Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri, Türleri, Tedavisi

içerik

CİLT KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri, Türleri, Tedavisi

Cilt kanseri dünyada en yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Ayrıca nadir olarak görülse de oldukça öldürücü bir cilt kanseri çeşidi bulunmaktadır. Yüzde 5 gibi bir oluşma ihtimali bulunan melanoma, nadir bir durum olarak meydana gelse de sonucu genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Bu tip kanser türü, güneş ışınlarının cilde etkisi ile birlikte, cilt hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesi ile meydana gelir. Ayrıca cilt kanseri, cildinizin düzenli olarak güneş ışınlarına maruz kalmayan bölgelerinde de oluşur. Ultraviyole güneş ışınları ile teması azaltarak cilt kanseri riskini de azaltma imkanına sahipsiniz.

Cilt kanserinin ilk belirtileri siğil veya beze oluşması ve oluşan bu çıkıntıların haftalar boyunca geçmemesidir.

Meydana gelen çıkıntılar çoğu zaman da kırmızı ve sert görünüşlü olup, düz ve pullu bir yapıya sahiptirler. Böyle bir çıkıntı oluşumunda dikkat etmeniz gereken süre zarfı yaklaşık 4 haftadır.

Bu sürenin geçmesi durumunda cilt kanseri tehsi altında olup, derhal medikal yardım almanız gereklidir.

Melanoma olarak gelişmeyen cilt kanseri genellikle derinin en üst tabakasında gerçekleşir ve geliştiği cilt hücresi tipine göre isim alır. En yaygın olarak gerçekleşen cilt kanseri çeşitleri ise;

 • Bazal Hücre Kanseri: Epidermisin en altında kalan hücre tabakalarında başlar. Oluşan cilt kanseri çeşitlerinin yüzde 75’i bu şekilde meydana gelmektedir.
 • Pullu Hücre Kanseri: Epidermisin en üst tabakalarında meydana gelir. Gelişen cilt kanserlerinin yüzde 20’si bu çeşit kanser ile meydana gelir.

Geriye kalan yüzde 5’lik cilt kanseri dilimi ise daha önce de söylediğimiz gibi melanoma ile oluşmaktadır.

Cilt Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Cilt kanseri genellikle cilt hücrelerinin DNA’larında meydana gelen değişimlerden oluşan birtakım hatalar dizisi ile gelişme imkanı bulur. Ayrıca epidermis isimli cildin en üst tabakasından başlamaktadır.

Epidermisin asıl görevi sürekli güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin cilt hücrelerinin üzerine koruyucu bir katman oluşturarak, tüm bu zararlı etkilere karşı korumaktır. Epidermis 3 çeşit hücre tipini barındırır. Bunlar pullu hücreler, bazal hücreler ve melanositlerdir.

Bazal hücrelerin görevi yeni cilt hücrelerin üretimini sağlamaktır. Melanositler, melanin üretir ve bu pigment cilde normal rengini vermektedir.

Cilt hücrelerinin DNA’larına verilen en büyük hasar, ultraviyole ışınlardan kaynaklanmaktadır. Bu ultraviyole radyasyon ışınları da güneş tarafından yayılmaktadır. Ancak bu durum yine de ciltte gelişme kateden cilt kanserinin neden bazı durumlarda güneş görmeyen bölgelerde de oluştuğunu açıklamamaktadır.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri genellikle kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar, eller ve özellikle bayanlarda bacaklarda yani genel olarak en çok güneş alan bölgelerde oluşur.

Bu durumlar haricinde cilt kanseri, ten rengi ayırt etmeksizin tüm insanlarda meydana gelmekte olup, melanoma çeşidi ise sadece siyahi insanlarda meydana gelir.

Oluşan cilt kanseri belirtilerini cilt kanseri çeşidine göre inceleyecek olursak;

1.Bazal Hücre Kanseri

Bu tip cilt kanseri tipinin belirtisi genelde boyun ve yüz gibi güneş ile temas eden kısımlarda oluşur. Belirtileri ise bir inci veya mumlu bir yumru oluşumu ile birlikte düz, et rengi veya kahve rengi, yara benzeri bir lezyonun oluşmasıdır.

2.Pullu Hücre Kanseri

Bu tip kanser çeşidinin belirtileri ise yüz, kulaklar ve eller gibi güneşe maruz kalan vücut kısımlarında gerçekleşir. Esmer bir ten rengine sahip olan kişilerde olması daha muhtemeldir. Ayrıca güneşe maruz kalınmayan yerlerde de cilt kanseri rastlanabilir. Oluşan belirtiler ise kırmızı ve sert bir nodül ile birlikte pullu, kabuklu bir yüzeye sahip düz bir lezyon oluşumudur.

3.Melanoma

Bu durumun belirtileri ise

 • Karanlık benekler ile birlikte geniş, kahverengi noktaların oluşması,
 • Kanayan ve boyutları ile birlikte şeklinde değişiklik gösterebilen ben oluşumu,
 • Kırmızı, beyaz, mavi ve mavi-siyah renklere sahip olabilen düzensiz sınırlara ve boyutlara sahip küçük bir lezyon oluşması,
 • Avuç içi, ayak tabanı, parmak veya ayak parmaklarında ve aynı zamanda ağzın içerisinde yer alan mukoza tabakasında, burunda, vajinada veya anüste kara lezyonların oluşması gibi belirtileri vardır.

Cilt Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu kanser çeşidinin teşhisi genellikle, yukarıdaki belirtiler görüldüğünde gittiğiniz cilt doktoru tarafından gerçekleştirilecektir. Yapılacak birtakım testler ise cildiniz üzerinde incelemeler ve hastalığı tespit etmeye yönelik olacaktır. Bazı testler şüpheli tümör üzerinde dijital fotoğraflar çekilerek inceleme yapılır.

Eğer yapılan bu testler ile cilt kanserinden şüpheleniliyor ise bir dermatolojiste yönlendirileceksiniz. Uzman kişi tarafından hastalığın teyit edilmesi için fiziksel bir testten geçeceksiniz.

Devamında bir biyopsi yapılacak ve tümörün bir kısmı ya da tamamı cerrahi bir operasyon ile alınıp, mikroskop ile incelenecektir. Bu cerrahi müdahale lokal anestezi ile yapılmaktadır. Yani operasyon esnasında uyanık olacağınız anlamına gelmektedir.

