Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Cilt Lekeleri Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava gibi birçok etki ile ciltte lekelenmeler oluşabilmektedir. Güneş de cilt üzerinde çeşitli lekeler oluşturabilmektedir. Cilt lekesinin nedenleri arasında sivilce izleri de en başta gelmektedir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilcelere müdahale edildiğinde iz kalma olasılığı çok yüksektir.

Cilt lekelerinin giderilebilmesi için birçok alternatif vardır. Tek başına mucize bir yöntem beklemek yanlış olacaktır. Cilt lekelerinden kurtulmak için öncelikle evde uygulanabilecek bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Sonuç alamazsanız tıbbi alternatiflere ve çeşitli uygulamalara yönelebilirsiniz.

Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?

Cilt lekelerini başarılı bir şekilde geçirdikten sonra tekrar oluşmasını engellemeniz de önemli bir adımdır. Bu lekelerden kurtulmak için yapılacak bilinçsiz uygulamalar daha ciddi sorunlarla uğraşmanıza neden olabilir.

Bilmediğiniz ve emin olmadığınız uygulamaları tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Aksi halde yanlış hareketlerle ciltte daha ciddi tahrişlere yol açabilir; cildiniz üzerinde geri dönüşsüz, tedavisi mümkün olmayan izler oluşturabilirsiniz.

Cilt Lekesi Neden Oluşur?

Cilt lekelerini nasıl giderildiğini anlatmadan önce, sorunun kaynağını öğrenmek daha mantıklı olacaktır. Yaptığımız yanlış uygulamalar ve alışkanlıklar cildimizde kalıcı lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle leke oluştuktan sonra çare aramak yerine, lekeye neden olan etkenleri bilmeli ve önlemimizi ona göre almalıyız. Peki, cilt lekeleri neden oluşur?

Ciltte leke oluşumuna sebep olan en önemli ve güçlü faktör Güneş ışınlarıdır. Bu nedenle yaz kış demeden, evde balkona bile çıkıyor olsanız, en az 30 spf koruma faktörlü kremler kullanmalısınız.

Bunun yanında hamilelik gibi hormonal etkenler, kalıtsal faktörler ve solaryum da cilt lekelerine yol açabilmektedir. Cilt lekesinin bir diğer önemli sebebi de sigara alışkanlığıdır.

Sigara içmenin özellikle kadınlarda, cilt lekesine yol açtığı tespit edilmiştir.

Cilt Lekelerini Önleme Yolları Nelerdir?

Cilt lekelerini önlemede en etkili yöntemi bulmak, cilt tipinizin neye karşı duyarlı olduğu ile ilgilidir.

Güneşe karşı hassas bir cildiniz var ise güneş kremleriyle korunarak cilt lekeleri oluşumunu önleyebilirsiniz.

Sigara, alkol tüketiminiz fazla ise ve bıraktığınızda lekelerinizde azalma gözleniyorsa bu alışkanlıklarınızdan kurtularak cilt lekelenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Solaryumdan uzak durarak, hormanal dengenizi düzende tutarak, güneş ışınlarından korunarak ve alışkanlıklarınızdan vazgeçerek lekeleri önlemede başarılı olabilirsiniz. Hamilelik durumunuz, kalıtsal faktörler de önlenemez cilt lekelerine sebep olmaktadır.

Cilt Lekelerinin Tedavisi Nedir (Cilt Lekesi Nasıl Geçer)?

Cilt lekelerinin geçmesi için bitkilerle hazırlanan maskeler, kürler, tonikler deneyebilirsiniz. Başarı elde edemezseniz; bir dermatoloji uzmanına giderek tıbbi tedaviyi deneyebilirsiniz. Cilt lekelerini giderici kremler, merhemler denenebilir. Son alternatif olarak kimyasal peeling, lazer gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Kimyasal Peeling ile Cilt Lekesi Giderme

Kimyasal peeling uzun zamandır cilt lekeleri için kullanılan bir yöntemdir.

Derinin üst tabakasının soyulmasına yönelik bir işlem olan kimyasal peelingde uygulama esnasında acı yoktur.

Ancak sonrasında deride hassasiyet, kabuklaşma, kızarıklık gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Kimyasal peeling uygulaması tüm yüze değil sadece sorunlu olan kısma uygulanmaktadır.

Lazer ile Cilt Lekesi Giderme

Cilt lekelerini gidermede etkili olan bir diğer alternatif lazer uygulamasıdır. Lazer yönteminde de tıpkı kimyasal peeling gibi soyulmalara rastlanılmaktadır. Lazerle cilt lekelerinden kurtulmak daha etkili bir yöntemdir ama bazı riskler söz konusudur.

Lazer uygulamasından sonra bölgede yanma, kaşıntı, ağrı, morarma ve kabuklanma görülebilir. Lazer yapıldıktan sonra ciltte oluşan görüntüden dolayı dışarı çıkmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle uygulama tarihini buna göre ayarlamalısınız.

Mezoterapi ile Cilt Lekesi Giderme

Cilt lekelerinin yok edilmesini sağlarken yüzde renk açısı etki de sağlayan mezoterapi yönteminde, diğerlerinde olduğu gibi kabuklanma ve soyulma söz konusu değildir. Mezoterapi yönteminde derinin altına enjekte edilen vitaminler etki etmektedir. Bu vitaminler cilt altında hücrelerin yenilenmesine olanak sağlar.

