Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Etkili ve sağlıklı bir cilt için yapmamız gereken bazı bakım önerilerine ihtiyacımız var. Cilt bakımı uygulamadan önce ilk yapmamız gereken cilt tipimizi bilmemiz gerektiğidir. Cilt tipimize uygun yapacağımız cilt bakımları ile daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.

Kusursuz bir cilt kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin ortak hayalidir. Cilt bakım ürünleri sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanmalıdır.

Cilt tipinize uygun cilt bakım ürünleri ile cilt temizliğinizi düzenli hale getirin.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Günlük cilt bakımı için cildinizi temiz tutmanız gerektiğini unutmayın. Cilt tipinize uygun bakım ürünleri ile cildinizi temizleyin.

Her ürün kullanımından sonra cildinizi bol ılık su ile durulamayı ihmal etmeyin. Cilt tipiniz her ne olursa olsun kullandığınız bakım ürününden sonra mutlaka bir nemlendirici uygulayın.

Su bazlı ya da nonkomedojenik nemlendiriciler tercih edin.

Güneşin kısa sürede bile cildinize ciddi zararlar verdiğini unutmayın. Bu nedenle dışarı çıktığınız zamanlarda mutlaka cildinize güneş kremi uygulayın. Güneşin zararlı ışınlarından koruyucu kremleri her 2 – 3 saatte bir yenilemeniz gerektiğini de unutmayın.

Ne kadar yorgun olursanız olun makyajınızı temizlemeden uyumayın. Yumuşak makyaj temizleyici ürünler ile makyajınızı çıkartın. Böylece gözeneklerinizin tıkanmasını ve sivilce oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca makyaj malzemeleri ve makyaj fırçalarının kişiye özel olduğunu unutmayın. Aynı ürünleri kullanan kişilerde var olan enfeksiyonun diğer kişiye geçmesi kolaylaşır.

Sağlıklı bir cilt için uyku büyük önem taşır. Düzenli ve iyi bir uyku sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Sigara ve alkol kullanımından uzak durmak, sinir ve stresi hayatınızdan çıkartmak canlı bir cilt için önemlidir.

Cilt bakımı için en önemli maddelerden biri de mutlaka sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Az yağlı süt ürünleri, sebze ve meyve tüketimini arttırarak yağ, tuz ve şekerden uzak durun. Bol bol su içmenin vücuda her anlamda olan faydasıyla cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildin yağlanmasının pek çok nedeni olabilir. Menopoz, doğum kontrol hapları, yanlış bezlenme, ilaç kullanımı, stres, hamilelik ya da genetik yapıdan kaynaklanabilir. Neden her ne olursa olsun yağlı cilt bakımı için yapmanız gerekenler var.

Yağlı Cilt Bakımı

Cildinize karşı her zaman nazik olun, günde en az iki kere cilt bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Bakım yaparken cildin yağ üretimini azaltacak ve pH dengesini düzenleyici ürünler kullanılmalıdır. Yağlı cilde sahip kişilerin gliserin, alantoin ve panthenol içeren ürünler kullanarak cildin pH değerini düzenleyebilir.

Su bazlı nemlendiriciler kullanarak cildin daha fazla parlamasını önleyebilirsiniz. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Güneş koruyucu kremler kullanın ve su bazlı fondöten ve pudralar kullanın.

İlginizi çekebilir :  Yağlı Cildin Avantajları Nelerdir?

İlginizi çekebilir :  Yağlı Ciltlerde Sivilce Nasıl Geçer?

İlginizi çekebilir :  Yağlı Ciltler İçin Doğal Nemlendirici

Yağlı ciltler için Yumurtal Maskesi malzemeleri ve yapılışı şu şekilde olmalı.

Malzemeler

 • 5 damla limon suyu
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 3 damla susam yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri karıştırarak cildinize uygulayın ve yarım saat kadar bekletip durulayın ve ardından cildinize su bazlı nemlendirici krem uygulayın.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildimizin en üst katmanı olan epidermisinin susuz kalması sonucunda ciltte kuruluk meydana gelir. Sebum seviyesinin düşük olması sonucunda cilt kendi nemini koruyamaz ve cilt kurumaya başlar.

Cildinizi her zaman Hindistan cevizi yağı, Hint yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar ile nemlendirin. Sert sabunlar cildin daha fazla kurumasına neden olur. Bu nedenle pH değeri yüksek yumuşak sabunlar kullanın.

Duş sonrasında cildinizi koruyacak gliserin içeren losyonlar ve nemlendiriciler uygulayın. Günde en az 10 bardak su tüketin. Omega-3, A ve E vitamini ağırlıklı beslenin.

Duş sırasında çok sıcak su ve sert lifler kesinlikle kullanmayın.

İlginizi çekebilir :  Cilt Lekeleri için Maske

İlginizi çekebilir :  Alerjik Ciltlere Nasıl Bakım Yapmalı?

Kuru Cilt İçin Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Kuru ciltler için Bal Maskesi malzemeleri ve hazırlanışı şu şekilde olmalı.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tane yumurta
 • 2-3 damla gül suyu

Yapılışı

Tüm malzemeleri karıştırarak cildinize uygulayın. Yarım saat kadar bekleterek ılık su ile durulayın ve ardından cildinize nemlendirici uygulayın.

Источник: https://www.kadingibi.com/cilt-bakimi/

Akneli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Herkesin sahip olduğu bir cilt tipi vardır. Ciltler yağlılık ve kuruluk bakımından üçe ayrılır. Cilt tiplerini yağlı, kuru ve karma olarak sıralayabiliriz. Yapılan araştırmaların sonucunda yağlı ciltlerde akne görülmektedir.

Akne, yüzde oluşan büyük ve iltihaplı sivilceye verilen isimdir. Yağlı ciltlerde ergenlik dönemiyle beraber akneler oluşmaya başlar. Akneli ciltlerin cilt bakımı oldukça zordur.

 Akneli cilt bakımının nasıl yapılacağı hakkında en geniş bilgileri ise bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Herkes güzel ve duru bir cildi olsun ister. Bu ise her zaman mümkün olmayabilir. İyi bir cilde sahip olmak için çaba gösterilmesi gerekir. Eğer akneli bir cildiniz varsa bunun bakımını yapmak iki kat daha zor hale gelir. Aknelerin çıkmaya başlaması ile cilt kusuru belirir.

Tırnakla, elle müdahale edilen akne daha da uzun süre ciltte kalmaya başlar. Akne oluşumunun sonucunda da ciltte önemli izler bırakır. Yüzde beliren bu akne asla el ile dokunulup sıkılmamalıdır. Çünkü akne içerisinde iltihap barındırır. Sıkıldığında tırnaktan iltihap kapabilir.

İltihabın yüzün diğer bölümlerine sıçraması sonucunda da ne yazık ki yüzün geriye kalan kısımlarında da akne oluşmaya başlar. Bu nedenle akne ile mücadele etmek bir hayli zordur. Akne oluşumunun önüne geçilmesi için cilt temizliğinde büyük bir titizlik gösterilmesi gerekir.

Aşağıda bu konu hakkında yer verdiğimiz maddeleri dikkate alarak akneli cilt temizliğini yapabilirsiniz.

Cilt temizliği yapımında kullanılan piyasada satışa sunulmuş olan pek çok peeling, maske, losyon gibi ürünler vardır. Ancak yağlı ciltler ve akneye sahip olan insanların daha farklı ürünlerle cilt temizliği yapmaları gerekir.

Cilt temizliği için satılan pürüzlü küçük ufak toplu temizleme jelleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Akneye sahip ciltler için bu temizleyici ürünler zararlıdır. İçerisinde bulunan ufak toplar aknenin zarar görmesine neden olur.

Bu nedenle kesinlikle akneli ciltler bu tip temizleyicileri kullanmamalıdır. Ancak bunun yerine akne kurutucu tarzda temizleyiciler kullanılabilir.

Kendinize ve cildinize en uygun temizleyicinin ne olduğunu uzman doktorlardan öğrenebilirsiniz. Bu şekilde akneli ciltleri olan kişiler kesinlikle yüzlerini temizlemeden yatmamaları gerekir.

Çünkü yatak ve yastık tüm gece boyunca yüzümüzle temas eder. Bu durumda akneli ciltler de gece boyunca korunmak için yatmadan önce bir cilt temizliğine ihtiyaç duyarlar.

Bunun için de yüz temizliğini her sabah ve akşam mutlaka yapmaları gerekir.

Akneli cilt temizliği yapıldıktan sonra mutlaka kurulanmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü gün içinde kullanılan havlu ile yüz kesinlikle kurulanmamalıdır. Temizlenen cilt havluya silindiğinde aknedeki mikrop havluya bulaşır, aynı şekilde havluda bulunan mikroplar da cilde bulaşır. Bu nedenle temizlenen cildin kağıt havlu yardımıyla nazik dokunuşlarla temizlenmesine dikkat edilmelidir.

3. Akneli Cilt Temizliğinden Sonra Cilt Toniklenmeli

Temizlenen cilt temizleyici sayesinde tüm yüzeydeki gözeneklerin açılmasına neden olur. Açılan gözeneklerin de toniklenmeye ihtiyacı vardır.

Bu gözenekler açıldıktan sonra tonikleme işlemi uygulanmazsa bölge mikrop kapabilir. Havada dolaşan kötü mikroplar hemen cilde yapışarak yeni bir akne oluşumunu tetikleyebilir.

Bu nedenle cilt temizliğinin yapılmasının ardından cildin hemen toniklenerek gözeneklerin temiz kalması sağlanmalıdır.

4. Kullandığınız Ürün Kozmetik Ürünse İçeriğine Dikkat Edilmeli

Kozmetik mağazalarında satılan binlerce yüz temizleme ürünü vardır. Bu yüz temizleme için kullanılan ürünlerin hemen hemen tamamı farklı cilt tipleri içindir. Akneli ciltler de eğer böyle bir temizleyici kullanıyorsa ürünün içeriği hakkında bilgi edinerek ürünü kullanmaya başlamalıdırlar.

Örneğin akneli cilt temizliğinde kesinlikle pürüzlü temizleyiciler tercih edilmemelidir. Taneli temizleyiciler akneli cilde zarar verir. Akneli cilt genelde hassas cilt olarak bilir. Bu ciltler taneli temizleyici ile tahriş olabilir.

İşte bu nedenle akneli ciltler için oluşturulan kozmetik ürünleri düz ve jel kıvamında olmalıdır.

5. Evde Doğal Yöntemlerle Hazırlanabilen Maskeler Kullanılabilir

Dışarıda satılan kozmetik ürünlerinin yerine evde kendinizin hazırlayarak daha doğal yöntemlerle akneli cilt temizliğini yapabilirsiniz. Bu sayede hem daha kolay hem de daha etkili yollarla cilt temizliğinizi yapabilirsiniz.

Öncelikle temizleyicilerin oluşturulmasında nar kullanılabilir. Kış aylarında nar kabuğundan elde edilen bir maske yapılabilir. Nar kabuğundan ayrılarak suda kaynatılır. Ortalama on dakika boyunca kaynayan nar kabukları sarı haline geldiğinde ocağın altını kapatın.

Kaynayan nar suyunu süzün ve varsa eğer evinizde var ise sprey şişesine koyun ve buzdolabında bunu koruyun. Bu toniğin içerisine portakal suyu da damlatarak cilt temizliğinin yapılmasından sonra düzenli olarak kullanılabilir.

Küçük parçalar halinde elinize pamuk alıp bir iki damla bu nar kabuğu suyunu damlatıp tüm cildinize bunu güzelce yedirebilirsiniz. Kısa bir sürede akneli cilt bakımı için böyle bir tonik hazırlayabilirsiniz.

Akneli cilt bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt olarak yumurta maskesini de uygulayabilirsiniz. Yumurtanın akı aknelerin kurumasına yardımcı olur. Bu nedenle bir yumurta akı ve sarısı ayrılarak akı yüze yedirilebilir.

Yumurtanın akını hiçbir şekilde çırpmadan cilde sürebilirsiniz. Cildiniz zamanla kurumaya başlayacaktır. Kurumaya başlaması ile beraber cildinizi ılık bir su yardımı ile yıkayabilirsiniz.

Böylece akne oluşumunu da engelleyebilir, cilt temizliğini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Diğer bir temizleme yöntemi ise cilt için hazırlanacak olan bir fesleğen maskesidir. Fesleğen güçlü bir kokuya sahiptir. Bu kokuya sahip olmasının yanında da ciltteki aknelere olumlu etki etme özelliği vardır. Fesleğen taze olarak toplandıktan sonra birazcık su ile beraber kaba koyulur. Kabın içerisinde bulunan su ve fesleğen kaynatılarak kullanıma hazır hale gelir.

5 – 10 dakika boyunca bu karışım kaynatılır. Su soğuduktan sonra da pamuk yardımı ile beraber tonikleme yöntemi ile cildinize bu karışımı uygulayabilirsiniz. Ayrıca akneli cildin temizliği için deniz tuzu da faydalıdır. Deniz tuzunda bulunan kristaller aknenin kurumasına yardımcı olmaktadır.

Zaten kuruma ve kurutma yöntemi de aknenin kısa zamanda ciltten uzaklaşmasını sağlar.

Источник: https://evdesifa.com/akneli-cilt-bakimi-nasil-yapilir/

Güzel Görünmek İçin Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Yaptığımız yoğun makyajlar bazen bizi başka bir kimliğe büründürüyor. Oysaki yüzümüze uygulayacağımız ufak rötuşlarla daha genç, daha ferah, daha doğal ve kendimiz gibi olduğumuz bir görüntüye kavuşmak mümkün. Böylece yapaylıktan uzaklaşıyoruz, zamandan tasarruf ediyoruz ve cildimizi ağır makyaj bazlarından arındırıyoruz. Öncelikle ilk kuralımız her zaman olduğu gibi;

Güzel Görünmek İçin Cilt Temizliği

Cildimiz bizim aynamız o yüzden makyaj olsun olmasın düzenli olarak cildimizi temiz tutmalıyız. Doğal makyaj önerileri denildiğinde de aklımıza ilk gelmesi gereken cilt temizliği. Öncelikle bir yüz temizleme ürünüyle yüzünüzü kirlerden arındırmalısınız. Daha sonra bir tonik yardımıyla gözeneklerinizi sıkılaştırın.

Kullandığınız ürünlerin cilt tipinize uygun olmasına kesinlikle özen göstermelisiniz aksi takdirde cilt tipinize uygun olmayan bir ürün aşırı kuruluk, yağlanma ve sivilcelere neden olabilir.

Eğer elinizde bir toniğiniz yoksa sakın üzülmeyin. Gül suyu veya maden suyu tonik özelliğine sahip doğal ürünlerdir.

En son işlem olarak yine cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle yüzünüzü nemlendirin.

Yüzümüzü tertemiz bir hale getirdikten sonra sıra geldi dudaklara. Çatlamış, kuru dudaklar hepimizin keyfini kaçırır ve makyajımıza gölge düşürebilir. O yüzden dudaklarımıza peeling yapıyoruz.

Bal ve şeker ikilisi dudaklar için doğal bir peeling yöntemidir. Eğer bu imkanlara sahip değilsek mutlaka bir dudak nemlendiricisiyle dudaklarımızı nemlendiriyoruz.

Yüzümüzü doğal makyaj için hazırladık, evet artık makyajımıza başlayalım.

Doğal Görüntünün Sırrı BB/CC Krem

Fondötenler hem bizleri olduğumuzdan daha yaşlı gösteriyor hem de cildimizin düşmanı. Eğer çok sorunlu bir cildiniz yoksa BB kremler kesinlikle doğal görüntünüzün en büyük yardımcılarından biri olacaktır.

İstediğimiz doğal bir görüntüyse zaten cilt lekelerimiz ve çillerimiz gözümüzde büyümemeli. Fakat sivilcelerimiz gerçekten rahatsız edici boyuttaysa su bazlı kaliteli fondötenler kullanmamız gerekiyor.

Aksi durumda kötü ürünler sivilcelerimizi arttırabilir.

Fondöten veya BB kremlerde en önemli şey kullandığınız ürünün cilt alt tonunuza uymasıdır. Cilt alt tonunuzu öğrendikten sonra cilt renginize uygun ürünü arayabilirsiniz. Yalnız mağazalardaki ışık oyunlarına dikkat edin.

Konuya başlarken doğal makyaj önerileri dedik o halde bizi doğallıktan alıkoyan ürünlere veda etmemiz gerekiyor. İşe ilk olarak fondötenden başladık. Sıra yüzü pul pul ve yaşlı gösterebilen pudralarda. Hadi pudradan da kurtulalım. Ama ben pudramdan vazgeçemem diyorsanız tercih edeceğiniz pudra transparan pudra olmalı.

Gözlerimiz Doğallığımızın Anahtarı Olsun

Gözlerimiz kalbimizin aynası, duygularımızın tercümanı. Neden yoğun makyajlarla duygularımızı gizleyelim?

Doğal bir görünüm istiyorsak aslında sadece bir rimel bile bize yetebilir. Kirpiklerimizi yoğun, uzun gösteren rimeller göz farı ihtiyacımızı ortadan kaldırır ve bize en doğal görüntüyü kazandırır.

Yine de eyeliner ya da göz farım olmadan yapamam diyenler varsa onlara da minik tavsiyelerimiz var: İncecik ve kısa kuyruklu bir eyeliner ya da nude tonlarında iyice dağıtılmış bir far da size doğal görüntüyü verecektir.

Yanak ve Dudaklar Arka Plana

Fondöten seçerken cilt alt tonunuzu bulmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Tüm ürünlerde hatta giysi ve saç renginizde bile cilt alt tonunuz sizin anahtarınız.

Cilt alt tonunuza göre şeftali ya da açık pembe tonlarındaki allıkları elmacık kemiklerine yok denecek kadar az uygulamalısınız. Dudaklarınızda ise dudak renginizin bir iki ton koyusunu kullanabilirsiniz.

Bizim size asıl önerimiz ise hafif sedefli parlatıcılar ya da bal mumu özlü parlaklık veren kremler kullanmanızdır.

İfademizin Anahtarı Kaşlar

Kaşlar belki de ifademizin en önemli belirleyicisi. Ne kadar boyalı ve kalın ya da incecik kaşlarımız olursa o kadar yapmacık ve yaşlı görünebiliriz. O yüzden kaşlarımızı olabildiğince doğal şekli etrafında toplattırmalıyız. Kalın kaşlar hem moda hem de görüntümüze gençlik katıyor ama kaşlarınız kalın değilse yine de üzülmeyin, badem yağı gibi doğal ürünlerle kalınlaştırmanız mümkün.

Cilt Bakımının Ne Gibi Faydaları Vardır?

Cilt bakımı yapmak birçok kişi tarafından dikkat edilmeyen bir konu olsa da aslında hiç de ihmal edilecek bir şey değildir. Cilt bakımı yapan ve yapmayan kişilerin karşılaştırılması durumunda özellikle ilerleyen yaşlarda oldukça fazla farklılıklar göze çarpacaktır.

 • Cilt bakımı yapmak cildin derinlemesine temizlenerek parlak ve güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Düzenli olarak yapılan cilt bakımları ile cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesi oldukça mümkündür.
 • Yaşlanmayı hiçbir kadın istemez fakat yaslamanın durdurulması mümkün olmadığı gibi engellenmesi yapılan cilt bakımları ile mümkündür.
 • Cilt bakımı yapmanın psikolojik olarak insan üzerinde olumlu etkileri vardır. Cilt bakımı yapan bayan kendini daha bakımlı ve özel hissedeceğinden cilt bakımının ruh sağlığı üzerinde böyle de bir etkisi vardır.

Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Cilt bakımı yaparken mümkün olduğu kadar kimyasal cilt bakım ürünlerinden uzak durarak doğal yollarla cilt bakımı yapmaya özen gösterilmelidir. Cildin doğal yapısını bozmadan yapılan bir cilt bakımı oldukça etkili olacaktır.
 • Cilt bakımı yaparken uyguladığınız maskenin tavsiye edilen süresinin dışına çıkmamaya özen gösterin. Bazı kullanılan maddeler uzun süre ciltte durması halinde yüzde kızarıklıklar ve tahrişe neden olacaktır. Bu konuda hassas davranarak cildinizi koruyabilirsiniz.
 • Cilt bakımı yaptıktan sonra tonik olarak yine doğal bir tonik kullanmalısınız. Gül suyu tonik olarak uygulandığında oldukça güzel sonuçlar vermektedir.
 • Cildinizin temizliği sizin güzelliğinizi gösterecektir. Bu yüzden yaptığınız cilt bakımlarını düzenli ve disiplinli bir şekilde yapmaya özen gösterin. Bir kere yapacağınız cilt bakımlarından mucizeler beklemek yerine düzenli olarak yaparsanız çok daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Güzel Görünmek İçin Yapılması Gerekenler

Güzel görünmek ve herkes tarafından beğenilmek hemen hemen her kadının hayalidir. Bu yüzden gerek günlük hayatta gerekse özel günlerde kadınlar baştan aşağı detaylara dikkat etmektedirler. Yapılan kombinler ve kullanılan aksesuarlar görünüm bakımından oldukça önemlidir.

Kusursuz Görünmenin Yolları Nelerdir?

Kural 1: Doğru Elbise

Kıyafet seçimi yaparken bayanların birçoğu modayı takip ederek kombinler yapmaktadır. Modayı takip etmek her ne kadar şıklık açısından önemli olsa da unutulmaması gereken en önemli kural fiziğinize uygun olan kıyafeti seçmenizdir. Beğendiğiniz bir kıyafet size yakışmıyorsa eğer sırf moda olduğu için tercih etmemelisiniz.

Kural 2: Doğru Aksesuar

Aksesuar kullanımında da modayı takip etmek önemlidir. Sürekli olarak yeni modellerde ve tarzlarda aksesuarlar bayanların beğenisine sunulmaktadır. Kıyafetinizin rengine ve tarzına uygun aksesuar seçmeniz doğru bir kombin yapmanız için oldukça önemlidir.

Kural 3: Ayakkabı ve Çanta

Yapılan kombinlerin en önemli parçaları hiç şüphesiz ki ayakkabı ve çantadır. Ayakkabı ve çanta uyumu size her ortamda şıklık kazandıracaktır.

Kural 4: Saçlar

Saçlar her bayan için önemlidir. Sağlıklı ve gür saçlar her bayanın hayalidir fakat saçların uzaması ve sağlıklı olması özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Saçların rengi kusursuz görünmenin 5 altın kuralı arasında yer almaktadır.

Kural 5: Cilt Bakımı

Cildin güzel ve bakımlı olması da kusursuz görünmek için önemlidir. Düzenli olarak cilt bakım rutini oluşturmalı ve cildinizin parlak ve güzel görünmesi için bakım yapmalısınız.

Evde Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tonik, Peeling, Maske

Источник: https://saglikhaberleri.com/guzel-gorunmek-icin-cilt-bakimi-yaparken-nelere-dikkat-edilmelidir/

Pudra alırken nelere dikkat edilmeli?

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Pudra alırken nelere dikkat edilmeli?

Makyaj malzemeleri arasında en çok kullandığımız pudra aslında çok dikkat edilerek alınması gereken bir makyaj malzemesidir. Bu nedenle ünlü bir güzellik uzmanından pudra hakkında bir çok bilgi aldık ve sizlerle paylaşmak istedik. Kendisine sorduğumuz pudra alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna oldukça fazla cevaplar verdi.

Bu bilgiler arasında pudra nedir, pudra ne işe yarar, pudra alırken nelere dikkat edilmeli, pudra nasıl sürülür gibi bir çok soru yönlendirdik ve cevapları tek tek not ettik.

Pudra alırken nelere dikkat edilmeli konusuna başlamadan önce sizlere pudra hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle sizlere pudra nedir? açıklayalım.

Pudra Nedir?

Makyaja yeni başlayanlar hatta bir çok kadın pudrayı fondöten ve kapatıcı ile karıştırır. Pudranın cilt rengini dengelediğini düşünür. Aslında pudra, fondötenden sonra kullanılması gereken bir makyaj malzemesidir.

Pudra, makyajın sabitlenmesi için kullanılır. Böylece yapılan makyaj daha uzun süre cildinizde kalıcı olur. Pudra çeşitleri arasında bulunan bazı pudralar da cildin daha mat görünmesini sağlar.

Pudra Ne İşe Yarar?

Pudra ne işe yarar diye bir soru soracak olursanız, pudra cilde sürülen kapatıcı, fondöten, nemlendirici gibi makyaj malzemelerinin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlar. Kısacası kalıcılığı arttırır.

Önemli bir gecede durmadan makyaj tazelemek yerine pudra ile makyajın daha kalıcı olması sağlanır. Böylece hem zamandan hemde hemde güzelliğinizden bir şey kaybetmemiş olursunuz.

Bunun dışında yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler pudra kullanarak makyajın parlamasını da engellemiş olurlar. Hemen hemen her makyajla beraber pudra kullanılır. Kısacası pudra kadınların vazgeçilmez makyaj malzemelerinden birisidir.

Bu kadar önemli ve her makyaj çantasında bulunması gereken bir malzeme olan pudranın satın alınırken de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır.

Pudra Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Pudra alırken, aldığınız pudranın cilt tipinize uyumlu bir pudra olduğundan emin olmalısınız. Yağlı, karma, kuru ve hassas cilt tiplerine göre pudra seçimi yapılmalıdır. Aksi halde yanlış alacağınız pudra cildinize zarar verebilir.

 • Pudra alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında pudranın kullanım süresi de önemlidir. Çok fazla makyaj yapmayan birisi pudrayı daha az kullanacağından kullanım süresine dikkat etmelidir. Bazı pudraların ömrü 1 sene iken bazı pudraların kullanım süresi 2 yılı geçebiliyor.

 • Pudra alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside alacağınız pudranın cilt renginize uygun olmasıdır. Aynı zamanda fondöten rengine uygun bir pudra alırsanız kombini tamamlamış olursunuz.

  Eğer yanınızda fondöten yoksa mutlaka bileğinize biraz sürüp cilt renginize uygun pudrayı bulmaya çalışmalısınız.

Toz Pudra

Toz pudra, cildin parlak, aydınlık ve daha açık ton göstermesini sağlar. Ancak kompakt pudra çeşidine göre daha problemlidir. Toz pudra cilde sürülmeye çalışılırken tozlar elbiselere düşüp iz yapabiliyor.

Kompakt Pudra

Kompakt pudranın kullanımı toz pudraya göre çok daha basittir. Cilde kadifemsi bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda toz pudraya göre daha uzun kullanım süresi vardır. Pudra çeşitleri arasında kadınların en çok tercih ettiği pudra çeşididir.

Bazı bayanlar fondöten kullanmayı sevmez. Fondöten sevmeyen bayanlar tek başına kompakt pudra kullanabilir.

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudranın nasıl sürüleceğini bir çoğumuz biliriz. Ancak yinede açıklamamızda fayda var. Çünkü toz pudranın ayrı kompakt pudranın ayrı sürülme tarzı var.

Toz Pudra Nasıl Sürülür?

Toz pudrayı sürerken sünger kullanmanızı öneririz. İlk önce fondöteni kullanmanızı ve ardından önce yanaklara ardından tüm yüzünüze sünger yardımı ile sürmenizde fayda var.

Sünger ile sık aralıklar ile yanaklara ve yüzünüze dokunuşlar yaptıktan sonra ovalama tekniği ile sürmeniz daha iyi olur. Eğer pudranın cildinizde daha doğal durmasını istiyorsanız kalın tabaka olarak sürmeniz gerekir.

Kompakt Pudra Nasıl Sürülür?

Kompakt pudra da toz pudra da olduğu gibi sünger ile sürülmesi tavsiye edilir. Ancak kompakt pudranın sürülüş şekli vurarak değilde sürülerek yani ovalama tekniği ile sürülmesinde fayda var. Kullanımı daha kolay olduğundan bayanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Pudra Sürmenin Püf Noktaları

 • Pudrayı sürmeden önce fondöten kullanmalısınız. Ancak fondöten kullanmıyorsanız tercih olarak komapkt pudra kullanmanızı öneririz.
 • Cildinize pudra sürmeden önce nemlendirici veya makyaj bazı kullanmalı, kullanımdan 2 dakika sonra pudrayı kullanmanızı öneririz. Bu şekilde cilt nemlendirici ve makyaj bazını emmiş olacaktır.
 • Pudrayı cildinize sürerken cilt çizgilerine ve kırışıklıklara dikkat etmelisiniz. Eğer o bölgelere gelişi güzel sürerseniz çizgileri ve kırışıklıkları daha çok belli etmiş olursunuz. Özellikle toz pudra da bu durum daha zor yapılır. Bu gibi durumlarda pudra içerisine çok az fondöten karıştırarak sürmeniz hataları kapatacaktır.
 • Cildinizde tüylenme varsa pudra sürmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü tüylenme olan cilde pudra sürüldüğünde tüyler daha çok görünmektedir.
 • Eğer cilt renginize uygun pudra bulamadınız ve acil bir yere yetişmeniz gerekiyorsa sizlere önereceğimiz pudra, şeffaf pudradır.

Pudra Kullanmanın Faydaları

Pudra kullanmanın faydaları olarak size tek söyleyeceğimiz anlık güzellik veya bir kaç saat güzel görünüm diyebiliriz. Pudranın makyaj ile kullanıldığını ve hiç bir zaman cildinizdeki hataları sonsuza kadar kapatamayağından anlık veya makyaj süresi boyunca sizi güzel gösterecektir.

Pudra Kullanmanın Zararları

Pudra kullanmanın bir kaç zararı vardır. Aslında doğal olmak her zaman güzeldir. Ancak bazı cilt hatalarının onarılması uzun yıllar alabilir. Pudra bu hataları anlık olarak kapatmanıza yarar. Buna göre pudra kullanmanın zararları şu şekildedir;

 • Pudra, cilt gözeneklerini tıkar.
 • Cilt gözeneklerini tıkadığında cilt rahat bir nefes alamaz ve sivilce oluşumu başlar.
 • Bazı hassas ciltlere pudra sürüldükten sonra alerji ve kızarıklık gösterebilir.
 • Pudra sürüldükten sonra uzun süre ciltte kalırsa cildinizi hassas cilde dönüştürebilir.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/pudra-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.