Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Muhabirlerinin de Okuludur!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi – Üniversite & Bölüm Değerlendirmeleri

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Muhabirlerinin de Okuludur!

Cerrahpaşa diyecek olursam şunları söyleyebilirim; bulunduğu semtten adını alan ve aynı şekilde semtine hayat veren geçmişten geleceğe kadim bir bilim yuvası, hastalara şifa kaynağı ve de çok geniş bir aile.

Ailemle okul kaydına geldiğimizde daha ilk günden Cerrahpaşa’nın yokuşları karşılamıştı bizi. Çukurova’nın düzlüğünden sonra bu yokuşlara alışmam zaman almıştı. İlk izlenimim biraz hayal kırıklığına uğratmıştı.

Alt ve üst yapıların eski olması ve kalabalık bir hastane kampüsü içinde yer alan eğitim binaları beni korkutmuştu. Bir de herkesin hayal ettiği kampüs ortamı olmaması öğrenciden ziyade hastaların olduğu kampüs yorucu gelmişti ilk bakışta.

Ama okula başladıktan sonra öyle olmadığını fark ettim.

*

Hastane ve eğitim ortamının bir arada olması, yemekhane, kütüphane, öğrenci kulüplerinin ve diğer gereksinimlerin bir arada olması Cerrahpaşa’nın diğer fakültelerden ayrı bir aile ortamına sahip olduğunu her geçen hissettirdi. Bu sadece fiziki imkanlardan ibaret bir aile değil hocalarıyla, çalışanlarıyla ve öğrencileriyle topyekün bir aile gerçekten. Bunu ilk 3 sene boyunca her geçen daha fazla hissettim.

Eğitim Sistemi ve Akademik Kadro

İlk 3 sene temel tıp bilimlerinde hocalarımız bize çok kaliteli bir eğitim verdiler. Teorik dersleri özellikle biyokimya, anatomi, histoloji ve patoloji derslerini laboratuvarda pratiklerle bize gayet iyi bir şekilde pekiştirttiler.

Bu eğitimi verirken de bizi kliniğe hazırlayacak şekilde verdiler. Fakültelerde 3. sınıfta verilmeye başlanan patoloji, farmakoloji, psikiyatri ve daha birçok klinik dersi biz daha 1. sınıftan itibaren almaya başladık. 2.

sınıfta hekim olduğumuzu hissettiren cerrahi dikiş, ilk yardım gibi uygulamaları içeren temel tıbbi beceri eğitimini aldık. 3. sınıfta da diğer fakültelerde olmayan ve kliniğe geçmeden önce çok faydasını gördüğümüz “Kliniğe Giriş” dersini aldık.

Ben burada temel tıbbın yanında hasta başında hocalarımla beraber klinik yaklaşımı öğrenmeye başladım.

Sınavlara gelecek olursam tıp okumanın zor olduğunu baştan kabul edelim bir kere, nerede okursanız okuyun. Tercih yaparken de bunu göze alın derim. Ben bu zorluğu göze almıştım. Yine de Cerrahpaşa’da daha şeffaf, öğrenci yanlısı bir sistem var diyebilirim.

Sınavlarda 4 yanlışın 1 doğruyu götürmediği ve ders barajı olayının olmadığı bir sistem var. Geçme notu 60 olmakla beraber eğer ortalamanız 2.00 üzerindeyse bir veya birkaç kuruldan 50’yi geçtiyseniz şartlı geçiyorsunuz. Aynı şekilde 2.

00 üzerinde olup bazı kurullardan 50’yi geçemediyseniz bunları alttan alabiliyorsunuz. Bu sene kaybına çoğu kez engel oluyor.

İstanbul Üniversitesi’nin Bölünme Süreci

İstanbul Üniversitesi’nin geçtiğimiz Mayıs-Haziran döneminde bölünme süreci oldu. Buna değineyim biraz da. 2 ay boyunca hocalarından öğrencilerine çalışanından hastalarına kadar çok güzel bir “Cerrahpaşa Duruşu” koyduk ortaya. Bu duruş en başta Cerrahpaşa ailesinden olmamın gururunu yaşattı bana. Neyse ki bu çabalar sonuç verdi ve bölünmenin zararları en aza indirildi.

