Cilt Kanserinde Tedavi Seçenekleri

içerik

Cilt kanseri belirtileri ve tedavisi – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Cilt Kanserinde Tedavi Seçenekleri

Her yıl 5 milyondan fazla nonmelanom cilt kanseri vakası görülür ve tedavi edilir. Meme kanseri, prostat kanseri, akciğer ve kolon kanserinden daha fazladır. Nitekim, son otuz yıllık süreçte, cilt kanserleri diğer tüm cilt kanserlerine göre daha fazladır.

Bu istatistikleri okumak sizi korkutabilir veya şaşırtabilir. İyi haber, cilt kanseri belirtilerinin ne olduğunu biliyorsanız, cilt kanseri erken tespit edilebilir.

Vücudunuzu cilt kanseri belirtileri açısından izlemek için atabileceğiniz adımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Şüpheli büyümeler bulursanız bununla ilgili ne yapabileceğiniz ve sağlığınızı iyileştirmek ve cilt kanserini önleme ihtimalinizi artırmak için yapabileceğiniz diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri cilt hücrelerinin anormal ve hızlı büyümesidir. Cilt kanseri üç ana kategoriye ayrılabilir:

• Bazal Hücreli Karsinom• Skuamöz Hücreli Karsinom

• Melanom

Bazal hücreli karsinom (BCC) cilt kanserinin en yaygın şeklidir. Bu, cildinizin en dış tabakasında ortaya çıkar ve genellikle açık yaralar, kırmızı lekeler, parlak darbe veya yara izi gibi deri kanseri semptomlarına neden olur.

Orijinal tümör alanını geçip nadiren yayılır. Bununla birlikte, kötü huylu bir bazal hücreli karsinoma sahip olabileceğinizden şüpheniz varsa, doktorunuzu görmelisiniz.

Kaynaklar, her yıl üç milyondan fazla vakanın teşhis edildiğini bildirmektedir.

Skuamöz hücreli karsinom (SCC), anormal hücrelerin cildin üst katmanlarında kontrolsüz şekilde büyümeye başladığı durumlarda oluşur.

SCC deri kanseri semptomları, açık yaralar, pullu kırmızı lekeler ve merkezi bir delik ile karakteristik artmış büyüme içerir.

Skuamöz hücreli karsinom kanamaya neden olabilir veya kabuklanabilir ve büyümesine izin verilirse ölümle sonuçlanabilir. Sadece ABD’de her yıl bir milyondan fazla vakaya teşhis konur ve her yıl yaklaşık 8,800 kişi ölür.

Melanom en yaygın cilt kanseri değildir, ancak cilt kanserinin en tehli halidir. Cilt Kanseri Vakfı’na göre, “Cildin hücrelerinde bozulmamış DNA hasarının oluşmasıyla deri hücrelerinin hızla çoğalmasına ve kötü huylu tümörler oluşturmasına neden olan mutasyonları tetiklediğinde (bu genetik kusurlar geliştiğinde) bu kanserli büyüme gelişir.

Melanom cilt kanseri semptomları yumrulara benzeyen ve genellikle siyah veya kahverengi olan leke veya yamalardır. Mavi, pembe, kırmızı, beyaz veya hatta cilt rengi olabilirler. Erken tanınan ve tedavi edilen melanom tedavi edilebilir. Değilse, ilerleyebilir ve vücudun diğer alanlarına metastaz yaparak tedavisi güçleşir ve ölümcül olabilir.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda tanımlanan derideki değişikliklere ek olarak, cilt kanserini erken teşhis etmenize yardımcı olabilecek beş temel cilt kanseri belirtisi vardır. Doktorlar, cilt tümörlerinin bu beş belirtisi için göz kulak olurken düzenli kontroller yapmanızı da önerir:

• Asimetri: Cildinizdeki ben veya lezyonun ortasından geçen hayali bir çizgi çizerseniz ve iki yarısı da birbirine simetrik değilse, bu kötü huylu olduğunun bir göstergesi olabilir.

• Kenar: Kötü olmayan benlerin tipik olarak pürüzsüz, düzenli bir sınırı olur. Erken bir melanom belirtisinin kenarları genelde sivri veya düzensiz olacaktır.

• Renk: Melanomların, özellikle siyah, kahverengi ve bronz tonlar olmak üzere çeşitli renklerde olduğu bilinir. Ayrıca mavi, kırmızı ve diğer renklerde de olabilir. Kötü olmayan bir ben veya büyüme genellikle yalnızca bir renktedir.

• Çap: Kural olarak, kötü olmayan cilt kanserleri 6mm. çaptan küçüktür. Melanomların çapı genellikle daha büyüktür, bu nedenle daha büyük benlere dikkat edin.

• Gelişme: Bir benin renginde, yüksekliğinde, boyutunda veya şeklindeki değişiklikler ve yeni belirtiler ortaya çıkarsa (kanama, kabuklanma, kaşıntı vb.) olası cilt kanseri semptomlarını fark ederseniz, o zaman doktorunuza danışın tehli olabilir.

Tüm kanserler bu profillemeye uymaz. Yeni cilt lekelerini veya büyümelerini not edinmek ve olağandışı görünen herhangi bir ben, çil veya leke hakkında doktorunuza danışmak önemlidir. İzlenmesi gereken diğer bazı cilt kanseri belirtileri aşağıdakileri içerebilir. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuza danışın:

• Sınırlarının ötesinde büyüyen pigmentli leke veya büyüyen, kırmızı olan, şiş veya iyileşmeyen lekeler• Bir yumru veya bende hassasiyet, kaşınma, ağrı veya hassasiyet

• Şekil değiştiren bir ben pul pul oldu veya kanadı ise

Konvansiyonel Cilt Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Konvansiyonel cilt kanseri tedavi seçenekleri, kanserin melanom olup olmamasına bağlı olarak değişir. Aşağıdaki diğer faktörler daha sonra dikkate alınır:

• Kanserin aşaması• Kanserin türü• Tümörün boyutu ve hangi vücut kısmını etkilediği

• Kanser ne kadar agresif

• Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu

Standart Konvansiyonel Cilt Kanseri Tedavileri Nelerdir?