Ancak uyuşan ameliyat bölgesi sayesinde herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz.

Alınan bu örnekler incelenip, gerekli uzmanlar tarafından hastalık teşhisi ve türü hakkında birtakım belirtiler konulur. Ayrıca kanserin ne kadar yayıldığı da tespit edilebilmektedir. Bazı durumlarda cilt kanseri teşhis edilir edilmez, tedavi edilme imkanı bulur. En şanslı durum ise örnek olarak alınan tümörün herhangi bir sakıncasının olmadığı ve henüz vücuda yayılmadığı bilgisidir.

Cilt Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişisel cilt kanseri döngüsüne göre değişebilen bir durum olan tedavi süreci, genellikle cerrahi bir operasyona başvurularak yapılır. Melanoma olmayan insanlar üzerinden yapılan ameliyat işlemlerinin yüzde 90 gibi yüksek bir kısmı başarı ile sonuçlanmaktadır.

Cilt kanseri olan kişiler ile bir uzman takımının ilgilenmesi gereklidir. Bu uzman takım içerisinde dermatolojist, plastik cerrahı, onkolojist, radyoterapi ve kemoterapi uzmanları, patolojist ve uzman bir hemşire yer almaktadır.

Her türlü değişim gözlemlenmeli ve düzenli olarak rapor edilmelidir.

Ameliyat türü ise sahip olduğunuz cilt kanseri tipine göre, cilt kanserinin aşamasına ve genel sağlığınıza bağlı olarak değişim gösterir. Tüm bu durumlar incelendiğinde uzman ekip tarafından sizin için en etkili olan tedavi yöntemi tavsiye edilecektir.

Bu yüzden her türlü tedavi yöntemine hazır olup, hastaneye gitmeden önce seçeneklerinizi iyi bir şekilde düşünmeniz gerekir.

 Genel olarak tedavi seçenekleriniz cerrahi eksizyon, küretaj ve elektrokoter, kriyoterapi, mikroskopik ameliyat, kemoterapi, fotodinamik terapi, radyoterapi ve elektrokemoterapi olarak sıralanabilir.

Cilt Kanserini Önlemenin Yolları

Cilt kanserini önlemenin en önemli yolu aşırı güneşe maruz kalmadan uzak kalmanızdır.

Ayrıca vücudunuzdaki D vitamini miktarını arttırmak, temel kemik sağlığınızı güçlendirmek ve güneş yanıklarının oluşmasını önleyerek cilt kanserinden olabildiğince uzak durabilirsiniz. Güneşe aşırı miktarda maruz kaldığınız her an cilt kanseri riskiniz de artmaktadır.

Bu yüzden cilt kanseri için alabileceğiniz önlemlerin üzerinde durmanız, vücut sağlığınız için gerekli önemi vermeniz sizleri olumlu olarak etkileyecek faktörler arasındadır.

Источник: //evdesifa.com/cilt-kanseri-belirtileri-nelerdir/

Cilt kanseri nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri, Türleri, Tedavisi

 • Kafa derisi
 • Kulaklar
 • Dudaklar
 • Boyun
 • Tırnakların altı
 • Ayak dipleri
 • Üreme organlarında görülmektedir.

Güneş ışığı: Çoğu cilt kanseri türünün oluşmasına, DNA’ya zarar veren, ultraviyole (UV) ışınları neden olur. Güneş ışığı üç tür UV ışını içermektedir.

Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB) ve Ultraviyole C (UVC)dir. UVA ve UVB, zamanla cildin zarar görmesine neden olmakta ve kanser gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Uzmanlar, UVB’ nin melanom olmayan cilt kanseri türlerinin ana nedeni olduğunu düşünüyor.

Güneş lambaları ve solaryum gibi UV ışınlarının yapay kaynakları da cilt kanseri riskini artırmaktadır.

Melanom nedir? Cilt kanseri melanomun belirtileri ve tedavisi

Aile öyküsü (genetik): Araştırmalar bazı kanser türlerinin ailesel geçişte daha etkin olduğunu saptamıştır. Örneğin, skuamöz hücreli karsinomu olan bir ebeveyne sahip olan kişilerin, bu kansere yakalanma riskinin ortalamadan iki ila üç kat daha yüksektir. Ailede melanom öyküsü olması da bazal hücreli karsinom olma riskini artırır.

Diğer sebepler: Bazı faktörlerin, her tür cilt kanserine yakalanma olasılığını arttırdığı düşünülmektedir. Bunlardan bazıları;

 • Kolayca bronzlaşmayan soluk cilde sahip olmak
 • Sarı ya da kızıl saç, mavi göz
 • Yaşlılık ve ailede cilt kanseri geçmişi
 • Çok sayıda bene sahip olmak
 • Çok sayıda çile sahip olmak
 • Yanık veya radyoterapi tedavisi ile daha önce hasar görmüş bir cilt sahip olmak
 • HIV gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar
 • Organ nakillerinden sonra kullanılan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
 • Creosote ve arsenik gibi belirli kimyasallara maruz kalma.

Cilt kanseri belirtileri

 • Cilt kanserinin ana belirtisi ciltte oluşan ben ve çillerdir
 • Cilt yüzeyinde belirgin değişiklikler
 • Cilt üzerini saran ve iyileşmeyen düz yara ya da sivilce
 • Deride pullu yama şeklindeki değişiklikler
 • Kırmızı yumrular oluşması
 • Yara gibi görünen düz, ten rengi veya kahverengi lekeler
 • Büyük kahverengi noktalar
 • Düzensiz sınırları olmayan kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah yaralar
 • Kaşıntılı veya ağrılı bir yumru
 • Kanamalı yaralar

Cilt kanseri lekeleri diğer lekelerden farklıdır

Melanom dışı deri kanserlerinin büyük çoğunluğu ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmayla ilişkilidir ve iyileşme olasılığı yüksektir. Kişinin düzenli olarak kendi kendine muayene etmesi erken cilt kanserini teşhis etmek ve belirtilere karşı dikkatli olmak ve fark edildiği anda dermatologa göstermek önemlidir. 


Doktorlar, ayda bir kez ayna karşısında vücut muayenesi yapılmasını öneriyor. Özellikle, yüz, kafa derisi, göğüs, kol ve bacaklar gibi güneşe maruz kalan bölgeler kontrol edilmelidir. Ayrıca, avuç içleri, cinsel organlar, tırnaklar ve ayak tırnaklarının altındaki deri ve ayak tabanlarına da bakılmalıdır.

Cilt kanseri lekeleri nasıl anlaşılır?

Cilt kanserinin belirtisi olan lekeler, yeni veya değişen bir yumru, büyüme, lezyon, ben veya ciltteki kaba bir yama şeklinde olabilmektedir. Tüm cilt kanserleri aynı görünmez.

Ciltte oluşan normal bir lekenin görüntüsü, ten renginde, kahverengi, koyu kahverengi rengi şeklindedir. Kenarları iyi tanımlanmıştır. Genellikle 1/4 inç çapından küçüktür ve yuvarlak veya oval bir şekle sahiptir. Düz veya kubbe gibi olmalıdır.

Bu tanımlamaların dışında görülen lekeler de, acil olarak bir uzmana gösterilmelidir.

Şekilsiz büyüyen benler ne zaman cilt kanseri belirtisidir?

Benler, ciltte genellikle kahverengi, ten rengi veya siyah nokta şeklindedir. Düz veya yüksek ve kabarık, yuvarlak veya oval olabilir, genellikle 6 mm’den küçüktür.

Vücutta bir ben geliştiğinde yıllarca aynı boyut, şekil ve renkte kalır. Bazı benler ise, zaman içinde kendiliğinden yok olur. Benlerde oluşabilecek bazı değişiklikler cilt kanseri şüphesi uyandırmalıdır.

Benlerde oluşan bu değişiklikler arasında;

 • Kaşıntı ya da kanama
 • Hızlı büyüme
 • Renk değiştirme sayılabilir.

Cilt kanseri kaşıntı yapar mı?

Cilt kanseri kaşıntılı olabilir. Örneğin, bazal hücreli cilt kanseri, kaşıntı yaratan bir kabuk gibi görünebilir. Cilt kanserinin en ölümcül formu olan melanom da kaşıntı yapmaktadır. İyileşmeyen kaşıntılı, kabuklu, kanamalı yaralar için doktora başvurmak gereklidir.

Cilt kanseri teşhisi nasıl konur?

Cilt kanserini teşhis etmenin ilk adımı, genellikle kendi kendini muayenedir. Özellikle doğum lekeleri ve benlerin nerede olduğunu ve genellikle neye benzediklerini bilerek muayene yapılmalıdır.

Aynı şekilde doktor da ben ve lekelerin boyutunda, dokusunda veya renginde bir değişiklik veya iyileşmeyen bir yara gibi yeni bir şey olup olmadığını kontrol edecektir. Cilt kanseri riski varsa, doktor muhtemelen biyopsi isteyecektir.

Biyopsi ile ciltten küçük bir parça çıkarılır ve test için laboratuvara gönderilir.

Biyopsi nedir, nasıl yapılır? Biyopsinin riski var mıdır?

Cilt kanseri türleri

 • Bazal hücreli karsinom,
 • Skuamöz hücreli karsinom
 • Melanom

Deri değişiklikleri cilt kanserinin en belirgin belirtisidir. Genellikle yüz, göğüs, kollar ve eller de gelişen cilt kanserinin 3 türü bulunmaktadır.

Bazal hücreli karsinom; tüm cilt kanseri vakalarının yaklaşık %90’ını oluşturan en yaygın cilt kanseri formudur. Baş ve boyunda en sık görülen bazal hücreli karsinom, vücudun diğer bölgelerine nadiren yayılan yavaş büyüyen bir kanser türüdür.

Genellikle, inciye benzer, sedefimsi veya mumsu kabarıklık, düz, et renginde veya kahverengi lezyon şeklindedir.

Melanom görülme oranı %237 arttı! Korunma ve tedavi nasıl olmalı?

Ayrıca cildin yüzeyine yakın kan damarları ile yarı saydam görünebilir. Skuamöz hücreli karsinomun; epidermisin dış tabakasındaki hücreleri etkiler. Tipik olarak bazal hücreli karsinomdan daha agresiftir ve tedavi edilmezse diğer vücut bölümlerine yayılabilir.

Kırmızı, pullu ve kaba deri lezyonları, tipik olarak eller, baş, boyun, dudaklar ve kulaklar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Benzer kırmızı lekeler, skuamöz hücreli kanserin en erken formu olan skuamöz hücreli karsinomda da olabilmektedir.

Melanom; Melanom, cilt kanserleri içerisinde en yaygın kanser türü olmasa da, en ciddi olanıdır.

Sıklıkla kadınların bacaklarında, göğsünde, sırtında, baş ve boynunda, erkeklerde ise boyunda gelişmektedir. Ancak, bu kanser türü vücudun herhangi bir yerinde, hatta gözde dahi oluşabilmektedir.

Ben veya çillerin melanom olup olmadığını belirlemek için “ABCDE” yöntemi kullanılmaktadır.

 • (Asymmetry) Asimetri: Benin iki yüzü eşit değildir.
 • (Border irregularity) Kenar düzensizliği: Kenar boşlukları çentikli veya düzensiz olabilir.
 • (Color) Renk: Ben kırmızı, mavi, siyah, pembe veya beyaz gibi farklı renkler içerir
 • (Diameter) Çap: Kanserli lezyonlar 6 mm’den daha büyük olabilir (bir kurşun kalem silgisinin boyutu kadar), ancak erken teşhis ile bu boyuta ulaşmaları engellenebilir.
 • (Evolution) Değişim: Ben, boyut veya şekil olarak değişmiştir.

Cilt kanseri evreleri

Evreleme, bir tümörün ne kadar yayıldığını tanımlamak için kullanılmaktadır. Cilt kanserinin evresi önerilen tedaviyi belirlemeye yardımcı olacaktır. Bazal hücreli karsinom gibi yüzeysel cilt kanserleri nadiren yayıldıkları için, tamamını çıkaran biyopsi çoğu kez kanser evresini belirlemek için gereken tek tetkiktir.

Fakat büyük bir skuamöz hücreli karsinom, Merkel hücreli karsinom ya da melanom bulunan kişilerde, doktor kanserin yayılımını belirlemek için ileri tetkikler önerebilmektedir.

Doktorlar kanser evrelerini belirtmek için I’den IV’e kadar Roma rakamlarını kullanmaktadır. Evre I kanserler küçük ebattadır ve başladıkları alanla sınırlıdırlar.

Evre IV, vücudun diğer bölgelerine yayılmış ileri evre kanseri belirtmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri ve tedavileri

Cilt kanseri tedavisi, kişiye bağlı olarak değişmektedir. Kemoterapi, anti-kanser kremleri, foto dinamik tedavi , radyoterapi ve elektro kemoterapi gibi cerrahi olmayan tedaviler de belirli durumlarda kullanılmaktadır.

Genel olarak, melanom olmayan deri kanseri olan 10 kişiden en az 9 tanesi için tedavi başarı ile sonuçlanmaktadır.

Hangi tedavinin hasta için en uygun olduğuna karar verirken doktorlar aşağıdakileri dikkate almaktadır;

 • Sahip olunan kanser türü
 • Kanserin aşaması (büyüklüğü ve ne kadar yayıldığı)
 • Genel sağlık durumu

Cerrahi Tedavi; kanserin tamamen çıkarılmasını sağlamak için çevredeki sağlıklı doku ile birlikte kanserli dokuyu da alarak yapılan bir işlemdir. Çoğu durumda, melanoma olmayan deri kanserini tedavi etmek için yeterlidir.

Radyoterapi ve kemoterapi; kanseri yok etmek için düşük dozda radyasyon kullanılmasını içermektedir. Radyoterapi bazen bazal hücre ve skuamöz hücreli karsinomları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Radyoterapi uygulanan hasta grupları şu şekildedir;

 • Cerrahi uygun olmayanlar
 • Kanserin geniş bir alanı kapladığı durumlar
 • Radyoterapi bazen kanserin yenilemesini önlemek için cerrahi müdahaleden sonra da kullanılmaktadır. Buna adjuvan radyoterapi denir.Kemoterapi; Güçlü ilaçların, hap şeklinde veya damarlara enjekte edilmesi ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanseri küçültmek veya yok etmek için kullanılır.

Cilt kanseri tedavisinde yeni ilaçlar ve kanser aşısı

Cilt kanseri tedavisi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar, bulunduğu kanser türünü, ne kadar büyük olduğunu, ne kadar yayıldığını ve kişinin genel sağlık durumunu içermektedir.

Cilt kanseri aşı; Kontrol noktası inhibitörleri kanser hücreleri üzerindeki kontrol noktası proteinlerini bloke etme yolu ile etki etmektedir. Bu ilaçlar damar içine enjekte edilir.

Melanom tedavisinde kullanılan kontrol noktası inhibitörü ilaçlar şunlardır: Pembrolizumab (Keytruda), Nivolumab (Opdivo), İpilimumab (Yervoy)

Bu ilaçlar, iki haftada bir damar içine enjekte edilmektedir, İlaçların yan etkileri

 • Yorgunluk, İsha, Deri döküntüsü ve Kaşıntıdır

Sitokinler, vücudun bağışıklığını düzenlemeye yardımcı olan proteinlerdir. İnsan yapımı sitokinler, kansere daha etkili bir şekilde saldırmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İki tip sitokin, melanomu tedavi etmektedir;

 • İnterferon-alfa
 • interlökin-2 (IL-2)

Cilt kanserinden korunmak için ne yapmalı?

Cilt kanserini önlemenin en önemli yolu güneşte olmaktan veya güneşten korunmaktır. Güneşte uzun süre kalınması durumunda güvenli güneş koruyucular kullanılmalıdır. Bunlar cildinizi korumanın ve cilt kanseri riskini azaltmanın yollarıdır. En iyi koruma için, güneşe maruz kalınacağında her seferinde bu yönergeleri uygulamakta fayda vardır.

 • Güneşten kaçının
 • Güneş koruyucu kullanın
 • Bronzlaşmaya çalışmayın
 • Çocukları koruyun

Solaryum cilt kanseri yapar mı?

Aslında, güneşlenmek yerine solaryuma girmek, cildin UV hasarı ile ilişkili risklerini azaltmamaktadır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından yapılan birleştirilmiş çalışmalarda, bulgular “bronzlaşma cihazlarının 30 yaşından önce başladığında kutanöz melanom riskinin %75 oranında arttığını” göstermektedir.

Solaryum ile bronzlaşmak, melanom riskini arttırır. Solaryum ile bronzlaşma koruyucu bir önlem değildir ve tam tersine zararlıdır.

Solaryumun kansere neden olduğu kesin olarak kanıtlandı

Cilt kanseri hastalarına öneriler;

Bazal veya skuamöz hücreli deri kanserleri olan çoğu insan için tedavi, kanseri yok edecektir. Daha gelişmiş cilt kanseri olan az sayıda insan için, kanser asla tamamen ortadan kalkmayabilir.

Bu kişiler, kanseri mümkün olduğunca uzun süre kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için radyasyon terapisi, kemoterapi veya başka tedavilerle düzenli tedaviye girebilirler.

Cilt kanseri hastalarına öneriler arasında;

 • Cilt kuruluğu ve sağlıklı kalabilmek için bol su tüketilmelidir. Suyun tadından rahatsız olan hastalar bitki çayları içebilirler.
 • Güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 • İçeriği bilinmeyen karışımlar cilt üzerine asla sürülmemeli ve ağız yolu ile tüketilmemelidir.
 • Sağlıklı besinler tüketilmeli bol sebze ve meyve yenilmelidir.
 • Fırsat buldukça dinlenilmelidir.
 • En önemlisi de doktor tavsiyesinden çıkılmamalı ve düzenli muayeneler yapılmalıdır.

Kaynaklar ve referanslar1- Skin Cancer 2- Skin cancer (non-melanoma) 3- Türkiye Melanom Yol Haritası

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/cilt-kanseri-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri/

Cilt Kanseri nedir, belirtileri nelerdir?

Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri, Türleri, Tedavisi

Cilt hücrelerinin anormal büyümesi olan cilt kanseri en sık güneşe maruz kalan ciltte meydana gelir. Ancak, kanserin bu yaygın görülen türü olağan koşullarda güneş ışığına maruz kalmayan cilt alanlarında da meydana gelebilmektedir.

Cilt kanserinin bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç ana türü bulunmaktadır.

Ultraviyole (UV- kızıl ötesi) ışınlara maruz kalmayı sınırlandırarak veya maruz kalmaktan kaçınarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Cildinizin şüpheli değişiklikler açısından incelenmesi kanserin erken evrelerde yakalanmasına yardımcı olabilir. kanserin erken evrede tespit edilmesi size en yüksek başarılı tedavi şansını verir.

Cilt kanseri, cilt rengi fark etmeksizin tüm insanları etkileyebilmektedir.

Cilt kanserinin geliştiği bölgeler nelerdir?

Cilt kanseri öncelikle saçlı deri, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar dâhil olmak üzere cildin güneşe maruz kalan alanlarında ortaya çıkar. Ancak el ayası, el ve ayak tırnaklarının altı ve genital bölge gibi gün ışığını nadiren gören alanlarda da oluşabilir.

Cilt kanseri, cilt rengi koyu olan insanlar dâhil olmak üzere cilt rengi fark etmeksizin tüm insanları etkileyebilmektedir. Melanoma, cilt rengi koyu insanlarda ortaya çıkarken el ayası ve ayak tabanı gibi normalde güneşe maruz kalmayan alanlarda görülmesi daha olasıdır.

Cilt Kanseri kişilerde çeşitli şekillerde görülebilir.

Cilt kanseri nedenleri nelerdir?

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin DNA’sında bir hata (mutasyon) meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrol edilemez şekilde büyümelerine neden olurlar ve kanserli hücrelerden meydana gelen bir kitle oluştururlar.

Cilt hücrelerinde mutasyon meydana gelmesi Cilt Kanserine neden olur.

Cilt kanserinde görülen hücreler:

Cilt kanseri, cildinizin en üstteki katmanı olan epidermiste başlar. Epidermis, vücuttan sürekli dökülen cilt hücrelerinden oluşan koruyucu kılıfı sağlayan ince bir katmandır. Epidermis üç ana hücre türünü barındırır:

 • Skuamöz hücreler en dıştaki yüzeyin hemen altında yer alırlar ve cildin iç hücre döşemesi görevini üstlenirler.
 • Bazal hücreler yeni cilt hücrelerini üretirler ve skuamöz hücrelerin hemen altında bulunurlar.
 • Melanositler cilde normal rengini veren pigment olan melanini üretirler ve epidermisin en alt bölümünde bulunurlar. Melanositler cildin derin katmanlarının korunmasına yardımcı olmak için güneşe maruz kaldığınızda daha fazla melanin üretirler.

Kanserinizin başladığı yerin bilinmesi, kanser türünün ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesine imkan tanır.

Ultraviyole (kızıl ötesi) ışık ve diğer potansiyel nedenler:

Cilt hücrelerindeki DNA hasarının büyük bölümü güneş ışığında ve solaryumlarda kullanılan ışıklarda bulunan ultraviyole (UV-mor ötesi ışık) radyasyondan ileri gelir.

Ancak güneşe maruz kalmak normal koşullarda güneş ışınlarına maruz kalmayan ciltte ortaya çıkan cilt kanserlerini açıklayamamaktadır.

Bu bulgu, toksik maddelere maruz kalmak veya bağışıklık sistemini zayıflatan bir rahatsızlığınızın bulunması gibi kanser riskinize katkıda bulunan diğer faktörlerin de olabileceğini göstermektedir.

Cilt kanseri risk faktörleri nelerdir?

Cilt kanseri riskinizi artıracak faktörler aşağıdakileri içerir:

 • Açık cilt rengi. Ten rengi ne olursa olsun, herkes cilt kanseri olabilir. Bununla birlikte, cildinizde pigment (melanin) miktarının az olması zararlı ultraviyole radyasyonu karşısında daha az korunma sağlar. Eğer sarı veya kızıl renkli saçlara ve renkli gözlere sahip iseniz ve kolayca çil ya da güneş yanığı oluşuyorsa, daha koyu ten rengine sahip birine göre sizde cilt
 • kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir.
 • Güneş yanığı geçmişi. Çocukluk veya gençlik döneminde bir ya da birden çok kez kabarıklıkların eşlik ettiği güneş yanığı geçirmiş olmanız yetişkinlikte kanseri geliştirme riskinizi arttırıyor. Erişkinlikteki güneş yanıkları da bir risk faktörüdür.
 • Aşırı güneş maruziyeti. Özellikle cilt güneş kremi veya losyonu veya bir kıyafet ile korunmuyorsa, güneş altında hatırı sayılır vakit geçiren herkeste cilt kanseri oluşabilir. Solaryum cihazlarına maruz kalmak dahil olmak üzere, bronzlaşmak da sizi riske atabilir. Bronzluk, cildinizin aşırı UV radyasyonuna karşı verdiği yaralanma yanıtıdır.
 • Güneşli veya yüksek-irtifa iklimleri. Güneşli, sıcak iklimli bölgelerde yaşayan insanlar daha soğuk iklimlerde yaşayan insanlara göre daha fazla güneş ışığına maruz kalmaktadırlar. Güneş ışığının en güçlü olduğu yüksek rakımlarda yaşamak da sizi daha fazla radyasyona maruz bırakır.
 • Cilt benleri. Çok sayıda cilt benlerine veya displastik nevüs diye adlandırılan anormal cilt benlerine sahip kişilerde kanser riski artar. Düzensiz görünüme sahip ve genellikle normal cilt benlerine göre daha büyük olan bu anormal cilt benlerinin kansere dönüşmesi diğerlerine göre daha olasıdır. Eğer anormal cilt benleri öykünüz varsa, değişiklik olup olmadığını görmek için benlerinizi düzenli olarak izleyin.
 • Prekanseröz cilt lezyonları. Aktinik keratozlar olarak bilinen cilt lezyonlarına sahip olmanız cilt kanseri oluşması riskinizi arttırabilir. Bu prekanseröz cilt büyümeleri genel olarak kahverenginden koyu pembe rengine kadar değişen sert, pullu yamalar şeklinde görünürler. Bunlar yaygın olarak ciltte güneş hasarı oluşmuş açık tenli kişilerin yüzünde, kafalarında ve ellerinde görülür.
 • Ailede cilt kanseri öyküsü. Eğer anne veya babanız ya da kardeşiniz geçmişte cilt kanserine yakalanmışsa, sizde de bu hastalık riski artabilir.
 • Kişisel cilt kanseri öyküsü. Eğer bir kez cilt kanserine yakalandıysanız, yeniden olma riskini taşırsınız.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler cilt kanseri açısından daha yüksek risk altındadırlar. Bu, HIV/AIDS’li kişileri ve organ nakli sonrası bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan hastaları içerir.
 • Radyasyon maruziyeti. Egzema ve akne gibi cilt hastalıkları için radyasyon tedavisi alan kişilerde, bazal hücreli karsinom başta olmak üzere cilt kanseri riski artmış olabilir.
 • Belirli maddelere maruziyet. Arsenik gibi bazı maddelere maruz kalmak kanser riskinizi artırabilir.

Cilt kanseri tanısı nasıl yapılır?

Cilt kanseri tanısı koymak için, doktorunuz:

 • Cildinizi muayene edebilir. Doktorunuz, cildinizdeki değişikliklerin kanser olup olmadığını belirlemek için cildinizi inceleyebilir. Tanıyı doğrulamak için ileri tetkik gerekebilir.
 • Test etmek üzere şüpheli ciltten örnek alınması (cilt biyopsisi). Doktorunuz laboratuvar testi için şüpheli görünen ciltten bir örnek alabilir. Biyopsi, cilt kanseri olup olmadığınızı ve kanser bulunuyorsa, cilt kanserinizin türünü belirleyebilir.

Cilt kanseri evreleri (yayılımı) nasıl belirlenir ?

Eğer doktorunuz cilt kanseri olduğunuzu belirlediyse, kanserin yayılımını (evresini) belirlemek için sizde ilave testler yapılması gerekebilir.

Bazal hücreli karsinoma gibi yüzeysel cilt kanserleri nadiren yayıldıkları için, büyümenin tamamını çıkaran biyopsi çoğu kez kanser evresini belirlemek için gereken tek tetkiktir. Fakat sizde büyük bir skuamöz hücreli karsinom, Merkel hücreli karsinom ya da melanoma bulunuyorsa, doktorunuz kanserin yayılımını belirlemek için ileri tetkikler önerebilir.

İlave testler, yakındaki lenf nodlarını kanser işaretleri açısından incelemek için yapılan görüntüleme testlerini ya da yakındaki lenf nodunu çıkarıp kanser işaretleri açısından incelenmesi işlemeni içerebilir (sentinel lenf nodu biyopsisi).

Doktorlar kanser evrelerini belirtmek için I’den IV’e kadar Roma rakamlarını kullanırlar. Evre I kanserler küçük ebattadır ve başladıkları alanla sınırlıdırlar. Evre IV, vücudun diğer bölgelerine yayılmış ileri evre kanseri belirtir.

Cilt kanseri evresi hangi tedavi seçeneğinin en etkili olacağının belirlemesinde yardımcı olur.

Cilt kanserinden nasıl korunuruz?

Çoğu cilt kanseri önlenebilir özelliktedir. Kendinizi korumak için, aşağıdaki cilt kanseri önleme ipuçlarını takip edin:

 • Gün ortasında güneşten kaçının. Kuzey Amerika’daki bir çok insan için güneş ışınları sabah 10:00 ila öğlen 16:00 arası en kuvvetlidir. Açık hava etkinliklerini, kışın veya hava bulutlu olduğunda dahi, günün farklı bir zamanına planlayın.

UV radyasyonunu tüm yıl boyunca emiyorsunuz ve bulutlar zararlı ışınlar karşısında çok az koruma sağlıyor. Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu zamanda güneşten kaçınmak cilt hasarına neden olan ve cilt kanseri geliştirme riskini artıran güneş yanıklarından ve bronzluktan korunmanıza yardımcı olur. Zamanla biriken güneş maruziyeti de kansere neden olabilir.

 • Tüm yıl boyunca güneş koruyucu bakım ürünleri kullanın. Güneş koruyucular, tüm zararlı UV ışınlarını, özellikle de melanoma neden olabilecek radyasyonu filtrelemez. Fakat, genel güneşten korunma programında büyük bir rol oynarlar.

En az 15 SPF’ye (güneş koruma faktörü) sahip geniş spektrumlu güneş koruyucu kullanın. Güneş koruyucuyu bol miktarda uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık aralıklarla tekrarlayın. Dudaklarınız, kulak uçlarınız, elinizin üst tarafı ile boynunuz dâhil olmak üzere maruz kalan ciltte bol miktarda güneş koruyucu kullanın.

 • Koruyucu kıyafetler giyin. Güneş koruyucular UV ışınlarından tamamen korunma sağlamazlar. Bu yüzden, cildinizi kollarınız ve bacaklarınızı örten koyu renkli sıkı dokunmuş kıyafetlerle koruyun ve beyzbol şapkası veya kaskete göre daha fazla koruma sağlayan geniş kenarlı şapka giyin.

Bazı şirketler, ışık korumalı kıyafetler de satmaktadır. Bir dermatolog uygun bir marka önerebilir.

Güneş gözlüklerini de unutmayın. Her iki UV radyasyon türünü – UVA ve UVB ışınları- engelleyenleri seçmeye bakın.

 • Solaryumdan kaçının. Solaryumda kullanılan ışıklar UV ışınları yayarlar ve sizin cilt kanseri olma olasılığınızı artırabilirler.
 • Güneşe karşı duyarlaştırıcı ilaçları bilin. Antibiyotikler dahil olmak üzere, bazı sık kullanılan reçeteli ve reçetesiz ilaçlar cildinizi güneşe karşı daha da hassaslaştırabilirler.

Kullandığınız herhangi bir ilacın yan etkilerini doktorunuza veya eczacınıza sorun. Eğer güneş ışınlarına hassasiyetinizi arttırıyorlarsa, cildinizi korumak amacıyla güneşten uzak durmak için ekstra önlemler alın.

 • Cildinizi düzenli olarak kontrol edin ve değişiklikleri doktorunuza bildirin. Cildinizi yeni deri büyümesi veya var olan cilt benlerinde, çillerde, kabarıklıklarda ve doğum lekelerinde değişiklikler açısından sıklıkla inceleyin.

Bir ayna yardımıyla, yüzünüzü, boynunuzu, kulaklarınızı ve saçlı derinizi kontrol edin. Göğsünüzü, gövdenizi ve kollarınızın üst ve yan kısımlarını ve ellerinizi inceleyin. Bacağınızın hem ön hem de arka tarafını, ayak tabanı ve ayak parmaklarınızın arasındaki boşluklar dahil olmak üzere ayaklarınızı muayene edin.  Genital bölgenizi ve kalçalarınızın arasındaki bölgeyi de kontrol edin.

Источник: //neolife.com.tr/cilt-kanseri/

Cilt Kanseri Nedir Belirtileri Türleri ve Tedavisi Nelerdir?

Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri, Türleri, Tedavisi

Dünya’daki tüm kanser türlerinin yaklaşık yarısını oluşturan cilt kanseri farklı türlere sahiptir. Cilt kanserine yakalanma olasılığı oldukça yüksek olmasına rağmen cilt kanserine bağlı olarak görülen ölüm oranı yok denecek kadar düşük bir seviyededir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması, yaşlanma, güneşin zararlı ultraviyole ışınları vb. birçok farklı sebeple ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak cilt kanseri türleri 4 farklı grup altında toplanmaktadır.

Bazal hücreli cilt kanseri türleri ve yassı hücreli cilt kanseri türleri olarak kimi kaynaklarda 2 farklı grup şeklinde ele alınmaktadır.

1-) Bazal Hücreli Karsinom: Bu tür cildin en dış tabakası olan epidermisteki hücrelerin bazal değişime uğraması sonucu meydana gelmektedir.

Bu cilt kanseri türü en sık rastlanan tür olmasına rağmen gelişimi oldukça yavaş şekilde olur ve sadece deri katmanında varlığını sürdürerek diğer organlara yayılmaz. Bu sebeple hayati teh oluşturma olasılığı yok denecek kadar düşük bir cilt kanseri türüdür.

2-) Yassı Hücreli Karsinom: Derinin üst tabakalarında bulunan yassı hücrelerde meydana gelen cilt kanseri türüdür. Vücutta yayılma gösterme olasılığı oldukça düşün bir türdür.

3-) Nöroendokrin Hücrelerinden Oluşan: Bu tür cilt kanserinde sinir sisteminden gelen uyarılara karşı nöroendokrin hücreleri farklı tepkiler göstererek cilt kanseri oluşumuna sebep olur.

4-) Melanom: Bu tür cildimize renk veren melanosit simile hücrelerinde bozulma görülmesi sonucu meydana gelmektedir. Cilt kanseri türleri arasında en yüksek risk düzeyine sahip kanser türüdür. Farklı renklerde ve sınırları net olarak belli olmayan benler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilmekte ve vücuda yayılması durdurulabilmektedir.

Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Deri tabakamızda bulunan hücrelerin aşırı şekilde ve kontrolsüz olarak çoğalmaya başlamasıyla meydana gelmektedir. Deri üzerinde direk olarak kendini göstermeye başladığı için erken teşhis edilmesi oldukça kolaydır. Cilt üzerinde çeşitli lekeler, benler vb.

izler oluşmaya başladıktan sonra bu izler 1 ay içinde geçmez ise ayrıca kanamalara, yaralara, acıya vb. durumlara sebep olmaya başlarsa acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Bu durum direk olarak cilt kanserinin belirtisi olmasada çeşitli ufak deri hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Yakalanma Olasılığı Yüksek Kişiler Kimlerdir?

1. Yoğun şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak.2. Yapay güneş ışınlarına (solaryum vb.) maruz kalmak.3. Sarışınlar ve renkli gözlü olanlar biraz daha bu hastalığa yakalanma olasılığı yüksek grupta bulunmaktadırlar.4. Cildinde yara izleri ve yanık bulunan kişiler.5. Kronik (kalıcı) cilt rahatsızlığı olan kişiler.6. Radyoterapi tedavisi görmüş veya görmekte olan kişiler.7.

Arsenik vb. çeşitli asitlere maruz kalmak.8. Ameliyat veya organ nakli sebebiyle bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği kişiler ve bağışıklık sistemini zayıflatan çeşitli ilaçlar kullanan kişiler.9. Aktinik keratozis görülen kişiler.10.

İlerleyen yaş sebebiyle vücutta biriken radyasyon miktarı arttığı için ve güneşe maruz kalma oranı yükseldiği için cilt kanserine yakalanma olasılığı yüksektir.11. Erkeklerde cilt kanserine yakalanma olasılığı bayanlara oranla daha yüksektir.

Erkekler bayanlara oranla bazal hücreli cilt kanseri türüne 2 kat daha fazla, yassı hücreli cilt kanseri türüne ise 3 kat daha fazla yakalanma olasılığına sahiptir.

12. Ağır metallere ve kimyasallara yoğun şekilde maruz kalan kişilerde cilt kanseri oldukça sık şekilde görülebilmektedir.

Hastalığa Sebep Olan Farklı Deri Hastalıkları Var Mıdır?

Daha önce bu hastalığı geçirmiş olan kişilerde 2. kez aynı hastalığa yakalanma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca HPV virüsünün sebep olduğu siğil rahatsızlığı olan kişilerde siğillerin artmasına bağlı olarak hastalığın oluşma riski ortaya çıkabilmektedir. Sedef hastalığı geçirin kişilerde hastalığın görülme olasılığı bulunmaktadır.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Cilt kanserine yakalanmak istemeyen kişilerin alması gereken ilk önlem olabildiğince güneş ışınlarına maruz kalmaktan korunmaya çalışmaktır. Güneş ışınlarından korunmak için alabileceğiniz bazı farklı önlemler bulunmaktadır.1-) Güneşlenirken tişört giymek.

2-) Düzenli olarak güneş gözlüğü kullanmak.3-) Güneş koruyucu kremler kullanmak.4-) Şapka takmak

Bu önlemleri alırken arada sırada güneşe ihtiyacınız olduğunu da unutmamalısınız.

Çünkü güneş ışınları vücutta D vitamini üretimini sağlamaktadır ve D vitamini birçok farklı kanser türüne karşı koruyucu etki göstermektedir.

Çocukları Cilt Kanserinden Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocuklarınızı cilt kanserine karşı korumak istiyorsanız mümkün olduğunca bulutlu havalarda dışarı çıkarmalısınız. Çünkü bulutlu havalarda güneşin UVA ışınları cildimize etki etmemektedirler.

Ayrıca çeşitli güneş kremleri kullanmanızda sizleri ve ailenizi cilt kanserine karşı tam olarak koruyamayabilir.