Kampüs ve Olanaklar

Cerrahpaşa diğer fakültelerden ayrı bir yerde olduğu için kendi içinde bir yapıya sahip. Tabi yine diğer kampüslerdeki sosyal imkanları da kullanabiliyoruz. Ama çoğu kez kendi kampüsümüzde geçiyor zaman. Yemekhanede okul zamanları 2.25’e 3 öğün yemek var. Okula yakın evde kalanlar için büyük avantaj.

Konaklama, Ulaşım ve Burs

Ben arkadaşlarımla okula yakın bir evde kalmayı tercih ediyorum. İstanbul şartlarında kiraların pahalı olduğunu söyleyebilirim. Özel yurtlar da aynı şekilde pahalı. Okulumuzun 2 adet kız ve 1 adet de erkek öğrenci yurdu var. Bu yurtlar gayet hesaplı ama yer anlamında çok yeterli değil.

Okulun öğrenci işleriyle bağlantılı birçok burs imkanı var. Öğrenci işleriyle irtibatta kalarak İstanbul’daki maddi zorluğu yenebilirsiniz. Okul merkezi yerlere çok yakın. Havalimanı, otogara ulaşabileceğimiz “Yenikapı Metrosu ve Marmaray” yürüyerek 10 dk mesafede.

Tabi sık aralıklarla okulun önündeki duraktan geçen 3 farklı otobüs hattı mevcut. Öğrenciye ulaşımın 1.15 olduğunu da belirteyim.

Son olarak yurt dışında staj ve değişim programları gibi güzel tecrübeler yaşayabileceğimiz imkanlar da mevcut. Bunun için destek olan yol gösteren çok hocamız var. Öğrenci işleri de bu amaçlar için baya çalışıyor.

Yazının altında sosyal medya hesaplarımızı ve iletişim numaralarımızı göreceksiniz. Buradan kafanıza takılan her türlü soruyu iletebilirsiniz. İnşallah yazdıklarım faydalı ve yol gösterici olur. Şimdiden hayallerinize ulaşabilmeniz ve güzel bir tercih dönemi geçirmeniz dileğiyle…

Üniversite ve bölüm hakkında herhangi bir sorunuz varsa çekinmeden aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

  Pinterest ∇ 

Источник: https://unifestal.com/unibolum/cerrahpasa-tip-fakultesi/

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Muhabirlerinin de Okuludur!

Türkiye'de modern anlamda tıp eğitimi 14 Mart 1827 tarihinde II. Mahmut tarafından kurulan İstanbul Darülfününu ile başlamış, 1933 yılında gerçekleştirilen Üniversite Reformu ile İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Tıp Fakültesi ile devam etmiş ve 1967 yılında Tıp Fakültesi ikiye bölünerek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doğmuştur.

Fakültenin kuruluş öncesi tarihçesine bakarsak; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi adını bulunduğu semtten almaktadır. Buraya Cerrahpaşa denmesinin nedeni Sultan III. Murat ve III. Mehmet döneminde saray cerrahı olan ve sadrazamlığa kadar yükselen Cerrah Mehmet Paşa'nın isminden kaynaklanmaktadır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin temelini teşkil eden ilk hastane; şimdi fakültenin bulunduğu yerde bulunan “Takiyeddin Paşa Konağı”nın Belediye tarafından satın alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması ile 10 Temmuz 1911 tarihinde açılan, sadece erkek hastalara hizmet veren 80 yataklı “İstanbul Belediyesi Cerrahpaşa Hastanesi”dir.

1912 yılında ahşap olan Takiyeddin Paşa Konağı yıkılarak yerine 150 yataklı, şimdi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Müzesi'nin bulunduğu kagir bina ve buna ek olarak şimdiki Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun bulunduğu bina inşa edilmiştir.

1930 yılında şimdiki Psikiyatri bölümünün bulunduğu bina Dahiliye kliniği olarak inşa ettirilmiş ve yatak sayısı 250'ye ulaşmıştır.