Cerrahi: Kanserin türüne, evresine ve yerine bağlı olarak çeşitli cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Radyasyon tedavisi: Radyasyon tedavisi, kanser tümörünü yok etmek veya küçültmek için radyasyona dayanır. Tedavinin yerine bağlı olarak cilt tahrişi, tükürük bezi hasarı, kusma ve saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olabilir.

Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek ve semptomları azaltmak için ilaçlar kullanır. Bununla birlikte, aynı zamanda oldukça toksiktir ve mide bulantısı, kusma, saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olabilir ve kanserli hücrelere olduğu kadar sağlıklı hücrelere de zarar verebilir.

Hedefe yönelik terapi: Hedefe yönelik terapi temelde bir kemoterapi şeklidir, ancak kanser hücrelerinin spesifik yönlerini hedefleyebilir. Bazen hedefe yönelik terapiler tek başına kullanılır, ancak diğer kemoterapi formlarıyla birlikte verilir. Diğer kemoterapi formları gibi, saç ve ciltteki değişiklikler de dahil olmak üzere yan etkilere neden olabilirler.

Fotodinamik terapi: Cilt kanserlerini ve kanserleri iç organların veya boşlukların astarını tedavi etmek için kullanılır.

Kanser hücrelerini öldürmek için ışığa duyarlı bir kimyasal ile özel bir aktive edici ışık türünü birleştirir.

Fotodinamik tedavi, gözleri ve cildi, tedaviden yaklaşık altı hafta sonra ışığa duyarlı hale getirir ve öksürük, karın ağrısı ve yutma sorunu gibi diğer geçici yan etkilere neden olabilir.

İmmünoterapi: Adından da anlaşılacağı gibi, bu terapi kanserle savaşmak için hastanın kendi bağışıklık sistemini kullanır. Bazı immünoterapi türlerine biyolojik terapi adı verilir. Bazı kanser tipleri üzerinde diğerlerinden daha iyi çalışır. Melanom tedavisinde immünoterapi kullanılabilir.

Doğal Cilt Kanseri Tedavileri Nelerdir?

Geleneksel tedavinin yan etkilerinin vücuda ne kadar sert olabileceği göz önüne alındığında, doğal cilt kanseri tedavilerini denemeniz de muhtemeldir.

Standart terapilerle birlikte veya kendi başlarına kullanıldığında, bu doğal terapiler terapötik süreçte vücuda yardımcı olabilir ve hastalığın zorluklarında rahatlama sağlayabilir.

Aşağıda, cilt kanseri belirtileri için terapötik faydalar ve rahatlama sağlayabilecek bazı ilave ilaçlar bulunmaktadır.

Patlıcan Ekstresi veya Özü: Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nde İngiltere araştırmacıları tarafından yayınlanan bir araştırma, yüzde 0.05’lik bir solasodin glikozid konsantrasyonuna sahip patlıcandan türetilen bir bileşimin, keratoz ve erken evre bazal hücreli karsinomlar ve skuamoz hücreli karsinomalar için güvenli ve etkili bir terapi olduğunu ortaya koydu.

Mür yağı: Eski zamanlardan beri mür çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Mürün kullanımıyla ilgili sınırlı araştırma var, ancak 2013 yılında yapılan bir araştırma, bazik hücre kanseri çizgileri (A549 hücre çizgileri) üzerinde mür yağı kullanımının, bu cilt kanseri hücrelerinin apoptozunu veya hücre ölümünü teşvik etmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Umut verici olsa da, araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirttiler. Mür yağı; Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, badem veya üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılarak uygulanabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/cilt-kanseri-belirtileri-tedavisi

Cilt kanseri nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Cilt Kanserinde Tedavi Seçenekleri

 • Kafa derisi
 • Kulaklar
 • Dudaklar
 • Boyun
 • Tırnakların altı
 • Ayak dipleri
 • Üreme organlarında görülmektedir.

Güneş ışığı: Çoğu cilt kanseri türünün oluşmasına, DNA’ya zarar veren, ultraviyole (UV) ışınları neden olur. Güneş ışığı üç tür UV ışını içermektedir.

Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB) ve Ultraviyole C (UVC)dir. UVA ve UVB, zamanla cildin zarar görmesine neden olmakta ve kanser gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Uzmanlar, UVB’ nin melanom olmayan cilt kanseri türlerinin ana nedeni olduğunu düşünüyor.

Güneş lambaları ve solaryum gibi UV ışınlarının yapay kaynakları da cilt kanseri riskini artırmaktadır.

Melanom nedir? Cilt kanseri melanomun belirtileri ve tedavisi

Aile öyküsü (genetik): Araştırmalar bazı kanser türlerinin ailesel geçişte daha etkin olduğunu saptamıştır. Örneğin, skuamöz hücreli karsinomu olan bir ebeveyne sahip olan kişilerin, bu kansere yakalanma riskinin ortalamadan iki ila üç kat daha yüksektir. Ailede melanom öyküsü olması da bazal hücreli karsinom olma riskini artırır.

Diğer sebepler: Bazı faktörlerin, her tür cilt kanserine yakalanma olasılığını arttırdığı düşünülmektedir. Bunlardan bazıları;

 • Kolayca bronzlaşmayan soluk cilde sahip olmak
 • Sarı ya da kızıl saç, mavi göz
 • Yaşlılık ve ailede cilt kanseri geçmişi
 • Çok sayıda bene sahip olmak
 • Çok sayıda çile sahip olmak
 • Yanık veya radyoterapi tedavisi ile daha önce hasar görmüş bir cilt sahip olmak
 • HIV gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar
 • Organ nakillerinden sonra kullanılan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
 • Creosote ve arsenik gibi belirli kimyasallara maruz kalma.

