Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

içerik

Cilt Lekeleri : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Karşılaşılan herhangi bir hastalığın belirtilerine ciltte rastlanabilir. Ciltte meydana gelen belirtilerin araştırılmasıyla birlikte hastalıklar hakkında daha hızlı bir teşhis koyulup, tedavi yöntemleri hakkında bu sayede karar verilir.

Hastalıkların ciltte ortaya çıkan belirtilerinin başında ise cilt lekeleri gelir. Çoğunlukla görsel olarak rahatsızlık veren bu lekeler bazı sağlık problemlerine de yol açabilir. Birçok sebebe bağlı olarak oluşan lekeler için çeşitli tedavi yöntemleri ve alınabilecek önlemler mevcuttur.

Ancak her durumda öncelikle lekelerin oluşma nedeninin tespit edilmesi gerekir.

Güneşten ışınları yeryüzüne gelene kadar kırılsa da küresel ısınmayla birlikte ozon tabakasının zarar görmesi zararlı ışınlara maruz kalmamızın önündeki en önemli etken.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının daha dik açıyla yeryüzüne inmesi sebebiyle zararlı ışınların etkisi artar ve bu da ciltte leke oluşmasına sebep olur.

Her ne kadar koruyucu kremlerle cilt korunmaya çalışılsa da özellikle cilt hassasiyeti olan kişilerde bu ışınların yansıması leke şeklinde olur.

2. Yaşlılık

Yaşın ilerlemesiyle birlikte katabolizma (yıkım süreci) faaliyetleri artar. Aynı doğrultuda hücrelerdeki onarım ve yapım faaliyetleri de daha yavaş işlemeye başlar. Bundan dolayı da ciltte kırışıklıklar birlikte lekeler oluşur. Yaşlılık sebebiyle oluşacak cilt lekelerine alınacak önlem sağlıklı bir hayat sürdürmekten geçer.

3. Hamilelik

Hamilelik süreci anne adayının farklı hormonal süreçlerinden oluşur. Bu süreçte hormon dengesinin sürekli olarak değişmesiyle ciltte de bazı değişimler yaşanması söz konusu olur. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru anne adayının yüzünde bazı cilt lekeleri görülebilir. Bu lekeler kimi zaman kalıcı olabilirken hamileliğin sonlanmasıyla birlikte ortadan kayıp da olabilirler.

4. İlaçların yan etkileri

Bazı ilaçların karaciğere zarar vermesi sonucu karaciğer meydana gelen işlevsel bozuklukların belirtisi ilk olarak ciltte görülür.

Karaciğer yetmezliği gibi ağır sonuçlara neden olması muhtemel bazı ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucu kısa süre içerisinde ciltte lekelenmeler meydana gelebilir.

Ciltte meydana gelen lekeler bu ilaçların en masum yan etkisi olarak değerlendirilebilir.

5. Genetik

Genetik yatkınlık hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi cilt lekeleri söz konusu olduğunda da karşımıza çıkar. Gün geçtikçe artan lekelerin ana sebebi genetik yatkınlık olabilir.

Özellikle birinci dereceden yakınlarında cilt lekeleri olan kişiler riskli grup içerisinde yer alırlar.

Ancak cilt lekelerine neden olan geni taşıyor olmak kesin olarak bu sorunla karşılaşılacağı anlamına gelmez.

6. Stres

Stresin insanlar üzerinde fizyolojik etkileri gün geçtikte artmakta. Özellikle yaşadığımız çağın bir getirisi olan stres, birçok sağlık problemine neden olmasının yanı sıra ciltte meydana gelen lekelenmelerin temelinde yatan sebep olabilir.

Stresin yoğun olduğu dönemlerde ortaya çıkan sivilceler hormonların dengesinin aniden bozulmasından kaynaklanır. Buna bağlı olarak da aynı zamanda cildin yağ dengesi de değişir. Sivilceler ise değişen yağ dengesinin bir sonucu olarak yerine lekelere bırakır.

Sivilceyi koparmak gibi travmatik sonuçlara neden olabilecek davranışlar lekelerin oluşması için uygun zemini hazırlar.

7. Melazma

Melazma sadece kadınlarda görülen bir leke çeşididir. Doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormon dengesini bozan davranışlar melazmanın asıl nedenidir. Melazma sonucu ortaya çıkan lekeler kimi kadınlarda oldukça dirençli bir şekilde seyreder ve ciltteki kahverengi lekeler zamanla koyu kahverengine dönüşür.

1. Leke giderici kremler

Eğer cildinizde lekelere rastlamışsanız en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalısınız. Ciltte ortaya çıkan lekelerin altında yatan durum bazı önemli hastalıklardan kaynaklıyor olabilir.

Herhangi bir tetikleyici faktör sebebiyle ortaya çıkan cilt lekeleri için uzmanlar önce lekelerin renginin açılmasına, sonradan tamamen ortadan kaybolmasına yardımcı olan krem reçete ederler. Bu kremleri düzenli olarak kullanmanız sonucunda olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ciddiye alınmayan cilt lekeleri daha sonra önüne geçilmesi güç bir durumu doğurabileceği için bu konuya karşı hassas bir tutum sergilenmelidir.

2. Lazer

Gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen bir türlü geçmek bilmeyen cilt lekeleri için bir cildiye uzmanı eşliğinde lazer tedavisine başvurulabilir. Lazer tedavisi sayesinde ciltteki lekeler gerekli dozdaki ışınların yardımıyla silinir.

Tedavi sonrası daha pürüzsüz bir cilde sahip olunur. Ancak lazer uygulamasının yetkin bir doktor tarafından uygun dozda yapılması esastır. Aksi halde cilt lekelerini geçirmek isterken daha büyük sorunlara ve ilerleyen lekelere maruz kalabilirsiniz.

3. İlaçlar

Karaciğerde meydana gelen bozukluklar veya başka bir iç hastalık sebebiyle ciltte ortaya çıkan lekelerin öncelikle ortaya çıkış sebebinin doğru tespit edilmesi gerekir.

Bunun için uzman doktor eşliğinde birkaç test yaptırılır.

Bu testler sonucunda ciltteki lekelerin herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktığı bulgusuna rastlanırsa, hastalığa yönelik uygulanacak ilaç tedavisi sayesinde lekelerden kurtulmak mümkün.