14 Aralık 1930 tarihinde Cerrahpaşa Hastanesini ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk şimdiki Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nun bulunduğu binanın balkonunda oturarak hastane ile ilgili görüşlerini “Bu hastane at nalı şeklinde sahile kadar uzanmalıdır” sözleriyle dile getirmiş, ayrıca konuk defterine “Gördüklerimden memnun oldum, temizlik ve intizam ciddi, mesai takdire şayandır” şeklinde yazmıştır.

1933 Üniversite Reformu ile Haydarpaşa'da bulunan tıp fakültesi İstanbul'un Avrupa yakasına nakledilmiş ve tıp fakültesi merkezi Beyazıt'a, klinikler ise İstanbul'un 5 hastanesine (Şişli Etfal, Haseki, Cerrahpaşa, Guraba, Bakırköy Akıl Hastaneleri) yerleştirilmiştir.

Üniversite tıp fakültesinin öğretim üyesi ve öğrenci sayısındaki artış, öğrencilerin Haseki, Cerrahpaşa ve Çapa arasındaki gidiş gelişlerinde yaşanan zorluklar nedeni ile 5 Ocak 1967 tarihinde toplanan Üniversite Tıp Fakültesi Profesörler Kurulu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi adı ile ikinci bir tıp fakültesi kurulması kararını alarak Üniversite Senatosuna teklif etmiş ve bu teklif 27 Temmuz 1967 tarihinde toplanan Üniversite Senatosunda kabul edilerek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi resmen kurulmuştur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ilk Dekanı Prof. Dr. Celal Öker 5 Eylül 1967 tarihinde göreve başlamıştır.

Personel Bilgileri

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve öğretim yardımcısı sayıları yıllara göre belirgin bir artış göstermiştir.

Kuruluşunda 62 olan öğretim üyesi sayısı bugün 528'e, öğretim yardımcısı sayısı ise 138'den bugün 612'e ulaşmıştır.

Kuruluşta 39 Profesör, 12 Doçent, 11 Üniversite Doçenti, 36 Uzman ve 102 Asistan Doktor ile eğitim ve sağlık hizmetlerine başlayan fakültemizde bugün 426 Profesör, 74 Doçent, 3 Yardımcı Doçent mevcut bulunmaktadır.

Teknik Bilgiler

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kampüsü yaklaşık 140 Bin metre kare açık alana sahip bulunmakta olup içerisinde Dekanlık, Oditoryum, Yemekhane, Kapalı Spor Salonu, Merkez Kütüphane, Temel Bilimler, Monoblok, Yeni Poliklinik, Acil-Ortopedi, Nöroşirurji, Çocuk Hastalıkları-Kadın Doğum, Jinekolojik Onkoloji, Nöroloji-Fizik Tedavi, Hemşire Lojmanı, İngilizce Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Psikiyatri, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Tıp Müzesi ve Göğüs Hastalıkları olmak üzere toplam 210 Bin metre kare kapalı alana sahip 20 ayrı bina bulunmaktadır.Monoblok birbiri ile bağlantılı 3 bloktan oluşur. Samatyaya doğru olan blok dahili (iç hastalıkları, kardiyoloji, nükleer tıp vs) bilimler, ortadaki blok küçük cerrahi bilimler (göz, kbb, üroloji vs) beyazıta doğru olan blok genel cerrahi, kalp cerrahisi, sadi sun yoğun bakım ünitesi vs 'den oluşur. binanın fatih'e dönük bölümünün üst katı poliklinikler, eczane vs, bir alt katı radyoloji, kan merkezi, en alt kat ise monoblok ameliyathaneden oluşur ki sterilizasyon ünitesi vs de buradadır.

İstanbul Üniversite'sindeki Konumu

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin Üniversite Senato sırası 9, Akademik rengi ise Bordo'dur.

Dış bağlantılar

  • http://www.ctf.edu.tr/ (resmi sitesi)
  • http://www.ctf.istanbul.edu.tr/ (resmi sitesi)
  • http://www.ctfsozluk.com/ (resmi olmayan öğrenci platformu)

Источник: http://dictionnaire.sensagent.leparisien.fr/%C4%B0stanbul_%C3%9Cniversitesi_Cerrahpa%C5%9Fa_T%C4%B1p_Fak%C3%BCltesi/tr-tr/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.