Cilt kanseri belirtileri

 • Cilt kanserinin ana belirtisi ciltte oluşan ben ve çillerdir
 • Cilt yüzeyinde belirgin değişiklikler
 • Cilt üzerini saran ve iyileşmeyen düz yara ya da sivilce
 • Deride pullu yama şeklindeki değişiklikler
 • Kırmızı yumrular oluşması
 • Yara gibi görünen düz, ten rengi veya kahverengi lekeler
 • Büyük kahverengi noktalar
 • Düzensiz sınırları olmayan kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah yaralar
 • Kaşıntılı veya ağrılı bir yumru
 • Kanamalı yaralar

Cilt kanseri lekeleri diğer lekelerden farklıdır

Melanom dışı deri kanserlerinin büyük çoğunluğu ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmayla ilişkilidir ve iyileşme olasılığı yüksektir. Kişinin düzenli olarak kendi kendine muayene etmesi erken cilt kanserini teşhis etmek ve belirtilere karşı dikkatli olmak ve fark edildiği anda dermatologa göstermek önemlidir. 


Doktorlar, ayda bir kez ayna karşısında vücut muayenesi yapılmasını öneriyor. Özellikle, yüz, kafa derisi, göğüs, kol ve bacaklar gibi güneşe maruz kalan bölgeler kontrol edilmelidir. Ayrıca, avuç içleri, cinsel organlar, tırnaklar ve ayak tırnaklarının altındaki deri ve ayak tabanlarına da bakılmalıdır.

Cilt kanseri lekeleri nasıl anlaşılır?

Cilt kanserinin belirtisi olan lekeler, yeni veya değişen bir yumru, büyüme, lezyon, ben veya ciltteki kaba bir yama şeklinde olabilmektedir. Tüm cilt kanserleri aynı görünmez.

Ciltte oluşan normal bir lekenin görüntüsü, ten renginde, kahverengi, koyu kahverengi rengi şeklindedir. Kenarları iyi tanımlanmıştır. Genellikle 1/4 inç çapından küçüktür ve yuvarlak veya oval bir şekle sahiptir. Düz veya kubbe gibi olmalıdır.

Bu tanımlamaların dışında görülen lekeler de, acil olarak bir uzmana gösterilmelidir.

Şekilsiz büyüyen benler ne zaman cilt kanseri belirtisidir?

Benler, ciltte genellikle kahverengi, ten rengi veya siyah nokta şeklindedir. Düz veya yüksek ve kabarık, yuvarlak veya oval olabilir, genellikle 6 mm’den küçüktür.

Vücutta bir ben geliştiğinde yıllarca aynı boyut, şekil ve renkte kalır. Bazı benler ise, zaman içinde kendiliğinden yok olur. Benlerde oluşabilecek bazı değişiklikler cilt kanseri şüphesi uyandırmalıdır.

Benlerde oluşan bu değişiklikler arasında;

 • Kaşıntı ya da kanama
 • Hızlı büyüme
 • Renk değiştirme sayılabilir.

Cilt kanseri kaşıntı yapar mı?

Cilt kanseri kaşıntılı olabilir. Örneğin, bazal hücreli cilt kanseri, kaşıntı yaratan bir kabuk gibi görünebilir. Cilt kanserinin en ölümcül formu olan melanom da kaşıntı yapmaktadır. İyileşmeyen kaşıntılı, kabuklu, kanamalı yaralar için doktora başvurmak gereklidir.

Cilt kanseri teşhisi nasıl konur?

Cilt kanserini teşhis etmenin ilk adımı, genellikle kendi kendini muayenedir. Özellikle doğum lekeleri ve benlerin nerede olduğunu ve genellikle neye benzediklerini bilerek muayene yapılmalıdır.

Aynı şekilde doktor da ben ve lekelerin boyutunda, dokusunda veya renginde bir değişiklik veya iyileşmeyen bir yara gibi yeni bir şey olup olmadığını kontrol edecektir. Cilt kanseri riski varsa, doktor muhtemelen biyopsi isteyecektir.

Biyopsi ile ciltten küçük bir parça çıkarılır ve test için laboratuvara gönderilir.

Biyopsi nedir, nasıl yapılır? Biyopsinin riski var mıdır?

Cilt kanseri türleri

 • Bazal hücreli karsinom,
 • Skuamöz hücreli karsinom
 • Melanom

Deri değişiklikleri cilt kanserinin en belirgin belirtisidir. Genellikle yüz, göğüs, kollar ve eller de gelişen cilt kanserinin 3 türü bulunmaktadır.

Bazal hücreli karsinom; tüm cilt kanseri vakalarının yaklaşık %90’ını oluşturan en yaygın cilt kanseri formudur. Baş ve boyunda en sık görülen bazal hücreli karsinom, vücudun diğer bölgelerine nadiren yayılan yavaş büyüyen bir kanser türüdür.

Genellikle, inciye benzer, sedefimsi veya mumsu kabarıklık, düz, et renginde veya kahverengi lezyon şeklindedir.

Melanom görülme oranı %237 arttı! Korunma ve tedavi nasıl olmalı?

Ayrıca cildin yüzeyine yakın kan damarları ile yarı saydam görünebilir. Skuamöz hücreli karsinomun; epidermisin dış tabakasındaki hücreleri etkiler. Tipik olarak bazal hücreli karsinomdan daha agresiftir ve tedavi edilmezse diğer vücut bölümlerine yayılabilir.

Kırmızı, pullu ve kaba deri lezyonları, tipik olarak eller, baş, boyun, dudaklar ve kulaklar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Benzer kırmızı lekeler, skuamöz hücreli kanserin en erken formu olan skuamöz hücreli karsinomda da olabilmektedir.

Melanom; Melanom, cilt kanserleri içerisinde en yaygın kanser türü olmasa da, en ciddi olanıdır.

