun yanında üst çene ve sinüs ucunda yeteri kadar kemik bulunuyorsa ve implantı sabit hale getirmeye uygunsa, implant yerleştirme ve sinüs ogmentasyonu aynı zamanda yapılır. Yeteri kadar kemik olmaması halinde önce sinüs ogmentasyonuyapılır, sonra kullanılan grefte göre bunun olgunlaşması beklenir. Greftin olgunlaşması yaklaşık olarak birkaç ayı bulabilir.

Ancak bu aşamadan sonra  implant yerine yerleştirilebilir.

Sinir repozisyonu (yeniden konumlandırma): Bazı hallerde alt dudak ve alt çeneye his veren sinirin yerinin değiştirilmesi gerekir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte çene kemiklerinde olan erimeyle sinir, daha yukarıya çıkar.

Bu durumda yemek yeme işleminde protez üzerine baskı oluşacağından, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. Hastalar çoğunlukla dudaklarda oluşan uyuşmadan şikayet eder. Bu etkiler oluştuğunda, yapılacak cerrahi işlemle sinir daha aşağıda olan bir yere taşınabilir.

Bu işlemde yanağın dış tarafında, alt çenede damar ve sinir kanalı meydana çıkarılmaktadır. Bu bölgede olan damar ve sinirler izole edilerek, yavaşça dışarıya çıkarılır. Bulunan deliğin daha altında sinir için yeni bir alan açılır ve sinirin oraya yerleştirilme işlemi yapılır.

Sinirin çıkarıldığı alandaki boşluk kemik greftiyle doldurularak, boşluk kapatılır. Yapılan uygulamalar hastaların durumuna göre lokal ya da genel anestezi kullanılarak yapılır. Hastalar için bir haftalık bir iyileşme dönemi gerekmektedir.

Dental implant tedavisi hangi dişsizlik sorunlarında ne avantajlar sağlar?

Alt çenede dişlerinin tamamını kaybeden ve protez taşıyan hastalarda: Alt çenede dişlerin tamamen olmaması halinde hastalar protezin küçük olmasından, ağızda dil gibi hareket eden bir organ olmasından dolayı protezin hareket etmesinden yakınır. Bu protez vuruğuna ve hastaların iyi çiğneme yapamamasına neden olur. İmplant uygulamasının yapılması hastaların bu şikayetlerini ortadan kaldırarak, çene kemiğinde olan erimenin önüne geçer.

Üst çenede dişlerinin tamamını kaybeden ve protez olan hastalarda:  Alt çenede olan protezlere göre daha az hareket halinde olan üst çene protezleri, tutucu ve dengeli bir yapıda olmalarına rağmen tat alma duyusunun azalmasına, mide bulantısına sebep olabilir. İmplant bunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Alt ya da üst çenede dişlerin bir bölümünü kaybetmiş olan hastalarda: Bu tür hastalarda yapılan protezlerin kancalarla tutturulması hoş olmayan görünüme sebep olması ya da yanlarda bulunan sağlam dişlerin kesilmesi söz konusu olabilir. Yapılacak dental implant tedavisiyle hem yanlardaki sağlam dişlerin zarar görmesi engellenir, hem de estetik görünüm sağlanmış olur.

Tek dişini kaybeden hastalarda: Normal protezlerde tek dişi yapmak için yanlarda sağlam dişlerin küçültülmesi söz konusudur. Dişin üzerinde yapılan küçük dolgularda bile dişin sorun çıkarmasına neden olabilir. İmplant tedavisinde tek bir diş yapılsa da, yan dişlere müdahaleye gerek olmadığından hem estetik, hem doğallık sağlanabilir.

İmplant tedavisi cerrahisi ne kadar sürer?

Yapılan implant tedavisinin tamamlanması hastanın durumuna ve yapılacak işlemlerin içeriğine bağlı olarak değişmektedir. Uygulanan uygulama yarım saat ile 1-2 saat içinde biter. Hastanın kemik yapısı ve dişlerin durumuna göre ortalama olarak alt çenede 1-1.5  ay üst çenede 2-2.5 ay sonra implant üzerine kalıcı protezler takılıp tedavi tamamlanır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/hic-kemigi-olmayan-hastaya-dental-implant/

Hiç Kemiği Olmayanlara Dental İmplant Uygulaması

Çene Kemiğindeki Erimeler, Tedavileri ve İmplantlar

Hiç kemiği Olmayanlara Dental İmplant tedavisi yapılır mı?

