Cilt Kanserlerinin En Tehlikelisi Melanom

MELANOM CİLT KANSERİ

Cilt Kanserlerinin En Tehlikelisi Melanom

Bu bölümde “Melanom Cilt Kanseri” ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Bu bağlamda aşağıdaki bölümler ele alınmıştır:
Cilt ve melanom
Melanom riskleri ve nedenleri
Melanomun önlenmesi
Melanom taraması
Melanom riski olan kişiler
Melanom belirtileri
Anormal ben fotoğrafları
Melanom tipleri
Bir melanom uzmanına görünmeli miyim?
Doktorunuza sorunuz

Cilt ve melanom

Melanom bir tür cilt kanseridir. Çok büyük olduğu için normalde cildi bir organ olarak düşünmeyiz ancak cilt bir vücut organıdır. Cilt epidermis ve dermis adı verilen iki tabakadan oluşur. Epidermis dışta, dermis ise onun alt kısmında yer almaktadır.

Şekilde geçen kelimeler:

(yukarıdan aşağıya doğru sol taraf):      

 1. Kıl                      
 2. Melanositler                 
 3. Sinir                      
 4. Ter bezi
 5. Kan damarları

(yukarıdan aşağıya doğru  sağ taraf):

 1. Epidermis
 2. Dermis           
 3. 2.4 mm
 4. Yağ tabaka

Cilt yapısını gösteren diyagram

Tabakalar arasında melanositler adı verilen hücreler yer almaktadır. Bu hücreler malign (kötü huylu) melanomun köken aldığı hücrelerdir. Melanositlerin görevi pigment üretmek ya da cilde rengini vermektir. Pigment, vücudun güneşin yanığa neden olan zararlı ışınlarına karşı korunmasına yardım etmektedir.

Köken olarak daha sıcak ve güneşli iklimlerden gelen kişiler doğal olarak daha koyu tenli olma eğilimindedirler. Bu kişiler açık tenlilerden daha fazla melanosite sahip değillerdir, ancak sahip oldukları melanositler daha aktiftir ve daha çok pigment üretmektedirler.

Cildinizin güneşe maruz kalması melanositlerin daha fazla pigment üretmesine neden olur. Sonrasında ise üretilen bu pigmenler güneş ışınlarına karşı koruma sağlamak üzere diğer cilt hücrelerine gönderilir.

Melanom Büyük Britanya’da ki 6. en yaygın görülen kanserdir (melanom olmayan cilt kanserleri hariç). Kadınlar melanoma erkeklerden daha çok yakalanmaktadırlar.

Melanom oluşma riskini arttıran bir temel faktör bulunmaktadır – ultraviyole ışınları. Bazı kişiler melanoma yakalanma riski açısından diğerlerine göre daha fazla risk altındadırlar.

Bu risk faktörleri şunları içermektedir:

Benler – Ne kadar çok ben’e sahipseniz kanser oluşma riskiniz o kadar yüksektir.

Çok açık tenli olmak – (Daha koyu tenli kişilerin de yinede melanomaya yakalanmalarına rağmen) özellikle açık tenli ve kızıl saçlı ya da çok fazla çile sahip olan kişiler
Güneş yanığı – Güneşten kötü şekilde yanmak, özellikle çocukluk çağında, melanom oluşma riskinizi arttırmaktadır.
Doğduğunuz yer – Avustralya ve İsrail gibi sıcak bir ülkede doğmuş olan açık tenli kişilerin yaşamları boyunca melanoma yakalanma riskleri daha yüksektir.
Güneşe maruz kalma – tatilde güneşin altında oturmak ya da evde güneş banyosu yapmak
Şezlonglar – özellikle 35 yaş öncesi şezlongta uzun süre uzanarak güneşlenmek
Güneş losyonları – güneşte çok uzun süre geçirmemekle birlikte sizi koruyabilecek güneş losyonları kullanmak

Bilinen başka bir grup risk faktörü de vardır. Eğer melanoma sahip yakın bir akrabanız varsa sizin de yakalanma riskiniz daha yüksektir. Melanom ya da başka bir cilt kanseri tipine sahip olmanız riskinizi arttırmaktadır. Zayıflayan bir bağışıklık sistemine sahip olmak da bu kansere yakalanma riskinizi ayrıca arttırmaktadır.

Melanomun önlenmesi

Eğer geçmişte alınmış bir erken dönem melanom sahibiyseniz, diğer kişilere kıyasla bu kansere yakalanma riskiniz ortalamanın üzerindedir. Bu nedenle ayrıca dikkat göstermeniz gerekmektedir.

Güneş Tavsiyeleri

Güneş yanığı cilt kanserine yakalanma riskinizi iki katına çıkarmaktadır. Temel olarak, en yoğun olduğu zamanlarda güneşten korunmalısınız. Asla şezlongta güneşlenmemelisiniz.

Şunları unutmayın:
11 ve 3 arasındaki zamanı gölgede geçirin
Yanmadığınızdan emin olun
Tişört, şapka ve güneş gözlüğü kullanın
Çocuklara özellikle dikkat etmeyi unutmayın
+15 faktör güneşten koruyucu ürünler (güneş kremi-losyonu) kullanın

Açık tenli, çok sayıda ben’i, çilleri olan ya da ailesinde cilt kanseri öyküsü olan kişiler daha fazla risk altındadırlar.

Cilt kanserlerinin denetlenmesi

Kendi cildinizi düzenli olarak kontrol etme alışkanlığı kazanmak oldukça önemlidir. Eğer cildinizde, 4-6 hafta içinde kaybolmayan ya da önceden var olan ama gittikçe büyüyen herhangi bir anormallik farkederseniz bunları kontrol ettirmek üzere doktorunuza başvurun.

Melanom taraması

Melanom yaygın görülen bir kanser türü değildir. Bu nedenle anormal görünümlü benlere sahip herkesin düzenli olarak kontrol edilmesi çok fazla zaman ve maliyet alacak ve bir çok melanoma da tanı konulamayacaktır.

Yani melanomun erken dönemde yakalanmasının en iyi yolu insanların melanom belirtilerini bilmesi ve eğer bu belirtileri taşıyorlarsa doktorlarına başvurmalarıdır.