Sıklıkla kadınların bacaklarında, göğsünde, sırtında, baş ve boynunda, erkeklerde ise boyunda gelişmektedir. Ancak, bu kanser türü vücudun herhangi bir yerinde, hatta gözde dahi oluşabilmektedir.

Ben veya çillerin melanom olup olmadığını belirlemek için “ABCDE” yöntemi kullanılmaktadır.

 • (Asymmetry) Asimetri: Benin iki yüzü eşit değildir.
 • (Border irregularity) Kenar düzensizliği: Kenar boşlukları çentikli veya düzensiz olabilir.
 • (Color) Renk: Ben kırmızı, mavi, siyah, pembe veya beyaz gibi farklı renkler içerir
 • (Diameter) Çap: Kanserli lezyonlar 6 mm’den daha büyük olabilir (bir kurşun kalem silgisinin boyutu kadar), ancak erken teşhis ile bu boyuta ulaşmaları engellenebilir.
 • (Evolution) Değişim: Ben, boyut veya şekil olarak değişmiştir.

Cilt kanseri evreleri

Evreleme, bir tümörün ne kadar yayıldığını tanımlamak için kullanılmaktadır. Cilt kanserinin evresi önerilen tedaviyi belirlemeye yardımcı olacaktır. Bazal hücreli karsinom gibi yüzeysel cilt kanserleri nadiren yayıldıkları için, tamamını çıkaran biyopsi çoğu kez kanser evresini belirlemek için gereken tek tetkiktir.

Fakat büyük bir skuamöz hücreli karsinom, Merkel hücreli karsinom ya da melanom bulunan kişilerde, doktor kanserin yayılımını belirlemek için ileri tetkikler önerebilmektedir.

Doktorlar kanser evrelerini belirtmek için I’den IV’e kadar Roma rakamlarını kullanmaktadır. Evre I kanserler küçük ebattadır ve başladıkları alanla sınırlıdırlar.

Evre IV, vücudun diğer bölgelerine yayılmış ileri evre kanseri belirtmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri ve tedavileri

Cilt kanseri tedavisi, kişiye bağlı olarak değişmektedir. Kemoterapi, anti-kanser kremleri, foto dinamik tedavi , radyoterapi ve elektro kemoterapi gibi cerrahi olmayan tedaviler de belirli durumlarda kullanılmaktadır.

Genel olarak, melanom olmayan deri kanseri olan 10 kişiden en az 9 tanesi için tedavi başarı ile sonuçlanmaktadır.

Hangi tedavinin hasta için en uygun olduğuna karar verirken doktorlar aşağıdakileri dikkate almaktadır;

 • Sahip olunan kanser türü
 • Kanserin aşaması (büyüklüğü ve ne kadar yayıldığı)
 • Genel sağlık durumu

Cerrahi Tedavi; kanserin tamamen çıkarılmasını sağlamak için çevredeki sağlıklı doku ile birlikte kanserli dokuyu da alarak yapılan bir işlemdir. Çoğu durumda, melanoma olmayan deri kanserini tedavi etmek için yeterlidir.

Radyoterapi ve kemoterapi; kanseri yok etmek için düşük dozda radyasyon kullanılmasını içermektedir. Radyoterapi bazen bazal hücre ve skuamöz hücreli karsinomları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Radyoterapi uygulanan hasta grupları şu şekildedir;

 • Cerrahi uygun olmayanlar
 • Kanserin geniş bir alanı kapladığı durumlar
 • Radyoterapi bazen kanserin yenilemesini önlemek için cerrahi müdahaleden sonra da kullanılmaktadır. Buna adjuvan radyoterapi denir.Kemoterapi; Güçlü ilaçların, hap şeklinde veya damarlara enjekte edilmesi ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanseri küçültmek veya yok etmek için kullanılır.

Cilt kanseri tedavisinde yeni ilaçlar ve kanser aşısı

Cilt kanseri tedavisi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar, bulunduğu kanser türünü, ne kadar büyük olduğunu, ne kadar yayıldığını ve kişinin genel sağlık durumunu içermektedir.

Cilt kanseri aşı; Kontrol noktası inhibitörleri kanser hücreleri üzerindeki kontrol noktası proteinlerini bloke etme yolu ile etki etmektedir. Bu ilaçlar damar içine enjekte edilir.

Melanom tedavisinde kullanılan kontrol noktası inhibitörü ilaçlar şunlardır: Pembrolizumab (Keytruda), Nivolumab (Opdivo), İpilimumab (Yervoy)

Bu ilaçlar, iki haftada bir damar içine enjekte edilmektedir, İlaçların yan etkileri

 • Yorgunluk, İsha, Deri döküntüsü ve Kaşıntıdır

Sitokinler, vücudun bağışıklığını düzenlemeye yardımcı olan proteinlerdir. İnsan yapımı sitokinler, kansere daha etkili bir şekilde saldırmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İki tip sitokin, melanomu tedavi etmektedir;

 • İnterferon-alfa
 • interlökin-2 (IL-2)

Cilt kanserinden korunmak için ne yapmalı?

Cilt kanserini önlemenin en önemli yolu güneşte olmaktan veya güneşten korunmaktır. Güneşte uzun süre kalınması durumunda güvenli güneş koruyucular kullanılmalıdır. Bunlar cildinizi korumanın ve cilt kanseri riskini azaltmanın yollarıdır. En iyi koruma için, güneşe maruz kalınacağında her seferinde bu yönergeleri uygulamakta fayda vardır.

 • Güneşten kaçının
 • Güneş koruyucu kullanın
 • Bronzlaşmaya çalışmayın
 • Çocukları koruyun

Solaryum cilt kanseri yapar mı?

Aslında, güneşlenmek yerine solaryuma girmek, cildin UV hasarı ile ilişkili risklerini azaltmamaktadır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından yapılan birleştirilmiş çalışmalarda, bulgular “bronzlaşma cihazlarının 30 yaşından önce başladığında kutanöz melanom riskinin %75 oranında arttığını” göstermektedir.