Cilt Lekesi Giderici Medikal Kremler

Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi için eczanelerde satılan kremler kullanılabilir. Bu kremler lekenin nasıl oluştuğu dikkate alınarak kullanılmalıdır.

Dolayısıyla doktor kontrolüne gitmeden bilinçsizce krem kullanmak yerine; dermatoloji uzmanı muayenesine gidilmeli ve doktorun önerdiği kremler kullanılmalıdır.

Leke giderici kremlerin yanında güneşin yeni lekeler oluşturmasını önleyecek güneş kremleri de kullanılabilir.

Kozmetik Ürünlerle Cilt Lekesi Giderme

Piyasada satılan kozmetik ürünlerin büyük kısmı, cilt lekelerinin giderilmesine yönelik vaatlerde bulunur. Çeşitli birçok markada bulunan ürün alternatiflerinden birini tercih ederek deneyebilirsiniz.

Bu tür ürünleri alırken cilt tipinizi, aldığınız ürünün içeriğini ve işleyişini mutlaka bilmelisiniz. Özellikle yeni hücre oluşumunu destekleyecek kremler, losyonlar, tonikler tercih edilebilir.

Kozmetik ürünler doğal ürünlere nazaran daha pratik görünebilir ama önceliğin doğal ürünlerden yana olması en doğrusudur.

Asit İçeren Ürünler Kullanma

Asitli ürünlerle yapılan uygulamalar güneş lekeleri için kullanılmamaktadır.

Sadece sivilce ve yara izleri için uygun olan bu ürünler, cildin soyulması üzerine çalışmaktadır. Asitli ürünler dendiğinde akla doğrudan kimyasallar gelmemeli.

Evde asitli ürünleri kullanarak da cilt lekelerini gidermeye çalışabilirsiniz. Sirke ya da limon bu iş için gayet uygun olacaktır.

Derideki (Cilt) Çatlaklar Neden Oluşur? Nasıl Önlenir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu tür asitli ürünlerin kullanımı ile ciltte kızarıklıklar oluşturabilir ama bir süre sonra geçecektir. Ancak uygularken son derece dikkatli olmalı ve 3-4 günde bir uygulamalısınız. Aksi takdirde asitin tahriş edici özelliği cildinize zarar verebilir.

Cilt Lekeleri için Doğal Maskeler

Cilt lekelerinin giderilebilmesi için evde yapılacak maskeler de faydalı olabilmektedir. Medikal yöntemlerden önce bu doğal yöntemlerin uygulanması en doğrusudur. Bitkisel kürler sadece cilt lekelerini gidermekle kalmaz; nem dengesi sağlarken ciltte kırışıklık oluşmasını da engelleyebilir.

Limon Maskesi

Limon maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler taze limon suyu ve maydanozdur. Maydanozları ince ince kıydıktan sonra kaynamış suyun içine atın ve 15 dakika ocakta kaynatın.

Süre tamamlandıktan sonra ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Suyunu süzüp içine 5 yemek kaşığı kadar da taze limon suyunu ilave edin.

Elde ettiğiniz karışımı lekelerinizi azaltmak için her gün bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürün.

Kil Maskesi

Kil maskesini yapabilmek için 1 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan, 1 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz, 1 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık ve 1 yemek kaşığı kafur yağına ihtiyacınız olacaktır. Malzemelerin hepsini hafif derin bir kabın içinde iyice karıştırmalısınız.

Elde ettiğiniz karışımı cildinizin tamamına ya da sadece lekelerin yoğun olduğu bölgelere sürebilirsiniz. Maskeyi sürdükten sonra 20 dakika kadar beklemelisiniz. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu maskenin haftada iki kez düzenli olarak yapılması önemlidir. Aksi halde fayda sağlaması olanaksızdır.

Kuru Fasulye Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak için bir kaseden az haşlanmış fasulyeyi iyice ezin. İçerisine bir yemek kaşığı süzme yoğurt, bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve krem haline gelinceye kadar karıştırın.

Oluşturduğunuz bu karışımı yüzünüzün tamamına uygulayabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra cildinizin bu maskeyi emdiğini fark edeceksiniz. Kalan karışımı da yine yüzünüzün her tarafına gelecek şekilde sürebilirsiniz. Yarım saat bekleyen maskeyi yıkamadan önce, elinizle masaj yaparak cildinizin iyice emmesini sağlayın.

Daha sonra yıkayıp, cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürebilirsiniz.

Источник: https://bilgihanem.com/cilt-lekeleri-neden-olusur/

Cilt lekeleri: nedenleri, kökeni ve tedavisi – güzellik 2019

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Yüzde görünme eğiliminde olan birkaç alan var. karanlık noktalar, çoğunlukla alında olmasına rağmen, çene, yanaklar, burun ve üst dudak. Çoğu durumda, genellikle 20-40 yaş arasındaki kadınları etkileme eğiliminde olan derinin yaygın bir durumu olan tipik bir melazma belirtisidir (1).

