Cilt Alerjilerinde Yama Testi İle Teşhis

Cilt Alerjisi Testleri

Cilt Alerjilerinde Yama Testi İle Teşhis

Alerji deri testi yapılırken deriniz alerjiye neden olan maddelere (alerjenlere) maruz bırakılır ve daha sonra lokal alerjik reaksiyon belirtileri gözlemlenir.

Tıbbi sağlık geçmişinizle birlikte alerji testleri, alerjiden kaynaklanan hapşırık, hırıltılı soluma ve deri döküntüleri gibi belirti ve bulguları doğrulayabilir.

Alerji testleri, alerjik reaksiyonu tetikleyen özel maddeleri de saptayabilir.

Alerji testlerinden alınan bilgiler doktorunuzun, alerjenlerden uzak durmak, ilaç tedavisi ve alerji aşısını içerebilecek bir alerji tedavi planı oluşturmasına yardımcı olabilir.

Neden Yapılır?

Alerji deri testi genellikle aşağıdaki alerjik hastalıkların teşhisi için kullanılır:

 • Saman nezlesi
 • Alerjik astım
 • Dermatit (egzama)
 • Gıda alerjileri
 • Penisilin alerjisi
 • Arı sokması alerjisi

Deri testleri, bebekler ve yaşlılar da dahil her yaştan insan için kullanılabilir. Ancak bazen deri testleri tavsiye edilmez. Doktorunuz, aşağıdaki durumlarda deri testi yaptırmamanız için sizi uyarabilir:

 • Test sonuçlarını etkileyebilecek ilaçların kullanımı. Bunlar; antihistaminler, antidepresanların birçoğu ve mide yanması için kullanılan ilaçlardır. Doktorunuz ilaçları geçici olarak kesmeniz yerine almaya devam etmenizin, sizin için daha iyi olduğuna karar verebilir.
 • Ciddi bir deri hastalığınızın olması. Eğer egzama ya da sedef hastalığı gibi hastalıklar, kolunuzdaki ve sırtınızdaki deri üzerinde –test alanları– geniş bir alanı kaplıyorsa etkili bir test yaptırabilmek için yeteri ölçüde temiz ve etkilenmemiş alan olmayabilir.
 • Şüpheli alerjenlere karşı aşırı hassasiyet. Alerji deri testlerinde çok az miktarda kullanılmalarına rağmen bazı maddelere karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) gösterecek kadar aşırı hassas olabilirsiniz.  

Kan testleri, (teknik olarak vitro alerjen spesifik IgE antikor testleri olarak adlandırılır) özellikle deri testi yaptıramayan kişiler için uygundur.

Her ne kadar kan testleri, deri testleri kadar kesin olsa da daha az duyarlı ya da daha pahalı olabilecekleri için çok sık kullanılmazlar.

Alerjenlere karşı toleransınızı artırmak amacıyla, bir dizi alerji aşısı yapılarak gerçekleştirilen immunoterapiye başlamak istiyorsanız alerjinizi tetikleyen maddenin saptanabilmesi için deri ya da kan testi yaptırmanız gereklidir.

Riskler

Deri testlerinin en yaygın yan etkileri; hafif şişme, kızarma ya da kaşıntılı kabarcıklardır (ürtiker). Test esnasında gerçekleşen en fark edilir belirti, ürtiker olabilir. Yan etkiler genellikle birkaç saat içinde geçer. Ancak bir ya da iki gün devam etmesi de mümkündür. Kızarıklığı ve kaşıntıyı hafifletmek için hafif bir kortizonlu krem uygulanabilir.

Nadir olarak alerji deri testleri, şiddetli ve hızlı alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle testin, acil müdahale donanımları ve ilaçları olan bir sağlık kuruluşunda yapılması oldukça önemlidir. Testi takip eden günlerde ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulayan bazı doktorlar, provokasyon-nötralizasyon testleri yapabilir ancak bu testler kanıtlanmamıştır ve güvenilir olmadıkları düşünülmektedir.

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Doktorunuz, deri testi önermeden önce size sağlık geçmişiniz, izlediğiniz belirti ve bulgularınız ve bu belirtileri tedavi etme yönteminiz hakkında sorular soracaktır. Cevaplarınız doktorunuzun, ailede alerji görülüp görülmediğini ve alerjiniz olup olmadığını saptamasını sağlayacaktır.  

Daha sonra doktorunuz, belirti ve bulgularınızın nedenlerine dair ipuçları bulabilmek için sizi fiziksel muayeneden geçirebilir.

Sağlık geçmişiniz ve fiziksel muayene doktorunuza, teşhisinize ve tedavinize karar vermesini sağlayacak kadar bilgi verebilir. Bu durumda deri testi gerekmeyebilir. Fakat doktorunuz emin değilse ya da alerjiniz olduğundan şüphelenir; ancak alerjinizin olası nedenlerini belirlemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsa deri testi yapılmasını önerebilir.

Sonuçları Etkileyebilecek İlaçların Kullanımı

Deri testine karar vermeden önce doktorunuz, kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçların bir listesine ihtiyaç duyacaktır. Bazı ilaçlar alerjik reaksiyonları bastırabilir, bu da deri testinin doğru sonuç vermesini ve etkinliğini engeller. Bazı ilaçlar da test esnasında ciddi alerjik reaksiyon gelişmesine yol açabilir.

Doktorunuz, bazı ilaçları 10 gün süreyle bırakmanızı isteyebilir. Çünkü ilaçlar sisteminizden farklı oranlarda atılır. Deri testini etkileyebilecek ilaçlar şunlardır:

 • Fexofenadine gibi reçeteli nonsedatif (yatıştırıcı olmayan) antihistaminler
 • Reçetesiz antihistaminler
 • Amitriptilin ve doksepin  içeren trisiklik antidepresanlar
 • Simetidin ve ranitidin gibi mide yanması ilaçları

Ne Bekleyebilirsiniz?

Deri testleri, genel olarak doktor kliniğinde uygulanır. Genellikle testi bir hemşire uygular ve bir doktor sonuçları yorumlar.

Kizimin Kornea dikleşmesi var.Dr.bey tedavisi mumkunmu.Başlangicta oldugunu soylemisler damla vermisler.Alerjisi var nedeni olabilirmi…. devamı

Alerji deri testleri ağrılı değildir. Çünkü testte kullanılan iğneler, sadece derinizin yüzeyini deler. Kanama olmaz, sadece çok hafif, anlık bir rahatsızlık hissedersiniz.  

Test esnasında  

Deri testinin başlıca üç tipi vardır:

 • Batırma, delme (prik) ve çizme (scratch) testi (perkutan). En yaygın deri testi olan bu testte arıtılmış alerjen özlerinden küçük damlalar, delinmiş ya da çizilmiş derinize iğneyle uygulanır. Test genellikle polen, küf, evcil hayvan döküntüsü, toz akarı ve gıda alerjilerini tespit etmek için kullanılır.
 • İntradermal deri testi (deri içi). Arıtılmış alerjen özleri kolunuzdaki derinin içine enjekte edilir. Test, genellikle doktorunuz böcek zehirlerine ya da penisiline alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsa uygulanır.
 • Yama (patch) testi (epikütanöz). Bu testte iğne kullanılmaz. Bunun yerine alerjenlerin uygulandığı bir yama derinize yerleştirilir. Ayrıca test genellikle kontakt dermatide neden olan maddeleri tespit edebilmek için uygulanır. Bunlar kauçuk, ilaç, koku, prezervatif, saç boyası, madenler ya da reçine gibi maddelerdir.

Bazı testler, alerjene maruz kaldıktan sonra birkaç dakika içinde gelişen alerjik reaksiyonu tespit eder. Diğerleri ise birkaç günü aşan sürede gelişen, gecikmiş alerjik reaksiyonları tespit etmek için kullanılır.

Hemen gelişen alerjik reaksiyonlar için testler

Batırma, delme ya da çizme testleri, aynı anda 40 kadar farklı maddeye karşı hemen gelişen alerjik reaksiyonları tespit etmede kullanılır. Yetişkinlerde bu test genelde üst kola uygulanır. Çocuklarda ise genellikle bel bölgesine yapılır.

Test alanını alkolle temizledikten sonra hemşire derinize küçük işaretler çizecek ve alerjen özlerinden her işaretin üzerine damlatacaktır.

Daha sonra bu özlerin, deri yüzeyinin içine girebilmesi için keskin bir alet (neşter) kullanacaktır. Her seferinde alerjenlerin çapraz kontaminasyonunu (bulaşma) engellemek için yeni bir neşter kullanılır.

Damlalar derinizde 15 dakika tutulur ve hemşire derinizde gelişebilecek alerjik reaksiyon bulgularını gözlemler.

Derinizde beklendiği şekilde tepki oluşup oluşmayacağını görmek için hemşire, derinizin içine iki ilave madde daha verecektir:

 • Histamin. Bu madde, hemen hemen herkeste deri tepkisine yol açar. Bu nedenle pozitif kontrol olarak kullanılır. Eğer histamine tepki vermezseniz deri testinin yorumlanması zor ya da imkansız olacaktır.
 • Gliserin veya salin. Neredeyse hiç kimsede bu maddeler reaksiyona neden olmaz. Bu yüzden bunlardan biri negatif kontrol olarak kullanılır. Eğer gliserin ya da saline tepki verirseniz, hassas bir cilde sahipsiniz demektir. Yani alerjen özlerine karşı reaksiyonlarınızın dikkatlice yorumlanması gerekecektir.

Batırma, delme ya da çizme testi netice vermezse intradermal testi olarak bilinen daha hassas bir çabuk-reaksiyon testi yaptırmanız gerekebilir. Test esnasında hemşire, az miktarda alerjen özünü kol derinizin altına enjekte edebilmek için ince bir iğne ve şırınga kullanacaktır. 15 dakika sonra iğne yerinde lokal deri reaksiyonunun gelişip gelişmediğini kontrol edecektir.

Gecikmiş alerjik reaksiyonlar için testler

Gecikmiş alerjik reaksiyonlar yama testleriyle saptanır. Yama testi esnasında, deriniz alerjik deri reaksiyonuna (kontakt dermatit) neden olabilecek 20 ila 30 farklı madde özüne maruz bırakılacaktır.

Alerjen özleri uygulanan yamalar 48 saat kolunuzda ya da sırtınızda kalacaktır. Bu süre zarfında banyo yapmaktan ya da fazla terlemenize neden olabilecek aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Değerlendirme için yeniden doktorunuzun kliniğine gittiğinizde bandajlar açılır.

Testin ardından

Eğer delme ya da intradermal deri testi esnasında herhangi bir alerjen alerjik reaksiyona neden olursa sivrisinek ısırığına benzeyen kırmızı ve kaşıntılı kabarcıklar oluşacaktır. Hemşire bu kabarcıkların boyutunu ölçecektir.

Hemşire sonuçları kaydettikten sonra, çizilen izleri ve alerjen damlacıklarını silmek için cildinizi alkolle temizleyecektir. Daha sonra sonuçları ve olası tedavi seçeneklerini konuşmak için doktorunuzla görüşürsünüz.

Sonuçlar

Doktorunuzun muayenehanesinden ayrılmadan önce, delme ya da çizme testinin veya intradermal testin sonuçlarını öğreneceksiniz. Yama testinin sonuçlanması ise birkaç günü bulabilir.

Deri testinin sonucunun pozitif olması, belirli maddelere karşı alerjik olduğunuz anlamına gelir. Büyük kabarcıklar genellikle duyarlılık derecesinin fazla olduğuna işaret eder. Negatif sonuç ise belirli maddelere karşı büyük ihtimalle alerjiniz olmadığı anlamına gelir.

Deri testlerinin doğruluğu değişken olabilir. Aynı teste farklı zamanlarda farklı tepkiler verebilirsiniz. Ya da test esnasında belli bir maddeye karşı tepki verirken, günlük hayatınızda tepki vermeyebilirsiniz.

Genelde deri testleri; polen, evcil hayvan döküntüleri ya da toz akarları gibi havadan gelen maddelere karşı gelişen alerjilerin teşhisi için uygulandığında en güvenilir sonuçları verir. Çünkü gıda alerjilerinin teşhisi karmaşık olabilir, ilave testler ya da işlemler yaptırmanız gerekebilir.

Alerji tedavi planınız; ilaç tedavisini, immünoterapiyi, çevresel ya da beslenme değişikliklerini içerebilir.

Teşhisiniz ya da tedaviniz hakkında anlamadığınız bir şey olursa doktorunuzdan mutlaka açıklamasını isteyin.

Alerjinizin kontrol altına alınması için alerjenlerinizi ve tedavi planınızı belirleyecek olan test sonuçları sayesinde, belirti ve bulgularınız azaltılabilir ya da ortadan kaldırabilir.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/cilt-alerjisi-testleri

Alerjinizi Teşhis Etmek İçin Deri Testi

Cilt Alerjilerinde Yama Testi İle Teşhis

Cilt alerji testleri, bir kişinin alerjik reaksiyon göstermesine neden olan maddeleri bulmak için kullanılır. Bu testin yama testleri – alerji, ilk testler – alerji ve RAST testleri gibi alternatif isimleri vardır.

Bu test nasıl yapılır?

Cilt alerjilerinin test edilmesinde üç genel yöntem vardır.

Cilt prick testi şu şekilde yapılır:

 • Deride, genellikle ön kolda, üst kolda veya sırtta belirtilerinize neden olabilecek az miktarda bir madde koymak.
 • Cilt daha sonra delinir, böylece alerjenler cilt yüzeyinin altına girer.
 • Doktorlar cildi şişme ve kızarıklık veya diğer reaksiyon belirtileri açısından izler. Sonuçlar genellikle 15 ila 20 dakika içinde görülür.
 • Bazı alerjenler aynı anda test edilebilir.

İntradermal cilt testi ile yapılır.:

 • Cilde az miktarda alerjen enjekte edin.
 • Sağlık kuruluşu daha sonra enjeksiyon alanındaki reaksiyonu izler.
 • Bu test, arı zehirine veya penisilinlere karşı alerjik olup olmadığınızı bulmak için ya da cilt prick testi negatifse ve sağlayıcı hala alerjenlere karşı alerjik olduğunu düşünüyorsa kullanılabilir.

Yama testi madde cilde temas ettikten sonra meydana gelen cilt reaksiyonunun nedenini teşhis etmek için bir yöntemdir:

 • Şüpheli alerjenler cilt üzerinde 48 saat boyunca yerleştirilir.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcıları, 72 ila 96 saat aralığında test edilen alanları göreceklerdir.

Alerji testinden önce, sağlık kuruluşu şunları soracaktır:

 • Uğraştığınız diğer hastalıklar
 • Nerede oturuyorsun ve çalışıyorsun
 • yaşam tarzı
 • Yemek ve yeme alışkanlıkları
 • Alerji ilaçları cilt testlerinin sonuçlarını değiştirebilir. Doktorunuz size kaçınılması gereken ilaçlar hakkında ve testten önce ne zaman kullanmayı bırakacağınızı söyleyecektir.

Bu test acıtır mı?

Cilt testleri, cilt delindiğinde çok hafif bir rahatsızlığa neden olabilir.

Testteki maddeye alerjiniz varsa kaşıntı, burun tıkanıklığı, sulu ve kırmızı gözler veya cilt döküntüleri gibi semptomlarınız olabilir.

Nadir durumlarda, insanlar tüm vücuda alerjik reaksiyonlar (anafilaksi denir) yapabilir ve bu da yaşamı tehdit edebilir. Bu genellikle sadece intradermal testlerde olur. Doktorlar bu ciddi cevabı tedavi etmek için hazırlanacaktır.

Bu test neden yapılır?

Hangi maddelerin alerjik belirtilerinize neden olduğunu belirlemek için bir alerji testi yapılır.Aşağıdaki durumlarda doktorunuz bir cilt alerji testi isteyebilir:

 • Alerjik rinit ve astım ilaçlarla iyi kontrol edilmez
 • Kaşıntı ve anjiyoödem
 • Besin alerjisi
 • Cilt ile temas ettikten sonra cildin kızarması, ağrması veya şişmesi ile ortaya çıkan cilt döküntüleri (dermatit)
 • Penisilin alerjisi
 • Zehir alerjisi

Penisilin ve ilgili ilaçlara alerji, cilt testi kullanılarak test edilebilen tek ilaç alerjisidir. Diğer ilaçlara alerjiler için cilt testleri tehli olabilir.

Yiyecek alerjilerini teşhis etmek için cilt prick testi de kullanılabilir. Yiyecek alerjilerini test etmek için intradermal testler kullanılamaz çünkü hatalı pozitif sonuçlar yüksek olacaktır ve ciddi alerjik reaksiyon tehsine neden olacaktır.

Normal sonuçlar

Negatif bir test sonucu, alerjenlere cevap olarak ciltte değişiklik olmadığı anlamına gelir. Bu olumsuz reaksiyon, maddeye alerjik olmadığınız anlamına gelir.

Nadir durumlarda, bir kişi negatif alerji testine sahip olabilir ve hala maddeye alerjisi var.

Anormal sonuç ne anlama geliyor?

Olumlu sonuçlar, bir maddeye tepki verdiğiniz anlamına gelir. Doktor vücudun kırmızı ve şişmiş bölgelerini görecek kırbaç izi.

 Genellikle, olumlu sonuçlar, yaşadığımız semptomların bu maddelere maruz kalmaktan kaynaklandığı anlamına gelir. Genel olarak, güçlü bir tepki, maddeye karşı daha hassas olduğunuz anlamına gelir.

İnsanlar alerjik cilt testlerine sahip maddelere olumlu tepki verebilir, ancak günlük yaşamda bu maddelerle problemi yoktur.

Deri testleri genellikle doğrudur. Bununla birlikte, eğer alerjenlerin dozu büyükse, alerjik olmayan kişiler bile pozitif reaksiyona girer.

Doktorunuz, belirtilerinize neden olabilecek maddeleri önlemek için yaşam tarzınızda değişiklikler önermek için cilt testinizin belirtilerini ve sonuçlarını dikkate alacaktır.

Alerjinizi Teşhis Etmek İçin Deri Testi Rated 4/5 2303 reviews

Источник: https://tr.med-mash.ru/az-health/skin-test-to-diagnose-your-allergy-1627

Alerji Nedir? Alerji Nasıl Oluşur? Alerji Tipleri ve Alerji Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Cilt Alerjilerinde Yama Testi İle Teşhis

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjenler arasında besinler (örneğin kabuklu yemişler, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları), soluma ile alınan maddeler (polen, ev tozu, kürk, ağır kokular, bazı kimyasallar) ve bazı ilaçlar vardır.

Alerji geliştikten sonra çok küçük miktardaki alerjen bile alerjik şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Alerji nasıl oluşur?

Immün sisteminin fonksiyonu, mikroorganizmaların yüzeyinde bulunan antijenleri (yabancı proteinleri) tanımak için antikorlar ve duyarlı lenfositler (beyaz kan hücreleri) oluşturmaktır.

Immün sistemi bu antijenler ile karşılaştığında antikorlar ve duyarlı lenfositler bunlarla etkileşime girer ve sonuçta mikroorganizmalar yok edilir.

Alerjilerde de benzer bir immün yanıt gelişir; ancak immün sistemi zararsız maddelere karşı antikorlar veya duyarlı lenfositler oluşturur, çünkü bu alerjenler yanlışlıkla zararlı olabilecek antijenler olarak tanınmıştır.

Alerji nedir?

Alerji, immün sisteminin alerjen olarak bilinen çok çeşitli maddelere verdiği uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar nedeni ile oluşan çeşitli sorunları içerir.

Alerji kelimesi, Yunanca’da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır.

Astım ve saman nezlesi (alerjik rinit) gibi sık rastlanan birçok hastalık insanların büyük kısmında hiçbir semptoma yol açmayan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar nedeni ile olmaktadır.

Alerjik reaksiyon, sadece vücut ilk karşılaşmadan sonra duyarlı hale geldiğinde, alerjene ikinci ya da sonraki maruziyet halinde ortaya çıkar. Alerjinin neden sadece bazı kişilerde geliştiği tam olarak bilinmemektedir, ancak sekiz kişiden yaklaşık birinde alerjenlere kalıtımsal (genetik) bir yatkınlığın yol açtığına dair görüşler vardır.

Alerji tipleri

Alerjilerde görülen uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar, hipersensitivite reaksiyonları olarak bilinir ve dört farklı mekanizmadan herhangi birini gösterebilir (tip I ile tip IV hipersensitivite reaksiyonları olarak adlandırılırlar.)

Tip I hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonu nedir? Çoğu iyi bilinen alerji, alerjenlerin immün sistemini, immünglobulin E (IgE) olarak adlandırılan bir tipe ait olan ve deride ve mide iç duvarı, akciğerler ve üst solunum yollarında varolan hücreleri (mast hücreleri veya bazofiller) saran spesifik antijenler oluşturmak üzere uyararak ani semptomlar yaptığı Tip I (anaflaktik şok) hipersensitivite nedeni ile olmaktadır. Alerjenle ikinci kez karşılaşıldığında, IgE antikorlarına bağlanır ve mast hücreleri içindeki grandilerin alerji semptomlarından sorumlu olan çeşitli kimyasal maddeler salgılamasına yol açar. Salgılanan kimyasal maddeler arasında kan damarlarında genişleme, sıvının dokulara sızması ve özellikle akciğer hava yollarında kas kasılmaları yapan histamin bulunmaktadır.

Tip 1 hipersensitivite reaksiyonu ile ilişkili alerjik hastalıklar arasında alerjik astım, saman nezlesi, ürtiker (kurdeşen), anjiyoödem, anaflaktik şok (alerjik şok), muhtemelen atopik egzama ve bazı besin alerjileri vardır. Bu reaksiyonun neden olduğu şikayetler arasında kaşıntı, şişme (ödem), aksırma, hapşırma, mukozal enflamasyon, egzama ve hırıltılı solunum gibi şikayetler olabilir.

Tip II ve tip IV hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonları nedir? Tip II ve tip IV hipersensitivite reaksiyonları Tip I reaksiyonlardan farklı mekanizmalara sahip olduğu için alerjilerde daha az adları geçmektedir. Ancak, derinin nikel gibi maddelerle uzun süre temasa yanıt verdiği kontakt alerjik dermatit, tuberkülin ve granulamatöz gibi durumlar tip IV hipersensitivite reaksiyonunun bir sonucudur.

Alerjik hastalıklar nasıl gelişir?

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik rahatsızlıklardır, bu nedenle alerjik hastalıklar bulaşıcı değildir.

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik çağından itibaren bir duyarlılık oluşur.

Bu duyarlılık nedeni ile bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılaması gereken lgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır ve alerjen vücuda tekrar ulaştığında hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon gösterir.

Bu reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal derecede alerjik yangıya yol açar ve hastalığın belirtilerinin meydana çıkmasına neden olur.

Alerjiye neden olan alerjenler

Alerji tipleri arasında alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, alerjik dermatid, alerjik konjonktivit, besin alerjisi, hayvan tüyü alerjisi, böcek sokmasına bağlı alerji gibi alerji çeşitleri vardır.

 • Saman nezlesine neden olan alerjenler: Bitkiler ve polenleri (çavdar, yulaf, çayır otu, çim, kolza, mantar sporları, huş ağaçları gibi), ev tozları, hayvan kepeği, hava kirliliği gibi alerjenler saman nezlesine neden olurlar.
 • Alerjiye neden olan besinler: Fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, fasulyeler, fıstıklar, soya fasulyesi, arpa, yulaf, çavdar, havuç, patates, pirinç, kabakgiller, kuzu eti, hindi eti, üzüm, elma, şeftali, armut, erik, süt, buğday, mısır, çilek, kiraz, badem, kayısı, böğürtlen, ahududu, kola, kakao, turunçgiller, mango gibi besinler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan böcek sokmaları: Arı sokması (bal arısı ya da yaban arısı), akrep, sivrisinek, örümcek yürümesi, kirpinin dikenlerinin batması ve benzeri hayvanların cilt üzerinde yürümesi veya ısırması alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan hayvan tüyleri ve salyaları: Kedi ve köpek gibi hayvanların kılları veya salyaları alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan kimyasallar: Lateks içeren malzemeler, sigara dumanı, parfümler, kolonyalar, kozmetik ürünler, deterjanlar, mesleki kimyasallar gibi maddeler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan ilaçlar: Penisilinler, sülfonamidler, salisilatlar, lokal anestezikler, aspirin ve novalgin gibi ağrı kesiciler, kortikosteroidler, epilepsi ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları gibi ilaçlara karşı ve kişinin kullandığı herhangi bir ilacın içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerji gelişebilir.
 • Alerjiye neden olan tozlar: Ev tozları ve mesleki tozlar alerjiye neden olabilir.

Alerji yapan etkenler

Alerjik hastalıkların belirtileri

 • Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri: Hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, baş ağrısı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Hasta bazı maddelere karşı alerji oluyor ise o maddenin uzaklaştırılması yeterli olabilir.
 • Alerjik astım belirtileri: Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtiler alerjik olan veya olmayan astım belirtileridir.
 • Alerjik dermatid (alerjik egzama) belirtileri: Ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın şekilde kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık, göz altında koyu renkleşme, saçlarda kepeklenme, deride kalınlaşma gibi belirtilerdir.
 • Alerjik konjonktivit belirtileri: Gözlerde kaşıntı, gözlerde yanma ve göz yaşarması, batma hissi, kızarıklık ve gözlerin arkasında basınç hissi gibi belirtiler görülür.
 • Polen alerjisi belirtileri: Burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler. yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.
 • Besin (gıda) alerjisi belirtileri: Alerji yapan besinleri yedikten sonra, kusma, bulantı, kramp şeklinde karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltı, tekrarlayan orta kulak problemleri, nezle ve burun akıntıları benzeri belirtilere rastlanır.
 • Böcek ısırığı alerjisi belirtileri: Gözlerde kaşınma, ürtiker, boğazda ve göğüste sıkışma hissi, gözlerde, dudaklarda ve dilde şişme, konuşma bozukluğu, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve tansiyon düşüklüğü gibi şikayetlere yol açar.
 • Hayvan alerjisi belirtileri: Burunda akıntı, kaşıntı ve tıkanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, astım en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı kişilerde egzama ve kurdeşen gibi belirtiler görülür.
 • Kimyasal madde alerjisi belirtileri : Tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve kanda oksijenin azalması, kurdeşen, ürtiker, yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma ve dudaklarda şişme gibi belirtiler lateks ve diğer maddelere karşı alerjilerde görülebilen belirtilerdir.
 • Toz alerjisi belirtileri: Toz alerjisi solunum yoluyla vücuda girdiği için solunum yollarında daha fazla soruna sebep olur. Toz alerjisi alerjik astım, alerjik bronşit, alerjik nezle, alerjik sinüzit, alerjik farenjit, alerjik geniz akıntısı gibi durumlar ile de kendini gösterebilir ve bu durumlara bağlı belirtiler görülür. Belirtiler arasında öksürük, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, burun akıntısı, burunda sızlama, hapşırma, baş ağrısı, orta kulak iltihabı, sinüzit, burunda kaşıntı gibi belirtiler olabilir.
 • İlaç alerjisi belirtileri: İlaç alerjisinde en korkulan şikayet alerjik şok gelişmesidir. Alerjik şok’da ürtiker, anjiyoödem, larinks ödemi, nefes darlığı, şuur kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Alerjinin etkeni nasıl teşhis edilir?

Alerjik bir reaksiyon söz konusu ise ve nedenin ne olduğu bilinmiyorsa alerji testlerinden bir ya da birkaçını yaptırmak gerekir. Alerjinin nedeni bilinse de, şiddetli bir reaksiyonunuz bulunuyorsa, çoklu alerji söz konusu ise ya da doktor uzun sürecek ve maliyeti yüksek olan bir tedavi planı uygulayacak ise alerji testleri ile etkenin tam teşhisinin konulması gerekir.

Gerçek bir alerji tanısı konulduğunda sadece tedavi amaçlı ilaçlar kullanımı yeterli olmayacağı için koruyucu ilaçlar da kullanılır ve alerjenden uzak durulması da gerekir. Alerji için yapılan bazı testler bulunmaktadır. 

 • Cilt testi
 • İntradermal test
 • Yama testi
 • Radyoalergosorbant testi
 • Kan testleri
 • Uyandırma testleri
 • Akciğer fonksiyon testleri
 • Belirti günlüğü
 • Bağırsak biyopsisi
 • Çevresel testler
 • Uygulamalı kinesiyoloji
 • Kalp refleksi yöntemi
 • Saç analizi
 • Lökositotoksik test
 • Miller tekniği
 • Vega testi gibi birçok test ve yöntem alerjinin nedeni ve derecesi bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

Alerji teşhisi

Alerji nasıl tedavi edilir?

Mümkün olduğunda, herhangi bir tipteki alerjinin en etkili tedavisi ilgili alerjenden kaçınmaktır.

Alerjik reaksiyonlarda ilaç tedavisi semptomları hafifleten antihistamin ilaçların kullanılmasını içerir.

Bazı antihistaminler, örneğin gece egzamaya bağlı kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan sedatif etkiye sahiptir; çoğu sersemlik yapmaz ve böylece gün boyu kullanım için de daha uygundur.

Sodyum kromoglikat etkin maddesini, montelukast etkin maddesini ve kortikosteroid içeren ilaçlar semptomların gelişmesini önlemek için düzenli şekilde kullanılabilirler.

Hiposensitizasyon (aşı tedavisi), arı sokması gibi özel alerjenlere karşı alerjisi olan az sayıda kişide işe yarayabilir. Tedavi, gelecekteki reaksiyonları durduracak olan antikorların oluşmasını sağlamak için giderek artan dozlarda alerjen verilmesinden oluşur. Hiposensitizasyon, ciddi alerjik reaksiyona yol açabileceği için yakın gözlem altında yapılır.

Alerji tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/alerjik-hastalklar/

Alerji Testleri Nelerdir?

Cilt Alerjilerinde Yama Testi İle Teşhis

Alerji teşhisinde en önemli adım, hastalığın öyküsünü ve belirtilerini iyi tanımlamaktır. Bu öğeler eksik kaldığında, alerji teşhisinde yanlışlar yapılabilir.

Örneğin non-alerjik rinit (kaynağı belli olmayan alerjiler) için yapılan alerji testi negatif çıkmasına rağmen hastada alerjik belirtiler görülebilir. Ayrıca, şimdiye kadar hiç alerjik reaksiyon göstermemiş kişilerin kanında alerjik olduklarını gösteren değerler bulunabilir.

Bu nedenle, testlerin sonuçları; hastalık öyküsü ve konusunda uzman doktorların muayenesi ile birlikte değerlendirilmelidir.

Gelişen teknolojiyle, alerji testlerinin çeşitleri ve doğru sonuç verme oranları da artmıştır.

Alerji testleri genelde; solunum yolu alerjileri, gıda alerjileri, arı alerjileri, ilaç alerjileri, ürtiker ve anjiyo ödem (deri alerjileri), kontakt dermatit ve atopik dermatit (egzamalar) gibi hastalıklarda uygulanır.

Ayrıca kronik sinüzit, öksürük, orta kulak iltihabı ya da gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hali (konjuktivit) gibi durumlarda da yapılmasına gerek duyulabilir.

Uygulanan test yönteminin hastaya fayda sağlayabilmesi için öncelikle hastanın hikâyesinin çok iyi bilinmesi gereklidir. Testler, alerji konusunda uzman hekimler tarafından karar verilmeli ve uygulanmalıdır. Sonrasında; en uygun test materyali bulunmalı, test yapılırken doğru teknik kullanılmalı ve elde edilen sonuçlar doğru yorumlanmalıdır.

Alerji Teşhisi İçin Yapılan En Yaygın Testler;

Prick (epidermal test), Intradermal test, Yama Testi (Patch ) ve Kanda yapılan testlerdir.

Prick Epidermal Test

Deri yani “prick” testi, solunum yolu ve besin alerjenleriyle, lateksle ya da ender olarak ilaçlarla uygulanan bir testtir. Bu test alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, ürtiker (kurdeşen), gıda alerjisi, arı alerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. En sık tercih edilen test yöntemidir.

Özel şişelerde hazır olarak bulunan alerjen sıvı materyali lancet, steril enjektör uçları ya da “prick” test için hazırlanmış özel iğneler ile vücuda enjekte edilerek uygulanır. Sonrasında derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturulur, alerjenin deriye sızması ve buradaki alerji hücreleriyle birleşmesi sağlanır.

Test yapıldıktan 15 dakika sonra sonuçlar değerlendirilir.

Intradermal Test

Uygulama amacı ve genel prensipler Prick test ile aynıdır. Ancak uygulama yöntemi ve kullanılan alerjenler farklıdır. Kapalı steril şişelerdeki alerjenler, çok ince uçlu bir enjektör (iğne) ile derinin biraz daha derin kısmına çok küçük miktarlarda enjekte edilir. Test sonuçları 15-20 dakika beklendikten sonra değerlendirilir.

Yama Testi

Yama testi diğer iki testten faklı olarak yapılır ve değerlendirilip sonuç alınması süreci de daha uzundur. Temas egzaması (kontakt dermatit ) olan hastalarda egzamaya neden olan maddeleri belirlemek amacıyla uygulanır.

Yaygın tetikleyicileri arasında kokular (sabun kokusu vb.), nikel (mücevherler, nikel saat kordonu ve metal paralar vb.), krom (deriler ve tuğla çimentosu vb.) bulunur. Yama testi sonuçları 48 ila 72 saat sonra değerlendirilir.

Bu süre içerisinde test materyalleri yerinden çıkarılmamalı ya da ıslatılmamalıdır.

Kan Testleri

Bu test bağışıklık sisteminin şüphelenilen alerjik maddeye tepki olarak ürettiği, kandaki IgE antikoru miktarını ölçmek amacıyla kullanılır.

Bu test genelde alerji ilaçlarının kesilemediği durumlarda, hastalarda şiddetli egzama veya sedef gibi sağlık sorunları olduğunda tercih edilir.

Bebekler ve çok küçük çocuklarda da bir kerelik iğneli kan testi birçok kere yapılan deri testlerinin yerine tercih edilmektedir.

Kullanılan en yaygın kan testi türü, vücudun belirli alerjenlere tepki olarak oluşturduğu immunglobulin E (IgE) antikorunun kandaki düzeyini ölçer. Spesifik IgE antikor testi ise kişide belli bir madde veya maddelere karşı alerji benzeri belirtiler varsa yapılır. Radyoallergosorbent testi (RAST) gibi diğer kan testleri ise daha detaylı bilgi sağlamak için kullanılır.

Kan testlerinde sonuçları almak bazen günler sürebilir çünkü kan örneklerinin test edilmek için laboratuvar yollanması gerekebilir.

Diğer Testler

Özellikle gıda testlerinde, daha kesin bir tanı için, kişiye alerjisi olduğu düşünülen besinlerin kademeli olarak verildiği ve reaksiyonun ölçüldüğü, besin yükleme testi uygulanır.

Burnun incelendiği nazal endoskopi, nazal smear ve deri testleri de özellikle alerjik rinit teşhisinde kullanılan etkili tanı yöntemlerindendir.

Alerjik Rinit Tanısında Deri Prick Testlerinin Önemi

Alerjik rinit, uygun yöntemlerle tedavi edilmediğinde sinüs ağızlarını tıkayarak kronik sinüzite ve özellikle çocuklarda geniz eti büyümesi gibi komplikasyonlara yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Alerjik rinit teşhis edilemediğinde hastalar, tanı için doktor doktor dolaşmakta, kendilerini sıkıntıya sokan uzun süreçler yaşamaktalar.

Bu durum, hem hastalığın teşhisinin gecikmesine ve ilerlemesine neden olmaktadır.

Oysaki alerjik rinit, bu tür rahatsızlıklara yol açmadan uygun bir alerji testiyle teşhis edilip, alerji tedavisine başlanılabilir. Bu yöntemle, gereksiz birçok işlem yapılmasına neden olacak, tedavisi aylarca sürecek ve belki de cerrahi operasyonlara kadar varacak bir rahatsızlık baştan önlenmiş olur.

Alerjik rinite uygun bir tedavi uygulayabilmek için güvenilir bir test gereklidir. Deri prick testi, alerji tanısında uygulanan, özgüllüğü ve duyarlılığı en yüksek, basit, pratik, güvenilir, ağrısız, çabuk sonuç veren, tekrarlanabilirliği yüksek, komplikasyonları neredeyse yok denecek kadar az olan bir test yöntemidir.

Total IgE testi, alerji tanısını ortaya koyar fakat neye alerjinin olduğu konusunda bir fikir vermez. Deri prick testiyle alerjiye neden olan alerjen saptanıp daha spesifik bir tedaviye başlanabilir.

Sonuç olarak alerji; alerji testleriyle teşhis edilip, uzun süreli ve masraflı tedaviler gerektirecek duruma gelmesi engellenebilir.

Randevu almak için tıklayınız.

Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Источник: https://www.anatomica.com.tr/alerji-testleri-nelerdir

Cilt alerji testleri nelerdir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Cilt Alerjilerinde Yama Testi İle Teşhis

“Alerji” sözcüğü bir kişiye ya da bir şeye karşı duyulan rahatsız olma, olumsuz reaksiyon gösterme anlamına gelir.

Bazı canlıların vücudu; birtakım besinlere, toza, kokuya, kıl, tüy gibi nesnelere, ilaçlara, kimyasallara karşı olumsuz tepki gösterir ve bu durum da genel olarak alerji şeklinde ifade edilir.

Alerji sorunu kimi zaman kişiyi, canlıyı çok az etkileyerek günlük yaşamını çok da olumsuz etkilemezken, bazen yaşamı zorlaştırabilir, birtakım sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Alerjinin temel ve en kesin tedavisi alerjiye neden olan etkenin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Bu bağlamda alerji sorunu yaşayan birçok kişi alerjenlerden korunarak bu sıkıntıyı büyük ölçüde hafifletebilir ve semptomları ortadan kaldırabilir.

Fakat herkes için ve her alerji durumu için çözüm bu kadar da basit olmayabiliyor. Zira alerjinin semptomları ve bulgular günlük yaşantıyı ve yapılan işi etkilemeye başladığında doktora başvurmadan, uygun tedaviyi almadan yaşamak zor olabilir.

Alerji şikayeti ile doktora başvuran kişide alerjeni tespit etmek için farklı testler mevcuttur. Alerji testleri, alerjik deri rahatsızlıklarında şikayetleri tetikleyen alerjenleri açığa çıkarmak amacıyla uygulanmakta olan tanısal testlerdir.

Alerjik hastalıklara neden olan reaksiyon mekanizmaları farklı olduğu için hastalığa uygun testler dermatolog tarafından uygulanır ve alerjen belirlenir. Bu amaçla kollardan, sırt derisinden veya kandan yapılan alerji testleri kişinin neye karşı alerjisi olduğu konusunda sıklıkla yardımcı olur.

Hastanın neye alerjisi olduğunu bilmesi; hem kendisini koruyabilmesini sağlar hem de doktora hastaya ilaç gerekip gerekmediği konusunda yardımcı olur. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli nokta yapılan alerji testlerinin her türlü alerjeni araştırmadığı, sadece en sık rastlanan alerji ajanları baz alınarak yapıldığıdır.

Yani hastanın ifadesi olan, “ doktorum alerji testi yapalım neye karşı alerjim var neye yok hepsine bakalım” tanımı tamamen yanlıştır.

Cilt alerjilerinin tespiti için hangi alerji testleri uygulanır?

Deri delme (prick) testi,Yama (patch) testi,

Foto yama testi,

Deri Prick (deri delme) testi nedir, nasıl yapılır?

Dermatolojide en sık uygulanan alerji testlerinden birisi deri delme testidir. “Prick” sözcüğü deriyi iğne ile delme anlamına gelmektedir. Deri delme testi şikayetleri bir solunum ya da besin alerjisinin var olduğundan şüphe ettiren olgularda uygulanan bir testtir.

Testte antijen deriye damlatıldıktan sonra, lansetle hafifçe kaldırılıp bırakılması mantığına dayanmaktadır. İşlemden 15-20 dakika sonra da test değerlendirilir.

Çok sık olmamakla birlikte anafilaksi, nefes darlığı, şok gibi yaşamı tehdit edici reaksiyonlar ortaya çıkabileceği için, test acil müdahale koşullarının varlığında ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Delme testinin uygulandığı bölgede gelişebilecek kızarıklık ve şişliklerin pek çoğu birkaç saat içinde kendiliğinden ortadan kalkar ve zaten bu tür reaksiyonların yaşamsal bir önemi de yoktur.

Prick testi, ciltte alerjenlerin saptanmasında çok hızlı, sıklıkla güvenilir ve ucuz bir yöntemdir. Prick testte; çimen ve ağaç polenleri, küfler, hayvan tüyleri, ev tozları ve gıdalar gibi çevrede çok sık olarak maruz kalınan alerjenler kullanılır.

Patch (yama) testi nedir, nasıl yapılır?

Yama testi, her alerjik reaksiyonda değil , alerjik kontakt dermatit (temas egzaması) tanısı konan hastalarda hastalığa neden olabilecek alerjenleri tespit etmek amacıyla uygulanmakta olan tanısal bir testtir.

Patch (yama) testi; vazelin içinde hazırlanmış ya da hazır halde özel bantlara emdirilmiş olarak bulunan antijenlerin, yani temas dermatitine neden olabilecek kimyasal ürünlerin doğrudan sırta yapıştırılması şeklinde uygulanır.

Testte hemen herkesin günlük hayatında sürekli olarak maruz kaldığı, sık kullandığı ve alerjiye neden olabileceği düşünülen giysiler, parfümler, tatlandırıcılar, kuaför ürünleri, lokal anestezikler, ilaçlar, koruyucu maddeler, anti mikrobiyaller, kauçuk kimyasallar, antioksidanlar, kozmetik ve ev ürünleri, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırıcılar, taşıyıcılar, çözücüler, pektisitler, metal bileşikler, deri, tekstil boyaları, güneş koruyucuları gibi maddeler yine doğrudan ya da sulandırılarak hastanın sırtına uygulanır.

Yama testinin değerlendirmesi uygulamadan sonraki 48. saatte yapılırken, 72. ve 96. saatlerde de bu kontrol tekrar yapılmaktadır. Genellikle bu uygulamalar tanı için yeterli olurken, gerekirse bir hafta sonra test bölgeleri kontrol edilmektedir.

Yama testinin bir ya da birkaç kez uygulanmasında herhangi bir risk veya yaşamsal bir teh yoktur.

Yama testinde kimi zaman uygulama alanında kaşıntı, sivilce gelişimi ve hafif renk değişikliği yaşanabilir. Çok sık olmamakla birlikte yama testi sonrasında egzamanın şiddetlenmesi, uygulama bölgesinde aşırı tahriş ve yanma da olabilir.

Ancak işlemin yapıldığı bölgede iz kalma riski çok düşüktür. Testte kullanılan materyallerin çok nadir de olsa sızma ve iç çamaşırı hafif boyama riski vardır.

Test esnasında hasta şiddetli bir yanma ya da başka bir rahatsızlık hissederse vakit kaybetmeden bantlar çıkarılmalı, doktor bu konuda bilgilendirilmelidir.

Foto yama testi nedir, nasıl yapılır?

Günlük yaşamdaki bazı maddele, güneş ışınları ile birleşerek alerjik dermatite (fotoalerjik dermatit) yol açabilmektedir. İşte foto yama testi de bu hastalığa neden olabilecek maddeleri saptamak amacıyla yapılan bir tanısal yaklaşımdır.

Foto yama testinde; vazelin içinde hazırlanmış standart antijenlerin (hastalığa neden olabilecek kimyasal ürünlerin) simetrik ve iki taraflı olarak doğrudan sırta yapıştırılması işlemi yapılır. Aradan 2 gün geçtiğinde, yani ikinci gün sonunda sırtın bir yanındaki bant kaldırılıp değerlendirilir, daha sonra ışınlanıp yeniden kapatılır.

Bunun ardından 2 gün daha beklendikten sonra, bantların her ikisi de sırttan alınır ve değerlendirilir.

Deri içi (intradermal) test nedir, nasıl yapılır?

Deri “prick” testi’nin negatif olduğu, ancak yakınmanın solunum yolu allerjisi, atopik dermatit, arı allerjisi ya da ilaç allerjisi ile uyumlu olduğu durumlarda, çoğu kez (steril) solunum yolu allerjenleri, arı allerjenleri ya da ilaçların steril formlarıyla uygulanan bir testtir.

Deri içi alerji testinde, arıtılmış alerjen özleri hastanın kolundaki derinin içine enjekte edilir ve cildin vereceği reaksiyon beklenir, izlenir.

Antijenle birlikte, deriye negatif kontrol olarak steril serum fizyolojik, pozitif kontrol olarak ise histamin enjekte edilir Bu uygulama genellikle böcek zehirlerine ya da penisiline alerjisi olduğundan şüphe edilen hastalara yapılmaktadır.

Test besin alerjenlerini saptamada önerilmez çünkü yüksek düzeyde yalancı pozitiflik ile sonuçlanabilir

Источник: https://www.aysetolga.com/cilt-alerji-testleri-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.