Solaryum ile bronzlaşmak, melanom riskini arttırır. Solaryum ile bronzlaşma koruyucu bir önlem değildir ve tam tersine zararlıdır.

Solaryumun kansere neden olduğu kesin olarak kanıtlandı

Cilt kanseri hastalarına öneriler;

Bazal veya skuamöz hücreli deri kanserleri olan çoğu insan için tedavi, kanseri yok edecektir. Daha gelişmiş cilt kanseri olan az sayıda insan için, kanser asla tamamen ortadan kalkmayabilir.

Bu kişiler, kanseri mümkün olduğunca uzun süre kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için radyasyon terapisi, kemoterapi veya başka tedavilerle düzenli tedaviye girebilirler.

Cilt kanseri hastalarına öneriler arasında;

 • Cilt kuruluğu ve sağlıklı kalabilmek için bol su tüketilmelidir. Suyun tadından rahatsız olan hastalar bitki çayları içebilirler.
 • Güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 • İçeriği bilinmeyen karışımlar cilt üzerine asla sürülmemeli ve ağız yolu ile tüketilmemelidir.
 • Sağlıklı besinler tüketilmeli bol sebze ve meyve yenilmelidir.
 • Fırsat buldukça dinlenilmelidir.
 • En önemlisi de doktor tavsiyesinden çıkılmamalı ve düzenli muayeneler yapılmalıdır.

Kaynaklar ve referanslar1- Skin Cancer 2- Skin cancer (non-melanoma) 3- Türkiye Melanom Yol Haritası

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cilt-kanseri-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri/

Cilt Kanseri Nasıl Teşhis Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt Kanserinde Tedavi Seçenekleri
Cilt kanseri cildin dış tabakasını (epidermisi) oluşturan hücrelerde başlar. Bazal hücreli karsinom olarak adlandırılan bir deri kanseri türü, eski hücrelere sürekli olarak yüzeye doğru giden cilt hücrelerini oluşturan bazal hücrelerde başlar.

Yeni hücreler yukarı doğru hareket ettikçe, yassı skuamöz hücreler haline gelirler, bu skuamöz hücreli karsinom adı verilen bir cilt kanseridir.

Cilt kanseri – cilt hücrelerinin anormal büyümesi – çoğunlukla güneşe maruz kalan cilt üzerinde gelişir.

Fakat bu yaygın kanser formu, cildinizin normalde güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerinde de oluşabilir.

Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom olmak üzere üç ana deri kanseri türü vardır.

Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayı sınırlandırarak veya önleyerek cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Cildinizi şüpheli değişiklikler için sık sık kontrol etmek, en erken aşamalarında cilt kanserini tespit etmeye yardımcı olabilir..

Cilt kanserinin erken tespiti, başarılı cilt kanseri tedavisi için size en büyük şansı verir..

Cildinizi inceleyin

Cildinizdeki değişikliklerin cilt kanseri olup olmadığını belirlemek için doktorunuz cildinize bakabilir. Tanının doğrulanması için daha fazla test gerekebilir.

Test için şüpheli bir deri örneğinin çıkarılması (cilt biyopsisi)

Doktorunuz laboratuvar testi için şüpheli görünen bir cilt parçasını çıkarabilir. Bir biyopsi, cilt kanserine sahip olup olmadığınızı belirleyebilir ve eğer öyleyse, ne tür bir deri kanserine sahip olduğunuzu belirleyebilir.

Cilt Kanserinin Derecesinin Belirlenmesi

Doktorunuz cilt kanserine sahip olduğunuzu belirlerse, cilt kanserinin kapsamını (evresini) belirlemek için ek testler yaptırmanız gerekebilir.

Bazal hücreli karsinom gibi yüzeysel cilt kanserleri nadiren yayıldığı için, tüm büyümeyi ortadan kaldıran bir biyopsi genellikle kanser evresini belirlemek için gerekli olan tek testtir. Ancak büyük bir skuamöz hücreli karsinom, Merkel hücre karsinomu veya melanomunuz varsa, doktorunuz kanserin derecesini belirlemek için daha fazla test önerebilir.

Ek testler, kanser bulguları için yakındaki lenf düğümlerini veya yakındaki bir lenf nodunu çıkarmak için bir prosedürü incelemek ve bunu kanser belirtileri (sentinel lenf nodu biyopsisi) açısından test etmek için görüntüleme testlerini içerebilir.

Doktorlar, bir kanserin evresini belirtmek için I ila IV arasındaki Romen rakamlarını kullanırlar. Evre I kanserler küçüktür ve başladıkları alanla sınırlıdır. Evre IV, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan ileri kanseri gösterir.

Cilt kanserinin safhası hangi tedavi seçeneklerinin en etkili olacağının belirlenmesine yardımcı olur.

Cilt Kanseri Tedavisi

Deri kanseri ve aktinik keratozlar olarak bilinen prekanseröz deri lezyonları için tedavi seçenekleriniz, lezyonların büyüklüğüne, tipine, derinliğine ve lokasyonuna bağlı olarak değişecektir. Cildin yüzeyiyle sınırlı küçük cilt kanserleri, tüm büyümeyi ortadan kaldıran bir başlangıç ​​deri biyopsisinin ötesinde tedavi gerektirmeyebilir.

Cilt Kanseri ve Dondurucu

Doktorunuz aktinik keratozları ve bazı küçük, erken cilt kanserlerini sıvı nitrojenle (kriyocerrahi) dondurarak yok edebilir. Öldüğünde ölü doku sarkar.

Cilt Kanseri ve Excisional cerrahi

Bu tip tedavi, her tür cilt kanseri için uygun olabilir. Doktorunuz kanserli dokuyu (eksize eder) ve onu çevreleyen sağlıklı cilt payını keser. Geniş bir eksizyon – tümörün etrafında ekstra normal bir cilt çıkarılması – bazı durumlarda önerilebilir.