Bu melazma düzensiz lekelerin görünümü ile karakterize edilen cildin pigmentasyonunda – veya koyulaşmasında – ancak kahverenginin farklı tonları arasında değişen (ve mavimsi veya gride daha az sıklıkta) kesin olarak tanımlanır.

Melazma ayrıca gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde sık görülme eğilimindedir ve vakaların yaklaşık% 30'u bu süreden sonra devam etme eğilimindedir.

Ancak, ciltte lekelerin ortaya çıkmasına neden olan tek sebep bu değildir. Bu nedenle, kilit nokta, eğitimleri kolaylaştıran sebepleri bulmaktır.

Cilt lekelerinin nedenleri nelerdir?

Ciltteki lekeler hakkında konuşmadan önce, cildimizin, ten rengini üreten doğal bir madde olan melanin içeren, ciltte pigmentasyon üretmekten sorumlu melanositler olarak bilinen bir dizi hücre içerdiğini bilmeliyiz. (ve onun pigmentasyonu).

Bu nedenle, cildimizin bir bölümünde, soluk veya renksiz bir tonalite alanımız varsa, bu alandaki melanositlerin varlığının düşük olduğu anlamına gelecektir. Alan hiperpigmente ise, pratikte tam tersi anlamına gelir.

Deride genellikle ve sıklıkla görülen lekeler genellikle, genellikle koyu veya soluktur. Aslında, tonalitesi, dermatoloğun – veya kozmetik uzmanının – hiperpigmentasyonla (ilk vaka) veya bir depigmentasyon olup olmadığını (ikinci vaka) ayırt etmeyi mümkün kılar. Veya, aynı olan, eğer cilt tonunu gözle görülür bir dereceye yükseltirse veya kaybederse.

Belirli bir anlamda, orijinin kendisi cilt lekeleriHer ne kadar bir kural olarak görünmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. En seçkinler arasında aşağıdakileri buluyoruz:

 • UV ışınlarına maruz kalma. Ciltte lekelerin ortaya çıkmasının ana dış nedenlerinden biridir. Bunun nedeni, ultraviyole ışınlarının hücrelere zarar verme eğilimi göstermesidir; alkol içerek ve kendimizle güneşe maruz bırakarak sorunu açığa vuran bazı kozmetik ürünleri veya kokuları kullanırsak daha da kötü olan bir şeydir. Tıbbi olarak solar lentigo olarak bilinir ve basit olduklarında, çillerle karıştırılmaları genellikle yaygındır.
 • Genetik, aile öyküsü.Hem genler hem de aile öyküsü, cilt üzerindeki lekelerin görünümünü doğrudan etkiler. Ayrıca, açık tenli ve sarı veya kızıl saçlı insanlarda ortaya çıkması yaygındır.
 • Hormonal. Örneğin, hamilelik döneminde genellikle olduğu gibi, hormon seviyelerinin büyük ölçüde değişmesi normal olduğu zamanlardaki yaygın nedendir. Ve çoğu durumda, melazma (veya kumaş) genellikle ortaya çıkar. Alnında, çenesinde ve yanağında ortaya çıkan ve doğumdan sonra kendi başlarına çözebilecek geçici noktalar olma eğilimindedirler.
 • Kozmetik veya parfüm. Ya içerdiği alkol (ya da cilde sürdükten sonra bizi güneşe maruz bırakır) ya da cildi kirletme eğiliminde olan cıva terkipleri içeren boyalar içererek.
 • Işığa duyarlı hale getirici ilaçlar veya ilaçlar.
 • YaşBu durumda, tıbbi olarak basit bir lentigo olarak bilinir ve koyu renkten daha açık renklere kadar değişebilen kahverengi tonlu küçük lekelerden oluşur. Birkaç milimetre ila 2 santimetre arasında salınabilecek büyüklüktedir ve çoğu durumda iyi huyludur.

Cilt lekelerinin tedavisi

İlk adım cilt lekelerini tedavi etmek Bir dermatolog ofisine gitmektir, çünkü daha sonra bir melazma varlığında olup olmadığına karar vererek hiperpigmentasyon tipinin teşhisini gerçekleştirir.

En çok kullanılan tedavilerden biri, üç etkili elementi melazmaya karşı birleştiren bir uygulama ürünü ile ilgilidir: tretinoin, hidrokinon ve fluosinolon asetonid.

Bu anlamda, dermatolojik alanda yapılan en son araştırmalar, bu üç aktif bileşenin birleşik – evet – sadece lekelere uygulanan bir kremde – ortak noktalara uygulanabileceklerini göstermektedir. çok az kaybolan noktalar, böylece hasta kısa vadeli sonuçları görebilir.

Istockphoto görüntüleri. Referanslara bakın

(1) David L. Swanson, MD, Tıbbi Dermatoloji Bölüm Başkan Yardımcısı, Dermatoloji Doçenti, Mayo Tıp Fakültesi, Scottsdale, AZ.Ayrıca David Zieve, MD, MHA, Ogilvie Adası, PhD ve A.D.A.M. Melazma. 2016/10/24. //Medlineplus.gov/ency/article/000836.htm adresinde bulunmaktadır. KonularCilt hastalıkları cilt

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir ? İbrahim Saraçoğlu (Temmuz 2019)

Источник: https://tr.nature-via.com/skin-spots-causes-origin-and-treatment

Yüz Lekelerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Yüz lekeleri cilt hücreleri olan pigmentlerin toplanması sonucunda meydana gelecektir. Cilt lekelerinde en çok yaşlanma, gebelik ve güneş ışınları sonucunda oluşması görülmektedir.

