Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Cilt Gençleştirme

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

İnsanoğlu yüzyıllardır genç kalmanın sırrını araştırıyor. Hiçbirimiz aynaya baktığımızda yüzümüzde kırışıklık görmek istemiyoruz.

Yıllar geçip yaşımız ilerledikçe yüzümüzde yılların izleri de artıyor, ancak ruhumuz yaşlanmıyor ve biz yüzümüzün de yıllara meydan okumasını istiyoruz. Her geçen gün yeni teknolojilerle yıllarla savaş daha da kolaylaşıyor.

Ebedi gençliği bulabilir miyiz bilinmez ancak bu savaşa ne kadar erken başlarsak o kadar iyi sonuç alabiliriz.

Bu sayfamızda açıklanan cilt gençleştirme yöntemleri, sadece cildin yaşla beraber kaybettiği kollajeni arttırarak yüzdeki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltıp cildin elastikiyetini arttırmak için kullanılan yöntemleri kapsamaktadır.

Botulinum toksini (dysport) ve yüz dolgu enjeksiyonları da cildin yaşlanmasının önüne geçmek için kullanılabilmekle beraber birebir kollajeni arttırmaya yönelik cilt gençleştirme yöntemleri kapsamına girmediğinden farklı bir bölümde incelenecektir.

Kollajeni arttırmaya yönelik cilt gençleştirme tedavilerinde kullanılan yöntemleri 6'ya ayırabiliriz:
1. Lazer sistemleri
2. Radyofrekans sistemleri
3. Fokuslu Ultrason sistemi
4. Hücresel yöntemler
5. Kimyasal yöntemler
6. Fiziksel yöntemler

1. Lazer Sistemleri İle Cilt Gençleştirme

Cilt gençleştirme tedavisinde en çok kullanılan lazer sistemleri Nd:YAG ve fraksiyonel CO2 lazerlerdir.

Nd:YAG Lazer uygulaması ile cilt gençleştirme: Cildimizdeki kollajen sentezi ve miktarı ilerleyen yaşla birlikte azalır. Cilt kırışıklıklarının ve sarkmasının azaltılması amacıyla kullanılan Nd:YAG (Neodymium Yttrium Aluminium Garnet – Nd:Y3Al5O12) lazer sistemlerinin hastalardaki memnuniyeti oldukça yüksektir.

Nd:YAG lazer cihazlarının yaydığı lazer ışınlarının cildimize verdiği sıcaklığın etkisiyle cilt altında kollajen sentezi artar.

Cildimizin kırışıklık seviyesine bağlı olmakla birlikte ortalama olarak yılda 2 kez tekrarlanacak 4-6 seanslık Nd:YAG lazer uygulamasının yeterli olduğu söylenebilir. Bu uygulamalarda seans aralıkları 2 haftada bir olacak şekilde yapılmalıdır.

Nd:YAG lazer uygulamaları sürecinde en önemli nokta cildin güneşten korunmasıdır.

Fraksiyonel CO2 Lazer ile Cilt Gençleştirme: Yaşlanma sürecinde, güneşten kaynaklanan hasara şehir yaşantısının getirdiği hava kirliliğinin zararlı etkileri de eklendiğinde cildimizdeki kollajen yıkımı daha da hızlanır.

Kollajen konnektif dokunun esas protenidir ve cildimizdeki kollajen sentezi azaldıkça kırışıklıklar giderek artmaya başlar.

Cilt gençleştirme için kullanılan yeni nesil fraksiyonel CO2 lazerler, tüm cilt yüzeyini etkileyen konvansiyonel CO2 lazerlerin yapamadığı biçimde ciltte mikroskobik kanallar açarlar. Bu uygulamada amaç, kollajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapıların seçici termal hasara uğratılmasıdır.

Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki bölgede hasar görmemiş olan canlı hücreler termal hasara uğramış alana göç eder ve oradaki onarım mekanizmasını uyarmaya başlarlar.

Bu mekanizma sayesinde cildimizin altında yeni kollajen sentezi artar.

Bahsedilen bu yeni nesil fraksiyonel CO2 lazerler cildimizin üst yüzeyine klasik CO2 lazerlere göre çok daha az hasar vererek işlevlerini cildin altında gerçekleştirmekte ve iyileşmenin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadırlar. Böylece hastalar sosyal yaşantılarına daha kısa süre içinde dönebilmektedirler.

2. Radyofrekans Sistemleri İle Cilt Gençleştirme

Radyofrekans sistemleri radyo dalgaları ile cildin derin tabakalarını ısıtırken özel soğutucu içeren ve cildin ulaştığı ısıyı gösteren özel başlığı sayesinde üst yüzeye hasar vermez.

Isınan kollajen kısalır ve yeni kollajen sentezini tetikler. Cilt gençleşme süreci 2-3 ay arasında başlar. Seanslar haftada bir uygulanır. Cildin durumuna göre 4-8 seans arası uygulanmaktadır.

Seans süresi 40-60 dakika arasındadır.

Fraksiyonel iğneli Radyofrekans; Yeni nesil fraksiyonel iğneli radyofrekans tedavisi, uç kısmı izole olmayan altın iğnelerle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sadece iğnelerin uç kısmında radyofrekans enerjisi oluştuğundan cildin en üst tabakasına hasar vermez. Bu şekilde radyofrekansın daha derin dokuları daha efektif şekilde ısıtmasını sağlar.

Aynı zamanda bu iğnelerin uzunlukları ayarlanarak 0,5 ile 3,5 mm arasındaki farklı derinliklere radyofrekans enerjisi verilebilir. Buna 3D (üç boyutlu) tarama denir. Bu yüzden alınan sonuçlar çok daha iyidir. Doku sıkılaştırma ve lifting (gerdirme) özellikleri klasik radyofrekans tedavisine göre daha fazladır.

3. Fokuslu Ultrason ile Cilt Gençleştirme

Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak farklı cihazlarla cerrahisiz cilt gençleştirme ve sıkılaştırma işlemleri yapılabilmektedir. Bu alanda en yeni yöntemlerden biri Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason (HIFU) sistemidir.

Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason Sistemi Hangi Amaçlarla Kullanılmaktadır? Bu sistem; • Yüz ovalini toparlamaktadır. • Gıdı sarkmasını azaltmaktadır. • Kaşları kaldırmaktadır.

• Cildin genelinde sıkılaşma ve ince kırışıklıklarda azalma sağlamaktadır. • Burun kenarından ağız kenarlarına inen nazolabial olukları azaltmaktadır. • Gözenekleri daraltmaktadır.

• Boyun ve dekolteyi sıkılaştırmaktadır.

Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason Sistemi Etkisini Nasıl Gösterir?
Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason yönteminde ultrason dalgası noktalar halinde dokuda odaklanır. Hedef bölgedeki moleküllerin titreşimi artar. Sürtünmeyle birlikte ısı enerjisi ortaya çıkar.

Dolayısıyla kontrollü olarak, kas üstündeki fibröz yapı olan fasyada (SMAS) ve derin dermis tabakasında koagülasyona sebep olur. Vücut tarafından yara dokusu olarak algılanan bu bölgelerde yoğun kollajen aktivasyonu gelişir.

Dolayısıyla ciltte sıkılaşma ve gençleşme meydana gelir.

4. Hücresel Yöntemlerle Cilt Gençleştirme

Hücresel yöntemlerle cilt gençleştirmede, bağ dokusu esas elemanı olan kollajeni arttırmak amacıyla kişinin kendi hücreleri sayıca arttırılarak cilt altına enjekte edilirler. Bu yöntemlerden biri PRP bir diğeri de Fibrocell yöntemidir.

Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma (PRP) uygulaması ile cilt gençleştirme (Antiaging)

PRP (Plalet Rich Plasma), platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazmanın kısaltılmış adıdır. PRP tedavisinde bir hastadan alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye şırınga yoluyla geri verilmesi yöntemidir. PRP tedavisin amacı yaşlanmış ve hasar görmüş cilt ve cilt altı dokuların uyarılmasıyla cildin yenilenmesini ve gençleşmesini sağlamaktır. Platelet yani trombosit hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlaması yanında vücuttaki hasarlı damarların ve diğer dokuların onarılmasını sağlayan büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Doku hasarı olduğunda onarım süreci plateletler ile başlar. PRP uygulaması ile, uygulama yapılan bölgeye içeriğinde büyüme faktörleri bulunan çok fazla sayıda platelet ulaştırılarak kök hücre aktivasyonu gerçekleşmektedir.

Bu yöntemde hastanın kendi kan hücreleri dışında herhangi yabancı bir madde kullanılmadığından alerji riski kesinlikle yoktur.

Hücresel Doku Yenileme sistemi ile cilt gençleştirme (Fibrocell): Hücresel doku yenileme için kullanılan Fibrocell tedavisi, patentli bir otolog (hastanın kendi dokusundan elde edilen) hücre tedavisidir. Hastadan alınan dokudaki fibroblast hücreleri laboratuar ortamında üretilip tekrar hastaya geri verilmektedir.

Fibroblast hücreleri konnektif dokudaki matriks fibrilleri üreten hücrelerdir. Bu matriks fibriller cildin kuvvet ve elastisitesinden sorumludur.
Fibroblastlar, ekstrasellüler matriks komponentlerini sentez ederek cilt yapısını iyileştirir.

Kollajeni ve matriks fibrillerini sentezleyerek yara iyileşmesi ve doku tamirini sağlarlar.

5. Kimyasal Yöntemler İle Cilt Gençleştirme

Kimyasal yöntemlerden kastedilen cilt üstüne veya altına cildi yenileyici farklı kimyasal maddelerin uygulanmasıdır. Bu yöntemler mezoterapi, hyalüronik asit enjeksiyonları (ışık dolgusu, gençlik aşısı), kimyasal peeling ve endopeel'dir.

Mezoterapi (Mezolift) yöntemi ile cilt gençleştirme : Güneş ışınlarından kaynaklanan cilt hasarı ve kollajen kaybının birleşmesiyle cildin dolgunluğu ve görünümü olumsuz yönde bozulur.

Mezoterapi yoluyla hyalüronik asit, vitaminler, antioksidanlar, aminoasitler, somon DNA’sı ve büyüme faktörleri cilt altına enjekte edilir.

Bu maddeler cilt altında kollajen sentezini uyararak kırışıklık oluşumunu yavaşlatır, ciltte sıkılaşma sağlar ve cilt üzerindeki lekeleri azaltarak cilde daha parlak bir görünüm verirler. Haftada bir olmak üzere 4-8 seans arasında uygulama yapılması önerilmektedir.

Işık Dolgusu :

Işık dolgusu denilen uygulamada kişinin cilt altına yoğun hyaluronik asit, 8 aminoasit, 3 antioksidan, 3 mineral ve vitaminler verilmektedir. Bu şekilde cilt altı bağ dokusunda hızlı bir yenilenme ve kollajen üretimi meydana gelmektedir. Uygulamalar ayda bir olacak şekilde 3 kez yapılmalıdır. Ancak cilt onarım ihtiyacı daha fazla olan ileri yaştaki kişilere daha sık ve daha fazla sayıda uygulama yapmak gerekebilir.

Gençlik aşısı :

Gençlik aşısı olarak tabir edilen uygulamada kişinin cilt altına yoğun bir şekilde hyalüronik asit enjekte edilir. Hyalüronik asit kollajenin yapı taşıdır. Dışarıdan desteklenen kollajen uyarılır ve yapımı hızlanır. Cildin kırışıklık durumu fazlaysa o zaman bir kısmı çapraz bağlı olan hyalüronik asitler seçilebilir. Bu şekilde elde edilen etki daha hızlı ve daha kalıcı olacaktır. Uygulamalar 15 gün ila 1'er ay aralıklı olmak üzere 3-4 seans halinde yapılmalıdır. Yılda bir kez bu kür tekrarlanmalıdır.

Kimyasal Peeling :

Cilt gençleştirmede kullanılan diğer bir yöntem de kimyasal peeling uygulamasıdır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kimyasal peeling sonrası derinin dermis tabakası yani bağ dokusu kalınlaşmaktadır. Dolayısıyla ince kırışıklıklarda azalma ve ciltte sıkılaşma gözlenmektedir. Kimyasal peeling uygulamaları kış döneminde yapılmalıdır ve uygulama sonrası cilt, güneş koruyucular ile desteklenmelidir. Seanslar peelingin derinliğine göre 1-3 hafta arasında uygulanmaktadır. Kişinin durumuna göre 3-10 seans arası uygulama yapılmaktadır. Seans sonrası ciltte hafif pembelik ve peeling derinliği arttıkça soyulmalar olabilmektedir.

Endopeel :

Endopeel uygulaması özellikle yüz bölgesinde sarkma başlayan kişilere önerilen bir tedavidir. Kas içine yer fıstığından elde edilen karbolik asit ve araşidonik asit uygulanmaktadır. Enjeksiyon sonrası lifting (gerdirme) etkisi dakikalar içinde başlar ve 10 gün içinde yüz tam olarak yeni şekline kavuşur. Bu işlemin aynı zamanda peeling etkisi de olduğundan işlem sonrası daha parlak ve canlı bir cilt ortaya çıkmaktadır. Endopeel özellikle ciltlerinde sarkmadan şikayetçi olup cerrahi bir işlem yaptırmaktan korkan hastalar için uygun bir yöntemdir. Bu yöntemin yaratıcısı İsviçreli bir doktor olan Alain Tenenbaum’dur. Dünyada 13 yıldır uygulanmaktadır. Herhangi bir yan etki riski yoktur. Bu yöntem yaklaşık 6 ay etkinliğini sürdürür. Tekrarlayan uygulamalarla seans aralığı uzamaktadır. Uygulama yapmadan önce cilt lokal bir anestezikle uyuşturulur. Uygulama sırasında kişi de hafif ağrı ve yanma hissi oluşabilir. Uygulama sonrası birkaç gün süren ödem bazen de hafif morluklar oluşabilir.

PDO İplerle Gençleşme (Yüz Germe – Yüz Asma) :

Yüzümüz yaşla beraber aşağıya doğru inmeye başlar. Cilt sıkılığımız azalır, yüz ovalimiz giderek bozulmaya başlar. Yüzdeki bu sarkmayı durdurup toparlamak için artık günümüzde ameliyatsız birçok yöntem kullanılmaya başlamıştır. Bunlardan biri vücut tarafından tamamen yok edilen PDO (Polydioxanone) ipler kullanarak yüzü germektir. Bu yöntem klasik iple yüz germe yönteminden çok farklıdır ve çok daha güvenlidir. Cilt altına yerleştirilen ipler 6-8 ay içinde tamamen erirken kollajen artarak yüzü yukarı doğru çeker. İlk olumlu etkiler ipler yerleştirilir yerleştirmez başlar ve 1-2 ay içinde maksimuma ulaşır. Kalıcılığı 1.5-2 yıldır.

6. Fiziksel Yöntemler İle Cilt Gençleştirme

Fiziksel yöntemler ile cilt gençleştirmede dermaterapi (dermaroller) uygulaması tamamen iğnelerin fiziksel olarak cilt üzerinde yara oluşturmasına dayanır.

Dermaterapi : Cilde uygulandığında cm2'de 250-400 adet arasında mikro kanal oluşturmaktadır. İğnelerin açtığı mikro kanallar gerçek anlamda bir yara görüntüsü oluşturmasa da cilt tarafından yara olarak algılanır. Oluşan mikro kanallar 15 dakika içinde herhangi bir iz bırakmaksızın kaybolsa dahi, deri içinde bir yara tamir mekanizması tetiklenmiş olacaktır.

Bu tamir sürecinde özellikle büyüme faktörleri sayesinde ciltte kollajen, hyalüronik asit ve elastin fibriller gibi maddelerin üretimi artmaktadır. Üretilen bu maddeler ciltte anti-aging etki gösterir ve ciltteki ince kırışıklık ve çizgilerin yok olabilmesi için destek görevi görür.

Aynı zamanda akne skarlarının dolmasına ve alttaki fibröz bantların yok edilmesine yardımcı olur.

Источник: //www.draslieralp.com/cilt-genclestirme.php

Cilt Gençleştirme Tedavileri

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Cilt gençleştirmede yeni nesil teknolojilerle zamanı geri almak, daha genç ve pürüzsüz bir cilt yaratmak mümkün.

Kırışıklık tedavilerinde altın standart olan botoks ve cilde kaybolan hacmini geri veren dolgu uygulamalarından ileri teknoloji lazer sistemleri ile cilt germeye kadar tüm yaşlanma belirtileriyle savaşan anti-aging uygulamalar. Yıllar izlerini en çok ciltte bırakır.

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte ciltte, çizgiler, kırışıklıklar, sarkma ve çökmeler meydana gelmeye başlar. İlk gençlik yıllarındaki parlaklığını kaybetmeye başlayan cilt, renk düzensizlikleri ile yorgun, donuk bir görünüm almaya başlar.

Tablo iç karartıcı gibi görünse de, yeni teknolojiler ve anti-aging uygulamalar sayesinde yılların etkileriyle savaşmak mümkün.

Uzun lafın kısası; yüzün yapısını gençleştirmek, kırışıklıklardan kurtulmak, cilde hacim vermek, daha parlak, canlı bir görünüme kavuşmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Son on-on beş yılın anti-aging uygulamalarına baktığımızda farklı enerji kaynakları kullanarak cildin tüm katmanlarına etki eden lazer sistemlerinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz.

Giderek daha gelişmiş teknolojilerle karşımıza çıkan bu sistemlerle, cildi yenilemek, sıkılaştırmak ve gençleştirmek mümkün.

Üstelik eski nesil sistemlere kıyasla çok daha az yan etkiye sahip olmaları büyük bir avantaj.

Cilt Gençleştirme Uygulamaları

BBL, İnmode, ClearLift, Emerge, Icon, Thermage, Ulthera, Scarlet S, VShape ve Baby Face Beauty teknolojileri, etkinlikleri ve farklı cilt sorunlarına yenilikçi yaklaşımlar getirmeleri ile anti-aging dünyasının yıldızları arasında.

Bu sistemler evde uygulanan cilt bakım rutinini desteklemekten çok öteye geçerek, krem ve serumların hiç ulaşamayacağı derin tabakalara kadar etki ederek, ciltte çok değil bundan 20-30 yıl önce hayal bile etmenin mümkün olmadığı bir gençleşme sağlıyor. Kırışıklıklar ve çizgiler söz konusu olduğunda ise botoks enjeksiyonları hâlâ altın standart olmaya devam ediyor.

Botoks enjeksiyonlarının lazer sistemleri ile desteklenmesi ise çizgi ve kırışıklıkların oluşumunda etkili olan tüm mekanizmalara müdahale etme olanağı sağlıyor.

Kırışıklıklarda Altın Standart: Botoks
Botoks enjeksiyonlarının aktif maddesi botulinum toksinin özelliği enjekte edildiği kasın gevşemesini sağlaması.

Böylece kaşlarınızı çatmak, gözlerinizi kısmak, alnınızı kırıştırmak gibi istem dışı yapılan mimikler yüzünden meydana gelen çizgiler ve kırışıklıklar yumuşuyor, yüze daha dinç, dinamik bir ifade geliyor.

Alın ve kaş arasındaki kırışıklıklar, göz çevresi ve dudak çevresindeki ince çizgilerde etkili olan botoks enjeksiyonlarının kalıcılığı ortalama 4-6 ay kadar devam ediyor. Tedavinin sonuçları işlem yapıldıktan birkaç gün sonra görülmeye başlıyor, nihai sonucuna ise yaklaşık bir hafta-on gün sonra ulaşıyor.

Botoks enjeksiyonlarının uzun vadede cildinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri olduğunu belirtmekte fayda var. İstem dışı yaptığınız mimikler o bölgedeki kolajen ve elastin liflerinin zarar görmesine neden olarak, kırışıklık ve ince çizgilerin oluşumuna neden olurlar. Botoks enjeksiyonları sadece var olan çizgileri silmekte değil, ileride oluşacak olanları önlemekte de etkilidir.

Dolgu Enjeksiyonları

Yüz yaşla beraber hacmini kaybetmeye, çökmeye başlar. Bu kaybı yerine koymanın, yüze ilk gençlik yıllarındaki şeklinin geri kazandırmanın en etkili yolu ise dolgu enjeksiyonlarıdır. Yeni nesil dolgu enjeksiyonlarının aktif maddesi hyalüronik asittir. Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asidin en önemli özelliği su tutma kapasitesidir.

Moleküler hacminin yaklaşık 1000 katı su molekülünü kendine çekme özelliği ile cilde, yaşla birlikte meydana gelen hacim kaybını geri kazandırmakta altın standarttır. Etkisi anında görülen dolgu enjeksiyonlarının en önemli artılarından biri de cildin nem tutma kapasitesini artırmasıdır.

Nemli cilt yaşlanma etkilerine, güneş, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençlidir. Su tutma özelliğinin artması ile cilt daha parlak, daha taze bir görünüme kavuşur.

Özellikle burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan, zamanla bu bölgede katlanmalara neden olan kırışıklıklarda, elmacık kemiğinin belirginleştirilmesinde kullanılan dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmektedir.

Cilde Vitamin Dopingi: Mezoterapi
Cilt kalitesini artırmakta en etkili yöntemlerden biri mezoterapidir.

Mezolift olarak da bilinen bu anti-aging uygulamada, cilde ince uçlu iğnelerle hyalüronik asit, vitamin, amino-asit, mineral ve büyüme faktörlerinden oluşan bir formül enjekte edilir. Formülün cildin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesi, tedaviden optimum fayda sağlanmasını mümkün kılar.

Kolajen ve elastin üretimini tetikleyen, ihtiyaç duyduğu besinlerle cildi destekleyerek yoğun nem veren mezoterapi ciltte bir yeniden yapılanma sürecinin tetiklenmesini sağlar.

Kırışıklık ve çizgilerin oluşumunu önlemek, var olanların görünümünü hafiflemek, cilde daha genç ve parlak bir görünüm vermekte etkili bir tedavidir. Daha ilk seanstan başlayarak  ciltteki gençleştirici etkisi gözlenmeye başlar cilt daha sıkı, daha canlı bir görünüm alır. İlerleyen seanslarda bu etki giderek artar.

Thermage ile Neştersiz Lift Etkisi
Thermage, ameliyatsız bir cilt sıkılaştırma yöntemidir. Yüz hatlarını toparlamak ve cildi sıkılaştırmakta etkili olan sistem, sadece kozmetik tedaviler tarafından uzmanlaşmış doktorlar tarafından uygulanabiliyor.

Patentli radyo frekansı teknolojisi ile etki eden Thermage anti-aging dünyasında çığır açan uygulamalardan biri olma özelliğine de sahiptir. Bu etkili sistemden önce yüz germek söz konusu olduğunda tek çözüm estetik ameliyatlardı. Thermage teknolojisi ile eskiden neştersiz müdahale edilemeyen bir yaşlanma belirtisi de ati-aging tedavilerin alanına girmiş oldu.

Cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cildin alt tabakalarına radyo frekans enerjisi göndererek kolajen ve elastin liflerini uyaran tedavinin bir diğer önemli özelliği ise tek seanslık bir işlem olması. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. 1.

5- 2saat kadar süren işlemden hemen sonra cilt daha taze ve parlak görünse de, tedavinin esas etkilerinin ortaya çıkmaya başlaması için yaklaşık bir ay kadar geçmesi gerekiyor. Bu olumlu etkiler giderek artıyor ve optimum sonuçlara ulaşması ancak 3-4 ay sonunda gerçekleşiyor.

Cilt Sıkılaştırmada Ultherapy

Uygulama, cilt yüzeyini etkilemeden cildin astar tabakası denilen taşıyıcı tabakaya kadar inebilen ses dalgaları teknolojisi ile etki ediyor.

Cildin alt tabakalarına akustik enerji göndererek cilt altını ısıtan ve kolajen üretimini artıran Ultheraphy, cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cildin elastikiyetini artırıyor, yüz ovalinin toparlanmasını sağlıyor, cilt daha parlak, daha genç bir görünüme kavuşuyor.

Sistem, gözkapaklarından kaşlardaki düşmeye, göz çevresindeki ince kırışıklıklardan çene altındaki elastikiyet kaybına ve boyun bölgesindeki deformasyonlara kadar tüm sarkma problemlerinde etkili bir anti-aging uygulama özelliğine sahip.

Boyun ve göz çevresi gibi en hassas bölgelerde bile kullanılabilen Ulthera teknolojisinin bir diğer artısı ise tek seanslık bir tedavi olması. Ciltteki sarkma ve elastikiyet kaybı çok fazlaysa 6 ay 1 yıl içinde uygulanacak ikinci bir seansla optimum sonuçlar elde edilebilir.

BBL: Forever Young
Güneş, hava kirliliği, sigara gibi çevresel faktörler yaşlanmayı hızlandırıyor ancak bu faktörleri aradan çıkarsak bile genetik olarak yaş almak hayatın bir gerçeği.

Stanford Üniversitesi yaptığı araştırmalar sonucunda yaşlanma sürecine genetik anlamda da müdahale etmemizi sağlayacak bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor. Genetik yaşlanma kendisini tek değil birçok farklı şekilde gösterir. Cildin elastikiyetinin azalması, ince çizgiler, lekeler ve cilt renginde bozulmalar gibi…

Araştırmaya göre BBL ışık enerjisi cildin üst tabakasına nazikçe ısıtarak cilt yaşlanmasıyla ilişkili olan genleri etkileyerek onlara genç cilt hücreleri gibi davranmalarını dikte ediyor. Böylece kolajen üretimi artıyor ciltteki yeni ve daha kaliteli kolajen lifleri ise doğal bir gençleşme ile sonuçlanan bir süreci tetikliyor.

Cildiniz daha pürüzsüz ve sıkı bir görünüm alırken çizgiler, kırışıklıklar ve lekeler önemli ölçüde hafifliyor. Cildin ihtiyacına göre genelde 3 ile 5 seans arası uygulanıyor. Seanslar arasında bir ay kadar bir süre oluyor.

Altın İğnelerle Gençlik: Scarlet-S
Yenilikçi bir anti-aging uygulama olan Scarlet-S, cilt gençleştirmede en etkili sistemlerden biri olma özelliğine sahip.

Mikro incelikte altın iğnelerle cilt altına radyo frekans enerjisi ileten sistem, iğnelerin anti-aging etki istenen derinliğe göre ayarlanabilmesi uygulamanın etkinliğini artıyor.

Tedavide kullanılan altın iğnelerin özelliği ise enerjinin daha güçlü ve yoğun bir şekilde cilt altına iletilme olanağı sunması.

Mikro-iğneler ve ısı enerjisi ile ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyen Scarlet-S, cildin kalitesini artırmak, cilde daha sıkı, daha elastik bir görünüm vermek, gözkapaklarındaki sarkmaları toparlamakta, ince çizgilerin, gözeneklerin ve akne izlerinin görünümünü hafifletmekte son drece başarılı bir teknoloji. Optimum sonuçlar için 3-4 hafta arayla 3 seans uygulanması gerekiyor.  

Farklı Cilt Problemleri Tek Sistem: Icon Lazer

Bugüne kadar ciltle ilgili her soruna farklı bir lazer öneriliyordu. Geliştirilen son sistem Icon lazer tüm cilt problemlerini tek bir cihazla halledebilen bir teknolojiye sahip.

Kırışıklıklar, ince çizgiler, cilt elastikiyetinin azalması, cilt renginde oluşan düzensizlikler, lekeler ve zararlı güneş ışınları gibi tüm yaşlanma belirtilerine aynı anda etki eden uygulama, aynı zamanda sizi sosyal yaşamınızdan koparmayan bir tedavi olanağı da sunuyor.

Cildin hem alt hem de üst tabakasında kontrollü ısı hasarı yaratan Icon lazer, cildin üst tabakasındaki leke, cilt tonu düzensizliklerini tedavi ederken, cildin alt tabakalarındaki kolajen üretimini tetikleyerek cilt gençleştirme ve yenilenme sağlıyor.

Cildi adeta içeriden dışarıya doğru yeniden yapılandıran, yenileyen sistemin en önemli özelliklerinden biri de diğer sistemlere göre cilt altına çok daha fazla enerji iletebilmesi hem de son derece güvenli bir şekilde. Bu da tedavinin olumlu sonuçlarının çok daha çabuk gözlenmesini sağlıyor. Icon lazer sisteminin bir diğer özelliği de melanin ölçümü yaparak cilde verilecek ısının miktarını ayarlama olanağı sunması.

Yeni Nesil Cilt Bakım: Baby Face Beauty
Baby Face Beauty, dermo-kozmetiklerde kullanılan en etkili anti-aging maddelerle lazer teknolojisini bir araya getiren yenilikçi bir cilt bakım sistemidir.

Farklı cilt problemlerine yönelik, etkisi kanıtlanmış aktif maddelerin cildin alt tabakalarına kadar ulaşmasını sağlayan sistem, kadifemsi bir cilt dokusu yaratırken, lekeler, çizgiler ve kırışıklıklarla savaşıyor. Tedavi ciltte ısı kanalları açan bir lazer uygulaması ile başlıyor.

Ardından cilde ihtiyacına göre C vitamini, A vitamini, resveratrol ve kök hücre gibi- markaya özel konsantre serum ya da serumlar sürülüyor. Bu anti-aging maddeler ciltte açılmış olan ısı kanalları sayesinde cildin derin katmanlarına kadar nüfuz ediyor.

Lazerin ciltte yarattığı kontrollü hasar cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetiklerken, bu faydanın üstüne cilde sürülen aktif içeriklerin etkisi de eklenince ortaya son derece başarılı bir anti-aging cilt bakım sistemi çıkıyor. Sistemin bir diğer artısı da işlemin sadece 7-8 dakika sürmesi. Bir-iki hafta arayla 3-4 seans öneriliyor.

Fractora ile Cilt Gençleştirme
FDA onaylı Fractora, ileri teknoloji bir radyo frekans sistemidir. Cildi yüzeysel ve fraksiyonel olarak soyarak kolajen ve elastin sentezini artırır ve cildi yeniler.

Yenilenen kolajen ve elastin lifleri sayesinde cilt daha sıkı ve daha parlak bir görünüme kavuşuyor, kırışıklıklar hafifliyor, gözenekler sıkılaşıyor ve cilt rengindeki ton farklılıkları düzeliyor. Tedavi protokolü 3-6 haftalık aralıklarla uygulanan 3-6 seanstan oluşur.

Yüksek enerji seviyeleriyle yapılan uygulamalarda daha az sayıda seansa ihtiyaç duyulabiliyor, ancak bu durumda iyileşme süreci uzuyor. Fractora tedavisinin ardından ciltte kızarıklık, ödem ve noktasal kabuklanmalar görülmesi normaldir.

Düşük enerji seviyesiyle yapılan tedavilerde iyileşme süreci ortalama iki gün kadarken, daha yüksek enerji ile yapılan uygulamalarda bu sürü bir haftaya kadar uzayabiliyor.

Источник: //www.drmustafakaratas.com/cilt-genclestirme.html

Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Cilt gençleştirme yöntemleri, insanlar yüzyıllardır genç kalmanın sırlarını bulmaya çalışıyor. Yıllar geçtikçe, yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar ve sarkma ortaya çıkıyor. Bunların sebepleri ise dengesiz beslenme, çevre kirliliği, uykusuzluk, stres, sigara ve alkol kullanımı gibi etkiler bu süreci hızlandırmaktadır.

Gelişmekte olan teknolojilerin yardımı ile cilt tarafından kaybedilen kolajeni arttırarak kırışıklıkları ve sarkmayı azaltıp cildin esnekliğini arttırmayı amaçlıyor. Cilt gençleşmesinin en etkili yöntemleri şunlardır:

Yüz Gençleştirmede En Son Teknikler

ULTRASONLA CİLT GENÇLEŞTİRME

Ultrason kullanarak yüzün ovalliği toparlanır ve yüzdeki ve gıdıdaki sarkmalar giderilir. Cildin gözenekleri sıkılaştırılarak daha düzgün kırışıklıksız ve elastikiyet kazandırılmış bir cilt kazanılır.

Bu yöntemde, ultrason dalgaları hedef dokuya odaklanır. Sürtünme ısısı enerjisine, kas üzerindeki fasya ve derin dermişte kaogülasyona(pıhtılaşma) neden olur.

Vücut bu alanda yara olduğunu düşünerek tamir mekanizmaları harekete geçer ve yoğun kollajen aktivasyonu başlar.

cilt gençleştirme yöntemleri

LAZER UYGULAMASI

Yeni nesil ticari CO2 lazerler deride mikroskopik kanallar açar. Kollajen, kan damarları ve keratin hücreleri uygulama alanında hasar görür. Vücut onu tamir etmek için acil harekete geçer.

Yapıcı hücreler termal hasar gören bölgeye göç ederler ve onarım mekanizmasını orada etkinleştirirler. Yeni kollajen sentezi cilt altında başlar.

Bu yeni nesil cihazlar cildin üst katına az zarar verdiklerinden, hastalar yakında sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Bu yöntemde, derinin derin katmanları radyo dalgaları ile ısıtıldığında cildin üst yüzeyi korunur. Rahat kollajen ısı etkisi ile sıkılaştırılır, yeni kollajen üretimi başlar. Sinirsiz iğne radyofrekans yöntemi en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Başlıkta ignelerin ucu altın iğne uçlarındandır.

Altının tercih edilmesinin nedeni ise daha fazla iletken olmasıdır. İğnelerin girme derinliği, cihaz üzerinde 0,5 mm ila 3,5 mm arasında ayarlanır. Cilt dört farklı derinlik enerjisi ile emprenye edilir. Cildin yüzeyine yaklaştıkça, enerji seviyesi azaltılır.

Buradaki amaç, retiküler dermişte yeni, kırılmaz, oksijensiz yanabilen bir kollajen oluşturmaktır.

Tabii ki, cilt seviyesi hala korunmuş ve kişi sosyal hayatına kısa sürede geri dönebilir. Hem radyo frekansına bağlı hem de iğnelemeyle uyarılan uyarılma, vücuttaki kollajeni arttırmayı hedefliyor. Yeni kollajen üretimi 90.

günde başlar ve 6 aya kadar sürer. Deride tam olarak oturmadan bir kırık yapmak gelecekteki bir yatırım olarak düşünülmelidir. 1.5 ay boyunca 3 oturumda yapılır. Boyama olasılığı çok düşüktür.

Aksine, ince kılcal damarları tahrip ederek lekelere neden olabilir.

PLATELET RICH PLASMA (PRP)

Bir hastadan küçük bir kan miktarı elde ederek özel bir tüp içine yerleştirerek santrifüj edin ve elde edilen trombosit açısından zengin plazmayı hastaya enjekte edin. Trombositler kan pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerdir. Amacı, yaşlanmış, hasarlı cildi uyarmak ve cildi yenilerek yenmektir.

KÖK HÜCRE (FIBROCELL) UYGULAMASI

Hastanın dokudaki fibrost hücresi laboratuar ortamında üretilir ve hastaya geri gönderilir.

MESOTERAPİ

Hiyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, aminoasitler ve gelişme faktörleri subkütan enjekte edilir. Kolajen sentezini arttırır, kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır, derideki lekeleri azaltır. Böylece cilt daha sağlam olmasının yanında daha canlı ve daha parlak olur.

GENÇLİK AŞISI

Hiyalüronik asit, kollajen yapı altında cilde enjekte edilir. Üç ya da dört seans bir yıllık tedavi olarak kabul edilir. Tabii ki, bu da derinin dokusuna göre değişebilir.

KİMYASAL TEMİZLİK

Cildin üst katmanını asit uygulayarak deriden soyun. Daha canlı, sağlıklı bir cilt aşağıda görülür. Genellikle leke olasılığı nedeniyle kışın yapılması önerilir. Kesinlikle güneş kremi kullanılmalıdır. 1-3 hafta boyunca 6-10 seans yapılabilir.

DERMATERAPHY

Dermarol veya dermapen ile mikro iğnelerle deride travma oluşur. İyileşme süreci başlatılır. Ciltte artmış kollajen, fibrin elastin üretimi. İnce kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde son derece etkilidir. Aynı zamanda sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olur.

PDO İPLİKLERLE YÜZ ASMA

Bu iplikler yani PDD cerrahi tedavilerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Cilt altına konulan bu iplikler sayesinde kolajen üretimi artar ve harekete geçmektedir. Böylece cildin daha esnek olması sağlanır. Ve cildi yukarı kaldırarak kırışıklıklar yok olmaya başlar. Bu yöntemin etkisi 3ay içerisinde görüle bilirken 2 boyunca devam eder.

SILHOUETTE SOFT İPLE YÜZ GERME

Çoğunlukla yüzün alt ve orta bölümleri için kullanılan hacmi azalan ve kırışıklık ve sarkmaları ortadan kaldırmak için uygulanan bir yöntemdir. Sılhouette soft ip Uzmanlar tarafından geliştirilmiştir.

Konili askı ipi cildin alt kısmını tutarak sarkma oluşumunu engellemektedir. Cildin sarkan kısımları kulağın kenarına doğru itilir ve cilt sarkmaları ve kırışıklıklar engellenir.

Bu işlem yarım saat kadar sürede tamamlanmaktadır.

Cilt genleştirme kremi ve leke kremleri ile ilgili yazımız Sinoz leke kremini okuyabilirsiniz.

Источник: //www.ciltbakimi.biz/cilt-genclestirme-yontemleri/

Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri

Cilt gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Ameliyatsız Yüz Germe Nedir?

”Ameliyatsız yüz germe teknikleri cerrahi işlem olmadan yüzdeki sarkma ve kırışıklıkları gideren yöntemlerdir”.

Yüz gerdirme ve gençleştirme yöntemleri ile günümüzde artan anatomik bilgiler ve teknikler sayesinde doğru hasta seçimlerinde ameliyat yapmadan da ameliyata yakın sonuçlar alınabilmektedir. Bu tekniklerin avantajı hemen günlük sosyal ve iş yaşamına geri dönülebilmesidir.

Ayrıca ameliyatın getirdiği yan etkilere sahip değildir. Genel anestezi gerektirmez.  Ayrıca, yapılan işlemlerin çoğu cilt ve cilt altı dokuları onardığı için yaşlanmaya karşı önlem alınmış olur.

ameliyatsız yüz gençleştirme

En Etkili ve En Çok Uygulanan 5 Tane Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemi

PRP, mezolift, hyaluronik asit aşı,  somon DNA ile yüz germe: Cilde minik zerkler halinde faydalı maddelerin verilmesine dayanan yöntemlerdir. PRP kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinden zengin plasmadır.

  Somon ise önemli bir yapı taşı olan cilt onarımı sağlayan polinükleotid maddesi içerir. Mezolift vitamin, antioksidan, mineral benzeri çok sayıda faydalı madde içeren bir kokteyldir. Hyaluronik asit aşı ise cildimizde bulunan besleyici ve nemlendirici özelliği olan bir tür şekerdir.

  Ameliyatsız yüz germelerde  PRP sarkma ve lekede, somon elastikiyet kaybında ve nem vermede, mezolift bakım amaçlı, hyaluronik asit nemlendirmek ve bakım amaçlı kullanılabilir. Tüm bu yöntemleri lazerlift ile birlikte uygulamak ameliyatsız yüz germelerin çok daha etkili olmasını sağlar.

Ameliyatsız yüz germe (gençleştirme) yöntemlerinin aşağıda detaylarını okuyabilirsiniz.

Lazerlift ile Yüz Germe

Cilt ve cilt altı dokuları lazer sistemleri ile ısıtarak etkili olan lazerle yüz germe yöntemidir.  Kollajen 50-60 derece ısıtıldığında kısalır. Cilt ve cilt altı dokusu lazerlift ile ısıtıldığında kollajenler kısaldığı için cilt gerilir. Daha sonra ciltte kısalan kollajen alanında tekrar yeniden kollajen üretimi başlar.

Böylece uygulama alanında cilt ve cilt altında yenilenme gerçekleşmiş olur.  Lazerlift  PRP, somonDNA, hyaluronik asit aşı,  mezoliftle birlikte uygulandığında ameliyatsız yüz germe işlemi etkinliği 2 katına çıkar. Lazerlift sonrası iş ve sosyal yaşama dönülebilir. Ortalama 2-4 seans uygulanmalıdır. Etkisi 1-1,5 sene devam eder.

Lazerlift Detaylı Bilgi

Mikro Fokuslu Ultrason (Ultraskin) ile Yüz Germe

Ses dalgaları ile cilt ve cilt altı dokuları etkileyerek ameliyatsız yüz germe yapan bir yöntemdir. Özellikle  yanak sarkmaları, çene netliği kaybı, hafif gıdılarda tercih edilebilecek bir uygulamadır. Ses dalgaları cildi yaralamadan cilt altı dokulara ulaşabilek özelliğine sahiptir.

  Dozlarını ayarlayarak cilt altında istenilen dokuya ulaşabilmek mümkündür. Böylece, ameliyatlarda yüz germede kullanılan,  cilt altı SMAS  dokusuna ulaşabilen ses dalgaları bu dokuyu etkileyerek yüzü gerer.  Yüz germe özelliği işlemden hemen sonra ortaya  çıkan fokuslu ultrasonun etkisi  üçüncü ayda maksimuma çıkar.

Fokuslu ultrasonu, yüz yağları boşalmış ya da kaymış hastalarda dolgu ile birlikte, cildi gevşemiş hastalarda ise lazerlift  ile birlikte, gıdısı olan hastalarda iple birlikte  uygulamak en etkili sonuçları sağlar. Fokuslu ultrasonun ameliyatsız yüz germe etkisi 1-1,5 yıl devam eder. Tek seans uygulanır.

 Ultraskin Detaylı Bilgi

Fraksiyonel Radyofrekans (Scarlet, Altın İğne, Altın Frekans) ile Yüz Germe

Mikroiğneli radyofrekans yöntemi iğnelerin mekanik etkisi ve radyofrekansın ısıtıcı özelliği ile cildi gerer. Mikroiğneler sayesinde gözenekleri küçültür, radyofrekans ise cildi sıkılaştırır.

Gözenek, kırışıklık problemli elastikiyet kaybı olan, sarkmaya eğilimli kişilerde tercih edilmelidir.  Geçmişte aknelenen ve akne izleri olan kişilerde özellikle uygulanabilir. Ortalama üç seans yapılmalıdır. Seans aralıkları 3-5 haftadır.

Yüz sarkmadaki etkinliğini arttırmak için PRP  ve lazerliftle birlikte uygulama yapılmalıdır. Scarlet Detaylı Bilgi

İple Yüz Germe  (İp Askı, Örümcek Ağı Estetiği)

İple yüz germe yöntemi ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden  biridir. İplerin  zamanla vücuttan eriyip atılanları ve kalıcı olanları vardır. Kalıcı ipler biraz daha etkili olsalar da kalıcı olmaları nedeniyle  cerrahi işlem olarak kabul edilebilir. Zamanla eriyip atılan ipler çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Özellikle alt yüzde çene hattının bozulduğu durumlarda, fazla büyük olmayan gıdılarda etkilidir. Mikrofokuslu ultrason, dolgu yöntemlerine eklendiğinde yüz germe etkisi çok daha belirgin olur.  İp yöntemi zayıf, yağ dokusu az kişilere uygun değildir. Daha çok alt yüz bölgesinde tercih edilmelidir.

 İple Germe Detaylı Bilgi

Dolgu ile Yüz Germe

Yüzde sarkma sadece cilt gevşemesi ile değil cilt altı bağlarında zayıflama, yağ ve kemik kayıpları ile olur. Ailesel olarak yanakları zayıf kişilerde erken yaşta  göz altı çukuru, torbalanmaya eğilim, yanakta düzleşme veya çöküklük olur.

Bu tür  şikayetlerde dolgu ile yanak ve gözaltı desteği sağlamak  şarttır. Ayrıca yaşla beraber yanaklarda ve şakaklarda yağ ve kemik kaybı gerçekleşir. Bu tür durumlarda yine eksilen hacmi yerine koymadan diğer yöntemlerin etkisi ortaya çıkmaz.

Ayrıca yüzü geren yüz bağları ve cilt altı bağ dokusuna dolgu uygulamak lifting etkisi yapar. Ameliyatsız yüz germelerde 40-45 yaş sonrası dolgu eklenerek  yapılan işlemlerden en iyi sonuçlar alınır. Doğru alanlara dolgu konulursa şişme yerine yüze gençlik ifadesi veren daralma ve toparlanma olur.

İşlemlerimizin 2019 Fiyatları için iletişim sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz. Dolgu Detaylı Bilgi

Ameliyatsız Yüz Germe (Cilt Gençleştirme) & Uzm. Dr. Güneş Ertürk

Источник: //www.mddermatoloji.com/cilt-genclestirme/ameliyatsiz-yuz-germe-s/

Cilt Neden Yaşlanır?

Cilt, sadece genetik olarak değil dış etkenlere bağlı olarak da yaşlandığı için diğer organlardan farklıdır. Sadece içten değil dıştan da yaşlanan cildin yaşlanma nedeni genetik olarak ortaya çıkması %20’lik bir oranda gerçekleşirken çevresel ve dış etkenlere bağlı olarak gerçekleşen yaşlanma %70 – %80’lik bir oranda gerçekleşmektedir.

Cilt Gençleştirme

Yaşlı Cildin Özellikleri

Yıllar geçtikçe gerek genetik gerekse güneş ışınları, sigara, açık havada çalışma, makyaj malzemeleri, düzensiz yaşam tarzı gibi çevresel faktörlerin etkisi ile cildin “epidermis” dediğimiz üst tabakasında ve “dermis” dediğimiz daha derin tabakasında birçok değişiklik olur.

Epidermal tabaka kalınlaşır ve daha pürüzlü bir yüzey haline gelir. Pigmentasyon dağılımı anormalleşir; yer yer koyu yer yer açık lekeler oluşmaya başlar. Cilt daha mat ve sarımsı bir renk alır. Dermis tabakasında kolajen sentezi azalır ve dizilimi daha düzensizleşir. Cilde esneklik sağlayan elastik lifler azalır.

Kolajen ve elastik lifleri çevreleyen ve cildin nemi sağlayan hyaluronik asit ve türevlerinin azalması ciltte kuruluk ve kırışmalara neden olur.

Tüm bu epidermal ve dermal değişikliklerin sonucunda kuru, incelmiş, elastikiyetini ve parlaklığını kaybetmiş, sarımsı bir renk almış, dokunmakla kaba ve pürüzlü bir yüzeyi olan, kırışıklıkların, anormal pigmentasyonun, kılcal damar genişlemelerinin eşlik ettiği bir cilt ortaya çıkar.

Yüz gençleştirmeye yönelik bir dizi ameliyat yapılmaktadır. Yüz cildinin gençleştirilmesi, yüz gençleştirme işlemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sadece yüz cildi değil, günümüzde boyun, dekolte, el sırtı ve önkol cildi gibi vücudun diğer alanlarının cildinde yaşlanmaya bağlı oluşan değişikliklerin tedavisi de gündemdedir.

Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Günümüzde cilt gençleştirme amacıyla birçok yöntem kullanılmaktadır ama en popülerlerinden biri ameliyatsız estetik yöntemleridir.

Geleneksel olarak kullanılan yöntemlerin çoğu, yıpranmış epidermal tabakayı ve dermal tabakanın üst kısımlarını soyma ve daha derin plandaki hücrelerden yeni bir epidermis tabakasının oluşmasını sağlama esasına dayanır.

Buna ek olarak zemindeki dermal tabakada bulunan kolajen liflerin kalitesini artırmak ve daha sıkı bir dermis oluşturmak amaçlanır.

Genel olarak deriyi soyma işlemi mekanik aletlerle (klasik dermabrazyon), kimyasal maddelerle kimyasal soyma (peeling) veya lazer yardımı ile yapılmaktadır.

Cilt gençleştirmede en önemli noktalardan birincisi cilt tipinin ve yapısının doğru analiz edilerek uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesidir. Standart bir tedavi yoktur; her hasta için ve aynı hastanın farklı bölgeleri için tedavi özelleştirilmelidir.

Ciltte soyma işleminin derinliği ile (hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın) işlem sırasında duyulan ağrı, işlem sonrasında ortaya çıkan kızarıklık, ödem veya oluşan yaranın tamamen düzelmesi için geçen süre, komplikasyon görülme ihtimali ve klinik sonuç arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.

Soyma işlemi ne kadar yüzeysel olursa ağrı, kızarıklık, ödem ve derlenme süresi de o kadar az olur. Komplikasyon görülme ihtimalide azalır. Ancak tedavi edilen ciltte elde edilen düzelme de bir o kadar az olacaktır. Soyma işlemi derinleştikçe ciltteki kırışıklıklar çok daha etkin şekilde tedavi edilir.

Ancak işlem yapılan derinin üst tabakası tamamen kaldırıldığı için bir açık yara oluşur, ağrı, şişlik ve kızarıklık daha fazladır. Sosyal yaşama dönmek daha fazla zaman alır. Ciltte koyu veya açık lekelenme, kötü yara iyileşmesi veya uzun süren kızarıklık gibi istenmeyen etkilerin görülme ihtimali artar.

Bu nedenle kişilerin cilt tipine, ciltteki hasarın boyutuna, kişinin işinden ve sosyal yaşamından ne kadar uzak kalmayı göze alabildiğine ve işlemden beklentisine göre o kişi için ideal olan yöntem belirlenir.

Cilt soyma amacıyla kullanılan yöntemlerin birbirlerine göre farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bence bu yöntemleri kullanan hekimlerin uyguladıkları yönteme olan hakimiyeti ve deneyimi yöntemin kendisi kadar önemlidir; her yöntemle başarılı veya başarısız sonuç almak mümkündür.

Son yıllarda artan iş ve sosyal yaşam temposu nedeniyle çok radikal olmayan, yüzde fazla ödem, kızarıklık veya yara bırakmayan yöntemler daha çok tercih edilmektedir. Cildin sadece epidermis tabakasını çok kontrollü olarak soyma amacıyla ligth peeling , Erbium Laser, Mikrodermabrazyon gibi teknikler kullanılmaktadır.

Bu yöntemler belirli aralıklarla bir kaç kez yinelendiğinde günlük yaşamdan geri kalmadan başarılı sonuçlar almak mümkündür. Diğer taraftan dermis tabakasında kolajen sentezini uyarma ve cildi sıkılaştırma amacıyla epidermis tabakasını hiç zarar vermeden sadece dermis tabakasını hedef alan yöntemler de geliştirilmiştir.

İngilizce literatürde Non-ablative skin tightening veya non-ablative dermal remodeling şeklinde isimlendirilen yöntemler de ise cildin en dış tabakası olan epidermis tabakasının bütünlüğü bozulmadan doğrudan daha derindeki dermis tabakası hedef alınır. Bu amaçla özel soğutucu sistemler eşliğinde Nd-YAG gibi lazerler, IPL ışık sistemleri ve radyofrekans aygıtları kullanılmaktadır.

Bu aletlerle de belirli aralıklarla birden fazla seans uygulama yapıldığında dermal tabakada bir yenilenme ve sıkılaşma değişik oranlarda elde edilmektedir.

Lazerle Cilt Gençleştirme

Son yıllarda geliştirilen ve hem epidermisi hem de dermisi hedef alan ve klasik yöntemlere göre daha az derlenme süresi ve yan etkisi olan bir lazer tedavi yöntemi de “fraksiyonel fototermoliz” dir. Bu yöndemde genellikle Erbium lazer kullanılarak ciltte ortalama 1.

4 mm derinlik ve 250 mikron çapında silindirik kuyular açılmakta, bu silindirin içindeki cilt dokusu buharlaşmakta, takip eden günlerde mikron düzeyindeki bu kuyular hızla iyileşirken hem epidermis hem de dermiste bir yenilenme ve sıkılaşma görülmektedir.

Bir seansta cilt yüzeyinin %5-20 si tedavi edilmektedir. İşlem sonrası çok çok belirgin bir yara veya kızarıklık olmaması yöntemin en önemli avantajıdır. Yaklaşık 1-3 günde hasta normal hayata dönmektedir.

Ancak hedeflenen cilt yüzeyinin tamamının tedavi edilebilmesi için 3 hafta ara 3-6 seans gerekmektedir.

Cilt gençleştirme uygulamaları İstanbul ve yakınlarından gelen hastalarla gerçekleşebileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalarla da gerçekleşebilir.

Uygulanacak tedavinin ve cilt gençleştirme fiyatının belirlenmesi için en sağlıklı cevap hasta ile uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında verilebilmektedir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Источник: //www.cengizacikel.com/ameliyatsiz-estetik/cilt-genclestirme/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..