Cilt Kanseri ve Mohs ameliyatı

Bu prosedür, hem bazal hem de skuamöz hücreli karsinomları içerebilen daha büyük, tekrarlayan veya tedavisi zor cilt kanserleri içindir. Sıklıkla, burun gibi mümkün olduğunca fazla deriyi korumak için gerekli olan alanlarda kullanılır.

Mohs cerrahisi sırasında, doktorunuz cilt büyüme katmanını temizler, anormal hücreler kalmayıncaya kadar her katmanı mikroskop altında inceler. Bu prosedür kanserli hücrelerin aşırı miktarda çevredeki sağlıklı deriyi almadan çıkarılmasını sağlar.

Kürtaj ve elektrodikasyonu veya kriyoterapi

Bir büyümenin çoğunu kaldırdıktan sonra, doktorunuz dairesel bıçaklı (curet) bir cihaz kullanarak kanser hücrelerini katmanlara ayırır. Bir elektrikli iğne kalan kanser hücrelerini yok eder. Bu prosedürün bir varyasyonunda, muamele edilen alanın tabanını ve kenarlarını dondurmak için sıvı azot kullanılabilir.

Cilt Kanseri Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanır. Radyasyon tedavisi, kanser ameliyat sırasında tamamen alınamadığında bir seçenek olabilir.

Cilt Kanseri ve Kemoterapi

Kemoterapide, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanılır. Cildin üst tabakasıyla sınırlı kanserler için, anti-kanser ajanları içeren kremler veya losyonlar doğrudan cilde uygulanabilir. Sistemik kemoterapi, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan cilt kanserlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

Cilt Kanseri ve Fotodinamik terapi

Bu tedavi, kanser hücrelerini ışığa duyarlı hale getiren lazer ışığı ve ilaçların bir kombinasyonu ile cilt kanseri hücrelerini yok eder.

Cilt Kanseri Biyolojik terapi

Biyolojik terapi, kanser hücrelerini öldürmek için vücudunuzun bağışıklık sistemini kullanır.

Doktor Randevunuz İçin Hazırlanın

Endişe verici cilt değişiklikleri fark ederseniz, aile doktorunuz ya da pratisyen hekiminizden randevu alın. Bazı durumlarda, cilt hastalıkları ve rahatsızlıkları (dermatolog) konusunda uzmanlaşmış bir doktora se edilebilirsiniz.

Randevular kısa olabileceğinden, iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir.

Neler Yapabilirsiniz?

Herhangi bir randevu öncesi kısıtlamadan haberdar olun. Randevuya hazırlanırken, diyetinizi kısıtlamak gibi önceden yapmanız gereken bir şey olup olmadığını öğrenin.

Randevuyu planladığınız nedenden alakasız görünebilecek olsa bile bütün belirtilerinizi not alın.

Önemli stresler veya son yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgilerinizi yazın.

Aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler veya takviyelerin bir listesini yapın.

Bir aile üyesi veya arkadaşınızı yanınıza almayı düşünün. Bazen randevu sırasında verilen tüm bilgileri hatırlamak zor olabilir. Size eşlik eden biri, unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir.

Doktorunuza sormak için sorular hazırlayın.

Doktorunuzla geçirdiğiniz süre sınırlıdır, bu yüzden soruların bir listesini hazırlamak zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Cilt kanseri için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular:

 • Cilt kanserim var mı?
 • Ne tür cilt kanserine sahibim?
 • Ek testlere ihtiyacım olacak mı?
 • Cilt kanseri türüm ne kadar hızlı büyür ve yayılır?
 • Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • Her tedavinin potansiyel riskleri nelerdir?
 • Ameliyat bir yara izi bırakacak mı?
 • Ek deri kanseri riski var mı?
 • Ek deri kanserleri riskimi nasıl azaltabilirim?
 • Ek deri kanserlerini kontrol etmek için düzenli cilt muayeneleri yapmalı mıyım?
 • Bir uzman görmeli miyim?
 • Benim için reçete ettiğin ilacın jenerik bir alternatifi var mı?

Doktorunuza sormaya hazırladığınız sorulara ek olarak, aklınıza gelen diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/cilt-kanseri-tedavisi-teshisi/

Cilt Kanseri nedir, belirtileri nelerdir?

Cilt Kanserinde Tedavi Seçenekleri

Cilt hücrelerinin anormal büyümesi olan cilt kanseri en sık güneşe maruz kalan ciltte meydana gelir. Ancak, kanserin bu yaygın görülen türü olağan koşullarda güneş ışığına maruz kalmayan cilt alanlarında da meydana gelebilmektedir.

Cilt kanserinin bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç ana türü bulunmaktadır.

Ultraviyole (UV- kızıl ötesi) ışınlara maruz kalmayı sınırlandırarak veya maruz kalmaktan kaçınarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Cildinizin şüpheli değişiklikler açısından incelenmesi kanserin erken evrelerde yakalanmasına yardımcı olabilir. kanserin erken evrede tespit edilmesi size en yüksek başarılı tedavi şansını verir.

Cilt kanseri, cilt rengi fark etmeksizin tüm insanları etkileyebilmektedir.

Cilt kanserinin geliştiği bölgeler nelerdir?

Cilt kanseri öncelikle saçlı deri, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar dâhil olmak üzere cildin güneşe maruz kalan alanlarında ortaya çıkar. Ancak el ayası, el ve ayak tırnaklarının altı ve genital bölge gibi gün ışığını nadiren gören alanlarda da oluşabilir.

Cilt kanseri, cilt rengi koyu olan insanlar dâhil olmak üzere cilt rengi fark etmeksizin tüm insanları etkileyebilmektedir. Melanoma, cilt rengi koyu insanlarda ortaya çıkarken el ayası ve ayak tabanı gibi normalde güneşe maruz kalmayan alanlarda görülmesi daha olasıdır.

Cilt Kanseri kişilerde çeşitli şekillerde görülebilir.

