Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kistine dair bilmediğiniz şeyler var!

Çikolata Kisti Nedir?

Prof. Dr. Fatih Şendağ, çikolata kisti hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Fatih Şendağ, çikolata kistinin, rahmin iç tabakasında bulunan ve her ay regl ile dışarıya dökülen endometriumun vücutta rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Genellikle pelvisin içine, yumurtalıklara, rahmin dışına, rahmin arkasındaki alana, bağırsaklara, idrar kesesi ve rektum bölgesine yerleşen kistin şiddetli ağrılara neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şendağ “Kadınlar az ya da çok bir regl sancısı çeker.

Ama bazen önemsenmeyen bir regl ağrısı altında, çikolata kisti yatıyor olabilir. Bu noktada ağrılara karşı dikkatli olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. Tanının konulabilmesi için ultrasonun gerekli olduğunu, bazen hiç belirti vermeden oluşan çikolata kisti için rutin kontrollerin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr.

Şendağ hastaların genellikle kronik ağrı ve çocuk sahibi olamama şikâyetleriyle hastanelere başvurduğunu, ilaç tedavisiyle birlikte ileri evrelerde cerrahi operasyonun kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Özellikle henüz çocuk sahibi olmamış genç kadınlarda laparoskopik ameliyatın tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Şendağ, “Kadınların yaklaşık yüzde 10’unda görünen ve Endometriozis (Çikolata kisti) adı verilen hastalık adı gibi masum değil. Çünkü hastalık doğru tanı konmaması veya ciddiye alınmaması nedeniyle kısırlaştırıcı etki yapabiliyor.

Bazı endometrioz odakları sinir dokusundan çok zengindir, bu nedenle kronik ve özellikle adet sırasında çok şiddetli ağrıya sebep olabiliyor. Çikolata kistleri hiçbir şikâyet olmaksızın rutin jinekolojik kontrollerde fark edilebiliyor. Ama hastaların büyük bölümü karın alt kısmında görülen sık hissedilen ağrılar nedeniyle doktora başvuruyor.

Adetten bağımsız ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrılar da hastalığın habercisi olabiliyor. Kistlerin tedavisinde ben kapalı ameliyatın (laparoskopi) ile yapılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü açık ameliyat gibi kesi olmadığından karın estetiğinin korunuyor. Açık ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyon riski daha düşük.

Ameliyat sonrası minimal ağrı hastalar ertesi gün taburcu olup sosyal yaşamlarına dönebiliyorlar” şeklinde konuştu.

KADINLARDA GÖRÜLEN BEŞ NADİR HASTALIK Bu hastalıklara yakalanma riskin… ADET DÖNEMİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER Tampondan, denize girmeye kadar …

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Acıbadem Fulya Hastanesi Endometriozis Merkezi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu çikolata kisti hastalığının sinyali olabilen belirtileri anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kadını etkileyen çikolata kisti hastalığı (endometriozis), yol açtığı şiddetli adet karın ve kasık ağrıları gibi etkenlerle hayat kalitesini oldukça düşürebiliyor, daha da kötüsü anne olmayı engelleyebiliyor.

Üstelik çeşitli hastalıkların belirtileriyle ortak belirtilere sahip olması nedeniyle tanı konulması 6- 10 yılı bile bulabiliyor.

Tanıdaki gecikmenin önüne geçmek için de öncelikle bu hastalığın sinyallerini iyi tanımak ve zamanında hekime başvurmak büyük önem taşıyor.

Endometriozis, halk arasındaki yaygın ismiyle çikolata kisti hastalığı, rahmin içini dolduran doku tabakasına ait hücrelerin rahim dışına yerleşip büyümesiyle oluşuyor. Rahim dışında genellikle de alt karın boşluğunda ve buradaki yumurtalıklar, bağırsaklar ile mesane gibi organlarda görülüyor.

Ülkemizde her 10 kadından 1’inde rastlanan çikolata kisti hastalığı çoğunlukla 18 ila 45 yaş arasındaki hiç hamile kalmamış kadınları tehdit ediyor. Ağrılı ve yoğun adetler, cinsel ilişkide ağrı gibi sorunlar oluşturarak hayat kalitesini oldukça düşürebiliyor. Bununla beraber kısırlığa neden olabiliyor.

Öyle ki yapılan araştırmalar çikolata kisti hastalarının yüzde 30-50’sinin hamile kalmakta güçlük çektiklerini ortaya koyuyor. Ancak hastalığa tanı konması 6-10 yılı bulabiliyor. Tanıdaki bu gecikmenin nedeni ise bazı hastalarda hiçbir belirti vermezken, bazılarında da karın ve kasık ağrısı, bağırsak problemleri gibi başka hastalıklarla ortak belirtilerinin olması.

Ayrıca genç kızlarda ağrılı adetin olağan görülmesi de tanıyı geciktiren bir başka önemli nedeni oluşturuyor. Peki, ama hangi belirtiler çikolata kisti hastalığı habercisi olabiliyor?

Asla atlamamanız gereken 5 önemli belirti

Çikolata kisti hastalığı belirtilerinin nitelikleri ve şiddeti, hastalığın yerleşmiş olduğu bölge ve yayılma durumuna göre farklılık gösteriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu aşağıdaki belirtilerden biri bile varsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerektiği uyarısında bulunuyor.

Ağrılı veya yoğun adetler

Kadınların adet zamanlarında bel ve karın bölgelerinde hissettikleri ağrı adetin ilk birkaç günüyle sınırlı olmalı. Hem ağrının uzun sürmesi, hem de kanamanın yoğun olup devam etmesi, çikolata kisti hastalığının habercisi olabiliyor. Adet dönemi öncesindeki kasık ağrısı ve kramplar da bu hastalıkta şiddet ve süre olarak çok daha fazla olabiliyor.