Eskiden hastalar doğal dişlerini kaybettiklerinde oluşan boşluklarda genellikle sabit köprü protezi veya çıkarılıp takılabilen hareketli protezler vasıtası ile kapatılabiliyordu. Bilindiği gibi sabit protezler için yan dişlerde belirli bir miktarda kesinti yapılıyordu. Bu durumda sağlıklı olan dişlerde geri dönüşü olmayan bir işlem uygulanıyordu.

Takma çıkarma işlemlerinin zorluğu nedeni ile de hareketli protezlerde problemler yaşanabiliyordu. Ayrıca hareketli protez dediğimiz protez dişlerde belirli bir kalınlık mevcuttur. Bu da ağız içerisinde belirli bir yer kaplama anlamına geliyordu. Damak protezlerinde ise protezi taşıyan kişinin destek kemiklerinde zaman içerisinde aşınmalar meydana geliyordu.

Bu da ileriki dönemlerde büyük sıkıntıları beraberinde getirebiliyordu.

Dental İmplant denilen uygulama ise diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı ve diş hekimliğinde son gelişme olarak değerlendirebilecek işlemlerden birisidir. Titanyum vidalardan meydana gelen implantlar kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilmektedir.

Bu vidalar kemiğe yerleştirildikten sonra belirli bir süre iyileşme sürecine girerler. Bu geçen süre zarfında kemikle kaynaşma meydana gelir. Bu vidaların üzerine hareketli veya sabit protezler başarılı bir operasyon ile yerleştirilirler.

  İmplant üzerine uygulanan bu protezler diğer protezlerin yaşattığı problemlerin hiçbirini yaşatmazlar. Hastalar dental implant sayesinde daha güvenli ve emin olarak hayatlarına devam ederler.

İmplantın en büyük artılarından birisi sağlıklı dişlerin kesilmemesi yani herhangi bir kayba yol açmamasıdır. Bilindiği gibi doğal dişler önemlidir ve hastalar implant sayesinde doğal dişlerini kaybetmemiş olurlar. İmplant üzerindeki sabit protezler hastalar açısından büyük kolaylık taşır.

Hastada tüm dişler kaybedilmiş olsa dahi implant üzerine sabit protezler başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu uygulamanın sağladığı avantajlar çok fazladır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dental implant uygulamasına ilgi büyüktür.

Dental İmplant Tedavisi İçin Uygun Kriterler Nelerdir?

Şayet hasta çene gelişimini tamamlamış ve genel sağlığında da bir problem yok ise dental implant uygulaması için uygundur. Bu sayede dişlerdeki eksiklikler giderilebilir. İmplant uygulamasının başarılı bir şekilde sonuçlanması için işlemin yapılacağı yerde yeterli kemik desteğinin bulunması gerekir.

Ayrıca ağız bakımının yeterli düzeyde yapılması ve yara iyileşme sürecinde herhangi bir sorun teşkil etmemesi önemlidir.   Bu nedenle implant uygulaması öncesinde doğal diş bakımının yeterli düzeyde yapılması ve diş etlerinde meydana gelebilecek herhangi bir sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Uygulama yapılacak hastanın ağız sağlığına dikkat etmesi, dişlerini fırçalaması işlemin başarılı sonuçlanması açısından önemlidir.

Dental İmplant İçin Yeterli Destek Kemik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dental implant uygulaması için yeterli destek kemiğinin olup olmadığı yapılacak klinik muayene ve röntgen çekimi ile belli olur. Ancak kimi hastalarda kemik dokusu kritik bir seviyede olabilmektedir. Bu gibi hastalarda kemik durumunu belirlemek amacıyla 3 boyuttaki kalınlığının tespit edilmesi gerekir. Bu işlem de bilgisayarlı tomografi sayesinde yapılmaktadır.

Eğer Yeterli Kemik Dokusu Yoksa Dental İmplant Nasıl Uygulanır?

Günümüz cerrahi alanındaki gelişmeler ve uygulanan teknikler ile hastada kemik dokusu yoksa bile oluşturulabilecek uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kısaca hastada kemik dokusu yeterli değilse bile bu çözülebilecek bir sorundur. Kemik greftleme dediğimiz işlem ile hastalar bu durumu kolaylıkla aşabilmekte, tedaviye devam edebilmektedir.

Kemik Greftleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Yaşın ilerlemesi nedeniyle veya dişlerin erken dönemde çekilmesi sebebiyle genç yaşlarda bile çene kemiklerinde erimeler görülebilmektedir. Böyle durumlarda genellikle protez veya implant uygulamaları yapılamıyordu.

Ancak farklı şekillerde kemiklerin elde edilebilmesi ile bu uygun koşullar sağlanabilmektedir.  Uygun görüldüğü takdirde hastadan alınan kemik veya yapay olarak alınan kemik dokusu çeneye yerleştirilebilmektedir.

Hastanın çene içerisindeki başka bir yerinden alınacak kemik dokusu olmayan bölgeye aktarılabilir. Şayet hastanın çenesinde yeterli kemik yoksa bile bacak kemiğinden dahi kemik alınabilmektedir. Bu şekilde yapay olarak hazırlanan kemik istenen bölgeye rahatlıkla aktarılabilir.

Hastanın kendi kemiklerinden alınarak uygulanan bu işlem kemik greftidir. Kemik grefti bu gibi durumlarda en iyi sonucu veren yöntemdir.

Kemik Grefti Vücutta Nerelerden Sağlanabilir?

Kemik grefti hastanın çeşitli bölgelerinden sağlanabilmektedir. Yüz bölgesi, çene ucu, çene bölgesi veya ağız için kemik grefti alınabilmektedir. Ağız içinde üçüncü büyük azı kısmı dediğimiz bölgeden veya en arkada bulunan dişlerin birinin arka kısmından kemik grefti sağlanabilir.

Şayet uygulama için büyük oranda kemik grefti gerekiyorsa kalça veya bacaktan alınabilir.  Kemik grefti dediğimiz başarılı uygulama çene kemiğindeki her çeşit kemik kaybının tamiri için yapılabilir.

Çene kemiği kayıpları periodontal hastalıklardan oluşabilir fakat bunun dışında kist, tümör gibi durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Oluşan kemik boşlukları kadavradan edinilen kemikten veya sentetik materyallerden alınacak örneklerle tamamlanabilmektedir.

Kemik formasyonunun hızlandırılması içi ayrıca hastanın kendi kanından alınabilecek bazı faktörler de kullanılabilir.

Kemik Greftleme İşlemleri Hangileridir?

Sinüs Taban Yükseltme Uygulaması:  Yanağın arka tarafında ve üst azı dişi köklerinin üstünde bulunan boşluklar maksiler sinüslerdir. Doğal diş köklerinden bazıları bu boş alanlara doğru uzama gösterir.

Buradaki dişler herhangi bir sebeple çekilirse maksiller sinüs dediğimiz kısımda ve ağız arasında genellikle inceden bir kemik kalabilir. Şayet hastalarda bu bölgelerde bir implant söz konusu ise bu alandaki kemiğin kalınlaştırılması gerekmektedir. Buradaki sinüs duvarı ince olduğundan kemiğe implant uygulanamaz.

Bu kemiklerin kalınlaştırılması gerekir ve bunun için de sinüs içi kemik grefti uygulaması yapılır. Yapılan bu uygulamaya sinüs lifting veya sinüs greftleme denir. Greftin üstüne konan kemiklerin korunması, kemiklerin gelişimini desteklemek ve stabiliteyi sağlamak amacıyla  membranlar uygulanır.

Bu işlem sayesinde diş etleri de şekillendirilebilmektedir. Bu şekilde hem kemik hem de diş eti eş zamanlı gelişim gösterir.

Bu işleme sinüs greftleme ya da sinüs lifting adı verilmektedir. Kemik greftinin üstüne konan kemikleri korumak,  kemiklerin yeniden gelişimini teşvik edebilmek ve stabiliteyi sağlayabilmek için özel membranlar uygulanmaktadır.Bu işlem sırasında dişetleri de şekillendirilebilir. Bu sayede kemik ve diş eti aynı zamanda gelişim sağlayacaktır.

Bu uygulamaya yönlendirilmiş doku rejenerasyonu veya rehber kemik rejenerasyonu denmektedir. Sinüsü yükseltme işlemi yapılırken öncelikle sinüs membranı yukarı doğru kaldırılır ve taban kısmına kemik yerleştirme yapılır.

İyileşme evresi ile birlikte bu kemik çene ile bütünleşme gösterir. Uygulanacak implant yeni oluşturulmuş sinüs kemiği üzerine sabitlenir.

Ayrıca sinüs ucu ve üst çenede yeterli derecede kemik varsa ve implantı sabit bir şekilde tutmaya uygun bir vaziyetteyse sinüs ogmentasyonu ve  implant yerleştirme eş zamanlı yapılabilir. Ancak yeteri kadar kemik mevcut değilse öncelikle sinüs ogmentasyonu yapılacaktır.

Sonrasında ise kullanılacak grefte göre olgunlaşma süreci beklenir. Bu olgunlaşma süreci ortalama birkaç ay sürebilir. Bu süreden sonra implant gerçek manada yerine yerleşir.

Kret (Çene kemiğini genişletme işlemi): Oluşabilecek bazı durumlarda çene kemiğinde protez taşıması gereken alanlarda erime meydana gelebilir. Kret dediğimiz bu alanların genişletilmesi ve yükseltilmesi gerekmektedir.

Bunun için kemik greftine ihtiyaç duyulur. Bazı zamanlarda ise bazı özel aletlerde hastanın kendi kemiği yavaş yavaş genişletilebilir. Böyle durumlarda hasta kendi kemiğinin yenilenmesine tanık olur.

Bu yöntemle elde edilecek kemik hem daha uygun hem de kalıcı olacaktır.

Yeniden Konumlandırma (Sinir repozisyonu): Bazen alt çeneye ve alt dudak kısmına his veren sinirin yerinin değiştirilmesi uygun görülebilir. Sinir, yaşın ilerlemesi ile birlikte çene kemiğinde oluşan erimeyle daha yukarı çıkar. Bu gibi bir durumda yemek yerken protez üzerine bir baskı oluşur.

Bu da ağrı ve rahatsızlığa sebebiyet verir. Hastaların genelinde dudaklarda oluşan uyuşma şikayet görülmektedir. Bu gibi durumlarda sinir daha aşağı bir bölgeye taşınır. Bu uygulamada yöntem ise yanağın dış tarafında alt çenede sinir ve damar kanalı meydana çıkarılmasıdır.  Bu kısımlardaki sinir ve damarlar izole edilir.

Ardından uygulanacak işlem ile yavaşça dışarıya doğru çıkarılır. Bulunacak olan deliğin altında sinir için uygun bir yer belirlenir ve sinir o kısma yerleştirilir. Sinirin çıkarıldığı alanda bir boşluk oluşur. Buraya kemik grefti uygulanır. Bu işlem genel veya lokal anestezi altında yapılır. Bu da hastanın durumuna göre muayene ile belirlenir.

Bir haftalık bir iyileşme süreci ile hasta hızlı bir şekilde hayatına döner.

Dental İmplant Hangi Dişsizlik Sorunlarında Avantajlıdır?

Üst çenede dişlerin tamamını kaybedilmişse ve protez kullanılıyorsa:  Alt çeneye nazaran üst çene protezleri daha az hareket halindedir. Dengeli ve sabit bir yapısına rağmen mide bulantısı gibi, tat alma duyusunun kaybedilmesi gibi durumlar ortaya çıkarabilir. İmplant bu gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına karşı etkisini göstermektedir.

Alt çenede dişlerin tamamını kaybedilmişse ve protez kullanılıyorsa:  Hastalar şayet alt çenelerinde dişlerin tamamını kaybetmişse protezin küçük olmasından, protezin hareket etmesinden sıklıkla dert yanmaktadırlar. Bu gibi durumlar hastaların iyi çiğneyememesine yani protez vuruğuna sebebiyet verir. İmplant uygulaması ile bu gibi bir sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Bu uygulama sayesinde çene kemiğinin erimesinin önüne geçilmiş olur.

Tek diş kaybedilmiş ise: Normal şartlarda protez ile tek diş yapmak için yanlardaki sağlam dişlerde küçültmeye gidilir. Dişin üst kısmındaki küçük dolgular dahi dişin problem çıkarmasını tetikleyebilir. İmplant tedavisinde ise yan dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan tek bir diş yapılsa dahi hem doğallık hem de estetik bir görünüm sağlanabilmektedir.

Üst veya alt çenede dişlerin bir bölümü kaybedilmiş ise: Bu gibi durumlarda genellikle protezin kancalarla tutturulması söz konusudur. Bu da hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarır. Ya da yanlarda bulunan sağlam dişlerin kesilmesine gerek duyulabilir. Dental implant uygulaması ile estetik görünüm sağlanmakla beraber yanlardaki dişlerin de zarar görmesine gerek kalmaz.

Dental İmplant Tedavisinde İyileşme Süreci Nasıldır?

İmplant tedavisinde süreç hastanın durumuna ve işlemlere göre farklılık gösterebilir. İşlem ortalama yarım saat ila 1-2 saat kadar sürebilmektedir. Hastanın dişleri ve kemik yapısına bağlı olarak üst çenede 2-2,5 ay alt çenede 1-1,5 ay sonrasında kalıcı protezler ile süreç biter, hasta sağlığına kavuşur.

Источник: https://www.meltemdis.com/hic-kemigi-olmayanlara-dental-implant-uygulamasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.