Cilt kanseri nedenleri nelerdir?

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin DNA’sında bir hata (mutasyon) meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrol edilemez şekilde büyümelerine neden olurlar ve kanserli hücrelerden meydana gelen bir kitle oluştururlar.

Cilt hücrelerinde mutasyon meydana gelmesi Cilt Kanserine neden olur.

Cilt kanserinde görülen hücreler:

Cilt kanseri, cildinizin en üstteki katmanı olan epidermiste başlar. Epidermis, vücuttan sürekli dökülen cilt hücrelerinden oluşan koruyucu kılıfı sağlayan ince bir katmandır. Epidermis üç ana hücre türünü barındırır:

 • Skuamöz hücreler en dıştaki yüzeyin hemen altında yer alırlar ve cildin iç hücre döşemesi görevini üstlenirler.
 • Bazal hücreler yeni cilt hücrelerini üretirler ve skuamöz hücrelerin hemen altında bulunurlar.
 • Melanositler cilde normal rengini veren pigment olan melanini üretirler ve epidermisin en alt bölümünde bulunurlar. Melanositler cildin derin katmanlarının korunmasına yardımcı olmak için güneşe maruz kaldığınızda daha fazla melanin üretirler.

Kanserinizin başladığı yerin bilinmesi, kanser türünün ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesine imkan tanır.

Ultraviyole (kızıl ötesi) ışık ve diğer potansiyel nedenler:

Cilt hücrelerindeki DNA hasarının büyük bölümü güneş ışığında ve solaryumlarda kullanılan ışıklarda bulunan ultraviyole (UV-mor ötesi ışık) radyasyondan ileri gelir.

Ancak güneşe maruz kalmak normal koşullarda güneş ışınlarına maruz kalmayan ciltte ortaya çıkan cilt kanserlerini açıklayamamaktadır.

Bu bulgu, toksik maddelere maruz kalmak veya bağışıklık sistemini zayıflatan bir rahatsızlığınızın bulunması gibi kanser riskinize katkıda bulunan diğer faktörlerin de olabileceğini göstermektedir.

Cilt kanseri risk faktörleri nelerdir?

Cilt kanseri riskinizi artıracak faktörler aşağıdakileri içerir:

 • Açık cilt rengi. Ten rengi ne olursa olsun, herkes cilt kanseri olabilir. Bununla birlikte, cildinizde pigment (melanin) miktarının az olması zararlı ultraviyole radyasyonu karşısında daha az korunma sağlar. Eğer sarı veya kızıl renkli saçlara ve renkli gözlere sahip iseniz ve kolayca çil ya da güneş yanığı oluşuyorsa, daha koyu ten rengine sahip birine göre sizde cilt
 • kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir.
 • Güneş yanığı geçmişi. Çocukluk veya gençlik döneminde bir ya da birden çok kez kabarıklıkların eşlik ettiği güneş yanığı geçirmiş olmanız yetişkinlikte kanseri geliştirme riskinizi arttırıyor. Erişkinlikteki güneş yanıkları da bir risk faktörüdür.
 • Aşırı güneş maruziyeti. Özellikle cilt güneş kremi veya losyonu veya bir kıyafet ile korunmuyorsa, güneş altında hatırı sayılır vakit geçiren herkeste cilt kanseri oluşabilir. Solaryum cihazlarına maruz kalmak dahil olmak üzere, bronzlaşmak da sizi riske atabilir. Bronzluk, cildinizin aşırı UV radyasyonuna karşı verdiği yaralanma yanıtıdır.
 • Güneşli veya yüksek-irtifa iklimleri. Güneşli, sıcak iklimli bölgelerde yaşayan insanlar daha soğuk iklimlerde yaşayan insanlara göre daha fazla güneş ışığına maruz kalmaktadırlar. Güneş ışığının en güçlü olduğu yüksek rakımlarda yaşamak da sizi daha fazla radyasyona maruz bırakır.
 • Cilt benleri. Çok sayıda cilt benlerine veya displastik nevüs diye adlandırılan anormal cilt benlerine sahip kişilerde kanser riski artar. Düzensiz görünüme sahip ve genellikle normal cilt benlerine göre daha büyük olan bu anormal cilt benlerinin kansere dönüşmesi diğerlerine göre daha olasıdır. Eğer anormal cilt benleri öykünüz varsa, değişiklik olup olmadığını görmek için benlerinizi düzenli olarak izleyin.
 • Prekanseröz cilt lezyonları. Aktinik keratozlar olarak bilinen cilt lezyonlarına sahip olmanız cilt kanseri oluşması riskinizi arttırabilir. Bu prekanseröz cilt büyümeleri genel olarak kahverenginden koyu pembe rengine kadar değişen sert, pullu yamalar şeklinde görünürler. Bunlar yaygın olarak ciltte güneş hasarı oluşmuş açık tenli kişilerin yüzünde, kafalarında ve ellerinde görülür.
 • Ailede cilt kanseri öyküsü. Eğer anne veya babanız ya da kardeşiniz geçmişte cilt kanserine yakalanmışsa, sizde de bu hastalık riski artabilir.
 • Kişisel cilt kanseri öyküsü. Eğer bir kez cilt kanserine yakalandıysanız, yeniden olma riskini taşırsınız.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler cilt kanseri açısından daha yüksek risk altındadırlar. Bu, HIV/AIDS’li kişileri ve organ nakli sonrası bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan hastaları içerir.
 • Radyasyon maruziyeti. Egzema ve akne gibi cilt hastalıkları için radyasyon tedavisi alan kişilerde, bazal hücreli karsinom başta olmak üzere cilt kanseri riski artmış olabilir.
 • Belirli maddelere maruziyet. Arsenik gibi bazı maddelere maruz kalmak kanser riskinizi artırabilir.

Cilt kanseri tanısı nasıl yapılır?