Yüz Lekesi

Yüz Lekesi

Derinin renginin melanin pigmenti ile alakalı olduğu bilinmektedir. Melanin pigment sayısının beyaz tenli ya da sarı ten rengine sahip olan insanlarda daha fazla olması ile bilinmektedir. Açık cilt tonuna sahip olan kişilerde güneşin UV ışınları sonucunda melanosit pigmentlerinde artış olmasına neden olacak durumlar karşı karşıya gelecektir.

Cilt üzerinde bazı bölgelerde bunun sonucunda renk koyulaşmasının olmasına neden olacak durumlar meydana gelecektir. Çoğunlukla açık ten rengine sahip olan kişilerde yüz bölgeleri daha çoğunlukta güneş ışınlarına maruz kalacaktır.

Bunun sonucunda da yüz bölgesinde bazı bölgelerinde pigment sayısında artma meydana gelmesi ile birlikte cilt tonunun renk değişikliğinin olması görülecektir.

Cilt üzerinde pigmentlerin artması ile birlikte çoğunlukla kahverengi renk tonuna ya da mor renk tonunda lekelerin oluşmasına neden olacaktır. Melanin toplanması ile birlikte lekelerde artma olacaktır. Görülecek cilt lekelerinin koyulaşması ile birlikte siyah renkte olması görülmektedir.

Yüz Lekesi Nedenleri

İnsanların derisinin rengini gözle görülmeyecek olan melansoitler vermektedir. Melanin pigment adı verilen bu hücreler kişilerin açık renk tonunda ya da koyu renk tonunda olmaları ile alakalı olmaktadır. İnsanlar güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaları ile birlikte ten renginde koyulaşma görülmektedir.

Bronz bir tene güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması sonucunda insanlarda ortaya çıkacaktır. Melanositlerin yoğunlaşması ve bir bölgede toplanması ile birlikte cilt üzerinde güneş ışınlarına bağlı olarak renk tonunda değişikliklerin olmasına neden olacaktır. Bu pigmentler cilt üzerinde ne kadar toplanırsa cilt tonu da o kadar koyulaşır.

Cilt lekelerinin oluşmasına neden olacak durumlar şunlardır:

 • Doğumsal nedenler;
 • Ergenlikte hormon artışı;
 • Yaşlanma;
 • Güneş nedenleri;
 • Sivilce;
 • Stresten;
 • Kullanılan kimyasal ilaçlar;
 • Zararlı kozmetik ürünleri.

Güneş ışınlarının cilt üzerinde etkisi çok fazla olmaktadır. Doğumsal olarak cilt üzerinde meydana gelen lekelerin sıklıkla çiller olarak adlandırılmaktadır. Çiller oluşması durumunda melanin koyulaşması sonucunda meydana gelecek durumlar oluşacaktır.

Ciltte meydana gelecek olan çillerin kahverengi ten renginde oluşması geniş yamalar içerisinde ortaya çıkacak durumlar oluşmasına neden olur. Özellikle de kişilerde ciltlerinde çil olması durumunda güneş ışınlarına maruz kalmaları sonucunda bu lekelerin artması görülmektedir.

Bebeklerin ciltlerinde doğumsal olarak gelişebilir.

Kişilerde lentijinler oluşmasına da neden olacak durum meydana gelebilir. Bunun sebebi arasında kişilerde doğuştan oluşmasına neden olacak bir durum olabilir.

Kloasma bayanlarda meydana gelecek olan bir cilt lekelenmesi olacaktır. Bu gebelik lekeleri olarak da isimlendirilmektedir. Hormon dengesizliği sonucunda bayanlarda kahverengi renkte ya da siyah renk tonunda lekeler görülmektedir.

Lökoderma adı verilen ve cilt üzerinde beyaz ve soluk renkte lekelerin oluşmasına neden olacak lökoderma isimli cilt lekeleri meydana gelecektir. Melanositlerin cilt bölgesinde yok olması ile görülmektedir.

Yüz Lekesi Tedavisi

Cildin pigmentleri sonucunda meydana gelecek olan lekelerin tedavisinde etkili olacak kremler bulunduğu gibi evde yapılacak olan doğal maske tarifleri ile de cilt lekelerinin azaltılması ve önlenmesi mümkün olacaktır.

İlk olarak kişilerde meydana gelen rahatsız edici görüntünün ortadan kaldırılması için kesin tedavisi için cilt lekelerine sebebi araştırılması gerekmektedir. Siyah ya da mor renk tonunda oluşan cilt lekelerinin son zamanlarda lazer tedavisi ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır.

Cilt lekesi olanlar için kesin tedavi ayrıca şunlar olmaktadır:

 • Güneş koruyucu kremler;
 • Leke giderici kremler;
 • Kimyasal peeling;
 • Leke mezoterapisi;
 • Enzim peeling;
 • PRP tedavisi;
 • Spesifik dalga sistemleri.