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Genellikle hastalığın ileri evrelerinde görülebilen cinsel ilişki sırasında ağrı da bir başka belirtisini oluşturuyor. Çikolata kisti hastalığının oluşturduğu, adına “nodül” denilen ve ağrı ile hassasiyeti oluşturan, yaklaşık 1-4 cm’lik nohut büyüklüğünde olabilen yapılar, bu durumu daha da ağrılı ve sıkıntılı bir hale getiriyor.

Hamile kalmada güçlük ve infertilite

Hamileliğin sağlanması için yumurtanın yumurtalıktan salınması, tüp doğrultusunda ilerlemesi, bir sperm tarafından döllenmesi ve kendini rahim duvarına yerleştirmesi gerekiyor.

Çikolata kisti hastalığı (endometriozis), kısırlığa yol açması, yumurtalık ve tüplere zarar verebilen hastalıklı dokuların bu yerleri etkilemesinden kaynaklanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr.

Ercan Baştu “Çikolata kisti hastalığı, ek olarak yumurtaya veya sperme zarar vererek de hamile kalmayı engelleyebiliyor” diyor.

Bağırsak alışkanlıklarında değişmeler

Çikolata kistlerinin karın içi organlarda yaygın olarak görüldüğü kadınlarda dışkılamada zorlanma, aşırı ağrı hissetme, kabızlık ve ishal gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi sorunu gelişebiliyor. Bu durum adet zamanı daha da artabiliyor.

Uzun süreli kasık ve karın ağrısı

Pelvik (kasık) ağrı; alt karın bölgesinde ya da pelvik bölgesinde hissedilen her türlü ağrı olarak nitelendiriliyor. Uzun süreli pelvik ağrı oldukça sık görülen bir durum.

Neredeyse her 6 kadından 1‘i 6 aydan uzun süren pelvik ağrıdan şikayetçi oluyor. Pek çok kadın ise tanı konana kadar uzun yıllar boyunca bu ağrıyı çekiyor.

Tanıdaki bu gecikmenin bir nedeni, ise pelvik ağrının pek çok nedenden kaynaklanabiliyor olması.

Çikolata kistinin nedeni nedir?

Çikolata kisti hastalığının oluşum sebebi hala bilinmemekle birlikte pek çok teori öne sürülüyor. Yaygın bir teori adet kanının bu dönem sırasında rahimden geçerek kadının tüplerine ve buradan karın ve kasık içine sızması.

Bu dokunun sonradan karın ve kasık boşluğunun içine doğru büyüyerek yerleştiği düşünülüyor. Bu teoriye ’geriye doğru adet görme’ denebilir. Başka teoriler de öne sürülüyor ve bu durumun sebebi hakkındaki araştırmalar devam ediyor.

Risk faktörleri neler?

Bazı faktörler çikolata kisti hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

 • Doğum yapmamış olmak,
 • Adet görmeye erken yaşta başlamak,
 • Menopoza geç yaşta girmek,
 • Vücutta daha yüksek östrojen oranına sahip olmak veya vücudun hayat boyu üretilen östrojene daha çok maruz kalması,
 • Düşük vücut kütle indeksi,
 • Alkol tüketimi,
 • Çikolata kisti hastalığına sahip olan bir veya daha fazla akrabaya sahip olmak (anne, hala/teyze veya kız kardeş)
 • Adet kanının vücuttan normal atılım yolunu engelleyen herhangi bir durum.

GÜZEL KADIN HASTALIĞI: ENDOMETRİOZİS

Avrasya Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, çikolata kisti ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, kadınlarda sıklıkla görülen bir sağlık problemidir.

Rahmin içini dolduran doku tabakasına ait hücrelerin rahim dışına yerleşip büyümesiyle oluşan çikolata kisti genel olarak alt karın boşluğu, yumurtalıklar ve mesane gibi organlarda ortaya çıkar.

Bu hastalığa çikolata kisti denmesinin nedeni ise yumurtalıklarda oluştuğunda her adet döneminde dökülen kan ve dokunun oluşan kist içinde birikerek çikolata gibi kahverengi bir görünüm almasıdır.

Çikolata kisti en çok hangi yaş grubunda görülüyor?

Dünyada çok sık görülen çikolata kistinin ülkemizde rastlanma oranı ise her 5 kadından 1’idir. En çok 18 – 45 yaş arası daha önce hiç hamile kalmamış kadınlarda ortaya çıksa da üreme çağındaki kadınlarda görülme oranı % 5 ila 10, gebe kalamayan kadınlarda ise %50 civarındadır. Eğer aile hikâyesinde çikolata kisti olan kişiler varsa bu oranlar çok daha artabilir.

Çikolata kisti neden ortaya çıkar?

Çikolata kistinin oluşma nedeni veya nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli risk faktörleri vardır. Bunlar;

 • Bağışıklık sorunları,
 • Çevresel faktörler,
 • Retrograd menstrüasyon,
 • Genetik nedenler,
 • Doku farklılaşması,
 • Lenf sistemi.

Ağrılı ve şiddetli adet kanamaları ilk haberci!

Çikolata kistinin belirtileri ve yarattığı şikâyetlerin şiddeti farklı olsa da bazı önemli bulgular bu hastalığa işaret edebilir. Bu anlamda çikolata kistinin en tipik belirtisi adet döneminde yaşanan normal olmayan durumlardır.

Öncelikle adet dönemi çok ağrılı ve şiddetli kanamalarla geçiyorsa bu durum ciddiye alınmalıdır.

Örneğin bir kadının adet döneminde bel ve kasık ağrısı çekmesi normaldir ancak bu durum birkaç günden fazla sürüyorsa uzman bir doktora gitmek hastalığın erken teşhisinde çok önemlidir.

Sürekli yorgun olmanızın arkasındaki sebep kistler olabilir

Söz konusu kronik yorgunluklar olduğunda çok yoğun geçen bir günü değil olası hastalıkları düşünmekte yarar vardır. Sürekli yorgun hissetmek, stresli olmak ve konsantrasyon zorluğu çekmek gibi sorunlar, çikolata kisti sebebiyle yaşanıyor olabilir.