Cilt kanseri tanısı koymak için, doktorunuz:

 • Cildinizi muayene edebilir. Doktorunuz, cildinizdeki değişikliklerin kanser olup olmadığını belirlemek için cildinizi inceleyebilir. Tanıyı doğrulamak için ileri tetkik gerekebilir.
 • Test etmek üzere şüpheli ciltten örnek alınması (cilt biyopsisi). Doktorunuz laboratuvar testi için şüpheli görünen ciltten bir örnek alabilir. Biyopsi, cilt kanseri olup olmadığınızı ve kanser bulunuyorsa, cilt kanserinizin türünü belirleyebilir.

Cilt kanseri evreleri (yayılımı) nasıl belirlenir ?

Eğer doktorunuz cilt kanseri olduğunuzu belirlediyse, kanserin yayılımını (evresini) belirlemek için sizde ilave testler yapılması gerekebilir.

Bazal hücreli karsinoma gibi yüzeysel cilt kanserleri nadiren yayıldıkları için, büyümenin tamamını çıkaran biyopsi çoğu kez kanser evresini belirlemek için gereken tek tetkiktir. Fakat sizde büyük bir skuamöz hücreli karsinom, Merkel hücreli karsinom ya da melanoma bulunuyorsa, doktorunuz kanserin yayılımını belirlemek için ileri tetkikler önerebilir.

İlave testler, yakındaki lenf nodlarını kanser işaretleri açısından incelemek için yapılan görüntüleme testlerini ya da yakındaki lenf nodunu çıkarıp kanser işaretleri açısından incelenmesi işlemeni içerebilir (sentinel lenf nodu biyopsisi).

Doktorlar kanser evrelerini belirtmek için I’den IV’e kadar Roma rakamlarını kullanırlar. Evre I kanserler küçük ebattadır ve başladıkları alanla sınırlıdırlar. Evre IV, vücudun diğer bölgelerine yayılmış ileri evre kanseri belirtir.

Cilt kanseri evresi hangi tedavi seçeneğinin en etkili olacağının belirlemesinde yardımcı olur.

Cilt kanserinden nasıl korunuruz?

Çoğu cilt kanseri önlenebilir özelliktedir. Kendinizi korumak için, aşağıdaki cilt kanseri önleme ipuçlarını takip edin:

 • Gün ortasında güneşten kaçının. Kuzey Amerika’daki bir çok insan için güneş ışınları sabah 10:00 ila öğlen 16:00 arası en kuvvetlidir. Açık hava etkinliklerini, kışın veya hava bulutlu olduğunda dahi, günün farklı bir zamanına planlayın.

UV radyasyonunu tüm yıl boyunca emiyorsunuz ve bulutlar zararlı ışınlar karşısında çok az koruma sağlıyor. Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu zamanda güneşten kaçınmak cilt hasarına neden olan ve cilt kanseri geliştirme riskini artıran güneş yanıklarından ve bronzluktan korunmanıza yardımcı olur. Zamanla biriken güneş maruziyeti de kansere neden olabilir.

 • Tüm yıl boyunca güneş koruyucu bakım ürünleri kullanın. Güneş koruyucular, tüm zararlı UV ışınlarını, özellikle de melanoma neden olabilecek radyasyonu filtrelemez. Fakat, genel güneşten korunma programında büyük bir rol oynarlar.

En az 15 SPF’ye (güneş koruma faktörü) sahip geniş spektrumlu güneş koruyucu kullanın. Güneş koruyucuyu bol miktarda uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık aralıklarla tekrarlayın. Dudaklarınız, kulak uçlarınız, elinizin üst tarafı ile boynunuz dâhil olmak üzere maruz kalan ciltte bol miktarda güneş koruyucu kullanın.

 • Koruyucu kıyafetler giyin. Güneş koruyucular UV ışınlarından tamamen korunma sağlamazlar. Bu yüzden, cildinizi kollarınız ve bacaklarınızı örten koyu renkli sıkı dokunmuş kıyafetlerle koruyun ve beyzbol şapkası veya kaskete göre daha fazla koruma sağlayan geniş kenarlı şapka giyin.

Bazı şirketler, ışık korumalı kıyafetler de satmaktadır. Bir dermatolog uygun bir marka önerebilir.

Güneş gözlüklerini de unutmayın. Her iki UV radyasyon türünü – UVA ve UVB ışınları- engelleyenleri seçmeye bakın.

 • Solaryumdan kaçının. Solaryumda kullanılan ışıklar UV ışınları yayarlar ve sizin cilt kanseri olma olasılığınızı artırabilirler.
 • Güneşe karşı duyarlaştırıcı ilaçları bilin. Antibiyotikler dahil olmak üzere, bazı sık kullanılan reçeteli ve reçetesiz ilaçlar cildinizi güneşe karşı daha da hassaslaştırabilirler.

Kullandığınız herhangi bir ilacın yan etkilerini doktorunuza veya eczacınıza sorun. Eğer güneş ışınlarına hassasiyetinizi arttırıyorlarsa, cildinizi korumak amacıyla güneşten uzak durmak için ekstra önlemler alın.

 • Cildinizi düzenli olarak kontrol edin ve değişiklikleri doktorunuza bildirin. Cildinizi yeni deri büyümesi veya var olan cilt benlerinde, çillerde, kabarıklıklarda ve doğum lekelerinde değişiklikler açısından sıklıkla inceleyin.

Bir ayna yardımıyla, yüzünüzü, boynunuzu, kulaklarınızı ve saçlı derinizi kontrol edin. Göğsünüzü, gövdenizi ve kollarınızın üst ve yan kısımlarını ve ellerinizi inceleyin. Bacağınızın hem ön hem de arka tarafını, ayak tabanı ve ayak parmaklarınızın arasındaki boşluklar dahil olmak üzere ayaklarınızı muayene edin.  Genital bölgenizi ve kalçalarınızın arasındaki bölgeyi de kontrol edin.

Источник: https://neolife.com.tr/cilt-kanseri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.