Açık tenliyseniz, çillenmeye, güneşte kolay yanmaya eğiliminiz varsa ya da cildinizde çok sayıda ben taşıyorsanız düzenli olarak benlerinizi kontrol etmelisiniz. Partnerinizden de kolaylıkla göremediğiniz yerlerde bulunan benleri incelemesini isteyebilirsiniz.

Eğer geçmişte kötü şekilde güneş yanığı geçirdiyseniz bu özellikle önemlidir. Eğer melanom olabileceğini düşündüğünüz bir beniniz varsa doktorunuza başvurunuz.

Melanom riski olan kişiler

Geçmişte melanom tanısı almışsanız, çok sayıda ben’e sahipseniz ya da organ nakli geçirmişseniz, melanom oluşma riskiniz normalden daha yüksektir.

Doktorunuz sizi cildinizi düzenli olarak (her ay) anormal ben’ler açısından nasıl kontrol etmeniz gerektiğini gösterecek bir cilt doktoruna (dermatolog) yönlendirecektir.

Bazı kişilerde melanom oluşma riski normalden çok daha yüksektir ve bu kişiler düzenli olarak bir cilt kanseri uzmanı tarafından kontrol edilmelidirler. Bu grup aşağıdaki özellikleri taşıyan kişileri kapsamaktadır:

Melanom ve ayrıca çok sayıda anormal ben’e sahip 2 aile üyesine sahip olanlar

Çok büyük bir ben’e sahip olarak dünyaya gelenler (Çapı 20 cm’den daha büyük)
Ailesinde melanom ya da pankreas kanseri tanısı konulmuş 3 ya da daha fazla sayıda kişi bulunanlar
1 melanomdan daha fazlasına sahip olanlar.

Melanom belirtileri

Bir benin melanom olup olmadığını ve doktora görünmek gerekip gerekmediğini gösteren belli başlı belirtiler vardır.

Eğer yeni oluşan bir ben ya da cilt değişikliklerine sahipseniz, ya da aşağıda belirtilmiş olan özelliklere sahip bir ben taşıyorsanız hemen doktorunuza görünmelisiniz:
Gittikçe büyüyen
Şekli değişen, özellikle düzensiz kenarlı bir görünüm almaya başlayan
Rengi değişen – daha koyu renkli, yamalı ya da çoklu gölgeli olan
Kaşıntılı ya da ağrılı
Kanamalı ya da kabuk tutmuş
İltihap görüntülüÖzellikle 3 ya da daha fazla tona sahip kahverengi ya da siyah benlerin melanom olma ihtimali söz konusudur. Melanomlar genellikle erkeklerde sırtta ve kadınlarda bacakta daha yaygın olarak görülmektedir. Ayrıca tırnak altında, bir yaralanmadan kaynaklanmayan ve gittikçe büyüyen karanlık bir alana sahipseniz doktorunuza görünmelisiniz.

Prekanseröz benler genellikle lokal aneztezi ile alınırlar. Erken melanom da bu şekilde tedavi edilebilir. Ancak, bu benleri kendi haline bırakırsanız tedavi edilmesi çok güç hale gelebilir.

Göz melanomu

Melanom nadiren gözde başlayabilir. Bu tip melanomun tanısı sıklıkla rutin göz muayenesi sırasında bir optisyen ya da göz doktoru tarafından konulmaktadır.

Anormal ben fotoğrafları

Anormal benlerin nasıl göründüğü hakkında size bilgi verebilmek için aşağıda anormal ben fotoğrafları verilmiştir.

Koyu ben

Aşağıdaki fotoğraf çok koyu bir beni göstermektedir. Rengin koyulaşması benin kanserli olabileceğinin olası işaretlerinden biridir. Bu ben yaklaşık bir santimetre çapındadır.

İltihaplı ben

Aşağıdaki fotoğrafta çevresinde iltihaplama alanı olan bir ben gösterilmektedir. Bu iltihaplı alanın en geniş yeri yaklaşık 7 milimetredir, ancak orjinal benin bundan çok daha küçük olduğunu görebilirsiniz. İltihaplanma bir doktor tarafından kontrol edilmeniz gerektiğinin başka bir işaretidir.

Düzensiz sınırlı melanom

Aşağıdaki fotoğrafta düzensiz ana hatlara sahip bir melanom görülmektedir. Normal benler genellikle düzgün sınırlı ve daha yuvarlak görünümdedir.

Düzensiz şekil ve renge sahip melanom

Aşağıda çok küçük, yalnızca yaklaşık 4 ya da 5 milimetre çapında bir melanom görülmektedir. Ancak net bir şekilde görebileceğiniz gibi bu ben bütününde aynı renge sahip değildir. Ayrıca düzensiz bir şekle sahiptir. Düzensiz renk ve şekil bir doktor tarafından kontrol edilmeniz gerektiğinin işaretleridir.

Yayılan melanom

Aşağıdaki fotoğraf normal bir benden dışarı doğru yayılmış bir melanomu net bir şekilde göstermektedir. Bu şekilde değişiklikler gösteren bir bene sahipseniz mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza görünmelisiniz.

Melanom tipleri

Tanısı konulmuş tüm malign (kötü huylu) melanomların %90’ı 3 ana tipten oluşmaktadır. Akral lentiginöz melanom ve kalan yüzde 10’u oluşturan çok nadir görülen bir kaç tip.

Yüzeyel yayılan melanom

Tüm melanomların 10 tanesinden 7’si (%70) aynı türe aittir. Bunlar başlangıçta aşağıya büyümek yerine dışa doğru büyüme eğilimindedirler. Melanom aşağıya doğru büyümeye başlayana kadar genellikle vücudun diğer kısımlarına yayılma riski yoktur.

Nodüler melanom

Bu tip melanom oldukça hızlı büyüme eğilimindedir. En sık olarak göğüs ve sırtta bulunmaktadır. Eğer alınmazsa oldukça hızlı bir şekilde cildin daha derinlerine, aşağıya doğru büyümeye başlayacaktır.

Lentigo malign melanom

Melanomların yaklaşık 10’da biri () bu tip melanomdur. En yaygın olarak yüzde ve dışarıda çok fazla vakit geçiren kişilerde görülmektedir. Çok yavaş büyür.

Akral lentiginöz melanom

Bu tip en yaygın olarak ellerde avuç içinde ve ayak tabanında ya da baş parmak çevresinde görülmektedir. Tırnak altına doğru da büyüyebilir.

Diğer melanom tipleri

Melanom; iç organlar, göz, vulva, vajina ya da rektum da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Bir melanom uzmanına görünmeli miyim?

Anormal görünümlü benler yaygındır ancak melanom oldukça nadirdir. Bu nedenle pratisyen hekimin kişinin çok daha küçük bir şeye mi yoksa melanoma mı sahip olduğuna karar vermesi çok güçtür. Bu konuda uzman bir Dermatolog'tan(Cilt Hastalıkları uzmanı) randevu alınız.

Doktorunuz ne yapmalıdır

Eğer ben ya da melanom gibi görünmeyen diğer cilt değişiklerine sahipseniz, doktorunuzun cerrahi işlem için 8 hafta süreyle bu değişikliği gözlemlemesi makuldur.

Ben bir cetvel ya da ölçekli işaretleyici ile ölçülmeli ve aşağıda açıklanmış olan 7 noktalı skalada değerlendirilmelidir. Bu benin melanom olabileceğine dair herhangi bir olasılık söz konusu ise, doktorunuzun size hastanenin cilt uzmanına göndermesi gerekmektedir.

Cerrahi ile alınması gereken, melanom olabilecek ve herhangi bir cilt değişikliğine sahip olmamalısınız.

Melanom hakkında doktorunuza ne sorabilirsiniz?

Melanoma sahip olup olmadığımı nasıl bilebilirim?
Malign hale gelecek bir benin belirtileri nelerdir?
Melanoma yakalanma riskim herhangi başka birine kıyasla daha mı yüksek?
Melanoma yakalanmamı durdurmak için neler yapmalıyım?
Kız kardeşimden kanserli bir ben alındı. Bu durum benim de bu kansere yakalanma riskimi arttırır mı?
Melanom açısından taranmalı mıyım?
Çok sayıda benim var. Bu açıdan taranmalı mıyım?
Benleri ne sıklıkla kontrol etmeliyim?
Bu alanda pigmentli lezyon kliniği var mıdır?

Источник: http://kanservakfi.com/melanom-cilt-kanseri-117.html

Melanoma

Cilt Kanserlerinin En Tehlikelisi Melanom

Deri kanserinin en ciddi türü olan melanom, derinize rengini veren melanin pigmentini üreten hücrelerde (melanositler) oluşur. Melanom gözlerinizde ve nadir de olsa bağırsak gibi iç organlarda da oluşabilir.

Melanomun kesin nedeni bilinmemektedir. Ama güneş ışığındaki veya solaryumdaki ve yataktaki UV’ye maruz kalmak melanoma yakalanma riskinizi artırır. UV’ye maruz kalmayı limitlerseniz melanom riskini azaltmaya yardım edebilirsiniz.

Melanom riski 40 yaşın altındaki insanlarda, özellikle kadınlarda artıyor gibi görünüyor. Deri kanserinin uyarıcı belirtilerini biliyor olmak kanserli değişimlerin fark edilmesine ve kanser yayılmadan tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Eğer erken aşamada teşhis edilirse, melanom başarıyla tedavi edilebilir.

Belirtileri

Melanomlar vücdunuzun her yerinde çıkabilir. Genellikle vücudunuzun güneşe maruz kalan sırt, bacaklar, kollar ve yüz gibi bölgelerinde oluşur. Melanomlar ayrıca vücudun hiç güneş görmeyen ayak tabanı, avuç içi ve tırnak etleri gibi yerlerinde de oluşabilir. Bu gizli melanomlar daha çok koyu tenli insanlarda görülür.

Sıklıkla görülen ilk melanom bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Var olan bir bende değişim
 • Derinizde tuhaf görünümlü ya da pigmentli bir kütlenin oluşumu

Melanomlar her zaman bir leke olarak başlamayabilir. Normal görünümlü deride de oluşabilir.

Normal benlerNormal benler genellikle ten rengi, kahverengi veya siyah gibi tek düze bir renkte olmakta ve beni çevresindeki ciltten ayıran kesin sınırlara sahiptir. Oval ya da yuvarlak biçimli ve çapı genellikle 6 milimetreden daha küçüktür — bir kalem arkası silgisinin çapı kadar.

Çoğu insanın 10 ile 45 beni vardır. Benler zaman içerisinde görünümlerini değiştirseler bile çoğu 40 yaşına kadar gelişir — hatta bazıları yaş ilerledikçe kaybolabilir.

Melanom belirtisi olabilecek sıradışı benlerMelanom ya da diğer cilt kanserlerinin belirtileri olabilecek sıradışı benlerin karakteristiklerini tanımlarken sizi yardımcı olması için A-B-C-D-E harflerini referans alın:

 • A simetrik şekil için. Düzenli bir şekli olmayan benleri inceleyin, birbirinden çok farklı iki yarım gibi.
 • Bdüzensiz sınırlar. Düzensiz, çentikli ya da fistolu kenarları olan benleri inceleyin — melanom karakteristikleri.
 • Crenkteki değişimler için. Çok renkli ya da eşit renk dağılımına sahip olmayan oluşumları inceleyin.
 • Dçap için. Bir bendeki 6 milimetreden daha büyük yeni bir oluşumu inceleyin.
 • E gelişim için. Zaman içindeki değişimleri inceleyin, gitgide büyüyen ya da renk ve şekil değiştiren bir ben gibi. Benler aynı zamanda kaşınma ve kanama gibi yeni belirtiler de gösterebilir.

Bendeki diğer şüpheli değişimler şunlardır:

 • Pullanma
 • Kaşınma
 • Pigmentlerin benden etrafındaki deriye yayılması
 • Akıntı ve kanama

Kanserli (kötücül) benlerin görünümleri çok değişiklik göstermektedir. Bazıları aşağıdaki listedeki tüm değişiklikleri gösterebilirken diğerleri sadece bir veya iki sıra dışı karakteristiğe sahip olabilir.

Gizli melanomlarMelanomlar aynı zamanda vücudunuzun ayak parmak araları, avuç içi, ayak tabanı, kafa derisi ve genital bölgeler gibi hiç güneş almayan bölgelerinde de oluşabilir. Bunlar çoğu insanın bakmayı akıl edemediği bölgelerde oluştuğu için bazen gizli melanom diye tabir edilir. Koyu tenli bir kişide bir melanom oluşuyorsa bu büyük ihtimalle gizli bir bölgededir.

Gizli melanomlar şunları kapsar:

 • Tırnak altındaki melanom. Tırnak altı melanomu nadir görülen bir cinstir ve ayak ve eli de etkileyebilir. Siyahlarda ya da koyu deri pigmentlerine sahip diğer insanlarda daha sık rastlanır. Tırnak altı melanomunun ilk bulguları genellikle morlukla karıştırılan, kahverengi ya da siyah bir renk bozukluğudur.
 • Ağızdaki, sindirim sistemindeki, üreme sistemindeki ya da vajinadaki melanom. Mukozal melanom burun, ağız, boğaz, anüs, rahim kanalı ve vajinayı içerden kaplayan mukoz zarında oluşur. Mukozal melanomlar çok daha sık rastlanan diğer durumlarla karıştırıldıkları için fark edilmeleri zordur.
 • Gözdeki melanom. Göz melanomu ya da oküler melanom, üveada oluşur — göz akının (sklera) arkasında kalan tabaka. Göz melanomu görmede değişime neden olabilir ve bir göz muayenesi sırasında tanımlanabilir.

Ne zaman doktora gitmelisinizEğer sıra dışı bir cilt değişimi gözlemlerseniz derhal doktorunuza başvurunuz.

Nedenleri

Melanom derinize renk veren melanin üretici hücrelerde (melanositler) bir terslik olduğunda meydana gelir.

Normalde deri hücreleri kontrollü ve sıralı bir şekilde gelişir — sağlıklı yeni hücreler yaşlanmış olanları deri yüzeyine doğru iterek ölmelerini ve düşmelerini sağlar.

Ama bazı hücrelerde DNA hasarı oluştuğunda yeni hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve kanserli bir hücre yığını oluşturmaya başlarlar.

Deri hücrelerindeki DNA'ya neyin zarar verdiği ve bunun nasıl melanoma dönüştüğü tam olarak bilinmemektedir. Bir olasılık çevresel ve genetik faktörleri de kapsayan faktörlerin birleşmesinden melanomun doğduğudur. Doktorlar hala güneşten, bronzlaşma lambaları ve yataklarından gelen ultraviyole (UV) radyasyonuna fazla maruz kalmanın melanoma yol açtığını düşünmektedir.

UV ışınları tüm melanomlara sebep değildir, özellikle de vücudun güneş ışığı almayan bölgelerinde oluşanlara. Bu başka faktörlerin de melanoma yol açabileceğini göstermektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Sizin için en uygun tedavi kanserinizin evresi, yaşınız, genel sağlık durumunuz ve kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Erken evredeki melanomu iyileştirmekErken evrelerdeki melanomu iyileştirmek genel olarak melanomun ameliyatla alınmasını kapsar.

Çok ince bir melanom biyopsi sırasında tamamen çıkarılmış olabilir ve başka bir tedaviye ihtiyaç gerektirmeyebilir.

Öte yandan cerrahınız kanserle birlikte etrafındaki bir miktar normal deri ve deri altından bir miktar doku tabakasını da beraberinde çıkarır. Erken evrelerde melanomu olan insanlarda bu gerekli olan tek tedavi şekli olabilir.

Derinin ötesine yayılmış melanomları iyileştirmekEğer melanom derinin ötesine yayılmışsa tedavi seçenekleri şunları kapsayabilir:

 • Etkilenmiş lenf düğümlerini çıkarma ameliyatı. Eğer melanom etraftaki lenf düğümlerine yayılmışsa cerrahınız bu etkilenmiş düğümleri çıkarabilir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında ek tedaviler önerilebilir.
 • Kemoterapi. Kemoterapi kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlardan faydalanır. Kemoterapi dama içinden , hap şeklinde ya da tüm vücudunuza yayılsın diye her iki şekilde birden verilebilir. Ya da bazen izole kol perfüzyonu denilen bir işlemle kolunuz veya bacağınızdaki bir damar aracılığıyla da verilebilir. Bu işlem sırasında kolunuzdaki ya da bacağınızdaki kanın kısa süreliğine vücudun başka bölgelerine ilerlemesinin önü kesilir ki kemoterapi ilaçları doğrudan melanomun bulunduğu bölgeye ilerlesin ve vücudun diğer bölgelerini etkilemesin.
 • Radyasyon tedavisi. Bu tedavi kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi yüksek enerjili ışın demetleri kullanır. Bazen diğer organlara yayılmış olan melanomun semptomlarının hafifletilmesinde kullanılır. Bitkinlik radyasyon tedavisinin genel bir yan etkisidir ama vücut enerjiniz tedavi bittikten sonra genellikle eski haline geri döner.
 • Biyolojik tedavi. Biyolojik tedavi bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzun kanserle savaşmasına yardımcı olur. Bu tedavi vücutta ya da laboratuvar ortamında üretilen maddeleri kullanarak yapılır. Biyolojik tedavi interferon ve interlökin-2 gibi melanomları iyileştirmek için kullanılır. Bu tedavinin yan etkileri griptekilere benzer ve soğuk algınlığı, bitkinlik, ateş, baş ve kas ağrılarından ibarettir. Ipilimumab melanomla mücadelede bağışıklık sisteminizi kullanan bir başka ilaçtır. Ipilimumab orijinal konumunun ötesine de yayılmış olan ileri düzey melanomları tedavi etmede kullanılır.
 • Hedeflenmiş tedavi. Hedeflenmiş tedavi kanser hücrelerindeki özel zayıflıkları hedef alan ilaç tedavilerini kapsamaktadır. Vemurafenib ameliyatla iyileştirilemeyen ve vücuda yayılmış olan ileri düzey melanomları iyileştirmede onaylanmış bir hedeflenmiş tedavi yöntemidir. Vemurafenib sadece belirli bir genetik mutasyona sahip melanomları iyileştirebilmektedir. Melanomunuzdan alınan hücre örnekleri incelenerek bu tedavi yönteminin sizin için uygun olup olmadığına bakılabilir.

Deneysel melanom tedavileriKlinik çalışmalar melanom için yeni tedavi araştırmalarını kapsar. Doktorlar tedavinin güvenilir ve etkili olduğunu belirlemek için klinik çalışmalardan faydalanır. Klinik çalışmalarda yer alan insanlar yeni gelişen tedavileri deneme şansına sahiptir ama iyileşme garantisi yoktur. Ve bazen potansiyel yan etkilerin olduğu bilinmelidir.

Klinik çalışmalarda araştırılan bazı melanom tedavileri şunları kapsamaktadır:

 • Yeni tedavi birleşimleri. Araştırmacılar yeni tedavileri birleştirmenin melanom tedavisinin etkisini arttırıp arttırmayacağını test etmektedir. Şu ana kadar kemoterapi, biyolojik tedavi, hedeflenmiş tedavi ve radyasyonun farklı birleşimleri önerilmiştir. Buna rağmen tedavileri birleştirmenin şiddetli yan etkileri olma ihtimali daha yüksektir.
 • Yeni hedeflenmiş tedaviler. Araştırmacılar ileri düzey melanomu olan hastalarda yeni hedeflenmiş tedavi yöntemleri denemektedir. Şu ana kadar melanomun kan damarlarına saldırmasını engelleyecek hedeflenmiş ilaçlar bazı başarılar göstermiştir. Kan damarları melanoma besin taşımakta ve melanomun vücuda yayılmasını sağlamaktadır. Bu işleyişi durduran bir ilaç melanomun küçük ve bölgesel kalmasını sağlayabilir.
 • Aşı tedavisi. Kanser tedavisinde kullanılan aşılar hastalıkların tedavisinde kullanılanlardan farklıdır. Melanom tedavisinde kullanılan aşı bağışıklık sisteminin ilgisini çekmek için değiştirilmiş kanser hücrelerinin enjeksiyonundan faydalanır.

Korunma

Melanom hakkında belki de en iyi haber cilt kanserinin birçok çeşidinin şu aşağıdaki kısıtlamaları uygulayarak engellenebileceğidir:

 • Gün ortasında güneşten korunun. Işınlarının en güçlü olduğu zamanda güneşten korunun. Çoğu yer için bu zaman dilimi sabah 10 akşam 4 arasıdır. Bu zaman diliminde güneş ışınlarını şiddeti en yüksek olduğundan açık hava aktivitelerinizi bu saatlerin dışında yapmaya çalışın, kışın ve hatta bulutlu havalarda bile. Yıl boyunca UV radyasyonuna maruz kalırsınız ve bulutlar çok az bir koruma sağlar.
 • Yıl boyunca güneş kremi kullanın. En az 15 faktörlük geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini bolca sürün ve her iki saate bir tekrar uygulayın — hatta yüzüyor veya terliyorsanız daha sık aralıklarla. Dudaklarınız, kulağınızın tepesi ve elinizin arkasıyla boynunuz da dahil olmak üzere derinizin güneşe maruz kalan her yerine uygulayın.
 • Koruyucu kıyafetler giyinin. Güneş kremleri UV ışınlarında tam koruma sağlamaz bu yüzden kol ve bacaklarınızı örten sıkı dokunmuş kıyafetler ve bir kep veya güneş siperliğinden daha iyi bir koruma sağlayacak geniş kenarlı bir şapka giyinin. Bazı firmalar aynı zamanda ışıktan koruyan kıyafetler satmaktadır. Dermatoloğunuz size uygun bir marka önerebilir. Güneş gözlüklerini unutmayın. Her iki UV radyasyonunu da engelleyen çeşitlerini arayın — UVA ve UVB ışınları.
 • Solaryum yataklarından sakının. Solaryum yatakları cilt kanseri riskini arttıran UV radyasyonu yaymaktadır.
 • Cildinizi tanıyın böylece değişimleri fark edebilirsiniz. Cildinizi muayene edin böylece normalde nasıl görüneceğini hakkında bilginiz olur. Bu yolla herhangi bir değişimi daha kolay fark edebilirsiniz. Aynaların yardımıyla yüzünüzü, boynunuzu, kulaklarınızı ve kafa derinizi kontrol ediniz. Göğüs ve gövdenizi ve kollarınız ve bacaklarınızın üst ve alt bölgelerini muayene ediniz. Tabanları ve parmak araları da dahil olmak üzere ayaklarınızı ve bacaklarınızın ön ve arkasını muayene ediniz. Kaba etinizin arasında kalan genital bölgelerinizi de kontrol ediniz. Eğer sıra dışı bir şey gözünüze çarparsa bir sonraki randevunuzda doktorunuz gösteriniz.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/melanoma

Cilt Kanserleri Hakkında

Cilt Kanserlerinin En Tehlikelisi Melanom

Cilt kanserleri; non-melanom cilt kanseri (NMSC) ve melanom olarak sınıflandırılır. Tüm dünyada NMSC’nin yıllık insidansı 2-3 milyon vakadır.

NMSC cilt kanserinin başlıca 2 tipi şunlardır:

Bazal hücre karsinomu (BCC): Epidermisin bazal tabakasında gelişir ve dünya genelinde en sık tanı konan malignitedir.

Skuamöz hücre karsinomu (SCC): cilt kanserinin en yaygın ikinci formudur ve epidermisin skuamöz hücrelerinde gelişir.

Cilt kanseri, esas olarak güneş veya solaryum gibi yapay kaynaklardan gelen ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalımdan kaynaklanır. Melanom; BCC ve SCC’ye göre daha az yaygındır fakat daha tehlidir. Melanom, en agresif cilt kanseridir ve tanı konmaz ve tedavi edilmez ise metastaz yapabilir. NMSC, yavaş büyür ve nadiren metastaz yapar.

BAZAL HÜCRELİ KARSİNOM

Bazal hücreli karsinom (BHK), epidermisin bazal katmanında meydana gelmektedir ve dünyada en sık teşhis edilen malignitedir. Beyaz ırktan bir bireyde yaşam boyu görülme ihtimali %30’dur. UV ışınlara maruz kalma sonucu ortaya çıkan kümülatif  DNA hasarı ve gen mutasyonları, BHK’nın önde gelen nedenidir. Erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha fazla görülmektedir.

BCC için majör risk faktörü, güneşten veya solaryum gibi yapay kaynaklardan gelen ultraviyole (UV) ışınlarına maruziyettir. Genellikle yavaş gelişir ve lokal hasara neden olur.

Klasik olarak baş ve boyun gibi güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde yavaş büyüyen, yarı saydam, çıkıntılı nodüller şeklinde kendini gösterir ve zaman zaman orta kısmında kabuklaşma veya ülserasyon görülebilmekle birlikte pullanmış cilt lekeleri veya genişlemiş çukurlar veya porlar şeklinde de ortaya çıkabilir.

BCC progresyonu, genellikle yavaş büyüme ve yumuşak dokuya minimal invazyon ile karakterizedir; cerrahi eksizyon BCC vakalarının çoğunda tam iyileşme sağlayabilmektedir. Nadiren metastaz yaptığından mortalitesi düşüktür. Cerrahinin uygun olmadığı ileri  evre BCC’ye ilerleyebilir.

Cerrahi operasyon için uygun olmayan BCC’li hastalarda tedavi seçenekleri sınırlıdır ve optimalin altındadır. Özellikle tedavi edilmediği durumlarda veya yüksek riskli bir bölgede ortaya çıkarsa ilerleyebilir, dokuda yaygın hasara ve şekil bozukluğuna yol açabilir.

Kıkırdak, kas veya kemiğe infiltre olabilir ve hatta kafatasına yayılabilir. Bedensel şekil bozukluğuna neden olabilir veya güçten düşürebilir, anlamlı morbiditeye yol açar ve hatta ölümcül olabilir. Açık tenli bireylerde BCC gelişme olasılığı, koyu tenli bireylere kıyasla 10-20 kat daha fazladır.

Tanı, her bir BCC tipiyle ilişkili klinik özelliklere dayanarak koyulabilir. Cildin başlangıçtaki muayenesinden sonra, ayırıcı tanı için kuşkulu lezyondan biyopsi örneği alınır. Klinik tanıyı doğrulamak ve tedaviyi zamanında başlatabilmek amacıyla, kuşkulu lezyonlar için derhal bir biyopsi yapılmalıdır (özellikle yüzün orta kısmı gibi yüksek riskli bölgelerde).

BCC tipik olarak, yavaş büyüme ve yumuşak dokuya sadece minimal invazyon sergileyerek görece sessiz bir seyir izler. Buna bağlı olarak BCC tipik şekilde olumlu prognoza sahiptir çünkü vakaların çoğunda tam cerrahi eksizyon iyileşme sağlar.

Ancak BCC zaman zaman nüks edebilir veya ilerleyebilir: BCC nüks oranı yaklaşık %12’dir fakat tedavi yönemine göre bu oran değişebilir.

BCC tedavisine yönelik kanıta dayalı kılavuzlar Amerika Ulusal Kanser Ağı (National Comprehensive Cancer Network, NCCN) ve Avrupa Dermatoloji Forumu (European Dermatology Forum, EDF) tarafından geliştirilmiştir.

Düşük riskli primer BCC’ler için tavsiyeler; küretaj ve elektrodesikasyon, standart cerrahi eksizyon veya radyoterapidir (seçilmiş hastalarda). Yüksek riskli primer BCC’ler için tavsiye edilen tedaviler; cerrahi eksizyonu veya Mohs mikrografik cerrahidir.

İleri evre BCC (metastatik veya lokal ileri BCC) tedavisi için güncel olarak hiçbir standart tavsiye mevcut değildir.

SKUAMOZ HÜCRELİ KARSİNOM

SCC, ağırlıklı olarak beyaz tenli kişilerde görülür ancak insidansı ülkeler arasında büyük değişkenlik gösterir. Avustralya’da 70 yaşında SCC gelişimi için yaşam boyu risk %28’dir; buna karşılık Kanada’da yaşam boyu risk %5’dir.

SCC gelişimi, bölgenin güneş ışığı aldığı saatler ve ekvatora yakınlık ile sıkıca ilişkilidir. SCC’ler, UV ışınlarına en fazla maruz kalan vücut bölgelerinde (örn., kulaklar, yüz, boyun ve ön kol) kalınlaşmış, kırmızı, pullanan lekeler tarzında ortaya çıkar.

BCC’ye göre daha fazla metastaz yapma eğilimindedir.

Risk faktörleri BHK ile benzerdir. SCC için majör risk faktörleri: Genetik faktörler, UV’ye maruziyeti, HPV enfeksiyonu, beslenmeyle ilişkili faktörler, bağışıklığın baskılanması, sigara kullanımı, kronik arsenik maruziyeti.

SCC’ler, yavaş büyüme eğilimi gösterir ve genellikle ciddi bir risk oluşturmadan cerrahi yolla çıkarılabilirler. SCC, genellikle ölümcül değildir ancak cerrahi tedavi ağrılı olabilir ve skarlara yol açabilir. BHK’ye oranla metastaz riski daha yüksektir.

MELANOMA

Melanoma, ciltteki pigment hücrelerinden köken alan en yaygın kanserdir. Tüm cilt kanserlerinin %5’inden azını oluşturmasına rağmen, cilt kanseri ile ilişkili ölümlerin %75’inden fazlasından sorumludur. Melanoma, NMSC’den çok daha az yaygındır ancak daha yüksek mortaliteyle ilişkilidir.

Melanomalar, çoğunlukla açık tenli beyaz kişilerde görülür fakat insidansı coğrafi bölgeler arasında büyük farklılık gösterir. Tüm vakaların yaklaşık yarısı 35-65 yaş aralığında görülür. Birçok epidemiyolojik çalışma, güneş yanığı (özellikle erken yaşta güneş yanığı) öyküsü ile pozitif bir ilişkiyi desteklemektedir.

Tedavisinde cerrahi, radyoterapi, kriyoterapi, kemoterapi veya immunoterapi uygulanabilir.

Referanslar :

1- “Defining Cancer”. National Cancer Institute. Retrieved 10 June 2014.

2-  “Skin Cancer Treatment (PDQ®)”. NCI. 2013-10-25. Retrieved 30 June 2014.

3- Cakir, BÖ; Adamson, P; Cingi, C (November 2012). “Epidemiology and economic burden of nonmelanoma skin cancer.”.Facial plastic surgery clinics of North America 20 (4): 419–22.

4- Marsden, edited by Sajjad Rajpar, Jerry (2008). ABC of skin cancer. Malden, Mass.: Blackwell Pub. pp. 5–6.

5-  “General Information About Melanoma”. NCI. 2014-04-17. Retrieved 30 June 2014.

6- Rubin AI et al. N Engl J Med 2005;353:2262–9

7- Wong CSM et al. Br Med J 2003;327:794–8

8- Roewert-Huber J et al. Br J Dermatol 2007;157:47–51

9- Lear JT et al. J R Soc Med 1998;91:585–8

10- Caro I, Low JA. Clin Cancer Res 2010;16:3335–9

11- http://www.skincancerguide.ca/basal/what_is_basal_cell_cancer.html

12- Scalvenzi M, Lembo S, Francia MG, Balato A (October 2008). “Dermoscopic patterns of superficial basal cell carcinoma”. Int. J. Dermatol. 47 (10): 1015–8.

13- Cuellar F, Vilalta A, Puig S, Palou J, Zaballos P, Malvehy J (September 2008). “Dermoscopy of early recurrent basal cell carcinoma”. Arch Dermatol 144 (9): 1254.

14- Maloney ME; et al. (1999). Surgical Dermatopathology. Cambridge, MA: Blackwell Publishers. p. 110.

15- Kimyai-Asadi A, Katz T, Goldberg LH; et al. (December 2007). “Margin involvement after the excision of melanoma in situ: the need for complete en face examination of the surgical margins”.Dermatol Surg 33 (12): 1434–9; discussion 1439–41.

16- Mosterd K, Krekels GA, Nieman FH; et al. (December 2008). “Surgical excision versus Mohs' micrographic surgery for primary and recurrent basal-cell carcinoma of the face: a prospective randomised controlled trial with 5-years' follow-up”. Lancet Oncol.9 (12): 1149–56.

17- Kimyai-Asadi A, Goldberg LH, Jih MH (September 2005). “Accuracy of serial transverse cross-sections in detecting residual basal cell carcinoma at the surgical margins of an elliptical excision specimen”. J. Am. Acad. Dermatol. 53 (3): 469–74.

18- “Squamous Cell Carcinoma – Causes and Risk Factors”. Retrieved August 6, 2014.

19- Yu Y, Yang A, Hu S, Yan H (June 2009). “Correlation of HPV-16/18 infection of human papillomavirus with lung squamous cell carcinomas in Western China”. Oncol. Rep. 21 (6): 1627–32.doi:10.3892/or_00000397. PMID 19424646.

20- “Recurrent Squamous Cell Carcinoma In Situ of the Finger”. Retrieved 2010-09-22.

21- Gross, K.G.; et al. (1999). Mohs Surgery, Fundamentals and Techniques. Mosby.

22- Boniol, M; Autier, P; Boyle, P; Gandini, S (Jul 24, 2012).”Cutaneous melanoma attributable to sunbed use: systematic review and meta-analysis.”. BMJ (Clinical research ed.) 345: e4757.

23- WHO International Agency for Research on Cancer Monograph Working Group (August 2009). “A Review of Human Carcinogens—Part D:Radiation”. The Lancet Oncology 10 (8): 751–2.

24- “The Sentinel Node Biopsy Procedure in Melanoma does not offer a survival advantage”. Malignant Melanoma. 2008-01-08. Retrieved 2012-08-13.

Источник: https://www.medikaynak.com/t/onkoloji/cilt-kanserleri/hakkinda

Cilt kanserlerinin en tehlisi olan Melanomun belirtileri ve tedavisi

Cilt Kanserlerinin En Tehlikelisi Melanom

“Erken evrede hastalık yalnızca cildin epidemisinde görülürken, ilerleyen evrede yüzeysel papillar dermise ve daha ileri evrede cilt derin katlarına ve diğer organlara yayılım, yani metastaz görülür.

Melanom sıklığı diğer kanserlere kıyasla daha hızlı artış göstermiştir. Son 30 yılda %237 oranında artış göstermekle beraber, tüm cilt kanserlerinin %4’ünü oluşturur.

Fakat cilt kanserlerinden ölüm sebeplerinin %75’inden melanom sorumludur.

Solaryumun kansere neden olduğu kesin olarak kanıtlandı

SEER-Surveillance, Epidemiology, and End Results çalışmasının sonuçlarına göre erkeklerde yasam boyu melanom gelişme riskinin %2,67 iken, kadınlarda bu oranın %1,79 olarak belirlendiğini söyleyen Sağlam, bu verilere karşılık ultraviyole ışınlarına maruziyetin artışı ve solaryum kullanımları nedeniyle genç kadınlarda melanom sıklığında artış kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Ciltteki benler de melanom için önemli risk faktörü

Hastalığın ortaya çıkmasını belirleyen risk faktörleri arasında şunlar bulunuyor. Önceden melanom öyküsü, 50 yas¸ üzeri, düzenli dermatolog kontrolü olmaması, benlerde değişiklik, erkek cinsiyettir.

Bu faktörlerden 1-2’sinin olması genel popülasyona göre melanom için 2-4 kat artmış risk, 3 risk faktörü taşıyanların ise 20 kat artmış risk altında olduğu bildirilmektedir. Solar radyasyon insan için karsinojenik olarak kabul edilmektedir.

Yıllık ortalama ultraviyole radyasyon miktarı artması melanom oluşmasını önemli ölçüde arttıracaktır. Sıklıkla güneşten yanık olan kişilerde melanom riski de yüksektir.

Melanom nedir? Cilt kanseri melanomun belirtileri ve tedavisi

Bronzlaşmak amacıyla kullanılan solaryum vb. cihazların da melanom riskini arttırdığı bildirilmektedir.

Ailesinde birinci derece akrabalarından en azından birinde melanom olan kişiler melanom gelişimi açısından aile öyküsü olmayanlara kıyasla yaklaşık iki kat risk altındadırlar.

Bunun yanı sıra ikinci kez yeni melanom görülmesi için 5 yıllık risk %11, üçüncü kez melanom için 5 yıllık risk %30 olarak bildirilmektedir.

Daha önce melanom dışı cilt kanseri olan kişilerde melanom gelişimi için rölatif risk 2.8-17 arasında bildirilmektedir.

Melanom vakalarının yaklaşık %25’inde bir veya daha fazla atipik ben varlığı, %27’sinde de fazla sayıda, 50 adet ve üstü basit ben olması beklenir.

Birden fazla atipik ben varlığında ve toplam basit nen sayısının fazlalığı durumunda melanom için rölatif risk artısından söz edilmektedir.”

50 yaş üstü ve erkek olmak da melanom için risk faktörü

Melanom insidansının farklı ırk ve etnik kökenli topluluklar arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Sağlam, melanom riskinin yas¸ ile birlikte arttığını, erkeklerde ve beyaz ırkta daha fazla görüldüğünün bildirildiğini söyledi. Bazı hastalıkların da melanom riskini artırdığını belirten Prof. Dr. Sağlam, şu bilgileri verdi:

Benlerde koyulaşma, kanama ve kızarıklık varsa dikkat: Cilt kanseri olabilir!

“Kseroderma pigmentosum ve psöriazis yani sedef hastalarında melanom riski artmaktadır. Düşük sosyoekonomik durum da artmış¸ melanom sıklığı ile ilişkili bulunmuştur.

 Bunların aksine bir durum olarak Kaliforniya’da yapılan bir araştırmada yüksek sosyoekonomik düzeydeki adolesan ve genç kadınlarda bronzlaşma amacıyla ultraviyole maruziyetinin yüksekliğine bağlı olarak melanom sıklığında artış¸ olduğu rapor edilmiştir.

Cilt lezyonlarında; A: asimetri olması, B: border (sınır) düzensiz oluşu, C: color (renk) çeşitliliği, D: diameter (çap) ve E: evolving (gelişen) lezyon melanomu düşündürür.

Büyüyen, kanayan, koyu ve açıklı farklı renkleri olan ve renk değiştiren cilt lezyonları alınarak incelenmelidir.

Hastalık yerleşim yerleri, Açık ten renkli kişilerde hastalık görülme riski daha yüksek olmakla beraber erkeklerde en sık gövdede, kafada saçlı deride ve boyunda görülür. Kadınlarda ise en sık alt bacaklarda görülür.

Koyu ten renkli kişilerde, melanom avuç içi ayak tabanı el ve ayak tırnak içlerinde oluşabilir. Ayrıca melanom ağız içi, genital, makat bölgesi gibi hiç güneş görmeyen bölgelerde de görülebilir.”

En sık görülen tipi yüzeyel melanom

Yüzeyel, nodüler, lentigo maligna ve akral melanom gibi farklı türleri görülebildiğini belirten Sağlam, “Yüzeyel melanom %70 sıklıkla görülen tipidir. Aralıklı güneş maruziyeti ile ilişkili olup en sık gövde, kol ve bacaklarda görülür. Genelde daha öncesinde benler vardır ve bu benlerden gelişir. Bulunduğu bölge dışına yayılabilir.

Nodüler tip ise erkeklerde daha sık görülen, gövdede yerleşerek hızlı ilerleyen tiptir. Siyah-kahverengi nodüller ile ülserasyon ve kanama görülebilir. Lentigo melanomlar tüm melanomların %4-15’ini oluşturan en iyi davranışlı gruptur. Mesleki maruziyet sonrası el sırtı, baş-boyunda bölgelerinde görülür.

İleri yaş hastalarda, mevcut benlerden bağımsız olarak çıkar” dedi.

Melanomdan primer korunma için açık tenli ve güneş altında çalışan kişiler gibi yüksek risk grupların bilgilendirilmesi ve tarama programlarının yapılması, halkın ultraviyole ışınlarının etkileri hakkında bilgi sahibi olmasının sağlanmasının önemli olduğunu ve gereksiz solaryum uygulamalarından kaçınılmasının gerekliliğini vurgulayan Prof. Dr. Sağlam, ayrıca tedavi ile ilgili de şunları söyledi:

Kanser tedavisi sırasında yapılan beslenme hataları hastalara zarar veriyor

“Melanomdan korunma ve kurtulma için erken tanı şarttır. Bu kapsamda kişilerin kendi kendini muayene etmesi, ciltlerindeki değişiklikleri takip etmeleri ve şüpheli durumlarda doktora başvurmaları gereklidir.

Erken evre melanomlar cerrahi olarak çıkarılabilir, kalınlıklarına bağlı olarak hastalık bölgenin çıkarılmasının yanında yayılma riski olan lenf bölgelerinin de (sentinal lenf nod çıkarılması) boya ve farklı yöntemlerle tespit edilerek çıkarılması gerekir.

Tedbir amaçlı interferon tedavileri veya kemoterapiler önerilebilir.

Son dönemlerde hastalığa karşı geliştirilen hedeflenmiş tedaviler melanom tedavisinde büyük gelişmelere yol açmıştır.

Uygun hastaların tespiti sonrasında hedeflenmiş, kişiye özgü tedaviler ile yaygın hastalığın tedavisi mümkün olabilmektedir.

Ayrıca hastalığın immünolojik yapısından dolayı bağışıklık sistemi üzerinden çalışan bazı ilaçlar ile tedavi yaklaşımları geliştirilmiş ve hastalara çok farklı tedavi önerileri sunulabilmiştir.

Radyoterapi de cerrahi sonrası özellikle lenf bezlerinin tutulumu olan hastalarda, hastalığın küçültülmesinde veya yaygın hastalıkta kemik, beyin gibi bölgelerin tedavinde kullanılmaktadır.

Melanom tedavisinde hastalığın doğru tespiti, ayrıntılı yaygınlık değerlendirilmesi sonrasında bu konu ile özellikle ilgilenen ekiplerce, farklı disiplinlerin ortak akıl üreterek hastaya özgü tedavi algoritmalarını oluşturması en yüz güldürücü sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.”

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cilt-kanserlerinin-en-tehlikelisi-olan-melanomun-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.