Tüm bunların yanı sıra;

 • Bel, sırt ve karın ağrısı yaşamak,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissetmek,
 • Tuvaletini yaparken çok zorlanmak ve acı duymak,
 • Kanlı idrar,
 • Hamile kalmada güçlük çekmek,
 • Kısırlık çikolata kistinin belirtileri olarak değerlendirilmelidir.

Çikolata kisti tedavi edilebilir mi?

Çikolata kistleri yumurtlamayı engellediğinden tedavide erken teşhis oldukça önemlidir. Bu sebeple yukarıda bahsi geçen belirtiler gözlemlendiği takdirde kişinin doktora başvurması gerekir.

Tedavi kişinin yaşına ve hastalığın seviyesine göre belirlenir. Bu durumda daha çok hastalığı kontrol altına almaya ve yarattığı şikâyetleri azaltmaya yöneliktir.

Bazı kişilere bu hastalık için üretilen ilaçlar aracılığıyla medikal bir tedavi uygulanırken, bazı hastalarda cerrahi yöntemler tercih ediliyor.

Beslenme ve çikolata kisti ilişkisi…

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin çikolata kisti üzerinde olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır.

Bu noktada daha çok; taze sebze-meyve, bol omega 3 ve balık ürünleri, karbonhidratsız bir beslenme listesi ve bol su tercih edilmelidir.

Bunun yanı sıra işlenmiş gıdalardan, şarküteri ürünlerinden, hidrojene edilmiş yağlardan uzak durulmalıdır.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1034392-cikolata-kisti-nedir

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kistleri, yumurtalıklar üzerinde büyüyen ve kanserli olmayan kitlelerdir.

Kistlerin kimi ağrı ve kramp gibi semptomlara sebep olurken kimi hiçbir semptoma yol açmadan yıllarca varlığını sürdürebilir.

Çikolata kistlerinin yol açtığı şiddetli ağrılar, yumurtalık veya fallop tüplerinin yırtıldığını ya da hasar gördüğünü gösterebilir. Bu nedenle yırtılmış kistler acil tıbbi müdahale gerektirebilirler.

Çikolata kistleri bir kadının yumurtalıklarında ortaya çıkan, içleri sıvı dolu keselerdir. Oldukça yaygın görülen ve genellikle zararsız olan kistler, bir yumurtalıkta olabileceği gibi her iki yumurtalığı da etkileyebilir. Adet gören kadınların yaklaşık üçte birinde herhangi bir zamanda çikolata kistinin oluştuğu görülmüştür.

Çikolata kistleri corpus luteum kisti, foliküler kist ya da polikistik over sendromu kistleriyle karşılaştırılabilirler. (1)

Çikolata kistleri nasıl teşhis edilir?

Çikolata kistlerini teşhis etmek için doktor şu durumlarda pelvik ultrason isteyebilir.

 • Pelvik muayene sırasında kist hissedilirse
 • Hastanın söylediği belirtilere dayanarak endometriozisten şüpheleniliyorsa
 • Sebebi açıklanamayan bir kısırlık söz konusuysa pelvik ultrason ile çikolata kisti teşhis edilebilir. Ancak bu yöntem ile kistin türü net olarak belirlenemez.

Çikolata kistini kesin olarak teşhis etmek için doktor kistin içinden sıvı ve dokular çıkarır. Bu işlem genellikle iğne biyopsisi ile yapılır. İğne biyopsisi sırasında doktor vajinadan yumurtalık kistine bir iğne sokmaya yardımcı olmak için ultrason kullanır. Alınan sıvı mikroskop altında incelenir. İğne biyopsisinden elde edilen sonuçlar kullanılarak kistin türü anlaşılabilir.

Çikolata kistlerinin doğurganlık üzerindeki etkisi nedir?

Çikolata kistleri, sağlıklı yumurtalık dokularını istila edebilir, hasar verebilir ve onları ele geçirebilir. Bu doğurganlık için ciddi bir tehdit olabilir. Bu kistlerin tedavisi zor olabilir ve onları kontrol etmek veya vücuttan uzaklaştırmak için kullanılan pelvik ameliyatlar yumurtalık skarına ve doğurganlığın azalmasına neden olabilir.

Çikolata kistlerinin yumurtalıklara verdiği hasara rağmen, çikolata kisti olan kadınlar hamile kalabilir.  2015 yılında yapılan bir çalışmada düzenli adet döngüsü olan ve sadece bir yumurtalığında çikolata kisti olan kadınların yüzde 43’ünün doğal olarak hamile kaldığı görülmüştür. (2)

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti nasıl anlaşılır? Çikolata kisti başlangıcı yumurtalık kistleri ile benzer belirtilere sahiptir. Çikolata kistlerinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Pelvis ve karın bölgesinde kramplar ve ağrılar
 • Bağırsak hareketi yaparken veya idrar yaparken pelviste ağrı
 • Egzersiz yaparken, eğilirken ya da esnerken ağrı
 • Yüksek ateş ve kusma
 • Adet dönemleri arasında vajinal kanamalar ve lekelenmeler
 • Koyu renkli akıntılar

Çikolata kistlerinin yırtılması da şiddetli ağrılara yol açar. Bu durumda hastanın acilen hastaneye götürülmesi gerekir. (3)
Çikolata kisti belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Çikolata Kisti Nedenleri

Çikolata kisti neden olur? Düzenli adet döngüleri sırasında vücut rahim zarını tutar. Böylece adet kanı rahim ağzındaki küçük açıklıktan ve vajinadan dışarı kolayca akabilir.

Çikolata kistinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte retrograd menstrüasyon denilen bir süreç nedeniyle gerçekleştiği düşünülmektedir. Retrograd menstrüasyonda adet kanı vajinadan dışarı çıkmak yerine fallop tüplerinden pelvik boşluğa geri akmaktadır.

Bunun dışında çikolata kistine yol açabilecek diğer risk faktörleri şu şekildedir;

 • Hormonlar, uterus dışındaki hücreleri uterusun içini kaplayan endometrial hücrelere dönüştürebilirler. Bu hormonların seviyeleri özellikle adet döneminin başlangıcında, menopoza yaklaşırken ve hamilelik döneminde farklılaşabilir.
 • Karındaki bazı dokular endometriyal dokuya dönüşebilir. Bu dokular, hücrelerin şeklini değiştiren ve embriyonik hücrelerin büyümesi sonucu oluşan dokulardır.
 • Adet dönemi sırasında artan hormonlar pelvik duvarda, mesanede, yumurtalıklarda ve rektumda endometrial hücrelerin büyümesine ve kalınlaşmasına yol açabilir.
 • Adet kanı, sezaryen doğumdan sonra pelvik boşluğa sızabilir ve orada çikolata kistine neden olabilir.
 • Endometrial hücreler uterustan lenfatik sistem yoluyla taşınabilir.
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması çikolata kisti oluşma ihtimalini artırabilir.

Bazı bilim adamları çikolata kistinin Mullerian teorisi, genetik faktörler ya da toksinlerle bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar yeterli değildir. (4)
Çikolata kisti nedenleri daha fazla detay için

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti nasıl geçer? Adet kanının birikmesi kist gelişimine ve diğer sağlık sorunlarına yol açar. Adet kanının kesilmesi, kistin boyutunu azaltabileceği gibi bu tip hastalıkların semptomlarını da azaltabilir.

Semptomları hafifletmek için farklı hormonlar kullanılabilir. Oral kontraseptif haplar, progesteron enjeksiyonu, Danazol ve GnRH analogları adet görmeyi durdurmak için kullanılabilir. GnRH analogları en etkili kontraseptif ilaçtır.

GnRH analoglarının uzun süreli kullanımı, sıcak basması gibi menopoz semptomlarına neden olabilir.

Çikolata kisti ameliyatı: Çikolata kistinin çok büyük olması ve ağrının şiddetli olması durumunda adezyon ve sistektomi şeklinde cerrahi tercih edilen tedavi yöntemidir. Cerrahi laparoskopi veya laparotomi ile yapılabilir.

Laparoskopi endometriozis için altın standart tedavi yöntemidir ve uzmanlık gerektirmektedir. Şiddetli endometriozisde, adeziyoliz ve sistektomi gibi konservatif cerrahi düşünülebilir. Ancak bu uygulamalar da hastalığı tedavi etmek için yeterli olmayabilir.

Eğer hasta çocuk sahibi olmak istemiyorsa ve hastanın yaşı 35’ten büyükse yumurtalıkların ve uterusun çıkarılması hastalığın tamamen iyileşmesini sağlayabilir. (5)

Çikolata kisti için hangi doktora gidilir? Çikolata kisti için kadın doğum uzmanlarına gidilmelidir.
 Çikolata kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi için bakınız

Çikolata Kistine Ne İyi Gelir?

Çikolata kisti bitkisel tedavisi:

 • Hint yağı karnın üzerine masaj yapılarak uygulandığında pelvik kaslar gevşer. Hint yağı lavanta gibi esansiyel yağlarla karıştırılabilir.
 • Zerdeçal, çikolata kistinin semptomlarını hafifletebilir.
 • İltihaplanmayı önleyecek yiyecekler tüketilmelidir. Bunlar; yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, kereviz, yaban mersini, somon balığı, zencefil ve Chia tohumudur.
 • Zencefil çayı çikolata kistinin neden olduğu bulantıları azaltabilir. (6)

Çikolata kisti evde tedavi yöntemleri: Çikolata kisti çok büyük değilse doktorlar genellikle hastanın beklemesini önerirler. Bunun sebebi kistin tedavi olmadan kaybolup kaybolmadığını görmektir. Ev tedavileri kisti ortadan kaldırmaz, ancak semptomların azalmasını sağlayabilir.

– Reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler kistlerin neden olduğu ağrıyı ve krampları hafifletebilir.

– Çikolata kistleri karında kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar masajla azaltılabilir.

– Egzersiz yaparak da ağrılar hafifletilebilir. Koşma gibi egzersizler yerine yoga gibi daha hafif hareketler tercih edilebilir. Egzersiz, kadınlarda sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Kilo kaybı olmasa bile, egzersiz kasları güçlendirerek ağrıyı azaltabilir. Ayrıca daha fazla kist gelişimini önleyebilir ve insülin direnciyle mücadelede yardımcı olabilir.

– Meditasyon ve derin nefes alma gibi gevşeme teknikleri kistlerin neden olduğu stresi azaltabilir. Gevşeme teknikleri ile kaygı ve ağrının şiddeti hafifler.

– Sıcak kompres pelvik kasları gevşeterek ağrı ve krampları azaltabilir.

– Alkol, kafein ve rafine şekerden uzak durulmalıdır. (7)

Источник: https://www.acil.net/cikolata-kisti-nedir/

Çikolata Kisti Nedir

Çikolata Kisti Nedir?

Resim Ekle Dosya Ekle Video Ekle Soru Sor Bilgi EkleRahim (uterus) içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle adet (menstruasyon) kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası “endometrium” olarak adlandırılmaktadır.

Bu hücre tabakası vücutta sadece rahim içerisinde yer almaktadır. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması “endometriozis” hastalığı olarak adlandırılır.

Bu durum en sık olarak yumurtalıklarda, rahim arkası boşlukta (Douglas boşluğu), vajen ile barsağın son bölümü arasında, barsakların yüzeyinde, tüplerin üzerinde veya çevresinde, rahmi tutan bağların ve mesanenin üzerinde veya karın zarı yüzeylerinde, cerrahi yaralarda, dikişli doğum esnasında açılan kesilerde, çok nadir olarak da göbek deliği ,burun zarı gibi uzak organlarda görülür. En sık görüldüğü yer %75 oranıyla yumurtalıklardır. Rahim iç tabakası adet döngüsünün seyrinde her ay kalınlaşan ve belli bir süre sonucunda kanamasıyla vücut dışına atılan bir dokudur. Rahim iç tabakası rahim yüzeyi dışında bir yere yerleştiğinde yine adet döngüsüyle birlikte kalınlaşma gerçekleşir ve yine kanamayla bu doku uzaklaştırılmaya çalışılır. Endometriozis hastalığının yerleştiği dokular vajinayla dış ortama açılan rahimin aksine kapalı sistemlerdir ve kanama bu kapalı sitemin içine (genellikle karın boşluğuna olur veya yumurtalık dokusu içine olur ki bu ilerleyen süre içinde burada endometrioma diğer adıyla çikolata kisti adı verilen yumurtalık kistlerine neden olur.) olur. Bu oluşan iç kanamalar iç bölgelerde yapışıklıklara neden olur ve buna bağlı belirtiler meydana gelir. Bu iç kanama miktarı çok az miktarda oluştuğundan hayati teh taşımaz.

Kimlerde sık görülür?

Endometriozis üreme çağındaki kadınların hastalığı olarak kabul edilir. Hiç şikayeti olmayan ve başka bir nedenle değerlendirilen bir kadında saptanabilir. Tüm kadınların %3-5′inde, çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin %40′ında saptanmaktadır. Birinci derece akrabalarından birinde endometriozis saptanmış bir kadında hastalığın görülme olasılığı yaklaşık 7 kat daha fazladır. Endometriozis çok nadir olarak menopozdaki kadınlardan ve çok geç hastalarında görülmektedir. Hatta literatürde erkelerde de görülebildiği bildirilmiştir.

Neden oluşur?

Hangi faktörlere sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Nedeni açıklamaya yönelik çeşitli teoriler öne sürülmektedir. En fazla kabul gören iki görüş genetik olarak yatkınlığı bulunan kadınlarda, karın içerisinde yer alan belirli yüzeylerde veya dokularda hücrelerin yapısal değişikliği uğraması ve rahim iç tabakası gibi davranmasıdır; diğer ise rahim iç tabakasının (endometrium) fallop tüplerinden karın içine taşınmasıyla oluşur ki bu teoriye retrograd mesturasyon teorisi denir. (olabilmesi daha mümkün ve mantıklı olan teoridir.)

Nasıl belirti verir?

Endometriozis hastalarında en sık karşılaşılan şikayet adetlerin aşırı derecede ağrılı olmasıdır. Ağrının şiddetinde giderek artan bir düzen izlenir. Ağrının nedeni endometriozis odaklarında salgılanan prostoglandin adı verilen bazı maddelerin etkisiyle rahimde ortaya çıkan kasılmalardır. Ancak ağrının şiddeti ile hastalığın derecesi arasında bir ilişki yoktur. Hafif derecede bir endometriozis şiddeti ağrılara neden olabileceği gibi ileri derecede bir endometriozis olgusunda çok hafif adet sancısı görülebilir hatta hiç bir ağrı olmayabilir. Bununla beraber sancıların daha erken başlaması ve daha uzun sürmesi hastalığın evresinin ilerlediğine işaret edebilir. Ağrı tipik olarak adetten birkaç gün önce başlar ve adet kanaması ile birlikte en üst düzeye ulaşır ve kanama boyunca devam eder. Hatta zaman zaman bu ağrılar ağrı kesici ilaçlara cevap vermeyebilir. Adet sancısı dışında endometriozisde kronik kasık ağrıları ve bel ağrıları da olabilir. Bu ağrılar bacaklara doğru da yayılım gösterebilir. Endometriozis, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Bu duruma endometriozis hastaların çoğunda kanama bozukluğuna rastlanmaz. Ancak adet öncesi görülen kahverengi lekelenme şeklinde kanamalar endometriozis için tipiktir. Endometriozis hastaların büyük kısmı çocuk sahibi olamama nedeni ile doktora müracaat ederler. Genel olarak kısırlık şikayeti bulunan kadınların yaklaşık %10-20 sinde değişik düzeylerde endometriozis bulunmaktadır. Endometriozis ve kısırlık arasındaki ilişki tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Özellikle hafif ve orta derecede endometriozisin kısırlığa neden olup olmadığı tartışmalıdır. Bununla beraber en sık kabul gören teori endometriozisin pelvis boşluğu içinde bir tür inflamasyona neden olarak bazı maddelerin salınımına yol açtığı ve bu maddelerin ve follikül ve yumurta gelişimi üzerinde olumsuz etkilerin olduğudur. Karın zarında salgılanan bu maddelerin yumurta ve sperm bilerleşmesi, tubal fonksiyon ve hatta döllenmiş yumurtanın endometriuma implante olması üzerinde de olumsuz etkilerinin olabileceği ileri sürülmektedir. Bir başka düşünceye göre ise hafif derecede endometriozis kısırlığa neden olmamaktadır. Bu hastalarda kısırlığın ana nedeni kötü sperm kalitesi ovülasyon bozukluğu gibi bilinen başka bir patoloji ya da açıklanamayan infertilite (kısırlık) olgularında olduğu gibi bilinmeyen nedenleridir. Endometriozis sadece tabloya eşlik eden ek bir patolojidir. Öte yandan şiddetli endometriozis kısırlığın bilinen bir nedenidir. Ortaya çıkan yapışıklıklar ve anatomik bozukluklar üreme sisteminin normal fonksiyonunu bozarak fertilizasyon problemlerine neden olurlar. Yapışıklık olmasa bile çikolata kistleri normal ovülasyonu bozarak kısırlığa yol açabilir.

Neden çikolata kisti: Birikmiş kan kalıntılarının rengi zaman geçtikçe kırmızıdan kahverengine ve siyaha doğru değişim gösterir. Endometrioma yumurtalık dokusu içinde bu eski kanın birikmesiyle oluşur ve bu kistin içinde bulunan görünüm olarak sıvın çikolatayı andırır.