Cilt Beyazlatıcı ve Leke Giderici Maske Tarifleri

Eğer cildiniz leke problemiyle karşı karşıyaysa başvuracağınız bazı doğal yöntemler sayesinde bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak kendi uygulayacağınız yöntemlerden önce elbette ki bir doktor muayenesinden geçmeniz sağlığınız açısından en doğrusu olur.

 • Doğanın bir mucizesi olan elma sirkesi alternatif tıbbın birçok alanında yüz yıllardır kullanılmakta. Cilt lekeleri için elma sirkesinden elde edilecek cilt maskesi sayesinde daha beyaz ve aydınlık bir görünüme sahip olabilmek mümkün. Bunun için bir parça pamuğa elma sirkesi damlatın ve pamuğu lekelerin üzerinde oval hareketlerle gezdirin. Kısa süre içerisinde lekelerin renginin açıldığını fark edeceksiniz.
 • Cilt lekelerini geçirmek için uygulanabilecek bir diğer yöntemin ana malzemesi ise karbonattır. İçeriği bakımında cilde oldukça faydası dokunan karbonat birçok kozmetik ürünün içerisinde de yer alır. Cilt lekeleri için karbonat yardımıyla bir tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız karbonatı su ya da gül suyuyla birlikte karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu karışımı lekelerin üzerine uygulayın. Bu karışımın etkisi kısa süre içerisinde görülür.

Gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda ilk iş olarak yüzünüzde biriken sebumu temizlemeye özen gösterin. Biriken sebum, cilt lekelerini ve farklı bazı cilt sorunlarını beraberinde getirebilir.

Bunun için özel olarak üretilen ürünleri tercih edebilir ya da yazıda bahsi geçen doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Yalnız doğal yöntemlerle uygulanacak tedavi öncesi alerjiniz olan maddeler konusunda bir fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Ayrıca eğer cildinizdeki lekelerden şikayetçiyseniz gün içerisinde bol miktarda su içmeye özen gösterin. Bu sayede nemlenen vücudunuz güneşten gelen ışınlara karşı doğal bir kalkan oluşturacak ve bu ışınlardan daha az etkilenmenizi sağlayacak.

Источник: //sebboy.com/cilt-lekeleri-neden-olur/

Cilt Lekelerinin Sebepleri ve Tedavisi | Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Cilt Lekeleri deri üzerinde renk değişikliği ile kendini gösterir. Cilt lekelerinin oluşması için potansiyel bir sebep olması lazım. Cilt lekelerinden kurtulmak için ilk yapılması gereken durun lekeye senep olan etkenleri ortan kaldırmak ve sorunu tanılayıp gerekli tedaviyi olmaktır.

Deri üzerinde oluşan cilt lekelerinin  yaygın nedenlerinin başında hastalık, deride bulunan yaralar, aileden gelen kalıtsal etkilen, çevresel faktörler olabilir.

Melamin seviyesindeki eksiklikte cilt lekelerinin oluşmasına zemin hazırlar. Melamin cilde rengine veren bir pingmentir ve cildimizi güneşten gelen ışınlardan korur.

Derinin belli bir bölgesinde melamin fazla olduğunda cilt lekeleri oluşmaya başlar

Cilt Lekelerine Oluşmasının Sebepleri

Cilt lekelerinin oluşmasına sebep olan etkenleri sıra ile sizlere sırayla açıklamak istiyorum.

Güneş yanıkları ve diğer tür yanıklar derimize zarar verir ve iyleşmesi biraz zaman alabilir. Güneş ışınına fazla maruz kalmak derimizin görünen kısımlarını güneşten korumamak yada cildimize güneş kremi sürmeden çıkmak güneş yanıklarının oluşmasına sebep olur. Güne kremi seçiminde dikkatli olmak ve en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmak gerektiğini bilmek lazım.

Çeşitli enfeksiyonlar cilt renginde belirgin değişikliğe sebep olabilmektedir. Cildimizde bulunan kesikler ve sıyrıklar bakterilerin yaranın içine girmesi sonuçu cilt lekeleri oluşabilmektedir. Cilt dokusunda değişiklere neden olan bu yaralar ve sıyrıklar enfeksiyon kapması sonucu derinin kırmızı yada beyaz bi renk almasına neden olur.

Baışıklık sistemimiz normalde enfeksiyonlara ve hastalığa neden olan mikroplara karşık savaşarak vücuda sağlıklı tutmaya calışmaktadır. Bazı durumlatda bağışıklık sistemi kendi koruyamaz ve cilt üzerinde kırmızı kabarcıklar ya kızarıklıklar görülebilir.

Gıdalar, bitkiler yada tahriş edici maddeleralerjik reaksiyonlara sebep olaurlar bunun sonucunda vücudun belli bölgelerinde alerjiye bağlı olarak cilt lekeleri oluşabilmektedir, bu cilt lekeleri kaşıntı, yanma, döküntü, veya çeşitli şişilikler olarak görülebilmektedir. Bazı aerjik rahatsızlıklar egzamayı tetikleyebilir bu sonucunda egzama olan deride pullu bir deri, kırmızı kabarcıklar şeklinde şekilde görülür.

Hormonal değişiklikler genel olarak hamilelik döneminde ortaya çıkan cilt renginde belirgin değişikliklerdir. Gebelik döneminde orataya çkan bu lekeler ” melasma” olarak adlandırılır. Melasma gebelik sırasında yüz bölgesinde çıkan kahverengi lekelerdir yüzün her iki bölgesindede görülmektedir.

Doğum lekeleri doğumda yada doğumdan sonra görülen cilt lekelerinden biridir. Doğum lekelerinin çeşitli türleri vardır.

Doğumda deri üzerinde görülen kahverengi yada siyah lekelerdir. Bunların çoğu kalıtsaldır ve endişelenmeye gerek yotur. Ancak lekenin boyutu ve şekli ilerde sorun teşkil etmemesi adına kontrol edilmelidir.

moğol noktalar  ” genel olarak bebeklerde görülen mavi renkteki cilt lekesidir ve  yeni doğan bebeklerde görülürken 3-4 sene içinde kendiliğinden kaybolur.

Moğal noktalar asya bölgesinde sıklıkla görülmesinden dolayı bu adı almıştır.

Kanser cildin renginde yada dokusunda değişikliğe sebep olabilir. Cilt kanserine sebep olan etkenler kimyasal ürünler ve güneş ışığı en büyük etkenlerin başında gelir. Cilt kanserinin oluşmasına sebep olan etkenler ve korunma yöntemleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki konuyu tıklayıp inceleyebilirsiniz.

                                                         CİLT KANSERİ ve KORUNMA YÖNTEMLERİ

Cilt Lekelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır

Cilt lekelerinden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri vardır şimsi sizlere bu tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyorum

Lazer tedavisinde yoğun ışınlar ile derinin lekeli kısmı soyulmaya çalışılır. Lazelerde lekeli bölgeye ışın atışları yaparak lekenin alt tabakasına inerek lekeyi yok etme yöntemidir, yan etkileri sıkça görülmektedir.

 • Tropikal Kimyasal Kremler

Diğer bir etkili yöntem ise kimyasal kremleridir. Tropikal hidrokinon veya reçete ile satılan retinol kremler cilt üzerindeki lekeleri azaltmaya ve koy etmeye yaramaktadır.

Salstik asit ve glikolik asit içeren kimyasal peelinglerde derinin dış tabakası üzerine uygulanır ciltte bulunan renksiz tabakayı kaldırmak için etkili bir yöntemdir. Salstik asit ve glikolik asit ile etkili sonuçlar alamak için güzellik merkezinize yada dokturunuza bu konuda danışmalısınız.

Cilt lekeleri için en çok kullanılan bu 3 yöntemden birini seçmek için mutlaka dokturunuza danışın. Unutmayın ki her tedavinin yan etkileri, maliyeti cilde olan etkinliği için dokturunuz ile bu konuda konuşmanız çok önemlidir.

Evde Cilt Lekelerinden Kurtulma 

Cilt lekelerinden kurtulmak için ende uygulayabileceğini doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

Kremler

A ve E vitamini içeren kremler kullanarak ciltte oluşan renk değişiminin etkilerini azaltabilirsiniz ayrıca bu vitaminler cilt sağlığı ve cilt bakımı için çok etkilidir.

Limon Suyu

Limon suyu lekeli olan cilt bölgesi için bulunmz bir nimettir. Günde 2 kere cildinize limon suyu sürebilirsiniz. Hatta ben cildime limonu ortadan ikiye bölüp evde direk hafiften baskı yaparak uyguluyorum. Bu şekilde altı ile sekiz hafta içinde etkili sonuç alabilir cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Hintyağı

Hergün düzenli şekilde 2 defa sorunlu olan bölgeye hint yağı uygulayabilirsiniz. Gece yapmadan önce hintyağını sorunlu bölgeye sürün ve sabah sorunlu bölgeyi ıık su ile yıkayın. Hint yağını aşırı kullanmından kaçınmak gerekli gözenekleri tıkma ihtimail çok yüksektir. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini, clt sağlığı için gerekli bir besin öğesidir. Cildi yenileyen tazeleyen c vitamini meyvelerde, kavun, portakal, ananasta bolca bulunaktadır.

Ayrıca cil lekeleriniz için Dulavrat otu, süt ve devediketi ile yapılmış çay çok etkili olmaktadır. Bu çayı içmek sorunlu bölgenin iyleşmesini hızlandıracaktır.

Birçok cilt lekeleri zararsızdır, cildinizde oluşan lekeler için bazen tedavi çok basit olabilmektedir. Bazı durumlarda ciltte şiddetli kaşıntı, yanma ve kızarıklık görülebilmektedir bunlar uzun süreli tedavi erektirebilmektedir. Cildinizde değişiklik olduğunda ihmal etmeden sorunun kaynağını belirlemek için dokturubuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Источник: //www.ciltguzellik.com/cilt-lekelerinin-sebepleri-ve-tedavisi/

Açık kahverengi renkteki cilt lekeleri: nedenleri ve tedavisi

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Çoğu zaman insanlar böyle bir problemle karşılaşırlar.açık kahverengi renkteki vücutta lekeler olarak. Bu ihlal pigmentasyon denir, kurtulmak için bir güzellik uzmanına ve dermatoloğa başvurmak gerekebilir.

Farklı provoke edici faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Terapi, yalnızca bir uzmanın belirleyebileceği tip ve tipte bir bozukluğa bağlı olacaktır, bu nedenle, kendi kendini teşhis etmeyin, çünkü bu, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Patolojik pigmentasyon tipleri ve çeşitleri

Hastanın ciltte lekeleri varsaaçık kahverengi renk, panik yapmamaya değer, ek öneriler için bir uzmanla görüşmelisiniz. Terapi, bozukluğun tipine ve türüne bağlı olacaktır. Modern tıpta, koşullu bir sınıflandırma ayırt edilir, buna göre üç tip pigmentasyon vardır:

 1. Birincil. İki türü vardır: doğuştan ve kazanılmış. Konjenital pigmentasyon dış faktörlerden bağımsız olarak oluşur.
 2. İkincil tip veya postinfeksiyöz. Aktarılan bulaşıcı hastalıklardan sonra deride lekeler oluşur.
 3. Yaygın bir tip ve lokal, yani deride lekeler hem belirli alanlarda hem de vücutta görülür.

Çoğu zaman, hastalar pigmentasyon gelişirUltraviyole ışınları veya kimyasal ajanların cildine maruz kalma sonucu. Spotların satın alınabileceği ve bu faktörlerin birleşik etkileri sonucunda ortaya çıkan durumlar vardır. Ayrıca, ultraviyole radyasyonun, örneğin cilt kanseri gibi diğer ciddi rahatsızlıkları kışkırttığı düşünülmelidir.

Aşırı pigmentasyon çeşitleri

Doğru şekilde monte edilmiş nokta tipiCildin açık kahverengi rengi etkili tedaviyi reçete etmede yardımcı olacaktır. Aşağıdaki ihlallerden her birinin, tedavi süresinin bağlı olacağı kendine özgü özellikleri ve nedenleri vardır.

Aşağıdaki pigmentasyon türleri vardır:

 1. Melazma. Kahverengi ve bronz düzensiz bir renkte ortaya çıkan kronik bir patolojiyi ifade eder. Çoğu durumda, yüzlerde ve ellerde lekeler görülür ve ardından kapalı alanlara yayılabilir. Siğiller, komedonlar, skuam ve kaşıntı eşlik edebilir. İki türü vardır: doğuştan ve kazanılmış. Bazı melanoderma, bazı ilaçlar, hipofiz hastalığı provoke.
 2. Melazma. Koyu saçlı hastalarda teşhis edilir. Deride, açık kahverengi renk lekeleri düzensiz bir şekle sahiptir, bunlar alın, çene, yanaklar, tapınaklar olabilir. Bozulmuş hormonal bir arka plan sonucu ortaya çıkar.
 3. Chloasma. Melanoz ile sınırlı olan edinilmiş ihlal. Lekeler ön tarafta, yanaklarda belirgin sınırlara ve düzensiz şekle sahiptir. Ultraviyole radyasyonun olumsuz etkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan kazanılmış patolojileri ifade eder. Genellikle kızlarda puberte sırasında, inflamatuar jinekolojik hastalıklar ve hormonal kontraseptifler aldıktan sonra teşhis edilir. Kendi kendine kaybolabilir.
 4. Kloazma hepatik tiptir. Hepatit tanısı aldı. Lekelerin açık bir sınırı yoktur, çoğunlukla yanak ve boyunda görülürler.

Bu tip aşırı pigmentasyon en yaygın olarak kabul edilir ve tedaviye verilir, ancak sadece doğru şekilde seçilir.

Diğer aşırı pigmentasyon çeşitleri

Çok sık hastalar kendilerini soruyor: “Ciltte kahverengi lekeler vardı – ne var?” Yukarıda daha sık ortaya çıkan çeşitli bozukluklar vardı, ancak diğer aşırı pigmentasyon türleri var:

 1. Göz kapaklarının hiperpigmentasyonu. Çoğunlukla, 27 yaşın üzerinde nüfusun kadın yarısında teşhis edilir. Ultraviyole radyasyona karşı olumsuz ve yoğun maruziyetin yanı sıra bozulmuş bir hormonal arka plan ile genetik yatkınlığın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hastada 27 yıla kadar bu tür patolojiler, oral kontraseptifler, bazı ilaçlar, narenciye yağı içeren kozmetiklerin kullanımı nedeniyle teşhis edilir.
 2. İkincil pigmentasyon. Sekonder sifiliz, düz n, yanıklar, ülserler, nörodermatit sonrası açık kahverengi renkteki lekeler döküntü bölgesinde oluşur.
 3. Yaşlılık pigmentasyonu. Noktalar yuvarlak, oval veya düzensiz şekle sahiptir, küçük boyutludurlar. Çoğu durumda, yüz, boyun ve üst ekstremitelerde gözlenir. Vücuttaki melanosit miktarındaki azalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Patolojinin türünü tek başına belirlemek imkansızdır, bu yüzden kendi kendine teşhis koyma.

Ten rengi – neye bağlı olabilir?

Bir kişide cildin rengi üçe bağlıdır.Herkesin sahip olduğu temel renklendirici maddeler. Bu pigmentler arasında karoten, hemoglobin ve melanin bulunur. Her biri cilde belli bir gölge verir: melanin – koyu veya açık, hemoglobin – kırmızımsı, karoten – sarılık. Maddelerden biri aşırı ise, cilt bu elementin zengin bir rengini kazanacaktır.

Hemoglobin kan damarlarında üretilir. İçeriği tehye girebilir, ancak uygun şekilde seçilmiş terapi ile, bileşenin normal seviyesi geri yüklenir. Yanaklarda, özellikle bir insanın yaşadığı zamanlarda bir allık ortaya çıkar.

Karoten gelince, vücuttaki içeriği önemsizdir. Doğu bölgelerinin sakinleri arasında cildin daha belirgin sarı tonları vardır. Melanin, koyu kahverengi rengin ana pigmenti olarak kabul edilir ve cildin genel rengini verir.

Vücutta bu bileşenin yüksek oranda içeriği olan kişilerin siyah olduğu kabul edilir.

Melanin pigmentasyonu nasıl etkiler?

Bir yetişkin cildin lekeleridoğal bir sonucu olabilir vemelanin pigmentasyonu. İhlallerin neden oluştuğunu belirleyin, yalnızca uzmanlar anketin sonucunda mümkün olacaktır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, hastaya, problemden kurtulmaya yardımcı olacak etkili bir tedavi verilir.

Doğal pigmentasyon birçok kişiye bağlıdır.Temel olarak dış etkilerden kaynaklanan faktörler. Melanin bir kişinin cildini olumsuz süreçlerden korur. Yaşam boyunca renk sürekli değişiyor.

Vücutta normal melanin seviyesi teşhisi konulursa, cildin etkisi altında koyulaşma süreci yanıkları, onkolojileri ve diğer hastalıkları önler.

Bu nedenle, doğal bir pigmentasyon vardır, yani koruyucu bir reaksiyon.

Melanin pigmentasyonu nedeniyle gözlenmiştirvücutta bu bileşenin eksikliği veya fazlalığı. Ciltte kahverengi lekeler vardı – bu nedir? Ciltte çok az veya çok olan melanin üzerinde çeşitli dış faktörlerin etkisi. Deri hücrelerinde meydana gelen farklı süreçler, pigmentasyonun ana provoke edici nedenlerini tanımlamaya yardımcı olur.

Ana nedenleri

Nedeni farklı olabilirhem küçük hem de ciddi faktörler, onkolojik hastalıklara kadar. Kuvvetli çay veya kahveyi kötüye kullananlarda koyu renkli bir açık kahverengi leke veya koyu tonların pigmentasyonu teşhis edilebilir. Ayrıca, sıklıkla, popülasyonun kadın kısmında hormonal bozulmanın bir sonucu olarak değişiklikler meydana gelir.

Pigmentasyon ameliyat sonrası da ortaya çıkabilir.girişim, çeşitli parlatma, kozmetik prosedürler, ihlaller ile yürütülmektedir. Çoğu zaman lekeler, soyulma sonrası hastalarda teşhis edilir. Bu durumda, temizlik ne kadar derin olursa, açık kahverengi renkte cildin daha fazla yer kaplaması riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca, şu nedenlerle:

 1. Yanlış yaşam biçimi.
 2. Sağlıksız beslenme.
 3. Tütün içimi ve alkollü içeceklerin kullanımı.
 4. Uyku bozukluğu.

Kozmetoloji seçmek yanlış iseanlamına gelir, bu da ciltte lekelere neden olur. Bazen hamilelik sırasında meme ve halosların pigmentasyonu gerçekleşir, ancak doğumdan sonra geçer.

Ciltte cilt açık kahverengi renktedir: tedavi

Bu ihlalden kurtulmak içinHastaya çok fazla rahatsızlık verir, çeşitli yöntemler olabilir. Tedavi, cildin ve vücudun dikkatli bir şekilde incelenmesinden sonra uzmanın belirleyebileceği provoke edici faktöre bağlı olacaktır. Hasta kozmetik prosedürler, ilaçlar, halk ilaçları sunulabilir. Pigmentasyonun ortaya çıkmasını önlemek için koruyucu önlemlere uyulması önerilir.

Üzerinde açık kahverengi leke bulunursaÇocuğun derisi, bir dermatoloğa başvurmadan tedaviye başlamaması tavsiye edilir, çünkü sadece hastanın durumunu ve genel olarak hastanın durumunu iyileştirir. Bu durumda doktor ilaç ve halk ilaçları önerebilir ve ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzına ve doğru beslenmeye uymasını tavsiye edebilir.

Şu anda çok varCildi aydınlatabilecek kozmetik ürünler. Bunlar kremler ve losyonları içerir. Ayrıca soyma ve peeling kullanımı gibi işlemleri de unutmayınız. Uyuşturucu ve kozmetik seçerken, vücudun özelliklerini, alerjik reaksiyonları dikkate almak gerekir.

Halk ilaçları

Birçok hasta merak ediyor: “Halk ilaçları yardımıyla pigmentasyondan nasıl kurtuluruz?” Olumlu bir sonuç elde etmek için evde yapılabilecek birçok farklı prosedür vardır.

Cilt üzerindeki lekeler için en etkili halk ilaçları şunlardır:

 1. Limon suyu Mevcut yılın herhangi bir zamanında anlamına gelir. Vücudun alerjik reaksiyonunu provoke etmemek için dikkatle kullanılması tavsiye edilir. Bir kaç damla meyve suyu, bebek kremiyle karıştırılmalı ve lekelerle lekelere uygulanmalıdır. Prosedür tercihen sabah ve yatmadan önce yapılmalıdır.
 2. Satın alınabilen hidrojen peroksitherhangi bir eczane. Pigmentasyondan hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmaya yardımcı olur. Sıcak su ile karıştırılmış peroksit eşit oranlarda hazırlamak. Kuru ve hassas ciltler için uygun pamuklu yün ile uygulanır.
 3. Salatalık maskesi. Bunu yapmak için, sebze ovmak ve sorunlu alanları ile temizlenmiş cilde karışımı uygulamak gerekir. Maskeyi en az 15-20 dakika boyunca bekletiniz, ılık su ile durulayınız. Prosedür tamamen kayboluncaya veya parlatana kadar her gün tavsiye edilir.

Pigmentasyonun halk ilaçları ile tedavisi zaman alır.

Salon prosedürlerinin yardımıyla pigmentasyondan nasıl kurtulur?

Bir salon veya dermatoloji kliniğinde, bir hastaBu problem, lekelerin hızlı ve etkili bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olacak çeşitli prosedürlerle sunulabilir. Bu gibi durumlarda, birkaç ziyaret için problemden kurtulabilirsiniz.

Şu anda popüler bir prosedürlazer. Bu yöntem, ağrısız olarak kabul edilir, güvenli, stabil bir sonuç sağlar ve pratik olarak kontrendikasyon yoktur. Ön uzman bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Geçirilen işlemden sonra doktor tavsiyelerine uymak gerekir. Ayrıca, lekeler soğuktan etkilenebilir, ancak bu yöntemin etkisiz olduğu düşünülür.

Çok sık kızılötesi tedavisindeışınımı. Bu etkilenen hücreleri yok eden, düzensiz alanlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Senil pigmentasyonu ortadan kaldırmak için soyulmayı tavsiye ederiz.

Bir prosedür seçerken, dikkate almak gerekirbeneklerin lokalizasyonu, şekil ve büyüklüğü, provoke edici faktörler ve oluşum sayısı. Hatalar geri dönülemez ve ciddi sonuçlara yol açabilir, bu nedenle sadece test edilen kliniklere tercih vermek gereklidir.

Önleyici tedbirler

Pigmentasyonun önlenmesiCiltte ultraviyole ışığa uzun süreli maruz kalmanın önlenmesi. Güneşli havalarda, özel kremler ve jeller kullanılması tavsiye edilir. Mümkünse, oral kontraseptif almaktan kaçınmak gerekir.

Hastaya ciltte artan pigmentasyon teşhisi konulursa, uzman son derece etkili bir kimyasal peeling tavsiye edebilir. Bu prosedürü gerçekleştirmeden önce, sonbaharda veya kış aylarında uygulamak daha iyi olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Ön deri birkaç hafta boyunca özel araçlarla hazırlanır.

Sadece peeling profesyoneller tarafından yapılmalıdır, kendi kendine tedavi yapmayın.

Tedavi ve korunmada evrensel yöntemlerBöyle bir sorun yok. Bu nedenle, kalıcı bir pozitif sonuç elde etmek için karmaşık pigmentasyona yaklaşılması önerilir. Her hastanın vücudunun özelliklerini dikkate aldığınızdan emin olun.
>

Источник: //tr.hoboetc.com/zdorove/35209-na-kozhe-pyatna-svetlo-korichnevogo-cveta-prichiny-i-lechenie.html

Cilt lekeleri hastalık belirtisi olabilir!

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

“Doğuştan, yaşla ve dış etkenlerle oluşan lekelerin tedavisi lekenin cinsine göre çeşitlilik gösterir. Hemen her tür lekenin tedavisi için kış ayları en ideal dönemdir” diyen Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Hilal Gökalp cilt lekelerinde tedavi yöntemlerini anlattı.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Deride leke ile seyreden hastalıklar oldukça yaygındır. Güneş ışınları, hormonlar, çeşitli ilaç ve kozmetikler leke oluşumunda sık suçlanan nedenlerdir. Ayrıca travma ve çeşitli deri hastalıklarına cevap olarak da oluşabilir. Uzman ellerde yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri de lekeye neden olabilir.

Cilt kanseri belirtisi olabilir!

Çiller, güneş lekeleri, gebelik lekeleri, çeşitli kozmetiklere ve bitkilere bağlı gelişen lekeler, sivilce ve cilt yaralarından sonra oluşanlardır.

Ancak bazen cilt lekeleri, deri kanserinin bulgusu da olabilir.

Özellikle leke değişik renk tonlarındaysa, asimetrik ve kenarlarında düzensizlik mevcutsa, kanama, kaşıntı, kabuklanma veya üzerinde açık yara gibi bulgular varsa mutlaka uzmana başvurmak gerekir.

Vücudunuzda 50’den fazla ben varsa dikkat!

Ayrıca kızıllar ve sarışınlar, renkli gözlü bireyler, ailede deri kanseri öyküsü olanlar, vücudunda 50’den fazla beni olan ve çocukluk çağında güneş yanığı öyküsü olanlar, deri kanseri gelişimi açısından daha risklidir. Deri kanserleri, cilt lekelerinin küçük bir kısmını oluşturur.

Cilt lekeleri tedavisinde kullanılan yöntemler:

Öncelikle kişinin iyi bir güneşten koruyucu ürün kullanmak gerekir. Güneş koruyucular aslında leke oluşmasını azaltan veya oluşmuş lekenin artmasını engelleyen bir nevi koruyucu tedavi ajanlarıdır. Güneşten koruyucu seçerken cilt tipine uygun ürünler seçmek gerekir. Örneğin kuru ise krem, yağlı ise losyon formunda bir ürün seçilmelidir.

Yaz aylarında güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 – 15.00 arası olabildiğince güneşe çıkmamaya özen gösterin! Güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan en az 20-30 dakika önce sürün! Leke oluşturma riskinden dolayı güneşe çıkmadan cildinize parfüm gibi alkollü ürünler sürmeyin! Güneş koruyucunuzu plajda 2 saatte bir, gündelik hayatta ise 4 saatte bir yenileyin!

Cilt lekeleri tedavi yöntemleri:

Oluşmuş lekelerde leke açıcı krem ve serumlar, kimyasal peelingler, dermaroller, PRP, mezoterapi, yüksek teknolojiye sahip lazerler ve ışık sistemleri olmak üzere birçok tedavi protokolü mevcuttur.

Leke tedavisinde kişinin deri tipi, lekenin derinliği ve yaygınlığını saptamak ve kişiye özgü tedavi planlamak gerekir.

Bu tedaviler genel olarak açık tenlilerde ve derinin üst tabakasına yerleşmiş lekelerde daha başarılıdır.

Leke giderici krem ve serumlar

Leke açıcı krem ve serumlar hastaların evde de rahatlıkla uygulayabileceği ilk aşama tedavilerdir. Sıklıkla A vitamini, C vitamini, hidrokinon, kojik asit ya da arbutin gibi ürünler tercih edilir. Ancak bu tedaviler ile deride tahriş oluşabileceği bilinmeli ve dermatolog kontrolü altında uygulanmalıdır.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling işlemi cildin özellikle güneş gibi dış faktörlerden dolayı hasar görmüş olan tabakasını yenilemek ve alttan yeni hücrelere yer açmak için uygulanan bir tazeleme işlemidir. Özellikle meyve asitleri ile yapılan peeling işlemi tüm cilt tiplerine uygulanarak hassasiyete neden olmaz.

Ortalama 3 haftada 1 kez uygulanan bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer. Hiçbir uyuşturmaya ihtiyaç olmadan, derinin üst tabakalarının temizlenmesini ve tazelenmesini sağlar. Cildi yeniler, pürüzsüz ve yumuşak bir cilt yapısı oluşturur. Ayrıca ciltteki renk farklılıklarını azaltır, kolajen yapısını güçlendirir ve cilde üst düzeyde nem kazandırır.

Leke tedavisinde ortalama 4-6 seans önerilir.

Enzim peeling

Cilt lekeleri için son yıllarda geliştirilen enzim peeling her mevsim uygulanabilir. Yan etki riski minimumdur, asıl olarak leke oluşmasına neden olan mekanizmayı baskılar. Soyucu asit içermediğinden her tip deri rengine sahip hastada uygulanabilir. Uygun deri temizliğinden sonra maskenin uygulanması ile işlem başlar. Maske ortalama 4-8 saat ciltte kalır.

Uygun görülen süre sonrasında maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizleyici yardımıyla çıkarılır. Takip eden ilk iki hafta günde 2-3 kez, sonraki 2 hafta ise günde bir kez enzim peeling kremi düzenli olarak kullanılmalıdır. Ciltte yara oluşturmadığından sosyal hayata aynen devam edilebilir. İşlem sonrası yaklaşık 1-4 hafta içerisinde cilt lekelerden arınır.

Bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri olan dermoroller tedavisi cilt lekelerinde kullandığımız bir diğer tedavi şeklidir. Kontrollü bir şekilde deride birçok küçük kanal açarak cildimizin yara iyileşme mekanizmasını harekete geçirir. Ayrıca leke açıcı krem ve serumların etkinliğini artırır.

PRP tedavisi

PRP kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe alınarak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen trombositlerden zengin kısmın aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilme işlemidir. 3 hafta ara ile 3-4 seans uygulanan PRP işlemi cilde parlaklık verirken lekelerin azalmasını sağlar. Dermaroller ya da lazer tedavilerini takiben uygulanması ise daha başarılı sonuçlar verir.

Mezoterapi

Mezoterapi farklı özellikteki ürünlerin, deri içine enjekte edilmesi işlemidir. Leke tedavisinde leke açıcı özelliği olan maddeler 1-2 hafta ara ile 6-8 seans deri altına enjekte edilir. PRP ile dönüşümlü uygulanabilir.

Lazer tedavisi

Pigment ve kollajeni uyarma etkisi olan lazerler günümüzde en çok görülen çiller, doğum lekeleri, yaşlılık ve güneş lekeleri gibi birçok lekenin tedavisinde başarıyla kullanılır. Ancak her lazer leke tedavisinde etkili değildir. Özellikle Q- anahtarlı lazerler leke tedavisinde tercih edilir.

Açık tenlilerdeki yüzeyel lekelerde daha başarılı sonuç verir. Cildin katmanlarında uzandıkları seviyeye göre yüzeysel lekeler için kısa sürede sonuç alınabilirken, derin lekeler için daha fazla seans uygulama yapılması gerekir. Seans aralıkları 3-4 haftadır.

Seans sayısı ise hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 2-6 seanstır.

Ortalama 3-6 seansta yüz ve vücutta istenmeyen birçok leke, deriyi soymadan ve deriye tazelik vererek ışık sistemleri ile tedavi edilebilir. Seanslar 3 hafta aralıklarla bronzlaşmamış tene uygulanmalıdır.

Kozmetik ürünlerde kanser yapan maddeler tam liste

Источник: //indigodergisi.com/2018/02/cilt-lekeleri-hastalik-belirtisi-tedavi/

Cilt lekeleri: nedenleri, kökeni ve tedavisi – güzellik 2019

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Yüzde görünme eğiliminde olan birkaç alan var. karanlık noktalar, çoğunlukla alında olmasına rağmen, çene, yanaklar, burun ve üst dudak. Çoğu durumda, genellikle 20-40 yaş arasındaki kadınları etkileme eğiliminde olan derinin yaygın bir durumu olan tipik bir melazma belirtisidir (1).

Bu melazma düzensiz lekelerin görünümü ile karakterize edilen cildin pigmentasyonunda – veya koyulaşmasında – ancak kahverenginin farklı tonları arasında değişen (ve mavimsi veya gride daha az sıklıkta) kesin olarak tanımlanır.

Melazma ayrıca gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde sık görülme eğilimindedir ve vakaların yaklaşık% 30'u bu süreden sonra devam etme eğilimindedir.

Ancak, ciltte lekelerin ortaya çıkmasına neden olan tek sebep bu değildir. Bu nedenle, kilit nokta, eğitimleri kolaylaştıran sebepleri bulmaktır.

Cilt lekelerinin nedenleri nelerdir?

Ciltteki lekeler hakkında konuşmadan önce, cildimizin, ten rengini üreten doğal bir madde olan melanin içeren, ciltte pigmentasyon üretmekten sorumlu melanositler olarak bilinen bir dizi hücre içerdiğini bilmeliyiz. (ve onun pigmentasyonu).

Bu nedenle, cildimizin bir bölümünde, soluk veya renksiz bir tonalite alanımız varsa, bu alandaki melanositlerin varlığının düşük olduğu anlamına gelecektir. Alan hiperpigmente ise, pratikte tam tersi anlamına gelir.

Deride genellikle ve sıklıkla görülen lekeler genellikle, genellikle koyu veya soluktur. Aslında, tonalitesi, dermatoloğun – veya kozmetik uzmanının – hiperpigmentasyonla (ilk vaka) veya bir depigmentasyon olup olmadığını (ikinci vaka) ayırt etmeyi mümkün kılar. Veya, aynı olan, eğer cilt tonunu gözle görülür bir dereceye yükseltirse veya kaybederse.

Belirli bir anlamda, orijinin kendisi cilt lekeleriHer ne kadar bir kural olarak görünmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. En seçkinler arasında aşağıdakileri buluyoruz:

 • UV ışınlarına maruz kalma. Ciltte lekelerin ortaya çıkmasının ana dış nedenlerinden biridir. Bunun nedeni, ultraviyole ışınlarının hücrelere zarar verme eğilimi göstermesidir; alkol içerek ve kendimizle güneşe maruz bırakarak sorunu açığa vuran bazı kozmetik ürünleri veya kokuları kullanırsak daha da kötü olan bir şeydir. Tıbbi olarak solar lentigo olarak bilinir ve basit olduklarında, çillerle karıştırılmaları genellikle yaygındır.
 • Genetik, aile öyküsü.Hem genler hem de aile öyküsü, cilt üzerindeki lekelerin görünümünü doğrudan etkiler. Ayrıca, açık tenli ve sarı veya kızıl saçlı insanlarda ortaya çıkması yaygındır.
 • Hormonal. Örneğin, hamilelik döneminde genellikle olduğu gibi, hormon seviyelerinin büyük ölçüde değişmesi normal olduğu zamanlardaki yaygın nedendir. Ve çoğu durumda, melazma (veya kumaş) genellikle ortaya çıkar. Alnında, çenesinde ve yanağında ortaya çıkan ve doğumdan sonra kendi başlarına çözebilecek geçici noktalar olma eğilimindedirler.
 • Kozmetik veya parfüm. Ya içerdiği alkol (ya da cilde sürdükten sonra bizi güneşe maruz bırakır) ya da cildi kirletme eğiliminde olan cıva terkipleri içeren boyalar içererek.
 • Işığa duyarlı hale getirici ilaçlar veya ilaçlar.
 • YaşBu durumda, tıbbi olarak basit bir lentigo olarak bilinir ve koyu renkten daha açık renklere kadar değişebilen kahverengi tonlu küçük lekelerden oluşur. Birkaç milimetre ila 2 santimetre arasında salınabilecek büyüklüktedir ve çoğu durumda iyi huyludur.

Cilt lekelerinin tedavisi

İlk adım cilt lekelerini tedavi etmek Bir dermatolog ofisine gitmektir, çünkü daha sonra bir melazma varlığında olup olmadığına karar vererek hiperpigmentasyon tipinin teşhisini gerçekleştirir.

En çok kullanılan tedavilerden biri, üç etkili elementi melazmaya karşı birleştiren bir uygulama ürünü ile ilgilidir: tretinoin, hidrokinon ve fluosinolon asetonid.

Bu anlamda, dermatolojik alanda yapılan en son araştırmalar, bu üç aktif bileşenin birleşik – evet – sadece lekelere uygulanan bir kremde – ortak noktalara uygulanabileceklerini göstermektedir. çok az kaybolan noktalar, böylece hasta kısa vadeli sonuçları görebilir.

Istockphoto görüntüleri. Referanslara bakın

(1) David L. Swanson, MD, Tıbbi Dermatoloji Bölüm Başkan Yardımcısı, Dermatoloji Doçenti, Mayo Tıp Fakültesi, Scottsdale, AZ.Ayrıca David Zieve, MD, MHA, Ogilvie Adası, PhD ve A.D.A.M. Melazma. 2016/10/24. //Medlineplus.gov/ency/article/000836.htm adresinde bulunmaktadır. KonularCilt hastalıkları cilt

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir ? İbrahim Saraçoğlu (Temmuz 2019)

Источник: //tr.nature-via.com/skin-spots-causes-origin-and-treatment

Cilt Lekesi Nedir? Cilt Lekesi Türleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Zamanla ciltte lekelenme, sivilce, yaşlılık belirtileri, cilt hastalıkları oluşabilmektedir. Bu da kişinin kendini mutsuz ve öz güvensiz hissetmesine neden olur. Daha ileri ki boyutlarda, depresyona bile neden olmaktadır. Cilt lekelerine çözüm bulmak için mutlaka dermatolog desteği alınmalıdır. Peki cilt lekesi nedir? Cilt lekesi için etkili çözümler nelerdir?

İlgili Haber

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt üzerinde oluşan renk değişimlerinin birçok nedeni olabilir. Bu cilt lekeleri, yaşamımızı olumsuz yönde etkiler. Cildin renk dengesini sağlayan Melanin tabakasının eşit olarak dağılmaması sonucu yüzde renk değişimleri ve cilt lekeleri oluşur. Çoğu kişi de bu renk pigmentleri düzgün dağılım gösterir. Deride görülen renk değişimi ve lekeler bazı hastalıklarında habercisidir.

Kahverengi cilt lekelerine bir örnek

Zamanla cilt üzerinde farklı renklerde lekeler oluşabilmektedir. Bu durumla, fondöten ya da güneş lekesidir deyip, önemsenmemesi yanlış bir durumdur. Ciltte oluşan herhangi bir leke, bir hastalığın haberci olabilmektedir. Bunlar;

Beyaz lekeler: Cilt mantarı ya da Vitiligo hastalığının belirtisi olabilir. Bu lekeleri kaşıma ile birlikte, ciltte kepeklenme oluşuyorsa, mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Pembe-Kırmızı lekeler: Vücut mantarı ve kurdeşen gibi hastalıkların habercisi olabilir. Kaşıdıktan sonra kabarma görülüyorsa ve lekeler ara sıra kaybolup yeniden çıkıyorsa, nedeni kurdeşen hastalığı olabilir. Kesin teşhis için, doktor muayenesi gerekmektedir.

İlgili Haber

Sarı lekeler: Sarı lekeler, sarılık hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu durum, karaciğerin zarar görmesi sonucu görülebilir. Tanı ve teşhis için, konusunda uzman bir doktorun muayenesi gerekmektedir.

Mavi-Mor lekeler: Diğer lekelere göre risk oranı yüksektir. Bu lekeler, kalp hastalıklarından kaynaklı olabilir. Lekelerin yanı sıra, karın ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler görünüyorsa, nedeni vaskülit hastalığıdır. Kesin teşhis için, doktor kontrolü gerekmektedir.

Kahverengi lekeler: Kahverengi lekelerin yanı sıra, kaşıntı ve pullanma görülüyorsa, böbrek hastalığının belirtisi olabilir. Böyle bir durumda, uzman bir doktordan bilgi alınması önemlidir.

 Ciltte görülen lekelenmelerin hepsi cilt lekesi değildir.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde cilt lekelerinin çeşitlerine göre birbirinden farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Cilt lekeleri, uygun tedavi seçenekleri sayesinde başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

Mezoterapi: Mezoterapi tedavisi uygulamasında, cilde leke açıcı maddeler enjekte edilir. Bu tedavi yönteminde, 6 seans sonra iyileşme görülmektedir. Seanslar 1 hafta aralıklarla uygulanır.

Kimyasal peeling: Hava ve güneş gibi dış etmenler yüzünden hasar gören cildin tedavisi için uygulanır. Yeni hücre oluşumu sağlanarak, cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesi işlemidir.

Minimum 4, maksimum 6 seans uygulandığında gözle görülür sonuçlar elde edilir. Peeling sırasında meyve asitleri kullanılmaktadır. Her cilt tipine uygulanabilen, herhangi bir hassasiyeti olmayan bir uygulamadır.

Enzim peeling: Son zamanlarda sık kullanılan bir yöntemdir. Cilt temizlendikten sonra, maske işlemi uygulanır. Minimum 4 saat bekletildikten sonra, ılık suyla temizlenir. Periyotlar halinde uygulanan bu yöntem, ortalama 3 hafta içinde etkisini göstermektedir.

Leke giderici krem ve serumlar: Leke açıcı krem ya da serum uygulamaları evde de uygulanabilmektedir.

Ancak hassas cilt tiplerinde tahrişe neden olabildiği için, uzman dermatolog kontrolünde uygulanması önerilmektedir.

Uygulamada kullanılan krem ve serumlarda, A vitamini, C vitamini ve kojik asit içeren ürünler kullanılır. Bu sayede cilt üzerinde oluşan lekelerin tedavisi yapılır.

PRP tedavisi:PRP uygulamasında, öncelikle bir miktar kan özel bir tüpe alınır. Santrifüj ile elde edilen trombositler, cilt üzerine enjekte edilir. 3 hafta aralıklarla 4 seans uygulanmaktadır. Lekeleri azaltarak cilde parlaklık verir. Lazer tedavisi ile birlikte uygulandığında hızlı sonuç verir.

Lazer tedavisi: Lazer uygulaması, açık tenli ciltlerde daha hızlı sonuç vermektedir. 3-4 hafta aralıklarla uygulanan bu tedavi yönteminde, yüzeye yakın lekeler 2 seansta tedavi edilmektedir. Daha derinde olan lekeler için 4 ve üzeri seans gerekebilmektedir. Dermatologlar daha hızlı ve etkili sonuç için, PRP tedavisi sonrası lazer tedavisini önermektedir.

 Cilt lekesi, doğru meyve tüketerek zaman içerisinde tedavi edilebilmektedir.

Cilt Lekelerinden Korunma Yolları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında, soğuk havaların etkisiyle ciltte lekeler oluşur. Kuru cilt tiplerinde, bu durum daha da ciddi görülmektedir. Cilt lekelerini önlemek için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Düzenli olarak sebze ve meyve tüketmek cildi beslemektedir. Özellikle C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi, cilt lekelerinin önlemesi için oldukça önemlidir.
 • Pudra ve fondöten gibi makyaj ürünleri ciltte lekelere neden olabilir. Bu nedenle, makyaj ürünlerinin kalitesine dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Makyaj yapmadan önce, cildi besleyici ve koruyucu kremler kullanılabilir.
 • E ve C vitaminlerinde yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır. Bu da kollajen üretimini arttırarak, leke oluşumuna neden olan tirozinaz enziminin seviyesini azaltmaktadır.
 • Yeşil çay antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle, lekelerin oluşmasını engeller.
 • Yaşlanmayla birlikte, vücudun koenzim Q10 enzimini daha az salgılar. Bu yüzden, koenzim Q10 içeren kremler kullanılarak, cilt lekeleri tedavi edilebilir.
 • Sigara ve alkol kullanımı, kandaki oksijen miktarını azalttığı için leke oluşumunu arttırmaktadır. Oksijen dengesini sağlamak için, sigara ve alkol kullanılmaması önem taşımaktadır.
”KAYNAKLAR”
 • www.memorial.com.tr
 • www.medicalpark.com.tr

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/cilt-lekesi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri
Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri