Çikolata kistlerinin ve Miyomların Kapalı Ameliyatları

Kapalı Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kistlerinin ve Miyomların Kapalı Ameliyatları
Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Cikolata kisti rahim iç zarının rahim dışında yerleşmesi olarak adlandırılır. Kadınların %10’unda görülen bu hastalık çocuk problemi yaşayan hastalarda %30-50 arasında tesbit edilmektedir. Normalde iyi huylu bir hastalık olmasına rağmen davranış açısından oldukça tahrip edici bir hastalıktır.

Çikolata kisti neden olur ?

Çikolata kisti endometriozis dediğimiz hastalığın ileri evrelerinde oluşan kistik yapılardır. Karın içindeki yada diğer organlardaki yapışmış küçük endometriotik odaklarda her adet döneminde kanama olur ve odak gittikçe büyüyerek kistik yapı halini alır.

İmmün sistemi normal çalışan kadınlarda karın içine dökülen bu endometriotik odaklar temizlenir. Ancak immün sistemi zayıf ve genetik yatkınlığı olan kadınlarda bu odaklar yeteri kadar temizlenemez ve karın içerisine ve organların üzerine yapışır.

Bu nokta çikolata kistlerinin gelişmesindeki başlangıç noktasıdır.

Çikolata kisti belirtisi nelerdir?

Çikolata kisti olanlarda en sık görülen belirti giderek artan adet sancısı ve kasık ağrısıdır. Yine bu hastalarda adetten bağımsız kasık ağrıları olabilir. Çikolata kisti ağrısı gittikçe artan ve tedavilere yanıtı daha az olan ağrı tipindedir. Bu hastaların bir kısmında ise infertilite dediğimiz kısırlık problemi yaşanır.

Bunların haricinde endometriozisin yerleştiği organlara göre belirtiler verebilir. Barsaklara yerleşirse rektal kanama, idrar torbasına yerleşirse idrarda kanama gibi bulgular oluşabilir. Çikolata kisti patlarsa ciddi kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma tarzındaki akut karın dediğimiz tablo oluşur. Bu durumda laparoskopi ile girerek müdahale edilmesi gereklidir.

Çikolata kisti nasıl anlaşılır?

Çikolata kisti ultrasonda görüntüsünden tanınır. Ancak bazı kistler çikolata kistine benzeyebilir. Bu tür hastalarda laparoskopi kesin tanıyı sağlar.

Çikolata kistinin zararları nelerdir? Çikolata kisti çocuğa engel midir?

Çikolata kisti karın içerisinde yaygın yapışıklıklara neden olarak yumurtalık ve tüpler arasındaki ilişkiyi bozar. Çikolata kisti tedavi edilmezse zamanla yumurtalıklarda yumurta hücrelerini tahrip eder.

Bu nedenlerle bu hastalarda çikolata kisti hamileliğe engel olabilir. Ancak çikolata kisti olup hamile kalanlarda elbette mevcuttur. Bu hastalarda sezaryen gerekenlerde ameliyat sırasında çıkarılır.

Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?

Medyada çikolata kisti bitkisel tedavileri ile alakalı pekçok haber mevcuttur. Özellikle soğan kürü bu tedaviler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak soğan kürünün çikolata kisti tedavisinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliği yoktur.

Çikolata kisti tedavisi hastanın şikayetine, yaşına, çocuk isteğine göre değişir. Çocuk isteği olan hastalarda öncelikle gebelik elde etme tedavileri denenir. Cerrahi başlangıçta tercih edilmez.

Çünkü cerrahi ile yumurtalık hücre kaybı yaşanacaktır. Hastanın gebelik şansı azalabilecektir.

Bu nedenle öncelikle diğer tedaviler denedikten sonra hala gebelik elde edilmezse o zaman çikolata kisti ameliyatı düşünülebilir.

Ağrısı ön planda olanlarda ağrı kesiciler birinci planda düşünülmesi gereken ilaçlardır. Ancak sadece ağrı kesici ile rahatlamayan hastalarda doğum kontrol hapları, progesteronlar, GnRh anologları gibi ilaçlar kullanılabilir. Yine bu hastalarda hormon içeren spiraller de bir diğer seçenektir.

Ciddi ağrısı olanlarda, büyük veya anormal görüntüsü olan çikolata kistlerinde ameliyat düşünülür. Ameliyat gereken hastalarda ilk seçenek laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemidir.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı ne kadar sürer?

Çikolata kisti ameliyatı süresi kistin büyüklüğüne, yapışıklık derecesine, tek yada iki yumurtalıkta olmasına veya cerrahın tecrübesine göre değişir. Normal şartlarda sadece tek yumurtalıkta kist varsa, ameliyat 30-60 dakika arasında sürer.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?

Öncelikli tercihimiz her zaman laparoskopidir. Hastanın karnından açılan 0.5-1 cm.lik 2-3 adet delikten girilerek kamera yardımıyla karın içi gözlenir. Daha sonra kullanılan aletlerle kist kapsülü soyularak çıkarılır. Çikolata kisti ameliyatı sonrası kanama kontrolü yapıldıktan sonra açılan delikler kapatılarak operasyon sonlandırılır.

Çikolata kisti ameliyatı olanlara bu ameliyat sonrası hastalığın tamamen temizlenemeyeceği, yaşamın ileri dönemlerinde tekrar başka bir odaktan çikolata kisti gelişebileceği konusunda bilgi verilmelidir.

Çikolata kisti ameliyatı sonrası kanama olabilir. Bu açıdan hasta ilk 4-6 saat dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Takipte problem yaşanmayan hastalarda bu saatin sonunda sıvı alımı ve yürüme başlatılmalıdır.

Çikolata kisti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastaların çocuk isteği yoksa hastalığın tekrarlama olasılığını azaltmak için doğum kontrol hapları, progesteronlar yada GnRh analogları başlanabilir. Çocuk isteği olan hastalarda bu ilaçlara başvurmadan doğrudan bebek tedavisi yoluna gidilmelidir.

Herhangi bir tedaviya gerek kalmadan çikolata kisti ameliyatı sonrası hamile kalanlar olabilir. Bu ameliyat sırasında bozuk olan anotominin yeniden düzenlenmesine bağlıdır. Hasta genç ve başka infertiliteye neden olacak bir faktör yoksa bu hastalarda ameliyat sonrası bir müddet kendiliğinden gebeliğin oluşması beklenebilir.

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı fiyatları nasıldır?

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatları ameliyatın yapılacağı şehre, hastaneye veya cerraha göre değişiklik gösterebilir. Bu ameliyatlar Ankarada ameliyatın zorluğuna göre 5000-10000 tl arasında değişmektedir. Ameliyat fiyatları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çikolata kisti ameliyatı izlemek için tıklayınız.

Etiketler

Источник: https://www.drnerminkosus.com/laparoskopikcikolatakistiameliyati.htm

Çikolata Kisti Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Çikolata kistlerinin ve Miyomların Kapalı Ameliyatları

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet kanamalarının geriye doğru karın boşluğuna akması kimi zaman görülebilen bir durumdur.

Adet kanamasının geriye doğru akışı sırasında rahim içi tabakası (endometrium) hücrelerinin geçtikleri yerlere tutunarak karın boşluğunun herhangi bir noktasına örnek olarak yumurtalıklar, rahim üzeri, karın iç zarı vb. yerlere yerleşerek rahim iç tabakasında yaşanan adet kanamasını taklit ederler.

Bu taklit sırasında yukarıda belirtilen yerlere yerleşebilen hücrelerin bir miktar koyu kahverengi kan şeklinde dökülmesine ve bu dökülen kanın sıvısının çikolataya benzetilmesinden dolayı bu tarz kistler çikolata kisti olarak adlandırılır.

Çikolata kistleri boyutlarına ve bulundukları yerdeki miktarlarına göre Evre 1, Evre 2, Evre 3 ve Evre 4 olarak adlandırılmaktadır. Evre 1 ve Evre 2 kistlerin daha ufak olduğu ve ağrının daha az hissedildiği dönemlerdir.

Evre 3 ve Evre 4’te ise kistler 3 cm ile 4 cm’den daha büyüktürler, kadınlar bu evrelerde regl döneminde ya da cinsel birliktelik sırasında daha fazla ağrı hissederler ve şikâyetleri daha çok olur. Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde yapılmaktadır.

Bu ameliyatlardan ilki ve en çok tercih edileni kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemidir, diğer ameliyat şeklide açık ameliyattır ve bu yöntemde kesilme işlemi daha büyük olduğundan dolayı iyileşme süresi daha uzun olmakta ve günlük hayata alışma daha geç olmaktadır. Çikolata kisti ameliyatlarında kapalı ameliyat yöntemi kullanılmasındaki sebepler ise 1 cm’lik kesik açılarak buradan kist olan bölgeye ulaşılmakta ve kistin içindeki sıvı boşaltılarak kist tamamen temizlenmeye çalışılmaktadır. Bu yöntem ile tedavi edilen kişi hem daha çabuk ayağa kalkar hem de daha rahat bir iyileşme süreci geçirir.

Çikolata kisti kendisini tipik olarak regl ağrılarının şiddetli geçmesi ve cinsel birlikteliğin ağrılarının artması şeklinde belli edebilir.

Kimi zamanda gebe kalmaya çalışan fakat başarılı olamayan kadınların kontrolünde ultrason ve jinekoloji muayene ile rahatlıkla tespit edilebilir.

Tespiti ile boyutu ve şekli belirlenen çikolata kistleri eğer 4 cm’den küçük ise gözlem yolu izlemeye alınır ve büyümesi devam ederse ameliyat yöntemine başvurulur.

Çikolata Kistinin Kesin Tedavisi Ameliyat Mıdır?

Çikolata kistinin belirlenmesi ile birlikte, yapılan incelemelerde öncelikle kistlerin boyutlarının ne kadar olduğu ameliyat yapılıp yapılmaması konusunda önemlidir.

Çeşitli şekiller ile yapılan görüntülemelerde kistlerin boyutu 4 cm’nin altında ise ilaç tedavisi yöntemi ile gözlem altına alınır ve tedaviye bu şekilde devam edilir.

Tedavi uygulanan kişinin şikayetlerinin artması ya da yapılan gözlemler sonucu uygulanan tedavi yöntemine karşılık kistler büyümeye devam etmekteyse (bu büyüme kimi kişilerde 10 cm’yi bulmaktadır) ameliyat yöntemi uygulanabilmektedir.

Ameliyat yöntemi çikolata kisti tedavisinde kesin sonuçlar vermesine karşın kimi zaman kistin sağlıklı yumurtalıklardan ayrılmaması durumları ile de karşılaşılmaktadır. Tekrarlanan ameliyatlara karşı halen kisti bulunanlar için çocuk düşünülmemesi gibi durumlarda rahim ve yumurtalıkların alınması da gündeme gelebilir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Kaç Şekilde Yapılır?

Çikolata kisti ameliyatları hasta kişinin ihtiyacına yönelik olarak değişmekte ve ikiye ayrılmaktadır. Bu ameliyatlar kapalı ameliyat (laparoskopi) ve açık ameliyat (laparotomi) olarak adlandırılır.

Kapalı Ameliyat (laparoskopi);

Kapalı ameliyat (laparoskopi) açık ameliyata oranla daha kolay ve daha fazla avantajı olan ameliyat çeşididir. Laparoskopiyöntemi kullanılarak yapılan operasyonlarda kistten temizlenen bölge hava ile temas etmez.

Küçük bir kesik açılarak (yaklaşık 1 cm) yapılan operasyon buradan yapılarak bitirilir bu şekilde yapılan operasyonda hastanın iyileşme sürecini kısaltarak günlük faaliyetlerine daha hızlı bir şekilde dönmesine olanak sağlar.

Ameliyat ile oluşan ağrılar azaltılırken hastanın iyileşme sürece hızlanmış olur. Bu gibi nedenlerden dolayı kist ameliyatlarında öncelikle laparoskopiyöntemi en çok tercih edilen yöntemdir.

Kist ameliyatlarında önemli olan kistin içinin boşaltılması ve kistin bulunduğu yerden tamamen temizlenmesidir.

Laparoskopi yönteminde kistin bulunduğu yerden tamamen çıkarılması kolay olmayabilir. Bu operasyonlarda farklı yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında en başarılı olan yöntem kistektomi yöntemidir ve bu yöntem dışındaki yöntemler kullanılması durumunda hastalığın 6 ay ile 12 ay arasında tekrarlama ihtimali doğmaktadır.

Bu sebeple kullanılan yöntem ve sonrasında uygulanan ilaç tedavisi önem arz etmektedir. Bu tarz ameliyatlarda önemli olan bir diğer konu ise operasyonu yapan ekibin tecrübeli olması ve yumurtalıklara zarar vermeden operasyonlarını tamamlamasıdır.

Operasyon sırasında yumurtalıklara verilebilecek zararlar doğurganlık açısından sıkıntılara yol açabilmektedir.

Açık Ameliyat (laparotomi);

Açık ameliyat yapılarak çikolata kistlerinin alınması yönteminde ise iyileşme daha uzun sürmekte ve günlük hayata dönüş bir daha sıkıntılı olabilmektedir.

Açık ameliyat yöntemi ile alınan kistlerin bulunduğu bölgeye ulaşabilmek için açılacak olan kesi bölgesi temiz tutulmalı ve enfeksiyon ihtimaline karşı sürekli pansuman yapılması gerekebilir.

Tabi açık ameliyatında bazı karın içi yapışıklıklarının açılmasında ya da kistlerin rahim duvarı arkasına saklanması durumlarında daha iyi bir temizlik yapılabilmesi söz konusudur. Sağlıklı yumurtalara zarar vermeden yapılacak bir ameliyatta hastanın kendisini ilerleyen zamanda daha iyi hissetmesine sebep olacaktır.

Tedavi Sırasında Karşılaşılacak Bazı Sorunlar;

Çikolata kisti tedavisinde erken tanı ve teşhis önemlidir ve kolay bir ultrason yöntemi ile çikolata kistlerinin boyutları ve bulunduğu yerler rahatlıkla belirlenebilir.

Özellikle regl dönemlerini ağrılı geçiren ve cinsel birliktelik sırasında sorunlar yaşayan kadınlarda rastlanan ve bu tarz belirtiler ile kendini gösteren çikolata kistleri çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Kimi zaman 3 cm ile 4 cm arasında olabilirken kimi zaman da 10 cm’ye kadar görülebilmektedir.

4 cm’den büyük olan çikolata kistleri kesinlikle ameliyatla alınmalı ve çikolata kistinin bulunduğu bölge tüm kistlerden temizlenmelidir. Kistlerin temizlenme işlemleri sırasında kullanılan operasyon yöntemi tüm kistlerin temizlenmesi ve üretkenliği sağlayan yumurtalıkların zarar görmemesi adına çok önemlidir.

Kimi zaman tam olarak temizlenemeyen kistler aynı tekrardan acılı ve ağrılı bir döneme dönülmesine sebep olabilir. Bu sebepledir ki kimi kadınlarda doğum düşünülmemesi gibi durumlarda rahim ve yumurtalıkların alınması da tedavi içerisinde rastlanan durumlardandır.

Ameliyat Sonrası Cinsel İlişkinin Doğru Zamanı Nedir?

Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar kapalı yöntem (laparoskopi) ve açık yöntem (laparotomi) olarak adlandırılmaktadır. Bunlarda kullanılan kapalı ameliyat yöntemi sadece 1 cm genişliğinde kesik açılarak yapılır ve iyileşmesi açık ameliyata göre daha kısa ve yatma sürece daha rahat geçer.

İyileşme süreci ile birlikte yapılacak olan kontroller ile ameliyat yerinin iyileşmesi gözlemlenerek ameliyatı gerçekleştiren doktor tarafından cinsel ilişki ile ilgili gerekli bilgiyi öğrenebilirsiniz. Özellikle laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlar sonrası cinsel ilişki 4 ile 5 hafta önerilmemektedir.

Yine de daha doğru bilgileri verebilecek olan ameliyatı yapan doktordur.

Tedavi Olunmayan Çikolata Kistlerinin Riskleri Nelerdir?

Çikolata Kisti üreme çağında kadınların regl ağrılarının şiddetli geçmesine, cinsel birliktelikte ağrılar hissedilmesine ve çok sıklıkta görülmese de doğurganlığı etkilemesi ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Bu tarz rahatsızlıklar kimi zaman şikayet üzerine gidilen bir muayene de kimi zamanda rutin bir kontrol sırasında doktorunuz tarafından fark edilebilir.

Rahim içerisinde yer alan dokunun başka bir yere taşınarak bu bölgede gösterdiği davranış nedeniyle iltihaplı reaksiyon gösterebilmektedir. Her ay ağrılı bir şekilde görünen şiddetli ağrılar bu sebepten ortaya çıkmaktadır. Kanamayla birlikte oluşan kalıntılar bulundukları bölgelerdeki dokuları birbirine yapıştırarak ol açmaktadır.

Meydana gelen bu yapı bozuklukları cinsel birliktelik sırasında oldukça sancı ve ağrı çekilmesine neden olabilir. Çikolata kisti rahatsızlıkları tedavi edilmez ise ilerleyen evrelerde kistlerin büyümesi ile birlikte yumurtaların kaybı ile birlikte kısırlıklara kadar varan sıkıntılar yaşatabilmektedir.

Ağrılı geçen regl dönemlerinde ya da cinsel birlikteliğiniz sırasında acı hissediyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Gelen Aramalar:

Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Источник: https://www.ateskarateke.com/cikolata-kisti-ameliyatlari-nasil-yapilir

Çikolata Kisti Ameliyat Aşamaları ve Riskleri Nelerdir?

Çikolata kistlerinin ve Miyomların Kapalı Ameliyatları

Çikolata kisti ameliyatı kapalı yöntem kullanılarak daha çok yapılan, kiste ulaşmak için 3 küçük kesikten yapılan, iyileşme süresi daha kısa ve komplikasyonları az olan ameliyat türüdür.

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata Kisti

Çikolata kistleri 4 evreden oluşmaktadır. 4. evre diye adlandırılan kistler 4 santimden büyük olan kistlerdir. Kistin bu evre içerisinde olması durumunda özellikle regl dönemi içerisinde ya da cinselliği yaşamaları sırasında çok şiddetli ağrı hissetmelerine neden olacaktır. Bu durumda da hastanın çikolata kisti ameliyatı yapılır.

Günümüzde kadın doğum uzmanlarının en sıklıkla yaptıkları ameliyat türü laparoskpi yöntemi olmaktadır. Nadiren de olsa açık ameliyat türü de bazı hastalara yapılmaktadır.

Açık ameliyatı doktorların ve hastaların tercih etmeme nedeni iyileşme süresinin daha uzun süre olması, hastanın hayatına daha uzun süre içerisinde dönmesi olduğu için laparoskopi yöntemiyle hasta ameliyat edilir.

Ameliyat Öncesi

Çikolata kisti ameliyat öncesinde hastanın tanısının tam olarak uzman doktor tarafından konulması gerekmektedir. Regl ağrılarının oluşması ve cinselliği yaşarken şiddetli ağrı yaşaması gibi durumlarda ve ultrason muayenesi yapılır. Doktor tarafından kadının rahmi ve yumurtalıkları ultrason cihazı yardımıyla incelendikten sonra tanı kesin olarak konulur.

4 santimden büyük kistler hamileliğe engel olacaktır. Kısırlığın en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir. Hastaya tanı konulduktan sonra doktor tarafından ameliyat günü verilecektir. Hastaların SGK kapsamında olmaları durumunda herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. SGK güvencesi olmayan hasta 1000 TL ile 4000 TL arasında hastanesine göre değişen bir ücret ödeyecektir.

Hastaya ameliyat günü verildiğinde 12 saat öncesinde bir şey yememeli ve içmemelidir. Genel anestezi altında yapılacak olan bu ameliyat türünde hasta uyutulduktan sonra midesinde olanlar nefes borusuna kaçabilir. Hastanın hemşiresi tarafından damar yolu açılarak doktor tarafından uygun görülen ilaçlar verilir.

Hastanın ameliyat saati geldiği zaman özel bir kıyafet giyecek, hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye gidecektir.

Ameliyat Aşamaları

Kapalı Yöntem (Laparoskopi)

Hasta ameliyathaneye indiği zaman ilk olarak anestezi ekibi tarafından karşılanacaktır. Burada hastaya açılan damar yolundan sakinleştirici ilaçlar verilecek ve hasta uyutulur. Laparoskopi ameliyatları her zaman için genel anestezi altında yapılır.

Hastaya sonda takılır, serum verilir ve ameliyat süresi içerisinde oksijen alması sağlanacaktır. Ameliyatı yapacak doktor geldiği zaman ilk olarak karnından 1 santim büyüklüğünde bir kesik yapılır. Bu kesikten karnın şişirilmesi için bir miktar gaz verilir.

Bu sayede organlar birbirinden ayrılır ve kamera ile içine girildiği zaman organlara daha kolay ulaşılır. 2 tane daha kesik yapılır. Bu kesiklerin boyutu ise 0.5 santim civarında olmaktadır. Işıklı bir kamera ile hastanın rahmine ve oradan da kiste ulaşılır.

Kist görüntüsü monitöre aktarılır ve başarılı bir şekilde kist olduğu yerden çıkartılır. Dikişler atılır ve hasta uyandırılır.

45 dakika ile 90 dakika arasında ameliyat süresi değişmektedir.

Açık Ameliyat (laparotomi)

Açık ameliyat türü de genel anestezi altında yapılacak olan bir ameliyat türüdür. Hastanın iyileşme süresi daha uzun olduğu için pek tercih edilen bir yöntem olmamaktadır. Fakat açık ameliyat türünde ise hastanın kistlerinin daha iyi görülmesi söz konusu olacaktır.

Hastanın daha önceden ultrason görüntüsünde kistlerinin yeri tespit edilir. O bölgeden büyük bir kesik yapılarak içine girilir ve bütün kistler çıkartılır. Küçük, ultrasonda görünmeyen kistlerde bu yöntem ile çıkartılacaktır.

Özellikle de rahim duvarının arkasında bulunan ya da karnın içerisine yapışık olan ve görünmeyen kistlerin temizliği konusunda başarılı bir operasyon olacaktır.

Ameliyat Sonrası

Laparoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatta hasta uyandırıldıktan sonra servis yatağına götürülür. 1 gece hastanede yatması gereklidir. 8 saat boyunca yerinden kaldırılmaz. 8 saat sonunda sıvı gıdalar almaya başlar. Hastanın yürüyüş yapması gerekmektedir.

Açık ameliyat türünde hastanın 3 ile 4 gün hastanede kalması gereklidir. Hastanın iyileşme süreci daha uzun olacağından hasta ve yakınları dikkat etmeli zarar görmesini engellemelidir. Açık ameliyat türünde her zaman için zarar görüp enfeksiyon kapma riski vardır.

Ameliyat sonrası çalışan hastalara 15 ile 20 gün arasında rapor verilecektir. Hastanın hijyenine hastaneden taburcu olduktan sonra da yapması gerekmektedir. Özellikle de ameliyat yerinin enfeksiyon kapmaması için daha dikkatli edilmeli ve pansuman yapmalıdır.

Kistlerin 1 yıl içerisinde tekrarlama riski bulunmaktadır.

Çikolata Kisti İyileşme Süreci

Hasta taburcu olduktan sonra beslenmesine çok dikkat etmelidir. Özellikle ilk birkaç gün sıvı ya da lapa gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Doktoru tarafından bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçlar aksatılmamalı ve zamanında kullanmalıdır. Hastaların cinsel ilişkiye girmelerine 5 hafta boyunca izin verilmemektedir.

Bu süre içerisinde havuz ya da denize girmeleri de yasak olmaktadır. Çikolata kisti ameliyatı sonrasında hamile kalanlar oldukça fazla olmaktadır. Çikolata kistlerinin her zaman için kısırlık riski bulunduğu, hastanın gebe kalmasına engel olacak durumlar ortaya çıkaracaktır. Bu gibi istenmeyen durumlarda hasta ameliyat edilir.

İyileşme süresi içerisinde hasta küçük yürüyüşler yapmalı, çok fazla ağır kaldırmaması gerekmektedir.

(Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading…

Источник: https://kistim.com/cikolata-kisti-ameliyati.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.