Endometriozis ile birlikte görünebilen yakınma ve bulgular

– Kronik pelvik ağrı – Adetlerin sancılı olması (dismenore) – Kısırlık – Dış gebelik – Ağrılı cinsel ilişki (disparonia) – Bel ağrısı – Sırt ağrısı – Bacaklarda ağrı – Bulantı-kusma – Karın ağrısı – Kabızlık ya da ishal – Makata vuran ağrı – Kanlı dışkı – Makadi kanama – Kuyruk sokumuna doğru ağrı – İdrarda kan – İdrar yaparken yanma – Yan ağrısı – Sık idrara çıkma – Adet kanamasıyla eş zamanlı burun kanamaları ya da vücudun çeşitli yerlerinde kanama ve morarmalar.

Nasıl tanı konur ?

Endometriozisin tanısı lezyonların direk olarak görülmesi ve patolojik olarak incelenmesi ile konur. Yani kesin tanı için cerrahi şarttır. Öyküde endometriozisden kuşku duyulan hastalarda kısırlık problemi de varsa mutlaka tanısal laparoskopi yapılmalıdır. Laparoskopi sırasında karın zarı, rahim, douglas boşluğu, tüpler gibi tüm pelvis içi oluşumlar gözlenerek küçük endometriozis odaklarının varlığı araştırılırken şiddetli olgularda yapışıklıklar izlenir. Endometriozis tanısında en önemli tanısal testlerin başında ultrasonografi gelir. Ancak ultrasonografi yumurtalıklarda yerleşmiş çikolata kistlerinin tanınmasında yararlıyken pelvik endometriozis hakkında bilgi vermede yetersizdir. Yumurtalık içinde derinde yerleşmiş endometriomalar laparoskopide gözden kaçabilir ancak bu kitleler dikkatli bir ultrasonografik inceleme ile kolaylıkla fark edilebilir. Ultrasonografi incelemesinde endometriomalardan kuşku duyulan olgularda kanda Ca-125 adı verilen bir markerın bakılması sonucu tanının desteklenmesi açısından önemlidir. Yumurtalıktan köken alan bazı kanserlerde salgılanan bu tümör belirteci endometriozis varlığında da artmaktadır ancak kan düzeyi habis hastalıklarda olduğu kadar yükselmemektedir.

Evreleri

Endometriozis hastalığının yerleştiği bölge, yayılımı, derinliği ve büyüklüğüne göre evrelendirilir. Evre 1 minimal hastalığı, evre 2 hafif, evre 3 orta ve evre 4 ise şiddetli endometriozisi ifade eder. Hastalığın evresi ile yarattığı şikayetler arasında direkt bağlantı yoktur.

Nasıl tedavi edilir?

Endometriozisin kesin kalıcı tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin amacı ağrıyı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırmaktır. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Tıbbi tedaviler endometriozisin östrojene bağımlı bir hastalık olması prensibine dayanır. Hamilelik ve menopoz endometriozis oluşumunu engelleyen iki doğal durumdur. Hormonal tedavilerde amaç bu iki doğal durumu taklit etmektir. Her iki durumda da endometrium üzerindeki östrojen etkisi ortadan kalkacağından yanlış yerde yerleşmiş olan endometrial dokunun da baskılanması beklenir. Gebelikte görülen hormonal durumu taklit etmek için doğum kontrol hapları kullanılırken, menepozu taklit etmek amacıyla danazol ya da GnRH analoğu adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. 3-6 ay süren bu tedavide kan östrojen düzeyi doğal menopozda olduğu gibi düşük seviyelere inmektedir. Genellikle ayda bir kez yapılan enjeksiyonlar şeklinde uygulanan GnRH analog tedavisi oldukça pahalı bir tedavi şeklidir. GnRH anaolgları uzun süreli kullanımda kemik erimesi, ateş basması gibi menopoz sonrası görülen yakınmalara neden olabileceğinden östrojen içeren ilaçlar ile birlikte verilebilir. Add-back tedavi adı verilen bu durun tezat gibi görülebilir. Ancak amaç kan östrojen düzeyini endometriozisi baskılayacak kadar düşük ve kemik erimesine neden olmayacak kadar yüksek bir aralıkta tutmaktır. Yapılan çalışmalar endometriozisde uygulanan tıbbi tedavilerin ağrıyı gidermede etkili olduğu ancak infertilite üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığının göstermektedir. Bu nedenle kısırlık nedeni ile başvuran hastalarda tıbbi tedavi önerilmez. Şiddetli endometriozis olgularında tercih edilmesi gereken tedavi yaklaşımı cerrahidir. Özellikle laparoskopik cerrahi tekniklerde yaşanan gelişmeler bu hastaların etkili bir şeklide tedavi edilmelerine olanak sağlamaktadır. Örneğin; çikolata kisti çıkartılan hastaların %50′si 6 ay içinde tedaviye gerek kalmadan hamile kalmaktadır. Anatomik düzenin yeniden sağlanması hem ağrının giderilmesinde hem de üreme potansiyelinin arttırılmasında son derece önemlidir.

Yardımcı üreme teknikleri:

Kısırlık nedeniyle tedavi edilen bir kadın cerrahi sonrası 6 ay içinde kendiliğinde hamile kalamamış ise bir sonraki seçenek yardımcı üreme teknikleridir. Eğer tüpler açık ise aşılama denenebilir. Aşılamanın da başarısız olduğu durumlarda ise son alternatif tüp bebek uygulanmadır. Bu grup hastalarda özellikle büyük çikolata kisti çıkarılmış ise yumurtalıkların rezervinde bir azalma beklenebilir. Ayrıca bilinmeyen bazı nedenlerden dolayı bu endometriozis olgularında döllenme oranlarında düşüklük görülebilmektedir.

Bu yazıya; Resim Ekle Dosya Ekle Video Ekle Soru Sor Bilgi Ekle

Bu yazıya sende yeni bilgi ekleyerek gelişmesine yardımcı olabilirsin.

Источник: http://cikolata-kisti.nedir.org/

Çikolata Kistleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti birçok kısırlığın nedenleri arasında sayılmaktadır. 4 santimden büyük olan kistler tehlidir. İlaç tedavisi ya da cerrahi yöntem ile kistin bulunduğu yerden çıkartılması gerekmektedir.

Çikolata Kisti

Çikolata Kisti

Tıp dilinde endometrirozis olarak bilinmektedir. Halk arasında ise çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır. Birçok kadında görülmektedir. Gebe kalamayan kadınların neredeyse yarısından fazlasında çikolata kisti nedeniyle gebe kalamamaktadır.

Adet dönemi içerisinde rahmin içerisinde bulunan zarın büyümesi sonucunda dokunun rahmin dışına çıkması sonucunda, yumurtalıklarda ya da tüplerde gelişmesine neden olacaktır. Hamilelik bir kadında gerçekleşmemesi durumunda endometriozis kalınlaşarak vücuttan atılacaktır.

Vücudun yumurtalıklarında gelişmekte olan endometriyal doku yumurtalık ya da tüplerde meydana gelmesi durumunda vücuttan ayrılamayacaktır. Bunun nedeni tam olarak bilinmese bile tedavisi günümüzde bulunan bir hastalık olmaktadır.

Çikolata Kisti Karbonat Tedavisi

Çikolata kistine sahip olan bazı kadınlar karbonatlı su sayesinde kistlerinin yok olmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle sizlerde eczanelerden satın alacak olduğunuz bir kaşık karbonat ile 1 su bardağı suyun içerisinde erittikten sonra mucizesi etkisi olan karbonatlı suyu içmeniz sonucunda kistin küçülmesi söz konusu olabilir.

Karbonat vücutta bulunan pH değerinin normale dönmesini sağlayacak olduğundan karbonat ile su tüketilmesi sonucunda bir süre sonra kistin küçüldüğünü de fark edeceksiniz. Fakat bu yöntemin bazı bayanlarda etkili olduğu söylense de yüzde yüz garantisinin olmadığı da unutulmamalıdır. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kistim.com/cikolata-kisti-nedir.html

Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir? Zararları, Bitkisel Tedavisi

Çikolata Kisti Nedir?

Kist sıvı veya yarı sıvı maddelerin vücut organlarında bazen de dokularda oluşturduğu şişliklerdir. Zararsız kitle olarak da tanımlanabilir.

Kistler, çoğu zaman dokuların işleyişine engel olduğunu için cerrahi operasyonla alınmaktadır. Kist vücudun pek çok yerinde oluşabilir.

Organların çalışmasını ve hareket etmeyi engelliyorsa, doktor muayenesinden sonra cerrahi operasyon ile alınmalıdır.

Üreme çağındaki pek çok kadının başına gelen bir kist vardır. Çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır. Genellikle adet döneminde hissedilen çikolata kisti birçok kadına stresli günler yaşatır.

Çikolata kisti hakkında daha detaylı ve net bilgilere sahip olmanız için sizlere bu yazıyı hazırladık.

Kulaktan dolma bilgileri unutup uzman görüşlerinden faydalanarak hazırlanan yazımız ile daha sağlıklı günlere ulaşabilirsiniz.

Çikolata Kisti Nedir?

Her 10 kadından 2’sinde görülen çikolata kisti, yumurtalıklarda meydana gelen kist oluşumudur. Rahim içindeki dokunun, gebeliğin olmadığı durumlarda regl ile dışarı atılması gerçekleşir. Bu doku rahim içindedir. Eğer bu doku rahim dışına yerleşmiş ise “endometriozis” adı verilen çikolata kisti oluşur. Üreme çağına gelen pek çok kadın bu hastalığı yaşayabilir.

Çikolata kisti yumurtalıklarda, tüplerde, bağırsak yüzeyinde, döl yatağında, karın zarı üzerinde, rahim arkasında olan boşlukta, vajenle bağırsağın son bölümünde meydana gelebilir. En çok yumurtalarda görüldüğü bilinmektedir. Yumurtalarda görüldüğünde çikolata kisti olarak tanımlanır.

Kadın sağlığını etkileyen bu durumun neden tatlı bir yiyeceğin adı ile anıldığını merak edebilirsiniz. Yumurtalıkta oluşan kist her ay kalınlaşmaktadır. Aynı zamanda dökülmede meydana gelir. Kistin içindeki sıvı koyu kahverengiye dönüşür. Tıpkı erimiş çikolata gibidir. Erimiş çikolata ile benzerliğinden dolayı “çikolata kisti” olarak bilinir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistin belirtileri nelerdir sorunuza şu listemiz ile cevap vermek daha açıklayıcı olacaktır:

 • Regl öncesinde ve günlerinde sancılı şekilde yaşanan ağrılar
 • Regl döneminde kabız veya ishal olmak
 • Bağırsak sisteminin düzensiz olması
 • Yorgunluk ve sırt ağrısı
 • Bacaklara kadar etkili ağrı
 • Bel ve kasık bölgesinde yaşanan ağrı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar ve dışkıda görülen kan
 • Bulantı ve kusma hissi
 • Hamile kalamama çikolata kistinin en belirgin işaretlerindendir.

Çikolata Kisti Tedavisi ve Ameliyatı

Hastada çikolata kisti ne kadar ağrı yaşatıyor öncelikle bunun tespiti yapılmalıdır. Kist sosyal yaşamı etkiliyorsa gerekli tedavi başlar. Uzmanlar ağrı şikayeti ile gelen hastalarına, cerrahi müdahale olarak laparoskopi önermektedir. Laparoskopi sayesinde, çikolata kisti alınır ve bölgede meydana gelen yapışıklık giderilir. Bu yöntem ile yumurtalara zarar vermeden, kist alınmaktadır.

Sadece kisti olup herhangi bir belirtisini yaşamayan kadınlara ise dönem dönem ölçüm yapılır. Kist büyüyüp 5 santimetreyi geçerse, gerekli ameliyat uygulanır. Cerrahi müdahale çocuğu olan ve çocuk düşünmeyen kadınlara uygulanmaktadır.

Hamilelik düşünen ve hamile kalamayan hastalara ise, yumurtalık incelemesi yapılır. Kist tek tarafta oluşmuş ise laparoskopi uygun görülür. Çikolata kisti ile stresli günler geçiren kadınlara genellikle ağrının geçmesi için ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Doktor kontrolünde alınan bu ağrı kesici ilaçlar, yanıtsız kaldığı zaman cerrahi operasyona dönüşecektir.

Çikolata kisti eğer bir kadının tüm yaşamını etkileyecek kadar rahatsızlık veriyorsa, regl günlerini yatakta geçirip sancılarla kıvranıyorsa, hastanın da onayı ile yumurtalıklar alınır. Yumurtalıklar alındığı zaman kistin bir daha oluşması söz konusu değildir. Operasyondan sonra yumurtalıklar yenilenmez. Bu tedavi yöntemi çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için uygundur.

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Pek çok kadında görülebilen çikolata kisti bitkisel çözüm ile ortadan kaldırılabilir. Çikolata kisti doğal tedavisi söz konusu olduğunda şifalı bitkiler hatırlanacaktır. Doğadaki binlerce bitki, hastalığa derman olacak özellikte. Çikolata kisti bitkisel tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü ile birçok kadını mutlu edecek. İşte hem ekonomik hem de bitkisel çikolata kisti tedavi önerileri!

 • Aslankulağı: Aslankulağı bitkisi kan akışını düzenler. Bitki çayını demleyerek gün içinde tüketebilirsiniz.
 • Papatya: İltihap giderici özelliğiyle bilinen papatya, bitki çayları arasında yerini alıyor. Regl ağrılarını ve kistin etkilerini bir fincan papatya çayı ile yok edebilirsiniz.
 • Karahindiba: Hormonları ve böbrek işleyişini düzenleyen karahindiba çiçeği de şifalı bitkiler arasındadır. Regl günlerinde sizi rahatlatır.
 • Kuşkonmaz: E vitamini açısından zengin olan kuşkonmaz ile kist ağrısını dindirebilirsiniz. Bunun için bir fincan süte 1 çay kaşığı kuşkonmaz tozu ekleyebilirsiniz.
 • Zencefil: Kistin neden olduğu kusma hissini, zencefil tüketerek sonlandırabilirsiniz.
 • Soğan: Çikolata kisti soğan kürü ile kısa sürede iyileştirilebilir. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği soğan kürü için beyaz soğanı kaynatıp suyunu içmek yeterli olacaktır. 15 gün devamlı kürü uygulamak gerekli. Sonrasında küre bir müddet ara verilmelidir.

Çikolata Kisti Zararları ve Yan Etkileri

Çikolata kisti yaşayan kadınların regl günleri oldukça sancılı ve ağrılı geçer. Bu bilinen en düşük zarardır aslında. Çünkü çikolata kisti olan kadınların tedavisi önemsenmediği durumlarda, yumurtalık kanseri ihtimali yükselir.

Bir kadın yumurtalık kanseri düşüncesi ile stresli ve gergin bir hayat yaşayabilir. Bağırsak sistemini de bozan çikolata kisti, regl günlerinin de düzensiz olmasına neden olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olduğu için, cinsel hayatı da etkileyebilir.

Çikolata kistinin tanısı ve tedavisi ihmal edilirse, bazı kadınların anne olmayı hayali de ne yazık ki gerçekleşemeyebilir.

Çikolata kisti tehli midir? Evet çikolata kisti doğurganlık döneminde olan kadınların hem sosyal hayatını hem de biyolojik faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Büyüyen kist yırtılıp patlayabilir.

Çikolata Kisti Patlaması Nelere Yol Açar?

Çikolata kisti patlaması kistin yırtılması durumuna denilmektedir. Zamanla büyüyen kist, dokusunu yırtar ve içindeki sıvı dışarı boşalır. Çok nadir rastlanan bir durumdur.

Kimi zaman spor esnasında kimi zaman cinsel ilişki sırasında kistin yırtılması yaşanabilir. Sıvıyı boşaltan kist, hastada mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler meydana getirir. Kistin patlaması şiddetli karın ağrısını da oluşturur.

Bu gibi durumlarda derhal doktora gidip kistin temizlenmesi sağlanmalıdır.

Çikolata Kisti Hamileliğe Engel Mi?

Çikolata kisti, yumurtalığı zamanla tıkalı hale getirir. Fallop tüplerinin tıkandığı durumlarda hamile kalma riski de düşer.

Çünkü spermin geçişini engelleyen kist, yumurtalığın işlevini yerine getirememesine neden olur. Ayrıca çikolata kisti döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesine de engel olarak hamileliği önler.

Kadınların hamile kalamama nedenleri arasında en sık yaşanan sorun çikolata kistidir.

Çikolata kisti olup hamile kalanlar, doğal yöntemlerle hamile kalabilir. Sağlıklı ve bilinçli bir gebelik dönemi için doktor takibi gereklidir. Çikolata kistinin erken tedavisi yapıldığında, sağlıklı ve sorunsuz şekilde gebelik yaşanacağı ifade edilmektedir.

Çikolata Kisti Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Çikolata kisti olan kadınların bir an önce sağlıklı beslenme şekli ile hayatına devam etmesi gereklidir. Sağlıklı meyve ve sebzeler tüketildiğinde, çikolata kistinin etkileri daha az hissedilir. Sigara alışkanlığı olan kadınlar ise sigaradan uzak durmalıdır. Sigara çikolata kistinin oluşumunu hızlandırır.

Çikolata kisti 18 ve 45 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. Regl düzensizliği yaşayan genç kadınların olası bir riski önlemek için doktora gitmeleri gerekir. Boyutu ufak olan kistin büyümemesi ve ciddi bir sorun haline gelmemesi için zaman zaman kontrole gitmesi tavsiye edilir.

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Diyeti

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/cikolata-kisti-nedir-belirtileri-nelerdir-zararlari-bitkisel-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.