Cilt lekelerinden kurtulmanın yolları arasında günümüzde kullanılmakta olan kimyasal peeling ya da enzim peeling mutlaka cildiye uzmanı kontrolünde gerçekleşmektedir.

Tedavisi kesin olanlar doktor kontrolü sonucunda kişilerde cilt üzerinde lekelerin soyulması ile mümkün olmaktadır.

Kullanılacak olan cilt üzerinde lekelerin temizlemesi için cilt lekelerinden kurtulmanın yolu olarak son zamanlarda siyah ya da mor lekelerin kesin olarak çıkarması için doktor tarafından ilk olarak hastanın muayenesi yapılması gerekmektedir. Bunun sonucunda hastanın lekelerinin kesin olarak çıkması için tedaviye başlanmalıdır.

Mezoterapi

İstenmeyen ve rahatsız edici cilt lekelerinin görünümünü azaltmak için son yıllarda kullanılmakta olan cilt lekeleri tedavisinde etkili olan mezoterapi yöntemi ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır. Cilde yararlı olan vitamin ve minerallerin çok ince bir uca sahip olan iğneler ile cilt altına enjekte edilecektir.

Peeling

Kimyasal peeling her zaman için doktor kontrolünde uygulanması gereken ve deri üzerine sürülmesi sonucunda lekelerin kesin olarak çıkmasını sağlayacak bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Doktor kontrolünde yapılmaması durumunda ciddi cilt sorunlarına neden olacaktır. Cilt üzerine kimyasal peeling sürülecek ve birkaç dakika bekledikten sonra yıkanacaktır.

Sonrasında deri soyulması meydana gelir ve deri eski cilt tonuna kavuşur.

Mezolift

Cilt üzerine uygulanacak olan mezolift sayesinde hyalüronik asit sürülmesi ve mineraller sayesinde cilt pigmentlerinin sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Cilt hücrelerinin hızla yayılmasını önleyerek cilt tonunun açılmasında etkili olur.

Ayrıca cilt lekelerini geçirmek için hastaların sigara dumanına ciltlerinin maruz kalmamasını sağlaması, güneş ışıklarından etkilenmemek için güneş kremi kullanarak güneşe çıkmaları gerekmektedir. Bunların dışında karbonat maskesi ya da yoğurt maskesi evinizde yaparak cilt lekelerinde iyileşme sağlamakta mümkün olacaktır.

Источник: https://ciltte.com/yuzdeki-lekeler.html

Cilt Lekeleri: Yüzdeki Lekeler Nasıl Gider | Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir

Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri

Güzelliğine düşkün olan bayanların en büyük derdi olan cilt lekeleri, birçok farklı sebeple oluşabiliyor. Zararlı güneş ışınlarının ciltle temas etmesi ve cildin buna karşı melanin oranını arttırmasıyla güneş lekeleri oluşmaya başlar.

Lekelerin kısa sürede oluşmasına rağmen uzun sürede ciltten temizlenebilir, bu sebepten yüzdeki lekeler için kesin çözüm getiren yöntemleri uygulamamız gerekir. ‘Yüzdeki lekeler nasıl gider’ diye soruyorsan ilk önce cilt lekelerini neden olduğunu öğrenelim.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Hücreler vücudun ısısını dengeler, dışarıdan gelen tozların vücuda zarar vermemesi için kalkan görevi yapar.

Güneş ışınları cilde temas ettiğinde hücrede bulunan melanin salgısı( cilde renk veren madde) artmaya başlar.

Bu sebeple ciltte benek benek ya da değişen büyüklükte kahverengi cilt lekeleri meydana gelir. Lekelerin en sık görüldüğü dönem yaz mevsimidir çünkü güneş ışınları çok dik vurmaktadır.

Cilt lekeleri, kış aylarında tedavi edilmektedir çünkü yaz aylarında temizlenen lekelerin tekrar oluşma riski fazladır. Cildin daha hassas yapıda olması ve kuruması da yaz aylarındaki cilt lekeleri problemini çoğaltmaktadır. Siz de cilt tipinizi öğrendikten sonra gerekli cilt koruma ürünlerini kullanmaya başlamalısınız.

Cilt lekelerine iyi gelen 7 tane doğal maske tarifini, cilt lekeleri için 7 doğal maske tarifi adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Akne izleri nasıl oluşur?

Gün içinde cilde birçok toz zerrecikleri, is pas lekeleri yapışır ve temizlenmezse gözenekleri tıkayarak siyah nokta problemine yol açar. Günlük cilt bakımı yapmak ileride oluşacak cilt problemlerinin önüne geçmek için oldukça önemlidir. Uzun süre gözenekleri tıkayan tozlar hem görüntü olarak hem de sağlık açısından olumsuz etki oluşturur.

Siyah noktalar sıkılmadığında ciltte bakteriler oluşmaya başlar. Cildin yapısındaki sebumla(yağ) birleşince iltihaplanma meydana gelir ve ciltte akneler oluşmaya başlar. Sivilcelerin sıkılması, iltihabın tam kurumaması akne lekeleri gibi problemlere yol açar. Ciltteki çukurluklar ya da geçmeyen kızarık benekler kişinin cilt güzelliğine gölge düşürmektedir.

Akne lekeleri nasıl geçer?

Akne lekeleri klinik ortamlarda kimyasal peeling ya da lazer uygulamalarıyla silinebilmektedir. Akne gibi cilt lekeleri, derin izler olduğu için ölü hücrelerin tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Birkaç seansta sonuç alabileceğiniz kimyasal peeling uygulaması, uzman estetisyenler tarafından gerçekleştirilir.

Birçok meyve asidi bir arada toplanarak cilde sürülür ve cildin ölü tabakası ciltten soyulur. Cilt uygulamadan 1 hafta sonra kabuklanmaya ve sonrasında kendiliğinden soyulmaya başlar. Yeni ortaya çıkan hücreler pembemsi ve ince tabakadadır. Her türlü cilt lekeleri yüzden arındırılmıştır ve bu noktadan sonra cilt bebek gibi olur.

Bu noktada cildin güneş ışınlarından korunması mühimdir, aksi takdirde yenden lekelenme oluşabilir.

Akne lekeleri nasıl geçer sorunuzun diğer cevabı, lazer cihazlarla lekelerin yok edilmesidir. Farklı fonksiyonlu birçok lazer cihazı, akne lekeleri için çözüm olmaktadır.

Cihazın özelliklerine göre 3 ile 6 seans süren tedavi, zamanla cildin soyulmasına ve derin cilt lekeleri izlerin silinmesin, sağlar.

Tedavi sürecinde doktorun önerildiği kremler kullanılarak ciltte yeni bir hasar oluşması engellenir.

Akne lekeleri için doğal maskeler adlı konuya mutlaka bir göz atınız.

Cilt lekeleri için kremler alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cilt lekelerinin oluşmasından sonra krem kullanmak maalesef yeterli olmuyor. Oluşmuş lekeler ancak cildin soyulmasıyla ortadan kalkıyor, kremlerin lekeler oluşmadan önce kullanılması gerekiyor. Cilt yapınızı öğrendikten sonra cildinize uygun güneş koruyucunuzu eczanelerden ya da güvenilir kozmetik markalardan satın alabilirsiniz.

Güneş koruyucular en az 30 en fazla 50 faktör içermeli. Bazı firmalar nemlendirici kremlerle güneş koruyucu kremleri birleştirmiştir ve cildinizi korurken nemlendiren ürünler oluşturmuştur.

Koruyucu cilt kremleri alırken parfümlü olmamasına dikkat etmelisiniz. Kremlerinizin olabildiğince az kimyasal kullanışmış olmasını, gerekli alerjik testlerden geçmiş olmasını önemseyin.

Cilt lekeleri için, güneşe çıkmadan önce koruyucu kreminizi ince bir tabaka halinde sürün ve cildinize iyice yedirin.

Cilt lekeleri için doğal maske

Cilt lekeleri için klinik ortamda yapılan tedaviler haricinde, bitkisel maskelerle kendi tedavinizi yapabilirsiniz. Evinizde bulunan şifa kokan bitkilerle akne lekelerinizi yok etmeniz kolaylaşır.

Yemeklerden eksik etmediğiniz domates, cilt lekelerine çözüm oluşturmaktadır. Bir tane domatesi rendeleyerek iyice suyunu çıkarmalısınız. Ilık suyla iyice temizlediğiniz cildinize, domates suyunu elinizle ya da bir pamuk yardımıyla sürün.

Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra cildinizi suyla temizleyin.

Cilt lekelerine bitkisel çözüm arayanlara önerilen diğer yöntem elma sirkesidir. Yarım bardak suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve cilt lekeleri üzerine karışımı sürün.

  Eğer güneşe çıkmayacaksanız karışım cildinizde uzun süre kalabilir. Özellikle yatmadan önce uygulayacağınız elma sirkesi maskesi sabaha kadar cildinizde kalırsa daha büyük etki gösterecektir.

Karışımı dolapta saklayıp bitene kadar cildinizde kullanabilirsiniz.

Çil lekesi neden oluşur?

Çiller doğuştan ya da sonradan oluşabilmektedir. Doğum sonrasında çoğalabilir ya da güneş ışınlarından dolayı çoğalması söz konusudur.

Çil lekesi vücudun herhangi bir yerinde olabilir ancak derinin güneş gören kısımlarında daha sık oluştuğu görülmüştür.  Çillerin, ufak benekli ve kahverengi, siyah tonlarında olduğu görülür.

Tüm cilt lekeleri gibi çiller de bitkisel yollarla yok edilebilir.

Çil lekeleri için bitkisel çözüm arayanlar için limon suyu önermekteyiz. Limon suyu doğal bir aside sahiptir ve kimyasal peeling, lazer operasyonlarıyla aynı etkiyi gösterebilmektedir. Hassas bir cildiniz varsa limon suyunu arıtılmış suyla karıştırmalısınız. Gün içinde, güneş görmeyen ortamlarda limon suyunu cildinize sürüp çillerinizden kurtulabilirsiniz.

Çil lekeleri için bitkisel çözümler nelerdir?

Çillerin çoğalmaması için güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kremleri kullanmalısınız. Özellikle yaz aylarında saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat etmemelisiniz.

Uzmanlar, her mevsim koruyucu kremler kullanmayı önerir. Koruyucuları seçerken cildinizin elastikiyetine zarar vermemesine ve nemini azaltmamasına dikkat etmelisiniz.

Çilleri yok eden kremler cildinizin hassasiyetinizi arttırabilir ve alerjik etki oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeple kozmetik ürün seçimi çok önemlidir.

Çil lekeleri yok eden bitkisel maske, yoğurt ve karbonatla yapılmaktadır. Bir buçuk tatlı kaşığı yoğurdun içine bir çay kaşığı kadar karbonat koyup köpürene kadar karıştırın. Cilt lekesi olan alana sürün ve kuruyana kadar bekleyin.

Çil maskesi yaparken cildinizde hafif kaşıntı ve sıcaklık hissedeceksiniz, aşırı olmamak koşuluyla bu belirtiler lekelerin açıldığını gösterir. Çil lekelerine bitkisel çözüm formüllerini haftada iki kere uygulamalı ve 2 ay boyunca ara vermeden devam etmelisiniz.

Çil tedavisi için daha detaylı konumuz olan çillerden kurtulmak için doğal yöntemler yazımıza bakmayı unutma.

Doğum lekesi tedavisi nasıldır?

Gebelik öncesinde ve doğum sonrasında oluşan lekeler, kendiliğinden geçebileceği gibi kalıcı da olabilir.

İşi şansa bırakmamak için doğum lekesi tedavisine başlamalısınız ve hayatınızı olumsuz etkileyen cilt lekeleri probleminden doğal formüllerle kurtulmalısınız.

Doğum lekeleri ciltteki belirli büyüklükteki kahverengi değişimlerdir, güneşe çıkınca çoğalırlar ve renklerinde koyulaşma meydana gelir.

Doğum tedavisi için bir yumurtanın akına, yarım limonun kabuğuna ve yarım çay kaşığı karbonata ihtiyacınız var. Limonu rendenin en küçük kısmından rendelemelisiniz, ardından içine bir yumurtanın akını ve karbonatı ekleyin.

İyice karıştırıp cilt lekeleri üzerine masaj yaparak uygulayın, masajınız yaklaşık 15 dakika sürmeli. Bölgede ısınma, kızarıklık, kaşıntı görüldüğünde uygulamayı bırakın, cildinizi yıkamadan 10 dakika kadar bekletin.

İki günde bir maskeyi sürmeli, 4 ay kadar farklı maskelerle birlikte uygulamalısınız.

Güneş lekeleri oluşma sebebi ve tedavisi

https://www..com/watch?v=hRifL4Nmpl4

Cilt lekeleri farklı sebeplerde ve farklı zamanlarda oluşumuna göre farklı isimler almaktadır. Güneş lekeleri en sık görülen cilt rahatsızlığıdır ve güneşe maruz kalmış her ciltte kolaylıkla oluşur.

Hücre yapısı, kendi varlığını koruma, dışardan gelen zararlara karşı tepki gösterme şeklindedir. Güneşten gelen UV ışınlarını hücre bir teh olarak görür, yapısını korumak için melanin üretmeye başlar.

Melanin, cildin kanser gibi ciddi sağlık sorunlarını engellemek için görev yapar ancak cilt lekeleri oluşmasına neden olur.

Güneş lekeleri nasıl geçer, lekelerin geçmesi için hangi maskeleri uygulayabilirim diyenlere harika sonuçlar veren 2 bitkisel çözüm hazırladık. Soğan suyuyla elma sirkesini karıştırıp lekelerle savaşan bir tonik hazırlayabilirsiniz. Soğanın bakterileri yok etme özelliği bulunur ve hücre yapısını destekleyicidir.

Elma sirkesi doğal asidik yapısıyla kalınlaşmış ölü hücrelerin ciltten ayrışmasına yardım eder. Bir soğanın kabuklarını soyup rendeleyin, posasını iyice sıkın ve suyunu çıkarın. Soğan suyu içine bir buçuk tatlı kaşığı ev yapımı doğal sirkeyi ekleyin. Bir parça pamuğun üstüne hazırladığınız tonikten dökün, cilt lekesi olan cilde uygulayın.

Karışımın içine birkaç damla zeytinyağı eklemeniz toniğinizin bozulmasını önleyecektir.

Güneş lekesi bitkisel çözüm, şarapla ve meyve asitleriyle yapılır.

Bir tane rendelenmiş ekşi elma, bir tane rendelenmiş şeftali ya da kavun,  3 yemek kaşığı kadar şarap ve aynı miktarda şeker cam bir kavanozda karıştırılır.

Gölge bir yerde 10-15 gün bekletilerek hepsinin özünün birbirine karışması sağlanır. Cildinizi bu karışımla düzenli olarak sildiğinizde cilt lekeleri yok olmaya başlayacaktır ve cildiniz canlanacaktır.

Sivilce nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir?

Hormon dengesinin değişmesi, ergenlik dönemindeki hormon hareketleri, bazı organlardaki toksin birikmesi, cildin dış etkenlere bağlı mikrop kapması sivilcelerin oluşma sebepleridir.

Sivilcelerin bazıları ilaçlarla tedavi edilmeli, aynı zamanda dışarıdan bakımlarla tedavi süreci hızlandırılmalıdır. Cilt lekeleri gibi sivilceler de uzun süre ciltte kalırsa, kişinin sağlığını olumsuza gider, sosyal yaşamında problemler oluşur.

Birçok kişi yüzündeki sivilce izleri nedeniyle kendilerine olan özgüveni kaybederler, asosyal bir hayat yaşamaya başlarlar.

Sivilcelerin sebebini bulmak için küçük bir araştırma yapmak gerekir. Uzun süren ve iltihaplı akneler şeklinde boy gösteren sivilcelerinizin nedeni için mutlaka bir dermatoloğa gitmelisiniz. Sivilce oluşumu sebebini bulup gereken hamleleri atmalısınız.

Sivilceleri azaltmak için cildin günlük temizliğini ihmal etmemelisiniz. Yağ içeren ürünlerden çok su bazlı olan kremleri tercih etmelisiniz.  Sivilceler için maske hazırlamak istiyorsanız kil ve balı kullanabilirsiniz. Aynı oranda kil ve balı karıştırıp önceden temizlediğiniz cilde sürün.

Maskeniz cildinizde yarım saat kadar durmalı, sonrasında ılık suyla masaj yaparak çıkartılmalıdır.

Suna Dumankaya Cilt lekeleri İçin Maskeler

Cilt lekeleri, kişilerin hayatını kötü etkilediğinden lekeleri en kısa zamanda geçirecek formülleri kullanmak gerekir. Ünlü cilt uzmanı Suna Dumankaya tarafından önerilen bitkisel çözümleri yapanlar olumlu sonuçlar almıştır.

Cilt lekeleri için bitkisel çözüm ilk tarifi domates suyu, patatesin unu ve zeytinyağıyla yapılır. Bir yemek kaşığı kadar patatesin ununu kaseye alın, üzerine birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Son olarak domates suyu ekleyerek krem kıvamında bir karışım elde edin.

Maskenizi yüzünüze sürüp 20 dakika beklemede kalın. Ilık suya batırılmış pamukla cildinizi temizleyin.

Ünlü güzellik uzmanının cilt lekeleri için diğer önerisi, salatalıktır. İster salatalığın kabuğunu isterse kendisini cildinize sürmenizi tavsiye eder.

Bol miktarda mineral içeren salatalığın sivilceleri küçülttüğü, cilt rengini açarak lekeleri yok ettiği görülmüştür.

Günün her saati salatalık uygulamasını yapabilirsiniz, problemi olmayan cildinize de gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz.

Yüz lekeleri için bitkisel formüller

Cilt lekeleri, vücudun her yerinde çıkabilir ancak en sık yüzlerde oluşmaktadır.

Güneş ışınları, dıştan gelen cilt yıpratıcı etkiler yanında ellerin ve saçların yüze temas etmesi, bu bölgedeki cilt sorunlarının tetikleyicisi olur.

Yüzdeki kahverengi lekeler oluştuğu ilk sıralarda açık tonda ve küçükken, uzun süre UV ışınlarına maruz kalamaya devam ettikçe büyüyecektir ve rengi koyulaşacaktır.

Yüzdeki kahverengi lekeler için limon suyu, gül suyu, sirke üçlüsünden yardım alabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı gül suyuna, aynı oranlarda elma sirkesi ve limon suyu ilave edin. Yüz lekeleri üzerine bu etkili bileşenleri sürün ve 10 dakika kurumasını bekleyin, sonrasında bol suyla cildinizi yıkayın. Yüz lekeleri geçene kadar bu etkili suyla cildinizi silebilirsiniz.

Yüzdeki lekelere ne iyi gelir?

Limon suyu, elma suyu, domates suyu ve çilek suyu cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir.

Bu malzemeleri tek tek cilde sürebileceğiniz gibi birkaç tanesini birleştirerek de uygulama yapabilirsiniz.

Yüzdeki lekeler sıra sürede geçmeyeceğinden önerilen maskelerin en az 4 ay uygulanması zorunludur. Sadece birkaç kez uygulamada yüz lekeleri için büyük çözümler beklememek gerekir.

Cilt lekeleri için doğal maske yapımı, soğan ve sarımsakla yapılabilir. Bir sarımsağı ikiye bölün ve sadece yüz lekeleri üzerine sarımsağı sürün, aynı işlemi soğanla da uygulayabilirsiniz. Soğan ve sarımsak yüz lekeleri rengini açacaktır ve bölgedeki bakterilerin yok edilmesini sağlayacaktır.

Yüz lekeleri için bitkisel çözüm formüllerini uygularken, cildinizde alerjik etki gösteren malzemeleri farketmeniz gerekiyor. Şu ana kadar bilmediğiniz bir alerjiniz ortaya çıkabilir, böyle bir durumda maske uygulamasını sonlandırmalısınız. Önerilen maskeleri aynı ölçüde ve şekilde yaptığınızda cilt lekeleri kısa sürede tarih olacaktır, güzellikler sizinle olsun.

Источник: https://www.ipuclarim.com/cilt-lekeleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.