Çünkü güneş kremlerinin bir çoğu UVB ışınlarına karşı korurken UVA ışınlarına karşı tam anlamıyla bir koruma sağlayamamaktadırlar.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri;

Bu türün belirtileri genel olarak kırmızı renkte, pullu ve kabartılı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak bu türün belirtileri güneşin yoğun şekilde maruz kaldığı alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bazal hücreli türü tedavi edilmediği takdirde ülserleşebilmektedir ve bu aşamadan sonra tedavisi biraz daha zor bir hale gelmektedir.

Melanom Cilt Kanseri  Belirtileri;

Bu melanom türü ilk belirtileri cilt üzerinde oluşan lekenin renk ve şeklinin değişmesi olarak meydana gelmektedir. Bu tür güneşe maruz kalmayan alanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Nodular melonom türü belirtileri ise bu lekelerin kubbe veya kabartı haline dönüşmesi şeklinde kendini belli etmektedir. Bu lekeler kimi zamanlarda kahverengi ve siyah bir hale gelebilmektedir.

Renkli gözlü olan ve açık tenli insanlarda belirtileri daha sık ortaya çıkmaktadır.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri;

Genellikle 50 yaşından büyük kişilerde belirtileri ortaya çıkmaktadır. Cildin üzerinde kanamaya hazır kırmızı lekeler şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Benler Kanserin Belirtileri Olabilir Mi?

Kimi zamanlarda deride oluşum gösteren benler meloma türü kanserin belirtileri olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer derinizde çıkan benin üzerinde kıllanma belirtileri ve kızarıklık belirtileri gözlenmeye başlamış ise bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktor bu türü tam anlamıyla saptamak için benden bir parça alarak patolojik teste yollayacaktır.

Cilt Kanseri Belirtileri İlk Nasıl Ortaya Çıkar?

En sık görülen belirtileri sıralayacak olursak;1. Kabarık, küçük, parlak veya düzgün şekilde oluşan lezyonlar,2. Kabuk tutan ve kanayan lezyon belirtileri,3. Kahverengi ve düz leke belirtileri,4. Alt dudakta geçmeyen çatlak ve soyulma belirtileri,

vb. çeşitli durumlar türleri saptamak için önemli bulgular olarak görülmektedir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Koyulur?

Bu hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra tanısının yapılması ve tedaviye başlanması için ilk yapılan işlem biyopsi işlemidir. Biyopsi işlemi için kanser belirtileri görülen alandan cerrahi müdahale ile parça alınarak bu parçanın laboratuvar ortamında incelemesi yapılır. Ardından belirtileri gözlenip teşhisi koyulan hastalığın kaçıncı aşamada olduğu saptanır.

Hastalığın Aşamaları Nelerdir?

Sıfırıncı Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu aşamada melonom türü derinin en üst tabakası olan epidermiste görülmeye başlamıştır.
Birinci Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu evrede belirtileri görülen kanser hücresi 2 cm’den daha küçük bir boyutta bulunmaktadır.

İkinci Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu evrede belirtileri görülen lezyon 2 cm’den daha büyük bir hale gelmiştir.
Üçüncü Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu aşamada oluşan tümör belirtileri cildin alt tabakalarına doğru yayılmaya başlamıştır.

Dördüncü Evre Cilt Kanseri Belirtileri: Bu aşamada hastalığın belirtileri vücudun farklı organlarında da kendini göstermeye başlamıştır.

Hastalığın Tedavisi Nedir?

Çok farklı yöntemlerle cilt kanseri tedavisi yapılabilmektedir. Sırasıyla bu yöntemlerin tamamına değinmek istiyorum.

Cerrahi Cilt Kanseri Tedavisi;

Bu yöntemde mikroskobik cerrahi uygulanmakta ve lezyonlar ince tabakalar halinde vücuttan sıyrılarak alınmaktadır. Ardından en alt tabaka incelenerek cilt kanseri belirtileri görülüp görülmediği saptanmaktadır.

Basit ve Traş Eksizyon Cilt Kanseri Tedavisi;

Bu teknikte cilt kanseri belirtileri olarak ortaya çıkan lezyonların tanısı koyulduktan sonra eğer bu lezyonların derinin alt tabakalarına ulaşmış oldukları tespit edilirse lezyonla beraber dokudanda bir parça alınabilmektedir. Traş eksizyon yönteminde ise cilt kanseri türü deri yüzeyinden bir bıçak yardımıyla sıyrılarak alınmaktadır.

Lazer Cerrahi Cilt Kanseri Tedavisi;

Bu cilt kanseri tedavisi yöntemi aşırı derecede büyük boyuta ulaşmış olan cilt kanseri türü vakalarında uygulanmaktadır ve lazerle tümörlerin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Radyoterapi ve Kemoterapi Cilt Kanseri Tedavisi;

Radyoterapi cilt kanseri tedavisi yönteminde lezyonlar küçültülerek tedavi edilmesi sağlanır. Kemoterapide ise vücuda yayılmış olan cilt kanseri türü öldürülerek vücuttan temizlenmeye çalışılır.

Vitamin A Cilt Kanseri Tedavisi;

Hastalığın başlangıç aşamalarında uygulanan ve oldulça işe yarayan bir tedavi yöntemidir.

Fotodinamik Cilt Kanseri Tedavisi;

İlaçla beraber lazer uygulanarak cilt kanseri belirtileri yok edilmeye ve tedavi sağlanmaya çalışılır.

Cilt Kanseri Tedavisi Olduktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk defa cilt kanseri belirtileri görüldükten sonra hastaneye gidip cilt kanseri tedavisi olduğunuza ve iyileştiğinize göre artık tek yapmanız gereken düzenli kontrol olacaktır.

Tedavisi başarılı şekilde geçen hastalar tamamen kontrol amacıyla 5 yıl boyunca 6 ayda bir doktora giderek kontrollerini yaptırmak zorundadırlar.

Olur da düzenli kontroller sırasında yeniden hastalık belirtileri görülürse kesinlikle bu sefer çok erken şekilde teşhis edildiği için tedavisi de daha rahat ve kısa sürecektir.

Источник: //purtukal.com/kanseri/cilt-kanseri/cilt-kanseri-nedir-belirtileri-turleri-ve-tedavisi-nelerdir.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi